автореферат диссертации по строительству, 05.23.17, диссертация на тему:Расчет несущих систем многоэтажных зданий с учётом ползучести

кандидата технических наук
Фарадж Мухаммед, Хуссейн Баасар
город
Одесса
год
1998
специальность ВАК РФ
05.23.17
Автореферат по строительству на тему «Расчет несущих систем многоэтажных зданий с учётом ползучести»

Автореферат диссертации по теме "Расчет несущих систем многоэтажных зданий с учётом ползучести"

Одеська державна академія будівництва та архітектури

РГб од

ФАРАДЖ МУХАММЕД ХУССЕЙН БААСАР

УДК 624.046: 539.376.

РОЗРАХУНОК НЕСУЧИХ СИСТЕМ БАГАТОПОВЕРХОВИХ БУДИНКІВ ї УРАХУВАННЯМ ПОВЗУЧОСТІ МАТЕРІАЛУ

Спеціальність 05.23.17-будівельна механіка

АВТОРЕФЕРАТ

дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук

Одеса-1998р.

Дисертацією є рукопис.

Робота виконана на кафедрі будівельної механіки Одеської державної академії будівництва та архітектури.

Науковий керівник - доктор технічних наук, професор Яременко Олександр Федорович. Одеська державна академія будівництва та архітектури, завідувач кафедри будівельної механіки

Офіційні опоненти: доктор технічних наук, професор

Гришин Володимир Олександрович. Одеський державний морськой університет, завідувач кафедри опору матеріалів і будівельної механіки.

Кандидат технічних наук, доцент Рекша Василь Володимирович. Одеська державна академія будівництва та архітектури, доцент кафедри прикладної обчислювальної математики та систем автоматизованого проектування

Ведуча організація - Придніпровська державна академія будівництва та архітектури. Міністерства освіти України, кафедра будівельної механіки, м. Дніпропетровськ.

• Э У

Захист відбудеться “ 2. ” 1998 року о “/?__’ годині на

засіданні вченої спеціалізованої ради Д05.09.02 в Одеській державній академії будівництва та архітектури за адресою: 270029, м.Одеса, вул. Дідріхсона 4, ОДАБА, ауд. 210.

З дисертацією можна ознайомитися в науковій бібліотеці академії за адресою: 270029, м.Одеса, вул. Дідріхсона 4, ОДАБА

Автореферат розісланий “Зс. ” 1998 року.

Вчений секретар спеціалізованої вченої ради

Малахова Н. О.

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми. В зв'язку з зростанням вимог до архітектури гьних і промислових будинків і підвищення якості забудівлі міст одно подальше вдосконалення конструктивних рішень. Очевидним є сід від традиційних розрахункових схем будинків і споруд, в яких несучі грукції працюють по найпростішій схемі, до складних плоских і горових систем.

Багатоповерховий будинок являє собою єдину просторову систему, яка дається з вертикальних несучих конструкцій, об’єднаних за допомогою фить. Необхідність подальшого розвитку методів розрахунку багато-рхових будинків зумовлена необхідністю зниження матеріаломісткості, щночасному забезпеченні надійності і довговічності.

Цю задачу можна частково вирішити вже на стадії проектування, ристовуючи сучасні засоби розрахунку конструкцій, що включають в врахування реальних властивостей будівельних матеріалів, застосування ц досконалих розрахункових схем, в яких будинок розглядається як а просторова система. Відповідні розрахунки можуть бути виконані за могою сучасної обчислювальної техніки. Зважаючи на сказане, очевидна ільність теми, зв'язаної з розробкою і вдосконаленням методів іхушсу несучих конструкцій багатоповерхових будинків з урахуванням /чості.

Зв’язок роботи з науковими планами академії: Робота виконана в івідності з планом науково-дослідної роботи кафедри будівельної піки Одеської державної академії будівництва та архітектури на 1996 -p.p. по проблемі “Вдосконалення методів розрахунку тривалої рмативності, стійкості і несучої здатності споруд”, розділ 1.3.2.

