автореферат диссертации по процессам и машинам агроинженерных систем, 05.20.03, диссертация на тему:Методические основы технологической подготовки производств по восстановлению деталей машин

доктора технических наук
Молодик, Николай Владимирович
город
Киев
год
1996
специальность ВАК РФ
05.20.03
Автореферат по процессам и машинам агроинженерных систем на тему «Методические основы технологической подготовки производств по восстановлению деталей машин»

Автореферат диссертации по теме "Методические основы технологической подготовки производств по восстановлению деталей машин"

НАШ0НАЛЫ1ИИ АГРАРНИЙ УН1ВЕРСИТЕТ

j o¡¡

На правах рукопису

МОЛОДНК МИКОЛА ВОЛОДИМИРОВИЧ

МЕТОДЛЧН1 ОСНОВИ ТЕХН0А0Г1ЧН01 111ДГОТОВКИ ВИРОБНИЦТВ ПО В1Д.110ВАЕННЮ ДЕТАЛЕЙ МАШИН

Спец1альн1сть: 05.20.03 - Експлуатац1я. (ИлноВленнп та ремонт с1льськогосподарсько! TexHlKU

Автореферат

k'tiïn - 1996

Дисертащя е рукописом.

Робота виконана в 1нститут1 техШчного сервЮу УкраХнськоI академП аграрних тук

0фЩ1йн1 опонентк доктор техшчних наук, професор Кравець 1.А.

доктор техшчних н?ук, професор Чорновол МЛ.

доктор техшчних наук, професор М1хапочк1н М.А.

Пров1дна орган1аац1я - Хнститут мехаШзацП та електриф1кацп

с1льського господарства Укра1нсько1 академп аграрних наук

Захист дисертацИ в1дбудеться " "МОШОГО^Щ р. о/^гтод на зас1дшш1 вчено1 ради Д01.05.04 у Нацюнальному аграрному ушверситет! за адресок 252041, м.Ки1в, вул Геро1в Оборони, 13, учбовнй корпус 7, ауд 27.

Просимо вэяти участь в обговорены дисертацп П1д час II захисту обо над1слати в!дгук на автореферат у двох прим!рниках, зав!рених печаткою, за адресою: 252041, м.Ки1в-41, вул. Геро1в Оборони, 15, сектор захисту дисертатй.

3 дасертатею можна ознайомитась в б1блютец1 ушверситету Автореферат розкхпашй 1996 р.

Вчений секретар спещал1зовано1 вчено1 ради, кандидат техшчних

наук, доцент СТЬ^^^У В.ДЛ'рочкосМ

/

ЗАГАЛБНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОГИ

АктуальнЮть проблема. Ефективне використання техшки та обладнання забезпечуеться в1дпов1дш1м р1внем IX технмного обс-луговувашм та ремонту, наявшстю необх1дно1 к1лькост1 запасних частая. Збалансоване та еконсшчно дотльнв забезпечення запас-ними частинами ремонтних шдприемств та сфзри експлуатацИ тех-н1ки зд1йснюеться при умов1 перЮдичного поновлення роботоздат-ност! техшчно обгрунтовано i та економ!чно дощльно! номеш<ла-тури деталей до заданого р!вня на виробництвах по вшювлвнню деталей.

В сучасних умовах при значному дефщит! та велик1й вартост1 енергоресурс!в, нетал!в та матер!ал1в актуальность роэвитку виробшцтв для вщювлення деталей значно зростае.

Загальна номенклатура вщювлювшшх деталей с1льськогоспо-дарсько! техн1ки та обладнання переробних галузей складае понад 20 тис. найменувань, а технолог1чними розробками охоплено б!ля 20 % , що стримуе зростання обсяпв в!дновлення.

Для розширення номенклатури, зб1льшення вбсяПв та П1дви -щешш якост! вШговлення деталей необгЛдн! нов1 теоретичн! розробки щодо обгрунтування функц!й, задач технолопчно! шдгото-вки виробництв, формування ц!л1сно1 системи. Необх1дна нова методична база для розробки нормативно-техшчно!, технолог 1чно1 1 орган 1заццшо1 документацп та засоб!в технолог 1чного оснащения стосошо вс!х ланок ремонтно! мереж!.

Актуальнють проблеми пост!йно п!дкреслювалась в постановах Уряду Украши про розвиток виробництв для ыдновлення деталей ^ ■ 1979, 1983, 1984 рр., ц1льовою компл^бною наукево-техн1чною про-грамою 0Ц.044 на 1982-1985 рр. 1 на перЮд до 1990 року, загаль-носоюзною науково-техн1чною програмою на 1986-1990 рр.-0.51.11.

Мета робота - розробка наукових основ створення технолог1й, засоб!в технолог 1чного оснащения та документацП при технолог1ч-н1й п1дготовц1 виробнж'тв для в!дновлення деталей, що забезпечу-ють зменшення трудомЮткост! роб!т та терм1н1в технолоМчно! п!-дготовки.

Наукова новизна. Розроблен! науков1 засади класиф1кацп та тип1зацп деталей, ix поверхонь, дефект 1в, обгрунтуванйя типових рНиень для технологи вшовлення деталей та ун!ф1кац11 засоб1в технолог1чного оснащения, формування системи технолог1чно1 п1д-готовки р13них тип1в виробництв.

Обгрунтован! методичн! принципи ощнки пристосованост! до в1дновлення та формування номенклатури в1дновлюваних деталей, що охоплюе максимально можливу 1 доц1льну к1льк1сть вшовлюваних деталей в р1зних ланках ремонтно! мереж! з вибором оптимального варюнту для кожного типу виробництва, оц!нкою техн!чних, еконо-м1чних та орган 1зацШок показник1в способ1в 1 технологи, забе-зпеченням максимального завантаження засоб!в технолог1чного оснащения.

Розроблен! науков! основи обгрунтування способ 1в в!дновлен-ня окремих деталей,' групи однотипних деталей, широко! номенклатури деталей, що включають анал!з деталей, як сукупнють взаемо-пов'язаних поверхонь, оц!нку 1мов!рност! безв1дмовно1 робота поверхонь I детал1 в ц!лому та р!вня якост! при м1н!мальних витра-тах на в!дновлення.

Обгрунтован! методичн! основи розробки ремонтних креслень 1 типових технолог1чних процес!в вшовлення типових поверхонь деталей та методична база для автоматизовано1 розробки документацП 1з застосуванням комп'ютерно1 техн1ки при технолог1чн!й п1дг0т0вц! виробництв.

Теоретично та експериментально обгрунтован! напрямки вдос-

коналення технол?п в!дновлення основних конструктивно-техноло-г1чних груп деталей, що забезпечують задану як!сть вшовлення при м!н1мальних витратах енергоресурс!в та матер!ал1в. Технологи базуються на застосуванн1, в основному, способ1в пластично! деформацп, ремонтних елемент!в та наплавлення.

Розроблен1 науков! принцига класиф1кацп та формування системи засоб1в технолог 1чного оснащения для р1зш!х тип1в вироб-ництв з врахуванням номенклатури вшовлюваних деталей. Системою передбачено групування обладнання та оснащения за способами в1дновлсння, типами виробництв та конструктивно-технолопчними трупами, деталей. 0бгрунтован1 методичн! п:дходи при формуванн! техшчних вимог до конструкц 1й сучасних та перспективних засоб1в технолог1чного оснащения.

Обгрунтован! методичн! привдипи нормування обсяПв вироб-ництва, трудових та матер1альних нитрат, прогнозування розвитку виробництв для в!дновлення деталей.

Предмет досл!дження. Законом1рност! втрати роботоздатност1 деталей в процес! експлуатацп машин, параметри та ознаки 1<ласиф1кац!1 та тип1зацп деталей, 1х поверхонь, умов робота в спряжениях, ознаки та законом 1рност! вшовлення роботоздатност! деталей, способи вшовлення та 1х технолог1чн1 можливост!.

Об'екти досл!дження. Система технолог1чно1 п!дготовки виробництв для вшовлення деталей, спрацьован 1 га в!дновлен1 дета-л!, технолог!чн! процеси та засоби технолог!чного оснащения, те-хн!чна документац!я для в!даовлення деталей машин.

Методика доелЩень.При обгрунтуванн! системи технолог!чно1 Шдготовки та визначенн! ознак для клас,4икацп 1 тип1за^11 деталей та 1х елемент!в застосували системний г^нал!з, метод дерева Шлей. ДослШення дефект!в проводилося з використанням методов м!крометражу, ■ математично1 статистики, теорП 1мов!р-

ностей.

Способи I технологи вшовлення деталей оцниовалися 1з засто-суванням тензометрн, гетод!в найменших квадрат 1в та кореляц1й-ного анал!зу.

Практична цшшсть. Результата виконаних автором досл1даень стали методичною основою розробки нормативно-техн1чно1, техноло-Пчно1 та конструкторсько1 документацП на вхдновлення деталей, створення засоб1в технолог 1чного оснащенк:;.

На основ 1 одержаних наукових результата та узагальнень Еиконан1 так! розробки, що мають практичну щннють:

система технолог!чно1 шдготовки виробництв для вЛдновлення деталей техн1ки, що- використовуеться в агропромисловому комплекс!. Кер!вний техн1чний матер!ал РГМ 10.16.0002.043-88; методика визначення номенклатури в!дновлюваних деталей; методика обгрунтування способ1в вИновлення деталей машин; методика оцшки щмстосованност! деталей до в1дновлення; класиф1катор деталей,технолог1чних процес!в та маршрут!в у виробництв! по в1дновленню деталей машин, пристосований до об-робки на ЕОМ;

класи$1катор вид!в дефект1в спрацьованих поверхонь; система эасоб1в технолог1чного оснащения процес!в вшовлення деталей;

галузевий стандарт на порядок розробки, узгодження та затверджекня технолопчно! документацП на в!дновлення деталей -ОСТ 70.0009.005-85;

галузевий стандарт на порядок розробки, узгодження та затвердження ремонтних креслень - ОСТ 70.0003.006-85;

ремонта! креслення деталей /1300 найменувань/ та технолог!-чн1 процеси вшовлення деталей /250 найменувань/;

спос 16 вшовлення посадочних отворш п1д пшипники та

стакани в корпусних деталях постановкою згортних к!лець; спос1б усунешя тртдан в корпусних деталях; типов 1 технолопчн! процеси вшовлешш типових повмрхот. деталей /86 найменувань/;

рекомендацп по технологи вШювлешш деталей та створвшш потоково-мехашзованих лшй 1 д1льииць вШювлешш деталей широко! номенклатур!! /16 Орошур та альбом и*';

комплекс прикладних програм по обгрунтувашш номенклатур!, способ 1в вшовлешш деталей, автоматизованому проектуванню тех нолопчних проц0с1в, вибору засоб!в технолог 1чного оснащения з застосуванням персональних комп'ютер!в.

