автореферат диссертации по транспортному, горному и строительному машиностроению, 05.05.01, диссертация на тему:Исследование влияния модификации поливинилацетатной дисперсии на квалиметрические показатели книг клеевого бесшвейного скрепления

кандидата технических наук
Конюхова, Иванна Ивановна
город
Львов
год
1996
специальность ВАК РФ
05.05.01
Автореферат по транспортному, горному и строительному машиностроению на тему «Исследование влияния модификации поливинилацетатной дисперсии на квалиметрические показатели книг клеевого бесшвейного скрепления»

Автореферат диссертации по теме "Исследование влияния модификации поливинилацетатной дисперсии на квалиметрические показатели книг клеевого бесшвейного скрепления"

украгнськл лкаделия друкарства

J ГО

с.»

•г -

На правах рукопнсу

КОНЮХОВА 1ванна 1пашвна

ДОСЛ1ДЖЕННЯ ВПЛИВУ ЛЮД И ФIКА Ц11

ПОЛ 1В1Н1ЛАЦЕТАТН01 ДИСПЕРСП НА КВАЛ1МЕТРИЧН1 ПОКАЗНИКИ КНИГ КЛЕЙОВОГО БЕЗШВЕЙНОГО СКР1ПЛЕННЯ

Спещалыпсть 05.05.01. «Л\ашини, агрегати та процссн

ii(wiirpa(j)Í4Horo виробннцтва»

Автореферат дисертацп на здобуття наукового ступени кандидата техншиих наук

JlbBIB — 1996

ДисертацДю е рукопис.

Робота виконана в Укра1'нськш академи друкарства

Науковий кер1вник:

кандидат техшчних наук Гавенко Св1тлана Федор1вна Офицйш опоненти:

1. доктор техшчних наук, професор Тинний Анатолш Нестерович

2. кандидат техшчних наук, доцент Величко Олена Михайл1вна

Провадна оргашзащя: ВО "Пол1графкнига" (м.Кш'в)

Захист ввдбудеться 14 червня 1996р. о 14 год. на зашданш спещал1зовано1 ради К 04.11.02 в Украшськш академи друкарства (Украина, м.Льв1в, вул. Шдголоско, 19).

3 дисертащею можна ознайомитись у б1блштещ Украшсько! академи друкарства (Льв1в, вул. Шдвальна, 17).

Автореферат розкланий "_14_"_травня_ 1996р.

Вчений секпетап

Дщич В.П.

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

АКТУАЛЬтСТЬ ПРОБЛЕМИ. У Державши програъй розвитку нащонального книговидання та преси на перюд до 2000 року налпчено ряд зaxoдiв, направлених на тдвшцення якост1 пол1граф1чно1 продукцп на баз1 використання нов1тшх технологш 1 матер1ал1в, автоматизащ! 1 механ1заци пол1граф1чного виробництва, розробки та впровадження нормативних акт1в, стандарпв щодо р!вня якость

В удосканаленш технологи брошурувалыш-пал1турного виробництва (БПВ) найб1льш економ1чним напрямком е виготовлення книг клейовим безшвейним скршленням (КБС), однак книги, виготовлет цим способом, в основному мають низыи експлуатацдйш характеристики, в тому числ1 недостатш мщшсть 1 довгов1чшсть.

Проблеми, пов'язаш з удосконаленням технологи КБС книг, в значнш мipi можуть бути вир1шеш за рахунок дослвдження напружено-деформованого стану книги в продес1 и виготовлення та експлуатацц, розробки комплексно! системи управлшня ягастю технолопчних процесгв БПВ 1 готово! книги з використанням об'ектдвних 1 статистичних методов контролю, а також ф1зично! або х1м1чно! модифжаци кле1в для КБС. Цим, власне 1 шдтверджуеться актуальшсть проблеми.

Автор роботи висловлюе щиру вдячшсть Заслуженому д1ячу науки 1 технши Украши, доктору техтчних наук, професору Лазаренку Едуарду Тимофшовичу (Украшська академ1я друкарства, м.Льв1в) за допомогу у виршенш теоретичних та практичних аспект1в дисертацц.

МЕТА РОБОТИ - створення, дослвдження, моделювання 1 оптишзащя клейових матер1ал1в для технологи КБС книг 1 IX виробниш випробування.

