автореферат диссертации по обработке конструкционных материалов в машиностроении, 05.03.01, диссертация на тему:Анализ и синтез широкодиапазонных цанговых патронов прутковых токарных автоматов

кандидата технических наук
Кушик, Валерий Григорьевич
город
Киев
год
1993
специальность ВАК РФ
05.03.01
Автореферат по обработке конструкционных материалов в машиностроении на тему «Анализ и синтез широкодиапазонных цанговых патронов прутковых токарных автоматов»

Автореферат диссертации по теме "Анализ и синтез широкодиапазонных цанговых патронов прутковых токарных автоматов"

КИЇВСЬКИЙ ПОЛІТЕХНІЧНИЙ ІНСТИТУТ

На правах рукопису УДК 621.941.323.2

КУШИК ВАЛЕРІЙ ГРИГОРОВИЧ

АНАЛІЗ І СИНТЕЗ ШИРОКОДІАПАЗОННИХ ЦАНГОВИХ ПАТРОНІВ ПРУТКОВИХ ТОКАРНИХ АВТОМАТІВ

Спеціальність 05.03.01 "Процеси механічної і фізико-технічної обробки, верстати та інструмент”

Автореферат дисертації на здобуття вченого ступеня кандидата технічних наук

Робота виконана на кафедрі "Металорізальні верстати і об ладнання гнучких виробничих систем’’ Київського політехнічного інституту.

Науковий керівник — Заслужений винахідник України, доктор технічних наук, професор Кузнецов Ю.М. .

Офіційні опоненти:

— доктор технічних наук, професор Зенкін А.С.

— кандидат технічних наук Сидорко В.І.

Провідне підприємство — Житомирський завод верстатів-автоматів.

Захист відбудеться 1993 року о 15 годині (ауд.

№340) корп.19 на засіданні спецйлізованної Ради К068.14.15 в Київському політехнічному інституті.

З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці інституту. Адреса інституту: 252056, м. Київ, пр.Перемоги, 37. '

Просимо вас взяти участь в обговоренні роботи і направити свої відгуки (удвох екземплярах), завірені гербовою печаткою, за вищевказаною адресою на ім’я вченого секретаря.

Автореферат розіслано " %¥ " ______1993 р.

Вчений секретар спеціалізованої ради к.т.н., доц.

з

АНОТАЦІЯ

Мета роботи — розширення технологічних можливостей пруткових жарних автоматів і верстатів з ЧПК, в тому числі в складі ГВС, за раху-эк створення і розробки методики проектування широкодіапазонних цан-івих затискних патронів з одно- і багаторядною мультиплікацією.

Основним об’єктом дослідження є широкодіапазонні цангові патро-а (ШЦП) з одно- і багаторядною мультиплікацією, які входять в пруж-

о систему пруткових токарних автоматів. Розглянуто схеми і

жструкції цангових затискних патронів з точки зору широ-вдіапазонності за розміром затискуваних заготовок, дано аналіз впли-т основних параметрів ШЦП на кінематичні, геометричні, силові ірактеристики та характеристики міцності, точності, жорсткості ШЦП. формульовані основні принципи розширення діапазону затискуваних іуткових заготовок за розмірами і формою, виконано теоретичний аналіз іл і переміщень в ШЦП,характеристик точності, жорсткості, міцності та ших характеристик, ступенів впливу ШЦП на параметри оброблюваної талі в установленому режимі обробки, і на техніко-економічні показники ікарних автоматів. Експериментально досліджено характеристики і по-ізники працездатності ШЦП в лабораторних і виробничих умовах. Роз-іблені методики проектного і перевірочного розрахунку ШЦП.Здійснено >актичну реалізацію результатів дослідження.

АВТОР ЗАХИЩАЄ:

1.Принципи структурно-схемного синтезу ШЦП з одно- і багато-[дною мультиплікацією.

2.Геометричні і кінематичні співвідношення в ШЦП з одно- і бага-рядною мультиплікацією.

3.Розрахункові схеми і силові залежності в ШЦП з одно-і багато-

дною мультиплікацією. . '

4.Теоретичні і експериментальні дослідження нових конструкцій ЦП з широким діапазоном діаметрів затискуваних заготовок.

5.Методику розрахунку параметрів і характеристик ШЦП.

6.Практичні рекомендації для проектування нових конструкцій ШЦП для пруткових автоматів і вибору їх основних параметрів.

