автореферат диссертации по транспорту, 05.22.10, диссертация на тему:Выбор и обоснование интегральных показателей оценки качества технического обслуживания и ремонта автомобилей

кандидата технических наук
Пышняк, Сергей Леонидович
город
Киев
год
1998
специальность ВАК РФ
05.22.10
Автореферат по транспорту на тему «Выбор и обоснование интегральных показателей оценки качества технического обслуживания и ремонта автомобилей»

Автореферат диссертации по теме "Выбор и обоснование интегральных показателей оценки качества технического обслуживания и ремонта автомобилей"

х лЛ Міністерство освіти України

.V4

ч Український транспортний університет

Пишняк Сергій Леонідович

УДК656.13. 071.8

ВИБІР І ОБГРУНТУВАННЯ ІНТЕГРОВАНИХ ПОКАЗНИКІВ ОЦІНКИ ЯКОСТІ ТЕХНІЧНОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ І РЕМОНТУ АВТОМОБІЛІВ

Спеціальність 05.22.10 - експлуатація автомобільного транспорту

Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук

Київ -1998

Робота виконана у Київському транспортному університеті на кафедрі “Виробничі системи та сервіс на транспорті”

Наукові керівники - доктор технічних наук, професор .

КУРНІКОВ ІВАН ПЕТРОВИЧ, Український танспортний університет, завідувач кафедрою “Виробничі системи та сервіс на транспорті” ,

кандидат технічних наук, доцент АНДРУСЕНКО СЕРГІЙ ІВАНОВИЧ, Український транспортний унівеситет, кафедра “Виробничі системи та сервіс на транспорті”.

Офіційні опоненти:

доктор технічних наук, професор Левковець Петро Романович, професор кафедри “Ремонтного виробництва та матеріалознавства” Українського транспортного університету;

кандидат технічних наук Будніченко Валерій Борисович, завідувач лабораторією надійності, устаткування і рухомого складу, науково-дослідний, конструкторсько-технологічний інститут міського господарства, м.Київ

Провідна установа: Національний аграрний університет, м.Київ.

Захист відбудеться “2?” &ЄРЄХИЯ 199&1. о/^2 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.059.03 ири Українському транспортному університеті за адресою: 252010,м.Київ, вул. Суворова,І, УТУ, ауд. ззз5.

З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці університету.

Автореферат розісланий “ ” АІ’О/О'ЕО 199З р.

Вчений секретар спеціалізованої вченої ради-

Загальна характеристика роботи.

Актуальність теми. В умовах переходу економіки на ринкові відносини важливою проблемою розвитку автомобільного транспорту залишається забезпечення високої працездатності рухомого складу.

Одні»різ істо-7-них резервів зниження витрат на забезпечення надійності транспортного процесу являється підвищення якості технічного обслуговування (ТО) і ремонту рухомого складу.

Кількісною характеристикою властивостей продукції, розглядаємої стосовно до нових умов забезпечення працездатності рухомого складу, являється показник якості.

Математична модель інтегрованого показника якості являється функціональною залежністю, яка акумулює степінь забезпечення підприємства виробничо-технічною базою і ефективністю її виконання, якість організації технологічних процесів, рівень управління інженерно-технічною службою підприємства і відображає співвідношення сумарного ефекту від експлуатації рухомого складу і сумарних витрат на забезпечення транспортних засобів.

бота пов'язана з програмою Міністерства транспорту України по підвищенню якості технічного обслуговування і ремонту автотранспортних засобів.

Виконане дослідження направлене на реалізацію міжнародних стандартів і 0-9000 - 9004, національних стандартів та стандартів підприємства.

якості технічного обслуговування і ремонту автомобілів і ефективності роботи технічної служби автопідприємств в умовах нових господарських відносин.

ся в обгрунтуванні інтегрованих показників якості ТО і ремонту автотранспортних засобів, використання яких дозволить забеспечити експлуатаційну надійність рухомого складу і ефективну роботу технічної служби автотранспортних підприємств.

ти обумовлюється можливістю використанім розроблених інтегрованих показників в автотранспортних і автообслуговуючих підприємствах для оптимізації ресурсних затрат на забезпечення працездатності авторанспортних засобів і підвищення якості технічного обслуговування і ремонту на етапі організації технологічного процесу.

