автореферат диссертации по электротехнике, 05.09.01, диссертация на тему:Синтез сложнораспределенных трёхфазныхобмоток переменного тока на базе обобщенной структурной модели
Автореферат диссертации по теме "Синтез сложнораспределенных трёхфазныхобмоток переменного тока на базе обобщенной структурной модели"
ХАРКІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ПОЛІТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
САМІР ХУССЕЙН АЙССАМІ
УДК 621.313.3.049
СИНТЕЗ СКЛАДНОРОЗПОДІЛЕНИХТРИФАЗНИХ ОБМОТОК ЗМІННОГО СТРУМУ НА БАЗІ УЗАГАЛЬНЕНОЇ
СТРУКТУРНОЇ МОДЕЛІ
05. 09.01 - Електричні машини і апарата
Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук
Харків -1998
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Одеському державному політехнічному університеті, Міністерство освіти України.
Науковий керівник - доктор технічних наук, професор Захаров Михайло Костянтинович,
Одеський державний політехнічний університет, процесор кафедри електричних машин.
Офіційні опоненти - доктор технічних наук, професор Шумілов Юрій Андрійович,
Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут”, завідувач кафедри електромеханіки;
кандидат технічних наук, доцент Галайко Лідія Петрівна,
Харківський державний політехнічний університет, доцент кафедри електричних машин.
Провідна організація - Національна Академія наук України,
Інститут електродінамики, м. Киш.
Захист відбудеться 5 червня 1998 р. о 14 год. ЗО хв. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 02.09.15 у Харківському державному політехнічному університеті за адресою: 310002, м. Харків-2, вул. Фрунзе, 21.
З дисертацією поясна ознайомитися у бібліотеці Харківського державного політехнічного університету.
Автореферат разісланий ” квітня 1998 р.
Вчений секретарі спеціалізованої вченої ради
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність роботи. Створення нових високоефективних трифазних обмоток елек'гричних машин являє собою комплексну задачу, рішення якої може буїи досягнуте тільки на базі сучасного науково-технічного потенціалу з широким використанням обчислювальної техніки. Застосування обчислювальної техніки дозволяє здійсшовати автоматизоване проектування таких обмоток, включаючи їх синтез з заданим рівнем добірності та аналіз електромагнітних і електромеханічних властивостей.
В основу програмного забезпечення такого проектування може бути покладена методика, що базується на узагальненій структурній моделі (УСМ), розробленій на кафедрі електричних машин ОДПУ (м. Одеса).
До нинішнього часу дана методака була використана стосовно тільки до одношвидкісних трифазних симетричних обмоток, однак її можливості можуть бути розповсюджені і на інші їх різновид-ни: обмотки з обмеженою несиметрією (обмотки симетричні у відношенні основних, але несиметричні у відношенні додаткових гармонік називаємо частково несиметричними) та полюсоперемикаємі обмотки (ППО).
Робота щодо створення методики алгоритмів синтезу таких різновидів обмоток та дослідження їх електромагнітних властивостей являє собою актуальну задачу.
Метою роботи є створення математичних моделей та алгоритмів синтезу як одношвидкісних (симетричних та частково несиметричних), так і двошвидкісних (ППО) трифазних обмоток змінного струму з заданим рівнем потокозчеплення по робочим гармонікам, зручних для реалізації на сучасних ЕОМ. Базою цього напряму дослідження вибрана УСМ трифазних обмоток.
Основні задачі дисертаційної роботи:
- дослідження властивостей частково несиметричних трифазних обмоток та розробка методики їх синтезу;
- розробка методики синтезу одношвидкісних трифазних обмоток в межах повної розширеної множини, що включає як симегричні, так і частково несиметричні обмотки;
- усунення при синтезі одношвидкісних трифазних обмоток варіантів, ідентичних базовому у відношенні їх електромагнітних власгавос-тей, названих електромагнітними аналогами;
- дослідження особливостей математичних моделей трифазних обмоток при збільшенні числа їх. періодів;
- розробка методики синтезу полюсоперемикаємих обмоток для схем зовнішньої коммутації при зміні фази струмів на 180°;
- розробка єдиного алгоритму автоматизованої підсистеми синтезу трифазних обмоток, у тому числі частково несиметричних та полюсоперемикаємих обмоток;
- реалізація алгоритму у вигляді підсистеми автоматизованого синтезу одношвидкісних та двошвидкісних трифізних обмоток.
