автореферат диссертации по транспорту, 05.22.08, диссертация на тему:Разработка фазочувствительных путевых приемников электрических рельсовых цепей

кандидата технических наук
Панченко, Сергей Владимирович
город
Харьков
год
1996
специальность ВАК РФ
05.22.08
Автореферат по транспорту на тему «Разработка фазочувствительных путевых приемников электрических рельсовых цепей»

Автореферат диссертации по теме "Разработка фазочувствительных путевых приемников электрических рельсовых цепей"

6 ^^ М1Н1СТЕРСТВО ТРАНСПОРТУ УКРА1НИ

ХАРК1ВСЫСЛ ДЕРЖАВНА АКАДЕМ1Я ЗАЛ13НИЧНОГО ТРАНСПОРТУ

На правах рукопису

ПАНЧЕНКО СергШ Володимйрович

РОЗРОБКА ФАЗОЧУТЛИВИХ КОЛ1ЙНИХ ПРИЙМАЧ1В ЕЛЕКТРИЧНИХ РЕЙКОВИХ К1Л

05.22.08 - Експлуатащя зал1зничного транспорту

АВТОРЕФЕРАТ

дисертацн на здобутгя наукового ступеня кандидата техшчних наук

Харюв - 1996

Дисертащя е рукопис. Робота виконана в ХарювськШ державши акадеиа зал!зничнрго транспорту.

Науковий кер!вник - кандидат техшчних наук, доцент

Шевченко С.А.

Офщшш опоненти - доктор техн!чних наук, професор

Абрамов Ю.О., - член-кореспондент 1нженерно1 Акадеиа УкраТни, кандидат техшчних наук Зекцер Д.М.

Провщна оргашзащя - Украшський Нрничий ш статут

ВАТ "Укрппроруда"

Захист В1дбудеться ",/У" листопада 1996 р. о/Л годин! на засщанн! спещ"ал1зовано1 Ради Д 02.15,01 у ХаршвськШ державнш акадеын зал!зничного транспорту (310050, м. Харк1в, майдан Фейербаха, 7).

3 дисертац!ею можна ознайомитися у б1блютец1 Хар-ювсько! державно! академИ зал!зничного транспорту.

Автореферат розделаний " жовтня 1996 р.

Вшгуки на автореферат у двох екземплярах, зав1рен1 печаткою, прохаемо надсилати на адресу Ради академн.

Вчений секретар спещал!зовано1 Рад^

кандидат техшчних наук, доцентГ^?^ О П.О.Яновський

1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

1.1. Актуалыпсть проблеми. Шдвищення якост1 процесу перевезень на баз! створення нових сучасних ушфЬеованих систем автоматичного штервального регулювання руху по-тяпв (1РРП) нсрозривно пов'язане з актуальною проблемою п!двищення надШност! роботи рейкових к1л (РК).

Враховуючи ветку в1дпов!дальну роль I особливе значения РК як колШних датчиюв та канал1в непереривного типу, на о енот явих базуеться автоыатизащя зал1зиичннх перевезень та досягаеться Тх безпека, вони постШио розвиваються 1 вдосконалюються. При цьону великий вклад у теорда I практику РК внесли ведуч! вчеш 1* спещ'ал1'сти в галуз! зал!з-ничноТ автоматики 1 телемехашки, а такох холективи науко-во-досл!дних 1 конструкторських орган1зац!й та навчалышх заклад1в.

Разом з тим, в останш роки умови роботи РК як на магистральному, так 1 на промисловому транспорт! значно ускладнилися 1 Тх сксплуатат'йна надшшеть мае тенденц!ю до непереривного знияення. Таке положения обумовлено знач-ним попршенням стану верхньоТ будови коли та шдсиленням впливу несприятливих зовн!шн!х непереривних та дискретних д1й на взаемозв'язан! електричн! та механ1чн! параметри рейкових л!нШ.

Проведения активних кординапьних заход1в боротьби з попршенням стану рейкових л!нШ за реальних умов поеднано з великими труднощами, так як вони потребують значних ор-ган1защйних заход1в, каштальних витрат та матер!альних ресурсе. Тому на довгий пертд надто актуальним е застосу-вання пасивних заход!в, пов'язаних з удосконаленням метод1в

експлуатаци ¡снуючих РК та розробкою принципово нових Тх схем, а також швидкод!ючих колшних приймач1в з пороговим спрацюванням 1 селектившстю на декшька шформащйних ознак сигнального струму.