Мета роботи: Розвиток методик розрахунку кесонних перекрить на іі конструктивно-ортотропної розрахункової моделі і вертикальних шх конструкцій багатоповерхових будинків на основі дискретно-їнуальної розрахункової моделі, що враховують повзучість бетону. задачі досліджень. Необхідно розробити:

> рівняння і методику розрахунку збірно-монолітних залізобетонних ших перекрить з квадратними і трикутними кесонами з урахуванням чості матеріалу;

> методику розрахунку несучих систем багатоповерхових будинків як учених стержнів з урахуванням повзучості матеріалу;

> програмне забезпечення для персональних комп'ютерів.

Наукову новизну роботи складають:

ння для розрахунку перекрить з трикутними кесонами; методика звання попереднього напруження і повзучості бетону в розрахунках

> збірно-монолітних перекрить з квадратними і трикутними кесонам

> методика врахування повзучості в розрахунку несучих сисі багатоповерхових будинків і програмне забезпечення для її реалізації;

> аналіз розподілу зусиль і переміщень в кесонних перекриття; вертикальних несучих конструкціях багатоповерхових будинків і короткочасних і тривалих навантаженнях і впливах.

Практичне значення роботи

'> розроблені методики розрахунку доведені до реалізації в програм для персональних комп'ютерів. Це дозволяє виконати експертну оції конструкцій багатоповерхових будинків і замінити частину натурі експериментів чисельними;

> методика разрахунку несучих систем багатоповерхових будинкі врахуванням повзучості була використана в 1997-98 роках Державі проектно-вишукувальним та науково-дослідним інститутом морськ транспорту “ЧОРНОМОРНДІ ПРОЕКТ” м. Одеси при реконструї існуючого будинку пароплавства, а також при реконструкції готе міжрейсової бази відпочинку моряків.

Вірогідність основних наукових положень і результ/' забезпечується;

> вибором апробованих, з позицій будівельної механіки, розрах кових схем конструкцій;

> відповідністю результатів розрахунку конструкцій, отриманих допомогою програмного забезпечення автора, відомим з літерат розв’язкам (в “пружній” постановці), а також експериментальним даним.

Апробація результатів дисертації

Основні результати дисертації були докладені і обговорені на:

> ХІЛ національній конференції Польщі “Науково-дослідні пробл будівництва”, Криниця, 1996р.;

> міжнародній конференції “Проблеми теорії і практики зал бетону”, Полтава, 1997р\

> республіканській конференції “Актуальні проблеми вода господарства”, Рівне, 1997р;

У наукових конференціях професорсько-викладацького сю: Одеської державної академії будівництва та архітектури в 1996р. і 1997р.

ПУБЛІКАЦІЇ: Результати дисертації опубліковані в трьох стат

поміщених в збірниках наукових робіт.

Обсяг дисертації і її структура. Дисертація складається з вст чотирьох розділів, висновків і додатків. Повний обсяг дисертації сторінок, в тому числі таблиць -17, рисунків - 36, використаних в ро літературних джерел - 90 найменувань, додатків -17 сторінок.

з

ЗМІСТ РОБОТИ

Розвитку методів розрахунку конструкцій, в яких приймаються до и непружні деформації, присвячені роботи С.В.Алексавдровського, [.Бабича, А.Я.Барашикова, В.А.Бовіна, П.І.Васильєва, О.О.Гвоздєва, Гнідця, О.Б.Голишсва, В.А.Гришина, П.Ф. Дроздова, М.І.Карпенко, .Лівшица, І.Є.Прокоповича, Ю.Н.Работнова, В.В.Реісші, А.Р.Ржаніцина, ''лицького, Є.М.Щербакова, О.Ф.Яременка, Є.А.Яценка і інших учених.

