автореферат диссертации по транспорту, 05.22.14, диссертация на тему:Основы повышения эффективности информационно-управляющих систем распознавания пожаров внутри авиадвигателей

кандидата технических наук
Аль-Аммори, Али
город
Киев
год
1997
специальность ВАК РФ
05.22.14
Автореферат по транспорту на тему «Основы повышения эффективности информационно-управляющих систем распознавания пожаров внутри авиадвигателей»

Автореферат диссертации по теме "Основы повышения эффективности информационно-управляющих систем распознавания пожаров внутри авиадвигателей"

Лль-Аммпрі Алі О.

г о сл

УДК 629.735.083.06

ОСНОВИ ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ІНФОРМЛЦІЙНО-КЕРУЮЧІІХ СИСТЕМ РОЗПІЗНАВАННЯ ПОЖЕЖ ВСЕРЕДИНІ АВІАДВИГУНІВ

Спеціальність 05.22.14-Експлуатація повітряного транспорту

АВТОРЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук

Київ 1997

Дисертацією є рукопис.

Робота виконана в Київському міжнародному університеті цивільної авіації Міністерства освіта України

Науковий керівник : доктор технічних наук,професор Воробйов Владислав Михайлович завідуючий кафедрою КМУЦА

Офіційні опоненти: доктор технічних наук,профессор Комаров Андрій Олександрович завідуючий кафедрою ТЕЛА КМУЦА;

Провідна установа: АНТК "Антонов", міністерство промислової політики, м. Київ.

спеціалізованої вченої ради Д 01.35.04 при Київському міжнародному університеті цивільної авіації за адресою: 252058, Київ-58, просп. Космонавта Комарова, І.

З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Київського міжнародного університету цивільної авіації.

Автореферат розісланий ^^3,1997 р.

Вчений секретар спеціалізованої вченої ради

кандидат технічних наук Крижанівський Олег Анатолійович ст. викл. КІІ1ВС, м. Київ.

доктор технічних наук, професор

М.С.Кулнк

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РАБОТИ Актуальність теми

В данин час, як показав аналіз статиспшг авіаційних пригод (AIT), існує тенденція до зростання кількості пожеж і особливо пожеж авіаційних двигунів (АД). Виходячім цього, організація досліджень, спрямованих на розробку засобів боротьби з пожежами є важливою задачею не тільки науковців галузі але і всього суспільства в цілому.

Аварійність на ВС разподіляється таким чином: 20% з вини авіатехніки; 80% - з вини людини. Це ж стосується і аварійності під час пожеж. Тому пожежа - небезпечне явите, яке відноситься до класу проблемних ситуацій і дня екіпажу хоча й є малоймовірним, але головне явищем несподіваним і. пажкоиирішуваним. Ці складності і невизначеність ситуації виникають через велику кількість місць вннекнення пожеж, а також багатьох ї\ гид і в (звичайна, титанова, тощо).

Необхідно підкреслити, що невизначеність не є виробничим або конструктивним недоліком, а спричинена насамперед тим, що початкова стадія аикекненкя будь якої пожежі, особливо пожежі АД, є процес із значним невіпначеним печатко зим моментом. Невизначеність початкового моменту появи пожежі викликана великою складністю її початкового розпізнавання, багатофаісторн.іс'по, раптовістю і несподіваністю її виникнення. Статистика свідчит. також про те, що кількість помилкових спрацьовувань сигналізації про пожежу (ССП) перевищує кількість нормальних спрацьовувань и 2.1 рази. Беручи до уваги велику кількість помилкових спрацьовувань ССП що призвело до кількох авіакатастроф в 1986 році відповідним наказом по галузі виконуючі органи протипожежної сигналізації були підключені від автоматичного режиму.

Виходячи з цього, необхідно відмовитись від традиційних схем побудови інформаційно-керуючих систем розпізнавання пожеж двигунів (ІІССРГГД), які не забезпечують вимог діючої норматипно-технічної документації (НТД) і запропонувати інші структурні схеми побудови подібних систем.

Виникнення таких вн,ців пожеж, як "титанових", в сил;/ своєї катастрофічності і швидхоплшіучості ситуації, вимагає створення теоретичних і практичних рішень для реалізації нових підходів, що докорінно

змінюють стратегію вирішення проблеми боротьби з пожежами. До того ж необхідність створення сучасних ІКСРІІД вимагає також побудови нових структур організації, нових підходів до розробки іншого апарату в дослідженнях створення нових механізмів, в їх керуванні.