1.2. Мета та завдання до сложения. Метою дисертащйноТ робота с шдвищення якосп процесу перевезень за рахунок розширення облает! спйко! роботи рейкових кш шляхом створення бшып досконалих базових елемент!в та пристроГв фазочутливих колШних приймач!в (ФКП).

У в!дпов!дност! до поставлено! мети в робот! були ви-рннеш так! оснсвн! завдзния:

- проведений анал!з шлях1в шдвищення надшност! роботи РК та Гх колшних приймач!в;

- дослщжеш I розроблеш вхщш елементи ФКП ¡з засто-суванняы тиристорних перетворювач!в;

- досл!дхен1 I розроблеш електромагентн! параыетричн1 вир1шально-виконавч! елементи (ЕПВЕ);

- розроблеш математична модель, методики та алгорит-ми розрахунку ЕПВЕ;

- розроблен! принципово нов! ! бшьш досконалЁ фазо-чутлив! колшн! приймач!;

- запропонован! техн!чн! р1шення по вдосконаленню ¡с-нуючих ФКП;

- створен! спробн! зраэки ! проведен! експериментальн! доандження розроблених пристроТв, а також установлена Тх в!дпов!дн!сть теоретичним положениям та техн!чним вимо-гам.

1.3. Об'ект та предмет дося!дження. Об'ектом досл!джен-ня е рейков1 кола систем 1РРП. Предметом досл!дження с фа-зочутлив! колшш приймач1 РК.

1.4. Методологи досл1дження. Теоретичною та методо-лоНчною основою дооидження стали науков! пращ 1 рвения, прийнят! у галуз! автоматизацП: процесу персвсзень та безпеки руху. При роэробках вх!дних та вир1шувально-виконавчих елеменпв ФКП, математичноТ модел! ЕПВЕ та методик розрахунку запропонованих пристроГв були викори-стан1 матеиатичний апарат теорИ електричних к!л ! передач! сигнал1в, метод и обчислговальноГ математики 1 моделювання на ЕОМ.

1.5. Достов!рн1сть наукових положень обгрунтована зб1жн!стю теоретичних 1 експериментальних результата до-сл!джень, а також експлуатацшними внпробуваннями розроблених пристроГв у д!ючих системах електричноТ централ!зац1Г (ЕЦ) зал{зничних станцШ Докучаевського флю-со-доломГгного (ДФДК) та Кривор1зького твденного г1рни-чо-збагачувалыюго (КПГЗК) коыб1нат!в.

1.6. Наукояа новизна. На п1дстав! досл1да:ень тиристор-них перетворювач1в у вхщних колах ФКП визначеш основн1 умови та режими Гх роботи, отриман1 математичн! сшвв!дно-шення для ?х анал1зу \ розрахунку;

дослшжеш умови побудови вир!шально-викоиавчих пристроГв на баз! параметричних елемент!в;

розроблеш математична модель та методики розрахунку ЕПВЕ;

отриман} р1вняння для досл!дження тягового зусилля ЕПВЕ та умов усунення в1брацп його якоря без застосування додаткових пристосувань;

дослшжеш I виэначеш додатков! обласп ефективного застосування ЕПВЕ, в першу чергу як базису при розробц!

мажоритарних пристроГв та пристроТв сполучення м1кроелек-тронних систем з виконавчими елементами;

запропонований напрямок удосконалення ¡снуючих дво-елементних секторних ФКП шляхом створення Гх колШних елемент!в з параметричним принципом да;

1.7. Практична шнш'сть роботи полягае в тому, що на основ! виконаних досл!джень розроблен! тиристорн! вх1дш 1 параметричш вир1шально-виконавч! елементи ФКП. Запро-понован! I реал!зован! схеми ФКП з використанням нових ба-зових елеыент1В, а також з кнуючими шдукщйними та ней-тральннми реле, як1 вккяючають мсжлнв&ть появи небезпеч-них в!дказ!в та мають бшьш висош техшчн! характеристики. Розроблеш 1 техшчно реал!зоваш заходи, направлен! на вдо-сконалення двоелементних секторних реле та тиристорних ФКП РК сортувальних прок.

Отриыан1 у робота результата доайджень та розрахуню'в можуть бути використан! досл!дними 1 проектно-конструк-торськими установами як базис при серШному освоенн! ЕПВЕ, ФКП, а також при створенш мажоритарних пристроГв та пристроТв сполучення м!кроелектронних резервованих систем управл!ння з виконавчими елементами.

