автореферат диссертации по транспорту, 05.22.01, диссертация на тему:Координация перевозок автобусным транспортом с другими видами в международном сообщении.
Автореферат диссертации по теме "Координация перевозок автобусным транспортом с другими видами в международном сообщении."
' Т ! 1 •’ МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ УКРАЇНИ
’ Український транспортний університет
І \ №? '
На правах рукопису
Дума Ігор Михайлович
КООРДИНАЦІЯ ПЕРЕВЕЗЕНЬ АВТОБУСНИМ ТРАНСПОРТОМ З ІНШИМИ ВИДАМИ В МІЖНАРОДНОМУ СПОЛУЧЕННІ
05.22.01 - Транспортні системи
АВТОРЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук
Київ 1997
Дисертацією є рукопис
Робота виконана в Українському транспортному університеті
Наукові керівники:
- Заслужений діяч науки України,
Лауреат Державної премії України, академік, доктор технічних наук, професор
■ доктор технічних наук, професор
Офіційні опоненти:
- доктор технічних наук, професор
- кандидат технічних наук, старший науковий співробітник
Провідна.організація - Державний університет “Львівська політехніка”
Захист відбудеться “24” квітня 1997 року в 12 год. ,
на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 01.27.01 при Українському транспортному університеті за адресою: -252010, Київ-10, вул. Суворова, 1, ауд. 333. •
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці УТУ. .
Автореферат розісланий "21” березня 1997 року.
Вчений секретар спеціалізованої вченої ради, кандидат технічних наук,
•дЬцент
Дзюба О.П.
Каиарчук В.Є. Ігнатенко О.С.
Левковець П.Р. Хрисгіок М.М.
АКТУАЛЬНІСТЬ ДОСЛІДЖЕННЯ. В Україні спостерігасться тенденція розвитку міжнародного гуріпму, розширення діїюши, культурних, спортивних, науково-технічних та інших видів міжнародних зв’язків, що вимагає відповідного задоволення попиту на такі перевезення за рахунок вирішення задач організації і управління транспортним процесом. Таким чином, сучасний стан функціонування автомобільного транспорту нерозривно пов'язаний з зростанням потреб населення в міжнародних перевезеннях.
Враховуючи специфічність міжнародних пасажирських перевезень, які відрізняються від інших видів значною довжиною маршрутів та тривалістю поїздки пасажирів, необхідністю сервісного обслуговування на шляху слідування, чільне місце в реалізації логістичного підходу належить координації перевезеш, з врахуванням функціонування різних видів транспорту. Ось чому, раціональну організацію перевезень пасажирів не можна забезпечити, якщо різні види транспорту працюють як незалежні одна від одної системи: коли залізничний та автомобільний транспорт доставляють пасажирів від станції до станції, морський та річковий - від порту до порту, тобто випускається незавершена транспортна продукція, яка не має споживчої вартості. Виходячи з того, що кінцевим продуктом пасажирського транспорту є доставка пасажирів в пункт призначення, в полі зору повинні знаходитися всі елементи процесу транспортного обслуговування населення, що розглядаються як координована система. При цьому необхідно вирішити задачі формування пасажирської маршрутної системи, розкладів руху та інші питання, організації застосування прогресивних технологій перевезень, які в першу чергу відносяться до автомобільного транспорту - найбільш, мобільного і популярного серед населення, що опановує значні обсяги перевезень при високій питомій їх вазі в порівнянні з іншими видами транспорту.
Реалізація зазначених задач передбачена Концепцією основних напрямків координованої транспортної політики держав-учасниць СНД на період до 2000 року, яка прийнята Координаційною транспортною нарадою міністрів транспорту і потребує наукових методів вирішення.
МЕТА РОБОТИ - задоволення попиту населення в міжнародних перевезеннях при ефективному використанні рухомого складу на основі застосування методів кординації перевезень автобусним транспортом з іншими видами.
ОСНОВНА ГІПОТЕЗА ДОСЛІДЖЕННЯ полягає в тому, що істотне підвищення рівня обслуговування населення і ефективності автобусних міжнарожних сполучень можливе тільки на основі координації перевезень всіх видів транспорту. ,
ОБ'ЄКТ ДОСЛІДЖЕННЯ - процес автобусних перевезень пасажирів в міжнародному сполученні різними видами транспорту.
