автореферат диссертации по приборостроению, метрологии и информационно-измерительным приборам и системам, 05.11.16, диссертация на тему:Разработка алгоритмов и программного обеспечения микропроцессорных информационно-измерительных систем контроля и учета энергопотребления на промышленных предприятиях

кандидата технических наук
Выдмыш, Андрей Андреевич
город
Винница
год
1996
специальность ВАК РФ
05.11.16
Автореферат по приборостроению, метрологии и информационно-измерительным приборам и системам на тему «Разработка алгоритмов и программного обеспечения микропроцессорных информационно-измерительных систем контроля и учета энергопотребления на промышленных предприятиях»

Автореферат диссертации по теме "Разработка алгоритмов и программного обеспечения микропроцессорных информационно-измерительных систем контроля и учета энергопотребления на промышленных предприятиях"

- 8 ОКТ 1996

На правах рукопису

РОЗРОБКА АЛГОРИТМІВ І ПРОГРАМНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ МІКРОПРОЦЕСОРНИХ ІНФОРМАЦІЙНО-ВИМІРЮВАЛЬНИХ СИСТЕМ КОНТРОЛЮ ТА ОБЛІКУ ЕНЕРГОСПОЖИВАННЯ НА ПРОМИСЛОВИХ ПІДПРИЄМСТВАХ

Спеціальність 05.11.16 - інформаційно-вимірювальні системи (в науці і промисловості)

А в т о р с ф е-р а т

дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук

Вінниця - 1996

Дисертацією є рукопис

Робота виконана на кафедрі електроенергетичних систем і мереж та на кафедрі електричних машин і приводу Вінницької державного технічного університету.

Науковий керівник : доктор технічних наук, професор ; Мокін Борис Іванович

Науковий консультант: кандидат технічних наук, доцент

Юхимчук Сергій Васильович

Офіційні опоненти : доктор технічних наук, професор

Скрипник Юрій Олексійович кандидат технічних наук, доцент Кухарчук Василь Васильович

Провідна організація: Південно-західний регіональний

диспетчерский центр, м. Вінниця

Захист відбудеться " ^ " вересня 1996 р. на засідай

спеціалізованої вченої ради Ді0.01.01 у Вінницькому державно технічному університеті за адресою: 286021, м. Вінниц

Хмельницьке шосе, 95, ВДТУ.

З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці ВДТУ. Автореферат розісланий " 3( " 1996 р.

з

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми. В сучасних економічних умовах на іромислових підприємствах вирішення питань обліку та контролю енергоносіїв є надзвичайно актуальним завданням.

В розвинутих країнах збір і обробка такої інформації повністю івтоматизовані. В нашій же країні, цей процес лише починає габирати оберти, оскільки переважна більшість існуючих

нформаційно-вимірювальних систем, вирішує проблему обліку лшпе )ДНОГО з видів енергоносіїв.

Основний недолік таких систем - відсутність адаптивності при міні структури підприємства. Поява в складі підприємства нових іідрозділів, підключення нових лічильників потребує змін в апаратній іастині системи. Це незручно, оскільки необхідно залучати :пеціалістів по наладці інформаційно-вимірювальних систем. Простий сористувач не в змозі розв'язати таку задачу.

Одним із найважливіших аспектів автоматизації обліку та сонтролю енергоресурсів на промисловому підприємстві є створення :истеми, зручної для користувача. Це означає, що користувач повинен іати можливість змінювати структуру інформаційно-вимірювальної истеми без змін в апаратній частині. Створення, модифікація або іилучення підрозділу чи лічильника повинно здійснюватись грограмно. Крім, цього повинен бути забезпечений простий доступ до нформації, тобто її перегляд і документування, що особливо ;ажливо.

Вирішенню актуальної задачі створення універсальної даптивної інформаційно-вимірювальної системи контролю та обліку нергоспоживання на промисловому підприємстві (ІВСКОЕ) і [рисвячена дисертаційна робота. . ■

Тема дисертації пов'язана з виконанням державної програми

І.КНТПП Україїш " Методи та засоби практичної реалізації [ріоритетних ' напрямків енергозбереження в економіці України" шифр 05.51.03).

