автореферат диссертации по технологии продовольственных продуктов, 05.18.13, диссертация на тему:Разработка технологии биокрасителя из вторичного сырья консервного производства

кандидата технических наук
Кожухарь, Владимир Васильевич
город
Одесса
год
1993
специальность ВАК РФ
05.18.13
Автореферат по технологии продовольственных продуктов на тему «Разработка технологии биокрасителя из вторичного сырья консервного производства»

Автореферат диссертации по теме "Разработка технологии биокрасителя из вторичного сырья консервного производства"

РГб од

(ЗДЕСЬ КИЯ ТВХИОЛОПЧНИЙ 1ПСТЙТ7Т ХАРЧ ОБО! ПРОМИСЯ ОВОСТ1 М.В. ЛОМОНОСОВА

На ггрзпах рукопису

> >

К02/ХЛР володгшр вдскльович

Р03Р0БКД ТЕХНОЛОГИ ЕНОБАРВША 3 ВТОРДОНОГ СИРОВШШ КОНСЕРВНОГО ГООБНИЦТВА

Спецхалнцсть 05.18.13 - технслогхя копсервованкч харчових продукт!в

АВТОРЕФЕРАТ дисиртши! на эдобуття вченого с?упзнп кандидата тохшчшчх наук

Рдсся - 1993

Роботу ьиконано на кафодр1 6ioximi'I та м: кроб! олоп! Одеського технологичного тнституту харчоьоН пронисловост! iM. М.Б.Лононосова.

Науковкй кер!вник - кандидат тохн!чних наук,

доцент Л.М. ГШИПЕНКО

Науковий консультант - доктор ximihhhx наук,

профосор В.М. ГОЛУБ6В

OJiuiUHi опоненти - доктор техщчних наук,

академ1к О. Г1. ЧАГАРОВСШЙ "

- кандидат б1олопчних наук, старший науковий сгйвробхтник Р.К. М1НДАДЗЕ

Пров1дна устанога - Агропромисловий плодоовочевип komöihüt "Од/эса".

jo

Зг.хист Б1дбудэться 1993 р. в 1® год,

на застдашп спвЦ1ал1зоваио? вчено" ради Д 060.35.01 при Одеському тэхнологтчнсму институту харчозо! промисловостх fм. М.В.Ломоносова, 270039, м. Одоса, вул. Свердлова, 112.

3 диоертацхею можнп озчэйоиитись у 6i6.iioTeiu Одьського тохнолопчного пютитуту харчово! промисловост! im, М.Ь.Ломоносова.

Автореферат роз1Сланий " 1993 р.

Вчений сокретар

cno?;iaxi30BßHoi вчеяо^ ради

доктор технхчних игук, npojiecop

ЗТЯЛГг

гоиов

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ГОБОТИ

Актуальность роботи. Кол{р харчогих продукпв разок 31 сма-ковиыи та арокатичними влаотивостями в одним з найваяливхких ор-гано/эптичних псказникхв, цо вкзначасть 1к спокявчх якост}. Тому для издания toï чи îhhoï кольорово! характеристики продуктам хар-чуванкя здавна застосовувались прирсдн* рослиик: niгменти /флаао-ноХди, каротиноХди, хлорофхли, бехада!Сни/.

На сьогодняшнхй день потреба в неыйдлишх для лпдинк барв-никах зростае по всьоиу cbïtî, що обумозлено зиэчнси хндустрхалт-. зяц1*?о грочадського харчування, а також иироким ix використанням для забарцлення хосметичмо-парфумсвих зиробхз, лххарсысих препаратов, паст- та iri.

Дефшит барзник1в г.рирошого похэдження снрияв тому, sio в широких масптабах при виробництвг харчсвих продуктгв почали за-стосовуватись сянтетичнх ¿арвистг речовини. Останнх е типоеимк представниками ксенобхотик*ь в продуктах харчувенну», а сучаснх токсикэлоп4HÎ досшдження однозначно овхдчать про те, щэ со род них с чикало хкгдливих або потеыиЛно небозпечньх для здоров' я. Невпинне зростання алзрг1чних, ракоэих та пших аахворовань, обу-ьовлених забруднення.ч иавколиинього серодовица, гсстро поставило питания про розиирзння виробництла натуралышх недкгдлявих харчо-вих барвникх в.

Съогоднх OBÎTOBHM сусшльством вкв пизначенаа поролхк барв-iîïikjв природного по.тоджзння, безпочнхсть котрмх но вихликав суи-к:ву i як1 не г.отрэбуитъ навгть модико-бхологгчнс" аггробацП /Г.Р. Робзртс, 1985/, Таким о такол i онобаршшк, пкиЯ окстрагу-к.ться з п:пр:ш винограду, тобто вторинкоГ сирозпш, гдо с дуяэ доступною в умотах ni в дня Уг<ра1ни, де в пироких масштабах пзророб-ляоть виноград на соки, вина та ÏHiai впроби.

Таким чином, проблема розробкн сучасно! хитеисивиоХ тсхно.яо-riï стабхльного натурального барвьика з вторинноТ викоградног ой-роаини е дую» актуально!!.

