автореферат диссертации по технологии материалов и изделия текстильной и легкой промышленности, 05.19.08, диссертация на тему:Совершенствование метода оценки драпируемости как фактора эстетических свойств текстильных материалов.

кандидата технических наук
Соколенко, Людмила Алексеевна
город
Киев
год
1997
специальность ВАК РФ
05.19.08
Автореферат по технологии материалов и изделия текстильной и легкой промышленности на тему «Совершенствование метода оценки драпируемости как фактора эстетических свойств текстильных материалов.»

Автореферат диссертации по теме "Совершенствование метода оценки драпируемости как фактора эстетических свойств текстильных материалов."

.-л ОЙ

0 1 КИЇВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ

ТОРГОВЕЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ УНИВЕРСИТЕТ

УДК 620.2:67/68

Соколенко Людмила Олексіївна

ВДОСКОНАЛЕННЯ МЕТОДУ ОЦІНКИ ДРАПІРУВАННЯ ЯК ФАКТОРУ ЕСТЕТИЧНИХ ВЛАСТИВОСТЕЙ ТЕКСТИЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ

Спеціальність 05.19.08 - Товарознавство промислових товарів

Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук

КИЇВ -1997

Дисертацією е рукопис.

Робота виконана в Київському державному торговельно-економічному університеті на кафедрі товарознавства непродовольчих товарів.

Наукові керівники:

професор, академік_________

НОСОВ Михайло Павлович

кандидат технічних наук, доцент Кардаш Олег Васильович Державна академія легкої промисловості України, кафедра технології швейних виробів

Офіційні опоненти: доктор технічних наук, професор

■ Григорян Георгій Сергійович

Науково-дослідний інститут текстильної промисловості, директор . к. т.н., професор

Козьмич Дмитро Іванович Полтавський комерційний інститут

Провідна установа: Львівська комерційна академія

Захист дисертації відбудеться “23 ” 1997 р. о <?У годині

на засіданні спеціалізованої ради Д О 1.28.01 Київського державного торговельно-економічного університету за адресою: 253156, М.Київ,

вул. Кіото, 19.

З дисертацією можна ознайомитись у . бібліотеці Київського державного торговельно-економічного університету. '

Автореферат розісланий “ 'lJ.itр.

Вчений секретар

спеціалізованої вченої ради ґ (хЬ! ^ ТИЩЕНКО Є.В.

. ЗАГАЛЬНА ХАРАК ТЕРИСТИКА РОКОТИ

Актуальність та ступінь дослідження тематики дисертації.:,

Основним,, призначенням текстильних і швейних товарів є задоволення естетичних потреб людини в одязі та супроводжуючих його в побуті штучних товарах, які створюють комфортність. Для того, щоб надати виробу естетичності зовнішнього вигляду, використовують ефекти драпіровки. При цьому, на відміну від штучних виробів, у швейних деформуючу ділянку тканини фіксують нитковим з’єднанням.

Відсутність приладів для проведення науково-дослідних робіт з текстильного матеріалознавства та товарознавства, недостатнє обгрунтування та істотна розбіжність між критеріями і показниками оцінки якості, що нормуються в стандартах, і які споживачі використовують при оцінці готової продукції, не дозволяють досягнути випуску високоякісних товарів. ..

Розгляд драпірування те'кстильїшх матеріалів з . позиції системного підходу не проводився, а існуючі класифікації методів ‘ утворення драпіровки не дозволяють обрати метод дослідження драпірування, який відповідає розміщенню драпірованої поверхні в текстильному і швейному товарі. В сукупності понять, які характеризують естетичні властивості, у тому числі у визначенні інформаційності, відсутнє поняггя кваліметричної оцінки драпірування.

Методи визначення драпірування не повністю відповідають застосуванню отриманих оцінок у процесах проектування швейних і текстильних товарів, а саме - відсутня кількісна оцінка параметрів драпірування. - . .

Не встановлено впливу фактора ступеня початкового деформування матеріалу, фактора геометрії контура, що деформується та фактора виду закріплення деформованого контура. Відповідно відсутні методи визначення взаємозв’язку між ступенем початкового деформування контуру і параметрами драпірованої поверхні.