Мета роботи ■ - побудова математичних моделей процесів поживання енергії різних видів на промисловому підприємстві та лгоритмів і програмного забезпечення, їх реалізації [ікропроцесорною інформаційно-вимірювальною системою обліку та онтролю енергоспоживання.

Методи досліджень базуються на використанні математичних іетодів моделювання, математичного аналізу, теорії матричного числення, теорії ймовірностей, теорії інформації, алгебри логіки, а

\

також численних методів розв'язування задач. Об'єктом досліджена є процес вимірювання, контролю та обліку споживання енергоносії різних видів на промисловому підприємстві.

Наукова новизна. Новими науковими результатами є :

- математична модель обліку електроенергії на промисловії: підприємствах, яка на відміну від існуючих дозволяє врахуват: міжцехові перетоки між підрозділами;

- методика приведеїшя математичних моделей процесі вимірювання витрат енергоносіїв різних видів до вигляду, придатног для апаратної реалізації інформаційно-вимірювальною системої обліку та контролю енергоспоживання для всіх видів енергоносій що використовуються на промисловому підприємстві;

- системний алгоритм роботи ІВСКОЕ, а також алгоритми, яї дають можливість здійснити його апаратну і програмну реалізації та, на відміну від існуючих, створювати структурні о диши програмно,а не апаратно і вести облік з точністю, близькою д зарубіжних аналогів, незважаючи на нижчий клас точиост вітчизняних первинних лічильників, за рахунок корекції ї характеристик;

- програмне забезпечення мовою програмування С++, як

реалізує системний алгоритм і на відміну від існуючих систе; дозволяє здійснювати зміну конфігурації системи обліку без 'змін апаратній частині. . ' .

Практична цінність отриманих результатів полягає в тому, що ї впровадження дозволило автоматизувати облік та контрол енергоресурсів на промисловому підприємстві, підвищити йог надійність та оперативність. Загалом це дозволило полегшити робот користувача (служби головного енергетика) по автоматизації облік та документуванні результатів розрахунків.

Реалізація результатів роботи .

Результати досліджень використані при виконанні наукове дослідної роботи № 8401 "Разробка оперативної системи контролю т управління енергоресурсами концерна "АРКСІ", державнії реєстраційний номер 0194110008791, яка впроваджена в 1993 році н Державному концерні України "АРКСІ" (м.Боярка, Київська обл.', Річний економічний ефект склав 12591 крб, в цінах 1991 року.

Результати досліджень відображені в проміжних звітах заключному звіті по держбюджетній науково-дослідній роботі №8^ Д-15 "Розробка принципів побудови, математичного забезпеченн автоматизованих систем управління енергоресурсами (АСУЕ

ромислових підприємств", номер державної реєстрації 01910001320, звітах по держбюджетній науково-дослідній роботі №84-Д-84 Розробка принципів побудови, програмного забезпечення АСУ іергоспоживання та технічної діагностики стану схеми тергопостачання і окремих видів електрообладнання промислових ідприємств", номер державної- реєстрації 019311002771.

Апробація роботи. Основні результати дисертаційної роботи публіковані, а також доповідались і обговорювались на: міжнародній знференції "Розробка та впровадження нових технологій і Зладнання в харчову і переробні галузі АПК'ЧКиїв, 1993); першій ТК країн СНД "Контроль та управління в технічних системах" Вінниця, 1992); другій НТК країн СНД "Контроль та управління в іхнГчних системах" (Вінниця, 1993); першій Українській знференції з автоматичного керування "Автомагика-94” (Київ, )94), першій міжнародній конференції “Математичне моделювання в гектротехніці й електроенергетиці” (Львів, 1995)

Результати работи доповідались, на конференції "Питанім знехтування, промислового виробництва та експлуатації засобів глемеханіки та оперативно-диспетчерського обладнання пунктів травління" (Житомир, 1993) і науково-теоретичній конференції Методологічні проблеми інженерної діяльності" (Вінниця, 1993).

Конкретна особиста участь автора' в одержанні результатів, ікладених в дисертації. Особисто автор розробив математичну здель обліку електроенергії, вибрав моделі для обліку ^електричних енергоносіїв, розробив методику приведення атематичних моделей процесів вимірювання витрат енергоносіїв зних видів до вигляду, придатного для апаратної реалізації ІСКОЕ для всіх видів енергоносіїв, що використовуються на зомисловому підприємстві. Автором запропонований системний ігоритм роботи ІВСКОЕ та розроблено програмне забезпечення.

