автореферат диссертации по безопасности жизнедеятельности человека, 05.26.05, диссертация на тему:Система обеспечения инструментальной индивидуальной дозиметрии населения в условиях крупной радиационной аварии (на примере Чернобыльской катастрофы)

доктора технических наук
Перевозников, Олег Николаевич
город
Киев
год
1996
специальность ВАК РФ
05.26.05
Автореферат по безопасности жизнедеятельности человека на тему «Система обеспечения инструментальной индивидуальной дозиметрии населения в условиях крупной радиационной аварии (на примере Чернобыльской катастрофы)»

Автореферат диссертации по теме "Система обеспечения инструментальной индивидуальной дозиметрии населения в условиях крупной радиационной аварии (на примере Чернобыльской катастрофы)"

;Г5 ОД

4 О. V- ' 1 I Л

НАЦЮНАЛЬНИЙ ТЕХН1ЧНИЙ УН1ПЕРСИТЕТ УКРА1НИ "КИ1ВСЫШЙ ПОЛ1ТЕХН1ЧНИЙ ШСТИТУТ"

На правах рукопису УДК 539.122:612.01.04.482.4

ПЕРЕВОЗН1КОВ Олег Миколайович

СИСТЕМА ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ 1НСГРУМЕНТАЛЬН01 1НДИВШУАЛЬНО1 ДОЗИМЕТР!! НАСЕЛЕНИЯ В УМОВАХ ВЕЛИКО! РАД1АЩЙН0? АВАР1Г (на приклзд1 Чорнобильско! катастроф»)

Спещальшстъ 05.26.0^!нженерна еколопя

АВТОРЕФЕРАТ дисерташ» на здобутгя наукового ступеня доктора техшчних наук

КИГВ-1996

Дисертащя е рукотшс.

Робота виконана у вщции дозиметра v>. ращацшно'1 ппени Паукового центру рад;ац1Йао1 медицпнп АМН УкраТнн.

Науксвий консультант; Доктор фЬико-математичних наук, професор

JllXTAPbOB 1лля Аронович ОфшШш опоненти: 1. Доктор ф^зико-математачних паук

МЕЛЕНЕВСЬКИЙ Олександр Едуардович

2. Доктор медичних наук, старший науковлй

. . CUiGpOÖiTHIIK

4EPHL4EHKO Irop Олексшович

3.Доктор техшчиих наук МОРОЗОВ АнатолШ Олексшович

Прсвщна орга:изацщ: 1нститут проблем моделювання в енергетнщ HAH Украши, м. Kii'm

Захист вщбудетъея "J^ f тпавня 1996 р. в 1430 годин на засщанш спец!ал13овано1 вчено! ради Д.01.02.01 Национального Техшчного Ушверситету Украши "КиТвсыаш полгтехшчний щетитут" за адресат: 252057, м Кшв-57, проспект Перемоги, 37, корп. 4, юмн.Ш. '

3 дисертащио можна ознакомится у б^блютещ Кшвського пол!техшч;юго шеплуту.

Автореферат розшлано "_"_1996 р.

Вагуки на автореферат у двох примфниках за ищтшсом, затвердженпм печаткою, прохзння надсилати за адресою:

252057, м. Киш-57, проспект Перемоги, 37, НТУУ "КПР, Вчеиа рада.

Вчеинй секрета? спешалхзовано! ^^¿¿i*/Jl.S. вчено! ради

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТй

АКТУАЛЬНОСТЬ: Еезпреиепденттсть паслшюв "Чорнобильеько! катастроф», що насамперед выявилось у рашоактивному забруднснш великих територш з населениям, яке на них проживав, велика хмыасть лпочих АЕС та ¡снування радюактивнпх могильников, шцп рад1ац!Шц акри, пов'язаш з впкористанням радюиукит у держарл, ставлять задачу оцшки доз спромшешм населения, яке потратило у сферу аварЫно! ди юшзуючоТ рад!ацп.

Ще до авярн на ЧАЕС внзначення доз опромшення персоналу, та насамперед, населения, було проблематичним ) неадекватннм. поставленим задачам, ЯК1 вимагали термшового оперативного виршення. 1 це при тому, що тшьки саме р1вш шдивщуальних та колекптиих доз опромшешм виявляються единимц шыисиимн параметрами, ям дозволягать всссторонньо оцциггн рздацшну обстановку, яка склалась та и наслщки - тобто ошнитн як безпосередиьо збиток здороз'ю населения, так \ в<л пов'язаш з цим втрати (економгт¡, сошалыго-псилолопчш та шип).

Це стосуеться перш за все апаратурно-метр'олопчного забезпечешм як в яисному, так I у киыасному вщношенш.

Найбшьш гостро постали проблема забезпечекня саме .¡1цнЕ!дуал¡лого дозиметричного контролю вцфазу ж теля авари на г1АЕС. 1, якщо, персонал у якнйсь м{р| був охоплений дозиметр1ею (перш за асе апгративннм 1Д5С зовншшього опромшення), то величезна ылыасть намдетш не мала 1 цього.

В населених тиктах часто не Суло чим вим1рятп навш» ршень гаммз-фопу, не говорячи вже про контроль итугринньога опромшення.

Особливо складна снтуацЬч склалась в 30-км зош„ хсеш зшмагмось проведения ссртувэши людей за ступеней 1х ощюмшення в стясп термши.

РЬноманпшсгь ендхв опромшення та шляхт р^оактовного эабруднення зумеетли вешпезя», ¡пдчас нгазататп трудноиа а оцшш шдиаиуачышх та кодехтивш« доз сяром«:о»м. У тгпгрггдапй маг крэдозкусться гдК2«аа:я тосдезаа гзарц га ЧАЕС, для чего кигагаггъся

Biporiaua та оперативна дозиметрнчна шформацш для великих конгпнгмтв населения.

Бшьше 600 тис. людей па Украин проживае на тсритория.ч безумовного та гарантовзного вщеелешш при обоз'язковому радацшному контро/н, Для оцшкл дозовнх навантажень населения внмагаеться систематична та своечаспа дозиметрнчна шформацш. При цьому, згшно з остантми законодавчими актами Укра'ши, paaiauiiínoMy контролю eii6¡pkobo пщлягагать i мешканш TcpHTopiií, вшнесених до четверто! зони (всього 2,4 млн. жтелш), тобто контингент населения, яки» конгролюеться, збтьшуеться шс на декшька сотень тисяч mojiobík. Всього ж у 1595 рош пилягало проведению дозиметрнчноТ паспортизаци 6535 насслених nyuiaio 20 областей Украши з населениям бтя 7 млн.чол.

Майже половина населения, яке проживае на забруднених тсритор:.ях -жнтеЛ1 сшьско! mícucboctí, piBiii опромшеннч иких mimi по вщношепню до М1ського населения, що пояснюеться складшстю проведения профшактичних заходш з радпцшного захисту через нскомпактис проживания люден та недостатшстю дозиметрично! шформацн. Рад1ацп1пнй стан не дае змоги широкого застосування менш варткних розрахуикових меташв ошнки дозовнх навантажень ¡з-за вкрай неоднорщннх '.rummimx вппадань та нестач] о ¡домоете й про рад1ацшний стан. У таких умовах необхщннй комплексний, системний, шдхш до ошнок тих чн iuimix ентуашй i обгрунтованнм с удосконалення снстсми paaiauüiuoro контролю на ochoeí широкого використання сучасного обладнаншт, впровадження иауково-обгрунтованих методичних та шформашшшх розробок, впроваадення едино! системи метрологи техшчних 3aco6ic.

Одним з паслцшв Чорнобильсько!' катастрофи стало формування великого радюактивного слипу, який залишаеться бути джерелом трнвалого ЗОВН1ШНЬОГО гамма-опромшення людшш довгогснуючими радюнуклщами. Важливою особлишетю радюактивного забруднення навколишнього середошица е втягнення в аварио, кр>м майданчика та персоналу атомноТ станци, значних площ сшьськогосподарських ушдь та населения, яке нроживае та педе виробничу дшльшоть на тсритор!ях, що зазнали радюактивного забруднення. ¡нформашя про ¡шшвиуалын доза зовшшнього

опромшення е основною для анмзу рп-иашйного стану, розробки захнсних заход1в та ошнкн наслшшв опромшення.