7.Нові конструкції ШЦП та інших патронів, захищених авторськими свідоцтвами на винаходи і впроваджені у виробництво.

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

АКТУАЛЬНІСТЬ. Не дивлячись на довгочасне використання і промисловості одно- і багатошпіндельних токарних автоматів, токарно-ре вольверних верстатів, стандартні цангові патрони не задовільняють вимо ги широкодіапазонності, швидкопереналагоджуванності і гнучкості Існуючі цангові патрони розраховані на затиск одного номіналу діаметрі] заготовок (прутків) з відхиленням в межах допуску. В даний час відсутн цангові патрони, які дозволяють закріплювати прутки декількох номіналі] діаметрів, а також методики їх проектування. Актуальність даної роботі полягає в створенні простих за конструкцією, технологічних і надійних і роботі ШЦП пруткових автоматів, що дозволяє підвищити їх продук тивність, звести до мінімуму участь людини в обслуговуванні і перенала годжуванні автомата або верстата з ЧПК при автоматизованом; завантажуванні-розвантажуванні заготовок, скоротити число комплекті цанг і час зміни їх, відповідно зменшити витрати матеріалу і кількість пе реналадок при переході верстата на обробку прутків різних діаметрів, а та кож підвищити довговічність механізму затиску і його елементів пр: рідких переналадках, наприклад, в умовах масового і крупносерійного ви робництва. '

Дана робота є частиною робіт,, які проводяться кафедрою "Мета лорізальні верстати і обладнання ГВС" в напрямку вдосконалення вузлів механізмів токарних автоматів і зв’язані з виконанням ряду наукове технічних програм по гнучких виробничих системах, а також договору пр міжвузівське співробітництво з ВМЕІ - Габрово (Республіка Болгарія).

МЕТОДИКА ДОСЛІДЖЕННЯ. Загальна методика досліджень ба зується на системно-морфологічному підході до структурно-схемног син--'2зу ШЦП. Використані-основні положення опору матеріалів, теор машин і механізмів, теорії пружності і статистичні методи обробки ре зультатів експерименту.

Експериментальні дослідження основних характеристик ШЦ] проводились на спеціальних стендах в лабораторіях Київської політехнічного інституту і у виробничих умовах на в/о " Тернопільська комбайновий завод Розходження результатів теоретичних і експеримеї

»

ьних досліджень становлять за силовими характеристиками від 15 % до Уа, за характеристиками точності від 20 % до 22 %.

Перевірка ефективності ШЦП проведена на автоматі 1Б265-6К і то-(іо-револьверному верстаті 1В340Ф30 на в/о "Тернопільський комбай-ій завод".

НАУКОВА НОВИЗНА. Теоретично обгрунтовано і експерименталь-ідтверджено новий принцип цангового затиску, який дозволяє синтезу-

i широкодіапазонні цангові патрони еврестичним методом повного ’енціального розчленування затискних елементів (ЗЕ) в поперечному :різі, які забезпечують надійний затиск заготовок (прутків) декількох іналів без переналадки; одержані аналітичні залежності для виз-;ння геометричних параметрів, кінематичних і силових характеристик П в статиці, виведено формули для розрахунку параметрів міцності, сткості і точності ШЦП. Вперше показано вплив багаторядної муль-іікації затискних елементів на розширення діапазону затискуваних етрів і перхід на нові принципи затиску з використанням рухомого се-івища затискних елементів.

ПРАКТИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ роботи полягає в розробці методик про-іих і перевірочних розрахунків ШЦП (силових характеристик і харак-стик міцності). Розроблені рекомендації для підприємств, які луатують ШЦП (проектування, регулювання, особливості технології товлення) з метою подальшого широкого впровадження ШЦП у ви-іицтво. За розробленими методиками і рекомендаціями визначені ос-

ii параметри нових конструкцій ШЦП. Запропоновані конструктивні їй ШЦП для різних пруткових автоматів.

Результати роботи використовуються при читанні курсів "Основи ічної творчості” і "Верстати з ЧПК" в Київському політехнічному ітуті та при читанні курсу "Дослідження і випробування верстатів" ернопільському приладобудівному інституті. Широке використання П дозволяє підвищити техніко-економічні показники і розширити ологічні можливості багатошпиндельних токарних автоматів (БТА) і рно-револьверних верстатів (ТРВ) за рахунок скорочення числа ком-тів цанг і зменшення часу на переналадку верстата.