Для досягнення поставлено! мети необх1дно було вир1шити такх завдання:

- провести анал1з юнуючо! технологи для виготовлення книг КБС;

- визначити основт конструктивш елементи, як1 впливають на ямсть книги КБС;

- ощнити квал1метричт показники книг КБС;

- розробити модель напружено-деформованого стану книги в процесй використання;

- розробити методику визначення мщносп 1 довгов1чнома книжкових видань з КБС;

- досл!дити вплив метод1в активащ! води на властивоста клейових композищй;

- створити модифжоваш клешт композицд для КБС та досладити 1х ф1зико-х1м1чт, фхзико-мехашчт та експлуатацшш властивоста;

- провести виробнич1 випробування на мщтсть конструкци книжкових бломв з використанням нових клейових композищй.

НАУКОВА НОВИЗНА. Сформульована розрахункова модель напружено-деформованого стану книги КБС з врахуванням деформащйних явищ, як1 виникають в книжковому блощ в процей його використання.

Виявлено 1 пояснено вплив ф1зично1 та х1м1чно! модифжаци пол1вши1ацетатно1 дисперсц (ПВАД) на властивосп. клейових композищй 1 яшсть книг.

практична цтнкть та апробацш робот и.

Створеш оригшальш клейсш композицц для виготовлення книг КБС ( 3 заявки на патента Украши).

Запропонован1 статистичн1 методи контролю квал1метричних показник1в книг КБС з застосуванням контрольних карт, карт кумулятивних сум, причинно-насладкових схем 1сшава, д1аграм Парето.

Розроблено експрес-метод контролю оцшки довгов1чност1 клейового з'еднання книжкового блоку.

Основт результати роботи опублшоваш в 13 статтях та викладеш в допов1дях на Ш-й ЛИжнародшй науково-техтчшй конференцп "Контроль и управление в технических системах" (м.ЕНнниця, 1995р.)» И-й Украгнськш конференцп з автоматичного керування "Автоматика - 95" (м.Льв!в, 1995р), Всеукрашськп! науковш конференцп "Розробка та застосування математичних метод1в в науково-техшчних досл1дженнях" (м.Льв!в, 1995р), И-й ЛПжнароднш науковш конференцп "Информационные технологии в печати" (м.Москва, 1995р.), ЛПжнароднш науков1й конференцп "НапДональна ел1та та штелектуальний потенпдал Украши" (м.Льв1в, 1996р.), М1жнародн1й науково-практичнш конференцп "Соц1алыю-економ1ч1П проблеми видавничо-пол1граф1чного комплексу та його шфраструктур" (м.Льв1в, 1996р.), зв1тних та науково-техн1чних конференц1ях професорсько-викладацького складу УП1 1м.1в .Федорова та У АД (1989, 1990, 1995р.р.).

Р1ВЕНЬ РЕАЛ13АЦП ВПРОВАДЖЕННЯ НАУКОВИХ РОЗРОБОК. Запропоноваш к лег для КБС книг були перев!реш 1 позитивно ощнеш у виробничих умовах Льв1всько! обласно!

книжково! друкарш, книжково! фабрики "Атлас", друкарш Льв1вського пол1граф1чного техшкуму та ВО "Пстграфкнига" (м.Кш'в).

Розроблен1 технолог1*пп шструкцп "Ощнка квал1метричних показншив книг КБС".

ОСОБИСТИЙ ВНЕСОК. Автором здшснено патентний пошук та анал1з л1тературних джерел з питань квалметрично1 ощнки книжково! продукци. Розроблеш модел1 комплексно! ощнки книжкових видань з використанням статистичних методов. Створеш клейов1 композицП для КБС книг, здшснений теоретичний анал1з та експериментальш досл1дження екмплуатащйних властивостей клейового скршлення. Здшснено математичне моделювання складу матер1ал1в та умов скршлення книг КБС. Проведен! анал1тичт дослвдженння напружено-деформованого стану, який виникае в продес1 використання книг. Проведен! виробнич1 випробування клейових композицш.

Науковий доробок, викладений в автореферата та дисертацд, виконаний особисто автором шд час навчання шженером-стажистом, астрантом та викладачем-стажистом кафедри технологи друкарсько-обробних процешв та пол1граф1чних матер1ал1в Украшсько! академи друкарства.

СТРУКТУРА ТА ОБСЯГ РОБОТИ. Дисертащя складаеться з встуну, п'яти роздШв, загальних висновк1в та додатк!в. Матер1ал викладений на сторшках машинописного тексту, який вмщуе 51 рисунок та 7 таблиць. В б1блюграфи наведено 196 найменувань л1тературних джерел.