Метою дисертаційної роботи є розробка методів підвищення ефективності Інформаційно-керуїочих систем розпізнавання пожеж всередині авіадвигуна.

Для; досягнення поставленої мети необхідно було вирішити наступні основні задачі:

1. Проаналізувати небезпечні режими робота АД методом декомпо-зиції проблеми і виявити предметну облаль дослідження за допомогою моделі інформаційно-факторного аналізу (ІФА) як стратегічного принципу боротьби з пожежами АД.

2. Розробити методи оцінки стану системи "екіпаж - ССП" при пожежах за критеріями ІФА. Побудувати причинні моделі авіакатастроф під час пожеж на основі моделі ІФА.

3. Підвищити достовірність визначенії;] небезпечних режимів роботи АД під час пожеж новими методами: ІФА, теорії нечітких множин (ТИМ), інформаційного резервування, а також створити нові проблемно-динамічні структури локалізації пожежі.

4. Розробиш відповідний математичний апарат для вирішення проблеми старіння інформації.

Наукова новизна роботи полягає в тому, що:

1. Розроблено моделі ІФА як стратегічного принципу боротьби з пожежами АД і як основи математичного аналізу на.гзвичайно складних ситуацій, визначено області його застосування дія аналізу небезпечних льотних ситуацій (НЛС), що пов'язані з пожежами, його застосування для обгрунтування кількості параметрів, які необхідно контролювати, а також стратегії переходу від монопараметрнчного до поліпараметричного контролю (МПК, ППК).

2. Розроблено метод первинного аналізу пожежі на основі ТНМ для обгрунтування рівня проблемної ситуації при початкових моментах пожежі АД.

3. Запропоновано ноїшй метод побудови структур ССП на основі ТНМ і нове поняття поблемно-дмнамічних систем (ПДQ розпізнавання.

4.3апроггоновано попе: визначення пожежі як проблемної ситуації і проводиться її дослідження за допомогою ІФА, а також запропонована причинна модель авіакатастроф, пов'язаних з пожежами на основі ІФА.

5. Отримано нові узагальнені математичні залежності резервування та обліку характеристик ймовірності прн виборі оптимального критерію послідовного інформаційного резервування.

6. На основі ситемного підходу в новому аспекті проведено аналіз ССП на етапах життєвого циклу (ЖЦ) і програмованої експлуатації, заснований на працях В.М.Воробпова, А.Л.Тимченко, П.Р.Лєвкопця та ін.

7. Отримано нові математичні залежності врахування впливу фактора старіння інформації при інформаційному резервуванні ССП, а також нові залежності аналізу ефективності ССП при паралельному, послідовному і комбінованому резервуванні ССП.

Методи дослідження грунтуються на ІФА, а також на інформаційному системному підході оцінки ефективності, ТНМ, ймовірно-статистичному аналізі, методах оптамізації і алгебрі логіки. Реалізація таких підходів н дисертаційній роботі показана на рис.1.

Рис.1. Реалізація методів дослідження

Практична цінність

1. Розроблені методи можуть буш використані, для аналізу пожежних ситуацій на боргу ПС, особливо під час перши*, проявів виникнення пожежі.

2. Запропонований полі параметричний спосіб контролю доцільно використовувати для підвищення ефективності ІКСГПД.

3. Методологію аналізу ІФА важливо використовувати при розслідуванні АП в якості стратегічного принципу, а також навчальному процесі для проведення лабораторних робіт по розслідуванню АП, пов'язаних з пожежами.

4. Підходи аналітичного конструювання ефективні при розробці високоефективних ССП.

5. Окремі результати роботи доцільно Еикористовувати при підготовці спеціалістів і бортінженерів ЦА, а тахож дпн серпіфікації ССП та інших інформаційних структур.

Апробацій роботи

Основні положення і резуль тати робота допов: дались та одержали схвальні відгуки на науково-технічних конференціях:

II МНТК. - Методьі управления системной эффективностью функционирования электрофицированных и иилотажно- навигационных комплексов -Киев.- КНИГА. 1993;

III МНТК.- Проблемы совершенствования радиоэлектронных комплексов и систем обеспечения полетов "Аэронаиитация-94". -Киев.- КМУГА.- 1994;

III МНТК. - Методы управления системной эффективностью функционирования электрофицированных и пилотажно-навигационных комплексов "авионшеа -95",- Киев: КМУГА. 1995;

МНТК -Проблемы совершенствования с істем аэронавигационного обслуживания и управления подвижными обьектами. "АэронаЕкгация-96": Киев.-КМУГА -1996;

МНПК,- Обеспечение безопасности полетов в новых экономических условиях ІСиев.КМУГА -1997.