РЕАЛІЗАЦІЯ І ВПРОВАДЖЕННЯ. Результати дисертаційної робо-провадженні на в/о " Тернопільський комбайновий завод", в/о румент" (м. Смоленськ), в/о "Горизонт" (м. Мінськ), заводі юавтоматика" (м. Самара) і спільному радянсько-корейському зиемстві.

Річний економічний ефект від використання ШЦП складає до З :рб на один верстат в залежності від типу і умов виробництва. Загаль-

ний річний економічний ефект, підтверджений актами впроваджені складає 31377.6 крб. ( станом на грудень 1991 року). Технічна докуме тація на ШЦП передана за запитами ряду підприємств різних міністер< і відомств.

АПРОБАЦІЯ РОБОТИ. Основні результати роботи доповідались міжнародній, всесоюзній, республіканських і зональних конференції період з 1985 по 1993 р. ,

За досягнення у впровадженні ШЦП в народному господарстві ; тор нагороджений бронзовою медаллю ВДНГ СРСР.

ПУБЛІКАЦІЇ. За матеріалами дисертації опубліковано 31 печаї роботу, в тому числі, одержано 11 авторських свідоцтв та два позитив» рішення на винаходи. ■ .

СТРУКТУРА І ОБ’ЄМ РОБОТИ. Дисертаційна робота складаетьс вступу, 5 розділів, загальних висновків, списку використаної літерат} із 163 найменувань, містить 165 сторінок машинописного тексту, 61 ри нок, 12 таблиць, додатку з розрахунками економічного ефекту, акта впровадження і результатів розрахунку на ЕОМ параметрів ШЦП.

У вступі обгрунтовується актуальність теми дисертаційної робот основного напрямку робіт, сформульована наукова новизна і положен які виносяться на захист. В першому розділі розглянуті результати рані виконуванних робіт, дано аналіз основних конструкцій цангових п ронів за ознаками широкодіапазонності, визначенно мету і основні завд ня дисертаційноі роботи. В другому розділі викладено принці створення ШЦП.' В третьому розділі виконанні комплексні теорети дослідження характеристик сил, жорсткості, точності ШЦП. В четверте розділі виконано експериментальні дослідження характеристик ШЦ] проведено порівняльний аналіз з їх теоретичними дослідженнями, п’ятому розділі приведено конструктивні схеми, методику проектував область використання і ефективність впровадження ШЦП.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ

Розробку принципів створення ШЦП, які дозволяють розшир діапазон затискуваних заготовок, доцільно проводити, використовуї алгебру логіки і теорію множин, що дозволяють розкрити своєрідну 1 гебру" структур ЗМ, як впорядковану множину елементів, ланок і ву: з різними зв’язками між ними - логічним відношенням цієї множини. І створенні ШЦП необхідно вирішити протиріччя між відносно велиі радіальним ходом затискних елементів і збереженні при цьому основ

рактеристик сил, жорскості, точності і т.д. Основний вплив на характе-стики ШЦП буде створювати відхилення діаметрів затискуваних загото-іс. Для створення оптимальної структури ШЦП і вибору варіанту його )уктури розроблена морфологічна матриця основних альтернатив, яка їволяє серед множин варіантів формул структур ШЦП виділити основні, їй виборі структури ШЦП необхідно, щоб вона задовільняла критеріям [рокодіапазонності.

Широкодіапазонність ЗМ може визначатися^за коефіцієнтом обхва-

к.л- Ad > "

• К° A dan '

де Д d - робочий діапазон розмірів заготовок, затискуваних в ШЦП і переналадки;

AdCm - повний робочий діапазон верстата, що забезпечує затиск отовки від dmin до rfmax (в пруткових автоматахс/щіп = 0.5 dmax )•

При Ко 2: 1 безступінчасто охвачуеться весь діапазон діаметрів за-овок, затискуваних без переналадки. Таким чином, необхідно намага-:я створити такий ШЦП, в якому A d > rfmin , тобто Д d > dCm.

ШЦП з одно- і багаторядною мультиплікацією одержані з викори-нням евристичного прийому тангенціального розчленування затискного :мента. .

Кут радіальної розрізки цанги зменшується із збільшенням ькості розрізів губок і дорівнює (рис. 1 ,а)

а 2я

^ = — ■ •

де z - число розрізів.