Не розроблені засоби вивчення драпірування матеріалу при попередньому деформуванні ного по криволінійному контуру.

Оцінка естетичності зовнішнього вигляду драпірованої поверхні, враховуючи її параметри, не проводилась.

Мета і основні завдання наукового дослідження. Метою досліджень є вдосконалення методу оцінки драпірування текстильних матеріалів, який дозволяє застосувати кваліметричний підхід і підвищити об’єктивність та інформативність досліджень.

Для досягнення поставленої мети було розроблено робочу гіпотезу, сутність якої полягає у наступному: показник естетичних властивостей - драпірування текстильних матеріалів - залежить від

З

параметрів утвореної хвилеподібної поверхні, які, в свого чергу, залежать від ступеня та характеру попереднього деформування контура та його геометрії, розміщення ниток основи стосовно краю матеріалу, виду матеріалу. .

Відповідно з метою досліджень були сформульовані такі завдання:

• оцінка умов створення драпіровки з позиції системного підходу;

• аналітична і експериментальна оцінка взаємозв’язку між ступенем деформування матеріалу і параметрами драпірування при дослідженнях на стандартних приладах;

• визначення геометрії криволінійного контура і аналітична оцінка параметрів драпірування при нитковому закріпленні драпіровки по криволінійному контуру з урахуванням впливу величини припуска на драпіровку;

• розробка методики дослідження та дослідження

драпірування при деформуванні матеріалів по криволінійному контуру;

• експертна оцінка естетичності драпірувальної поверхні матеріалу з урахуванням параметрів драпірування та ступеня деформування матеріалу.

Наукова ііоїшзпа і теоретична цінність. Вперше встановлений взаємозв’язок між ступенем деформування матеріалів і параметрами драпірування з урахуванням геометрії контуру, що деформується і направлення ниток стосовно краю матеріалу.

Приведена формалізована характеристика залежності між ступенем деформування матеріалу і коефіцієнтом драпірування для дискового методу і методу ЦНДІ шовку.

Доведено, що існуючі методи оцінки драпірування працюють або тільки на одиничних фіксованих величинах ступеня деформування матеріалу (дисковий метод), чи без фіксованої величини ступеня деформування (метод ЦНДІ шовку).

Виявлена можливість прогнозу величин амплітуди і довжини хвилі для конкретного матеріалу, направлення його розкрою і геометрії деформуючого контуру на основі встановлення закономірності між ними і ступенем деформування матеріалу.

Наукова новизна розробок підтверджена а.с. № 1756820 на конструкцію засобів досліджень і Рішенням на видачу патенту України від 09.06.97 р. за регїстраційним номером заявки 95104527.

Практична цінність робот» полягає в розробці методики та приладу, які дозволяють здійснити експресну і комплексну оцінку параметрів драпірування текстильних матеріалів -довжини і амплітуди драпірувальної хвилеподібної поверхні. .

Оцінка параметрів драпірованного . матеріалу підвищує

об’єктивність та інформативність досліджень і розширює технологічні можливості товарознавчої оцінки текстильних матеріалів.

Для прогнозу величин параметрів драпірування текстильних матеріалів розроблена програма, яка адаптована до МК БЗ-34 і ПК. В результаті досліджень отримані дані про параметри драпірування платяних та сорочечних груп матеріалів і відповідної їм естетичної оцінки, які можуть бути використані на етапах проектування швейних і штучних товарів.

Реалізація результатів роботи. Результати досліджень пройшли виробничу перевірку і впроваджені на підприємстві “Катамаран” . науково-виробничого об’єднання “Лпбідь”.

Апробація роботи. Основні положення дисертації доповідались, обговорювались та отримали схвалення на наукових конференціях професорсько-викладацького . складу Київського торговельно-економічного університету (м.Київ, 1994-1996 рр.); на науковій конференції молодих вчених і спеціалістів Державної академії легкої промисловсті (м.Кнїв, 1995 р.)

Публікації. Основні положення дисертаційної роботи викладено у 3 наукових статтях,тезах наукової конференції, а.с. № 1756820 на конструкцію засобів досліджень та Рішенні на видачу патенту України від 9.06.97 р. за регістраційшш номером заявки 95104527. .