Метор роботи s розробка технолог!? отрицания екобарлника з пхдвнщеним ступеней чистота з вхдходгв пзреробки винограду на ос-hobî гхдроакусткчних та момбраншог nponeci в ;

Чаукова новина роботи полягае а тому, що:

- вг.ерие встаноялоно $iзикэ-xïmî чнх залокнос« лпливу г£дро-д1намчно! KaBÎTSUiï на процесс пздрхбнзння виноградио! игЛрки;

- вперше досЛ1джвт зале&ностх ступоня екстрагування барвис-

тик речовин вхд параметров иеханоххихчко! обробки сировини в апа-рат1 ротарно-каштащаного типу;

- отринан1 иов1 результати впливу иембранно! обрсбки /ультрафильтра^ I та зворотнього осмосу/ на комплексну характеристику лкосг: та б1О£0Г1Чну активгисть енобарвника.

Практична 1цнн1сть роботи моститься у встановлени робочих режимов гхдреакустичних та кембраникх процесхь подрхблення рвчовин, розробц! процооно-апаратурноТ схеми отримання енобарвника з зино-градних вичавок, характеристик готового продукту по комплексу фг-зико-хШчних, 61оххН1ЧНих та 1пкрой1слоТ1чних показник1в, а такол нормативио»?ехн1чн1й документацП /ТУ 10.03.907-91 та ?1 10.03.9091/ на препарат та йсго виробннцтво.

Запропонована технолопя лае ноеливхсть эабезпечлти утинза-ц!о багатотокажчо! вторинноХ зировини - вин оградно! вичавки - та , в1др*зняетъся еколог!чнов чистотоа та вконом1чн2ств .

Проведено апробац!» нового енобарвника у виробництв! коиди-терськях £ироб1В, базалкогодьиих лрохолоджувальних напо!в та мака-реж« виробгв Л1куБ5льно-проф1лактичного призначення, но евхдчить про перспактивтеть його вирохомаьотабного впроваджэння.

Апробапга роботи. Основа! полокеннк дмсертацШко! роботи допев! дались на:

- Всееовзнгй науково-техн1чн!й конференцП молсдих вчених та спвц1глхст{в "Актуальные проблемы возделывания и переработки винограда" /Ялта, 1990/; .

--ВвЦейн1в 50-1 й на,7коьо-прэктичн1й кояференцхХ 0Т1ХП хм. М.Б.Ломоносова "Научно-технические проблемы развития Агропромышленного комплекса" /Одеса, 1990/;

- Всэсоиз1пй науков!П конферонш! "Проблемы влияния тепловой обработки на пищевув ценность продуктов питания" /Харкгв, 1990/.

- Всесоэгшй конференц:* "Достижения биотехнологии - агролро-мцвленноиу комплексу" /Чорн1вц1, 1991/;

- Науковхй кояферениг!, присвяченгЕ бО-рхччо МТ1ХП "Научное обеспечение хранения к переработки растительного сырья пидево! лромнвлеаностй'' /Москва, 1991/;

- иауково-практичких конференцгях профасорсько-викладацьхогй складу та об'едианях заседаниях кафедр 0Т1ХП 1м. М.В. Ломоносова та Полтавсьчого кооперативного 1истлтуту /1991. 1992/.

ПубдхкацП. По матер1алаи диеертац!! опубл{ковано II роб1т.

Структура та об'ем робстя. Дисертацге викладено на 139 ото-рхиках друкописного тексту, 37 малинках та 19 таблицях. Складасть-

ся з вступу( 3 глаг, висновкхв, 'списк/ лхтератури, що мхстить 263 кайлонувань, та 13 доле«: в.

На захист вииооятьоя:

- снос:б та режики подр1блошт вчноградних зичавок та механо-х1ч1чного акстрагупашт барвистих рачовин в процосх пдродгнаучно! ¡шахтам!;

- .матоматична модель { сптичалыи рэки'ги процосхь ультра^хль-трацП та зворс.т!1ьо-оскотитаого концвптрування онобарвкика;

- обгруг,томна "тохполог!я виробннцтва енобаргшлка з зичавок •речник сортов винограду та результата йоге промел сизо! аиробзц^;

- склад червового актоцханового барвинка з викоградиру мча-лоч за комплексом фхзико-хпнчнлх, бтох1К1Чних та технолог!'-¡них дослхдюнъ.

341СТ РОЕОТЙ

У встугц коротко викладено стан питания гиробннцтга харчовях барвникхв. обгруитотзано актуальйсть роэробта гюзе? {атоисашкЛ тохиологх* енобарвника та сформульзвзко цхлх та задач! досятдкзнь.

Р перни й глаз! дане аналхтичшй огляд нзукоьо-технхчно! Мг-чизняно! та зарубгжчо! хнфпркоцх" по питажш виробництза та засго-сування енобарвникхв. Извэдоно данях про запаси гторишю! виноград. но! сировинн в умовах УкраИнн, а таком яктскиЧ та к1лькхснпй змгет, стабильность та ф!310Л0Г,1ЧН1 власп'гостг бг офлаяоно! дхв винограду, в тону ччсл1 антоцханових пхгментгв.

