автореферат диссертации по приборостроению, метрологии и информационно-измерительным приборам и системам, 05.11.16, диссертация на тему:Информационная система контроля и диагностики технического состояния механических узлов технологического оборудования

кандидата технических наук
Уваров, Сергей Вильевич
город
Донецк
год
1997
специальность ВАК РФ
05.11.16
Автореферат по приборостроению, метрологии и информационно-измерительным приборам и системам на тему «Информационная система контроля и диагностики технического состояния механических узлов технологического оборудования»

Автореферат диссертации по теме "Информационная система контроля и диагностики технического состояния механических узлов технологического оборудования"

6 од

Донецький державний технічний університет

І ИЮН 'Я97

На правах рукопису

УВАРОВ СЕРГІЙ ВІЛІЙОВИЧ

Інформаційна система контролю та діагностики технічного стану механічних вузлів технологічного обладнання

¡легальність 05.11.16 - «Інформаційно-вимірювальні системи»

Автореферат дисертації на здобуття вченого ступеня кандидата технічних наук

Донецьк-1997

Дисертацією є рукопис.

Робота виконана на кафедрі промислової електроніки Донецького державне технічного університету.

Науковий керівник доктор технічних наук, професор Сагайда Іван Михайг вич. ..

Офіційні опоненти: доктор технічних наук, професор Скрипник Ю[ Олексійович, кандидат технічних наук, доцент Воронцов Олександр Григорович.

Провідна організація: ВАТ НДІПТ маш (м. Краматорськ).

Захист відбудеться О(о 1997 р. о 14 годині на засіданні спеціалізоваь

вченої ради К.06.04.01 Донецького державного технічного університету за адресо 340000, м. Донецьк, вул. Артема 58, корп. 1, аудит. 201.

Відгуки на автореферат направляти на адресу: 340000, м. Донецьк, вул. Артеї 58, вченому секретарю ДонДТУ.

З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Донецького державна технічного університету.

Автореферат розісланий « *^3 » 1997 р.

Вчений секретар спеціалізованої вченої ради кандидат технічних наук, доцент

Мокрий Г.В.

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ. гуальність та ступінь дослідження теми.

Аналіз стану розвитку технологічного обладнання в різноманітних галузях народ-

о господарства підтверджує необхідність оперативної технічної діагностики ме-іічних вузлів у процесі їх експлуатації. Тому актуальність вирішення задачі оператив-діагностики проявляється як в технічному плані (необхідність у комплексі фікованих засобів діагностики), так і в науковому плані (необхідність у подальшому ¡витку діагностичних методів, які базуються на аналізі як віброакустичних сигналів,

: і інших носіїв діагностичної інформації).

Відомі методи і засоби реалізації діагностики технічного стану механічних вузлів :нологічного, закрема верстатного, обладнання. Вони достатньо детально викладені рацях відомих вчених: Кудінова В.А., Генкіна М.Д., Соколової А.Г., Мисловича М.В., с’янова В.П., Скрипника Ю.А., Зелика В.П. Одночасно з’являються роботи по новим ірямкам, зокрема по комп’ютерній діагностиці, яка забезпечує нові інформаційні тех-югії для обробки діагностичної інформації на ЭОМ, експертні системи технічної гностики, які базуються на методах штучного інтелекту.

Суть стану питання з інформаційно-вимірювальними системами родіагностики характеризується слідуючими особливостями, які обмежують їхні мож-юсті: недостатній розвиток комплексного підходу в дослідженні технічної гностики; відсутність методів оцінки технічного стану механічних вузлів, альтерна-іних вібродіагностиці; відсутність розвинутих методів самодіагностування юрмаційно-вимірювальних систем вібродіагностики; відсутність розвинутих методів ійняття рішень про технічний стан вузлів в нечітко визначених умовах.

Тому розвиток нових підходів до синтезу оптимальних структур інформаційно-/іірювальних систем діагностики є важливою комплексною науковою та народногос-іарською задачею, що обумовила тему цієї дисертаційної роботи.

Вона складається з слідуючих компонентів:

1. Розробка моделей об’єкту, що діагностується, і перетворення вимірювальних налів в інформаційних системах контролю та діагностики (ІСКД), які базуються на 4их підходах.

2. Находження і обгрунтування оптимальних, найбільш інформативних гностичних ознаків (ДО) в вібродіагностиці металоріжучого обладнання.