Публікації. По темі дисертації опубліковано девять друкованих заць. . -

Структура та обсяг роботи. Дисертація складається з вступу, зтирьох глав, висновку, списку літератури і трьох до датків. Обсяг іботи складає 142 сторінки основного тексту, 22 малюнки, список тератури вміщує 164 найменування.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ

У вступі обгрунтована актуальність теми дисертаційної )боти, сформульовані цілі та задачі дослідження, визначені наукова

новизна і практична цінність роботи, викладені основні положеі що виносяться на захист , а також наведені відомості про апроба результатів досліджень та структуру роботи.

Перша глава присвячена аналізу існуючих систем облік контролю енергоспоживання, методів і алгоритмів, які їх реалізук обгрунтована необхідність пошуку нових рішень в цій галузі.

Показано, що результати обліку та контролю за допомо вітчизняних інформаційно-вимірювальних систем недостатньо точн Основні вимоги до методів та засобів контролю і об.; енергоспоживання можна викласти в такому переліку, висока точн вимірювань, надійність, незалежність результатів вимірювань вігі від зміни значень параметрів, швидкодія, широкий діапг вимірювань, можливість використання однакових меті вимірювання витрат для всіх видів енергоносіїв.

Необхідність задоволення таких різноманітних і складних ви спонукала створення нового типу інформаційно-вимірюваль систем, які вирішують задачу обліку витрат більш точн оперативно. Ось тому і виникає необхідність розробки ноі мате.матичного, алгоритмічного та програмного забезпечення створення таких систем. На базі цих положень сформульовані ці основні задачі досліджень.

В другій главі вибрані математичні моделі обліку та контр різних видів енергоносіїв.

Оскільки основним видом енергії, що облікується, залишає-електроенергія, витрати якої вимірюються за допомогою лічильнн то створення математичного і алгоритмічного забезпечення почне? цього виду. .

В умовах росту вартості електроенергії актуальність вирішс задачі точного обліку електроспоживання підрозділами нромислс підприємств значно зростає. Існуючі інформаційно-вимірюва, системи обліку електроспоживаїшя розв'язують задачу обліку врахування міжцехових перетоків. -

Для нової системи автоматизованого обліку енергоспоживг розроблена математична модель обліку витрат електроенергії, дозволяє врахувати енергетичні перетоки між підрозділ; Вимірювальна інформація збирається лічильниками, встановлен на вводах підрозділів (лініях, які з'єднують розподільний пунк' генеруючий пристрій), а також на кожній лінії живлення, з’єднують підрозділи. При цьому на вводі встановлюється с лічильник, а на лінії живлення між підрозділами - два лічильник.

іпадку коли підрозділ живиться тільки від інших підрозділів, то на ікій лінії встановлюється один лічильник.

Дані автоматизованого обліку представляються у вигляді двох атриць, одна з яких діагональна;

А =

ап 0 0 . 0 . . 0 . . 0

0 а22 0 . 0 . . 0 . . 0

0 0 азз . 0 . . 0 . . 0

0 '0 0 . ап . . 0 . . 0

0 0 0 . 0 . • а« • . 0

0 0 0 . 0 . . 0 . • апп

(1)

\

На головній діагоналі матриці А розміщені елементи, які ідповідають кількості електроенергії, яка надходить через вводи ідрозділу. Якщо підрозділ живиться через кілька вводів, то числове танення елементів матриці А буде задавати кількість електроенергії, триманої через всі вводи. .

Формула розрахунку цих елементів має вигляд:

. Ш • ___

Зіі= ^ = £кпк -І*, і = 1,п, (2)

' ь=і '

е - кількість електроенергії, що надійшла в підрозділ і через

води;

т - кількість лічильників, що встановлені на вводах в підрозділ

п - кількість підрозділів; ' . • -

кп), - коефіцієнт перерахунку к-го лічильника;

Ц - кількість імпульсів, отриманих від к-го лічильника.

Якщо підрозділ живиться тільки від інших підрозділів, то ідповідний елемент дорівнює нулю. Підкреслимо, що таку модель еалізують існуючі інформаційно-вимірювальні системи.

