автореферат диссертации по строительству, 05.23.17, диссертация на тему:Развитие и применение метода прямых к расчету составных цилиндрических оболочек.

кандидата технических наук
Станкевич, Анатолий Николаевич
город
Киев
год
1996
специальность ВАК РФ
05.23.17
Автореферат по строительству на тему «Развитие и применение метода прямых к расчету составных цилиндрических оболочек.»

Автореферат диссертации по теме "Развитие и применение метода прямых к расчету составных цилиндрических оболочек."

г ^ 5 о л

о, • .

I ^ . КИТБСЬШ ДЕРЖАВНИИ ТЕХШЧНИЙ УШВЕРСКТЕТ

• БУД1ВНИЩВА I -АРХ1ТЕКТУРИ

На правах рукопису \

СТАНКЕВИЧ

' ДНв-ТОЛ 1И МиКОЛайОБКЧ

• ' РОЗВИТОК I ЗАСТОСУВАННЯ МЕТОД'/ ПРЭЗГл ДО Р03РАХУКК1В СКЛАДЕКК ЩШЩЗРИЧНИХ ОБОЛОКОК

Спе'ЩальШсть - 0-5.23.17. - Буд1вельна механ!ка

"Автореферат дисеотацп на здобуття паукового ступени кандидата т^КгПчних наук -

КшБ - 1936

Диаертац1ев е-рукопис.

Робота викокака ка'кафедр1 опору матер1ал'1в Кш вського. державного-' техн! чног.о ун I ье роите ту буд1Бкицтва I арх1тектури

Науковий кер1Бкик -

кандидат техн 1чних каук, професор Шкельов. Леогпд

тихонович.

0$Щ1ЙН1 опонекти -

доктор техн1чник наук, професор Крюков Микола Миколайович

• ■ . кандидат. технIчних кауь:,

. Корбач Б1ктор Григорович

Проводка орган!зац1Я - АТ УгфЦЦ1

"Прое'ктсталькокструкЩя" ' корпорацП Укрмоктажопец-

' "" • ' буд, М. Ки'1'В ; '

Захист в1дбудеться " " гРдЬНЯ 1956 р.' о 13 годик 1 ка заЫдашп спец1ал13овано'1 вчеко)' ради'Д 01.18.05 Ктвсь-кого державного техн1чного ук1Ебрсйтету; буд!вництва Г-ар-' х!тектури за адресов : ■•25203?, м. Ки'1в, Пов1трофлотський пр.,-

о дисертац1ею момна оэкайомитиоя у бШлютещ Кигвського дёркавного те>:н1чкого уШверситету 6уд1ЕКицтва 1 ар:-лтектури за адресо» : 252037, -м. Ки1Б, Пов1трофлотський проспект,.31. • •

Автореферат роз к- ланий " 1? " кытнй

1996 р.

Бчений секретар . . спещал1зовако1 вчено-1 ради кандидат техн1чних'каук, старший кауковий сп1вробп-иик

В. Г. Коб!ев

/

•ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальность теми i ступень досл1дженост1 тематики дисерта-ц i Г. Значке розповсюджеккя в буд!вництв1 та буд1вельн1й шдуетрп, а також iHim-rx галузях виробництва набули конструкций шр являють собою щшндричн1 оболокки. TaKi кок-струкцп використовуються як окремо, так i разом з плитами або 1ншими оболонками вЦкритого чи закритого типу. Необх1д-нЮть точного розрахунку цих конструкций обумовлю? появу но-вих та удосконалення paHiine в^домих метод1в розрахунку.

Мета i ochobei завдання науко-вого j о с л i д s е в s я. Мета роботи полягае у роз-витку i подальшому удосконаленнх методу прямих та створенн! комплексу програм для чисельно! реал1зацй" розроблено! методики розрахунку складених цюпндричних оболонок при статичному навантаженнь Розроблений метод дозволяв з великим ступеней автоматизащ'i ycix етатв розрахунку на ПЕОМ роз'вязу-вати значний клас нових практичних задач.

Методи д о с л i д ä е н ь. У теоретичних та чи-сельних досл1джеккях, як1 виконано у роботi, використако за-гальн! методи буд1велько'1 механики та безпосередньо метод прямих та метод визначальних перехресних л1кхй.

