автореферат диссертации по технологии продовольственных продуктов, 05.18.05, диссертация на тему:Усовершенствование технологии кристаллизациифруктозы

кандидата технических наук
Лементарь, Святослав Юрьевич
город
Киев
год
2000
специальность ВАК РФ
05.18.05
Автореферат по технологии продовольственных продуктов на тему «Усовершенствование технологии кристаллизациифруктозы»

Автореферат диссертации по теме "Усовершенствование технологии кристаллизациифруктозы"

УКРЛШСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ У1ПВЕРСИТЕТ -----------ХАРЧОВИХ ТЕХНОЛОПЙ-------------------------

ЛЕМЕ1ГГАР СВЯТОСЛАВ ЮР1ЙОВИЧ

УДОСКОНАЛЕ1П1Я ТЕХНОЛОГИ КРИСТАЛПАЦИ ФРУКТОЗИ

05. i 8.05 - технолога цукристих речовнн

АВТОРЕФЕРАТ дисертацй на здобуття наукового ступени кандидата техи'ппшх наук

УДК 664

Кшв- 2000

Дисертацгао е рукопис

Робота виконана в Украшському державному ушверситеп харчових технолог! Мгшстерства освпи i науки Украши

Науковий кер1вник: кандидат техшчних наук, доцент Мирончук Валер] Григорович, Украшський державши утверсит« харчових технологи, завщувач кафедри технолопчног обладнання харчових виробншпв

Офщшш опоненти: доктор техшчних наук Мйцук Ромуальд Цезареви1

Украшський науково-досл1дний шститут цукров< промисловосп, завщувач лабораторгсю рафшаднот виробництва та пферобки пукру-сирцю

кандидат техшчних наук, старший наукови ствробшшк Михайлик Вячеслав Аврамович, 1нститу техшчно-1 теплоф1зики HAH УкраТни, провщни науковий cniBpoöiTHHK в1ддщу дискретно-1мпульсног введения енерги в дасперсщ середовища

Провщна установа: 1нсхшут шдвишення квшпфжацп i нерешдготовк кер1вних пращвниюв i cneuianiciiB харчово! т nepepoöiio'i промисловосп MiHicTepcTBa аграрнс иолггики Укршни, кафедра технологй' цукристи речовин, м. Кшв

Захист вщбудеться 2000 року о годин! н

засщанга спещал1зованоГ вчено1 ради Д 26.058.04 в Украшському державном yiiiBcpcHTeii харчових технологш за адресою: 01033, Ки1в-33, вут. Володимирська, 68, корпус А, ауд. А-311.

3 дисертащсю можна ознайомитись у б1блютеш Укра'шського державноп университету харчових технологш, 01033, Кшв-ЗЗ, вул. Володимирська, 68

Автореферат розкланий

року.

Вчений секретар спещал1зовано! вчено! ради K.T.H., с.н.с.

Cgfec^-S- Федоренченко JI.0

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальшсть роботи

Одним з актуальнйх завдань сьогодшня г на.кн оджеиня виробництва продукта харчування лжувально-профшактичного призначешм, зокрема фруктового цукру (фруктози) як замшника цукрози для хворих на цукровий д]абет. ожиршня тощо. 3 медичноУ точки зору шгппсть фруктози полягас в УУ здатност! засвоюватися без участд ¡нсулшу. Кр^м цього, фруктоза с джерелом енерги в випадку значного фпичного навантаження оргашзму людини, оскшьки утворення глшогену з неУ вщбувасться швидше, 1пж ¡з глюкози. В чистому вигляда та вигляда 1,6-дифосфату фруктоза застосовуеться в медицин! при деяких серцевих захворюваннях.

Фруктоза мае ряд шнних смакових та технолопчних властивостей, яю зумовлюють и широке використання в харчовш иромисловость Так, в залежностт вщ умов (темперагура, кислотшсть та ш.), фруктоза солодша за цукрозу на 20 - 90 %. В кондитерських виробах фруктоза регулюе волопсть та покращуе структуру (помади, желейш вироби тощо). Висока реакцшна здатшсть фруктози по вщношенню до аминокислот використовуеться для пщсилення пахучостт харчових продукта.

УкраУнськими та заруб1жними вченими розроблено ряд способов виробтщтва кристалгтоУ фруктози з р1зних видав' сировини: криста:пчного нукру, меляси, кукурудзи, сорго, топшамбура, жоржини та ш. Одним з головних недолшв них способ1в с висока енергоемшсть виробництва, особливо процейв згущення, криста:пзашТ та центрифуг ування. Це значно збшыпуе соб1варткть кищевого продукту, знижуточи його конкурентноспроможшсть в пор1внянш з шшим пукрами.

Удосконалення технолога виробництва кристал1чноУ фруктози с актуальним для УкраУни, враховуючи УУ щншеть, як продукту харчування лжувалыго-профЬтактичного призначення та необхщшеть зменшення матер!альних та енергетичних витрат на н виробництво.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами

Дослщження виконувались зпдно з пршритеттгою науковою тематикою УДУХТ "Дослтдження структур, технолопчних середовищ, кшетики, мехашчних реакцщ, стереобудови, бюлопчноУ актавносп сполук з метою створення принципово нових харчових технологий на основ! використання ф1зичних вплив1в". Наказ Магистерства освой Украши № 37 вы 13.02.1997 р.

Мета 1 задач! дослътженнн

Метою шсУ роботи е удосконалення технологи виробнинтва крискшчноУ фруктози шляхом :нтепснф;каци процеав згущення, кристал1заци та центрифугування.

Для досягнення поставленоУ мета визначеш настугаи напрямки досшджень:

- на основ1 анал1зу сучасних способ1в виробництва кристатчнох фруктози визначити шляхи удосконалення технолопУ кристашзацн фруктози;

- визначити метода штенсифкацп та знайти оптималын режими процеав згущення розчишв, кристашзацн та центрифугування фруктози;

- розробити енергозаощаджувальну технолопчну схему виробництва кристашчноГ фруктози.

Наукова новизна робота

В результат! проведених теоретичних та експериментальних досшджень науково обгрунтовано застосування поверхнево-актив1шх речовин та глщерину для удосконалення технологи кристашзацн фруктози.