Недолік таких систем - неможливість врахування інформації про нергетичні перетоки між підрозділами.

Друга матриця В вводиться для обліку міжцехових перетоків нергії між підрозділами. Вона має вигляд:

В =

' 0 Ь12 Ьіз ■ ■ Ьц . . Ьц . ■

^21 0 ^23 • ■ Ь2і . - ч . • Ь2д

Ьзі ^32 0 . • ЬЗІ . • Ь3і • • ьзп

Ьіі ьі2 Цз • . 0 . ■ Ч . ■ ьіп

ь'я Ьі3 • • ьі. • . 0 .

ЬП2 ^пЗ • • Ьйі . • Ьду . . 0,

(з:

Якщо підрозділ живиться від іншого підрозділу ПО КІЛЬКО' лініях, то значення елементу матриці В буде обчислюватись з; виразом:

^кггк

к=1

<4

де

-

кількість електроенергії, що надійшла в підрозділ і і підрозділу з;

т - кількість лічильників, що встановлені на живлячих лінія: між підрозділом ] і підрозділом і;

. кпк - коефіцієнт перерахунку к-го лічильника;

- кількість імпульсів, отриманих від к-го лічильника.

Якщо живлячий зв'язок між підрозділами відсутній то значенії відповідного елементу матриці дорівнює нулю. Ця матриця буд с лабозаіювненою.

Склавши матриці А і В отримаємо матрицю електроспоживанн підрозділів: . '

С=А+В. (5

Елементи розміщені в стрічці і матриці В, відповідаю! перетокам потужності з підрозділу з порядковим номером і В ІІШ підрозділи. В такому випадку для розрахунків ці елементи матриї будуть братися із знаком мінус. Елементи, які відповідаю! міжцеховим перетокам із інших підрозділів в підрозділ розміщуються в стовбчику з порядковим номером і. Ці елементи дл розрахунків будуть братися із знаком плюс.

Відмітимо, що знаки елементів визначаються при розгля, існуючих систем електропостачання для кожного промислової підприємства за структурною схемою.

Для знаходження дійсного значення витрат електроенері необхідно знайти суму елементів стрічки з номером, який відповід;

меру підрозділу, і до неї додати суму елементів стовбчика з алогічним номером, виключаючи елемент головної діагоналі.

Таким чином чітко ізидно, що запропонована модель дозволяє ійснита просту алгоритмізацію процесу обліку електроспоживання црозділів промислових підприємств з врахуванням міжцехових ретоків електроенергії-.

Для неелеістричних енергоносіїв необхідно вибрати математичні )делі для обчислення витрат із числа відомих.

Так обчислення витрат всіх неслектричних енергоносіїв можна іконувати за відомими співвідношеннями:

• (6)

- - Q0 = a■г■F0■JЩ^?2)7р, (7)

: Ро - площа отвору діафрагми;

с.- поправочний множник, який враховує зменшення густини ;човини при проходженні через звужуючий пристрій (є=1 для дин);

а - коефіцієнт витрат звужуючого пристрою; .

р - густина речовини; .

Рі >Рг " тиск в точках відбору. ’

Для обчислення витрат рідини необхідно врахувати, шо перепад іску повинен ■ вимірюватись достатньо точним приладом, а густина зараховуватись за співвідношеннями (8),(9) в залежності від апазону зміни температури:

р'1 = 0.992 • (1 + 0.0001 • t + 3.35 • 1045 • і:2) • 10'3, (8)

Р = Рі-Е1-Р-а-Ц)], (9)

з р,.- густина при температурі і;

її - значення температури, для якої обчислюють густину;'

Р - середній коефіцієнт обємного теплового розширення рідини в стервалі від 1 до (4. •

Модель (8) використовується в діапазоні температур від 0 до 50 °С, а модель (9) - від 200 до 250 °С.

При обчисленні витрат перегрітої пари необхідно враховувати, (о коефіцієнт розширення є знаходиться за виразом (10), а густина за виразом (11):

є = 1-(0.3707 + 0.3184 -т2)-

і

0.935

1 - (Р2 / Рі)Х

(10)

___________10.1 Р-(0.9і-110)________ .

Р " (0.91 -110) • (0.004741 + 1.283) - 10.2Р ’ '

де Р - тиск мПа; Ь - температура °С ; % - показник адіабати.

