автореферат диссертации по строительству, 05.23.08, диссертация на тему:Повышение эффективности ремонтно-восстановительных работ на канализационных сетях, расположенных в водонасыщенных грунтах
Автореферат диссертации по теме "Повышение эффективности ремонтно-восстановительных работ на канализационных сетях, расположенных в водонасыщенных грунтах"
МШГСТЕРСТВО ОСВГГИ УКРА1НИ
Харкнзський державний техшчний ушверситет будавництва та архггектури
КЛЕЙН Юхим Борисович
УДК 69.059:628.25
ПЩВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСП РЕМОНТНО-ВЩНОВЛЮВАЛЬНИХ РСШТ НА КАНАЛ13АЦШНИХ МЕРЕЖАХ, РОЗТАШОВАНИХ В ВОДОНАСИЧЕНИХ
ГРУНТАХ
Спсш'альшсть 05.23.08-Технолопя промислового та
цивильного бущвництва
Автореф ерат
дисертаци на здобуття наукового ступеня кандидата техшчних наук
л о
о-
#
хг-«V
Харив 1997 р.
Дисерташя е рукописом
Робота виконана на кафедр! "Технолог!я бущвельного вироОншгг-ва" Харкхвського державного техн!чного университету будхвншгва та ЗрХ!Т0КТурИ
На.уковм кер!вник - доктор техшчних наук, професор
Гончаренко Дмитро Федорович, проректор з науковоï робота Харкхвського державного техничного университету будшнищ-ва та арх!тектури
Офшшнх опоненти: доктор техшчних наук, професор Друковании Михаяло Федорович, зав!дую-чий кафедрою технологiï буд!вельного виробництва В!нницького державного техничного ун1верситету.
кандидат техн1чних наук,доцент Андронов Анатолия 1горевич, доцент кафедри орган¡зацп будхвницгва • Харк1вського державного тегн очного унхверситет.у буд!вницгва та арх¡тектури.
Пров ¡дна орган!зац1я: Харк!вська державна академия мюького
ГСП " ~ '
ни
господарства, мшютерства ocbîth Укра;-. , м.Харк!в.
Захист в!д5удеться
Л
qmМ-
199?
W
р. о
ik-
годин ! на
засщанн! Сташалгзованох вченох ради Д 02.07.02 при Харктському державному технхчному ун1верситвтх буд!вницгва та- арх¡тектури за адресою: 31СЮ02, м.Харкш, вул.Сумська, 40.
3 дисертаЩЕю мокна ознаиомитися у бхблштеш университету, за адресою: м.Харк1в. вул.Сумська, 40.
Автореферат розюланий ЖрЬтЧ§ 1Э97 р.
Вчениа секрэтар сшц! ал i30BaH0ï
вченох рада gfoy н^в < Р ¿¿^¿{утовт. Е.М.
- I -
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
АКТУАЛЬНЮТЬ РОБОТИ. Поспйне зб!лыпення обсяпв подач 1 води для споживання м1ським населениям 1 промисловост! вимагають швидкого в1дводення I виведення вод за межх нют ! • промислових шдприемств зайруднено'1 ст!чнот води.
На дай час виведення ст!чжп води здтснюеться за допомогою системи закритих трубопровод!в, при цьому перевага надаеться са-мопливному виведенню.
В вдх системах разом з новими експлуатупться стар! мэг¡стра-л'1, як! збудованх дек¡лька десятирп тому,1 вимагають периодичного ремонту та в!даовлеяня.
На сьогодн 1 накопичений великий досв!д експлуатацп складних систем канал¡заци великих Шст Украхни.
Проте, необх1дщ1сть подалыпого шдвищення надишост! експлуатацп систем канал!заци, шшпшення техн ¡ко-економ¡чних показни-к1в рхзних шдрозд1л!в канал 1зац1йного господарства ставлять ряд додаткових задач.
В багатьох местах и селищах Украхни каналхзашин! трубопровода розташован! в водонасичених грунтах, частше всього в водона- • ситаних пхеках. Кр1м того, в зон! ¡х гроходаення грунта част¡ше всього р!зн! по складу, так як хх будова порушуеться в пер!од прокладки мереж. Нер1дко близько в!д канал хзащйних трубопровод 1в проходять ¡нпи комунальн1 мере»!. Дуже часто мереж! каналхзашя-них трубопроводхв знаходяться шд про 1'зною частиною дор!г I тротуар ¡в. Ремонтно-в1дновлювальн! робота в багатьох вкладках доводиться проводит без зупинки робота мереж.