' Особистий внесок дисертанта у розробку а а у ков их р е з у льг ai i з полягае у наступкому:

- розроблена методика чисельно! реал1зацП методу прямих та визначальних перехресних лшй для розрахунку складених цшпндричних оболонок;

- одержат р1вняння для резких випад-гйв стиковки еле-мектгв, що складають конструкцию;

- створено комплекс програм "Vektor" для ПЕОМ, що в1д-пов1дае сучасним вимогам до прикладного програмного забезпе-чення.

- визначею Memi застосування методики. Розв'язано ряд нових задач деформування складених цшпндричних оболонок;

- досл1длоено вплив р1зних з'еднань та cthkib на пара-метри НДС складених цил!ндричних оболонок;

- бибчск! питания достоб1ркост1, зб1лк0ст'1 та точное?! одерманих результат 1з.

О б г р у н т у в а н н я т е о р и т и ч к о I ! практично! ц ! н н о с т 1 д о с л 1 д л е н ь та 1 х н ь о ! н а у к о б о ! новики. Каукова новина та теоретична значения результат!б роботи полягають у

- гюдальшому розвитку та чисельн!й реал!эацН методу прямих для досл!Д/кення НДС складених щ-шндричних оболокок;

- у застосуванн! методу визначальких перехреских л1Н1й для розрахунку оболокок в1дкритого типу;

- створекн! ушверсального алгоритму розз'язанкя нових задач визначення НДС складених цилгндричних оболокок.

Практична щшпеть полягае у створеши алгоритму чисель-но1 реал!зацп запропоновано'! методики та комплексу програм для розрахунк1в широкого класу задач по визначенкю НДС складених цил!кдричних оболонок.

Р ! в е н ь р е а л ! з а ц 1 ¡, в про в аре н-

ня наукових розробок. Дисертац!йна робота

викокана в^дповгдко до загального плану науково-дослано!

\

роботи кафедри опору матер1ал!в Кшвеького державного тех-н1чного утверситету буд!вництва 1 арх1тектури гад кер!в-ництеом проф. Шкельова Л. Т. Результата роботи використовува-лись при проектуванк! очиских споруд, буд!вкицтво яких вико-нував трест " Швдекатоменергобуд". Розроблений комплекс програм використовуеться на кафедр! опору матер!ал1в КДТУБА для розрахуккхв складених цилгндричних оболонок у науково-досл!дн!й робот! студент!б та дипломному проектуванк!.

Апробац!я роботи. Основн! результати роботи допов!дались та обговорювались на 50 - 56 науково-тех-н1чних конфэренщях КДТУБА /Ки'!в, 1990-1995рр./.

П у 0 л 1 к а ц 1 1. По тем! дисертацП опублжовано 2 науков! прац!, в яках викладено осноьний зм1ст дисертацП.

Структура ! обсяг роботи. Дисер-тац1я складаеться з вступу, чотирьох роздШь основного тексту, заключения 1 б!бл!ографп та викладена на 163 сто-р!кках машинописного тексту, у тому чжш 94 сторонки оЬнов-ного тексту, 71 малюнок ! 3 таблиц! на 63 сторшках ! б!бл!-ограф!я з 85 найменувань на б стор1нках.

ОСКОБШ ЗМ1СТ РОБОТ И

У з с т у п 1 обгрунтовуетъся актуальюсть теми, аормулкться практична ц!нн1сть роботи, наводиться короткий 5М1ст роздШв диеертацп.

Перший р о з д 1 л вм'шуе огляд оонозних мето-д1 в розрахунку оболонок, постановку задач!, а також наведен! основой прийнят1 позкаченкя.

Подано анал1э велико! групп метод 1 в розрахунку, якл нале лат ь до вархащйннх. До них в^дносять методи Бубнова-Га-лер'глна, Ритца, метод Власова. Ствв1дношекня вар1ац!йкого методу Власова та методу ьпнцевих елемент1в для розрахунку просторових конструкщй розглянуто у працях Немчинова Ю. I.

Вар1ащйн1 методи стали добрим гпдгруктям для розвитку чисельких метод1в: методу скгнченких елемект!в та вар^ацн'шо-р1зницевого.

Метод потенщалу розвикуто у працях М. А. Кильчевського, Д. В. Вайнберга, Ю. В. Верюжеького та ш.

Метод сглнченних р1зкицъ гстотко розвинекий у працях ИМ. Варвака, А. П. Синицина, М. I. Длугача, . 1.Я. Ам1ро, д. В. Вайнберга, В. А. Баженова, 0. А. Гоцулнка, В. I. Гуляева та 1 нагих.

