автореферат диссертации по технологии продовольственных продуктов, 05.18.03, диссертация на тему:Изменение качества льносырья в процессе подготовки и его хранения
Автореферат диссертации по теме "Изменение качества льносырья в процессе подготовки и его хранения"
УКРАЇНСЬКИЙ ДЕИАВНИЙ АГРАРНИЙ'УНІВЕРСИТЕТ
РГБ Од
На правах рукопису КИРИЛШ Руслан Миколайович
' ЗМІНА ЯКОСТІ ЛЬОНОТРЕСТИ В ПРОЦЕСІ ' ПРИГОТУВАННЯ І II 35ІРІГАННЯ
Спеціальність 05.18.03 - первинна обробка, зберігання зерна та іншої продукції рослинництва
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук
Київ - 1994
Робота виконана в Українському державному аграрному університеті протягом І990-І993рр.
Науковий корівник - доктор сільськогосподарських наук, . професор Б.В.ЛЕСИК
Офіційні опоненти: доктор сільськогосподарських наук,
Провідна організація - Житомирський сільськогосподарський
інститут
в Українському деркавноцу аграрному університеті, корпус 4, аудиторія 37.
Просимо взяти участь у засіданні Ради або надіслати відгук на автореферат у двох примірниках, завірений гербово» печаткою, на адресу: 252041, м. Київ-4І, вул. Героїв оборони, 15, сектор захисту дисертацій.
З дисертацією можна ознайомитись в бібліотеці УДАУ.
Автореферат розісланий " //" 1994 р.
Вчений секретар спеціалізованої
вченої ради, кандидат у /^)
сільськогосподарських наук,доцент/ ш'ЯЗь :.ХИДЕВИЧ
професор В.В.КОВАЛЬОВ
кандидат сільськогосподарських наук М.М.ОСТШ .
Захист дисертації відбудеться в І Ч годин на засіданні спеціалізованої Ради Д 01.05.01
- з
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РЗБОТИ
. Актуальність теми. Сучасний стан виробництва, заготівлі та переробки.льонопродукції на Україні не відповідає'світовому рівні). Основні причини хронічного дефіциту сировини та виробів із льоноволокна - значні, з року в рік, зменшення посівних плоа під цією культурою, а. також зниження якості льонопродукції.
Якщо скорочення посівних плой під льон пояснюється високою трудомісткісто цієї культури, технологічного складиіста вирощування та пзреробхи, то зниження якості льонопродукції в значній мірі залежить від порушень технологічного режиму збирання, зберігання та переробки врожай. Втрати кількості і якості льонопродукції можемо спостерігати на протязі всього технологічного процесу виробництва довгого волокна. Питання максимально можливого скорочення втрат, погіршення якості вже вирощеного і зібраного врожаю потребує негайного вирішення. . .
В період приготування лляної трести зміна її якості безпосередньо повиязана з погодними умовами. Нестійкі погодні умови в період збирання льону, приготування і підЯсму трести часто порушують процеси природного підсушування трести до базових норм.
Крім того, строки збирання льонотрести із стелиш затягуються із-за скорочення часу використання машинно-тракторних агрегатів, шо обумовлено підвищеною вологістю трести в ранкові та вечірні часи або несприятливою погодою в цілому.
З метою зменшення втрат врожаю і збереження якості льонотрести при зберіганні у вологому стані, застосовуються різноманітні технологічні прийоми - активне вентилювання підігрітим повітрям, польове сушіння. Однак застосування польового сушіння пов"язане з великими затратами ручно! праці. А штучне сушіння потребує
значних капіталовкладень, підвипуе собівартість продукції.
Актуальним завданням, яке стоїть перед вченими та спеціалістами сільського господарства, е розробка та впровадження нових технологічних прийомів, одним з яких е хімічне консервування.
Однак це питання потребує подальших розробок. Проблеми вивчення безпечних строків перебування льонотрести на стелиші цікавлять теоретиків та практиків. Але досліди по вивченню цього питаний в кліматичних умовах центрального Полісся-України не проводились. Широко дискутується питання по формуванню рулонів трести різної щільності та вологості. Але не конкретизовано питання залежності якості трести при довготривалому зберіганні від таких показників, як цільність та.вологість льоносировини. Ця проблема актуальна і потребує подальшого вивчення, так як майже усі сільськогосподарські підприємства льонарського напрямку перейшли на рулонну технологію збирання трести.
. Мета і завдання досліджень. Основна мета досліджень полягає-в розробці технологічних прийомів формування та зберігання рулонів льонотрести підвищеної- вологості різної щільності та оброблених консервантом. Впровадження цих прійомів у виробництво дозволить скоротити якісні і кількісні втрати вологої льонотрести в період’ зберігання. У відповідності з цим були визначені слідуючі основні завдання досліджень:
- дослідити вплив різних способів ПІДЙОМУ трести в різні
строки; .
- встановити залежність якості льонотрести при зберіганні в рулонах від тільності формування та вологості сировини;
- встановити можливість застосування ВАС як консерванту для зберігання трести льону в рулонах при підвищеній вологості та різніК тільності паковок.