Структура та обсяг' роботи. Дисертація складається з вступу, 3-х розділів, висновків та рекомендацій, . списку використовуваної літератури, який містить 120 найменувань, 7 додатків. Робота викладена на 137 м.д.а., що містить 13 таблиць та 33 рисунків.

Особистий вклад автора полягає у визначенні завдань дослідження, проведенні аналітичної та експериментальної роботи, їх аналізі та узагальненні. Обробка та інтерпретація результатів виконані автором самостійно. Автором запропоновано прилад і методику визначення показників драпірування текстильних матеріалів.

Автор брала участь у практичній реалізації результатів проведених досліджень. Висновки та рекомендації дисертаційної роботи сформульовані автором особисто.

Об’єкти та методи досліджень. Характеристика об’єктів дослідження наведена у таблиці 1. Обраний асортимент тканин - платяно-сорочкового призначення.

Виконання програми досліджень забезпечується ухваленими стандартними методиками визначення драпірування текстильних матеріалів - методами диску і ЦНДІ шовку, методу системного аналізу при дослідженні драпірування, методики планування експерименту за планом ВЗ факторного аналізу, методики складання алгоритму і програми з використанням мікрокалькуляторної техніки. Запропонована нова методика визначення драпірування текстильних матеріалів на приладі, схема якого зображена на рис.1.

;№ п/п Ткани- на Арти- кул Щільність кількості ниток на 10 см ІІопсрх-ІІСИЛ щільність, г/м.кв. Номінальна щільність, лінійна,текс Перепле -тіння

’ ' ‘ О У О У

1 2 ' 3 4 5 ь 7 8 9

1. Сатин 552 295 447 129 18.5 15.4 Сатино-

2. Соро- чечна 881 279 202 123 • 25 БД 33% ВПеф 25 БД 33% ВПеф вс Полот- няне

3. Плат- тяна 776 217 175 131 15.4 х2 64.9(2) -. 29 (34.5) ПрВІС Полот- няне

4. Блузоч- на 1308 218 112 150 42(23.8) БД 33% Сіблон 50 (20) БД 33% Сіблон Полот- няне

5. Плат- тяна 1384 204 194 105 25(40) БД 33% ВВМ 25(40) БД 33% ВВМ Саржеве

6. Батист 1402 413 332 68 100(100) гр 8.5(118)гр Полот- няне

7. Плат- тяна 1542 270 232 94 18.5(54) БД 33% Сіблон 18.5(54) БД 33% Сіблон Саржеве

8. Плат- тяна 11058 410 290 60 КрШс 3.23x3 (310/3) КрШс 3.23x3 (ЗІ 0/3) Полот- няне

9. Плат- тяна 12048 400 300 95 МсШс 1200круч. 3.23x3 (310/3) МсШс 1200круч.23х3 (310/3) Полот- няне

10. Плат- тяна 21027 393 270 67 Н Шел он ЮООкруч. 4.8/2 (208/2) КрШс 2.33x4 (429/4) Полот- няне

11. Атлас 22003 860 х 2 340 ПО НІІІсЗ.23 (310) 11рх/б 18,5(54) Атласне

12. Плат- 31102 660 300 131 НТрац 11.0 (90.9) Мкр 2050/500 Полот-

13. Платтяна

42976 401 323

¥4

І П'рац 11.0(90.9)

круч. КрВіс Нтрац 8.4(119) 11.0(90.9) НТтрац ТЕКСТУР+НК 22.2 (45)+1.67x2

Саржеве

14. Блузоч- 52195 305 280 150 100%ВПсф 100%ВПеф Полот-

на няне

15. Плат- 11174 179 160 240 31x2(32/2) 31x2(32/2) Саржеве

тяна

16. Плат- 11222 171 160 180 25x2 (40/2) 25x2 (40/2) Саржеве

тяна .