- вибрані і обгрунтовані інтегровані показники для оцінки якості технічного обслуговування і ремонту автомобілів;

- розроблені економіко-математичні моделі забезпечення якісного функціонування підприємств;

- з урахуванням вибраних інтегрованих показників, розроблені правила оцінки якості технічного обслуговування і ремонту автомобілів та ефективної роботи технічної служби АТП.

ти досліджень обговорені на науково-методичних і науково-дослідних конфе-

[. Виконана ро-

[. Метою дослідження являється підвищення

новизна обумовлюєть-

значення робо-

:і положення роботи і результа-

2 .

ренціях КАДІ, УТУ (1994, 1995 і 1996 p.p.), а також на технічних радах

Київського автотранспортного підприємства 13055 Міністерства транспорту

України.

Публікації. Основний зміст дисертації опублікований в 7 (семи) печатних статтях.

чотирьох розділів, висновків, списку література і додатку. Складається із 168 сторінок машинописного тексту, 28 ілюстрацій, 17 таблиць, 92 найменувань літературних джерел.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ

> теми дисертаційної роботи і сформульовані перспективи забезпечення працездатності автотранспортних засобів за рахунок підвищення якості технічного обслуговування і ремонту на етапі технологічного процесу.

Перший розділ присвячений аналізу задач по забезпеченню якості технічного обслуговування і ремонту автотранспортних засобів. Установлено, що при виконанні ТО і ремонту рухомого складу в АТП велика кількість технологічних операцій, позицій запасних частин і видів експлуатаційних матеріалів, а також номенклатури спеціальностей ремонтно-обслуговуючого персоналу формують великий об'єм вихідної інформації, яка визначає структуру функціональних задач технічної служби і викликає необхідність наявності системи управління виробництвом і якістю праці.

Забезпечення якості припускає вибір наменклатури показників, які визначаються в залежності від призначення продукції, поставлених цілей дослідження і рівня управління виробництвом. Показники якості повинні забезпечити можливість оцінки ефективності продукції і виробничої системи в цілому.

Виконаний аналіз показників якості, які використовуються при розробці системи забезпечення працездатності автотранспортих засобів в раніше виданих наукових працях, сформульовані мета і задачі, визначена загальна методика цього дослідження,

У другому розділі виконані теоретичні дослідження в області забезпечення якості ТО і ремонту автомобілів, На рис. і показана структурна схема процесу забезпечення якості продукції, яка характеризується такими моментами: необхідність формулювання загальної цілі системи забезпечення і вибором основних показників якості; економічним обгрунтуванням вибраних інтегрованих показників якості, відображаючих

з

Рис. і. Структурна схема процесу забеспечения якості

продукції

ефективність функціонування виробничих участків; створення інформаційної системи, включаючу інформативну базу для оцінки якості рівня по фактичних результатах і визначення показників якості; визначенням методів забесзпе-чення показників якості.

Коефіцієнт технічної готовності автомобілів в комплексних АТП являється узагальнюючим (інтегрованим) показником, відображаючим вплив основних факторів, формуючих технічну експлуатацію і оцінюючих її ефективність. Цей коефіцієнт служить одночасно головним якісним показником діяльності всієї технічної служби підприємства і структурних підрозділів виробничої бази.

Коефіцієнт технічної готовності, відображаючий якість технічного обслуговування і ремонту по параметрах надійності автомобілів, пропонується визначати за формулою

А - ^ _ -__________-___________

і*С«ї.г(Лр'

де £ сс. - середньодобовий пробіг;

іпР - середня тривалість простою ТО і ремонті;

сО«Р- середнє напрацювання на відмову автомобіля, агрегату;

- параметр потоку відмов, зв‘заний з простоєм автомобілів на розглядаємий період;

Коефіцієнт технічної готовності, відображаючий якість технічного обслуговування і ремонту по параметрах функціонування виробництва пропонується визначати за формулою:

гі 4

г°'4 ■ р‘Мі; £« ' т

де - забезпечення підприємства (підрозділу) виробничою базою, тис. грн. / 1000 км;

N - концентрація виробництва, яка обумовлюється кількістю видів обслуговувань чи ремонтів;

Р - забезпеченість підприємства (підрозділу) фондом заробітної п плати, тис. грн./авт.;

С сс - середньодобовий пробіг, тис. км.;

