автореферат диссертации по приборостроению, метрологии и информационно-измерительным приборам и системам, 05.11.05, диссертация на тему:Вимiрювачi коефiцiэнта екранування

кандидата технических наук
Бобков, Юрий Владимирович
город
Киев
год
1993
специальность ВАК РФ
05.11.05
Автореферат по приборостроению, метрологии и информационно-измерительным приборам и системам на тему «Вимiрювачi коефiцiэнта екранування»

Автореферат диссертации по теме "Вимiрювачi коефiцiэнта екранування"

КИГВСЬКИЙ П0Л1ТЕХН1ЧНИЙ 1НСТИТУТ

РГ6 од На правах рукопису

БОБКОВ Юрш Володимирович

УДК 621.317

ВИМ1РЮВАЧ1 КОЕФ1Ц16НТА ЕКРАНУВАННЯ

Спецтльшсть 05.11.05— Прилади та методи вим|'рювання елекгричних I магн1*тних величин

АВТОРЕФЕРАТ дисертацИ на здобуття наукового ступени кандидата техн!чних наук

КиУв — 1993

Робота виконана на кафедр! 1нформац1ано-вим1рпвально1 тезшхки Юйвсыгаго пол1техн:гаого 1нспггугу

Науковиа кер1вник - доктор техн1чниг наук, професор ОРНАТСЬКИИ Бетро Павлович

0ф1ц1йн1 ошневти - доктор тегшчлик наук, професор АНДР1БВСЬКШ 6вген1а Олзксандрович кандвдат техн1чних наук ФЕЩЕНКО Лэоя1д Прокотавич

Пров1дне гйдприемство - Кш'вське тйдприемство "Росток"

Захист в1дбудеться 03 1993 р. в М ~ годин

на зас1данн! Сдац1ал1зоваво1 - Рада К 068.14.14 в Кшвському шл1техн1чвшу 1нсгитут1 {252056, ы. Ки!в 56, пр. Перемоги, 37, корп. 18) . ...

3 дисертацЮо. моща, озваиомигись- в: б1бл1спец1 КШвського пайтехнхчЕого 1нстаггуту.

- В1дгуки на автореферат (в двох екземшшрах, зaвípeнí печаткою установи) просимо надсилати на адресу 1нсшгуту' вченому секретари Стец1ал1зовано1 Ради К 068.14.14 по захисту дисергацхй.

- Автореферат роз1сланий "{В- 08 1993 р,

Вчений.секретар

Сшц1с1л1зовано1 Ради, . кандидат техн1чша наук, доцент

АН0ТАЦ1Я

Метоп дисерггахйгнс! робота е теоретична досл!даення та практична розробка засоб!в для вим!ргоання коеф1щента екрануванвя об'емних екран!в в д!апазов1 дозвукових, звухових i ультразвукових частот (в!д 1 Гц да 1 МГЦ) гармон!чних елэктричних г махштних

ПОЛ1В.

Для досягнення всташтлзно! мети в робот! виконан!: ,1. Огляд, анайз i класиф!кац1я вим!рювань коефВДента екрануванвя (КЕ>, нлаенф1кащя методхв вимхрюваяня КЕ, а також аасоб!в для вим!рюваяня КЕ, ща дозволило вибрати метод вимгрюваиня КЕ для встановлено! задач! t синтезувати узагальвеяу структурну схему ви-м1рювача коеф!ц!'ента енранування (ВНЕ).

2. Анал!з р!вняння пере творения 1 дослхдаення похибок ВКЕ, що дало змогу одеряати анал1тичв1 вирази для розрахунка похибок i вставовити шляхи Ix змешення. ■'

3. Класиф1кац1я, огляд 1 порхвнянш аяаяхз вим!рювальних ш-ретворювач!в напруженост! зм!нних магн1тних 1 електричних пол!в, що дозволило вибрати нааб!лып прийнятн! для ВКЕ типи вим!ривальних шретворювач1в на основ! попэредвьо сформульованих вимог.

