автореферат диссертации по процессам и машинам агроинженерных систем, 05.20.03, диссертация на тему:Организационно-технологическая совместимость процессов разборки и сборки кареток балансировочной подвески тракторов класса 3.0

кандидата технических наук
Кузьминский, Роман Данилович
город
Киев
год
1993
специальность ВАК РФ
05.20.03
Автореферат по процессам и машинам агроинженерных систем на тему «Организационно-технологическая совместимость процессов разборки и сборки кареток балансировочной подвески тракторов класса 3.0»

Автореферат диссертации по теме "Организационно-технологическая совместимость процессов разборки и сборки кареток балансировочной подвески тракторов класса 3.0"

РГЗ ОД

' " \ ... .1

УКРАШСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ АГРАРНЫЙ УН1ВЕРСИТЕТ УДК 631.3.004.67 На правах рукопису

кузьмшський

Роман Данилович

0РГАН13АЦ1ЙН0-ТЕХН0Л0Г1ЧНА СУМ1СН1СТБ ПРОЦЕС1В РОЗБИРАННЯ ТА СКЛАДАННЯ КАРЕТОК БАЛАНСИРН01 П1ДВ1СКИ ТРАКТОР1В КЛАСУ 3.0

05.20.03 — Експлуатагдя, ввдновлення та ремонт сшьськогосподарсько! технши

АВТОРЕФЕРАТ дисертацп на здобутгя наукового ступеня кандидата техшчних наук

кизев — 1993

Робота виконана у Льв1вському Державному спльськогосподарсько! гаституп.

Науковий кер1вник:

доктор техшчних наук, /яооооесс академш А1НУ / '

О. Д. Семкович.

0ф1щйш опоненти:

доктор техшчних наук, професор Е, А. Фтп,

кандидат техшчних наук, доцент С. Л. Авербух.

Провадна оргашзащя:

Льв1вський облагропром.

Захист в1дбудеться /иср^Я/УУ 1993 року о_год на

засэданш спещал1зовано1 ради Е. 120.71.04 в Украшському Державном аграрному ушверситета.

Просимо взяти участь в обговорент дисертаци год час ц захисту а( надклати Ваш вадгук на автореферат у двох прим1рниках, зав!рених п чаткою, на адресу: 252041, Кшв-41, вул. Герохв Оборони, 15, ceкpeтapi спещал!зованих рад.

3 дисертащею можна ознайомитися в б1блютещ УДАУ.

Автореферат роз1слано "/3 _ 1993 р.

Вчений секретар спещал!зовано1 ради К.120.71.04 кандидат техшчних наук, доцент

В. Д. Гречкосш

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ Актуадьнють твни. у ремонтному виробництв} достатнього поши-роння набула практика отворення майотерень багатопредметноУ oneuiani3aui'i (наприклад, по ремонту р:зномарочних двигунхв, кареток баланоирно'! п!дв!ски тощо). Для цих п!дприемств, а також для орган1зац{й, що займаються проектуванням ремонтно-технолог1много обладнання, актуальним е в1Дпов1Дь на запитан-ня як проводити ремонт об'ектгв р1зних марок- в сгпльному техйолФпчному потоц! чи на окремих технолог1чних лш!ях (ТЛ).

У ремонтному виробництва знайшли застосування практично Boi можлив1 органiзацiйно-технiчнi рекомендащi (OTP) щодо об'еднання чи не об'еднання технолопчних процео1в (ТП) роз-бирання та окладання кареток баланс ирно"! шдвгски (КБП) трак-TopiB кл. 3.0 у сильному потоц!. Необгрунтоваш OTP призводять до низьких показншив використання ремонтно-технолог!много обладнання та виробничих площ СРМ.

Мета роботи - п!двищити е$ективн!сть використання мате-pianbrax i трудових ресурс!в в ТП ремонту КБП трактортв кл. 3.0.

Мета роботи та анал{з" станупитання в Teopii та практищ ремонтного виробництва уможливлюють сформульовання задач дос-

л1джень ;

1. Дати анагйз техн!чного р!вня та пщгбрати обладнання для ТП розбирання та-окладання КБП тракторiв кл. 3.0.

2. Розробити методику i провести машинний експеримент щодо визначеннЯ параметрIB ! показник!в ефективност1 ТП розбирання та окладання КБП як на окремих ТЛ, так i в сшльному техноло-riMHOMy потоц!, В1Д тривалоот! такту т.

3. Обгрунтувати технологimhi схеми (ТС) процес1в розбирання та окладання КБП тракторiB кл. 3.0 як на окремих ТЛ, так i

в оп!льному потоц!.

4. Обгрунтувати параметричн! ряди ТЛ розбирання та окладання КБП.

5. Опрацювати теоретичн! положения та дати означення орган!зац!йно-технолог1чно'1 оум!оност1 (ОТС) р!зних ТП у оп!ль-ному потоц!. Запропонувати систему показник!в для ОЦ1НКИ qie'f властивост i ТП.

6. Встановити характер залежноот i показник1в ОТС в!д тривалоот i такту г для всix можливих вар!ант1В поеднання ТП розбирання та окладання КБП тракторiв кл.3.0 у сп!льному потоц!.

7. Впровадити результата дослхдження у виробництво та розрахувати екокомхчний ефт.

предмет дослхдження- залежнють м1ж р1внем концентрацП, е$ективн1отю та орган 1зац1йно-технолог1чною сушсшотю ТП розбирання та окладання КБП трактор!в кл. 3.0.

об'скти доспхдження - КБП тракторов кл. 3.0; обладнання розбирання та окладання КБП; ТО розбирання та окладання КБП т торгв кл. 3.0 як на окремих ТЛ, так ! в сгпльному потоц!.

