автореферат диссертации по транспорту, 05.22.10, диссертация на тему:Метод бестормозной приработки автомобильных двигателей

кандидата технических наук
Тимченко, Алексей Игоревич
город
Харьков
год
1997
специальность ВАК РФ
05.22.10
Автореферат по транспорту на тему «Метод бестормозной приработки автомобильных двигателей»

Автореферат диссертации по теме "Метод бестормозной приработки автомобильных двигателей"

РГ6 ол

М1Н1СТЕРСТЮ ЦСВ1ТИ УКРА1НИ 1АРК1ВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИИ АВТОМОБНЬЯО-ДОРОЖНИЙ ТЕХН1ЧШЙ ЖВЕРШ'ЕТ

На правах рукопнсу ТИМЧЕНКО и!ЕКС1й 1ГОРОВИЧ

МЕТОДА БЕЗГА1БМ0В01 ДРИРОБКИ АВТОМОБ11ЬНИХ ДВИГУН1В

Спещальнють 05.22.10 - Експлуатащя автомобильного транспорту

АВТОРЕФЕРАТ

дисертаци на здобуття вченого ступеня кандидата тешичних наук

1арк1в - 1397

Дисертадхя е рукописом

Робота аиконена на к^эдр1 технологи машинобудувашш га ремонту машин ¿аркхвського дера^авного азтомобхльло-цо-poücaoro техлчного Ушверсхтету ХДАХ.ТУ- >

Наукоьий. кер1всик: Засл$"жени4 Д1яч юуки '--i. техник

УкраI¿и - доктор технхчЕК^ ног/г,, аро'Х^оор Д'см I .Ь,

спспети: доктор техштаи наук, профхоа '¿орфоло^.ес б ü.m.;

Т 5Ц1ПИХ. а&>у< »ПрСфУ.Оу

i-едучз п.'.ххгрмемстЕо: Хист. .'yi Мль»ы та Систвм. Угшмэз

f.pi'Ma.ra ÜAH "кра'.ш

oa^ic" г: дбудаться: 10ь7 ь годив чз

сасхдаълх с.'оцхалоогалвсх гад! - Д. 02.17.0? ipn Харкхвоь-коуу дорхгимюму автомоб^гого-дорокньому техЕ1чно(1у У;иг.ора. •тел зз 310078, i'xpaiHa. м. ¿ар:пв, вуя. !1етр:;г,сь-

ког... 25- ■ к

диоиотадхео иоаша ознайомлтесь в оюлхотецх Д.АДТУ. ьтjpt-.trрат розюлаьяй 19';/? р,

йчоний секретар спец:гп ojsauoi i'v I-02.J7.03 , доктор тсзсичигх иг у«-, професор / М.А.йодрхгалс

I ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальнють роботи - Одшеп з важливниих проблем, що виникаигь в процесх експлуатацИ автомоб1л!в, е ефективые використання ресурсу двигушв внутр1шнього згоряння ( ДВЗ ), якики вони переважно обладнанх.Вирипення Ц1ех проблеми в знач-Н1й М1Р1 залеаить не Т1льки В1Д своечасного та ЯК1СНОГО ремонту ДВЗ, в тому числ1 калхтального, а й В1Д ефективностх та достатност1 всього технолог:чного процесу ремонту.

Технолопчною операщею, яка завершуе ремонт ДВЗ ( в першу чергу ) каштальний, повинна бути шсля-ремонтна обкатка та контрольнх випробуванвя.Шд час п1сляремонтно! обкатки забезпечуеться приробка пар тертя в дв1гунх в про-цесх яко1 усуваигься недолхки, припущен1 попередшх стадхях ремонту, досягаеться необххдна шорстк1сть поверхнь, що тру-ться, двигун пхдготовлюеться до сприйманпя експлуатацхйшх навантажень. Як правило, обкатка проводиться на спец1альних досить дорогоих ставдонарних гальмових стендах.

В останн1 роки в ремонтному обслуговуваши все ширше за-стосовувався узловий метод, який дозволяе виконувати зм1ну в1дремонтованих узл1в двигуна безпосередньо в автотранспор-тних п1дприемствах, I нав1ть невеликих ремонтних установах, майстернях, тощо. Крхм того, пр1 переходх до ринкових вхд-носень активно ведеться перебудова ( головшм чином дробления ) великих автотракторних пхдприемств, ремонтних завод: в I утворення кхлькост1 малих. Вхдповхдно I пюля ре-монтн1 обкаточн1 випробування повинн1 мати можливхсть зд1й-сшпватись в умовах цих невеликих шдприемств, для б!льшостх

яких економ1чно невигхдно мати стацюнарнх гальмовх обкаточ-Н1 стенда.