Значний внесок у розвиток методу ск1нченнк>: елементав внесли А. В. Александров, 0. М. Зенкевич, Л. А. Роэин, 0. С. Сахаров, М. М. Шапоишков та 1н.

Математичне гпдгрунтя для методу прямих було закладено у працях Л. В. Канторовича, В. М. <1аддеево 1, Ю. П. Петрова, Л. Т. !Пкелъова, Ю. А. Морскс-ва, В. Г. Корбача, 0. <1>. Корбакова.

Ус 1 перерахован1 методи постн1но кабували подальшого розвитку та удосконалення. Весь час розширюзалось коло задач розз'язуваких даними методами. Але кожен з цих метод1в мае сво! недсшки, як 1 переваги. У зв'язку з цим удосконалення методик розрахунку е дуке актуальним та перспективним.

У другому р о з д 1 л 1 метиться розв'язання системи р1вкянь, як! базуються на гипотезах К1ргофа-Лява та визкачають НДС замкнених цил1ндричних оболонок. Розглянуто розв'язання краевих задач та досмпджен! питания зб1жност1, наведено приклади чисельно!' реагизаци.

Для розв'язання сиетеми р1внянь застосовако метод пря-мих, я'кий дозволяе коаеву задачу для сиетеми диф. р!внянь у часткових пох1дних звести до краево'! задач! для сиетеми зви-чайних дифрIвкякь. Р1иення одержано! таким чином системи записуеться у загальному вигляд!, що дае змогу визначити загадьн1 вирази для перем!щекь серединко! поверхн! оболокки. У щ вирази бходять дов!льн! стал!, як! визначаються з гра-ничких умов.

За розв'язуюч! ф.ункцп приймаються компокенти вектора перем!щень серединно! поверхк! оболонки в цил!ндричн!й систем! координат: их, и,, иг. У цьому випадку система диф-р!внянь мае вигляд,-

+ *> И. л П - Л № ■ I Ё* [зкг ж д*г ' * т к Ут я эх ~

л дги.•< . „. д1 . 1 дг, „ . 1 д ,л />г

* тхэб- ' + Ь ё Те- (1~ л V1) V - \

V дШ ^ д кг „ , , 1 , ¡\ ^ „

( Ц + 1 £_ > , , _ *

Вважаемо, що. функцп, як1 ми шукаемо, безперервно зм!-кюються за координатою X, та дискретно за/ . Застосування спещальних матриць А, В, С дозЕоляе дискретн! пох1дн! представите у вигляд! добутку:

$1!

ав-

зи

= А * и - у празих р!зницях = Б * и - у л!вих р1зницях

д'И

=В*А*и=А*Б*и = С*и - цектральних,

.де матриця С мае вираз добутку: С = V * V, а значения елемент!в матриць \'/к та А* знаходиться за формулами:

,, {п , . ИкГ ^ йлкТ 4

V Т{ 31п~7Г + С05~7Г )

\к- - , де п - мльмсть прямих.

Шсля зд1йененкл зам!ни пох^дних по $ , к1нцево-р1зни-

ЦсВИМИ В1Д Н ОIÜ в К К Я М И Тв. ВВбД^ННЯ ПОЗКс1ч~КЬ: / / 1Г

д - - ■ 1 йе ß = ——, одергкимо систему

pinHHKb, яка за допомогою оператора диференц1йзаннл S вводиться до виг ляду:

г (Es2+|o Tbf Аз V J

(")

ii

|bsü,+ (k.EsS £fB[E - ¿С)]йг- § - qf

тут позначено: ■

p, = f xEÖ?o •

I - f BÖx0+ K.EÜ^-^BCsV

/£ h Г7 —

se jlW' ui вирази шстять конетанти Ьуо . . ,Ub ,

«Ki e значениями фуккцп, коли X=0.

А - t Ак

Брахозуючи, що С = V *А * V, Д = ~"д~> одержуемо:

1

С = - Vi/« >V . Шс-ля введения позначень: { D/ > = {(S*E)2 - k,pl >; { D£} = {(S*RhA~ft >; { D3> = { ( 1 )>;

< Dy> = { ¿7-(S*Rf- 2A'(S*R)2 + ( 1 WÄT )>; { Qj.} = {(S*R)*- 2/,'}.