Все да ускладшов хх експлуаташю. Тому, ода!ею 1з актуаль-них е проблема ремонту та вшовлення канал!зац!йних мереж, роз-мщених в водонасичених грунтах. Як в!домо, цх робота завжди пов"язан! з необх!дн!стю проводити водозниження.
В практиц! експлуатацп та ремонту систем канал¡зац!V засто-совуються р!зн! Т8хн1чн! заходи, призначен! для водозниження. Про те, технолог!я водозниження, яка б враховувала специф!чн! умови проведения робгг по ремонту 1 в1дновленню канал1защт, ще не до-статньо розроблена. В1дсутн1 науково-обгрунтован! рекомендацп
по здшсненню ефективного водозншення в рхзних умовах.
Великий внесок в розвиток i вдосконалення мереж канал 1зацп та проведешя ïx в]дновлення внесли колективи НД1 водгео, Укрко-мунНД1 прогресу, Академiï комунального господарства 1м. Панфилова НЦ1БВ, ХДТУБА та ш., в¡тчизнянi та заруб!жн1 вчен] C.B. Яковлев Б.0. Вотум, 1.Д. Насоков, е.С.Обухов, B.I. Нестеренко, Г.Я. Дрозд Д.Ф.Гончаренко, М.Г.Дюженко, В.Шдереяе, Д.Штаян та 1н.
Проблемами водозншення в Укра'Ш! та за кордоном гшдао заямаються вчеш НД1 основ i фундаментов ш. Н.М.Герасимова, НД1-водгео, Пдропроекту ¡м. С.Я.Ш.ука та Ш.
Заслуговукггъ уваги науков1 роботи М.С.Болотсъких ,-Ф.М.Боче-верз, В.М. Григор"ева, I .А.Станченка, В.А.Мироненка, А.М.Муфтако-ва, Г.Метзениха, К.Кайла та т.
Особлив.у актуалыЛсть проблема ремонту та В1дновлення мереж канал ¡заШï отрицала сьогодт в зв"язку з Шдвжценики вкмогаки до охорони навколишнього середовица.
Рук'нування на канал¡ззшйних трубопроводах, як правило, приводить до проЕикання спчнс'а бсди в грунтов i води та грунт В под1бних випадках аварп необхюто л!квхдовувати в коротк; термши. А це завжда залежкть В1д того, наоильки ефективно ви-конуиться водозЕиження i пов"нзан! з ним ремонтно-в¿дновлювальнi ■ роботи.
Метою дисертзцшно!' роботи е розробка технхчних, технологi4-них i орган i зашгниг ршень, як! направлен! на шдвищення ефектив HccTi ремонту та вщшвлення канал¡затяних мереж, розташованих в водонасичених грунтах.
Робочою гшотезою е припущення про можливють таких ршень в технологи ремонтно-в1дновлювальних po6iT i зниженн] р!вня грун toboï вода, як i зможуть скоротати тривалшть них podiT при незнач ному шдвщшш ïx вартость
Галузь досл^дкення : канал¡защга! мережу розташованi в водонасичених грунтах на глибин! до 10 м.-
Предмет досшдаення: технолог 1чн1 параметра ремонтно-в i днов-лювальних podiT i podiT, пов"язаних з водозниженням'на канал!за-дшних мережах розмпцених в водонасичених грунтах.
Методологi4Hi основи досшдкення: державн i норми i стандарта математичн1 метода розробки моделей, лзбораторниа анал!з.
В дисергацп для р ипення окремих задач застосоваш метода нагменших квадратов, теория експерименту.
ОсновнI задач!:
- дооидаення умов експлуатацн канал^защиних мереж, рззмь щених в водонасичених грунтах х основних фактор ¡в якх приводять до и руинування;
- аналз технологи та орган¡зацп ремонтно-в ¡дновлювальних робхт х водозниження на мережах, розмхщэних в водонасичених грунтах;
- розробка методики визначення тривалост! ремонтно-вхдновлювальних роб ¡т при заданих характеристиках грунтов I глибшн зак-ладення пошкодаенного трубопроводу;
- розробка технхчного пристрою для розкриття пошкодаеного трубопроводу на глибинх 7-10 м х способу усунення пошкодаень з ви-користанням цього пристрою.