Для обліку витрат газу слід використовувати основне рівняні витрат (7), а основні параметри рахуються як і для пари.

Витрати неелёктричних енергоносіїв можна рахувати використанням моделей тотожних тим, які введені для електроенергі якщо вони облікуються за допомогою лічильників з уніфікованії виходом.

На основі математичних моделей обліку створена методш ігри ведення математичних моделей процесів вимірювання внтр. енергоносіїв різних видів до вигляду, придатного для апарати реалізації і інформаційно- вимірювальною системою обліку та контрол елер) ©споживання для всіх видів енергоносіїв, що використовують! на промисловому підприємстві;

В третій главі розроблений загальносистемний алгоритм робо' інформаційно-вимірювальної системи, який наведений на рис. 1.

Рис. 1 Блок-схема алгоритму функціонування інформаційно вимірювальної системи контролю та обліку енергоспоживання

Алгоритм роботи інформаційно-вимірювальної системи можна озділити на кілька блоків-алгоритмів згідно рис. 1.

Перший і найголовніший блок - алгоритм створення і одифікації об'єктів. В цьому блоці створюються, змінюються чи влучаються підрозділи -об'єкти. На цьому етапі також створюються ідоб'єкти - лічильники, вводяться їх номери згідно структурної семи. Передбачено також, як вилучення об'єктів з усіма датчиками ік і вилучення конкретних лічильників.

Другий блок - алгоритм установки параметрів. Створені в з'єктах лічильники повинні мати відповідні параметри, згідно яких •тонуються математичні розрахунки. В цьому блоці користувач юдить всі необхідні ’ параметри: "Вид обліку", "Коефіцієнт

грерахунку", "Коефіцієнт лічильника", "Показання лічильників".

Третій блок - алгоритм отримання і первинної обробки [формації. На цьому етапі дані, збираються локальними пристроями Зору інформації і зчитуються через послідовний порт в ЕОМ. Потім тримана інформація у вигляді "сирих” кодів обробляється за атематичними співвідношеннями, які наводяться в математичній оделі. Важливим елементом в даному блоці є підблок корекції (формації отриманої первинними давачами. Результати первинної 5робки представляються у вигляді інформації про поточні витрати та івгодинні потужності.

Четвертий блок - алгоритм вторинної обробки інформації і :ворення бази даних. Первинна інформація, яка одержана на ^передньому етані обробляється ще раз з метою фільтрації похибок і для отримання інформації про півгодинні потужності на протязі зби, добові витрати, місячні витрати. На цьому етапі інформація звинна не тільки зберегтися в оперативній пам'яті ЕОМ, але й бути шисана на жорсткий диск для створення необхідної бази даних. У гладку, коли пропало живлення, інформація з бази даних ікорпенж\'(-1 ііся для відношення втрачених параметрів.

П'ятий блок - алгоритм виводу інформації користувачу. На ьому етапі отримана інформація виводиться на екран чи зукувальний пристрій. Користувач має можливість продивлятися всі іні про споживання, вибирати необхідну інформацію а потім зукувати її для документування чи звітів.

Шостий блок - алгоритм збереження та відновлення інформації, ей блок потрібний тоді, коли в системі пропало живлення або пйснюється вихід із програми. Можливе як ручне так і автоматичне дновлення. Дані вручну відновлює користувач. Реалізація

автоматичного відновлення здійснюється введенням відповідно командної стрічки в файл autoexec.bat.

Четверта глава присвячена створенню інформаційно вимірювальної системи контролю та обліку енергоспоживання ні промисловому підприємстві.

Одне з основних питань створення ІВСКОЕ - це вибір ї структурної схеми. Основні варіанти структурних схем це:

-схема з безпосереднім підключенням первинних лічильників д< ЕОМ; .

-схема з підключенням первинних лічильників до ЕОМ чере; локальні пристрої збору інформації; -

-схема з змішаною системою підключення первиннії; лічильників до ЕОМ.

Серед трьох можливих варіантів структурних схем вибираемі структурну схему ІВСКОЕ з підключенням первинних лічильників д< ЕОМ через локальні пристрої збору інформації.

