автореферат диссертации по машиностроению и машиноведению, 05.02.03, диссертация на тему:Пути повышения точности цилиндрической зубчатой передачи Новикова ДЛЗ

кандидата технических наук
Ягудин, Шамиль Сергеевич
город
Луганск ; Харьков
год
1993
специальность ВАК РФ
05.02.03
Автореферат по машиностроению и машиноведению на тему «Пути повышения точности цилиндрической зубчатой передачи Новикова ДЛЗ»

Автореферат диссертации по теме "Пути повышения точности цилиндрической зубчатой передачи Новикова ДЛЗ"

РГ6 од

2 3 и 10' СхШоЬ'КРАШСШй ДЕШВНИЙ УН1ВЕРСИГЕТ

ХАРКСВСЫШЙ 1НШШНО-ПВДАГОГ1ЧНИЯ 1НСТИ1УТ

На правах рукопиеу

ЯГУД1Н 1Глм1ль Серг1йович

УДК 621.833

ШЛЯХИ П1ДВИЩЕННЯ ТОЧНОСП ЩШНДРИЧН01 ЗУБЧАТ01 ПЕЩЛЧ1 И031К0ВА ДЛЗ

05.02.02 - Машинознавство та двтал1 матш

05.03.05 - Прокеси та мапини обробхи тискоу

АВТОРЕФЕРАТ

ДисвртацП на эдобуття наукового ступеня кандидата технГчнях наук

Луганськ, Харк1в 1993

Робота викотана в Сх1дно-укра1нському дертвноыу ун1версит< т1 на кагТедр! "Вища математика" та в Харк1вськ1ы 1нхенерно-педд-гог1чн1м 1нстмтут1 на кафедр1 "Нарисна геометр1я та граф1ка",

Науковий кер1вник - кандидат техн1едшх наук,

npoiecop ПАВЛЕНКО A.B.

доктор техн1чних наук, npoifecop ШБАНОВ В.М.

0*lDli*nI опоненти - доктор технХчних наук,

v ^ про^есор КИРИЧЕНКО А.Ф.

кандидат техн1чних наук,, допент ГЛДЦУШШ В.В.

Пров1дце п1дприемство - Лугаяський 1нститут Д1ПР0ШШ

руглазбагачення

Захист н1дбудэться 1993 р. в годин

на зас1данн1 спец1ал1зоБоно! ради в Сх1дно-укра1иському деряшв-нсм^у ун1взрсиует1 за адресов: 348034, м. Луганськ, квартал Мол о дЬшиР, 20 а.

-Дов1дки по телефону: (0642) 46-32-70.

Ст>ег1ал1зована рада К 068.44.02.

3 дисвртаиГав ыс-uia ознайомитись в б1бл1отеи1 Сх1дно-укра1 съясго ,цвр*аоного ун1верситету,

Арторе^ерат роз1слано Jl Q¡Jj.CU%, 1993 р.

Ечешй с^кротар спеи1ал1аовано1 ради, кандидат техн1чких наук

Л.А. РЯБ1ЧЕВА

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОШ

АктуальнГсть робоги. У зв'язку з широким використанням зубчатих передач а машинах та агрегатах до них ставляться ьисок! вимоги. Ц1 вшоги виражшаться у подалыаоыу п1двшценн! вантаднэ! мо'лливост1, зб1лыиэння ресурса, зыеншеннд габарита.

Одним з шлях1в реал1зац11 поставлених виыог е застосуванкя цил1ндричних зубчатих передач Нов1кова з двома л1н1ями зчеглення (ДЛЗ). Результата иромислового використання цих передач показали, що вони можуть витримати велик1 навантааення, а такок дозволяють ' знижувати ыаоу та габарита редуктор!в.

У далий час для передач Нов1кова розроблено геоыетричний розрахунск, розрахунки на ы!цн1сть та спрацьовРл1сть. При визна-ченн1 допуск1в на технодог!чн1 та ыонтажн! шхибки у виготовлен-н1 передач застосовуыть КерХвниЙ документ (НД) по нормах точнос-И ("Передач! НовХкова зубчат! цил1ндричн! з двоыа л1н1ями зчзп-лення. Допуски"), роэробленяй в НПО НД1редуктор (м. Ки1в) з 1990 р. Але положения цього КД носять рекоыендацХйний характер та потребуать подальшого уточнения, що визкають I II, хто пралиа над розробкою НД та спец1ал1сти.

Так як похибки виготоалення е причиною п1двщеного шуыу, вибрацН та передчасно1 спрацьованост1 при експлуатацП передач!, то розробка норм точтст1 для цил1ндрично! передач! Нов1кова ДЛЗ е актуальним завдаиням.

Для передач1 Нов1кова такоя по сут-1 практично не розроблено I на застосовуеться в виробництв! ыетоди ф1н1шно1 обрсбки Сзубо-шл1фування, хонХигування, гисв1нгування, холодна накатка I гаке 1нше), як1, к к доказуа досвХд виробництва акспяуатацИ евольвент-них зубчатих передач, кокращуоть якХсть передач! та пом1тно збГльшують II ресурс.