и

3. Розвиток нових підходів в технічній діагностиці, що базуються на методі аналі рельєфу деталі, виготовленій на діагностуємому верстаті; методи спряжених пар метрів для самотестування інформаційних систем контролю та діагностики; мето; штучного інтелекту (ШІ) для розпізнавання виду дефекту при діагностуванні в нечіткі умовах.

4. Розробка нового алгоритмічного забезпечення ІСКД, функціонуючих з викор станням нових підходів до діагностики механічних вузлів.

5. Синтез структур комп’ютеризованих ІСКД з різноманітними ступеняі\ інтелектуальності.

Метою роботи є побудова широкофункціональних інформаційних систем, 5 підвищують якість оперативної оцінки технічного стану механічних вузлів техн логічного, зокрема верстатного обладнання.

Об’єктом дослідження являються ІСКД механічних вузлів технологічного , зокрег металоріжучого верстатного обладнання.

Основна ідея роботи полягає в удосконаленні традиційної вібродіагностики шг хом застосування методу аналізу рельефа поверхні обробленої деталі, методу спря* них параметрів та математичного апарату теорії нечітких множин, що підвищує опер тивність та інформаційність технічного стану обладнання в нечітко визначених умовах

Теоретична цінність, практичне значення та новизна досліджень.

Теоретична цінність та новизна роботи заключається в комплексній розробці дослідженні: математичних моделей перетворювання інформаційних сигналів в канал ІСКД різноманітної природи; методів та алгоритмів розпізнавання образів дефектів с новних механічних вузлів точильних та шліфувальних верстатів на основі анал рельєфу обробленої деталі; методів та алгоритмів різпізнавання дефектів в нечітк умовах на основі теорії нечітких множин.

Практичне значення заключається в тому, що складено «словник» найбілі інформативних діагностичних ознаків для механічних вузлів точильних та шліфувапьн верстатів, розроблено ряд модульних структур ІСКД з широкими функціональни можливостями залежно від ступеня інтелектуальності та запропонована методика застосування для оперативної діагностики. ІСКД з самотестуванням підвищують еф тивність і якість оцінки технічного стану механічних вузлів без їх попереднього демі тажу; ІСКД з приміненням методів штучного інтелекту дозволяють діагностувань нечітких умовах.

Наукові положення і результати, які захищаються, та особистий вклад автора в їх зробку.

Положення:

1. Закономірність впливу сукупності дестабілізуючих факторів, виникаючих при звитку дефектів у механічних вузлах технологічного, зокрема верстатного, обладнан-

полягає в композиції амплітудного та частотного впливу на вимірювальний іроакустичний сигнал.

2. Надійне знаходження дефектів механічних вузлів та прогнозування їх ресурсу іечітко визначених умовах, особливо на початкових етапах розвитку дефектів, вима; тонкого аналізу рельєфу поверхні виготовленої деталі та застосування методів учного інтелекту для обробки діагностичної інформації, зокрема - теорії нечітких ожин.

Результати:

1. Розроблені та досліджені математичні моделі перетворювання інформаційних -налів в каналах ІСКД, що реалізують такі носії, як віброакустичні сигнали, зфілограми рельєфу виготовленої деталі, експертні оцінки.

2. Розроблені методи та засоби формування діагностичної інформації по злізу рельєфа поверхні деталі; методом спряжених параметрів для самодіагностаки <Д; методом штучного інтелекту для діагностики обладнання в нечітких умовах.

3. Розроблено нове алгоритмічне забезпечення для запропонованих нових /одів в технічній діагностиці механічних вузлів.

4. Розроблені та експериментально перевірені структури макетів ІСКД з різним гпенем інтелектуальності, побудовані на основі розроблених методів.

Декларація особистого внеску дисертанта в розробку наукових результатів, що носяться на захист.

Автором самостійно розроблені: моделі вимірювальних каналів ІСКД з різними ііями інформації, альтернативний віброакустичному метод аналізу рельєфа поверхні -отовленої деталі з метою нерозбірної діагностики: розвинуті методи штучного електу з метою діагностики обладнання у нечітких умовах; нове алгоритмічне забез-чення ІСКД з різноманітними принципами функціонування.

Дисертантом у співавторстві розвинуті методи спряжених параметрів для са-діагностики з метою підвищення якості діагностичної інформації; розроблено ряд

ІСКД з різноманітним рівнем інтелектуальності; проведені лабораторні та промислоЕ іспити ІСКД на Балтійській електростанції.

