автореферат диссертации по строительству, 05.23.04, диссертация на тему:Интенсификация процесса обезвоживания осадков городских сточных вод на иловых площадках

кандидата технических наук
Есин, Анатолий Михайлович
город
Харьков
год
1998
специальность ВАК РФ
05.23.04
Автореферат по строительству на тему «Интенсификация процесса обезвоживания осадков городских сточных вод на иловых площадках»

Автореферат диссертации по теме "Интенсификация процесса обезвоживания осадков городских сточных вод на иловых площадках"

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ УКРАЇНИ

ХАРКІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ БУДІВНИЦТВА І АРХІТЕКТУРИ

(/ УДК 628.33.64

ІНТЕНСИФІКАЦІЯ ПРОЦЕСУ ЗБЕЗВОДНЕННЯ ОСАДІВ МІСЬКИХ СТІЧНИХ ВОД НА МУЛОВИХ МАЙДАНЧИКАХ

05.23.04 - Водопостачання, каналізація

АВТОРЕФЕРАТ

ДИСЕРТАЦІЇ НА ЗДОБУТТЯ ВЧЕНОГО СТУПЕНЯ КАНДИДАТА ТЕХНІЧНИХ НАУК

Харків -1998

Дисертацією є рукопис.

Робота виконана в Харківському державному технічному університеті будівництва і архітектури.

Науковий керівник: кандидат технічних наук, доцент кафедри «Водопостачання, каналізації і гідравліки» Харківського державного технічного університету будівництва і архітектури

Епоян Степан Михайлович

Офіційні опоненти:

Доктор технічних наук, професор кафедри «Гідравліки та водовідведен-ня» Київського державного технічного університета будівництва і архітектури

Кандидат технічних наук, доцент кафедри «Водопостачання, водовід-ведешія і очистки води» Харківської державної академії міського господарства

Таварткіладзе Іусуф Мухамедович

Ткачьов Вячеслав Олександрович

Провідна установа:

Український науково-дослідний інститут екологічних проблем (УкрНДШП, м. Харків)

Захист відбудеться «14» травня 1998 року об 11 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 02.07.01 при Харківському державному технічному університеті будівництва і архітектури.

З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці університету

Автореферат розісланий квітня 1998 року

Вчений секретар спеціалізованої вченої Ради

Загальна характеристика роботи

Актуальність роботи. Сталий розвиток суспільства неможливий без вирішення економічних проблем, до числа яких відноситься і проблема екологічно безпечного розташування в природному середовищі відходів, що утворюються при очищенні міських стічних вод, тобто осадів стічних вод.

Технологія обробки й збезводнення осадів стічних вод - це багатоступеневий дорогий процес. Основним елементом цієї технології є збезводнення осадів.

Загальновідомо, що осади міських стічних вод є сильно обводнені дисперсні системи з великим вмістом органічних речовин і поганою водовіддачею, схильні до швидкого загнивання, внаслідок чого вологовіддача осадів ще більш погіршуються. Збезводнення осаду забезпечує значне зменшення його об'єму за рахунок максимально можливого відділення вологи. Збезводнений осад має вид злегка вологої землі, який може транспортуватися автотранспортом на наступну переробку, утилізацію, схоронення, спалювання.

Для збезводнення осаду поряд із застосуванням механічних методів широко використовують мулові майданчики. Вони існують на усіх каналізаційних очисних спорудах в якості основних або аварійних споруд для збезводнення осадів.

Головною перевагою мулових майданчиків є простота, надійність технології збезводнення осадів, недоліком - низька питома продуктивність і, як наслідок, потреба в великих розмірах земельних ділянок.

Збезводнення осадів на мулових майданчиках є необхідним елементом технології обробки осадів стічних вод. Об’єктивно мулові майданчики є перспективними спорудами поряд з методами механічного збезводнення. Якщо для очисних споруд великої продуктивності механічне збезводнення має перевагу у порівнянні з сушкою на мулових майданчиках, а мулові майданчики необхідні в цьому випадку як аварійні або резервні споруди, то для очисних споруд середньої і малої продуктивності, особливо для південних територій нашої країни, мулові майданчики часто необхідні як основні, так і аварійні споруди для збезводнення осадів міських стічних вод.