Публікації

За. темою дисертаційної робота опубліковано 15 наукових праць.

Структура та обсяг риботн

Дисертаційна роботі складається з: передмови, трьох розділів, ниснов-ки, переліку літератури із 112 найменувань. Загальний обсяг роботи - 185 сторінок, в тому числі 51) малюнків, 11 таблиць, 3 додатків.

СОЮЗНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ

Вступ: Обгрунтована актуальність, сформульовані мста та задачі

дослідження, відображена наукова новизна і практична цінність роботи, а також прийняті методи дослідження п дисертації.

Перший розділ: Проііодитьс.я інформаційний аналіз статистики відмов АД і визначається небезпечне тенденція росту числа пожеж, формування проблемно-інформаційних підходів в задачах розпізнавання пожеж, дається аналіз структур ССП, у тому числі ССП на літаках фірми "Боінг".

Вперше дасться класифікація пожеж як проблемних ситуацій і небезпечних явищ. За допомогою ТИМ проводиться первинний аналіз рівня невизначеності ;троблешшх ситуацій, що дає можливість більш чіткого опису ситуацій, ног'язаних з пожежами і виявлення якісних відмін ПДС від існуючих логіко-динамічних систем (;ІДС). Вперше вводиться поняття "першиіі момент пожежі". Перший момент пожежі розглядається як центральне визначення при створенні нових структур ІКСРПД і усуненні негативних явищ "помилкових" тревог.

Проводиться аналіз пожеж за допомогою ТИМ, яка діє можливість переходу до обгрунтування стратегічно нових теоретичних основ ІФА як стратегічного аналізу природи катастроф і переходу від мопопараметрич-ного контролю (МПК) до пол ¡.параметричного контролю (ППК). Основні теоретичні положення методу' ІФА полягають в його математичнім формулі (ентропії ІФА):

S[®a = - 2 /’ і log £ /• і ; Рі := ]Г (jri + zï) ;

/«t 1-І /-1 Ц U

Sioa = -£(j:i + Z}) f -J'* ■ <2>

/-1 1-І

де Xi-основні фактори, Zi-допоміжні фактори.

На основі методу ІФА прос адиться класифікація сисгем розпізнавання

б

пожеж АД і дається графічне зображення для МПК и ППК, як це показано на рис. 2.

Рпс.2. Способи контролю за допомогою ІФА: а- МПК; - б- ППК

За допомогою ІФА проведено причинний аналіз авіакатастроф для виявлення необхідності переходу під МПК до ППК, що становить дуже важливу проблему в процесі розпізнавання пожеж АД в перші моменти винекнеиня пожеж. Окрім того, за допомогою ІФА можна зняти негативні явища (помилкові дії екіпажу) і невизначеність і» іраннчиих і заграничных ситуаціях. В роботі застосовується нова причинна модель ІФА для розслідування аві;ікатастроф з пожежами двигунів на прикладі Красноярської катастрофи ТУ-154.

В другому розділі розглядаються теоретичні основи підвищення зфективності ІКСРПД і проводиться аналіз існуючих критеріїв ефективності і визначена область застосування цих критеріїв. На основі цього аналізу був зроблений висновок про необхідність переходу на новий метод аналізу ІФА і тому в роботі пропонується інформаційно-ймовірносний підхід і вперше узагальненім критерій ефективності систем розпізнавання на основі функції ентропії ІФА:

Е*■=-£ t Р(Ні)Фііо8£ Р(НІ)ФІ (2)

/"І 4-І і*І

Ефективність ІКСРПД безпосередньо зв'язала з безпекою польотів як стратегічною ціллю системи "екіпаж-ПС". Тому комплексним показником рівня безпеки польотів може бути ентропія ймовірності вдалого

закінчення польоту

Еіфа,6ип= -£ РбипЮІОяХ РбипЮ ; (3)

/-! 1-і -

1Ь ІС Р V

Рбнп(0 — Pai{t) X РовеО ) 2- Рэф!^)ХР/вл(ОХ Pno*Bp(t),

1 = 1 Г=І а=1 j«l f:s 1

де Pai(t)- відмоеосгінкість; ?овв(0- живучість; Рэф(0- підмовобезлека.

