автореферат диссертации по архитектуре, 18.00.02, диссертация на тему:Архитектурно-планировочная организация квартир городской зacтpoйки, категорированных по уровню комфорта
Автореферат диссертации по теме "Архитектурно-планировочная организация квартир городской зacтpoйки, категорированных по уровню комфорта"
ОД к и I в с ьк и я
ДОТАВШа ТЕШЧШ У111 ВКС1гТГЕТ БУИШЩГВА I АРХ1ТЕКГУРИ
И МАЙ ^^
Л. ¡О
На правах рукопису
ОМЕЛЪЯНЕНКО Максим В1хторович
АРХГТЕКТУРНО-ПЛАНУВАЛЬНА ОГГАШЗАЩЯ КВАРТИР МСЬКОГ ЗАБУДОВИ, КАТ5ТОРОВАЩ ЗА Р1ВНШ КОМФОРТУ
18.00.02 - "Агх1тектура буд!вель ! споруя"
Автореферат дисертац!? на здобутгя наукового ступеня кандидата арх!тектури
К и ? в - I 9 г.
Дисертац1сю с рукоаис.
Робота виконана у в!дд1л1 ар*1токтури хитлових будин-к!в УкраКнсккого иауково-досл1дного та проектного 1нституту шЫльного буд1оництва /КиТвЗЩЦЕП/.
Науковий кер!виик - доктор арх!тектури
Реши Бр1й Гаврилович
0ф!ц1йн1 споненти - доктор арх1тектури
СОЧЕНКО В!ктор 1ванович
кандидат арх!тектури БУРАВЧЕИКО
»
Серг1Я Григорович
/ПрсЫдна орган!зац1я - Ки!вШШ1м1стобуду«цои)
Захист в1дбудеться " 23 " лютого 1995 року о ! г> годин) на эдс1данн! спац1ал1зов&но1 ради Д 066.(3.05 при КиГвському деркавному техн!чному ун1верситет! буд1аниитва 1 арх1тектури за адресов: 252из7, Ки1'в-37, Яов!трофяотсысиЯ проспект, 31, к!мната 319 .
3 дисертац!ео мокна ознайоютися в б1бл1отец1 Ки7всь— кого державного техничного ун!верситету буд1»нлцтва 1 арх!-твктури.-
Автореферат роз!сланиЯ Щ2Р9 О^: 19% року.
ВчениЯ се*1>етар
сдец1а*1зовано! ради, —4 ~
кандидат арх!тентури, доаент у^Ю*)*——} В.З.ИШШНКО
Широке обтчорвння на протяз! к1лькох рок!в проблеми якост! масового китла виявило негативн1 та позитивн! риси ново/ житлово? забудови, обгрунтувало конкретн1 пропозицН э приводу !нтенсиф1кацН розвитку та лрискорення науково-тех-н!чних розробок, визначило нов! п!дходи у вир!шенн! проблем, що досл1дкуються.
Сьогодш потр1бн! не просто квадрата! метри, а китлове середовиие висйко* якост! як в 1нкенерно-техн1чному, так 1 в арх1тектурно-худокньому аспектах, яке забезпечуе комфорт проииваннл.
Актуальн1сть досл1дквння. Головною метой Глобально? стратегП цодо китла, прийнят1И 43-ю сес!св Генеральной асамбле? 0рган1зацН Об"еднаних НацМ. е сприяння забезпеченню налеаним аитлом вс!х до 2000 року.
Концепц1я "налекного китла", говориться в цьому документ!, в!ддов!дае концепцП, прийнятМ Ком!с!ею з каселених пункт!в при ООН в програм! для М1». одного року /1987 р!к/ забезпечення китлом бездомного населения. В ц!й програм! в1дзначасться, що поняття "належке китло" озкачас не т!льки наквн!сть даху над головою, а й:
- налекне окреме аштло,
- нале-шу плошу прочиванн.',
- . ллекну безпеку,
- налеккв осв!тленна та вентиляц!ю,
- налекну основну Ыфраструктуру,
- належне м!сиеполокення з точки зору роботи та основ-нпх послуг -
прямому все це за розумною ц!ною.
В типолог!* китла виявилася необх!дн!сть поглибленого досл1диення проблем китла. Пошуки нових тип!в "чтловнх бу-динк!в ведаться в Москв!, Санкт-Петербурз!, Киев! та 1нтих м!стах. Складн1ст> досл!дження проблем китла портебуе роз-робки загальних методолог1чнмх питань.
Основними причинами, що. обумовлюг > необх!дн!сть проведения даних досл!дкень, е:
"Глобальная стратегия в области „ллья до ¿000 года"./Добавление к докладу Комисси по населенным пунктам ООН о работе ее одиннадцатой сессии,- Генеральная ассамблея ООН, 43-я сессия.- Ньку-Йорк, 1938.
- зм!нення 1нвестиц!йноТ пол!тики, .