Для оцінки ефективності функціонування ВТБ використовується показник, який представляє собою величину питомих витрат на забезпечення працездатності автомобілів, (грн./1000 км). Для комплексних підприємств:

ЗСзЛ. + Соє, + 3-ГО.о

' (3)

де Сщ, С^, Зтор- витрати відповідно на будівлі, споруди, ТО і ремонт автомобілів

Ь- пробіг парку автомобілів, км.;

Кпр- коефіцієнт приведення показників ефективності

до нормативних умов;

Коефіцієнт Кп представляє таку залежність:

Qtq p ' Кз П9 ~ Or, _ Q (4)

K,-Kj

то

де Q - загальний об‘єм робіт по ТО і ремонту автомобілів, чол. - год.;

QTO * Q-р- об'єм робіт відповідно по ТО і поточному ремонту;

Kt, К2, К3- коефіцієнти, враховуючи категорію умов експлуатації, природно-кліматичні умови, модифікацію рухомого складу;

Для спеціалізованих підприємств:

- СзД.4' Cog. ^ 3~го|? , (5)

Qtp. ’ ‘Ото

3,=-

представлена характеристика автотранспортних підприємств, структура управління технічною службою, обумовлені моделі підконтрольних автомобілів і їх технічний стан.

В якості об'єкта дослідження прийнята виробничо-технічна база грузо-вих автопідприємств Міністерства транспорту України та Головкиївміськбуду. Ці підприємства являються комплексними з технологічно замкнутим циклом ТО і ремонту автомобілів. Під контролем знаходились великовантажні автомобілі-самоскиди КрАЗ, МАЗ, КамАЗ, які експлуатувались в одинакових дорожних і природно-кліматичних умовах.

В процесі експериментальних досліджень визначились напрацювання після перших і послідуючих відмов автомобілів в цілому і окремих агрегатів, вузлів і систем. Визначились закони розподілення відмов автомобілів і питомі витрати на утримання транспортних засобів.

В результаті обробки інформації про характеристики надійності автомобілів і іх агрегатів, вузлів і систем формувалася нормативна база для оцінки рівня якості ТО і ремонту.

Для обробки вихідної інформації про характеристики надійності на ЕОМ була розроблена загальна блок-схема та алгоритм програм обробки експереи-ментальних досліджень, дозволяючих визначити кількість відмов на певному інтервалі пробігу для окремих агрегатів, вузлів і систем та всього автомобіля в цілому. Крім того визначалися сумарні втрати часу на ТО і ремонт автомобілів, втрати рейсів через несправності.

Значення вибраних показників визначалися за формулами:

Г -• Сф г гри- і. м* " N0 ЬІ- ;^ие- *м- ^ (7)

де 4 №

<"К «.._ Ґ Зи'і простскП (8>

Л^-'кТТГ'1- "“>■•"*• }’

&

- параметр потоку відмов ^-оі системи на і-му інтервалі пробігу;

- питома вартість втрачених рейсів;

- питомий простій автомобілів в ремонті на і-му інтервалі пробігу через відмову ^-оі системи;

і - кількість відмов^'ю системи на і-му інтервалі пробігу;

(й - вартість втрачених рейсів;

Оуі - кількість днів простою;

Г.'с - кількість експериментальних автомобілів; л!_ - величина і-го інтервалу,

На рис. 3,4 і 5 представлені результати експериментальних досліджень. Теоретичні залежності вибраних параметрів апроксимувались рівнянням параболічної регресії третього порядку

(д}(Ь)=В0+В' Ь+В2Ь+В,Ь3 (9)

а також степенною функцією виду

б)(Ь)=ВЬ". (10)

Визначались також дисперсія та середньоквадратичне відхилення цих параметрів. Середній квадрат відхиленняя емпіричних значень від середнього значення визначається за формулою:

(П)

Середній квадрат відхилення (дисперсію) теоретичних значень від емпіричних визначається за формулою:

к (сд;з-сдіГ)2

Кореляційне відношення визначається за формулою:

И=\Ц-Й,/«.

(13)

. • ' х %

В таблиці 1 представлені експериментальні дані епроксимації рівнянням

параболічної регресії степенної функції.

