автореферат диссертации по строительству, 05.23.08, диссертация на тему:Обоснование рациональных методов организации монтажных работ при реконструкции одноэтажных промзданий

кандидата технических наук
Мартыш, Александра Потаповна
город
Днепропетровск
год
1994
специальность ВАК РФ
05.23.08
Автореферат по строительству на тему «Обоснование рациональных методов организации монтажных работ при реконструкции одноэтажных промзданий»

Автореферат диссертации по теме "Обоснование рациональных методов организации монтажных работ при реконструкции одноэтажных промзданий"

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ІНЯЕНЕРНО-БУДїВЕЛЬНИЙ ІНСТИТУТ

На правах рукопису

МАРТИШ Олександра Потапівна 1*у ?Гб ОД

19"'»

УДК 69.059:725.4

ОБГРУНТУВАННЯ РАЦІОНАЛЬНИХ МЕТОДІВ ОРГАНІЗАЦІЇ МОНТАЖНИХ РОБІТ-ПРИ РЕКОНСТРУКЦІЇ ОДНОПОВЕРХОВИХ ПРОМБУДОВ

05.23.08. Технологія і організація промислового і цивільного будівництва

АВТОРЕФЕРАТ дисертації*'на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук

Дніпропетровськ

1994

7>исертацією є рукопис.

Робота виконана на кафедрі технології будівельного виробництва дніпропетровського інженерно-будівельного інституту.

Науковий керівник - кандидат технічних наук, доцент А.Т.БІлоконь.

Науковий консультант - доктор технічних наук, процесор Р.Р.Тян.

0*іцічні опоненти - доктор технічних наук, .

процесор т.’ь.Гончаренко.

- кандидат технічних наук, доцент РЛДірнос.

Провідна організація - Придніпровський Промбудпроект корпорації "Укрбуд",

!.!. ЛнІПООПбТрОВСЬК.

1 Захист відбудеться " мІР94 р. о год. на засіданні спеціалізованої вченої ради К 066.52.0? дніпропетровського інженерно-будівельного інституту за адресою: 320600, и.Гнігшопетровськ, вул. Чернишевського, 2Ч-&,

ІТТї. ■

З дисертацією :.:окнг ознайомитися у бібліотеці інституту. Автода^етат погісч'НРЛ " тс94 о.

Ччени'* секчетап спеціалізовано" вчено'’ ради к.т.н., поцент

Д Датаупна

’ ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОГОГЛ

ДКТТА.їїТ-НІСТ^ ПРООТЖ. Реконструкція та технічне переобладнання підприємств є провідною стратегією на тривалий час розвитку матеріальної бази суспільства. 'Лей шлях може найбільш швидко забезпечити на сучасному етапі становлення та розвитку ринкових відносин прискорене обновлення основних.Фондів промисловості, підвищення конкурентоздатності вітчизняної продукції на світовому ринку та вирішення низки соціальних проблем. Успішна реконструкція промислових підприємств залежить від застосування раціональних організаційно-технологічних рішень проведення будівельно-монтажних робіт, засобів механізації, найбільш придатних до роботи в умовах діючого виробництва. Низька ефективність використання засобів механізації багато в чому визначається недосконалістю методик обгрунтування та вибору раціональних варіантів організгції монтажних робіт і комплектів кранів, які недостатньо враховують проектні та організаційно-технологічні особливості реконструйованих об"єк-тів, а також фактичну продуктивність машн в стиснених умовах діючого виробництва.

Специфіка діючого виробництва вимагає проведення, робіт по реконструкції підприємств у мінімальні терміни. Застосування звичайних методів інтенсифікації проведення монтажних робіт/запро- ' вадження паралельних потоків, суміщення монтажних процесів,укрупнення конструкцій/ обмежено внаслідок: малого обсягу і нескупчено- -оті робіт; неможливості розміщення та організації роботи додаткових машин для розвантаження, сортування та складування конструк-ці'”, укрупнення і подавання їх в зону монтажу; обмежень діючого виробництва, які впливають на кут повороту стріл»: крана, розміщення стоянок, маршрут руху ;сп-пів і безперервність їх роботи.

^ умовах новогг будівіицтва раціональній варіант організації • моктакних робіт і комплект кранів визначаються екоко-ічі-х? доцільністю їх використання. При реконструкції необхідно перевіряти мок-.гнвість технічної реалізації прийнятого заріанта організації монтажного процесу в конкретних умовах діючого виробництва.