Методи досліджень. Методологічні основи роботи базуються на теоретичних положеннях: узагальненої структурної моделі багатофазних обмоток, векторного та гармонічного аналізу, методу повної математичної індукції, методу симетричних складових та інших.
Наукова новизна роботи:
- виконаний синтез підмножини одношвидкісних трифазних обмоток, симетричних тільки по частині спектру гармонічних складових МРС, названих частково несиметричними;
- запропонована цифрова модель розширеної множини трифазних обмоток, яка включає до себе симетричні та частково несиметричні у виді тризначного коду с]1к";
- розроблена методика синтезу багатоперіодаих трифазних обмоток у рамках узагальненої структурної моделі;
- отримане подання схем зовнішньої коммутації із зміною фази струмів на 180е у виді системи блоків прирощень, зручних для реалізації на ЕОМ;
- отримані аналітичні вирази для визначення рівня несиметрії у паралельних гілках ППО;
з
- у рамках розширеної множини розроблені алгоритми синтезу одношвидкісішх та двошвидкісних трифазних обмоток з заданим рівнем добірності;
- На базі даних алгоритмів реалізована підсистема автоматизованого синтезу одношвидкісних та двошвидкісних трифазних обмоток.
- створення нових оригінальних двошвидкісних трифазних
ППО.
Практична цінність. Практична цінність роботи полягає у підвищенні ефективності процесу проектування трифазних обмоток для електричних машин спеціального призначення шляхом застосування підсистеми автоматизованого синтезу як одношвидкісних гак і двошвидкісних обмоток.
Результати упровадження. Результати дисертаційної роботи використані у науково-дослідній роботі (№ держ. реєстрації 019311035066) кафедри електричних машин ОДПУ: “Математичні моделі полюсоперемикаємих обмоток та розробка узагальненого алгоритму автоматизованого синтезу трифазних обмоток”, що виконана за програмою ДКНТ України, у навчальному процесі при курсо-вому та дипломному проектуванні для студентів спеціальності 05.09.01-електричні машини і апарати, а також буде використано в учбовому процесі, наукових досліджеїшях об’єднаної республіки Дівана, де автор працюватиме після закінчення терміну аспірантури.
Апробація роботи. Основні положенім та результати роботи доповідались та обговорювались на науковому семіиаріх НАН України з проблем наукових основ електроенергетики (Київ-1994, 1998; Одеса-1995, 1996, 1997), на науковій конференції з електромеханіки (Львів-1995, 1996), на науковій конференції ІТНІЖБ^б (Іспанія-1996), а також на науково-технічних конференціях молодих дослідників факультету автоматизації та електрифікації промисловості ОДПУ (Одеса- 1994, 1995, 1996).
Публікації. За матеріалами дисертації опубліковані 8 друкованих робіт: 2 з них в Іспанії, та 6 на Україні.
Структура та об’єм роботи. Дисертація складається із вступу, п'яти розділів тексту, висновків за розділами, підсумку, списку літератури у кількості 194 найменувань, додатків. Робота у загальному обсязі 218 сторінок. Містить 128 сторінок основного тексту, 22 таблиці, 24 рисунка та 2 додатока.
ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ
У вступі обгрунтована актуальність теми дисертаційної роботи, визначені основні положення, що виносяться на захист та приведений стислий опис змісту роботи.
У першому розділі здійснено огляд та аналіз літературних джерел (включаючи патентну літературу) за темою дисертації. Проаналізовано відомі методи проектування трифазних обмоток. У підсумку сформульовані мета, основні напрямки та задачі роботи.
Другий розділ присвячений розробці алгоритму проектування трифазних обмоток у розширеній множині W3, що включає як симетричні, так і частково несиметричні обмотки на базі УСМ.