ОСНОВЫ ПОЛОЖЕНИЯЯШВИНОСЯТЬСЯНАЗАХИСТ:

- математична модель напружено-деформованого стану книг КБС;

- статистичт методи ощнки якосй книг КБС;

- результата визначення впливу активаци води на властивосп клейових композицДй 1 ятсть скршлення;

- результата достджень, моделювання та оптим1зацц ф1зико-х1м1чних та ф1зико - мехашчних властивостей модифшованих кле!в та 1х впливу на технолопчш 1 експлуатацшш показники книг КБС;

- результати апробацп та внкористання модифшованих клейових композищй для КБС.

ЗМ1СТ РОБОТИ

У ВСТУП1 обгрунтована актуальшсть роботи, викладеш п мета та завдання, приведен! дат про наукову новизну 1 практичну цднтсть, узагальнено результати апробацп роботи, сформульоваш основш положения, як1 виносяться на захист.

У першому роздЬп - " СУЧАСНИЙ СТАН, ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ БРОШУРУВАЛЬНО-ПАЛ1ТУРНИХ ПРОЦЕС1В КНИЖКОВОГО ВИРОБНИЦТВА" - аналхзуеться сучасний стан технологи 1 техтки виготовлення книг.

Пор1вняльний анал1з даних по випуску книжково-журнальнох продукци показав, що перспективи розвитку БПВ в в1тчизняшй 1 заруб1жшй пол1граф!чн1й промисловост1 в основному пов'язат з виготовленням книжкових блок1в КБС. Однак, КБС поки що знаходить обмежене застосування при виданш учбово! (штльно!), дов1дково!1 художньо! л1тератури,

розраховано! на довготривалий термш служби з великою частотою використання.

У той же час практично вщсутш теоретичш 1 експериментальш роботи, в яких розглядались би питания напружено-деформованого стану книги в процесах 11 використання, а також комплекно! квал1метрично! ощнки якост1 готово! книги КБС з враховуванням особливостей технологи БПП. Зокрема, недостатня увага прид1лялась статистичним неруйшвним методам контролю, науковим досл1дженням та прикладним розробкам в област1 удосконалення технологи БПВ, а саме створенню нових перспективних клейових матер1ал1в для КБС.

У другому роздип - "МЕТОДИКА ДОСЛЩЖЕНЬ" - обгрунтовано виб1р основних матер1ал1в для клейових композищй, описаш методи досладження гх ф1зико-х1м1чних, ф1зико-мехашчних та експлуатащйних властивостей, а також методи статистичного контролю якост1 книжкових видань.

Об'ектами досладженнь вибраш базов1 клейов1 композицп на основ1 пол1виплацетатно1 дисперси - ПВАД (ГОСТ 1899280).

Для шдвищення ф1зико-мехашчних показнигав клейових композищй, 1х еластичносп, мщност1, для модифшаци ПВАД було використано ряд щльових домшок, зокрема ствпол1мер стиролу 1 малешового анпдриду, пара-Амшобензолсульфацетамщ натр1ю, а також воду, активовану в магштному та електричному полях.

Зразки книжкових блошв для дослщжень виготовлялись з р1зних папер1в -друкарського N2, офсетного N1 та крейдованого.

Для дослщження процеспв формування клейових шпвок, i'x старшня при ди температури i в npoijeci експлуатаци, впливу складу клейових композицш на характер зшн ф1зико-х1м1чних i структурних властивостей використовували 14-спектрофотометр "Спекорд М80", електронний мшроскоп "Польм1а" (Шмеччина); тестер "31глох" (Шмеччина) для дослщження зусилля вириву аркуша з книжкового блоку ("Пулл-Тест") та багатократного розкриття сторшок ("Флекс-Тест") з системою запису i математично! обробки шформаци.

Для дослщження квал1метричних показник1в книги в npou,eci експлуатаци використаш методи математичного моделювання, в тому числ1 розроблений автором експрес-метод контролю якост1 готових книжкових видань.

Оптим1зац1ю складу клейових композицш i технолог1чних режим1в скршлення книжкових блок1в здшснювали за стандартними програмами на IBM з використанням повного факторного експерименту методом крутого сходження. Проведения досл1джень здшснено за шльшстю дослав, що забезпечила в1ропдшсть 0.95.