Викладано оонови кавхтацх'йних явищ та кембранних процас1В г показано 1х перспективиготь з точки зору зко.чомхчних та егологхч-них аспзкт1В лля роэдрхбленнд та ечетрагувемшя .роалкнпэ! ииромыи, оезгглення та канцантрувания екстрактгв.

Аналхз та узяг&льизння иакэдеянх лхторатурштх даних показали, щс так1 перспектишх проноси подрхблзння та окстрагуваш.я росямп-чо! сировини, як кав1тац1Я, а та'сол мембршшх ич-тодй очивдшш й ¡сониектрування ргдких харчових серодояшз.иоки цо по зяайпли зас^о-суланнл в тохиологгК енэбзрвпнкхч.

Показано, цо подальав удссжоналзння технолог!! еиобпрзшкеа повинно базуватись на пхдищеши ступзкя окстрагувзкня опюч1яяо-лих пх гмзнт! в з виаоградних зичавок /ВВ/, докорио?злин вкелогёчно чг.стих екстрагентгв, добор'! сконсяхчикх метод:л лонцентрувания та ефектквних споосОхв очищения перзш-шмх «кстраг.'Лп.

На основ! висновк1 в, до шходлть з штлгзу лхтературких дие-рол, зизначено кету та задач! послхдяень дано* дненртацхйно! роботи.

б

Б другхй глад: викладене шдомост1 по сб'сктан досл1дкення, обладнаннв та методикам проведения дослхджэпь. Надано обгрунтуван-вя вибору об'скту дослхдкень /свхгц, сушем та сульфгтоваих хшчав-ки винограду сорту "Одзський чорнкй"/ та його коротка характеристика.

Назэдено хоходн дзслхдкеняя (11ох1М1Чних, фхяиконамхчних та м1крсбТОЛСГ1Ч111!Х псгазникгЕ виноградно!. отровнни, пврвинного окстракту барвистих рэчоши в процзсах центрифугування, уяьтраф1ль-траш1 /УФ/ та мворотнього осмосу /30/, а такса готового препарату енобаргшика,

.ЕкСг.оргкенги провожено на лабопатсрнмх та промкслових установках: екстрактор1 роторно-капхтаихДнсгс типу /ЕРКТ/, иенбраиних уяьтрафхльтрацхйних установках на порокнинних волокнах УПВ-6, АР-2 1 иа трубчатих ультрафильтрах БТУ 05/2. ^

Концантрувавкя екетракгу проводилось методом 30 на шлотнхП установи} плоскорамного типу №-6,3/100'*

Наводэно основы експлуатавдйн! характеристики використаник в робоп мембран, устаяозся та' контрол1но-вим1рвБальних приладив.

В трот1й глаз! навадено окспврикеиталып данх для осиовних технолсггчпих фактор!в процас{в ггдроахузтичного подргблання й окстрагування БЕ, УФ очищзннл первинного ехстракту та його звэрот-ньооекотичного вснцентрулання /30К/. математична модель УФ, роге-нерацх! та ЗОН экобарваика, котру покладено в основу оптим1зац11 технологичного регламенту» Наведено ф13ико-хх»пчнт, б10х1ихчнх та Н1кроб1ологхчн1 похазниги, ио иайбхльп повно хар&ктеризувть коки--лаке эмхн та иластивостеЯ тгмон?вм1стнмо1 сировнни, экстракту барвистих речовин Я '¿онцектрованого препарату енобарвдика, а такон дослхдсоно антямутаггиш властивост: енобарвникхв.

Для хнтенсифхкацх! процесу парэробки ВВ з метов пхдвидсння внходу бзрвясмх р^чоззии та скорочииня. часу обробки нами впорпо запропоновано вявористаинл методу Г1дроакустично! :<ав1таш! /ГАК/, йотра дзе чожливхсть проводите одиочасно процеси подргблення та (?кстрагуг.ания. Кртм того, па ыдкхиу йд ран!н запропонованнх способов окстрагуварня енобарвника, сс перадйачали використання воз- ^ чин!в кислот, спирт1м та хизих агентов, ми для излучения барвинка % ЗВ зсстосували дэвевий, екодогхчно чистий та нэшйдливий окстра-гонт - воду. ' .

Рякорисання останпьо! обуиовлоио тин, ио, як л1домо, в аку-стичнону пол! проходить розпад молокули води на б!льа актихш за-ридкеах частки /Н4" та 0Н~/ з до я кии зеувом величини рН в луяну об»

лас»ь, до оприяз мехш1ох1м1чкоиу йкстрагування з допомогов 0И-часток антоцтаихв, ыохекули яких нт стать и структур: позитивна за-ряднений гвтероцнкл, таким чином рэагувть э компонентам?. эхе-трагенту по елоктростатичному ичхшпзку. На спосхб подана эаява иа патент I отримано позитивна р!воння.

Одним э основких твхполопчниг. ларауетр1в, цо зпливавть яа ефектившсть обробяа вторикноГ сировини в ЕРКТ, е величина г!дро-модуля, температура, 1н?енсизн1сть поля ГАК, час процвсу, гарактэр еяровиня та 1н.

