автореферат диссертации по транспорту, 05.22.12, диссертация на тему:Совершенствование работы транспортной системы углеобогатительной фабрики
Автореферат диссертации по теме "Совершенствование работы транспортной системы углеобогатительной фабрики"
Східноукраїнський державний університет
Зайко Валерій Костянтинович .
УДК 629.4.027: 681.306
ВДОСКОНАЛЕННЯ УПРАВЛІННЯ ТРАНСПОРТНОЮ СИСТЕМОЮ ВУГЛЕЗБАГАЧУВАЛЬНОЇ ФАБРИКИ
05.22.12 — промисловий транспорт
АВТОРЕФЕРАТ Дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук
Луганськ - 2000
Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі «Економічна кібернетика» Східноукраїнське державного університету Міністерства освіти і науки України
Науковий керівник: доктор технічних наук, доцент Рамазанов Султанах\ Курбанович, завідуючий кафедрою “Економі» кібернетика” (Східноукраїнський державний університ м. Луганськ)
Офіційні, опоненти: доктор технічних наук, професор Губенко Володю Костянтинович, завідуючий кафедрою "Промислов транспорт" Приазовського державного технічне . університету (м. Маріуполь);
кандидат технічних наук, професор Бабушкін Гєна;
Федорович, завідуючий кафедрою "Промислов транспорт" Запорізького державного технично університету.
Провідна установа - Харківська державна академія залізничного транспор Міністерства транспорту України, м. Харків
Захист відбудеться «22» червня 2000 р. О 14 год на засіданні спеціалізован Вченої ради Д29.051.03 при Східноукраїнському державному університеті адресою:
91034, м. Луганськ, кв. Молодіжний, 20а.
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Східноукраїнського державно: університету,
91034, м. Луганськ, кв. Молодіжний, 20а.
Автореферат розісланий «____»_____________2000 року. '
Учений секретар спеціалізованої вченої ради
Осенін Ю.І.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Промислова транспортна система у будь-якій галузі виконує важливу функцію по забезпеченню тривкої роботи основного виробництва шляхом створення матеріальних і інформаційних зв’язків між підприємствами — вантажовідправниками сировини і підприємствами — вантажоодержувачами готової продукції. На всіх підприємствах, будь то великі металургійні комбінати, видобувні комплекси, а також у загальних транспортних вузлах дрібних підприємств основний обсяг роботи зв'язаний саме з тра.нспортними послугами. Тому рішення питань управління, врахування, оптимального використання та економічної експлуатації транспортних систем є надто важливою проблемою.
Актуальність теми. Сучасний стан економіки і перспективи її розвитку вимагають від підприємства відмінних від колишніх підходів до управління виробництвом. Це зв'язане з зрослої неритмічністю постачань сировини, кон'юнктурою ринку, який швидко змінюється, що вимагає більшої гнучкості виробництва. Для великих підприємств по переробці об'ємної сировини, таких як вуглезбагачувальні фабрики, металургійні, нафтопереробні комбінати рішення нових проблем у багатьох випадках зв'язане з організацією роботи транспортної системи підприємства і її зв’язків з зовнішньою транспортною мережею. Тому рішення питань диспетчеризації, врахування і оптимального проектування та експлуатації транспортних систем є проблемою актуальною, дослідження якої може дати високу віддачу.
Функціонування транспортної системи великого підприємства в сучасних умовах повинно забезпечувати ефективну роботу в значно більшому діапазоні і наборі параметрів сировини, виробництва і цінових характеристик. Рішення задач оперативного і перспективного управління виробництвом ускладнюється також недостатньою інформованістю і в багатьох випадках непередбаченістю економічних процесів ,що протікають в країні. Поліпшення існуючої технології транспортного забезпечення можливо тільки за рахунок застосування нових засобів у дослідженні і організації процесів переміщення вантажів, при якому робота транспортної системи промислового підприємства розглядається у взаємодії з виробничими процесами і транспортом загального користування при безперервному урахуванні виробничої і фінансово-економічної ситуації, та багатоваріантному аналізі роботи транспортно-складських і виробничих комплексів, що змінюються.
Таким чином, розробка методики дослідження, прогнозуванн поведінки, вдосконалення засобів планування транспортних систем, також в урахування і оцінки ефективності роботи вантажопереробни комплексів є актуальною проблемою і являє собою науковий практичний інтерес.
Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темам Викладені в роботі результати отримані при виконанні науково технічних тем на кафедрі технічної кібернетики Східноукраїнськог держуніверситету за науковими напрямками Міністерства освіт України.
Мета і задачі дослідження. Метою дисертаційної роботи оптимізація і управління роботою транспортної систем збагачувальної фабрики (ЗФ). '
Для досягнення поставленої мети передбачене рішення наступни задач:
- розробка і реалізація методики дослідження транспортни потоків великих підприємств;
- дослідження вхідних транспортних потоків і розвито математичної моделі функціонування транспортної системі ЗФ;
- створення імітаційної моделі спільної роботи транспортно системи і основного виробництва ЗФ;
- створення автоматизованої підсистеми “Транспорт” дл управління транспортним комплексом;
- розробка науково-технічних рекомендацій по використанії* побудованих моделей для розробки і управлінн транспортними комплексами.
Наукова новизна одержаних результатів полягає в
- розроблена імітаційна модель функціонування транспортно системи вуглезбагачувальної фабрики і основногі виробництва, з тим, щоб найбільш повно врахувати впли: технологічних процесів на транспортний комплекс використанням сучасних інформаційних технологій математичних засобів;
- отримано наукові результати по методології дослідженні транспортних потоків, з виробленням критеріїв і структурі управління внутрішнім транспортом;
- розроблено принципи побудови математичної модел транспортного комплексу вуглезбагачувальної фабрики :
з
метою вдосконалення управління транспортними потоками та методика інтеграції моделі транспортної системи в модель всього підприємства.
Практичне значення отриманих результатів. Розроблена методика може бути пристосована для дослідження потоків в системах промислового транспорту і для побудови математичних моделей сумісного функціонування транспортних систем і основного виробництва.
На підставі теоретичних результатів досліджено транспортні потоки вуглезбагачувальної фабрики, визначено імовірнісні розподілення, зв'язані з цими потоками і необхідний обсяг спостережень для статистично надійного визначення параметрів цих розподілів. Розроблено автоматизовану підсистему “Транспорт” для збагачувальної фабрики і програмний комплекс, що реалізує імітаційну модель функціонування транспортної системи та включає в себе також інформаційно-довідкову і пошукову системи по врахуванню, плануванню і прогнозуванню основних параметрів зовнішніх транспортних потоків і видачі відповідних документів. Вироблено інтеграцію підсистеми “Транспорт” у загальну автоматизовану систему управління роботою вуглезбагачувальної фабрики з побудовою моделі основного виробництва, виконано промислову реалізацію і дослідна експлуатацію підсистеми “Транспорт”
Програмно-математичне забезпечення використане для автоматизації технологічних процесів і транспорту збагачувальних фабрик.
Рекомендації відносно подальшого використання отриманих у роботі результатів. В роботі для доведення теоретичних висновків і формул використані положення теорії імовірностей, математичної статистики і теорії масового обслуговування. Теоретично обгрунтована статистична надійність результатів. Вірогідність отриманих результатів базується не тільки на перевірці статистичних гіпотез, але і підтверджується близькістю отриманих теоретичних значень з реально що зареєструвалися.
Результати теоретичних і експериментальних досліджень, концепція створення імітаційних моделей транспортних систем підприємства, структура управління в логістичній системі підприємства, а також програмно-математичні засоби дослідження ряду підсистем можуть бути рекомендовані для широкого використання при проектування і реконструкції виробничо транспортних комплексів збагачувальних фабрик. В частковості,
принципи побудови математичних моделей транспортних систем доцільно використати проектним, конструкторським і науково-дослідним інститутам при проектуванні сучасних автоматизованих систем управління виробничими транспортними комплексами збагачувальних фабрик, при створенні нової технології і технологічного обладнання з урахуванням вимог економічної ефективності промислових об'єктів, системної автоматизації і логістики.
Основні положення і результати досліджень можуть бути рекомендовані для широкого впровадження на діючих збагачувальних фабриках при вдосконаленні наявних систем управління і прийняття рішень.
Загальні принципи і засоби створення моделей управління можуть бути рекомендовані при проектуванні і вдосконаленні виробниче -транспортних комплексів аналогічних підприємств безперервного і безупинно-дискретного типів інших галузей промисловості, в частковості, гірничодобувної, металургійної, хімічної і ін.