У зв"язку з -цим актуальний теоретичним та практичним завданням є обгрунтування раціональних варіантів організації монтажних рсбіт при реконструкції одноповерхових промбудов в залежності від умов проведення робіт.

Робота виконувалась у відповідності з комплексною науково-технічною програмою 0.55.16, завдання ТО Лерубуду СРЗР.

М2Т0Г РОБОТИ є розробка методики обгрунтування раціональних варіантів організації ионтажних робіт в умовах реконструкції одноповерхових промбудов.

ЗАВДАННЯ ГОС7Т7Т'ЗННЯ . Лля досягнення мети в дисертації поставлені такі завдання:

Т. Систематизувати і класифікувати технологічні схеми монтажу конструкцій прольотів, які реконструюються, одноповерхових промбу-дов.

2. встановити закономірності впливу технічних параметрів монтажу кранів та умов їх роботи на тривалість монтажу конструкцій.

?. Встановити ступінь технологічного суміщення г.онтаку різних видів конструкцій в залежності від умов проведений робіт.

4. Розробити методику обгрунтування раціональних варіантів організації монтажних робіт при реконструкції одноповерхових промбу-дов.

Вирішення цих завдань засноване на гіпотезі в припущенні існування тісного взаємозв'язку між умовами проведення при реконструкції діючих підприємств та методами організації і технології монтажних робіт.

Об'єктом дослідження є дестабілізуючі організаційно-технологічні факторі: реконструкції та їх вплив на методи організації і технології монтажних робіт.

7ля вирішення поставлених завдань використані т.гкі методи наукових досліджень: систематизація та узагальнення т.осзіду, логічний і морфологічний аналіз, системний підхід, клгс::*ік<-Ція, типізація, моделювання, Нормалізація, математична стст-:ст:і.-:а і теорія імовірностей, кореляційно-регресивний аналіз.

НАУЇСЗА НСТ?НА роботи полягає в:

систематизації, класифікації і типізації те::н:л:гічних схем монтажу конструкцій в залежності від типу стеснекосгі прольотів, цс реконструюються, та пзжиму роботи кранів;

встановленні закономірностей зміни тривалості монтажних процесів від технічних параметрів кранів та режиму >'х ребсти;

обгрунтуванні ступеня технологічного суміщення монтажу пізних видів конструкцій від умов проведення робіт.

ПРАКТИЧНА. ЦІННІСТЬ роботи полягає в розробці методики вибору національних технологічних схем та вгрі антів організації монтаиу конструкцій в залежності від умов пооведення робіт пул реконструкції одноповерхових промбудов.

НА ЗАХИСТ ?ЙЮСЯТЬСЯ:

типові технологічні схеми монтажу конструкцій в умовах реконструкції одноповерхових промбудов;

закономірності зміни тривалості монтажних процесів від технічних параметрів кранів та режиму їх роботи; ,

закономірності обгрунтування ступеня технологічного суміщення : монтажу різних видів конструкцій від умов проведення робіт;

методика вибору і обгрунтування раціональних методів організації монтажних робіт при реконструкції одноповерхових промбудов.

ВПРОЗАЛЕНЕЯ РЕЗУЛЬТАТІВ ГОСЛТЇЕЕНКй. Технологічні схеми монтажу конструкцій та методика обгрунтування ступеня суміщення робіт використовувались при розробці ІНР по реконструкції головного корпусу SEC в с, ? ПЮ Головмосбуду. Економічний ефект становив 20 тис. крб.

Положення методики по вибору комплекту кранів та організації монтажних робіт використані в тресті "Хохсохімтепл'омонтаж" при розробці ПЗР по реконструкції об'єктів чорної металургії.

Методика визначення раціональних варіантів організації монтажних робіт використовувались при розробці "Рекомендаций по выбору организационно-технологических решений монтажа реконструируемых одноэтажных промышленных зданий" ?ержбуду СРСР.

Технологічні схеми монтажу конструкцій ввійшли до складу "Ор-ганизационно-технологнческих решений по производству монтажних и демонтажных работ в условиях реконструкции промышленных предприятий" Лержбулу СГСР.