Ёиходячи з цього актуальною задачею е розробка моделI пхсляремонтно1 бевотендовох обкатки автомоОхльних двнгунхв яка б забезшчувала необххдну приробку хх деталхй, узлхв, механизмхв в умовах пор1вняно невеликих автогосподарств та ремонтних шдприемств, майстернь. В робот1 задача вирниува-лась на приклод1 да'гелз.в автомосялей КамАЗ Наукова новина роботи:

-розройшишнЛ метод ефестисш! я1сляреюющо1 врироош дияе-лхв в умовах безгальмово1 хх обкатки,який базуеться па вим-неннх з роботигруго! Ц1 лхндрхв та довантаження працвючих до необххдного р1вня ;

- обгрунтована доцхльность використання тднкаторного циклу ДВЗ для необххдного рхвня довантаження дизеля при виклтчених цилтдрах за рахунок регулвемого дроселшзання заряду в них на випуску;

-роэробдена методика встаыссленыя нйчХ^ддих .для ссастеаду-вох приробки значень режим1Е навантаження дизелхв, що шд-лягакггь обкатщ;

-еЕсиеремеытальБО доведено, що стд£иия-1щя аотужыост! ме-хан1чних втрат фактично настав ид час холодноI обкатки дизеля: це Б1дкривае можливють розраховувати з великою долею хмов1рност1 необххдн1 величини безтормозного довантахення двигуна.

Орактична цхннхсть роботи: -ровройжвиЛ "сехвохопчиий процсс та оструктовши рехиш ефективно1 п1сляремонтно! безтормозшл обкатки для дизеля КамАЗ-740;

-рояроЛж-шй аеобх1ДШ& гошдевс устатвуваиня для ировседен-ня безстендовох обкатки дизелхв, та визначена технологхя йо-го розрахунку та проектування для двигушв конкретного типу; -обгрунтоваио. т застосу&ання розроЛлешго методу беягор-мозно! шсляремовтно! приробки дизел1в,в тому числ1 в умо-вах невеликих автомоб1льних щдприемств, ремонтних завод1в, майстернь тощо, значно зб1льшить ix шсляремонтний ресурс та збереже значн1 матерхальш кошти.

Реашзацхя роботи. Розроблений метод безстендово* nic-ляремонтнох обкатки двигунхв ( на прикладх дизеля КамАЗ-740) переданий для впровадженля в автобуспий парк ff 6, та на ав-торемонтний завод ( ВЧ A-II44 ), в Дергачовський Агросер-bic та впровадаений в учбовий продес ДЦАДТУ, а саме: в дипломне проектування на кафедац " Технологхя машинобудуван-ня та ремонту машин

Апробащ роботи. Основнх положения дисертащйнох роботи допов1 дались на наукових сесхях ХЦАД'1'У У I99I-I996 p.p., на м1жнародних хонференщях в ^KpaiHi, м. Харкхв, ДДАДТУ, 1996 р., м. Ки1в, 1996 р., Республхка Крим, 1996 р., в Ро-cii м. Челяб1нск, 1994 р.,м. Володимир, 1996 р.,та др.

Цублхкацхх. За результатами дисертацхйно! роботи опуб-лхковано 13 роб!т.

Об'ем роботи. Дисертацхйна робота складаеться хз всту-пу, чотирьох глав, загальних bhchobkib, перечня ссилок з 104 наймовань. Мютить 150 с. машнодрукованого тексту, ЬО рисунк!в, 30 таблиць та додатку.

ЗМ1СТ РОВОТИ

У встуш обгрунтовуеться актуальнхсть теми дослхдження, враховуичи техшчну необххднхсть пхсляремоптноХ приробки двигунхв, сучасщ тенденцхХ в ремонтному виро0ництв1, та пе-ребудову його при переход1 до ринкових в1дносинь.

У прений глав1 викладаиггься теоритичн! передумови шс-ляремонтно! приробки двигунхв, даеться оогрунтування неоо-х1дностх И, анал1зупгься оастосовуеми для цього метода та способи обкатки.

Вхдомо, що пхсля мехашчноХ обробки, яка не ми пуча при ремонп двигунхв, або замхнх окремих зношешх деталей у спо-лучаемих поверхнях з'являпгься м1кронер1Вност1, залишковх напруги, макрогеомитр1ЧН1 вхдаилення В1Д номхнально1 гео-метрично1 форми тощо.Через те, механхзми та детал1, вузли дв1гуна в Ц1лому безпосередньо пхсля ремонту не готовх до сприймання значних експлуатащйних навантажень. 1м обов'яз-ково повинна перебувати шсляремонтна приробка. Ихд час ос-танньо! в1дбуваеться приробка поверхнь тертя, формування IX мхкрогеометрхХ, утворення оптимального структурного шару, стаб1л1зац1я зазор1в у сполученнях, та хнше. Бее це сприя-тиме збХльшешш мшремонтного ресурсу двигуна.

Недивлячись на значну к1льк1сть робхт, присвячених Ц1й проблемх хенуе значний рхзнобХй в визначенвх стадХй та три-валост1 потрхбних режимхв шеляремонтнох приробки дЕигуна.

Аналхз результат1в.

3 робХт Авдонькхна Ф.И., Воинова М.П., 1'аенко 1.М., Дю-

MiHa I.e., MyxiHa K.6., 1дановвського M.C., НХколаенко A.B. свхдчить, що июля ремонтна приробка повинна складатись з трьох стадхй: холодно1, на холостому ход1 та шд навантаженням.