Встановлено, що в «нтерваш температур 20 - 70°С в'язюсть насичених 1 пересичених розчишв фруктози зменшуеться в присутноси поверхнево-активно'1 речовини АМГСК-100. Поверхнево-активш речовини "Камея" 1 "Кошрамш" понижують в'язысть лише ненасичених розчшив фруктози. Показано, що поверхнево-активна речовина АМГСК-100 в юлькосп 100 мг/кг СР розчину ¡нтенсифшуе процес згущення розчину фруктози за умов бульбашкового кипшня та прискорюе процес кристал!зацп фруктози в ¡нтервал1 температур 30 - 50°С, пол1пшуючи гранулометричний склад крист&шв.

Встановлено, що глщерин в юлькосп 0,25 % до маси сухих речовин сиропу на 7 - 10 % зменшуе поверхневий натяг 1 до 80 % в'язюсть розчшпв фруктози. При цьому, швидюсть згущення розчшив фруктози зростае на 5

- 25 %, а швидюсть кристашзацп - на 5 - 15 % в залежносп вщ 1х температури та чистота.

Показано, що спшьне застосування поверхнево-актавноТ речовини АМГСК-100 (0,01 %) та глщерину (0,25 % до маси сухих речовин розчину фруктози) прискорюе швидюсть згущення розчшив фруктози на 8-30 % та штенсифжуе процес кристашзацп фруктози в межах 12 - 15 %

Встановлено, що перемшування фруктозного утфеля, який кристащзуеться в штсрват температур 35 - 50°С, 31 змшною швидюсло обертання перемшувача вщ 0,16 м/с на початку процесу до 0,04 м/с в кшщ, прискорюе процес кристал1заци фруктози на 4 - 5 % в пор1внянш з1 сталою швидюсло обертання 0,04 м/с на протяз1 всього процесу без попршення гранулометричного складу кристал1в.

Встановлено, що при використанш в якога затравки кристашв розм1ром 0,1 - 0,2 мм в юлькосп 3 - 5 % до маси утфелю досягаеться зростання виснаженосл \пжкристального розчину на 3 - 4 %, швидкосп кристашзаци в межах 14- 16 %, швидкосп центрифугування 10 - 15 %.

Практичне значения результатов робота

В результат проведених дослщжень визначеш меж1 практичного застосування поверхнево-активних речовин та глщерину для штенсифшацп процеив згущення, кристашзацп та центрифугування у виробницта кристал1чно1 фруктози та обгрунтоваш оптимальш параметри затравки 1 режиму перемшування.

Розроблено споиб отримання кристашчно1 фруктози з використанням глщерину (позитивне рпиення на видачу патенту Укра'ши по заявщ № 99042097 вщ 14.04.1999 р.)

Розроблено спойб кристал1защУ фруктози, який передбачае

вш<ористання_ д_ якосп затравки др1бних фракцш кристашв фруктози________

високого ступеня однородное« (патент Украши № 24151 А).

Розроблено споспб кристаллзацп фруктози з1 сшльним використанням поверхнево-активпоТ речовини АМГСК-100 1 глщерину та змшноТ швидкосп перемшування.

В результат! проведения кристаллзацп выаовшю до запрононованих способ1в виявлено збоьшення виходу кристал!чно1 фруктози та зменшеняя тривалост! процейв згущення, кристал1заци 1 цешрифугування. Очжуваний економ1чний ефект вад стильного впровадження цих способов становить 87,04 грн па 1 т кристадинсм фруктози

На основ! рекомендаций щодо промислового застосування результатов робота внесено змпш до комплектування технолопчно! схеми виробництва кристашчноУ фруктози для ГПвнипавського цукрового заводу.

Особйстий внесок здобувача

Особистий внесок здобувача полягае в розробленш експериментальних установок, проведенш теоретичних та експериментальних достджень, узагадьненш, обгрунтуванш та пубткацп отриманих результат, Ух апробапп, розробж технологи.

Апробатя результат! в дисер гацн

Оеновш положения дисертацшно!" робота доповодались в 1997 та в 1999 рр. на 5-й та 6-й шжнародних науково-техшчпих конференциях "Розробдення та впровадження прогресивних ресурсоогцадних технолог ий та обладнання в харчову та переробну промисловкть" (Кшв, УДУХТ), в 1999 р. на 10-й \пжнародшй конференцп "Вдосконалення процессе та апаратгв х{м1чних та харчових виробництв" (Лымв. Державтшй ушверешет "Льв1вська полтхшка"), на 63, 64, 65-й наукових конференшях УДУХТ.

Публжацц

По тслп дисертагийно? робота опубд1копано 7 друковапих робот. в тому чиап отримано патент Украши на винахщ 1а ршення про видачу патенту.

Структура I об'см дисертадй*

Дисертацоя складаеться 31 вегупу, шести роздшв, висновив, списку використаних джерел, додаттав. Робота викладена на 145 стор носах основного тексту, мктить 48 рисунюв, 16 таблиць. Список використаноо л1тератури мгстить 165 в1тчизняних та заруб1жних джерел.

ОСНОВНИЙ ЗМ1СТ РОБОТИ

Вступ. Обгрунтована актуальшеть теми, визначена мета та задач! досшджень наведена наукова новизна та практичне значения отриманих результата, особистий внесок автора, апробащя результата робота.

Роздал 1. На баз1 анайзу сучасних способ1в виробшщтва кристашчно1 фруктози встановлено, що одшею з головних причин, яко обумовлюють високу, в поршнянш з цукрозою та глюкозою, вар-псть нього продукту е

значна енергоемшсть юнцевих стадой виробницхва (згущення, кристашзащя та центрифугування). Це пов'язано з високою розчиншстю фруктози в вода, а отже 1 значною в'язистю пересичених фруктозшк розчишв, та П низькою термостишстто. Анашз ф1зико-мехашчних метод1в штенсифжаци вшценазваних процеав виявив напрями удосконалення технологи' кристатзацй фруктози.

Перспективним е використання поверхнево-активних. речовин, оскшьки внесения незначно! IX юлькосп забезпечус 1Стотну штенсифшацда пропеав згущення та криашизацп , а також застосування штенсивного перемшування та внесения др1бнодисперсноГ крисгапчно! затравки високого ступеня однор1дност!

На основ! анал1зу стану теоретичних та прикладних доопджень у вггчизняних та заруб1жних Мтературних джерелах сформульовано мету та завдання дошджень.

Роздал 2- Наведено опис дослщних установок та методик достижения процеав згущення, кристал1зацп та центрифугування, а також визначення технолопчних характеристик фруктозних розчишв та кристашчно1 фруктози.