Методологія та методи досліджень.

При вирішенні поставлених в работі задач були застосовані: методи теорі імовірності та математичної статистики; теорія інформації, зокрема теорія знаходження розрізнення сигналів і розпізнавання образів; теорія коливань ріжучого інструменту т; оброблюваної деталі; теорія нечітких множин та нечітких інтегралів.

Рівень реалізації, впровадження наукових розробок.

Результати досліджень і розробок автора дисертації були використані при проек туванні ІСКД III рівня інтелектуальності в АТЗТ «КАТРІС» з послідуючими іспитами ма кету в умовах механічного цеху Балтійської електростанції, а також при виготовлень макетів ІСКД І та II рівнів інтелектуальності в МП «Фотонприлад». Системи рекомендо вані для послідуючого тиражування.

Апробація, публікація, структура та обсяг дисертації.

Апробація. Основний зміст і результати роботи доповідались на науково технічних конференціях: «Проблеми автоматизації технологічних процесів» (м. Волго град 1990 р.), «Сучасні проблеми машинобудування і технічний прогрес» (м. Севастс поль, 1996 р.) «Гідромеханіка в інженерній практиці» (м. Київ, 1996 р.), на технічних ра дах ЛДПЗ та Балтійської електростанції, на розширених засіданнях кафедр ДДТУ (ьі Донецьк, 1995 р. -1996 р., 1997 р.)

Публікації . Основний зміст дисертації опублікований в 12 друкованих працях, тому числі у трьох авторських свідоцтвах.

Структура та обсяг дисертації.

Дисертація скдадається із вступу, п’яти розділів, основних висновків по роботі, додатків та переліку використаної літератури.

Обсяг роботи складає 153 сторінки основного тексту, 44 рисунка, 4 таблиці, пе релік літератури складає 109 найменувань.

Основний зміст роботи.

У вступі обгрунтована актуальність теми дисертаційної роботи, сформульоваї мета та задачі досліджень, визначена наукова новизна та практична цінність роботи, також наведені відомості про апробацію наслідків досліджень і структури роботи.

У першому розділі розглянуто стан наукових розробок як в області методів, так приладів технічної діагностики основних механічних вузлів технологічного обладнанж зокрема верстатів.

Аналіз стану показав існування цілого ряду вимірювальних та інформаційних за-

i різноманітної складності, рисунок 1. Суть інформаційних задач, які апроксимують

нічну діагностику, зводиться до знаходження віброакусгичних сигналів ВАС - в/ на ні акустичних завад на основі двох альтернативних рішень, до відміни цих же сиг-іів по вимірювальних каналах на основі багатоальтернативних рішень та до пізнавання образу дефекту рельєфу на основі порівняння вектора фактичних -ностичних ознаків {ДОф} з вектором зразкових діагностичних ознаків {ДОсл} із ювника» ознаків. На базі проведеного аналізу обрано напрямок та задачі подальших ¡ліджень. .

У другому розділі складені та досліджені діагностичні моделі: первинна модель -дель об’єкту діагностування як перетворювача дефектів в діагностичні ознаки; вто-іна модель - математична модель послідовного перетворювання віброакустичних налів в наслідок реакції вимірювального канала на появу збурень, рисунок 2. Ці мо-

ii дозволили проаналізувати процеси перетворювання вібро-акустичних сигналів іС) в різні форми електричного сигналу в результаті дій збурюючих факторів.

В третьому розділі проведені дослідження наявних дефектів та тих, що наряджуся у підшипниках, зубчатих зачепленнях, шпінделях та робочих поверхнях зубів в іультаті дії збурень різної природи. Проведені дослідження по вияву найбільш юрмативних діагностичних ознаків (ДО) як аналітичним, так і експериментальним яхом на верстатах точильної та шліфувальної груп в умовах механічного цеху ітійської електростанції. Результати цих досліджень підтвердили, що пошук ібільш інформативних діагностичних ознаків дефектів є найбільш тяжкою операцією рмалізації. Виділені також типові ознаки дефектів і складено «словник», що дає мож-!ість оперативно знаходити місця аварійних ситуацій в верстатах точильної та іфувальної груп. Однак застосування ДО для розпізнавання виду дефекту і складен-прогнозу ресурсу дефектного вузла є важкою справою із-за відносного суб’єктивізму іретичних та експериментальних досліджень різних вчених, неповноти та нечіткості гностичної інформації. Це потребує подальшого розвитку нових підходів до отриман-оцінок технічної діагностики, як, наприклад, методів штучного інтелекту.