И'Хд час холоднох приробки двигун прокручуеться В1д сто-роннього джерела на кожнхй з визначених частот обертання ко-лхнчастого вала встановлений час. В цей период ттенсивно руйнуиться та пластично деформуеться метал на поверхнях, як1 коитактушь. Тому мхнхмальна частота обертання колхнчас-того валу встановлветься, виходячи з забезпечення над1йного змахцення ( мхнхмального тиску масла у цхй систем1 ) та над1-йного охолодження поверхнь тертя. Для встановлення часу завершения холоднох приробки запропоновано багато критер1Хв. Виходячи з даних, проведенного в poöoti дослхдження та з лхтературних джерел робимо важливий висновок, що П1Д час холодноIприробки початковх зноси деталей складаить 70%В1Д знос1в за Bei три стади приробки. Тому доцхльно визначити час завершення холоднох приробки на кожному з iX режимхв по стабХлхзацхх витрачаемоХ потужност1.

Приробки на холостому ход1 ДВЗ та шд навантаженням завершусь п1ДГотовку поверхнь тертя для роботи двигуна в екс-плуатаци. 11ри цьому, як показали дослхдження, обкатка на холостому ход1 грае головним чином шдеотовчу роль ( прог-Р1вання двигуна для приробки шд навантаженням, тому час

«

ix може бути скорочений порхвняно в рекомендуемим в деяких лхтературних джерелах та техшчних умовах шдариемств ( ЯМЗ, 1карус та хншх ).

Обгрунтовуеться також, що найбхльш рацюнальшм е Л1-нхйний режим вмхни навантаження пхд час ixiei стади прироб-

ки. 0

Рекомендована в росотх технологхчна схема шсляремонт-но1 приробки двигуна наведена на рис. I .

В главх такой наводяться способи найбхлып поширено! пхсляремонтно! обкатки на стацюнарних стендах в умовах великих ремонтних шдприемств, та анал1зуюгься В1ДОМ1 способи безтормозного навантаження двигун1в.

Вхдм1чаеться, що хстотний внесок в теоретичну розробку та експерементальне дослхдження безгальмових метод1в випро-бувань двигунхв внесли Ждановський М.С.,Н1К0лаешс0 А.В.та IX учнх.В роботх обгрунтовуеться, що розроблений ними метод при значений для визначення технхчного стану показникхв робота двигуна (дхагностики його) I прогнозування його подаль-шох роботи, але закладенх в ньому 1де1 ^вимкнення з роботи ряду цилхндрхв.застосування навантажувальних циклхв для до-вантаження двигуна та 1ншх ) в повнхй М1рх може бути викорис-таний I для вирхшення задачх розробки методу безстендово1 обкатки двигуна на стад1ях холостого ходу та шд навантажен-ням.

Виходячи з цього, та стану проблеми сформульоваш та-кх основнх задачх на наступив дослхдження:

1 Розробка методики безгальмово! приробки двигушв ав-томоб1лхв, яка б за якютп не поступалась стендовхй гальмо-В1Й.

2 Вибхр найбхлып радюнального способу та режимхв навантаження двигуна на приклад1 дизеля КамАЗ-740 шд час без-стендово1 обкатки ( на другхй х третхй стадхях приробки ), та вхпрацьовування технологх1 II зд1йснення.

3 Розробка конструктивно! схеми пристро!в ( хнструмен-

Ак

кВт

П

V, мин

Рисунок 1

1 - Кфективна потужшсть двигуна, кВт;

4 - Зм(на ефективно1 гальмово( потужност!. Технолог1чна схема тпсляремонтноТ прирооки двигуна.

тархя ) для оезгальмового навантаження деигунхв ( на прик-ладх дизеля КамАЗ-740 ).

4 Дослхдження та оцхяка якост1 безгальмовох прирооки двигунхв ( на приклодх дизеля КамАЗ-740 ).

В другхй главх викладантгьея передумови до розробки метода безстендовох прирооки двигушв ( на прикладх дизеля КамАЗ-740 ).

Спец1Ф1ка органхзаци безгальмовох обкатки двигунхв по-лягае, по-перше в неможливостх зд1йснювати на кожному режим1 кожного ступеня при робки безпосередшй контроль за параметрами, що мхетять 1нформац1Ш про ххд прирооки двигуна, а сама за потужьй.ш ефективиош ^е , гальмовою та механхчних втрат I механ1чним ККД Т7М; по-друге, в особливостях ро-бочого циклу ъ ДВЗ не тхльки рхзпих типхв ( дизель, КЬД, га-зовий та 1ншх ), а I р1зного конструктивного оформления ( ряднх 1\/-под1бн1; з наддувом та без нього, тощо ), що по-требуе диференцхованого пхдходу при вибор1 методу, режимхв приробки та конструкци 1нструментархя для заоезпечинпя не-обх1Дного навантаження.

В той же час, з лхтератури В1Домо, що не дотримання визначених несбххдннх реаимхв пхеляремонтнох прирооки двигу-Н1в значно впливае на и як1сть I зменьшуе мхжремонтний ресурс ДВЗ. 3 цього витхкае, що застосуваппя для шеляремонт-но! приробки ДВЗ безстендового навантаження потребуе розроб-ки обгрунтованох 1ндавхдуальнох С для кокного типу ДВЗ ) мо-делх пхеляремонтнох приробки з ооов'язковим контролем на кожному з визначених режимхв якост1 IX.

