автореферат диссертации по технологии материалов и изделия текстильной и легкой промышленности, 05.19.04, диссертация на тему:Разработка метода проектирования пространственнойповерхности деталей швейных изделий на основе изучения процесса технологической посадки материала

кандидата технических наук
Юсеф, Нахля
город
Киев
год
1995
специальность ВАК РФ
05.19.04
Автореферат по технологии материалов и изделия текстильной и легкой промышленности на тему «Разработка метода проектирования пространственнойповерхности деталей швейных изделий на основе изучения процесса технологической посадки материала»

Автореферат диссертации по теме "Разработка метода проектирования пространственнойповерхности деталей швейных изделий на основе изучения процесса технологической посадки материала"

ДЕК1АВНА АКАДЖ1Я ЛЕГКО! ПРОМИСДОВОСТ! УКРА1НИ

РГ6 ОД

1 У ИЮН 1995

На правах рукошсу УДК 687,1.016.5.02

ЮСВ5 Нахля

Р03Р0БКА МЕТОДУ ПРОЕКГУВАННЯ ПР0СГ0Р0В01 ПОБЕЖН! ДЕТАЛЕЙ ШВЕЙШХ ВИР0Б1В НА. 0СН0В1 ШВЧЕННН ПРОЦЕСУ ТЕШЛОЙЧНО! ПОСАДКИ МАТЕР1МУ

Спещальшсть 05.19.04 - "Технология швейних

вирой1В"

Автореферат 1

I

дисертац!! на здобуття вченого ступеня кандидата техн!чних наук

Ки1в - 1995

Робота виконана у ДеркавшЙ академ11 легкох прошсловостх Укра1ш ; 0 ружопис.

Науховш керхвник кандидат техичних наукля'бцент.'

О.В.Кардаш

0ф1щйн1 опонентк: доктор техн1чних наук, професор ,

академхк В.О.Скатерний кандидат техшчннх наук, доцент В.Н.Андр1енко

ПровIдна органгзацхя - мале пхдприемство " Катамаран" ЩО швейноЗс промисловост! "Либгдь" Держкомлегтексу

Захист в1дбудеться г&(э_1995р. о10 ^год.

на зас1данн1 спещаизованох Ради Д01.17.02 при Державшй академх! легкох прошсловостх Укра1яя, ауд.

Адреса: 252101, Кихв, вул • Нешровича-Данченка,2. 3 дисертащею можна ознайоштися в б1бл1отец1 академхх.

Автореферат роз1слано. _1995 р.

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОЕОТИ Актаалыпстъ тени. Головшли завдашшли виробшщтва шзо-

йних Г>!роб1В с ВИПУСК Бйроб1В ВИСОК01 ЯКОСТ1, ЩО В1Др13НЯЮТЬ~

ся ргэномшптшшп видами оздоблеяь, ям використовушься з урахуваннш напряшв моди, з максимальною продуктнвшстю, в тему числ! малики париями, цо вгдпозгдаз конкурентпоздатпо-ст! швеЛтп виробгв I конкурентно спрогжтостг пЪщрисмстс, та хх випускаэть. Технологам операцгг виготоплошш г.одгсгс оздоблкючих елеменпв й деталей з нацанпям ты де^ор.ювакох поверхнг дам отршання ефекпв хвилястост!, драшрусачня в;г-Конують на универсальному та спец!аяьнсму швейному обладнал-" Н1 за рахунок посадки одного з иархв матера а-п в, яы зшнва-ють. Щ оперши! виконують часто-густо "вручну". ".ехатэм процэсу посадки материалу при -вкконаши ниткових шв!в до цього часу до кшця не з"ясовако, що вшивав «а шасть вшои-гапс виробгв та стршуе продуктивглсгь пращ на цих операщях. 1снулш метода проектування вирой!в з деформоваков поверснаг. наприклаи. сгпднэдь, вьконують без урахування технолог! чаше властивостек матер1алу, ¡до ишагае виготовлешгл сорН експе-риментачьипх зразкгв. 1снупч1 методи штематкчного П програ-много забезпечения не дозволяють отримати вир!еЗ з деоо^ова-ною поверхнею, з урахуванням властлвостей оброОлвдяного ма-тергалу на екраш дисплею, чи провеет;: розрахунга па шкрэ-колькуляторг, ¡до вшагге роэробки таких метод! в.

Мота роботл.Метой роботи с полпкшння якостг гавойпих Бироб1В, шдвищення продуктивност! пращ шнття та гонстру1>-вання за рахунок оценки технолоично! посадки каторг ал!в на швейному обладнаши, вкзначення взаекозв"^зку шя ступеней дефор;луваш!Л катер!алу в процес! пгаття й пг>ракетра\:и де£ор-г.'овало! поверхпт, :до дозволяя автокатизуватл прочее проект?-

л,

Ог,н--1 р:г. ргщяыщщц наукаього досл!даешш в:

- вдьташя гядштшк оообллвостей посадка матер!алу, я кг» шкопуеться на швейному облзднаиш; •

- ше'нпшл »'.ехон^зыу посадки, оцпша умов II иасонання ■ I етунеля дс-Ториупання катер!алу при {'ого обробщ на ивейноыу обляд'-т.ши:

- анакЗ-ц-лпи дсчуидуоння умоь вкинккення соседки К роэ-р.'бка робочо! г!потезк;

- розробка методики ешлершентальшк досд1дкеиъ й екс-пгр;:мо[егплы!зт: гршщкив;

- оцхига К встановлоння £зао;.гозв"язку велячшюы посади; Л ступеней дефорг.;увакня материалу;

- роррпЗка ыатематичио! ыодед! посадки матер!ада э ура-хуваяняк рададсацП шза;

- рэзробка иатематнчно! кода!: деталей шребгп з технология? зацаиою дефзрлаше® поверий;

- ройробка шшхлатичного забозиечення й програм граТлч-1хч ^ . '^-¡мжтгя вкробу з шртуадьтш .оглядом для 11 визуально! оганки;

- ипровгдаения робота й ощика 11 еконог.пчно! сфекти-

15ностх .