Кут тангенціального розрізання дорівнює подвоєному куту клина >міжних елементів, утворених в результаті граничного розчленуван-тобто

/Зт ~ 2 ft к = л — fip ftк = л/2z (z — 2)

Pm = n:/z (z - 2)

де (ік - половина кута клина додаткового затискного елемента.

Таким чином, при z = 2, /?к = 0 .Це означає, що не може існувати ]Щ з мультиплікацією при двогранному розчленуванні, тобто завжди 2, a Zmin = 3. Із рис. 1 видно, що кількість граней розчленування иває на граничний максимальний діаметр затискуваної заготовки, який

Рис. І. Утворення ШПЦ з одинарною (а) і подвійною мультиплікаціями з використанням евристичного прийому т генціального розчленування

Рис. 2. Розрахункова схема для визначення сил в ЩПЦ з подвій} _ мультиплікацією і циліндричною цангою

шзначається колом, вписаним в багатогранник тангенціального розчлену-тння. Чим більше число граней розчленування (або число розрізів) тим зільше dmm при постійному зовнішньому діаметрі патрона Dh. При цьому rfmax. = DH sin/3K = Du sin [ji/2z (z - 2) ]

Вищеприведені геометричні співвідношення потрібні при проекту-тнні ШЦП, особливо при багаторядній мультиплікації, причому, з метою сомпактності конструкції, необхідно кратно зменшувати число граней роз-іленування в наступних мультиплікаціях. Наприклад, тіри> двохрядній т = 2) мультиплікації, якщо в першому ряду мультиплікації z = 6 або 8,

21

го в другому ряду доцільно брати z = — = 3 або ,4. З метою уніфікації

22

ложпа прийняти z\ = 22.

ШЦП з одинарною мультиплікацією (рис.1,а) складається із зати-:кної цанги, яка містить основні 1 та додаткові 2 затискні елементи. Затиск заготовки проходить за рахунок видавлювання додаткових 2 іатискних елементів основними 1. Рух затискної цанги здійснюється від груби затиску. При цьому діапазон затискуваної заготовки дорівнює

д Xmtga .

А^тах-1її^Г

де Д dmax - діапазон затискуваних заготовок, який забезпечується ЛЦП з одинарною мультиплікацією, мм;

хщ - хід труби затиску, мм.

В ШЦП з подвійною мультиплікацією (рис.1,б) містяться основні 1 'а додаткові 2 затискні елементи затискної цанги і основні 3 та додаткові 4 лементи циліндричної цанги. Затиск заготовки проходить додатковими іатискними елементами 4 циліндричної цанги.

В загальному випадку при наявності т - рядів мультиплікації (іапазон затискуваних діаметрів дорівнює

xmtga .

Ad =

smmpK

Затиск заготовки в ШЦП проходить наступні основні етапи рис.2).

І етап. Передача сили від приводу до основних затискних лементів 1 затискної цанги (точка контакту К1) (рис.2)

. Рі = 5і с^(а + <р\)

II етап. Передача сили від основних затискних елементів затискної цанги до додаткових 2'(точка контакту К2)

рг = -^і*Ь<рк-п) де ір = рі = <Р2 - кут тертя.

Передаточне відношення першої мультиплікації (т = 1)

U -Ь- 1

имул ~а~ 5ітфк ,

III етап. Затиск прутка при одинарній мультиплікації і ковзанні де даткових елементів 2 затискної цанги по основних затискних елементах циліндричної цанги (точка контакту КЗ). При цьому Рг = Рз , а

- Fi = Рз tffP3 = Pi/cos<p2 • sinфк - (pi) • tgfb де /з - сила тертя між додатковими затискними елементам основної цанги і основними циліндричної.

Так, як Р2 = Ті , при т = 1, коефіцієнт підсилення патрон дорівнює

к _ Ті _ ctgja + <р) • sin(gc - <р)

.Si cos р

Передаточне відношення ШЦП при т = 1 •

U,і = Uмул • U\ = *ga/siiySK При встановленні циліндричної цанги з мультиплікацією з’являеті ся ще один ряд мультиплікації (т = 2), в якому сили і переміщення пері даються аналогічно першому ряду мультиплікації.