Таким чином, досл1дтеиня та розробка методики ф1н1ино1 об-'-робки цал1ндрично1 передач! Нов1кова ДЛЗ така;:: е актуальним зав-данняи.

Мета робота - визначення шляхХв п1двищения гочност1 цил1н-драчно! зубчато! передач! Нов!ко ва ДЯЗ.

Завдання дослХдження - Реальна передача - нос1й перв!сних похибок ! - в!дхилення в1д паралельност! та пере-

к!с осей кол!с, Т«г змХщення початкового контура I т.д. Иерв!с-

-z-

и! похибки являються причиною повторшх лохибак: похибка /\cL кута па ворогу колесе, похибка Л передаточного вХдношення та похибка контакту, нкий прсявляеться в утворенн! лерв1сного зазору величиной .Очевидно, повтори! похибки долежать

гакох е!д значения геоиетричних параметр!в передач!: кута J3 нахилу зуба, нормального модуля 1%п- » чисел та

зуб'Хв, ширина uvc зубчатого вХнця; а также типу первХсло-го контура.

Визначешя точности (пол1а допускХв на nepBlciii похибки) -складна проблема, при роз'лзанн! якоХ необх!дно враховувати одночастно багато фак?ор!а, в тому числ! I характер залекност! пов-торних лохибок в!д геомзтричних параметр!в та типу первХеного контура передач!, що X язляетьея чистиною завдання дасл1даення.

В робот! роз'язувались тако/. нас ту mil завданяя:

X) розробка методики ц/.бору рациональних значекь геоыетрич-них параметров на пта^П проектуьашя передачI, яка враховуе повтори! похибки Д d ', та Л передач! ;

2) досдХдаення процесу вигладаування поаерхонь зуб'Хв колес Ноа1кова реаереуешю черв'ячжш фрезою на зубофрезернХм верстат!.

Метода та методика досл1дження■ У робот! влкористано акал!- ' тичну Tûoplû реального (з техкологхчикки та ыонталсними похибюшя) зачеалення, роэробдену у ярацлх Л. Эйлера, X. Тохмана, H.J1. Че-бишееа, та п!эн£ше роз винена та дшювнена s працях ii.X. КолчЫа, ФЛ. Литвина, Т.1. иевельою!, а. Л. ьрихова, В.М. Грибанова та Хидих.. ВибХр рац1ональних аначень иаранетрХв передач1 НоЕХкова здХйснюаалися методом ЛП-лощука (¡¿етод багатокритер1айьно1 оптн-ы!зацХ1), розробленого акздвмХком 1.1, Артоболевськиы, його уч-няш та спХсроСХтнккши. Роорахунок 11ДД зуб'1в проводився на основ! иетодак роэрахунг.а пружино-пластичних дефорыацХй, авторами лких е Ьшнсышй A.Ù., ¡^Арявчев i.S., 0. tieîtot», Пономарьов О.Д., Дрозд U.C. га 1шХ.

Наукова новизна. ВизначенХ законом1рност! влливу геоиетрич-них параметр! в передач! на вел«чиш , Ли та

повторних похибок. Проведено порХишшя перопектявних перв1сних контур!в пергдач1 Нов1кова по критер!ям точност1, s рол1 яких були розгллнут1 повтори! похибки , та Л . 'На

• ochobI методу багатонритер!ально! оптиы1эац!1 розроблена методика вибору рац!ональних эначень геоыатрицних параметр!в передач!,

в як1й за кр'лтерП якоет! прМнят! величин» повторных похибок

Лей , û W та Л . Роэроблена т<5хнолог!чна схсыа об-робки зубчатого колеса Нов!кова методам ППД зуб'1в.

Практична ц!нн1цть та реал!эац1я роботи. Ьизначенкя закоио-м!рностей ея л иву геометричних ¡юралзтр!в л а /зегнчики пооторних похибок передач! Нов1кова - розв'лзання частики СХльш эагильнз! проблем»: рлзначения норм точноет!. Методика вибору рац!ональних значень геометричних параметра позволяв агриори змениувати лов-торн1 похибки та по критер!» точност! вибирати ьайкрпл;ий передний контур для лроектуБально! передач!. Обробка зубчатого колесу методом ППД зуб'¡в зб!льауе ресурс передач!.

Результата роботи зпроваджен! в розрахункову практику OIT ПО верстатобуд!вного. пааоду (м. Лугакеьк) при сц!кц! кинематнч-но1 точност! та плазноот! роботи, г;р.оектозакйх зубчатих передач. Економ!чний ефект э!д ипросадаення складае JicOoO карбовЕнц1в на р!к (роэрахунок екоиом!чного ефэкту буяо проведено у 12Ш р.). Результата роботи по обрсоц! зубчатих ноли; HobIkoes методом ГЩ зуб'1в використено також на ПС !к,ло;>корезинотзхи1ц! (а. Волзьк, Волгоградсько! област1 Рос!йсько! ФедарацШ.