Наукова новизна. Вперіе в умовах центрального Полісся України встановлено оптимальні форми та безпечні строки перебування трести в польових умовах.
Встановлено залежність якості льонотрести при зберіганні в рулонах від щільності формування та вологості сировини. Уточнено режим консервування льонотрести підвищеної вологості в рулонах різної тільності та вплив цих факторів на процес зберігання сировини.
Практична цінність. На основі отриманих експериментальних даних, висновків і пропозицій дисертаційної роботи зроблені нау-ково-обгрунтовані рекомендації виробництву щодо оптимальних фори та безпечних строків перебування трести в польових умовах, тільності формування рулонів трести підвищеної вологості-.
Достовірність роботи. Достовірність отриманих результатів, наукових положень, висновків і рекомендацій забезпечується застосуванням сучасних методів досліджень і вимірювальних приладів, лабораторного обладнання, технічних засобів виробництва, статистичних методів обробки експериментальних даних, які підтверджуються співпаданням результатів лабораторних і виробничих досліджень. ' •
Реалізація результатів досліджень. Результати досліджень пройшіи широку виробничу перевірку та впроваджені в ряді господарств Новоград-Волинського району Житомирської області, зокрема в колективних сільськогосподарських підприємствах "Мічурінець" на плоші 80 га, колективному сільськогосподарському підприємстві "Дніпро" на площі 120 га та. ім. Лесі Українки на площі 160 га.
Апробація результатів роботи. Матеріали досліджень доповідались та обговорювалися на наукових конференціях професорсько-викладацького складу та аспірантів Українського державного аграр-
ного університету в І99І-І992 рр., науковій конференції молодих вчених /м.Зитомир, 1992р./.
Дисертаційна робота виконана у відповідності з планом науково-дослідних робіт УДАУ.
Публікації. Основні результати опубліковані в трьох друкованих роботах.
Структура і обсяг роботи. Дисертація викладена на 116 сторінках машинописного тексту і складається із вступу, огляду літератури, опису об"ектів, умов і методів досліджень, експериментальної частини, висновків і пропозицій виробництву, вміщує 25 таблиць, додатків. Список літератури включає 112 джерел вітчизняних та зарубіжних авторів.
Місце, умови і методика проведення досліджень. Експериментальна частина виконувалась в 1990-1992 роках в умовах колгоспу ім.Лесі Українки Новоград-Волинського району Житомирської області, на кафедрі технології зберігання і переробки продукції рослинництва, лабораторії Новоград-Волинського льонозаводу.
Посів проводили насінням районованим для зони сортом льону-довгунця К-5 П репродукції. Агротехніка в дослідах загальноприйнята для даної зони. Повторність досліду - трьохразова.
Для визначення структури врожаю і проведення морфологічного аналізу використовували середи» пробу стебел з облікових ділянок. Строки готовності льонотрести визначали за пробами, перероблюючи їх в технологічній лабораторії льонозаводу.
Схемою першого досліду передбачалось порівняльне вивчення різних способів підйоцу трести в різні строк». Тресту піднімали через 5; 10; 20 діб за допомого» порціеутворювача ПНП-3, підбирача трести ПТН-І та рулонного прес-підбирача ПРПЛ-І. Якість піднятої трести визначали згідно ГОСТ 24383-89.
В ДОСЛІДІ, МЄТОЮ якого було вивчення змін якості трести підвишено! вологості, піднято? в рулони різної щільності, передбачались такі варіанти:
формування рулонів трести при вологості 16-19% щільністю:
1. 125 кг/н3
2. 150 кг/м3
3. 175 кг/м3
Формування рулонів трести при вологості 20-25^ щільністю:
~ 4. 125 кг/м3
5. 150 кг/м3
6. 175 кг/м3
Формування рулонів трести при вологості 26-30& щільністю:
7. 125 кг/м3
У схемі досліду по вивченню впливу вуглеамонійних солей /ВАС/ при формуванні рулонів трзсти підвищеної вологості з різною тільністю передбачено слідуючі варіанти:
формування рулонів трести при вологості 26-30%, оброблених ВАС щільністю: •
І. 125 кг/м3 .2. 150 кг/м3
3. 175 кг/м3 Формування снопів:
4. Вологість до 20£.
5. Вологість до 30^, оброблені ВАС.
6. Вологість до 305? без обробки ВАС.
7. Формування рулонів трести вологістю 26-30$ без обробки ВАС при щільності 125 кг/м3.
Через І; 3; 6 місяців зберігання проводили аналіз якості трести як у снопах, так f в рулонах. Льонотресту з поля піднімали
прес-підбирачем ПРПЛ-І з пристосуванням для внесення сипких консервантів. .
Дозу консерванту розраховували, виходячи з погонної маси трести в стрічці і швидкості руху мешинно-тракторного агрегату.