- нев!дпов1дн1сть планувальних ptneHb квартир масових cepfй демограф!чним особливоетям населения коннретних perto-н1в,
- йев1дпов1дн!сть р!вня комфорту квартир масових сер!й вимогам, висунутим мешканцяыи до сучасного китла,
- необх1дн(сть забезаечекня р}эних сои>альних верств населения квартирами в!даов1дного комфорту, • *
- необх!дн1сть наявност! гинку «вартир pf3H0'i комфорт-hoctI та вартост1 в уыовах ариватизанН майна.
Систематиг ваних, хонкретних t ч1тко офо^млених досл1д-кень саке з приводу п!двишення комфорту квартир масового бу-д!вниатва в ц!лоцу немае - багато досл!дгень, пов"язаних<:.з цим наирямком, присвячен! окремим питаниям п1двищення комфорту квартир.
Питаниям п!двищення якост! китла присвячен! npauf Дур-манова В.Ю., Етенка ВЛ,-» КарташовоХ К.К., Pent на Ю.Г. та
imuix. * *
Питаниям гпдвишення арх!тектурних якостей масового кит-ла багато .уваги прид!ляли в cbo'i'x працях Борисове ький Г „Б., 1коннш;ов A.B., Лавр1к Г.п, Яслянський О.Т., Платонов Г.Д., Рубаиенко Б.Р., Яблонеький Д.К,
Питаниям соц!ально-тилолог1чних 1 демограф!чиих проблем китла присвячен) npaul Альбанова С.Д., Бадамяна I.D., Дурыа-нова В.Ю., КартааовоУ K.K,., К1яненка К.В., Овсянникова В.О.,
рлс--а П.Б., Пэтрово! Л.В., Плессейна Б.Д., Райзмана С.Г., Саргсяна H.A., Смирнова? О.Й., Фесенка Д.Б., Хахул1на В.Г.
Питания сан1тарио-г!г1ен1чного м1крокл!к;> у квартири висв!тлювалися Бочхарьовою Г.Г., Горомосовиы М.С., Губернсь-ким Ю.Д., Л1цкевичем В.К., Шаловалрвим I.C. та 1н.
На рол! та як1сиих-характеристиках окремих прим1щеиь квартили зупинялися Гр!ценко Т.О., Рудакова В.О., Скриль. I.M., СмотриковськиЦ B.I. • i
Функц1онально-титлог1чн( особливост} квартир в два ptBHt висв!тяювалися в працях Бачинськог Л.Г., КонсуловоК М.Б., Ши^р}на С.М. та !и. . .
Питания фуниш ального«обладнання та техн!чного с ?ат-кувангл китла п!дн1малися. в працях. 31нгера Б.Я., Г ökmoboY ГЛ., Мельникова B.6., Страшнова Б.Д., Тимка I.O., Тимка i4-1.» Ете;: :а Б.П. та iH.
В результат! встановлено, що проведен! науков! досл!д-«ення поглибили та розвинули окрем! аспекти п!двищення якос-,т! китла. Однак, питания розробки ч!ткоУ методики категорування китла за р1внем комфорту потребують Шлеспрл. ,ваного досл!дкення та проробки., Це I е обгрунтуванням необх!дно'ст1 даного досл!дкення.
Узагальнення 1снуючого досв!ду проектно'/ практики та наукових досл1дяень вказуе на те, що проблема п!двищення комфорту масового китла не досл1дкувалась в комплекс!, а прид!лялася част!ше за все увага тальки деяким аспектам ц!е¥ проблеки: анализ заселеност1 будинк!в за статево-ви«овою оз-накою, досл!дження планувальних структур типових проект!в, якост! китла з точки зору Иого буд^внтотва ! т.д.
Практика вказуе на те, шо сьогодн! необх!дно поеднати розробки загальних методолог1чних пятань п!двииення комфорту китла з його реальним проектуванням та впро.вадкенням методи-. ки категорування квартир в типоэе пр оектування^ оск1льки, як св!дчить досв!Д, и! завдання практично м!и собою не пов"яза-н1. Завдання п1двишення комфорту китла вир1шусться по части-нах ! т!льки з науково'1 точки зору, в практичне прорктування впровадити мало шо вдас-ться. Типове к проектування ведеться без ууасування потреб населения в п(двищенн! комрорту китла.
Стяе, метою робот» е розробка методоло-г!чних рекомендашй щодо планувального р!шення квартир р!з-них р!вн!в комфорту та рормування на IX основ! пропозиций з орган!зац!-1 перспективних тип1в квартир для м!сько'( забудо-ви.
Завданнями досл!дкення е:
- анал!з в1тчизняно1 та заяордонно* практики категорування квартир за р!внем комфорту,
- анкетне опитування метканц!в будинк1в масових сер1й з кетою виявлення основних планувальних, сан!тарно-г!гчен!чних та !нших недол!к!в квартир,
- виявлення основних фактор1в, що впливають на р!вень комфорту квартир /виявлення 1 анал!з основних планувальних, сан}тарно-г1г!бн!чних, ¡нкенерно-техн!чних та соц!альних фактор!в/,
- розробка основ методики категорування .квартир,
- розробка архгтектурно-штанувальних р!шень кв&ртир ! пропозиц!й щодо тхнього впговадкення в проектування на осно-
Bi новоi !нвестиц!ймоУ пол1тики 1 категорий когорту китла.