Реал!зац!я результат1в робота. Результата робота використо-вуються у вс 1х наукових.проектних I конструкторсько-технолоич-них орган !зац1ях агропромислового комплексу Украпш при розробц! нормативно-техн1чно1, технолог1чно1 та конструкторськоI докумен-таци на в!дновлення деталей. Способи, технолопчн! процеси та обладаашш для вщювлення деталей, створен! при актавнШ твир-ч1й участ! автора,реал!зован! в Греб 1нк 1вському та Б!лоцерк1всь-кому РТП Шивсысо1 облает!, Прияминському РЗ Мтсько! облает! та Оршанському ТРЗ В1тебсько1 облает! Б!ларус!, Утенському РЗ Литви, Ставропольському КЗ РосИ та ряд! 1нших Шдприемств.

Р1чний економхчний ефект В1Д використання методичш!х та ке-р!вних матер!ал!в складае близысо 2,5 млн. крб. /в цнтх до 1991 р./, лабезпечення ремонтних шдприемств технолоичною та орган1зац!йною документацию дозволить одержати економ!чнт1 ефект майже 8,3 млн крб./в ц1нах до 1991 р./.

Фактичшй екопом1чний ефект в!д шровадження розробок склаи близько 3 млн крб-./в ц!нах до 1991 р./.

Методичн! розробки, технолог!чна та конструкторся.ка докуме-нтагця внкористовуються в учбових нроцесах НацЮналыюго аграр-

1-6-8*.

кого ун1верситету, НацЮнального техничного ун1верситету 1 в 1н-ших вицих учОових закладах Украши та за и межами.

Апробащя роботи. OchobhI положения та результата досл1д~ жень допов!дались 1 були схвален1 О хльше як на 20 мшнародних, всесоюзних, республ1канських наукових, науково-техн1чних конфе-ренц1ях, сем Шарах, науково~техн!чних радах. Найважлив1ш1 серед них: мШшродн! науково-техн1чн1 конференцп: "Ремдеталь-83" /1983 р., м.Кихв/, "Ремдеталь-бв" /1988 р., м.П'ятигорськ/, но питаниях розвитку механ1зац!1, електриф!кацп та автоматизацп с.г. виробництва /1994 р., с.м.т.Глеваха/; бюро науково-тьхн1ч-но1 ради Держкомс1льгосптехн1ки СРСР /1983 р., м.Москва/; на на-уков!й рад! зварйвання/1989 р., м.Ки1в>1ЕЗ 1м. Е.О.Патона/; на всесоюзних науково-технХчних конференщях /1987 р., м.Рига; 1989 р., м.МШськ; 1989 р., м.Лен1нград; 1990 р. м.Москва; 1991 р., м.Москва/.

Публ1кацп. Основн! положения дисертацп опубл1кован1 в 76 роботах, в тому числ1: 4-ох книгах, 27 брошурах у вигляд1 методик, галузевих стандарт 1в, рекомендац1й кершшх документ 1в, 13 альбомах техн1чно1 документец11 та каталогах, двох брошурах, 24 статтях. За результатами досл1джень одержано 6 авторських св!до-цтв на винаходи.

Структура 1 обсяг роботи. Дисерточля складасться 13 6 роз-д1л1в та мютить 367 сторток машинописного тексту, в тому числ! 40 рисункхв, 21 таблиця. Б1бл1ограф1чний список нал!чуе 361 най■ менування.

На захист виносяться так! основн! науков! положения та результата:

1 .Принципи класиф1каци 1 тип1зац11 вшовлюваних деталей та 1х елемент!б, вид!в дефект!в, вид1лення типових поверхонь, умов роботи деталей в спряжениях, систематизацп та тип1зац!1

засоб!в технолог много оснащения.

2. Система технолопчно! Шдготовки виробництв для вщгов-лення деталей, що охоплюе комплекс функц!й та задач щодо ошнки пристосованост! деталей до вшювлення, розробки техшчно! документацП, створення засоб!в технолог 1Чного оснащения,орган 1зацп виробшщтв.

3. Методика визначення номенклатуры в1дновлюваних деталей та розпод!лу IX за типами виробництв. яка в!др1зняетьг.я там, що враховуеться максимально можлива к1льк1сть ыдновлюваних дата-лея,а дощльн1сть ix вшовлення на тому.чи 1ншому р1вн! вирос-ництва визначаеться э врахуванням техшчшх, окономм;шх та орган 1зацШгих показник!в.

4. Методика ьибору рацЮнальних способ1в вЩювлення, що базуеться на анал!з! можливих способ!в вшовлення поверхонь з врахувшшям задано1 1мов1рност! Оезв1дмовно! робота та синтезу способа для деталей в щлому або груш деталей при задан 1й 1мов1рност! безв1дмовно1 1х робота та мШ1мум! витрат на вшовлення.

5. Методика оц1нки пристосованост! деталей до вшовлення, що враховуе конструктивну ремонтспридатнЮть та к1льк1сну техн!-ко-економ 1чну ощнку н р1вня.

6. Методичн1 основи розробки ремонтних креслень, типових технолог мних процес!в в!дновлення типових поверхонь та IX ран-жування за дощльшстю застосування, а також методичн! положения по автоматизацП розробки документацП.

7. Напрямки розвитку та удосконалення технологи вШовлен-ня осноишх конструктивно-технолог 1чних ^рул деталей с!льського-сподарсько1 техн!ки.

8. Система эасоб!в технолог1чного оснащения по типах виробництв та вимоги до конструкцП перспективних засоб!в технолог1ч-

ного оснащения.

Декларашя особистого внеску автора. Теоретичн1 та основн! результата експериментэльних досл!джень одержан! особисто ав -тором. В розробц! окремих методичних питань, експериментэльних досл1даеннях, вибор! способ1в 1 технологи! вшювлення деталей окремих конструктивно-технолопчних груп брали участь сп1вроб1т-нищ: МЛ.Костащук, Л. 1,Шаповал, Г.Л.Гальпер1н, С.С.Котенко, 1.П.Сич, Ю.М.Даллакян, В.Ф.Проценко, як! г.рацювали п!д мвтодич-ним керШшцтвом автора.

ЗМ1СГ РОБОТИ

1.Анал!з 1снуючих методичних розробок для технолог!чно1 п!д-готовки виробнинтв в1дновлення деталей та задач1 досл!дження

На в!дм1ну в!д спец!ал1зованих машинобуд!вних завод1в, ремонт машин одн!е! 1 т!е! ж марки, вузла. агрегату та в!дновлення Хх деталей здюнюеться на десятках ремонтних шдприемств з р1з-ною технолог1чною оснащешютю. При цьому яеобхщю забезпечити ресурс в!дремонтовано1 техн!ки на заданому р!вн1. Часта зм!на програми ремонту в залежност! в1д умов експлуатац11,зм1на номен-клатури в 1 дновлювших деталей з р1зним посдаакням дефект 1в, пос-т1йне вдосконалешш спосойвта технолог 1й вшовлення призводить до значних нитрат матер!альних 1 трудових ресурс!в на розробку технолопчних процесс вшовлення деталей та засоб!в технолоп-чного оснащения для конкретних шдприемств.

Значний внесок у створення наукових основ, вирииення теоре-тичних та прикладних питань ремонту машин, обгрунтування прогре-сивних способ 1в та !ндустр!альних технолог 1й вшовлення деталей напежить вшмим вченим Д.Г.Вад1васову, Е.Л.Воловику, ЬС.Воро-ницину, Л.В.Дехтеринському, В.В.Ефремову, ВЛ.Казарцеву, В.О.Ка-куевицькому, К.Т.КошкШу, В.С.Крамарову, В.М.Кряжкову, 1.С.Леви-

тському, Н. ЬЛуневському, А.М.МасШо, В.А.Наливкшу, Ю.М.Петрову, А.В.Поляченку, М.М.Северневу, А. 1.Селгванову, В. Я. Сковород I-н у, В.П.Суслову, 1.е.Ульману, С.С.Черепанову, МЛ.Чорноволу, В. 1.Чорно1ванову, В.А.Шадр1чеву та ш.

Як показуе анал1з, одшею з основних причин низьких темпов приросту оосяпв в Iдновлоння деталей е екстенсивн! напрямки тохнолог 1 Ч1юI П1ДГ0Т0ШСИ виробництв по в!дновленню деталей. Роз-роблювана техшчна документащя переважно включае одинпчн! технолог 1чп1 процеси для кошретних виробшщтв, розробки велися па застаршй методичшй основ1 1 IX розширення досягалося лише за рахунок зб!льшення к1лькост! розробшшв. При Шдив1дуальному характер! розробок втрачов змтт IX широкого тиражувашя. Як правило, документацию забезпечувалися т!льки спец!ал1зован1 виробництва.

Нам1тилася ст1йка тендентя до зменшення к1лькост1 кап1та-лымх ремонт 1в на спец1ал!зованих ремонтних гНдприемствах, але зб1льшуються обсяги роб!т по поточному ремонту та вщювленню деталей на ремонтних п1дприемствах районного р;вня та в господа-рствах. А ц! ремонт»! служби практично не забезпечен! документатею та мають досить обмежену К1льк1сть засоб1в технолог1чного оснащения.Технолог 1чна шдготовка для вШовлення деталей на цих типах виробництв майже зове 1м не велась. Щоб забезпечитп документатею та засобами технолог !чного оснащения вс! типи виробництв, необхщп нов1 методичн1 Шдходи 1 р1шення, як1 б дозволили розробляти галопу до^ментацИо, придатну для широкого застосува-ння та тиражування, а також ушверсальне обладнання та оснащешш для серШюго виготовлення.

Для досягнення мети передбачено так! завпання дослщень:

- розробити методами! основи формування смете'® технолог1ч-но! П1ДГОТОВКИ виробництв по в1дновленню дечилей, класиф1кац!1

3~ ¿-¿2

деталей, IX поверхонь та дефект1в;

- розробити методики оц!нки пристосованост! деталей до в!д-новлення 1 обгрунтувати номенклатури в1дновлюваних деталей та розпод1лу 1х за типами виробництв;

- розробити методику обгрунтування способов вщювлення деталей;

- обгрунтувати вимоги до змЮту технолог 1чно1 1 нормативно-техн1чно1 документаци та створити методичку базу для автомати-зацп розробки документаци на в!дновлення деталей;

- обгрунтувати основа! напрямки розробки ' 1 удосконалення технологи вцщовлення деталей для р!зних тип1в виробництв;

- обгрунтувати систему засоб1в технолог1чного оснащения, а також вимоги до 1х конструкц! i;

-дата оц1нку ефектавност! методичних розробок для техноло-г1чно1 шдготовки виробництв по вщювленню деталей.

2.Теоретичн1 положешш формувашя системи технолопчно1 nl-дготовки вироб!шцтв по в1дновленню деталей машин

Детал!, як конструктивн! елементи машин, в технолог1чному 1 функцЮнальному в1даошены! е сукупн1сть ц!лком визначених поверхонь. Розм1рами, формою, щл!стю та ф!зико-механ1чними властивостями матер!алу деталей 1 ix поверхонь характеризуемся роботоздатнЮть /ресурс/ детали як в1дпосно1 здатност! 1 потен-ц1йно1 можливост! виконувати задан! функцП протягом визначеного термШу служби в машин 1.