Для проведення досліджень відбирали ідентичні партії трести з послідуючим доведенням до заданих режимів. Зберігання лабораторних зразків льоносйровини проводили в поліетиленових мішках з доступом повітря. Після закінчення строку зберігання рулони розмотували на заводі розмотчиком РРЛ-2. Під час розмотки вели візуальне спостереження за станом трести в руладах. Треста була піддана аналізам з мето» визначення фізико-механічних властивостей, а отримане з неї.волокно випробуване на гнучкість і міцність. Інструментальну, оцінку якості льонотрести проводили по ГОСТ 24383-89, тіпаного волокна - ЇОЗЗО-76. Математичну обробку даних дослідів проводили методом дисперсійного аналізу /Доспехов Б.А.,
- 1986/, а також на ПК ІВМ. При розрахунках економічної ефективності, різних способів піднімання трести та застосування консерванту брали до уваги вартість трести з І га посіву станом на грудень місяць 1992 року.
РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕНЬ
Зміна технологічних показників якості льоносировини
в залежності вія способів та строків піднімання трести
В результаті проведених досліджень встановлено, то найкращим способом перебування готової сировини в полі протягом двадцятиден-ного строку е снопи трести в бабках. У цьому варіанті отримано' найменше зниження показників якості трести протягом певного строку зберігання сировини в полі. Основними показнихами якості люноси- ' ровини е розривне навантаження, вміст волокна та вихід довгого
волокна.
В усіх варіантах нашого досліду відмічали зниження показника розривного навантаження трести паралельно із збільшенням строку перебування сировини на стелиші. Як і передбачалось, на протязі двадцяти діб перебування трести після готовності в стрічці, відбулось найбільш інтенсивне зниження розривного навантаження -на 48% у порівнянні з контролем /табл.І/. Порівняно з іншими варіантами досліду істотне зниження розривного навантаження трести спостерігалось при перебуванні трести в стрічці на протязі 10 діб після готовності /на 20$/ та при перебуванні трести 20 діб після готовності в порціях /на І2$/.
Іншу динамік зміни розривного навантаження трести отримали при зберіганні снопів трести в бабках. На протязі двадцятиденного зберігання снопів трести в бабках розривне навантаження сировини майже не зменшилось і становило 12,1 ДАН, ео на 0,8 ДАН менше ніж контроль. .
Одним з найважливіших показників якості трести е вміст волокна. У проведеному нами досліді встановлено слідуючу закономірність. Внаслідок перебування льонотрести в стрічці, порціях та бабках протягом 5 діб вміст волокна залишався сталим /під 27,7 до. 28,0$/.
Через 10 діб після зберігання вміст волокна в тресті, яка знаходилась в стрічці, зменшився на 1,255/абс./. Вміст волокна в тресті, яка перебувала в порціях та бабках на протязі 10 діб зменшився несуттєво. -
Як видно з наведених в таблиці І результатів наших дослід- , жень, перебування трести протягом 20.діб в-стрічці привело до втрат волокна в сировині на 2,2% /&6ь./. В той же час при аналогічному строкові зберігання трести в порціях цей показник змен-
Зміна якості трести б залежності від строків піднімання та форі« зберігання /середнє за І990-І992рр,/
Способи
піднімання
¿а доі ПНП-3
¡М
:Строк пе-.ребування ‘трести в :полі.діб
Вручну
/контроль/
За допомогою
За допомогою
могоп ПРПЛ-І
:Відокремлю-:Вміст во- :Розривне : Показник : Номор
ваність локня, наванта - кольору • трести % „ження, : волокна : .
‘ЛАН : :_______
Треста в стрічці
- 4,8 ' • 28,0 12,9 3,1 1,38
5 5,0 27,7 12,3 3,1 1,22
10 5,6 26,8 10,4 2,9 1,02
20 6,2 25,8- 6,7 2,8 0,76
Треста в порціях
5 5,1 27,8 12,5 2,9 1,27
10 5,4 27,3 12,3 2,9 1,18
20 5,9 26,5 Н,4 2,9 1,12
Снопи трести в бабках
5 5,0 28,0 12,8 3,1 1,32
10. 5,3 27,6 12,3 3,1 1,27
20 5,6 27,3 12,1 3,0 1.17
- 4,9 28,0 12,9 3,1 1,38
НСР=0,7І НСР=0,62
Р=І,32£ Р=2,62%
шився на 1,5$, а в бабках лише на 0,7$.
Такі показники як розривне навантаження трести та вміст волокна в ньому в значній мірі залежить від способів і тривалості перебування трести на стелиші. При однакових строках перебування трести в полі після її готовності ці показники більш високі' в льонотресті, яка знаходилась в бабках. Це можна пояснити тим, шо в таких наковках треста найменше підлягає взаємодії з кліматичними факторами. З метоп отримання поглиблених даних по якості волокна, нами був проведений аналіз волокна з визначенням фізико-меха-нічних показників - гнучкості, розривного навантаження.