Системна ефективність функціонування ІКСРПД (Цс) залежить від властивостей об'єктів, процесів і систем (Sk); функцій (Fk); задач (Зк), що забезпечують досягнення цілей на етапах ЖЦ, що реалізують властивості (Sk) і системи (БО.шо реалізують намічені функції і задачі

Цс= Г( Sk,Fk,3k, Sk), К= 1,2 К.

З позиції системного підходу зді ікнюєтьсії декомпозпція проблеми підвищення ефективності ІКСРПД в задачах безпеки польотів і ефективності експлуатації ПС на етапах ЖЦ. Процедура дскомпозиції. стану ІКСРПД може бути представлена графом деревоподібного типу:

Si = {SyyiT,Scc,iiAC,SKc}, (4)

де Syyn = {хілх2л...лхі.} => 1; :Jcc= {хілху'.-.лхь} => І;

Sac = {хілх:л...лхі.} => І; Si - стан ІКСРПД під час експлуатації: S>-yn, See, Sac - етап ІКСРПД, ідо відповідає НПС (ускладнені умови польоту (УУП)), складна ситуация (СС), аврійна «ггуація (АС), катастрофічна ситуація (KQ).

Множина технічних станів ССП, умов ОПС і можливості системи "екіпа;к-ГІС" через логічні умови можуть бути виражені у вигляді:

п п

ґ 1, якщо £ РіГМі)Фі(і)> 2 E*onci(t,P), (5)

Xj(t) “ { і=| i = 1

1.0, в протилежному випадку.

При цьому х* = [лі*пхг*г\х:і*пх4*], де хі*,х2*,хз’,|,х.і* відповідно характеризують рівні НПС за окремлм або

сукупним ефектом Фі ; E*onc(t,P) та Eonc(t,P) - відлові,що нормативна і фактична ефективність функціонування, відповідні НПС; Р - шкала градації НПС; Ні - технічітий стан ССП.

Запропонований граф логічної сукупності інформаційної ефективності функціонування ІКСРПД являє собою інформаційне "дерево критерії»" оптимізації і забезпечує структуризацию задач і підходів в предметній області діяльності ігри розкритті внутрішніх властивостей процесів ІКСРПД для сертифікації і верифікації цих систем за етапами ЖЦ.

Виникнення нових видів пожеж на ПС, як "титанових", в силу своєї рушійної небезпечності ситуацій, вимагало створення теоретичних і практичних рішень для реалізації намічених задач. На основі аналізу причин виникнення "титаноїшх" пожеж проведено англ із операторської діяльності екіпажу в НПС, що викликані пожежами. Особливістю функціонування інформаційних систем, є те, що в ряді випадків воїн і можуть бути, віднесені до класу ЛДС, при цьому функція предикат системи "екіпаж - ССП" як ЛДС має вигля д:

( І при ТрочпгТопс; (1 при Трозп>Тоис;

х=Н х ='!о при "помилковій гривозі"; (6)

10 н протилежному випадку ІО при "пропуску".

У відповідності з НТД по проведенню польотів ймовірність виникнення ві дмовних станін ССП вважається допустимою на ріпні

(Зссп(0=С*п.п(1)=10-7 1 /годину.

Одним із критеріїв помилок операторі, може виявитися запізнення у часі: гп.опотп.нтд,

де тп.нтд< Зс - час парирування ОГІС за НТД.

Ця умова особливо важлива при виникненні "титанових" пожеж, коли необхідно якомога раніше визначити її наявність і виконати комплекс мироприємств по локалізації.

Отримано вираз оцішси відмовобезпекн ССП при парірованні екіпажем "титанових" пожеж на ПС

п к

Р(1) =І ІРі(і) , (7)

1-І £=1

де і, п, 2, е - види підмов оператора, ССП, види зшіежних технічних і про-грамішх відмов, правильних і неправильних дій оператора в НПС.

На основі ананізу подій, що були викладені "титановими" пожежами на ПС, визначені діагностичні тести і розроблено методи побудови ССП

підвищеної надійності з мажоритарною логікою.