У четвертому розділі розглянуто інструмент досліджень - математичні методи для юбки носіїв інформації з метою діагностування. Дослідження показали, що широка номанітність методів віброакустичної діагностики свідчить про труднощі виділення із С інформації про стан контрольованого вузла на фоні високого рівня завад і відносно них змін корисного сигналу. Найбільш розповсюдженими методами являються ко-

JOÔ ffy mfz. na, Сукупність еталон-них Д 0

Afiuüp

âfysh «—„—' m* ч~- '

{№ф\ {№>}

SSW».

S,

[Xn

Sn.

5 і

Ші

,6

_ Знаходження _ Розрізнення Рогпізнооання ВЯС . ВЯС ofycrey дере/гт

2 хальтернативе Впгалуоальтеряа- Порібняння фоши

~ рішешя /пі/âffeр/шенш '.них та е/пилон-

~ ' ' них ДП

ІіВ

Т 3®^п>^-п/л'ІІ і Г{ Sj® ЕSn-/

T2Zíi+Xn~„0" Гі S^ZSm

Tn Sn® % Stl-і

Puсуноні- Техні. ті гла ¿яформації/н/ заЗ&оння.

ffiôpoâùasHOcmi/jfU

Дй^ ~ \flOe

СА

Рі- оператор перетворення виникаючого дефекту (механічних коливань) у віброакустичний сигнал (ВАС) та впливу середовища позповсюдження:

/, е -> І>(/, V, ^) -> ^ (/, А, <р)

Д5) ія(3)

Н/,А,'Р) = ( 7- 'і). 4'),?>(.')];

К=\

Рг - оператор перетворення ВАС в електричний сигнал:

г(/,А, ср)^>и= Г^(/, Л, 0>)) ; гд - характеристика давача

Рз - оператор погодження віброакусгичного давача з АЦП:

^)->ииЬ) = аи+аХ^

Р4 - оператор погодження віброакусгичного давача з АЦП:

и> = ки(‘‘У= 4т~ИФ»

[/ т

Рї- оператор обробки числового сигналу та перетворення його у діагностичні ознаки за відповідними алгоритмами:

“г'Мк,

■іт

Ндка

д%

Л‘ =

Акт

А

Ґ

АкР

А*.

Р6 - оператор перетворення діагностичних ознак у підсумкову діагностичну інформацію:

[ДПфНд Псп]

Рисунок 2 - Математична модель вимірювального сигналу в каналі

реляційно-спектральні з їх різновидностями та «копцепція відхилення». Арсеї існуючих математичних методів доповнено розробками автора по аналізу релье повірхні деталі, розвитку спряжених параметрів для підвищення якості функціонуваї ІСКД та обробці діагностичної інформації методами штучного інтелекту.

Суть розвинутого автором альтернативного способу зводиться до вимірюваї параметрів рельєфу обробленої деталі, до знаходження спектральної щільності оЄ наючої профіль, порівняння її зі значеннями, відповідаючими типовим несправностял

Таким чином формуються відомості про технічний стан верстатів точильної гр; без застосування ВАС, які використовуються в традиційних віброакустичних систел діагностики. Розроблений метод, який захищений трьома авторскими свідоцтва! ілюструється рисунком 3.

Математичний апарат, залучений до аналізу розділення складаючих коливг обробленої деталі, є моделлю перетворювання діагностичної інформації, яка вико стовується як основний спряжений параметр для самотестування віброакустичної ІСН

Суть самотестування зводится до того, що вимірювальну систему тестують с налами - спряженими параметрами, які являються моделями вимірювального сигнг на різних етапах його перетворювання в вімірювальному каналі системи. В нашому падку основним параметром є профілограми обробленої деталі, а додатковимі віброакустичні сигнали Рп7, які генеруються спеціальним вібратором В. Вони моде; ють ВАС - Р, які генеруються об’єктом діагностики Рм, та тестують весь вимірювала канал, в тому числі і віброакустичний давач (ВАД). Аналоговий електричний сигнал І який формується генератором тестових сигналів, тестує ВАД та АЦП. Числовий тес вий сигнал и*]м тестує базовий мікропроцесор, а також алгоритмічні і програмні засо Вказані параметри періодично вводяться в основний вимірювальний канал без йі демонтажу з місця установки, що забезпечує самодіагностику ІСКД. Застосування та го способу самодіагностики скорочує повірочні та ремонтно - відновлюючі роботи ІСН відповідно підвищує якість вимірювальної інформації із-за своєчасного виявлеї відхилень в роботі ІСКД.