Таким чином, одшею з актуальних проблем оцшки наслщюз Чорнобильсько: катастроф» е адекватна визначе!;:!Л ефективних доз зовшшнього гамма-опромшення населения прямими методами та вивчения основних закономфностец 1х формусання у простор1 та чаек

Не менш важлизого проблемою с оцшка екв!палентних доз В НУТ?! Ш Н ЬО ГО опромшення шкорпорованпмк в органом людшш радюнуклиами, так як внесок внутршньоп опромшення у сумаршй "чориобильськш" складовЫ екз1валентно1 дозн може досягати 30 - 100 %. У зв'язку з дим особлнве м!сце займае лооблема оцшки доз за рахунок радю130Т0П1в и Через те що шкорпоращя радюиуклййв иочалась

з игршего дня авари, а лерюд нашв-розпаду та натв-счишення грунту та продуктов харчування в!д радюцезно складае десятки рокш, то тривалнй мошторпнг внутр1ШИЬого опромшення населения безсумшвно е не менш актуальною задачею.

Дають внесок в сумарну дозу опромшення населения та персоналу I шии раа1ашйш авари.

Однак ш на концептуальному, ш на практичному р!вш до тепершнього часу не створено систсми, яка бн забезпечувала радтшшшй контроль населения у масовых масштабах, оперативник та довгостроковий, як у сташонарних так 1 у польових урезах, з високою люстю в^црювань, яку 5 можна було б використовуватн 1 при беззвэрц'гшй експлуатаци джергл юшзуючих випромшюпань (Д1В).

Вшзначнмо, що застосуьышя системн дезиметрй не ттльки при апаркх, але 1 при нормальшй експлуатацн Д1В очевидно, тому що в обох режимах використовусться один 1 той же апаратурний парк, методичке, метролопчне та кадрове забезпечення. Пзниця стосуеться перш за все об'емш втнрювань, 1х спрямованоеп та переважешм будь-яких вид ¡в вим1рюваиь у заледсносп вщ спецнфш! виршуваних задач.

Рллення розглянутих проблем вбачаеться у створенш науково та економ1чно обгрунтовано! едино! Державно!" (м1ЖвщомчсТ або надвшомчо!) системи дозиметричного контролю населения, яка складаеться з репональних

та об'ектовнх служб 1ДК, що оптимально забезпечують оперативник та доогосгроковий дозиметричний масовий контроль населения при внсокШ 1прогщиост1 результата ви.'.ирюваиь.

Мета заманованого дошдженпп:

Наукове обгрунтусания, розробка та ипроваджеиня основ:: едино! державно': системи рад1ацшного мошторпнгу та дозиметричного забезпечешш населения угягнутого в великомасштабну радтцшну аварию.

Головш задачг.

ЬУзагальнення та яиалп стану проблемн мош'торшгу ншшвдуалышх доз опромшешш населения в державах з розвпнугою атомною енергетпкою та промислов1стю, зокрема колншнього СРСР 1 Укра'йш.

2.Еволюцш системи радшшйного мошторпнгу на рЬиих стпд:ях авар:! на ЧАЕС.

3.Вивчення закономфностей формування дот зовшшпього та внутршшього опромшення населения та розробка прннципш, класифжацш та методт (концепшй) системи ¡ндтздуальиого дозиметричного контролю.

4.Наукове обгруптуваннл вимог до с.'стеми стандартизацп, метрологи мстодт та засоб1В !ДК, оргашзациг рагиацШного контролю, збору, узагальиепня та збережешш ¡нформацн (в умовах авар»).

5. ОптимЬацш внтрат на об'см дослшжень та апаратурне забезисчення при впровадженш едино! систем» дозпмстрачного контролю на основ! проведения анализу "вартють-користь",

6.Розробка та впровадження апаратурно-метродопчного та шформащйно-методнчного комплексу забезпечення тдисиуллыго! дозпмстрп (прямим» методами) населения при великомасштабних рад1ашйпих авар:ях як основ» Державно! едино! систем» ¡ндпшдуального дозиметричного контролю (ДвС1ДК).

Mamepia.ru та метода досудмсепь.

Екперпмегталыи дослшжсння будуть проведет на населепш, яке проживав на радшцШно забруднених терптор!ЯХ Укра'иш (Житомпрська,

Кшвсъка, Р1вненська та шил обласп та 30-км зона), сб'ем вимфювзнъ -до 250 тисяч.

Мгтоди: до'зиметрич!п, спектромпрнчт, математичш.

О'пкуваш результаты:

Наукова повита загианованого дпсиджеиня:

багато.\прннй аналю факгорт, ;:К1 визначають формування ¡ндивщуальних доз зовшшнього та кнупмшнього опромшення населения при ушкзлыгосп наслшк1В аварн на ЧАЕС (на масив! до 250 тис.вммфювапь).

- науково-обгрунтоват коицепш! до створення единих систем забезпечення ращашйно! дозиметр« населения при великомасштабнг.х радтшйних аваршх . *

Практична зиачмйсть:

- реалЬащя розробленлх систем дозиметрнчного контролю населения дозволить при онтимальних економ1чних витратах у випздку пгликомасштабнс! радЬцишо! зпарц забезлечнти негайннй масовий раа1ацШний мо]йторинг населения прямими методами, який дозвол1ггь мати Бфопдну шформацио у термина достатнд для прийняхтя як оперативних, так I довгострокових заход1В по захисту населения.

Положения, що пропонуються для захисту:

1.Кснцспц1я едино! ДержавноУ системя paдiaц¡йнoro мошторинга населения при рад1зщйнних авартх та викорнсташи джерел ¡отзуючого випромшення.

2,Апаратурно-метролопч1п та методпчш рниенння, яю застосовуютьсл у систем! нщивдуального рад1ащйного мошторингу населения на р1зних счздя.х рад'|ашйних аварШ,

З.Основш результата отриказп при проведент великомасштабного раш'аишного мониторингу населения теля авара на ЧЛЕС,

Форми епроваджешш:

- ' Створено та фуикцюнуе бдипа кижвщомча (АМН, МОЗ, Мшчорнобиль Украшн) система ¡ндивщуального дошметричного контролю по ошнш дот зовшшнього та внутршшього опрошнення населения прямими методами як ОСНОВА едино! Державно! систем,: ЩК.

- Запропановано конструкди та виготоплено л^чшшшки випромшення людини для масового скриншгу населения та проведения поглиблених дослщжень, методично та метролопчпе забезпечешш для них:

- Фантоми тша людини (патент СРСР № 1808214 вщ 21.03.1991);

- Псртатмвш ЛВЛ (рац. предл.);

- Мобмьш пересувн! раддаадшо - дозиметричш лабораторп (2 автобуси, спшыю з АНТК "АНТОНОВ");

- Комплекс експертпого ЛВЛ з захнснога камерою (сп1лыю з НВП "УКРРАД!ОМЕГР" та МШЧОРНОБИЛЕМ УКРА1НИ);

- €днне методичне забезпечення проведения вим1рювань на ЛВЛ будь-яких клаЫв, обробки та збереження даних з пакетом прикладинх програм для ПЕОМ (акт про впроваджсшш).

- Результата дослщжень застосовано при пщготовщ материале для МАГАТЕ, Верховно! Ради та Кабинету Мш1стр1в Украшп при- вирппепт пятань про вщселення або введения. комплексу профшактичних заходш, а також низки докумснтш колншньсго союзного -¡а республисанського значешш:

- Методичш рекомевдацГ! по визначешпо доз опромшешы робтшюв лкового господарства. Кш'в, 1990.

- Методичш вказ1вки по внконашпо вплпрговань цезш-137 н цезпо-134 в оргашм: людини переносним енергоселективним Д1Чильником. Москва, 1992.

- Методичш рекомендацп по оцшш доз ваутр1ШНього опромшенпя населения Украшп за рахунок рздюцезио з викорчстанням лшилышгав ышромшення людинн.Кшв,1994.

- Методичш рекомендацп по проведению ышфюват, з використанням л1411льник1в випромшення людини при дозиметричши паспортнзаци насеяених пунк-пв. Кн!в(1995.

Програма та методика метролопчно! атестаци лтщышив випромшення людинн ¡з сшштидящйнпм детектором ЕАМ 1ИК 1555 00 01 ПМ.Ки'1в,1995.

Дпсертащя виконана в межах виконання державно! тематики:

- Програма С-27. Тема "Розробнти та впровадити систему рад1ацШного мошторингу ¡ндивщуалышх доз зоенпднього опромшення населения, то проживае в зонах з пШвищеним р1внем рад1ацШно! да". № держ. реестраци 01.09.00019342. Термш виконання 1987-1990 рр.

- Тема "Розробити та впровадити систему рад^ацншого мониторингу ¡ндивщуальних доз внутрганього опромшення населения зд довписнуючих радюнуклщв, що проживае у зонах з пщвкщешш р1внем рад1ацШно! да". № держ. реестрацн 01.09.00019841.