Е! третьому розділі розглядаються питання інформаційного резервувані ня і старіння інформації. На основі триномінального розподілу аналізується ймовірність того, що для п датчиків к із них взагалі не виявляють пожежі, ш-к датчиків спрацьовують з помилковою тривогою і п-пг подадуть правильну інформацію за формулою:

Р(п-т, т-1с,к)= С,"'11 ап'тСтга'К Ьт К с1к , (8)

де а, Ь, (1, відповіно, ймовірність правильного виявлення; "помилкоеої" тревогн і невиявлення пожежі.

Підвищить якість інформаційних систем, що складаються з п датчиків, можливо підвищенням ймовірності інформації, що оцінюється ймовірниснимн характеристиками аі, Ьі, ¿і датчиків; вибором оптимальної інформаційної структури комбінованих системних датчиків і збільшенням кількості датчиків.

На основі мажоритарного принципу, згідно з яким інформація приймається тільки тоді, коли не менше С? датчиків сигналізують про наявність пожежі, визначені ймовірність я(п,<3) правильного виявлення

пожежі, а також ймоЬірність Ь(п,0) и </(п,С>) хибної тревоги та невиявлен-

/

ня відповідно наступними виразами:

0-і о+у

а„,с!=1-(ь+с1)п=1 О а" £ 0(„.„> ;

V =1 =0

п

ь„,«г= і; С“пЬ (!("-*); (9)

»=9

О-і О-у-і

(і„,р = 2 Оп ау X С>.у) Ь» сі«"-'"«').

V ~0 =0

де у-число джерел, що дають правильну інформацію про пожежу; \у-число джерел, що дають хибну інформацію.

На основі теореми Баєса, при послідовному інформаційному резервуванні на к-ому етапі конгролю ймовірноісті ав, Ьб і <1б , визначаються за допомогою виразів:

аб=Р(Н1/А)= аак /(аак+(1-а)Ьк);

Ьб=Р(Н2/А)=(1-а)Ьк /(аак+(1-а)Ьк); (10)

гіб=Р(Н 1/В)= аак /(а<ік+(1-а)ак),

де а - апріорна ймовірність наявності пожежі.

Ввівши позначення'змішшх Р=(1-а)/а і у-Ь/а запишемо вираз (10) у вигляді:

ав= 1/(1 + РуЧ;

Ьб=Ргк/(1 + ЗУ1); (11)

<Іб=Ук/(Р+їк), де у- коефіцієнт, що оцінює якість датчика.

Р - відношення апріорних ймовірностей пожежі.

В роботі отримані узагальнені формули вибору оптимального критерію "к из ш" послідовних запитів датчика, який визначає ймовірність правильного виявлення: ■

Ш

Г«(0 = П(1+РГ/1+РГ). (12)

і=і

а ймовірність хибної тривога буде мати такий вигляд:

Ш

Гтш(0 = п(ірт‘+і/і+рг). (із)

і=і

Послідовне інформаційне резервування забезпечує підвищення певності інформації без значних затрат. Однак обмеженням тут є фактор старіння інформації, який можливо оцінити за допомогою № - часу старіння інформації, а також часу кореляції тк, випадкових перешкод та технічних відмов датчиків. Врахування цих негативних факторів забезпечується розподілом ймовірностей g(m), що визначається такий виразом:

£(т)=(т«/и)ехр-(и/тк)пі, (14)

де т - число запитів т=1,2,3....

Ймовірність правильного виявлення пожежі при послідовному резервуванні абс, а також ймовірність хибної тривоги Ьбс і невиявлешш Ьбс, з урахуванням фактора старіння, будуть виражатися наступними залеясно-стями:

а =а /(І-^ММга

б С 6*

О

т

Ь =Ь Г(1-£(т))<іт

б е 6^

О

т

(1 =А |{*(т)сІт

де т - допустима величина вікна .

Дослідження теоретичних посилок за допомогою методу "Монте-Карло" показуз достатньо високе сходження закономірності зміни статистичних характеристик, отриманих теоретичним і статистичним способами.

ОСНОВНІ ВИСНОВКИ ПО РОБОТІ

1. Запропонований ІФА і розглянуті за його допомогою АП, що пов'язані з пожежами, з узагальненим аналізом, який компенсує недоліки класичного факторного аналізу і сучасної теорії інформації. ІФА являється перспективним при аналізі авіакатастроф за інформаційними явищами, а також забезпечує прогнозування небезпечних явищ і усунення негативних явищ гранично-складних факторів.