Для розрахунку будівельних конструкцій широко застосується теорія зучості, названа спадкоємною теорією старіння або теорією Г.Н.Маслова -Арупоняна, а також спрощені варіанти цієї теорії - теорія пружної спалимості і теорія старіння.

Розв’язок задач лінійної теорії повзучості звичайно зводиться до ї'язку крайових задач, описаних інтегро-диференціальними рівняннями з іеренціальними операторами по координатах і інтегральними операторами іасу.

Згідно принципу Вольтерра, розв’язок подібного виду лінійних рівнянь знується так, немов би інтегральні спадкоємні оператори були б станта-ми, і лише в остаточному результаті ці константи знову

інюються опера-торами.

Зв'язок між деформаціями і напруженнями дня розтягу-стиску і лінійної зучості матеріалу може бути записаний у вигляді:

—(і + ЛГЇсг; = (1)

Е

Е - модуль пружності;

К* - R* - інтегральні оператори.

Якщо позначити

E^Er(l-R‘), (2)

a\=E,-elt є, = (tJe, , (3)

Тепер закон повзучості має такий же вигляд, як і звичайний закон Гука,

.ки модуль пружності Е замінений оператором^ .

.іеження застосування принципу Вольтерра полягає в тому, що тип нічних умов повинен залишатися незмінним протягом усього часу. Крім

з, принцип Вольтерра заснований на взаємній комутативності операторів а також комутативності операцій інтегрування по часу і диференціювання координатах. Ці умови виконуються, якщо ядро інтегрального оператора

різницеве.

Збірно-монолітні кесонні перекриття, розроблені проф. Гнідцем Б монтуються на балках, встановлених вздовж короткого напрял приміщення, з однотипних тонкостінних квадратних або трикуті коробчатих елементів-кесонів. В просторі між ребрами кесо

встановлюється і замонолічується робоча арматура.

Рис.1 Конструктивна схема збірно-монолітних перекрить з трикутними кесонами.

Опис поведінки таких конструкцій в рамках континуальної розрах кової моделі приводить до диференціальних рівнянь в поодиноких похідні розривними або періодично змінними жорсткостями. Безпосередній розв’я їх чисельними методами малоефективний. В зв’язку з цим в інженер розрахунках широке застосування знайшла схема конструктивної ортотрс В відповідності з цією схемою періодично неоднорідна пласти замінюється гладкою, з деякими наведеними характеристиками жорсткс Якщо ребер багато, а напружений стан змінюється поволі (наприклад, пр* рівномірно-розподіленого навантаження), то конструктивно-ортотро схема дає добрі результати.

Тривалі прогини а пластинки, до якої прикладене навантаже інтенсивності q і крайові зусилля інтенсішності N0, можуть бути знайде наступного інтегро-диференціального рівняння:

* еЗс4 *'<3с2-ф2 ду ду Б

В випадку кесонного перекриття, зображеного на рис./, жорсткості жуть бути визначені слідуючим чином:

Ьу = Ьу + 2• Ц, -5Ііг4а + 2-0* -ят2 а-со$2а 2Х =2-Ц, • сов4 а + 2 • І>* -8т2а-со82«

тк

~ й +2-І5* ~

/)_=_2---------г. ; £>

- < >• 2 *

Я,

(5)

Ъх 4-(1 + и)’

(6)

Таким чином, задача про тривалий згин пластинки у вигляді гратчатої ■.теми, зображеної на рис./ вирішується з допомогою двох операторів Е У, п=г).

Згинальні моменти Мх, Му і крутний момент Мух визначаються омими формулами. Згинальні моменти в напрямку осі п в балках, іташованих під кутом аг до осі г, можна визначити так:

Мя = М х ■ соя2 а +М> • хїя а- 2-А І ^ • яіп а ■ сої а;

(с05і а-яіп2 а\+і^іх —М )• ям а ■ сояа

(7)

Якщо пластинка вільно оперта по всьому контуру, то розв’язок няння (4) може бути виконаний тим же способом, що в випадку ізотропної істинки. Він взятий у вигляді подвійного тригонометричного ряду:

0 = £ IX

ж*1,3,5,... я=1,5,5,...