Апсоба»1я роботи. Сеновн! положения дисертац!! доводились та обгсворюеалися аа науково~тохн!чних конференциях "Забеэгкчен-ня над!йност! та доьгоШчност! зубчатих передач на стад!! проек-тування та виготоэлйння" Севастополь, 19оф. ), "Удоскскалення метод1в розрахунку, конструювання та аубообробкл дил1ндричних v кон!чних зубчатих, сп1ро1дн»х, г1по!дних та черэ'ячних передач" (!жевськ, !9d9 р.), "дись!д голузей ыааинобуцувашя 7а пауков! дссл1дження - тракторобудуваннв" Севастополь, !Уо9 р.), "Дссв1д дослхджень, проектування, виготчвленкн та екснлуатацП а>бчатих передач Но«1кова" (триала, !9d9 р.), "Зубчат! передач!: сучас-н!сть та ирогрес" (Одеса, 1990 р.), "йаукоэ! дссягнвння та дсс-в1д галузей машинобудувалия - народному господарстэу (Севастополь, 1990 р.).

У повмоцу об'ем! дигертац1я була доведена m а хвален а г. а спхльноиу зас!данн! кафедр "Детая! шиит" га "Зища на тематика" Лугакського кшмнобуд!ьного 1нстнтуту у 199! р., на кафедр! "Нп-рисно1 геоиетрП та граф!хи" дарНвського 1нжецррио-п«дагог1чно-го ¡нсгитуту у роц! та на кафедр! 'Иахинн та технолог!я

обробки метал1в тис ком* Луганського ыаашнобуд1вного 1нотитуту у 1993 роцХ. ■

Дубл1кац11. За такою дисертацП оцубл1ковано пятнадцягь роб1т.

Об'ем робота. Дисертац1ю виняадено на Д,'39 стор1нках машинописного тексту та складаегься в введения, п'яти розд!л1в та загальних висновк1в, мае ЪО рисункХв, список лХтератури 1э "166 найменуэань та додатки. ч

Частица I. АЙАЛШЧШЙ ОШД. ШЛА, ЗАЕДАНИЯ ТА ЖГОДИ ДОСЛХДШШ

1.1. Проанал1зозано стаясвище проблеми нормування точносг1, синтезу та ф1н!шно1 обробки эубчатих передач, з точечним эачеп-ленаям, розробленим влерше росЗДсыим вчениы M.JJ. HobIkobhu, га розвинутим у першу чергу рос1йськиш та украХнськиш вченими Р.В, Рздяк1иим, В.А. Часниковиы, В.М. Гркбановиы, Т.к. Дуравльо-вии, К.1. Заблснськии, М.Я. ХтнХсоы, А.Ф. Кириченко, H.H. Красно-щьокоеим, В.Н. Кудрявцевии, A.B. Павленко, B.I. Печений, В.Н.Сев-рюкоы, В.Г. iüjoiobhm, A.C. Яковлевны та 1н.

В даннй час для цил1ндркчних передач Йов1кова ДЯЗ у НВО НД1 редуктор (м. Кч1в) використовуеться КД "Передач! ЙовХкова зубчат! цил1ндричн! з двоыа л!н1ями зачеплення. Допуски". Проте, положения цього ДД маыть реко*!еидац1йний характер та мають погребу в подалыпому уточнвваннХ.

Синтез геоыетричних параметр1в цил!ндрично1 передач! HobIko-ва Д13 на стадП проектування здХйснюеться на пХдставХ проекта-ваних та перевХрених розрахункХв згХдно з уиовами зХгнуто! та контактно1 витривалост1, в яких недостатньо повно зраховуються похибки виготовлення та монтажу.

АН та Л

О)

U)

1.2. Досл1д»уваннХ повторн1 похибки Д^ моделюзались в1др!?ками степенових рядХв

л-z: (f^ft'M

в яких В- - величини первинних похибок. Коэффициента

• ^ тут I дал! значения Н> - 1 в1дноситься до

шестерн1, а с ¡1,-2. - до колеса) визначаються з р1шення зво-ротньо! задач1. Р1шення зворотньо! задачI визначають координата ^ ТТ""1' точек контактування, кут повороту ко-

леса та передаточне в1днйшення ^/оИ ( -

кут повороту иестерн1 в зачепленн1) також й виду в1др1зк1в сте-пеневих ряд!в:

/^¿•С-Ч, у 121

«. с

в яких кСо > ^о ' - д1амэтри

д!лильних цнл1ндр!в), = О"'^- - I сСк -

кут тиску в ном1нальн1й точц! контакту) . ,

14- ; = сСаС£ /с1сС .

Анал1з повторних похибок (визначених по формулам (I)) як функц1й геометрячних пара;гятр1в передач! можливий, ящо лервшш1 похибки £^ ыають ви:;паченн1 значения. Йк1 ж? В цьому пи-танн^очевидно, трзба шукати з найхудшого для практики вар1анту, коли похибки , Л ^ та ыають найб!льш1

значения. Тому в формулах (I) при досл1джуванк1 первинних похибок апр1ор! назначались так! значения (як1 вибирались 1з д1ючого ДД по нормам .точности, при яких похибки Дс^*** , & , приймали найб!льш! значения.