4. Досл1даеняя р!внянь шретворення вш1рювальних горетворю-вач!в напруженост! зм!нних магн!тних 1 елекгричних пол!в при робот! у склад! ВКЕ, . а також виникаючих при цьому. похибок та сотсоб!в IX змешення.

5. дославши iнструментальниз: похибок ВКЕ.

в. Розробка, £ дослгдаення струнтурних схем ВКЕ, реал!зугачих запропонован!-шляхи зменшення похибок.

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальшсть. При вир1шенн1 проблем електромагштно! сум!с-ност! (EMG), нубуваших особливу вашив1сть та гостроту в останн!а час,. найб!льш радакальним засобом захисту вим!рювальвого, елект-ронного i радхотехнхчного обладнання та калалiв передач! 1нформа-шх в!д soBHimHix елэктромагн1тних вплив!в е правильно спроектова-н! та вщготовлещ екрани.

Функц!ональн1 якост! екран!в можна оц1н1ти з допомогою коеф!-

ц!ента екранування. Георетичний розрахунок КЕ с складною задачею, математичне р1пення яко! не заввди !снуе. Кр1м того, в реальних випддках властивост! екрана обумовлшгься наявйстю отвор1в та дефектами, виникаючими при виготовленн! ! експлуатацП.

Таким чином, теар!я та практика створення 1 використашя електромагн1тЕюс екран1в потрзбують проведення вимхршадь КЕ об'стих екранав та' розробни в!дгов!даого вим 1 рювалъного облад-нання. Причому. необх!дн!сть проведення високочутливих вишрювавь, наприклад при б!олог!чних та геолоПчних досл!даеннях, обумовлшгь розробку I досл!даення екран!в для доапазона низьких частот, вклю-чаючих до себе д!апаз'он промислово! с1тьово! завади. Але ВКЕ для низькочастотних д!апазон1в промисловЮтю не випускаотъся. Визва-чення характеристик екран!в провалиться без автоматизац!* процеду-ри вим1рювання з допомогою ун!версально! вишразвально! апаратури. для яко! потр16но створювати спец1альне'додаткове обладнання.

Недостатньо також теоретичних роб!т, присвячених створешо ВКЕ та анал1зу 1х похибок. - Отае, ■ дослхдження г розробка автоматич-них ВКЕ для низькочастотних д!апазон!в е актуальною задачею.

Метода досл!дкенвя. При вир!шенн! встановлених задач в робот! використовувалися метода теорП вш!рювань, теори електричних к!л 1 функц!ональното анал!зу. .

Наукова новша результатов, здобутих в дисертац!гн!я робот:, полягае:

1. В авалШ 1 класиф1кац!1 виайрювань КЕ, метод!в вш!рюван-ня КЕ та засоб!в вда!рювання КЕ.

2. В анал!з1 р1вняння горетвореяня I похибок ВКЕ, на основ! яких були визначва! умови та шляхи зменшення похибок вим*рюван-ня КЕ. •—

3. В класиф!кац!1 вим1ртальних. горетворювач1в напрун!еност1 зм!шшх електричних пол!в.

4. В пор1вняноку анал1з: вим!ршальних перетворювач!в напру-йгжост! змхг ш магнхтних 1 електричних пол!в по можливост! 1х за-с 'сування у вш!гквачах К£.

5. В авал!з! р{внянь перетворення вим!рювалъних перетворюва-ч!в вапруженост! зм!нних магн!тних г електричних пол!в при робот!' у склад! ВКЕ, а також у використанн! гальван1чнсп розв'язки для усунення аал&жност! акпл1тудко-фазовоI характеристики (АФХ) вим!-

ргавального перетворювача напруженост! змгнних електричних пол!в в!д висоти встановлення в систем! в!дтворення випробного електрич-ного поля.

6. В новях структурах автоматичних ВКЕ, ян! затцен! автор-сышми свхдоцгвами 1 в1др!зняюггься п!двищеними метрологхчними характеристиками.