Математично-статистичну обробку результате сощологших досладжень проводили на ПЕОМ за розробленою програмою на MOBi Turbo-BasiK за вадомою методикою (метод ДелфО.

Трепй роздьт роботи - "РОЗРОБКА К ВАЛ1МЕТРИЧНИХ МОДЕЛЕЙ ДЛЯ КНИГ КЛЕЙОВОГО БЕЗШВЕЙНОГО СКРШЛЕННЯ" - присвячений моделюванню i квал1метричнш д1агностищ технологи виготовлення книг КБС.

Запропонована програма для моделювання ощнки якоси таких складних технолог1чних систем, реал1защя яко! описуеться дал1.

На шдстав1 сощолопчних досл1джень побудована д!аграма вагомоси експлуатащйних показнишв книги. Математично-статистична обробка даних показала, що 80% опитаних спещал1спв вважають найбигыи вагомими показники мщносп 1 довгов1чност1 конструкци видання, а 50% - зручшсть у читанш (читабельшсть) книги.

Таким чином, мщшсть 1 довгов1чшсть конструкций зручн1сть у розкритт1 сторшок, час 1 штенсивн1сть користування книгою, зручшсть у читанш вццграють важливу роль в процес1 використання книги. Тому останне вимагае детального вивчення 1 анал1зу фактор1в, як1 мають на них суттевий вплив.

Для виявлення фактор1в, яш мають найбьлыпий вплив на як1сть книги, вперше в технологи БПП застосована 1 побудована схема 1с1кава, яка дае змогу провести систематизащю и квал1метричних показнишв 1 описати 1х шльюсними функщями. Анал1з схеми 1сжава показуе, що на яшсть виготовлення книг КБС переважно впливають так1 фактори: яшсть виготовлення 1 обробки книжкових блошв; яшсть полпраф1чних матер1ал1в (паперу, кле!в), наявшсть нормативно-технолог1чно1 бази, умови пращ, квал1фжащя та професшш навички виконавщв.

На основ1 дослщжень оцшки якост1 книги з використанням системо-техшчного анал1зу технологи и виготовлення стосовно БПП вперше застосована 1 побудована д1аграма Парето, яка показуе долю браку при виконанш тих чи шших технолоичних операщй. Як 1 передбачалось, найбшышш процент дефектав (45%) припадае на операци обробки 1 заклейки коршця книжкового блоку.

Таким чином, в результата розробки квал1метричних моделей БПП встановлено, що ключевим елементом, який забезпечуе якють книжкового блоку, зокрема i книги в щлому е коршець i процеси його обробки i заклейки.

У четвертому роздШ - "ТЕОРЕТИЧНЫЙ AHAJII3 НАПРУЖЕНО-ДЕФОРМОВАНОГО СТАНУ КНИГ К ЕС" -приведено аналггичний розгляд напружено-деформованого стану книги в npon,eci и. експлуатацц та збер!гання; здайснено узагальнене математичне моделювання силових фактор1в i деформащй, а також мщност1 книги при дп змшних напружень.

Напружений стан книги описаний тензором напружень Tg- з компонентами напружень, як1 можуть виникати на трьох взаемоперпендикулярних площинах. В залежноста вад кшькосп головних напружень (не piBHiix нулю) розглядаеться три види напружених сташв книги: лиийпий, плоский та об'емний.

Книжковий блок може мати лшшн1 деформацп, викликаш нормальними напруженнями i кутов1 деформацп, викликаш дотичними напруженнями . Mipoio цих деформащй е вздносш видовження i кути зсуву . Bei назван! деформацп утворюють тензор деформащй Т^,. Зв'язок м1ж компонентами T-j-i для книжкового блоку, як для пружнього неоднородного паралелепшеда, встановлювався експериментально.

Складний напружений стан в книз1 (плоский або об'емний) розглянуто з використанням уявлень теорц шцноста.

Розглядалися частков1 випадки забезпечення жорсткоста книги, моделюючи деформацп розтягу - стиску, чистого згину i, як випадок, поперечного згину, а також зсуву коршця книжкового блоку.

Теоретичный ангипз напружено-деформованого стану книги доповнено доотпдженнями пациент книги при змшних напруженнях. Встановлено, що теля 1000 цикл1в дп таких напружень може наступити раптове руйнування - втома -елеменпв книги без помггних залишкових деформащй при напруженнях, значно менших границД мщноста матер1ал1в (паперу, клею).