Тут треба також заы1тити, що 3-я р1вн1сть системи (I) виз-начае не фактичну величину початк0Е0Г0 зазору передач!, а т1льки величину Д , яка прямо пропорц!йна величин! фактичного зазору (проведений эксперимент п1дтвердив це припущекня). Таким, чином, для мети досл!даення г,од!бне моделювания перв!сного зазору шжна считати досигь справедлквим.

При заданих значенях мЫосево! в!дстан1 СС& пер еда-вал ьно го числа, та ширина зубчатого эЬщн (в!дхилення

1х в!д нои!налу припуцено у ыежах , параметри ^ ,

. , £ мокна розглядати як координати 3-х м!гно1 д /

О

точки з простору парамстр1в синтезоваш! передач! Нов!кова. Величина похибок . "ЬС та Л, ыохна розгля-дати, як критерП якост1 передач1. За допоыогою засобу ЛД-пошуку з простору Л£.раыетр1в передач! можна вибратя таку точку ^ ,

д, ■ ) (або групу точок), котр!й в1дпов!давть най-ыеншХ значения (в сукупност!) похибок 11 та. &

Обробку активних поверхонь зуб*1в цилХндричноХ передач1 Но-в1кова ДЛЗ засобоы ЛДД зуб'Хв могла зд1йсниги сл1дуючиы засобом. Перш нЫ робити операц1<о эубофрезерування (методом обкатки на зубофрезериоцу верстат1) ном1нальна мЬюсева в1дстань пом1х осями черв'ячно! фрези та за'готовки зб!льшуеться на розы!р Д СС^ (придуск). Шсля зшс1нчення операцИ зубофрезеруван-ня ы1аосеву вХдстань ы1х осями фрези та зубчатого колеса треба оменшити на таку ж саму величину Д СЬ^ припуска, та ревер-сувати фрезу. При цьому, очевидно, поверхн1 зубЧв колеса будуть вигладжуватися затилованоа частиною . р1жуцо1 кромки фрези п!д визначешш зусиляы, величина якого залежлть в1д припуска

1.3. По результата!!, виюгадених у розд!лах 1.1 та роб-ляться висновки. :

1.4. Зг1дао виклад&нного у роад1лах 1.1 - 1.3 ставиться мата робота: внзначення клях1в пХдви^ешя точност1 цил1ндрично1 забчато! передач1 НовХкава. ДЛЗ. Формулюються завданНя, якХ необ-х!дно розь'язати для досягиення поставлено! мети.

Частиаа 2. ОСНОЕ1Л ШЛГШЧНХ ЬХДОШШ

2Л. Рогв'язання (2) зворотньо! задач! визначаеться 1з сис теии ыатрячних рХвнянь —^

в як1й матрици моделвять обартання кол1с в зачепленнХ;

матраци р(ь • ^длпювть рад!альне биття кол!с пар«; матрица *-р моделюе по^иб^» • У^и • ; П ~ ДопомХжна

матрица; 'Х-^ - (од1усввктори сиолучених поверхностей эуб'Хв (координата ц!х ьектор!в визначааться р1виянняин поверхонь

зуб'1в I в них закладена !нформац1я п^остан! початков! похибки:

Рръ • ' • 'с* ^п. "орТ11 *12Рх,алей повеР-

хокь^эубив; умрщн Лоп. . #>«, . /7о .го «доркувтъся 1з матриц . ' /1» • П та <Р в!дпов1дно шляхом

внкреслення в них 4-ому ряд! та 4-му сговпц!.

Р1вняння (3) в нерухом!й прямокутн!Я систем! координат вира-жае энайому умову: в точках контакту сполучених тверхонь зуб'1в повинн1 збХгатися 1х рад1ус-вектори та'орти нормалей.

2.2. За допомогоо метода малих параметров система р1внякь (3) зам!нюеться на системи л!н!йних алгебра!чних р!внянь

5 (О

*<! J к

(К = I, 2, .5; £ - номер початково1 похибки^ ), 1з яко1 визначшоться коеф!ц!енти , , р1-

шення (I) зворотньо! задач!. Тут же^писупться алгоритма розра-хунку коеф!ц1ент1в » системи (4; та

пр'ограма р1шення систем р!внянь (3).