О б " б к t о и д о с в I д I е и в я с квартири в будинках масового буд!вництва.
Предмет досл1дкення - комфорт квартир. .
Меи! дослГдкення - територ!я УкраУни, китлова забудова в м!стах.
Методами досл!дкення е:
- анал!з досв!ду проектування китла р{зних категор1й комфорту /на основ1 вивчення в!тчиэняного та закордонного досв!ду китлового буд1вництва/,
"* - анкетування мешкаш1в Киева на предмет р!вня комфорту квартир 1снуючих нин! сер!й тицових проект1в,
- системный анал!з фактор! в комфорту квартир,
- пошукове проектування,
Наукова новина досл!дкення:
- розроблен! основи методики категорування квартир за р1внем комфорту,
- дан! пропозиц1'1 з нормування квартир для MicbKo'i за-будови,
- розроблен! пропозицЦ з арх!тектурно-планувально'/ орган isaui'i перспективних тип! в квартир р!эних р i вн i в комрорту ту.
Це t е предметом захисту.
, Практичне значения роботи ви-значаеться дифегешййним п1дходом до проектування китла, а такок передумовою створення ринку квартир р1зних р i BHi в комфорту.
Обсяг роботи - 121 стор!нка машинописного тексту, 50 1люстрац1й, 10 сторонок з таблице»-додатком, б{бл!ограф!я 1з 170 позиции Робота складаеться !з вступу, трьох глав та висновку.
В п е р ш i я г л а в i даеться анал!з еволшГг , м1ського китла, досв4ду в!тчизняного та закордонного м1сько-го китлового буд1вниитва.
Анал1зуши еволш!ю м!ського китла, починаючи з час£в античност! 1 до середини нашого стол!ття, мокна сказати, що до розвитку промисловост1 в XIX стол1тт1 -уд!вництво китла зд!йснювалося здеб1льше за ознакою заыоасност! його власника, оск1льки кокен повинен був будувати co6i китло сам, в"иходячи •
!з власних ф!наноових мокливосгзй. 3 розвитком промйслойос-т1, а отне, й м!ст, потр1бно було "будувати хчтло для роб!т-нин!в 1 слукбовц!в. В ueft пер!од /XIX-початок XX ст;ол!ття/ з"явизся новий тип китлових будинк!в - пркбутков1 JyjCTHHH, квартири яких здавалися в наЛм не луке замоанни верствам населения. Bel ц! нов! типи китла будувалися за рахунок при-ватних ос!б.
П!сля 1917 року ситуац!я р!зко эм!нилася. Взявши курс на забозпечення всього трудового населення кктлом, деркгза налагалась цього досягти в найкоротип строки. До чого из-призвело, в!домо з iсторi i. Поступово сфошувалися два типи китле за дкерелами ф1нансування: дериавне /в!домче, кооперативно, м!сцезих opranfB влади/ та !ндиэ!дуэяьне. Дерйаэнё китло мало набагато б!льшу частку з!д загемьик; оЗсягГз акт-лового буд!виицтза, н!к !ндив!дуальне.
Масове типове китлове буд1иництао, яке з^айшло роззиток у I960-! роки, задов!льняло потреби населений" "Ильки споче?-иу,- пот!м зпроэадкення яових сер!й типоёих проекта -.Че зстигало за пост!йно эростаючими зимогами б!льшост! лгеелен-ця До сучасного йитла.
3& нормами типи квартир розпод!лялися лише за загалькоэ Кдошега 3 заябккост! з!д к!лькост! житлооих пгйм!щекь.
. 3 анал!зу досв!ду закордонного кктлоз'ого буД|зкицтва, зокрема, з розгзинутих краТнах, можна в!дзначитк, що ки^ло здеб!яьшз розпод1лястьсл за дкерелами фЫ^лсування: соц!аль-не /мун!ципальне - дерказке/, для здач! & найм, приватне. В yeix розвинутих itpai'HäX 3!льшу ^астку в!д загальккх обсяг!® киткозого буд1вКйцтва мае приватне китло. Деркава сл!дкуе т1льяи sa дотримнням м!н!мальн!-;х вимог до китла£ а танок зг, ткм, шоб ci'«fA faana можлив1сть при п!двищенн! дост&тку за-базпечитк себе китлом, -б!льш комфортним на в1да!ну в!Д нопе-рэднього. /До цього а повинна афийти i Маша кра¥н& ytfcai подальшого розвитку ринкових в!дкосин в економ!ц!./ Одкак, кр!м цього крктер!к з р!зних краУнах 1снують i !нш! ваклив! фактори, «tei зплизаоть на р!вень комфорту «пула. Перш за'все це к&ч'егорування житйа за демограф!чнов ознакою, а саме -Д»я тяос1мейних, самотн!х* с1мей молодокон!в, перестар!лих ¥& !нших. В деяких нраТнах зд!йснюеться нормування за ^дек-сом WIctkoctI. Таким чином, обл!к вс!х цих фактор!в не приводить практично н!коли до перезаселення квартир.