' ЗАДАЧІ ДОСЛІДЖЕННЯ:
. - провести аналіз існуючих методів координації перевезень;
- розробити технологію системного аналізу транспортного комплексу в умовах взаємодії різних видів транспорту:
- розробити методику оцінки рівня транспортного обслуговування населення в міжнародному сполученні;
- побудувати математичну модель функціонування міжнародного маршруту та розробити метод узгодження розкладів руху;
- оцінити ефективність координованої транспортної системи.
МЕТОДИКА ДОСЛІДЖЕННЬ базується на використанні системного підходу з врахуванням основних функціональних, економічних і соціальних зв’язків між елементами системи перевезень різними видами пасажирського транспорту, методів структурного аналізу, теорії ігор та імітаційного моделювання.
ДОСТОВІРНІСТЬ НАУКОВИХ РЕЗУЛЬТАТІВ доведена на основі співставлення модельних розрахунків з фактичними параметрами процесів, що вивчаються, використанням основних положень загальновизнаної методології системного аналізу складних систем.
. Достовірність розроблених методів, висновків і рекомендацій підтверджена їх успішним впровадженням на виробництві.
НАУКОВА НОВИЗНА ДОСЛІДЖЕННЯ визначається:
- розробкою технології системного аналізу стосовно взаємодії різних видів пасажирського транспорту, що дає можливість обгрунтувати структуру координованої транспортної системи та загальні вимоги до її функціонування;
- вирішенням задачі координації перевезень автобусним транспортом з іншими видами при використанні цільової функції, в якій враховані інтереси як пасажирів, так і транспортних підприємств, що приймають участь в процесі перевезень;
- розробленою методикою оцінки рівня транспортного обслуговування населення в міжнародному сполученні;
- реалізацією математичної моделі маршруту міжнародного сполучення для обгрунтування його траси та узгодження розкладів руху різних видів пасажирського транспорту.
НА ЗАХИСТ ВИНОСЯТЬСЯ:
I. Технологія системного аналізу транспортного комплексу в умовах взаємодії різних видів пасажирського транспорту.
2. Математична модель маршруту міжнародних перевезень пасажирів.
3. Методи координації’ перевезеш, автобусним транспортом з іншими видами.
4. Методика оцінки рівня транспортного обслуговування населення у міжнародному сполученні.
ПРАКТИЧНА ЦІННІСТЬ РОБОТИ визначається забезпеченням підвищення рівня транспортного обуслуговування населення та ефективності використання автобусного транспорту на основі застосування методів координації перевезень.
Одержані результати досліджень дозволяють визначити та прогнозувати попит населення на перевезення в міжнародному сполученні, оцінювати рівень транспортного обслуговування, формувати раціональні маршрути, розклади руху різних видів пасажирського транспорту, що дає можливість скоротити витрати часу пасажирів на пересування та підвищити рівень рентабельності перевезень.
На основі запропонованих методів створений комплекс алгоритмів і програм для вирішення задач організації перевезень в міжнародному сполученні в умовах їх координації.
Наукові результати дисертації можуть використовуватись при удосконаленні нормативно-правової бази міжнародних пасажирських перевезень та для підготовки міжнародних угод і конвенцій.
РЕАЛІЗАЦІЯ РЕЗУЛЬТАТІВ РОБОТИ. Наукові результати роботи одержані в процесі виконання завдань "Цільової комплексної програми розвитку транспортного комплексу України "Транспорт" (1993-2000 рр.). Подальше впровадження результатів передбачене "Планом заходів по реалізації Концепції основних напрямків координованої транспортної політики держав-учасниць СНД на період до 2000 року в галузі автомобільного транспорту", який схвалений Нарадою державних автотранспортних адміністрацій і асоціацій міжнародних автомобільних перевізників держав-учасниць' СНД (Москва, 1995 р.). .
Наукові результати дисертації використовувались при розробці "Правил міжнародних перевезень пасажирів автомобільним транспортом".