I

Термщ виконання 1987-1990 рр. '

Тема "Обгрунтування та розробка снстеми Еерифжацм законом1рностей формування ¡ндивщуальних доз зовшшнъого та внутр11шисго опромшення груп населения територШ, яи постраждали внаслщок авар!! на ЧАЕС 1 внесен! в клшнко-епшемюлопчшш репстр." Тер.\ин виконання 199192 рр. № держ.реестрацн 01.9.10 047740

- Тема " Удосконалення системи контролю прямнми методами ¡пдивщуальных доз зовшшнього та внутрплнього. опромшення населения Ую?а!ни на тзньому зтат Чорнобильсько! катастроф«". Термш виконання 1993-95 рр.№ держ.реестраци 0193ио32304.

Апробп.шя побору. Осноши положения дисертаци доповщались та сбговорювзлись на республ1канських та мЬхиародних конферешцях у Киев!

(1989, 1990, 1992, 1993, 1994 рр.) та Чиб1 (Япошя, 1994 р.).

Лубдщчщ, По тем! дисертацп опубл1ковано 31 роботу , отримано 2

I

авторсыснх евщоцтва та 1 патент СРСР.

Структура'та обсяг робота. Дисерташя представлена на 33! сторшках друкопису та складаеться з вступу, аналггнчного оглчду лггератури, ¡нести роздшш власних дослщжень, висновюв та переярку використано! лггератури.

Текст прошюстрований 64 таблицами та 68 машонками. Перелис використано! лпгератури вюночае 236 б1блшграф!чних посилань, з яких 123 вггчизнянпх та 113 заруШжних.

ЗМ1СТ ДИСЕРТАЦП

Проведений анализ методов дозиметра дозволив обгрунтувати та впровадит» систему мошторингу доз зовшшнього у-опромшешш, яка дае можлив1Сгь проводите массим дозиметричш обстеження населения, що лостишо лрожлвае на територйк жорсткого раш'ацнигого контролю за умовн сошально-внробничих вцщосин. Адекватшсть одержано! дозиметрично! шформаци базуеться на гпдеташ ретельного доелмження техшчннх та дозиметрнчних характеристик обладчання, що використовуеться, та кал1бровки дозиметров.

Показано, що найбшьш прийнятним типом пщивщуального дозиметра для масового мониторингу населения с ТЛД. Цс пштверджуеться результатами ретельного всеб1Чного дослщження 1х експлуатацШних та дозиметричинх характеристик, таких як стабшьшстъ показань та чутливють до випромшювання при багаторазовому цикл! опромшення-зчитування (+2.5%), лишпйсть показань у широкому дшпазош доз (розб!Жшсть 'в д^апазош 0.4-4 мЗв не перевишуе ±5%), зберехсення накопичено! ¡нформацп з часом (втрати накопичепо! щформаци не перевищуготь 5% на м1сяць), ч>тлив1сть до смерги та кута надшня випромшювання (в диапазон! енерпй 300-700 ксВ покази ТЛД практично не залежать ви енерп? (±3%) та куга падшня (±10%) випромшювання).

НадШшсть та адекватшсть. вимфювань ¡шшвщуалышх доз пштвсрджуеться також результатами незалежних пор!Внянь ноказт ТЛД з ведучими проблемними шетитутами Роен (НД1 Рддгацшно! Гтснн (НД1РГ), м. Санкт-Петербург) та ЯпоиП (Нацшпалышй 1нсппуг Рад1ацишнх Дослцшснь (Н1РД), м. Чиба). Сюди ввшшло:

- поршняшш показань ТЛД та резких тигив радюметр|'в (результат!! епшпали з точшепо до ±30% для радюметрш, детектором котрих був лгшльиик Гейгера-Мюллера, в перерачунку на екпозицшну дозу);

- портняшш показань ТЛД риних титв при ос сум:снш експозицп на мюцевосп (портнгавались ТЛД, яи ижорисговували ми, та ТЛД, яи належали Н1РД, розбЬкшсть показав не перевшцувала ±5%);

- пор!зня:шя показань ТЛД р^знлх титв при хх сумюнШ експозицп в антропоморфному гетерогенному фантом! (АГФ) тип лгодиии (використовувався АГФ КАИОО; пор^внювались по"г.:-д ТЛД АПЧОК. (НЦРМ) та ТЛД ДТГ-04 (НД1РГ); узагальнене значения розб!жностей попарно експонованих детектор1в не перевищило ±35с).

- 31ставлення похазань ТЛД та значень доз опромшешш в полях зразкових джерел випромндавашш рпних енергШ (розбиаисть не перевишила ±8%).

Значна увага првдшялась досдаженню сгизшдношень мик дозиметричними величинами, що вим]рюготься (екслозищйна доза), \ показань ТЛД до ефективно? дези для р1зних умов експозицп, що склалися теля Чорнобильсько! аварй, а також для р1зних вжових категорШ населения. Ц1 робота виконувались за допомогою ряду АГФ ттла людини ршних вкових категорий в реальних умовах Чорнобильського слщу.

Таблиця 1.

Вщношення експозицшно! дози (Р) та значень дози ТЛД (Д) до ефективно! дози (ЕД) дяя ос!б р1зного в1ку при експозицп на мюцевос-п

Шк Р/ВД Д/ВД

Новонароджений 1.15 0.933

Дитииа 1 року 1.28 0.947

Дитина 5 роюв 1.38 0.917

Шдл!Ток 15 роюв 1.56 1.112

Дорослий 1.55 1.042

Спшв!дношення експозицУио! дози до ефективно! та вщповщшеть до не! показань ТЛД для рппих ежових категорий населения приведено в таблиц! 1, а опромшювашеть деяких оргашв та вщповщшеть покачань ТЛД значениям ефективно! дози для раиич умов опромшюваня - в таблиц! 1.

Таблнця 2.

Вшношсшш доз на деяю органи 'Дорган) Д° ефективно! дози (ЕД) для р1зш:х умов опромшення

Дорпш/ АЦ

Орган У середиш у поле Змшане у-р За даними

примицення поле лаературн

Щитовидна залоза 1.181 0.973 0.92 0.99

Легеш 1.110 1.057 1.02 1.01

Псшнка 1.015 0,923 0.95 0.93

Селезшка 0.932 0.961 0.87 0.94

Шлунок 0.509 1.000 0.96 0.94

Ннрки 1.041 0.993 . 0.96 0.93

Кишечник 0.892 ' 0.886 0.95 0.89

Сечовий м!хур С.БОЗ 0.906 0.96 0.91

Гонади 0.875 1.12 1.10 1.04

Червоний юсткоблй 1.009 0.982 0.94 0.93

Мозок

Вщкошення ТЛД/ЕД 1.005 • 1.042 1.194 1.00

Результатом впровадження апарат\р:м-методичнй1 пщтримки мошторшну нщив'щуалышх до? зовтшнього у-опромщетш стало одержання бшьш як 15 тнсяч одекватних значень нщивщуалышх доз осШ, яи постшно проживають на територик жорсткого рсио'ацшного контролю.

Анашз одержаннх результатов вимцповань дав можлив1сть отриматн настуши законом1рноеи формування нщшидуальшгх доз зовшшнього у-опромшешш:

- середш значения нщнвщуалышх доз зовтшнього у-опромшешш мешканщс нассленого пункту лннйно залежать вщ р!внл забдансшш Його тер1гторн радюнукш'дами (Рис. 1);

- абсзлютш значения нщившуальннх доз , зовтшнього у-опромшеннл зпижуються з часом у вщповщносп з фЬичшш розпадом рад!Онукдщ1В та ¡х вертикальною мнращею у грунта;

- ¡няивщуальш дози мешканцш усах населети пункпв розподшеш за логарифМ1чно нормальним законом;

- основннм фактором, який визначае значения швдив!дульних доз зовшшнього -/-спромшення в межах населеного пункту, е професШна иалежшсть, точшше пов'язаний з ним ргжим поведшки (таблиця 3,4);

- нер1Вном!ршсть радюактивного забруднення тернторн населеного пункту мало вшшвае на значения середньогрупових доз зовшшнього у-опромшення, а лише збшьшуе дисперсно дозовсго розподалення.

Залежтсть середшх значень ¡ндивщуалышх доз зовшшнього у-опромшення вщ р]В1И забруднення територп 137Сз Доза, сЗв-риг1

'"С^Кикм"2

Рис. 1.

Одержат закономгрносп формувати ¡ндивщуальннх доз зовшшнього у-

I

опромшеиня населения склали основу метода розрахунку доз по групам населения при влдсутностн результатов прямад шетрументальних вимфювань рад ¡аш иного забруднення навколишнього середовища.

Таблица 3. Р^вш опромшюваносп представниыв ршнк професшних груп населеши (Дср.гр - середне значения вщношень ¡идивщуальних доз представниыв конкретно! професШно! групи до середнього значения дози для уса мешканщв населеного пункту)

Група населения К-ть результата Дср.гр Стандарте

вюйрювань вщхилення

Дгги до 7 роив 265 0.50 0.57

Школяр: 536 0.67 0.36

Службовш 820. 0.93 0.60

Пращвники с/г 1160 1.43 0.53

Пенсюнери 221 . 0.97 . 0.44

Експериментальш значения огримаш шля ком вщношення

¡ндивщуапьних доз зовншшього у-опромшення представнигав рпних груп населения до обчисленого значения До для конкретного населеного пункту та промжку часу, на протязг якого вони експонувались.