-вВ ЭЕ"лзку з тт.-, то в б! льаос.т! scpa'ÍH китло будуччься р^Коман 1тних st&reropifi комфорту,. р!вени китловоХ забеэпе-Uefioorf в цих.Kpa'ínax више, н!к в наш!й Kpainl» Це такок. видно з характеристик китлових фонд!в р)зних icpa'íH с пор!в~ шткн! з JxpaÍHO»«
Враховуши пище сказан? та розвиток нових економ!чних з{дносин в наш!й краш!, достала з великою гостротою необ-х!дн!сть розробки основ методики категорування квартир ! . стеорення яг, основ! цих розробок функц[онально-планувальних структур кйартир р!зноман!тного р1вня комфорту.
Ц( функциональ- ч-планувальн! структури повинн! будуть значко з!др!знятися в!д нин! !снуючихл По-перше» зараз нор-мувашя книга залекить в!д к¡лькост Í к1мнат, вричому норму-Ю7*<ся! верха мегЛ плот,, а не як в багатьох розпянутих
кронах. , --
По-друте, значна б!лш!сть "квартир нин!шнього китлового фонду ке в5дпов1даб rÁi влмргам за р!внем благоустрою, л«1 висувшоться ыешанцяыи сьогодш до китла*
Друга глава лрисвячена анал!зу результат^ анкетного опитурьнняг меиканц!в КНева на предает комфорту китла нин!шнъого китлового фонду,, а такок виявленш» фактор!в { критерии комфорту квартир та розробц! основ методики категорування кмтла за р! внем комфорту.
В анкетному опитуванн! взяли участь 100 с!ыей р!зного к1льк!сного скла,пу /в1л I до 7 ос!бД то мешкають в I-4-kím-: угни" квартирах Киева» Серсдня забезпечен1сть китловов пло-щею с цих с!м"ях складае 11,1 м2/особу при середн!й китлов!й площ1 кварткри 35 м2 1 середнШ к!лькост! к!мнат, • - припа-дае на одну квартиру^ 2,39. Формула заселения: е!д ы=п+1 до м=п-4.
Результати анкетного опчтування наведен! в к!нц! роботи у таблиц 1-додатку.» Якшо коротко íx niдсумувати, то мокна сказати, що б!льш!сть мешканц!в не влаштовуе-р!вень комфорту сучаснто г.итла<> Так, на питания "Як Ви оц!нюете умови Bamo'í квартири?" 32$ с!мей оц1нил.. умови гарними, 68% - не дуке гарними та поганими, хоч п!сля проведення анкетування на питания "Наск!льки Вй задовплен! своими квартирними умовами /рабом взятыми/?" оц!пили умови незадовiльно та зовс!м геза-дов!льно 55* qiMeft, 26% - як досить задив!льио та задов!ль-
, а 19% сН;ей :взагал! не змогли в1дповк:ти на це запитан-
Отжс, woKna 3fобити висновок» и о людеЯ вке не владтовуе ос,-то налвнЧгть даху над головою - ïm потр!бне ". лежне" п проживания китло. Аяе б1льппсть квартир масових copifl не !ШОв1дае сучаг-нмм вкт/oraw населения. Голоси! фактори, як!., дуг.-ку мешкатпп, виходячи з результат!в даного опитуваня , ппрп! за все впливапть на як1сп> кит.та,- це; плоша ¡китло-с прт.-гаг-иь, плока иухн!, к!лыпсть i роз>.'!ри допошяних и/1тень, наивность лтпх пршЛщень та ïx наяемпсть до ^о чи itmioro примщсння /в запекност! в1д цього - ¿ункци юго л!тнього примшення: господарч! або для bïдпочикку/, сала налвн(сть для копюго члена cîk"ï окремоТ спальне, i мо:кливр -влаштування одаiеï с палый на двох член f-в cïm"ï ¡icï стат!.
3 цього видно,, а о покяття "комфорт китла" вклпчае в се-багато характеристик, i кошт з них потребуе особливого глянення.
Перш за псе якгсть ¡китла, тобто Кого кст.'^орт., в значшй i назначаться його величиною в п!ло?/туе, розшрами окремих м1щень, плануванняк.
lie тенш^ значения у визиаченн! як!снпго у.^вия ?.итла .мае тр'шне обладнання: сан{тарниЯ вузол, кухня, засоби опа-ня, вентиляшя, засоби та устро? для гц чия та суя!кня изни i т.д.
Сдин з ватаив1ших якгених .показншив китла - Яого м!к-iif/ат. Ос:ni тлен} сть, топловий реки« та звунопгоникнення ленлх .конструкц1й, ca.vi конструкцП' та (,'атер!али, то за-■¡овуються. Умови забудови та зв"язок з гро^адськими уста-if/и також впливають на коырортне прокивання у житл}.