Практичне втілення технологічного забезпечення транспортного комплексу його експортного потенціалу здійснене Львівським територіально-виробничим об’єднанням автомобільного транспорту та Львівською залізницею з використанням технології системного аналізу транспортного комплексу, прогнозуванням попиту на перевезення, оптимізацією пасажирських транспортних мереж за їх координації, узгодженням розкладів руху автобусів та поїздів, іцо підтверджено відповідним актом.
З
А ПРОКА ІПЯ РОКОТИ. В процесі виконання досліджень основні положення і результати роботи доповідалися автором, були обговорені і схвалені на парадах, конференціях і семінарах: "Проблеми транспорту та шляхи їх внрішенни"(Київ, 1994); "Удосконалення конструктивних та експлуатаційник параметрів автомобілів та машин "(Київ, 1995); "Міжнародні автомобільні перевезення - проблеми їх вирішення" (Київ, 1995); "Проектування, виробництво та експлуатація автотранспортних засобів" (Львів, Трускавець 1995) та на наукових конференціях професорсько-викладацької о складу УТУ в 1995-1997 рр. на науково-методичному семінарі секції перевезень на кафедрі "Транспортні системи і маркетинг” УТУ.
ПУБЛІКАЦІЇ. Основні наукові положення і результати дисертації опубліковані у 10 роботах запільним обсягом 7 др. листів.
СТРУКТУРА ТА ОКСЯГ РОКОТИ. Дисертація викладена на 136 сторінках основного тексту, включає 12 таблиць, 17 рисунків, складається з вступу, 4 розділів, висновків, списку літератури з 162 найменувань і додаїків, в яких представлено програмне забезпечення для ПЕОМ, а також документи иро впровадження розробок.
• ЗМІСТ РОБОТИ
У вступі обгрунтована актуальність вибраної теми, визначені задачі дисертаційної роботи, основна гіпотеза, методика досліджень, наукова новизна, практична цінність та реалізація результатів роботи.
В першому розділі проведений аналіз організації міжнародних пасажирських перевезень при взаємодії різних видів транспорту.
Розвиток міжнародних пасажирських перевезень, особливо з використанням автомобільного транспорту, є наслідком росту зовнішньо горпиельного обороіу України, зміцнення міжнародних зв'язків і туризму, удосконалення транспортної системи і організації перевезень.
В багатьох зарубіжних країнах результатом високого рівня популярності міжнародних пасажирських перевезень автобусами е те, що по використанню матеріальних, трудових, фінансових ресурсів і рівню доходів воші практично не поступаються вантажним перевезенням. Наприклад, у Франції в 1995 р. кількість автобусів становила 70% кількості вантажних автомобілів, які використовувались для міжнародного сполучення.
Міжнародні пасажирські перевезення відносять до складнях систем і тому важливим засобом удосконалення транспортного процесу є створення ефективних методів організації та координації перевезень різними видами транспорту. їх технологічна взаємодія повинна розповсюджуватись на весь шлях слідування пасажирів від
пункту відправлення до пункту призначення, на основі розробки і впровадження прогресивних технологій з використанням інформації про потребу населення в перевезеннях; здійсненним координованого регулювання пасажиропотоків; формуванням транспортної мережі; раціональним розподілом рухомого складу на маршрутах та побудовою розкладів руху.
Більш дослідженого в теоретичному і практичному аспектах с організація взаємодії різних видів транспорту при виконанні вантажних перевезень, тоді як на пасажирському транспорті такому напрямку не приділялась належна увага.
Проблеми організації та управління процесом перевезень при взаємодії транспортних систем, в основному, розглянуті в роботах Бакаева О.О., Воронова О.О., Воркута A.I., Ігнатенка О.С., Канарчука В.Є., Канторовича Л.В., Комарова О.В., Персіанова В.О., Петрова А.П., Резера С.М., Цветова Ю.М. та інших.
Встановлено, що системний аналіз започаткований на комплексному підході до вирішення задач координації є єдиною гарантією прийняття рішення близького до оптимального і дійовим та ефективним засобом вирішення складних проблем в різних галузях діяльності. Доведено, що для дослідження міжнародних перевезень необхідна розробка спеціальної методики проведення системного аналізу з використанням при цьому його основних положень і принципів, яка повинна враховувати особливості складної системи пасажирських перевезень.