АПРОГАцТЯ P0F0T-I. Результати досліджень доповідались і одержали позитивну оцінку кг наукових семінарах кафедр технології будівельного виробництва, організації і управління будівництвом і економіки будівництв? дніпропетровського інженерно-будівельного інституту, ? науково-технічних конференціях Л-TFI. республіканській науково-технічні'? конференції, 2 республіканських наукових семінарах, обласній науково-практичній конференції, секції науково-технічно? Ради ТНПО’ЯТГ Тетбуду СРСР.

ПУЕНПА-ДІТ. Основні положення дисертації опубліковані в II друкованих роботах і ? депонованих рукописах. ,

СТРУКТУРА I OFCfr РОБОТИ, дисертація складається з вступу, чотирьох розділів, загальних висновків, списку використаної літератури із TIP назв, ? додатків і становить /без додатків/ 1-70 сторінок, в тому числі ?6 малюнків і °Л таблиці.

в

S'vlTCT РОБОТИ

Економічна ефективність реконструкції діючих підприємств ЇЇЗ-реконливо доведена теорією і практикою будівництва. Реконструкція є специфічним видом будівельного виробництва і вигідно відрізвя-ється від нового будівництва частковим характером відтворення основних фондів, але створює одночасно більш складні умови для проведення будівельно-монтажних робіт.

Дослідження в галузі технології і організації монтажних робіт при реконструкції діючих підприємств здійснювались в ЦНЛО'ЛП Лержбуду СРСР, Е?ТГЯ Держбуду УТСР, H№F, ВНШпраці в будівництві, Харківському і Уральському ПромбудїШпроектах, !ЯЕІ, KIFI,?IEI та інших інститутах.

Значний вклад в розвиток-проблеми підвищення ефективності технології, організації і механізації монтажних робіт внесли праці вчених Атаєва С.С., А пилкова Г.Т., Галицького B.C., Большакова В.О., Рудникова М.С., Володіна В.П., Гусакова О.А., Гончаренка 7/в., Гребенника P.O., Давидова і.А ., 2авадскаса Ч Л.,Канторе-ра С.Є., Кірноса Ч.М., Олійника П.П., Спектора W. 7. .Соколова Т J., Торкатюка В.т., Тяиа P.F., бокова Р.т., Шрейбера А.К., Швиден-ка В.ї. та багатьох і них авторів.

Коло досліджень, що проводяться, досить широке, але аналіз досвіду реконструкції і стану досліджуваної проблеми дозволив зробити висновок, що Існуючі методи організації монтажних робіт не враховують специфіки реконструкції і особливостей діючого виробництва. Це не дозволяє з достатньою імовірністю використовувати їх на практиці при обгрунтуванні варіантів організації робіт в конкретних умовах стисненості прольотів. Лля виявлення особливостей реконструкції, які накладають обмеження на інтенсивність проведення робіт і можливість суміщення монтажних процесів, була сформована вибіркова сукупність об"єктів~представників із 59 реконструйованих одноповерхових промбудов підприємств чорної металургії та машинобудування. По цих об'єктах була розглянута проектно-конструктивна і організаційно-технологічна документація та виконаний аналіз об"ємно-планувальних і конструктивних рішень рекояструйова них прольотів одноповерхових промбудов.

В результаті аналізу були систематизовані і типізовані: прольоти по умові їх зовнішньої і внутрішньої стисненості; схеми рої міщення кранів відносно прольотів, що реконструюються; варіанти організації монтаку конструкцій; варіанти суміщення робіт по монтажу конструкцій; варіанти технологічних схем монтажу конструкцій

об"ємно-планувальні рішення реконструйованих прольотів і вагові характеристики конструкцій.

На вибіркові» сукупності об"бктів~представнтсів досліджена частота прояву різних варіантів та з усієї сукупності можливих рішень відібрані найбільш доцільні варіанти: кранових схем; організації монтажних робіт; кількості кранів, які обслуговують монтажний потік; суміщення монтажних процесів; технологічних схем монтажу конструкцій; параметрів реконструйованих прольотів і елементів, що монтуються. Всі варіанти досліджуваних факторів були диференційовані по типу зовнішньої та внутрішньої стисненості прольоту. ■

Встановлено, що на формування варіантів організації монтажу конструкцій і ступінь технологічного суміщення робіт мають вплив: зовнішня і внутрішня стисненості прольоту; ширина прольоту і довжина дільниці, що реконструюється, а також вагові характеристики елементів і технологічна схема монтажу конструкцій, яка включає маршрут руху крана відносно прольоту, схему розміщення стоянок і варіант монтажу конструкцій з однієї стоянки крана.