Таблиця 4. Значения хоефЩекпв режиму поведииси Кр П , \

. Група населения Зима Весна-осшь Л ¡то

ДДти £ 7 роив ■ 0.10 0.12 - 0.15

Дгги8-17 роыв , 0.15 0.18 0.20.

Службовш . 0.24 0.26 0.28 ;

Робтшки с/г 0.33 . 0.37 0.43

Пенсюнери 0.22 0.25 . 0.29

3 аналЬу лггературних джерел, що харакгсризують радюцшну обстановку теля авари 1986 року на Чорнобильсьмй АБС, шгпкас, що в складшй р13иошнпност1 впд1в радтцшного опромшення широких версти населенна дози снутр1Шнього опромшення можуть складатн в1д 50 до 100 % в1д сумарних

I визначаються радюпотопами 137С5 I 134а - иайб'шьш довгочасним, а з кшця 1986 - початку 1987 року I переважним для внутршнього опромшення фактором. ;.

Розглянуп основш метод» мошторингу ¡ндивщуальних доз внутр^шнього опромшення. Для оцшки доз, найбшьш дощльно застосовуватл, так зваш, пряш (шструментальн!) методи дозиметра шкорпорованих радЫзототв з використанням р!змих поив ЛВЛ, що забезпечують мнималыгу по.хибку пор!вняно з непрямими та розрахунковнми 1 враховують пщипшуальш антропоморфш особлипосп ттла людини.

Виходячи э проведеного ана-тоу можна ввдшпи основш проблеми, вирниення яких дае змогу вдосконалити систему мошторингу внутр1Шнього опромшення - акалхз, виб1р I розробка методов 1 засоб^в контролю, вивчення основних законош'рностей формування доз внутрштього опромшення для оцшки масштабов рад^аишного контролю 1 його пертдичносп, а також стеорення механизму оцшки ефективносп заходов, спрямованих на захиег населения вщ впливу дозових иавантажень внутршнього опромшення. До недавнього часу л1чильншш випромшювашш людини не мали ширбкого застосування \ розглядались як нестандартш засоби вимфювання, переважно для наукових дослщжень.

Л1кв]'дац1Я наслщюв авара на ЧАЕС нгготно змшила вшношення до цього хласу вишрювальних прнладав в б1К 1х широкого розповсюдження. 1з розроблених принципов випкае, що вдосконалення основних дозиметричних характеристик ЛВЛ можна адШснити шляхом надання вимфювальним засобам таких техтчних якостей, яки призводять до зменшення впливу зовншпнх факгор1в, котр! Бикликають похибки, а саме:

> ' вщмшносп в коксвпуци обстежувашх о«б;

нсвцшов1ДН1сть геометра шн.прювань умовам кшпбровкл ЛВЛ; • - - . , • нер1внЬмфтеп> розггодшу радюнуклцив в оргатзм1;

. Практичною реал1зашею проведет« дослщжень е також розробка пересувних радюлопчних лабораторш та експертного ЛВЛ з розробленим .пакетом прикладних програм для персонального комь'ютера, що використовуеться| як единий вим!рювальний зас1б для масового контролю ; внутрштього опромшення населення.(таб.5,6,7, рис.2,3,4) „ ; ';' ': .. ! ' '■

Таблиця 5. Характеристики JIBJI НЦРМ

Тип прибору Потужшсть, МДА, Бк . Po3MÍpH Анали-

иол/г (t=lS0 с) Nal(n)- затор ш-

по 137cs детектора.мм пульс1в

Positronika 30 100 140x210x70 ORTEC

Super-Gemini .40 2S0 75x75 ORTEC

ПРДЛ 50 160-185 75x75 SIMCAS

Портативиий 30 600 75x75 NC-4S2

Компопування ПРДЛ у розрш в площиш ЛВЛ

1- зкраии и свннця 2-;Дстекторн ' 3- втпрювалыл кр1сла

Рис. г

Компонувашш ПРДЛ у плат (в салош атобуса ЛАЗ-42021).

I - bwcík ПЕОМ i гама- спектрометра.

II -вщсичЛВЛ.

III - побутовий bíucík.

Pifc.3

Таблиця 6. Основное техшчш параметри ПРДЛ НЦРМ

Маса свинцевого захисту, т 1.2

Запас ходу, км 500

Кратшсть послабл. захисту по Сб-Ш першого кресла 5.0

другого кр1сла 4.0

МДА першого крхсла по Сз-137, при 1 =3 хв,Бк 185

МДА другого кр1сла 160

МДА т"р^о1дшк детекторт по 1-131,при 1=3 хв,нХи 50

Ктьккть канал1в анал1затора ¡мпульст 3192

Розм1ри детекторш ИаЦП) : 3 головних детектора, мм 75x75

2 тареоЗдних, мм 50x50

Тип ПСОМ 1ВМ

Пропускна здатшсть за 12 год, чал. до 400

Час вим!рювання двох чол. одночасно, хв 3 - 10

Емпаж. гол. 4

Експертний ЛВЛ НЦРМ

1- гама-детекторы"линейка" 3- легочные фостгч-детекторы 2 - сканер с гама-детектором 4- бета-детекторы Рис.4

Таблиця 7. Ochobhí tcxhímhí параметри ЛВЛ НЦРМ з захиеною камерою

Maca сталевого захисту, т 44,0

Габарити,м 2;4х2,2x2.0

Перер13 квадратних брусов (товщина ctíhii), мм 200,0

Краттсть послабления захисту по Cs-137 106

Кратшсть послабления захисту вщ 0 до 2,0 МэВ 160

Детектори:

-"Лшшка"з 6 блоюа - розр1шення по Cs-137,% 9,5

МДА при t =5 хв, Бк 19

"Сканер " сцинтил.детект. МДА при t =5 хв,Бк 51

-Легенсв! фосв1ЧИ,МДА, t =25 хв,по Ри-239,Бк 300-1000

МДА для Ат-241, при t =25 хв,Бк 25-50

-Бета-вйпромшюван.,МДА(Е=2,25Мев), t=25xB,EK 400-600

Час вимфювання одше! людшш, хв 5-30

Для виконання кал1бровок ЛВЛ створено фантом» -пла людшш з наснпннм радюактивним наповшоЕачем. Конструкшя наснпного фантома захищена авторським правом (1991 р.)- Фантом зроблсно з мшно! ткапшшо! оболонки, що заповнена внсушеним насшням гороху• з сшомим вмютом радЮнуклйив. Розм1ри оболонок вцшовщають серсднш антропометричним даним стандартно! европсйсько! людинн. Всього внготовлено ипсть зраз1ав фантом1в, що вперше моделюють Т1Л0 людшш рЬннх в1Кових груп.

На протяз! 1988 - 1993 рр. проводились штерствставления вигогоилених фантомов з зарубвкними аналогами. В таблиц! 8,9 наведена основш ф1знко-дознметричш характеристики фантому та результата штерсшвставдешш з фантомами, якими користуються провщгп шститутн сглту.

Трнвала експлуатащя запропонованих фантоМ1В т1ла людинп з насипннм радюактивним. наповшовачем виявнла високу ефекгившсть використаного методу:

фантом добре моделюе форму тша людшш для р1зинх пковнх

груп людей;

фантом безпечний пи час транспортування;

сгйввщношення радю^зотошв цезио вщповщас

"чорнобильському";

фантом придатний для калШровки Л1чш1ышюв внпромшювашш людшш в рпннх гсометршх;

виробництво фантому не потребуе сутгепих економочннх затрат.

Таблиц« 8. OcnoBHi ф13ико-лозиметрич!Н характеристики фантома та результат« штерст'вставлемня з провдашми шетитутамн св1ту (1 етап з)'ставлеиня)

НЦРМ МАГАТЕ ARC (Австр1я) JAER1 (Япошя) NIRS (Япои1я)

Дата пнм\рювання 29.01.92 14.12.90 14.12.90 11.07.89 12.07.S9

Концснтрац. '37Cs,BK-Kr"1 571 569 573 610 614

Коице1Щ)ац.134с5> Бк кг"' 46 - - 114 156

CninBWHoui.l37csTa 134Cs 12.4 7.4 7.9 4.S8 4.22

Похибка штерствставл. (%) - . -15 18 3 3

Таблица 9. BiaHocui похибки вим1*рювань вмкггу ¡37Cs у фантомах (Япошя), виконаних на 2 этап! 31ставлення на JTBJ1 НЦРМ

Найменування Тип BiK "Др %

оргашзаш! ЛВЛ HUPM фантому

NIRS (Япошя) стацюнарний дорослий + 4

JAERI (Япошя) стацюнарний дорослий + 10

• ¡1 роюв - 9

- \- 3 роки + 2

- \- мобшьний ЛВЛ-1 11 роюв - 4

- \- 3 роки - 5

- \- мобшьний ЛВЛ-2 И роив +. 1

- \- 3 роки . + 4

Для оц1Нки методичшгх похибок вт.ирювань, визваних неоднорщшетга розиодшу радюнуклШв, перш за все необхадно вивчити динамику розподму рплшнуклшв цезпо, що одноразово перорально надШшли в оргашзм людшш.