Тому дослідження і розроблення нових технічних рішень з технології збезводнення осадів на мулових майданчиках, а також розробка нових конструкцій мулових майданчиків з великою питомою продуктивністю актуальні і мають наукове і практичне значення для підвищення ефективності роботи очисних споруд каналізації і забезпечення їхньої екологічної безпеки.

Сказане підтверджує актуальність і необхідність проведення досліджень, спрямованих на вдосконалення існуючих і розробку нових конструкцій мулових майданчиків.

Робота виконана в межах міжрегіональної програми «Екологічне оздоровлення басейну річки Сіверський Дінець».

Метою дисертаційної роботи є інтенсифікація процесу збезводнення осадів на мулових майданчиках шляхом вдосконалення системи дренажів і використання ефективної технології підготовки осадів до збезводнення.

Наукова новизна роботи полягає в наступному.

1. Досліджена робота мулового майданчика нової конструкції з системами горизонтального і вертикального дренажів з використанням склопластикових фільтруючих труб.

2. Визначено вплив параметрів фільтруючого завантаження на ефективність роботи горизонтальної дренажної системи мулового майданчика розробленої конструкції.

3. Запропоновано метод підготовки осадів до збезводнення на мулових; майданчиках із застосуванням флокулянтів.

4. Встановлено параметри процесу збезводнення осадів міських стічних вод на муловому майданчику розробленої конструкції.

Практична цінність роботи полягає:

1. У розробці нової конструкції мулового майданчика на штучній основі з системами горизонтального і вертикального дренажів з використанням склопластикових фільтруючих труб.

2. У розробленні технології підготовки осадів до збезводнення на мулових майданчиках із застосуванням флокулянтів.

3.У складанні технологічного регламенту з експлуатації мулових майданчиків розробленої конструкції.

Особистий вклад автора:

1. Досліджено вплив параметрів фільтруючого завантаження на ефективність роботи горизонтальної дренажної системи мулового майданчика.

2. Запропоновано метод збезводнення осадів міських стічних вод на мулових майданчиках із застосуванням флокулянтів.

3. Отримано математичні залежності процесу фільтрування осадів в залежності від площі дренажу мулового майданчика.

4. Запропоновано технологічний регламент по експлуатації мулових майданчиків нової конструкції.

На захист виноситься:

1.Нова конструкція мулового майданчика на штучній основі з

системами горизонтального і вертикального дренажів з використанням склопластикових: фільтруючих труб, що відрізняються високою

продуктивністю.

2. Основні параметри процесу фільтрування осадів в залежності від площі дренажу мулового майданчика.

3. Результати дослідження процесу збезводнення осадів міських

з

стічних вод на мулових майданчиках з застосуванням флокулянтів і попереднім насиченням осадів повітрям під збитковим тиском (напірна флотація).

4. Технологічний регламент по експлуатації мулових майданчиків розробленої конструкції.

Апробація роботи. Результати і основні положення дисертації доповідалися: на міжнародній конференції в Москві (1992 р.); на всесоюзних, республіканських і зональних конференціях і семінарах в Москві (1989, 1990 р. р.), Челябінську (1989 р.), Баку (1989 р.), Вологді (1990 р.), Пензі (1991 р.); на щорічних науково-технічних конференціях Харківського державного технічного університету будівництва і архітектури (ХДТУБА) у 1989-1997 р. р.

Публікації. За результатами роботи опубліковано 18 друкованих робіт, з яких 6 у центральних журналах і збірках наукових праць, 2 авторських свідоцтва СРСР на винахід, 1 патент України, 2 статті видано без співавторів.

Структура і обсяг дисертації. Дисертаційна робота складається з вступу, шести розділів, загальних висновків, списку літератури (включає 106 найменувань), 4 додатків і включає 127 сторінок основного тексту, в тому числі, 14 таблиць, 35 рисунків, всього 146 сторінок.

ЗМІСТ РОБОТИ

У вступі обгрунтовано актуальність роботи, сформульовано мету й задачі досліджень, наукову новизну, практичну цінність, положення, що виносяться на захист.