2. Розроблено теоретичні основи ІФА і дасться методика його практичного застосування під час аналізу ситуації при пожежі.

3. Запропоновано розгляд пожежі як проблемної ситуації, яка служить основною розкриття фаз і елементів прийняття рішень екіпажем. Її первинною математичною основою є ТНМ, за допомогою якої вдається якісно оцінити граничну і заграничну ступінь складності пожежі і перейти на новий рівень аналізу ІФА.

4. На основі аналізу фізичних і інформаційних причин виникнення і розвитку пожеж АД сформульовані основні підходи в дослідженні цих небезпечних явищ та дано первинний аналіз існуючих систем і перехід на найбільш якісні структури врахування перших моментів виникнення пожеж і усунення помилок першого і другого роду.

5. Запропонована нова класифікація ССП як ПДС, яка якісно відрізняється від існуючих систем.

6. Розглянуті основні аспекти підвищення інформаційної ефектив-

пості розпізнавання пожеж АД на основі узагальненого інформаційно-ймовірнісного критерія ефективності і дані рекомендації про шляхах її підвищення.

7. На основі системного аналізу пропонується рішення проблеми підвищення ефективності ІКСРГІ. Проведено аналіз операторської діяльності і розглянуто основні шляхи по створенню АСУ ССП для розвантаження екіпажу і усуненню негативних (помилкових) дій для підвищення надійності і безпеки польотів при пожежах.

8. Запропоновано в новому аспекті побудову дерева критеріїв системної оптимізації для визначення вимог до якості процесів функціонування ССП до динаміки процесів (проектування, виготовлення і експлуатація) і до ресурсів ССП. При цьому визначаються і обмеження по ресурсах: технічним і методологічним.

9. Розроблена ймовірнісна модель ССП з мажоритарною логікою, яка дає можливість вибору найкращої структури побудови ССП і обірунту-вання оптимального критерія резервування системи з мажоритарною логікою.

10. Розроблено методи підвищення достовірності інформації способом паралельного і послідовного резервування і отримано нові математичні залежності по вибору оптимального критерія послідовних запитів одного і того ж датчика з урахуванням часу старіння інформації і технічної надійності.

11. Розроблений алгоритм апробації результатів дослідження методом статистичних випробувань.

Основні положений дисертації викладено в наступних роботах:

1. Аль-Аммори Али. Информационно-факторный способ распознавания опасных полетных ситуаций. Киев, 1997.- 53с. (НАН Украины, ин-т Кибернетики им. В.М.Глушкова).

2. Аль-Аммори Али. Предпосылки развития информационно-факторного анализа при эксплуатации новой авиациоішой техники Н Средства управления охраной труда и окружающей среды на предприятиях гражданской авиации.-Киев: КНИГА, 1991.-С.21-27.

3. Аль-Аммори Али. Информационно-факторный анализ как стратегический принцип борьбы с пожарами силовой установки В СИ Проблемы безопасности полетов.-Москва: ВИНИТИ. -1997. № 4- С21-31.

4. П.С.Соченко, Аль-Аммори А.Н., Аль-Аммори О.М., Дагман Я. Эффектов-

ность применения микропроцессорных систем в условиях эксплуатации авиационного оборудования // Защита информации,- К.: КМУГА, 1995.-С.106-109.

5. Воробьев В. М., Аль-Алшори A.H., Аль-Алшори О М. Механизмы процессов образования информационных потоков систем пожарной сигнализации летательных аппаратов И Проблемы управления технической эксплуатацией авиационной техники. - К.: КМУГА, 1995.- С.127-132.

6. Аль-Алшори Али, О. М.Аль-Аммори.Оценка влияния фактора старения информации на ее достоверность/Шробл емы информатизации и управления.-Киев : КМУГА,1997.-С.138-140.

7. В.И. Гриценко, В. М.Воробьев, А.А.Тшменко, Аль-Алшори Али и др. Системная эффективность программированной эксплуатации обьектов новой техники. Теоретические основы и методы повышения системной эффективности функционирования авиационного оборудования. Киев, 1996.- 30с.-(Препр. НАН Украины, ин-т кибернетики им. В.М.Глушкова; 96-6).

8. Тимченко A.A., Аль-Алшори А.Н. Методы анализа управления процессами развития авиатехники // Пути повышения эффективное™ управления производством, качества продукции и успех на рынке. Черкассы, 1994,- С.91-101 Дсп. в НИИТЭХИМа № 170-XII 93.