Таким чином, анал1тичний розгяд та експериментальш дослвдження шдтверджують висновки попереднього роздЪху щодо вагомост1 технологш 1 матер1ал1в скршлення книг КБС в забезпеченш и якость

П'ятий розд1л роботи - "СТВОРЕННЯ ТА ДОСЛIДЖЕН НЯ КЛЕ1В ДЛЯ БЕЗШВЕЙНОГО СКРШЛЕННЯ" - приев'ячено узагальненню доел ¡до в з ф1зично! та х1м1чно! модифшацд кле!в для КБС. Дослщження впливу ф1зичних способ1в модифшацц клеГв шляхом р1зно! пщготовки води як розчинника ПВАД на технолопчш та експлуатацшш характеристики якост1 клейових композищй показали, що на процес склеювання суттево впливають способи пщготовки води 1 за вагомЬзтю !х впливу, зокрема на показник мщност1 книжкового блоку IX можна розм1стити у такий ряд (рис. 1а): каталггна < водопровщна <дистильована < аналггна < омагшчена

Збшыпення м1пност1 склеювання при ди магштного поля, в даному випадку, можна пояснити стабЪпзащею дисперсп, обмеженням гелеутворення, шдвищенням гомогенност1 клейово! дисперсп.

ГИд д1ею магштного поля в клейовш композици N2 в 1Ч-спектрах спостердхаеться зеув до збшьшення поглинання частот коливань в обласп 1240 см1, що пов'язуе позитивный

6

8

10

й

т,мг

3

6 9

15 13 ЙМД

а б Рис.1. Вплив ф1зично! (а; 1-каталш1а; 2-иодопров1дна; 3-дистильована; 4-

анал1тпа; 5-омагшчена вода) I х1м1чно"1 (б; 3-ПВЛД - пара-Амшобензолсульфацетам1д натр1ю; 4- ПВАД-ПВС-ствпол1мер стиролу I мале'шового ангидриду; 5 - ПВАД-сшвпшпмер стиролу 1 мале'шового ашчдриду) модифжаци ПВАД на мщтсть скр1плення книг КБС.

5 и б га гэ зэ 5 10 а го 25

а б

Рис.2. Вплив модиф1катор1в ПВЛД (1 - ПВАД; 2 - ПВЛД омагшчена; 3 - ПВАД -пара-Лмшобензолсул!.фацетам1д патрда; 4- ПВАД-ПВС-сшвпол1мер стиролу 1 мале'шового анпдриду; 5 - ПВЛД-ствгктмер стиролу 1 мале'шового анпдриду) па мщшсть скр1плешш книжкових блошв р1зпо1 товщини (а) та висоти (б).

вплив магштно! обробки води на технолопчш властивоста кле!в з концентрацдею ОН груп.

ХЬпчна модифжащя ПВАД введениям дом1шок призвела до суттевих змш якоста КБС.

Анал1з експериментальних даних показуе (рис. 16 та 2), що за показниками покращення ф1зико-мехашчних 1 експлуатацшних характеристик (вщносне видовження клейово! пл1вки, мщтсть книжкового блоку на розрив, зусилля вириву окремого аркуша з книжкового блоку, багатократшсть розкриття) розроблеш клейов1 композицп розмицуються в наступний ряд:

ПВАД - сшвпол1мер стиролу 1 малешового анпдриду > ПВАД - ПВС -ствпол1мер стиролу 1 малешового ангщриду > ПВАД -пара-Амшобензолсульфацетам1д натр1ю > ПВАД оманпчена > ПВАД

3 цього ряду видно, що найкраиц результати • спостертиоться при використант клейових композицш N5, N4 1 N3. Як показують граф1чн1 залежност1 рис.16, з1 збшьшенням концентращ! домипок до 10% мщтсть блоку КБС тдвищуеться на 60 -75%.

Досл1дженнями залежност1 мщност1 клейового скршлення в1д товщини клейово! шавки встановлено, що з1 збшьшенням маси клею, нанесеного на коршець книжкового блоку, мщшсть КБС зростае, а дал1 дещо зменшуеться.