Враховуючи, що для контроля) якостх пхеляремонтнох приробки необххдпо вмхти визначлти та т?м в главх аналюуюгь-

ся ВХДОМ1 теоретичнх та експерхментальнх засоби визначення цих показникхв з урахуванням можливостей застосувашя fx в умовах безгальмового способу шсляремонтнох приробки.Лропо-нуеться визначати шляхом прокрутки ДВЗ вхд електродвигуна для холодно1 оокатки по даним показу ватметру, а значения "Л пхдраховувати з залежностх

G_ - G_ "IT

4L = " i; "" • UJ

де с „та с п ,,-вхдповхдно часова витрата палива пхд

найбхльшим навантаженням та холостому ход1, кг/год.

Для визначення ix розроолений оригиналъний метод та прилад, описанх в трет1й глав1.

В гшотезх для вирхшення задач1 дослхдження прийнято та обгрунтовано, що найдоцхльнхше для безстепдово1 горячо1 п1сляромо1ггно1 прирооки ДВЗ (друга та третя стади ) засто-сопувати метод вимкненля частки цил1ндр1в,який можна ЗД1Й-■гнити на пхсляремонтному стендх-пхдставц1 або безпосередньо на автомоб1Л1. Умовов застосування цього методу е: 2Р- 2p.mi„ Ue zp та 2p_min -biдпоехдно число прахдазчих та м1Н1мально припустимих прахцошчих цил1ндр1в }.11оказано,що для двигуна КамАЗ-740 z,.min = 2 при умов1, що 0,75 на режим! in..hi>n .Разом з тим в робот: шляхом динамхчного досл1д-яенпя ДВЗ КамАЗ-740 при робот1 на р1зному числх цилхндрхв показано, що найменший час на пхсляремонтну приробку при оп-тимальнхй динамхщ спрахдоання ДВЗ за час обкатки забезпе-

ЧуОТЬСЯ ПРИ 2р = ( Z& -ЧИСЛО ЕИКЛЮЧеНИХ 3 робОТИ ЦХЛ1Н-ДР1В

При цьому для дизеля КамАЗ-740 прх виклшченн! "1-4-6-7"

або "5-2-3-8" груп цилиодав найкраще з мохливих pibhomip-шсть роботи двигуна (найменше значения коеф1щенту HepiB-номхрностх руху 0)кутовхй ютервал мхж сходними циклами мхж сходними циклами в працлшчих цилшдрах 180° п.к.в., та найменше (до 10 %) зростапня ампитуди крутильннх коливань ко-лхнчастного валу, що припустимо.

Оцхнка розрахунку "навантажувальнох здатност1" <«..в.ь.) Циклу з вимикненням частки цилхндрхв використову-валась за уточнено» залежнхстш, запропонованош проф.Жданов-ського М.С.,б кШ'

= IN yZ" . --1 1 . (.¿J

е.б». С вом X - £ь t Т)и п J

де 2 -загальне число цилхндрхв ДВЗ;

Т7н п_-мех.анх'ший ККД двигуна до приробки.

Як показав аналхз значения „ з достатньош точнхетш можна приймати цхсля холодаох обкатки р1вними т}ип (повнхе--тш окатаного двигуна).

Результата розрахушив для дизеля КамАЗ-?40 за залеж-нхств (2) наведен1 у таол.1.

I

Як вхдно з таолицх, навантажецня дхзеля КамАЗ-740 при половинх вимкнених цхлхндрхв значно вхдрхзшшгься вхд нео-бххдних згхдно з заЕОДськими технхчними умовами на пхеляре-монтну прироботку дизеля КамАЗ-740.

Тому неооххдно, по-перше, знайти можливхсть (метод) ефективного потрхбного довантаження нрацншчих цилхндрхв двигуна, а по-друге скоректувати пюля холоднох прхробки навантажувальнх режими, щоб уникнути значного переванта-ження двигуна на окремих режимах.

Иеобххдне довантаження двигуна в роботх пропопуеться

Габлиця 1 - Навантажувальна здатшсть циклу з вимкненням чэстки цилшдр1в. ДВЗ КамАЭ-74и

Стад1я прнробнн Частота обертапня кол1нчас-того вала. 1 п , гвнл Гальиове навал тажен-ня. N. , кВт Г* Беэгалыюве наваятажен- яя. Ме.б.в.'кВт НедОваптажепня Перевактаження " *

X 600 - - ' -

0 Л 800 - - -

0 д 1000 - - -

н А 1200 - - -

Я 1400 - - -

X . X 1400 - - -

1600 22. 36,77 ► 25, 77

Г 1800 36,6 40,45 ► 22, 15

0 Р 2000 66,2 44,13 ► 11,03

Я ч 2200 88,2 46,58 ♦ 2,48

А Я 2400 110,2 49,52 - 5,58

2600 132, 2 81,48 - 14,66

и

5Д1йсшаЕати еа рахунок одного 12 хндикаторних навантажува-льних Ц1КЛ1В, що надасть методу ун1версальн1сть, I не потре-буе виготовлення складного хнструментархш для його впрова-дження.Аналхз, проведений в роботх показав, що ¡пд час без-тормознох прирооки дхзеля КамАЗ-740 найбхльш доцхльним с цикл з дроселшванням заряду пхд час випуску в неправдшчих цилхндрах.