2.3. Описуються алгоритми та 'РОАУЯА /V -программ роз-рахунку похибок ^ ¿\ 1С та

Частина 3. ТШРШЧНЕ ДОСЛ^^КпЛ! ГА АН А," 13 11ЯРАЖГР1В РКАЛОНО! ^ШлаГ/ЛИЛ

шхдач! г!ив:ноал длз

В розд1лах 3.1 - З.о, 3.7, З.Ь поставлено «ашиний эксперимент. В цьому експеримент! по розроблених алгоритмах та РОЯ.ТЯАУ -лрограмам похнбки , ¿3 та обчиглювались за

допоыогою ЕОМ при р1зн>!х значениях госметричних лараь'йтрХэ передач! та для р!зних тип!в початкових кон?ур1в. Ь результат! цього експерикцнту зиявлеи! закочо«!рност1, як1 ьказуьть на характер вплиау геэкетричних параметр!» п«:р|>5ач1 ка вед-гм:!/ ,

С^И та & похисоч. На. уал. Д. пр«-гтар.-^-л част.'на результат! в досл!лчування • (тут ¿3 , * >

~ складаюч1 повторно1 похибки 4 , в1дпов1дн1 по-чатковим лохнбкам , > •

Розд1л З.б присвячений експериыентальним дослХдженням в1д-носно повторно1 похибки Л . Н експериыенг1 по товщинХ свин-цовоХ фольги, про кочу ваншЛ мХж контактуючими зуб'ями передач!, визначалась фактична величина початковога зазору. При об-

робц1 результатХв вимХрювань величини 5~ буа застосований метод матеыатичноХ статистики. Яюцо - результати вимХрю-

вань та И* - число вимХровань, то емпирХчне середке X. вимХр»вадьно1 величини визначалось по формул!

со

а степ1нь розкиданкя результатХв ОС- б1лл X характеризуемся емп1о1чноо дисперс1ею

_ (6)

Формули

(Г ). < €

) в1дображають реальний процес^ ' якцо У! I а власне це мало мХсце в лроведеноыу експе-

римен?1.

Эксперимент п1дтвердив едекватнХсть ыатематичного описания початксвого зазору досв!дним даяим (в1д«1на т^оретичних даних в1д експериментапьних не перевищуе

По результатам дослХдкень 3-о1 ^астини робляться висновки. При змХн! £ аХд 9 до 2Х° зберХгае пост1йне значения,

' а & 11 га зменяуеться в1дпов!дно на 3^ та При збХльшенн! в!д 10 до ¿2 величини та

зкегсвуються вХдповХдно на 50% та 11%, а величина Д не зале-жить вХд . При зн1нХ передаточного числа вХд ¿¡,Ъо до 6,36

величини д та ¿\ 1А- зменшуються в середньому на 543»

та 35Х, а величина збХльшуеться на 34«. пкцо ¡^-ц.

об1льшуеться в!д 2,Ь до Х6 мм, величини та ДЫ змен-

юуоться в1доовХдно на та 47?, а величина Д эиенауеться не 10* (якцо /77 л збХльаузться вХд 2,Ь до 6,3).

При пор1внкнн1 персг.ективких початкоэих конгурХв установлено, щи по критэр!ю точност! Д найкрацим являеться шчатковий

в

s ti 3

1

\

\ •

\ Л

Ar

¿/«С

9

ii 1} JLi JLf

ííajj.i. HüpEÍac'P, эизоу та яуунахилу зуба

сг)

контур ДЛЗ-0,7-0,15, а по критер1яы Л< та Л М* - ДОСТ 15023-76.

Чагткна 4. СИНТЕЗ ОШИШЬШ ПАРАМЕТР1В

ЦИЛЩЦРИЧНО! ЛЕРВДАЧ1 НОВШОВА ДЛЗ

4.1. Зг1дно методу б£>гатокритер1г~льного синтезу при задано му эначенн1 СЬк, иХдхцлення в1д ном1налу допускаеться в ыежах 1-2%) параметра Х1 , /П^ г Х^ , £ г Х^

роэглядааться як координати трьохы!рно! точки ^

1з площини параметр!в передач!:

1з якого вид!лаетьсл р1вном1рно розпод!лена посл!довн!сть точок

+ у (в)

ы* [¿.¿/¿л] ■

*" • «■ Л , направля»ч1 чисельники £. •

табул!рэван! в кер!вництвах ни методу Ш-пошуку.

Да/а ¿3 р1вном1рни ризпод!лено1 поел!довноет! точок

^ X«. вид!ляеться область 1снуван-

ня П1-()цдач1. 1'очки X иножини иавинн! задовольняти

сбмешмяк: I) .кЬшсева вхдстань 4 ц, зи!нвоться в згданоку гиагл.ин!; в.'коиуваткс.я ууова Оезнерирьнйст! зачел-

Таблицп ,1

• L < у. *< ñ,. ¿U?

124 19,093 2¿,4 3,'ö Ù,OI04 ' 0,05588 0,00047

211 12,484 21,1 3,9 0,0158 0,05574 0,0005o

280 20,8Ы 24,7 3,2 0,0095 0,0o592 0,00044

532 20,113 24,1 3,4 0,0098 0,05591 0,0004b

623 10,457 22,1 3,6 0,0187 0,05570 0,00060

1036 19,744 24,4 3,3 0,0101 0,05590 0,00045

1384 20,939 22,1 3,6 0,0035 0,05593 0,00043

1423 10,673 23,1 3,7 0,0183 0,05571 0,00059

1792 21,959 23,8 3,4 0,0090 0,05570 0,00040

2160 20,450 21,9 3,7 0,0097 0,05591 0,00045

2342 17,286 23,6 3,5 0,0115 0,05584 O.C0049

3508 19,058 23,0 3,5 0,0100 0,05590 0,00045

3884 -19,518 20,5 3,9 0,0102 0,05589 0,00014

4002 18,721 23,9 3,4 0,0106 0,05588 0,00047

Таблица 2

i» вап-робува-кого зразку мкм Поверхаева тверд1с?ь tlM. С. ¡}1сля теркообребки 3-/1/ кГс/мм^