Анал1з залежносп мщноси скршлення книжкового блоку вад природи кле!в та виду паперу показала, що найбшына мщтсть досягаеться при використант друкаського паперу N2, а найменша - крейдованого. Максимальне зусилля вириву аркуша з книжкового блоку забезпечуеться при використанш клею N5 1 становить 12 Н/см для друкарського паперу,

10 Н/см - для офсетного 1 9 Н/см - для крейдованого, що пояснюеться високими ф1зико-х!м1чними властивостями ще! композици. Дещо меншу мщшсть скршлення забезпечують кле! N4 та N3, а найменшу - клей N1. Магттна обробка клейово*1 композици N2 зб1льшуе мщтсть скршлення в середньому на 30%.

Електронномшроскотчт та мжроскотчт дослщження дозволили пояснити щ явища особливостями проникнення клейових дисперсш в структуру паперу. Так, анал1з кра!в аркуппв теля обр1зки показав ввдсуттсть розвинено!' структури матово-крейдованого паперу, в той час як глянцево-крейдований пашр мае повнгётю закрита, гладк1 кра! аркунив. В той же час у шших папер1в чггко вщцляються складт утворення, яш мають вигляд пучк1в переплетених волокон, утворюючи з'еднання, що забезпечують висош квал1метричт показники книги.

Позитивний вплив домщок в ПВАД на ямсть книг КБС пояснюеться 1з досипджень 1Ч-спектр1в. Зокрема, в присутносп ПВС 1 ствпол1меру стиролу 1 малешового анпдриду (кле1 N4 та N5) зб1льшуеться штенсившсть смуги 3500-3200 см-1 (валентн1 коливання ОН, волога), що може зм1нити концентращю водневих зв'язгав, яш в1дпов1дають за взаемодаю клею та целюлозно! структури паперу.

Особлив1сть спектру клейово! композици, що мизтить ПВАД, а в якоста дом1шки - пара-Амшобензолсульфацетамщ натрш полягае в тому, що при зменшенш штенсивноста смуг ОН груп в штервал1 3200-3400 см1 з'являеться додаткове поглинання в облаей 1530-1680 см1, яке молена пов'язати з поглинанням амадно! групп, що, можливо, також впливае на сшввадношення водневих зв'язшв.

В той же час 14-спектроскотчш дослщження показали, що в процеш прискореного старшня шпвок (р1вноцшно 12 лпсящв експлуатацц за звичних умов) суттевих х1м1чних змш не вщбуваеться.

Моделювання та оптим1защю умов скршлення книг КБС та складу клейових композицш з метою забезпечення найб1лыпих мщноста та довгов1чност1 скршлення книжкових блок1в проводили, застосовуючи метод математичного планування експерименту. Внасл1док дослщжень отримат регресшш р1вняння, анал1з яких за критер1ями Ф1шера, Кохрена 1 Стьюдента показав значим1сть коеф1щент1в р1внянь та адекватшсть модел1 1 виявив, що найкраща мщшсть 1 довгов1чн1сть КБС досягаеться при введенн1 5-10% модифжуючих дом1шок.

Таким чином, як видно з таблиц! 1, запропоноваш ф1зична модифшацш (введения омапйчено! води) та х1м1чна модифшащя (введения сшвпол1меру стиролу 1 малешового анидриду; пара-Амшобензолсульфацетамвд натр1ю) ПВАД позитивно впливають на показники якоси книг КБС.

Таблиця 1

N п/п Показник якост1 книг КБС МОДИФ1КАЦ1Я ПВАД

Вадсутня Магнггне поле Клей з МД (див. рис.2]

№1 №2 №3 №4 №5

1. Зусилля розриву 0,75 1Д 1,43 1,64 1,82

книжкового блоку, Н/м

2. Зусилля вириву аркуша 6,8 7,2 8,5 11,0 12,1

з книжкового блоку, Н/си

3. Вщносне видовження, % 260 390 430 450 500

4. В'язгасть (по ВМС),с 40-80 40-80 40-60 40-60 40-6С

5. Час схоплення клею, с 20-25 20-25 15 15 10-15

Виробнич1 випробування 1 лабораторт досладження показали можливкть використання оригшалышх (3 заявки на патенти Украши) клейових композищй з модифшуючими домшками для виготовлення книг КБС.

В "ДОДАТКАХ" наведена програма математично-статистично! обробки досл1джень, акти випробовувань клейових композищй 1 технолопчш шструкцп для оцшки якосп. квал1метричних показник1в книг КБС.

