автореферат диссертации по транспорту, 05.22.14, диссертация на тему:Исследование отрицательного явления силения динамическаго стереотипа у пилотов на комплексном тренажере-самолета
Автореферат диссертации по теме "Исследование отрицательного явления силения динамическаго стереотипа у пилотов на комплексном тренажере-самолета"
ч
Ы1Н1СТЕРСТВО ОСВ1ТИ УКРйIни ШВСЬШ МИНАРОДНИЙ УН1ВЕРСИТЕТ ЦИВ1ЛЫЮ1 АВ1АЦП
На правах рукопису ГРИЦЕНКО ЮР IИ В1Ш1Я0ВИЧ
УДК 629.735.072.8:681.3(043.3)
ДОСЛIДЯЕННЯ НЕГАТИВНОГО ЯВИЕА ШДСИЛЕКИЯ ДИШШЧНОГО СТЕРЕОТИПУ ПI ЛОТIВ НА КОМПЛЕКСНОМУ ТРЕНАЖЕРI ЛIТАКА
Спец1альн1сть: 05.22.14. - "Експлуатац1я пов!тряного
транспорту"
АВТОРЕФЕРАТ дисертацИ на здобуття паукового ступеня кандидата техи1чних наук
Ки1'в • 1995
Дисертац1ею е рукопис Робота виконана & КиУвськоиу «(»народному ун1верситет1 цив!лыш1' aeiauiï
НауКов! кер<В1Шки: - доктор техн!чних наук, лрофесор Дыитричеико Никола Федорович:
кандидат техн1чних наук, доцент Ревук 0лекс1й Григорович.
0ф1ц1йн1 опоненти: доктор техн!чних наук, професор Солоыенцев Олександр Васильевич;
кандидат техн!чних наук, начальник факультету К1ВПС Гордеев Володимир йнатол1йович.
ПровЦиа орган!зац1я - УкраУнський державний учбово-сертиФ1кац!йний центр цив1льно! ав!ац1У. м. КиУв.
Захист в!дбудеться —¿¡алашш-.:___ 1995 р. о -Пл.- годин!
на эас1данн1 спец1ал1зоваш>1' вченоУ ради Д 01.35.04 при КиКвсь- -кону н1 «народному ^н1верситет! цив!лышУ ав!ац1У за адресов: 252601, ГСП, КиГв-58, проспект Космонавта Комарова, 1.
3 дисертацкп мо*на ознайомитися в б!бл1отец1 ун!верситету.
Автореферат роз!слано ",___"___________ 1995 р.
Вчений секретар спец1ал1зованоУ
вченоТ ради д-р твхн. наук, /'
ст. науковий сп1вро61тник -7 U.C. КуЛИИ
ЗАШЬИА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальн1стъ тени
Розв,иток цив1льно1" ав!ацП Укра1'ии, шфовадксння в оиси-луатац!п складно!" ав!ац1йно\' техн!ки визначас зростапчу акту-альн!сть питань забезпечення безпеки польот!в (БП) пов1тряних суден, Поряд 3Í скороченням числа ав1ац!йних под1й САП), по-в'язаних з недосконал1стп техн1ки. просл!д«уеться загальна тенденц1я до зб1львення к!лькост1 АП. причинов яких с лядина. За даними IKA0, к!льк!сть АП за лидсышм фактором (ЛО) дося-гас 80-B5Z Í пов'язана в основному з вадами в лрофсс1йн1й гпдготовц1 льотного складу (35-452).
Одним 1з елемент1в профес!йного навчання льотного складу е тренажерна пЦготовка (ТП), Анал1з питань ТП показав, цо 1снують вади як у методиках, так i в техн1чному забезпеченн! одержання ¡нструктором 1нформацП° про як1сть "польоту", вико-наного на комплексному Tpenasepi л!така (КТЛ). Я методиках недостатньо уваги придШеться Формуваншо у п1лот!в здатност1 не пог!рпувати якост! своТх профес!йних павик1в при одночас-н!й дi V негативних фактор i в - факторних накладок (ФН), 1з-за яких в!дбувасться б)льк1сть АП за ЛФ. Imíтац¡я ФН на ИТЛ дозволила з'ясувати. що у частини п!лопв виникае .ефект ампл!ту-дного пЦсилення динамичного стереотипу (дС) п1лотування в особливих ситуациях польоту. Це явице п1дсилення ДС (9ПДС) може виникнути у 70'/. пиот!в i супроводгуеться виходом за допустим! обмеження параметр!в польоту вЦповЦно до кер!вницт-ва з льотно! експлуатац!\' (КЛЕ) л!така. Нин! деяк1 методики сприявть зняттв даного негативного ефекту процесу польоту. •
Але. як локазуе досв!д учбово-тренувальних центр!в (уч-биво-сертиф{кац1йних центр!в) цив1льноУ aBíauil' (УСЦ ЦА), до-сл1д*ення ЯПДС були проведен1 не в повн1й «ipi J заливаються актуальними. 3 зв'язку з ним робота присвячуеться дослшен-нам на КТЛ даного негативного ефекту для розробки методики i алгоритм!в його виявлення та рекомендац1й подо його зняття при застосуванн! ефективних техн!чних засоб1в.
i
Нота роботи
Кетою дано! роботи е досл1д*ення ЯПДС л1лотувалня на КТЛ для розробки методики i алгоритмов його автоматизованого виявлення та обгрунтування реконендац!й п1лотак вЦносно зняття ЯПДС в nepioft тренахерно! п1дготовки для п1двицення якост! 1'х профес!йно¥ д!яльност1 в особливих ситуац!ях польо-ту.