1.8. Реал1зашя результата роботи. Дисертацшна робота виконувалась у межах науково-досл!дницысих робгг кафедри "Автоматика 1 телемеханша" ХарДАЗТу зг1дно з планом ро-звитку ново? техн!ки, затвердженим Укрзал!зницею. Розроб-лен! ФКП упроваджеш в експлуатацш у схемах РК ддачих пристроТв ЕЦ станцШ Передаточна, Виноградиа, Комсо-мольська-Захщна, Сх!дна, ДЗФ Верхнш парк ДФДК та стан-цш Горизонта - 15, Концентрат, Руднична-2 КПГЗК.

Еконошчний ефект в!д упровадження розробок на ДФДК в 1992 р. склав 168414 крб. (в ц1нах 1991 р.). Оч1кува-ний р1чний економ!чний ефект в!д упровадження пристроГв на КПГЗК, в цшах 1991 р., складае 2650 крб.

1.9. Апробащя роботи, Основн! положения дисертащй-но! роботи були розгляну-п та схвалеш на нарад! "Перспективи розвитку 1 нов1 розробки зал1зничноГ автоматики" (Харк1в - 1995 р.), техшчнШ нарад! представник!в Укр-залЬнищ, зал1зниць УкраТни, ХарДАЗТу, ДДУЗТу, заводу "Трансзв'язок" \ Харювського ПКТБ з питань розробки I упровадження реле та блошв СЦБ на украТнських заводах (МиколаГв - 1994 р.), м1жнароднш школ1-семшар1 "Мшропроцесорш системи зв'язку та управления на зал1знич-ному транспорт!" (Алушта - 1994 р.), Ы1жнароднш науково-техшчнШ конференцп, присвячен!й 40-р1ччю БНЗТу "Проблеми шдвшцення стШкост! роботи транспортного комплексу та його кадрового навчання в умовах ринку (Гомшь -1993 р.), 52-58 науково-техн1чних конференщях кафедр ХарДАЗТу (ХНТу) та спещал1ст1в зал!зничного транспорту (Харк1в - 1990-1996 рр.),

Дисертац}я обговорена та схвалена на зас1данн! кафедрн "Автоматика 1 телемехашка" ХарДАЗТу, протокол № 7, в!д 3 липня 1996 р. та рекомендована до захисту.

1.10. Публ1кац1Г. За темою дисертацп опубл1ковано 20 друкованих праць, серед них 9 авторських св1доцтв на вина-ходи та р!шень про видачу патент!в.

1.11. Структура та обсяг роботи. Дисертац1я складаеться з вступу, чотирьох розд1л1в, висновку, списку л!тератури та 10 додатздв. Матер ¡ал основноТ частини викладено на 146 сторонках машинописного тексту, таблиць - 1, малюнк!в - 18,

б!бл!ограф1Я 146 найменувань. Загальний обсяг додатк!в 53 СТОрШКИ.

2. ОСНОВНИЙ ЗМ1СТ РОБОТИ

У встут обгрунтовано актуальшсть проблей, як! розглядаються у дисертацп, наведено стислу анотащю роботи, сформульовано мету та завдання дослщжень, воображено наукову новизну та практичне значения отриманих результате.

У першому роздш! внконаний аналгз надшност!1 причин в!дказ{в РК з урахуванням реальних умов Тх експлуатацп. Шдкреслюеться, що пог!ршення функцгоювання РК обумо-влено, головним чином, зниженням опору 1золяцИ рейкових лшш та шдвищениям р1вня завад. За результатами анал1эу шлях! в тдвищення надшност! роботи РК зроблено висновок, що одним з ефективних напрямк!в вир1шення ц!еТ проблеми с розробка нових та вдосконалення юнуючих кол!йних прий-мач!в, в першу чергу, фазочутливих, як найбшып розповсюд-жених та ун!версальних.

Проведений анал!з !снуючих ФКП, розглянут! основы! напрямки 7х удосконалення. Шдкреслюеться, що при прий-нятш блочнШ систем! побудови пристроТв к!льк!сть та функ-ц!ональне призначення блок!в визначаються Тх техн!чними характеристиками. У зв'язку з цим актуальност! набувають питання дослщження ! розробки принципово нових вх!дних та вир!шально-виконавчих елемент1в.