Розглядаючи такий показник як гнучкість волокна встановили, шо він найбільший у варіантах з перебуванням снопів трести в бабках на протязі 5 та 10 діб. Щодо трерти, яка знаходилась в стрічці, то на протязі 5-20 добового перебування в полі помітне поступове зниження гнучкості волокна. '
Аналогічну картину спостерігали і з перебуванням трести в порціях. В порівнянні з контролем, до кінця строку зберігання показник гнучкості зменшився на бмм. При перебуванні снопів трести в бабках волокно, отримане із трести цього варіанту за такий самий період зберігання, зменшило гнучкість на 2им /габл.2/.
Розривне навантаження волокна також суттєво різниться по варіантах. Найбільше зниження цього показника було на протязі двадцлтидобового перебування трести в стрічці - воно склало 5,9 ДАН. Найкраша збереженість розривного навантаження волокна у варіанті з перебуванням снопів трести у бабках на протязі 5 діб. В порціях за 20 діб зниження розривного навантаження волокна становило 4,3 ДАН. Щодо перебування трести в бабках, то волокно, отримане з цієї сировини має більпв розривне навантаження і тільки на 1,9 ДАН менпе за контроль.
Зміна фізико-механічних показників волокна в залежності від строків піднімання і форми зберігання льонотрести /середнє па І990-І992рр./
:Строк перебу—:Розривне на- : Гнучкість, Способи вання трести вантаження, ш
піднімання :в полі, діб : ДАН :
:Лінійна :Відмосне роз-
шільність, ривне наванта-:текс :ження,
:_____________: ДАН/текс
Вручну /контроль/
Задопомогою
¿а до ПНП-3
За допомогою
¿а до ПГН-І
В рулони за допомогою ПРГШ-І
■ Треста в стрічці
- 28,6 52 4,1 16,2
5 27,4 49 4,5 15,4
10 25,3 48 5,2 14,5
20 22,7 46 ’ 6,0 13,4
Треста в порціях
5 28,2 50 4,3 15,8
10 26,6 49 4,6 . 15,1
20 24,3 46 5,7 13,9
Снопи трести в бабках
5 28,4 52 4,2 16,1
10 27,2 50 4,6 15,4
20 26,7 50 5,2 15,0
- 28,5 52 4,2 16,1
- ІЗ -
Дані аналізів яскраво підтверджують, то несвоєчасне піднімання трести /із стрічок і порцій/ призводить до істотного зниження таких вагомих показників якості волокна як розривне навантаження / з 23,6 ДАН до 22,7-24,3 ДАН/, гнучкість - з 52 до 46 мм і відносне розривне навантаження - з 16,2 ДАН/текс до 13,4 -13,9 ДАН/текс.
Із приведених в табл. 2 даних можна зробити висновок, шо найкра-' тим способом перебування готової трести в полі е снопи в бабках, так як при цьому одержують волокно з більш високими фізико-меха-нічними показниками.
Вплив вологості та щільності Армування рулонів на
якість трести в процесі довготривалого зберігання
Проведені мами дослідження по вивченню впливу початкової вологості трести в рулонах показали, шо її підвищення до 21-255? при зберіганні протягом одного місяця незначно вплинуло на зниження розривного навантаження і дорівнювало 47б /при тільності 125 кг/м3/ і 8-15;? при тільності 150-175 кг/м3. Більш тривале зберігання /до 3 місяців/ приводило до зниження міцності на 6-1955 /табл.З/. .
Треста в рулонах з вологістю до 26-3056 практично втрачала свою якість починаючи з І місяця зберігання і практично не підлягала подальшому використанню. Зниження розривного навантаження, а звідси і якбсті трести в період зберігання обумовлено діяльністю шкідливої пектннорозкладавчої мікрофлори.
Слід звернути увагу на те, то при однаковій пологості сировини /21-2555/ треста з різноманітною тільністю формування мав різні показники. На протязі тривалого зберігання показник розривного навантаження витий у варіанті з тільністю 125 кг/м3. Пря вологості
. Таблиця З
Вплив вологості та вільності формування рулонів на розривне навантаження трести в процесі зберігання /середне за І990-І992рр./ .
Щільність формування рулонів, • кг/м3 До зберігання /контроль/ : Тривалість зберігання, місяців
■ і ■ : а - : Ь
: Розривне навантаження
ДАН ' •ПАН збереження :п»и :% збереження розривного розривного * :навантаження • :навантаження * ПАН’^ збереження розривного ’ :навантаження
Вологість 16-2056
125 12,9 12,9 100 12,-7 98 12,7 98
150 12,9 ' 12,7 98 12,0 93 12,0 93
175 12,9 12,6 97 11,8 9Г 11,8 91
Вологість 21-25*
125 12,9 12,4 96 12,1 94 ІІ>3 88
150 12,9 11,9 92 Н,7 91 10,8 84
175 12,9 11,0 85.. 10,4 81 9,7 75
Вологість 26-3ОЙ
125 12,9 7,5 58 0 - 0 -
трести до 20* тільність формування паковок істотно не впливала на збереженість розривного навантаження - різниця по варіантах становила 5-7%.