У пертому розділі наведено аналітичний огляд стану збезводнення осадів міських стічних вод із застосуванням різноманітних технологій, споруд і обладнаній. Показано, що зараз час мулові майданчики для збезводнення і сушіння осадів знаходяться в експлуатації на всіх станціях очистки міських стічних вод. Навіть при застосуванні механічних методів збезводнення мулові майданчики проектуються як аварійні і резервні споруди.

Літературні дані і досвід експлуатації свідчать, що конструкції мулових майданчиках, які використовуються, працюють з низькими величинами питомих навантажень, які знаходяться на рівні 0.8-1.2 м3/м2 на рік, що призводить до необхідності відводу чималих земельних ділянок для їх розміщення. Це обумовлено недосконалою технологією підготовки осадів до збезводнення, а також недоліками конструкції мулових майданчиків.

Визначено основні напрямки вдосконалення процесу збезводнення осадів: покращення водовіддаючих властивостей осадів за рахунок їх обробки різноманітними реагентами (коагулянтами і флокулянтами), вдосконаленням конструкції мулових майданчиків шляхом влаштування водонепроникної основи, горизонтальної і вертикальної дренажної системи,

розробка технології підготовки осадів до збезводнення на мулових майданчиках та ін.

У другому розділі викладено результати досліджень по розробці дренажних систем мулових майданчиків і визначенню умов їхньої роботи.

В процесі виконання роботи проводилися дослідження по обробці і збезводненню осадів стічних вод, що утворюються на каналізаційних спорудах м. Харкова, які включають Комплекс біологічної очистки «Диканівський» (КБОД) і Комплекс біологічної очистки «Безлюдівський» (КБОБ).

На КБОД і КБОБ утворюються наступні різновиди осадів: сирий осад з первинних відстійників, суміш сирого осаду первинних відстійників і надлишкового активного мулу, ущільнений надлишковий мул, зброджена суміш сирого осаду і надлишкового активного мулу, аеробно стабілізований активний мул.

В процесі проведення досліджень визначені основні властивості означених різновидів осадів і їх суміші, що подаються на мулові майданчики (таблиця 1).

Таблиця 1 - Головні властивості різних категорій осадів та їх сумішей, що досліджуються.

Вид осаду Волога,% Зольність, % Питомий опір фільтрування, хЮ10см/г

Осад з первинних радіальних

відстійників КБОД 94.5-96 32-36 200-450

Мезофільно-зброджений осад

КБОД 97-97, 5 39-42 970-2100

Суміш осадів КБОД 95-96,2 33-38 720-990

Осад з первинних радіальних

відстійників КБОБ 94.5-95 30-32 220-470

Ущільнений активний мул

КБОБ 96.8-97.5 26-29 720-910

Ущільнений аеробно-ста-

білізований мул КБОБ 98.2-98.5 28-31 140-210

Суміш осадів КБОБ 96-97 28-31 320-710

Дослідження по вибору дренажних систем і визначенню умов їх роботи проводили на реальних осадах КБОД і КБОБ (таблиця 1), що подаються на існуючі мулові майданчики очисних споруд м. Харкова.

Дослідницько-промислові випробування мулового майданчика на штучній основі, обладнаного системами горизонтального і вертикального дренажів, показало ефективну роботу дренажної системи при збезводненні різноманітних категорій осадів.

Встановлено, що для інтенсифікації роботи і підвищення ефективності відділення води з осадів мулові майданчики доцільно обладнувати водночас горизонтальним і вертикальним дренажами. Використання фільтруючих склопластикових труб для горизонтальної і вертикальної дренажних систем дозволяс інтенсифікувати процес збезводнення осадів на мулових майданчиках. Ефективна робота мулових майданчиків забезпечується при площі дренажних систем 8-10% від площі майданчиків. При цьому площа вертикальної дренажної системи повинна складати 0.2-1.0%.

Досліджено вплив параметрів фільтруючого завантаження на ефективність роботи горизонтальної дренажної системи. Встановлено, що горизонтальна дренажна система мулового майданчика повинна мати завантаження з чотирьох шарів сипкого фільтруючого матеріалу крупністю фракцій знизу вверх 10-15 мм; 5-10 мм; 3-5 мм; 1-3 мм.

