автореферат диссертации по технологии материалов и изделия текстильной и легкой промышленности, 05.19.04, диссертация на тему:Разработка математической модели проектирования базовых конструкций женской одежды на фигуре с разным строением тела
Автореферат диссертации по теме "Разработка математической модели проектирования базовых конструкций женской одежды на фигуре с разным строением тела"
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ УКРАЇНИ
ДЕРЖАВНА АКАДЕМІЯ ЛЕГКОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ
. б г > 11,1
’'г5 ОД
На правах рукопису УДК 687.016.5.001
ЄЖОВА Ольга Володимирівна
РОЗРОБКА МАТЕМАТИЧНОЇ МОДЕЛІ ПРОЕКТУВАННЯ БАЗОВИХ КОНСТРУКЦІЙ ЖІНОЧОГО ОДЯГУ НА ФІГУРИ З РІЗНОЮ БУДОВОЮ ТІЛА
Спеціальність 05.19.04 "Технологія швейних виробів"
Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук
Київ - 1996
Дисертація є рукописом
Робота виконана в Державній академії легкої промисловості України
Науковий керівник: кандидат технічних наук, доцент Кузнецова Н.Д.
Офіційні опоненти: доктор технічних наук, професор Скатерний 3.0.
кандидат технічних наук, доцент Андрієнко 8.М.
Провідне підприємство: Український науково-дослідний інститут
швейного виробництва
• Захист відбудеться "Є " С?6 1996 р. об іЗ год.
на засіданні Спеціалізованої Ради Д 01.17.02 при Державній академії легкої промисловості України за адресою:
2520II м. Київ-ІІ, вул. Немировича-Данченка, 2
З дисертацією можна ознайомитись в бібліотеці Державної академії легкої промисловості України
Відгуки на автореферат в двох примірниках, завірені печаткою, просимо надсилати до Спеціалізованої Ради.
Автореферат розіслано ”/0 " ()і{ 1996 р.
Вчений секретар Спеціалізованої Раді^-—----------
доктор технічних наук, професор Коновал В.П,
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. , Одним з приоритетних сучасних наукових напрямків в швейній галузі є удосконалення процесу проектування одягу, оскільки саме на цьому етапі закладаються основні показники якості продукції Одним з засобів організаційно-технічного вдосконалення підготовки виробництва на швейних підприємствах є впровадження систем автоматизованого проектування (САПР). Досвід роботи ряду провідних галузей промисловості як на Укра'іні, так і за її межами свідчить, що найбільш перспективним методом, що дозволяє створювати проекти високого інженерно-технічного рівню, є тривимірне (ЗБ) проектування.
В швейній промисловості даній проблемі присвячено ряд досліджень УкрНДППП (нині НПО "Либідь"), КТІЛП (нині ДАПЛУ), МТІЛП (нині МДАЛП) та ін. Встановлено, що САПР, одягу на основі тривимірної бази даних спрямовано на виконання проектно-конструторських робіт без пошиття проміжних макетів за рахунок отримання точних конструкцій деталей одягу.
Впровадження тривимірного проектування в практику конструювання одягу проблематично через відсутність інформаційного та математичного забезпечення, що дозволяє автоматизувати весь процес конструювання. Розробка такого забезпечення є однією з найбільш актуальних задач.
Відомо, що посадка одягу в значній мірі залежить від повноти інформації про фігуру, закладеної в конструкцію виробу, а задоволеність населення швейними виробами - від ступеню співпадіння цієї інформації з поставою кожного суб'єкту.
Ряд дослідницьких робіт, виконаних під керівництвом проф. Є.Б. Коблякової та проф. Л.П. Шершньової, показали, що забезпечити оперативний випуск модного одягу на індивідуального споживача дозволить об'єднання індивідуальних методів розкрою швейних виробів з промисловими методами їх виробництва
Встановлено, що частіше всього фігури з нетиповою будовою тіла зустрічаються серед жінок великих розмірів. В зв'язку з цим питання залежності конструктивних параметрів одягу для жінок великих розмірів від постави фігури є найбільш актуальним.