Використовуючи вказані характеристики, розроблено Є6 типових технологічних схем монтажу як окремих видів конструкцій каркаса, так і їх конструктивно-технологічних груп стосовно до різних умов стисненості прольотів, що реконструюються.

Аналіз показує, що різна комбінація умов зовнішньої і внутрішньої стисненості є основною ознакою, яка відрізняє реконструйовані прольоти, і в той же час служить таким Фактором, що визначає вибір організаційно-технологічних рішень по монтажу конструкцій.

Проте навіть найраціональніші технологічні схеми монтажу в умовах високого ступеня стисненості і щільності забудови не забезпечують елективне використання монтажних механізмів. Умови будівел-ьного майданчика не дозволяють використовувати при монтажі легких за вагою конструкцій адекватні за вантажопідйомністю крани. Виникає необхідність залучати до роботи крани з надмірними технічними характеристиками, підвищується питома вага використання кранів із збільшеною вантажопідйомністю.

Так, монтаж колон з середньою вагою Р т при реконструкції виконують, як правило, крани вантажопідйомністю 25...бЬ т, в той час як в умовах нового будівництва такі к конструкції монтують крани вантажопідйомністю 16...25 т і т.д. Гільше того, прк реконструкції крани вантажопідйомністю від 6,5 до 16 т не використовуються зовсім, а в умовах нового будівництва основний обсяг робіт по монтажу підкранових балок і колон виконують саме ці крани. Це є наслідком збільшення вильоту гака із-за недоступності улаштування оптимальних місць стоянок крана.

9

#(/■ І-МЩ

за

36

М

32-;

з#-£8 ■ 26 &• Л2-££Г /& 16 *? &■ ҐЯ в 6

14<ми*г1г+4*&#-44аг#е

л7 20 за #0 Я£> 60 70 &Э 00 7Ш ґґ<2 ҐЛ? /£! ґ£0

Мал. І. Закономірність зміни часу подачі і встановлення колон в проектне положення від технічних параметрів кранів і режиму їх роботи

------ - під час монтажу гусеничними кранами;

--------- те саііе, пкевмоколісниаи кранами;

а; б; в - характеристики зиіни машинного часу при роботі кранів на мінімальному, рівному половині пиринл прольоту і максимальному вильотові гака.

Використання кранів більшої вантажопідйомності на максимальних вильотах стріли, як вимушена міра, ке тільки значно підвищує собівартість робіт, погіршує інші техніко-економічні показники, але

і, як показали дослідження, спричиняє збільшення тривалості монтажного циклу, що, при зниженні значення середньо? ваги конструкцій, призводить до зменшення експлуатаційної продуктивності на І тонну вантажопідйоиності. і і -

Наступні дослідження передбачали встановлення закономірності зміни тривалості монтажу конструкцій в залежності від технічних параметрів кранів і режиму їх роботи. При цьому змінювалися типи кранів, їх типорозміри, технологічні схеми монтажу з урахуванням різних умов стисненості прольотів.

Проведений аналіз з використанням значної кількості фактичного матеріалу дозволяв зробити висновок, що в загальному випадку залежність величини машинного часу монтажного циклу ііаааі від вантажопідйомності монтажних кранів & /при монтажі як окремих видів, так і груп конструктивних елементів/ з достатній ступенем точності може бути описана поліномами другого порядку типу І.иаиі -кі + кгй+кзО. для пневмоколісних і гусеничних кранів /мал. І/.

Теоретичне кореляційне відношення одержаних залежностей знаходиться в межах 0,82...0,94. Математична обробка проводилась на ЕОМ єс-того.

Очевидно, що область зміни величини машинного часу монтажного циклу при максимальних і мінімальних значеннях використання технічних параметрів /швидкості піднімання і опускання гака, обертання ' поворотної частини, зміни вильоту гака/ кранів різної вантажопідйомності змінюється в широких межах при постійних: технологічній схемі монтажу, вазі конструктивного елемента та обпємно-плзнувально:.іу рі~ аенні. Порівняльний аналіз показує, що час переміщення та встановлення конструкцій в проектне положення в залежності від технічних параметрів і режиму роботи кранів відрізняється в 2.. .10 разів.

Подальші дослідження полягали в тому, щоб встановити ступінь технологічного суміщення для різних варіантів організації монтажних робіт та різних умов стисненості прольотів, при цьому змінюючи вагові характеристики конструкцій, ширину прольоту і крок колон та схему розміщення стоянок.