УСМ розглядає довільну симетричну трифазну обмотку множини Л’5 як композиційний об'єкт-матрицю Mq (де Q- число пазів на фазну зону) з 10 різноманітними структурами блоків. Модернізована у ході виконання даної роботи множина .V, передбачає зменшення різновиди блоків до 6 та використання у процесі синтезу операції блочного множення. У результаті підмножина блоків елементарних трифазних обмоток Bis включає до себе інваріантний просторовий блок та 5 просторово-часових блоків, виконаних у 6 пазах:
bt— І.....-1;*1=І0-2-4-І; 62 = І 0 4 2 0 4 2І;
¿з= 10 0 2 2 4 4І; Ь4= 10 3 2 5 41|; Ь5 = | 0 1 2 3 4 5І.
Розшифровка цифрових індексів матриць-рядків щодо загальноприйнятого літерного позначення фаз виконується за алгоритмом: А <г> О, СЧ-» 1,2? «->2, /4'<->3, С<-»4, В' <->5.
Жорстка регламентація положення блоків у підмножині B3S дозволяє перейти від матричної форми відображення до символічної та далі до цифрової. Остання являє собою тризначний код “jlk”.
Перша цифра якого відповідає номеру блоку, а друга і третя- показникам операції блочного множення , що є сукупністю операцій циклічних перестановок е±к у поєднанні із зміною значення індексів блоку на величину І.
Наприклад, матрична модель дробової чотириполюсної обмотки (2р=4), що виконується у 18 пазах, з числовим рядом: 21 21 21 21 21 21, має вигляд:
0 4 2 0 4 2
Мв=3 = 0 4 2 0 4 2.
5 3 1 5 3 1
Символічна форма цієї же обмотки подається у виді:
Мв= 3= Ь2 •£0’0і!Л2-£1,3,
де и - символ операції збирання.
Цифрова модель, має вигляд:
Мв=3= {200,200, 231}.
Базуючись на відомому положенні про додатковий запас симетрії блоків Ьг та Ь5 підмножини /?38 у порівнянні з іншими блоками, проведена їх декомпозиція Д що полягає в підрозділі повного блоку на два неповних (доповнення Щ) так, щоб число цифрових індексів кожної фази було однаковим, а отримані доповнення не
належали підмножшгі В35. Тоді у деяких з них може виявлятися
остаточна симетрія. Декомпозиція блоків Ь2 та Ь5 здійснена таким чином:
/)(65) = й(|012345І) = /)(\г.51 V \ЬМ) =
= 1 0 1 2--1 VI----3 4 5І;
Л (Ь2) = £ 4 0 4 2 0 4 2І ) = 1) (\*21 V \ЬІ2) =
= І 0 4 2--1 VI----0 4 2І.
Перші з отриманих у кожному випадку доповнень називаються базовими, і їм дають слідуючі позначення: \651 = ах; \Ь21 = аг.
Показано, що остаточна симетрія доповнення я, проявляється у можливості створення кругових обертових магнітних полів тільки для непарної частини спектру гармонічних складових МРС. Це під-
твдіджується векторними діаграмами MPC для гармонік порядків v =1 та v =2 (рис. 1).
Рис. 1 Векторні діаграми MPC блоку at (додається).
Аналогічно, блок а2 зберігає симетрію тільки для парної частини спектру гармонічних складових MPC.
Суперпозиція “ v ” отриманих доповнень, у поєднанні з блочним множенням є ±к,±1, дозволяє сформувати підмножшіу Азь блоків, які відображають усі можливі різновиди частково несиметричних обмоток, що виконуються у 6 пазах.
Як приклад, покажемо формування блоку а3, що належить підмножині Лзь ( «з є Аіь ):
{ах-є*А) v (аГ£0д)=І0---45І v | -012--! =
= І001245І = а3.
Аналогічно отримано інші блоки підмножини Азь :
«! = |012---1 ; «2 = І 0 4 2-1; д3=І001245І;
а4 = |031542|; а5 = |012123І; л6 = І042420І.