Результата пщтверджують можлив1сть застосувзння для кал!бропкп фантом1В з piBHOMipHiiM розподшом радкоцезда в усьому об'ем! i не не призкодить до сутгевих похибок вим1рювань теля 5-24 годин з моменту нздходження радооцезда в оргашзм.

Разроблений комплекс втайрювальних 3aco6iB з методичним та метролопчним ?абезпеченням надав можливкть за глсляаг.аршимй пертд зробитн понад 238 тис. вш-грювань у 708 населених пунктах Укр'шн.

3 метою забезпечеиня умов для повпошнного використання масивю дозиметрйчних даних, що накошмуються шд час масовпх впмфювань ровтв вяутршшього спрошнення населения, створено дозиметричний реестр, що надаг змагу за допомогою сучасзшх засоб!в електронно-сбчислювалько! техники та виповщного програмного забезпечеиня накопичуватн, збер1гатк, внконувати рпкоматтну обробку та забезпечувати ефективннй доступ до дозиметрично! шформацп.

Динамжа середнк еквшалентши р1чних доз внутршнього опромшешш жителш контрольованих за рад1ацшшим фактором райошв Украши (для дорослого населения) 1986-1995 рр.

А - Ьанювський р-н; Б - Пол1ськиГ[ р-н; В - Народицький р-н;

Г Д Е

Рис.5

- 30-км зона ЧАЕС;

- Овруцький р-н;

- Рокитшвськнй р-н.

Цс дало змогу. виконати аиалЬ осповних фактсрш, що мають вплпз на формува.чия ¡¡щивщуальних доз внупишиього опром(неьшг населения.

Виходячи з р1зномзштност1 1 шдмшиос-п р1втн значимости фактор!в, що вшшваютъ на процес формувания доз, разом з ¡ншнми причинам!!, серсд якпх сл!Д вщзначнти профшактичш заходи (ПЗ), спрямоваш на зциження доз внугриинього опромшення (контрзаходО, реальний розподш чнселыюсп населения за ргемми вм)сгу радюнуюпдш в оргашзм! носить внпадковпй характер 1 по свой! форм! ищповдае логарифм1ЧНО-иормальиому закону розподшу, що гвдтверджусться результатами числеиних дослцжснь.

Викснано знал!'з динамжи (рис.5) р!вшв внутр1шнього опромпгспня населения, що проживав на територ1ях, прилеглих до 30-км зони вщчужешш ЧАЕС .

' До 1991 р. перюд напшочищення оргашзму складав 1.82 роки.

Як важливий фактор мехашзму формування доз опромшення населения, проанашзовано залежное« ршшв внугриинього опромшення ви щьтьносп ргяюактивнпх виподшь на мкцекосТ!. В у вах розглянутих випздках (в т.ч. 1 на зображеному на рис..б) результат» свщчать про значну стутпь невизначеносп

Зачежшсть о1шпв внуцмшиього опромшення в¡д шшьност! рашоактишшх г.ипадшь на лпсцевоот (Народииькип р-н)

Рис.6

ззстосованих в аналЫ иараметрш, що поясиюеться ппливом на процес формування доз г елико! кпькосп рпномангппгх по прнрод\, часто взаемозв'яэажгх фактора (коефвдентп переходу рэдтиезда з грунту в

рослшиисть, цпеспрямоване обмеження споживання населениям продустт харчування м!сцевого виробництва та ¡п.).

Це дозволяс зробити вненовок про те, що утворення рЬномантшх ¡мггашшшх моделей для В1ропдного прогнозування променевих навантахень населения на основ! викорнстання даннх про радЬшйш параметра наико.ининього середовиша, е дуже складною, а в. багатьох внпадках нероза'язиою задачою. Реальну картнну формування доз можна одержати лише на осноз1 широкого використання шегрументальши методщ дозиметра з застосуваншш лгшльнишв випромшювання людшш.

Динам1ка р'шшв внутршшього опромшення жител1в деяких насглених пунктт Народицького району (медшпн значения) мкКк

—н—Народит —Л— Мотгйкн —ХрисЬшопка —в—Лог. ища

Рнс. 7

Однак, як випливае з аналЬу динамжи, в населених пунктах, де спостернапся посланий спид в.кпету радюцезию, так 1 у населених пунктах з аномально внеокмми коефвдентами переходу, в 1992 - 1995 роках шдмшено ¡¡ого зроетання на 30 - 80% щор1чно (рнс.7).

Це з\моцлено практичною згорткою контрзаход1в 1 зас.осуваинмм мкцевих продукпв харчування.

Вшношення серсдн1х зкачень до медш!, яке дор1вифвапо 2-4 у 1989 р. зросло у 1,5-3 рази у 1995 р., тобто зр!ст доз сутгево вище у невеликих груп населения. Це потребно враховувати при лланувант контрзаход1в.

Вм!ст радюцезно у чоловшв у 1.1 - 1,6 разт впще у портнянт з ланками вщповщного В1ку 1 був максимальним у в1ш 15-35 роив.

Сезонт коливання р1в!пв цезпо вим1ряш у м. Хпсш (велик! впСпрки з мппмалышмн "заважаючими" чинникамн у потоках харчовнх продукт!в ) на протяз1 останшх рсшв доходять до 30% в1д середнього р!вня, що слщ ураховуватн при визначент р1чних доз при одноразових впм^рюваннях (рис.8).

Розрахунки свщчать про те, що значения середньор1чннх доз внутр1ШПЬого опромшення населения м!ста Киева в 40-60 раз:в нижч! допустпмих ! 1х вклад в сумарну р!чну дозу не персвишуе одного вцасотку.

Сезонт колпвання середжх рт]цв вм^сту радтцезпо у мешканщв м.Юива в 1995 р.

иКи

I х 1 Р

Ч-

-4-

щэ.

II Ш IV V VI VII VIII IX X XI

Рнс.8

Дози дггеп булн на гючаткоаому еташ аварц више у 1.1-5,5 раз!н, жж у дорослих, ¡, як правило, пижчпмн на пиньому еташ аварп.

Вимжносп доз виутршшього опромшення за рахунок ¡нкорпороианих радюЬотот'в цезш в оргашзм1 д!тей та дорослих (у останшх дози вшш) в ссредпьому складаготь 25 %, а верхш границ! цих вщмшностей можуть досягати 80 %.

В межах дтячого контингенту макснмальш ршн! радюцезно спостер!гались у 12-15 р1'чному виц (рис.9).

До критнчних груп були вщнесеш дгш та роб!тннки сшьсьхого, та перш за все, лкового господарства.

-+

Розподш шкорпорованого радюцезда у длей Народинького району р1зиих в^овнх груп у 1986 1 1987 рр.

В ¡к, ла

1-чол., 2-середнс,3-жш.-1986 р.

4-чол., 5-середне,6-жш.-1987 р.

Рис. 9

РашацШниЙ мошторинг доз внутршнього опромтення,. по-псршс, е джерелом В]рондно1 шформаии про р|вн1 променсвнх навантажень населения, застосування яко! дозволяе знизити число очжуваних стохастичннх ефектзв, ¡ндушйованих юшзуючим випромшюванням и!ляхом зииження реальних доз опромшення .

По-друге, радтцыний мониторинг населения 1 продукта споживання використовуеться для принятгя рнибнь по вибору масштабт та вшив заход1В по эинженыю доз внугртшього опромшення.

Багатофакторний характер формування доз та досвш лжвидаци наслшюв Чорлобильсько! та ¡нших ра;шцшних аварш дозволив розробити багаторшнев1 концеици системи шструментального 1ДК населения.

Необхшшсть масових вим1рювань рашоактивносп у тш людини внаслщок аварн на ЧАЕС дала змогу накопичити досвщ використання ЛВЛ та ТЛД при вироиенш задач оперативного, поточного та спешального контролю

з метою ощнки ¡ндивщуальних доз опромшеиня та виконання наукових програм.