Засоби планування і управління транспортними потоками залізничного вузла фабрики на основі імітаційного моделювання і теорії масового обслуговування можуть бути використані при управлінні і прийнятті рішень для подібних виробничо-транспортних комплексів будь-яких великих підприємств і сортувальних станцій залізниці.
Особистий внесок здобувача полягає в
- розробці методики дослідження вхідних вантажопотоків на великих підприємствах [2, 4];
- побудові математичної моделі роботи транспортного вузла вуглезбагачувальної фабрики [1,5, 6];
- побудові Імітаційної моделі спільного функціонування транспортної системи і основного виробництва вуглезбагачувальної фабрики [3, 6];
- розробці програмного забезпечення, в яке входить підсистема для роботи з вхідними вантажопотоками, бази даних про наявність сировини і готової продукції, підсистема АРМ “Диспетчер транспорту ЗФ” [1, 5, 6, 7].
Апробація результатів дисертації. Основні результати дисертаційної роботи були докладені, обговорені і схвалені на міжнародній конференції “Проблеми транспорту і шляхи їхнього рішення” (Київ, 1994), науково-технічної конференції “Екологія промислового регіону” (Донецьк, 1995), на міжнародній науково-
практичній конференції “Університет і регіон” (Луганськ, 1996) і на науково-технічних конференціях СУДУ.
Публікації. За результатами виконаних досліджень опубліковано 7 робіт. Бібліографічний список опублікованих робіт, що містять основні положення роботи, приведений наприкінці автореферату.
Структура дисертації. Дисертація складається з вступу, 5 розділів й 3 додатків.
Загальний обсяг роботи 134 сторінок, 23 рисунків, 11 таблиць З додатків на 40 сторінках, список використаних літературних джерел з 89 найменувань на 6 сторінках.
ОСНОВНИЙ ЗМІСТ
У вступі показано актуальність і новизна теми, перераховано коло проблем ,що вирішуються, подано загальну характеристику роботи.
У першому розділі вироблено аналіз існуючого стану питання, даний стислий огляд робіт ,що передують в даній галузі, викладено проблеми і труднощі автоматизації управління промисловим транспортом і перспективні напрямки рішення цих проблем.
Основні висновки з розділу:
1. Сучасне велике підприємство, яким є ЗФ, являє собою
складний виробничо-транспортний комплекс, що містить три транспортних потоки: вхідний потік, (залізничний, гідро- та
конвеєрний транспорт), внутрішній потік (конвеєрний і
трубопровідний) і вихідний (залізничний і автомобільний).
2. ЗФ як об'єкт управління можна уявити, як сукупність транспортних систем.
3. Для дослідження транспортних систем застосовуються
різноманітні математичні моделі, у тому числі імітаційне
моделювання. .
4. Проведені раніше дослідження не розглядали взаємовплив основного виробництва і транспортного комплексу з застосуванням економічних критеріїв.
В другому розділі розглянуто особливості вхідних і
внутрішньозаводських транспортних потоків, викладено системний підхід до їхнього вивчення, дано методику обробки статистичної інформації про роботу транспортного комплексу. Наведено опис програмного забезпечення для введення, систематизації і первісної статистичної обробки даних про вхідні потоки вагонів.
Вибрані критерії управління локальними технологічними процесами збагачувальної фабрики. Для внутрішнього технологічного транспорту водно-шламової системи критерієм обрано підтримання вмісту твердого у зворотній воді при обмеженні на щільність загуслого продукту. Для вхідного і вихідного транспортного потоків критерієм є мінімізація часу обслуговування вагонів за умов не перевищення нормативного часу. Критерієм управління технологічного промислового потоку природного комплексу взята мінімізація вартості транспортних перевезень.
Параметри вхідних потоків вантажів, що надходять, досліджувалися для прогнозування ситуації на станціях примикання, перевірки забезпеченості сировиною ЗФ і для побудови імітаційної моделі роботи комплексу транспортна система - основне виробництво.
Результатом статистичних спостережень за вхідним потоком є тривимірна вибірка
де / - загальна кількість спостережень;
Уі= (У\, У2, Уг),
де у і - час надходження групи вагонів;
Уг — категорія вантажу, приймаюча значення від 1 до И; Уз - кількість вагонів у групі.
Показано, що час між надходженням груп вагонів має Г-розподіл з щільністю
Кількість вагонів у групі з наступним приведенням до максимального числа вагонів має В-розподіл з щільністю
Розподіл переноситься з відрізка [0.1] на відрізок від 0 до максимального числа вагонів.