Принципова схема такої ІВСКОЕ зображена на рис. 2.

Рис.2 Принципова схема інформаційно-вимірювальної системі контролю та обліку енергоспоживання підприємства.

Для створеної ІВСКОЕ була оцінена похибка. З'ясовано,щ основну частку похибки складає похибка первинних лічильників. 1 дисертації розроблено алгоритм корекції цієї похибки програмним! засобами. Похибка обчислювальних засобів і проміжних пристрої

у’де мінімальною, якщо відповідним чином вибрана швидкість Зміну з ЕОМ і довжина лінії зв'язку.

Програмне забезпечення ІВСКОЕ ' написане на мові рограмування Вогіапсі С++ і дозволяє здійснити адаптацію системи □ різних змін структури підприємства. Користувач за допомогою еню може продивлятись і документувати всю необхідну інформацію, [рограма дозволяє зберігати і відновлювати всі необхідні параметри дані. Таким чином програмне забезпечення дозволяє підвищити зчність розрахунків і значно полегшити роботу служби головного нергетика. .

ОСНОВНІ РЕЗУЛЬТАТИ РОБОТИ

Основними результатами досліджень, проведених в исертаційній роботі, є:

1. Аналіз існуючих систем контролю та обліку витрат

нергоносіїв на промислових підприємствах, в результаті якого становлено, що основним недоліком цих систем є їх вузька

пеціалізація та низька адаптивність до змін структури нергоспоживання підприємства.

2. Розробка математичної моделі обліку електроенергії на ромислових підприємствах, яка на відміну від існуючих дозволяє рахувати міжцехові перетоки між підрозділами.

3. Розробка методики приведення математичних моделей

роцесів вимірювання витрат енергоносіїв різних видів до вигляду, ридатного для апаратної реалізації ІВСКОЕ для всіх видів

нергоносіїв, що використовуються на.промисловому .підприємстві.

4. Розробка алгоритму, який .дозволяє здійснити програмно даптацію структури ІВСКОЕ до існуючої конфігурації системи нергопостачання підприємства.

5. Створення алгоритмів збору, запису, обробки інформації, які

[озволяють вести облік з точністю близькою до зарубіжних аналогів, іезважаючи на нижчий клас точності вітчизняних первинних

[ІЧИЛЬНИКІВ.

6. Розробка алгоритмів зберігання, прогляду і документування

нформації, а також алгоритму, який дозволяє здійснити

іідмовостійке функціонування ІВСКОЕ.

7. Розробка програмного забезпечення ІВСКОЕ на основі мови ірограмування С++, з передбаченням можливості реалізації

програм для ЕОМ не нижче типу ІВМ РС АТ з монітором ЕС/ УСА.

8. Обгрунтування вибору структурної схеми для адаптивн

інформаційно-вимірювальної системи контролю та облії

енергоспоживання на промисловому підприємстві та досліджені можливості її простої мікропроцесорної реалізації.

9. Оцінка точності запропонованої системи контролю та обліг

енергоспоживання. ,

Результати дисертаційної роботи можуть бути використані щ створенні інформаційно-вимірювальних систем контролю та облії енергоресурсів на різноманітних промислових підприємствах.

Основні результати досліджень по темі дисертації відображені роботах: '

1. Білоус В.М., Видмиш А.А., Мокін Б.І., Юхимчук С. Розробка інтегрованих систем контролю та управліні енергоресурсами ТЕЦ підприємств переробної і харчової галузей АП //Розробка та впровадження нових технологій і обладнання харчову та переробні галузі АПК: Тез. доп. міжнародні' НТК -Р 1993. - С.500.

2. Белоус В.Н., Выдмыш А.А., Юхимчук С.В. Разработ

диспетчерских систем контроля и учета энергопотреблен: промышленных предприятий //Контроль и управление технических системах : Тез. докл. второй НТК стран СНГ Винница, 1993. -С. 224. '

3. Выдмыш А.А., Мокин Б.И., Юхимчук С.В. Математическ

модель учета электропотребления промышленных предприятий/ Контроль и управление в технических системах:Тез. докл. перв НТК стран СНГ- Винница, 1992. -С.212. .