Наукова новизна робота полягас:
- в анал131 умов ексшуатацх х мереж в водонасичених грунтах I причин виникнення характерних руянувань-.
- в дослхдаеннх технологи' ремонту I вхдновлення каналхзащй-них мереж, розмщених в водоносичених грунтах, використовуваних-при цьому техн!чних засобах х технологх I водопониження;
- в розробцх. методики визначення тривалост! ремонтно-в¡днов-лювальних робхт при заданих характеристиках грунт ¡в х глибин! зак-ладення пошкодаеного трубопроводу, технхчних пристрогв та способу усунення поипсодаення трубопровод 1в.
Практична щншсть проведених дослщкень: розроблен! I впро-
вадженнх технгчн! засоби, технолог¡я та органхзашя ремонтно-вхд-новлювальних роб!т на канал ¡зашиних мережах розташованих в водонасичених грунтах.
Апробащя роботи. Основнх результата робота допов ¡дались' на науково-технхчних конференцхях ХДТУБА в 1885-1997 рр., науково-технхчних сем ¡нарах ¡ нарадах в Деркомунгосш Украхри.
Peaл¡зaцiя роботи. Результата робота впровадаенI при розроб-ц¡ пpoeкт¡в виконання poб¡т по ремонту ¡ в ¡дщовленню канал^ацш-них мереж, cтвopeнн¡ техн¡чети пристро'х'в, яю п¡двищyктть ефектив-нхсть цих роб¡т.
- 4 -
На захист вшосеться:
- законом ¡рнхсть вплив.у рхзних факторт на надтнхсть функ-цшвання канал хзашяних мереж розм щених в водонасичених грунтах;
- методики визначення тривалостх ремонтно-в¡дновлювалъних ро-бхт, розмицених в водонасичених грунтах, при заданих характеристиках грунт 1в I глибин 1 залягання пошкоджених трубопровод хв-.
- технхчш пристро'х" I спосШ ус.унення пошкодаень канал ¡заш й-но'х мереж!, якх шдвищують ефективнхсть ремонтно-в¡дновлювальних робхт.
Публх'кацх'х: результата робота опублхкованх в 15 друкованих прадях.
Обсяг робота: дисерташя складасться хз вст.упу чотирьох глав, висновк I в х пропозицт, списка Л1тератури з 60 наимен.увань; викладена на 209 стор!нках машинописного тексту, в тому числх 100 сторхнках тексту, 53 рисунк!в !< таблвдь, 6 сторшок бхблхографхх х мхстить 43 сторшок додаткхв.
3MICT РОБОТИ
В роботх обгрунтовуеться актуальнхсть вибраноï теми дисерта-ц! х. Поставлена мета i сформульована робоча ппотеза досл!даень. Приведен! основнi положения i результата, якх виносяться на за-хист.
Розглянут! особливост! ремонту та в!дновлення канал¡зашяних мереж розм ¡щених в водонасичених грунтах. Розглян.ута гослхдовнхсп виконання авар¡ено-в¡дновлювалъних роб!т, яка включае в себе выключения зруянованих дхльниць.
Приводиться огляд дослдаень з проблем водозниження. Даеться аналхз цих дослхдаенъ з в!дп0в!дними висновками.
На пщстав1 огляду технхчвох документацх х, а та$он експери-ментальних дослхдаень вивченi умови експлуатацп каналхзацшних мереж розм ¡щених в водонасичених грунтах.
Як показуе доев¡д на цен час вщеутнх точнх критерхх оц!нки стану канал ¡згцхйних: мереж i потенгциних небезшк, зв"язаних з пошкодаеннями конструкши в залежностх вхд характеру та обсяг.у
Як вхдомо, в бхльшостх випадшв ромонтно-в 1 дновлювальнх робота на канал !зашяних мережах доводиться проводит в водонасиче-них грунтах.
Досв!д таких роб!т в м. Харков ! та хнших мхстах Укратни показав, що головна проблема заключаешься в зниженш рхвйя грунтовох води нижче лотка труби.
Технологхя виконання подхбних роб1т в б!льшост! випадкхв ¡н-див!дуальна I залежить в1д характеру аварГх, мюця розташ.ування вхдповшнох дхльницх каналхзашинох мереж!, конкретних умов виконання роб!т, застосованих машин, обладнання та ш.