. тях . ппу

.8щ-----81П-—5

а о

(8)

N

В випадку, коли до країв пластинки, паралельних осі х, прикладені томірно розподілені моменти Мо, прогини со повинні задовольняти орідному рівнянню:

Тут застосований розв’язок Леві у вигляді по одинокі тригонометрияного ряд)’.

В якості першого прикладу розрахунку виконано визначення проги со і зусиль Мх, Му, Мху перекриття з квадратними кесонами. Розміри в пл а х Ь = 18 х 12м. Завантаження - рівномірно розподілене, інтенсивніс с] -■ д0 + р ~= 3,5 + 2 = 5,5 кН/м2. Збірні балки по напрямку осі .V виготовлеї бетону класу В25 з модулем пружностіЕд = 2,7 х 1О7 кН/м2, з застосувані попередньо напруженої арматури із сталі класу А-ІІІВ і мають розм поперечного перетину Ьу х Иу = 0,24 х 0,48 м\ крок цих балок а1 = 2м. Зуси попереднього напруження/^ = 300 кН, ексцентриситет цього зуси. відносно центру ваги перерізу балок по осі у е0 = 0,22 м. Монолітні балки напрямку осі х виконані з бетону класу В20 з модулем пружне Е'д = 2,4 х 107 кН/м2 і розмірами поперечного перетину Ьх х 1іх=0,24 х (),( крок цих балок Ьі = 2м. Плити перекриття виготовлені з бетону класу Ь товщина плити Ип = 0,05м. Загальна будівельна висота перекриття доріві

0,6 м, коефіцієнт Пуассона к= 0,2.

В результаті дослідів, виконаних проф. Гнідцем Б.Г. на каф< будівельних конструкцій Львівської політехніки, встановлено, що макета ний прогин центру перекриття дорівнює Іблш.

Результати розрахунку наведені в таблиці 1

В якості другого прикладу розрахунку виконано визначення прогині і зусиль Мх, Му, Мху перекриття з трикутними кесонами. Розміри в гт: а х Ь = 20 х 12 м. Завантаження - рівномірно розподілене, інтенсивні q = цо + р= 4,2 + 3,5 = 7,7 кН/м2. Товщина плити Ип = 0,03 м. Збірні балі напрямку осі у виготовлені з бетону класу ВЗО з модулем пружн Еув = 2,9 х Ю7 кН/м2. Розміри поперечного перетину цих ба

Ьу х Иу = 0,22 х 0,5м, крок балок а; = 3 м, монолітна частина балок викона бетону' класу В20. Балки в напрямку осі п і г виконані з бетону класу В. модулем пружності Е” = 2,4 х 10у кН/м2, розміри поперечного перст балок Ь„ х Ип = 0,22 х 0,7 м, крок балок Ьі = 3 м. Загальна будівельна вш перекриття дорівнює 0,7 м, коефіцієнт Пуассона у- :0,2.

В результаті дослідів, виконаних проф. Гнідцем Б.Г., встановлено, максимальний прогин центру перекриття дорівнює 21,1 мм.

Результати розрахунку наведені в таблиці /.

Таблиця 1

Прогнни і згинальні моменти в центрі, крутний момент в куті кесонних перекрить в різні моменти часу.

Тип Час, Прогин, Моменти, кН ■м

сут мм згинальні крутний

перекриття ( (О Му мх Мху

з квадратними кесонами 28 15,46 62,53 20,11 31,65

29 22,52 65,27 19,66 31,23

1500 69,82 78,53 . 19,02 30,77

з трикутними кесонами 28 24,26 94,07 46,21 49,41

29 35,26 95,03 45,69 48,79

1500 103,92 98,61 43,78 46,44

Для вертикальних несучих конструкцій наведені основні рівняння ірахунку нлоскопаралельних систем, побудованих на основі дискретно-ггинуальної моделі.