Середнхй тиск довантажувально1'о щпслу ) може бу-

ти визначеним з залежностх, в М11а

рн.ц. = р2 { 1 ' СЕ -и 1п - Ь [ 1 - \ ~

"Те"-П "Г

2

де е -ступ1нь стиску дизеля ;

<РХ I Р2-В1ДП0В1ДН0 тиск в кхнцх впуску I стиску заряду, МИа . '

Значения ч^.и, використовуеться для .розрахунку дроселш-ВЧИХ пристрохь. г , !. ;;

Одолен з головних'вимог для можливост1 застосування пропонуемогсг мех-Оду безгальмовох пхсляремонтпсч прирооки ДВЗ е максимально паслиження режимхв останпьох, до .визначе-, них ДОСГом аоо заводськимштехнхчнммн умовами,, ро .тхльки в цьому-випадку можуть Сути заоезпечен1 як1сть прирооки та безвхдказна робота двигуна шд час мхжремонтнси експлуата-цх1.

Як показали проведет дослхдження,пхсля ремонту.наЕХть

для двигунхв одного типу, вхдремонтованих на одному шдпри-емствх юнуе значил .1 розкид перед приробков вих1дних показ-никхв роооти ДВЗ, гобливо таких як т)„. п та хншин.Тому в робот1 пропонус - .ся коректувати час проведения холодно1 нриробки двигунхв :зиходячи з умови, щоо пхсля хх зак1нчення забезпечити прибл! зно однаковх значения шм або т)„Л'1льки для тих двигунхв, у я? их виконуеться пя умова зд1йснякться по-дальша безстендога лриробка.Якхсть ремонту двигунхв, якх не вхдповхдашть вка^анхй умов1, визначаеться незадовхльною.

В глав1 проаххалхзоваш в1Домх з лхтератури критер11 оцхнки якостх оезгальмовох П1сляремонтно1 нриробки двигунхв (табл.2) з метою в подальшому оцтити х рекомендувати до впровадження найбхльш хнформативн1 з них. Для подалыпого ек-сперементального дослхджепня вибраш так1 критерхи -масслмаяьеа частста «?ертлння саяхычаггшго еляу даигука при роботх па чотирьох цилхндрах, мхн1; -ргвномхрнхсть роботи цилхндрхв, мхи1;

- момент для прокрутки еолшччстного еляу двмгуня у .7бор1,ям; -:тувевь прир.уЗт двигува. при роботI на чотиры?х щичадрах., Дп, та 1ншх.

В третхй главх ейкладено методика, визначена мета.сфор-мульоваих задачх, наведенх результата та ощяеш похибки проведеного експеремептального дослхдження.

Метою експерементального дослхдження було, одержання Д0СЛ1ДШХ даних, параметрхв та показникхв, неоох1дних для яеревхрки вхрогхдностх запропонованох моделх безгальмовох пхсляремонтног прирооки двигуна, оц!нка якостх на кожшй •;тад!1 п1сляремонтнох при робки як в стендових умовах, так I яри застосуваннх розроблвемо! безстендово! методики, уточ-

Таблиця 0. -Критер1Г оценки якост! безггльмовоУ прирооки гнсляремонтноГ приробки двигун1в

Критерий оцжки якост I приробки Рекомендует значения

1 Максимальна частота обертання колжчастого вала двигуна при робот 1 на чотирьох цилждрах з обмеженною подачею палива. хвил"1. працюють " 1-4-6-7 •цил|ндри поапюють " ¿-З-Ь-8 " £ иии

£ Ступень приробки двигуна при робот 1 на чотирьох цилждрах. г и,»Ь

3 р1вновага робот и цшпндр1в. хвил"1. 5 Ьи

4 Витрата палива при п = ¿ьии, кг/ч. £ ¿7.5

5 Крутний момент для прокрутки колжчастого вала двигуна у сборь н м до приробки -П1СЛЯ приробки - 144 а!

ь Уипльна здатнють цилждро -поршнево1 групи, "/. £ ¿и %

7 Шорстк1сть поверхн! пльзи ЦИЛ1НДР1В, мкм.

нення параметр!в, коефиценпв, що увходять до модел1 при-робки, а також перев1рки висновк1в, зроблених в теоритич-Н1й частин1 робота. Враховушчи значку вартхсть, матерхало-мхсткхсть та затрата часу на ф1зичний експеремент, в робот1, базуючись на теорхях 1мовхрност1, математично1 статистики, методах обробки експерементальних дослхджень, визначена М1-нхмальна виб1рка двигунхв КамАЗ-740 шсля ремонту, що забез-печувала б над1йн1сть результатам дослхдження.