Пдроакустичнэ подр1блокня сировини проходить па протлз} 1520 хвилнн /налЛ/, а подальпа обробка вгэ надо вплиааз на ступ!нь годр1блочнл. Кр1м того,' ця млмчпна ьняваяеться залокноа вгд природ« снролини. Так, для сушвних ВЗ час подр1блечкя та етримаиия гомогон{зовано1 пульпа з розм1 рои часто« 20-30 мкм складаи ?0-25 хвилии, а у внпадяу сяхеях га, осэбливэ, сульф1тованнх ВВ. чаау троба було ченше. Цз обуновлветься станом клгткових мэмбраи та характером гзаемод:! махроиолокулярних компдекс1э.

Вид *кх1Дно1 сирошни обумовлюе тея ^ виб1р значения гсдрэ-иодуля /Н/. Для свгних та с/льфхтовзних ВВ интервал максимально! екстракц:! був близьким та становкв 1:5...1:6, а дая сухих - 1:9 ...1:10 /мал. 2/.

При ГАК - оброби ВВ'э зростачням тэиператури до 30 °С вих1д йарвника рхзяо збтлш/вався, цо роНструвалоск по значения» оптич-но! густини /Д/ при довжин! хвид1, цо Г1дповгдя0 максимуму поклв-кання антоц1ан1в винограду ни/. Однак, хктвнсивмсть вкс-

тракцг! анто!цан1в в 1нтервал1 тенпэратур 30-60 °С вке не так значна. Виходячи з того, до При П1двиценн1 твиператури екс?равц!й-йо1 системи в твхнолсИчнгй схеи1 необхыно пзрэдбачити п4д1г?1вач, ко, йезсумнгвно, буде впливати на соб1Еарт1сть внобараника, ии звста-новили робочий интервал температур при подрхбнэнн! сировкни в ЕРКТ 25-30 °С.

Залегшхсть ступеня огстрагуваяня ая?оц!в1^» этд тнтонсивносп поля ГАК мае складний характэр /мал. 3/, тому цо кав{тац{йиа о<5-робка ВВ супроводж)епсл комплексом процэс*э диопоргування, гомо-ген1зац11 та охстракцН, во мапть сво1 вхнвтичи! залеяиос?! .Однак, треба наголосити, по при досяг.чскн! частота 83,3 ♦ 100 С"* та вип® вих1д енобарвника г;тэ майна но гростае, до сйдчить про позисту окстракцг! гродукту п иагваних уиопах.

Ланх мал, 4 евхдчать про те, що зроетання часу екстрзгувавня погерх 20-30 хеилин бзе мапкэ не йплкгае па Зарзястях речо-

С^сцик^. 500

5 10 15 20 г, хб.

Мел. I. Ктетика Мдроякует'лчногэ

•0.1 ъж

С

1009

1 А

36 66 100 и>,с*

Мал. 3. Залаянхсть виходу Ж вед чнл'Готи ротору..

/••3 /•■/£> 141

Мал. ?•• Зял<Исн1с*ь виходу баряиетих рячо-

вмн в1д ггдромодулн Биноградн! вичавки- 1-сульф1товаш; 2-са1яг; 3-сух1.

О 5 10 20 50 АО Мал. 4. Вплий касу ггдроанустйчно? обробкк ВЗ на стугпнь екстрагування ЕБ.

вин, по ?адоахльно хоролюсться з динамгков подр1бдення чаоток ВВ /мил. I/, роэм1 р яких досягае нгнхмалышх »начень практично за той ко час.

В результат обробки сировини в Б?КТ було отримако двохфазку систему, що складаеться з хстинного розчину енобарвник1в та супрэ-водиувчих речових, а такая мохан1Чних зависэй, ао уявлявть з сзба залиакн п'кхрочки, яхх внаслгдо! налих рознхрхв та низмсих значень густини но гЛдлягавть осадженнв вгдстопванням.

Для зигльнення первинного екс?ракту енобарвника в!д домгиок ми проводили Яого обробку на фильтрувальнхй центрифузх ФМБ-00 ЗН-2 та порэдавали на ультрафхльтрацхо.

Продуктивнхсть процосу УФ антоц1анового екстракту обуновлю-аться з ссносно^:у такими факторами, як робочий тпск, гхдродинамгч-нх улови в апарат:, концентрация розчкиу та температура, Да1'Л мал. 5 дозеоляпть зробити висновок, цо для ультра^льтрацН экстракту оиобарвника иайбгльп доцгльно викорисгання апаратхп з лсро'^ниннипР" волокнами АР-2 та трубчатих ЕТУ-05/2, в яких при новоликому рпбо-чому тиску створовться рагулвемх гхдродхнамхчнг укозь. гчо забозпе-чуоть аиооку прошшисть памбран, а етворона адад:исть цирку лыиТ екстракту з апаратх слрияе «лмоочкстхй повэрхн1 коибран.