Поставлена мета досягаеться вир1яеннян наступних задач:
- проведениях експериментальних досл1д1ень виявлення ЯПДС п1лотування на КТЛ:
- роэробкою:
опису ЯПДС гИлотування на КТЛ:
алгоритм!в автоматизованого знаходдення ЯПДС п!лотування на КТЛ:
обгрунтування рекоыендац1й для п1лот!в в!дносно зняття ЯПДС на КТЛ.
Наукова новизна
Наукова новизна роботи полягае в отриманн! гаких результате: : ■
- на основ! даних, одерхаиих в результат! експериыенту на КТЛ." установлена об'ективнкть наявност! ЯПДС п1лотування. яке в!дбуваетъся при одночасн1й дi 1" визначеннх иегативних Фа-ктор1в у значно* к!лькост! п1лот!в:
- доведено негативний вплив ЯПДС п!лотування на профе-ciftui якост! л!лот1в:
- розроблено опис ЯПДС шлотування на КТЛ за як!сними та к1льк1ошни ознаками:
- проведена класиф1кац1я льотних почерк!в л1лот1в за ступеней негативного впливу ЯПДС на як1сть техн1ки п!лотуван-ня;
- розроблено алгоритми лор1вняльного анал1зу тренд!в за кутом крену на КТЛ Ту-154 Б2 для автоматизованого виявлення ЯПДС.
Практична ц1нн!сть
Практична ц1нн!сть роботи полягае в току, цо:
- розроблен! алгоритмы автоматизованого виявлення ЯПДС покрацупть унови прац! Инструктора, дозволять систематизува* ти дан! про ЯПДС;
- розроблен! рекомендацП' подо зняття ЯПДС у п!лот 1в бу-
2
ли апробован! в ЯСЦ ( виявили значну ефективн!сть у п1дви-«енн! якост! профес1йноГ п1дготовки в особливих ситуац!ях по-льоту;
- застосування запропоновано* схеми утоорення единого центру обробки та збер1гання даних з ус!х КТ/1 в НСЦ дозволяе узагальнивати статистичнГ катер!али про наявн!сть Я11ДС у п1-лот!в I п!двищувати оперативн!сть обм!ну 1нформацкп з даного питания, що веде до л!двицення якост1 профсс!йно1' пЦготовки п1лот1в багатьох ав1ап1дприемств.
Ппробац1я роботи
Ос130вн1 результат« дисертац!йноГ роботи доповЦались 1 одераали позитивну оц!нку на: наукових сеШнарах з ергоном^ки (й. КиУв, 198?-]Э8В рр.): Всесоюзна робоч!й нарад1 НДВ вуз!в, управл1нь та пЦприемств цив!льноУ ав!ацП' "Застосування засо-б!в автоиатизованого контролю для п1двищення якост! тренаяер-но\' пЦготовки льотного складу" См. Ки1'в, вересень 1988 р.); наукових конференц!ях I нарадах з питань застосування засоб!в списування польотно!' 1нформацП' (и. Ульяновськ. .19881990 рр.); республ1кансьи!й наукоьо-техн1чн1й конференцП (РНТК) "Везпека «иттед1яльност1 (охорона прац!. здоров'я, нав-колиинього середовича) у технологЧчних процесах цив1льно! ав1ацП" (м. Ки1в, грудень 1990 р.): РНТК "Автонатизац1я д!я-льност1 слу»б безпеки прац1" Си. Кк!'в, березень 1991 р.): нау-ково-техн1чних сем1нарах факультету льотноК експлуатацП' пов1-тряних суден КПЦА (ШЦА), кафедри БП (л. КиГв. 19901994 рр.).
Публ1кац1Т
За результатами виконаних. дослЦкень опубл1ковано 9 роб!т.
Структура 1 обспг роботи
Дисертац1йна робота складаеться 1з вступу. чотирьох глав, висновМв, списку л!тератури 1з 202 найменувань 1 трьох додат-к1в. Загальний обсяг роботи - 195 стор!нок. у тону числ1 49 рисунк!в I три додатки.
основная зн1ст роботи
3 вступ1 обгрунтована актуальн1сть теми, вказан! основн! полохення. як1 визначанть наукове та практичне значения роботи.