Таблиця 1 - Експериментальні дані епроксимації рівнянням

параболічної регресії степенної функції

Марка автомобі- ля Коефіцієнти рівняння регресії Степенної функції

Ь„ ь. ь2 ьз Я Ь П Я

КамАЗ МАЗ КрАЗ 0,632 -0,137 -0,168 0,113 0,693 0,389 0,429 0,260 -0,163 -0,130 -0,483 0,319 0,97 0,78 0,85 1,186е-°'2 3,951 є-'1 3,174е-°'7 0,823 1,939 3,729 0,810 0,339 0,698

V четвертому розлілі виконаний аналіз і актуалізація нормативно-технічної і правової документації, регламентуючої такі показники: якість і надійність технічного обслуговування і ремонту, методи і заходи контролю і випробування; правила технічної експлуатації і ремонту автотранспортних засобів; метрологічне забеспеченняя виробництва; охорону праці і навколишнього середовища та ін.

Визначена потрібність в устаткуванні в залежності від значення його параметрів. Для вибраного основного параметра устаткування складенні! переважний параметричний ряд ^ устаткування складений переважний параметричний ряд Я, X <Д < і , і визначена орієнтовна вартість С.

Визначений інтегрований показник якості функціонування виробництва. Рівень розвитку виробничої бази характеризують такі фактори: забезпеченість виробничими приміщеннями; придатність будівель і споруд; забезпеченість технологічним устаткуванням; рівень фондоозброєності та механоозброєності; придатність устаткування; коефіцієнт використання устаткування; рівень і степінь механізації виробництва та виробничих процесів; степінь поточності виробництва; коефіцієнт оснащення технологічних процесів; забезпеченість робочими постами зон ТО і ремонту. ' ’

HanjxrtpcSamr, от- т.

Рис. З безбідмобність абтомо&мб /ма

г КрАЗ,

З.КаМІ.

та?.*/*-

ю

Таблиця 2 - Коефіцієнт регресивного рівняння і статистичні характеристики

факторів

Найменування факторів Результат парного регресивного рівняння Результат множинного регресивного рівняння

Рівняння зв'язку И - критерій рівняння Критерій Стюдента Коефі- цієнти Степінь впливу

1. Забезпеченість фондами СПБ-Х, .обг *0,692+0,184X,1* О,04іХ* 35,30 4,50 0,549 39,33

2. Забезпеченість виробничими площами - Х2 О'т = 0,6-5-+ О,48зХ2-0,32Хг 9,81 2,04 0,070 5,50

3. Придатність будівель і споруд - Хз с£-Т = 0,73 + 0,089 Хз - Ордені 11,63 2,66 0,215 18,90

4. Забеспеченність технологічним устаткуванням - Х4 с/т = 0,722 + 0^97X4 - о(т]С 3,82 2,96 0,276 17,07

5. Придатність устаткування - О^т =0,745+ 0'32<І5- -ОрпТІ 2,30 3,17 0,113 6,10

6. Коефіцієнт використання устаткування - Х6 с/г - 0,683 +0,473~0,354Хб 6,33 2,14 0,085 3,65

7. Рівень механізації № X, обг = 0,65 +0,21 Х7-0,^X7 3,76 2,93 0,183 1,83

8. Рівень механоозброєнос- ті- х8 обг -0,т -оргькь+ о,4зоХв 13,29 4,01 0,4)7 7,62

ю

Таблиця 3 - Розрахунки показників якості технічного обслуговування

автомобілів

Марка автомобіля Кількість автомобілів Автомобіле-дні в ремонті АДр^мк, д н і & Прогнозуємий параметр потоку відмов СІЇ, & і- д м о 6 тис. /см. Сумарне напрацювання автомобілів Е Тие- КМ- Середня очікуєма кількість відмов € і Фактична кількість відмов К &і <?моё Коефіцієнт якості 1киц-

КраЗ- 256 Б 220 2228 1,15 663 162 703 0,92

КамАЗ-5511 180 1450 0,89 783 616 593 0,95

МАЗ - 5549 200 2200 0,92 695 639 588 0,91

Виключаючи фактори по значимості розвитку виробничої бази і отримуємо цільову функцію - коефіцієнт технічної готовності. Результати розрахунків приведені в таблиці 2.