Стке., мо«на в1дзначити, uto на ком4юр.тн1сть ¡хитла впли-рь дв* oohobkî групп рактор(з: внутр}ин1 та зовн1ин1»
Внутртн! фак.тори - це: плоша китлових примшень, плоша ii,, 1нсоляц1я i aepauia, p.i-вень • остаткування шкенернил--1днанням,"кглвк!сть 5 розм1ри допом!кних примщень, наяв-■ь лНшх примшень, розтакувания спальни* г.чець в к}мна-
характеристики ciw"ï, яка заселяеться в квартиру.
Зовншш фактори - це: розташування квартири з структу-;итлового будинку, розташування китла в структур! М1ста, в зовнтнгх иумових (рактор1.в., ,зв"язок китла з :навколиш-
•hîm середовищем, зв"язок китла з г^дприемствами }нфраструк-
ç.:
s . '
При розгля^ фактор1в i критерНв, hkî впливають на îioî.i|)QpT китла, мокна зробити .висновок, що на комфорт apxf-тектурно-планувального р1шення квартири та комрортне прокивания впливають перш за все внутр1шн! фактори, в першу чергу так!:
- розм!ри плрщ основах примшень /котлов! к1мнати i кухня чи кухня-1'дальня/,
- характеристика c!m"ït що заселяеться в ту чй 1шпу квартиру, }, в зал шост! в!д цього^ формула заселения,
Шд час розробки основ Методики категорування квартир за р1внем комфорту на шдстав1 г1г1ен1чних норм^ кк! зараз
"нуоть Щ0м0 китла, встановлен! базов! показшши nJioa основных прим!шень квартири для г.цла II та I категор!й когорту; а саме:
- П категория: загальна к!мната i3 спальним м!сцем для ojttiieï особи - не менше 18 м2г спальня на 2 ос ! б - 14-16 м2, спальня на одну особу - 10-12 м2, робоча кухня - 8-10 м2 /для 4-6-к!мнатних квартир - не менше 10 м2/;
- I категор!я: загальна к!кната з об1дньою зоною - не менше 24 м2, спальня на-2 ос!б - 14-16 м2, спальня на одну особу - 10-12 м2, кухня-1'дальня - 10-12 м2 /для 4-6-к!мнат-них квартир - не менте 12 м2/»
Bel квартири !снуючого китлового фонду, що не в!дпов1-дак' нг-мам штощ П категор i'i, повинн! вважатися як китло Ш категор!ï /м!н!мальний стандарт/.
Розроблен! такок рекомендац! ï щодо заселения квартир Г1 та I категор!й. В1дм!нност1 в правилах заселения полягають в тому, що:
- в загальних к i мнатах квартир П категор!!, на в!дм!ну в!д квартир Г KaTeropiï, е спальне Micue, а отке, зб!льшу-еться !ндекс mIctkoct! китла; ' . '
- в спальнях на 2 ос*"* в квартирах I категор!? передба-чавться прокивання тгльки подрукн!х пар, в той час як в квартирах Л категор!/ ui спальн! передбачаиться як дЛт под-PjfKKH, так ! для двох с !б ojmieï стат! /при в1дсутност! пс ДГУкгя в <^ад! civnï/.
Тут слГд вгйзначити, що дотримання рекомендаций щодо заселенно кит.-а вЫ:ов!дно"/.категор!ï, в!д1КШднсго складу
итлових прим^чь вхдловшюю с!м"сю за к1льк1сним складом, гатево-в!ковими характеристиками ! характером родинних в1д-эсин моне забезпечити налекний комфорт прокивання.
Встаковлена на п1дстав! г1г1сн!чних норм обгрунтована эрма итловоУ забезпеченост! на I особу для квартир р!зних атегор1й комфорту в залежност! в1Д к1лькост! к1мнат;
- П категор!я; 1-к!мнатш квартири - 9-18 м2 китлово!, 5,2-32,4 м2 загальноУ площ!; 2-к!мнатн! квартири - 10,7-
I м2 китлово1, 19,26-25,2 м2 загально? площ!; 3-к!мнатн! зартири - 9,2-12,7 и2 китловоУ, 16,56-22,86 м2 загальнох тощ!; 4-к!мнатш квартири - 9,3-12 м2 .китлово¥* 16,74- • .,6 м2 загальнох площ!; 5-к!мнатн1 квартири - 10,3-11,6 м2 «тловоУ, 18,54-20,88 м2 загальног плоил; б-к!мнатн! кварти-I - 11,3 м2 китлово'1, 20,34 м2 загальнох' площ1; середнс [ачення забезпеченост: для квартир П категори - 11,49 м2 1тлово'1 та 20,67 м2 загально'1 площ! на I особу.