Результати досліджень наведені в табл. І, де запропоновані аналітичні вирази багатофакторних моделей визначення за часом ступеня технологічного суміщення монтажу різних видів конструкцій в залежності від: режиму роботи кранів по вильоту гака /Z/; середньої маси

конструкцій /т / та кількості елементів /п /, що монтуються з однієї стоянки.

9 загальному випадку час початку або закінчення роботи кранів під час монтажу різних видів конструкцій відрізняється на величину

Тф) * Т • Кі • Кг ,

де Т - час, який визначається за табл. І та характеризує обмеження за часом ступеня технологічного суміщення монтажу різних видів конструкцій, у змінах; Кр - коефіцієнти, що враховують ширину прольоту і крок колон та матеріал конструкцій. Чстановлено, що обмеження за часом суміщення монтажу різних видів конструкцій в залежності від умов проведення робіт і технологічної схеми монтажу змінюється в широкому діапазоні від І до 20 змін.

Виявлені закономірності мають стійкі характеристики, що підтверджує високий ступінь надійності використання їх для обгрунтування раціональних-варіантів організації монтажних робіт в умовах реконструкції одноповерхових промбудов.

2ля встановлення області та меж використання закономірностей розроблена структурна модель особливостей організації монтажних робіт стосовно до умов об"єкта, що реконструюється, на останньому /нижньому/ рівні якої знаходяться порядкові номери І..Л запропонованих аналітичних виразів.

Запропоновані закономірності покладені в основу методики обгрунтування раціональних варіантів організації монтажних робіт в залежності від умов реконструкції діючих промислових підприємств. Методика ставить за мету вирішення таких практичних завдань: визначення експлуатаційної продуктивності різних типів кранів з урахуванням тривалості монтажного циклу в конкретних умовах проведення реконструктивних робіт;

вибір технологічних схем монтажу конструкцій в залежності від типу стисненості прольоту;

обгрунтування варіанта механізації робіт з урахуванням економічної доцільності комплекту монтажних кранів для заданої технологічної структури робіт та умов діючого виробництва;

вибір та обгрунтування методу організації монтажних робіт в конкретних умовах виробництва на підприємстві, що реконструюється.

Обгрунтування варіанта організації монтажних робіт рекомендується виконувати в два етапи.

На першому етапі встановлюють економічну лоцільність варіанта механізації робіт та здійснюють вибір технологічних схем монтаку різних видів конструкцій.

Г.й 1'сімировіV і мидс^і опопап^іиш V пvu/^ '*J і»ід ч«іін

монтажу конструкцій

>• ’?■ і/ п р Чид перетворення функції А)! + В> Область зміни функції Т змін Я V ^табл КТ

Аналітичний вираз Крок конструкцій, м Матеріал конструк- цій

6 12 Ш. ЗБ

І 3 4 5 6 7 8 9 10

І Т= -0.47Р-г + О.ІР5гп+ 1.027 п + 0.024'г2 + +0.009т2— 0.043л2+ 0 .1 ОБ о.ббйт<б.гі 0.86 Є.96 2.63 1.0 0.57 1.0 0.78

П Т= -1.571-г + 0.ТЄЄт + 2 .203п і- 0.064'г2--0.00Втг- О.Т79пг + 4.019 1.724 5.92 0.93 20.66 2.63 1.0 0.57 1.0 0.78

Ш Т= -? .693-2 + 0 .РРТт + 1,794п + 0.142 -г2 + +0.00Вгп5- 0.062пг + Р.676 1.84 «с Т <12. ЗІ 0.96 39.83 2.63 1.0 0.57 1.0 0.78

ГУ Т= 0.Обт-г + Т26.7Вбт •*• 0,00?-г2- ??.45Ттг--157.158 7.08 ^Т« 20.90 0.97 44.11 3.84 1.0 1.82 0.57 1.04 1.0 0,98 -

У Т= Т .295г - 0 .097т - 0.00ггг+ 0.002 тг --9.4ТЗ 6.664Т4 16.72 0.96 55 .ТО В.64 т.о 1.5 0‘.34 0.51 1.0 0.96 -

Продовження таблиці І

л* п/п Вид перетворення функції АХ + ВХ2 Аналітичний вираз Область зміни функції Т змін • К ¥ Ртабй. КІ «2