Складність брати до уваги всі фактори, які породжують віброактивність в об’єк діагностики, широка різноманітність експертних оцінок, діагностичних озна суб’єктивізм експериментаторів, різновидності методів та інструментальної б! свідчать про велику ступінь нєвизначенності результатів вібродіагностики тривіальни методами. Тому з метою діагностики в умовах невизначенності результа досліджень автором застосовані математичний та алгоритмічний апарати нечіті

Qüpoôs/fût&m

âemastù

фдкті/wa

'K,.r

¿деялона

iff SO . 120 /60 200 240 ¿80 Х.мм

г) цоа/рімграліа

Ра су но/r JX - Формування âiae//üû/ww/m ' інформації /?о аналізу рєте/ру noâepxa/ о/їраЗл/о^алшії деталі.

%

множин та розроблена структура системи, яка дозволяє приймати рішення про ви; дефектів, ступені їх розвитку в нечітких умовах, рисунок 4.

Вона складається з 4-х підсистем, що реалізують алгоритм визначння образу де фекту, рисунок 5.

У п'ятому розділі приведені результати синтезу оптимальних модульних структур ІСКД, призначених для рішення діагностичних задач різної складності; проведена кла сифікація систем діагностики по рівню їх інтелектуальності.

За основу змістовного визначення поняття ітелектуальності системи застосо вується положення, яке пов’язує рівень інтелекту з можливостями використань апріорної та поточної вимірювальної інформації для синтезу і виконання алгоритмі! контролю. Розроблені структури, рисунок 5.6. систем діагностики, працюючих на різни: принципах, які виконують обробку прийнятого сигналу, оперують великою кількістю ха рактеристик та змістом великих баз даних. При цьому вихідний сигнал є більи інформативним порівняно зі звичайними вимірювальними системами. Основні структу ри ІСКД пройшли перевірку в умовах механічного цеху Балтійської електростанції т; показали надійну працездатність при розширених функціях.

В додатках приведені акти впроваждення результатів дисертаційної работи т; деякі результати обробки експериментальних даних.

Основні результати роботи та висновки

Дослідження аспектів технічної діагностики з точки зору комплексного, системной підходу дозволило провести теоретичне узагальнення досягнень в області діагностування механічних вузлів , а також сформулювати та вирішити сукупність за дач, які дозволили здійснити розробку та впровадження сучасних методів, алгоритмів т засобів, володіючих розширеними функціональними можливостями.

По результатам досліджень одержані слідуючі висновки.

1. Побудовані математичні моделі перетворення вимірювальних сигналів різне фізичної природи в каналах віброакустичних ІСКД, ІСКД на основі аналізу рельєфу пс верхні обробленої деталі; ІСКД на основі методів штучного інтелекту з використанняі діагностичних ознаків та експертних оцінок. Підтверджена адекватність цих моделе процесам перетворення інформаційних сигналів шляхом аналітичних та експеримеь тальних досліджень. Із результатів досліджень випливає, що підвищення ефективно с діагностування дефектів механічних вузлів залежить від ступеня залученн інформаційних підходів до знаходження, розрізнення та відтворення сигналів, які несут інфромацію про дефекти, від ступеня залучення аналізу рельєфу поверхні деталі та ме

Рисунок ^Структура ÙCKÜ на оснобі методі6 штучного інтеле/гту.

щ

1. Вихідні данні для приймання рішення:

де © - множина характеристик об'єкту діагностики (ОД), у даному випадку - характеристик ВАС, діагностичних ознак (ДО);

X - множина діагностуємих обєктів; ё® - нечітка міра ступеня важливості ДОг;

- нечітка міра привабливості ОД при оцінці їх с точки зору ДО/

<9 Є0.

2.1- функція належності нечіткого відношення на декартовом добутку 0 х У, що визначає нечітки втрати при стратегії В(х) \

</),= / |/(,9|ф))оС7,(.|5)

в ]_Х

де о - композиція відношення; | - нечіткий інтеграл; В(х) - нечітка стратегія.

3. Рішення завдання прийняття рішення:

мАх>у)= К^ОМ)00^-!*),

©

де (Та{-|х) - апостеріозна нечітка міра.