У випадку установки ФК-01 /мал. б/ дссл{дяуптьсп пор1виядыю пвидко Я довол1 1стотне зникаинп продуктивное« /за 60 хл.'в 2,5 рази/, в той час, коли лш! тип;! випробузаних установок /БТУ 05/2—та АР-2/ давть зниагвпчш продуктивное?! бгля 50 % тглыси чороз 5 4-6 годин роботи.

Всо це дозволило зробити пкенопок, що УФ-эчистку экстракту барвника лояльно проводим на установках з пороотиннямп волокна-пи та трубчатнии апаратами, в яких иохлнво рогулпгати пдродина-шчнх умози.

11ор1вняльна якгена оцписа оевхтлоного уяьтрзфхльтрацгпо /I/ та нооевхтлоного экстракту онобаряника /2/, .цо проводзна на базх сивктральних характеристик /нал. 7/, стидтать про та, г.о п очи м- ' ному «мстрактх вхлеутнх сторожа смуги поглпнзннл, п Рогэ спектр буп практично ¡донтичний чистому янтонкиидину. У тоЯ ¡та час споктр иоонищэного окстратгу кап розмнтий максимум й досд1дауиа-дось плечо Л2С нк/' I пало нгсцо батохрошю зрузоння, ао 1стотно знижуо кольоров1 характеристики резчиму знобаршика.

Концентрузання антощаиового экстракту с взаливим отапои в лроцес} виробиицтоа онобарвникхв, »тд нкого багато з чону заловить ягЛсть готового коицонтриту» ^л ко ристания теплового способу

Мал. 5. ЗалечиIсть продуктивное1.'i мемб-ранних установок вгд тиску.

Мал. б. Залечнхсть проду:нтивност1 МРМб-ранних установок T.ifi температуря.

Мзд. 7. Слектри поглчкання ексгракту Ей: I- УФ-осв1тл'5ний; '2-неосв1тленкй.

о

Мал. 8. Зуляу.н1сть селективное30 мембран вхд конЦ9ятра!;11' сух:!х речсвин ЕВ.

н ъ 2 1

ИГА-90

ша-Ш

МГ,

Мал.10 Залежнгсть птзодуктив-носТ1 30 мемЙран В1Д таску

концвнтрування антоцханового екстракту викликш паснлвягш проще! в вхльнорадикального окисления фенольних речовин, 1х полплерхзацго» пол^онденсащп 1, як результат, поязу небажанкх змгн в хольоровхй характеристик продукту. Ногатипиу д:в на яккть енобарвника виклк-кае К передвицення нор« кислотност! в пронзс! хонцантрування, цо супроводяуетьоя ггдролхзои барвисто! речовинй-оа!ну. Б зз'язку з цкм, щоб запоб1гти термчиого або х1нхчного розпаду харчового барвинка, ми обрали метод ЗОК, який здхйсиовали на пхдотйхй установит плоикораннсго типу 6,3/100,

Зд1йснен1 нами дослтдаеинг. рхзних тип}в ацетатцелолозних мембран /мал. 8/, дозволили эрсбити виснозок, чо наМ1Лъыу сеяектиБнзсть /93,7 %/ по барЕИотнм речовмнам иа-лк мэмбрани МГА-100, як! практично Ю 3,о1.С 5,0 а,о р^Псг забезпечували В1дсутн:сть втрат ано-барвннка з фгльтратом. Однак, цой тип мембран этдрхзнявся доко иизчов продуктивпгств В поргзняннг 3 I кокни вкпробувани.чн типами /мал.9/.

Зростання тиску лхд I до 6,5 МПа приводило до зростання продуктивном! пропасу концентрування до 5 лм3/м^.г, ала подальше пхдвтцэн- -чя цього параметру Еке пом1тно не впливало,1 ,кр1м "'ог^Л1М1туйться тех-н1чнкми характеристиками мембран.

В процесх концентрування зростання змгсту сухих речовин енобарв-ника мае экспонентну залешпсть /мал, 10/, що пов'язанэ з формуган-ням на меибранх повврхнього шару концентровано! рачовики та, при яосилешп яакца концяктра^йиоТ поляр! заш!, веде до пад1ння продуктивное?! процесу ЗОК чораз б годин, В цьому в^падку пе^едбачасться рзгенерацтп та дзякнфекц1я мембран по встановленим реяииам.

Математичну модель /ММ/ УФ, рэгенерацг! /Р./ та ЗОК розробяено на баэ1 набору експвримептальних дани* методами нел1кейно! оптимх-зацЛ. На основ! ММ рпзроблэно цифрову хмхтацхйну модель УФ, Р, ЗОК, 1а котр!й проведено вартантний аналхз функцхонулакнр технологичного

Нал. 10. Заложи!сть наоово! части сухих речовин в концентра?! /I/ та фхльтрат! /2/ вхд часу ЗОК.

пронесу /ТП/ УФ, ЗОК. Оптикх зааЫ ТП, Р. УФ, ЗОК на ЫтацШиИ

моделг дозволила визначити оптимальная регламент ТП. ИМ ТП УФ, Р, ЗОК мае вираз ргвнянь типу:

в* (*) - *>& - ^(¿/ф .

де

+<¿1.

9 Ф '

О)

ю (?)