Накопичений у Роен, Бторусй та в Украпн досвщ дозволив на тепгршшш чао сформулюватн концепцпо розвитку та забезпечення дозиметричних вим1рк®ань в межах репону та держави. При иьому головний акцент зроблено на реальних вимога;: до фЬичшгх та техтчних характеристик апаратурного парку, призначеного для масового та спещ'хчьного контролю населетм в умовах важко! рад!ацш«о1 аварн.

В основу концепцп покладено 4 р!вня вимог до параметрт ЛВЛ та 3 ршня - до парамстргв 1Д.

" У зв'язку з багатоплановютга задач, рЬномаштшстю засобов !Д та ЛВЛ, та одночасно з '¿х неушверсалыпстго, шггання про конкретшш ■ г.ибгр типу або класу прилзд!в повиннг вир!шуватись з оптпмалъним побором за деылькома характеристиками.

До осиовних характеристик засоб!в ЩК та ЛВЛ вшносяться:

- дшпазсн рнмгрюваних доз (активностей) для конкретного виду випромшешш;

- мйпмалша ш'ропдно вкм1рюваца всгчтчши дози (МДЦ) або активности

(МДА);

- похибка вш.п'рюват,;

- тривалкпъ збереження шформаци;

- шкшйсггь зчнтуванпя та оброСкн шформаци (ручний, автомати-зований режими);

- варпсть комплекс!в }ДК та ЛВЛ;

- варт$сть одного вимфювання;

Представлена структура передбачас ¡ерархпо у випицц трамщи, коли нанбйхьш складке, багатокоштовне прецизюнне сбладнання - вершина трам&п , а олератпвт,. мобшы» та портатнвш системи - биьш чисельш, переходить в основу. Структура реалЬована по вертикал! 1 функцюиуе на баз! Н11РМ (рис.10).

Нобхщшши елементами структура е метролопчш засоби (поглшмкуп та БИпром!нююч1 фантом» та калШровочш Д1В), едине методичке та . шформашйне забезпечення, пщготовка персоналу.

Структура багатор!8невоТ концеццй систсми шструментального 1ДК насгдення.

АДМ1Н1СГРАЦЩ ДЕС1ДК

центральний банк дли их

внутишне \ опромЩення / иовшшне

/ ЕКСПЕРТНИЛ ЛВЛ / 1 р;вня, фанто.мп / 11 rj HUPM . ехслертний тлд \ 1 р:вш1,каЛ1братор \ лад нцрм. хнд1мр \

/ ODEPATHBHI лая ОПЕРАТИВН1 ТЛД \

/ 2 Р1ВНЯ t PEI ¡OH, Micro, 2 Р|Ш1Я1РЕГ10Н, М1СТО, . \

/ район, hupm) ' район, цсес \

/ MObtllbHl ЛВЛ 3 Р1ВНЯ . J ( РЕПОЙ, ОЫАСТЬ, HUPM ), / МОЫЛ13ЛЦ1ЙНИЙ РЕЗЕРВ СИСГЕМИ 1дк зоин|шнього \ ОПРОМ1НЕННЯ УС1Х ТППШ V 1Р1ВНЯ . ; \ ( П1ДНРИеМСТВО,заклад, " \ РАЙОН) - \ моб1л13лц1йний резерв . \

/ ПОРТЛТИВН! ЛВЛ 4Р1ВНЯ , / ( пЩцриемство, ЗАКЛАД, / РАЙОН, НЦРМ) ( МОГ.Ш!ЗАЦ№НИЯ РЕЗЕРВ '

МЕТОДИЧИЕ, МЕТРСШОГМНЕ, 1НФОРМАЦ1ЙНЕ, КАДРОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕИНЯ -

Рис. 10 .

Державна едина система 1ндивщуального дозиметричного контролю (Д6С1ДК) персоналу, пашсипв та населения - М(жвщомча структура (М1НЧОРНОБИЛБ, АМН ТА МОЗ УКРАЩИ) I с складовою частиною Державно! систелш родгашйного контролю. .

Д6С1ДК функщонус у трьох наступних основних режимах:

1.При великомасштабних рашашйних аваршх ,•/,'."

2.При ¡нших рад1ацШних авар1ях ,

3. У безаварШний перюд (режим нормально: екепдуатацп Д1В) Очевидно, що режими функцюнування Д6С1ДК не иожуть бути ! цшковито автономними, I оргашчно доповнюють один одного шляхом пщключення

додаткових ланцюпв (за рахунок розвернення мобрезерву I тлк.) до функцюнуючо! Д6С1ДК, яка постШно знаходиться у режим! робота при безавар11"Ш1'й експлуатацп Д1В (рис. 11).

Оргашзацмка структура та функцюнуванпя Д6С1ДК

Мшчорнобиль та МОЗ Украшн

НКРЗУ

Науковий Центр ШК НЦРМ АМНУ_

Науково - методичнв супроволжрння проведения ТДД 1 ЛВЛ-вмпрювань. Контрольнпй мониторинг. 1нтерпрсташя данях. Метралопя 1 пор^няння ЛВЛгТЛД.

Експертш Ш1М1рю1И11ня Розрахунок„ЦД! КДД.

Центр 1ДК Централы»»! регЬгр

Наповнення рспстру Контроль сисгсмн 1ДК Зб|р жформаци,аналЬ якост! врдпрюпань

Звггшсть 1 щцготовка матср|ал1в для прийняття рвценъ адмш ¡стратнвними ТГТ1НПМИ. , ,.

Науковий Цент!) ШК ХНД1МР МОЗ

Мониторинг тлд-лат

Разрахунок ЕД Аналп результатт. Кдлйровка ТЛД

Населения (категория В) що постраждала на радацШних агарШ, критичк! группи -.населения.

Критичж группн населения (катсгорщ Б)

при режим! нормально' експлуэтацй Д1В.

Персонал шдгцшемств категори А

' . Рис.11

У таблиш 10 представлен! рекоиендацй шодо илькоетт та тшпв обладнання, необхщного для функшонування системи.

Таблица 10. Рекомендована юлыасть обладнаиня для Д6С1ДК

Контингент по ка- Установки тегоршм, тис. чол. ТЛД : Установки ЛВЛ

А : Б : В : Алнор: Харшоу: ДТУ-01 ; КДТ-1 : Експе-ртиий ;Опера- :Моб1- : Порта- -тивний льний тивнил

35 : 70 :'700 : 2 : 1 : 30 : (2) (1) (21) 1 (1) : 30 ' : 10 : 15 (42) (10) (5)*

• * в дужках вказано обладнання,яке реально ¡снувало на грудень 1995 р.

Таблнця П.Квш включения систем ДЕС1ДК в залежноот! вщ категори та масштабов радаацШно! авари '.. ■ '

Категорш радкшшио! апарц (по виду дп Д1В та масштабу розповсюдження) - Ршш включения систем

ТЛДДФК.КД ЛВЛ ,

1 2.3. ? 2 3 4 .

1. Аоари! на об'ст ЯПЦ з викидом

РР у межах держави, репону. + + ; '-+,-, + +•_•• + + ,

2. Авар1Я з розгсрметизашею Д1В

та забрудненням тернторн мигга,

району. (+> + (+)

3. Аварш з розгерметизацшо Д1В ■ '■ - ' ■

в межах пщприемствз, майданчика. (+) - ■ + ■ ■ -' '+, - (+)

4. Авары без розгерметезат Д1В <+> + - > <+) -

5. Експлуатацш Д1В - + (+) -

+ - обов'язкове застосування

(+) - при необхиносй контрольных вширювань

(-) - не застосовуеться ' :.'

Питания оптим1зацн створення ДвСШК вшшкае по-перше Ь-зз неможливосгп повно! и реал1заци за короткий .час з причин виробиичо -економ^чного характеру та кадрового забезпечення та, по-друге, ¡з-за

складносп установит заздалепдь потр1бний р1вень, який завщомо забелпсчить ршення вс1х задач при мониторингу населения (таб.11).

Прикладом побудови оскови ДСС1ДК е НЦ1ДК- повнор1впепа система проведения масового мошторингу населения на баз! вшшлу дозиметр» НЦРМ АМН Украши, яка функшонуе з 1988 року.

Дан! про р!в!» шдившуалышх р1чних лоз великих коитиигенпв дозволяють оцнштн колективш та середньор1чт дози у раних категорий населения, виявити групп тдвпщеного ризнку та обгрунтуватн заходи по зниженшо опромшення до якмога бшьш ннзького ргвня, оцшювати ефектившеть контрзаходт, напранлених на зниження доз опрейте!««' з позищй концепца "корпеть - шкода", тобто 1'х економтну доюльшеть (таб.12).

Таблиц« 12. Колективш ефсктнвш сумарш дозн опромшення населения визначеж шетрументальым тл розрахунковим методам.'!