В результат! спрацювашя7механ1чних, xlmlko-теплових I ко-роз!йних пошкоджень, стар1ння матерюлу при експлуатацП машин в1дбуваються змиш початкового стану I розм!р!в деталей та ix поверхонь. При досягненн! граничних значень' деталь вщювлюють або зам!нюють на нову.

Вс! поверхн! деталей,ж! в!дновлюються, под!лено на викона-

вч1, основа 1, допом1жн1, технолог 1чн1 1 в1лыи.

Виконавч1 поверхн! забезпечують виконання службового приз-начення - це поверхн! лемеш1в, полиць, дискових нож1в та 1ншх робочнх орган 1в. Основними поверхнями деталь спираеться на поверхн! 1ншо! детал! 1 завдяки цьому займае в механ!зм1 щлком визначене положения. Допом1жн1 поверхн! с опорами для 1нших деталей 1 визначають ix положения у механ!зм1. Технолог 1чн1 поверхн! призначеш для базування деталей при виготовлеши 1 в!днов-леши. В1льн1 поверхн! з'еднують вс! поверхн1 в одне тле I не стикуються з поверхнями шших деталей.

Для деталей в шлому характерн! форма, розм1ри, матер1ал 1 вид те(м!1П!01 обо х!м!ко-терм!чно1 обробки, маса,ур!вноважен!сть /для деталей, то обертаються/, ц!л!сть /в!дсутн!сть трщин, про-бо!н, в1длом1в/, а також допуски ф01ми ! розмщення поверхонь. Структурно-лог 1чна схема конструктнвно-технолопчних- параметр1в

Ср

деталей показана на рис. !.

Поверхн! деталей також характеризуются формою, розм1рами, ф!зико-механ1чними властивостями, точшстю, шорсткютю, Щлютю, наявшстю покрить з особливими властивостями, видом терм1чно! чи х!м!ко~терм!чно1 обробки. Характеристика поверхонь деталей показана на рис.2.

Як випливае 13 рис.2, вся сукупнють вЩювлюваних деталей за геометричною формою, описуеться Э-ма видами поверхонь.

Геометрична форма е необх1дною,але недостатньою ознакою для обгрунтування технологи вшовлення деталей. Другою необх1даою ознакою е умови робота поверхонь деталей в спряжениях.

Bel спряжения, в яких працюють поветан! деталей д1ляться на нерухом! та рухом!. НерухомЮть спряжень забезпечуеться посадкою або допом!жннми деталями. Рухом! спряженчя д!ляться .за видами в!дносного перемщенняжовзання, кочення, перекочування з ковза-

Рис.1 .Структурно-лопчна схема конструктивно-техно-лопчних параметр!в деталей

Параметру! поверхонь

"Форма К

Ч Розм1ри(-

Ф1ЭИКО-

механ!чн1

властивос-

Т1

-гЧ Тверд 1сть1

Точнють (квал!тет)

-Н Шорстк1сть| ЧЦШсть~1

Вид 1%рМ1Ч-но! аоо XI-м!ко-терм1ч Н01 обробки

наявшсть 1 матер1ал гюкриття_

СтТйк 1сть проти спра-цювання з матер 1алом спряжено I дотал!__

ШЩГГсть

зчеплен-ня покрит-тя з основою

Гранйця опору втом-леносг 1

НПружн1стЫ

ПОаметр! Ч Довжина]

Н Ширина"~| ЧТовщипа]

Ч Глибина! I Площа |

Цил1ндрична Зови 11ШЯ

Внутр1шня

Кошчна Зовн 11ШШ Внутршшя

Зубчаста Зовншшя Внутршшя

Шлщьова Зовн1ШНЯ ВНУТРШШЯ

Р1зьбова Зовн1ШНЯ Внучришя

Лроф]льна Зовн1ШНЯ ВНУТР1ШНЯ

Сферична Зовн1ШНЯ ВНУТР1ШНЯ

Плоска 30ВН1ШЯ

Внутршш

Комбшо-вана (канавок,па-31В, лисок) Зовн1ШНЯ Внутр1шня

Рис.2.Характеристика поверхонь деталей

4-

13

нням, ковзшшя з ударними навантаженнями, чергування контакту з зазором.

Виконавч1 поверхн! деталей с!льськогосподарсько1 техн1ки працюють не в спряжениях з поверхнями 1нших деталей, а виконую-ють ряд технолог 1чних функц1й: оброб!ток грунту, подрЮнення корм!в, транспортування матер1вл1в, корм!в та р!дин.

Анал!з /табл.1./ показав, що для вшовлюваних поверхонь деталей характерШ 14 умов робота в спряжениях. Серед них значно 01льше половини /62,/ складають нерухом! спряжения, а нерухо-м!,що забезпечуються посадками,- 35,4 % .

На основ! цих досл1джень поверхн! деталей, що характеризуются однаковими умовами робота та спрацювання в спряжениях ! загельними конструктивними ознаками, назван 1 типовими.

Типов1 поверхн! е тами елементами, !з сукупност! яких може бути представлена будь-шса в1дновлювана деталь.

В результат! узагальнешш одержаних да их складена класиф!-кащя типових поверхонь. Бона включае 46 типових поверхонь, серед яких основних 23. Питома вага 1х складае 93,8 % .

Класиф1кац!я також проведена за розм!рами поверхонь, ix технолог 1чною характеристикою: тверд1стю, шорстк!стю, квал1тетами точност!.

Виходячи з класиф1кац!1 типових поверхонь, складена класи-Ф1кац1я в1дновлюва1Шх деталей з врахуванням таких ознак: сп!ль-н!сть вШювлюваних типових поверхонь, сп1льн!сть способ!в в1д-новлення, можлив!сть орган1зац11 в!дновлення для групово! технологи. Повна класиф!кац1я деталей включае вид!лення конструктивно - технолопчних груп, розпод!л 1х за розм!рами, матер!алом, масою.

Таблица 1

Класиф1кащя показник!в умов робота в]дновлювалих поверхонь та ix питома вага по вщювлюваних деталях

Показники : Потома вага,

Вид тертя :Вид в!дносного перемШк.ия,функц1я :_%_

Нерухом! спряжения, всього 62,9

в тому числп

за рахунок тертя (посадка) 35,4

за рахунок допом!жних деталей 27,5

PyxoMi спряжения, всього 32,9 в тому числи

Ковзання поступалыю 2,1

зворотно-поступальне 3,2

обертальне ' 11,5

зворотно-обертальне 6,7

Кочення обертальне 0,3

зворотно-обертальне 1,5

перекочування з ковзанням 1,2

ковзання з ударними навантаженнями 6,2

чергуванля контакту з зазором 0,2

Неспряжуванн! поверхн1, всього 4,2 в тому числ!:

Ковзашя оброб1ток грунту 3,4 -

подрЮюння корм1в, 0,6 харчових продукт1в, матер!ал1в

транспортування корм!в, 0,2 матер1ал1в,р1дин,газ1в

4"

15

В процес! експлуатацп техн1ки змшюеться форма, розм!ри, розмицення повсрхонь, цшсть, ф!зико-механ!чн1 влястивост!. При перевищенн1 допустимих значень виникають дефекта. Поява 1х мае 1мов1рностний характер 1 для визначення обсяПв роб1т для в!дно-влешя деталей к!льк!сно оц1нюеться коеф1ц1ентами повторност! дефект!в. Ц1 коефппенти встановлюються на основ! м1крометражних даних при ремонт 1 машин 1 визначаються як вЩюшення к1лькост1 деталей з даним дефектом у виборц! до к1лькост1 ремонтнопридат-них деталей в ц!й же виборц!.

При наявност! на детал! взаемозв'язаних поверхонь у пр^цес1 в!дновлення одн!е1 можуть виникати недопустим1 в1дхилення розм!-щення Ипиих.У цьому випадку необхшо вшовлювати вс1 поверхн!.

Для визначення загзлыюго коеф1ц1енту повторност! дефект 1в виведено формулу:

Кп?з - 1 - (1 - кпе) П (1 - Кпк1)1/П", /и

1-2

де Кщз - загалышй коеф1ц1ент повторност 1 дефект 1в;

т

Кпе - коефнцент повторност! дефекту найменш над!йно1 по-верхн! з максималышм значениям коеф1ц!ента; - коеф1ц!енти повторност! дефект 1в 1ншх поверхонь л - 2,3...п/; п - к1льк1сть взаемозв'язаних поверхонь.

Проведена класиф1кац1я вид1в дефект 1в та 1х к!льк1сна оц1н-ка. Встановлено чотири 1нтервали величини дефект1в: до 0,05; в!д 0,05 до 0,5; в!д 0,5 до 2,0 мм та б1льше 2 мм.

Для автоматизованого вир шення задач технолог1чно1 п!дгото-вки виробництв на основ1 класиф!кац1й розроблена схема кодування 1нформацп для поверхонь та деталей в Щлому. Схема кодування показана на рис.3.

д в т а л ь

п

о

в д е е р т х а н л я 1

XX

конструктивно-технолопчна трупа

роэмрна характе-жггика детал!

XXX

хххх хххх

хххх

XX XX

XX

X X

XX XX

XX

XX XX

XX

характерютика маси детал!

_ххх_

XXX

XXX

технологична характе-оистика поверхн!

трупа матер !алу

розм1рна характеристика поверхн!__

величина дефекту

вид дефекту

типов! поверхн!

Рис.3. Схема кодування 1нформац11 про деталь

Проведен! теоретичн! досл!дження е основою для формування системи технолог1чно1 гпдготовки виробництв для в!дновлення деталей.

Головною метою системи е забезпечення повно1 технолог1чно1 готовност! ремонтних шдприемств та майстерень до вшовлення техн1чно та економшно обгрунтовано1 номенклатура" деталей э встановленим р1внем якост! при минмальних трудових та матер!аль-них витратах. При цьому пшриемства та майстерн! повинн! бути забезпечен! повнокомгетектною нормативно-техн1чною та технолог!ч-ною документашею, засобами технолог!чного оснащения, документацию для орган!зац!1 виробництв.

На основ! в1домих положень з системного анал!зу сформовано дерево ц(лей системи, яке включае 5 першого, 23 другого та 6 ц1лей третього р!зня. Проведено розпод!л ц!лей за р!внями технолог1ч-но1 п!дготовки: державний та шдприемства (цех, д1льниця). У- С-& 17

Входом системи е державнх, щльов1 або галузев1 программ 1 договори на виконання ро01т при технолог 1чнШ п!дготовц1 вироб-ництв, що формуються орган!зац1ями наукового забезпечення або державними органами управлпшя АПК. При цьому встановлюються: ЗЕ^ - сумарна к1льк!сть деталей, як1 необхшо проанал1зувати на пристосованють до вщювлення; - загальна номенклатура деталей для розробки нормативно-техн1чно! документаци; -загальна номенклатура деталей для розробки технологмних проце-с!в та ремонтних креслень; 0пр - к1лькють тип1в виробництв для .розробки документацп; Нзто - к!льк1сть засоб1в технолог 11„юго оснащения, як! необхшо розробити.