¿/^ С:

прэ-

- продуктявн1сть /проникнхс*ь/ каибран вхд повгдно при УФ, регекзрацЛ водов, ЗОК;

- прсиикнхстъ мембран па початку /о/ циклу УФ, Р та акспонешийип асимвтричпа /е./ , дк3/н2.г ;

- вссфгцхент окспоноиц1йисХ складово! никностх УФ, Р 1а ЗОК /с/;

- коеф!ц1ент складово!;

- початкова продуктивно«, дк3.

Таблиця

Оонотт пкгск! характеристики препарату онобарвннка, отриианого з викорветапияк идроакустичних та ненбранях процесхв

да

Показникп

¡Од.тшмгру ; Значения

Сух: рочовпни

Вхдносна густика /при ЕО °С/

Касоьа частка бэрвистих рочовии /по от ну/ /

Активна гасаотихстъ /

Цукри

а301'ис?г рзчовини Масога часика золи Ихдь Свинсиь Ш ?ра?и

Аскорбпгова кислота, . 1СГ'

% 25,0

г/см3 1.13

г/КГ 59

б/р 4,0

% а, 25

% 2,4

и> р 1.6

кг/кг 0,1

кг/кг 0,36

иг/кг 2,3

% 12,2

На ба^1 параиэтричко! оптки!злц11 отрнкано точкой оцхнки осноы»« технолог!чних параме^в процос!в Уа>, Р, ЗОК, Встгноа-

йиуа&ки Винограду

¡¿мучения зернят_

Вода

л.

пОроахустичне о/слеогиЕвт шюрочки та вхстрагуШня йарЬисти* речсЁих 1-25-ъо'с т. - 42оо ■ /мссех, гШрсмодуль /• 5, 1-3, частоте? очертания ротору а-5000 с4

Ц.ети®угу&ан№ (Шутит тбердог ¡рази.бз&сео та комУдиих часгох)__

Шьтронрмтоафя (очистт ¿/д' и о к шок)

йоп'чппи

--—-

>37

-Ч Фасу&снна Ц-Щпш&ющи

Уяупорю!дн^-Шшугс/канриж

ЪзфгагИЯ ]

А 5 7 5

-¡га!

Г

1 I

I г-»

и

¡1 -X

Мал. 14. Процесчо-апаратурна схема отримання кон-центровэнсго ано&эрвника: 1-елеватор "Гусяча ¡да;"; 2-скотрактор; 3-ф1льтруюча центрифуга; 4-рейервуар; 5-насос; 6-сепаратор; 7--реаервуар; 3-устанозка УФ; 9- 30 установка.

Мял. 13. Технслогхчна ехемэ отримання конаентровпкого1 енобзрвника.

л*

лено опгииальниИ тохнологгчийЕ регламент.

Розроблена технолог!чна схема отримання концентроваиого харчевого еиобарвникс зобращена на мал. 13, а процесно-апаратурна схема - на мал. 14.

В зз'язху з розребко» хитенекзнох техислоп! енобарвника з використанкям ГАК sa кеабраних процесх в проведено пор1в.няяьиу ошнку uHTHMyíareimoi' екгьвьост! внейарвника на ргзних технолог!ч-них етапах та готового продукту, а такоя стаьу в1дьнорадикальних реакций.

В1дминними гластивостями еиобарвника, стримаяого по розробле-ихй технолог:!, е невисока кислотн1сть та дуже икзька концентра-Ц1я токсичьгих та п:яих домхшок, що евхдчать про високу якхсть хар-чового барвника.

ВЛСНОВКЛ

1. Розроблэно принципов© нову технологе ehcokohkíоного еиобарвника з вичаьок винограду темних оортхв э використаннян гхдро-Екустичного та мембраного процесхв.

2. Доолхдхено вплив природи виххдно! вюринно! виноградной сировини /сзхзд, сульфхтованх та cyseni вичавки/, значения гидромодуля, текпзратури, пгсенсивностх ta часу гхдродптнхчио! кав!-тацх* на кхнетику шщйблення твордо! рослинно! фази та екстрак-цхв барлисгих речовин, яка проходить при оптимально значениях температури 25-30 °С, пдромодуля 1:6 /csisa та сулъфхтована ои-ровина/ та 1:9 /сушоих вйчавки/, частот оберту ротора с"" та пгрходд пдроакусточно! обробки з ЕРКТ 25-30 хв.

3. Вивчено вплив тсхнолог1чних параиз'рхв удьтрафхльтрацхИного кенбраиого процесу на ciyninb очистки первинного екстракту бар- 1 виствх речешш* Показано нокдив^сть вккористанкя copiИного кэи-браного ультраф1лырац1йного обладнання /УПВ-6/ для очистки еиобарвника при таких пзренэтрах робхт: тиск 0,15-0,2 МПа, температура 25 °С, свидкхоть протоку 1-1,5 м/с. Разом з цим еистракт звхльняйтьсл вхд основно! шок макроиолекуляриих докхшок /клхтко-вика, пектки, генхцйлвлозн, 61лви, дуб1льв1 рзчовини, дтдв та

i н./ та мхкрофлорн. во позитивно впливаз на його кольоровх характеристики та wixpcóioJoríчиу стабглъ^сть.