Мета роботи полягає в розробці елементів інформаційного та математичного забезпечення для автоматизованого проектування жіночого одягу великих розмірів, яке забезпечує підвищення рівня задоволеності населення одягом з хорошою якістю посадки.
Для досягнення поставленої мети в роботі поставлені та вирішені такі задачі:
- визначення складу розмірних ознак, що визначають поставу повних жінок;
- розширення розмірної характеристики повних жінок шляхом отримання додаткової антропометричної інформації;
- дослідження характеру та тісноти зв'язку між характеристиками постави та інтими розмірними ознаками фігур повних жінок;
- розробка методики отримання теоретичного креслення жіночої фігури на основі тривимірної бази даних;
- побудова системи розгорток верхньої опорної ділянки жіночих фігур з різною поставою;
- отримання вихідної інформації для модифікування конструкцій жіночого одягу великих розмірів для фігур з різною поставою.
ОЄ актом дослідження є процес проектування жіночого плаття на фігури великих розмірів, що відрізняються від типових характеристиками постави.
Методологічна основа роботи. Для вирішення поставлених задач в дисертаційній роботі використано системний підхід, а також методи антропометри, математичної статистики, кореляційного аналізу, імітаційного моделювання та комп'ютерної графіки.
Наукова новизна роботи полягає в тому, що в ній:
- на основі проведеного обміру населення досліджено залежність між характеристиками постави та інтими розмірними ознаками повних жінок;
- створено пристосування та розроблено методику вимірювання проекційних розмірних ознак положення корпусу Пк, розмах плечей Рп, опуклість спини Вс;
- встановлено шість типів постави фігур повних жінок за сполученням Пк та Рп, що найчастіше зустрічаються;
- розроблено методику отримання цифрової моделі поверхні манекену та побудови на її основі тривимірного теоретичного креслення поверхні манекену;
- розроблено математичну модель трансформування моделі типової фігури в модель фігури, що відрізняється від типової поставою;
- досліджено залежність геометричних параметрів розгортки плечового конструктивного поясу жіночої фігури від значень розмірних ознак Пк та Рп.
Практична значимість роботи полягає в тому, що в ній:
- визначено оптимальний склад розмірних ознак повних жінок, що характеризують поставу та доповнюють існуючі стандарти;
- розроблено математичну модель і створено програму проектування манекенів нетипових фігур з різною поставою;
- розроблено механізм модифікування базових конструкцій жіночого плаття великих розмірів для фігур з різною поставою.
Апробація роботи. Основні теоретичні положення та результати досліджень доповідались та отримали позитивну оцінку на наукових семінарах кафедри проектування одягу, а також на наукових конференціях професорсько-викладацького складу та молодих вчених і студентів ДАЛПУ в 1993-1996 рр.
Рекомендації по модифікуванню базових конструкцій жіночого плаття великих розмірів для фігур з різною поставою впроваджено на швейній виробничо-комерційній фірмі "Гармонія одягу" (м. Київ).
. Результати роботи використовуються в учбовому процесі в лабораторних, курсових та дипломних роботах.
Структура та обсяг роботи. Дисертаційна робота складається з вступу, п'яти розділів, списку літератури та додатків. Зміст роботи викладено на 107 сторінках тексту. Бібліографія містить 225 найменувань. Додатки включають 19 таблиць, 23 рисунка, 2 програми та результати розрахунків.
ЗМІСТ РОБОТИ
У вступі обгрунтовано актуальність теми роботи, визначено мету, поставлено задачі дослідження, показано наукову новизну та практичну значимість роботи.
В першому розділі проведено аналіз передумов вдосконалення процесу проектування одягу на типові та нетипові фігури.
На основі проведеного аналізу структури процесу проектування одягу встановлено, що одним з напрямків вдосконалення конструкторської підготовки виробництва є
створення моделей одягу у відповідності до стадій, що визначаються ГОСТами ЄСКД, з використанням САПР.