В другому розділі міжнародні автобусні перевезення представлені як координована система, виходячи з розробленої технології системного аналізу транспортного комплексу, постановки задачі коор; динації перевезень різними видами транспорту та методики організації і управління пасажирськими перевезеннями в змішаному сполученні. '
Технологія системного аналізу міжнародних перевезень включає вибір структури системи, основних її елементів і функцій управління, організацію взаємодії між елементами, оцінку відповідності вибраного варіанту вимогам системи. При цьому проводиться:
- аналіз діючих систем організації за видами транспорту;
- аналіз функціонального складу систем, їх інформаційного, мате-
матичного, технічного, організаційного, правового і кадрового забезпечення; •
- аналіз форм взаємодії всіх видів транспорту і транспортної системи з суміжними галузями народного господарства;
- визначення функцій і конкретних задач координованої системи;
- обгрунтування критеріїв оптимальності вирішення загально-транспортних задач.
При здійсненні процесу перевезень пасажирів в міжнародному сполученні автомобільний транспорт в основному взаємодіє з залізничним та морським транспортом. Кожна з транспортних галузей має свою систему управління з багаторівневою ієрархічною структурою. В той же час процес перевезень по напрямках здійснюється за певними транспортно-технологічними схемами (ТТС) (рис. 1), які визначають спосіб доставки пассажирів у пункти ' призначення і є об’єктом досліджень: варіант 1 - пряме сполучення (доставка пасажирів в пункт призначення одним видом транспорту); варіант 2 - змішані перевезення пасажирів двома видами транспорту через один пересадочний вузол; варіант 3 - змішані перевезення двома або трьома видами транспорту через два пересадочних вузли; варіант 4
- змішані перевезення через три пересадочних вузли двома або трьома . видами транспорту.
Рис.,1. Загальна транспортно-технологічна схема процесу перевезень
Перші два варіанти характерні для регулярних маятникових перевезень в країни СНД та Західної Європи. Два останні варіанти мають місце при виконанні нерегулярних перевезень.
Було встановлено, що проблеми взаємодії різних видів транспорту виникають при організації перевезень по варіантах 2, 3, 4, для яких характерна перевага обсягів дорожнього сервісу над транспортною роботою та можливість застосування сукупності проектних рішень, технічних засобів і методів організації пасажирських перевезень, що відноситься до сфери логістики.
Міжнародні пасажирські перевезення розглянуті як координована система на прикладі взаємодії автомобільного і залізничного транспорту і визначені взаємозв'язки між и елементами (рис. 2). Розроблена концептуальна модель передбачає, що процес перевезень характеризується множиною стану (х), управляючими діями (и), показниками виконання дій (а) за елементами з відповідно позначеними індексами:
з - залізничний, а - автомобільний, тв - транспортний вузол.
Організація системи представлена операторами: функціонування Р, вимірювань М і прийняття рішень П 1
И: {и(0, у(0, х„, (} -*х(0,
М: |х(г), у(С)} -*ц((), '
П: ц(0 -* и(0.
де х(0 - вектор фазових координат, у(1) - збудження, хп - початковий стан системи за часом I, цМ - величина, що характеризує обмін інформацією при управляючих діях и(0. '
Цпп
Рис. 2. Взаємозв’язок елементів координованої системи міжнародних перевезень (концептуальна модель)
Функціонування координованої системи оцінюється Н = Фі (0>, и),
Р = Ф2(<3, ірс, П,ЬІ), .
де Н, Р - відповідно показники задоволення попиту населення на перевезення і ефективності роботи транспортних підприємств; Фі, Фі -параметрично визначені функціонали; (3 - обсяги перевезених пасажирів; и і Ірс - тривалість відповідно пересування пасажирів і обороту рухомого складу; П - рівень тарифів на перевезення; N - кількість транспортних одиниць. ' .
Для вибору варіанту координованої системи міжнародних пасажирських перевезень, виходячи з рівня її ефективності, розроблена схема обміну інформацією про стан перевезень та прийняття рішень, яка передбачає, що на кожному рівні управління проводиться узгодження проектів із суміжниками, причому на тому рівні деталізації, на якому здійснюється організація перевезень.
Загальною постановкою задачі координації перевезень різними видами транспорту є побудова динамічної моделі цього процесу в змішаних сполученнях. Розроблена математичка модель дозволила вирішувати задачі синтезу системи перевезень різними видами транспорту.