к, Вставзвлоно, но концентрування очиеоногс екстракту na nt-лотнгй устансвцх МР-б,3/100 плоскорамного типу з вккоркстаннян Ецетатцелвлозних иембрап МГА-100, при оптимальному ообочом; тиску 6; 0 МПа та температур! 25 °С дозволяв досягтн шщаво! ксчцонтра-

ka <33 » О» п » a ы m а я о я s a .8 •а tai И ö •4 о а 3 в

О о a ы о СЭ о 4 О о Сб s о а еэ о о 23 5Ï .0 о № о тз

Й -л >j ф 1С •о •л ы a •о ы и Л X Oí о О о О а Я 5а "О я о

О о Ö Р SE з: о и • о о о о я ю ь> О s У» О о H а Ч ш Р s:

V3 о Я «м с п а го * >. о а >4 и м> a ех S3 s тз о » X и <ь a

г а a © м te И X t-H SS ^ о1 е> S 00 о •-Í о s s 4 Œ U1 о

• сэ О * a • и ь* • 1 X (J о » » и « »í • •о ы « в О м- я s • ч ь

« я s ta к* я tSá о f vî и О Со a *< г я Я я сх

JZ иС Ä • SI о BS Q a :—' О о Ж о 1 м* 33 P ч X о -о g о я M' un Р

со о О U Л ы с ш л ко X a о ■а о о о 3 •с о 2 ч о t о 2S о tí о тз

О N X И к; Oí ^ а о ЧО (Т> и н» в СО о о X и ф 3 о. 5 Л 5я г и

а S Vi Р di s £э м о О s s a «< Р Л о ТЗ Ö Г! p •а ч тз •в X К ТЗ 3 тз 3 s

о ■о* ^ X •о К -э я Я о о L: о s Ь >1 s о CD l< t; о a О и о M* А l-t* о о ы и 1 s

» • О р tr s О •« а. X •с s Р) сг К 3 ti г о. s 22 о. о X 01 о и Ф \ я

С X » H bl ч > ^ о J: о >а ь в ф О о о tí ^ tri s ь ^ ^ >4 X« я У

: ГС ty О Го tf* о • о я • a « i=. сг i» й Ä a у tí о о 'X X о а N M о о --

•• s a g Г2 M SS • о 1 П) г; я о о о a a S » о Cj 3 Ol ГОМ>

о ÖJ •• я к о * Си Г5 id t—t •в a CS о M bj И ^ Р о о a 3 О •4 s ■Ö1 « U1

t-t о S * о ?" •3 • ГО ю >а • в a a » я о тз в> н* tr га ф "Э

ю H to is ►Q* л rj3 в » cd •тэ о Ь п: =¡ rt tr Í-« g S в Л

VO s а в О s ( M О • ta » • ►ä 3; * о ta ÍS о Н) № о я V »

.—i « -сэ •» v£> W СП гч •Î $э s: ч Л S¡> О о О о « tb ч Ф о О я о

• о Ь2 О р о ►i • в гз п ■-3 ч a. о m X о о о ф s •• •а а р с

Л! г3 « О to я S' ^ О о a s a о м- о о ta i» 2a о. о ^ » X W» 1 X

1 XS С? S ex Ï2 Я ш К S! ь r—t 0" я р t« ◦ о s а о Ы я * X s

ж S4 S I Xí \ 52' Q J5- я ta о »-ä ■< Я 3 3 =J M* 3 13 о ь га о •4 a тз ® W X

о О <3 N S U1 о S ы s О А о о -а О a о. es ►i о о гя SS s H s о

« о. >4 ¡52 cu t5 Я U1 tí >4 ïS i-: a s ч г; а р S w* •-S о л: в to 3 о ■о

Si тз • « O Ci C¡> о О M о s s V: о f.j о CD ТЗ Л м* И- ►J з га X р о. ЕЙ

о у К и X fc=» е О 43 о s Ol д » td ЙЧ К А >4 Я тз И А

ч Г! « *—t И • s -J V. ч о s: о и X О о a о д 05 Л Р о, С Р "в Д о

• CD гз » о ^ о • р >С) s я м* в» А s ex Я « в «< Э; н< О о г4 и X а»

X vO fes Ä р с о К Я и со S4 о гч >4 о W Ьа я <а s s

s •M ГЗ i a О е> • О ñ о X 7ч 1 S> о £ tí s о Р » О Oí 1 О i=í 0- ¡э

о КЗ fr-) p ш ы a 3 » •< ►» "S m M о* О о о Ы я »