Необроблэно колесо 1 2 3 23 ... 22 ... 24 ... 25 24 26 25 ... за 24 ... 27 24 ... 27 260 261 248 2,24 2,30 2,34

4 21 ... 23 23 ... ¿6 254 2,37

5 22 ... 24 22 ... 25 245. 2,30

Колесо, оброб- 1 7 ... 9 22 ... -25 238 1,37

лене методом 2 8 ... 10 23 ... гб 252 1,39

' гащ 3 8 ... 10 24 ... 27 263 1,43

4 9 ... 11 24 ... 27 256 1,41

5 ô ... 8 .25 ... 28 271 1,38

Г и-

лення I т.п. Пог1ы а точках X: множини обчислюоться

г.овтори1 похибки ДеС , Ди, та Д .По Дании обчис-лення одержуем таблицю випробува ь, анал1з яко1 позволяв вибира-ти рац1ональн1 значения дараметр1в , ЦЪ^ та ,

як! в1дпов1дають найменш1 значения похибок Д^2* » &1А* та /\ в лроектуемХй передач!.

В роздШ 4,^ ошюан1 алгоритм, РОЯТЯЛМ _Пр0граш розрахунку

похибок , йИ. та Л в точках р1вноы1р-

но розпод!лено1 послЦовност! Х^,..., Х^ допустимо! мноки-ни параметр!в передач!.

Приведений приклад розрахунку (табл. !) 1-го ступеня редуктора Ц1Щ-400 а параметрами: ДГ,-ЛО , ^ = , * 4 мм, . =■ ¿¿50 ЫМ, = ба мм, початковий контур по ДОСТ 15023-76. г1айб!лыл! значения повторних похибок при даних значениях параметр1в складають: = 0,0Ь6 рад, Л 11> = 0,0009, А = 0,019059 рад. Розрахунки методом ЛД-поцука показали, що найбХльш! значения повторних похибок ыожна зменамти до значения Л =» 0,055; ¿¡10 = 0,0004; /1 = 0,009, якцо в проектувальн1й передач! вибрать сл1дуюч1 значения параметр!в: /ТЬп, = 3,15 (не зм!шоючи останн! параыетри передачи.

Частина Ь. ОБРОШО-ЗМ1Цгйл;ЧШ ОЬРОБИОК ЗУБЧВ ЗУБЧА1ИХ

НОЛЮ 3 ЗЛЧШШШ Н0В1К0ВА МЕТОДОМ П0ВШНЕВ01 ШШЧШ1 ДЬШШЦП

На початку роздХлу зроблено ¡рляд !снуючих технолог!чнях схем оброблення детал! ыетодом ДЦД, локазан1 1х переваги та не-дол1ки.

В розгА1п1 5.1 описана технологична схема обробки зубЧв ко-л!с НовХюл?.. ЛИЗ методом 1Щ на з'убофрезерн!« верстат1 методом реверса чсрс'ячно! фрези та 11 подач! (зыеншення в1дсташ1 м1ж осями фрези та колеса на аоличину (величина ¿\

I е подача фрези)),

Рсзд!ли з.* - 5.6 лризвячон! розрахунку параметр!в пруашо-1пластичного контакту рейерсирувально1 черв'ячноХ фрези та оброб-ка зуба колеса.

-1Ъ-

Теоретичннй роэрахунок параметр!в иружнопластичного контакту (глибина hs пластично1 выятини, глибина розпоп-СЕДхення пластично! дефоркацИ) та режицу ПЦД (допуска»ч1 значения 1нтенсИ£ност1 впровадженкя 1денгора в оброблюване т!ло зуба I т.д.) - складна задача не вир1ыена ыатештично до к1нця по цей день. Тому досд1дження в ц1й частин1 облиралися на нин! д1ючу методику, яка опроб1рована та пров1рена на експеримент1 (Дрозд " М.С., Магл1н K.M., С1дяк1н Ю.И. 1кхенери1 розрахунки пружноплас-тично1 контактно1 деформацП. - М.: Машинобудування, 1966. -224 е., ил.).

Розд!ли 5.7-5.9 приовячен1 экспериментальному до«л1дхеяни процесу ППД зубЧз кол1с Нов1кова. В эксперимент! розглядались зубчат1 колеса з р1зними параметрами, як! оброблялись кетодоы ГВД при р1зних режимах. При цьому контроловались шорохуват1сть поверхнЛ зуба, його повархнева твердХсть та похибка проф!ля зуба.

Ккспзрииентальк1 досл!дкення в ц1й частин! проводились по методиц1, яка описувалась в розд!л! 3.6.