Виходом системи е:

- нормативно-техн1чна документащя /ШЕ/ в к1лькост1 »21-К1 'п^ ,де К1 - к!льк1сть найменувань нормативно-техн1чних документа по 1-й машин 1; пк1 - тираж нормативно-технмних документов к-го найменування по 1-й машин1;

- технолог 1чна документащя (ТД) в к1лькост!

де пт1 - тираж технолог1чних процес!в та ремонтних креслень по 1-й машинI;

-документащя по орган1зацп виробництв (ОД) в к1лькост1 £Опр-псо ,де пс^ - тираж орган 1зац1йних документ 1в >го типу виробництва;

- засоби технолог много оснащения (ЗГО) в к1лькост! Жзто-пЬе , де пЬе~ програма випуску зэсоб 1в технолог 1чного оснащения к-го найменування.

Зворотний зв-'язок зд!йснюеться шляхом шдготовки ремонтними шдприемствами, господарствами та орган!зац1ями АПК пропозиц1й на проведения роб1т при технолопчн!й шдготовщ виробництв для ново1 номенклатури, ощнки якост! в1дновлених деталей в умовах ' експлуатацП, виявлення необх1дност! удосконалення технологи

в1дно&пення деталей.

На piBHi и 1дприемства система забезпечуе виконання фушапй при технолог1чн1й шдготовт стосовпо умов конкретного шдприем-ства на основ! розробок, виконаних на галузевому plBHl.

Можлив! так1 альтернативн! вар1анти виконання роб!т при технолог 1чн 1й шдготовц! виробництв для в1дновлення деталей:

- розробка нормативно-техшчно!, технолог 1чно I та орган 1за-ц1йно1 документец 11, придбания 1снуючих та створення В1дсутнгх засоб!в технолог 1'шого оснащення для коккретних шдприемств;

- розробка нормативно-техн1чноI, технологгчноI та орган1за-ц1йно1 документецii, створення комплексib засоб!в технолог много оснащення для груш шдприемств галуз! з наступною прив'язкою до умов конкретких шдприемств;

- розробка ТШ0В01 технолог1чно1 документацп на вшовлен-ня типових поверхонь, нормативно-техшчно! та орган1зац1йно1 до-кументацп, ремонтних креслень, створення ушвереального та уш-ф1кованого на блочно-модульн!й основ 1 обладнання.

Трет1й вар!ант сформовано на баз1 даних досл!джень.

Оцшка вар!ант!в проведена по шльов1й Функцп мШм1зацп витрат на технолог 1чну шдготовку виробництв по в1дновленню деталей (Зтпп) у вигляд1:

Эгпп - Зпдв + Знтд + Зтд + Зоп + Ззто -> min /2/

при tp -> min,

де Зпдв, Знтд, Зтд, Зоп, Ззто - в1дпов1дно витрати на проведения роб1т при оц1нц1 при"госоваиост 1 деталей до в1дювлення, розроб-Ш нормативно-техн1чно1,технолог1чно1, орган1зац1йно1 документацп та конструкторськоI документацп на зособи технолог 1чного оснащення; tp - термши технолог!чно1 п!дготовки виробництв при пост1йн1й к1лькост! розробниклв.

Пор1вняльна ощнка вар!ант1в показала, що вони сшввшю-

s' Тд

сяться сл1дуючим чином 1,0 : 0,62 :0,31, а термши Шдготовки В1ДП0В1ДН0 доршшють 4,3 1 2 роки. Таким чином, нчйб!льш виг!д-ним е трет1й вар!ант.

На баз! виконаних теоретичних та експериментальних досл1д-жень розроблена загальна схема та посл!довн!сть виконання роб!т при технолог!чн1й п1дготовц1 виробництва за третш вар1антом та кер1вний техн1чний документ.

3. Методичн1 основи оц1нки пристосованост 1 до вшновлення, обгрунтування номенклатури 1 способ1в в1дновлення деталей

Пристосованють деталей до в1дновлення (ГЩВ) характеризуется комплексом техн!чних 1 економ!Ч1Шх показтшв. Розроблена методика передбачае проведения поетапно! оц1нки.

На першому етап! проводиться техн1чна експертиза деталей, на основ! якох встановлюеться на ск1льки врахован! ремонта! ви-моги до конструкцп деталей, выявляться конструктивн1 р1шення з шзькою ГЩВ.

На наступному етап! проводиться як!сна оц!нка ГЩВ. При цьо-му анал!зуються можлив! дефекта деталей, к!льк!сть та роэм!рн1 характеристики типових поверхонь, можлив1сть в1дновлеиня.

Техн1чним критер!ем, що визначае ГЩВ е коеф.Шент конструк-

к

тивно! пристосованост1 (Кпдв ), який визначаеться за виразом:

к

Кпдв - Кр Кч Кб Кн Кп Кноб Кнос Км Ку, /3/

де Кр, Кч, Кб, Кн, Кп, Кнов, Кнос, Км, Ку -в1дп0в1д1ю К0ефЩ1СН-ти, що враховують-можлив1сть застосування ремонтшх розм!р!в, необх1дн!сть розчленування деталей на складов1 частини в проце-С1 вщювлення, необх1дн!сть створення або Ыдновлення техноло-г!чних баз, можливють застосування змЩнюючих покрить, непб>;1д-н!сть та к1лы<1сть переустановлень та додатково! п!дналадки,мож-

ливють використання сер1йного обладнання та ун!ф!ковано1 оснастки, масу деталь однотипнють та ун1ф1кащю типових поверхонь.

<Частков1 коефшюнти визначаються за формулами:

КР : Кч —Ь— ; К» —; Кн -Те—; У4/

Т£с Тв+1ч ТвИп Тв+1н

Кп — ; Км - -1а_ ; Ку - —^ .

Тв+1п Тв+1м Тв+1у

де Тв - нормативна трудомюткють вшовлення детали

рс

Тв - трудом юткють в 1ДНОВЛОННЯ з використанням ремонтних розм1рхв та змшшх елемент!в ;

t4.tB.tn.tii.tM.ty - В1ДПОВ1ДНО додаткова трудомюткють вико-нашя операшй при розчленуваннЬ базу ванн 1, переустановлен!,на-несешп змщнюючих покрить, перемадоша 1 закршленн! деталь а також необх1днютю застосування р!зних способ!ь в1дновлення.

' Економ1чними показниками е трудомюткють 1 витрати на в!д-новлення, як1 пор1внюються з нормативними значениями, розрахова-ними за питомими показниками на вшовлення типових поверхонь..

Деталь для яких витрати на 1х вшговленкя з урахуванням ресурсу не перевищують витрати на придбання нових запасних часта!, е пристосованими до в1дновлення. ■

На третьому еташ для групи пристосованих деталей проводиться к!лъкюна оцпжа ГЩВ. При цьому визначаеться комплексний показник Кпдв, що враховуе техн!чн1, економ!чн1 показншси 1 якють в!дновлення. В1н визначаеться за формулою:

фАВ

де Зе - витрати на вщювлення з урахуванням конструктивно! при-стосованость Квд - коефипент вщювлення ресурсу деталь Зн - витрати на придбання ново1 детал!.

Експериментально встановлено, що при значениях Кпдв в межах в!д О до 0,2 - детал! погано пристос^зан! до в1дновлення, при зна-

6~6-?2

21

ченнях 0,2 - 0,5 - задов1льно, а б!льше 0,5 - добре пристосован1 до в!дновлення.

Результата оц!нки можуть використовуватися як при розробц! ремонтноI документацП, так 1 конструкторськими орган1зац!ями при створенн! нових машин та модерн!зац11 1снуючих.

Розроблена методика обгрунтування способ1в в1дновлення деталей передбачае попередн1й в!дб1р способ1в, обгрунтування спо-соб1в в1даовлення типових поверхонь, в1дновлення окремих деталей та груп деталей.

Для анал!зу та вибору способ 1в проведена повна 1х 'класифЬ-к8ц1я 1 кодування як за технолог1чним принципом одержання заготовки, так за технолог1чною суттю.

При попередньому вадбор! способ!в встановлюеться можливють ix застосування для конкретних метал1в 1 сплав!в, максимальна та м!н1мальна тошша покриття, твердЮть, вид механ!чно1 та ф1н!ш-но1 обробки, точнють 1 шорсткють, сушльнють покриття та мщ-нють-зчеплення його з основою, стаб!льн1сть одержання заданих показнишв. Попередн1й в!дб1р зд1йснюеться шляхом посл1довного пор1вняння технмних показник!в способ!в з необх1дними характеристиками в!дновлюваних деталей.

На другого етап! проводиться обгрунтування спосоС1в в!днов-лення спрацьовашх типових поверхонь деталей. При цьому по кож-н1й поверхн! визначаються 1мов1рност1 Сезвйювнох робота 1 кое-ф!ц1енти в1дновлення ресурсу поверхонь.

Виб1р способ1в для поверхонь грунтуеться на баз! даних результат 1в прискорених випробуЕань типових поверхонь нових та В1ДН0ВЛ9НИХ р1зними способами деталей. В залежност1 в!д умов робота в спряжениях оцШюеться ст!йк1сть проти спрацювання, витри-валють, м1цн1сть зчеплення покриття з основою. Для кожного способу визначаються питом! витрати на в!дновлення з врахуванням

коеф!ц1енту вшовлення ресурсу поверхонь. Основним е спос1б вшовлення кошо1 поверхн1 з найменшим значениям гатомих витрат.

На останьому етап! обгрунтовуються способи вшовлення окремих деталей та груп деталей. При цьому визначаються 1мов1р-ност 1 безв1дмовно1 робота ново1 та вшовлежл детал! для вс!х робочих поверхонь та коефЩ1ент вшовлення ресурсу детал! в ц1-лому вшовшо за формулами:

т ' 'т

Рд - Рвп П Р, , /6/

1=г

МЧНЙ**]1'1"-.

де Рвп - 1мов1рн1сть безвшовно-1 робота найслабЮшо! поверхн!; Pj - 1мов1рн1сть базв1дмовно1 робота 1нших поверхонь; т - число вшовлюваних поверхонь летали Рдн, Рдв - в1дпов 1дно 1мов1рн1сть безв1дмовио1 робота ново1 та вшовлено1 детал1 (ви-значаеться за формулою Квф, Ьв - вщювщо коефЩ1ент

в!дновлення форми 1 параметр форми розпод!лу ресурсу детал1 /приймэються р1вними значениям цих показнишз для найслабкшо1 ^ поверхнI за результатами прискорзних випробувань/.

Для вс1х пор1внюваних способ1в визначаються !нтегральн! по-казники Иод для детал! в тлому 1 умова дощльност! п вшовлення вибраними способами:

Иод - Квп ) Зн <1, /8/

де Квп - приведене значения коеф1ц1енту вшовлення детал! /з врахуванням коеф1Щенту придатност! 1 виходу придатних деталей в процес1 вшовлення/; Звд 1 Зн - вшовшо витрати на вшовлення детал! та придбання ново! запасно! частини.