Визначено умови регенерації дренажного завантаження з урахуванням наступних наливів осадів. Витрата води на промивання визначається з умови, що час промивання складає 3-5 хв.

У третьому розділі узагальнені існуючі методи розрахунку мулових майданчиків. Показано, що вони вимагають уточнення стосовно до розрахунку дренажних систем мулових майданчиків.

Визначено гідродинамічні аспекти процесу фільтрування осадів міських стічних вод в залежності від площі дренажу, обгрунтовано визначення розміру і площі дренажної системи. Розроблена розрахункова схема фільтрування осадів на муловому майданчику з горизонтальним дренажем (рис. 1). Експериментально встановлено залежність швидкості фільтрування від площі дренажу. Площа горизонтальної дренажної системи не повинна перевищувати 10% площі мулового майданчика при збезводненні осадів, що мають гарну водовіддаючу спроможність, і 5% при збезводненні осадів, що мають високий питомий опір фільтрації, наприклад, це стосується зброджених осадів. Встановлено, що площа вертикального дренажу повинна складати 10-20% від площі горизонтальної дренажної системи.

Виконано декілька серій дослідів по визначенню швидкості фільтрування (питомої навантажешюсті) різноманітних осадів в залежності від площі дренажу (% від загальної площі дренажу) (рисунок 2, таблиця 2).

Визначено умови роботи системи безнапірного горизонтального дренажу на муловому майданчику з водонепроникною основою і шаром рідкого осаду висотою Ь—> 1ітіп в системі з 2-х шарів (шар 1-осад, шар 2-дренуючий шар каналу з висотою М).

В межах кожного шару в загальному випадку рух води з урахуванням нерозривності потоку можна описати системою відповідних рівнянь. Вирішення цієї задачі дозволило б визначити час сушіння осаду на муловому майданчику за рахунок фільтрування вільної вологи і розрахувати необхідну для цих умов площу горизонтальної дренажної системи.

на муловому майданчику з горизонтальним дренажем

1 - рідкий осад; 2 - водонепроникна основа; 3 - дренажний канал; 4 - трубофільтр для відведення дренажної води; 5 - рівень осаду, що постійно опускається ; 6 -депресійна крива потоку дренажних вод; М - піибнна дренажного каналу; К, и К2 -коефіцієнти, що враховують фільтраційний опір осаду та дренажного завантаження; її, и Ь, - напіри води в шару осаду та дренажному каналі; її. - втрати напору води в дренажній системі;/- відстань до осі дренажної труби.

Площа дренажу 8, %

Рисунок 2 - Зміна швидкості фільтрування в залежності від площі дренажу

1 - осад, оброблений флокулянтом; 2 - суміш сирого осаду й надлишкового активного мулу; 3 - зброджена суміш осадів.

Таблиця 2 - Значення швидкості фільтрування досліджених осадів

к, пива 1 Крива 2 Крива 3

8,% V, м/хв в,0/» V, м/хв 8,% V, м/хв

100 18 х 10"3 100 2.5 х 10'3 100 3 х 10'4

50 18 х 10'3 50 2.5 х 10‘3 50 3 х 10й

20 18 х 10'3 20 2.5 х 10'3 20 3 х 10'4

10 18 х 10-3 10 2.5x10'3 10 ЗхЮ4

7 12 х 10'3 7 2.3 х 10‘3 7 и) X о 4»

5 7 х 10‘3 5 2.0 х 10'3 5 3 х 10'4

Однак, навіть з урахуванням допустимих спрощень аналітичне вирішення такої задачі надзвичайно складне.

Крім того, слід брати до уваги властивості органічних осадів, що змінюються з часом, які пов’язані із загниванням органічних речовин та структурними характеристиками і гідродинамічними умовами розділення фаз, що постійно змінюються внаслідок цього. Аналіз методів розрахунку мулових майданчиків свідчить про умовний характер відомих емпіричних залежностей, які не відзеркалюють реальну картииу, що відбувається при підсушуванні осадів на муловому майданчику.