Виб1рка склала 5 двигунхв, зхбраних шд час ремонту одним I тим же робхтником в строп® в1дпов1дальност1 з умо-вами на збирання що в певн1й мхр1 виклшчало суб'екьивний фактор. За етолон були обраш дат дизеля КамАЗ-740, отриманх пхд час обкатки шсля ремонту на гальмовому стенд1 з технхч-ними умовами ич А-1144.

Для шдвищення Е1роитностх та над1йностх отриман1 ек-сперементальнх данх оброрблялись згхдно з теорххш математич-нох статистики, що дозволяло в певн1й М1рх узгодити прийня-ту м1Ы1мальну виб1рку двигунхв для випробувань з над1йностю отримуемох хнформащх.

В рнезультат1 були визначеш коефхцхенти кореляци та гюлученх р1вняння емп1р1чно1 Л1ни регресхх для детермхнова-них незалежних значень та , в кВт, у вигляд1

= - 10,7378 + 0,0625 * (4 ;

* = - 4,4981 + 0,0161 * (5)

Йи ходячи з р1 вняння для них показникхв, були побудоваш емпхр1чн1 лхнхх регресп та межх 35 % довхрчох дхлянки

Гальмовий стенд був обладпаний пристроями та контроль-

нош апаратурою згхдно з диСТ 1484Ё-81 /СТ РЬ"В 785-77/

В1н включав в сеое електричну балансирну машину М11Б-101-4, системи регулюсмого охолодження мастила та охолоджу-емох р1дини, наливну та подачх повгтря. Кр1м того, вхн був дообладнаний пристроями, датчиками, необххдними для контролю якостх приробки на рхзних ступенях, ошсаних в другхй глав1. Для безгальмовох шсляремонтнох приробки був виготовлений стенд-пхдставка, до якого крхпився двигуни, який пхд час холоднох приробки з'еднувався з електродвигуном. Двигун до-обладнувався пристрхем виклшчення подачх палива у вимкнених цилхндрах, та дхафрагмами для дроселшвання заряду на випуску з них.

Визначення пхд час холодно! приробки здхйснювалось за показниками ватметру, та амперметру класу I, а по го-даннхй витрап палива, що визначалась за допомогою приладу для миттевса витрати палива, розробленого на кафедрх ДВЗ ХДАДТУ, випробуввання х довхдка якого зд1йснювалась за учас-тю дисертанта. зовншший вид приладу наведен на рис.2.

Тривалхоть сташв приробки визначалась по найбхльшому часу для нартхх двигунхв, який був необххдним для стаохлхза-ци визначених в друпй главх, сукупних контрольних парамет-рхв .приробки х перш за все тап .

В четвер'пй глаих наведени результата е кс пере мент аль-них та розрахункових дослхджень та IX апалхо, який пхдтвер-див над1йнхсть та адекватшсть стендов1й, розроблену без-стендову модель пхсля ремонтно1 приробки двигушв.Даш св1д-чать.що пропонуема комбхнована трьохступенева модель, яка

передоачае холодну приробку В1Д автономного електродвигуна та горячу при вимкненхй половиш цилиодлв з довантаженням

1 Прилад;

^ Зёднувальний кабель; 3 Датчик.

Рисунок - Зовншний вид приладу.

двигуна до потр!Снох потужностх на окремих режимах за раху-нок зд1йснення в вимкнених цилхндрах тдикаторного наванта--жувального циклу з дроселиванням заряду на випуску, за одер-жугмими результатами забезпечую 1дентичну як I при оокатт на гальмових стендах, пхсляремонтну прироОку.

Результати дослхджепь шдтвердили ппотезу, що значения и „при пхслнремонтнхй приробш двигунхв фактично стабхлх-зуються пхсля етапу холоднох приробки (Рис.3 + Ч ),що дозво-ляе,по-перше, використовувати пропонуему методику приробки, а по-друге,з великою надхйностш встановлшвати конкретнх значения потужностей ефективного довантаження двигуна при (2р=2ь) за рахунок дроселювання заряду на випуску у вимкну-тих цилхндрах, по-трет'с, спроектувати за цими данними хп-струментархй для забезпсчения потрюпого дроселювання. Ни ходячи з цього, для дизел1в КамАЗ-740 визначенх значения по тужностей довантаження горячох приробки.Иотрхбна для цього величина протитиску на випуску I дхаметри навантажувальпих Д1афрагм, що и забезпечать,наведен1 в табл.3.

Ощнка впливу застосувахшя розроблешхо1 методики на процесс спрацшвадня двигуна за час приробки, зд1йснена посе-редньо через порхвняпня значехшя резонансних частот крутиль-них коливань х коефхцхепта нерхвцомхрностх ходу двигуна при всIX правдшчих цилхндрах (стендова приробка) та при працш-шч1й половинх з них (безстендова при робка ).Розрахунки показали, що значения обраних оцхночних критерив для двигушЕ, найкращх з позици оптимхзацхх сил, що дхшть в Ш11М при вико-наннх умови, сабезпечення хнтервалхв мхж циклами в пращшнх цилхндрах 180°"**-

В главх зроблена ощнка е^ективност! та якостх шсляре-

оо-о ДВЗ КамАЗ -740 № ЗЫОУ; ЛтегА ДЬЗ КамАЗ -'/40 № ¿УОУ; •НН1 ДВЗ КамАЗ -740 № 38У1; СКНЭ ДВЗ КамАЗ -740 № ¿904; ДВЗ КамАЗ -740 № Рисунок 3 - Значения N теля кзгнтального ремонту

о-о-о ДВЭ КамАЗ -740 № ЗУиУ;

ДВЗ КамАЗ -741) № ЗУиУ; М-« ДВЬ КамАЗ -740 № 38У1; СКК1 ДВЗ КамАЗ -740 № ¿¡9и4; »»« ДВЭ КамАЗ -740 № 391<2. Рисунок 4 - Значения 1М п!сля етапу холодноТ приробки.