наукова новизна. Розроблено теоретична положения становл ня отруктури та динамгки ТП розбирання та окладання, алгоритм отруктурного моделювання ТП; встановлено характер залежноотI : раметрхв та показникхв ефективноот! ТП розбирання та окладанн КБП трактор!в кл.3.0 в!д тривалост! такту; запропоновано поня "технолог!чна позищя" та "технолог1ЧН1 охеми (ТС)" ТП; розроб. но методику обгрунтування рацюнальних ТС та теоретичш полож ня становления орган ¡защйно-технолог хчиоУ сушсноот! (ОТС) Т ремонту ргзномарочних об'ектхв у ошльному потоц:, дано визна чення ще'1 властивост I ТП; запропоновано систему показншив д оцхнки ОТС ТП ремонту ргзномарочних об'ектхв у сильному пото; дано визначення окремих коефщ1ент1в, що були включен! в дану систему, обгрунтовано методику та розроблено програмне забезП' чення для IX розрахунку; встановлено характер залежноотI коеф цхентхв ОТС вгд тривалост! такту як. для ТП розбирання, так ! , ТП окладання КБП тракторов кл.3.0 в сп!льному потоцк

практична щшисть. П1Д1брано обладнання та обгрунтоваш раметричн1 ряди ТЛ для розбирання та окладання КБП трактор!в кл.3.0 як у сильному технолог 1чному потоц1, так х на окремих обгрунтована структура цих ТЛ та рацшнальн! ТС в!дпов1Дних Т на шдстав! розрахунку показншив ОТС обгрунтован1 тх значенн. загальнох рхчно!' программ ремонту та тг сшввгдношення чаотко: програм ремонту КБП окремих марок тракторIв кл.3.0, для яких об'еднання в оп!льному потоц1 ТП IX розбирання та окладання е щльним. Методики отруктурного моделювання, обгрунтування рац нальних ТС ТП, параметричного ряду ТЛ, розрахунку показник!в 1 придагш для розрахунку ТП ремонту й хнших об'ектгв.

реал1эац1я результатов роботи. Результати дослхдження вп, ваджеш в спец1ал1зован1й ремонтнхй майотерн1 (СРМ) Пуотомит11 кого РТП Льв1вськ01 облает 1. Рекомендацп щодо дощльностх ро:

рання та складання КБП трактор!в кл.3.0 у сшльному потоц! пере-данг в СРМ Ковельського, Летичгвського, /Итинського РТП. 0крем1 теоретичн1 положения, а також методики викориотовуютьоя студентами факультету мехашзац11 о.г. Львгвоького СГ1 на лекцгях та практичних заняттях, а також при виконаши куроових робгт та дипломних проектов.

апробашя. 0сновн1 положения роботи були обговорен i та схва-лен! на заседаниях мгжкафедрального науково-методичного сем!нару факультету мехашзацп с. г. та наукових конференщях Львхвеького СГ1 (1987-1992 рр.), наукових конференц1ЯХ Латв1йоько1 СГА (блга-ва, 1987,1988 рр), регюнальн!й науково практичнШ конференцИ ''Актуальна напрямки наукового забезпечення агропромиолового комплекоу заххдних районIв УРСР" (смт.Оброшино, 1991 р).

ПУБШКАШ1. Результат« дослгджень викладенI в 14 наукових роботах еагальним обоягом 10,9 друкованих аркуппв.

структура та обсяг дисЕРТАЦП. Дисертащйна робота скла-даеться з вотупу, п'яти роздШв, загальних висн0вк1в та реко-мендац!й'виробництву, б1бл!ограф1чного списку та додаткгв. За-гальний обояг дисертацГ1 309 стор^ок, в т.ч. 157 сторшок машинописного тексту, 26 таблиць, 31 рисунок. Б1бЛ10граф1чний описок нал!чуе 197 найменуваннь.

-......ЗМ1СТ- РОБОТИ

СТАН ПИТАНИЯ В ТЕОРП ТА ПРАКТИЦГ РЕМОНТНОГО ВИРОБНИЦТВА.

Питаниям проектування пгдроздШв ремонтно-обслуговувально'1 ба-зи, визначенню обсят!в та ращонального розпод1лу ремонтних робхт м!ж ними, розрахунку ТП кап бального ремонту присвячеш роботи В.ККазарцева, 1.С.Лев!тоького, Я.6.Ульмана, В.П.Суоло-ва, С.С.Черепанова, В.С.Малахова та !нших. Досл!дженням отрук-тури ТП ремонту машин присвячен! прац{ О.Д.Семковича.

Проблема ефекгивного використання машин в сгльськогоспо-дароьких мехашзованих процеоах розглянута В.С.Крамаровим та Е.А.$1нном.

. Питания доцгльност1 процео1в ремонту р!зномарочних об'ек-т!в у сильному потоц1 не отримали доотатнього теоретичного об-грунтування. А.1.Сел1вановим, М.Я.Раосказовим, 6.Л.Воловиком та; шшими розроблеш показники ремонтопридатностI машин. В.М.Невзоров запропонував методику визначення показншив ушвероальност! ремонтно-технолог1чного обладнання. Придатнють ртзних марок дви-

гушв для кагптального ремонту у сшльному потоц1 в!н оц!нював кое$1ц1ентами сушсност1, як1 розраховувались на шдстав! загаг. но1 трудомхоткоот! ТП ремонту.СтруктурыI оообливоот1 ТП при цьо до уваги не брались. 1.М.Флис висновок про доцгльшсть поточног ремонту р1зних марок двигун!в у ошльному потоц! зробив на шдо тав1 пор^вняльного анал1зу показник!в IX ремонтопридатноот!, по д1бноот1 змши параметр!в та показншйв ефективноот! ТП ремонту Р1зних об'ектгв залежно В1Д такту, а також на п!дотав! коеф!ц1-ент1в, як1 визначалиоь з загально'1 трудом1сткоот! роб1т, трудо-м1сткоот1 операщй, що виконуютьоя на р!зному ремонтно-техноло-г1чному обладнаннг, середньо'1 тривалоот! операц!й процеоу. Саме цей автор вперше вжив терм1Н "органIзацIйно-технологIчна оумгс-Н1оть (ОТС)" ТП, але не ставив за мету дати його визначення.