Розддл 3. Представлеш дослщження застосування поверхнево-активних речовин (ПАР) для штенсифжаци процеав згущення та кристалпацп.

ГБдроздит 3.1. Обгруптовано виб1р ПАР та наведен! результата експерименш по впливу ПАР на в'язюстъ та поверхневий натяг розчишв фруктози.

Виявлено, що в'язюстъ пересичених фруктозних розчишв найкра-ще зменшуе ацетомо-ноглщерид стеарино-во1 кислота 100 % ступеня ацетилювання (АМГСК-100), рис.1. Визначено оптималь-ну концентращю ща ПАР в температурному штервал1 проми-слово! кристатзащ'1 фруктози (20 - 50°С) -3000 мг/кг сухих речовин розчину.

Вщноене зниження

в'язкосп при застосуванш АМГСК-100 становить вщ 7,6 до 20,3 % залежно вщ ступеня пересичення розчину. 3 ростом пересичення позитивний вплив щс1 ПАР зростае.

Ефектившсть ПАР "Камея" та "Контрамш" виявляеться лише в ненасичених розчинах. Оптимальна 1х концентращя -100 мг/кг СР розчину.

В

о и

X

п '3

-25

-Камея-0,01 % -Контрамш - 0,01 % -АМГСК-100 -0,3%

0,7

0,9

1.7

1,1 1,3 1,5 коефвдент пересичення Рис. 1. Вплив ПАР на в'язккяь розчишв фруктози при СР=86 %, 4=99,8 %

1,9

Також встановлено, що дослщжуваш ПАР понижують новерхневий натяг розчишв фруктози в межах 8 —14 %, причому збшьшення тх концентрашТ понад 100 мг/кг СР не призводить до подалъшого зниження поверхневого натягу.

В умовах виробництва основною домплкого фруктозних розчишв е глюкоза, що обумовлено особливостями сировини 1 технолопчних ироцеав. Виявлено, що К1льюсна величина впливу ПАР "Камея", "Контрами!" 1 АМГСК-100 на в'язюсть глюкозно-фруктозних розчишв не залежить вщ вмкту глюкози \ с практично такою ж як 1 для чистах фруктозних розчишв. Розб1жнос11 в значениях вщносноУ змши в'язкосп для фруктозхшх розчишв р1зно1 чистоти не перевиидують 0,3 %. Це дозволяе рекомендуваги для застосування щ ПАР з дотриманням Ух оптимальних концентрацш, знайдених для чистих фруктозних розчишв.

В промислових умовах фруктозш сироии згущуються при температур 75 - 80°С, осюльки вище шеУ меж1 розпочинаеться зона штенсивного розпаду фруктози з утворенням оксиметилфурфуролу. В цьому температурному штервал1 "Камея" та "Контрамш" знижують в'язюсть на 14 - 19 % до вм1сту СР 78 - 80 %, дат Ух ефектившеть зменшуеться до 2 -4 %. АМГСК-100 до вмкту СР 82 - 84 % шдвищуе в'язюсть, при СР = 84 -92 % знижуе до 8 - 9 %.

Щароздш 3.2 Дослътжено вплив ПАР безпосередньо на швидюсть згущення фруктозних розчшпв. Встановлено, рис.2, що ПАР штенсифжують процес згущення лише при наявносп бульбашкового кигнння.

Швидюсть ви-парювання зростас прямо пропорцшно до зниження поверхневого натягу ¡дик

сирошв, що повшетю уз-годжуеться з ¡снуючими те-

ОР1ЯМИ КИП1Н-

ня. При зату-хаши бульбашкового режиму пщ даею зростаючого в'язкого опору рщини ефектившеть

-<^Кэмея

-х-Контрамш

-А-АМГСК-100

20 40 60

80 100 120 140 час уварювання, хв

160 180 200 220

Рис.2. Вшносна змша кшькост1 випарено'1 води при згущенш фруктозних сирошв (4=99,8 %) з ПАР. .

ПАР зменшуеться, осюльки знижуеться швидюсть дифузи молекул ПАР до поверхш подолу рцпетно! та утворюваноУ паровоУ фази, що не дае змоги Ум

зменшувати поверхневий натяг. При згущенш в умовах випаровування розчинника з поверхш розчину ва дослщжуваш ПАР проявляють затримуючу дно, що пов'язане з наявшстю на поверхш розчину фруктози шару то! чи шшоГ ПАР.

Також встановлено, шо характер впливу ПАР на динамгку пронесу згущення е подобним до впливу ше! ПАР на в'язюсть розчишв фруктози. Так ПАР "Камея" 1 "Контрамш", в яких ефект зниження в'язкосп до 80 -84 % СР переважас аналопчний ефект вщ АМГСК-100, в цих межах краще штенсифжують процес випарювання. При вшцому вм1сп СР б1лын ефективним с застосування АМГСК-100.

При уварюванш високофруктозних сирошв з вмктом глюкози до 16,3 % ефект вщ використання ПАР залишався на такому ж р1вш як 1 для чистих фруктозних розчишв. Розб1жносп в значениях вшносно! юлькосп випарено! води для сирошв з 4=99,8 %, 4=90 % 1 4=83,7 % не перевищували 2,7 %.

Щдроздш 3,3. Наведено результата дослщжень впливу ПАР на швидюсть кристал1заци (рис. 3) та яюсть кристал1чно'1 фруктози (рис. 4). Серед дослщжуваних ПАР АМГСК-100 збшьшус швидюсть кристшизацй' фруктози, "Камея" I "Контрамш" - зменшують.

10,5 .10,0 5 9,5 | 9,0

8,52 8,0 7,5 7,0 6,5

& £

Рис. 3. Вшжв ПАР на питому швидюсть кристатзацп фруктози а - Ч = 99,8 %, б - 4 = 91,7% Глюкоза значно попршуе умови кристал1зацп фруктози. Так, при зниженш чистота глюкозно-фруктозного сиропу по фруктоз! вщ 99,8 % до 91,7 %, швидк1сть кристатзацп фруктози зменшилась в 2,7 - 3 рази.

Важливим показником якосп кристал1чного продукту е його гранулометричний склад.

На рис. 4 показано змшу гранулометричного складу кристал1в фруктози при застосуванн1 ПАР. Видно, що ва ПАР зумовлюютъ зменшення вм1сту др1бних кристал1в.