Таблиця 3 -Значения д1аметр!в навантажувальних д(афрагм,та недостаюча потужнють одного працюючого цилиндра.

Частота обертанпя кол¡нчас-того вал^. п, хвил . Недос таюча потуячысть , П1сля внмкнен-ня частки цнл'ш-др1ь, кВт. Кеобх1дннй протнтиск. Р, Па Д1 а метр и иаван- тажувальянх Д1афрагм. Д, ММ.

1600 1ЬУЬ4/

¿оси 4,аз 1Ь,Ь

¿йии 7.1/ ЗУШ^ 1ь.Ь

¿400 4Ь4413 1Ь,5

¿ьоо 11. ЬУ ЬиУОУЬ 1Ь.Ь

монтно1 прирооки двигунхв за пропонуемош технолопеи порхв-няно з приробкон за традщхйнои схемою.

В робоп даеться найбхльш доцхльна технологична схема безгальмово! пхсляремонтнох приробки двигунхв.

Ь'кономхчниий ефект вхд впровадження розробленох технологи пхсляремонтнох приробки автомобхльниих двигунхв типу КамАЗ-740 складатиме гр в умовах ВЧ А-1144 з кхльк1-стт капхтальиих ремонт 1В 4000 за рхк. Црхбиль вхд зниження себхстоемостх прирооки при цьому склала А1] = 8207 гр за рхк.

Загальнх висновки

1 Обгрунтована економхчна та технхчна доцхльнхсть переходу в сучасний перход перход переходу до ринкових В1Д-носинь та дец1нтралхзацх1 ремонтного виробництЕа ,до методу бестормозно1 пхсляремонтнох приробки автомобхльпих двигушв, яка повинна стати складовош частипою загального техполопч-ного процесу ремонту, з метою заоеспечення встановленого ресурсу двигушв.

2 РозроОлений новий метод бозтормознох пхсляремонтнох приробки двигунхв, який базусться на примус с/в хй холоднхй обкатц1, та двоступепев1й гарячхй ,яка вбирае почергоье вим-кнення з роооти половипи пилхндрхв двигуиа х здхйснення ие-обххдного доваятаження прадаючих за рахупок регулюемого дро-селивахшя заряду на випуску у не працшпчих. Уосроблена тех-нологхя найбхльш ефективного його впровадження.

3 Ёксперементально показано,що застосування розроблено-

го методу, забезпечуе якють шсляремонтгол приробки двигуна не гхршу нхж на стацхонарних гальмових стенд.ах при значно менших матер1альшх затратах.

4 Показано,що Еимкнення цил1ндрхв за рекомендуемою схемою, не зд1йснюс значного впливу на динамику роботи двигуна, а В1ДПОВ1дно I на процес його спрацювання.

5 Експерементально пхдтверджено, що основнх до-70^в1д загальних за всю обкатку зноси деталей звершушться за тер-мхн холодно1 прирооки, що дае можлив1сть коректувати трива-листь еташв приробки х достатньо над1йно розраховувати най-б1льл ефективнх ре-тами горячо1 приробки кожного конкретного двигуна, а кхнець холодно1 приробки встановлшвати по стао'1лх-защх витрачаь-мо1 на не1 потужностх.

6 Розроблепа методика розрахунку та проектування необ-х1дного 1нструментар1я для зд1йснепня безтормознох шеляре-монтнох приробки двигунхв.

7 Впровадження запропонованого методу та технологи його зд1йснення, дозволить дать економхчний ефект у розм1р1

= 21804 гр. в умовах ВЧ А-П44 з к1лькхстш капхтальних ремонтхв 4000 за рхк.Црхбиль В1Д зниження себ1стоемостх приробки при цьому склала Д11 = 8207 гр. за рхк.

Основнх положения роботи викладенх у сл1дуючих пуешка-

цхях:

I Дюмин Й.Е.,Тимченко А.И.Методика бестормозной приработки двигателей семейства КамАЗ.Сборник научных трудов К 2 "Автомобильная техника Челябинского высшего военного автомобильного нженерного училища им.Ротмистрова - Челябинск, 1992 г.

2 Тимченко А.И.,Дюмин И.Е. Бестормозная модель послере-монтной приработки дизелей. Организация и технология ремонта механизмов, машин, оснастки. Материалы конференции 2S-30 мая 1986 г., Никитский ботанический сад, - Крым, 1996 г.