теоретичн1 питания 0рган13ашин0—техн0л0г1чн01 сум1сност1 тп ремонту кбп трактор1в кл. 3.0 у слшьному потоц1. Структура

ТП визначаетьоя множиною елементарних технологхчних операцШ (ЕГО)- ф!зично завершених, конструктивно та технолог1чно непо-Д1льних складових процеоу, визначено'! тривалоот I та характером м1жоперацШних зв'язмв.

Графхчною формою вгдтворення отруктури ТП е отруктурна модель ТП. Модел1 ТП розбирання та складання КБП задавались зва-женими ор!ентованими графами де Х^,- множина вершин,

яка в1дпов1дае множив ЕТО, а ит- множина ребер, ЯК1 вгдобра-жають взаемозалежн1сть мгж окремими" ЕТО. Кожному ребру графа СТ1 надаш характеристики: Вг- тривалоот! виконання ЕГГО; й,-- характеристика, що ор1ентуе на використання певного типу обладнання

(гт=1-прес, гт=2- гайкокрут, гт=3- зн1мач ресор тощо).

Структуры! модел! ТП розбирання та окладання будуютьоя

безв!дносно до орган 1зац!йного режиму функщонування ремонтшн майетернI (безв!дносно до конкретного значения такту г) ! тому е невпорядкованими моделями. Впорядкування моделей ТП полягаз в приведен^ 1х у в1Дпов1Дн!оть до тривалоот! такту шляхом роз-подхлу ЕТО по робочих мюцях технологхчних позицгй за умов м!н1 и1вац11 тривалоотI технологгчного циклу Тт_ц, квобхда! кЬчь-коот! робхтшшв и та ремонтно-технолог¡чного обладнання р:зних тип!в Кр. Результатом впорядкування е розпио виконання ЕТО по робочих М1СЦЯХ технолог1ЧНИХ позиц!й. ТЕХНОЯОПЧНА позищя-це одиниця отруктури впорядкованого ТП, де в межах тривалоот! так-

ту над одним об'ектом ремонту виконуютьоя певш технолог!чн;. д!¥. Поняття технолог1ЧН01 позицп ширше за поняття робочого М10ЦЯ, оскгльки на однгй технолог1ЧИ1й позиц!1 може бути де-кхлька робочих мтоць, але лише один об'ект ремонту.

Поол1довн1сть розподхлу ЕТО при впорядкуванн1 ТП визначае три Р13Н0ВИДИ технологчних схем (тс) тп: прямоточну (ПР), роз-галужену (Р) та частково розгалужену (ЧР). пр тс виникае в тому випадку, коли во: ЕТО ТП виконуютьоя тхльки поолгдовно. За умови реал!зац11 ц!е'1 ТС на кожн1й технолог!чн1й позиц!'1 знаходитьоя лише одне робоче М1сце, а кглыасть технолог1чних позиц!й п (фронт ремонту) I тривал{оть технолог!чного циклу Тт =пг при в1домому значена т будуть найбглыпими з помхж шших ТС. р тс передбачае необхтдшоть паралельного виконання роб1тниками ЕТО з метою М1Н1М1заЦ11 при вгдомому значены! т к!лькост! технолопч-них позицгй т I тривалост! технологгчного циклу Тт ц=тг- За умови реал!зацп ще!' ТС на окремих технолог1чних позициях знаходитьоя дек!лька робочих м!оць. чр тс виникае в тому випадку, коли к!льк1оть технолог!чних позиц!й к, Ж1 необХ1Дн! для II реа-л!зац!У при в!домому значенн! т, б1лыпа, н!ж для розгалужено'1, але менша, Н1Ж для прямоточноУ ТС. Для ц!еп ТС мають мгоце оп1вв!дношення т < к < п, (Тт>ц=тт) < <Тт>ц=кг) < (Тт „=пг>. Розраховувались наотупн1 показники ефективноот 5 ТП: тривалготь-технолог 1чного циклу Тт ц=:Гг; кое$1Ц1ент викориотання $онд1В робочого часу роб1тник1В, як! зайнят! в ТП

и - с - и

еГеь^ ] ет£

N81 9 ' ся!

С31 ' /44

ч =------------=------, (1 )

и иг ит

де Ь - тривалхоть х-оУ ЕТО, яка виконуетьоя с-им роб!тником,

х=1,2,...,зс; зс-к!льк!оть ЕТО, як! виконуютьоя с-им роб1ТНИ-

ком; сумарна тривал!сть ЕТО, як! виконуютьоя с-им робгт-

ником; и- загальна к!льк!сть роб!тник1В;

коефщ!ент викориотання фонду робочого часу обладнання

Г-ГО ТИПУ кз к

Е, ЕГЬсг>х)

де Ьг,х~ тривал!оть х-о!" ЕТО, яка виконуетьоя с-ою одиницею об-

ладнання r-ijo типу, x=1,2,...,sr; sr- nUbKiqTb ETO, як! вико-нуютьоя с-ою одиницею обладнання г-го типу; оумарна трива-л{оть ЕТО, як1 виконуютьоя с-ою одиницею обладнання г-го типу; к1Льк{оть обладнання г-го типу.