Спос1б в!дновлення з мшмальним значениям в!дпов!дного !нтегрального показника е основним.

Оптимальн! способи в1дновлення ода!е1 детал1 не завжди буду ть оптималышми для певно1 номенклатур!! в1дновлюрчних деталей. В цьому випадку оптимальн! способи визначаються по м1н!мальному значению 1нтегрального показника за формулою: £ N1 КвШ Звд + 7. N1 (1 - Квп1) 3н1

ИБК -£-^-- , &

I N1 Квд! 3н1 1-1

де N1 - к1льк1сть 1-х деталей, що шдлягають вщювленню; Ь - к1льк!сть найменувань /Номенклатура'' в1дновлюваних деталей.

При обгрунтуванн1 номенклатури деталей для вшовленнь ана-л1зуються вс1 конструктивн! елементи машини /агрегату/. В номенклатуру включаються вс! пристосован1 до вшовлення детал!, в!д-новлювати як1 технхчно можливо 1 економ1чно дощльно пор1вняно з закупкою або виготовленням нових запасних частин.

Кожна деталь розглядаеться як сукупнють типових поверхонь з врахуванням вс1х дефект1в та IX взаемоз'язку. Типов! поверхн1 групуються, визначаеться 1х к!льк!сть та сумарна площа за формулою:

К ш р

ББум - ^ Kгвj Кпд! , /КУ

де Кпи - коеф!ц1ент придатност! детал! для вшовлення;

К - к!льк!сть деталей в машин! з однотипними поверхнями;

Бг1 - геометрична площа вЦщовлювано! поверхн! при усуненн1

1-го дефекту; т - к!льк1сть однотипних поверхонь на детал!, що

р

шдлягають вшовленню; Кпд1 - коеф1ц!ент повторност! 1-го дефекту !з числа ремонтопридатних деталей.

Основш та допустим! способи в1дновлення визначаються зг!д-но з викладеною вице методикою, а необх!дне оснащения шдбира-еться за типовою технолог1ею.

Розпод1л номенклатури деталей для в!дновлення на р!зних то пах виробництв зд!йснюеться на основ! анал!зу завантаження комп-

лексу обладнання з врахуванням програм ремонтних пшриемств. При обгрунтуванш доц1льност1 створення та розмшешш спец!ал1-зованих цех!в та д1льниць для централ 1зованого вщювлення окре-мих конструктивно-технолог 1чних труп деталей за критерШ прийма-еться мш!мум приведених витрат.

Bel детали при в1дновленн! яких коеф!ц1ент заваатажешгя обладнання не нижче.нормативного, рекомендуються для орган 1зацп цеххв та д1лышць для вшовлення на М1сц1 ремонту машн. Якщо коефЩ1ент шжче планового, розглядаються варшгги зампш спосо-б1в 1з числа допустимих або замхни обладнання на меш продуктив-вне I дешеве. Якщо I m вар!анти не дають позитивних результата, то розраховуеться м!н1мальне допустимо значения коефЩ1енту

min

використання обладнання /Киф /:

min ь>,.„

Киф--^--, /11/

! + 100 л3 Кип Ф

(Бов Нов + БУГ Ров НмомУГЙ

де Кип - нормативний плановий коефЩ1ент використашш обладнання з врахуванням коеф!ц1ент1в зм1ннсст! та внутр!зм!нного викорис-ташя; дЗ - резерв витрат, як р!зниця м1ж ьитратами на придбання централ 1зовано. в!дновлено1 детал! та розрахунковими витратами на вщговлення на м1сц! ремонту машшш; Ф - р!чний фонд часу обладнання; Бов - балансова вартють обладнання; Нов - р!чна норма

ном

амортизацШшх в!драхувань ка обладнання; Буб - балансова вар-т1сть 1 кв.м буд1вл1; Гов - площа, яку займае обладнання; Ином -р!чна норма амортизац1йних в!драхувань на буд!вл1; Тн - норма ча-. су на операщю, що анал1зуеться при вшювлешп ода1е1 детал!.

4. Основн! методичн! положения розробки техн1чно1 документацп на в1дновлення деталей

Грунтуючись на систем! технолог 1чноI шдготовки виробництв

для в!дновлення деталей, встановлено: до складу норматавно-тех-н1чно! входить документац!я для визначетш номенклатури та обся-г!в в!дновлешя деталей, норм та норматива затрат прац!, мате-р!ал!в, потреби в матер!ально-техн1чних ресурсах.

Нормативи обсяпв в1дновлення базуют'ься на коефпцентах в1д-новлення для кожногс найменування деталей, що входять до номенклатури. Для розрахункт загальних обсяпв користуються зональни-ми коеф! тентами в!дновлення /КвзУ, як! визначаються за виразом:

квз 1|1мР1-Кв1 , лг/

де Мр 1 Мр1 - В1ДПОВ1ДНО к!льк1сть ремонт1в машин по зон! та на конкретному 1-му п1дприемств1; Кв1 - коеофЩ1ент вщювлення на конкретному п1дприемств1; п - к1льк!сть шдприемств по зон!.

Норматива1 документа для визначення витрат матер1ал1в, потреби в матер1ально-техн1чних ресурсах розробляються переважно розрахунково-анал!тичним методом, виходячи з типових та одиничних технолопчних процес1в, режим1в виконання операц1Я, хронометраж-них даних.

Типов1 поверхн! е найб1льш загальними первинними елементами деталей, в!д стану яких залежить хх роботоздатшсть та ресурс. В процес! експлуатацП не вс1 поверхн 1 одночасно втрачають робото-здатнють, а тому в б1льшост1 випадеав виникае необх1дн1сть в!д-новлювати окрем! поверхн!. Маючи комплект технолопчних проц^лв в!дновлення поверхонь, можна складата будь-як1 технолог1чн1 маршрута вшовлення деталей.

Основним документом, що визначае перел1к усуваемих дефект1в та вимоги до якост! вшовлених деталей, е рсмонтне креслення. Використовуючи викладен! методики, при розробц! ремонтних крес-лень обгрунтовуються основн1 та допустим! способи усунення дефек-т!в, технолог 1чн! маршрута в!дновлення, а зпдно з розробленими Пстограмами визначаються коеф!ц!енти повторност! дефект!в.

1з вс1е1 номенклатури в!дновлювашх деталей б1льше 60 % при-падае на-корпусы 1 деталь вали гладк1 та шл1цьов1. Серед ориг1-налышх деталей значну номенклатуру складають з1рочки ланцюгових передач та хрестовини кардаШв.

Для цих конструктивно-технолопчних груп деталей з викорис-танням розроблених методик та класиф!катор1в сформован! типов1 технолог 1чн1 процеси вщювлення типових поверхонь, обгрунтован1 типов 1 схеми технолог!ч!шх процес1в, типов! технолог 1чн 1 маршру- . ти в1дновлоння.

Для корпусних деталей найб!льшу повтори 1сть мають дефекта внутриших цилтдричних поверхонь нерухомих спряжень п!д п щтп-ники та стакани. Характеристика цих типових поверхонь наведена на рис.4. Для усунення дефект1в таких поверхонь розроблено спо-с!б /а.с. N 1169594/ та впроваджено технолог 1ю, що базуеться на постановш тонкост 1нних скрутних к!лець з наступним закрШлюючим та змНшюючим розкочуванням. Для шдвищення нод!йност! посадки к!лець на поверхн! отвору нар!зують гвинтов! канавки глибиною 0,3-0,5 мм та кроком 3-6 мм. Так! технолог1чн! прийоми дозволя-ють одержати гарантовану посадку к!лець в отворах /рис.5/.

Для в1дновлення гладких та шлЩьових вал!в розроблено ряд технолог !чних схем та мйршрут1в 1х вшювлення, що базуються нп електродуговому наплавленн!, контактн!й приварш металево1 стИч-ки та дроту, електромехан!чн!й обробц!, холоди!й пластичшй де-формацП /а.с. N 94851 (У. Характеристика типових зовнпшЛх шл1-цьових поверхонь наведена на рис.6.

При вщювленн! хрестовш карданних вал!в також застосовуеть-ся ресурсозбер!гаюча технолог!я на баз! пластичного деформування. Особливютю процесу ё те, що деформац!я розповсюджуеться на всю товщкну цапф, що дозволяе повнютю ксмпенсувати спрацювання поверхн! по д!аметру 1 довжш!.

Спрацювання, мм Коефппснт повторноет1

дефекту

а/ б/

Диаметр, мм Шюща поверхнт, дм^

в/ г/

Рис. 4. Характеристика типово'1 внутр:шнъо1

дил1ндрично1 поверхнх нерухомэго спряжения корпусних деталей по спрацюванню /а/, кое-фппенту повторное^ дефекту /б/, д1аметру /в/, плоиц вхдновлювально! поьерхнх /г/

Рис. 5. Залежнють эусилля вшресовки к1лець в1д подготовки поверхн1 отвору:

1 - отв!р з канавками: Б = 5 мм; Ь = 0,4 мм; «I = 70°;

матер!ал - сталь 3. 1м - 1.2 мм;

2 --0ТВ1Р з канавками: Б = 5 мм; М = 0,4 мм; о) » 70°;

матер1ал.- сталь 65Г, = 1,2 мм;

3 - отв1р без канавок: матер!ап - сталь 3, «,м = 1.2 мм;

4 - отв1р без канавок: матер!ал - сталь 65Г, 1м - 1.2 мм; . Д1аметр отвору 62 мм, ширина - 20 мм.

Б - крок канавок; Ь - глибина канавок; Ьм - товщина матер1алу к1лень.

зв

ыг.

Г 12

Й

о

■ м е-1

а

г

0,4 0,8 1.2 Спрацювоння, мм

а/

0,3 • 0,6

0.9

Коеф1ц1ент иовторност1 дефекту

б/

е

о

•м | 6

/ /

_

1

/ . .1 Л _

! 1 |

Дхаметр, мы в/

0,3 0,6 0,9

Пяоща поверх«, д*-^ г/

Рис. 6. Характеристика типово* зовн:шньо1 иоцьовсн

поверхН1 уыэвно нерухоюго спряжения по спра-цюванню /а/, коефхцаенту повторност! дефекту /б/, Д1аметру /в/, шюпц В1даовлюваяыю1 поверхях /г/

6

0

31рочки ланцюгових передач в1дновлюються з застосуванням гарячого пластичного деформування. При цьому необх1дно забезпечити виконання таких вимог: метал диска повинен бути розпод!ле- ■ , ним в к!лъкост1, щоб забезпечити компенсациэ спрацювання; при деформацп необхщю зберегти под!л зубчастого в1нця; товщину в1нця необх!дно зменшити на ст1льки, щоб забезпечити В1льний вх!д вшця м1ж ребордами накатного 1нструменту. 3 врахуванням цих вимог при конструюванн1 штамп1в необх!дно забезпечити одна-ковий об'ем металу, що розпод!ляеться на кожний зуб > тобто:

Va - R|)'h b - const , ЛЗ/

де Z3B - число зуб1в з!рочки; Rj l - рад1уси вистутв зовнии-ньо1 1 внутр!шньо1 кромок штампу; h - коефщхент, що враховуе форму канавки /для прямокутно: - h - 2, для трикутно! - h - 1/; b - глибина канавки.