Анал!з технологи ремонтно-в!дновлювальних роб!Т на каналх-зацтних мережах розташованих в водонасичених грунтах показав, що на цея час ¡снуе недостатньо спещальних механ!зм!в ! пристрохв для виконання водознижувальних та ремонтно-в!дновлювальних роб!т.
При.виконанн! цих робхт доля ручнох працх ще знзчна, а зни-ження р!вня грунтових вод найчастше виконуеться з допомогою в!д-критого водов!дв!ду центроб!жними або д!афрагмовими насосами.
Розглянута технологхя спорудження та ремонту каналхзацхйних мереж в водонасичених грунтах.
До ефективних технолог!а улаштування канал хзацшних мереж в " водонасичених грунтах сл!д вхднести прокладку основних канал¡за-цхйних колектор!в у середин! захиснох труби та прокладки одностш-них канал ¡в з проведениям допомхжних заход¡в ( з засипкою мше-ральними сумшами).
Розглянутх закрит! ! вхдкритх способи виконання ремонтних ро-б!т на каналхзацхйних мережах. Як показали проведен! досл!дження, бхльш ефективними являються закритI способи проведения ремонту, але х'х застосування в водонасичених грунтах не завжди ефективне.
Проведений аналхз дхючих технолог!й, машин г обладнання для водозниження при проведеннх ремонтно-вх дновлюва-льних роб!т дозволив розробити технолог!чн! схеми водозниження ! на хх основ! технолог !чн! карта виконання роб!т.
Цх розробки дають змогу оперативно виршувати питания по ви-бору способу водозниження, що особливо важливо при л!кв!дацп ава-рхй в стисл! строки.
Виходячи з розроблених схем, побутоваН1 графхки залежностх критерпв ощнки технологхчних схем водозниження х проведений хх
Виконаний графо-анал!тичний анал!з вшшву глибини транше'!, коефхщенпв ф!лътрацгх грунту, в якому ведаться ремонтно-в¡даов-лювальщ робота та ряду хнтих параметр ¡в на тривал1сть, трудоем-кють I вартхсть цих роб!т . При визначенн! вартосп, тру до емко стх I тривалостх роб!т приймались до уваги вс! вида операций, як! впливають на Ш показники.
Проведен: в дисертацгх досл!даення показали, що одним ¡з го-ловних техншо-екошшчних показник!в, як! визначають ефзктивн¡сп ремонтно-в ¡дновловальних роб1т, е тривалють х'х виконання. Скоро-чення тривалостх виконання роб1т по ремонту канал 1защаних мереж можливо при умов! застосування ефективнох техн!ки та правильного п вибору, в залежност I вш умов ведения робхт, що в свою чергу дозволяв зменшита к1льк1сть ст!чних вод, як1 попадають в грунт ! грунтову воду.
Розроблен1 в дисертацхйн¡й робот! р!шення даоть можлив¡сть скоротита тривал!сть ремонтно-вхдновлювальних роб!т при умов! ви-користання ефективно! технхки ! технологи.
Дяя проведения ремонтно-вхдновлювальних роб п на канал¡за-Шйних мережах розташованих в водонасичених грунтах дуже часто ви-користовуеться водозниження голкофхлктровими установками.
1снуючий графоанал!тичний розрахунок голкоф ¡льтрових установок зводиться до визначення необххднох к!лькост! насосних агрега-тт, в!дстан! м!ж голкофхльтрами та глибиною "х'х заглиблення для досягнення заданого зниження р!вня грунтових вод. Розрахунками не визначаеться час досягнення необххдного зниження грунтових вод.
Проте для проведения ремонтно-в ¡дновлювальних роб!т необхдас прагнути до скорочення тривалостх зниження грунтових вод нижче лотковох частини попнсодаеного трубопроводу.
Для цього необххдно виявити в систем! водозниження К1лыиснх закономхрност!, якх забезпвчукггь м!н!мальний час водозниження I на щи основ! розробити методику оперативного розрахдаку техноло-пчних параметр¡в ремонтно-в¡дновлювальних роб1т в стаслх строки.
Поставлена в дисергацп задача вир!шуеться методом опттшза-зацгх з допомогою ЕОМ, який дозволяе ¡з множили вар!ант!в ршень знаити найкращий з увагою на задан! обмеження.