Для д0сл1дження ТП ремонту об'ектгв р1зних марок у опгль-ному технолог¡чному потоц1 необхгдно побудувати вхдповхдну модель ТП- комплексну модель. Така модель будуетьоя на niflOTaBi моделей ТП ремонту об'ектгв кожно! окремо! марки i також зада-еться зваженим орхентованим графом GTr]<XTn,UTn). Запропонованг правила побудови ц1еУ модель ■

За результатами моделювання можна розрахувати значения ргчних приведених технолог1чних затрат для ТП розбйрання та окладання КБП як в сильному noToitf, так i на окремих TJ1.

Розглянемо, наприклад, ТП ремонту двох рхзних об'ектхв 1 i 2 у сшльному технологi4HOMy потоцьЯкщо на ооях координат в1дклаоти емпхричнх чаотоотоотх появи об'ект1в.1 i 2 в загаль-Н1й Р1ЧН1Й программ ремонту W*, то геометричним мгоцем точок, що описують BOI можлив i оп!вв1дношення М1Ж чаотковими програма-ми Wt i W2 в загальнШ piMHift программ ремонту W*, буде в!др!-зок [a-f3, який в!дтинае на ооях координат одиничнг вхдргзки IOal=IDf-l=1 (рис.1). Нехай,пров1вши пор1вняльний анализ р1чних приведених технолог!чних затрат, як у разi поеднання ТП ремонту об'акт iB 1 i 2 у ошльному потоцг 3?>2, так i у разх реал!зац11 цих ТП на окремих ТЛ З^З^ отримали наступи i результат и: вхд-рхзки tap] i Ceil визначають зону повнох ОТС ТП ремонту об'ек-

i Р9 о

о

к птех

эпр

Рис.1 Схема розрахунку показшшв ОТС

■riß 1 i 2 (31+32>3Klf2); Biflpi3KH Cbc] i [de] визначають зону чаотково? ОТС ТП ремонту об'ектчв 1 I 2 (3^3-2=3^ 2); вгдргзок [cd] визначае зону орган 1защйно-технолопчно1 неоум1Сноот1 (ОТН) ТП ремонту об'екпв 1 i 2 (31+32<3^>2).

Очевидно, що оцшити ОТС ТП ремонту об'ектгв 1 1 2 для в!домого значения загальноУ pi4Ho! програми ремонту W* (вгдо-мхй тривалоотг такту г) можна кое$Щ1ентами:

повног отс £ = i^M±i§ii = E(pj-pj_1)cr(A3), (3)

т lall j-i 1 1 де Р1- емшричн! частост1 появи об'екта 1 в загальнШ р!чнхй

nporpaMi ремонту W*, при яких в1дбуваеться змша значения суми

З^З^ ¿3=31+32-3i 2- р^зниця приведених технолог¡чних затрат у

раз! ремонту об'етв 1 i 2 на окремих ТЛ i в сшльному потоц1;

сг(АЗ) =1, якщо ¿3=0, i а(ДЗ)=0, якщо Д3>0 або Д3<0;

чАСтково1 otg р = imi±!j§j. - )f (a3), (4)

г !afI i-i 1 1

де £(л3)= 1, якщо ¿3=0, i f(43)=0, якщо А3<0 або Д3>0;

р1вня отс

n J

s +s е (р.-р, )аз с?(лз)

а _ _____i£HKLB__EOPBSP___________________•

т~ S +S +S 1 j j-i

AOHKLB CUND EfORSF Jj | ^p _p )A3|

bmhochofo р1вня • - -0тс

г

+s л (p,-p, )дз а(дз)

9__ЕОРЯ£Р _ i=t__I__i __

1,2

Нехай емпгрична частить появи будь-якого об'екта в загальнШ piMHifi nporpaMi ремонту У* е випадкова величина, boi можлив! значе-

Е J ^

1 AOHKLB '"EOPRSP j = 1 " i i ' ,/.. =----P----------------------------------. (О }

AFTU

ння яко'1 piBH0flM0BipHi. Tofli, для тривалост1 г, що в1дпов1дае W*, коефхщснт отс ет- це ймовгрншть появи в однгй окремо взят1й пар-Tix замовлень на ремонт такого сп1ВВ1Дношення р13номарочних об'ек-т!в, яке лежить в межах зон ОТС; коефипснт mactkoboi отс pv - це flMOBipHiCTb того, що boi можливi ОТР про об'еднання чи не об'една-ння pi3HHX ТП в сшльному потоц! piBHoqiHHi; коефипснт ршня отс с<т- це ймовгрн10ть отримати економхю ргчних приведених технологгч-них затрат за доотатньо тривалий период чаоу Т; коефипснт выносного >1вня отс \х показуз, на ск!льки суттевим, щодо значения 3*)2 будо оврвдно оначення економП' р!чних приведених технолог1чних затрат, розраховане за доотатньо тривалий перюд часу Т, у тому раз!,

коли eMnipHMHi чаотост! появи будь-якого об'екта в загальнхй pi4Hifl nporpaMi ремонту лежать виключно в межах зон ОТС.

Оокхльки реальний вх1дний noriK СРМ впродовж екоплуатацН ТЛ по роках i впродовж конкретних пер1од!в року (кварталу, mi-ояця) е змшним, то наш дано визначення та запропоновано фор-мули для розрахунку показник!в ОТС для окремих ТС та TJ1.