Дискретно-континуальні моделі дозволяють замінити велику ькість невідомих зусиль або переміщень однією або декількома нкціями розподілу цього невідомого по висоті будинку. їхнє число іежить від складності несучої системи. Розрахунок зводиться до зв’язку системи диференціальних рівнянь, число яких дорівнює числу ів між вертикальними елементами. Відзначимо, що така модель давно і іішно застосовується для розрахунку сполучених металевих і дерев'яних :ржнів і пластинок.

В діафрагмі багатоповерхової будови, в якій стовпи різної ширини вдані надпрорізними перемичками, замінимо перемички безперервним висоті діафрагми шаром з однорідного дсформуемого матеріалу з ментом інерції^-сЬс/к на довжині сіх., де: Jp = 8•dгp]\2- момент інерції

земички. Цей умовний шар, що об’єднує стовпи / і //, має по висоті верху таку ж жорсткість, що і перемичка. В результаті, замість гатоповерхової рами отримаємо трьохшаровий консольний стержень, новним невідомим в цій дискретно-континуальній розрахунковій моделі >ункція Х(х) - в середньому шарі, що замінює перемички (Рис. 2).

З урахуванням рівності зсувного зусилля X осьовим силам N в )впах розглядуваної однов’язевої діафрагми, умова сумісності формацій, тобто рівність сумарних вертикальних переміщень основної :теми в площині

Уч

X.

п /к. о.

п •о і

и А

0 X

0 4

ГГ

0

□ >

. Ь *

Ф

■Х(хУ і і.

Ао-

V.

ь

—-------->.

N

8 ОЙ

(.т.

Рис. 2.

і—ж-

, *1 і ХП

к——М<—-—V

Ьп

вертикального перетину, який розтинає середину умовного шару, привод до звичайного інтегро-диференціального рівняння:

ЛГ-Л^А^ £-М0

тут А визначається за формулою:

у '

/3-А

р . ] + р . } р .р р .р 1 •МІ М ^11 МІ

\1-Зр-Ъ-Ер

де /'} І /<}/ - площі перерізів СТОВПІВ І І II,

і./// - моменти інерції перерізів стовпів / і II;

Ер,Е, ,Ец - інтегральні оператори, що враховують повзучість матері

перемичок і стовпів І і II;

М0 - згинальний момент в консольному стержні, який враховує зовнішні

ІИВИ.

Загальний розв’язок неоднорідного інтегро-днферснціального няння (9) при ЛхН < 10 має вигляд:

N = С-яЬА.х + О-сЬАх + М0, (12)

стійні інтегрування С і /) визначаються з граничних умов. Поодинокий ш’язок “іУо” залежить від правої частини рівняння (9).

Розглянемо /^-поверхову симетричну однопрогінну раму, висотою 30м; висота поверху - 3 м; розміри поперечного перетину стояків -' 0,25м; розміри поперечного перетину ригелів - 0,5 х 0,25м; прогін рами вітлі / = 2,5м; прогін рамя в осях Ь = 3,5м. Рама виконана з бетону з нулем пружності Еь ~ 3,3 х 107кН/м2. Припустимо, ідо права опора рами >сіла на Ац=1см.

Конструкція розраховується за допомогою дискретно-континуальної делі.

Нормальні зусилля і поперечні сили наведені в таблиці 2.

Таблиця. 2

Нормальні зусилля і поперечні сили в 10-поверховій рамі, з _____________горизонтально рухомими вузлами.