17. Плат- 2111 200 160 172 22x2 (45/2) 56% 22x2 (45/2) 56% Полот-

тяна • ВНітр ВНітр няне

18. Плат- 211035 244 ' 212 182 ' 36 (28) 22x2 (45/2) 36 (28) 22x2 (45/2) Полот-

тяна 56% ВНітр 56% ВНітр няне

19. Плат- 2196 275 202 229 22x2(45/2)41% 22x2 (45/2) 41% Сарже-

тяна ПЕф ПЕф ве

20. Плат- 3109 132 104 ' 241 92(10.9) 92 (10.9) Сарже-

тяна ве

21. Плат- 4122 111 100 364 22x2(45/2) 125x2 22x2 (45/2) 56% Сарже-

тяна (8/2) 342 фас 46% ВНітр ве

6 Віїґтр ВПЕф

Рис.1. Прилад для визначення драпірування текстильних матеріалів

З урахуванням заданого ступеня деформування параметри драпірування (висоту її і довжину X хвилеподібної кривої") визначають за допомогою дзеркального обладнання 22, спостерігаючи нижній зріз зразка крізь вимірювальну сітку 27 основи І.

Розроблена програма для реалізації на МК Б3-34, яка дозволяє для кожного конкретного матеріалу вибрати параметри за будь-якого значення ступеня деформування.

Використання запропонованої методики і приладу дозволяє:

• моделювати різні засоби створення драпіровки;

• встановлювати і фіксувати ступінь початкового деформування в широкому діапазоні;

• проводити дослідження на різноманітних видах контурів;

• експресно і комплексно визначати'конкретні параметри драпірування для будь-якого матеріалу, які можуть бути використані при проектуванні швейних товарів.

ОСНОВНІ РЕЗУЛЬТАТИ ДИСЕРТАЦІЇ

В роботі вперше встановлений аналітичний зв’язок між ступенем деформування матеріалу, який виражений через коефіцієнт

7

деформування і коефіцієнтом драпірування, що визначений дисковим методом і методом ЦНДІ шовку.

При визначенні драпірування дисковим методом відбувається дефомування матеріалу вздовж криволінійної лінії кола і в площині. При цьому матеріал під дією власної ваги з плоскої форми набуває просторову. Одночасно деформуючі навантаження зазнають ділянки матеріалу, які розміщені вздовж основи, утоку і під кутом від 0 до 45° до ниток основи. Отримана залежність Кдр = { (Кд) має такий вигляд: Кдр = 1 - [ 48 / Кд ті сі2], (1)

де Б - площа проекції проби, мм2,

Кд =------- - коефіцієнт деформування,

сі

Д - діаметр підгримуючого диска, мм, сі - діаметр проби, мм.

Графічна інтерпретація (1) зображена на рис.2.

Рис. 2 Графік залежності Кдр = і (Кд, сі, Б)

У випадку оцінки драпірування методом ЦИДІшоику відбувається деформування зразка іпдовж одпісї з сторін проби матеріалу прямокутної форми. При цьому нідсутпн фіксація конкретних розмірів деформованої поверхні у вигляді “гармошки нз трех складок".

В цьому випадку:

Кдр = (2)

Кді

І

де Кді = ------- - коефіцієнт деформування,

Ьі

Ь - ширина зразка до деформування,

Ьі . ширина зразка після деформування.

Рис. 3. Графік залежності Кді = ґ (Клі)

Аналіз залежності (1,2) показав, що для дискового методу за умови Кд = 2,5 і с5 - 80 мм, максимально допустиме значення коефіцієнта драпірування Кдр = 0,7, а для методу ЦНДІ шовку значення Кд - коефіцієнта деформування - повинно становити 3,5 для вказаного значення Кдр.

Проведені експериментальні дослідження з порівняльної оцінки параметрів драпірування стандартнішії методами підтвердили вплив характеру початкового деформування на драпірування. Було встановлено, що прн заданому однаковому ступені деформування для одних і тих самих артикулів тканин визначені параметри її і X. хвилі виявились різні (рис.4).

1і,мм Х,мм

12. 9--

ізо 4120 . по 4-

юо.

90

776 1402 21027 31102 2111

а)

арт.

115

120

105

99,—

12,

776 . 14022 21027 31102

б)

2111

арг.