9. Аль-Алшори А ли. Информационно-факторный анализ и особенности организации эргономического контроля при управлении в технических системах // Тез.док. СНТК Черкассы,- ЧИТИ. - 1992 С.24-25.

10. Аль-Алшори Али. Механизмы развития особых случаев полета при пожарах ВС и вероятностно-статистические методы их оценок // методы управления системной эффективностью функционирования электрофицированных и пилотажно-навигационных комплексов.: Тез. док. II МНТК. - Киев,-КИИГА,- 1993.-С.82.

i 1. Аль-Алшори А.Н. Системный подход к проблеме повышения эффективности функционирования АО // Тез. док. III МНТК 1994 С.110.

12. Аль-Алшори А.Н. Исследование технической сложности н первых моментов возникновения титановых пожаров как способ повышения безопасности полетов // Проблемы совершенствования систем аэронавигационного обслуживания и управления подвижными объектами. "Аэронавигация-96": Тез. док. МНТК Киев.-КМУГА -1996. С.68.

13. Аль-Алшори Али. Анализ структур систем о пожаре авиадвигателей ВС // Тез.док. МНТК Киев.-КМУГА-1996.-С.68.

14. Лль-Аммори А.Н. Методика повышения системной эффективности систем распознавания опасных режимов работы авиадвигателей воздушных судов // Тез. док.ХЫУ СНТК. Киев,- КМУГА,- І996.-С.36-37.

15. Аль-Аммори Али. Анализ критериев эффективности систем распознавания опасных режимов работы АД // Обеспечение безопасности полетов в новых экономических условиях. Тез. док. МНПК. Киев-1997,- С.261-262.

АНОТАЦІЯ

Аль-Амморі Алі. Основи підвищення ефективності інформаційно-керуючих систем розпізнавання пожеж всередині двигуна,- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.22.14 - експлуатація повітряного транспорту. - Київський міжнародний університет цивільної авіації, Україна, Київ, 1997.

Робота присвячена теоретичним і прикладним питанням створення нового апарату - інформаційно-факторного аналізу (ІФА) як стратегічного принципу боротьби з небезпечними польотними ситуаціями. Розроблено теоретичні положення ІФА і його способи: інформаційна ефективність, інформаційне резервування і вплив фактору старіння інформації на надійність інформаційних систем. Основні результати роботиможуть бути використані при проектуванні і експлуатації об’єктів нової техніки.

Ключові слова: інформаційно-факторний аналіз, інформаційна ефективність, інформаційне резервування, старіння інформації, ймовірнісно-статистичне моделювання.

АННОТАЦИЯ

Аль-Аммори Али. Основы повышения эффективности информационно-управляющих систем распознавания пожаров внутри авиадвигателей,- Рукопись.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата технических наук по специальности: 05.22.14 - эксплуатация воздушного транспорта. - Киевский международный университет гражданской авиации, Киев. 1997.

Диссертация посвящена техническим и прикладным вопросам создания нового аппарата - информационно-факторного анализа (ИФА) как стратегияе-

ского принципа борьбы с опасными полетными ситуациями. Разработаны , теоретические положения ИФА и его способы: информационная эффективность, информационное резервирование и влияние фактора старения информации на надежность информационных систем. Основные результаты работы могут быть использованы при проектировании и эксплуатации обьектов новой техники.

Ключевые слова: информационно-факторный анализ, информационная эффективность, информационное резервирование, старение информации, вероятностно-статистическое моделирование.

SUMMARY

Al-Ammouri Ali. The bases of raising effectiveness of informational-control systems for identification of fire inside aviation engines, -manuscript.

Thesis for Candidate of Science (Engineering) by speciality 05.22.14 - air craft operation and maintenance. The Kyiv International University of Civil Aviation, Ukraine, Kyiv, 1997.

The dissertation is devoted to the theoratical and applicational issues, creation of new methods Informational Factor Analysis (IFA) as strategical principel of defence, against dangerous flights situations.

The elaborated theoratical aspects of IFA and its methods: informational effectiveness, informational reservs and the effect of the factors of deterioration of information on the reliability of informational systems. The main results of the thesis may be used in designing and exploatation of the objects of new technics.

Key words: informational factors analysis, informational effectiveness, deterioration of information, probability and statistical planing.