X, м Без урахування повзучості 3 урахуванням повзучості

-К кН 0,кН -КкН 0,кН

0,00 0,0 (8,1) 0,0 (2.7)_

1,50 8,1 16,4 2,7 5,5

4,50 25,8 19,7 8,7 6,6

7,50 48,7 26, 8 16,2 8,9

10,5 81,1 39,2 27,0 13,1

13,5 129,6 59,4 43,2 19,8

16,5 203,7 91,3 67,9 30,4

19,5 318,1 141,2 106,0 47,1

22,5 495,4 219,1 165,1 73,0

25,5 770,6 412,9 256,9 137,7

28,5 1198,1 528,6 399,4 176,2

30,0 1493,8 497,9

Наведені також основні рівняння для розрахунку просторової нсс;

системи. Залежність нормаль-ного силою N стовпі одно’язевої ВЄ| кальної несучої конструк поперечною СИЛОЮ ()іі у 1 у визначається з рівняння

о

Звідси отримаємо

де Qij = QІJ|h - контиі

льна погонна поперечна с у в'язях між вертикальн елементами і і / по ви

Якщо розглянути просторову конструкцію, в якій в'язі примикають елемента з декількох сторін (рис. 3.), то:

*;(*)=

і=і

де кількість в'язів, приєднаних до і -го стовпа.

Якщо визначити величину № (х) або (2і](х), то задача зводиться розрахунку несучої системи на основі консольної моделі, в якій і враховувалося б як додаткове зовнішнє навантаження.

Диференціюючи рівняння (15) пох, отримаємо основну систему Д! ренціальних рівнянь для визначення всіх т сил Аг,.

= (/=1,2,.............,»*)

їм

Якщо визначити () \ через деформації системи, враховуючи повзу1 матеріалу, то рівняння (16) становляться інтегро-диференціальними.

Згинальні моменти в стовпах визначаються підсумовуваї моментів від плоского згину і повороту. Наприклад, згинальний момен визначається за формулою:

Рис. З

будинку;

/г - відстань між в'язями по висоті будинку.

Ч

/

Т- бімоменг;

4 - жорсткість при згині;

Bm - жорсткість при скручуванні.

Програма “АВТОРЯД-ТУРБО ПАСКАЛЬ” розроблена на кафедрі ієльної механіки Одеської державної академії будівництва та ■ектури, на основі дискретно-континуальної моделі розрахунку гоповерхових будинків проф. Дроздова П. Ф., з використанням версії рами АВТОРЯД- ФОРТРАН 1981 p.".

При розробці програми, основний алгоритм розрахунку був

2ЖЄНИЙ.

Програма розраховує системи багатоповерхових будинків на икаль-ні і горизонтальні навантаження, враховуючи згин і закручування нку в шіані, що створюються цими навантаженнями. При цьому ачаються внутрішні зусилля в стовпах і в'язях, а також лінійні і кутові міщення несучої системи.

Для оцінки впливу повзучості на напр уже но-деформований стан зми виконаний розрахунок 30-поверхового адміністративного будинку, оекто-ваного для м. Москви. Будинок трьохпрогонний, з розмірами в d 18x30 м. і сіткою колон 6x6м. Висота поверху - Зм.

Будинок зі в’язевим каркасом - колони сприймають тільки вертикальне нтаження. Для сприймання горизонтального навантаження призначені ;еві діафрагми жорсткості, товщиною 0,2м і монолітне залізобетонне ядро ггкості - ліфтова шахта з розмірами в осях 6x6,5м і товщиною стінок . Шахта розміщена несиметрично в другому від торця прогоні. Для ядра і рагми жорсткості прийнято бетон класу В25, для колон - класу В35. В му прикладі був виконаний розрахунок з урахуванням повзучості бетону пів.

Епюри зусиль для найбільш навантаженого елемента - паралельної ;ю будинку стіни ліфтової шахти - наведені на рис.4. Пунктиром показані звідні величини, визначені з урахуванням повзучості.

Нормальне зусилля “Л^ , кН

О О О V» СЛ ^ 'С і4 О

Бімомент, Т, кН

Згинальний момент “Му”, кН.м

Кут закручування будинку, рад

о о о о о о

9 9 9" 9 9' 9

Рис. 4.

Умовні позначення:

" без врахування повзучості;

по Дроздову П.Ф.