В загальному випадку для ШЦП з т > 2 і зв’язаними між собо циліндричними цангами

= sin"1 фк - <р)/ [tg(a + f) + t&p] cos'” <р Un = tga/smmpK

- На основі теоретичного аналізу побудовані графіки силових кінематичних характеристик ШЦП з мультиплікацією (рис.З). Із рис.З видно, що коефіцієнт підсилення патрона при т > 2 починає зменшув: тись і прямує до нуля, а при зменшенні кута тертя збільшується. Пр відсутності тертя між затискною і циліндричною цангами (рис.З,б) і змеї шенні кута тертя коефіцієнт підсилення патрона Кп збільшується на 11 °/ Число граней розчленування при цьому залишається постійним, z = 3. рис.3,в видно, що Кп із збільшенням числа граней розчленування почині збільшуватись, а при відсутності тертя між затискною і циліндрично цангами збільшується на 11 %. Проведений теоретичний аналіз силових

кінематичних характеристик ШЦП показав, що для створення оптимального патрона для затиску заготовок з широкими відхиленнями діаметра необхідно приймати т< 2, так як при т>2,Кп патрона різко падає. Необхідно намагатись зменшити тертя в ланках ШЦП (<р -* 0). Для створення необхідного ходу приводу, щоб забезпечити А (І = 10... 20 мм, необхідно використовувати самопідналагоджувальний привід затиску або приводи із силовим замиканням (гідравлічні, пневматичні, пружинні та інші). . •

Експериментальні дослідження проводились з метою перевірки працездатності і встановлення ступеня достовірності встановлених аналітичних залежностей для визначення основних характеристик ШЦП: переміщень, сил, жорсткості і точності затиску. Порівняння встановлених теоретичним шляхом аналітичних залежностей показує, що максимальне відхилення теоретичних значень сил Те, Де, РПр (рис. 4) від експериментальних не перевищує 13 - 17 %, а відхилення теоретичних переміщень від експериментальних не перевищує 11-15%.

Результати порівняльних виробничих випробувань показали, що радіальна і осьова точність обробки партії деталей знаходиться в межах допуску, передбаченого технічними умовами на виготовлення цих деталей . В одному ШЦП проводилась обробка деталей з Дс/ = 3 мм. При цьому радіальна і осьова точність змінювалась при переході на обробку іншого діаметра відповідно на 3 - 4 %. Вимірювання силових характеристик показали, що наявність додаткової пари тертя в спряженні губок затискної цанги з мультиплікацією і циліндричної з мультиплікацією знижує коефіцієнт підсилення патрона на 10 - 12 %, а деколи і вище порівняно із звичайною затискною цангою.

Порівняння результатів теоретичних і експериментальних досліджень характеристик ШЦП показали: відхилення коефіцієнта

підсилення патрона, який визначений за встановленими аналітичними залежностями, не перевищує 13 - 17 % від експериментального значення; теоретичні значення граничного радіального зміщення заготовки при затиску в ШЦП від відхилення її діаметра добре співЬадає з експериментальними (максимальне відхилення не перевищує 11-15 %); максимальне відхилення розрахункових значень пружніх відхилень в системі патрон-деталь від експериментальних знаходяться в межах 8 - 19 %.

Процес проектування ШЦП укладається з двох основних етапів: вибір схеми і розробка конструкції. На першому етапі комбінують елементи патрона і зв’язки між ними і вибирають схему патрона.

Вибрані схеми піддаються всесторонньому аналізу, критиці і порівняльній оцінці, відбираючи з них найбільш доцільні, які за певними

1^9*

іР

№\б-

яг

6) г)

Рис. 3. Залежності коефіцієнта підсилення ШПЦ від числа ряді мультиплікації при г = 3 і різних кутах тертя (а, б), при різних чиї лах граней розчленування (в, г) і куту тертя <р = 8°

Рис. 4. Графіки залежності сили проштовхування РПр оправок різного діаметру від осьової сили затиску

Рис. 5. Дослідна конструкція ШПЦ з подвійною мультиплікацією до автомата 1А240-6

ознаками (наприклад, критерієм широкодіапазонності) можуть бути розставлені в ряд із врахуванням важливості значення за одним із важливих показників. На другому етапі проводять розробку конструкції ШЦП і вибір його параметрів. На рис. 5 показано ШЦП з двохрядною мультиплікацією (т = 2), рухомою цангою з основними 1 і додатковими 2 затискними елементами, і нерухомою (циліндричною) цангою з основними 3 і додатковими 4 затискними елементами, з відхиленням діаметра затискуваних заготовок А(1=3 мм, до автомата 1А240-6.