Об"г.глг-:'к т.оолтджень с: технологхчп! операцИ, виконува-!и з посадкою одного шару погату матергалу на ушЕвреашюму та спе'цпльнсклу 'гневному облэднан1:х, швеПк! виробд та матерЬ гаи Ух ?ерху.

уг-гпт-;. 7? тягог:- поелтпг.ень. В преш викорнстанх метода с гпт.'.сп.ул та плш^увж.чя ексгер;:;.'енту, г/.етоди г.:г.-л?у, д:-'сренц1 ;.кого та пн

:< с^-.^с-Гг ;;=; м?тог:'. ; ;;сс.-Лд-:еш:я г'.атерха-

лхв та розробленг методи й засоби дослхджень; метода побудови алгоритмгв, опису програм та хх реалгзацП на ЕОМ, технологх-чне обладнання.

Наукова новизна тоботи. Вперше встановлений взаемозв"я-зок М1Я режимами зшвання шаргв матерхалу на швейному обла-днанн1 та параметрами отршуваного з"еднання, що визначають конструктивна особливостх оброблюваних деталей та вузлхв одягу - коефхщентом дефо]мування та параметрами дефораова-нох поверхнх магер1ал:в - ашштудою та висотою хвилх; от-

л

риманх формализован! залежноетх, що характеризують умови взаемод12 оброблюваних ыатерхал1в та робочих хнструментхв технологхчного обладнання; аяалхтично й експерименталъно доведено, що в стхбку деформадхя розтягування налетать вер-хньому шару матерхалу пхд чао зшивання пакету на унхверсаль-ному обладнанш 1 нижнъому - стиснування пхсля зшивання вна-слхдок релаксацхЗс; запропонован1 засоби дослхджень техноло-Г1чних властивостей материалу, конструюця котрих захищева патентами РосИ /Ш 2015510 та В 2017153/.

Практична значущсть. Залротоноваш експресш методи та засоби дослхдження технолопчних властивостей матергалхв;. запропонований метод проектування просторовох поверхш швейного виробу та технолог!чнс>1 обробки для отримання ефекту драга рування; отриман! залежноси, що характеризують змхну розм1р1В пша П1Д час релаксац11 матерхалу в еибку; розроб-ленх глатсматичнх моделх та програмне забезпечекня для ЕОМ, як1 реалхзують операцх1 проектування швейного виробу з ура-хуванням технологхтшкх властивостей матерхалу - сшднищ з деформованою поворхнею у виглядг драпхрування з можлив1стю виводу вироба на екран дисплею з поворотом виробу навкруги ос1 симетр!!, реалхзащя програми доведена до можливост! ви-

користаныя микрокалькулятора.

Квенъ тюалгзапИг. впровадження наукових розробок. Метод проектування виробгв верхнього асортименту з дефорлованою по-верхнею та toro ггрограше забезпечення вцровадаенх у виробни-цтво на малому пхдприемств! "Катамаран" ЩО швекнох промисло-boctí ■ "Либ1дь"Дёракош1егтексу з рхчнш еконоьпчнш ефектом 211 млн.. 135 тис. ,703 крб. .

Адпобашя -роботу. Ochobhí результата дисертац1йно1 робота допов1дались i отримали позитивну ощнку на щорхчних науъс-кових конференщях дрофесорсько-вшаадацького складу та моло-дих вчених ДАШУ /м.Кяхв, 1991-1994 p.p./, науково-пра^тагч-нох конферешД в м. Ужгород! /1991р./, роз ширено го науково-го сешнару кафедра ТПШ /1994-1995р.р./.

Пу&дхкагц!. За материалами дисертащ1 опублiковано 12,. наукових i методичных праць.

Структура та обсяг робота. Робота викладена на /j^cto-piHKax i mí стнть ¡Jj^ стор1Нку машинописного тексту,ма-яшшв, таблиць, склад аеться is в ступу, 4 роздхлх.в, вис-hobkíb, списка Л1тератури з ^íj/ найменувань, додатку на cTopiHKax.

Деклатэагля конкретного особистого внеску у розробку.наукових результатов. Автор захвдае теоретичнх й експерхшенга-льнх ¡результата, формата:зован!- взашозв"язки факторхв проца-су посадки, що ляг ли в основу методу проектування просторово1 noBepxHí швейних виробхв.

Ш1ст Р0Б0ТИ „

У втупх аргументовано викладено актуальнеесть робота, сформульованх мета, наукова новизна та практична значущеть робота, вгдображений piBem> г± реал1защ1.