Отримано оцінки параметрів цих розподілів до різноманітних вхідних потоків з рівнем значимості 0.05 перевірені гіпотези про вигляд розподілу. Крім того отримані рекомендації про необхідний обсяг вибірки.
Г= (Ги Г2,..., У,),
/М = Г(1)
хг-іе-ь іХ>0
0
,х<0
Подана методика була опробувана на декількох вуглезбагачувальних фабриках і металургійних підприємствах. Для всіх таких підприємств отримані оцінки параметрів розподілу були практично однаковими за період три місяці і рік. Це підтверджує надійність уточненого визначення обсягу вибірки.
Отримані результати для оцінки параметрів і визначення обсягу вибірок використані в імітаційному моделюванні надходження вагонів на вуглезбагачувальних фабрики і металургійні підприємства. Результати моделювання дали гарне погодження з реальними потоками.
У кінці розділу побудована математична модель водно-шламової підсистеми як окремої транспортної складової системи.
У третьому розділі міститься методика побудови автоматизованої підсистеми “Транспорт” на базі імітаційної моделі транспортного комплексу вуглезбагачувальної фабрики.
' ^ Потоки завантажених вагонів
---- > потоки порожніх вагонів
Мал. 1. Схема мережі масового обслуговування.
Розглядаючи транспортну систему в вигляді системи масового обслуговування, складаємо алгоритм і програму для ЕОМ по реалізації імітаційної моделі. Виробляється подальша математична формалізація задачі, вибираючи мережу’ масового обслуговування в якості математичної моделі. Цей вибір зумовлений наступними чинниками:
1) Випадковість векторів, що характеризують вхідні потоки вантажів.
З
0 В Н
1
Ш
Н
Я
м
Е
Р
Е
Ж
А
2) Наявність декількох фаз обслуговування вагонів ,щс надходять (сортування, подача вагонів, навантаження розвантаження) як послідовних, так і паралельних.
3) Технологічна нестабільність роботи ЗФ.
Імітаційна модель складена за принципом особливих станів. Дл* цього в схемі функціонування системи виділено черту паралельню процесів ,що протікають наступними особливими станами:
1) ПІ - надходження на фазу Ф1 групи вагонів з мереж
зовнішніх з/к; ■
2) П2 - закінчення сортування групи вагонів ,що надійшла не фазі Ф1;
3) ПЗ - закінчення розвантаження на фазі Ф2;
4) П4 — закінчення розвантаження на фазі ФЗ;
5) П5 - закінчення навантаження на фазі Ф4.
Крім того, необхідно враховувати зміну стану системи пі; чинністю безупинних процесів ЗФ,що протікають безупинно ЗФ:
6) П6 - подача сировини з резервного складу в основні;
7) П7 — вибір сировини з основних складів;
8) П8 - надходження концентрату на склад готової продукції.
Розроблено програмно-математичне забезпечення цієї імітаційно'
моделі показало високу ефективність на ЗФ “Суходольска” : Алчевскому меткомбінаті.
Адекватність імітаційної моделі функціонування транспортно; системи ЦЗД підтверджується близькістю (порядку 90%) основни> параметрів моделювання: обсягів надходження сировини
відвантаження продукції, кількість обслугованих вагонів, ще обслуговуються при імітаційному моделюванні в результаті реально' діяльності ЗФ. Результати моделювання можливо будуть використані у двох основних напрямках: 1) програмний комплекс видає
рекомендації по зміні параметрів системи (обсягів складів, кількістк навантажувально-розвантажувального обладнання, кількістк станційних шляхів і т. і.). Застосування запропонованого програмно-математичного комплексу у сучасних умовах нестабільності вугільного виробництва, що дозволяє оперативно керувати поточною роботою ЗФ, забезпечує підвищення ефективності роботі підприємства за рахунок зменшення видатків по експлуатації; 2] програмна система може використовуватися для оперативногс управління транспортним парком в умовах зміни обсягів перевезень в умовах ринку, корегуючи основні оперативні параметри і провівши
додаткове моделювання (процес моделювання на ПК рівня ІВМ РС 386 займає від 1 до 20 хвилин в залежності від періоду, що прогнозується) і вибрати таким чином оптимальний варіант. При цьому можна керувати часом перебування вагонів у системі і скоротити пробіг вагонів і локомотива за рахунок оптимального використання низькозффективних резервних складів сировини. Це призводить до меньшого забруднення навколишнього середовища і економії палива та електроенергії на навантажувально-розвантажувальних і маневрових роботах і забезпечує гнучку систему постачань готової продукції. Конкретні приклади показують, що застосований на ЗФ варіант управління, дасть час перебування вагону в системі у середньому 2.8 години за період оцінки у 100 днів, а вибраний оптимальний комп’ютерний варіант складає 2.42 години.