Виходячи з викладеного вище, дамо визначення ОТС. Отже, оргАнзАЦино-тЕхнолопчнА сумхснклъ-це властив1сть ТП, яка ха-рактеризуе можливгсть t доцгльнгсть ix об'еднання у опгльному потоц1. ОТС зумовлена конструктивною та технолог1чною под!бн!о ткз ргзних об'ект1в, а також п0Д1бн10тк> отруктури HI i'x ремонту забезпечуетьоя предметною гнучк10тю ремонтно-технологгчного об ладнання i заложить як в!д сп!вв1дн0шення чаоткових програм в загалыпй р!чн1й програм! ремонту, так i Bifl самого значения загально!' р!чно1 програми ремонту. Ця влаотивють характеризуемся зонами ОТС, ОТН та чаотково'1' ОТС - тими штервалами змш: чаоткових програм, в яких об'еднання р1зних ТП у спгльному поъ Ц1 е В1ДП0В1ДН0 ефективним (призведе до зменшення неефе:

тивним (призведе до збгльшення 3™х) i нейтральним (значения 3nj, залишитьоя незмшним). Отже, ОТС характеризуе необх!дн! т доотатнi умови для об'еднання р!зних ТП у ошльному потоц!.

ПРОГРАМА ТА МЕТОДИКА ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНИХ ДОСЛХДЖЕНЬ. ВиЗНаЧб]

ня техничного ргвня обладнання проводилось зггдно з ГОСТ 15.00 та ГОСТ 16504-81, ГОСТ 2.116-84. Тривал1сть ЕГО визначалаоь хр< нометражем. Хронометраж проводивоя в реальних виробничих умова: секундом!ром двоотр^лочним СДС-пр-1-2-000 ГОСТ 5072-79.

Вивчена конструкция КБП тракторiв кл.3.0 та розраховано № казники i'x ремонтопридатность Побудоваш модели конотрукцп К1 Побудованх модел1 ТП розбирання та складання КБП ргзних марок трактор!в кл.3.0 як в сшльному потоц!, так ! на окремих ТЛ.

3 метою досл1дження.характеру змгни параметр!в та показни KiB ефективност1 ТП Bifl такту розроблен! алгоритми отруктурнол моделювання ТП. Створено программе забезпечення даного алгорит] на мовах FOKERAN-IV та Pascal 6.0. Машинний експеримент викона; на ЕОМ ЕС 1045 та ПЕОМ IBM PC/IT.

Обгрунтування параметричних ряд!в ТЛ розбирання та склада! ня для ТП, що розглядалиоь, проведено за критер!ем мШмуму 3™ на ремонт КБП на даних ТЛ.

Розроблен1 алгоритмы розрахунку показшшв ОТС для окремого значения такту, окремоУ ТЛ та ТС. Створено програмне забезпечення даного алгоритму на мовг Pascal б.О. Машнний експеримент викона-но на ПЕОМ IBM PC/II.

РЕЗУЛЬТАТУ! ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНИХ ДОСЛХДЖЕНЬ ТА IX АНАЛ13, За рв~

зультатами структурного моделювання для во ix можливих ТС вотанов-лено характер зм!ни параметр!в та показник1в ефективност: ТП роз-бирання та окладання КБП тракторiB кл.3.0 як в стльному потоц!, так 1 на окремих ТЛ. Бгдповгдн! залежноотf (рио.2) мають дискрет-ний характер. Для кожного з ТП, що розглядалиоя, екстремуми *iu» пг дооягакяъоя при р1зних значениях такту, як! не однаковг й для pi3HHx ТП. При пост1йному т реалхзацгя Р та 4P ТС, хоч i ско-рочуе Tj™ але, як правило, вимагае залучення додатково!' кглькоо т! роб!тник1В u, npeciB Кг1, гайкокрутгв Кг21 зн!мач!в ресор Кг3.

За критерием MiHiMyMy для во ix значень такту, що розг-лядалиоь, обгрунтован1 рац5ональн1 ТС ТП. Отримаш результаты да-

Таблиця 1

Фрагмент параметричного ряду ТЛ для розбирання у опгльному

технологичному потощ КБП тракторгв Т-150 та ДТ-75

1 N Структура ТЛ ' г, I и, П,Н D' отВ D' отех , dno » '

1п/п •Ifrg.' шт I чол ТС ШТ крб I

шт шт шт 1 Г " I — — I ____ _ _|

1 I 1 1 1 I 1 1 1 ПР 1. .. 4558 10717,5 1

I - I 1 1 2 .1__ Р 4559. .. 4685 16717,5 1 _ _ _ _|

1 II 2 1 1 I 1 1 2 _ _ Р 1 4686. .. 8645 19017,5 1

I 2 1 2 ПР 8646. 9079 19297,5 I

. I 2 1 3 4P 9080. .. 9115 25297,5 I

I 3 1 3 ПР 9116. .. 9313 25577,5 I

IIII 3 1 1 1 1 1 3 Р 9314. ___ _ .. 9917 __ _ | 27317,5 I

1 2 1 3 1 4P 9918. ..11570 27597,5 I

1 -1- 3 1 3 1 ! -1 ПР 1 11571. ..13345 27877,5 I

II? 3 2 1 I ' 3 1 3 1 ПР 1 13346. _ _ ..13556 29227,5 1

I 3 1 4 1 4P 1 13557. ..13608 35227,5 1

I 4 1 4 1 ПР 1 13609. ..17991 35507,5 1

I 4 1 5 1 4P 1 17992. ..18085 41507,5 I

1 _ | ____ I 5 1 5 1 1----1 ПР 1 18086. ..18376 — 41787,5 I I

розбирання КБП тракторiв Т-150 Bifl тривапоот! такту

яъ пгдставу стверджувати, що з зроотанням, тривалоотI такту._ 1льк1сть можливих ТС ТП зменшуеться I б1льш ращональними тають ТС з вищим р1внем розгалуженость

За цим же критерхем обгрунтовано параметричн1 ряди ТЛ для . П розбирання та окладання КБП окремих марок трактор!в кл.3.0, ак I для во!х можливих вар¡ант¡в позднання цих ТП у спальному отоц! (табл.1). Розрахована отруктура ТЛ з в1дпов1Дних парамет-ичних ряд1в. На П1дотав1 розрахунку коеф1ц1ент1в техшчного 1вня П1Д1брано окремI отенди для ТЛ розбирання та окладання БП. Обгрунтоваш штервали зм{ни р1чних програм, в межах яких икориотання окремих ТЛ з вхдповхдних параметричних ряд!в е фективним. Обгрунтован! ТС за якими сл!д реал1зовувати ТП на кремих ТЛ та 1нтервали змши р1чних програм, в межах яких икориотання ТС е ращональним.