Зроблено висновок про те, що впровадження САПР одягу на основі тривимірної бази даних в швейну галузь дозволить виконувати проектно-констругорські роботи сучасного інженерного рівня без пошиття проміжних макетів за рахунок отримання точних конструкцій деталей одягу.
Виявлено, що підвищити задоволеність населення одягом можна шляхом поєднання індивідуальних методів розкрою швейних виробів з промисловими методами їх виготовлення. Для проектування одягу на індивідуального споживача може бути використана САПР одягу на типові фігури, доповнена відповідним математичним та інформаційним забезпеченням. Встановлено, що для розробки моделі одягу на нетипову фігуру доцільно використовувати спосіб модифікування конструкції одягу, розробленої на типову фігуру того ж зросту, розміру та повноти. В зв'язку з цим актуальною є розробка механізмів такого модифікування для фігур з тими чи іншими відхиленнями від типової. На основі проведеного аналізу літературних джерел визначено мету та поставлено задачі дослідження.
Другий розділ присвячено розробці програми та обробці результатів антропометричного обстеження населення Обмір проведено з метою отримання додаткової антропометричної інформації про поставу повних жінок, що включає дані про положення плеча в сагітальній площині Обсяг вибірки склав 200 осіб, що проживають в м. Києві та Київській області Обстеження проведено з використанням контактних методів. Програма включала 29 розмірних ознак, як проекційних, так і дугових. Поставу визначали такі розмірні ознаки: положення корпусу Пк, розмах плечей Рп, опуклість спини Вс (рис. 1), баланс 5=ДтпІ-Дтс та ВпІ=Втош-Впт. Для вимірювання Пк, Рп та Вс створено портативне пристосування та розроблено методику вимірювання.
Отримані антропометричні дані були оброблені з використанням методів математичної статистики, що використовуються в антропометрії та біометрії. Для кожної розмірної ознаки визначено ряд статистичних параметрів: середня арифметична величина Мер, середнє квадратичне відхилення Б, помилка середньої квадратичної величини ш(Мср), помилка
Рис. 1. Схема вимірювання проекційних розмірних ознак.
Таблиця 1
Розподілення частоти зустрічаємості типів постави жіночих фігур за сполученням Пк та Рп, %
Пк, см Рп,см
нижче 12,67 12,67-15,53 вище 15,53 Ітого
нижче 8,52 12,0 9,0 0,5 21,5
8,52-11,20 4,5 41,5 10,5 56,5
вище 11,20 0,5 12,5 9 22,0
Ітого 17,0 63,0 20,0 100
середнього квадратичного відхилення ш(8), коефіцієнт варіації V, показник точності Р. Для отримання кількісної характеристики відхилення розподілення кожної розмірної ознаки від нормального визначено коефіцієнти асиметрії уі та ексцесу у2, а також похибку П, з якою розподілення Шарльє з коефіцієнтами асиметрії уі та ексцесу у2 можна вважати нормальним.
Результати обчислень показали, що похибка П для Пк, Рп та балансу не перевищує 5% (П(Пк)=4,60%; П(Рп)=1,76%; П(8)=0,82%), на підставі чого з вірогідністю 0,95 розподілення цих розмірних ознак можна вважати нормальним. Це дозволяє розробити науково обгрунтовані рекомендації по уточненню лекал для фігур, що відрізняються від типових значеннями цих розмірних ознак. Оскільки врахування балансу так чи інакше закладене в існуючі системи крою, подальше дослідження спрямоване на отримання математичної моделі трансформування лекал жіночого плаття для повних фігур, що відрізняються від типових значеннями Пк та Рп.
Для вияву типів постави по сполученню вищевказаних розмірних ознак проведено аналіз частоти зустрічаєм ості різних типів постав жіночих фігур. Виділено 9 типів постави (табл. 1), з яких найчастіше зустрічаються 6:
- нормальна;
- похила з нормальним розмахом плечей; ,
- нормальна з переднім розмахом плечей;
- випрямлена з заднім розмахом плечей;
- випрямлена з нормальним розмахом плечей;
- похила з переднім розмахом плечей.