Рис. 4. Діаг рама значень параметрів хвилеподібної кривої по основі " ’• 'де ЕШЗ -Ь , із—і -X

• а) метод ЦНДІ шовку, б) метод диску

'• До цього ’часу були відсутні розробки, які дозволяють дати аналітичну оцінку драпірування по криволінійному контуру, оскільки

10

0

деформуючі зрізи можуть бути не тільки прямолінійними, а й криволінійними. ,

На рис.5 зображені: а) схема опуклого деформуючого контуру; б) схема увігнутого деформуючого контуру. ' ,

б)

Рис. 5. Схематичне зображення контурів, що деформуються:

а) опуклого,

б) увгнутого.

Відмінна особливість їх полягає в тому, що у відповідності з геометричною побудовою растр центрального кута для ■ опуклого контуру знаходиться на полотні матеріалу, а для увігнутого - поза ним. Тому при стисненні опуклого контуру промені растра будуть направлені до звужуючої його частини, а для увігнутого - навпаки, іцо пояснює відмінний характер і параметри драпірування. При цьому аналітично було встановлено вплив величини центрального кута на величину припуску, який йде на закріплення деформованого краю. Величина припуску в даному випадку є функцією параметрів драпірування і характеризує місце застосування деформуючих зусиль:

Ьг = (в - аі / Sin а\ 12)- h,

де аі. нижня частина зразка, обмежена радіусом кривизни; в - бокова сторона зразка, аі - центральний кут після деформації, h - зміни величини припуску.

У свою чергу, величина припуску змінює величину аі - нижнього краю зразка, а значить, і параметри драпірування.

Таким чином, аналітичні дослідження дозволили встановити геометричну картину утворення драпірованої поверхні з урахуванням факторів:

• ступеня деформування матеріалу,

• геометрії контуру,

• місця застосування деформуючих зусиль,

• значень центрального кута,

• величини припуску на деформування,

її

що дозволило вирішити завдання розробки засобів досліджень, яким і є прилад, конструкція і новизна якого захищена а.с.№ 1756820.

Використання запропонованих методики і приладу дозволило визначити математичну модель залежності параметрів драпірування від ступеня деформування матеріалу, які мають вид степеневої функції:

И = а (Кд - 1)в , (3)

де Ь - амплітуда хвилеподібної кривої;

Кд - коефіцієнт деформування.

а) для прямолінійного контуру:

Кд = Ь/Ь, (4)

де Ь - ширина матеріалу до деформування;

Ьі - ширина матеріалу після деформування.

б) для криволінійних опуклого і вгнутого контурів:

Кд = Сі / Сг = 2 тсЯ аі /2 яКаг = осі / аз , (5)

де Сі - довжина дуги матеріалу до деформування;

Сі -довжина дуги матеріалу після деформування;

Я - радіус кривизни контуру;

а - центральний кут.

Графічне зображення залежності для двох з досліджуваних артикулів тканин зображені на рис.б. При цьому зразки напрямку основи, утка і під кутом 45°.

и

50

20

10

Л

2.30

220

2.10

200

55245* -

50

' 552у.

532.0. 20

ш о. 10

.05 Кд Л

гак

бвг о. 255

.ш У.

Ш 46' 245

552 У.

55245“ 255

225

викроювались

ШАГ

тч. г&іо. 552 45° 55г а. 55гь.

104

а)

ж

Кя

Ш

т

б)

Ш Кд

Рис. 6 Графіки залежнос ті параметрів хвилеподібної кривої від коефіцієнта деформування:

■ а) контур опуклий;

б) контур вгнутий.

Спланований за методом ВЗ трьохфакторний експеримент визначення залежності параметрів (Ь і Х)драпірування від факторів:

Хі - радіуса кривизни контуру; = ■

Х2 - ступеня деформування;

Хз - направлення розкрою зразків показав: для всіх тканин параметри хвилі характеризуються нелінійною залежністю всіх трьох факторів і мають такий вигляд, наприклад, для арт, 1402:

її = 57.09 - 390.3 Хг - 0.02X7 + 141.65Х22+ О.ООІХІ;

X = 2702.8 + 42.44Х, + 1352.76Х2 - 0.21Х?" - 583.38Х22-0.001Хз -.1.04Х2Хз

Результати проведених експериментальних досліджень із визначення драпірування текстильних матеріалів стандартними методами і запропонованим наведені в зведеній табл. 2.