Сумарний вщсоток др1бних фракцш (до 0,3 мм) складас: без ПАР -13,6 %, з ПАР "Камея" - 5,9 %, з ПАР "Контрамш" - 6,3 %; з ПАР АМГСК-100 - 1,9 %. Зменшення коефцценту неоднордаосп кристашв

вщповщно до зразка без ПАР складае: "Камея" - 21,2 %, "Контрамш" -20,7 %, АМГСК-100 - 27,8 %.Найбшьш ефективно дае АМГСК-100.-----------------

0 0,2 0,4 0,6 0,8 1 1,2 1,4 кристашзацй фруктози та

позначно (вм1ст кристал1в, лр16шших 0,3 мм змсншуеться на 0,2 - 0,3 %).

Збшьшення вм1сту АМГСК-100 вщ 100 мг/кг до 3000 мг/кг е недошльним при уварговашп 1 кристалнапи, осюльки швидюсть цих процеслв зростас несуттево. Кр1м того, пропоршшю до вм1сту ПАР в роэчиш. що кристал1зуеться, зростае забарвлешпстъ крисьипв фруктози.

На основ! отриманих результатов дослщжень можна рекомендувати застосовувати "Камею" 1 "Контрамш" д;ш штенсифжацп процесу згущення фруктозних та глюкозно-фруктозних розчишв лише в випадку, коли подальша кристащзащя не передбачаеться, оскшьки вони знижують швидюсть цього процесу. АМГСК-100 дозволяе ¡нтенсифшувати як процес уварювання, так 1 крип ал1зани, тому його можна рекомендувати для застосування при виробншгта кристашчно! фруктози. Роздм 4. Використання ПАР дае змогу збшыпити питому швидюсть кристал1заци лише на 2 - 3 %, що е недостатшм для промислового застосування. Для виршення ша проблеми булт вщбраш спирта, яю входять до склад}' ПАР та використовуютъся в xapчoвiй промисловосгп етиленпиколь, пропшенгаколь та глщерин.

Ми зупинились на досл1дженш впливу глщерину. враховуючи те, що В1дом1 доашдження проведеш з еталенппколсм та прошленглжолем евщчатъ, що при параметрах, яш витримуються при згущенш фруктозних сирошв, в^дбувастъся поступове випаровувашш цих спиртов. Тому Тх використання в даному випадку е недошльним.

Пщроздш 4.1. Наведено результата доелдаень по визначенню оптимально!', з точки зору зменшення в'язкоетт 1 поверхневого натягу, концентраци глщерину в розчинах фруктози. Встановлено, що ¡снуе чпко виражений оптимум концентрацн глщерину - 0,25 - 0,27 % до маси СР

60

Причиною полшшення гранулометричного складу с штенсифжащя в присушост! ПАР процесу рекристашзащь При збшьшешп вмкту ПАР "Камея" \ "Контрамш" понад рекомендовану величину (100 мг/кг) вщбу-ваегься: шдвишення в'яз-косп фруктозних сирошв та утфел1в, зниження швидкосв уварювання 1

середшй розмр фракии, мм

Рис. 4. Вгшга ПАР на гранулометричний склал кристалгшо! фруктози.

зростання забарвленост1 кристал1в фруктози. Гранулометричний склад покращуеться при цьому

розчину, якии залишаеться незм1нним незалежно вщ ступеня пересичення розчину. Виявлено, що значне зниження в'язкосп (40 - 82 %) досягаеться лише для насичених та пересичеиих розчишв фруктози, причому зменшення в'язкосп вщбуваеться прямо пропорцшно до коефвдента пересичення. В ненасичених фруктозних розчинах спостерйасться стабшзащя вщносноТ змши в'язкосп при досягнення концентрацп глщерину 0,5 - 0,6 % до маси СР розчину. При дослщженш глюкозно-фруктозних сиротв виявилося, що ефектившсть застосування глщерину значно зменшуеться з1 збшыненням вм1сту глюкози, рис.5.

Зменшення поверх-невого натягу фруктозних сиротв вщбу-васться прямо пропорцшно до вмкту в них глщерину. При концентраш' 100 мг/(кг СР) зменшення поверхневого натягу складае 2-4 %, 1000 мг/(кг СР) - 6,5 - 8 %, 2500 мг/кг - 7,5 -9,6%, 10000 мг/кг-8-2 10,2 %. Отже, при Кп концентр ащях глщерину вище 1000 мг/кг СР, його вплив на поверхевий натяг 2500 мг/кг практично

1

1,2

М

1.6

1,8

Рис. 5. Змша в'язкост1 високофруктозних сиропш пщ д1ею глщерину в залежносп вщ коефшенту пересичення.

впливу глщерину на

фруктозних розчишв зростае несуттево 1 вище залишаеться сталим.

Щдроздол 4.2 Присвячений досшдженню швидюсть згущення 1 кристал1зацп фруктозних та глюкозно-фруктозних розчишв.

Результата дослщжень уварювання фруктозних сирошв з глщерином, рис. 6 показуютъ, що ефект вщ застосування глщерину спостерц-аеться в областт розвиненого бульбашкового кипшня, як 1 в випадку з ПАР.

В той же час ¡з зб1льшенням вмкту глюкози стушнь щтенсифжацп процесу за рахунок глщерину дещо зменшуеться. Так, коли для фруктозного сиропу з Ч = 99,8 % вщносна змша кшькосп вышарено! води складае 20 - 28 %, то для сирошв з вм1стом глюкози 10 П6,3 % - 14 - 21 1 8 - 16 % вдаовцдао. Це иояснюетъся там, що глщерин як понижувач в'язкосп бшып ефективно дае на чисп розчини фруктози. В обласп випаровування з поверхш глщерин менш ктотно щтенсифжуе даний процес: 3 - 7 % для Ч = 99,8 %, 2 - 4 % для Ч = 90 % 1 1 - 2,5 % для Ч = 83,7 %. Але сшшльнення процесу, як в випадку з ПАР, в такому режим! не спостернаетъся.

Глшерин 2500 мг/кг (4=99,8 %) Глщерин 2500 мг/кг (4=90 %) Глщерин 2500 мг/кг (4=83,7 %)

50

100 150

час уварювання, хв

200

250

Рис. 6. Вщносна змшаюлькосп випарено! води при уварюванга фрукгозних сирогав з глшфином.

В цшому Ж, при проведеши процесу згущення в режи\п бульбашкового ки-пшня, глщерин за-безпечуе таку ж стушнь штенсиф!-каци, як 1 ПАР. Огже глшерин доцшьно застосовувати при згушенн! сирошв до високого вмкту сухих речовин (понад 80 %), оскшьки тут визначальним параметром ■ штенси-фцсацн е здатшсть реагенту знижувати в'язюсть системи.