Практична ц!нв!стъ здобутих в робот! результат!в полягае з сл!духлому:

1. У можливост! використанвя р1внянь перетворення I анализа похибок ВКЕ для розрахунка параметров ВКЕ.

2. У можливост! використання р!внянь взретворення i аналхза похибок вим!рювальних перетворювач1в напруженаст! зм!нних магшт-них i елентритних пал1В при розробцг ВКЕ.

3. В розробц! та анал!з! нових, структур автоматичних ВКЕ, як! захишзН1 автореькими свхдоцгвами i в1др1зняютъся п1двищэшши мет-ролог!чними характеристиками.

\ 4. В досл!даенн1 розробленого та виготовлевого у В1дпов1днос-Ti з зшропонованими структурними схемами м!хфопрацзсорного ВКЕ.

Рзал!зац!я результат!в робота. Результата дасертащйно! робота використав! при виконанн! науково-досл!дних роб!т № 747 та № 739, проведение на кафедр! !нформад12но-вим1рювальнр1 техн!ки Ки1вського пол!техн!чвого 1нституту. В результат! винонання цих

о

роб1т була створена та впровадаена на Горьковсыпй ф!л!х ЦНШ iM. А.Н.Крилова !нформацхано-вим1ршальна система <1ВС) "Косатка", яка являе собою мхкропроцесорниа ВКЕ. Первшш! вимхрювальн! перетворювач! IBC "Косатка" прошли метролоПчну атестацхю у ВНД10ФВ. Р!чний економ!чний ефект в!д впровадаення результат1в дасертащйвш робота складае 32 тис. карбованщв (по стану uiH на 1990 р.).

Апробац!я робота. Основн! результата дасергтац!йнох робота до-повадалися та обговорювалися на чотирьох всесоюзних науково-тех-н1чних конференвдях (Куйбишев, 1983 р.; Лен!нград, 1983 р.; Москва, 1985 р.; BLutmoc, 1986 р.); чотарьох республхканських науково-техщчних конференщях (Ки1в, 1983 р., 1988 р., 1988 р.; Житомир, 1985 р.); науков1й кокферекц1Х молодих вчених та спец!ал!ст!в Ки-хвського пол1т8хн1чного iHcrmyry (Khib, 1984 р.): щорпших науко-ва-техн1чнтс конфереицхях професорсыга-вшсладацького складу Ки1в-

ського год1техн1чного 1всттт1У (Ки1В, 1983-1986 рр:).

Дубл1кац11. На тему дисергацП опублхковаво 12 друковалих ро-61т. в тому числ! 2 авторських св1дощва на винаходи.

Структура 1 об'ем роботи.. Дисертацхгна робота" складаеться з вступу, чотирьох розд!л1в, висновку, списку лхтератури та додат-к!в. Загалъвиа об*ем роботи складае 225 сторхнок, в тому числ! 142 сторхнки основного тексту, 42 ыашовки, 3 таблиц! та п'ять додатк1в на 22 стор1нках.

ЗМ1СТ "РОБОТИ

Робота лрисвячена питанию створення та • досайдаення ВКЕ дая гармав!чних електричних та мага1тних полхв у д!апазон! частот I Гц - 1 МГц.

Оск!льки результата теоретичних робхт дозволяють привести задачу про проникания електромагштних гвиль в середину екран!в до кваз1статично1 - проникания електричдо! та магШтноХ компонент розгдядаеться незалежно, можна дата сл!душе визначення коеф1ц!ен-та екрануваввя:

коефщхентом екранувашя магнитного (електричного) полябуде-мо називати векторну величину Би <Бе), що дор!внюе в!дношенню характеристики вектора напруженост! магн!тного (електричного). поля н1с1 в серед*®! екрана до аналог!чнох характеристики вектора

напруженост! магв1тного (електричного) поля Н^ (Е^) поза екраном

Бм = Ни/Нк <Бе = Е^/Е^) .