- I категория: 2-кшнатн1 ква; ири'- 19-34 м2 китлово?| ;,2—61,2 м2 загально'1 плоил; 3-к1мнатн1 квартири - 13-22 м2 1тлово1, 23,4-39,6 м2 загальног плоиц^ 4-к1мнатн! квартири--18 м2 китлово'1, 19,8-32,4 п2 загальнох плоа!; 5-кшнатн! артири - 12-16 м2 китлово'г,-21,6-23,8 м2 загально'1 площ!; к!мнатн1 квартири - 13-14,8 китлово*,- 23,4-26,6 м2 за-льно'. плоаи; середнс значения забезлеченосИ для квартир т тегорН - 17,28 м2 китлово1 та 31,11 м2 загальнох площ! на особу.
В т р е т ! Й глав! розкривайться один з *мж-вих вар!ант!в гозпод!лення «штла р!зних р!вн!в комфорту ж р!зноман!тними верствами населения за р!внем достатку.
Такок в трет!я глав! наведен! приклади арх!тектурно-анувальних р!шень квартир,з р¡зною к!льк!стл к!к'нат П та I тегор!й комрорту. Для кожного типу квартир розроблен! пра-ла заселения, тобто вказан! мклив! типи с1мей з к!льк!'стю ен!в в!д 1 до 6, шо мають рIэн! статево-в!ков! характерис- . ки та родинн! стосунки м!к собою. К!льк!сть членхв с!г"'1 значаеться в залежност! в!д к!лькост! к!мна'т, а такок в лекност! в!д к!лькост! наявних в квартир! спальних м!сць.
Основнг розб!кност1 м!к квартирами П та I категор!Й аборту полягавть в тому, шо:
- в загальн!й к!мнат1 квартир П категорИ передбачасть- • спальне мгсце.для I особи, в той час як в загальнгй к!м-
■иат1 квартир I категорП Яогр-немао, а е об г дня зона, де ■можна об}дати Dct^:к> с!м"ею та лриймати гостей.;
- робоча кухня-Тдальня в квартирах категорИ передба-чаеться мекло! плод!, н1к кухня-Удальня в квартирах I кате-ГорП;
- правила заселения для квартир I категорГх б'!льа висо-кого р!вня комфорту, н!к для квартир П категорий
Квартири П та I катРГор1й, приклади .яких наведен! в роздШ 3.3, мають р!зн! фор^ули заселенна а залекност! в!д набору китлових при>чщень.
Хоч дсяк! квартири масть формулу заселения м=п-2., але при урахунанн! правил заселения цих квартир IX -комфорт -не буде зникений. Це стосусться сс1х ¡нших тигйв китла П та I категорий.
[¡¡о к стосуетьс-я того., що деяк! квартири обох категорий 'мають однаков( формул и эасглсння, то ц! квартири :в1.дрлзня-вться р!зним набором данкпН! та площе» загальноТ лминати та кухн!, а тако;.; в 1 дг 1 зняються правилами заселения.
В багаток!мнатних квартирах як-П, так I 1 категорий комфорту /4-6-'кЪщатних/ иередбачааться;
- Зб1львена в пор1вняннх з пшими квартирами даноТ -ка-"тегорн кухня,
- при кухн1 влаштовусться окремий оаквузол - туалет з .'умывальником,
- в залекност1 в{д ктлыюсп спалеиь передбачаиться до-'датков! санвузли - сум1шеж ханвузли -з душовими поддонами..
Н а у к о в 1 р е з у :л .ь т а -и роб :о т п.:
- виявлен! -вимоги населения до .'комфортного аштла,
- визначен! фактори, шо .впливають на комфорт квартири,
- розроблен! основи ¡г/етодики категорування квартир ...для шськоТ забудови за рхвием комфорту,
- розроблснг пропозишТ з формування каталогу квартир резнях р1вн[в комфорту.
Результати, отриман1 в датй робогг, дозволяють зробити так1 висновки:
I. ЗдЫснення :великих обсяглв будцэшщтва в'.наших уловах переходу до ринкових вхдлосин -в еконог-<га ыоклине 'тлльки 'завдяки залученна кр 1м деркавних кштлтз (квестицЫ .з
боку шдприсмств, приватних оспб .у виглкд! ,акц1шування -жит-лового 'буд! вництва, розвитку '¡нднетдуалыиго -будгвництаа.
В зв"яэку з ним необх!дн1 критерИ, за якими г/окна було б давати оценку р!вня комфорту китла, в!д мЬНмалыюго станда дарту китла /це китло повинно будуватися дер навою для най-б!дн!шмх врргтп населения/ до висококомфортного китла, про що йпл.'. ^ова в дан1й робот!.