- б -

Враховуючи ui позначекня у систем! ( 2 ), отримуемо:

VD^VÜ* + kjAsRÜí + ÍEsRÜ, = R*(Px-qJ kzBsROx -f VDjVÜí + BVD3VÍ4 = R2( q&) ( 3 ) ■ÍEsRIJ, -i- AVDjVÜ, + VD4V0j =R2(Pj+q2)

Ршення отримано! системи можемо представити у виг ляд i:

иж=4;'-лх ; %-Af-h ; ^-¿/Л»; ( 4 )

Д® Ас • Д<> А+> Ai- ' визначники, складен i ка'п1дстав1 системи píbhhhd ( 3 ). Враховуючи, що:

Лг hL . I к Я А

sin — одержимо вираз для визначення Z1 о .

4= V-C(sR)*- 4siп -jjtisR)e + (SR/C^ - 2(£Й)*

+ 6(fsinf)* + (sR/ [2(3n>)(£sin^7-_ - ( 5 )

-4(3psin^0e] - (j-sin-j) [2 - (-^rsin-^) Wk/*

Анал1з корен i в багаточлена ( 5 ) вказуе на те, що вони' мають вигляд комплексних попарно-спряжених чисел. У цьому випадку переходячи в1д операторных до функщональних вираз1в одержимо, вираз для елеметйв визначника Аё :

—r = A;cha. xcosb, х + В.-4-cha, xsinb, х + С,- sha, xcosb, х +

Ctv 1 1 1 1 ь, / ' * / <

f D¿ ¿r-sha, xsinb, x + K¿cha¿xcosb2 x + L¿ ~cha¿x-sirib¿x +

+ M;sha¿xcosb¿x + N; y-shaixsinb2_x , де Koe$iuieHTH A¿, Bf-,..., N/ визначаються з систем píbhhhb, одержаних при переход! в1д операторних виразiв до фуккщо-нальних.

Биконавши аналог iчнi перетворення з визначниками Ах , та враховувчи ( 4 ) одержимо вирази для U^.U^.U^:

YFUVÜ> AVF3XV$ + AVF^nJj VF^.f .

ж

+ VF6xVÜ;+ V^Vü/+ VFíxVÜ."- v/^(x-t)vq,(t)dt - ( 6 ) - Av/F^(x-t)Yqf(t)dt + v/r^(x-t)vq^(t)dt .

V Щ^К* ВУ^УЦ^

x

+ С 7)

/

- у/? (Х-ЬУЩЛЖ * •

о э

1',= У^УЦ^ У^УЦЧ АЛ'Р.УЦ^^ АУ!-гУ^+ У^УЦ^

х

+ Ц^ Vq.it)СИ - ( 8 )

- АУ/Г (х-ь)Уа»(1)а1 + у/р, (х-ОУа, (1)<;11.

У зиразах ( 6,7,8 ) г^- - язляють собою д1агоналън! матриц!, еламенти яких е лтйт комбшацН гшерболотриго-нометричних функц!й з коефщ1ентами А; ,В^ ¡^ , визна-

чення яких розглянуто вище.

л. л- л»

А^сЬа^хсоьЦ х + В^оЬа^х зшЬ, х + С£'вЬа,х*созЬ,х + + хьЛпЬ. х х К-с'па, хоозЬ, х + Ь-спа *<з1пЬ,х +

С т 1 I 2. £ 12,

/V- /V

т зЬа, хсоз'о, л + N. эЬа хзшЬ^х .

Для формулквання граничких умоз потр!бН1 виразк П0Х1Д-ких диагонально! матриц} ^:

{?[} = С;а?)о'па7 х -созЬ^ х * (Г^а,- А;Ь,)сЬ.а, хзIпЬ, х +

+ (А5/Ь,) вНа., хсозЬ, х + (¿¿а,- С^Ь^вЬа,хзшо,х +

А1 (V Л' Л

+ (Ь/Ь2+ М4-арсЬагхсозЬ,х + (М;а2- Кг Ь2 )сЬагхз1пЬ2 х +

^ ^ Л- Л"

+ (К^аг+ М^г)зЬагхсозЬ, х + (¡-¿а^- М4'Ьг)з1"1аг_хз,1Г1Ь1х .

позначючи коефщ^енти при Функц1ях в1дпоз1Дко ... ,

, одеркимо:

{р/> = = А^сЬа, хсоз'о, х + Е^сЬа^эшЬ, х +

Л» (V Л/

+ ск зЬа, хсобЬ, х + О^-зЬа, хб!г.Ь, х + кд'СЬа, хсоз!\ х +

+ ЦсЬа^хзтЬ., х + Ц^Ьа^хсоБЬ^х + Мд'ЗЬа., лзтЬ^х .