Сумарна частота зустрічаємості цих типів становить 94,5%. Урахування постави при конструюванні одягу для виділених типів дозволить підвищити задоволеність жіночого населення великих розмірів швейними виробами.
Для вияву кількісних характеристик зв'язків між характеристиками постави та іншими розмірними ознаками проведено кореляційний аналіз. Для кожної пари розмірних ознак розраховано коефіцієнт кореляції. За результатами розрахунків побудовано систему максимальних внутрішньогрупових кореляційних зв'язків (рис. 2).
З метою вияву впливу постави на дугові виміри фігури, що використовуються в методиках конструювання, розраховано коефіцієнти регресії для ряду розмірних ознак. В результаті
сЗш
П
0,570
0,822
0,611
0,511
0,465
0,559
0,737
Вг
Пк
0,718
Ош
0,727
Оп
0,521
Рп
0,784
Вс
0,718
0,641
0,676
Шп
Впк
Шс
0,715
СІПЛ
0,823
Шспр
| 0,931 0,965 0,878
Впт Впу Взу Влт
0,948
Вп! |
0,958
0,543 I 0,826
Вшт
Втопі
Рис. 2. Система максимальных кореляційних залежностей. Жінки,
ОгШ>Ю6 см.
Примітка: умовні означення розмірних ознак наведені згідно
ОСТ17.326-81, крім нижчевказаних: Рп - розмах плечей; Вс -опуклість спини; Шспр - ширина спиіпі проекційна; ВпІ=Втош-Впт -висота плечей перша; П~Об-ОгІІІ - повнота; 6=ДтпІ-Дтс - баланс.
розрахунків встановлено, що при зміненні Пк на 1 см значення Дтс, Впк, Шг та Шс змінюються на величини, що сшвставні або навіть перевищують міжрозмірні та міжростові різниці для вказаних розмірних ознак. Аналогічний висновок зроблено про змінення Вг, Дтп, Дтс, Впк, Шс та ДгпІ при збільшенні або зменшенні Рп на 1 см.
Вищевказані розмірні ознаки лежать в основі визначення геометричних параметрів розгортки верхньої опорної ділянки поверхні фігури. В зв’язку з цим можна стверджувати, що результати проведеного антропометричного обстеження показали актуальність розробки науково обгрунтованих рекомендацій по модифікуванню конструкцій жіночого одягу для фігур великих розмірів в залежності від Пк та Рп.
В третьому розділі на основі системного підходу розроблено послідовність отримання механізму трансформування лекал для фігур з різною поставою на основі імітаційного моделювання (рис. 3).
Пошук форми моделі об'єкту "фігура людини" здійснено на основі аналізу робіт, присвячених використанню теорії поверхонь в проектуванні одягу та подальшому її розвитку. В даній роботі як модель об'єкту отримана сукупність координат точок - вузлів сітчатого каркасу поверхні плечового конструктивного поясу (ПКП) манекену типової жіночої фігури 164-112-120.
Для побудови цифрової моделі отримано сукупність перерізів манекену на рівнях таких точок:
1 - найбільш виступаючі точки грудних залоз;
2 - задній кут пахви;
3 - середньогрудинна точка;
4 - плечова точка;
5 - верхньогрудинна точка;
6 - точка основи шиї
Лінія основи шиї охарактеризована сукупністю точок, що їй належать. На отримане таким чином комплексне креслення поверхні манекену нанесено сліди радіальних січних площин через 10° -основні та через антропометричні точки - додаткові Радіальні площини проходять через точку початку координат, яка розташована на перетині горизонтальної площини на рівні вимірювання ОгПІ, середньосагітальної площини та фронтальної площини, що проходить через плечові точки. Для кожної точки перетину січної площини з горизонтальним перерізом визначено її
Рис. 3. Послідошіісгь отримання механізму трансформування лекал на основі імітаційного моделювання.