На основ! методичних положень, що викладен1 в цьому розд!л1, за участю автора розроблено 86 типових технолог!чних процес!в в!дновлення типових поверхонь, що охоплюють основну номенклатуру в!дновлгованих деталей.

Детально методика оформления ремонтних креслень та техноло-Пчних процес!в в1дновлення деталей викладена в галузевих стандартах ОСТ 70.0009.005-85 та OCT 70.009.С06-85, розроблених п1д . методичним кер1вництвом та на баз! теоретичних досл!даень автора.

. Рекомендацп для створення виробництв е узагальнюючим документом, що визначае технолог Но та орган 1зац1ю вшовлення деталей на Шдприемствах. Для основних тип!в виробництв так! рекомен-дпчп розроблен1 за участю автора 1 видан! масовим тиражем /16 брошур та альбом1в/.

б.Обгрунтування системи засоб!в технолог1чного оснащения

Засоби технолог1чного оснащения /ЗТ(У створюються для забез-

31

печения виконання операщй технолог1чних процес1в вшовлення деталей з заданою продуктивнютю, точнютю 1 у в1дпов1дност1 1з за-проектованими режимами. Тому еих!дними даними для формування сис-теми е типов! та одиничн! технолог1чн1 процеси в!дновлення деталей.

Система ЗГО е Шдсистемою системи технолог 1чно1 Шдготовки вирооництв 1 розгляд£.гться як и складова частина. Входом системи е технолопчн! процеси вшовлення деталей та технолопчна потреба ремонтних п1дприемств та 1нших виробничих формувань в ЭТО. Виходом системи е обладнання, технолопчн! комплекси, прис-тро! та оснащения для ремонтно-обслуговуючо1 бази АПК. Зворотним зв'язком е попит ремонтних шдприемтсв та господарств на ЗГО.

При визначен! можливост: та доЩльност! застосування 1сную-чого обладнання або створення нового за основу були прийнят! по-.сазники його призначення за паспортними даними або показники карт р1вня, складених на основ1 патентних досл1джень.

Зпдно з способами та видами обробки деталей однотипно обладнання оц1нювалося 1 ранжувалося за показником питомих витрат на експлуатаЩю /Зу£/ з врахуванням продуктивности

Зуб - , /14/

де Зч -.витрати на експлуатаЩю обладнання, що включають аморти-зац1йШ в1драхування, витрати на 1нструмент, поточний ремонт, енергоресурси, воду в розрахунку на одну годину робота обладнання; К - к!льк1сть обладнання одного найменування;необх1дного для реал!зац11 способу /технолог очного процесу/; V - годин^ продук-тивн1сть обладнання.

В систем! однотипне обладнання розмпцене в порядку зб!лыие-ння питомих витрат. В1дсутн1сть обладнання з необхшвгаи показ-никами вказуе на необх1дн!сть його створешя, а ранжування -за показником питомих витрат визначае перевагу його застосування.

При формуванн! комплексов облладнання для тигпв виробшцтв

визначальним показником е коефЩ1ент використання обладнання.

Проведена класиф1кащя 1 кодування обладнання та оснастки. Класиф1кац!йними ознаками для обладнання е: способи в1дновлення, сфера його застосування та придатнють для вшовлення певних конструктивно-технолопчнйХгруп. деталей. Для оснастки: конструк-тивно-технолог 1чн1 групи деталей, призначення за видами обробки та тили виробництв.

На основ1 проведених розрахунк1в та класив1кац11 сформована система ЭТО для в1дновлення деталей.

Система ЭТО для в!дновлення деталей е складовою частиною ЭТО для техшчного обслуговування, ремонту технпси та вшовлення деталей. Узагальн!-1Ьч1 дан! про систему ЭТО для вшювлешт деталей наведен! в табл.2.

Таблиця 2

Загальна характеристика системи ЭТО

К1льк1сть найменувань обладнання. шт

^шпмршя1В ^знаходить-:рекомендова-вшювлешш ;ся т т_ .¡{0 до тго_

_:робництв! :товлення_

Шдлягое : знаходиться замИЛ :в стадп _:розробки

Зварювашш 93

Наплавлешя 48

Нанссення метал!- 28 зац!йних покрить

Нанесения електро- 13 л1тичних покрить

Наплавлешш 1 зали- 1 вашя р1дким мет алом

Пластична деформац1я 4

ЕлектромехаШчна 1 2 електроф1зична об-робка

Терм1чна 1 х 1м нее— 29 терм1чна обробка

Обробка р!занням 37

Всього: 401

2 14 3

2 1 2

16

1

56

Загальна к!льк!сть найменувань обладнання 472.

Проведен1 доел1дкення системи ЭТО та узагальнення дозволили обгрунтувати основн! напрямки створення перспективного обладнан-ня для зварювання та наплавлешя, пластично1 деформацп, прист-ро!в для механ1чно1 обробки деталей при вщювлеши.

б.Узагальнення результат 1в досл1джень 1 оцшка 1х економ!чно1 ефективност!

Розроблен1 типов 1 технологи, система ЗТО, галузеы стандарта, методики та класиф1катори е методичною базою для вир1шення вс!х питань, пов'язаних з технолог Мною шдготовкою аирооництв для в1дновлення деталей. При вс1х формах техн!чного сервюу комплекс роб1т для вщювлення деталей е найсНльш вагомим, так як забезпечуе задану як!сть вхдремонтовано! техн!ки та м1н!мальний р!вень витрат на шдтримання техн1ки в роботоздатному стен!.

Анал1з одержаних результата показуе, що подальший IX роз-виток можливий в таких напрямках:

використання розробок шженерно - техшчними пратвниками вс1х галузей народного господарства, зайнятих створенням техно-ломй, документацп, ЗТО з метою шдвищення продуктавност 1 1фащ;

удосконалення учбового процесу при п1дготовц1 фах!вц1в у вузах та середн!х спец1альних учбових закладах;

використання типових технолог 1чних процес1в, кершшх документ 1в та методик безпосередньо на ремонтних п1дприемствах для вир1шення практичних питань розробки та удосконалення ^технологм-них процес1в вщювлення деталей, нормування затрат прац1 1 ма-тер!ал1в, стосовно конкретних умов п!дприемств;

використання розробок в учбових процесах 1нститут1в п!дви-щоння квал!ф1кацп кер1в1шх та шженерно - техшчнкх прац!вник1в щодо структур!! системи технолог 1чноi подготовки, ii функшй, ор-

гашзацп робота вшов1дних служб, мехашзацп та автомятизацп 1нженерних роб1т;

удосконалешм програм та методик проведения науково-досл!д-них роб 1т у науково-дослщшх 1нститутах та вузах з метою розроб-ки типових технолопчних рпиень, унхверсальних, ун1ф1кованих та блочно-модульких ЗГО, норм 1 нор<1атив1в для матер1ально-техн!ч-ного забезпечення виробництв.

Розроблен! методичш матер!али створили реальн1 передумови для автоматизацП вир1шення ряду питань технолог1чноI Шдготовки виробшщтв.

На 1х баз1 розроблен! автоматизован! шдсистеми обгрунтуван-ня номенклатур« вщювлюваних деталей та розпод!лу 1х за типами виробництв, вибору оптимальних епособ!в вщювлення деталей, про-ектування технолог Мних процес!в вщювлення деталей, Шформа-ц1йно-пошукова шдсистема - обладнашя для вщювлешш деталей. Для 1х реал!зацп використовуеться сучасна комп'ютерна техн1ка.

Реал1зац1я результат1в досл!джень дозволяе п)двищити продук-тивнють прац! пшенерно - техн1чних пращвник1в майже в 4 рази. Економ!чний ефект в!д зменшення витрат на технолог1чну Шдготов-ку виробництв .для вщювлення деталей складае близько 2,5 млн. крб, а за рахунок зменшення шробничих витрат безпосередньо на ремонтних шдприемствах - 8,25 млн. крб. /в Щнах до 1991 р./.

Фактичний економ!чний ефект в!д впровадження результата досл1джень складае б!льше 3 млн. крб. /в ц1на^?991 р./.

'ЗАГАЛЬН! ВИСНОВКИ

1.Деф1цит енергоресурс!в, сировини та матер!ал!в, еколоПч-на ситуащя на перошй план висувають проблему вторинного викорис-тання ресурс1в. В цьому зв'язку вШювлення спрацьованих деталей е вагомим джерелом забезпечення АПК Укра пш запасними частинпми

та Шдтримання технпш в роботоздатному стань Своечасна технолог 1чна п!дготовка ремонтно-обслуговуючих виробництв вс1х тип1в 1 р1вн!в, забезпечення хх необхщшми технолопями, обладнанням та документацХею уможливлюе розширення номенклатури вхдновлюва-них деталей в 2-3 рази та збхлыиення обсяпв вшювлення в 1,3 -1,5 рази.

2. Розроблен1 принципи класиф1кацп 1 тип1зацп вхдаовлюва-них деталей та хх елементхв, дефект1в, що враховують розм1рн1 характеристики, вида 1 розмхри дефектхв, технолог1чн1 характеристики поверхонь складають основу для формування конструктив-но-технолог1чних груп деталей, типових технологхчних маршрутхв в1дновлення деталей та засобХв технологхчного оснащения.

3. В результат 1 теоретичних досл1джень встановлено, що для вслх в1дновлюваних деталей найб1лш загальними елементами е типов! поверхнХ, що характеризуются однаковими конструктивними оз-наками та умовами робота в спряжениях. Будь-яку вщювлювану деталь мокна представита як сукушхсть типових поверхонь. Вся номенклатура вшовлюваних деталей схльськогосподарськох техн!ки складае 54 конструктивно-технолог 1чн1 групи, загалышми для них

е 23 основн! типов! поверхн!. Для типових поверхонь характерш 9 вид1в конструктивно! под1бност! та 14 вид1в умов робота в спряжениях.

4. На основ! анал1зу шлей технолог 1чно 1 п!дготовки виробництв та проведених теоретичних досл1джень розроблена нова система технолог1чноI п1дготовки виробництв для в!дновлення деталей, що грунтуеться на класиф1кацп 1 типхзацп деталей 1 1х елемен-т!в, методиках оц1нки пристосованност! деталей до вшовлення, оптим1зац11 номенклатури 1 способ1в вЩювлення. Одержана залежшсть для оптим!зац11 функцюнува1шя системи. При оптимальному вархантх витрати на технолог1чну Шдготовку зменшуються в

3 рази, а термши шдготовки - з 2 рази.