Область 1986 -1995 роки 1995 р!К

Зоа Виут КЕД Насе- Екоио-н!ш р1ш паеп. ленгот мш за ш ш. ' ч/сЗз тис. пертд, сЗв сЗв чол.* ч/сЗа* КЕД КЕД Екоко пасп. внм:р М!Я за за р1к за 1995 р. ч/сЗв %паеп ч/еЗв*

Житомир ська Кшвська Рншснсь ка Ве1 облает! 0,301 0,233 -167784 876 233892 0,308 0,230 705318 1311 352659 0,181 0,210 134043 273 . 67022 0,196 0,146 2188000 6400 1094000 * 17515 50«- 11034 20% 40541 - 25503 7699 - 4850 127200 - 80133

(*) - всього у 5944 населения пунктах

Результат проведенчх дослщжень величин колективних доз населения при аваршному опромшенш техногенного походкення дозволив пдайтн до ощ'нки Дес1ДК з точки зору концепцн "користь-шкода".

Вщомо про ¡снування стпхшна реализуемо! тендсицм »становления еконо.чично припустимо! р1вн0вапг мЬк корнстю и витратами для разного виду

дмтельнсп! Це щдбуваеться шляхом проб, помилок та 1х послшуючого влпраатення.

Таблица 13, Структура внтрат при наявиосп та вщсушосп ДСС1ДК

Коллективна ' Витрати дозов!, Вартть, тис.доларт доза_ тис.чол.сЗв (25 дол, за 1 сЗв)

КЕД (паспортна 1995 р.) 127,2 3180

Н1(вимфяна 1995 р. 47,1 1177

. Нек1 (еконоМ1я дози) 80,1 2003

НЮ (реальна ) 1094 27350

Нек10(економ1я дози за 10 роив) 1094 27350

Н2 (КЕД шмих аварнЧ) 0.2 5

Саме так складаються спрааи з системами забезпсчення рад^ацШного контролю населения, необхшисть ¡снування якнх ; априор! вважалось необхшним. Однак, шкода ва 1х вшсутносп, пов'язана з можливнм пгреопромшеннямабо, навиаки, необгрунтопаним з точки зЗру величинами доз, введениям багатовартосннх контр заходов, не ошнювалась (таб.13). Результат наших дослщжень дозволить намггити подальаа напрямки розробки та огггим1заци ДССЩК. При цьому неточнють оцшкл е припустимою з причин надзвичайно низьких величин ризику при ¡снуючнх рЬнях опромшення та надто невизначенШ залежност! "доза-ефект" в межах цих доз. Чиста користь-В визначаеться як рЬниця мЬк "загальною користтю"-У та сумою трьох компонентов: основ1101 вартосп виробництва-Р, вартосп' досягнення встановлсного рдаш безлехл-Х, вартосп шкоди-У, пов'язаного з опромшенням населешш.

В = У-(Р + Х+У) при впровадженш Д6С1ДК:

В = ( Р + X + У) - (Р + Рг + Хг + Уг) де: У - 3,180 млн.долар!в, Уг= 1,177+0,005=1,182 млн,долар!в.

Якщо прийнятн зниження нитрат на переселения та виплату компенсаций при наявносп глрогщкеи дозиметрично! ¡нформацм в 2 рази, то чиста користь-В складатиме:

В = (130+l,5+3,2)-(65+I,9+l,2)=66,6 млн.долзр1в в piK. Якщо припустит, що наявшсть Д£С1ДК не знизить X = 130 млн.долар;в в piK, то варттсть iï сП1ввшносяться:

Вар-псть Д€С{ДК-11,4 % Bin затрат на хомпенсашю паспортно! дозн за 1995р. або - 18,2 % БШ економн дози за 1995р.,

-31 % ви затрат для вшшряно? дозн за 1995 р. - 0,3 % Bis ycix затрат ira компенсаци i переселения. Звичайно, що у пршому випадку, Д6С1ДК коштуе 0,3 %, тот як корпеть вщ не! може даватя ефект 50-80 % вщ суми ycix затрат (67-100 млн.долар1в на pii< на приклад! 1995 р.)

' При BapTOCTi Д6С1ДК 376 тис.долар1в це складатиме 0,4-0,6 % вщ економп, тобто рентабельность 170-250 paaiu..

ОСНОВHiВИСНОВКИ

¡.Разроблсно науково обгруьтовану концепцпо багатор^внсвого ззбсзпечеши млсового ¡ндившуалыюго дозиметричного контролю населения Укра'шп в умовах великих рад1ашйних аварш.

2.На основ! к'онцспцн створена i функшонуе базова структура едино! Державно! (шжвьздчо! або надвйомчо!) системи дозиметричного контролю, яка включае аиаратурно-метролопчний i шформацШно-метсдичннй комплекс, що забсзпечус свосчасннй i у rioTpiCnoMy 06'cMi рад1ашйний мониторинг населении при anapijix з Д1В.

3.Уировэдження i використання системи 1ДК дае можлив!сть робити наухово-обгрутоБаннц прогноз доз опромшення мешканшв забрудиених територш Укра'иш, контролюв'ати неперевищення границь допустимих р1ЧШ!Х i дов1чш!Х доз, проводити щор1чну дозиметр)1Чну паспортизашю населених IiyiiKTiB.

4. Проведено анализ епшвшношення "корнсть-шкода" вщ впровадження ДССЩК. i показано, що варпсть системи не перевпщуе 0,3 %, иле корпеть вт. впровадження може досягати 50-80 % вщ еуми шпрат на лжвщацЬо наслщюв aiapiii.

5.Науково обгрунтовано i реализовано у вигляд1 новых технолопчних i гсхтчичх рниень . унЫальннН багатофункшоиальний ЛВЛ для проведения с кл одних наукових дослщжень i скепертшре виьирюсань представникт кротичних труп населения. Кратшсть ослабления гама-фону захистною камерою не менш за 100 , МДА за цсз1ем-137 складаг 19 Бк. Цс дозволяе вим1рювати bmict в оргашзм! ^поднии ¡зотоив америшю, строишю, трансуранових елемен'пв.

б.Запропоновано i виготовлено орипнальну конструкшю «мейства фантомш людини (патент 1991 р.), висом експлуатащйш i метролопчн! якост! KOTpiix дозволили ушф!кувати атесташю мерена ЛВЛ Украпш з похибкою не вище 8%.

7. Науково обгрунтовано i реал!зовано конструкшю багатофункшо-иалыю! пересувно! рад!ашйно-дозиметрично1 лдбораторп з високочутливим (МДА ЛВЛ за цез1см-137 складае 160 Бк ) обладнанням, яка дозволяе

проводит!! комплексш дозиметрH'ini масош обстеження населения за mîcucm проживания з пропускною здатшстю до 400 людей на день.

3.Проведений багатозимгриий анализ доз зовшшньога та ынутрппнього опромшенкя населения при ушкалыюст! шелцшв аварп на ЧЛЕС (на мае!mi до 250 тис. вимфювань), дозволив вивчити закономфносл ïx формупашш ш'д рад1пцп!нсго, профепйного, статево-в1кового, соцтльно-економ!чного, профшактнчиого та шших фактор!в. Виб1ркове обстеженмн мешканш'в населения пунктов Украиш дозволило, з одного боку, з впеокею достегаргостга оцшити колсктивш дози, з другого - спрямувати ocHOBHi зусилля на уточнения цих доз у репонах, де вони перевишують установлена Mexi.

' Отримат дан! про колектмвш та шдив!дуальш дози Дозволяють прийматн оперативна i довгочасш заходи до зниженню збитыв здоров'га населенгш та зииження ризику вщдалених наслщюв до мппмуму.

ПУВЛ!КАЩ'(, В ЯКИХ ВИКЛАДЕНО ' ОСНОВНИЙ 3MÎCT

дисертацШно! роботи

l.O.Perevoznikov, L.Likhtarev, LLitvinets, G.Jakcvleva.

/Experience,Problems and Results of Mass Implementation of Whols-Body Counters at Post Chernobyl Period. // Proceelins of the International Work shop at Cliiba, Januaru 18-20, Japan, 1994-Р.129-13Э.

2.Перевозников О.П. Дозы внутреннего облучения населения Чернобыльская катастрофа. Монография. Киев, Наукова думка, 1995 г.- С. 403-406.

3.Нуа' A.Likhtarev, Lionella N.Kovgan, Sergei E.Vavilov, Robert E.Gluvchinsky, Oleg N.Perevoznikov, Leonid N.Litvinets, Lynn R.AnspaugIi, James R.Kercher, Andre Bouville./ Internal Exposure from the [ngenstion of Foods Contaminated by Cs-137 after the Chernobyl Accient.Report I.General Model: Ingestion Doses and Countermeasure Effectiveness for the Adults of Rovno Oblast of UJcraine.//Health Physiks.Thc Radiation Protection Journal.March l996.Votume 70.Numbcr 3. p. 297-317

4.И.А.Ллхт;!рев., Д.В.Новак., О.Н. Перевозников. Профилактика внешнего облучения. Чернобыльская катастрофа. Монография. Киев, Наукова думка, 1995 г. -С. 540-541

5. Дозы облучения./ О.Н. Перевозников, В.М. Терещенко, Д.В. Новак и др. // Медицинские последствия аварии на Чернобыльской атомной станции,- К.: ВНЦРМ АМН СССР, 1991. - Разд. 2. - С. 6.9-91.