У першому роздШ данш анал!3 стану напрямку досл!д-

лПНЬ, !Ц0 ЕЮТПвГЬПЛ. ПмТЗННЯ векориспшня И'ХГ.ОЛОГ!'Ш'.Ч I><(••— рвтйй з дефсрлуваннян одного з шархв пакету ¡.'агорхалЬз - пп-садцх на швейному облзднпиш осв!тлено в ыопограТгях АЛ.С.-з-востлцького, Е.Х.Молиг.ова,_ М.П.Берознепкп, И.П,Кокетки!.". ¡!о-нлття "посадка" подало Е.Х.Меликовш як ¡изнопгд дефориапп кшв, иапрлклад, шоп клаоу 6.01.01 /ГОСТ 12807 -СО/ - з утворэниям зборок. ДослЦжепию протюсу 'юоадкя гр^г-вяченг прпш В.В.Радпсва, 1.3.СсиТроноио1, (.¡агтытноУ, в лкгас вказуется на «¡-артогн пронесу - коеХ-гцииггп ч?',пн и;;;; мя-то/чаляш та лЦочгоою лапки та вда П лнюго и.сгу, г^'л матергалу, вид транспорту ивеЯко! моагаш то игах. Кр/пуска';-ться, п;о при посадц1 мояливе рэзтягуваиня г-орхнього шару '■'а-терхала та стиснепня нгашъого. Опису (¡Уэи^жп оупюотх лпи-ца. зм!щвшш кару матор1ада п1д час' транспортувашш та Рого форлал1зац11 лрксвячепх працх К.О.Марауумога, Л.!!. *льорс 1Г-оУ, С.М.Русакова, 0.1.Комхсарова, Б.В.Отмювсымго, б яккх тгп:о>; вкгзустьсл на необхшпсть урахуошпш пружнят ког/.понет I п материалу, рэл^ссадКних процссхп лтатергалу у из г. Од'пи де»ч}плащГно1. здатноо-п мат«р1 аяу пдосгогга* 1 щчни Рулсча Б.О,, М.П.Носовя, Р.ВЛуц:и:а та 1И., з лмх лхзнпчлшгсь сдп-тнхсть матер!алу до боргаутворення, йор^осхмлгостх, хчшр г.-»-ханх-чних властпвостей га д&ХорлаДхйн1 хара.ктерлсглют, та гро-понуеться дослхдне устаткування.

В цхлому, явгаце посадки широко використовустъся тд чао виготовлення швейних виросЯв, на вкяккношм посадки Египппп комплекс причин, однак для отршашш повно! характоркстч м; э урахугяинт складопих стхбка, сутност! гсроцос13 всеррт;г!! с: 1ика та г оливу пссэдкх яя попорг.т г:стсрк;лу иооФлп»' ггссст::

:) Л п;;гО'.:у рО.?Д1.й ПрЯОДОИО Д0СЛ1Л":0!!.''Л проносу <'Р~

муваннл материалу на j тверсальному швейному обладнашп. За розробленою методикою проведено пошуковий. експершект. Мато-рхалаип зразы в довниною 200ш i шириною 50мл, внкроених вэдош утону, осиови та шд кутоы 45° до основа, буля пальто' ва арт. 35279, костюмн! арт. 3324 та 3571, сорочечм арт. 144, 1671 та платтьова арт. 1385 ткашши. Эразки зжвалдсь ■ клтковою строчкою й без литки на ун1версалыпй малыш 1022-¡•i кл. прк числ4 пберив головного валу двигуна 4000 хв~"*. Регулювання швейно! макшш та величина натягу ниток /марки "Екстра" У./6, з величиною роэтягування 4-8?, що якнаймепше в!дпов1дають стягуваиню/ в1дпов1дали умоваы впконання сиб-ка без стягування материалу. Величина «гибка дорхвнювала 4 ш, довжина зразии ви.прюваяась до зшвашш й пхсля. Результата эксперименту представлен! на дхагра\п /мал.1/, до крхм скорочення шшгього шару /взд 0,5 до 3,5 %/ видно подо-вження верхнього для матер: айв арт. 3571, 35279 /вхд 0,25 до' I %/, цо дата змогу сформулюватл робочу гхпотезу про роз-тягнэнкя верхнього шару материалу й незмпших розшрхв ниж-нього в момент утворення стгбка з наступним скорочеиням роз-MIрзв нижнього як результат релаксацгйнях процесхв. Для синоду анал1пгч1гого викладу вдаосного лодоваення верхнь'ого ша ру материалу в спбку використаш закон Амонтона про пе ■редачу руху сухим тертям то углова, що прч вшгикнеши сибка деформацх! MaTepiasiB знаходятъся в зон! пружннх, що тдтве-рцжено експергаенталыю - posMipn зразкхв, якх вшивались без ниток, не амхнивалксь:

Я - " Д/

Gs" . ¿Fnp • Е

де: Рв - сила перемхщення верхнього пару матерхалу.Н; q, - но п>:гльк1:И'ткск на матер!ал, Н/гД £ - Д1лякка В1Д вузла переп

.QTGiiffii ниток цо пероднього крою лапки ,м; S - величина епбка í; Ь - ширина пляж контакту двох з"еднуваних иархв.м; "f м_ юегГйцр-шт тертя материалу oö материал; "Fл~ коефиишт тер-

VI лапки об матер1ал; Fnp. - приведена площа зр^зу.к^; Е -

р

¡очатковий модуль пружност1 материалу, К/к .

Теоретично обгрунтувашгя експеетмепту по ощнцх робочoï чпотезн дазо паступпу эалеюисту,:

= • ^пр.ьл^ц. =_с /С m

Д Ьц hн Ч-и^н,1 Ьв 7 1

te : ^ S н та ¿5c - доформздхх искяього та верхнъого «api в. :юзташоваггих л стгбку.м; с - жорстнхстт. жру, Н/м.