Встановлені значення конфіцієнта драпірування для різних тканин знаходяться в межах:

бавовняні тканини - Кдр = 45 4- 65 % .

шовкові - Кдр = 75+ 85 %

шерстяні - Кдр =68+80 %

Коефіцієнти драпірування, виміряні різними методами (табл.2) відповідають оцінці “задовільно”. Найменше значення мають коефіцієнти драпірування, які визначені методом ЦНДІшовку і удосконаленим методом (контур прямолінійний).

Величина Хо (метод диска) показує, що для вказаних артикулів тканин(крім арт.776)драпірування однакове як по основі, так і по утку.

Коефіцієнти драпірування, визначені методом диска, в середньому у 1,9 раза більше коефіцієнтів драпірування, які визначені методом ЦНДІшовку, не дивлячись на однаковий для обох методів ступінь деформації. Однак робити висновки щодо переваги будь-якого з цих методів важко, оскільки дослідженням підлягають зразки матеріалів різної конфігурації, а отримані дані не відзначаються конкретністю.

Конструкція приладу визначення драпірування текстильних матеріалів методом ЦНДІшовку є прототипом запропонованого приладу, тому значення коефіцієнтів драпірування цими методами співпадають при фіксованих значеннях Кд (графа 5,6 табл. 2).

Узгодженість думок експертів при оцінці естетичності драпірованої поверхні (при коефіцієнті конкордашї XV = 0,31 + 0,33) матеріалів платьово-сорочкового призначення підтвердила залежність параметрів драпірування від ступеня деформування, що дозволило виявити оптимальні значення параметрів драпірування при проектуванні конкретного виду швейного товару:

Ь = 21т 31мм, X - 215-і- 259 мм при Кд = 1,4 +1,8.

із

Зведена таблиця результатів випробувань тканин : ■ різними методами ітри Кд=2.5

Таблиця 2.

№ п/п Арти- кул тка- тнини Метод диску Метод ЦНДІ шовку Удосконалений метод ‘

контур прямолінійний контур криволінійний, опуклий

Кдр,% Хо. .*№% К„р,% Кф h X Кдр,% Кф h X

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

1. 552 41 0.98 28.5 28.5 022 32 143 47 0.16 27 168

2. 881 57 0.99 24.0 24.0 030 31 152 49 ' 0.15 .24 161

3. 776 43 0.93 26.0 26.0 02) 28 148 49 0.13 21 159

4. 1308 53 1.02 25.5 25І 0.18 25 149 50 0.13 21 .157

5. 1384 • 59 1.07 31.0 31.0 0.32 44 138 53 026 38 146 .

6. 1402 46 0.97 30.5 30.5 0.44 61 139 55 029 42 143 .

7. 1542 62 1.00 33.0 33.0 0.44 59 134 54 028 41 145

8. 11058 69 0.94 35.5 35.5 0.53 6S 129 55 035 49 140

9. 12048 63 1.04 33.3 337.3 0.47 62 133 55 ■ 0.32 45 142

10. 21027 64 1.14 31.5 31.5 0.48 66 137 55 0.33 46 141

11. 22003 58 0.93 320 320 0.34 46 136 53 0.25 37 148

12 31102 55 0.95 ■24.0 24.0 0.20 31 152 47 0.13 22 167

13. ■ 42976 61 0.97 355 35.5 0.49 64 129 52' 029 43 151

14. 52195 50 1.03 29.0 29.0 023 32 ' 142 48 0.15 25 162

15. 11174 - - 15.0 15.0 0.09 16 170 46 0.08 14 171

16.'. 11222 - - 15.5 155 0.10 17 169 46 0.09 16 171

17. 2111, 65 1.09 16.0 16.0 0.11 19 168 46 0.09 16 170

18. 211035 - ' - 155 15.5 0.10 16 169 46 0.07 12 170

19. 2196 ' - - 16.5 165 0.10 17 167 46 0.09 15 170

20. 3109 - - 13.0 13.0 0.09 16 174 43 0.07 13 179

21. 4122 . - 13.0 13.0 0.08 14 174 44 0.07 13 177

ЗАГАЛЬНІ ВИСНОВКИ

1. При вивченні робіт, які присвячені дослідженню споживчих

властивостей текстильних і швейних товарів, встановлено, що до числа визначаючих ці властивості при споживчій оцінці відносять естетичні властивості, в тому числі драпірування. '