Залежності швидкості фільтрування від площі дренажу (відсотки) апроксимовано наступними функціями: ,

- осад, оброблений флокулянтом (крива 1, рис. 2)

в

5<5<10

V = 0,0122

.11,06

1

V

(1)

8>10 У=18 х 10'3; (2)

- суміш сирого осаду і надлишкового активного мулу (крива 2, рис. 2)

/ в Л

5<8<10

У = 2,667-10'

1-е

3,607

в>10 У-2,5 х 10 3 .

- зброджена суміш осадів (крива 3, рис. 2)

в>5 У=3 х 104,

(3)

(4)

(5)

Де 8 - площа дренажу, м ;

V - швидкість фільтрування, м/хв.

Аналіз експериментальних даних показує, що при підсушуванні на мулових майданчиках осадів, які добре віддають вологу вимагається більша

площа горизонтальної дренажної системи у порівнянні з підсушуванням осадів, які мають гіршу водовіддачу.

Під площею горизонтального дренажу слід розуміти сумарну площу дренажних каналів. Дренажні труби, прокладені в каналі, виконують роль організації дренажного потоку. Гідравлічний розрахунок їх виконується в припущенні, що рух води в них рівномірний при повному або частковому заповненні. Рекомендовано приймати швидкості, при яких з води не випадають завислі речовини.

При цьому ухил дренажної лінії слід визначати з урахуванням прийнятої швидкості руху води за формулою Шезі:

у = с7ш, (6)

Де V - середня швидкість руху води у дрені, м/с;

II - гідравлічний радіус, м; і - гідравлічний ухил дренажної лінії;

С - коефіцієнт Шезі, м1/2сЛ

У четвертому розділі викладено результати досліджень, спрямованих на розробку технології підготовки осадів міських стічних вод перед подачею їх для сушіння на мулових майданчиках. Встановлено, що застосування флокулянтів для обробки осадів стічних вод, інтенсифікує процес їхнього збезводнення більш, ніж у 2-3 рази. При цьому значно менше кольматується верхній шар дренажного завантаження і практично не відбувається замулювання робочого об'єму горизонтальної дренажної системи. Не відбувається значного забруднення фільтруючого покриття вертикального дренажу. При застосуванні флокулянтів для обробки осадів істотно покращується якість фільтрату - концентрація завислих речовин не перевищує 50-100 мг/л.

Показано, що подача осаду, насиченого повітрям під надлишковим тиском, безпосередньо на мулові майданчики, обминаючи флотатор, є ефективним методом збезводнення осадів стічних вод. Встановлено ефективні параметри насичення осадів повітрям: надлишковий тиск 0.3 МПа, час насичення 3-5 хв.

П'ятий розділ присвячено розробці вдосконаленої конструкції мулових майданчиків і технічного регламенту по їх експлуатації. В процесі виконання роботи розроблена нова конструкція мулового майданчика (рис. 3) на штучній основі з системами горизонтального і вертикального дренажів і використанням фільтруючих склопластикових труб, що має високу продуктивність 3-5 м3/м2 на рік. Встановлено, що надійна робота дренажної системи мулового майданчика забезпечується за рахунок її регенерації способом продування.

Запропоновано технологічний регламент по експлуатації мулових

Рисунок 3. - Нова конструкція мулового майданчика

1 - водонепроникна основа; 2 - водонепроникні стінки; 3 - трубопровід, що подає осад; 4 - трубопровід відведення фільтрованої води; 5 - трубопровід, що подає повітря; 6 - трубопровід, що подає прмквну технічну воду; 7 - фланцеві з'єднання ; 8 - запірно -регулююча арматура; 9 - дренажні канали; 10 - дренажний трубопровід; 11 - перфорований воздухопровід; 12 - вертикальні дренажні елементи; 13 - приямок для збору промивної води; 14 - водострумінний насос; 15 - фільтруюче покриття.

майданчиків, виконання якого забезпечує ефективну й надійну роботу.