В загальноиу випадку КЕ е комплексною вхдвосною величиною, а такой функщею простору та частота. ,

В роб!те проведен! огляд,;анал!з та класнф!каШя вим!рювань КЕ, методов вим1рювання КЕ, а таиож засоб!в для вим!рювання КЕ, що дозволило в:1 "начити виникаюч! при створееш ВКЕ проблеми та наш-■ -ти шляхи IX вирхшення. Показано, що великий дивам!чний д!алазон змхни КЕ (в!д 1 до 10_6 в д!апазои1 частот 110е Гц) та склад-н!сть отрймання стабхльних зразковйх гармоа!чних вшробних пол2в в . до сеть великому об'ем!, що дозволяе досл!дкувати екрани з л1н!вни-ш розм!рами. I - 2 м, зумовлзоють при будуванн! автоматичних ВКЕ

виб!р метода вимхрюзашп з безпосередпм отриманням значения КЕ, з к!лькома вим!рювальними перэтворпвачачи поля (ВПП) та з вим!рюван-ням значения напруженост!.випробного поля.

У в1дпов1даост! з обрзним методом вим!ривания КЕ була запро-понована узагальвена структурна схема ВКЕ, представлена на мая. I 1 включаюча систему в!дгворення випробного поля <СВВП), п!дключе-ну до генератора випробного сигнала <ГВС). В межах СВВП розташову-еться вим!рпвальниа пэретворовач шля ИНН, використовуючиася для визначення р!вня випробного шля, та досл!джуемиа екраз <ДЕ), в середин! rzzrs розм1цусться вим!р»вальниа псрэтворювач поля ВПП2. Сигяали, пропоргйональн! напруженост! шля поза та в cspejsrai ДЕ, з виход1в ВПШ 1 ВПП2 по кабелям зв'язку K3I 1 КЗЗ поступать до вим!рювально-обчислювальнога засобу (ВОЗ), дз провалиться визначення í рег1страц1я КЕ..

Для ВПП2 сл!д використовувати трьокомпонентниа шрзтворювач абр три однокомпокентн!, розм!щен! в!дпов!дао обран!а систем! координат.

Оск!льки СВВП створае випробне полз досигь високого р!вня, порядку 50 А/м дая магн!тного поля ! 200 В/м для елвктричного годя, якэ небезпэчне для здоров'я лодини та прадоздатност! вим!рю-вально! апаратури, ВОЗ необх!дао розташовувати на достатн!й, без-

Мал. I

дачн!а для. оператора в!дстан1. Довжина кабел*в зв'язку K3I i К32 значно зростае. Це приводить до госилэння впливу на них зовн!шн1х промислових завад i завада-в!д випробного поля. Остання завада характерна для ВКЕ 1 визначаеться .там, що значниа в!др!зок кабел1в зв'язну в!д ВШИ та ВПП2 заввди буде проходити в межах СВВП, да аа них буде вшшвати вшробна поле великого рхвня. При цьому частота завада в!д випробного поля, назедэна на кабел1 зв'язку, буда збх-.гатися з частотою корисних скгна-Ив на виход! ВППХ í ВПП2. Цэ ускладаюе ввд1лення корисного сигнала та потребуе застосування <ЯЕц1альних методхв, а такой обмежуе. разом з ефекгивн1стю СВВП, мошгавост! по збгльшзнню р!вня випробного толя. ■ i Динам1чниа д!апазон ВПП1 визначаеться р!внем випробного поля t аого чутлив.1<ггь може бути нзвисокою. Для забеспечення динамичного д!апазона I - 10~6 необх!дао в1дпов1Днв п1двищоння чутливост1 В1Ш2, що при збереженя! широкополосност! приводить до зростання особистах inyMiB ВПП2 та шсиленню впливу на нього зовн!шн1х промислових завад. Причому, сшввхдЕотення сигнал/шум.плюс завада для ВПП2 при зб!лыпенш КЕ стае значно менше 1, що робить ■ необхгдним або розробку та застосування додаткових заход!в по зменшенню шушв Та'завад, ебо тйдвищэння р!вня вкпробного поля. Останне обмежуеть-оя дадустимим р!внем наводки на кабел! зв'язку ВШ, а також необ-xi да lera забезпечення ЕМС. Стш пслр1бна розробка методхв зменшен-ня шум!в.