Алгоритм синтезу трифазних одношвидкісних обмоток розширеної підмножини W3 ( B3S kj Азь ) розділяється на такі етапи:
1) побудова поля повного перебору всіх можливих варіантів моделей трифазних одношвидкісних обмоток при заданому числі пазів Z. Поле має вид прямокутної таблиці, що складається із Q рядків;
2) вибір критерію оцінки рівня добірності;
3) усунення електромагнітних аналогів, які ідентичні базовому в електромагнітному відношенні.
Третій розділ присвячений розробці алгоритму синтезу та проеюування багатоперіодних обмоток.
Усі раніше отримані результати відносяться до моделей обмоток, виконаних у межах одного періоду Т~ 1 (одноперіодних обмоток). У процесі проектування ППО виникає необхідність використати багатоперіодних обмоток (Т > 1). Моделі обмоток при збільшенні числа періодів Т зазнають перетворень, зв'язаних із зміною структури моделей та. таких структурних параметрів, як типи блоків у та показники степіня блочного множеная к та І. Для дослідження такого перетворення структурних матричних моделей багатоперіодних обмоток необхідно ввести нову операцію. Назвемо цю операцію злиттям та домовимось позначати її символом Сутність операції “©” полягає у послідовній перестановці один під одним певного числа стовбчиків матричних моделей М<2 вихідних обмоток з Т— 1, еквівалентній приєднанню розподілень фазних зон. Відзначимо, що застосування злиття допустимо тільки при виконанні наступних умов:
Дослідження проводилося для двох випадків Т = Зп ± 1 та 7=3л (п - будь-яке ціле число). У підсумку, багатоперіодні обмотки можна поділити на три групи:
1) симетричні багатоперіодні обмотки;
2) багатоперіодні обмотки, симетричні у частині спектра гармонік;
3) багатоперіодні обмотки, симетричні у відношенні тільки робочої гармоніки.
Синтез симетричних багатоперіодних обмоток (першої групи) не відрізняється від синтезу обмоток в межах підмножини Вів, запропонованої у другому розділі.
Синтез інших типів багатоперіодних обмоток характеризується істотними відзнаками, головна з яких полягає в тому, що виконується в два етапи. Спочатку необхідно виконати синтез за методикою першої групи, а потім здійснити злиття “©“ для отримати результуючої матриці.
П
п
(1)
Четвертий розділ присвячений синтезу трифазних ППО зі зміною фази струмів в гілках переключення (ГТІ) на 180°, що складається з таких, етапів.
1. Формування поля повного перебору за методикою, показаною у другому розділі. В результаті отримуємо дві підмножини (
та Д|^ ) варіантів, що задовольняють обмеженням щодо величини
коефіцієнтів добірності (обмоткових коефіцієнтів) по робочим гармонікам та відносних амлітуд Ну гармонік заданих порядків у для
обох чисел полюсів 2 р1 та 2 р2 ППО. Ці підмножшш записані у цифровій формі, але вони: не пов'язані одна з одною відносно вимог до схем зовнішньої комутації (СЗК).
Формалізація закону переключення може бути виконана у виді матриць-рядків Мр> та , що відображають обидва стани СЗК:
МГ1 = |0 0 2 2 4 4|
МГ2 = ¡0 3 2 5 4 1| '
Якщо тепер із цифрових індексів матриці-рядка Мг відняти
індекси Мг, то отримаємо аналітичне представлення прирощень фаз
струмів у кожній ГП СЗК, яка надалі наживатиметься матрицею прирощень :
мА = |о з о з о з|.
Враховуючи, що нумерація ГП носшь довільний характер, порядок чергування індексів у матриці-рядку Мк = ьм може також мінятися довільно, але буде підпорядковуватися тільки одній вимозі: рівності кількості індексів 0 та 3. В результаті одержуємо всі різновиди матриці прирощень МА у вигляді блоків прирощень, що об'єднуються в систему (2):
ьА і = 10 3 0 3 0 ЗІ; Ь& 2 = 13 0 3 0 3 0І; Ь& 3 = | 0 0 0 0 0 о!;
ЙД4 = ІЗЗЗЗЗЗІ;ЬД5 = ІОООЗЗЗІ;ЬД6 = ІООЗЗОЗІ;
аД7=ізоззоо|.