У в!дпов¡дност! з поставленою загальною задачею, установле-
ми даними I уловами оппшзацп в загальному вигляд! записуеться
X— ♦-min y,= y =fC>i3
i 1ij zj 13
де тривалють водозниження, доби;
y. - висота В1Д водонепрох!даого шару до зниження р!вня води в розглянутому ГОЛКОфоЛЬТро при розних умовах, М;
v - р!вняння, яке характеризуе умови руху води в сзшй голко-ф!льтров1й систем!, при безнапорному та нашрному pyci нап!рних
ВОД, М;
Yzi- ршняння, яке виявляе умови фольтрац!! ВОДИ В грунт! (для Л!Н!ЙНОI i контурно 1 водознижуючих установок), м.
В робот! розроблена математична модель для лшшного ! контурного розмщення водознижуючих пристрохв, як i працюють в безна-пхрних ! напорних водах.
Математична модель водозниження в безнашрних водах з кон-турним розм1щенням гожоф!льтр1в мае вигляд
X —»- min ; Y = У = f СХ Г>
1 12 13
Ya £ 2,4 х=:-
Аналоз результатов проведенного розрахункового експеримен-ту дозволяе зробити ряд висновк!в. Тривал!сть водозниження скорочусться при слодуючих умовах: зб!льшенн! коефЩ!ента фольтра цп.зниженно напору (потужностх водоносного горизонту); зменшенн! глибини водозниження; зб!льшенн! кофощента фильтрацо'о гравойно-шсчаноо обсипки голкоф!льтр!в,скороченн! в!дстан! мож голкофиьт-рами.горевицешп вакуумметричноо висоти усмоктування над глибиною проектного зниження ровня води на 2 и > бьлызе; повному викори-станн! водоприамання та голкофолкгр¡в;зменшенн1 коеф!щента втрат напору у всмоктукшй систем! установки; зменшенн! коеф!ц!енту ф!льтрацо о верхнього та нижнього водоупору при нашрних водах.
Дослдаення системи водозниження операщйним методом з вико-ристанням ЕОМ виявило загальну к1лькосну ! якхсну законом!рность зниження.
Вирошальниг вплив на тривалость водозниження мають: коеф!-
Шент фшьтрацн К, нашр Н, глибина водозниження г, величина при току води до кожного голкоф¡льтру ч. <р!вна гранично допустимому ч0). розрахункова вакуумна висота всмоктування насоса а та-
кож коефшенти ф!льтращ 1 водоупор!в I К,. При цьому ^ повинна перевишувати величину 5 на 2 м, тобто ь^г 8+2.
Таким чином при проведена ремоятно-в1дновлювальша робхт в водонасичених грунтах незалежно в!д коефщхента фиьтраш х 1 гли-бини закладання пошкодаеного трубопроводу необххдно застосовувати т!лъки вакуумн! водознижуюч 1 установки, якх маюггь високу 1
забезгочують зниження рхвня грунтових вод в стисл! строки.
0дн1бю з актуальних задач с розробка ршень проведения ремонтно-в 1 дновлювалышх роб!г в стиснених умовах мюько! забудо-ви в водонасичених грунтах на глибии в ¡д 7 до 10 м.
Б.робот! запропоновано пристрш, який дозволяе поеднувати процеси розробки грунта та тимчасового кршлення з одночасним осушенням грунт!в в призаб!йн!й зон! водоприиомними пристроями, вмонтованими в ножову частину щита - тимчасового передвижного кртлення.
В запропонованому пристрог зам!сть щита використане передвиж не ¡нвентарне рамно-секцхонне крхплення, яке перем вдеться в двох напрямках: вниз ! вверх. Змонтований трубчапт вакуумний пркстр)й жорстко закреплений сперед! ножево! водоприяомноI секцп кр!п лення.
Техн!ко-економ!чн! покззники розробленого пристрою, як св!д-чать дан! таблиц! I е свхдоцгвом його високо'х ефективност! в пор!внянн! з традиц!йною шпунтовою огорожею .
Табл. I. техн!ко-економ!чн! показники шпунтового огород-ження I передвижного кршлення.