ЗАГАЛЬШ висновки

1. Створена 1ерарх1чно-структурна схема показншив ощнки якост1 книжкових видань 1 проведена квал1метрична диагностика брошурувально-пшптурних процешв. Встановлено, що найважлив1шими показниками книги е мщн1сть 1 довгов1чшсть, читабельшсть, зручшсть у користувант. Системо-техшчним анал1зом та використанням статистичних метод1в контролю для ощнки якоси. книги виявлено, що найб1льший брак кленового безшвейного скршлення викликаеться операциями обробки та заклейки коршця книжкового блоку.

2. Сформульована 1 аналтгчно дослщлсена на основ1 теорп м1цност1 модель напружено-деформованого стану книги кленового безшвейного скршлення в процес1 використання та збер1гання. Виявлеш силов1 напруження 1 деформацп, яш спричиняють руйнування конструкцп книжкового блоку, що вимагае необхщшсть пошуку нових клейових матер1ал1в.

3. Здшснено з використанням магштно! та електрично! обробки води ф1зичну модифжацио клею на основ1 ПВАД. Встановлено наступний ряд впливу способу тдготовки води для клею за показником зб1лынення мщносп скршлення

книжкового блоку:

Каталина < водопровщна < дистильована < аналгша < омагшчена

Цей вплив пояснено вЦомими уявленнями про д1ю магштних та електричних пол1в, 1Ч-спектроскошею.

4. Здшснено з використанням до милок р1зно! природи х1м1чну модифшащю пол1в1н1лацетатно! дисперсИ*. Досл1дження впливу природи та концентрацп дих модифшуючих дом1шок до ПВАД на показники мщносп, довгов1чност1 та еластичносп показали, що використання запропонованих кле!в позитивно впливае на технолог!чт та експлуатацшш характеристики клейових з'еднань.

5. Виявлений ряд впливу домшок в ПВАД на мщшсть книг (в м1ру зб1лыпення):

ПВАД - сп1впол1мер стиролу 1 малеГнового анпдриду > ПВАД - ПВС -сшвпол1мер стиролу 1 малешового анпдриду > ПВАД -пара-Амшобензолсульфацетам1д натр1ю > ПВАД омангачена > ПВАД

пояснено за допомогою 1Ч-спектроскопп та електронно! мшроскопи - змшою ствввдношення водневих зв'язшв в систем! "клей - целюлоза паперу" та особливостями дифузп модифжованих кле1'в в об'ем паперу.

6. Моделюванням продесу клейового безшвейного скршлення книг з застосуванням запропонованих кле!в отримаш регресшн1 р1вняння та здшснена оптим1зац1я клейових композицш 1 технолотчних умов скршлення книжкових блок1в.

7. Проведен! лабораторт та виробнич1 випробовування клейових композицш на основ1 ПВАД, модифжованих ф1зичними та х1м1чними способами, в умовах пол1граф1чних тдприемств.Шдтверджено, що так1 кле! можуть бути

використаш для виготовлення книг клейовим безшвейним способом 1 забезпечують необхадну ягасть та економ1чний ефект.

Основш положения дисертаци викладеш в роботах:

1. Лазаренко Э.Т, Конюхова И.И. Активация технологических сред в полиграфии //Полиграф, промыш-ть. Обзорная инфор-ция.-М.; 1990. -Вып.9.-С.1-40.

2. Онищенко Т.И. .Пальчевский О.Н.,Гавенко С.Ф.,Тимочко И.И. "Интенсификация формного процесса применения магнитного электрического полей при экспонировании жидких фотополимеризующихся материалов //Труды ВНИИПолиграфии. -1991.- N1. -С.3-14.

3. Гавенко С.Ф., Конюхова И.И., Огирко И.В. Котроль процесса изготовления переплетных крышек с помощью кусумм-метода. -В сб.Научн.-техн. информац. сб.: Полиграф, пром-ть. -М.: Вып.3,1995.- С.28 -31.

4. Опрко 1.В., Гавенко С.Ф., Конюхова 1.1. Математичт модел1 конструкщй книжкових видань //Тези доповщей Всеукрашсько! науково! конференцп "Розробка та застосування математичних метод1в в науково-техшчних досладженнях". -Льв1в:Ч.3.-1995.-С. 55-56.

5. Конюхова 1.1. Математичне моделювання та д1агностичн1 методи контролю якост1 пол1граф1чно-1 продукщ! // Тези доповщей 3-х М1жнародно1 науково-техн1чно1 конф-щ! "Контроль и управление в технических системах". -Вшниця, -4.1.-1995.-С. 80.