2. Встановлено, що основні методи визначення драпірування

(дисковий і метод ЦНДІшовку) не відзначаються конкретністю в

заданні ступеня деформування матеріалу для одержання драпірованої

поверхні і не дають її кількісної оцінки. •

14

3. Відсутність приладів для визначення параметрів драпірованої поверхні з урахуванням геометрії контуру, що деформується і направлення розкрою матеріалів та оцінки їх залежності від ступеня деформування.

4. Розгляд драпірування текстильних матеріалів з точки зору системного підходу дозволив провести аналітичні і експериментальні дослідження, які дозволяють дати оцінку ефекту драпіровки на стику естетичних і технологічних властивостей тканин.

5. В результаті був встановлений аналітичний взаємозв’язок між ступенем деформування контуру зразка матеріалу, виражений через коефіцієнт деформування і коефіцієнтом драпірування, який визначений дисковим і методом ЦНДІшовку.

6. Аналітично встановлено, що ступінь деформування контуру матеріалу, створений у відповідності з умовами досліджень методами диска і ЦНДІшовку, різний для кожного з методів.

7. Експериментально встановлено, що параметри хвилеподібної драпірованої поверхні для одних і тих же досліджуваних матеріалів різні для прийнятих методів при одному і тому ж ступені деформування зразка.

8. Експериментальні дослідження драпірування матеріалу, який має криволінійний контур, показали, що на процес хвилеутворення впливають: фактор ступеня деформування контуру матеріалу, фактор радіуса кривизни контуру, фактор направлення розкрою матеріалу.

9. Аналіз отриманих регресійних залежностей з натуральними

коефіцієнтами дозволяє говорити про взаємний вплив всіх трьох факторів і їх нелінійної залежності, засвідчуючи про складний характер змін, які виникають в тканинах при утворенні драпіровки. При цьому, найбільш значним для драпіровки є вплив фактора ступеня деформування контуру. Фактор радіусу кривизни неоднозначно впливає на параметри хвилеподібної кривої в залежності від виду контуру. Також на параметри хвилі впливає фактор направлення розкрою зразків. ,

10. Розроблені методика і прилад для оцінки драпірування текстильних матеріалів, які дозволяють: проводити дослідження на прямолінійному і криволінійному контурах; реалізувати методи нигочного закріплення і метод ЦНДІ шовку; зафіксувати ступінь деформування краю матеріалу і визначити параметри драпірованої поверхні. Конструкція приладу захищена авторським свідоцтвом (а.с. №1756820).

11. Взаємозв’язок ступеня деформування і параметрів хвилеподібної кривої можливо описати залежністю у вигляді ступеневої функції: у = а (Кд -1)ь.

При цьому із збільшенням деформування параметри хвилеподібної кривої на різних видах контуру ведуть себе по-різному,

а саме: на прямолінійному відбувається ріст амплітуди хвилі і зменшення довжини хвилі; на криволінійному увгнутому - зниження амплітуди і ріст довжини хвилі; на криволінійному опуклому - ріст амплітуди і довжини хвилі. '

Розроблено програміше забезпечення, яке дозволяє для кожного конкретного матеріалу експресно обрати параметри хвилі при будь-яких значеннях коефіцієнта деформування.

12. Розроблена методика органолептичної оцінки драпірованої поверхні з використанням кваліметричних методів, в якій врахований взаємозв’язок між ступенем деформування текстильних матеріалів, параметрами драпіровки і естетикою зовнішнього вигляду драпірованої поверхні текстильних матеріалів.