При ниробниппп глюкозно-фруктозних сирошв як кшневого продукту, де згущення проводиться до вмкту СР 71 - 77 %, використання глщерину недошльио, враховуючи те, що при однаковому ефезш штенсифжаци пор1вняно з ПАР, його необхино використати значно бкчьше.

Результата досл^дження процесу кристалпаци фруктози з використанням глщерину представлен! на рис. 7.

12-

11 -

£ 10-

* у -

о

о, 8-

>

7 *

6-

-3 глщергагом -Без глшерину

Сс

20 25

30 35 а)

40 45 50

Рис. 7. Вплив глщерину на питому швидюсть кристашзацй фруктози а-4 = 99,8%, 0-4 = 91,7% В випадку застосування глщерину ¡стотних змш гранулометричного складу кристал1в фруктози не виявлено.

ГПдроздш 4.3 Враховуючи, що глщерин значно шдвищуе швидюсть кристал^заци, а ПАР забезпечуе отримання бшьш крупних 1 однорщних

кристалш фруктози, дослщжено даю ПАР та глщерину при !х стльному застосуваши. Послщовшстъ дослщжень була вибрана аналопчною до попсредшх серш. Юлыасть глщерину, як основного пггенсифисуючого компонента, залишали незмшною (2500 мг/кг СР сиропу), вмкт ПАР змшювалив межах 0,01 - 1 % (100 - 10000 мг/кг СР).

Дослщивши - змшу в'язкосп фруктозних сирошв при сильному застосуваши ПАР "Камея" 1 глщерину, виявили, що суминення цих компонента веде до гадвищення в'язкосп сирошв 1 там значшше, чим бшьше ПАР застосовуеться. Зростання в'язкосп спостершаеться як в ненасичених , так 1 в пересичених розчинах, що св1дчитъ про утворення стшких об'емних структур.

■ Подабне явище спостер^гаеться також за умов сшльного застосування ПАР "Контрамш" та глщерину, причому при високих концентран1ях ПАР "Контрамш" (0,5 - 1 %), на вщмшу вщ попереднього випадку, р1ст в'язкош вщбуваеться бшыл стр1мко.

При стильному застосуваши ПАР АМГСК-100 в'язюсть розчишв фруктози зменшуеться, рис. 8.

ю . _,_:_ В обласп низьких

концентрацш ПАР спостерщалось таке ж зниження в'язкосп, як 1 при за-стосуванш глщери-ну без ПАР. Ця законом1ршсть ви-тримуеться до кон-центраци АМГСК-100 0,3 %. При вищому вмкл ПАР вщбуваеться посту-пове зменшення позитивного ефек-ту вщ застосування глщерину, оскшьки тут АМГСК

виступае вже як шдвищувач в'язкосп. В'язюсть ненасичених розчишв фруктози при застосуванш ще\' сумши змшювалася незначно.

Отже, з досл1джуваних ПАР найкращий результат при стильному застосуваши з глщерином виявляс АМГСК-100.

При дослздженш впливу ще!" сумнш на проходження пронесу згущення фруктозних та глюкознофруктозних розчишв, виявлено, що характер штенсифнсаци е пошбним до випадку застосування глщерину без ПАР, але в режим! бульбашкового кишння значения вщносноТ кшькосп випарено'1

0,2

0,4

0,6

0,8

ваист АМГСК-100, % до маси СР сиропу

Рис. 8. Вплив сумшп АМГСК-100 1 пиперину на динатчну в'язмсть розчишв фруктози (4=9*9,8%, СР=86%).

води зростае ще на 3,2 т 3,6 %. В режики випаровування з иоверхш спостер1гасться зниження штенсивност! пронесу на 0,2" 0,3 % в1дносно випадку застосування гшцерину без ПАР. Причиною цього е наявшсть с1римуючо! шивки ПАР на иоверхш розчину. ... - . •;

При сшлыюму використашл ПАР з глщерином зростання питомоТ швидкостт кристал^заци залишаеться на р^вш дослшв з глщерином, табл. 1.

Таблиця 1.

Питома швшшсть кристатзаш! фруктози, кг/(м2тод)

Температура, °С 3 глщерином 1 АМГСК-100 Без добавок

4=99,8 % 4=91,7% 4=99,8 % 4=91,7%

20 7,1 2,0 7,0 2,0

25 7,7 2,2 7,6 2,2

30 8,2 2,4 8,1 2,4

35 9,1 2,6 8,6 2,5

40 9,7. 3,1 9,0 2,7

.45 ■ 10,8 3,3 9,8 2,9

50 11,7 3,6 10,2 3,1

Також спостерналося по.штиення гранулометричного складу фруктози, аналопчие тому, яке було при застосуванш АМГСК-100.

Роздал 5 Наведеш результата дослЬтжень впливу переминування та характеристик кристал1в затравки па пронес кристалвацп фруктози.

В результат ироведених дослщжень при р1зних швидкостях обертання мшалки, рис. 9, виявлено шдвшиення швидкоетт крисгалпанп фруктози в

штерваш 35

а6

54

п Й Е О О

Л 2

-»-50°С -*-45°С

-*-40°С -в-35°С о___—-— X

X

X л А

у р

--1-■—1-1-1-1-1-1

50°С, причому и зростання вщбува-лося прямо про-порщйно до збшь-ШСННЯ швидкоетт оберташтя перемь шувача та темпе-ратури криста-лпаци. Так. при 35°С вщносний р1-ст швидкога кри-еттишаци стано-вив вщ 0,35 до 1 %, при 40°С -вщ

1.2 до . 3,7 %, при 45°С - вщ 1,8 до

6.3 %, при 50°С -вщ 3,7 до 7,3 %.

Незважаючи на позитивний вшшв на штенсившсть кристал]'зацп, значне збшьшення числа оберпв переминувача призводить до перетарання

0,05

0,1

0,15

0,2

0,25

0,3

0,35

лиийна шиита сть перемшувача, м/с

Рис.9. Зажжисть пигомо1 пшипкосп кристатзалц фруктози з розчигав Ч =99,8 % йд швидкосп , обертання перемопувача.

кристашв 1 тим самим попршуе умови проведения процесу центрифугування та збшьшуе втрати кристашчного продукту.