циліндричні координати. Кожній точці присвоєно код, який складається з трьох позицій: поз. 1 - номер горизонтального перерізу, поз. 2, 3 - номер радіальної січної площини, на перетині яких розташована точка. Отримана таким чином цифрова модель поверхні манекену стала інформаційною базою для подальших досліджень. В табл 2 наведено коди та координати основних антропометричних точок поверхні манекену.
Таблиця 2
Координати основних антропометричних точок ПКII манекену
№ Назва точки Код N Апліката г, мм Полярний радіус Я, мм Полярний кут Р, град
1 2 3 4 5 6
1 Соскова точка 104 0 232 29
2 Передній кут пахви 209 47 179 68
3 Задній кут пахви 215 47 187 110
4 Лопаточна точка 221 47 139 144
5 Плечова точка 413 168 191 90
Є Верхньогрудинна точка 501 175 71 0
7 Точка основи шиї 618 219 67 120
8 Шийна точка 725 230 49 180
На основі цифрової моделі побудоване теоретичне кресленні ПКП поверхні манекену (рис. 4). Воно являє собою тривимірш зображення поверхні, змодельованої за допомогою комп'ютера нг основі сітчатого каркасу поверхні манекену. Для цього використане графічну систему Аик>САІ).
Теоретичне креслення поверхні манекену типової фігурі належить до умовно-постійної інформації. Воно розробляєтьсі науково-дослідною організацією і входить до складу інформаційною забезпечення САПР одягу. Теоретичне креслення поверхні манекен’ використовується конструктором на стадії ескізного проекту прі розробці теоретичного креслення виробу. ,
Четвертий розділ присвячено розробці одного з елементі: математичного забезпечення САПР одягу на основі тривимірної базі даних, а саме отриманню розгортки поверхні манекену. Дл: побудови розгортки обрано спосіб триангуляції, оскільки саме у цеі
т
ис. 4. Теоретичне креслення ПКП поверхні манекену.
ис. 5. Розгортка ПКП поверхні манекену.
спосіб можна отримати розгортку на основі цифрової моделі поверхні
Довжини сторін трикутників, з яких складається розгортка, обчислено по формулі відстані між двома точками:
АВ—^В.2 а+Е2 Ь-2КаКЬсоз(Еа-ГЬ)+(га-гЬ)2 ,
де Ыа, ИЬ - полярні радіуси точок А і В відповідно;
Еа, ЕЬ - полярні кути цих точок;
7л, ZЪ - агагікати точок А і В.
Для розрахунку довжин сторін трикутників складено програму мовою ВАЭГС. На основі отриманих результатів розрахунків в системі АігіоСАВ побудовано розгортку ПКП поверхні манекену. При цьому враховано такі вихідні лінії розгортання: для передньої частини - лінія симетрії та горизонталь, що проходить через соскові точки; для задньої частини - лінія симетрії та горизонталь, що проходить через лопаточі точки (рис. 5).
Для визначення точності отриманої розгортки розраховано відносну похибку визначення довжини кривої, що проходить через найбільш виступаючі точки грудних залоз, при заміні її ломаною. Похибка склала 1,21%, що не перевищує стандартних допусків. По отриманій розгортці розкроєно макет з макетної тканини. Розріши були перенесені як виточки та зметані Проведена примірка показала відсутність дефектів, пов'язаних з неспівпадінням просторової форми макету з формою опорної поверхні манекену.
В п'ятому розділі описано основні етапи планування, проведення та аналізу результатів експерименту, основанного на імітаційному моделюванні Експеримент проведено з метою отримання вихідної інформації для модифікування конструкцій жіночого плаття для фігур з різною поставою за сполученням Пк та Рп. Суть експерименту полягає в трансформуванні цифрової моделі поверхні манекену типової фігури, що забезпечує створення моделі манекену фігури, що відрізняється від типової поставою.