Впраз 2 снизить. н;о я кто при зипвашп пае i.ticue дс'.орту-занип обох mepin, то ïx де^ормацтя повинна розподглятися зво-ротньо пропорщйно ïx :;:0pCTK0cTÍ. По методпщ експержснту на Bepxniîi чи ш йен i fi шар зразып наклеивали шавку лля забез-печення нерозтягуваиостх i в такому виглядх впивали на rarnmi 1022-М кл.. Ка мал.2 наведэно графгк затскност1 вгцноеного по~ цовдзння В1Д розтамування ниток до крага для Maiepiany got.L'4. Пдя верхпього-MaT'öpiairy, з"однадого з птивкою, вхдпогпдас пряма Л1нхя, а но з"сцнаного - ламана /зшнтни зразок в тому випадку набував форми кола/, п!к ла'»;анот! припадая на роз-тацування ниток до крал шд кутом 45°. Таим чином, окспери-мекталып дат пхдтверджуить прииняту гипотезу.

■ Для опису ролаксацхйних характеристик розроблона схома /мзл.З/, модолзоюча пове.гйнку взрхнього пару як_вхдсгавашш по фаз1 В1Д шгапього при перемхщинпх, що иожна описати коцеллто Кельвхна-Фойгта, з tí сю рхзнпнего, г\о вона д0сл1джустъсл íw модель з в{дносшш подорпечням, що згшгвоться, тают эпяетс-шм В1Д кутово! частоти головного валу гтаяшга. Компонента нопруження G в piBiiffliiii Кельвпш—ЬоГгта представлена у

í ,м Ííi2 '

;;i'.í -ii 'О

Ivd

iva

¡37

-

IS5

194 IíJ3

r1

.diï

О У 4Ьи О У 45°" О У 45u О У 45' Apj.35279 /.|'t.3324 Арт.3571 Лрт.144 Арт.13ь5 Арт/1671

Ifax.I« Д1«-]«.а з:д1ненпя дсюаши £ зразив шедя сточувогшя /I- wpuüS кар -, 2- Kfflttiiíi шар ; 0 - основа , У - yrlK, -'nil; кутсм -150/

Г

т

Я

лц, s

mk

•Нх T\i

!' IV

f-l'

AM

О У 45° О У 45°

t

f',0'3-C.C5 с ,(J.;

с.

--i--1-1»_

45 X

•> ?<vV- .vcci i гс.о^лчтге t :"ПРУ : {«repi&sy ;яд

-ЯД1:

К ЧУ^

V СО^

. Я/Г"', /3/

, 1/0"

2 - ков~;л1ивнт, 1д0 вхдпооца-з в (4йц5лх в"язкь: сгладовх?.,

г. / 2 Р ■ ■ ■■ ......

I с/к ; г.:акс.:.;/,ль;1а аашт./да ытюсгг..г Плг.орлеии; О./ -

сутсза частота головного налу ыа&гт, ран/с; - иох.азшк, к,.-, граете олзуо в1дстава!шя, пов"язаие з поре: яцзнш>п

:0;хпь0:} ш:;^-, 1лд ( гз•: и;ро: ц^сых.: с р ч; -

О уржушшшг} .;азовУ1* •юстот»! ооорга^ил в-лу гл-йаш 11 да-:орххшШи:х херихврлсш:' г.а-лрхалу, тоЗхо з урс&у»

ролаксахиизос пр-'л^осхв, ехдаосиг покоахоапя —

щ' в обабку & б уде:

--^сил^'Д- ^/ь^со.'.^е^ /4/

те: Ти- копйтковмй опхр шару лрп зпыванщ ,11; А,Б - довк-ша горизонтально! та сертукалыхо: осе": елхпсу траекторхх реГхки, ■л;о(/ - кут повороту головного в&1у початку перешцеяня юга-

Сшхгш

ч

Чч^ККЮч-1

ТТТТ ТПХгИТПТ

ХРИ^ИТРР^ТРТТРРТ

ПХПГП,/

X.

¡.'«ух.з. сх?//а ¡клр;,т.в:{ого стану :,:атврх&чу ь'зрхнього ^р/ /1 - Г'О.-хн;.". гхс-р; 2 - .¡йр/.

¡ло и>ру, рад; |4 - дошшиа шшш контакту матер!ал~эу<5час~ та ,гк;"га,ы; П1 - ь.аса перомщувшого шару, «г; Ь - дтлянка в1д |.пс1;я проколу голки цо крою пляди контакту ,м; - зусклля лапки прд знаходяоннх зуФхастох рейки пхд толковою пластинкою,Н; о - карсты сть прукшш лапки, И/м; - - приведена ыаса рухо-часган механизму лашш, кг.

В третьему роздШ роз глянут I питашш цосшджешш посадки 1;глер1алу на ывеШспс машинах з диференщГпшм транспортом, инэначешш допусгикох величина стягувашл м^ергалу нитками для огрмгишя кк1сно1 .посадки матерхалу у онОку. Шделтна СССбЛКВГСТЬ Д1:$ОрО!Щ1ЙНОГО транспорху 1! тагу, ¡до 8ВДИЯ зуб-часта ройка пэрбллщуо ьарн йатер1влу, хжо з''сднаш, а передня-ч?лып нез"еднаи1, д1лянка шж ройкши стиокуеться, напряжения в нтпъому шар! ыатерлалу в стхбку оп гпопп зькпгчеппл транспортуванни дор1внюа:

6 _ ¿ЕиОи-АьНин н/м2 /5/ иИ_ €о .......