5. Одержат залежност! 1 розроблека мотодика оц!нки присто-сованост! деталей до вшювлешт за конструктивними, економ 1'ши-(«I та комплексными показниками. При конструктивному анал1з1 дета-л1 ошнюються за 9-ма показниками, що враховують можливють зас-тосування ремонтних розм1р1в, використшшя технолог Мних баз, пеобхшистъ переустановок, масу, можлив!сть використання сер1й-ного оснащения, застосування змщнюючих покрить, однотигапсть поверхонь. Економгяшми показника<ми е трудом1стк!сть та витрати на вщювлення. Комплекашй показник враховуе конструктивн! особ-ливост 1. коефщгент вщювлення ресурсу та витрати на вшовлен-ня. Детал! е пристосованими до вщювлешш при значениях комплексного показника но менше 0,2.

6. Обгрунтування номешслатури в|дновлюваних деталей I розпо-д!л IX за типами вироиництв включае групувашя деталей, сумуван-ня площ однотипних поверхонь з наступним анал!зом техн!чних, економ !чних, орган1зац1йних показник!в та вибором засоб!в технологичного оснащения. Технгяи показншш визначаються технолог1чни-ми можливостями способ1в по забезпеченню якост! вщювпення, еко-м1чн1. - витратами на в!дновлешм. Орган 1защйним ' показншсом, що визначае дотльШсть вщговлення на ремонтних Шдприемствах для власних потреб е коефппент викошстання обладнання. Одержано залежшсть для визначення мпимального значения коефЩ1енту використання обладнання, виходячи 1з максимально допустимого р1в-ня витрат на вщювлення пор!вняно з централ:зованим вщювленням.

7. Встановлено, що способи в1дновлення необххдно ошнювати по забезпеченню заданоI 1мов1рност1 безв!дмовно1 робота та кое-фЩ1енту вщювлення ресурсу типових поверхонь 1 деталей в шло-му. Одержан! залежност1 та ' розроблена методика обгрунтування способ!в в!дновлення деталей, що передбачае к!льк.1сну оцПжу по-

казниклв надШюст! за результатами прискороних випробувань та техн1ко-економ1чних показник1в. Доц!лън1сть застосування того чи ишюго способу вщювлення детал! або групп деталей широко I но-менклатури визначаеться 1нтегральпим техн1ко-економ1чним показ-пиком, що враховуе показники надШюст! та витрати на вщювлення. Методику доц!пшо використовувати при розробц! ремонтних креслень, на стадп проектувашя технолог 1й вщювлення деталей та оц1нки д1ючих технолопй.

8. Основними конструкторсыаши та технологМними документами, що визначають техн1чн1 вимоги до вщювлених деталей, основ-н1 та допустим! способи вщювлення, технолопчн! мапирути вико-нання операц!й, нормування трудоеитрат, матер!алш, оптимальн! режими виконання операщй, е ремонта! креслешш та типов! технолог 1чн! процеси -вщювлення типоьих иоверхонь деталей. 1з сукуп-ност! типових технолог мних irpouec ! в фцмушться технологМн1 процеси в!дновлення будь-яких деталей, виоираються необхщн засоби технолог1чного оснащения.

9. Визначен! технолог1чн1 характеристик типоьих иоверхонь основних конструктивно-технологМних труп деталей, щп включають характеристику спрацювань, розм!рш характеристики та илощ! ыд-новлюваних поверхонь. Обгрунтоваш типоы схеми технолог мних процес!в, енерго- 1 ресурсозбер1гаючих технолог 1й ix вщювлення. Для корпусних деталей - технолог 1я постановки скрутних к!лець з наступним закр!плюючим та змЩнюючим розкочуванням; для вал1в гладких 1 шлЩьових - застосувашш ун!версальних електродугових та електроконтанктних процес1в наплавлення; для хрестовин карда-н!в - пластична деформащя; для з1рочок лашдогових передач -пластична деформаЩя в гарячому стан! та зубошжатувашш.

10. Розроблена система засоб!в технолог много оснащения, що включае класиф!кац!ю !х за способами вщювлення, типами вироб-

ництв та конструктивно-технолог1чними трупами. Однотипне обладнання оцшюеться показником питомих витрат на Яого експлуататю з урахуванням продуктивностI. В1дсутн1сть обладнання з необх!д-ними показникоми для забезпечення технолог 1й св!дчить про необ -хшпсть його створення чи модерн!зацП юнуючого. Сформован! комплекси обладнашш для р!зних ланок ремонтно1 мережь Система включае 472 найменування обладнання, 1з яких 401 вииускаетъся чи випускалося сер1йно або за разовими замовлешями, в стадп розробки та-освоения виробшщтва - 62 найменування, плие шдля-гае зняттю з виробшщтва або модерн 1зацП. Створена автоматизо-вана 1нфор-1ац]Пно-пошукова система по обладнашю для в!дновлен-ня деталей.

11 .Узагальнюючим документом для технолог 1чно1 п!дготовки виробництв е рекомендацп по орган 1зацII виробництв для конкретних об'ектпз, машин, агрегат!в, конструктвно-технолонч-них груп деталей. РекомендацП включають дан! щодо номенклатур!! 1 обсяпв вщювлешш, обгрунтування способ!в, необх!дних площ та обладнання, енергоресурс!в, трудових 1 матер 1алыю-техн1чних ресурс 1в для вшговлення деталей 1з задашь показниками якост!, а також вс! вихщп дан! для розробки проект [в для створення виробництв, технгше переозброеннл чи реконструкцию.

12. Розроблен! методики, класпф!кэтори 1 типов! тсхнолоич-н! процеси е шформащйною базою для створення автоматизованих систем обгрунтування способ !в вщновленш, 1!оменклптури в!днов-люваних деталей, розробки технолог!чних пронес 1в вщювлешш деталей. Створено необхщю програмне забезпечення для персональ-них комп'втер!в. Використання автоматизовшшх систем дозволяе в дек!лька раз1в Шдшицити продуктивШсть 1нжпнорно1 прпц!.

13. РозрахушсовиЯ р!чний економ!чний ефсжт в!д реал1.эацп результата досл1дж<ч!Ь за рохунок зменшешш витрат по ро^робку

нормативно-техн1чно1, технолог 1чно i та конструкторсько I документец! 1, пдаищення продуктивност! прац! Искенерно-техЩчних пра-щвник1в, забезпечошш виробництв документащею 1 зменшення ви-робничих витрат на вщювлешш деталей складае б шлю 10 млн.крб. /в Щнах до 1991 р./. Питом! ьитрати на технолог 1чну шдготовку виробництв ВШЮВЛ1..ПШ деталей змешуьться майже в 4 рази.

Фактичний економ1чиий ефект В1д реал!защ1 методичних роз-робок у ВЩ1ВСД DHBO "Ремдеталь", ПКП "Молдс1льгосптехпроект" та впроводжених технолопй в Гроб]нк1вському 1 Б1лоцерктс;ькому РГП Ки1всько1 обл., ВШшанському РГП Черкасько! обл. Принминсь-кому та Оршанському ремонтних заводах БI лору с! та limix |>емонт-них Шдприемствах складае б!льше 2 млн. крб. /в щнах до 1991 р./.

14. Результата робота використаш в розроблених галузевих стандартах, класиф1каторах, кер1вних техн1чних матерюлах, методиках, положениях, рекомендащях, альбомах ремонтних креслень та 1нших документах. Загальний обсяг опубл!ков&них документ!в складае б!льше 100 д.а.

Результата досл1джень опубл1коваш в 76 друкованих роботах, що включають 4 книги 1 8 брошур. За результатами дослшень одержано 6 авторських св1доцтв на винаходи.

. Основ}!! положения дисертацн викладеш в настушш друкова-них працях:

1. Молодик М.В., Зенкин A.C. Вщювлешш деталей машин. До-вЩшк. - М.: Машшгобудувшшя, 1989. - 4ЭЭ с. /монограф!я/.

2. Молодик М.В. Лангерт Б.А., Бредун А.К. Вщювлешш деталей машин, - 2-е вид., перероб. 1 доп. - К.: Урожай, 1989. -226 с. /монограф1я/.

Lt. Молодик М.В., Л&игерт Б.А., Бредун А.К. Вщювлешш деталей машин. - К.: Урожай, 1965 - 160 с. /монограф

4. Руденко П.О., Горохов В.А., Молодик М.В., Буряк Л.6. П!д-вищення якост1 вхдновлешм деталей машин. За редакц1ею М.В.Молодика. - К.: Урожай, 1978. - 176 с.

5.Молодик М.В., Ярославеький М.С. Ремонт с!льськогосподар-ських машин. - 2-е вид., перероб. 1 доп. - К.: Урожай, 1977. -60 с.

6. Молодик М.В., Резшченко I.I. Ремонт с1льськогосподарсь-ких машин. - К.: Урожай, 1972. - 58 с.

7. Методика техн1ко-економ1чного обгрунтування способ1в ■в!дновлення деталей машин /Молодик М.В., ГальперШ Г.Л., Котен-ко С.С., Сич 1.П./ - М.: ДЕРЖНДГ1. 1988. - 32 с.

8. Методика оцшки пристосованост! деталей до в1дновлення. РД 10.16.0002.013-88 /Молодик М.В., Шаповал Л.1./ - М.: ДЕЕЖШПЧ, 1989. - 34 с.

9. Кпасиф1катор деталей, технолог 1чних процес!в 1 маршрута у виробництв1 в!дновлення деталей машин, приотосованих до оброб-ки на ЕОМ. /Молодик В.М., Котенко С.С., Ромась М.Д. та 1н./. -М.: ДЕРВДГП, 1988. - 40 с.

10. Система технолог 1чно1 шдготовки вироб!шцтв по вштов-ленню деталей.машин, що використовуються в агропромисловому комплекс!. FTM 10.16.0002.043-88. /Молодик М.В., Котенко С.С., Ромась М.Д. та 1н./. М.: ДЕРЖНИГ1, 1989. - 24 с.

И. Молодик М.В., Шаповал Л.I. Оц1нка пристосованост! деталей до в1днсвлення // Методами! вказ1вки по нормувшЙз, ошнц! та забезпеченню ремонтопригодност! техн!ки. - М.: ДЕРЖНШ, 1991. -с. 24 - 32, 83 - 86, 88 - 91.

12. ОСТ 70.0009.005-85. Порядок розробки, узгодження та зат- ■ вердження технолог 1чно I документаци на в!дновлення деталей /Молодик М.В., Свириденко 1.П.', Артем'евя В.А./ - М.: ДЕРЖШГГ1. 1986. - 54 с.

13. ОСТ 7-0.0009.006-85. Креслепня ремонта!. Порядок розроб-ки, узгодження та затвердження /Молодик М.В., Свириденко 1.П., Грибин1ченко В.М. та 1н./. - М.: ДЕШЩП, 1986. - 16 с.

14. Молодик М.В. Система технолог2чно1 Шдготовки виробшцтв по вщювлешш деталей. - М.: ЦНПТЕ1, 1984, - 4 с.