Початкова вологість сировини та тільність формування рулонів суттєво вплинули на вихід довгого волокна в процесі шестимісячного зберігання трести.
Так, якшо вихід довгого волокна з трести до зберігання становив 17,1*, то по закінченні цього строку - 11,5-12,4*. Як видно з наведених в табл.4 результатів наших досліджень, зберігання трести до б місяців при підвищеній вологості привело до значного зменшення виходу довгого волокна і він становив 10,8-12,056, а збереженість була в межах 63-70*. .
Якшо розглянути вплив тільності формування рулонів трести з підвищеною вологістю /21-26*/ на вихід довгого волокна в процесі зберігання, то спостерігали слідуючу тенденцію. Треста в рулонах з тільністю 125 кг/м3 при зберіганні протягом тривалого часу втрачала вихід і якість волокна кенш інтенсивно, ніж така ж сировина з більшою тільністю - 150-175 кг/м3.
При щільності 125 кг/м3 збереженість довгого волокна протягом 1-6 місяців становила 70-84*, а пра щільності 150-175 кг/м3 склала 63-82*. ' •
Номер довгого волокна в процесі зберігання трести також залежить від вологості сировини та щільності рулонів. Протягом 6 місяців зберігання трести номер довгого волокна при тільності рулонів 125 кг/м3 зменшився до 11,5, а при 175 кг/м3 - до 10,3.
В той ае час при підвищеній вологості сировини /21-25*/ номер довгого волокна при щільності рулонів 125 кг/м3 після шестимісячного зберігання становив 9,2. Зменшення номеру довгого волокна ще більш помітне у варіанті з тільністю формування рулонів 175 кг/м3. Після 6 місяців зберігання він становив 8,2.
Вплив вологості та тільності формування рулонів на вихід довгого волокна і його якість в процесі зберігання трести /середне за І990-І992рр./
Щічьність :___________________Тривалість збзрігання. місяців__________________________
формування ___________________І_____:________________3___________:________________б
'____________Вихід довгого волокна та його номер__________________________
кг ________:______% : номер : %__________. номе р_______: %________: ноує р
- Вологість 16-20!?
125 17,0 12,3 16,9 ' 12,2 16,2 11,5
150 16,9 12,2 16,9 12,0 16,0 11,2
175 16,9 П,9 16,8 11,6 15,7 10,3
Во.’ ¡огість 21-25%
125 14,3 11,9 12,4 п.з 12,0 9,2
150 14,0 ІІ.7 12,1 10,8 11,5 8,6 і
175 13,6 II.4 11,5 9,7 11,8 8,2
Вологість 25-30%
125
9,9
7.3 0
0
При. вологості сировини 2І-25£ протягом місяця зберігання зниження номеру трести відбулось в межах 0,44-0,50. Із збільшенням строку зберігання до 3 місяців номер трести понизився на 0,60-0,67 /габл.5/. Номер трести після пестимтсячного зберігання становив
0,65-0,7£Г. Треста вологістю 26-30^ внаслідок місячного зберігання мала номер 0,58. Подальае зберігання такої сировини привело до повної втрати її якості.
Як і в попередніх дослідах встановлено, ио з рулонів трести підвищеної вологості тільністю 150, 175 кг/м3 отримали волокно гіршої якості, ніж при тільності 125 кг/м3. Це пов"пзане з тим, шо при збільшенні тільності формування рулонів відбувається "запарювання" сировини. Надлишкова волога не в змозі проникнути з середини рулона до периферії і льонотреста псується на протязі строку зберігання.
Зміна технологічних показників якості льонотрести
обробленої хімічним консервантом в пізоцесі зберігання
Для порівняння схемою досліду було передбачено зберігання трести підвищеної вологості в снопах і рулонах.
Нашими дослідженнями встановлено, то треста в рулонах тільністю 125 кг/м3 вологістю 26-30^ на 42/5 втратила розривне навантаження протягом місячного зберігання і воно становило 7,5 ДАН /габл.6/.
Щодо зберігання протягом місяця рулонів трести вологістю 26-30^ та тільністю 125-175 кг/м3, оброблених ВАС, то розривне навантаження сировини суттєво не змінилось. Зберзженість становила 95-983. З продовженням строку зберігання льонотрести до 3 місяців показник розривного навантаження сировини становив 11,8 -12,2 ДАН, що свідчить про задовільне зберігання перезволоженої трзсти за допомогою обробки ВАС. Як і на протязі попереднього строку зберігання тільність паковок суттєво на вплинула на збереженість розривного навантаження.
Зміна якості льонотрести в процесі зберігання від вологості та тільності формування рулонів /середне за І990-І992рр./
ЩІЛЬНІСТЬ формування : До зберігання /контроль/ : Тривалість зберігання, місяців
. І : 3 : 6
рулонів, . кг/м3 : номер трести ! номер трести :номер трести : номер трести
125 1,38 Вологість І6-20Ж 1,33 1,32 1,20
150 1,32 1,32 1,17
175 1,32 1,30 • 1,12
125 Вологість 21-2555 0,94 0,78 0,75
150 0,92 0,76 0,71
175 0,88 0,71 0,65
125 Вологість 26-30^ 0,58 Н.С. Н.С.