Наступи1 жшдн! мають аналопчний вигляд, змлнюютъся лише коефоденти А^.Ву-,..., Мд- .

_ Одержан! ршення ( 6,7,8 ) м!стять дов!льн! конетанти Иь •••••. % загальке число яких дор!внюе 8п. Для 1х визна-чення потр1бно скласти 8п лШйких р!внянь, використовуючи умови закршлення та кавантаження оболокок по торцевих пере-ргзах. У когспй точц! перехрещэнкя прямо'! з контуром торцевого перер1зу записуемо по 4 умови, в1дпов1дко загальна киь^сть умов складае 8п , що В1дп0з!дае кыькост! нев!до-мих констант.

Величини зусиль одержуемо !з сп!вв!дношень:

м п ЛИа . т!

ытг +1( ж

м п гЬ д(/х . 4 , д{/+

м ПД + У

зх*" а* —;

% = Н - -С,(1Л» { || ;

дШ {

Ми- 5 - 1- ¿Г +11Г

Ь и + я и ) дхдр ,

п ¿-/ дзи*л п вк п

Чиселька реал1защя запропоковако! методики була вт!лена -для визначеккя НДС в!дкритих та замкнутих цилшдричних обо-

X—

/

/

17

Mc

и AW . i

« Ä эх Я tfi

-ъ—х

+ jr H

. Рис. i.

донок, якi по-разному кавантакекк Дослхдлення 36i*Koc?i результатов з впевненхст» дозволяють ствердкувати, що при кiлькос?i прями.:«: 32 та биьае результата практично не змхкю-ються. Результата розрахунк1в наведен! на малинках та у таблицах 1,2.

У т р е т ь о и у р о s д i л i викладаетьоя метод роэрахукку цил!н.дркчних панелей, заонований на використанкi перехресних визкачальних лiкiй. Наведет приклади чисельнох реал1зацп та досл1дкёння питання зб1жностх.

Iдея методу полягае в тому, ш,о функцп двох змхкних, що Бизкачаеться, представляетьоя у виглядi суми двох функщй одна з яких е безперервною по координат! X , друга по координат! t , а в ¡кшому капрямку маоть диекретний вигляд. У тдеумку функция, щр знаходиться, визначаеться оообистими значениями вздовк двох систем визначальних ттй, що дозволяв задовольнити гракичн1 умови по веьому контуру панели

Ux(x,tf) - Ц.(х,*) + Ц^х,*),

U^x.-fr) = U^Cx.f) +

U,(x,#) - иг/(х,#) +

де перший додаток неперерзний по X , другий - по/ .

Змхншчи в ( 1 ) неперервнх пох'днх по дискретних нап-рямках сь:1кченко-р13кицевими в1дкоаекнями одержимо дв! ке-sasejffii с-истеми звичайких днфрхвнянь, розв'язання яких вико-нуеться аналог1чно тому, як розглякуто виде.

Вказана методика застосована для чисельного роэрахукку цшандричких панелей з дозхлъними умовами обпирання, дозхль-ким~сп1Б31Дношенкям довкини, радiуса та товщипи пакелг, а такок маючих доз!льне наэанта?5&ння.

Бикоканий анализ 36ijs»ocsi дозволяе також обмести кхль-KicTb перехресних визначальних л 1 нiй до 3£, що дае доеи-ть точний результат.

- 11 -

Ч е т в е р т и й р о з д ! л присвячений.чисельнгй реал1зацп розроблених методик для розрахукку складских ци-Л1ндричких оболокок. Розглякуто НДС цилкндричнкх резервуар!в, як! мають горловики разного д!аметоу та висоги, цилщцричких панелей, як! ма»ть Д'афрагми кореткост{, труб великого диметру, з'едканих п!д кутом, а такок з'еднакня типу трШкик для труб великого дшметоу. Розрахунки цих об'ек?!в були проведен! при р!зни>: еп!Б31ДпОшеннях Ь : К : К, а такол при р!з-ких зовн!шн!х каван?а?гкнях.

У м'сцях с-тикування формулювались умови сполучення, як! використовувалиоь разом з граничними умовами для розв'язакня одер:-аких систем р!внянь. Для контролю одерл&них за дакою методикою результат¡в задача перев1рялась в НД1АБ за методом ск!нчекних елеменпв. Похибка результата складае близько 1%.

Результат« досл^дкекня з51Кноет1 ршекня

АХ А

$■-4 -л ■ з.