15. Технолопчш режими мехашзоваиого зварювання корпусних чавунних деталей. РТМ 70.0009.008-82 /Молодик М.В., Свириден-' ко 1.П., Лангерт Б.А. та 1н./. - М.: ДЕРЖЩТ1, 1984. - 10 с.

16. РекомендацП по оргашзаци д!лышць вгдновлення деталей широко! номенклатури в майстернях райе1льгосптехнпси в умовах д1ялъност1 РАПО /Полупанов Ф.П., Молодик М.В. та т./. -М.: ДЕРШЩТ1. 1985. - 110 с.

17. РекомендацП по оргашзаци д!лышць вшювлоння спра-цьованих деталей машин в майстернях райс1льгосптехн!ки зони Л1-состепу УРСР /Полупанов Ф.П., Молодик В.М. та ш./ - К.: Укрс1лъ-гоептехпроект, 1983. - 102 с.

18. РекомендацП по оргашзаци Д1льниць вщювлення деталей на спешал!зованих Шдприемствах по ремонту шас1 трактора Т-70С /Молодик М.В., Козальчук В.I., Ятченко М.А./ - М.: ДЕРЖШГГ1, 1986. - 50 с.

19. Ремонта! креслення 1 карта технолопчних процесс в!д-новлення деталей автомоб!л1в, трактор!в, с!льськогоспода!-ъких 1 тваринницьких машин /Чорно!ванов B.I., Деревець I.C., Молодик М.В. та !н./ - М.: ДЕРЖЩГГ1, 1983. - Книга 1, 2, 3, 4, 5, 6. 7.-1348 с.

20. Молодик М.В. Технолопчна шдготовка виробництв // Ме-хан!защя с!льського господарства, - 1983. = N 4, с. 6-7.

21. Молодик М.В., Умрих!на H.A., Латуип<о Т.П. Спрацювання та пошкодження деталей шас! трактор!в Т-150К. // Праш ДЕРЖН1ГГ1, 1980, т. 62. - с. 39-44.

22. Молодик М.В., Шаповал Л.1. Шдвищення р«монтопридатност1

деталей - резерв скорочення витрат на ремонт машин. // Пращ ДЕПИЩП. 19Э0. т.90. - с. 53 - 65.

23. Молодик М.В., Котенко С.С., Ромась М.Д. Удосконалення системи технолог 1чно1 шдготовки виробництв по вщювленню деталей манат. // Технолог 1я судоремонту. - 1989. - N 2, с. 7 - 9.

24. Молодик М.В., Тимошенко О.Д.. Усатюк М.В. Вшовлешш хрестовин. // ТехШка в с1льському господарств1 - 1981. N 1, с. 48 - 49.

25. Молодик М.В. та 1н. Вшовлення з1рочок ланцюгових порт дач методом пластичноI деформацп. // Економ1ка I оргаШзац1я виробництва. - М., - 1981. - N 5, е.- 8 - 12.

26. A.C. 1169594 /СРСР/. Cnociö крШлення втулок в цилйщ-ричних отворах. /Молодик М.В., Костащук МЛ. - Опубл. в Б.И., 1985 N 28.

27. A.C. 1303353 /СРСР/. Вставка для ремонту деталей з трещинами. /Костащук МЛ., Молодик М.В.. - Опубл. в Б.И., 1987 N 11

28. A.C. 1759590 /СРСР/. Слое 16 вШювлення пос^очних отво-р1в шд п 1 дшипники. /Карабшеи С.С., Молодик М.В., Соколенке О.М., 1лыпщький Д.В./ - Опубл. в Б.И., 1992 N 33.

29. A.C..948510 /СРСР/. Пристргй для розм1рно-чистовох та зм1цнюючо1 обробки шл!ц1в на валах. /Молодик М.В., Даллпкян Ю.М., GparatlH О.Н., та Ш./ - Опубл. в Б.И., 1982, N29.

30. A.C. 1148206 /СРСР/. Спос1б в!дновлешш деталей типу хрестовин карданного шарШру. /Розенберг О.М., Розенберг 0.0., Молодик М.В. та 1н./ - 1984. ПублИсэцП не шдлягае.

31. A.C. 1336415 /СРСР/. Деформуючий Шструмент. /Розон-берг 0.0., Андреев А.О. , Молодик М.В. та 1н./ 1985. Публ1кацп не Шдлягае.-

32. Молодик М.В. Методачн! осноби технолог 1чно I Шдготовки виробництв по вЬшовленню деталей // Тези допов1дей на науково-

техн. конф. краш-члешв РЕВ "Сучасне обладнашя та технолог 1чш процеси для в1дновлення 1 змШнення деталей машин" "Рейде та -ль-88" /17-21 жовтня 1988 р. м.П'ятигорськ/ - М.; 1988. - ч. 1 -с. 42-43.

33. Молодик М.В. Науков! основи технолог1чно1 Шдготовки виробництв по вщювленню спрацьованих деталей. // Тези допов1-дей на науково-техн. конф. кра1н-член!в РЕВ та СФРР "Сучасне об-ладнання та технолог1чн1 процеси для в1дновлення спрацьованих деталей машин" "Ремдеталь-83" /17-22 травня 1983 р., м.Ки1в/ -М., 1983. - ч.1. - с. 68 - 69.

34.Молодик М.В. Технолог1чна п1дготовка виробництв по в!д-новленню деталей в умовах ринково1 економгки.// Робота в галуз1 в1дновлення та змщнешш деталей. Матер1али сем Шару МДНГП - М., 1991. - ч.1. - с. 24 - 25.

35.Молодик М.В. Система технолог 1чноI шдготовки виробництв по в!дновленю деталей в сучасних умовах. // Микнародна науково-техн. конф. по питаниях розвитку мехаШзацп, електриф!кацП 1 автоматизацп с 1льськогосподарського виробництва в умовах рин-кових вшосин. Тези допов1дей /15-17 листопада 1994 р., с.Гле-ваха/ - 1МЕСГ УМН, 1994. - с. 241 - 242.

36. Молодик М.В. Основш напрямки удосконалення 1 розвитку технолог 1чно1 Шдготовки виробництв по в щювлешно деталей машин //Тези доповлдей на всесоюзна науково-практичшй конф. по в!д-новленню деталей машин /2-5 грудня 1937 р., м.Рига/ - М.,' 1987. с. 2.

37.Молодик М.В. Телденцп розвитку вщювлення деталей та технолог1чна Шдготовка виробництв. // Тези доновШй та висту-П1в науково-практично 1 конференцП "1нженерн1 пробломи с!льсько-господэрського виробництва Украпги" /травень 1984 р./ - К., 19Э4. - с. 236 -237.

. 38. Молодик М.В. Впровадження прогресивних технолог1й та обладнання для в!дновлення деталей по розробках ВНД1ВСД.// Еко-номОка 1 органОзац!я виробництва. - 1986. N 7, с.Ю -12.

39. Молодик М.В. Наукове забезпечення технолог1чно1 ntjro-товки ремонтно-обслуговуючого виробництва. // ЕнергозберОгакш . технологи та техн1чн1 засоби для виробництва сольськогосподар-сько1 продукт I. Тези допов1дей на научно-техночнй конференцП /16-18 листопада 1993 р., с.Глеваха/ - с. Глеваха, 1993, - с. 171 -172.

40. Молодик М.В., Шаповал JI. I. 0ц1нка пристосованостО кон-струкци деталей с1льсысогосподарсько1 техноос до в1дновлешя. // Тези допов1дей на науково-техн. конф. краш-член1в РЕВ. "Суча сне обладнання та технолог1чн1 процеси для водновлення i змОц-нення деталей машин" "Ремдеталь-88" /17-21 жовтня 1988 р. м.П'я-тигорськ/ - М., 1988. - ч.1. - с. 70-71.

41. Молодик М.В., Котенко С.С., ГулькОн О.С. АвтоматизаЩя технологочно! п!дготовки виробництв по в!дновленню деталей. // Тези допов1дей на секци "АвтоматизаЩя процес!в техн1чного обслуговування та ремонту технОки" /18-20 квОтня 1989 р., м.М1нськ/. - М., 1989. - с. 27 - 28.

42. Молодик М.В., Котенко С.С., Ромась М.Д. Кодування Онфор-мацп при автоматизацИ технолог1чно1 подготовки виробництв по вОдновлешою деталей. // Тези допов1дей на секцП "АвтоматизаЩя процес1В техночного обслуговування та ремонту техноки /18-20 квотня 1989 р.. м.М1нськ/ - М., 1989. - с. 40 - 42.

43. Молодик М.В., Шаповал JI.I. Оцонка пристосованост1 деталей до водновлення. // ЕнергозберОгаючО технологи та техночно засоби для виробництва сольськогосподарсько! продукц01. Тези доповодей на науково-техн очной конференцоо /16-18 листопада 1993 р., с.Глеваха/ - 1993. - с. 190 - 192.

Молодик H.В. Методические основы технологической подготовки производств по восстановлению'деталей машин. Рукопись.

Диссертация на соискание ученой степени доктора технических наук по специальности 05.20.03 - эксплуатация, восстановление и ремонт сельскохозяйственной техники. Национальный аграрный университет, Киев, 19%.

Защищаются теоретические и экспериментальные исследования, которые составляют методические основы и систему технологической подготовки производств по восстановлению деталей. Установлено, что для всех восстанавливаемых деталей наиболее общими элементами являются типовые поверхности, характеризуемые одинаковыми конструктивными признаками и условиями работы в сопряжениях. Разработаны методики оценки приспособленности деталей к восстановлению, определения номенклатуры восстанавливаемых деталей, обоснования способов восстановления, сформирована система

I

средств технологического оснащения, направления совершенствования технологии восстановления деталей. Приводятся данные об эффективности результатов исследований.

Molodik N.V. Methodical bases of technological preparations of production In machine details' restoration.. Manuscript.

. Thesis for. a degree of Doctor of technical sciences, 05.20.03 - exploitation, rehabilitation and mending of rural economy machines. National Agrarian University, Kyiv, 1996.

There is theoretical and experemental analysis which form methodical bases and thr system of technological preparation of production to details' restoration.

It was stated uiat for all rehabilitated details the most common element Is typical surfaces which are characterized by the same cjnstructlon criterion and the same conditions of work

in conugatlon. Details' adjustment estimation technigue to restoration, definition of restored details' nomenclature, rehabilitation procedure substantiation were developed, orientations of improvement of details' resroration technology, the system of technical equipment means was formed.

The data on efficiency of analysis results are given.

Ключов! слова: методики, система технолог!чно1 шдготовки, вшювлення деталей, техшчна документашя, засоби технолог1ч-ного оснащения, технолоНчн! процеси, способи вщювлення.

ГПдп. до друку НО/.0С. Формат 60хБ4'/и. 11ап1р

друк. № 2 . Друк офсетный. Умоон. друк. арк. Умовн. фарбо-в!дб. Обл1к.-вид. арк. 2,3

Тираж юс> ■ Зам. Л« С-8£ .

Ффма «ВШОЛ». 252151, Ки1в, пул. Волинська, 00.