Проведений анал!з рхвняння перетворення í похибок ВКЕ по уза-гальнент структурнíй схем! дозволив голучити вирази для в!дносних мультиплХкатишо! та адитивно! похибок, в!дпов£цно:

I

-Batí*)

I +

I

= гаиг««) - УщцСИ ■»/„а«*») -

'I -

I + аи(3") У*^ ОдСЗ") КузСДо»).

+ +

I I КщСЗ"»

I

Г 0,ЛЗ") Ьо«")] I

3---9-, 1 +-

0 I УЗ") Кк1 (З-»)/!^, (3")

I.

I ■+

дз укпз ) < ^(З") - в1дносн1 мулътшШкатавн! погибни АФХ ВПШ та ВШЕ; »ю^СЗ"). гКа21-^ ~~ мультишйкативн! похибки

АФХ 1-го та 2-го каяал!в ВОЗ; ^идУ")»

у'ки2(3") - коефШевти вшшву для мультипл1кативних похибок гт1 С3«>. з-ийСЗ"). ^<3«), в1дпов!дно; О^З«). 0^3»)

- напружен 1сть випробного шля та поля прошслово! завали; 80(3«). Б^(Зм) - 1стинне значения КЕ для випробного шля 1 поля промисло-во! завади; К^З«), 1^(3«) - АФХ ВПШ .1 ВПП2;

- АФХ кабел!в зв'язку К31 та К32 для впливаючих на них пол!в;

~ в1даосн! адагивн! похибки 1з-за впливу поля промисловоГ завади ва ВШИ 1 ВПП2; г-вк1 (3"), - в!дкосн1

адитивн! похибки 1з-за вшшву поля промислово! завади та випробно-го поля на кабел1 зв'язку К31 1 К32.

3 одержаних вираз!в виходать, що оск!льки КЕ с в!дносною величиною, то для зменшення мультипликативно! похибки ВКЕ необх1днз ззбезгочення близьких значень коеф{ц1снт1в впливу для мулъткгШка-тишшх похибок ВПП за рахувок п1дакцення завадозахиазност! кабвл!в

зв'язку ВПП з ВОЗ I, в шршу черту, завадозахицевостх канаду ВПП2. При рхвност! коефВДенПв впливу одно!менних похибок мультипл!ка-тивна похибка вим1рювання КЕ буде визначатася нё1дентичн1стю та нестабхльшстю АФХ каналхв ВКЕ.,

Зменшення адютвнр! похибки ыожливе при гйдвишешп вавадоза-хишэност1 ВКЕ, особливо каналу ВПП2, адитивн! похибки якого е до-м!нуючими, 1 досягаеться зменшенням адагквши похибок 1з-за впливу поля промислово! завади на В1Щ та ВПП2 шляхом з61льшення сп!вв!д-вошення напружен! сть випробного поля/напруненхсть поля протсловоХ завади, а такой•зменшенням адитивник похибок !з-за впливу випроб-ного поля /га поля промислово! завади на кабел! зв'язку ВПП шляхом зменшення АФХ кабел!в зв'язку дая впливаючих полхв.