лс: Е -- почахкоеий модуль пружяоетх &шл.ого шару,Н/ы"*; Ад та п^вм-ют горизонтально! осх елМсу передны» та задньох релок. - (I - к:ут повороту головного шлу ивейнох машина на 1г/!.;10гра.'Л, шдпстЦнаИ ыомеиту &ч:т;цлш» зуЗчастох реСки з !.:ааор{алом,рад5 Д1ляш-:а ьЛх си! водь «тая краями зубча-- '."их роЛок «а одлент початку пере:-. •.

Воллташа вЦг.оснох де:1орт.ац11 н;".-.:: ього шару пгд час г.;:-:кклйи:я c'xi5j•a дэрхвнюе:

- I1М+-В(с+(А)соа16?н-го ¡и

. иЕе^пг

по: С - ¡хсаяпна пг-ррдкьох зубчастЛ рейкк.к; Ь- докшча ¡••г'г«:,-5 чагх/к»: лалжд; початхожтГ годуль иру^ност! ый-

тергалу перхнього гаору,Н/м^; п - приведена пло'ца верх?

нього шару,и ; В - довшга вертгасалыш осг тррсктори райки, м.

Сили 1!!ор:их в цапому вкпацку но враугопуваоксь, оск!ль-кп дсформвала д1 лямка, масу якох неейхлдпо яр&то^уттг.т. » незначн! розмхри та зиосодиться па*1з губпастаад ре:'г.а."'.

Величина напружекпя в верхньо:'у шар! ст1бка дорп'--

- _ Гц) ,1/и2

АЬРьпр. 7 /7/

Сшвставляючи рхвняиня /5/ та /7/можна створку тп:*, що у верхньому та нижньому шарах толя зштэяия пить мтм И"и-рртпш 1я стлснешш, при цьому в нкшьому тар1 при сдцэдостх приведение плодах перетшив та печаткових голубее крупнее! ь агарх в вош завгщл нищ.

На мал.4 показано гранячшй стал ялжчмго пару, ¡голи су-марш сили натягу ниток й дефорлащ! верхнхого пару, дЬгп п повздошньому напрят, перэвлцчли крятачш РКр , то призрело до втрати повздоа"кно1 стгйкост! та кого вгдрлву в!д лярк-нього, при цьому передача зусилля нняньоку шару вигокутп-щ

ч

Ыал.4. Схеиа ст1б!а В1'Д0."Л лхшх строчки а гр-Л!;";я!»-. рт''-1.'Ж тгяпого /I- р^пш! »лор, г;г 15Г.

ексдентрично до нейтрально! Л1н1х пару з ексцзнтрнсх Щои 8/

V

де О - тощила неживого яару. 1Нд чао розгляцу нкхнього тару у виглядх балки, зацечлепох з двох CTopiu, значения РКр , зв"язанс з зусиллш притисгу Р и; г.иього тару ниткой стхбка с1ИВБ1дно."]дннямл :

Ркр> = 0,ЗЗРДй/6' , К /8/ Рд = 0.SCTi/ÖCVif) ,11 /3, де: Ъ - доыиша ст1бка,м; 7 - натяг ниток у стгбку.Н. Значения натягу ниток в ctí6i\v пожна подати як:

т = 1,52?ц£/£алД .

де: - цобй'ЛШ балки,и; fi - 0 -Т/4 Тод! достатньо к, значат*' Р для какс:асяльно допуст;пдого де.со-ртлування материалу, яка характеризуешься ноефицентом де»х>-рмування Кц, зв"язаного з вшюснкл дсТормуцаиням таюш чиног Кц = I / (I - È ) , ' /II/

Назначения Рд внконувалось експсрпыенталъно для тканин арт. 144, 3303, 1385 на розроблзноглу з niси метой пристрою, эахиденому патентом Pociî .'3 20I55I0. ¿ксперилентальнх дослх-дкення виконувались за планом трьох'Таг.торного едспсрга.-.енту, до в ягост! фактор!в в посиидовному порядку прн^пятх: F^,; непрям роз крою катер! алу; зусилля припишу. В результат! обро-бки даних отриыаш наступи! залсиност! :

У J = 89,0650 + 0,0461Хр - 0,üG22Xg - 0,0234Х3 - 30,32I0Xj

- 30,3176X2 - 30,3257Хз + ü,C025XtX2 + 0,CG75XoX.3 + + 0,0150ХЗУ.£ .

Y155,6340 + 0,0373Xx - 0,CC5I>,2 - C,GG3lX3 - 53,02C0Xf

- 53,CI0CX| - 53,02<Х)Хз - 0,Oü75X¿C2 * 0.СХ25Х2Кз ; Уз= 83,3808 + 0,0340)^ - О.ОЮЗ)^ - 0,008ЕХ3 - 2е,4007Х£-

- 2Ö,3945X| - 28,4002X3 + O.OmXjXg + О.ИЗОХ^ +

+ 0,0063)^3 • /12

Акшиз здобуипс регрессл подазус, що окры впливу основ-них фактор}в на величину потовщення матергалу в результат: його деформування, суттево впливають фактори взасмодхх налря-глу розкро?:, Кд та зусилля аритиску.

В четвертому розд}л1 досл1ц;хувався вплив посадтси на утво-'реиня проеторово1 >|орглр нот^шэП таейшгх вирзбп!, для чого кп-користовувався розроблекнй пристр11:, конструкция котрого захнщена патентом РосИ " 2017153. На пристроз: за зздаяим зкаченнш Кд ощгогоелдоь гл/.плх туда ^ та висота хемл! дечормо-вано1 поверхш катер!алу. ла експерпмснгальншгп дани»;« виве-тела ступснойа зате-.-псть:

И-С1 (Кл-1)ь, „ /13/

де: а та ь - коемщентн, залеянх в1д де'рорлацхйгагх власти-востей матер!алу.