В четвертому розділі розглянуто питання інтеграції підсистеми “Транспорт” в АСУ промислового підприємства. Подано прив’язку підсистеми до вуглезбагачувального виробництва, для чого розробляється модель, імітуюча процес вуглезбагачення.
Проаналізовані транспортні потоки ВЗФ і її функціонування на основі операційних модулів.
Для впровадження підсистеми “Транспорт” в створювану загальну АСУ побудована збільшена імітаційна модель роботи технологічної схеми основного вуглезбагачувального виробництва при спільному функціонуванні транспортної системи і окремих дільниць
виробництва, що використовують елементи цієї системи.
Розробка моделі у даному випадку складається з двох етапів. Спочатку розглядається первинна модель
М1 = {Я, и, С, г}, .
де Я - фізичні параметри сировини, що надходить від
різноманітних шахт;
І/ - вузли обробки сировини, напівфабрикатів та інших компонентів виробництва; .
З - безліч можливих транспортних зв'язків між вузлами;
І/, 2 - параметри кінцевого продукту і відходів.
Два параметри
Г,=Д/, С}
являє собою технологічну схему вуглезбагачення. Виробляється розрахунок по моделі МІ по вибраній схемі ТІ з урахуванням
обмежень на множини К і 2. Модель має як динамічний, так і
ймовірний характер, що дозволяє врахувати продуктивність
обладнання ,що використовується, вагання у параметрах сировини,
напівфабрикатів і кінцевого продукту, тимчасові кордони на різни: етапах виробництва, можливі простої обладнання із-за поломки абі вибраної технологічної схеми, неодноразове повторення деяки: стадій. У результаті для вибраної моделі МІ поширюється понятт. безлічі 3 - кожний можливий транспортний зв'язок визначаєтьс інтенсивністю потоку у ній, кордонами довірчого інтервал; інтенсивності і необхідною надмірністю для забезпечення задано надійності отримання потрібного результату 2.
На другому етапі досліджується модель вигляду . М2—{МЗ, Д, иі, 5, 2},
де МЗ — модель функціонування транспортної системи, що зв'язу підприємство з зовнішньою транспортною системою, включаючі сюди і складське господарство для сировини та готової продукції;
иі - безліч вузлів и, що доповнюються розширенням Сі безліч С, тобто елементи СІ теж тепер є вузлами обробки;
Я - безліч технологічних зв'язків, визначаючих черговіст різноманітних стадій виробництва.
У цьому розділі наведено узагальнену математичну модел основного виробництва ЗФ в пов’язанні з роботою транспорту.
П'ятий розділ присвячений реалізації і досвідченої експлуатаці підсистеми “Транспорт”. Програмне забезпечення (ПЗ) складається наступних частин:
- Програмний комплекс моделювання і диспетчерськог
планування. Комплекс передвизначений для роботи автоматизованій системі управління вуглезбагачувальної фабрикою. Розроблене ПЗ моделює роботу транспортно
системи ЗФ, визначає параметри ймовірних розподілен
вхідних потоків вагонів, веде врахування сировини ,щ надійшла, поточного стану транспортної системи
відвантаженої продукції, видає рекомендації що до поліпшенн роботи вузла. Комплекс програм містить програми обробк даних про вхідні потоки, моделювання роботи з базами даних що описують стан системи, допомога для роботи ПЗ.
- Інформаційно-пошукова і довідкова система для підсистем “Транспорт” ЗФ. Запропонована інформаційно-пошуков система (ІПС) передвизначена для автоматизації врахування планування і формування документів по навантаженню розвантаженню вагонів з вугіллям і готовою продукцією.
- Бази даних з моделювання і планування технологічног комплексу ЗФ разом з комплексом програм ,що підтримують.
. 11
Системний механізм управління вуглезбагачувальною фабрикою іимагає автоматизації диспетчерської служби прийому сировини і іідвантаження готової продукції в залежності від результатів забрики. Така автоматизація передбачає розробку і експлуатацію ірограмного забезпечення для окремої ЕОМ або як складника АСУ іиробництва.