Одночасно з урахуванням широкого розповсюдження !н-дукцШних реле типу ДСП! в1дм!чаеться доцшьн!сть Тх безпо-

середнього вдосконалення, а також застосування останшх в рол! вир1шально-виконавчих елсмент!в ФКП.

Визначена мета роботи - тдвищекня якост! процесу пе-ревезень за рахунок розширення облает! стШкоТ роботи рей-кових к!л шляхом створення б!льш досконалих базових еле-мент!в та пристроГв ФКП.

Сформульован! основн! завдання:

- анал!з шлях!в п!двищення надШност! РК та Тх колШних приймач1в;

- досл^дження I розробка вх!дних елемент!в ФКП 13 застосуванням тиристорних перетворювач!в;

- досл!дження { розробка параметричних вир!шально-виконавчих елемент!в;

- розробка математичноТ модель методик I алгоритм!в розрахунку ЕПВЕ;

■ розробка принципово нових ! бшып досконалих фазо-чутливих колШних приймач!в;

- удоскокалсння 1снуючих ФКП;

- створення спробних зразк1в ! проведения експеримен-тальних дослщжень розроблених пристроТв, а також установления Тх в!дпов!дностх теоретичним положениям та техн!ч-ним вимогаы.

Другий розд!л роботи присвячсний створенню базових елемент1В ФКП. Достижений ! розроблений тиристорний вх1дний елемент, який працюе в режим! Д1льника частоти 1 забезпечуе ФКП високим коефодентом звороту, фазовою та частотною селективн!стями. При цьому видначеш ! оптимгзо-ван! параметри складових елемэдтв схеми тиристорного пе-ретворювача - шунтуючого та обмежувального резисторов як1, стаб!л!зують основн! характеристики пристроТв.

Так як вихшна напруга тиристорного дшьника скла-даеться з нескшченого ряда гарыошчних складових, то з ура-хуванням найб1лыпих абсолютно! 1 питомо! значень першоТ субгарыон!ки вона використовуегься в ФКП як 1нформацШ-ний сигнал. При цьому амппЬуда ц!еГ субгарион!ки складае

! +®

и^ = — {ит сое 2оа1 соз <*(св1) , (1)

ж

де кут, який визначае час проход жени я струму через тиристор;

ит - ампл1туда вих1дно! напруги; св - кутова частота.

3 урахуванням кута вЦкриття тиристора середне значения 1нформацшного сигналу визначаеться р1внянням

и! =

и

1т 2п

1-,1

10у ~

соз а

(2)

де и^ - ампл1туда першо!" субгармошки;

1оу - струм вШкриття тиристора;

1у - амшптуда струму управл!ння;

а - р1зниця фаз М1Ж опорним та управляючим струмами;

к" - коеф1щент пропорцШност1;

В зв'язку з цим щеалый фазов1 сшвв!дношення в тирис-торному вXIдному пристро! будуть при опередженш начально! фази сигналу управл1ння з частотою 25 Гц опорного сигналу 50 Гц 90°.

Результаты дослщжень спектра вихщного сигналу тд-тверджують його стаб1льн1сть при зыш! фази та ампл!туди струму управл!ння в робочих межах.

У В1дпов1дност1 до посгавлених задач проведен! досл!д-ження умов побудови ЕПВЕ. При цьому розглянут! залеж-ност! критично! величини коефЩенту модуляц!! в1д доброт-ност! контура, частоти струму управлшня та р!зниц! фаз струм!в 1нформац!йного ! опорного сигнал!в, а також отрн-ман! вирази для визначення частотно! М та фазово! Д<р областей збудження параметричного пристрою

1-

16

юс?!

1 +

Он ~ 16

I

(3)

у

2 2 2я - 2 агссоз , £ Д<р £ 2л + 2 атссоя . - , (4)

де ^ - резонансна частота параметричного контура; Он -добротн!сть контура. Розроблена математична модель ЕПВЕ, яка включае в себе так! диференцШн! р!вняння:

ОтЮ ~ = » + ^^ + С*Р з19п ^ПГ '

де uy(t) - напруга на обмотщ управления; iy(t) - струм в обмотц! управл!ння; iK(t) - струм в обмотц! контура;

R - активний onip обмотки управлЫня; Ly - шдуктившсть обмотки управлшня;

5(t) - величина noeiipaHoro зазору м!ж якорем i магшто-проводом ЕПВЕ; QT(t) - тягова характеристика ЕПВЕ; QM(t) - мехашчна характеристика ЕПВЕ;

т. - наведена до точки в!ДЛ1ку перемщення маса рухо-

мих частин ЕПВЕ; св - коеф!щент в'язкого тертя; с^р - коеф1ц!ент тертя.