В третьому потлілі здійснена розробка методів координації перевезень різними видами пасажирського транспорту на основі визначення попиту населення на перевезення, оцінки рівня транспортного обслуговування населення, математичного моделювання перевезень на маршруті міжнародного сполучення.
Аналіз закономірностей формування попиту населення на міжнародні перевезення показав статистичну неоднорідність, нестійкість вихідної інформації, недостатність обсягу вибірки, апріорно невідому залежність між' прогнозним параметром і факторами, які його визначають, а також обмеженість кількості факторів, відносно яких с дані. Ці недоліки можна подолані та підвищити точність інформації про попит на основі комплексного ііого визначення з використанням моделей короікострокового і довгострокового прогнозування обсягів перевезень, а також насажиропотоків.
Довгостроковий прогноз попиту на перевезення був виконаний за допомогою п'ятифакторних моделей, параметри яких враховували соціально-економічні фактори, такі, як зміна матеріального і культурного рівня населення країни, організація відпочинку та туризму, розвиток виробничого потенціалу, перехід на ринкові відносини, стан транспортного комплексу, тощо.
При моделюванні злишмшх обсягів перевезень пасажирів (рис. 3), величина складових факторів приймалась за двома сценаріями
- ринковим та стагнаційним.
. Ринковий сценарій па відміну від стагнаційного передбачає розвиток соціально-економічної акчеми з досягненням в недалекій перспективі цільових нормативів, які будуть базуватися на соціально-обумовлених параметрах ріння житія населення, які характеризуються доступністю місць відпочинку, зайнятістю населення, а також досягненням прийнятого в світній практиці рівня якості перевезень.
Виходячи з того, що базою побудованої динамічної моделі перевезені є дані про пасажиропотоки та кореспонденції, була запропонована модель короткострокового прогнозування, яка орієнтована на функціонально-імовірнісні властивості вихідної інформації, що одержувалась з допомогою розробленого статистично-облікового методу. Цей метод передбачає обробку помаршрутних (повагонних) данннх про кореспонденції пасажирів для регулярних перевезень по білетно-облікових листах, а для нерегулярних - по формулярах.
При вирішенні задач координації перевезень рівень транспортного обслуговування пасажирів визначався за інтегральним
критерієм, який враховує вартість поїздки та виграти часу на її здійснення. Кожна поїздка пасажирів характеризувалось певними витратами часу на рух (1РУх), тривалістю оформлення проїздних
документів (Іоф), доставки до МІСЦЯ посадки (ідоег), відпочинку Овід),
33,9
Рис. 3. Прогноз обсягів перевезень пасажирів автотранспортом в міжнародному сполученні: Р - обсяг перевезень; О -ринко -вин; Г|- стагнаційний.
переходу державного кордону Опер), пересадки Опр), тобто загальна тривалість пересування становить
Іп — їр\х І0<]) + їдост ТВІ.'І + їцф + Опр).
Характеристика імовірності стану системи транспортного обслуговування пасажирів в міжнародному сполученні представлена матрицею
Р = | Рі х яі X Ро] |,
де рь яі, р«і - імовірності відповідно того, що будуть мати місце витрати часу по .і-ому елементу, витрати часу відсутні, в обслуговуванні відмовлено. ‘
Структура математичної моделі процесу перевезень пасажирів (рис. 4) представлена виходячи з умови наявності витрат часу по вказаних елементах
Рис. 4. Структура математичної моделі перевезень пасажирів
Розроблена методика оцінки рівня транспортного обслуговування населення в міжнародному сполученні використовувалась для характеристики його існуючої величини та визначення перспектив розвитку системи перевезень. І
Для координації перевезень на маршрутах різних видів транспорту була побудована модель, що враховує взаємодію транспортних одиниць між собою і пасажиропотоками у вигляді циклічної системи масового обслуговування. Прийнято, що потоки обслуговування на всіх фазах пуасоновські, із щільностями, що залежать від довжин черг перед цими фазами.
.Одержані залежності, що дають можливість визначити необхідну кількість рухомого складу на маршруті та елементи розкладу руху за умовами задоволення попиту на перевезення.