Програмне забезпечення включає в собі рішення наступних існовних задач:
1) автоматизація врахування надходження, відвантаження, іаявності на складах і різноманітних етапах виробництва іізноманітних категорій сировини і готової продукції;
2) видавання рекомендацій по оперативному управлінню — іизначення черговості і інтенсивності навантажувальних і юзвантажувальних робіт;
3) вибір оптимальної архітектури транспортного вузла (обсяг танціних шляхів, обсяги складів, продуктивність і кількість іавантажувально-розвантажувальних механізмів) за існуючих умов іиробництва і при зміні обсягу або технології виробництва;
4) прогнозування стану транспортного вузла (використання іід'їзних шляхів і складів) при різноманітних варіантах завантаження іиробництва;
5) гнучке управління параметрами транспортного вузла в .іалоговому режимі роботи і перегляд результатів роботи імітаційної юделі з висновком в текстовий файл і на принтер.
В додатках наведено опис програмного забезпечення юделювання вуглезбагачення, керівництво для користувача по роботі системою “АРМ Диспетчера” і приклад роботи програми, імітуючої оботу транспортної системи ЗФ.
ВИСНОВКИ
Дисертаціна робота присвячена актуальній для промислового ранспорту проблемі вдосконалення управління транспортною истемою вуглезбагачувальної фабрики. .
Подані в дисертації результати проведених теоретичних і кспериментальних досліджень дозволяють зробити такі висновки:
1. Існуючі у теперішній час концепції, принципи і критерії правління транспортом великих підприємств не враховують вплив сновного виробництва на вибір критерію ефективності при правлінні транспортним комплексом.
2. Велике підприємство, зв'язане з видобувною промисловістю,
12 • являє собою складний виробничо-транспортний комплекс, що містит три основних транспортних потоки: вхідний потік (залізничниі гідро- і конвейєрний транспорт), внутрішній потік (конвейєрний трубопровідний) і вихідний потік (залізничний і автомобільний), ш треба досліджувати з урахуванням виробничо-технологічни процесів.
3. Вхідні транспортні потоки великих підприємств підкоряютьс статистичним закономірностям, що досліджені в даній робот Побудована методика оцінювання можливих параметрів розподіл вантажопотоків і довірчих інтервалів для них. Показано, щ вантажопотоки описуються Г-розподілом і що модифікувалися Е розподілом. Визначений необхідний обсяг вибірки для отриманн статистичних надійних оцінок
4. Впровадження підсистеми “Транспорт” дозволяє вибрат оптимальний варіант оперативного управління, що скорочує ча перебування вагонів у системі на 15-20%. При цьому найбільї ефективно використовується рухомий склад, обладнання і склади.
5. Створено програмне забезпечення для автоматизації введенш класифікації і статистичної обробки інформації про вантажопотоки.
6. Побудована математична модель і її програмна реалізаці технологічного процесу вуглезбагачення, що враховує вхіді вантажопотоки і разом з тим дає вхідну інформацію для управлінн внутрішнім транспортом і операціям з транспортною мережеі загального користування “Укрзалізниця”.
7. Проведено інтегрування в єдину систему “Транспорт програмного забезпечення, в яку входять: підсистема для роботи вхідними вантажопотоками, бази даних про наявність сировини готової продукції, підсистема АРМ “Диспетчер транспорту ЗФ” моделі основного виробництва. Це забезпечує інтеграцію підсистем “Транспорт” в автоматизовану систему управління промисловці підприємством.
8. Показано, що транспортний комплекс ЗФ, як об'єкт управління доцільно уявити собі у вигляді зовнішньої і внутрішньо транспортних систем. Для створення системи автоматизації цьог комплексу розроблена структура підсистеми “Транспорт”, щ забезпечує функції оперативного планування роботи транспортног вузла на базі імітаційного моделювання, урахування і прогнозуванн основних параметрів зовнішнього транспортного потоку. На основ теорії систем масового обслуговування розроблено програмни комплекс імітаційного моделювання для автоматизації оперативног планування і управління зовнішнім транспортним вузлом, а тако>
озроблено інформаційно-довідкову і пошукову систему по рахуванню, плануванню, прогнозуванню основних транспортних араметрів з виданням відповідних документів для підсистеми Транспорт” ЗФ. Створений зручний для користувача інтерфейс заємодії оператора з мережевим АРМом оператора по транспорту.