Для окремих значень такту розраховаш зони та показники ТС для ТП розбирання та окладання в сильному потоц1 КБП трак-ор1В як двох, так I трьох р1зних марок (рио.З). Так для такту оботи ТЛ, який В1дпов!дае загалыпй р1чшй програм! ремонту -11570 шт, ОТС ТП розбирання КБП трактор{в ДТ-75

ПТ-70,Т-I¡£о

Г-75{

588 ,554

^/ДТ-75) 7- 150~1{570шт

я '

РдТ-75, 2

О 0,4/2 0,446

О

Рио.З ОрганIэацIЙно-техно-лопчна сум1сн{сть ТП розбирання в сшль-ному потоц! КБП трак-тор1В ДТ-75 I Т-150 (а) та Т-74, ДТ-75 1 Т-150 (б)

1 Р7ч50 ' 20000

а 1

ё

"——=г-тт=м- К

3ДТ-75,Т-150

Ы -, —,-'—

отех г

пр >«Р5

Т- /50

В -'ОТНперасо20 _ Р°9У> Ш-ОТН'другого, роду;

С2-0ГС.

та Т-150, яке сл!д проводити на Ш-!й ТЛ за ЧР ТС'(табл.1), буде визначатись такими сгпвв^ношениями часткових програм: »м_7ВЧ1...б410)и<доб7...11570) от; «т_150-(1...47бЗ)и и(51б0...11570) шт. Для шших оп1вв!дношень чаоткових програм мае М1сце,0ТН цих ТП. Для такту, що вгдповгдае значению Р1ЧН0' програми ремонту \т_75 т_43О-=11570 шт, маемо £^=0,966; ат= =0,961; хт=о,092.

Розрахунок показншив ОТС для ¡нших значень такту показа] що ОТС ТП розбирання та окладання КБП як двох, так ! трьох ма рок трактор1в динамхчно змшюетьоя з змшою тривалоот1 такту (рио.4).

Характер змши коефщ1внт!в ег, с<т та В1Д тривалост1 ' опиоуетьоя дискретними функщями, як1 на штервалах неперерв» ст1 задаютьоя прямими змшного нахилу. Якщо в певному штерва

Таблиця 2

Значения показншив ОТС ТП розбирання в сильному потоцг КБП двох марок трактор!в кл.3.0 на р!зних ТЛ

ТП

розбирання

КБП трактор¡в

ДТ-75 Т-150

Т-74 Т-150

Т-74 ДГ-75

ТЛ в

п.р

I

II III IV V

I

II III IV V

I

II III IV

1нтервал ращонального викориотання ТЛ

Шн «в шт р*■■•* р *

1... 4685 4686... 9313 9313...13345 13346...18376 18377...22607

1.., 4698 4699. .. 9338 9339...13242 13243...18475 18476...22986

I

Коефщгенти ОТС

1 с I и I а IX тл п,п фп 1

гтл

тл

тл

I 1,0 I 0 11,0 10,9221

10,9871 0 10,98610,2331

10,9181 0 10,85810,0981

10,7061 0 10,60510,0631

10,5301 0 10,36810,0341

1... 6725 6726...13529 13530...20214 20215...23456

I 1,0 I 0 11,О I0,9261

10,9871 0 10,98610,2201

10,8901 0 10,79510,0881

10,6571 0 10,56110,0611

10,4531 0 10,30610,0311 .!-----------------------1

I 1,0 I 0 11,О I0,9841

10,9981 0 10,99910,3361

¡0,9941 0 10,99610,2031

10,9901 0 10,99510,1011

0,8 0,6 0,4 0,2 О

Ъ 0,9

0,8

ы.г 0,9 0,8 0,7 0,6 0.5 0,4

0,{5 О,{О :\05

о-

ПР ГС

Я-

тл

500

600

ЧР тс

Г] 11 I 1 -■-л

! I Ь- • -И

м

и - г!|{ 1 1 1 1

ГГ' -■. II 14 1 1

Р тс

. I

3

600

600

50 ю • 60С 700 ГК>С

< . 1 ■ 11 ГГ ' 1 Ш 1 _ 1 ...

и 11 ' 111! I Л 1 1

-II Ц 'III 1\11 1 Ь 1 г» 4 К

500 . 600 700 ТК)С

м 11 1 * [ 1 |П 1 |[ 1 1 1

II 11 1 1 1 II1 1 1

II ■ и 1 ■ 11 1 111 III 1 1

II 11 II V 'II 1 1

|1 ■ И 11 1 1

11 II ■ ч || 1 № 1

700 Т,'^С

II II 1 1 ■1. ||| 1 ||| 1 1

1 ¡1 1 1 ||| 1 ■ 1

1 1 1 1 р 1 1

1 1 ' 1 1 1

700 Гк>а

Зони: ПЗ'ОТС; Ш'От. :

Рт-/50~

Рдт-

75-

Рио.4 Залежшсть в!д тривалост1 такту величини та розм!щення зон, а також значень показникгв ОТС ТП розбирання в сгпльному П0Т0Ц1 на -ПЫй ТЛ КБП трактор!в ДТ-75 I Т-150