Шостий розділ містить результати розробки технічних рішень і технологічної схеми збезводнення осадів міських стічних вод на мулових майданчиках. Основні з них:

- Розроблена нова конструкція мулового майданчика на водонепроникній основі з системами горизонтального і вертикального дренажів;

- Обгрунтовано застосування в конструкції дренажних систем фільтруючих склопластикових труб (трестом «Укрбурвод» за технічним завданням ДКП «Харківкомуночиствод» розроблені склопластикові дренажні елемента для реконструкції мулових майданчиків на КБОБ м. Харкова);

- Розроблена вдосконалена конструкція дренажних систем, склад і розміри завантажувальних матеріалів, площі горизонтального і вертикального дренажів;

- Розроблено ефективну технологію підготовки осадів до збезводнення на мулових майданчиках із застосуванням реагентних і флотаційних методів попередньої обробки осадів;

- Визначені математичні залежності процесу фільтрування осадів від площі дренажу;

- Розроблено технологічний регламент по експлуатації мулових майданчиків.

В технологічній схемі обробки осадів мулові майданчики виконують роль споруд для збезводнення осадів методом природного сушіння. На мулові майданчики можуть бути направлені осади, що пройшли стадії стабілізації і санітарного збезводнення, або сирі осади. В останньому випадку осади, що підсушені на мулових майданчиках, повинні бути направлені на біотермічну обробку.

На рис. 4 подано принципову технологічну схему обробки осадів міських стічних вод із збезводненням їх на мулових майданчиках.

В таблиці 3 наведені основні технологічні параметри процесу збезводнення різноманітних осадів на мулових майданчиках розробленої конструкції.

Економічний ефект від впровадження розробленої технології збезводнення суміші осадів КБОБ і КБОД м. Харкова на мулових майданчиках складає 528,9 тис грн. на рік.

Рисунок 4 - Технологічні схеми обробки осадів, що рекомендуються.

а) надлишковий активний мул

б) сирий осад.

Таблиця 3 - Технологічні параметри процесу збезводнення осадів на розробленій конструкції мулового майданчика

Вид осаду Вологість,% Продуктивність мулового майданчика, м3/м2 на рік

Суміш сирого осаду і надлишкового активного мулу 96-97 1,8-2,2

Суміш сирого осаду і надлишкового активного мулу, оброблена флокулянтом дозою 0.1% 96-97 3-4

Флотований надлишковий активний мул 99.1-99.4 4-6

Флотований надлишковий активний мул, оброблений флокулянтом дозою 0.1% 99.1-99.4 5-8

ЗАГАЛЬНІ ВИСНОВКИ

1. Зараз мулові майданчики для збезводнення осадів знаходяться в експлуатації на всіх станціях очищення міських стічних вод. Навіть при застосуванні механічних методів збезводнення мулові майданчики проектуються в якості резервних і аварійних споруд.

2. Досліджено і розроблено нову конструкцію мулового майданчика на штучній основі з системами горизонтального і вертикального дренажів з використанням склопластикових фільтруючих труб. Показана ефективність спільної роботи горизонтального і вертикального дренажів мулового майданчика.

3. Досліджено вплив параметрів фільтруючого завантаження на ефективність роботи горизонтальної дренажної системи. Встановлено, що горизонтальна дренажна система мулового майданчика повинна мати завантаження з чотирьох шарів сипкого фільтруючого матеріалу крупністю фракцій знизу вверх - 10-15 мм; 5-10 мм; 3-5 мм; 1-3 мм.

4. Надійна робота дренажної системи мулового майданчика з урахуванням наступних наливів осаду забезпечується за рахунок її регенерації способом продування. Виконано аналіз умов роботи дренажної системи мулового майданчика. Обгрунтовано визначення розміру площі дренажної системи на основі експерименту в залежності від водовіддаючих властивостей осадів і умов підготовки їх до збезводнення на мулових майданчиках.

5. Визначено гідродинамічні аспекти процесу фільтрування осадів міських стічних вод в залежності від площі дренажу, обгрунтовано визначення розміру площі дренажної системи.

6. Встановлено, що для інтенсифікації їх роботи і підвищення ефективності відділення води з осадів мулові майданчики доцільно обладнати водночас горизонтальним і вертикальним дренажами. Використання склопластикових фільтруючих труб для горизонтальної і вертикальної дренажних систем дозволяє інтенсифікувати процес збезводнення осадів на мулових майданчиках.