Оцінка якості визначена шляхом порівняння нормативних (або розрахункових) величин і фактичних даних параметру відмов за певний період часу роботи чи пробігу автомобілів. '

В таблиці 3 приведені дані розрахунків показників якості ТО автомобілів КраЗ - 256Б, КамАЗ - 5511, МАЗ - 5549. Виходячи із заданих іс^м=0,70

умов і режиму експлуатації, середньомісячного пробігу і щільності його розпри-ділення, кількості автомобілів визначають напрацювання по інтервалах пробігу. Використовуючи сумарне напрацювання і значення параметру потоку відмов, визначають середньо очікуєму кількість відмов по автомобілю однієї моделі в цілому. Рівень якості робіт в зоні ПР визначають відношенням фактичної (приведеної) кількості автомобіле-диів простою в ремонті до нормованого за певний календарний період часу. Результати розрахунків приведені в таблиці 4.

Таблиця 4 - Показники якості ПР агрегатів чи вузлів

(на 100 автомобілів КрАЗ - 2566Б)

Найменування агрегату чи системи Розрахункова кількість автомобіле-днів в ремонті ^Р«*>днів Фактична кількість автомобіле-днів в ремонті коефіцієнт ЯКОСТІ ^кач.

Двигун 120 107 0,89

Підвіска 140 132 0,93

Гальма 208 191 0,93

Шини 658 602 0,91

Оцінка якості ремонту на виробничих участках здійснюється шляхом ділення фактичної (приведеної) кількості відмов на номативну за певний календарний період (таблиця 5).

Таблиця 5 - Розрахунок показників якості на

виробничих участках (на 100 автомобілів КрАЗ - 256Б)

Виробничий участок Розрахункова кількість відмов Я Фактична кількість відмов Ж Коефіцієнт якості г/ '/ К04.

По ремонту двигунів 52 47 0,91

По ремонту системи

живлення 86 85 0,98

По ремонту електро-

обладнання 122 107 0,87

Кузовне відділення 69 65 0,93

Шиномонтажне

відділення 217 212 0,97

висновки

1. На основі виконаних досліджень вирішена науково-практична задача, яка має важливе значення для розвитку технічної експлуатації автотранспортних засобів. Вперше на основі системного підходу визначені можливості створення конкурентно-здатних виробничих підрозділів, забезпечуючих технічну готовність автомобілів.

2. Вибрані і обгрунтовані інтегровані показники для оцінки якості ТО і ремонту автомобілів і визначення витрат на забеспечення працездатності рухомого складу.

3. Розроблені економіко-математичні моделі забезпечення якісного функціонування автообслуговуючих підприємств і формування рівня технічної готовності автомобілів. Отримані математичні моделі коефіцієнта технічної готовності автомобілів, враховуючи стан основних підсистем технічної експлуатації автомобілів: системи організації ТО і ремонту; виробничо-технічної бази; ре-монтно-обслуговугочого персоналу; умов експлуатації; показників надійності.

4. Розроблений алгоритм і програми, забезпечуючі можливість формування масивів даних по відмовах основних агрегатів, вузлів і систем в процесі життєвого циклу автомобілів і оцінки якості праці виконавців по відповідних виробничих підрозділах в АТП, в яких усуваються відмови.

5. Розроблена схема формування нормативної бази для оцінки якості ТО і ремонту автомобілів і ефективного функціонування виробничої бази АТП.

6. Запропонований математичний апарат та цільова функція визначення потребносгі в технологічному устаткуванні для ТО і ремонту автомобілів з урахуванням переважного параметричного ряду для виконання певних видів робіт і економічної доцільності.

7. Розроблені правила оцінки якості ТО і ремонту автомобілів, дозволяючі з урахуванням вибраних інтегрованих показників визначити ефективність роботи технічної служби в АТП і направлення підвищення рівня працездатності автотранспортних засобів.

8. Встановлено, що реалізація результатів виконаних досліджень забезпечує підвищення технічного рівня виробничої бази і створює предпосилки для вдосконалення форми організації процесів ТО і ремонту автомобілів. Це в свою чергу дозволяє підвищити КТГ на 3 - 5 %, знизити питомі капітальні вкладення в ВТБ на 5 - 7 % і затрати на ТО і ремонт на 4 - 6 % за рахунок підвищення якості функціонування технічної служби АТП.