Графхкн. зале:шост! 11 г 1~/Кц/ для г.:атер!ал1в арт.144 та 3303 локязаш на нал.5. За результатами дослхднень були проведен! розробкл ;.:атег.:атично1 та обчислювальнох моделей методу прооктуваьня просторово1 поведши. иье&ых в.-робН, цо глас задану де Торкай ю. Зикорлставгхя дан} дослав та припустив. '¡и, ;:;о де'}ор;.:ащя викл-псае хвилястгсть у вигляд1 гар.;о-н!ги?доа'тлну одп1С1 х?.кл1, з урзху1,ап,:яч а,';пл!тупп та коло-го'! частота СО, -оглизо :л!на!'тп з впразу:

I = ч Гд/и,«/и/

де: и - доа~нна хв:ш,м; Т - пер}од.

Це хпте ."рольне ргзняння ¡./же <5угп вир!даго числое;гл ',;ото-дси, наприклад, Д'дгх спроцепня Гюго ршоншг Г.ого

кэалкво привести цо «нгляду (шптлчиого !нтегралу другого роду в 'Торзд:

Нал.5. Гранки зелетаосп аг.г^лтуди хвилт Ь вхд кое-liiui-ечту депорт,:упаш;я Кд для ткач:«: арт. 3303 /I/ та 144 /2/ /'..._ основ«,---yrh:,---niд кутом 45° /

I - ^ ^ГЙтй^^^Г.! I и /15/ ' О

. осташе, длл отриишшл прзбЛ1загас форлул 1ма бугл прзд-■тавлено через пэвний олнютпшй интеграл те^ розкладення в ад. На ц!Й основ} будуються намруючх сунн, котрт викорлот; ■уються для прибллзного роэрахунку довкинл гарг.кчп Ыдно-¡но мод&лой оцягу, ¡¡(о маять в1сьову симегртю, впнор:гстако гг • :лрну систему координат з р1вняннями виду:

'(! + Ь СО& (П ) } -л /1С/ ;о: а - парема-гр, що визначаа д1 шегр базового кода; ь - ни жетр, що низаатЕсО шпдлтуцу гарлиНчних хпливань, ьскяздз-гих на йазовэ коло; ¡"1 - параметр, цо влзлачае кьшЛсть хт.и-исткх СИЛ.'цок в и рол у.

8а розроЗлэшод алгоритмам складено програша за.5й£па-кшня для ЕСМ. На кал. 6,7 подано граг]лчн1 зображення глоцо-сей миднинь, стркмяк! в гштоматпзованоиу вар!ант} для ткадш;-фт. 1385, ззсз.

Таким чином, [о^робш, пролазов! в дисертацНпйй робот}, ; осноенимл положениями методу проектукання просторово1 фзр-м деталей шзейнлх впроб!ь, лглй ирзхозуо особливост} отпора-шя дофоргювако1 ловерхн! на тохнологт пиалу ойлоцнашЛ, т?х-1ологхч1п властивостх матцрхалть, мае мо*жнис1Ь ¡аного проектувашм э уракуванням и;:х атастивосте!'..

Результата ро<Зсти шровгчгшл у вироЗгацтво пх-ь^лгх ;<сбхв на малому яео'июгу п1Д1тр;гс;п;ь1 "Катямьред" 120 •-ш&2-Ю1 промлслоаост} "Либ'дь" Лпркш.иогг.-;кгу а Лтлпгж ргч-йрл о^ектом 21 [ 1313 703 ¡:р?. Розргхупл? 6г01!.'м!ч!:01 <5?-п:т:тк-юсхл то ахти лэдонх до лиоерт&глйнох рогю~л.

¡лагат мл вдсновх.и I. л::-'!-.-.-":-!'! :а тг^-тлчи! поло^огля /га: ■■ г

..+ л

швшього шару матер:алу гид "час зшивання його на машинах з однорекковчгл транспортом в залелшостх вхд "дефо^ацхйних вла-итявостей катер1ал1Б та релшкхЕ 1х обробкн ка швойндх ыаш-•ах. Проведех« дослдаення базуюгься на теор11 передач! руху ¡.ртш та маталатичному иоделивагип релаксацхйнпх процес1в.

2. Вп&кае теоретично обгрунтовано К експерименталыю шд-•¿рдкеко вщсуиисть виникнепня особистох повздовклся десро->ац!1 тонкого шару ;латер1алу пхд час зшивання шго на шзе-

"дех мапшиах з однорейковим транспортом. Посадка шинього ша?» ру с наел.хдкои розтягу верхнього, здобутого ним при зшиванш.

3. Розробдаяа ояйртша методика. визнячения'величиш; посадки зраэклп матерхалу, яг-:г даивають.

4. Встановлепо внлнв ефекту ролаксшиЗс на величину в:д-1стспо1 дефорчвцгх верхнього шару та знайдена огтисугоча його гла-тематична зател-.нхстъ в!д режим я обробга.

5. Встановлепо, що факторачп, якх вшшвамть на величину В1днооно1 деаюрмацх1 верхнього шару е:

1. Конструктив!« особливост1 ыаыкнн;

1.1.Маса рухомкх частин мехах« зму лапки;

1.2. йорсткх.сть прушши лапки;

1.3. Сп1ВВ1дношоння мое доа'шюю лапки та дхлянкоа вхд ли едя розмхщешхя голкн до переднього краю лачки.

1.4. Шорсткхстъ робочог поверхнх лахпот.