2. В результат! лошуку розроблен! методичн! основи ка-тегоруваннл квартир за р!внем гх комфорту. Вони полягають э наступному:
- встановлення обгрунтовано'У норш китловоУ забезпече-ноет! для квартир р!зних категор!й комфорту: П категория -II,49 м2/особу китловоУ та 20,67 м2/особу загальноУ плоии;
I категор!я - 17,2В м2/особу китловоУ та 31,11 М2/особу за-галькоУ плоя!;
- доц!льн!сть урахування !нвестишйноУ пол!тики /дер-кавне, зм!шане ф!нансування, коолеративне, приватне/./Тут сл!д в1дзнаиити, що на даному етап1 переходу до рг -:кових в!дносин в економ!ц! будгвництво ш. .а!дуального /приватного/ китла буде- зд!йснх)ватйся в меняих обсягах, н!и за 1кшими дкерелами ¿¡нансуваиня. Однак, при подальпНй стаб!л!заи!У в еконсм!ц! та розвитку риккових в!дносин приватне китлове бу-д!вництво, як св!дчить досв!д розвинутих краУн, буде займати б!льщу частину в загалькому обсяз! буд!вництва китла./;
- 1 з<5х!дн!сть встановлення чотирьох категор!й комфорту китла /Ш категор!я /м!н!ыальний стандарт/, П категор!я, 1 категор!я, категор!я "люкс" /не нормуеться, але повинна В1Д-пов!дати м!н!мальним сан!тарно-г1г!ен!чним нормам// в залек-ноет! в1д розм!р!в плои опновних примщень квартири /китло-вих к!мнат 1 кухн! чи кухн!-Удальн!/; характеристик с!м"У, що заселяе квартиру, а отке, !ндексу м1сткост1; р!вня остат-кування {нкенерним обладнанням.
3. 1снуюча до них п!р методика визначення когорту жит-ла т!льки за рахунок загальноУ лло-л) - недостатня, УУ необ-х!дно доповнити новими критер!ями: нормою плод китлових примщень I кухн!, заселения квартири з урахуванням статево- т-ко$их характеристик ! ступеня родинних в1дносин м!к членами с!м"У, р!вня остаткування квартири Нкенерним обладнанням, литома вага допом!кних прим!щень в загальн!й площ! квартири.
4. Повиши враховуватися як внутр1тн1, так ! зовн!шн! [)актори. Однак, проведений анал!з евгдчить, що група внут-т!шн!х фактор1в е головною при ошнц! функп!онально-плану-
вальноТ структури квартири, ,
5, Необх!дно такок вгдзначити,. ио в залеашост1 в\д к!лькост! к!мнат в квартирах П та 1 кате! opiй повинн1 пере; бачатися кухн! б!лып1 за плошею в 4-6-к1мнатних квартирах, н!к в 1-3-к!мнатних» а такое додатковг саявузли в залекносл в!д набору спалень»
6л Заиропонован! перспектива функщонально-типолог!ч1 структури квартир П та I категор!П комфорту» Це одно-шести-к!кнатн! квартири,, розрахован! на самотшх та с!м'"1, шо ма-ють в своему склад1 в1д доэх до шести член!в в залежност! в1д<1набору китлових примшень,
1, При ywosi дотримання вс!х.нормативних полокень, що стосуються визначення комфортности китла, рчвень комфорту квартир, як вке побудованих осташпм часом, так t тих, що будуть будуватися в родальшому, ргвн1 комфорту квартир не зшняться., що дозволить сформувати ринок китла i таким чине поступово вирщити китлову проблему в налпй Kpai'Hi.
Результати роботи впровадаеш в таких науково-досл!дт i проектних роботах:
I» НДР /догогзгр 1275/91/ за темою; "Разработка методш формирования типологический категорий и архитектурно-планировочных решений квартир для городского строительства в ра: личных регионах УССР в условиях рыночной экономики".- Киеь-ЗНИИЭП, 1992; № д.р» 3245610, /В.робот! автором проведений ана>пз досвiду категорування китла за-р!внем комфорту в ро: винутих кра'шах; проведене анкетування мешканц!в Киева, що прокивають в квартирах масового буд!вництва, на предмет koi форту китла та анал1з даного опитування./
2, НДР /догов1р У-1.1.9/ за темою: "йилые дома для городского строительства с многовариантной планировкой квартир, дифференцированных по уровню комфорта, с возможной адаптацией к изменению требований к килишу на основе конст руктивных решений с широким шагом поперечных стен, а также каркасных конструкций".- КиевЗНИИЭП, 1991; № д.р. 4021560. /Участь в пошуковому та експериментальному проектуваннГ./
3, Робочий проект сер i f 5-доверхових сеншйних житлов: будинк1в !з керамзитобетонних блок1в для буд!вництва в Kip< воградськ!й облает! /1992 р!к/. /Автор у склад! авторськог^ колективу./ ' . *
4. Проект сер!У 3-4-поверхових секи!йких китлових бу-к1в !з керамзитобетонних блок!в для буд!вництва в К!розо-дськ1й облает! /1992-1993 роки/. /Автор у склад! авторсь-о колективу./
5Ч Робочий проект сер!К садибних китлових будинк!в /3-!мнатних/ з цегли для буд!пництва в районах з несприятАи-еколог!чноп обстановкою для с!мей ивдичних прац!вник!в Э0 р!к/. /Автор у склад! авторського колекткзу./
6. Конкурсний проект багатофункц!овального комплексу ио .Артема в Киев! /1993 р!к/. /Автор у схлед! авторського •нтиву»/
7. НДР /догов!р 25.Л.93-94/ за темою: "Розробка Дарка!з~ буд!вельних норм "Житлов! будинки" /1993-1994 роки/, гором залропонован1 науково обгрунтован! норми плот тфи-!нь квартир для китла державного *буд1вництва./
Основн! полоиення та результата досл!дкення опубл!кован
1. Омельяненко М.В. "Возмокности строительства домо& с тирами разной комфортности".- В сб.:"Архитектура регио-ного килища",- К.: КиевЗНИИЭП, 1991.- с.121-133.