Моделювання змінення величини Пк здійснено шляхом паралельного зсуву. При цьому вектор паралельного зсуву кожної з горизонтальних площин є горизонтальним та паралельним сагітальній площині. Його довжина визначається за формулою •
Мк „2
де г - довжина вектору паралельного зсуву;
ЛПк - відхилення величини Пк від типового;
Zl - апліката точки основи шиї;
Ъг - апліката лопаточної точки;
Z - апліката поточної точки.
Для моделювання змінення розмаху плечей застосоване перетворення повороту, що описується системою
ІГк=ІІк
Г'к=Рк+а
І2’к=гк,
де Ик, їїк, 7М. - координати довільної точки К до перетворення;
її'к, Г'к, г'к - координати цієї ж точки після перетворення;
а - величина змінення полярного куту.
При 2=сопбі а визначається рівнянням
а = _і^7Г2+^=-/і\
8100 45
де атах обчислено по формулі
агсзігьіг^ -Га + 90
« ---------32----------г
тах 2а
де В.а, їїа, Ъь. - координати плечової точки;
АРп - відхилення величини Рп від типової.
Для отримання цифрових моделей манекенів фігур з будь-яким відхиленням від типової по значеннях Пк та Рп складено програму мовою ВАБІС, що здійснює обчислення за розробленою математичною моделлю. Згідно з матрицею планування отримано чотири моделі нетипових фігур - ДПк=+20 мм, ДРп=+20 мм; АПк=-20 мм, ДРп=+20 мм; ДПк=+20 мм, ДРгі=-20 мм; ДПк=-20 мм, ДРп=-20 мм. Для кожної з чотирьох фігур побудовано розгортку її поверхні у той же спосіб, що й розгортку типової фігури. В результаті вимірювання геометричних параметрів розгорток та обробки отриманих даних за методом найменших квадратів отримано математичну модель модифікування базової конструкції жіночого плаття для фігур, що відрізняються від типової значеннями Пк та Рп. Модель має вигляд сукупності рівнянь
Таблиця З
Розрахунок змінень основних параметрів конструкції жіночого плаття в залежності від постави
№ Назва параметру конструкції Рівняння регресії Величина змінення
ДПк=+2 АРп=+2 ДПк=-2 ДРп=-2
1 2 3 4 5
1 Висота горловини спинки, см у= -0,2хі + 0,75хг - 0,05хіхз 0,5 -0,5
2 Ширша горловини спинки, см у= -0,3хі + 0,4x2 - О.ІХіХг 0 0
3 Кут нахилу плечового зрізу спинки, град у= 1,375x1 -2,375x2 - 0,875хіхг -1,875 1,875
4 Розхил плечової виточки спинки, град у= -2,25хі + 3,25x2 - хіхг 0 0
5 Ширина спинки, см у= 0,175x1 +0,325x2 - 0,025хіхз 0,475 -0,475
6 Довжина спинки до лінії талії, см у— 0,8хі - 0,2хг + 0,2хіхг 0,8 -0,8
7 Глибина горловини пілочки, см у= 0,075x1 -0,175x2 - 0,325хіхг -0,425 0,425
8 Ширина горловини пілочки, см у=-0,225хі -0,075x2 - 0,375хіхг -0,675 0,675
9 Кут нахилу плечового зрізу пілочки, град у=-3,875хі +1,875x2 - 0,375хіхг -2,375 2,375
10 Розхил нагрудної виточки, град у= -1,25хі + 0,5x2 - 0,5хіхг -1,25 1,25
11 Ширина пілочки, см у= -0,55хі - 0,45x2 + ОДхіХг -0,9 0,9
12 Довжина пілочки до лінії талії, см у= -0,65хі - 0,05x2 -0,7 0,7
Примітка: величини хі та хг є кодованими значеннями факторів "положення корпусу" та "розмах плечей" відповідно. Вони обчислюються за формулами: хі=0,5ДПк; Х2=0,5ДРп.