3 Демин И.Е..Тимченко А.И..Диб Рамадан Методика бестормозной приработки автомобильных двигателей. Межвузовский сборник научных трудов ХГАЖТ вып.ff 30 - Харьков, 1997 г.

4 Воронков А.И.,Дио Рамадан,Тимченко А.И. Результаты исследования работы автомобильного двигателя на биогазе. Вестник П'АДТУ вып.К 5 - Харьков, 1997 г.

5 Тимченко И.И.,Жадан П.В.,Тимченко А.И. Опыт планирования и организации самостоятельной работы студентов на специальной кафедре ХГАДТУ. Збхрник матер1ал!В друго1 мххнародно1 науково - методично! конференци "Досвхд i проблеми оргашза-ци самости роботи i контроля) знань студентш -Суми 1995 р.

6 Дшмин U.E..Тимченко А.И. После ремонтная прираоотка дизелей. Материалы конференции ОГУ - Оренбург, 1996 г.

7 Домин Й.Ё..Тимчеенко А.И. Методика бестормозной приработки дизелей в условиях агропромышленного комплекса.Сборник статей 7-й меж-1'осударственный семинар СЙМСХ -Саратов, 1994 г.

И Васильев A.B.,Дьячеенко A.B.,Подорожанский М.М., Нличко B.C..Тимченко A.M.Способ работы двигателя внутреннего сгорания. Заявка If 4442951 , 1990 г.

9 Васильев A.B. .Дьяченко A.B. ,11одорожанский М.М., Яличко B.C..Тимченко А.И. Способ работы дввигателя внутреннего сгорания. Заявка К 437I6I5 , 1990 г.

10 Дьяченко A.B..Васильев A.B..Тимченко А.И. Выбор схемы работы двигателя внутреннего сгорания с принудительным воспламенением и каталитическим газогенератором на метаноле.

депон.рукопись ВИНИТИ ин-т Проблем машиностроения АН УССР, ff 4232-1387 - Харьков, 1887 г. _

11 Кох Г.А.,Тимченко А.И.Выполнить экспериментальные исследования по определении токсичности отработавших газов КАД и разработать способы снижения токсичности.отчет о НИС номер госрегистрации ff 01.87.0098765 инв-ff 02.8.9Û0I3953 -Харьков, 1987 г.

12 Демин u.K.,Тимченко А.Й.Цриработка восьмицшшндровых у -образных дизелей на бестормозпых нагрузочных режимах.Иро-блеми транспорту та шляхи хх вирхшення.: тез.доп.м1жнародно1 науково-техн1чно1 конференци - Кихв, 1994 р.

13 Демин И.Е..Тимченко А.И. Бестормозная послеремонтная приработка восьмицилиндровых v -образных дизелей на примере двигателя КамАЗ -740. Совершенствование мощностных экономических и экологических показателей ДВС:тез.докл.5•го-научно-практического семинара.Владимирский технический университет-Владимир, 1995 г.

АННОТАЦИЯ

Тимченко А.И.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата технических наук по специальности 05.22.10 - эксплуатация автомобильного транспорта. Харьковский государственный автомобильно-дорожный технический университет, Харьков, 19У7

На защиту вынесен разработанный метод бестормозной послеремонтной приработки двигателей внутреннего сгорания '•на примере дизеля КамАЗ , позволяющий эффективно и экономически выгодно применять его, прежде всего,в условиях небольших автотранспортных предприятий, ремонтных заводов и мастерских, что актуально при обеспечении необходимого качества приработки деталей, узлов, мееханизмов ДВС. Метод внедрен в аввтобусном парке И6 , ремонтном заводе ВЧ А-1144, в Дер-гачевском Агросервисе.

Годовой экономический эффект составляет £г = 21804 гр. в условиях ВЧ А-1144. Прибыль от снижения себестоимости приработки при этом составляет Д11 = 8207 гр. в год.

Ключевые слова: ДИЗЕЛЬ, ОБКАТКА, ПРИРАЮГКА, СТЕНД, ВЫКЛЮЧЕНИЕ ЦИЛИНДРОВ. РАБОЧИЙ ЦИКЛ, МОЩНОСТЬ, МЕХАНИЧЕСКИЙ КОД.

ABSTRACT

Timchenco A. 1." I he technique ot automobile engine adjustment

coitkouf braking"

The dissertation tor the degree of candidate tehnical science by speciality 05.22.10 -"exploitation of motor - car transport". Kharkov State Automobile - Highway Technical University, Kharkov, 1997.

The working out method of brakeless post - repair run -in of internal combustion engines ( by an example КамАЗ J that allows to use it effectly and economic advantageously expediency, first all, under the conditions of not big motor -transport works, repair plants and works hops that is actual for providing the necessary quality of alignment of parts and units of the mechanisms external combustion engine (ECE). The method had been adopted by automobile park № 5, on the repair plant, VQi - A -1144, on the Agroservice in Dergachi. The effect makes up 21804 grivenas for a or per year.

The key words are :DIESEL ENGINE, UNNINCi OFF CYLINDERS, THE WORKING CYCLE, POWER, THE MECHANIC EFFICIENCY.