4. Выдмыш А.А., Лукьянчук В.Д., Мокин Б.И. Разработ математического обеспечения для адаптивной системы контроля учета энергопотребления промышленных предприятий// Контролі управление в технических системах :Тез. докл. второй НТК стр СНГ-Винница,1993.-С. 226.

5'. Выдмыш А. А. Особенности реализации математического программного обеспечения для адаптивной системы контроля и уч< энергоносителей промышленных предприятий//'Контроль управление в технических системах : Тез. докл. второй НТК сті СНГ -Винница, 1993.-С. 225.

6. Выдмыш Л.Л., Мокин Б.И., Юхимчук С.В.

Іикропроцессорньїс системы контроля и учета энергоносителей на ромышленных предприятиях// Автоматика-94: Тези доп. 1-ї

гкраїнської конференції з автоматичного керування -К., 1994. -С.

03. ■

7. Видмиш А. А. Математична модель контролю та обліку

нергоносіїв на промислових підприємствах// Вісник Вінницького олітехнічного інституту -1994. -С. 56-58.

8. Видмиш А.А., Мокін Б.І., Лук’янчук В.Д., Юхимчук С.В. 'озроблення. математичного забезпечення для систем контролю та бліку електроенергії на промисловому підприємстві// Математичне оделіовання в електротехніці й електроенергетиці: Тези дон. 1-ї іжнародної НТК -Львів, 1995. -С. 127-128.

9. Білоус В.Н., Видмиш А.А., Демент’єв Ю.В., Мокін Б.І., Эхимчук С.В. Адаптивна мікропроцесорна система контролю то бліку споживання електроенергії на промисловому підприємстві// Математичне моделювання в електротехніці й електроенергетиці: Тези оп. 1-ї міжнародної НТК -Львів, 1995. -С. 126-127.

Особистий ■ вклад дисертанта в роботи, що надруковано в півавторстві: в [1]. дисертантом запропонований алгоритм обліку нергоспоживання всіх видів енергоносіїв та вибрана структурна хема ІВСКОЕ, в [2] дисертантом запропонована математична модель бліку витрат енергоносіїв на промисловому підприємстві, в [3] исертантом запропоновані математична модель і алгоритми збору, анису, обробки інформації, необхідної для організації роботи ВСКОЕ, в [4] дисертантом запропоновані методика вибору

[атематичних моделей, які описують процеси вимірювання витрат нергоносіїв та алгоритми зберігання прогляду і ' документування ^формації, в [6] дисертантом запропоновані загальносистемний лгоритм роботи ІВСКОЕ і структура програмного забезпечення, в 8] дисертантом запропоновані математична модель обліку лектроенергії і структура програмного забезпечення ІВСКОЕ, в [9] ;исертантом запропонований алгоритм роботи ІВСКОЕ, який вирішує адачу обліку витрат електроенергії.

Vidinish A.A. Designing of algoritms and software і microprocessor informational-measuring systems that control a account energy consumes in industrial plants.

Thesis for obtaining of Candidate's degree of Science on speciali 05.11.16 - informational-measuring systems (in science and industry Vinnitsa State Technical University, Vinnitsa, 1996.

Is protected 9 scientific work, which contain theoretical a experimental researches concerning the increasing of efficiency control and accounting of energy consuming. It is established, tl usage of matrix models is necessary for effective accounting of ener sources. For their application system algorhythm and software ha been created. The proposed informational-measuring system has be applied in power supply system of industrial plant. ,

Выдмыш A.A. Разработка алгоритмов и программно обеспечения микропроцессорних информационно-измерительш систем контроля и учета энергопотребления на промышленш предприятиях.

Диссертация на соискание научной степени кандида технических наук по специальности 05.11.16 -информационг измерительные системы (в науке и промышленности), Винницкий гс техн. университет, Винница, 1996.

Защищается 9 научных работ, которые содержат теоретические экспериментальные исследования повышения эффективное контроля и учета энергоносителей. Установлено, что д эффективного учета энергопотребления необходимо использова матричные модели. Для их реализации созданы системный алгоритм программное обеспечение. Предложенная информационг измерительная система внедрена в системе энергоснабжен промышленного предприятия.

Ключові слова: енергоресурси, енергоспоживання, системи: алгоритм, лічильник, математична модель, інформацію вимірювальна система, програмне забезпечення, облік, контроль.