Перше р1вняння системи (5) визначае залежн!сть напруги на обмотц! управлшня, друге - тягову характеристику, трете -зв'язок тж електромагнггними та мехашчними силами, що дтть на якорь ЕПВЕ при його pyci.

Принципова р!зниш1 uizc функц!яыи, як! визначають тягову характеристику в кнуючих та розроблен!8 математич-них моделях, викликала необх!дн!сть и детального до сложения. У результат! отримано р!вняння, яке конкретизуе значения функц!! тягово'1 характеристики ЕПВЕ

QT(t) = &L «»V) d КМШ) + 4« sin2(®t) ^ , (6)

де Фкм 1 Ф^ -магштш потоки, як! створюються при прохо-

дженш струм^в в!Дпов1Дно по обмотках контура та управления; Ямп * магштт опори вщповщио П- 1 Ш-под1бних

частин магштопроводу ЕПВЕ. При цьому визначен! умови усунення в!брац!1 якоря ЕПВЕ без застосування додаткових пристосувань (короткозаыкнутих витк!в та 1шп.)

) _ 2

4 dб ^ dS

= Ъи (7>

Використовуючи метод {нгегрування, проведен! достижения магнггноТ пров!дност! пов!тряних зазор!в ЕПВЕ, та ви-конан! ТТ розрахунки.

Теоретичш дослщження дозволили створити базу для практичноГ реал!зац!Г конструкцШ ФКП та ?х складових еле-мент!в.

У третьому розд!л! приведен! розробки конструкцШ ЕПВЕ I ФКП, новизна яких п!дтверджена авторськими св!доцтвами на винаходи та р!шеннями про видачу патент!В.

Запропонована схема эам!щення магн!тного кола ЕПВЕ, якШ в!дпов!дають диференцШн! р!вняння розпод!лення магн!тного потоку управп!ння

<*2фуг ^ , Ь

dz

у- - гудуфу2 + ду = о (8)

г контура

^f-~ *К9КФКЗ + 9к f" - 0, (9)

ds J-к

де Фу2 1 Фкз - магштш потоки в1дповщно управт'ння та контуру в розр1зах s i z; zy 1 rK - питом! (на одиницю довжини) Maraira! опори

магштопроводу; gy i дк - питом! MarHiTHi прон1дност1 розшовання;

Fy i FK - MPC вщпов1Дно обмоток управлшня I контура;

ly i 1к - довжини зон розсповання ыагн!тних поток!в.

На основ! схемн замадення та р1внянь (8) ! (9), з ураху-ванням взаемного впливу обмоток управл!ння i контура, розроблена методика розрахунку магн!тного кола ЕПВЕ.

Висок! TexHiHHi характеристики розробленого ЕПВЕ, в першу черту - високий кое^нщент звороту, частотна еелск-тивн!сть i надШтсть обуыовили досл!дження додаткових областей його ефективного застосування. Так, доц!льним е ви-користання ЕПВЕ як базису при розробд! мажоритарних при-строТв i пристроТв сполучення резервованих м!кроелектрон-них систем а виконавчими елементами, а також ïx безпосе-редне використання в рол! реле зм!нного струму (авар!йних, променевих га 1нш.).

У четвертому роздал!, у в!дпов!дност! до поставлених задач, запропонований новий напрямок удосконалення 1сную-чих ФКП типу ДСШ шляхом створення ïx колШних елемент!в з параметричним принципом ди. Проведен! досл!дження з метою п!двищення надШност! роботи тиристорних ФКП РК сортувальних г!рок. Запропонован! та реал!зован! в!дпов!дн! до цього техничн! рекомендацП.

Розроблений тиристорний ФКП, в якому шдукцШне репе виконуе функцЛ вир!шально-виконавчого елемента, Одержа-не р!вняння, яке описуе д!ю обертального моменту на сектор реле за р!зних умов функц!ювання тиристорних перетворю-вач!в. При цьому обертальний момент м(ь) сютядяеться з по-стШно! складовоТ

М= = 0.5 Кр1м1п1 аШ^ - <Р„) (10)

та эм1нноТ складовоГ

= 0.5 КрГм^п! 31п(2юЪ + 9п1 + <Рм) + + " + ~ <Рм) + - (11)

+ в!!^©^ + о)с + +

j=2

де Кр - коефщ1снт, який внзначае конструктивна памет-ри реле;

1п1/ 1пз - амшитудне значения в!дпов!дно м1сцевого, пер-

шо! та ]-тоТ гармоники колшного струм1в; Фм, фд!, фп;}- начальн! фази В1Дпов!Дно м1'сцевого, першоТ

та]-то! гармонии колШного струм1в; сип^ - обертальна частота ]-тоТ гармошки кол!йного струму.