а пер«1й глав! проводиться анал1тичне обгрунтування обра-3
иого напрямку роботи. Для цього розглядавтъся так! питания:
- сучасн1 уявлення про методику наачання техн1ки п!лоту-вання льотного складу, одерхан! на основ! результат^ в р!з-них наукових напрянках в галуз! вивченвя операторсько! д!яль-ност!;
переваги ! вади !снувчих методик .оц!нки ! формування льотних навик!в в екстремалышх умовах польоту;
- способи оц!нки льотних навик1в (ДС) в особливих ситуа-ц1ях польоту;
- мо*лив1сть виявлення 1 зняття негативних ефект!в в про-цес1 п!лотува)ша на КТЛ.
Основн! складов! помилки оператора п!дрозд1ляпться на три кагегорП'. До перио!' катвгорН в!дносяться помилки оператора, пов'язан! з його профес!йною нев!дпов!дн!ств. Дана категор!я в дисертацП' не розглядалася у зв'язку з профес!йнов в!дпов1д-н!стю оператор1в. Друга категор1я помилок пов'язана з недос-татньою профес1йнов п!дготовлен1ств оператор!в до д1У в екстремалышх умовах, яким I присвячуться дослЦи на КТЛ у да-нIй робот!. Третя категор!я помилок обумовлена умовами прац! на робочому м!сц!. Показано, цо для прийняття свосчасних р1-»ень з управл1ння факторами виробничого 1 оточуючого середови-«а, цо впливають на иад!йн!сть виконання функц!оналъних обо-в'язк!в член!в ен!паву 1 БП в ц!лому, необх1дна !нФормац!я.
Сучасн! методики льотного навчання базувться на досягнен-нях вчених в таких галузях науки як ергоном1ка, !н*енерна пси-холог!я, безпекапольот!в, охорона прац! та 1н«их, Тепер е велика к!льк!сть роб!т для оц!нки навик!в оператор1в при управляй! складними системами, навчання оператор!в руховим д1ям. йле методики з навчання оператор!в затримамш вЦСитих рух!в, п!д якиии п1дрозум!вавться умовнореолекторн! рухи (з анпл1туд-ним п!дсиленням). як! проходять безконтрольно з боку вияих в!дд!лк!в головного козку. розроблен! недостатньо. XII тин навчання п!лот!в затриманнв в!добра»ених рух!в (протид1я) здатне суттсво п!двицити БП. Встановлено. ко к!льк!сть п!лот!в з в!д-сутн!стю протид!! ФН досягае 68-70 X. Як показуе практика, та-к! Шлоти схильн1 до эд!йснення ав!ац|йних под!й в особливих ситуац1ях польоту. Ран1ше на КТЛ проводились досл1д1ення з впливу комплексних в!дмов на повед!нку п!лота як спос1б моде-лввання ФН. Навчити п!лот1в справлятися з будь-якими неперед-
4
баченими под!зми у процес! польоту приведе до п!двиценнз СП за ЛФ. Деякими авторами для оц1нки протидП п1лот!в ФН досл1дау-валась природа зм!ни динам!чних реакц!й п!лота в залезност! в!д к!лькост! введених в!днов в процес! "польоту" на КТЯ за значениям та трквал!ств максимального в1дхилення визначеного параметра. Проте, як показуе огляд л!тературних лубл1кац!й, вплив комплексних в!дмов на руховий ДС п1лотування не розгля-дався.
Виходячи !з вааливост1 проблеми, актуальники уявляютъся досл1ди впливу ОН на ДС п!лотування. ЛС - це 1нтегральна система звичних уиовнорефлекторних в!дпов!дей, яка в1длов1дае си-гналыПй, порэдков!А та часов1й характеристикам стикульного ряду. В пенному розум!нн1 - це почерк п1лота. В методиках льотного навчання ДС прид!ляеться особлива увага, тому до В1Н е основой льотннх навик!в. Досл!д*ення в США тако! показують ефективн!сть методик навчання льотного складу з урахуванияы загальних принцип 1 в форкування стереотипу. У процес! досл!д-жснь зв'язку м!х ДС п1лотування та в(добрахенини рухами сфор-хульовано виявлене ЯПДС, яке полягае у з6!лыенн1 ампл!туди основних параметр1в польоту, чо ф1ксупть руховий ДС п!лотувак-ня, з п-)дсилеш1ям зйер1гамня загальноУ структури п1лотування конкретним п!лотом. У рпздШ проводиться анал!з ввпадкозйх Функц1й, во ¡Мксувть ДС, визначеи! вимоги та обмеяення для проведения експерименту, Схема експерименту на КТЛ показана на рис. 1. Лог1чний анал!з близько 1500 осцилогран параметр!в реальних польот1в ! "польот1в" на КТЛ показуе, но у жодного п!лота не в!дбуваеться "ломки" рухового ДС п!лотування, а в!д-бувавться ЯПДС. 3 урахуванням .моглизост! виникнення ЯПДС почерки П1Лот1в моауть бути сприятливиыи ! несприятливими.