7. Встановлено, що ефективна робота мулового майданчика забезпечується в тому випадку, коли загальна площа дренажних систем (вертикального і горизонтального дренажів) складає 8-10% від загальної площі мулового майданчика. При цьому загальна площа вертикальної дренажної системи складає 0.2-1.0%, площа горизонтальної - 6-10% від загальної площі мулового майданчика.

8. Застосування флокулянтів дозою 0.05-0.15% від загальної маси сухої речовини осаду інтенсифікує процес збезводнення осадку на мулових майданчиках більш, ніж в 2-3 рази. При цьому значно менш кольматується верхній шар дренажного завантаження і практично не відбувається замулювання робочого об'єму горизонтальної дренажної системи. Не відбувається значного забруднення фільтруючого покриття вертикального дренажу.

9. Розроблено і досліджено ефективний засіб збезводнення осадів стічних вод на мулових майданчиках, що включає подачу осаду, насиченого повітрям під надлишковим тиском, безпосередньо на мулові майданчики без використання флотатора. Оптимальні умови насичення осадів повітрям: надлишковий тиск - 0,3 МПа, час насичення 3-5 хв.

10. Розроблені нові технічні рішення по інтенсифікації процесу збезводнення осадів міських стічних вод на мулових майданчиках. На основі їх запропонована нова технологічна схема підготовки осадів до збезводнення з наступною їх сушкою на мулових майданчиках вдосконаленої конструкції.

11. Визначені основні технологічні параметри процесу збезводнення різноманітних категорій осадів на мулових майданчиках розробленої конструкції.

12. Запропоновано технологічний регламент ио експлуатації мулових майданчиків, що забезпечить ефективну і надійну роботу мулових майданчиків.

13. Економічний ефект від впровадження розробленої технології збезводнення суміші осадів в КБОД і КБОБ м. Харкова на мулових майданчиках складає 528,9 тис. грн. нарік.

СПИСОК ОПУБЛІКОВАНИХ ПРАЦЬ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ

1. Иловые площадки /Е.В. Двинских, И.С. Туровский, А.М. Есин, С.М. Эпоян, М.: ВНИПИЭИлеспром, 1991. - Вып 16-17. - 67 с.

2. Есин A.M. Совершенствование технологии обработки осадков городских сточных вод / Водоснабжение и санитарная техника. - 1997. - №2.

- С. 22.

3. Есин А.М. Интенсификация работы иловых площадок / Водоснабжение и санитарная техника. - 1997. №3 - С. 20-21.

4. Двинских Е.В., Есин А.М., Эпоян С.М. Новое в технологии сушки осадка на иловых площадках /Водоснабжение и санитарная техника. -1992. -№7. -С. 6.

5. Эпоян С.М., Есин А.М. Двинских Е.В. Рациональные способы подготовки осадков к обезвоживанию на иловых площадках /Охрана и рациональное использование водных ресурсов. - К.: УМК ВО. - 1990. - С. 8388.

6. Есин А.М., Двинских Е.В., Эпоян С.М. Технология сушки осадков сточных вод на иловых площадках /Матер. Всес. семин. «Технология обработки осадков природных и сточных вод». - М. - 1990. - С 31-34.

7.А.С. 1742229 СССР, МКИ С 02 Р 11/12. Иловая площадка /Е.В. Двинских, JI.P. Курдюкова, С.М. Эпоян, А.М. Есин, Е.Б. Клейн (СССР). -№4756973/26; заявлено 31.07.98; опубл. 23.06.92, бюл. №23. - 5 с.

8. А.С. 1745704 СССР, МКИ С 02 Р 11/00. Способ уплотнения осадков сточных вод /С.М. Эпоян, А.М. Есин, Е.Б. Клейн, Е.В. Двинских (СССР).-№4669383/26; заявлено 30.03.89; опубл. 07.07.92, бюл. №25. - 3 с.