V процес! виконання дисертацшноТ роботи поетапно проводилися досл!дження, розробка, доел!дна експлуатащя I впровадження розроблених ФКП у схеми РК дшчих при-

строТв ЕЦ эал!зничних станщй. Науков! дослщження 1 лабо-раторш випробування псрсв1рялись та доповнювались скс-плуатацШними випробуваннями. Перев1рка розроблено? ма-тематично! модел! ЕПВЕ - в!дпов!дшсть математичних р!в-няяь, як! визначають тягове зусилля, ф!зичшш процесам про-водилася шляхом пор1вняння розрахункових та експеримен-тальних характеристик. Експериментальн! характеристики були отриман! при випробуванн1 спробних прим!рник!в ЕПВЕ, виготовленних в заводських умовах. Пор1Вняльний анал|'з одержаних залежностей ! ндуктивностей обмоток управлшня ! контура та тягового зусилля в!д величини робо-чого зазору п1дтверджують можлив1сть застосування запро-понованоТ иатеыатичноТ модел! та розроблених методик для досл!джень I розрахунк!в ЕПВЕ.

Численна виробнича база дозволила здШснити випробування 1 впровадження розроблених пристроТв на зал!зничних стан^ях ДФДК I КПГЗК в умовах р1зних вид1в тяги: авто-ноыноТ, електротяги зышного струму ЮкВ та електротяги постШного струму 1,5 кВ. Позитивш результата дослщноТ експлуатащ'Г розроблених ФКП дозволили приступит« до Гх упровадження.

У висновку наведен! основн1 науков! I практичн! результата дисертацШноТ роботи.

У додатках наведен! алгоритми розрахунк!в магнггного кола ЕПВЕ, документа, як! пщтверджують новизну розроблених пристроТв, а також Тх досшдження та впровадження в експлуатацш в ддачих системах зал!зничноТ автоматики ДФДК! КПГЗК.

3. ОСНОВН1 РЕЗУЛЬТАТИ ТА висновки

1. Досл1джен! тиристорн! перетворювач! у вх!дних еле-ментах ФКП. Одержан! основа! сп!вв!дношеиня, як! доэволя-ють анал1зувати анал!тичними способами як!сн! ! к!льк!сн! сторони процес!в, що в!дбуваються в колах тиристорних пе-ретворювач!в. При цьому в!дзначаеться, що використання тиристорних перетворювач!в надшяе ФКП багатьма пози-тивними якостями, в першу чергу - високим коеф!ц!ентом звороту, частотною та фазовою селективн!стями.

2. Досл!джен! умови застосуваиня парамстричних еле-мент!в у вир!шальних 1 вир!шально-виконавчих пристроях ФКП, визначен! 1х частота! та фазов! характеристики.

3. Розроблена математична модель ЕПВЕ, виконаш до-слщження його тяговоТ характеристики. Одержано р!вняння, яке визначас умови усунення в!брацН якоря ЕПВЕ без застосуваиня для цього додаткових пристосовувань.

4. Проведен! досл!дження магн!тноТ пров!дност! пов!тря-них зазор!в ЕПВЕ! виконан! ТТ розрахунки.

5. Запропонован! конструкц!Т ЕПВЕ та ФКП з Тх засто-суванням. Шдкреслюеться, що використання ЕПВЕ дозволяе значно покращити надШнкть ФКП, змеишити при цьому розм1ри та вагу пристроГв.

6. Розроблен! методики та алгоритми розрахунку магн!тного кола ЕПВЕ. Визначен! додатков! облает! ефек-тивного застосуваиня ЕПВЕ як базового елемента мажори-тарних пристроГв ! пристроГв сполучення резервованих м!кроелектронних систем управл1ння з виконавчими елемен-тами та Тх безпосередне використання в рол! реле зм!нного струму (авар!йних, променевих та ¡нш.).