В табл. 2 представлен! дач! доглХдження, як1 в!дноскться до зубчатого колеса та черв'ячно! фрезк, як! ыапть слТдуюч! параметра Зубчате колесо: початковий контур по ДОСТ !о023-?6; число & -63; ПЪъ =. 4 ым; ß = iS"'ff,^0", 40 мм. Матер1ал заготовки зубчатого колеса - штамповочна сталь марки 45. Перед операц1еп зубофрезерувашя заготовка п!ддавалась терм1чному обробленню методом гол1лшення твердост! до 2d0 НЗ (зубчате колесо з такими параметрами використовуеться г.х ведуча . шестерня 1-го ступеня.редуктора ЦТНД-400, яке випуснаеться се-р1йно на завод1_!ы. А.Я. Пархоменко а и. Дуганську). Параметр« черв'ячноХ фрези: фреза вкготовлена 1з сталГ марки Pft.io з твердит*) 63...66 НЛС ; юдуль ¡TU * л мм; клас гочност1 А; кут п!дйома витка складае I х1д винтово1 струдхово!

канавки 4 852 мм; осьоаиЯ крон J* * 1с,«63 »а.-; зобн!дШЯ д1аметр сСА0 = 90 мм; д!лильний д!аыатр оС^о = 7d,ö5 мм; 10 стружкових канавок; передн1й кут станоаить 0°.

Припуск фрези (з^емення коы1налько1 вхдетан!

м!ж осями фрези ! заготовки) при обробц! эуочатого колеса методом 1ВД становить 0,14 им.

У обробленому методом Ш(Д зубЧо колеса ¿^¿с « 0,63 ... I мкм, у необробленого Р-а. = ¿...2,5 ним. Дан! досл1д-ження вХдносятьея до ?-го класу тоадост! по ДОС'Г 27Й9-73 при ба-зов!й дов.*ин! - О,В ым.

ЗАГАЛЫ1 Ё/.СНОЙКИ

I. Для цил!идрично! передач! НовХкова ДЛЗ установлен! эакь-номХрносг!, якии л1дчиняються ьеличини повторних похибок

& , Д в залшюст! в1д эначень геометричних парамйг-р!в передач! та типу початкового контура.

И. Розроблена рсзрахуикова схема вибору рац1 нальних згачень геометричних параметров та типу початкового контура передач! на стад!I проектувалнк, яка позволяв аир1ор1 зменвувати значения новторних похибок Д ¿\ ЯЬ та & в вигтовлен!й пе-

редач! .

Запрспонована та досл1джена технолог!я фШшжЦ обробки зубчатого колеса з допоыогою реверсувально1 черв'ячно! фрези на зубофрезерн!м езрстат1, в результат! чого активн! поверхн! зуб*1в обробляються методом ИЛД-

4. Экспериментально пХдтверджено, 40 обробка эубчатих кол1с «етодом 1Щ на 1...2 класа эменшуеться 11!орохуват1сть ,

похибка проф!ля {¿г. зиеншуеться в ¿,<...3 рази та в 1,63.. Л,ой раз зкеншуеться неодкор!дн1сть поеерхнеБо! твердеет! зубЧв.

Установлен! эаконок!рноет1, якии п1дчиня»тьсл величини повторних похибок . ли та Д як функцП геоыатричних параметрIв передач!, можна розглядати як одну з теоретичних пе-редумов при розв'язанк! б!льш загально1 лроблеми: визначення норм точнсст! .дли цил!ндрично! зубчато1 передач! Нов1кова Д113.

Роэроблена на основ! ДП-пошука методика вибору рац1ональних значень геоуетричних параметров на стад!1 проектування позволяв аг.р!ор! эменлуватя най'Яльл! значения повторних похибок ,

ЪС та /У в вигоговленХй передачи

Обробка зуб'Хп зубчатих кол!с з допомогоо реверсувально! черв*'чно! фрези аом1тно зиеншуе шорохуват!сть, похибки профХля зуба, нооднор!дн1сть г.озерхнево! твердост! зуйЧь та отже зо!ль-ьуе ресурс передач!.

Основний зм1ст дясертацП опублХиовано в сл!дуючих роботах.

1. Ü.M. Грибанов, U.C. ЛгудХн. ПорХвняльне дасл1дкення точ-üoctI та розрахунок дспуск1в певроних .чубчатнх передач з р1зноиа-н1ткики по чат ко в контура}«! J Ворошиловград, яашикобуд. Хксти-туг. - Ворошиловград, IS80. - 13 с. - Деп. в УкрНДХНТХ 2.09.Ьб, № 2045 - Ук 86.

2. Ш.С. Ягуд1н. ПорХвняльне дослХддення впливу технолог1ч- . них та монтажшх похибок на к!нематику зубчатих передач // Удос-коналення метод1в та заход!в иетролог1чнэго забезпечення - вак-ливий фактор п1дт«щеми лкост! зубчатих передач та редукторХв: Тео. допов. респ. конф., Совастололь. 1987. С. Iö.