№№ Показники Одиниця Шпунт передвижне кртлення
п/п вимхру опускания Шдйом Опускания Шдйом
I. Обсяг роб!т Периметр глибини м 18/12 18/12 18/10 18/10
2. Трудоемк!сть ви-конання всього обсягу роб¡т чол/дн 1 45,8 25,9 9 4
3. Затрата машино-змш на весь обсяг роб !т машино-змши 15,5 7,76 2 2
4. Затрата на зарплату роб!тникам грвн. 224,7 137,04 63,25 18,22
5. Затрата на меха-н!зац!ю н 697,47 145,10 32,13 32,10
6. Затрата на во-дозниження _ " - 51,30 - 6,55
Всього грвн. 1255,13 152,35
Приведен! дан! св!дчать про те, що затрата на тимчасове кршлення 1 водозншення при ремонт 1 пошкодаенного трубопровода з ви-користанням розробленого ршення в дек!лька раз менше затрат на т! ж робота, як 1 виконан! традищйними способами.
Загалып висновки та рекомендац! х.
1. Виконаний аналхз умов експлуатацп канал!зацтних мереж размщених в водонасичених грунтах ! характерних пошкоджень трубопровод !в. *
Визначен! фактори, як! впливають на надмють експлуатацп мереж.
2. Дослхджена технолог!я будшництва, ремонту та в^дновлення канал1зац1йних мереж, розмщених в водонасичених грунтах. Установлено, що б1льш рацюнальними е закрит! способи ремонту, проте не
завжди е умови хх ефективного застосування тому значна частина р( 61т на мережах глибиною до 10 м виконуеться вхдкритим способом.
3. Виконанша анал!з технологи та техшчних засобт водозниження при ремонтно-в¡дновлювальних роботах на каналхзацшних мережах.
4. Установлено, що ефективними, з економ1чнох точки зору, спс собами улаштування канал ¡защиних мереж в водонасичених грунтах I прокладка трубопроводу з зовншньою гхдро]золяшсю з мхнеральниз матер!ал1в.
3 урахуванням результат ¡в проведених досл!даень запропонова! рекомендац11' до державних нормативних документов.
5. Розробленх технолог ¿чих схеми водозниження, яш дозволяют] в залежност! в1д умов виконання ремонтно-в¡дновлювальних робп вибирати-рад¡ональну схему водозниження.
6. Виконаниг графоаналгттнт анал!з критер!!в ощнки технолог 1чних схем водозниження, якии дозволяе в процес х розробю проекту виробництва ремонтно-в ¡дновловальних роб ¡т вибирати схем.1 водозниження з урахуванням технжо-економхчних показник!в засто-сованого обладнання.
7. Розроблена методика визначення*тривалостх ремонтно-в¡дновлювальних роб ¡т при заданих характеристиках грунт ¡в ¡ глибин. закладання пошкодаеного трубопроводу.
8. створениа технхчнии пристрш, якии дозволяе пхдвищита еф-фективнхсть робхт по розкриттю пошкодаеного трубопроводу ¡ поед-нати функцгх ¡нвентарного ceкц¡йнoгo крхплення та водознижуючо. установки.
9. Запропоновано спосхб усунення пошкодаень трубопроводов 5 водонасичених грунтах.
Застосовування цього способу з використанням розробленног'о пристрою дае можлив¡сть в 2 рази скоротйти тривалхсть робхт в пop¡внянн¡ з тривал!стю проведения цих робхт ¡снуючи?^ способами.
Запропоновании спос ¿6 може бути усшшно застосованш при ремонт! водопров!дних маг!стралеа, прох!дних тонелхв та хнжих ¡нженерних комушкацш.
II. Визначена еношшчна ефективнхсть приинятих ршень. Роз-роблен 1 ршення дають можливхсть в 2 рази скоротити тривалхсть ремонтно-в¡дновлювальних роб№ на канал¡зацхйних мережах, розта-
шованих в водонасичених грунтах, що дуже важливо з еколопчно! точки зору.
Ochobhi положения дисертацп" опублшован! в таких роботах:
1. Болотских Н.С., Клейн Е.Б., Олейник Е.И. Бодопонижение при производстве ремонтных работ на канализационных коллекторах. Обзорная информация. М., Минжилкоммунхоз РСФСР, ЦБНТИ. Серия Водоснабжение и канализация. 1975 № 1/28 53 с.
2. Болотских Н.С., Тиховидов Б.Д., Иванов В.П., Клейн Е.Б. Опыт применения новых средств механизации и технологии строительного водопонижения. УкрНИИНТИ и ТЭИ ГОСПЛАНА УССР. Обзорная информация 1978, 40 с.