ЗАГАЛЬНІ ВИСНОВКИ.

Основний результат роботи - створені ШЦП дозволяють затискувати прутки з відхиленням діаметрів до 3 - 4 мм, розширюють технологічні можливості токарних верстатів-автоматів, які працюють в умовах частої переналадки, підвищують продуктивність обробки на 15 - 20 % за рахунок скорочення допоміжного часу, забезпечують економію металу, електроенергії і ріжучого інструменту. В процесі виконання роботи одержані такі результати.

1.Показано, що евристичний прийом тангенціального розчленування затискного елемента дозволяє збільшити радіальне переміщення кінцевої ланки і тим більше, чим більше рядів мультиплікації.

2. Вперше показано вплив багаторядної мультиплікації затискних елементів на розширення діапазону затискуваних діаметрів і перехід на нові принципи затиску з використанням рухомого середовища затискних елементів. Встановлено, що не може існувати ШЦП з мультиплікацією при двогранному розчленуванні, тобто завжди г > 2 , 2ЮШ = 3.

З.із збільшенням числа рядів _ мультиплікації коефіцієнт підсилення патрона Кп зменшується, а передаточне відношення ип збільшується. Доцільно число рядів мультиплікації виконувати не більше двох.

4. Коефіцієнт підсилення ШЦП з одинарною мультиплікацією в діапазоні діаметрів затискуючих прутків 3-5 мм змінюється в межах від

0.75 до 1.55, що на 25-40% нижче, ніж в самоналагоджувальних патронах при затиску некаліброваних прутків з відхиленням по діаметру 0.7 - 1.25 мм.

5.РозроЬлена методика розрахунку ШЦП, яка дозволяє вибирати оптимальні параметри за силовими характеристиками і характеристиками міцності.

6.Розроблеш практичні рекомендації для проектування, нових конструкцій ШЦП для пруткових автоматів, що створює передумови для створення РТМ і стандартів.

7.Розроблені на рівні винаходів нові конструкції ШЦП, захищені авторськами свідоцтвами. Результати роботи впроваджені на в/о "Тернопільський комбайновий завод", на спільному радянсько-корейському підприємстві (м.Нижній Новгород), в/о "Горизонт" (м.Мінськ). Технічна документація на ШЦП передана за запитами 20 організацій. Річний економічний ефект від впровадження результатів дисертаційної роботи складає 31377.6 крб. за станом на грудень 1991 року.

Основний зміст дисертації опубліковано в наступних роботах.

1. Зажимные механизмы токарных автоматов с ЧПУ и станочных модулей. Тез. докл. конф. "Опыт технологической подготовки производства и эксплуатации станков с ЧПУ", Свердловск, 18-19 ноября 1986 г. Ю.Н.Кузнецов, И.А.Иванюк, В.Г.Кушик.

2. Опыт эксплуатации и перспективы развития широкодиапазонных патронов токарных модулей ГПС. Тез. докл. Всесоюз. науч.-техн. конф. "Эксплуатационная надежность машин, роботов и модулей ГПС", Свердловск, 2-4 июня 1987 г. Ю.Н.Кузнецов, В.Г.Кушик.

3. Кузнецов Ю.Н., Кушик В.Г. Широкодиапазонный цанговый

патрон для токарных автоматов. Веб. "Технология и организация производства”, N 3, 1987 г.,-с.32-34. .

4. Широкодиапазонные цанговые патроны токарных автоматов.

Тез. докл. науч.- техн. конф. "Автоматическое манипулирование объектами и технологическая оснастка в станках с ЧПУ и ГПС”. Тернополь, 14-15 декабря 1988 г. В.Г.Кушик. .

5. Повышение эффективности применения самонастраивающихся и широкодиапазонных зажимных механизмов.Тез.докл. "Комплексная механизация и автоматизация производства на основе внедрения станков с ЧПУ, промышленных роботов, ГПС и роторно-конвеерных линий", Луцк, 14-15 октября, 1988 г. Ю.Н.Кузнецов, В.Г.Кушик.