Таким чином, проведен! в робот! дослхдаення ргвняння даретво-рення та похибок ВКЕ дозволили визначити дом1нуюч1 похибки вим!рю-вання КЕ, якими с: адаггавна похибка 1з-за впливу поля промисловох завади на ВПП (особливо ВПП2), яка може досягати 75 % при ствв1д-ношенн! р1вня випробного поля та поля завади 100; адитивва похибка !з-за вшиву випробного поля та поля хгромислоЕо! завади на кабел: зв'язку ВПП (особливо на К32), яка може досягати 33 похибка 1з-за шумхв ВПП та попереднхх пхдсилювачхв, особливо ВПП2, дая якого сп!вз!днотоння сигнал/шум при зб!лыюнн! КЕ до 10~3 може стати по-редку 5-10~3, тобто значно менше I; мультипл!кативна похибка !з~за не!дентичност! ! нестабхльност! АФХ канал!в ВКЕ, яка для ВПП може доходити до 40 %\ мультишИкативна похибка 1з-за зм!ни АФХ ВПП, яка для вим!рювальних перетворювач!в напружевост! змхнних елект-ричних пол!в доходить до 50 %.

Для зменшення вказанкх. дом!вуючих похибок скрш в!домих кон-струкщвтк стюсобхв запропоновано використовувати сл!душ! струк-турн! спос .:л: для зменшення адагивно! похибки !з-за впливу. поля -зомисловох завади на ВПП - синхронне накопичуванвя, цифрову ф!ль-1рад!ю, компенсашю сигнала завади; для зменшення адитивно! похибки !з-за впливу випробного поля ! поля промислових завад на кабел! зв'язку ВПП - диференц1ян1,.цифров!, опгичнх канали передач! !н-формац!I та компенсац!ю сигнал!в наводки; для зменшення похибки !з-за шум1в ВПП 1 попереднгх шдсижвачхв - синхронна накопичуван-ня 1 посл!дуюче усередаення сигна.тлв ВПП; для зменшення мультишп-кативно! похибки !з-за не!дентичност1 каиал!в ВКЕ та 1х нестаб!ль-

ност1 - погоредню кал!бровку та корекц!га результат1в вим1рювання; для зменшення мультиллшатгоно! похибки !з-за зм!ни АФХ ВШ -гальван1чну розв'язку В1Ж та введения поправок. При цьому сутгеве п1двишення точнсст! вим!рювання КЕ може бути одэриане при реал!зада I Щлого комплекса способ!в по кожнхй з составляючих похибки, оск1лыот реал!зац!я лише окреких заход!в е недостатньою.

Одним з основних елементгв ВКЕ, визначаючим яого метролог!ч-в! характеристики е БПП. В робот! проведен! класиЗпкащя, оглдц та пор!вняний анализ р!зних тип!в вшарювальлгас перетворювач!в напру-кэност! зм!нних магн!тних 1 електричних пол£в по мажливост! !х ви-корнстання у ВКЕ на основ! погоредньо сформульованих вимог. Це дозволило для вим!рюванвя зм!нних магн!тних пол!в напружен! ста Ю-5 - 102 А/м у частотному диапазон! 2 - 10® Гц вибрати пасивн! !ндук-цхгн! шретворювач!, як! кають достатню шкроко1галосн!сть, пор!вня-но малий р!вень шум1в, стаб!льн! парамэтри, мало реагуклъ на велик! металев! т!ла, :прост! у виготовленн!. Для вгапрювання зм!нних електричних пол!в напрукешстю Ю-4 - 102 В/м сл!д використовувати електро!ндукц!гн! двоелектродн! перетворовач! з плоскими електро-дами, як! характеризуються невеликими габаритами та простою конст-рукшею.

Складен! екв1валентн1 електричн! схеми ВШ, розм!щених в середин! та поза ДЕ в СЕВП, дозволили проанал1зувати р!вняння горе-творення вим!рювальних перэтворювач!в напрукеност! - зм!нних магн!т-них та електричних пол!в при робот! в склад! ВКЕ, визначити похибки вимхрюзання КЕ та шляхи 1х змешення. .

Так, похибка, !з-за нер1вном!рност! АФХ ВШ1 може бути зменшена •до 0,3 % шляхом'використання коректуючих чотириполюсник!в, запро-данованих ! досл!дкених в робот!.