3 метою вивчення впдиву швидкосп перем1шуванпя на перетирания кристашв нами проведено пор1вняльний анашз гранулометричного складу кристашв за р1зноТ частота обертання перем1шуючого пристрою. Як видно з рис 10, з ростом частота обертання перемшувача в1дбуваеться значне подр1бнення кристашв. Сумарний вм!ст др1бних фракцш (менше 0,3 мм) складае: при 0,003 м/с - 12,8 %, при 0,016 м/с - 14,4 %, при 0,079 м/с -20,1 %, при 0,157 м/с - 36,2 %, при 0,314 м/с - 56,9 %. Кр1м цього, в кшвд кристашзаци зростас ошр утфелю, що веде до зб1льшення енерговитрат. Тому такий метод штенсифшацй дощльно використовувати лише на

початку кристашзаци, коли вмкт кристашв 1 в'язюсть утфеля наймешш. Щоб зберегти позитивний ефект ш-тенсифкаци та уник-нуга перетирания кристашв, швидость обертання перем^шу-вача необхщно змен-шувати пропор-щйно до збшьшення вмюту кристашв в утфель Виявлено, що при зниженш швидкосп обертання пе-ремипувача в1д 0,16 до 0,04 м/с подр1б-нення кристашв вщсутне, в той же час збигьшення швидкосп кристашзацй' становить 4-5%.

Шдроздал 5.2. Наведено результата оптим1зацп параметр1в кристашв затравки. За критерп оптимальносп взято досягнення максимально можливого ступеня виснаження м1жкристального розчину, скорочення часу кристалпацн 1 центрифугування та зменшення кшькосп кристашв, яю повертаються на наступний цикл кристал1заци в якосп затравки.

В результат! досшдження впливу поверхш затравки на швидюсть кристашзаци фруктози виявлено, табл. 2, що при зменшеню розм1р1в затравочних кристашв масова швщдасть кристашзаци ктотно зростае.

Зросташы масово!' швидкосп кристашзаци при використанш затравочних кристашв розм1ром 0,1 мм в пор1Внянш з кристалами 0,3 мм складае 40 - 42 % при коефццевгп пересичення 1,2 - 1,25; 23 - 25 % при Кп = 1,1 - 1,12; 5 - 7 % при Кп = 1,03 - 1,05. Зростання Ушс за весь час кристашзаци складае 22 - 24 %.

0,2

0,4 0,6 0,8 1 середнш розмар фракци, мм

1,2 1,4

Рис. 10. Вплив швидкосп перемшування на гранулометричяий склад крисщшчно! фруктози.

В результат! дослщжень по визначенню впливу юлькога та роз\пру - - затравочних кристал1в на розм1р - кристалв~ готового" продукту та час криспипзаци встановлено, що для кожного розм1ру кристален затравки при даному режим! ¡спус певна оптимальна величина Ух початкового вмюту в утфель

Таблиця 2

Залежшсть масово* швидкосп кристашзацп фруктози

В1Д розм!ру кристал1в забавки

Темпе- Масова швидюсть кристашзацц, 10"3 кг/ год

ратура, 4=99.8 % 4-95,3 % 4= 91,7%

°С 0,4 0,3 0,16 0,1 0.4 0,3 0,16 0,1 0,4 0,3 0,16 0,1

мм мм мм мм мм мм мм мм мм мм мм мм

20 16,5 18,5 20,4 22,9 9,6 10,2 11,3 12,6 5,3 5,6 6,2 6,9

30 13,3 14,9 17,2 19,0 7,3 8,2 9,4 10,5 4,1 4.5 5,3 5,8

40 9,4 10,9 13.6 15,1 5,4 6,3 7,8 8,7 3,2 3,7 4,6 5,1

50 6,3 7,9 9,8 11,3 3,6 4,5 5,7 6,3 2,1 2,6 3,3 3,7

Для 0,3 мм це 9 - 12 %, для 0,16 мм - Bin 4 до 6 %, для 0,1 мм - вщ I до 3 %. Якщо вносити затравку, в кшькостях, бшьших за вказаш, то cnocTcpiracTbcn незначне скорочення тривалостг пронесу кристал1заци, але збпыпусться кшьюсть кристал1в, якл повергаються на наступний цикл. Так, при збшьшенш плопн затравки в 2 рази, шляхом внесения 10 % затравочних кристал1В розм1ром 0,16 мм замють 5 % час криста:шашТ зменшився лише на 6 %. Це свьтчить про те, що в цьому випадку icnvc надлишкова кристал^чна поверхня, яка не забезпечена достатньою концентрашею фруктози. Внесения ж затравки в недостатшй кллькосп призводить до резкого збшьшення часу кристал1зацй'.

АналЬ гранулометричного складу фруктози, виробленоГ основними експортерами цього продукту (США та Фшляцдая), показав, що середнш розм1р кристал:в становить 0,4 - 0,5 мм. Оптимальними вар]'антами затравки для одержання фруктози таких po3MipiB с внесения кристал!в pojMipoM 0,16 мм в юлькосп 2 - 3 % або 0,2 мм в ктькосп 3-4 %. Час кристашзаци при цьому складае 53 - 57 годин для 1 продукту та близько 85 - 90 годин для 2 продукту. Недолжом е значна тривалкть кристалдзаци 2 продукту. Тому ми рекомендуемо використовувати для цього продукту затравочш кристали розм^ром 0,1 мм в юлькосп 5 %, що забезпечус скорочення часу кристал1зацп до 73 - 75 годин. Юнцевий розм1р кристал1В в цьому вшадку становить 0,2 - 0,22 мм, що вщповщае po3MipoBi оптимально'! затравки для 1 продукту.

Щоб уникнути зросташш неоднор1дносп кристалав затравки, ми рекомендуемо проводите розов частинн кристазпв 2 продукту на 3 фракш. Найб1льш крупна фракшя (больше 0,22 мм) направляеться на сушку та пакування, друга фракщя (0,16 - 0,22 мм) надходить в якосп затравки на 1 продукт, дробна фракцпо (менше 0,16 мм) надходить на затравку 2 продукту.

Запропонована нами технололчна схема кристал1зацп фруктози забезпечуе скорочення часу кристал1зац1'1 2 продукту на 14 - 16 % та часу центрифугування утфелю 1 продукту на 10 - 15 %. Кр1м цього, за рахунок шдвшцення виснаженосп м1Жкристалъного розчину досягаеться збшынення виходу кристашчно! фракци на 4 - 6 % в пор1внянш з типовою схемою.

Роздал 6. Наведено рекомендацп по практичному використаншо результата досшджень.