4. -> [ОД] - приватна оцінка у - го об’єкту.

5. Загальна оцінка / - го об’єкту е ° 8 ,

к

де К={8п ... ,5,} - множина ДО;

к(й) - оцінка элементу S, g - суб’єктивна міра, яка визначає ступінь важливості підмножини із К (при цьому g(K)=1).

РисунокВ - Алгоритм визначення образу виникаючого дефекту на основі штучного інтелекту.

Загально структура ЗСК й

- Впон пам'яті 11

Рецелторй Iі ііпасидзікатор

6ло/сіїлЗш ня ¿ториу-них оз-нан/0. _ Блок розрізнення оІЇ'єх-.ті£. Блок резер- вування

Бло/г формування /гершаго саена/?у

діагноз

дерешу

прогнозроз-т/7?нуее-срєнту .

. еректор

Структура ЗСКД для одро&ни ретсру &еталі

Структура ЗСІЇ& для спряжених параметр і §

Рпринпи б - Стрцитцри ТСЇІЛ

ів

тодів теорії нечітких множин. Використання моделей дозволило оцінити ступінь вплив збурюючих факторів на віброакустичні процеси, розробити способи їх компенсації т виділити найбільш інформативні діагностичні ознаки у вигляді «словника» ознаків дл верстатів точильної та шліфувальної груп.

2. Розроблено новий спосіб обробки діагностичної інформації, суть якого полягає аналізі рельєфу поверхні деталі, обробленої на діагностуємому верстаті, а на цій осної

- метод діагностики, альтернативний віброакустичному. Сумісне використання обох ме тодів технічної діагностики в розроблених ІСКД підвищило ефективність та оперг тивність оцінки технічного стану механічних вузлів верстатів.

3. В роботі одержано подальший розвиток методу спряжених параметрів, якими явл5 ются використані оцінки рельєфу виготоволеної деталі. Суть методу зводиться д періодичного самотестування ІСКД без її демонтажу, що значно підвищує надійнісл розпізнавання дефекту та зменшує вірогідність відмови від розпізнавання.

4. Розроблено новий метод діагностування механічних вузлів на початкових етапах ро: витку дефектів в умовах відсутності адекватних детермінованих та теоретично обгру* тованих моделей зароджування і розвитку віброакустичних процесів. Метод базуєтьс на розділі штучного інтелекту - теорії нечітких множин. Він дозволив вест діагностування механічних вузлів в нечітко заданих умовах із-за суб'єктивного хараюч ру більшості теоретичних та експериментальних досліджень різних вчених. Застосуваї ня методу дозволило підвищити якість діагностичної інформації, зокрема звузит діапазон коливань загальної похибки розпізнавання дефекту на 20-30 відсотків.

5. Для розроблених методів технічної діагностики створене нове алгоритмічне забезт чення, що дозволяє подальший розвиток програмного забезпечення функціонувань ІСКД.

6. На основі проведених комплексних досліджень побудовано ряд структур модульні» комп’ютеризованих ІСКД, виконуючих операції знаходження та розрізнення сигналів, и. несуть інформацію про дефекти механічних вузлів, а також розпізнавання образів - хі рактеру дефекту та прогнозування залишкового ресурсу. Структура таких ІСКД визні чається рівнем інтелектуальності, функціональними можливостями та об’ємом виник; наючих технічних вимірювальних задач і областями їх застосування.

7. Аналіз функціонування розроблених ІСКД, побудованих на запропонованих нових мі тодах, дозволив визначити джерела ефективності проведених досліджень.

il

Перелік праць, в яких містяться головні наукові результати дисертації

1. Уваров C.B., Сагайда П.И. К вопросу о применении методов искусственного ин-ллекта к диагностике механических узлов // Новые экономические отношения и кад-вое обеспечение производства: материалы докладов межвуз. научно-техн. конф. -аматорск, ДГМА, 1996. - с. 135-137.

2. Уваров С.В., Сагайда П.И., Сагайда И.М. Математическая модель преобразо-ний виброакустических сигналов в измерительном канале диагностической системы Новые экономические отношения и кадровое обеспечение производства: материалы кладов межвуз. научно-техн. конф. - Краматорск, ДГМА, 1996. - с. 137-139.