Показано, що розклад руху при. обмеженнях на ресурси повинен задовольняти інтереси великої' кількості учасників транспортного процесу (пасажирів, водіїв, керівників транспортних та інших підприємств), які знаходяться в> протиріччі. В зв'язку з тим, що задача не . піддається повній математичній формалізації і ітераційні процедури її вирішення включають як формальні, так і неформальні етапи, був запропонований імітаційний метод, узгодження розкладів руху в режимі діалогу між ПЕОМ і оператором (рис. 5).
В загальному вигляді технологія побудови та узгодження розкладів руху передбачає: • -
- формулювання задачі, визначення критерія і обмежень, конструювання алгоритму побудови розкладу руху з стандартних блоків оператором, з подальшою передачею управління ПЕОМ;
- взаємодію оператора і ПЕОМ в процесі пошуку рішення;
- оцінку оператором одержаних рішень; •
- при незадовільному вирішенні задачі шляхом зміни критерія або обмежень, конструюється новий алгоритм.
В четвертому розділі розроблена методика узгодження рішень щодо організації перевезень та узагальнені результати ефективності впровадження розроблених методів і рекомендацій. .
Характеристику "оптимально узгодженого" рішення щодо координації перевезень на змістовному рівні проведено у вигляді системи формальних аксіом, що визначають арбітражне рішення Неша.
Система формальних аксіом передбачає:
- незалежність рішення від одиниць виміру показників ефективності за видами транспорту; ’
- неможливість покращення рішення без порушення інтересів одного з видів транспорту;
- якщо до початкової задачі додається її новий варіант то рішення,
як правило, не змінюється або співпадає з рішенням по новому варіанту: ..........
- симетричність, що описується функцією Неша.
Пр
ф
Гм~|
26 П
*
27
Рис. 5. Блок-схема формування та узгодження розкладів руху Пояснення до рис.5:
1-початок; 2-введення вихідних даних; 3-перевірка вихідної інформації; 4-підготування даних для обчислювання; 5-перевірка Бі < 1, і= 0, то -1, т*>я; 6-запис знайдених Біта т*; 7-аналіз знайдених значень; 8-формуван-ня загального масиву значень Бі і т*; 9 - визначення мінімального
для якого виконується нерівність т* я ^ (тіпср = ц, Ті3>п = 5і т*); 10 -перевірка N^N*1 11 - розрахунок 1(м»(|*= Т(го (тіпєр = ц, х^п = Бі і(Н)<і); 12 - перевірка 1(іч)(|)г ін,П); 13 - розрахунок геометричної сходимості при \У*=т\ Ім<0,=( W*+ А\,*)/2; 14 - перевірка ін'< 15 -
розрахунок складових критерія Ти4; 16 - розрахунок інтегрального критерія; 17- перевірка 3*пас(М)>(1+ДМ)я; 18 - розрахунок N. для
якого виконується КІ - -И' + —(--1); 19 - розрахунок параметрів
ч Д Я
хзуп ітпер (Тізуп= 5і Км), і=0, гпо-1,тіпер=Ч' і=т0, щ); 20-перевірка
N<N*1 21 - формування загального масиву; 22 - визначення часу
початку і закінчення рейсу; 23 - визначення часу початку і закінчення кожного наряду; 24 - вибір форм організації праці по ЕСТР; 25 -перевірка тпР"б>т*; 26 - складення наряду роботи водіїв; 27 -графоаналітичний розрахунок розкладу руху; 28, 29 - оцінка розкладу руху ітерактивна та в діалоговому режимі; ЗО - розрахунок розкладу руху станційного, маршрутного та для водіїв; 31 - архів розкладів руху; 32 - друк; 33 - кінець (де 8 - функція від пасажиропотоку та кількості транспортних одиниць на станції; і - індекс станції; т -кількість перегонів; х - витрати часу пасажирів на вхід (вихід) в транспортну одиницю; я - нормативні витрати часу; N - кількість транспортних одиниць; І - елементи витрат часу на обслуговування;
- інтенсивність фази обслуговування; Д - характеристика регулярності руху).