висновки

1. В результат! проведених теоретачних та експериментальних досшджень науково обгрунтовано застосування поверхнево-активних речовин та глщерину для удосконалення технологи кристал1защ1 фруктози.

2. Визначено вплив поверхнево-активних речовин та глщерину на в'язкють, поверхневий натяг, швидюсть процейв згущення 1 кристашацн фруктозних розчишв, гранулометричний склад та забарвлешсть кристал1чно1 фруктози.

3. Встановлено, що в штервал1 температур 20 - 70°С в'язюсть насичених 1 пересичених розчишв фруктози зменшуеться в присутносп поверхнево-активноК речовшш АМГСК-100. Поверхнево-актавш речовини "Камея" 1 "Контрамш" понижуютъ в'язюстъ лише ненасичених розчшпв фруктози.

4. Показано, що поверхнево-активна речовина АМГСК-100 в кшькосп 100 мг/кг СР розчину штенсифгкуе процес згущення розчину фруктози за умов бульбашкового кишння та прискорюс процес кристал1зацп фруктози в ¡нтервал1 температур 30 - 50°С, полшшуючи гранулометричний склад кристашв.

5. Встановлено, що глщерин в илькосп 0,25 % до маси сухих речовин сиропу на 7 - 10 % зменшуе поверхневий натяг 1 до 80 % в'язюстъ розчишв фруктози. При цьому, швишасть згущення розчишв фруктози зростае на 5 - 25 %, а швидюсть кристшнзацп - на 5 - 15 % в залежносп вщ Ух температури та чистота.

6. Показано, що спшьне застосувашш поверхнево-активно! речовшш АМГСК-100 (0,01 %) та глщерину (0,25 % до маси сухих речовин розчину фруктози) прискорюе швидюсть згущення розчишв фруктози на 8 - 30 % та нггенсифжуе процес кристал1заци фруктози в межах 12 - 15 %.

7. Встановлено, що перемшування фруктозного утфеля, який кристашзуетъся в штервал1 температур 35 - 50°С, з! змшною швидюспо обертання перемшуючого пристрою вщ 0,16 м/с на початку процесу до 0,04 м/с в кшш, прискорюе процес кристатзаци фруктози на 4 - 5 % в пор1внянш з1 сталою швидоспо обертання 0,04 м/с на протяз1 всього процесу без попршення гранулометричного складу кристал1в.

8. В результата досшджень встановлено, що при використанш в якосп затравки кристал1в розм1ром 0,1 - 0,2 мм в кшькосп 3 - 5 % до маси утфелю досягаеться зростання виснаженосп м1жкристального розчину на 3

- 4 %, швидкога кристал1зацп в межах 14 - 16 %, швидкосп центрифугування 10 - 15 %. __ _________________________________________

9. Розроблено cnocif) отримання криста.шчноУ фруктози з використанням глщерину(позитивне р!шення на видачу патенту УкраУни по заявщ № 99042097"вщ 14.04.1999 р.).

10. Розроблено cnoci6 кристал1зацй' фруктози, який передбачае використання в якос"п затравки др1бних фракцш кристашв фруктози вйсокого ступени однородное» (патент Украши № 24151 Л).

11. Розроблено cnoci6 кристалпацп фруктози 3i стльним використанням поверхнево-активноУ речовини АМГСК-100 i тцерину та змшно'У швидкост! перемшування.

В результат! проведения кристалозащУ в1дповщю до запропонованих cnocoöiB виявлено зб1льшення виходу кристал1чно'У фруктози та зменшення тривалостт процес1в згущення, кристал1зацй' i центрифугування. Оч1куваний економ1чний ефект вщ сильного впровадження цих cnocoöiB становить 87,04 грн на 1 т кристалгаю'У фруктози

На основ} рекомендацш щодо промислового застосування результата робота внесено змши до комплектування технологтчноУ схеми виробництва кристатчно'У фруктози для ГЕвненывського цукрового заводу.

Список опублкованих праць за темою dt/cepmattiùHoïроботи

1. Лементар С.Ю., Мирончук В.Г., Гулий I.C. Аналтз впливу характеристик затравок на ефектившсть кристал1зацп глюкози та фруктози. //Харчоваиромисловкть. - 1998. - № 43. - С. 182 - 185.

2. Лементар С.Ю., Мирончук В.Г., Гулий I.C. Способи промисловоУ кристал1зацп фруктози // Прогрссивш pecypco3oepiraio4i технологи та ix економ1чна обгрунтовашсть у шдприемствах харчуванпя. Ekohomî4hî проблеми торпвлк - Харкав: Харювська державна академия технолопУ та оргашзацй'харчування. - 1998. - С. 115 - 118.

3. Лементар С.Ю., Мирончук В.Г., Гулий I.C., 1вчук Н.П. Вплив глщерину на в'язюсть фруктозних розчишв // Придшпровський науковий BicHHK.- 1998.-№123.-С. 16-20.

4. Патент УкраУни № 24151 А (заявка № 97063349 вщ 27.06.1997). Cnoci6 кристал1заш фруктозних розчишв / Мирончук В.Г., Лементар С.Ю., Гулий I.C., Бабко G.M., Погоршш Т.М.

5. Позитивне pimemra на видачу Патенту УкраУни по заявщ № 99042097 вщ 14.04.1999. Cnoci6 отримання кристаличноУ фруктози / Мирончук В.Г., Лементар С.Ю., Гулий I.C.

6. Кристашзац1я фруктозних розчишв в умовах охолодження / Лементар С.Ю., Мирончук В.Г., Гулий I.C., Михаць A.I. // Тези доповщей М1жнародноУ науково-техшчноУ конференцп "Розробка та впровадження прогресивних ресурсоощадних технологш та обладнання в харчову та переробну промисловють". - КиУв: УДУХТ. - 1997. - С. 15.

7. Вплив поверхнево-активних речовин на в'язюсть фруктозних сирогав / Лементар С.Ю., Мирончук В.Г. // Тези доповщей 10-1 М1Жнародно'1 конферешщ " Вдосконалення процейв та апарапв х1м1чпих та харчових виробнищв" (1ССЕ - 99). - Льв1в: Льв1всыса поштехшка -1999.-С. 16-17.

Аиотащя

Лементар С.Ю. Удосконаленпя технологи кристашзацш фруктози. -

Рукопис

Дисертащя на здобуття наукового ступеня кандидата техшчних наук за спещальшстто 05Л8.05. - Технолопя цукристих речовин. - Укра'шський державний ушверситет харчових технологш, Кшв, 2000.