3. Уваров С.В., Сагайда П.И., Сагайда И.М. О некоторых новых подходах в техни-ской диагностике // Современная контрольно-измерительная техника промышленных целий и их сертификация (СКИТ-97): материалы научно-пракгич. конф. - Мукачево, 97. - с.71-73.

4. А.С. 1538027 МКИ G 01 13/20, Способ измерения профиля детали / В.Уваров, В.П. Зелик, Ю.Н. Рузанов. - Бюл. № 3,1990.

5. A.C. 1698618 МКИ. G 01 13 5/20. Способ измерения профиля боковых поверх-стей следа от резца на поверхности детали / С.В.Уваров, В.П. Зелик, Г.В.Воронов. ->л. №46, 1991.

6. A.C. 1792820 МКИ G 01 13 5/20. Способ диагностики технического состояния знков /С.В. Уваров, В.П. Зелик. - Бюл. № 51, 1993.

7. Уваров С.В., Зелик В.П. Разделение и идентификация источников колебаний, вникающих в зоне формообразования при токарной обработке. Деп. в УкрНИИНТИ ,12.89 г. № 2932-Ук 89.

8. Уваров С.В., Зелик В.П. Разделение и идентификация источников колебаний в не формообразования // Повышение качества и надежности машиностроительной эдукции: тезисы доклада научно-технической конференции. - Луцк, 1989. - с. 27.

9. Уваров С.В., Зелик В.П. Измерение профиля детали в следе от резца после гарной обработки // Проблемы автоматизации технологических процессов: тезисы клада научно-технической конференции. - Волгоград, 1990. - с. 75-78.

10. Уваров С.В., Сагайда П.И. Математическая модель объекта диагностирова-я и измерительного канала // Современные проблемы машиностроения и техниче-ій прогресс: тезисы доклада научно-технической конференции. - Севастополь, 1996. .238.

11. Уваров C.B., Сагайда И.М. Информационно-измерительная система диагн стики технологического оборудования // Современные проблемы машиностроения технический прогресс: тезисы доклада научно-технической конференции. - Севаст поль, 1996. - с. 237.

12. Уваров С.В. Сагайда И.М. Математические методы и моделирование рото ных механизмов при диагностировании их технического состояния // Гидравлика инженерной практике: тезисы доклада. - Киев, 1996. - с. 3.

Особистий внесок автора в наукові роботи, опубліковані в співробітницті розробка моделей перетворення інформаційних сигналів (2, 10, 12), розробка мето; діагностики по профілю виготовленої деталі (4, 5, 6, 7, 8), розвиток методів штучно інтелекту для діагностики обладнання в нечітко визначених умовах (1, 3), розроб алгоритмів функціонування ІСКД (1), побудова структур ІСКД з різними ступенял інтелектуальності для розширення їх функціональних можливостей (3,12).

tf

Аннотация

Уваров С.В. Информационная система контроля диагностики технического со-)яния механических узлов технологического оборудования.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата технических наук по специ-ьности 05.11.16 - Информационно-измерительные системы. Донецкий государствен-й технический университет, Донецк, 1997 г.

Защищается 12 научных работ, которые содержат теоретические и эксперимен-чьные исследования способов и средств технической диагностики (ИСКД) механиче-IX узлов. Наряду с дальнейшим развитием виброакустической диагностики впервые зработаны новые подходы для повышения качества диагностической информации за гт анализа рельефа поверхности детали, самотестирования ИСКД, и методов для знки технического состояния узлов в нечетко заданных условиях.

Проведены экспериментальные исследования, разработаны информационные :темы контроля и диагностики с различными уровнями интеллекта.

Ключові слова: інформаційно-вимірювальна система, технічна діагностика, ме-чічні вузли, профіль деталі, спряжені параметри, ступінь інтелекту, штучний інтелект.

Annotation

Uvarov S.V. informative-controiling system of technical state diagnostics of mechanical ts of technological equipment.

Thesis for a deqree of candidate of technical science in speciality 05.11.16 -amative-measuring systems. Donetsk State Technical University, Donetsk, 1997.

12 scientific works, containing theoretical and experimental researches of ways and ans ICSD of mechanical units technical diagnostics, are defended, logethes with the her development of vibro-acoustic diagnostics for the first time new approaches to the gnostics were worked out with the purpose of quality improving of diagnostic information h with the help of self - testing of ICSD and formative - controlling methods for the imation of units technical state in uncertain condition. .

All worked out Informative - controlling systems with different levels of intellectuality re tested experimentally.