З урахуванням повзучост

висновки

1. Отримані основні рівняння і розроблена методика розрахунку жутних збірно-монолітних залізобетонних кесонних перекрить з ванням повзучості матеріалу. Перекриття розглядаються як гратчаті ми, зібрані з двох ортогональних систем паралельних балок або з трьох и балок, які утворюють трикутні кесони. .

Розглянутий випадок тривалої дії рівномірно-розподіленого наванта-

1. Попереднє напруження балок одного з напрямків враховується розпо-ями осьовими силами і згинальними моментами на ортогональних до алок краях перекриття.

2. При тривалій дії навантаження прогини розглянутих кесонних пере-збільшуються в 3... 5 раз. Це підтверджує необхідність обов'язкового

вання повзучості при розрахунку таких конструкцій по другій групі чних станів.

Внаслідок повзучості матеріалу має місце перерозподіл зусиль. В жутному перекритті з квадратними кесонами згинальні моменти Му дується на 4...20% а моменти Мх і Мху зменшуються на 2... 6%. В ритті з трикутними кесонами моменти Му збільшується на 1...5%, нти Мх зменшуються на І... 5%, а зменшуються на 1... 6%.

3. Наведені основні рівняння для розрахунку плоских і просторових их систем багатоповерхових будинків на основі дискретно-конти-■ної моделі. Порядок системи лінійних інтегро-диференціальних рівнянь, аних відносно нормальних зусиль і бімоменту, визначається кількістю кальних швів (в'язів зсуву), що об'єднують стовпи в єдину систему. В >івняннях додатково враховується повзучість матеріалу стовпів і в'язів

4. Запропоновані автором методики розрахунку реалізовані в програм-забезпеченні для персональних комп'ютерів, що дозволяє виконувати хунок кесонних перекрить, а також вертикальних несучих систем о-поверхових будинків з урахуванням повзучості матеріалу.

Програма АВТОРЯД - ТУРБО ПАСКАЛЬ, дозволяє виконати розраху-остатньо складних систем з незначними затратами машинного часу.

5. Встановлено, що вертикальні несучі конструкції десяти - дванадцяти >хових будинків, запроектовані в відповідності з будівельними нормами, зультагі їхньої просторової роботи володіють значними запасами юті і жорсткості. Практично всі стовпи працюють в пружній стадії без ін; найбільш навантаженими елементами будинку є перемички і крайні інки зовнішніх стін.

6. Розрахунки показують, що значна частина зовнішнього згинального нту (20... 70%) від дії на будинок горизонтального навантаження

сприймається завдяки нормальним силам в стовпах, які виникаю результаті роботи в'язів зсуву.

7. При тривалій дії навантаження прогини верху розглянутого буді збільшуються в 2.5 рази, кут закручування - на 20%, нормальні зусиі згинальні моменти практично не змінюються, а бімомент зменшуєгьс 30%. Це підтверджує необхідність врахування повзучості при розрах будинків, принаймні, по другій групі граничних станів.

Основні положення дисертації опубліковані в наступних статтях:

1. Bohdan Hnidets, Alexander Yaremenko, Faraj Baather. Approxi methods of rc caisson floor calculations taking into account concrete creep: konferencja КIL і WPAN і KN PZITB, tom 8. - Krakwo - Krynica, 1996 - si -36.

2. Яременко А. Ф. Фарадж Баасар. Расчет несущих систем многоэ ных зданий с учетом ползучести: Сб. науч. ст. Проблеми теорії і прак залізобетоне. - Полтава: ПДТУ, 1997.-е 489 - 491.

3. Яременко А. Ф. Фарадж Баасар. О расчете пространственных і щих систем многоэтажных зданий: Сб. науч. ст. Актуальні проблеми вод господарства, том 3. - Рівне, 1997,- с. 109 -112.