с.б. Трансформування базової конструкції жіночого плаття для фігур з різного поставою:
- нормальна фігура;
- похила фігура з переднім розмахом плечей /ДПк=+2см,
А Рп=+2 см/;
- випрямлена фігура з заднім розмахом плечей /ЛПк=-2 см, ДРп=-2 см/
регресії для 21 параметру розгортай. На основі отриманої моделі розроблено 2 конструкції жіночого плаття на нетипові фігури -ДПк=+20 мм, ДРп=+20 мм та ДПк=-20 мм, ДРп=-20 мм (рис. 6). В табл. З наведено рівняння та результати обчислень для основних 12 параметрів конструкції Проведена апробація в умовах виробництва показала високу якість посадки макетів на демонстрантах.
Використання отриманої моделі модифікування базових конструкцій для фігур з різною поставою як в масовому, так і в індивідуальному виробництві дозволить:
- підвищити якість проектно-конструкторської документації;
- знизити витрати праці конструктора за рахунок скорочення часу на розробку базової конструкції, примірку та корегування креслень деталей,
- ліквідувати повторне макетування, що приведе до скорочення витрат часу та матеріалів;
- встановити оптимальні норми використання матеріалів за рахунок зменшення припусків на уточнення конструкції;
- підвищити якість посадки виробів на фігурі;
- підвищити задоволеність жінок з різною будовою тіла швейними виробами.
Розроблена методика модифікування конструкцій жіночого плаття для фігур з різною поставою може використовуватись як в ручному, так і в автоматизованому проектуванні
ЗАГАЛЬНІ ВИСНОВКИ ПО РОБОТІ
1. На основі аналізу літературних джерел встановлено, що в суднобудуванні, автомобілебудуванні, літакобудуванні, машинобудуванні та інших провідних галузях застосовується проектування об'єктів у тривимірному просторі. В швейній промисловості роботи в цьому напрямку знаходяться на стадії наукового пошуку.
2. В результаті проведеного антропометричного обстеження населення виявлено, що при зміненні Пк або Рп на 1 см ряд вимірювань фігури, що визначають конфігурацію розгортки поверхні опорної ділянки, змінюються на величини, що співставні або перевищують різниці між суміжними розмірами та ростами. Рекомендовано включити розмах плечей до складу розмірних ознак, що характеризують жіночу фігуру.
3. Проведене антропометричне дослідження дозволило виділити дев'ять типів постави за сполученням Пк та Рп, серед яких найчастіше зустрічаються шість. Урахування постави для виділених шести типів дозволить значно підвищити задоволеність повних жінок з різною будовою тіла швейними виробами.
4. Розроблено методику побудови тривимірного теоретичного креслення поверхні манекену на основі цифрової моделі поверхні.
5. Рекомендовано включити теоретичне креслення поверхні манекену до складу інформаційного забезпечення САПР одягу як елемент умовно-постійної інформації
6. Вперше розроблено методику створення проектів манекенів нетипових фігур, що відрізняються від типових поставою. Методику реалізовано на прикладі чотирьох жіночих фігур. Методика є універсальною і може використовуватись для розробки моделей фігур будь-якої статевої, вікової, розмірної та повнотної груп.
7. На основі аналізу системи розгорток фігур з різного поставою за сполученням Пк та Рп виявлено закономірності трансформування розгорток верхньої опорної ділянки при зміненні постави.
8. Вперше розроблено математичну модель модифікування базових
конструкцій жіночого плаття для повних фігур з різною поставою за сполученням Пк та Рп. Модель має вигляд сукупності рівнянь регресії, що характеризують залежність змінення основних параметрів конструкції від величин Пк та Рп.
9. Розроблено науково обгрунтовані рекомендації щодо модифікування конструкцій жіночого плаття великих розмірів для фігур з різною поставою. Запропоновано включити отримані рекомендації до складу інформаційного забезпечення САПР одягу, що використовується на стадії технічного проекту.