Треба в!дзначити, яо ¡нструкторая б!льаост! КТЛ доводиться проводит» анал!з якост! "польоту" в1зуалыю за приладами. До цього часу ьЦсутн! в1дпов1дн! засоби овтоиатизовано! обро-бки !нформацП', Це приводить до недостатньоУ ефективност! ! суб'ектив1зму оц!нок виконання на КТЛ "польот!в". На тих по-одиноких КТЛ. як! обладнан! засобаии зписування польотноУ 1нформац1У, обробка даних пов'язаиа з труднощани недосконалос-т1 техн!ки. технологи' та нееФективи!ств застосованих методик. Для ефективноУ роботи з виявлення 1 зняття ЯПДС необх!дне створення автоматизованих робочих и1сць <АРИ) 1нструитор1в КТЛ 1 алгоритме, як! б в!дпов!дзли вииогаи лростоги обробки, гра-
5
КТЛ ТУ-154 Б2
Блок управлишя. сведения комалек-
сних б1дмов (1361 ИОЖЛИВИХ
комб1наши)
Блок управлишя. в1дсутн1сть конп-лексних В1ДНОВ
1нс-тру-ктор
каб1на ек1па- Дат-
—» чики
ХУ
V -- (1/ОД. ) У = £ П/КОНП. )
7 = ¡(и/япдс) у - #и/в1дсут. япдо
С О к "ЛУЧ-74» ПЕОН Оц1нка Банк ЕОМ
Рис. 1. Схема експерименту на КТЛ Ту-154 Б2. до ЦП1 -цонтральний пульт 1нструктора, - кут крену
Ф1чн1й 1 нтерпретац11" 1 складност! використання. Причоиу для оптим1зацП' обробки даних дек!лькох КТЛ зручиост! збер1гання 1нфорыац11' необх$дна централ1зована обробка даних обслуговув-чиы персоналом.
На пЦстав! аналИичного огляду, теоретичних 1 експери-ментальних досл!д*ень визначена мета роботи 1 сфорыульован1 завдання, як! нообх1дпо вир1вити для досягиенны сформульовано! мети.
а друг1й глав! викладено обгрунтування плану експеримеи-талъних дослЦхень для розробии алгоритма виявлення 1 реко-мендац!й зняття ЗПДС на КТЛ.
Для виявлення ЯПДС на КТЛ необхЦно пор!внввати "лольоти" з коыплекснини 1 одиничниыи в!дмовами. як! ф1ксувться за виладковими функц!ями основних параметра на д1лянц1 в1д к1нця четвертого розвороту до посадки. Для вибору найб!льм придат-
6
них алгоритм!в виявлення ЯПДС при профес1йн1й д1ялыюст! ni-лот!в [Шнуеться провести ряд експсримонт1в. Запропоновано характеристики опису ЯПДС п!лотування.
Обгрунтовано необх1дн!сть проведения анал!зу автокореля-ц1йних функц1й параметр'.в "польоту" для виявлення як1сних (в1зуально за виходон за означен! Me*i значень характеристик опису ЯПДС п!лотування або за Yx виглядом) i к!льк1сних (за числовим .значениям) ознак цього негативного явища. 0ск1льки ЯПДС вЦбуваетьсл (або не в!дбуваетсья) за Bciwa параметрами, то допускаеться для створення алгоритм!в оц!нки ЯПДС обмези-тись одним (найб!льв динам!чним i показовим) параметром. За допомогою використання автокореляц!йних Фуниц!й обгрунтована мо*лив!сть створення алгоритн!в для автоматизовано! оц!нки ЯПДС. Проте анал!з автокореляц!йних функц!й досить складний для розум1ння ¡нструкторам КТЛ i б1льв п!дходить для наукових npaulBiiHKio. Тому створаються трендов! алгоритми з урахуванням максимальних ! м!н!мальных ампл!туд (/Vax ! Amin ) зм!ни параме-тр!в, як! наглядно в!добраяапть проявления ЯПДС. Для анал1зу як!сних ознак ЯПДС за видами польоту i вибору найб!льш ефекти-вного 1з запропонованих у робот! трендових алгоритм!в (ей, ¿Т) плануетьса побудова закон!в розпод1 лу й^х i Йт1п кута крену i як найб!льи показового параметра. Алгоритми. за. допоыогоя яких пропонусться зд1йснити групування п!лот!в. необхЦно оптим!зу-вати методами иатематичноТ статистики ! теорП 1ыов1рностi. Проведено теоретичний розрахунок оц!нки в!рог!дност! за результатами застосування запропонованих алгоритм!в. Обгрунтована-необх!дн1сть проведения анал!зу потоку зауваяснь у п1лот!в з наявн!ств i в1дсутагстю ЯПДС ,лри створенн! у них ногативноУ стимуляц!! i без не1".
U третий глав! диссртац!\" викладено результат» oiuhkh ЯПДС на КТЛ за кутом крену ^ . Проведено аиал!з заувагень на КТЛ з системою об'ективного контролю (СОК) I у чотирьох УСЦ При 'ii вЦсутност!.