Похибка 1з-за зм!ни АФХ вим!рювального перетворювача ВПП2 напрукеност! зм!нних мапптних пол!в п!д вшивом ДЕ досягае суттевих значень при близьких розм!рах вш!рювально1 котушки перетворювача та ДЕ, а також при розм1щенн! ВБП2 безпосередньо .поблизу в!д ст!н-ки ДЕ. Тому необх!дно накладати обмеження на м!н!мально допустиму в!дстань м!ж ВШЕ та ДЕ. '

Похибка 1з-за зм!ни АФХ вкм!рювальних перетворювач!в напрукеност! змхнних електричних пол!в в!д висоти 1'х■ встановлення в систем! в!дгворення вилробного електричного поля, яка може досягати

50 X, змешуеггься до зневажливого значения введениям гаяьван1чно! розв'язки, що походить з наданих нижче р!внянь перетворення ВППХ Б1дпов1дао без гальван!чно! розв'язки 1 з галъвашчною розв'язкою:

А* [".УА]

/ Ьв^2 ]

<¥^14 " УА!

«А..

да - шоща пластиаи ВПШ; - в 1 деталь мш пластинами ВПП1; - д!електрична проникн!сть речовини ВПП1; - абсолютна д!елект-рична послана; Лс - в!дстань м!ж пластинами СВВП: Ь^ - в!дстань в!д нижньо! пластини СВВП до центра ВШ; Е0 - ошр вх!дного каскаду погереднього шдсилювача для синфазного сигналу; Е^ - диферен-ц1анив оп!р вххдаого каскаду поивреднього шдсилювача.

Проведен! досл!даенвя похибок та шщх!в 1х зменшення дозволили розробиги струятурну схему автоматичного ВНЕ, захицену автор-ським св1до1Ггвом [83. в якому для зменшення наводок на кабел1 зв'язку ВШ пошреда!й Шдсилхшач був зробланиа у вигляд! единого блоку з вим!рювальним шретворшачем, а. аналого-цифровия перэтво-ртаач (АЦП) - у вигляд! окремого блока, роэташованого в безпосе-редн!й близин! В1Д ДЕ в СВВП, що дозволило скоротити довяшу кабе-л!в зв'язку ВШ до 1,5 м 15м максимальних лШйних розм1рах ДЕ 1,5 * 1.5 х 5 м. Для зв'язку ВПП з АЦП використовувався даферендхйниЕ канал зв'язку. а для зв'язку. АЦП з остатньою частиною ВОЗ - цифро-ВИ2. Зменшення р!вля шум!в ! завад б!льш н!ж у 100 разхв досяга-лось синхроннш накопичуванням сипгалхв ВПП та послхдуючии усеред-ненням. Виб!р саме синхронного накопичування для зменшення шумхв х завад зуиовдения веобх1да1стю вим!рювання фазовох' характеристики НЕ« а мояиив1сть аого застосування - априорно вШмими, заданими

параметрами випробного сигналу. Був оде ржаний вираз, зв'язуший м!ж собою значения в!дзоспох погибни !з-за шума на виход! синхронного накогшчувача з часом усереднення:

дэ Си - спехтральна густана' потужност! шума: ЧГ0 - дцюче значения синусо Дальнего сигнала на вход! синхронного накопичувача;Т0 - ш-р!од синусо!дальзого сигнала; пст - число синхрснних накошпувань.

Вжит!. заходи дозволили зменпшти адагивн! похибки 1з-за впливу поля промислово! завада на ВПП2 та гз-за впливу випробного поля та поля промислово! завада на кабел1 зв'язку ВПП2 з1дпов!дао до I 1 2 %, а похибку 1з-за иум1в ВПП2 при максимальному числ! синхронних ■накопичувань 214 до 2 - в %.

Внасл!док нэлШйностх ГВС, СВВП I ВПП, а тако» нелШйност! самого ДЕ, сигнали на виход! ВШЦ 1 ВПП2 м!стять вин! гаршн!ки випробного сигнала, як1 в силу гребенчатого характеру частотно! характеристики синхронного накопичувача без перешкод проходить на гого вих!д. При цьому, !з-за залежност! КЕ вхд частота, форми ви-х1дно! напруги ВПП1 ! ВГИК будуть р!зними. Це приводить До похибки 1з-за нел1н1йност1 при винрюванн! КЕ. . .