6. Гавенко С.Ф., Конюхова 1.1., Маж В.З.. Проблеми автоматизованого контролю 1 управлшня яшстю книжково! продукцп //Тези допов1дей 2-1 украГнсько! конференцп з автоматичного керування "Автоматика - 95" -Льв1в. - Т.5. -1995.-С.39-40.

7. Конюхова 1.1. Дослщження впливу магттного поля на яшсть клейових композицш для безшвейного скршлення книжкових блок1в. -Льв1в: УАД, 1995.-9 с./Деп. в ДНТБ Украани.

8. Майк В.З., Гавенко С.Ф., Конюхова И.И. Контроль технологического процесса изготовления переплетных крышек // Тезисы докладов II -й Международной конференции "Информационные технологии в печати". -М. 1995.-С.42-43.

9. Гавенко С.Ф., Конюхова И.И., Майк В.З. Оценка качества переплетных крышек (квалилогические аспекты) - В сб.: Научн-технич. информ. сборник.Полиграф.пром-сть. -М.: Вып.6. -1995.-С.20-24.

Ю.Конюхова 1.1., Кулш Л.Й., Куриляк О.М. Проблеми якосп 1 конкурентноспроможност1 книжково! продукцд //Тези допов1дей М1жнародно1 науково-практичнох конф-цп "Сощально-економ1чш проблеми видавничо-пол1граф1чного комплексу та його шфракструктур". -Льв1в: 1996.-С.49-51.

11.Гавенко С.Ф., Конюхова 1.1. Сощолопчт дослщження якост1 книжкових видань для формування штелектуального потенщалу наци //Тези дововщей М1жнародно1 науково! конференцд "Национальна ел1та та штелектуалышй потенпдал У кра!ни". - Льв1в, 1996,- С.252.

12.Гавенко С.Ф., Салдан Е.В., Конюхова И.И. Исследование прочности и долговечности клеевых соединений в книжных изданиях. -Веб.: Научн.техн.информ.сб.Полиграф, пром-сть. -М.: Вып.З, 1996.-С.9-12.

13.Конюхова И.И. Методика определения показателей качества печатных изданий. -В сб.: Научн.-техн. информац. сб.: Полиграф.пром-сть.-М.: Вып.З, 1996.-С.20-22.

Здобувач Конюхова 1.1.

Конюхова И.И. Исследование влияния модификации поливинилацетатной дисперсии на квалиметрические показатели книг клеевого бесшвейного скрепления.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата технических наук по специальности 05.05.01 "Машины, агрегаты и процессы полиграфического производства". Украинская академия печати, Львов, 1996.

Проведены теоретические и експериментальные исследования деформируемости книжных изданий и квалиметрической оценки технологии их клеевого бесшвейного скрепления.

Спектроскопические, электронномикроскопические и технологические исследования показали положительное влияние физической и химической модификации поливинилацетатной дисперсии на прочность и долговечность книжных изданий.

Выявлены особенности механизма физико-химических превращений в структуре клеев в процессе образования клеевых пленок и эксплуатации клеевого бесшвейного скрепления.

Лабораторные исследования и рекомендации подтверждаются производственными испытаниями на предприятиях гг. Киева и Львова.

Konuchova i. Influence of the polyvinil-acetate dispersion modification on the stichless adhesive binding qualimetric characteristics.

This dissertation is seeking for the scientific degree of a candidate of technical sciences in 05.05.01. speciality "Machines, Agregates and Processes of Printing Industry specialization". Ukrainian Academy of Printing, Lviv, 1996.

Both theoretical and experimental investigation of book deformations and qualimetric characteristics of stichless adhezive binding technology has been done.

Spectroscopy, electron-microscopical and technological investigations proved to have positive influence of phisical and chemical modification of polyvinilacetate dispersion on firmness and long life of books.

Some peculiarities in physic-chemical transformations in the glue structure during the process of glue filnes formation has been found and in the use of stichless adhesive binding of books.

Laboratory investigation and recomendations have been supported by productional testing at Kiev and Lviv enterprites.

Ключо1п слова: клейов1 композита, клейове безшвейне скршлення, квал1метричш показники, брошурувально-палиурш процеси, модифшукга дом1шки.

Шдписано до друку 12.05.1996р.

Формат 60x84/16 Обсяг 1,25 друк. арк. Зам. 304. Тираж 100 прим. Безкоштовно. Вяддруковано офсетним способом ТзОВ Кольорове Небо м. JIbBiB, вул. К. Левицького, 4