3. Болотских Н.С., Клепиков Ф.Н., Самусь O.P., Клейн Е.Б. Создание эффективной технологии строительного водопонижения. Харьков ЕСНТО Харьк.обл. правление НТО Стройиндустрии, ХИСИД987. - 52 с.
4. Клейн Ю.Б. Водозниження шд час л1кв!дацП" авар m" на мережах каналозацiï. Ки"№. НМК ВО, 1992. 104 с.
5. Клейн Е.Б., Выставной Г.М. По пути совершенства: Очерки истории развития Харьковской городской канализации. - Харьков. Оригинал. 1994.- 56 С.
6. Клейн Е.Б. Опыт эксплуатации канализационной сети Харькова. Московский дом научно-технической пропоганды им. Ф.Э.Дзержинского. Сб.Промышленные и коммунальные канализационные системы/ опыт эксплуатации, / M.I966 с.31-37.
7. Болотских Н.С., Олекник Е.И., Клейн Е.Б. Передвижная установка локального вакуумного водопонижения ГЕУВВ-2. М.Госстрой СССР ЦИНИ по стр-ву и ар-ре. Реферативный сборник. 1973. С.12-16.
8. Болотских Н.С., Клейн Е.Б., Олейник Е.И., Иванов В.П. Го-рошко В.И. Опыт применения передвижной установки вакуумного водопонижения ПУВВ-I. Водоснабжение и санитарная технике. 1976 - № 3. с.34-35.
9. Болотских Н.С., Тиховвдов Б.Д., Олейник Е.И., Клейн Е.Б. Крапивин А.Б. Применение установок вакуумного водопонижения при прокладке канализационного коллектора. Строительство трубопроводов. 1979.- № 8.- с.33-34.
10. Клейн Е.Б., Пономарев И.Г. Коллектор восстановлен без разрытия. Городское хозяйство Украины. 1985.-№ I -с.24.
11. Клейн Е.Б. Система водоотведения Харькова Городское хозяйство Украины. 1989.- № 4.- с.17-18.
12. Клейн Е.Б., Болотских Н.С. Создание эффективной технологии водопонижения при эксплуатации сетей канализации. - К. УМКВО. Сборник научных трудов "Экономия материальных и энергетических ресурсов в строительстве" ХИСИ,- 1989.- с.86-95.
13. Гончаренко Д.Ф., СанковГ.А., Клейн Е.Б. Производство ремонтно-восстановительных работ на канализационных сетях. Информационный листок о научно-техническом достижении № 110-97. Харьков. 1997 г.- 2 с.
14. Клейн Е.Б., Болотских Н.С., Олейник Е.И., Иванов В.П. Установка вакуумного водопонижения. А.с. № 447484. Госкомизобр. СССР, 1974.
15. Прима Н.Г., Чернявский Г.Г., Клейн Е.Б., Коринько И.В., Копай В.И. Устройство для сброса сточных вод в водоток. Авт.свид. № Ш6133 Госкоизобретений СССР, 1984.
А Н О Т А Ц I Я
Клейн Ю.Б. Шдвищення ефективност! ремонтно-вшовлювальних роб!т на канал!зашйних мережах, розташованих -в водонасичених грунтах. - Рукопис.
Дисерташя на здобуття наукового ступеня кандидата техн1чних наук за спещальшстью 05.23.08 - технолог!я промислового та ци-в!льного буд!вницгва. Харк!вський державнии техн!чний ун!версигет буд!вшщгва та аритектури, Харк!в, 1997.
Дисертац!ю присвячено питаниям розробки техн!чних, техноло-пчних 1 орган 1зац1йних ршень направления на шдвищення ефектив-ност! ремонтно-вшовлювальних роб!т на каналхзащгних мережах розташованих в водонасичених грунтах. В дисерташ1 розглянут! ос-новн! фактори,як! знижуклъ над!йн!сть експлуатацн канал!зац!йних мереж розташованих в водонасичених грунтах 1 причини /х руйнуван-ня. Розроблен! технолог!чн1 схеми водозниження. Запропонована методика визначення тривалост! водозниження 1 в!дпов1дно ремонтно-
в ¡дновлювальних роб ¡т по усуненню пошкодаень.
Розроблен! техн¡чнI пристрот та технолог¡я робхт по водозни-женню I ремонту канал ¡защиних мереж розташованих в водонасичених грунтах.