Встановлено, «о розпод!л максимальних амплитуд при комп-лексних ßiЯковах не суперечить розпод!лу Вейбулла, а при оди-ничних в!дмовах - нормальному закону розпод!лу. CnocTepirae-ться тако* явне зн1цення розпод!лу максимальних ампл!туд при комплексних в!дмовах в 6iK зб!лыення кута крену Розпод!л х!н!халышх ампл!туд при комплексних та одиничних вЦмовах не
7
û A
V
1 1 1
1 i
1 1
1 с ) i
1 i
* 1 i * На IBlIlC -- îTbi ШС -- 1--' лот в
h* » 1 i % BiâcrnticTb япАс у III nu. IT1B
1 2.3 4 5 6 7 б 9 10 11 ta 13 ÛT
Рис, 2. Д1аграма розлод1лу ûA за ¿>Т при "польотах" на КТЛ з комплексними вЦмовами (1 - зона факторного резонансу)
суперечить експоненц!альному закону розпод!лу при »х невеликих числових значениях i малому д!апазон! (не в!дбуваеться значно-го перевицення усякого роду похибок). Анал!з розпод!лу A^i Ая|, показуе, цо за трендовими алгоритмами ноаливий к!льк!сний ана-л!з ЯПДС п1лот1в i перевага в1ддаеться алгоритмов! з операц!св д!лення'на Amin. За допомогов л1н!й регресИ визначено границ! виповЦност! з обмекеннями КЛЕ для картск оц!нки ЯПДС за трендовими алгоритмами. [Остановлено, «о допускасться обмехетмсь розглядом "польот!в" на КТЛ т!льки з комплексними в!дмовами за спец!альноп картков (рис. 2). Дана картка призначаетьса для оцЬши ЯПДС на КТЛ Ту-154 Б2 па д!лянц! "польоту" в1д к!нця четвертого розворотуло посадки за кутом крену £ 1нструк-тору КТЛ необхЦно дотримуватнсь розроблених вимог ! обмежень при проведен! анал!зувмого "польоту" на КТЛ. Результати оброб-ки. як1 одержано з застосуванням алгоритм^ з м1н!мальним трендом для оц!нки ЯПДС п1лотування заиосяться вкартку. Heia, яка розпод!ляе як!сть виконання "польоту" за ознаков яаявност! або в!дсутност! ЯПДС у п!лот!в (йА/ЯПДС?1.3). в!дм!чена горизонтальною штриховою л1н1ев. За розм!тков на (калах мо»на зро-бити висновок про значения ûA та тривал!сть ЯПДС. Втриховими
вертикальнини л!н!ями позначено зону Факторного резонансу,, в яку. за досл!дхеннами С.В, Корнеева, потрапляти п!лотам дуле небахано. Це треба враховувати 1нструкторам КТЛ при знятт1
тс.
Проведено перев!рку загальноУ законом1рност! ампл1тудиого п!дсилення за розмахом вар!ац1У посл!довност1 ампл!туд (Л ), з? експериментальниии даними проведено розрахунок ч1рог!дност! результат^ обчислення при використанн1 запропоновано! ыетоди-ки.
Виконано анал!з автокореляц1йних Фун.:ц1й кута крену при польотах з комплексниии та поодинокими в1дыовами. Встановлено, цо за ними мохливо визначити як1сн1 та к!льк!сн1 ознаки ЯПДС на КТЛ на д!лянц1 вЦ к!нця четвертого розвороту до посадки. йвтокореляц!йн1 функцН' отримано за даними циородруку (значения видаються "Луч-74" через кохну секунду).
Як 1 сн 1 ознаки визначаоться за видом та значениям функцП' на задан!й д!лянц! "польоту". Для к1льк!сноУ оц!нки ЯПДС введено спец1альн1 коеф!ц!енти п!дсилення (К, К,, К,). В таблиц1 приведено основн! показники п!дсилення ДС та результати трену-вань на КТЛ в УТЦ (<3сди бкомп- середн! значения перзих негати-вних наксимальних амшНтуд автокореляц!йних Функц1й при "польотах" з одиничшши 1 комплексиими в1дмовами в!дпов1дно). 3 таблиц! видно, «о мохливий 1 к!льк1сний анал!з ЯПДС п1лотузан-ня за допомогою автокореляц!йних Функц!й.
Встановлено з6!ль«ення к!лькост! заувахень при ЯПДС п1лотування на КТЛ обладнаного СОК, цо п1дтвердхуе негативний вплив даяогр явица на профес!йну д1яльн1сть п!лота. На КТЛ. необладнаному СОК, знайдена мохлив1сть навчання п1лот1в знят-тп ЯПДС зменыенням потоку заувахень при введен! комплексних в!дмов в прочее! тренувань.
В четверт!й глав! вказано на заходи з п!двицення якост! льотно! п1дготовки.