7. Запропоновано новий напрямок удосконалення ФКП типу ДСШ шляхом створ синя jx колШних слемент1В з пара-метричним принципом ди. Проведен! дослщження та розроб-лен! рекомендаци, направлен! на п!двищення надайносп робота тиристорних ФКП РК сортувальних г!рок.

8. Розроблений тиристорний ФКП з шдукцШниы реле. Одержане р!вняння, яке описуе д!ю обертального моменту на сектор реле за р!зних умов робота тиристорного перетворю-вача.

9. Встановлено, що РК при застосуванн! розроблених ФКП, новизна яких п!дтверджуеться авторськими свщоцтва-ми на винаходи та р!шеннями про видачу патент!в, мають до-статню над1йн!сть i в значн!й Mipi задовольняють вимогам експлуатацп.

10. Справедяив!сть та достов!рн!сть результат!в дослщ-жень, bhchobkîb та техЫчноТ рсал!зацп запропонованих у робот! пристроТв п1дтверджен! результатами лабораториих та тривалих експлуатацШних випробувань в умовах промисло-вого транспорту ДФДК i КПГЗК.

4. OCHOBHI ПОЛОЖЕНИЯ ДИСЕРТАЩ1 ОПУБЛ1КОВАН1 У СЛ1ДУЮЧИХ РОБОТАХ

1. Зекцер Д.М., Панченко C.B., Шевченко С.А. Новая интерпритация интегрального метода определения проводи-мостей воздушных зазоров И Межвуз. сб. научн. тр. Хар-ГАЖТ, 1996.- Вып.28.- С.28-33.

2. Панченко C.B., Кондратенко Н.Г. Исследование надежности параметрических фазочувствительных путевых при-

емников II Межвуз. сб. научн. тр. ХарГАЖТ.- 1995.- Вып.27.-С.25-31.

3. Шевченко С.А., Панченко C.B., Зекцер Д.М. Некоторые методы повышения коэффициента возврата реле мажоритарных устройств микропроцессорных систем управления II Межвуз. сб. научн. тр. ХарГАЖТ.- 1994.- Вып.25.- С.52-57.

4. Шевченко С.А., Панченко C.B., Капуста A.C. Бесконтактный путевой приемник информационных синалов // Межвуз. сб. научн. тр. ХИИТ.- 1993.- Вып.23.- С.50-53.

5. Шевченко С.А., Панченко C.B. Устройство сопряжения резервированных микропроцессорных систем с исполнительными объектами II Межвуз. сб. научн. тр. ХарГАЖТ.-1994.- Вып.25.- С.10-14.

6. Панченко C.B. Приемник для рельсовой цепи / Информационный лист №91-387.- Харьков, 1991.- 2 с.

7. Ас. № 1755331, СССР, МКИ Н01Н 53/10; 53/2. Индукционное двухэлементное реле / Подгайченко М.С., Шевченко С.А., Панченко C.B., Капуста A.C., Чаговец Н.Д., Край-нов В.Ф., Грибовода А.Ф.- Опубл. в Б.И. J& 30, 15.08.92.

8. Ас. № 1762330, СССР, МКИ Н01Н 5130; 51/32. Электромагнитное реле переменного тока / Подгайченко М.С., Боденчук В.Я., Шевченко С.А., Панченко C.B., Капуста A.C., Грибовода А.Ф., Аристов В.А.- Опубл. в Б.И. № 34, 15.09.92.

9. Ас. № 1796520, СССР, МКИ B61L 23/16. Приемник для рельсовой цепи / Подгайченко М.С., Шевченко С.А., Боденчук В.Я., Панченко C.B., Капуста A.C., Грибовода А.Ф., Крайнов В.Ф., Коваленко К.К., Аристов В.А.- Опубл. в Б.И. № 7, 23.02.93.

10. Подгайченко М.С., Боденчук В.Я., Шевченко С.А., Панченко C.B., Капуста A.C., Грибовода А.Ф., Крайнов В.Ф.,

Богодистов А.Д. Репе /Решение о выдаче патента на изобретение по заявке № 4926176 от 08.04.91.

11. Подгайченко М.С., Шевченко С.А., Панченко C.B., Капуста A.C., Грибовода А.Ф., Крайнов В.Ф., Богодистов А.Д., Боденчук В.Я. Реле /Решение о выдаче патента на изобретение по заявке № 4922170 от 28.03.91.