Основа результата пращ знайшли промислове впровадження при проектуванн! I проведение ремонтно-в¡дновлювальних роб!т на кана-Л1защйних мережах розташованих в водонасичених грунтах.
Ключов! слова: канал ¡зацшнI мереж 1, водонасичен! грунта, ремонтно-вхдновлювальн! робота, водозниження, технолог!я роб!т.
АННОТАЦИЯ
Клейн Е.Б. Повышение эффективности ремонтно-восстановитель-ных работ на канализационных сетях, расположенных в. водонасыщен-ных грунтах. - Рукопись.
Дисертация на соискания ученой степени кандидата технических наук по специальности 05.23.08 - технология промышленного и гражданского строительства. - Харьковский государственный технический ' университет строительства и архитектуры, Харьков, 1997.
Диссертация посвящена вопросам разработки технических, технологических и организационных решений направленных на повышение эффективности ремонтно-восстановительных работ на канализационных сетях расположенных в водонасыщенных грунтах. В диссертации рассмотрены основные факторы, которые снижают надежность эксплуатации канализационных сетей расположенных в водонасыщенных грунтах и причины их разрушения. Предложена методика определения продолжительности водопонижения и соответственно ремонтно-восстановительных работ по устранению повреждений.
Разработаны техническое устройство и технология работ по во-допонижению и ремонту канализационных сетей расположенных в водонасыщенных грунтах.
Основные результаты работы нашли промышленное внедрение при проектировании и проведении ремонтно-восстановительных работ на канализационных сетях, расположенных в водонасыщенных грунтах.
Ключевые слова: канализационные сета, водонасыщенные грунты, ремонтно-восстановигельные работы, водопонижение, технология работ.
- 14 -ABSFRACT
Klein E. B. Efficiency raising of the repair-restored works in the sewerage located in watersaturated soils
Thesis for a technical scientific degree on" speciality OS. 23.OS - Technology of industrial and civil building. Kharkov state Technical University of Construction and Architecture.
The thesis is dedicated to the questions of technical,tech nological and organizational development of the decisions direc ted on the efficiency raising of the repair-restored works in sewerage located in watersaturated soils and the cause of their demage. Method of the waferlowering duration and consequently method of the repair-restored works while removing demages are offered.
Technical device and Job practice in waferlowering and repairing of the sewerage located in watersaturated sipils are deve loped.
Main results of the work found industrial inculcation when projecting and carrying out the repair—restored works in the sewerage located in watersaturated soils.
ACTINE VOCABULARU: sewerage, watersaturated soils, repair resfored works, waterlower 1ng, Job pracfice.
niniiHcaHO ¿jo flpyxy 15.08.97 OopMaT 30x42 1/8 Ym. ^p. apK. 1.00 Flanip o(J)ceTHHH o6ji. bhh. apx. 1.25
3aM.№134 Tnpa)k 100 np.
Pe3orpa4) XXni
-
Похожие работы
- Особенности технологии устройства оснований и фундаментов гражданских зданий на слабых водонасыщенных глинистых грунтах
- Разработка системного подхода и оптимизация эксплуатации безнапорных водоотводящих сетей
- Разработка технологии монтажа железобетонных труб инженерных сетей на слабых грунтах
- Улучшение условий и охраны труда при эксплуатации и выполнении ремонтно-восстановительных работ в канализационных системах и колодцах, использующихся в агропромышленном комплексе
- Предупреждение профотравлений в животноводстве совершенствованием технологии нормализации воздушной среды канализационных сетей
-
- Строительные конструкции, здания и сооружения
- Основания и фундаменты, подземные сооружения
- Теплоснабжение, вентиляция, кондиционирование воздуха, газоснабжение и освещение
- Водоснабжение, канализация, строительные системы охраны водных ресурсов
- Строительные материалы и изделия
- Гидротехническое строительство
- Технология и организация строительства
- Здания и сооружения
- Проектирование и строительство дорог, метрополитенов, аэродромов, мостов и транспортных тоннелей
- Строительство железных дорог
- Строительство автомобильных дорог
- Мосты и транспортные тоннели
- Гидравлика и инженерная гидрология
- Строительная механика
- Сооружение подземного пространства городов
- Экологическая безопасность строительства и городского хозяйства
- Теория и история архитектуры, реставрация и реконструкция историко-архитектурного наследия
- Архитектура зданий и сооружений. Творческие концепции архитектурной деятельности
- Градостроительство, планировка сельских населенных пунктов