10. Впровадження результатів дослідження дозволить підвищити продуктивнісь праці конструктора, зменшити матеріальні витрати, підвищити якість проектів одягу та задоволеність повних жінок швейними виробами. Умовний річний економічний ефект від впровадження становить 143,4 млн. крб в умовах малого підприємства.
11. Результати дисертаційної роботи створюють передумови для подальших досліджень як у галузі тривимірного проектування, так і розробки базових конструкцій на нетипові фігури.
Основні результати дисертаційної роботи опубліковані в таких
наукових працях:
1. Построение теоретического чертежа поверхности манекена на основе трехмерной базы данных /Кузнецова Н.Д., Ежова О-В. -Деп. в ГНТБ Украины 20.12.95, №120-Ук96. - Киев, 1995. - 25 с.
2. Кузнецова Н.Д., Ежова 03. Учет индивидуальных особенностей фигуры при проектировании одежды на полных женщин //Тези доповідей наукової конференції молодих вчених та студентів. -Київ: ДАЛПУ, 1994. - С. 22.
3. Єжова О.В., Кузнецова Н.Д. Урахування постави при конструюванні жіночого плаття для повних статур //Збірник наукових праць молодих вчених та студентів. - Київ: ДАЛПУ, 1995. - С. 27.
4. Івченко А.С., Єжова О.В. Особливості конструювання одягу для повних жінок //Збірник наукових праць молодих вчених та студентів. - Київ: ДАЛПУ, 1995. - С. 25.
РЕЗЮМЕ
Ежова О.В. Разработка математической модели проектирования базовых конструкций женской одежды на фигуры различного телосложения. Диссертация на соискание ученой степени кандидата технических наук. Специальность 05.19.04 -технология швейных изделий. Государственная академия легкой промышленности Украины. - Киев, 1996.
Работа направлена на совершенствование процесса проектирования одежды на нетиповые фигуры, позволяющего повысить удовлетворенность населения одеждой.
Разработана методика построения трехмерного теоретического чертежа поверхности манекена женской фигуры
Разработана математическая модель проектирования манекенов фигур с различной осанкой в зависимости от положения корпуса и разворота плеч. Получен механизм модифицирования конструкций женского платья больших размеров для фигур с различной осанкой.
Обоснована экономическая эффективность внедрения результатов.
SUMMARY
Yezhova O.V. The development of mathimatical model of creating of basic pattern of women’s dress. The doctor of technical sciences degree work of 05.19.04 - clothes technolojy spesiality. The State Light Industry Academy of Ukraine. Kiev. 1996.
The work is aimed at the creating the clothes for non-typical figures process improvement, which allows to satisfy people with the dress. The method of creating of tailor's dummy 3D theoretical drawing is developed.
The mathimatical model of creating tailor's dummies for figures with different carriage is developed. The way of adjustment of patterns of woman's dress for large figures with different carriage is created.
Economical efficiensy of introdaction of reseache results is substantiated.
Ключові слова: постава, теоретичне креслення, розгортка, модифікування. „
-
Похожие работы
- Совершенствование технологии проектирования конструкций одежды на начальных стадиях проектных работ
- Формализация способа выполнения адаптационного анализа женской одежды
- Разработка метода преобразования творческого эскиза в модельную конструкцию при автоматизированном проектировании женской одежды
- Разработка метода проектирования поясных изделий на фигуры различного телосложения с использованием цифровых технологий
- Разработка метода трёхмерного проектирования внешней формы изделия на типовые и индивидуальные фигуры
-
- Материаловедение производств текстильной и легкой промышленности
- Технология и первичная обработка текстильных материалов и сырья
- Технология текстильных материалов
- Технология швейных изделий
- Технология кожи и меха
- Технология обувных и кожевенно-галантерейных изделий
- Художественное оформление и моделирование текстильных и швейных изделий, одежды и обуви
- Товароведение промышленных товаров и сырья легкой промышленности