9. Отримано моделі внутрішніх транспортних потоків ЗФ. На снові продукційного підходу отримано варіанти рішень управління одно-шламовою системою ЗФ у різноманітних ситуаціях.
10. Розроблена система не тільки видає вказівки по управлінню ранспортним комплексом підприємства, але також по критеріям кономічної ефективності виробляє рекомендації по управлінню сповним виробництвом і по архітектурі транспортної системи.
СПИСОК ОПУБЛІКОВАНИХ АВТОРОМ РОБІТ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ
1. Рамазанов С. К., Зайко В. К. Подсистема автоматизации испетчерского планирования и управления транспортного узла глеобогатительной фабрики. // Вестник Восточноукраинского эсударственного университета. Серия «транспорт». Отдельный ыпуск — 1996. с. 218-226.
2. Зайко В. К., Пительгузов Н. А. Методика оптимизации <сплуатационной работы транспортных систем предприятия. // ранспорт. Збірник наукових праць Східноукраїнського державного яіверситету. — Луганськ, СУДУ, 1998. — с. 92-99.
3. Зайко В. К. Имитационная модель процесса углеобогащения. // існик Східноукраїнського державного університету. — Луганськ, УДУ, 1998.— №1(11) —с. 169-172
4. Зайко В. К. Исследование статистических свойства входных эузопотоков на крупных предприятиях. // Вісник Східноукраїнського зржавного університету — Луганськ, СУДУ, 1998.— №1(11) — . 173-176
5. Зайко В. К., Рамазанов С. К. Моделирование и эогнозирование атмосферных процессов в зоне углеобогатительных 5ъектов в условиях стохастической неопределенности // Материалы іучно-технической конференции “Экология промышленного :гиона”. - Донецк, 1995. - с. 34-35.
6. Болотинский Е. М., Зайко В. К., Левит Б. М. Имитация моделей ункционирования сложных транспортных систем и их реализация на ;рсональных компьютерах. •// Тезисы международной конференции Троблемы транспорта и пути их решения”. — Киев, 1994,- с. 42-43.
7. Зайко К. В., Зайко В. К., Рамазанов С. К. Модел: прогнозирования состояния атмосферы в зоне промышленног объекта // Тезисы докладов Международной научно-практическо конференции ’’Университет и регион”.- Луганск: ВУГУ, 1996. с. 104-105.
АНОТАЦІЯ
Зайко В. К. Вдосконалення роботи транспортної систем вуглезбагачувальної фабрики. — Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічни наук по спеціальності 05.22. 12. - Промисловий транспорт.
Східноукраїнський державний університет, Луганськ, 2000.
Захищається 6 наукових робіт присвячених побудові моделе транспортних потоків і систем вуглезбагачувальної фабрики, процесів управління такими системами. Розроблені засоби, щ вдосконалилися обробки статистичної інформації про транспорте потоки і створений комплекс програм для такої обробки. Побудовак математичні моделі робіт транспортного вузла збагачувальне фабрики, технологічного процесу вуглезбагачення і їхнього спільнот функціонування. Створена автоматизована підсистема «Транспорт» н основі імітаційного моделювання вирішальна задачі врахуванні видачі рекомендацій по оперативному управлінню, вибір оптимальне архітектури транспортної системи прогнозування стану транспортног вузла, гнучке управління параметрами транспортного вузла діалоговому рішенні. На основі моделі отримані залежності показникі ефективності від параметрів системи.
Ключові слова: вуглезбагачувальної фабрики, вантажопотокі
імітаційна модель, автоматизована підсистема, оперативне управління
АННОТАЦИЯ
Зайко В.К. Совершенствование работы транспортной систем углеобогатительной фабрики. - Рукопись.
Диссертация на соискание ученой степени кандидата технически наук по специальности 05.22.12. — Промышленный транспорт. Восточноукраинский государственный университет, Луганск, 2000.
Защищается 6 научных работ посвященных построению моделе транспортных потоков и систем углеобогатительной фабрики, процессов управления такими системами.
Существующие методы оперативного управления транспортно системой углеобогатительной фабрики (УОФ), не использую
1втоматизированный (человеко-машинный) подход и комплексную модель всех транспортных и технологических процессов. Решаются покальные задачи управления транспортными узлами либо чисто автоматическими, либо волевыми решениями.