2. Доценко Т.А., Омельяненко М.В. "Жктлове буд!йництво меччин! //"Буд!вництво УкраГни",- 1994.- № 5-6.
ором проведен! обробка матер!алу та узагальнення досв!ду
ового буд!вництва в Н!меччин!> а такок виконан1 !люстра-/
3* Омельяненко М,В. "Функционально-пространственная ор-зация гостиной в городском киЛите".- Рукопись депонирс '$ ¡¡и-инфорй» фонде ВНИИГАГ ГоскоМархитектуры //Инфорй«е-ре~ р» курнал "Архитектура и градостройтельство /отеч.опытД , вып« б, 0.48, » 852*
4. Омельяненко М»ВЙ '"Виявлення спокивчих вимог населенн ) сучасного китла""»- Рукопис депонойаний в дов!дковсм!н-щ!Иному фонд! ДНТБ УкраУни 21.10.1993 р„* * 2041-Ук93.
ОСНОВИ МЕТОДИКИ ^АТЕГОРУВАННЙ V ЖИТЛА ЗА Р1ВНЕМ КОМФОРТУ ~
досв!д житлово го
БУД1ВНИЦТВА
ПКЧНЭНПКИИ ЗДКОРПОМНИИ
ПОТРЕБИ ИЛСЕЛЕННЯ ТА ОСНОВН1 ПРИЧИНИ ДИСКОМФОРТУ В КВАРТИРАХ 1СНУЮЧИХ СЕРШ
с
э
1ЦО ВПЛИВАЮТЬ ФАКТОР И. КА КОМФОРТ КВАРТИРИ
ттр1шн1 фактори ЭОЗН1Ш||1 факюри
4 3 0 с с < X л с < я с с о О С X x I к > ж < с 2 о « X Л 55 о к £5 «и и !* 2 « II г« ж О а з -¡Г II А x • X а ос а. к г! <¿5 18 а * 5 о 3 е. э -i 5 е х к и 5 II а: «з — ос 3 с гз 5 x X а 5* x. — 4 £ » ~ а* п и 2« < 5 x ю £ 5* 3? Ко о а в 4 ш О и № & м и «< I Ех ч * 9 о * « Э :ч о г>3 О £ Г а со к < 5§ И Й ЭБ п 5
Зге за а? ь о «с 5" о о »3 рд 3 ЗЕ с 5 3 ж а 1С £•> а а ппЗ На
КАТЕГОРН КОМФОРТНОСТ1 КВАРТИР
КАТЕГОРУВАННЯ КВАРТИР 1СНУЮЧИХ СЕР1Й
КАТАЛОГ КВАРТИР~ПРИКЛАД|В Р13НИХ КАТЕГОРШ КОМФОРТУ
Аннотация
Омельяненко М.В. "Архитектурно-планировочная организация квартир городской застроГки, категорированных по уровне комфорта". Диссертация-рукопись на соискание ученой степени кандидата архитектуры по специальности 18.ОС.02 - "Архитектура зданий и сооружений". Киевский государственный технический университет строительства и ярхитектурн, Киев, 1995.
Защищаются оснош методики категорирования квартир по уровню комфорта и разработанные рекоме)щации по формированию архитектурно-планировочной структуры квартир разных уровней комфортности. Усыновлено, что создание ногых типов квартир рапличных уровней комфорта стенет предпосылкой для создания рынка жилища и тем самым ускорит решение уилишной проблемы на Украине.
Summary
Omelyanenko M.V. "Architect.ural planning organization of the apartment o.f the city building with category level of comfort'.' Thp dissertation-manuscript submit for science degree of the candidate of the architecture for speciality 18.00.02 - "Architecture of building and structure". The Kiev State technological university.of construction and archi-tecture,"Kiev, 1995-
The base of the method of the category apartments with level comfort and developed recommendation for forming architectural planning organization of the apartments of different levels of comfort. The creation new types of the apartments of the different levels of comfort permits to create apartment market and to speed up the solution of the apartment problems in Ukraine.
Ключом слова
Комфортшсть кёартир, основи методики категорування, примхщення основной групи квартир'и, Kareropii" комфорту.
-
Похожие работы
- Формирование архитектурно-планировочных решений сдаваемого внаем жилища для молодой семьи
- Функционально-планировочные решения квартир повышенного комфорта в коммерческих многоквартирных жилых домах
- Архитектурно-планировочные приемы совершенствования жилой среды в многоэтажных домах
- Типологические особенности многоэтажных жилых домов для условий строительства города Пном-Пеня (королевство Камбоджа)
- Архитектура и структура жилищного фонда города (на примере городов Урала)