3. Б.М. Грибанов, iii.C. Ягуд1н. ПорХвняльне дослХдкення впливу технояэгХчких та моктааших похибок на положения точок контакту, кХнеыатицу та ллавнХеть робоги зубчатих передач /У ИерепзктмвнХ направления створання нових та удосконалеиня 1сну»~ чих конструкц1й важконазантаженних редук?..Яв та прогресивна тех-нологХя Ix виготовлення: Тез. допов. на наук.-техн. конф. - Кра-каторск, 1987 - С. 14.

4.'A.B. Павленко, ni.С. ЛгудХн, Норь-дльний модуль зачеплення та ytsonii контактування эубЧв цил1ндричних передач НовХкова // Забвзпечешя над!йност1 та довговХчност! зубчатих передач на стадН лроектувашя та виготовлення: Тез. допов. наук.-техн. конф., Севастополь, 1988. - С. 28.

5. A.B. Павленко, U.C. ЯгудХн. ПочатковиЯ контур та пору-шення двухточечного контакту в цил1ндричн1й передач1 Нов1кова ДЯЗ // Досз1д досл1д»екня, проектування, виготовлееня та експлуа-тац11 зубчатих передач НовХкова: Тез. допов. наук.-техн. коиф., Рига, 1989. - С. 35.

6. В.М. Грибанов, Ш.С. Ягуд1ц. Вплив геометричних парамет-рХа та похибок на контакт зуб*1в цил1ндричних передач НовХкова ДЯЗ } Ворошиловград мавинобуд. 1н-т, - Ворошиловград, 1989. -23 с. - Деп. ь УкрЭДНИ 21.08.89, » 1920 - Ук 89.

7. A.B. Павленко, В.И. Грибанов, tii.C. ЯгудХн. 0птим1зац1я кута нахнлу зуба цилХндричноХ нзредач1 Нов1кова // ЗубчатХ передач!: сучаснХсгь та прогрес: Тез. допов. наук.-техн. конф., Оде-са, 1990. - 15 с.

. 6. В.М. Грибанов, Ш.С. Йгуд1н, В.Д. Зайцев. Гочн1сть ци-лХндричних передач НовХкова ДДЗ // СтандартизацХя та ун1фХкац1я всбласт! зубчатих передач: Тез. допор. наук.-техн. конф., Хар-кХв, 1990. • С. 18.

9. Iii.С. ЯгудХн, A.B. Павленко. Вплив деяких похибок виготов-лсння на ушви контактування зубЧв цил1ндричних передач // Дос-зХд галузей ыадинобудування та науков1 досягнення - виробництву трактор1в та сХльгоспмашн, Севастополь, 1990. - С. 20.

10. В.М. Грибанов, A.B. Павленко, Ш.С. Ягуд1н. Метода синтезу цил1ндрнчно1 передач1 Нов1коса ДЛЗ з обл1кок похибок виго-товлеяня та акладелня // Науков1 досл1дження та досв1д галузей ыашинобудування - народному господарству, Севастополь, 1991. -С. 8.

11. Ш.С. Ягуд1н, М.В. Клш, В.Д. Зайцев. Багатокритер1аль-ннй синтез оптиыальних параметр!в зубчато! передач! НовХкова ДДЗ // Науков1 досягнення - народному господарству: Тез допоа. респ. конф. - Севастополь, I99X. - С. 65.

12. В.М. Грибанов, Ш.С. ЯгудХн. Пичатковий контур та пору-шення двухточечного контакту зубЧв в цил1ндричн"1й передач! НовХкова ДЛЗ // Удосконалеши «етод1в розрахунку зубчатих передач: Тез. долов, респ. наук.-техн. конф. - 1жевск, I9Ö9, - С. 68.

ХЗ. В.Ц. Грибанов, A.B. Павленко, Ы.С. ЯгудХн," 0птиы1зац1я , кута нахллу зуба цилХндоичноХ передач! Нов1кова ДЛЗ - В зб.: Да-тал1 кадшн. Випуск 51-Й. Вид-во Б(ида школа, Одеса, 1990 р.

14, В.М. Грибанов, Ш.С. Ягуд1к. Розрахунок точност! шэвроних - зубчатих передач Нов1кова. - В зб.: Конструюваннл та виробництво

тракспортних кашк. Ввдуск 19-й. Вад-ео Вща школа,-ХаркХв, 1987 р.

15. В.Д. Зайцев, О.П. Швед, Ш.С. Ягуд1н. 0п5лм1зац1я нута нахилу эуба цилХндрично! передач1 Нов1кова ДЛЗ // Науков1 досягнення та досв!д галузей ыаакнобудуваиня - народному господарству: Тез. допов. наук.-техн. конф., Севастополь, 1990. - С. 32.

-jJC-T-yyu. f

. Шдписано до д}уку £0.05.93. Формат 60 х 84 1/16.0бсяг I д.а.

Заказ 25?. Тира* 100. __,■.,.,,■. , ■■

348034, м. Луганськ, кв. Молод!гний, 20 а, РОТАПРИНТ СУДУ