2. Перевірка відповідності кожної комбінації Кц, що є варіантом ППО, заданому закону перемикання. Для цього існує два засоби в залежності від чисел пар полюсів обмотки.
2.1. Перший засіб призначений тільки дня синтезу симетричних ППО і заснований на перетворенні цифрових моделей.
Дня перевірки отриманих комбінацій ППО достатньо визначити умови такої відповідності між типами блоків ] та співвідношеннями показників оператора блочного множення А та І, яві задовольняють даному закону переключення, що відображається у системі (2). Для визначення цих умов додаються цифрові індекси кожного симетричного блоку підмножшш Бзв до індексів усіх видів блоків прирощень системи (2). У підсумку одержуємо:
де А2 = та /2 =+ /х 3.
2.2. Другий засіб є ’,'тверсальшш, бо призначений як для симетричних, так і дій частково несиметричних ППО та базується на перетворенні матричних моделей. Він розділяється на декілька етапів.
2.2.1. Необхідно перетворити кожен варіант підмножшш
та з цифрової форми у матричну ;
2.2.2. При симетричній ППО достатньо знайти повш матриці прирощень ,] фаз струмів, які є результатом порядкового віднімання індексів матричних моделей:
Далі залишається виконати етап 2.2.4;
2.2.3. При частково несиметричній ППО необхідно виконати
викладеною у треіьому розділі. Далі необхідно знайти повш матриці прирощень ,] за формулою (4);
2.2.4. Для перевірки результатів перетворень необхідно переконатися в тому, що кожен з блоків у отримати матршц прирощень Мрд відповідає системі (2).
3. Наступним етапом синтезу є розподіл активних котушкових сторін (АКС) по ГП. Для формалізації процесу розподілу АКС по ГП
(3)
(4)
перетворення злиття © цих підиножин Д|^' та за методикою,
матрицю прирощень ЛГ|^ необхідно перетворити відповідним чином, для чого достатньо виконати таку декомпозицію (Р) матриці М|^ ,
щоб отримати матрищ-доповнення , що характеризують
особливості мод ифікації фаз у кожній групі ГП.
Приклад: маємо матриці прирощень ЛЇ^ довільної ППО. Знайдемо її декомпозиціго:
^МГ] =ис у ис =
0 - - - 0 0 - 3 3 3 - -
0 - - - 0 0 - 3 3 3 - -
0 0 - - - 0 V - - 3 3 3 -
0 0 0 - - - - - - 3 3 3
- 0 0 0 - - 3 - - - 3 3
- 0 0 0 - - 3 - - - 3 3
Потім введемо операцію перетворення “Ф”, що складається у збереженні цифрових індексів будь-якої матриці М|у комбінації Кц, лише у тих чарунках, яким відповідають непусті чарунки матриць \М(о)С та тобто містять не знак а цифрові індекси. У під-
сумку отримуємо дві матриці-доповнгння ПІ \М|Ш (для першої гілки) та \Л/|246 (для другої гілки), в яких кожна чарунка відповідає
суворо визначеному номеру АКС.