6.Мониторинг индивидуальных доз населения. /О.Н. Перевозш.ков, Л .Л. Литышец, Д.В. Новак и др. //Проблемы радиационной медицины. -К.: "Здоровья", 1992. Выпуск 4. -С. 24-32.

7.Likluariov I., Kovgau -L, Bobiiiova О., Los' I., Gulko G., Repin V., PVrevoznikov O., Tsigankov N., Vavilov S., Kalchenko E., Gluvchinsky R., Novak D., Bcrkovskiy V., Cliumak V., Kayro I., Phedosenko G., Komarikov 1., Litvinetz L. Main Problems in Post-Chernobyl Dosimetry // International Workshop "Assessment of tl\c Health and Environmental Impact from Radiation Doses due to Released Radionuclides", Chiba, 1S-20 Jan, 1994. - Chiba: MRS, 1994. -p. 27-51.

З.Лихтарев И.А., Перевозников O.H., Литышец Л.А. Опыт использования счетчиков всего тела для измерения содержания радиоцезия у населения после аварии на ЧАЭС // Авария на Чернобыльской АЭС. Информац.бюллетень,, Вьт.2, том 1.УНЦРМ МЗ и АН Украины, Киев, 1992,-С. 219-224.

9. Новак Д.В., Перевозников О.Н. Сценка индивидуальных эффективных доз внешнего облучения различных групп населения и персонала от радиоактивного следа на местности // Тезисы докладов науч,-практ. конф. "Чернобыль и здоровье людей" 20-22 апр. 1993 г., Киев, Часть И, - К.:, 1993. - С. 224.

10.T.Maruyama, L.Liliktarev, O.Perevoznikov, D.Nowak//Retrospective dose de termination for Epidenfo Radioisotopes in logical Study in Cherno byl, part i Amual J Meeting onthe Physical Sciences and Industries, NIRS, Japan, 1991, p.]05-l IS.

¡1. Соболев Б.Г., Перевозников О.Н. Обработка результатов измерений инкорпорированных радионуклидов, как проблема левого цензурирования

// Чернобыль и здоровье людей / Тезисы докладов научно-практнч. конференц. 20-22 апреля 1993, пасть 2,-С. 234,Киев.

12.Перевозников О.Н., Комариков И.10., Литвинец Л .л., Количественная оценка эффективности профилактических мероприятий гт> снижению доз внутреннего облучения // Проблемы радиацисчой эпидемиологии медицинских последствии апорнн на ЧАЭС / Материалы научной конференции с международным участием J9-20.¡0.1993г., Киев -С. 227-233.

13.Уровни облучения работников лесного хозяйства в зоне аварии на ЧАЭС. Ф.А.Тнхомироз, В.П.Сидоров, О.Н.Перевозников и др. /Медицинская радиология и радиационная безопасность, 1995,N2,том 40,-С.37-41.

14.Аппаратурно - методическое обеспечение измерения инкорпорированных радионуклидов на позднем этапе аварии на ЧАЭС. Перевозников O.K., Литвинец ЛА; Яковлева Г.Н., Василенко В.В. //Актуальные вопросы ретроспективной н прогнозной дозиметрии облучения в результате Чернобыльской аварии: Докл. междунар. научи, конф., 21-29.10. 92 г.-Киев, 1993.-С.22-25.

15. Терещенко В.М., Перевозников О.Н., Литвинец Л .А., Коьак Д.В. Влияние половозрастных и профессиональных особенностей на формирование среднегодовых доз внешнего и внутреннего гамма-облучения населения некоторых районов УССР // Тез. докл. 2 Киевской Междуилр, науч.-практ. конф. изобретателей, Киев, 8-10 окт. 1990 г. - К., 1990. - С. 135-137.

16.Радиационная безопасность при использовании радиоизотопных приборов. Либерман А.Н., Бронштейн И.Э., Перевозников О.Н. и др.

/ Гигиена и санитария, 19S3, N 10, - С.22-25.

17.Перевоз!шков О.Н..Бронштейн И.Э. Анализ индивидуальных и коллективных доз облучения работающих при использовании РИП

/ Сб.:Радиац. гигиена. Л., ЛНИИРГ - 1982,вып. 11.-С.90-93

18.Новые данные о дозах профессионального облучения в народном хозяйстве. Балонов М.И. Бронштейн И.Э. Брук Г.Я. Перевозников О.Н. Шалак Н.И./ Сб.:Радиац. гигиенаЛ.,ЛНИИРГ, 1983,вып.12,-С.122-139.

19.Аиалпз соотношения "польза-вред" при использовании РИП технологического контроля. Бронштейн И.Э. Персвозников О.Н. Либсрман Д.Н./ Сб.:Радиационная гигиена. Л., ЛНИИРГ. i9S4,Bun.l3,-C.125-135

20.Дозы облучения работавших при использовании радиоизотоп!tux приборов в промышленности. Бронштейн И.Э. Польский О. Г. Персвозников О.Н. Либсрман Л.Н, /Препринт ЩШЦ ато;.шнформ-"4. М..-ЦНИП атом-ннформ, 19S4.-20 с.

2 КПерсвозннков О.Н. Блок источника для радиоизотопкого прибора A.C.N109449S от 22.01.S4

22.Перевозников О.Н'. Радиоизотопный релейный прибор A.C.N1176699 от 01.05.S5

23.Фангом человека. ПАТЕНТ N1308214 от 21.03.1991г. Лихтарев И.А. Пархоменко В.И. Репин B.C. Лихтарева Т.М. Литвниец Л.А. Персвозникоа О.Н.

АННОТАЦИЯ

Перевозни ков О. Н. СИСТЕМА ОБЕСПЕЧЕНИЯ ИНСТРУМЕНТАЛЬНОЙ ИНДИВИДУАЛЬНОЙ ДОЗИМЕТРИИ НАСЕЛЕНИЯ ¡3 УСЛОВИЯХ КРУПНОЙ РАДИАЦИОННОЙ АВАРИИ (на примере Чернобыльской катастрофы)

Диссертация на соискание ученой степени доктора технических наук по специальности 05.26.05 -инженерная экология, .Национальной Технический Университет Украины "Киевский политехнический институт", Киев, 1996.

Защищается 23 научных работы, которые содержат теоретическую разработку и практическую реализацию аппаратурно-метрологическою и методического обеспечения прямыми методами массового мониторинга индивидуальных доз облучения населения, проживающего в условиях радиоактивного загрязнения местности, на основании которых создана функционирующая единая система индивидуального дозиметрического контроля населения в условиях крупных радиационных аварий.

Разработаны конструкции и созданы СИЧ экспертного, мобильного, портативного исполнения для массового оперативного контроля населения и фантомы тела человека для их калибровки.

На основе применения разработанных методов и средств подучены результаты дозиметрических измерений, анализ которых позволил выявить основные закономерности формирования доз обдученш! населения. Осуществлено внедрение предложенных конструкций, методик и результатов в практику.

Ключевые слова:

авярия на ЧАЭС, дозиметрия, ТЛД, СИЧ, радиационный мониторинг.

ANNOTATION

' Pcrevoznikov O.N. SYSTEM OF PROVISION OF INSTRUMENTAL INDIVIDUAL DOSIMETRY FOR POPULATION UNDER CONDITION OF MAJOR RADIATION ACCIDENT (at example of the Chernobyl Catastrophe).

Thesis for seeking of scientific degree of Doctor of Technical Sciences on speciality 05.26.05 - engineering ecology, National Technical University of Ukraine "Kiev Polytechnical Institute", Kiev, 1996.

23 scientific works are represented which contain theoretical development and practical implementation of equipment and metrological and methodological support by direct methods of mass monitoring-of individual doses of population - residing under condition of terrain radioactive contamination. Based on it a single system of individual dosimetric control of population under condition of mqor radiation accident lias been established.

Designs has been developed and WBCs of expert, mobile and portable version for mass operative control of population have been developed. For their calibration phantoms of human body have been developed.

Based on implemenattion of methods and means developed results of dosimetric measurements have been obtained. Their analysis allowed to reveal basic regularities of population irradiation doses formation.

Practical implementation of designs, methodologies and results suggested has been done.

Keywords: авария но ЧАЭС, дозиметрия, ТЛД, СИЧ, радиационный мониторинг.