Приведено «ляхи п!двицення якост! льотноУ п!дготовки при усуненн! ЯПДС засобои пор!вняння "парних польот1в", ознайом-лення п1лот1в з ознаками ЯПДС 1 практичним навчаиням його знятта. Не мен« вахливиы е 1 в!дб!р оператор!в та формування найб!ль> сприятливих почерк!в п!лот!в. Встановлено. «о на л1-таках нового покол!иня зняття ЯПДС у п!лот1в не втратить свое1! актуальное!!.
~ . „^ , Таблица
Результата анал1зу еФекту пШсидення ДС (льотного нави-ку) за данини експерименту на КТЛ в УСЦ
| Анал1зЯПДС
1 Пока з^н и к и результата Група п1лот1в
позитивна (♦) негативна <-)
Г Показники Шдсиления: г - * 1 * ¿ел <<кон».И ' не, <1(: <1мип.и|> <!„„„„.,-,. I' ' * л А/од дА/комп 0.9 0.23
1, 12 0, 31
0, 57 0.25
Результата тренувакь: К1льк1сть непосадкових становищ при тренуааннях на КТЛ Загальна киыасть заува-жень за журналом облГку тре-нувань на КТЛ в УСЦ 99'/ П
65Х 35К
Зроблено пропозицП' «одо орган1зац|1' зняття ЯПДС на КТЛ в УСЦ{¡нал!з потоку заувахень досить складний для автоматиза-цП' 1 при цьому метод! необх1дна активна участь ¡нструктора у прийнятт! р!вення про ои1нку п!лота. Анализ закои1с розпод1лу. дисперс!й, автокореляц!йних Функц1й такоя досить складним для !нструкторського складу. Тому для оц!нки ЯПДС на КТЛ найб!льи п!дходять трендов! алгоритни. як! в!дпов!дають вимогам просто-ти обробки, викпристання, граф!чно* 1ятерпретац1 У.
Для пЦвицення ефективност! профес!йно\" пиготовки п1ло-т!в запропоновано в УСЦ створити едкний центр обробки ! збер!-гання даних з ус!х КТЛ, тим самим сприяти впровадхеннв зняття ЯПДС п!лот!в на багатьох ав!ап!дприехствах (рис. 3).
В розроблених рекомендац!ях !з зняття ЯПДС у п!лопв на КТЛ Ту-154 Б2 вказуеться на те. «о навчання п!лот!в зняттп ЯПДС е одним з умов усп!вного виконання польотного завдання та забезпечеиня БП в особливих ситуациях. 1нструкторам 1 п!лотаы рекомендовано знати, во ЯПДС приводить до поыилкових д!й ! ви-ходу параметр!в "польоту" за мех! позначень в КЛЕ. 1м необхЦ-но пояснювати плотам, як! тренуються, ко без вм!ння зн1мати ЯПДС не ыохе бути гарантована безпека в особливих ситуац!ях польоту.
Ю
I Оператор ЕОН I
I I
Центральна ЕОН
ни
X
Блок приймання-переяач1 сигналь-ио! 1нФормацп про 1,пол1т1Г Г результата обробки
Блок "по-годження"
1
Блок В1ДО-ьраження.. 1нФорнашГ
1нс;
11 г——-1 Блок
.. Датчики к- кер1вниц-
иг
КТЛ - 1
ари - а||ари - н[
АРМ - I
J
Рис. 3. Перспективна схема ЯРЫ 1нструктор1в КТЛ ЭТЦ
польоту.
Наявн1сть 1 ступ1нь ЯЛДС п!лот!в визначайться за спец!а-но розробленов картков (рис. 2) при "польотах" на КТЛ зкокп-лексниии в1дыовами на д1лянц1 в 1д к1нця четвертого розвороту до посадки. Для навчання на КТЛ Ту-154 Б2 при анал1з! 9ПДС за кутом крену вводяться так! обмеження 1 вимоги:
- обмехусться ыоделввання впливу зовн1инього середовица Срегулятори "вертикальн! 1 горизонтальн1 пориви" виставляпгься в нульову позиц1ю) з пульта 1нструктора:
- пЦбиравться так! в!днови (передбачен1 для контролв на-вичок п!лот1в в особливих ситуац1ях польоту), як1 не впливавть на аеродинам!ку та управл!ння л!таком. Наприклад, вЦмова двох ав!агоризонт1в (на Ту-154 02 1х три) та пог1рвення видимост!:
- комплексн1 в1дыови давться перед четвертим розворотом, цоб п1лот встиг 1х виявити перед д!лянков "польоту", який до-сл1д«уеться.
При виявленнГ 9ПДС у п1лота 1нструктору рекомендовано провести з ним бес!ду 1 повторити "пол!т" з ионплекснини в!д-мовами. При повторному виникненнв 9ПДС у цього < п1лота необ-х1дно в наступи! планов! тренувальн! дн1 "польоту" з комплекс-
11
НИМИ вЦмовами повторит«, $ зале*ност1 в1д ступен1 иавчання пйота зпятт» ЯПДС. П1лоту, який навчився знятт» ЯПДС. надати один кожрольний "пол!т" з коиплексними в1дмовами.