Дисертащя присвячена удосконаленню технологи виробництва кристал1чно1 фруктози шляхом штенсифкацп процейв згущення, кристимзаци та центрифугування. 3 шею метою дослщжено використання поверхнево-активних речовин (ПАР), глщерину та штенсивного перем1шування утфеля, проведено оптишзаццо параметр1в кристалл чно! затравки.

Проведено комплексне дослщження впливу ПАР та глщерину на в'язюсть та поверхневий натяг фруктозних сирошв та утфел^в р1зшн чистота, на пронеси згущення та кристал1зацй", а також на яюсть кристашчно'1 фруктози.

Встановлено, що ефекшвним методом штенсифнсаци процесу кристатзацп фруктози е перемшування утфелю з1 змшною швидюстю.

Знайдено оптимальш параметри кристалачно!' затравки для двопродуктово'1 схеми кристшизаци фруктози.

На основ! розроблених способ1в криста.щзацп фруктози внесено змши до комплектування апаратурно-технолопчно\' схеми виробництва кристаично1 фруктози для Швненювського цукрового заводу.

Ключов1 слова: фруктоза, поверхнево-активна речовина, глщерин, затравка.

Аннотация

Лемеитарь С.Ю. Усовершенствование технологии кристаллизации

фруктозы. - Рукопись

Диссертация на соискание учёной степени кандидата технических наук по специальности 05.18.05. - Технология сахаристых веществ. - Украинский государственный университет пищевых технологий, Киев, 2000.

Диссертация посвящена вопросу усовершенствования технологии производства кристаллической фруктозы путём интенсификации процессов сгущения, кристаллизации и центрифугирования.

Проведён критический анализ современных методов интенсификации перечисленных процессов, выбраны наиболее перспективные из них, не требующие существенного усложнения аппаратурной схемы и значительных энергетических затрат: применение поверхностно-активных веществ (ПАВ), ускоренного перемешивания и оптимальной кристаллической затравки.

Проведено комплексное исследование влияния ПАВ и глицерина на -вязкость и поверхностное натяжение фруктозных сиропов и утфелей разной чистоты, на процессы сгущения и кристаллизации, а также на качество кристаллической фруктозы.

На основе экспериментальных исследований обнаружено уменьшение вязкости пересыщенных фруктозных растворов под действием ацетомоноглицерида стеариновой кислоты 100 % степени ацетилирования (ЛМГСК-100), ненасыщенных - под действием ПАВ "Камея" и "Контрамин", снижение поверхностного натяжения при использовании всех исследуемых ПАВ. Установлена способность ПАВ существенно интенсифицировать сгущение фруктозных растворов при условии протекания процесса в режиме пузырькового кипения. Доказана возможность интенсификации процесса кристаллизации и улучшения гранулометрического состава кристаллической фруктозы с помощью АМГСК-100. Найдены оптимальные концентрации ПАВ в растворах фруктозы.

Также установлено, что рациональным способом для ускорения процессов сгущения и кристаллизации является использование спиртов, входящих в состав синтетических пищевых ПАВ, в частности глицерина. Он способен снижать вязкость растворов фруктозы до 80 - 82 % и поверхностное натяжение до 10 %.

Для объединения положительных качеств ПАВ и глицерина проведены исследования по совместному использованию этих веществ. В результате установлено, что наилучшей комбинацией является использование АМГСК-100 в количестве 0,01 % и глицерина в количестве 0,25 % к массе сухих веществ раствора фруктозы. На базе этих исследований разработан способ получения кристаллической фруктозы.

Также доказано, что эффективным методом интенсификации процесса кристаллизации фруктозы является ускоренное перемешивание. Определено, что оптимальным относительно скорости кристаллизации и качества конечного продукта является режим перемешивания с переменной скоростью: от 0,14 - 0,16 м/с в начале процесса до 0,03 -0,04 м/с в конце.

Показано, что при двухпродуктовой схеме кристаллизации фруктозы наилучшим вариантом достижения необходимого качества конечного продукта есть использование кристаллической затравки: для первого продукта размерами 0,16 - 0,22 мм в количестве 3-4 % к массе сиропа, для второго продукта -0,1-0,16 мм в количестве 5 %. При этом достигается максимально возможное истощение патоки, значительно сокращается скорость кристаллизации и центрифугирования. Для устранения увеличения степени неоднородности кристаллов за счёт использования затравки в последующих циклах кристаллизации рекомендуется использовать кристаллы второго продукта, предварительно рассеянные на три фракции: 0,1 -0,16 мм, 0,2-0,22 мм, выше 0,22 мм.

На базе результатов исследований разработаны способы кристаллизации фруктозы с переменной скоростью перемешивания и

использованием кристаллической затравки оптимальных размеров с высокой степенью однородности.

Все усовершенствования легли в основу изменений комплектации аппаратурно-технологической схемы производства кристаллической фруктозы для Пивненковского сахарного завода.

Ключевые слова: фруктоза, поверхностно-активное вещество, глицерин, затравка.

Annotation

Lementar S.J. Improvement of fructose crystallization technology. -

Manuscript

The dissertation for the scientific degree of candidate of technical science cm a speciality 05.18.05. - Technology of sugary substanses. - Ukrainian State University of Food Technologies, Kyiv, 2000.

The dissertation is dedicated to a problem of improvement technology of production crystalline fructose by intensification of concretion, crystallization and centrifuging processes. With this purpose usage of surface-active agents (SAA), glycerine and intensive intermixing of massecuite is investigated, the optimization of parameters of a crystalline seeding agent is conducted.

The complex research of effect SAA both glycerine on viscosity and surface tension of fructose syrups and massecuites of miscellaneous cleanness, on processes of concretion and crystallization, and also on quality of crystalline fructose is conducted.

Is established, that the effective method of intensification process of fructose crystallization is intermixing of massecuite with changeable speed.

Is retrieved optimum parameters of a crystalline seeding agent for the two-commodity scheme of fructose crystallization.

It is ground of designed ways of fructose crystallization ihe changes of a complete set of hardware - flow diagram of production crystalline fructose for Piwnenky sugar plant are introduced.

Keywords: fructose, surface-active agent, glycerine, seeding agent.

Автор висловлюе велику поляку за падаш nayKOBi консультаци пщ час виконання дисерташйноТ робота д.т.н., академпсу УААН Гулому 1вану Степановичу.