13. Результати досліджень пройшли виробничу перевірку і впроваджені ііа підприємстві “Катамаран” науково-виробничого об’єднання “Либідь”. Економічна ефективність від впровадження методики оцінки параметрів драпірування, моделювання виробу з драпірованою поверхнею і використання засобів малої механізації при виконанні технологічних операцій примусового деформування склала більше 10.311 тис.грн. на 3.09.95 р. при об’ємі 90000 шт. в рік.

Основні положення дисертації викладені в наступних роботах.

1. Кардаш О.В., Соколенко Л.О., Водзинська О.І. Посадка криволіпіного краю матеріалу // Легка промисловість, Київ: Техніка, Мінпром України, 1995.- № 4,- С. 28.

2. Кардаш О.В., Соколенко Л.О. Обгрунтування зв’язку технологічних та споживчих властивостей матеріалів швейних виробів. - В зб. Наукових праць молодих вчених та студентів. - Київ, П ДАЛПУ, 1995. -С. 13.

3. Соколенко Л.О., Кардаш О.В. Системний підхід до аналізу взаємозв’язку споживчих (естетичних) та технологічних властивостей тканин. II Шляхи підвищення якості та вдосконалення асортименту товарів в умовах переходу до ринку: Зб.наук. праць. - К.: КДТЕУ,

1996.-С.183-186.

4. А.с. № 1756820 (СССР). Устройство для изучения процесса посадки текстильного материала. (Опубл. в Б.И. 23.08.92. № 31).

5. Решение на выдачу патента Украины от 09.06.97 г. за регистрационным номером 95104527 “Устройство для изучения процесса посадки текстильного материала”.

АНОТАЦІЯ

Соколенко Л.О. Вдосконалення методу оцінки драпірування як фактору естетичних властивостей текстильних матеріалів. Дисертацією є рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук по спеціальності 05.19.08 - товарознавство промислових товарів, Київський державний торговельно-економічний університет, 1997.

Дисертаційна робота містить дослідження драпірування текстильних матеріалів з точки зору системного аналізу. Встановлені аналітичні залежності між ступенем попереднього деформування матеріалу та параметрами драпірування з урахуванням геометрії контуру, що деформується, та направленням розкрою матеріалу для існуючих методів досліджень і для розробленого методу. Приведені методики і результати експериментальних досліджень.

Розроблена методика естетичної оцінки драпірованої поверхні матеріалу, в якій ураховано конкретні значення ступеїпо деформування матеріалу.

АННОТАЦИЯ

Соколенко Л.А. Совершенствование метода оценки драпируемости как фактора эстетических свойств текстильных материалов. Диссертация является рукописью. Диссертация па соискание ученой степени кандидата технических наук по специальности 05.19.08. - товароведение промышленных товаров, Киевский государственный торгово-экономический университет, Киев, 1997.

Диссертационная работа содержит исследования драпируемости текстильных материалов с позиции системного анализа. Установлены аналитические зависимости между степенью первоначального деформирования материала и параметрами драпируемости с учетом геометрии деформируемого контура и направления раскроя материала для существующих методов исследований и для разработанного метода. Приведены методики и результаты экспериментальных исследований.

Разработана методика эстетической оценки драпированной поверхности материала, в которой учтены конкретные значения степени деформирования материала.

ANNOTATION

Sokolenko L.A. Perfection of the method for estimation of drapeness as a factor of aesthetic characteristics of textile. The thesis is fullfilled in

17

hahdwriting. The thesis is for an award of scientific degree of Candidate of Technical sciences in speciality 05.19.08 - science of commodities of manufactured goods. Kiev State University of Trade and Economics. Kiev,

1997.

The thesis includes the research of drapcness from the point of view of the analyses as a system adopted. For both of the existing methods and for a newlydeveloped one an analytic dependence between the degree of primary deformation of textile and its drapeness with the due regard for geometry of deformated spot and the direction of textile’s cutting out has been established. The methods and the results of experimental investigations are presented. < ■

The method for aesthetic estimation of draped surface of cloth has been-: worked out. The definite meanings of the degree of deformation material have been taken into consideration.

Ключові слова: драпірування, хвиляста поверхня, амплітуда, довжина хвилі, ступінь попереднього деформування, швейний, штучний товар.

is