В рекоысндац1ях вказуеться на те, во (нструктораи КТЛ доц!льно подавати дан! командуванпв про ступ!нь прояву ЯПДС у п1лопв для обл1ку при Формуванн! ек!паж!в. цоб не вклвчити до ек!палу двох п!лот!в з наявн1ств ЯПДС.
Вказуеться на те, но 1нструкторам КТЛ та п!лотан, ко про-ходять тренувашш иеобхшш знати про ДС п1лотування. про виобрахен! рухи 1 знати ознаки ЯПДС для розун!кня процесу його зняття та пам'ятати. «о в реальних польотах ЯПДС проявляемся в 1.5 рази сильнее, ни при "польотах" на КТЛ.
0СШШ1 ВЙСНОВКИ 3 РОБОТК
1. На основ! одерганого екслериментального иат.ер!алу показано, ио у значно! к!лькост! лотIо при одночаапй д11* певнкх негативних фактор!в в прайсеI польоту винккас ЯПДС. «о полягае в п1двиценн! ампл!туди параметр!в. як1 Ф!ксувть рухо-вий динам!чний стереотип п!лотування (при пЦсиленн! проявления загальноЧ структури льотного почерку п!лот!в).
2. На приклад! кута крену (¡0 показано, «о ЯПДС у п!лот!в приводить до значного п1двищення яке виходить за допустим! обмеяення, зазнлчен! в КЛЕ л!так1В, виникае п!дви«сння к!лько-ст! поыилкових д!й, цо безпосередньо впливае на бозпеку польо-т!в.
3. Обгрунтовано к!льк!сн! I як1сн! ознаки'ЯПДС п!лотуван-ня, «о монуть бути використан! при створенн! заеоб1в його виявлення та моделвванна при иавчанн! п!лот!в еффективник д!яы в незвичайних ситуац!ях польоту.
4. Розроблен! алгоритм автоматизованого виявлення ЯПДС доц!льио використовуваги при обробц! 1кформац11 на КТЛ з иетов пЦвицення ефективност!. виявлення ЯПДС у п!лот!в, пол!лшення уков прац! !нструктор!в ! наступно\" систеыатизацП даних про ЯПДС.
5. Розроблен! рекоиендацП' водо усунення ЯПДС у п1лот!в, як! призначен! для використання !нструкторських складок в про-цес! п1дготовки на КТЛ. були апробован! I виявили ефективн1сть з точки зору якост! п!дготовки п1лот1в.
.12
6. Запропоновану класиф1кац!ю льотних почерк!в п!лот!в за ступенек негативного впливу ЯПДС на як!сть техн1ки п!лотучання в незвичайних ситуац!ях в польот1 налехить використовувати при в 1дбор! та початковому навчанн! п1лот1в.
7. Розроблена методика зняття ЯПДС мохе л1двицити ефек-тивн!сть тренахерно! п!дготовки на КТЛ за рахунок формування б1лыих масив1в даних, лредставництва статистик", п!двиценнз оперативност1 обм!ну 1нформац1ев.
8. Створення единого центру обробки та зберехення даних з ycix КТЛ в УСЦ за запропонованов схемою п!двицуе ефективн!сть зняття ЯПДС у п!лот1в богатьох ав!ап1дприемств.
OcHOBiii результат« дисертац11 опубл1кован1 в наступних
роботах:
1. ГРИЩЕНКО В.В. Явление усиления динамического стереотипа пилота при действии комплексных отказов // Эргономические вопроси безопасности полетов: Сб, науч. тр.- К.: КНИГА. 1987.-С.79-87.
2. ГРИЦЕНКО П.В. Определение усиления динамического стереотипа пилота на рабочем месте инструктора в процессе полета // Эргономические методы аттестации и рационализации рабочих мест и производственных процессов в гражданской авиации: Сб. науч. тр. - К.: КНИГА, 1988. - С. 43-47.
3. ГРИЦЕНКО В. В. Способы повыхения безопасности процессов полета путем снятия отрицательных явлений // Проблемы охраны труда и окрухавцей среды в производственных процессах грахданской авиации: Сб. науч. тр. - К. : КНИГА, 1989. -С. 61-84.
4. ГРИЩЕНКО D.B. Статистическое обоснование явления усиления динамического стереотипа при Факторных накладках // Вопросы охраны труда и окрухаюхей среды в процессах технического обслуживания и ремонта авиационной техники: Сб. науч. тр. -К.: КНИГА. 1990. - С. 8-14.
5. GRITSCHENKO JUR. И. flnwendundung von tochnschen Mittin zua Rachueis des Effektes der verstärkten Auspaguns des dynamischen stereotyps des Piloten. - Technisch - Okonoxlsche Inforxatlon der zivilen Luftfahrt. - Berlin. - 28 (1990) Hl. s. 32-33.