Знайдемо матриці-доповнення ГП мі35 та м^6 для розподілення АКС по ГП:
*2* = МС ® =
0 2 5 3 5 2 0 - - - 0 0 0 - - - 5 2
0 2 0 3 5 3 0 - - - 0 0 0 - - - 5 3
0 4 0 3 1 3 0 0 _ _ _ 0 0 4 _ 3
©
0 4 1 3 1 4 0 0 0 - - - 0 4 1 - - -
2 4 1 5 1 4 - 0 0 0 - - - 4 1 5 - -
2 4 2 5 1 5 - 0 0 0 - - - 4 2 5 - -
0 2 5 3 5 2 - 3 3 3 - - - 2 5 3 - -
0 2 0 3 5 3 - 3 3 3 - - - 2 0 3 - -
0 4 0 3 1 3 _ _ 3 3 3 _ _ 0 3 1 _
Ф
0 4 1 3 1 4 - - - 3 3 3 - - - 3 1 4
2 4 1 5 1 4 3 - - - 3 3 2 - - - 1 4
2 4 2 5 1 5 3 - - - 3 3 2 - - - 1 5
Після нумерації АКС, що здійснюється по стовбчикам згори-вниз та ліворуч праворуч, отримуємо:
1, 2,3,4,-32,-33; ІН<-> 18,-23,-24,-25,-26, 31; Уе 9,10,11,12,-16,-17; ІІ-ОІ4,15,-19,-20,-21,-22; УІ<->5,6,7,8,-13,-36; ІУ<н-27,-28,-29,-30,34, 35.
4. Остаїшій етап синтезу - вибір кінцевого варіанту. Остаточним критерієм при оцінці та виборі кінцевого варіанту ППО можуть служити величина різницевих ЕРС А Е9, яка визначається за виразом:
Таким чином, різницева ЕРС А Е‘у залежить тільки від обмо-ткових коефіцієнтів , чисел витків та кугів зрушення і
f}vi паралельних гілок.
Отриманий вираз дозволяє визначити величину різницевих ЕРС у процесі гармонічного аналізу MPC (ЕРС) обмоток.
П'ятий розділ присвячений розробці підсистеми автоматизованого синтезу двопівидкісних ППО, що забезпечує рішення слідуючих задач:
- автоматизований синтез структурних моделей всіх можливих одношвидкісних трифазних обмоток з заданим рівнем добірності за робочою гармонікою v— р та допустимим рівнем добірності за додатковими гармоніками, порядків ,що задаються Hv та rd ;
- автоматизований синтез трифазних ППО при будь-яких сполученнях фаз із зміною фази струму на 180°;
- гармонічний аналіз моделей для вибору базових варіантів по епеїстромагнітним властивостям у інтерактивному режимі;
- автоматизований розподіл АКС вибраних базових варіантів по паралельним гілкам СЗК;
- розрахунок та оцінка рівня небалансу ЕРС у паралельних
гілках;
- діалоговий режим конструктивної переробки базових варіантів, що включає до себе побудову СЗК, схеми-розгортки АКС, оцінку технологічних властивостей та вибір остаточних варіантів з урахуванням як електромагнітних, так і технологічних властивостей зпроектованої ПГІО;
- формування комплекту технічної документації (обмоткової записки) одного або декількох вибраних варіантів.
Дана підсистема характеризується блочно-модульною структурою і тому може служити базою універсальної системи проектування обмоток змінного струму.
У додатку міститься текст програми підсистеми автоматизованого синтезу двошвидкісних ППО.
ОСНОВНІ РЕЗУЛЬТАТИ І ВИСНОВКИ
1. Сформована розширена множина моделей трифазних обмоток, що включає до себе симетричні та частково несиметричні обмотки. Розроблена математична модель обмоток, що дозволяє відображати будь-яку трифазну обмотку у вигляді цифрового тризначного коду “уйс” та максимально спрощує подання обмоток на ЕОМ.
2. На основі цифрового подання обмоток с]1к” розроблений алгоритм синтезу одношвидкісних трифазних обмоток з заданим рівнем добірності, що дозволяє вирішувати задачі їх проектування у розширеній множині.
3. Визначені причини виникнення електромагнітних аналогів до та після формування поля перебору одношвидкісних трифазних обмоток. Отримано аналітичні вирази для їх усунення.
4. Досліджений вплив збільшення числа періодів на структуру математичної моделі одаошвидкісних трифазних обмоток. Запропоновані рекомендації' щодо застосування багатоперіодних моделей у процесі проектування ППО.
5. Запропонована методика формалізації законів змін фаз струмів для конкретних схем зовнішніх комутацш ППО зі зміною фази струмів на 180° стосовно до їх структурних моделей.