9. Пат. 17560 Україна, МПК С 02 Р 11/00. Спосіб ущільнення осадів стічних вод /С.М. Епоян, А.М. Ссін, Ю.Б. Клейн, С.В. Двінських (Україна). -№96124877, заявлено 26.12.96, опубл. 06.05.97. - 1 с.

Ссін А.М. Інтенсифікація процесу збезводнення осадів міських стічних вод на мулових майданчиках. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.23.04 - водопостачання, каналізація. - Харківський державний технічний університет будівництва і архітектури, Харків, 1998.

Дисертацію присвячено рішенню актуального питання розробки нових і вдосконаленню існуючих конструкцій мулових майданчиків, що відрізняються високою продуктивністю, з використанням ефективної технології підготовки осадів до збезводнення. У роботі отримані такі результати: розроблена нова конструкція мулових майданчиків на штучній основі, обгрунтовано визначення розміру площі дренажної системи в залежності від водовіддаючих властивостей осадів, установлено, що продуктивність мулових майданчиків зростає при вживанні попередньої обробки осадів флокулянтами або їх насичення повітрям, запропоновано технологічний регламент з експлуатації мулових майданчиків, визначено гідродинамічні аспекти процесу фільтрування осадів, виконана апроксимація отриманих дослідних даних. Технічні рішення, що розроблені, впроваджено

на двох станціях очистки стічних вод, а саме: на станції аерації у Безлюдовці (м. Харків), а також у ряді проектів.

Ключові слова: мулові майданчики, склопластикові фільтруючі труби, дренажна система, флокулянти, технологічний регламент, гідродинамічні аспекти.

Есин А.М. Интенсификация процесса обезвоживания осадков городских сточных вод на иловых площадках. Рукопись.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата технических наук по специальности 05.23.04 - водоснабжение, канализация. - Харьковский государственный технический университет строительства и архитектуры, Харьков, 1998.

Диссертация посвящена решению актуального вопроса разработки новых и совершенствованию существующих конструкций иловых площадок, отличающихся высокой производительностью, с использованием эффективной технологии подготовки осадков к обезвоживанию. В работе получены следующие результаты: разработана новая конструкция иловой площадки на искусственном основании, обосновано определение размера площади дренажной системы в зависимости от водоотдающих свойств осадка, установлено, что производительность иловых площадок увеличивается при применении предварительной обработки осадка флокулянтами или насыщением воздухом, предложен технологический регламент по эксплуатации иловых площадок, определены гидродинамические аспекты процесса фильтрования осадков, выполнена аппроксимация полученных экспериментальных данных. Разработанные технические решения внедрены на двух станциях очистки сточных вод, в частности, на станции аэрации в Безлюдовке (г. Харьков) и в ряде проектов.

Ключевые слова: иловые площадки, стеклопластиковые фильтрующие трубы, дренажная система, флокулянти, технологический регламент, гидродинамические аспекты.

Anatolij М. Esin. Intensification of the process of the diswatering of urban sewage sediments on silt grounds.- A manuscript.

Thesis for a Candidate of Science Degree by speciality 05.23.04-water supply, sewage.- Kharkov State Technical University of Construction and Architecture, Kharkov, 1998.

The thesis is devoted to the solution of the actual problem of the development and improvement of new and existing silt ground constructions with high productivity, using effective technology of the preparation of sediments for diswatering. The following results have been obtained. A new construction of the silt ground on the man-made foundation has been developed. Determination of the value of the drench system square, depending on sediment properties, has been

grounded. It is determined that silt grounds productivity increases by use of preliminary sediment treatment with flockulants or saturated air. Technological regulations for silt grounds exploitation have been proposed. Hydrodynamical aspects of the sediments filtration process have been determined. Approximation of the obtained experimental data has been carried out. Developed technological proposals are used on two water cleaning stations, in particular, on the airation station in Bezliudovka (Kharkov) and in a number of projects.

The key words: silt grounds, glass-plastic filtrative pipes, drench system, flockulants, technological regulations, hydrodynamical aspects.

Підписано до друку 03.04.98 р. Формат 60x84 1/18. Обсяг 1,0 умови, друк. арк. Тираж 100 прим. Замовлення №237.

Надруковано ТОВ “Знання”, м. Харків, вуя. Артема, 32.