значень такту зони СТО вгдоутн!, то ¿т=1 ! ат=1. При зростаШи гк (зменшенн! завантаження TJ1 по продуктивное^), за умови ная HQOTi вон ОТН, еначення сг та ат лшШно емоншуютьоя. В раз! ■ зб1льшення KijibKooTi зон ОТН швидкхоть падхння значень £т та а зроотае. При зроотанн1 тк, нав1ть за В1Доутност1 зон ОТН, знач ня \ Л1Н1ЙН0 зменшуютьоя. Зростання к1Лькоотг зон ОТН зумовлю зроотання швидкост! пад1ння значень В раз! В1доутност! зон ОТС

Проведений розрахунок показник1в ОТС для ТЛ (табл.2) пока зав, що з зростанням продуктивностi ТЛ, ОТС bcix ТП, як! роз-глядалиоь, значно зменшуетьоя.

економхчнб обгрунтування результат1в досщджень. Народно -

гооподароький ефект Bifl впровадження результат!в дослгджень в СРМ Пуотомитхвоького РТП Льв!воько1 облает! отановив 15,6 тио. крб (в цшах за станом на 01.09.1991 р.) на р!к i був досягну-тий за рахунок прийняття обгрунтованого OTP про розбирання та складання КБП Boix марок тракторiB кл.3.0 в ошльному потоц! т оптим1зацП структур» В1ДП0В1ДН0'Г ТЛ.

ЗАГАЛЬНI ВИСНОВКИ ТА РЕКОМЕНДАЦП ВИРОБНИЦТВУ . 1. Недооконала структура !онук>чих ТЛ розбирання та складання КБП трактор!в кл.3.0 та невиважен! OTP щодо об'еднання в сильному потоц! як ТО розбирання, так i ТП окладання КБП р^зних марок трактор!в кл.3.0, зумовлюють i"x низьку ефектив-HicTb i нерацюнальне викориотання виробничих площ СРМ (по-казники ефективностi роботи в!дд!лку розбирання КБП Л!тинсь-ко! СРМ: »и=0,333;пг1=0,Об7; т>г2=0,048; т>г3=0,037>.

2. Обгрунтован! параметричн! ряди ТЛ для ТП розбирання та складання КБП тракторiB кл.3.0 як в сп!льному технолопчному потоц1, так ! на окремих ТЛ. Виявлено законом!рност1, важлив! для оперативного управл!ння ТП при експлуатацп ТЛ в СРМ: з метою запоб!гання значному падшню ефективноот1 Ш при змен-шенн1 попиту на ремонт необх!дно зменшувати кхлыиоть роб!т-ник1в, зайнятих на ТЛ, i переходити на викориотання ТС з б!льш виооким р!внем розгалуженоот!.

3. В робот! розкрита суть ОТС, дано визначення та запропо-нована методика досл!дження ц!в1 влаотивост! ТП. Обгрунтована система показник!в для KtabKicHoi" оцшки ОТС для окремих значень такту, окремо!' ТС та ТЛ, до яко'1 ввШшли коефгщенти пов-

toi" та частковоi ОТС, р1вня та выносного р1вня ОТС. Розробле-п алгоритми та програмне забезпечення i'x розрахунку на ЕОМ.

4. Результати розрахункгв показншив ОТС при окремих знаниях такту для во ix можливих BapiaHTiB поеднання в сильному ютоц1 як ТП розбирання, так i ТП складання КБП р1зних марок 'paKTopiB кл.3.0 показують, що, по-перше, ОТС ТП розбирання та ¡кладання в сильному потоцг р1зних КБП марок тракщлв кл.3.0 ie однакова: найвища ОТС досягаеться для КБП TpaKTopfB Т-74 та IT-75, а найнижча для КБП тракторiB Т-74 та Т-150; по-друге,

Т1 складання характеризуются вищою ОТС, Н1ж ТП розбирання; ю-трете, влаотивготь ОТС для во ix ТП, що розглядалиоь, дина-ii4HO змшюетьоя з тривалютю такту.

5. Результати розрахунк{в показник1В ОТС для ТЛ та ТС по-:азують, що для вогх ТП, як1 розглядалиоь, з зростанням значе-ия piMHo'f продуктивноот! в1дпов1дних ТЛ ОТС цих ТП зменшуеть-я. Зменшення завантаження ТЛ по продуктивноотi, за умови не-;MiHHOCTi ТС, знижув ОТС ТП. Р5зн! ТС, реал1зац1я яких в ращо-;альною на даН1й ТЛ, характеризуютьоя р1зними значениями показ-ИК1В ОТС.' Встановлено, що максимальна ОТС ТП для однге!' ТЛ до-ягаетьоя для Tie'i ТС, в яко! показники ефективност! ТП, розра-:ован! для такту, що в1дповгдае максимально продуктивноотi роцеоу при дан1й ТС, найвищь

6. Отже, 6ТС ТП ремонту р1зномарочних об'ектгв у сп1льно-у потощ- це складне i динам1чне явище, яке зумовлене nofli6-icTio конструкцп об'ектгв ремонту, забезпечуеться предметною нучкхотю ремотно-технологi4Horo обладнання i залежить як В1Д пibbiдношения чаоткових програм в зaгaльнiй piHHifl nporpaMi емонту, так i Bifl самого значения загально'1 pi4H0'i програми емонту. ОТС характеризуе необх1дн1 та досдатш умови для ре-

0НТУ pi3H0Map04HHX Об'бКТ iB У СПГЛЬНОМУ ПОТОЦЬ

7. Результати дисертац1йного доол1дження були впровадже-i в СРМ Пустомит 1вського РТП Льв1воько'1 область Р1чний еко-эм1чний ефект (в цшах за станом на 1.09.91р.) отановив 15,6 ио.крб. Розрахунковий екожшчний ефект Bifl впровадження эзультат1в доол1дження в СРМ Летич$вського РТП Хмельницько!' 5ласт1, в СРМ Лгтинського РТП ЕНнницько1 облает} та в СРМ Ко-зльського РТП Волиноько'1 облает i отановить В1дпов1дно 37.4, то.крб 32,6 тио. крб та 48,7 тис.крб <в цшах за станом на

1.09.91 р.).