4 ■■

О 8 16 32 64 123 Рис. 2

Результат« представлен! в залекност! з!д к!лькост1 виз-начальних лшй п . Похибка визначалась як середня похиб-ки повкого перемщення у розрахунках кезамккених оболонок з коротко закршленимн торцевими перер!зами.

п

с с с с • С. • С с- о с

1 «INBOU

twin = r¿í

M i l IM = sei

tCMM = 8J.9

URtlK l

= 53

M4ÎT,: = 257

Ш = W

l'iRilX = 25"

с С С С:- с; с с с с С С

НЗ-

Таблица 1.

н п/п Коордикати перер!?у Гц) Значения повного перем!щення Примаке

метод прямих М. К. 3. С. К. Как

1 х = 1 - 34,1716 - 34,о13 - 33,976 Я =1п/гь

2 х = 2 - 43,9734 - 44,457 - 43,571 Е =1

о х = 3 - ¿04,£37 - 10-5,543 - 102,973 ■У =0,17

4 х = 4 - 145,172 - 143,072 - 143,219

5 x » о - 179,132 - 181,640 ~ 176,546

б x - 6 - 197,335 - 200,346 - 194,114

ОСНОВК1 РЕЗУЛЬТАТИ РОБОТЙ I ШДСУМКОВ1 ВЙСКОВКЙ

1. Роэроблено методику досл1Дкекня НДС с-кладених щшн-дричких оболокок та систем, яка з великим ступеней точное?I дозволяв розз'язувати зкачний клас задач.

2. Побудовано осковк! сп1бб1дкошекня методу прямих для для розз'язузальних р'вкякь цилшдричних оболокок.

о. Роэроблено методику врахування граничних умов на в 1 льких к!нцях оболонки вздовл прямих, та умов стнкування елемент1в конструкцп.

4. Побудовано сп1вв1дкон»яня методу прямих, якл врахо-вують умови ка границ!, ¡до зкаходиться шд кутом до прямих.

5. На п!дс?аз! загтрогюковано! методики створено комплекс програм, який дозволяв розз'язувати задач! под!бного класу, включаючи обробку та видачу результат!з, що характе-ризують НДС конструкц!'!.

6. Заздяки застосуваккю акалгтичних методов розз'язання задач! на другому етап! комплекс програм характеризуеться бистрод^ею, та мо^ив'стю розрахунглв досить екладних об'ек-т!з, як1 зустоичаються в практиц! проектувакня.

7. У результат! пор!вняння одеркаких значено з тестовими задачами, а такой з результатами, одергканими за шшими методиками, доведена достов!рн!сть розроблеко! методики. Визна-чен! мен! и застосувакня.

- 16 -

8. Одермаш чкселып р1шекня ряду нових задач внзначен-ня НДС складених цил>кдричних оболонок.

OcHOBHi науков! результати i змгст дисертацн воображен i у наступних публ1кащях:

1. Определение напряженно-деформированого состояния пологих оболочек методом прямых / Рукопись деп. в УкрКИИКТИ 01.11.89 г. N 2381-Ук89, сп1вавтор Шкельов Л. Т. / - 27с.

2. Корбаков А. Ф., Морсков Ю. А., Станкевич А..Н., Шке-лев Л. Т. Приближенный метод расчета пластик и оболочек. Б сб. "Совершенствование сварных металлических конструкций". Киев. Каукова думка, 1992г. , с. 46-53.

Stankevic-h А. N. The development arid application of stra-iqht line method for calculation of compound cylinder shells. Ph. D. in Technical Sciences dissertation as a manuscript on speciality 05.23.17 - Buikiinq fechanics.

Kyiv State Technical University of Construction and Architecture. Kyiv 1995.

Procedure of numerical realization of straiqht line method for research of stressed strained state of compound cylinder shelles is defended. Numerical results are found and strain mechanisms of cylinder shells arid rtqularities of deformation of compound are established.

Станкевич A. H. Развитие и применение метода прямых к расчету составных цилиндрических оболочек. Диссертация в виде рукописи на соискание ученой степени кандидата технических наук по специальности 05.23.17 - Строительная механика. Киевский государственный технический университет строительства и архитектуры, Киев. 1S95 год.

Защищается методика численной реализации метода прямых для определения напряженно-деформированного состояния составных цилиндрических оболочек. Получены численные результаты и установлены закономерности деформирования составных цилиндрических оболочек.

К л ¡о ч о в i слова: екладена цшакдрична оболон-ка, визкачальна лк-пя, напрукено-деформований стан, гранич-Hi умови, метод прямих.