Особиста участь здобувача в цих роботах:

[1] - основні рівняння розрахунку прямокутних збірно-монолі залізобетонних кесонних перекрить з трикутними кесонами з врахував повзучості матеріалу; результати розрахунку перекрить з квадратни трикутними кесонами;

[2] методика врахування повзучості матеріалу в конструї багатоповерхових будівель;

[3] - програмне забезпечення “АВТОРЯД ТУРБО-ПАСКАЛЬ” розрахунку просторових несучих систем багатоповерхових будівель.

АНОТАЦІЯ

Фарадж Мухаммед Хуссейн Баасар. Розрахунок несучій сг багатоповерхових будинків з урахуванням повзучості - рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних на; спеціальністю 05.23.17 - Будівельна механіка - Одеська державна ака; будівництва та архітектури, Одеса, 1998р.

Дисертація присвячена розвитку методик розрахунку нес конструкцій багатоповерхових будинків - попередньо-напружених зб монолітних кесонних перекрить, плоскопаралельних і просторових ба в’яз них вертикальних несучих систем з урахуванням повзучості.

втримані рівняння, розроблені методики і програмне забезпечення для іення зусиль і переміщенню Підтверджена адекватність і ефективність ітно-континуальної розрахункової моделі, застосування якої дозволяє дати будинок як єдину просторову систему з урахуванням реологічних івостей матеріалу конструкцій.

Виконаний аналіз напружено-деформованого стану конструкцій і )зподілу зусиль внаслідок повзучості.

Розроблене для персональних комп'ютерів програмне забезпечення тстовується в дипломному проектуванні.

Ключові слова: багатоповерховий будинок, несучі системи, кесонні жття, дискретно-континуальна модель, зусилля, переміщення, повзу-програмне забезпечення.

АННОТАЦИЯ

Фарадж Мухаммед Хуссейн Баасар. Расчет несущих систем много-ых зданий с учётом ползучести - рукопись.

Диссертация на соискание учёной степени кандидата технических наук гциальности 05.23.17- Строительной механики - Одесская государст-I академия строительства и архитектуры, Одесса, 1998г.

Диссертация посвящена развитию методик расчета несущих конструк-многоэтажных зданий - предварительно-напряженных сборно-[итных кессонных перекрытий, плоскопараллельных и пространствен-ногосвязных вертикальных несущих систем с учётом ползучести. Получены уравнения, разработаны методики и программное обеспече-ля определения усилий и перемещений. Подтверждена адекватность и ;тивность дискретно-континуальной расчетной модели, применение ко-позволяет рассматривать здание как едину ю пространственную систе-чётом реологических свойств материала конструкций.

Выполнен анализ напряженно-деформированного состояния конструк-перераспределения усилий вследствие ползучести.

Разработанное для персональных компьютеров программное обеспече-:пользуется в дипломном проектировании.

Ключевые слова: многоэтажные здание, несущие системы, кессонные рытия, дискретно-континуальная модель, усилия, перемещения, ползу-программное обеспечение.

THE SUMMARY

Faraj Mohammed Hussein Ba’thcr. Account of carrying systems of multistorey buildings taking into account concrete creep - manuscript.

Thesis submitted for degree of the candidate of engineering science on ciality 05.23.17 - Structural mechanics - Odessa state academy of constructic architecture, Odessa, 1998.

The thesis is devoted to the technique of computation of carrying con tions of multi-storeyed buildings, prestressed prefabricated - monolithic c; overlappings, plane-parallel and spatial multiply connected vertical carry in tems with regard for creeping.

The equations are obtained. The techniques and software for the definit forces and displacements are developed. The adequacy and effectiveness dis< continual calculated model is confirmed, which application allows conside building as a uniform spatial system with regard for rheological properties o struction material.

The analysis of the stress-strained state of constructions and redistribut forces due to creeping is carried out.

The software, developed for personal computers, is used in graduation

work.

Key words: a multi-storeycd building, carrying a system, caissons ov ping, discrete - continual model, force, displacement, creeping, software.