При зберіганні волого! трести протягом шести місяців в рулонах різної щільності /125-175 кг/м3/, обробленої консервантом, встановлено, шо показник розривного навантаження зменшився на 9-Ібл. Тенденція зменшення розривного навантаження трести особливо відмітилась із збільшенням щільності паковок в процесі шестимісячного зберігання.
Так якщо при тільності рулонів 125 кг/и3 процент збереженості показника- розрівного навантаження становив 91%, то при тільності 150 кг/к3 - вв%, а при 175 кг/м3 - 8435.
Отже, збільшення тільності паковок негативно вплинуло на збереженість розрівного навантаження перезволоженої трести обробленої ВАС протягом шести місяців її зберігання.
Щодо зберігання сировини в снопах, то при вологості 20!? розривне навантаження льонотрести протягом шести місяців зменшилось на 2%. Розривне навантаження трести вологістю 30%, яка зберігалась протягом шести місяців у снопах і була оброблена ВАС, зменшилось на 8%.
При зберіганні снопів трести прл такій же вологості, але без застосування консерванту встановлено зниження розривноготванта-жения протягом місяця на 20%, а після трьох - на 56%. Внаслідок збільшення строку зберігання сировини до 6 місяців показник роз-рівного навантаження дорівнював нулю.
Отримані результати свідчать, то консервант ВАС позитивно вплинув на збереженість розривного навантаження вологої трести, яка зберігалась як в снопах, так і в рулонах.
Встановлено, со внесення консервуючої речовини в иасу вологої льопосировини в період її закладання’на зберігання суттєво вплинуло на фізико-нзхзмічні показники волокна.
Вплив консерванту на зміну розривного навантаження трести в процесі її зберігання в різних паковках /середнє за 1990-1992 рр./
Варіанти
Вологість,
%
Щільність,
кг/м3
Тривалість зберігання, місяців
Розривне навантаження
ПАН зборежен-. ^ ня розрив- ' :ного навантаження :
т\цц:% збережен.ПдН:^ збережен-^ ня розрив-'1^ ня розрив-:ного наван- :ного наван-
:таження : гтаження____
Обробка ВАС Без обробки
Обробка ВАС
Без обробки Примітка:
Снопи трести
20 12,9 100 12,8 99 12,7 98
ЗО 12,8 99 12,5 97 П,9 92
ЗО 10,3 80 5,7 44 0 0
Треста в рулонах
26-30 125 . 12,6 98 12,2 95 11,7 91
26-30 150 12,6 98 12,0 93 П,4 88
26-30 175 12,3 . 95 ' 11,8 91 . 10,8 84
26-30 125 7,5 58 0 0 0 0
розривне навантаження до зберігання - 12,9 ДАН-ІОО^
х концентрація ВАС - 4л
Таблиця 7
Зміна фізико-механічних показників волокна в процесі зберігання вологої льоносировини за допомогою консерванту /сероднз за І990-І992рр./
Тривалість зберігання, місяців
* І :. 3 : 6
:Воло-Варіанти гість . % :Щіль-- : :на-.ван: 'та. .жен-• ‘ня, : :ДАЙ :гнуч:лі- :ВРН, кість.ній- ДЛН/ : мм :на :текс ціль. .ність, • 'текс • .роз-: ■рив-.не : 'на-ван-. :та- " жен-:ня, : ДАЙ : гнуч- кість ш : лі-,ній-:на оіль-.ність 'текс :ВРН,.роз-: ДАІІ/'рив-:текс.не : ‘на, ван-. ■ :та- ’ жен: :ня, : : __:ДАЙ : гнуч*лі-кість,ній-км :на шіль-.ність, 'текс ВРН, ДАН/ текс
20 28-, 2 52 4,2 Снопи 16,0 трести 27,7 52 4,3 15,8 27,2 50 4,5 15,4
Обробка ВАС . ЗО 28,1 49 4,6 15,4 27,3 48 4,8 15,1 26,5 46 5,0 14,6
Без обробки ЗО 16,7 42 5,3 12,1 - - _ • - _ _ _ _
Обробка 26-30 ВА^ 26-30 125 27,7 50 4,6 Треста 15,4 в рулонах 27,4 49 5,0 15,1 26,4 46 5.1 14,6
150 27,4 50 4,6 15,4 26,9 46 5,1 14,7 26,2 40 5.5 13,7
26-30 175 27,1 47 4,9 •14,9 26,4 44 5,6 14,1 25,8 39 5,8 13,4
Без обробки 26-30 125 11,8 45 5,9 П,2 _ ^ .
Найвищим показник розривного навантаження був при зберіганні снопів трести вологістю 20% та вологістю 30%, але оброблених консервантом /габл. 7/.