Крок конструкцій, м Матеріал конструк- цій

б 12 юс 8Б

І 2 8 ь 5 б 7 8 9 10

Уі Т- 12 .044-2 + О.ВЄОт- 0.570-2*+ 0.0І9т2--90.75 12 .54* Т< 27.45 0.98 79.85 В.84 1.0 1.48 0.57 0.Є6 1.0 -

УП Т= 0.601г + 0.822т- 0.006г2+ 0.038п2 --10,204... 3.60< Т <12 .95 0.97 160.8 2.63 1.0 0.57 1.0 0,78

УШ Т= 1,366г + 1.408т + 2.І0ІП - 0.015 «гг--0.008т2- 0.148л2- 23.863 9.9«Т«:2І.5 0.98 225.6 2.63 1.0 0.57 1.0 0.78

IX Т= 2.54Тг + 0.874т- 0.024 гг+ 0.0І5тг--34.065 І7.36< Т <43.0 0.98 54.2' 3.84 1.0 1.45 0.83 0.48 1.0 -

X Т= 1.148-г - 0.809т- 0.024гг+ 0.738тг--8.654 4.56<Т«9.76 0.95 І9.ІІ 3.84 1.0 І.7Е - 1.0 0.9Е -

Примітка: Т - обмеження за часом ступеня суміщення реконструктивних робіт в залежності від параметрів технологічної схеми монтажу конструкцій: *г - режиму роботи-кранів по вильоту гака; т - середньої маси конструкцій; п - кількості елементіь, що монтуються з однієї стоянки.

ІЗ

На другому, в залежності від встановлених термінів реконструк-(ії, визначають ступінь суміщення технологічних схем монтажу різних іидів конструкція і перевіряють технічну можливість здійснення в сонкретних умовах проведення реконструктивних робіт. Обмеженнями хля відбору придатних варіантів є просторові параметри прольоту, ікі обумовлюють можливість спільної безпечної роботи кранів, організації транспортного процесу, складування та укрупнення конструкцій.

Варіант механізації робіт визнзчають в такій послідовності. Спочатку розглядають вихідний варіант механізації, за який приймають метод монтажу конструкцій, що виконується одним краном, який за своїми технічними параметрами відповідає максимальним технологічним характеристикам конструкцій. Цей кран приймають за ведучий для всіх наступних варіантів механізації робіт.

Типи монтажних кранів при реконструкції будов приймають з урахуванням таких особливостей: обмеження наближення кранів до місця монтажу; труднощів маневрування кранів у стиснених умовах; обмеження кутів повороту стріли; необхідності переносити конструкції над існуючими спорудами з рівнем верху вище місць встановлення конструкцій; необхідності роботи кранів всередині прольотів, що реконструюються, та обмеження висоти підйвму стріли; обмеження огляду кранівниками місць монтажу; труднощів у виборі оптимальних місць стоянок кранів; зупинок та перерв, пов"язаних з виробничою діяльністю підприємств.

монтажні крани, вибрані за технологічними характеристиками конструкцій, повинні бути перевірені кг можливість їх використання з урахуванням описаних умов експлуатації. Перевірці підлягають: можливість транспортування крзнів на об"ект та їх встановлення; достатність існуючих габаритів /як по висоті, так і в плані/ для виконання коаном усіх потрібних операцій; можливість проходу крана, до місць монтажних стоянок, що передбачалися. В результаті перевірки встановлюють необхідність введення обмежень на роботу монтажного крана або » вибирають інший тип крана, який задовольнятиме потреби конкретних обставин.

Кожний з наступних варіантів механізації робіт утворюється із попереднього і Формується поетапним введенням додаткового крана в комплект.

економічна доцільність введення додаткового крана в комплект має місце, коли оізниця експлуатаційних витрат на ведучий і комплектуючий кран більша, ніж одноразові витрати на транспортування,

і

Конструктивні

рішення

7

Групування конструкцій ПО технологічних ознаках

Маса конструктивних елементів

О б"єино-планувальні рішення

"~Т"

Тип

зовнішньої

стисненості

X

У

Тип

внутрішньої

стисненості

Маршрут

руху

крана

Кількість конструкцій, що монтуютьсі

з Т стоянки

ж

Висота М/- ... у Режим роботи

піднімання крана по

гака вильоту гака

Вибір кранів з мінімальними технічними характеристиками

Сумарна тривалість монтажу Тр

Нормування комплекту кранів

_2к_

Інтенсивність

монтажу

Варіант організації монтажу конструкцій

> ч

Встановлені терміни реконструкції Тв

Час початку ооботи додаткового крана комплекту

'’озчахуяїсоаа тривалість монтажу конструкцій Тр

?гріант технічно здійсненний

Мал. 2. Блок-схема обгрунтування варіантів організації монтажних робіт.