0сновн1 положения дисертгицх викладеш в наотупних робота

1. Семкович А.Д..Кузьминский Р.Д..Кульчицкий Р.Д. Алгоритм оп тимизации прямоточного процесса разборки-оборки ремонтируемог объекта//Повышение надежности сельскохозяйственных машин: Сб. науч. тр. -Елгава:Латв.СХА, 1988. -Вып. 252. -С. 50-61.

2. Кузьминский Р.Д. Динамика и показатели эффективности проце разборки-сборки ремонтируемой коробки передач//Совершенотвова ремонтно-восстановительных процессов в отраолях АПК:Сб.науч.т Львов: Львов, с.-х. ин-т, 1988.-С. 35-40.

3. Технологическая линия для разборки-сборки кареток балансир подвеоки тракторов клаооа 30 кН: Информ. листок' £88-250. -Льво МТЦНТИ,1988.-Зо.-(В соав.:А.Д.Семкович, В.Е.Головащенко, Б.П.Кудринецкий, Е.Ю.Форнальчик, М.И.Чеснок, Р.Д.Кузьминский)

4. Семкович А.Д..Кузьминский Р.Д. Результаты структурного мод рования на ЭВМ ЕСЮ45 технологического процесса ремонта гидро пределителя Р75ВЗ.-Львов: Львов, с.-х. ин-т,1989.-15 с./Рукоп депонир. во ВНИИТЭИагропром 28.08Л 989, Г473-ВС-89 деп./.

5. Семкович О.Д.,Кузьмшський Р.Д. та шип. Методика розрахун ку виробничо'1 програми ремонту машин I в1дновлення деталей.-Льв1в: Льв!в. с.-г. 1н-т, 1989.- 136 о.

6. Семкович А.Д..Кузьминский Р.Д..Кульчицкий-Жигайло Р.Д.Алго ритм моделирования разветвленного процесса разборки-сборки ре монтируемого объекта//Повышение надежности сельскохозяйствен« техники: Сб. науч. тр. -Елгава: Латв.СХА, 1990. -Вып.267. -С. 13-23.

7. Семкович О.Д..Кузьм¡ноький Р.Д. та шпц. Методика моделюва на ЕОМ технолог¡чного процеоу поточного ремонту двигуна//1НдЕ щення оргашзащйно-техн!чного р1вня ремонтно-в !дновних проце в АПК рег1ону:Зб.наук.пр.-ЛьБ1В: Львгв. с.-г. 1н-т,1990.-С.15

8. Кузьм1нський Р.Д. Про структуру потоковых механ1зованих Л1 розбирання та окладання у ремонтному виробництв1//Актуальш н рямки наукового забезпечення агропромислового комлекоу зах!дн рег10н1в УРСР: Тези доп. наук.-виробн. конф. (25-26 С1чня 1990 р.).- Львхв,1990.-152 о.

9. Кузьмшський Р.Д., Кульчицький-Жигайло Р.Д. Алгоритм струк турного моделювання прямоточних технолог1чних, процес1в розбирання та окладання// 0рган1зацШно-технолог1чна взаемодхя шдприемств АПК в процео1 ремонту сгльськогооподарсько!"

хшки: 36. наук. пр.—Льв1в: Льв1в. с. -г. ш-т, 1991.— С. 12—19.

10. Кузьмшський Р. Д. Проектування розб1рно-складального ¡ладнання для ремонтних тдприемств// Оргатзацшно-технолоплна аемод1я тдприемств: 36. наук. пр.— Льв1в. с. -г. ш-т, 1991.— С. >—38.

11. Семкович О. Д., Кузьмшський Р. Д. Взаемозв'язок техноло-чних параметр1в ремонтно-технолопчного устаткування// Надштсть 1 монт машин у ильському господарствк 36. наук. пр. — Льв1в. с. -г. -т, 1992. — С.З—7.

12. Кузьмшський Р. Д., К/льчицький-Жигайло Р. Д. Парамет-[чний ряд технолопчних лшш для розбирання кареток балансирно! -двкки трактор1в кл.3.0.// Надштсть 1 ремонт машин у с!льському сподарствк 36. наук.пр. —Льв1в: Льв1в. с. -г. ш-т, 1992.—С. 7—17.

13. Кузьмшський Р. Д. Оргашзацшно-технолог1чна сумктсть >одес1в ремонту об'ект1в у сильному потощ// Надштсть 1 ремонт шшн у сигьському господарствк 36. наук. пр.—Льв1в: Льв1в. с. -г. 1-т, 1992. —С. 17—29.

14. Кузьмшський Р. Д. Система показншав оргашзащйно-техно-пчшл сум1сноста процеЫв ремонту р1зних об'ект1в у стльному потощ Надштсть 1 ремонт машин у ильському господарствп 36. наук.

).—Льв1в: Львгв. с. -г. ш-т, 1992. — С. 29—39.

Шдписано до друку 13.09.93 р. Формат 60x84 1/16. Патр офсет. Високий друк. Умов.-друк. арк. 1,00. Тираж 100 прим. Зам. 312.

1нвестицшне науково-виробниче товариство "ПОЛ1ТЕКС" 290008, Льв1в, вул. Винниченка, 32, оф1с 13.