Розривне навантаження волокна з рулонів трести вологістю 26-3055 оброблених ВАС зменшилось на 0,6-1,0 ДАН протягом місячного зберігання. Слід відмітити, що тільність паковок не вплинула на збереженість розривного навантаження волокна. Волокно з снопів трести вологістю ЗО% та з рулонів вологістю 26-30%, але не оброблених ВАС, протягом місяця зберігання досить відчутно зменшило показник розривного навантаження і він становив 11,8 і 16,7 ДАН відповідно.
Продовження строку зберігання сировини до 3 місяців привело до незначного зниження розривного навантаження волокна з трести в рулонах оброблених ВАС. Воно було в межах І,1-1,2 ДАН. Показник розривного навантаження волокна з трести в рулонах підвищеної вологості, законсервованої ВАС, протягом шести місяців зберігання . зменшився на 2,1-2,7 ДАН. В цьому випадку щільність паковок дещо вплинула на збереженість розривного навантаження волокна. Цей показник при щільності 125 кг/м3 був на 0,6 ДАН більший ніж в паковках трести тільністю 175 кг/м3. •
Слід зауважити, шо з усіх варіантів по зберіганні сировини виділяються по зміні гнучкості волокна варіанти зберігання снопів і рулонів трести вологістю 26-3032 без обробки консервантом. В цих випадах' зменшення показника гнучкості відбулось на 7-Ю мм.
Із збільшенням строку зберігання гнучкість волокна досить відчутно зменшилась при зберіганні перезволоженої трести обробленої ВАС в рулонах ші'льністю 175 кг/м3. Ця тенденція спостерігалась і після пйсти місяців зберігання сирссини. Нзйкраша гнучкість волокна Сула у варіанті, де тросте при вологості 20%
перебувала в скопах. При зберіганні трести в рулонах вологістю 26-30%, оброблених ВАС, гнучкість волокна протягом шести місяців зменшилась найбільше при щільності паковок 150-175 кг/м3 і становила 39-40 мм, шо на 11-12 им менше за контроль.
Отже, перезволоженість льонотрести не вплинула на фізико-механічні показники волокна в процесі тривалого зберігання завдяки консерванту ВАС.
Результати виробничо? перевірки та економічна
е(?іективність результатів досліджень
Ками проведені розрахунки економічних втрат в залежності від різних строків перебування готової трести на стелищі в стрічках, порціях та снопах, поставлених у бабки і способів її піднімання.
Найбільше людино-годин затрачено при підніманні- трести вручну. Майже у два рази менше людино-годин затрачено на підніманні трести з приготуванням порція за допомогою ПНП-3. При підніманні трести з в"язанням снопів ПГН-І витрати по оплаті праці у цьому варіанті у 5 разів менші ніж з в"язанням снопів вручну. •
Якшо строк піднімання трести затримується на протязі двадцяти діб від готовності, зменшуються грошові надходження за продукцію з І га на ІІ925 крб. На протязі двадцятидобового перебування трести в порціях відбулось зниження якості сировини на один номер, шо в грошовому вираженні становить 5175 крб. з І га /в цінах 1992 року/.
Розрахунки економічної ефективності способу хімічного консервування вологої льонотрести показали, що застосування ВАС дозволяє значно скоротити затрати ручної праці на збирання льонотрести при несприятливих погодних умовах, виключити енергозатрати на
штучне сушіння льонотрести. Економічний ефект бід застосування технології хімічного консервування становить 6340 крб. на І т льонотрести номером 1,25 У в цінах 1992 року/.
ВИСНОВКИ
1. Технологічні показники якості льонотрести в період її готовності не залежать від способів підняття.
Підняття трести порціеутворювачєм ПНП-3, підбирачем з в"язан-ням снопів ПТН-І або рулонним прес-підбирачек ПРПЛ-І не знижує технологічні якості льонотрести в порівнянні з підняттям трести вручну та в"язанням в снопи.
2. Перебування трести в полі в порціях та снопах, поставлених в бабли зберігає якість льонотрести в середньому за 10 днів на
0,16 та 0,25 сортокомера, .а за 20 днів відповідно на 0,36 і 0,43 сортонокера в порівнянні з якістю трести в стрічках.
Вихід довгого волокна' з трести, яка перебувала в полі в порціях та снопах, поставлених в бабки, протягом 10 днів був на 1,0 та 1,4$, а за 20 днів відповідно на 3,4 і 3,7% вишин в порівнянні з виходом довгого волокна з трести в стрічках.
3. Збирання льонотрести рулонним прес-підбирачем з одночасним відправленням її на льонозавод дозволяє повністю зберегти якість льоносировини, вихід та якість довгого волокна.
4. Початкова вологість льонотрести в рулонах впливає на показ' \
ники якості сировини в процесі довготривалого зберігання.
Формування рулонів з трести вологістю 16-20% дозволяє зберігати льоиосировиду на протязі 3-6 місяців без зниження її якості.
Треста з еолзгісти 21-25% в рулонах втрачає за період зберігання кз протязі місяця в середньому 0,40, трьох місяців - 0,63
та ігзсжї місяців - 0,й3 со^зкокора ятоглі.