6. Розроблений зручний для реалізації на ЕОМ алгоритм синтезу ППО з заданим рівнем добірності.
7. Отримано аналітичні вирази, що визначають рівень несиметрії у паралельних гілках ППО.
8. Розроблена методика розрахунку ЕРС взаємоіндукції Д Ям, між роздільними обмотками, а також запропоновані рекомендації щодо проектування багатошвидкісних ППО при поєднанні дрох роздільних обмоток.
9. Створена підсистема автоматизованого сіп [тезу одношвид-кісшіх та двошвидкісних трифазних обмоток.
СПИСОК ОПУБЛІКОВАНИХ ПРАЦЬ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ
1. Захаров М. К., Беликова JI. Я., Самир Айссами. Трёхскоростные полюсопереюпочаеыые обмотки. // Киев: Техника,- Электромашиностроение и электрооборудование. Респ. меясвед. науч. техи. сб.- 1995, М&47.-С.98- 101.
2. Дегтев В. Г., Самир Айссами. Особенности математической модели многопериодных обмоток. // Одеса- Електромашинобудування та електроустаткуваїшя. Респ. міжвід. наук. техн. зб.-1996, М<з43.-С.64-70.
3. Беліпсова JI. Я., Самир Айссами. Влияние взаимоиндук-тивных связей раздельных обмоток на работу многоскоростного асинхронного электродвигателя. II Одеса- Електромашинобудування та електроустаткування. Респ. міжвід. наук. техн. зб.-1996, № 48.-С.77-81.
4. Самир Айссами. Исключение зяектромагшпньїх аналогов при автоматизировапном синтезе обмоток. // Одеса - Електромашинобудування та електроустаткування. Респ. міжвід. наук. техн. зб.-1997, № 49.-С.79-82.
5. Деггев В. Г., Самир Айссами. Алгоритм проектирования по-люсопереключаеммх обмоток. // Електромеханіка - Праці науково-технічної конференції, присвяченої 100-річчю від дня народження видатного українського вченого електромеханіка Тихона Губенка,-Львів Славськ, 1996.-С.59-62.
6. V.G. Degtev, Samir Ayssami. The Syntyesis of pole-changing
Windings. ITHURS’96: proceedings of the International Conference on Intelligent Technologies üi Human-Related Scimces: July 5-7,1996, León, Spain/ Enrique Lopes Gonzaalez (coord.).- León: Universidad
Secretariado de Publicationes, 1996.-P.325-332.
7. V.G. Degtev, Samir Ayssami. The Syntyesis of partiale-nonsymmetiical Windings. ITHURS’96: proceedings of the International Conference on Intelligent Technologies in Hunian-Related Sciences: July 57,1996, León, Spain/ Enrique Lopes Gonzaalez (coord.).- León: Universidad Secretariado de Publicatiories, 1996.-P.333-339.
8. Деггев В. Г., Самир Айссами. Слабонесиметрічні обвиткі. Тези 1 Міжнародної науково технічної конференції “Математичне моделювання в електротехніці й електроенергетиці” .-Львів, 1995.-С. 119-120.
Особистий внесок здобувача ¡в опублікованих в співавторстві шрациях. В публікаціях, написаних у співавторстві, автору належать: в [1]- нові оригінальні симетричні схеми тришвидкісних трифазних ППО з співвідношенням чисел пар полюсів 10/8/4 при сполученні фаз струмів Д/YY/YY; в [2]- створений алгоритм синтезу багатоперіодних обмоток змінного струму; в [3]- проведені експериментальні дослідження взаємоіндуктивних зв'язків між роздільними двошвидкісними ППО, а також розроблена методика розрахунку ЕРС взаємоіндуктив-ності; в [5.6]- створена методика формалізації законів змін фази струму для різних схем зовнішньої коммутації, а також розроблений
алгоритм синтезу двошвидкісних ППО з заданим рівнем добірності; в [7]- сформована множина частково несиметричних обмоток, і вперше розроблена математична моделі» обмоток, що дозволяє відображати будь-яку обмотку у вигляді цифрового тризначного коду.