ы f> in и s uio о я> «-3 в И a о s Р >í ЕЗ о Г J и » и- 3

о s О • гз О о 1 н Z ■tí a "3 о ТЗ 13 13 3 'cl о Èf ы я о о тз

ч о a • s о О о И о » »-»• я о •J 5=1 vß Я о в О о rs «» s тз ÍJ >4 hi X

X Q Í3 ta M ь* • о s ta •а bl s n ер й ¡Э ез С д; с о о г ТЗ M

£2 •хз Я o о р СЭ я a a ta о" и in -а Г! э 14 о N сх хэ о ■а. a л

t» Я bl со » о о ЧО -о о Я з; о Î3 а о M м* (а сз о X 5а о и И« о

1 с* о «< п р я • w и îa С CS о о X » s CJ р О TJ н*. О il р ч — тз

р ta £3 О тз иэ fx о о X •э ы о tu » о œ 41 g ТЗ о о о

-i о я INJ ъ* » о и О и у-} »» } tr v¡ Л о ь

О • С Cil t-H г о и о •o a И Й s ф 3 * X

43 U ей • гс >» Ч ^ о л п г s ч ъ« *î о а> д •4 » M о о № Д-

о » • « с « * 8 V» та о «> ïj о И Ь M & ►в •а í> V У а У 3 W4 3

s s s X ä о •-а я л я o ГЗ Р ь тз з> ы Я о >3 И

тэ ч о и « • • M s о о s a о я M СЭ ta ш X тз ф 3

о * ! S" п M ts * о s> ÏJ И « Г3 Л -э в ч M Р> »5 JS ы о К тз

s ►3 -I L3 гз » M о о ы О X VS H О. о О M« s W тз »-I. о

ьз а <3> о о* • t* о tö Г2 2Î -з •с йг ж » о тз о « •4 H о р H я H

L3 Ь4 я о сэ к* * о С) о о и; э ьч « ТЗ о в> о я i=í о тз «<

tí о • *f и ■3 Ъл Sí о ça •4 тз о ч -Î « сч о И* •a -i О « s о ч 3 ф М- а я о а: о ы s 0 01 я «4

я > о о sc S3 X • Ä la о о •о ч M H PJ О О тз о ь 3 о a .3 а о W» 3

¡3! О й ы •о * р О о СЭ р р р я « W Я X V О •4 fcj о to

Ci » » ч • ïi Ь s • о X s •5 о V» и о ГС а 54 о M« H 3 ы

S s S3 о в* о ч я CS s о о и X чО S s о Л ь* t X с 5 о о

N • Si И 3 а. ta г X X я Í3 >4 сх a » О V о О 3 s ч о

» о о о ф в • ы о о » a -J 3 ^а -3 X » 5ч тз

а •о « s "3 р ь ч 1 M о о о тз г о о

О » о И сэ a О" Ь ь а fcl ta »я о SJ 1 о 3 р V Л ££ »

a i ь 2 1 • Ф • ш- Л i—i t «-s 1 о О О

1 1 1 е> '— ■о 1 Р t 1 1 1 M

5. йян И.Н., Кояухарь В.В., Лоаая В.В., Пилипзпко Д.Я. Использование вторичных мрьевмх ресурсов для производства продуктов питания /Тоз. докл. Всоссю?. иауч. конф. "Проблемы влияния тепловой обработки ка пикепув ценность продуктов питания".- Xi.pht.on:- 1990. е.- 57'1.

6., Кожухарь Б.В., Шин И.Н., Пилипенки Л.Н. Вдиякмз процессов кавитации «а физутко-хичическио свойства, и зчстрагируемость пииовнх красителей //Тез. докл. Обил, 50-й науч.-практ. конф. ОТЙПП "Науч-но-тохничзскиз лроблоиы развития агропроииилекногс комплекса" ~ Одесса, - 1990— с. 137.

7. Кожухарь В.В., Пилипенко Л.Н. Концентрирование аню'диано-вого краоктелч методом обратного осмоса //Тез. дохл, науч, конф. М7ИШ1 "Научное обеспзчвние хранений и переработки растительного сырья в пищевой промыншшности".- И.: Г991. - с. 177-176.

0. Кожухарь В.В., Шиа И.К.» Пилипэнко Л.Н. ¡экстракция зпзкра-сv.то др. //Тез. докл. науч. кокф. МТКПП "Научное обеспеченна хране-тш в пореработки растительного сырья в шшйвой промышленности. -М.: 1991. - с. 180.

9. Гслубот З.Н., Гьдсиева А.А., Кожухарь В.В., Кочиева Т„М. Опит применения ридрэйкусткчбски;: аппаратов д-.я переработки расти-тэльного сырья //Пировал лромышюннссть.- 199?.- > 7.- с. 26-27.

.10. Вигмэнтк винограда фенольной природи, чх выделение и ис-пользолашш в пищевой промышленности /Кожухарь И.В., Пилипенко Л.Н., Колесник А.А.. 0Тй!Ш,- Одесса, - 1992.- lb с. Дзп. в Укр.ИНТЭй. £ 1872 - Ук 92.

11. Ямлипенко 8.К., Коаухарь В.В. Современные теоретические

и практические е.оге4ты технологии переработки вторичного виноградного сырья. О'ГЛПИ,- Одесса,- 1952.- 31 с. Деп. в УкрИНТЭИ. ft 1873 - Ук 92.

12. Golubev V., Stmkhiian ;л., Koshuhbr V.» i'esvrueva L. laten-

'Jiilcstlou of ch.sai.cai in hydroacvstic fiolds // Abstract 6-th World Congress»- Copengagen. 1991. v. 3, p. 5^09.