Підвиаення пільності формування з 125 кг/м3 до 175 кг/м3 веде до погірлення якості льонотрести на 0,06 - 0,1 сорто-номера.
Збирання льонотрести з вологістю 25-30% в рулони призводить до зниження якості в три рази за перлий місяць зберігання та повного псування при подальсому зберіганні.
5. При вологості трести до 30% застосування вуглеамонійних солей в якості консерванта забезпечує повну збереженість сировини в рулонах та снопах протягом місяця зберігання.
При консервуванні трести вологістю до ЗС$ збереженість якості сировини протягом б місяців зберігання складає 95-96 процентів.
.Формування рулонів трести при її вологості 26-30^, пільнос-ті 125-150 кг/м3 та використанні вуглеамонійних солей дозволяє зберегти сировину протягом тривалого часу /3-6 місяців/ без суттєвого зниження якості. ■
6. Використання технології консервування льонотрести підвищеної вологості дозволяє скоротити затрати ручної праці на підбирання сировини в несприятливих погодних умовах, значно зменшити енергозатрати на штучне сушіння і втрати волокнистої льонопродук-ЦІЇ.
ПРОПОЗИЦІЇ ВИРОБНИЦТВУ •
1. Для збереження якості льонотрести збирання ЇЇ проводити
по рулонній технології з одночасним відправленням на льонозавод, шо вже підтверджено практикою. ' '
2. При несприятливих погодних умовах для збереження якості льонотрести остання піднімати порціеутворювачем ПНП-3 в порції, які можуть зберігатись в полі до 10 днів.
3. Кращим способом збереження льонотрести в полі при немзха-нізозаній технології е формування снопів ручного або машинного
в"язання в бабки, які дають можливість без значного зниження якості зберігати тресту в полі на протязі 10-20 днів.
4. При піднятті трести вологістю до 25% в рулони, слід формувати ці паковки щільністю не більше 125 кг/м3. Піднімати тресту вологістю до 30% з подальшим її зберіганням недоцільно, так як псування сировини відбувається в перший місяць зберігання.
• 5. Для тимчасового, на протязі місяця, збереження трести во-
логістю до 30% в період підняття її та формування паковок - снопів або рулонів застосовувати консервант - вуглеамонійну сіль в кількості А% від маси сировини.
СПИСОК ОПУБЛІКОВАНИХ ПРАЦЬ ПО ТЕМІ ДИСЕРТАЦІЇ
І. Лесик Б.В.,Кирилюк P.M. Вплив щільності формування руло-ніз трести і її вологості на зміну якості при зберіганні. Легка промисловість. - Київ: вид."Техніка", 1993. № 2, с.32-35.
. ’ 2. йібак М.Ф.,Баскакова В.Б.,Кирилюк P.M. Оптимальні розмі-
ри рулонів льоносировини при збиранні льону-довгунця. Наукове . забезпечення АПК в умовах центрального Полісся і північного лісостепу України. - 36.наук.пр. - Житомир, 1992. с.308-311. .
3-. Лесик Б.В.,Кирилюк P.M. Зміни якості трести льону в процесі її приготування і збзрігання. Тези доповідей наукової конференції професорсько-викладацького складу та аспірантів. Проблеми агропромислового комплексу: пошук і досягнення. - Київ, 1993.
с.262.
ШК ¿96 т. юо. гУіМо. .
-
Похожие работы
- Повышение эффективности уборки влажного льносырья путем выбора рационального варианта технологии
- Разработка и исследование механизма для удаления сорных примесей из слоя льнотресты и льносоломы
- Повышение эффективности производства льна-долгунца в условиях Северо-Западного региона Российской Федерации путем выбора рациональной технологии и разработки адаптивных технических средств
- Совершенствование технологии подготовки льнотресты в рулонах к механической переработке
- Повышение эффективности технологии уборки льна-долгунца путем оптимизации параметров и режимов работы подборщика для формирования и установки конусов
-
- Технология обработки, хранения и переработки злаковых, бобовых культур, крупяных продуктов, плодоовощной продукции и виноградарства
- Технология зерновых, бобовых, крупяных продуктов и комбикормов
- Первичная обработка и хранение продукции растениеводства
- Технология мясных, молочных и рыбных продуктов и холодильных производств
- Технология сахара и сахаристых продуктов
- Технология жиров, эфирных масел и парфюмерно-косметических продуктов
- Биотехнология пищевых продуктов (по отраслям)
- Технология виноградных и плодово-ягодных напитков и вин
- Технология чая, табака и табачных изделий
- Технология чая, табака и биологически активных веществ и субтропических культур
- Техническая микробиология
- Процессы и аппараты пищевых производств
- Технология консервированных пищевых продуктов
- Хранение и холодильная технология пищевых продуктов
- Товароведение пищевых продуктов и технология общественного питания
- Технология продуктов общественного питания
- Промышленное рыболовство
- Технология биологически активных веществ