онтаж і демонтаж комплектуючого крана, а також додаткові витрати а підготовку будівельного майданчика для проведення робіт при да-ій схемі їх організації.

Час використання кранів на об"єкті встановлюють з урахуванням ■ривалосгі монтажного циклу в залежності від технічних параметрів :ранів і режиму їх роботи. Аналіз варіантів прішишшть, як тільки іерговий варіант иеханізації, що розглядають, не задовольняє постав-ієну вище умову. '

Необхідність проведення монтажних робіт в суміщеному рея ті та зазначення ступеня суміщення процесів монтажу конструкцій встановлкь оть в такій послідовності /див. мал. 2/.

Умови суміщення робіт встановлюють в залежності від потрібної інтенсивності монтажу, яка обумовлена обсягом робіт та терпінами проведення реконструкції. £ля визначення інтенсивності спочатку вираховують за нормативами сумарну тривалість монтажу всіх видів конструкцій. Якщо розрахункова тривалість монтажу'конструкцій більша від встановлених термінів реконструкції, то суміщення робіт обов'язкове. З цьому випадку розглядають різні можливі варіанти суміщення та перевіряють технічну можливість ступеня технологічного суміщення монтажу конструкцій в конкретних умовах стисненості.

Ступінь суміщення монтажу різких видів конструкцій визначають, використовуючи запропоновані в табл. І багато^акторні кореляційні моделі, в залежності від параметрів режиму роботи кранів /'г;Ш;л/, зіо обумовлені технологічною схеиою монтажу конструкція та які обчислюють за Формулами:

г- гі/рі ; л» Пі/[і- /п- Ші/рі ,

де і, 'іі - відповідно, режим роботи крана по вильоту гака і робочі вильоти гака на стоянці, в м; рі - кількість конструкцій одного або кількох видів, які монтуються краном з однієї стоянки, в шт.; п, Пі - кількість елементів, які монтуються ВІДПОВІДНО з однієї стоянки і в зоні граничного зближення кранів, в шт.; її - кількість робочих стоянок, які необхідні для виходу крана із зони граничного зближення, в шт.; т,ті- відповідно середня і одинична маси конструкцій, які ионтуються з однієї стоянки, в тоннах. ■

Запропонована методика дозволяє обгрунтувати раціональний варіант організації монтажних робіт в залежності від прийнятого комплекту вантажопідйомних кранів, технологічних схем монтажу конструкцій та умов реконструкції діючого підприємства.

Використання методики при розробці ПЗР на реконструкцію прои-будов дозволить підвищити ефективність будівельного та діючого промислового виробництва.

ЗАГАЛЬНІ ВИСНОВКИ

Т. Специфіка і умови реконструкції діючих промислових підприємств накладають істотні обмеження на організацію монтажних робіт. При виборі технологічних схем і методів проведення робіт необхідно враховувати не тільки економічну доцільність, а й можливість технічної реалізації їх в конкретних умовах проведення реконструктивних робіт.

2. Виконана систематизація, класифікація і типізація технологічних схем монтажу різних видів конструкцій в залежності від типу стисненості прольотів, що реконструюються, та режиму роботи кранів.

8. Встановлені закономірності зміни тривалості монтажу конструкцій в залежності від технічних параметрів кранів та режиму їх роботи. Показано, що час переміщення і встановлення конструкцій в проектне положення, в залежності від технічних параметрів кранів і режиму їх роботи, змінюється в широких межах і відрізняється в 2... ...10 разів.

4. Показані можливості технологічного суміщення монтажу різню видів конструкцій і встановлені закономірності обмеження за часом ступеня суміщення монтажних процесів, в залежності від режиму роботи кранів по вильоту гака / г /, середньої маси конструкцій /т /, кількості елементів /п /, що монтуються з однієї стоянки.

5. Визначені межі і область застосування одержаних- багатофак-торних кореляційних виразів в залежності від характеру стисненості прольотів, що реконструюються, розміщення кранів відносно прольотів, варіантів технологічного суміщення робіт і способів монтажу конструкцій. Показано, що час обмеження ступеня технологічного суміщення монтажу різних видів конструкцій в залежності від умов проведення і варіанта організації робіт змінюється від однієї до двадцяти змін.