АНОТАЦІЇ
Самір Хуссейн Айссамі. Синтез складнорозподілених трифазних обмоток змінного струму на базі узагальненої структурної моделі.-Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеню кандидата технічних наук за спеціальністю 05.09.01 -електричні машини і апарати.-Харківськия державний політехнічний університет. Харків, 1993.
У дисертаційній роботі сформована структура множини, яка включає до себе як симетричні, так і частково несиметричні трифазні обмотки. Досліджений вплив збільшення числа періодів на структуру математичної моделі обмоток. Розроблена методика синтезу двош-видкісних полюсоперемикаємих обмоток з заданим рівнем добірності. Отримані аналітичні вирази для визначення рівня несиметрії у паралельних гілках обмоток. 1-і а цій основі, створена підсистема автоматизованого синтезу одношвидкісних і двошвидкісних трифазних обмоток.
Ключові слова: узагальнена структурна модель, частково несиметричні обмотки, багатоперіодні обмотки, полюсоперемикаємі обмотки, активні котушечні стороїш, число пар полюсів, схема зовнішньої комутації.
Самир Хуссейн Айссами. Синтез сложнораспределенных трёхфазных обмоток переменного тока на базе обобщенней струкгурной модели.- Рукопись.
Диссертация на соискание учёной степени кандитата технических наук по специальности 05.09.01. - электрические машины и аппараты.- Харьковский государственный политехнический университет. Харьков, 1998.
В диссертационной работе сформирована структура множества, включающего в себя как симметричные, так и частично несимметричные трёхфазные обмотки. Исследовано влияние увеличения числа периодов на структуру математической моделей обмоток. Разработана методика синтеза двухскоростных полюсопереключас-мых обмоток с заданным уровнем избирательности. Получены аналитические выражения для определения уровня несимметрии в параллельных ветвях обмоток. На этой основе создана подсистема автоматизированного синтеза односкоростных и двухскоростных трёхфазных обмоток.
Ключевые слова: обобщенная структурная модель, частично несимметричные обмотки, многопериодные обмотки, полюсопереключаемые обмотки, активные катушечные стороны, число пар полюсов, схема внешней коммутации.
Samir Hussein Ayssami. The synthesis of complex-distributed three-phase windings of alternation current on the base of generalized structural model.- Manuscript.
Thesis for competition of Ph.D. degree, candidate of technical sciences in the field of electric machines and apparatuses by speciality
05.09.01, Kharkov state polytechnical university. Kharkov, 1998.
In this Dissertation work is formulated structure of set, which includes in itself symmetrical and paitially-nonsymmetrical three-phase windings. Studied the influence of increasing the number of periods on the ‘structure of mathematical model of windings. Developed the method of synthesis two-speed pole-changing windings with the given level of selectivity. Received analytical expressions to define the level of nonsymmetiy in the parallel branches of windings. On this basis is created the subsystem of automatic synthesis of one-speed and two-speed windings.
Key words: the generalized structural model, partially nonsym-metrical windings, multiperiodly of windings, pole-changing windings, active coil side, pole number, circuit of external switching.
-
Похожие работы
- Моделирование динамических режимов в автоматизированной системе проектирования асинхронных машин
- Анализ и синтез схемных решений трехфазных многопульсных выпрямителей с естественной коммутацией
- Микропроцессорная система управления тиристорным электроприводом с автоматической настройкой и изменяемым интервалом дискретности
- Исследование и разработка асинхронных частотных электроприводов с управляемыми координатами вектора тока статора
- Асинхронизированный вентильный двигатель в контактном и бесконтактном исполнениях
-
- Электромеханика и электрические аппараты
- Электротехнические материалы и изделия
- Электротехнические комплексы и системы
- Теоретическая электротехника
- Электрические аппараты
- Светотехника
- Электроакустика и звукотехника
- Электротехнология
- Силовая электроника
- Техника сильных электрических и магнитных полей
- Электрофизические установки и сверхпроводящие электротехнические устройства
- Электромагнитная совместимость и экология
- Статические источники электроэнергии