Для усунеяня вказано! похибки модуль КЕ сл!д визначати як в1дЕошення амплггуд перших гармон!к вих!дних напрут ВПП2 1 В1Ш, а фазову характеристику - як р1зн1Щ!о кут!в сдвигу фаз вказаних пэр-ших гармон!к зхдносно випробного сигнала.- Вид!леняя ! визначення амгштуди перш! гармонии провадиться з допомогою аналхзатора спектра.

Проведан! в робот! досл!даення р!вняння перетворення та похи-бок автоматичного ВКЕ дозволили встановити, що основниа вклад до результуючо! похибки вносять: випадкова мультипл!кативна гохибка !з-за розницу АФХ ВПП 1 систематичн! адагивн! похибки !з-за впливу поля промислово! завади на ВПП2 та !з-за впливу випробного поля 1 поля промислово! завада на кабель зв'язку К32 ВПП2. При цьоку ос-тання е домшуючою адитивною похибкою.

Оскхльки приянят! м!ри виявилися недостатн!ми» то для змен-шення систематично! адитивно! похибки !з-за впливу випробного по-

ля та поля промислових завад на кабел! зв'язку ВШ була застосова-на комшнсац!я сигнал1в наводки у розробленому завадозахиценому автоматичному ВКЕ, структурна схема якого також захищена авторские* св1доцгвом £12 ].

Використання 1ншх метод1в боротьби з завалами кр!м компенса-цП в цьому випадку ускладшоеться тим, що параметра наводки в!д випробного шля зб1гаються з параметрами корисного сигналу ВШ. Промислов! завада з частотою с!т! 50 Гц та. кратними попадать в робочиа д!алазон ВКЕ, що виключе в загальному випадку використання . звичааних метод! в ф1лътрац!г.

Суть реал1зовано! камгонсаци завад шлягае в подаредньому визначеян! мигтевих значень сигналов схтьово! завада I завада в1д випробного шля, наведэних на кабел! зв'язку, при вхдаличеному ВШ, залом'яговуванн!_ та шсл!дуючому в!дахманн1 IX значэнь 1з сигнал!в ВШ в процес! вим!рювання КЕ. При цьому гадстройка П1Д частоту ! фазу схтъово! завада провалиться з допомогою помножувача частота с!т!. Введена компенсац1я наводок на кабел! зв'язку ВШ дозволяе зменшитй р!вень завада в!д випробного поля 1 шля промис-лово! завада до 60 раз!в при нестаб!льност1 ампл!туда вказаних за-йад менте-! % за час вим!ршання. Цього досигь для усунення систематично! адитивно! похибки 1з-за впливу випробного поля та шля промислово* завада на кабел! зв'язку ВШ,

Анал!з структур ВКЕ шказус, що одаржання високих метролоПч-них характеристик потребуе реайзацН досигь великого об'ема ого-рацха по обробц! сигнал!в ВШ. Цз приводить до ускладавння струк-тури ВКЕ та великим апаратурним витратам, зненшення яких можливз шляхом використання засоб!в обчислювальноХ техн!ки, зокрема, м!к-ропрацзсар!в. - -

В робот! розглянута розроблена структурна схема мхкропроцв-сорного ВКЕ [4,11]. В нха для тдввдзння иетролог!чяих характеристик дрдатково була реал!зована комшнсац!я промисловох с!тьово2 завада, вшиваючох на ВШ, зд!йснена аналог!чно компвнсац!! наводок на кабел! зв'язку ВШ в завадозахищеному автоматичному ВКЕ. Зменшення р!вня наводок до 60 разхв дозволило зменшгш систематич-ну адигивну похибку 1з-за впливу поля промислово"! завада на ВШ до зневанимвого значения.

. В!дзлачиао, що виконаяня вс!х операщй ш обрсбш сигнал!в