Для внедрения автоматизированного управления в диссертации рассмотрены новые и улучшенные ранее использовавшиеся модели. Цля получения вероятностных характеристик входных потоков вагонов по времени прибытия и количеству вагонов использованы Г-распределенне и модифицированное В-распределение, что позволило при той же статистической надежности уменьшить необходимый объем зыборки. Разработаны критерии эффективности • различных транспортных потоков углеобогатительной фабрики.
На основе теории массового обслуживания в диссертации построена модель функционирования транспортного узла по принятию загонов с сырьем и отгрузке готовой продукции. Разработана программная реализация этой модели и получена ее адекватность по зезультатам реальной деятельности УОФ. Применение оптимально компьютерного варианта управления приводит к уменьшению времени пребывания вагонов в системе на 20%.
В диссертации рассмотрена модель транспортных потоков УОФ на эснове операционных модель. Построена укрупненная математическая модель технологического процесса углеобогащения дискретно-пепрерывного типа, которая варьируется в зависимости от принятой на данной УОФ технологической схемы. Построенная модель имеет как динамический, так и вероятностный характер, что позволят учесть как производительность оборудования, тип сырья, так и воздействие :лучайных факторов.
В дальнейшем строится и исследуется модель совместного функционирования основного производства и внешней транспортной :реды, включая сюда и склады сырья и готовой продукции. Разработана
I описана программная реализация этих моделей, которая составила эснову подсистему «Транспорт» интегрированной в общую систему управления УОФ.
В диссертации рассмотрены вопросы реализации и опытной жсплуатации подсистемы «Транспорт» для управления транспортной :истемы УОФ. Подсистема содержит программный комплекс моделирования и диспетчерского планирования, а также шформационно-поисковый и справочный комплекс. Описано решение юдсистемой следующих задач: автоматизацию учета, выдачу
1екомендаций по оперативному управлению, выбор оптимальной труктуры транспортного узла, прогнозирование состояния различных
элементов транспортной системы и гибкое управление параметрам транспортного узла в диалоговом решении.
Выполненная работа существенно отличает техническую сторону повышает эффективность управления транспортной системой УОФ.
Ключевые слова: углеобогатительная фабрика, грузопоток1
имитационная модель, автоматизированная подсистема, оперативке управление.
SUMMARY
Zayko V. К. Perfecting of operation of the transport system of coa preparation plant. — Manuscript.
Thesis for the degree of the candidate of technical sciences on specialty 05.22.12. — Industrial transport. — East Ukrainian sta university, Luhansk, 2000.
6 scientific works, devoted to constructing of the models of transpo streams for both systems of coal-preparation plant, and processes of hand of such systems are defended. The improved methods of processing of tl statistical information about transport streams are designed and the compli of programs for such processing is created. The mathematical models operations of a transport node of a preparation plant, master schedule coal preparation and their mutual operation are constructed. The automati subsystem "Transport" on a base of simulation modelling solves the tasks the registration, output of the guidelines on operating control, choice of tl optimal architecture of the transport system forecasting of a state of transport node, flexible handle of parameters of a transport node in t! dialogue solution is created. On a base of model the dependencies efficiency on parameters of the system are obtained.
Keywords: coal-preparation plant, cargo streams, simulation modi automated subsystem, operative control.
-
Похожие работы
- Единый технологический процесс автотранспортного обслуживания углеобогатительных фабрик
- Исследование эксплуатационной надежности и определения области применения одно- и двухсекционных углеобогатительных фабрик
- Основы создания и внедрения систем автоматизации управления объектами угольной отрасли
- Разработка методики анализа риска аварий и производственных травм на обогатительных фабриках Севера
- Методы и алгоритмы планирования, разработки и внедрения автоматизированных технологических комплексов
-
- Транспортные и транспортно-технологические системы страны, ее регионов и городов, организация производства на транспорте
- Транспортные системы городов и промышленных центров
- Изыскание и проектирование железных дорог
- Железнодорожный путь, изыскание и проектирование железных дорог
- Подвижной состав железных дорог, тяга поездов и электрификация
- Управление процессами перевозок
- Электрификация железнодорожного транспорта
- Эксплуатация автомобильного транспорта
- Промышленный транспорт
- Навигация и управление воздушным движением
- Эксплуатация воздушного транспорта
- Судовождение
- Водные пути сообщения и гидрография
- Эксплуатация водного транспорта, судовождение
- Транспортные системы городов и промышленных центров