6. ГРИЦЕНКО В,В.. PEBUK А.Г. Применение трендовых алго-
13
ритмов длд анализа противодействия пилота факторным накладкам // Управление уровнем безопасности полетов в гражданской авиации: Сб. науч. тр. - К.: КНИГА..1390. - С. 63-69.
7. ГРИЦЕНКО Ю.В. Устранение явления усиления динамического стереотипа в процессе антистрессовой подготовки пилотов // Обеспечение безопасности полетов при летной эксплуатации воздушных судов: Сб. науч. тр. - К.: КНИГА, ¿991. - С. 18-21.
6. ГРИЦЕНКО Ю.В. Выявление и устранение явления усиления динамического стереотипа на комплексных тренажерах необорудованных системами объективного контроля // Средства управлений охраной труда и окрухающей среди на предприятиях гражданской авиации: Сб. науч. тр. - К.: ШГА. 1992. - С. 19-21.
9. ГРИЦЕНКО И.В., ХЛЯСТИКОВА И.Г. Порядок применения трендових алгоритмов для анализа явления усиления динамического стереотипа пилотов // Проблемы охраны труда и окрухавцей среды при аттестации и рационализации рабочих мест авиаспециалистов: Сб. науч. тр. - К.: КНИГА, 1994,-. С. 24-27.
Аннотация
Гриценко Ю-В. Исследование отрицательного явления оиле-НИЯ динамического стереотипа у пилотов на комплексном тренажере оамолета- Диссертация на соискание.ученой степени кандидата Технических наук по специальности 05*22-14 "Эксплуатация воздушного транспорта"» Киевский международный университет гражданской авиации«'
В диссертации на основе собранного статистического материала показано« что у пилотСэв а - особых сит ;ациях полета Наблюдается эффект амплитудного усиления динамического стереотипа пилотирования* Показано,отрицательное влияние этого явления на профессиональные качества пилотов, что о итоге негативно сказывается на - безопасности полетов- Обоснованы организационные и технические решения, которые направлены на эффективное лсЬоыыение качества профессиональной подготовки- В частности, предложена "структура центра обработки и хранения информации для обобыения статистического материала о наличии этого явления, повышения оперативности обмена информацией по данному вопросу- Обоснованы - признаки исследуемого эффекта пилотирования, которые.могут.быть использованы при создании.средств его обнаружения* - Предложена классификация летных почерков по степени отрицательности влияния исследуемого явления на качество .техники -пилотирования- Разработаны алгоритмы автоматизированного обнаружения . пиления усиления динамического стереотипа у пилотов и рекомендации по его снятию*
Anno tat i on
Gri shchenko Yury V* Research on the negative phenomenon or a pilot's flight technique stereotype augmentation at synthetic plane simulator* Thesis for master's (Technics* scientific degree on specialyty 03-22.14 - Air Transport Operation* Kyiv International Civil Aviation University-
The phenomenon of a Pilot's flight technique stereotype augmentation which appeares in an emergency is displayed in the thesis, statements - of which are based upon statistical materials* Negative influence of the Phenomenon at a pilot's proficiency and in the end its affectness at flight safety is displayed* Organiziny and technical measures for effectual improMment oI professional training is substinated- Particularly the scheme of The Central Office for processing and Storage of the statistical materials about the Phenomenon for generalisation , and increasing rate of exchange of the materials is suggested* The Indications for discovering the Phenomenon are substinated- Classification of the flight technique stereotypes accordingly tD theirs dependunce upon the Phenomenon is suggested- The algorithms for automate detecting of. the negative phenomenon of a pilot's technique stereotype augmentation are developed*
-
Похожие работы
- Метод и технические средства для оценки адекватности комплексной нагрузки состоянию организма пилотов сверхскоростных самолетов
- Математическое моделирование акселерационных воздействий вертолета в процессе движения по водной поверхности
- Обеспечение безопасности полетов в системах визуализации тренажеров с учетом влияния закона Эммерта
- Повышение эффективности управления профессиональной подготовкой летного состава на базе разработанных технических средств обучения и компьютерных технологий
- Влияние сдвига ветра на продольное движение самолета при эксплуатации на этапах взлета и захода на посадку
-
- Транспортные и транспортно-технологические системы страны, ее регионов и городов, организация производства на транспорте
- Транспортные системы городов и промышленных центров
- Изыскание и проектирование железных дорог
- Железнодорожный путь, изыскание и проектирование железных дорог
- Подвижной состав железных дорог, тяга поездов и электрификация
- Управление процессами перевозок
- Электрификация железнодорожного транспорта
- Эксплуатация автомобильного транспорта
- Промышленный транспорт
- Навигация и управление воздушным движением
- Эксплуатация воздушного транспорта
- Судовождение
- Водные пути сообщения и гидрография
- Эксплуатация водного транспорта, судовождение
- Транспортные системы городов и промышленных центров