9. Подальші дослідження по даній тематиці доцільно проводити в напрямках:

- розробки методики сертифікації якості послуг;

- розробки стандартів підприємства по сертифікації методів, засобів і технології ТО і ремонту автомобілів;

Основні положення дисертації опубліковані в слідуючих роботах:

1. Курніков І. П., Пишняк С.Л., Мірзолієв М.А. Формування ринкової структури підприємств по технічному обслуговуванню автомобілів. Міжнародний симпозіум. Польща, Жешув-93. 5АКОїчї-93. С.95-98.

2. Курніков І.П., Асметкін О.В., Соболевський О.М., Мірзолієв М.А.,

16 . . .

Пишняк С.Л. Сучасні тенденції формування структури виробничо-технічної бази АТП. Ж. Автошляховик України № 3,1993. С. 10 -13.

3. Курніков І.П. Андрусенко С.І., Сажко В.А., Левковський А., Пишняк С.Л., Городиський В.М., Соболевський О.М. Сертифікація якості технічного обслуговування і ремонту автотранспортних засобів. Ж. Автошляховик України № 1,1994. С. 18-20.

4. Курніков І.П., Сажко В.А., Левковський А.П., Городиський В.М., Пишняк С.Л., Соболевський О.М. Оптимізація технічного рівня виробництва підприємств автомобільного транспорту.

Деп. 20.03І94. № 78-УК 94 Р Д А С Н Т І. с. 16.

5. Канарчук В.Е., Курніков І.П., Пишняк С.Л., Торопчин А.В. Основні положення системи ліцензування, атестації і сертифікації на автомобільному транспорті. Ж. Автошляховик України № 3,1994. С. 14-19.

6. Курніков І.П., Левковський А.П., Пишняк С.Л., Січко А.Е., Яцек В.М. Управління якістю продукції підприємства автосервісу. Деп. 20.01.95.№ 153-УК 95. ДГАСНТІ. с 4

7. Курніков І.П., Пишняк С.Л., Яцек В.М. Управління запасами на транспорті. Тези міжнародної конференції, Київ. 1995. С 81-82

АНОТАЦІЇ

Пишняк С.Л. Вибір і обгрунтування інтегрованих показників оцінки якості технічного обслуговування і ремонту автомобілів. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спецальністю 05.22.10 - експлуатація автомобільного транспорту. - Український транспортний університет. Київ. 1998.

Дисертація присвячена дослідженню показників оцінки якості технічного обслуговування і ремонту автомобілів та підвищення ефективності роботи технічної служби автообслуговуючих та автотранспортних підприємств.

Розроблені економіко-математичні моделі ефективного функціонування підприємств, правила оціни якості ТО і ремонту автомобілів, які забезпечують зниження питомих капітальних вкладень в виробничу 5 - 7 % і витрати на ТО і ремонт на 4 - 6 %.

Ключові слова: показник, якість, ефективність, модель, оцінка, технічний стан автомобіля.

Пышняк С.Л. Выбор и обоснование интегральных показателей оценки качества технического обслуживания и ремонта автомобилей. - Рукопись.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата технических наук по специальности 05.22.10 - эксплуатация автомобильного транспорта. - Украинский транспортный университет. Киев. 1998.

Диссертация посвящена исследованию показателей оценки качества технического обслуживания и ремонта автомобилей и повишению эффективности работы технической службы автообслуживающих и автотранспортных предприятий..

Разработаны экономико-математические модели эффективного функционирования предприятий, правила оценки качества ТО и ремонта автомобилей, которые обеспечивают снижение удельных капитальных вложений в производственную базу на 5 - 7 % и затрат на ТО и ремонт 4-6 %.

Ключевые слова: показатель, качество, еффективность, модель, оценка, техническое состояние автомобиля.

Pyshnyak S.L. Choice and ground for quality evaluation vehicle service and repair integral indices. -Manuscript. - This is for a Candidate degree in speciality 05.22.10 - Vehicle Maintenance. - Ukrainian Transport University. Kyiv. 1998.

The dissertation is devoted to the study of quality evaluation vehicle service and repair integral indices and efficient autotransport enterprises function improvement.

Economic-mathemetical models for efficient autotransport enterprises function and conditions contributing to investment's lowing into production base by 5-7 % , vehicle service and repair expenses lowing by 4-66% are elaborated.

Key-words; index, efficiency, model, evaluayion, vehicle service condition.