2. Режиг.ш роботе, ¡1 рогулюванпя машххш.

2.1. Кут оберташш головного валу метил, що в!дпов1дае.

)

зхчдно вдклограш и працх початку паролищення ?.:агор1алу;

2.2. Кутова частота головного валу макни;

2.3. Поперлдтй глск лаикп /при IX контакт! з хчш:овою 1т,гс!Г'.тинкош/;

3. 11'г о п т 1 о г- т х ипнласгих катер: ал! в.

3.1. Деформациям /ролаксацШх!/ характеристики матер!-

злу;

3.1.1. Модуль початково! прукност!;

3.1.2. Гривал1сть релаксад1Х;

3.2. Загальих характеристики иатергалу:

3.2.1. Литомз. гласа;

3.2.2. Кос'51ц1опт тортл ковзання матер:ал-матер!ал;

3.2.3. Ксоугцт'зпт тертл ковзання матер! ал-лапка.

4. .Технолог!чзп характеристики:

4.1. Параметр;! та приведена плаца эрхзу ива;

4.2. Коофщхснт дефоркування матергалу.

4. Визначсна заложи!стъ посадки икхиього шару материалу взд кого деформацгшшх характеристик та рояишв робота

• глоигнш з диференщйшы транспортом.

5, Шляхом досл!даення еломенту ст!бка як балки з ззщеп-лешхг.ш кшцжи Я. ексцентрично пряклаценим осъовим иазантажеп-нягл визначея: критичн! осьоп! навантакення, допустим при по-сэдц! шишього шару.

С. Естановлена залит сть критичного навантаяення в!д дефортгавдйних характеристик матор!ал1в, як! зшиваються, и ви-значено потр^бний натяг ниток в стъобку, що стас на завод! випучувашго нпкнього гаару й розроблена методика його визначе-ння за донокогою пристрою - патент ГосП 2015510.

7. Встановлено залежнхсть вэличини потовщення матерха-лу в!д таких фактор!в, язе коесящент десТорслування, ношально-го зусилля до поверх!« маторхалу й налряму ниток основы до шва та на основ! регресп"шого анал1зу ця залеяшеть описана полигоном другого ступеня для рхзних матяр!ал!в.

8. Розроблеш пристрхй та методика /патент РосИ У" 2017153/, що дозволякть на основ! дослхдкенкя зр-зИв мате-

I Ь\«ч, ' г;! !4':-/i'ii)! мп^ум® 'Kipv-y кгрлЗу i! эалеачхл! шд <•. t'i'4'чit; > r.i'U'i y д^охгу&'<!!!• к Kp. Для сорочечно!« та кос« •* jV тт'чя." !!'»!я">:-.:м ап-жюглч кабутоЗс фсу.ш поиорхн! шд .'••« b.i:p.i;''j i:p»> илopiада зразьс. Показано, 1Д0 иапряы ; j-i ;:r> сутт-вп.м факторо», цо виэначас майбутяго фор/,у де-■i .• : .

• ti мгт'мткчш ¡joiio.ii, пгЛ дсзволяыть на ета-rp.'vs --¿•»••»яг:! -гробу па баз! давк, отрккуианих аа резулт--i-< поржоиту, щюпи-зувати Кого магбутню форлу.

10. hu ос ном !.1:Пч-;оаи!Чно1 мсделх розробленх программ Ш.!, -so дозггшзить л хнтерактивноглу pesrnri вести проек-

1 yvn.nm вирпбу " ур.ттуваиняы до^орлацинпи характеристик мат ч Ь:.ч1р для щ«Г нагого значения коефщ! опту д©£ор.1увоння.

11. ¡Га 1))..и!лад1 конкретного виробу - спхдншц, показан! полтавосп такого прооктуваяия, роарэбжпп прихслацнх програ-гг »а стрягапо КтошропгскЛ истер!ал на iU.I - cyuicnoi а

|■ i ■ 11 - EOu.

I.", Оадчшношпа uocip'iiü посл£доан1Ств проектувашш

г,-;- :

крл^н.чпя ]Л,:п.;гнг1 по просторовШ (Jopi-ii вузл!в виробу та г.,";Обу у цхло;:у на основ!'естетнчнта криторлхв;

riidip глатерхалу виробу на oenofli постановки експержсн-•rir> на запропокованоку npiurasi та загропоповангл мегодицх та

«»мГя-'мш.р :>гло;;:ност1 отрлг'увано: пзр>шетр1В йор^и В1Д Koecji-

'trncGii'-f в п;nrpr.r:y j,;:xгя.чгх дан;.х для коьт/'нтерного ;.. , t г-'Г^-тп-о" о J>-'iобу та рчучоякя ього зогнплнвого •гм- л,." ' ". у. .;>•• 1 •.;;• г.-! плст р.дя прг.Г;няття кг тоюго pi" • г: им ■ .;;.•;-;■• - 1 о'.г i i'j cht'1 • •' 'к :

<.с ,*'' ■!;'■ т-'л г/иглу < ~ ? о

ропонованих в диеертащйшй робот! залежностях, решомв робота обладнання.

13. На ochobï запропонованох посл1Довност1 проектування запропоновано метод .првектування просторовог форми швейного виробу з технологию виконаним озлоблениям у виглядх дра-тирування.

14. Впровадяення розробок у виробництво швейних виробхв на малому шдприемств1 "Катамаран" НВО швейнох промисловост1 "Лйбхдь" Дерккомлегтексу дозволило отршати фактичний. рх.чнвй економ1чний ефект у po3Mipî 211 135 703 крб.