12. Шевченко С.А., Панченко C.B., Капуста A.C., Богодистов А.Д., Грибовода А.Ф. Реле /Решение о выдаче патента на изобретение по заявке № 4918532 от 12.03.91.

13. Шевченко С.А., Панченко C.B., Капуста A.C., Богодистов А.Д., Грибовода А.Ф. Устройство для контроля наличия сигналов /Решение о выдаче патента на изобретение по заявке № 4926355 от 04.04.91.

14. Шевченко С.А., Панченко C.B., Капуста A.C., Богодистов А.Д., Грибовода А.Ф. Устройство для контроля наличия сигналов /Решение о выдаче патента на изобретение по заявке №4926175 от 08.04.91.

15. Шевченко С.А., Панченко C.B., Чаговець М.Д., Капуста О.С., Крайнов В.Ф. Електромагн1тне параметричне реле / Р1шення про видачу патента на винах!д по заявд1 №93005141 в!д 22.07.93.

16. Панченко C.B. Исследование математической модели электромагнитных параметрических реле / Харьк. гос. академия ж.д. транспорта - Харьков, 1995.- 7 е.- Деп. в ГНТБ Украины № 2374 - Ук 95. 10.11.95.

17. Панченко C.B. Исследование путей создания параметрических решающе-исполнительных элементов / Харьк. гос. академия ж.д. транспорта - Харьков, 1995.- 7 е.- Деп. в ГНТБ Украины № 2372 - Ук 95. 10. II .95.

18. Панченко C.B. Исследование тиристорных преобразователей в схемах фазочувствительных путевых приемников / Харьков ин-т. инж. ж.-д. транспорта - Харьков, 1993.- 9 с.-Деп. в Укр.ИНТЭИ 10.09.93. № 43б-Ук93.

19. Панченко C.B. Разработка методик расчета магнитной цепи электромагнитных параметрических реле / Харьк. гос. академия ж.д. транспорта - Харьков, 1995.- 19 е.- Деп. в ГНТБ Украины № 2373 - Ук 95. 10.11.95.

20. Панченко C.B. Совершенствование конструкции электромагнитных параметрических реле / Харьк. гос. академия ж.д. транспорта - Харьков, 1995,- 9 е.- Деп. в ГНТБ Украины № 2375 - Ук 95. 10.11.95.

Особистий вклад автора в роботах написаних у сп!вав-торств!: у [II запропоновано застосування !нтегрального метода при визначенн! магн!тних пров!дностей всих форм по-в!тряних зазор!в; у [21 визначено надШн!сть параметричних ФКП та р!вня ïï тдвищення при застосуванш останшх в PK; у [3] отримаш р1вняння, як! визначають коефщ!ент звороту реле при pi3HHx заходах його п!двищення; у [4] розроблена схема колШного прийыача; у [5] запропоновано використовува-ти параметричн! елементи в пристроях сполучення та розроб-лен! Ix принципов! схеми; у [7,8,15] запропонован! устроТ магншшх систем реле; у [9,10,11,12,13,14] розроблен! принципов! схеми пристроТв.

ANNOTATION

Paachenko S.V. Outworking of phasesensitive receivers of electric trach circuits.

Dissertation for a candidate's degree of technical sciences on 05.22.08 speciality - "Railway transport maintenance". Kharkov state academy of reilway transport. Kharkov, 1996.

The analysis of track circuits reliability and the ways of its raising with due regard for increasing requirements and real maintenance conditions are carried out in this dissertation work. Research of phase-sensitive track receivers are carried out measures on improvement of their technical charateristics are defined and new receivers are developed and investigated, promoting to a considerable extent the raising of the potential and maintenance reliability of track circuits.

Панченко C.B. Разработка фазочувствительных путевых приемников электрических рельсовых цепей.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата технических наук по специальности 05.22.08 "Эксплуатация железнодорожного транспорта". Харьковская государственная академия железнодорожного транспорта. Харьков, 1996.

В диссертационной работе выполнен анализ надежности рельсовых цепей и путей ее повышения с учетом возросших требований и реальных условий эксплуатации. Проведены исследования фазочувствительных путевых приемников, определены мероприятия по улучшению их технических характеристик, разработаны и исследованы новые приемники, в значительной мере способствющие повышению потениальной и эксплуатационной надежности рельсовых цепей.

Ключов1 слова: електричн! pefiKOBi кола, фазочутлив!/ колШн! приймач!, вир!шально-виконавч1 елементи.

АННОТАЦИЯ