6. Запропонована методика вибору раціональних технологічних схем і варіантів організації монтажу конструкцій в залежності від умов проведення робіт при реконструкції одноповерхових промбудов.

Положення методики відображені в "Рекомендациях по выбору организационно-технологических решений монтажа реконструируемых одноэтажных промышленных зданий" Лержбуду СРСР. Технологічні схеми монтажу конструкцій ввійшли до складу "Организационно-технологических решений по производству монтажных и демонтажных работ в условиях реконструкции промышленных предприятий" Лержбуду СРСР.

Основні положення дисертації відображені в таких опублікова-: працях:

Тян P.F., Цартнш А.П., Яновчшс В.А. К вопросу разработки и ьыбо-ра рациональных организационно-технологических вариантов производства монтажных работ при реконструкции // Проблемы реконструкции промышленных предприятий: Сб. научи, трудов.- К.: ГО'СП Госстроя УССР, ISE3.- С. 50-53.

Методические рекомендации по производству строительно-монтажных работ при реконструкции объектов «ашиностроения.- К.: НИИЄП Госстроя УССР, TS84. - 51 с.

Давыдов В.А., МартышА.П. Анализ методов усиления покрытий реконструируемых цехов с цельи повышения производительности труда // Роль передового опыта в борьбе за высокую производительность труда в свете решений ХУП съезда КПСС, >'І /І5Б2 г./ и 71 /І9Е£ г./

Пленумов ГГ< КПСС: Тез. докл.обл.конд,- Днепропетровск, I9RS_____

С, T4H-TV7.

Мартыш А.П. О методическом подходе к выбору рациональных схем демонтажа-монтажа строительных конструкций в условиях реконструкции // Технология и организация реконструкции промышленных предприятий: Тез,докл.респ.конф,- Днепропетровск, ISB5.- С. 125-126. Мартыш А.П., Соколов И .А., Собко С.Г. Влияние стесненности реконструируемых пролетов произданий на эффективность использования монтажных кранов // Технология и организация реконструкции промышленных предприятий: Тез.докл.респ.конф,- Днепропетровск, НР5.-С. т?6-т?7.

Давыдов ял ., Мартыш ''.П. Рлияние условий стесненности на выбор схем демонтажа и монтажа конструкций реконструируемых промздз:ж1 // Рукопись.- .3 6406,- Тіепон. во ЗНИМС.- 1986, Ш № 3.

Мартын А.П. Анализ эффективности организационно-технологических схем монтажа пролетов различных типов стесненности реконструируемых ПООІЇ2ланий // Рукопись.- № 6423.- Лепон. во ВНИИИС.- 1986,

VY » Е.

Мартыш А .П. К вопросу выбора рациональных организационно-технологических решений в условиях стесненности // Разработка ресурсо-сберегакдах технологий, эффективных технологий производства строительных материалов и конструкций и ведения строительно-монтажных работ: Тез.докл.респ.конф.- Днепропетровск, TS88.- С. Т09—110. Чартып j .Я. О методическом подходе к выбору рациональных организационно-технологических решений производства монтажных работ при реконструкции промышленных зданий // Повышение Эффективности строительства: Сб.научн.трудов.- К.: YAK ВО, IS66.- С. 156-140.

10. Организационно-технологические решения по производству ыонтаг

ных а демонтажных работ в условиях реконструкции промышленные предприятий,- У.: НТИ ЦНИИОМТП Госстроя СССР, 1988.- 124 с. /в соавт./.

1Т. Мартыш А.П. Особенности выбора рациональных технологических схем монтажа конструкций каркаса произданий при их реконстру! ции // Тез.докл.респ.научн.конф.- Казань, 1985.- С. 68.

12. Мартыш А .П. Анализ эффективности технологических схем монтажа

конструкций произданий при их реконструкции // Проблемы технс логии выполнения строительных работ при реконструкции действ} ощих предприятий, зданий и сооружений: Тез.докл.зональн.конф. Пенза, 1990,- С. 4. -

13. Рекомендации по выбору организационно-технологических решений монтажа реконструируемых одноэтажных произданий.- М.: НТИ ЩШИОШ'П Госстроя СССР. 1590,— 175 с. /в соавт./.