Основний змхст дисертадП опубл1 ковано в роботах:

1. Кардаш О.В., Юсеф Н,,.Снрипченко А.Г. KpnTepiï i-пристрой експертно1 ощнхи здатностг тканин до хвилеутворення// Легка промисловх.еть, 1992, № 3.

2. Карцаях О.В., Юсеф Н.. Прогнозування форми швейного виробу з .урахуванням технологхчних властивостей матергалу// Легка промислobiсть, 1994,,$ 3.

3. Разработка технологии изготовления изделий торовидного контура из кожзаменителя/ О.В.Кардаш, Н.Юсеф .- Изв. вузов. Технология лег. пром-сти,. 1??>1, № 2.

4. Патент России № 2015510. М.Кл. 5&0I Мзз/зб. Устройство для изучения посадки текстильного материала/ Кардаш" О.В., Юсеф Н., Клименко А.Б., Нараевская Г.В.; Киевский технологический институт легкой промышленности; Бюл. JS 2 , 30.06.94.

5. Патент России № 2017153 М.Кл. 5 G Ol fj 33/36. Устройство для изучения процесса, посадки текстильного материала/ Кардаш О.В., Мигальцо И.И., Агафонова О,Б., Юсеф Н., Ходжа A.B.; Киевский технологический институт легкой промышленности^ Бюл. № 14, 30,07.94.

6. Прогнозирование формы швейного изделия исходя из механических свойств используемых материалов/ Кардаш О.В.,

Юсеф Б.; Гос. академия легк. пром-сти Украины.-Киев, 1993. Деп. -в ГНТБ Украины 10.01.94, Л 30 - ук 94.

7. Использование компьютерных технологий в проектирован? нии и изготовлении швейных изделий/ Карцаш О.В., Юсеф Н. ; Гос. академия легк. пром-сти Украины, Киев, 1993. Деп. в ГНТБ Украины 10.01.94, № 34 - ук 94.

8. Карцат О.В., Юсеф Н. Критерии оценки деформации материала при посадке его криволинейного края// Новое в технике, технологии и организации производства швейных изделий: Тезисы докладов научно-практической конференции, 5-7 июня 1991 г. г. Ужгород.- К., 1991.

9. Карцаш О.В., Юсеф Н., Скршченко А.Г. Критерии и устройства экспертной оценки способности ткани к волнообразованию: Тезисы докладов 44-й научной и 12-й научно-методической конференций профессорско-преподавательского состава института, 14-24 апреля 1392г.-К.: КШШ, 1992.

• 10. Карцаш О.В., Юсеф Н. Метод моделювання виройiв легкого асортшенту: Тези доповтдей науково1 конференц11 молодих вчених та студенев, 20-27 kbïthh 1993р. - К.; ДАЛПУ, 1993.

11. Юсеф Н., Кардаш О.В. Досахдаення процесу дефоригуван-ня материалу на швейному обладнашп : Тези доповгдей науковох конференщх молодвх вчених та студентов, 26-28 квхтня 1994р.-K.Ï ДАЛПУ, 1994.

12. Карцаш О.В., Юсеф Н., Скрипченко А.Г., Кучеренко Н.Л, Розробка технологично! послхдовност! виготовлення швейно-три-котажних виробхв/ Мегодичн1 вказ!вки до KypcoBoi роботи по спещальнот 28.06.03. К.: ДАЛПУ, 1994.

АННОТАЦИЯ

Юсеф Н. "Разработка метода проектирования пространственной поверхности деталей швейных цзделий на основе изучения

процесса технологической посадки матзрпата". Дисе.5ртг'.цнл на соискание учепоЕ степони кандидата тэхнпчеснпх наук по специальности 05,19.04 - технология ввейных изделий, прцдстквленв з ввда рукописи, Государственна* яквдепкя легкой пр-оягялсйот-сти Украшш, Киев, 1995.

В работе положены результаты теоретических и оксперп-. иенгольних асследовапяй процесса посадки материален гое/них изделий, дана оценка возможности просктаронвшш пшо^шэс кэ-

долий. ПрОСТраНСТССНИСН йорМЫ с ЗЛОТОМ тэхнолог.ччоишх. с! ств материала и предложен метод проектирования издолк;; с отделкой в виде драпировки. Разработали оригЕиалыкгз приборч и методики, позеолигиие установить фактора процесса кос;'д;т. с учетом элементов стожка, взаимосвязь степе^я де1ор:.!!!рова~ ипя материала с зздашиаш значениями шепцга! и оэ влиянии на $орлу обрабатываемой дотаял.

Кяшсв! слога: посадка, ст1бок, ашвошш, простором поверхня, деформування, драпгрузачня.

!!H;!i)i(H It'll

USErl" !l. The working out of t,he netliod of designing ..spacial nr. i? r?H„s on the basis of the ease - in process. I! ¡.'I'1 ate research for cand i dot- e of science degree in i.lulliiiig technology. spnciality 05.19.04. State Light Industry Academy of Ukraine, Kiev, 1995. The paper gives the results-of the theoretical and experimental investigation of the ease - in process and evaluates the pof"ibilites of designing clothes of spacial foras taking in to account the technological properties of the naterlal. The nethod of designing draping garments is proposed. The worked out I'i'iginai devices out methods made it possible to determine the factors of the ease - in process taking into account the elements of stitch out to establish the interrelation of the degree of the Material deformation with the pre-set amount uf ease - in and • its influence on the Shape on the I'Trkj. i ece.

Kes verds: mss - in. sfitrh. stitching spacial surface, 'k f or r, i'„ i nil, di ap i rifj.