6. Проблемы создания и эффективность внедрения широкодиапазонных и быстропереналаживаемых зажимных механизмов в ГПС. В кн. "Проблемы создания и внедрения гибких производственных робототехнических комплексов на предприятиях машиностроения", г.Одесса, 9-13 октября 1989 г.- М.: ВНИИТМР, 1989 г.- 148 с. Ю.Н.Кузнецов, В.Н.Ахрамович, В.Г.Кушик.

7. Широкодиапазонные и быстропереналаживаемые зажимные патроны для токарных станочных модулей. Тез. докл. науч. конф., посвящ.

25-летию ВМИ, 11-13 октября 1989 г.,г.Габрово, НРБ Ю.Н. Кузнецов, Г.И.Иванов, В.Н.Ахрамович, В.Г.Кушик.

8. Широкодиапазонные быстропереналаживаемые зажимные патроны для токарных станочных модулей. Тез.докл. конф. "Повышение качества и надежности машиностроительной продукции", 12-15 октября 1989 г. Луцк. Ю.Н.Кузнецов, В.Г.Кушик, В.Н.Ахрамович. ,

9. Характеристики и особенности технологии изготовления широкодиапазонных цанговых патронов. Тез. докл. науч.-техн. конф. "Совершенствование процесов резания и средств автоматизации для повышения производительности гибких станочных систем", Курган, 1990 г., Ю.Н.Кузнецов, В.Г.Кушик.

10. Повышение робогоспособносги зажимных цанг в гибких станочных системах. Тез. докл. науч.-техн.конф. "Совершенствование процессов резания и средств автоматизации-для повышения производительности гибких станочных систем"., Курган, 1990 г., В.Г.Кушик, С.Г.Нагорняк.

11. Эффективность применения самонастраивающихся и широкодиапазонных цанговых патронов на токарных автоматах. Тез. докл. респ. науч.-техн. конф. "Повышение эффективности производства машиностроительных предприятий". Душанбе, 23-24 мая 1990 г. Ю.Н.Кузнецов, В.Г.Кушик.

12. Разработка самонастраивающихся широкодиапазонных зажимных и подающих цанговых патронов, совершенствование операционной технологии их изготовления с подбором высокопроизводительного оборудования". Отчет по НИР N 01880071698 инв. N 02900013142. Ю.Н.Кузнецов, В.Г.Кушик, А.В.Литвин.

13. Широкодиапазонный цаиговый патрон. Инф. листок ЛвМТЦНТИ N 90-89. Ю.Н.Кузнецов, В.Г.Кушик, В.А.Мартыненко.

14. Расчет широкодиапазонкого цангового патрона. Тез. докл. конф. "Типовые механизмы и технологическая оснастка станков-автоматов, станков с.ЧПУ и ГПС" ("Станки-91"), г.Чернигов, 14-15 мая, 1991 г. В.В.Торба, В.Г.Кушик.

15. Совершенствование технологии изготовления цанговых патронов в условиях специализированого производства. Тез. докл. конф. "Повышение эффективности использования нового режущего инструмента и оснастки в машиностроении", г. Ленинград, 5-6 марта, 1991 г. В.Г.Кушик, А.В.Литвин, Н.Д.Неделчев.

16. Оснастка для автоматизированной обработки кольцевых деталей на станках с ЧПУ. Тезисы докладов межотраслевой научно-технической конференции "Роботизация технологических процессов в машиностроении и приборостроении." г.Житомир, 1991 г. А.В.Литвин, В.Г.Кушик.

17. Расчет усилий закрепления заготовок в зажимных патронах. Гез.докл.науч.-техн. конф.'Типовые механизмы и технологическая оснастка станков с ЧПУ, и ГПС", Киев, 1992 г., А.ВЛитвин, В.Г.Кушик,

и.В.Чикин.

18. Ефективність використання цангових патронів з розширеним (іапазоном затискуючих діаметрів на токарних автоматах. Тези доп. нау-сово-техн. конф."Прогресивні технології і обладнання в машино- і прила-іобудуванні", м.Тернопіль 1992 р., Ю.М.Кузнецов, В.Г.Кушик.

По темі дисертації одержано 11 авторських свідоцтв на винаходи: .284725, 1292932, 1294494, 1328080, 1294494, 1442329, 1537380, 1700858, 627336, 1646700,1646698 і 2 позитивних рішення по заявках на винаходи: 1798478/08 від 02.03.90 р. (поз.ріш. від 23.04.91 р.); 4934673/08 від 15.05.91 р.(поз. ріш.від24.02.92 р.)