На практиці здійснене впровадження методів координації перевезень автобусним та залізничним транспортом в міжнародному сполученні Україна - Польща. Це дало можливість обгрунтувати відміну пари пасажирських поїздів прямого міжнародного сполучення Київ - Хелм, перевезення, якими були збитковими, а з метою
задоволення попиту на перевезення в напрямку Варшави, який характеризується потужними пасажиропотоками, • ввести дві пари поїздів Рава • Руська - Варшава. За умови координації перевезень відкрити автобусний маршрут Львів - Рава > Руська, а пасажиропотоки меншої потужності до польських міст Хелму, Замосця, Томашева, -- Кельце, Лодзя, передати на обслуговування Львівському АТП14631, розклади руху автобусів якого були узгоджені з Львівською залізницею. Удосконалення міжнародних перевезень характеризується економічним ефектом, який становить 650 тис. грн., а також збільшенням у 1996 році коефіцієнта рівня транспортного обслуговування населення з 0, 528 до 0,625 в порівнянні з 1995 роком.
ВИСНОВКИ
1. Міжнародні пасажирські перевезення відносяться до важливих видів послуг, які швидко розвиваються при пріоритетності автомобільного транспорту. Ізольований розгляд кожного виду транспорту, без врахування і координації перевезень з іншими видами, призводить до неминучих економічних збитків і соціальних втрат.
2. Для забезпечення координації перевезень реалізований системний підхід з врахуванням функціональних, економічних і соціальних зв'язків на основі розробленої технології системного аналізу транспортного комплексу з позицій управління транспортом як єдиної виробничо-соціальної сфери.
3. Розроблена постановка задачі координації перевезень різними видами транспорту за транспортно-технологічними схемами в основу яких покладена концептуальна модель організації процесу перевезень, яка враховує потенційні можливості кожного виду транспорту.
4. Запропонована методика визначення попиту населення на пере-
везення, яка передбачає довгострокове прогнозування обсягів перевезень та моделювання пасажиропотоків з використанням розробленого статистично-облікового методу, це дозволило зменшити похибку до 10%, що знаходиться в межах природного коливання попиту. .
5. Розроблений метод оцінки рівня транспортного обслуговування населення в міжнародному сполученні з використанням інтегрального критерія, який враховує втрати часу на переміщення пасажирів та вартість поїздки.
6. Побудована математична модель маршруту у вигляді циклічної системи масового обслуговування, що враховує взаємодію рухомого складу і пасажиропотоків на маршрутах та розроблений імітаційний метод узгодження розкладів руху транспорту в режимі діалогу між ПЕОМ і оператором.
7. Розроблені методи узгодження рішень по координації
формування маршрутних систем та розкладів руху різних видів пасажирського транспорту дозволяють комплексно оцінити рішення, які приймаються, з врахуванням всіх факторів, що впливають на процес перевезень. .
8. Впровадження розроблених методів координації перевезень проведено,за напрямком Україна - Польща на автобусному і залізничному транспорті, що забезпечило одержання економічного ефекту в розмірі 650 тис. грн.
Основні положення дисертаційної роботи опубліковані в слідуючих роботах:
1. Дума І.М., Ігнатенко О.С., Марунич B.C. Пріоритети розвитку пасажирських перевезень в Україні. Тези доповідей на міжнародній науково-технічній конференції "Вдосконалення конструктивних та експлуатаційних параметрів автомобілів і машин", 1995, с. 67-71.
2. Дума І.М., Ігнатенко О.С., Марунич B.C., Вакарчук І.М. Концепція і реалії удосконалення пасажирських перевезень. Rzes-zow: "Metody obliczeniowe і badawcze w rozwoju systemow hjjazdow samochodowych і maszyn roboczych samojezdnych", 1995, c. 43-48.
3. Ігнатенко O.C., Марунич B.C., Дума І.М. Логістика і пасажирські перевезення. - К.: "Автошляховик України", вип. 2, 1995, с. 7-12.
4. Ігнатенко О.С., Марунич B.C., Ткаченко А.М., Дума І.М. Нормативно-правова база перевезень: оцінка стану і стратегія розвитку. Тези доповідей на міжнародній науково-технічній конференції Західного наукового центру Транспортної академії України та Жешувської політехніки, 1995, с. 32-34. - •
5. Ігнатенко О.С., Дума І.М. Історія,, досвід і перспектива:
логістика на транспорті. Тези доповідей на міжнародній науково-технічній конференції Західного наукового центру Транспортної академії та Жешувської політехніки, 1995, с. 84-88. ,
6. Ігнатенко О.С., Марунич B.C., Дума І.М., Сендак М.Н. Попит
на пасажирські перевезення: обстеження, розрахунок, прогноз.
"Проектування, виробництво, експлуатація автотранспортних засобів і поїздів”. Західний науковий центр ТАУ, Львів, 1995, том 2, с. 34-37.
7. Ігнатенко О.С., Марунич B.C., Дума І.М., Журавель В.В. Мате-
матичне моделювання міських пасажирських перевезень. "Проектування, виробництво, експлуатація автотранспортних засобів і поїздів”. Західний науковий центр ТАУ, Львів, 1995, том 2, с. 38-42. '
8. Ігнатенко О.С., Марунич B.C., Дума І.М., Ткаченко А.М. До обгрунтування критерія пасажирських перевезень. "Проектування, виробництво, експлуатація автотранспортних засобів і поїздів”. Західний науковий центр ТАУ, Львів, 1995, том 2, с. 43-45.
9. Марунич В., Ткаченко А., Журавель В., Дума І. Аналіз достовірності трансформації пасажиропотоків в кореспонденції. "Проектування, виробництво, експлуатація автотранспортних засобів і поїздів”. Західний науковий центр ТАУ, Львів, 1996, том 3, с. 98-100.
10. Дума І., Ігнатенко О. Системний аналіз перевезень за умови їх координації. Матеріали міжнародної науково-технічної конференції “Проблеми автомобільного транспорту на сучасному етапі". - К„ 1996, с. 57-62.
Дума И.М. Координация перевозок автобусным транспортом с другими видами в международном сообщении.
Диссертация на соискание ученой степени кандидата технических наук по специальности 05.22.01 - транспортные системы, Украинский транспортный университет, Киев, 1997. .
Диссертационная работа содержит методы прогнозирования объемов перевозок, пасажиропотоков, координации, перевозок на маршрутах с использованием математической модели, согласования расписаний движения различных видов транспорта, а также оценки уровня транспортного обслуживания населения в международном сообщении.
Внедрение методов координации перевозок обеспечит повышение уровня транспортного обслуживания населения и эффективность использования подвижного состава различных видов транспорта.
Ключевые слова: международные пассажирские перевозки, координация перевозок, маршрут, пассажиропоток, расписание движения.
Duma I. М. Cordination methods of the transport autobus transportations with other kinds in the international connection.
- Ph. D. Thesis . .
Spesialaty 05.22.01. - “Transportation System” Ukrainian Transport University, Kiev, 1997.
The dissertational work contains the predistion methods of in extents transportations, the modeling of passenger’s streams, the coordination of transportations on routes and time-tables of a movement different kinds of transport in the international information.
The development of attacked methods ensures rise servise of level population and the efficacy using mobile composition.
Key-words: the international passenger’s transportations, the
coordination of transportations, the rout, the passenger’s stream, the timetable of a movement.
-
Похожие работы
- Повышение качества обслуживания населения за счет использования служебного автобусного транспорта на муниципальной маршрутной сети
- Научные основы комплексной реструктуризации городского автобусного транспорта
- Совершенствование нормирования маршрутного ресурса шин городских автобусов в эксплуатации
- Организация пригородных автобусных перевозок в условиях несбалансированных пассажиропотоков
- Разработка методики организации обслуживания населения автобусным транспортом в малых городах
-
- Транспортные и транспортно-технологические системы страны, ее регионов и городов, организация производства на транспорте
- Транспортные системы городов и промышленных центров
- Изыскание и проектирование железных дорог
- Железнодорожный путь, изыскание и проектирование железных дорог
- Подвижной состав железных дорог, тяга поездов и электрификация
- Управление процессами перевозок
- Электрификация железнодорожного транспорта
- Эксплуатация автомобильного транспорта
- Промышленный транспорт
- Навигация и управление воздушным движением
- Эксплуатация воздушного транспорта
- Судовождение
- Водные пути сообщения и гидрография
- Эксплуатация водного транспорта, судовождение
- Транспортные системы городов и промышленных центров