автореферат диссертации по технологии материалов и изделия текстильной и легкой промышленности, 05.19.08, диссертация на тему:Потребительские свойства новых кровельных керамических материалов на основе отходов угольной промышленности Украины

кандидата технических наук
Тарандушко, Руслана Николаевна
город
Киев
год
1997
специальность ВАК РФ
05.19.08
Автореферат по технологии материалов и изделия текстильной и легкой промышленности на тему «Потребительские свойства новых кровельных керамических материалов на основе отходов угольной промышленности Украины»

Автореферат диссертации по теме "Потребительские свойства новых кровельных керамических материалов на основе отходов угольной промышленности Украины"

о ц

и МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ УКРАЇНИ

КИЇВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ТОРГОВЕЛЬНО-ЕКОНОМГЧНИЙ .... УНІВЕРСИТЕТ

НА ПРАВАХ РУКОПИСУ

ТАРАНДУШКО Руслана Миколаївна

СПОЖИВЧІ ВЛАСТИВОСТІ НОВИХ ПОКРІВЕЛЬНИХ КЕРАМІЧНИХ МАТЕРІАЛІВ НА ОСНОВІ ВІДХОДІВ ВУГІЛЬНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ

СПЕЦІАЛЬНІСТЬ 05.19.08 - ТОВАРОЗНАВСТВО ПРОМИСЛОВИХ ТОВАРІВ

АВТОРЕФЕРАТ

дисертації на здобуття вченого ступеня кандидата технічних наук

КИЇВ -1997

Дисертацією є рукопис.

Робота виконана в Київському державному торговельно-економічному університеті, українському науково-дослідному та проектно- конструкторському інституті будівельних матеріалів та виробів.

Науковий керівник: кандидат технічних наук, старший нау-

ковий співробітник, ведучий науковий співробітник лабораторії стінової кераміки та енергозбереження НДІБМВ, лауреат Державної премії України Михайлов Володимир Іванович

Офіційні опоненти; доктор технічних наук, професор, академік Української технологічної академі: Ємельянов Борис Михайлович

' кандидат технічних наук, доцент

Кисляк Надія Кирилівна

Провідна організація: ,Полтавський кооперативний інститут

Захист відбудеться 4 лютого 1997 року о 14 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 01.28.01 в Київському державному торговельно-економічному університеті за адресою:

253156, м. Київ, вул. Кіото,19.

З дисертацією можна ознайомитись в бібліотеці Київського державного торговельно-економічного університету.

Автореферат розісланий 3 січня 1997 року.

Вчений секретар спеціалізованої вченої ради, кандидат технічних наук.,' ."4- Г доцент / ■ Є. В. Тищенко

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність і ступінь дослідженості тематики

Сучасне житлове будівництво на Україні потребує застосування конкурентоспроможних ефективних будівельних матеріалів. Добрий експлуатаційний стан і довговічність будівель, витрати на їх утримання залежать від якості покрівлі, тому задача виробництва надійних і в той же час достатньо дешевих покрівельних матеріалів е однією з головних в загальній проблемі створення сучасних будівельних матеріалів.

В останні роки значно підвищився попит на керамічну черепицю, що пов’язано з високою ефективністю черепичних покрівель (довговічність, естетичність, економічність) та недостатнім насиченням споживчого ринку.

Низькі темпи розвитку виробництва керамічних покрівельних матеріалів пояснюються недостатнім вивченнням та обмеженням сировинної бази. Одним із шляхів вирішення цієї проблеми є використання дня виробництва черепиці паливомістких відходів вугае-збагачення.

. Використання як основної глинистої сировини для виробництва черепиці відходів вуглезбагачувальних фабрик України дозволить розширити сировинну базу, знизити ваіу черепиці за рахунок збільшення пористості випаленогокерамічного черепка, збільшити її міцність на злам з одночасним зниженням товщини виробу, створити енергозберігаючу технологію з економією палива до 50%, покращити охорону навколишнього середовища.

Дослідження, направлені на підвищення якості та поліпшення споживчих властивостей покрівельних матеріалів, а також ресурсо- і енергозбереження за рахунок використання промислових відходів, являються акіуальними.

Дослідження споживчих властивостей покрівельних керамічних матеріалів проводяться як в нашій країні, так і за кордоном. Але, в літературі відсутні відомості про одержання та властивості покрівельних керамічних матеріалів на основі відходів збагачення вугілля.

Практично відсутній аналіз об'єктивних показників споживчих властивостей продукції, що є на ринку та шляхів їх поліпшення. Це

ускладнює орієнтацію виробників та споживачів в наявних на ринку покрівельних керамічних матеріалах.

Мета і основні завдання роботи - дослідження споживчих властивостей покрівельних керамічних матеріалів, що є на ринку України і розробка високоякісного конкурентоспроможного ефективного покрівельного матеріалу на основі відходів вуглезбагачення.

Для досягнення цієї' мети необхідно було вирішити такі задачі:

1. Дослідити асортимент наявних на ринку покрівельних керамічних матеріалів, проаналізувати їх споживчі властивості та шляхи їх поліпшення.

2. Визначити вплив рецептурно-технологічних режимів виробництва на споживчі властивості керамічної черепиці на основі відходів вуглезбагачення.

3. Розробити засоби поліпшення функціональних, експлуатаційних та естетичних властивостей покрівельних керамічних матеріалів за рахунок використання корегуючих та забарвлюючих домішок, покриття та створення нових типів форм виробів.

4. Запропонувати технологію виробництва полегшеної керамічної черепиці на основі відходів вуглезбагачення та провести промислову перевірку з її отримання.

Наукова новизна і теоретична цінність роботи

Проведено аналіз об’єктивних показників споживчих властивостей, представлених на ринку України, покрівельних керамічних матеріалів.

Вперше отримані характеристики споживчих властивостей покрівельних керамічних матеріалів на основі відходів вуглезбагачення.

Визначено вплив рецептурно-технологічних режимів виробництва на межі міцності при стискуванні та згині, водопоглинання, щільність та водопроникність керамічної черепиці на основі відходів вуглезбагачення, що створює основи для науково-обгрунтованого вибору рецептури та режимів виробництва.

Розроблено керамічні маси для отримання полегшеної водонепроникної черепиці.

Практична цінність роботі)

Результат» досліджень дозволили одержати новий покрівельний

матеріал * ПСЛСПиСНу лСриМІЧЇіу ЧСрСПИЦІО 0 ииССІСПГш! СПСлСІІиЧІШіІ

властивостями при економії сировини і палива до 50%. ,

Зниження маси черепиці з відходів вуглезбагачення на 25% в порівнянні з традиційними покрівельними керамічними матеріалами дозволяє зменшити вагу покрівлі, а оте, витрати лісоматеріалів при будівництві.

Економічний ефект від впровад ження результатів роботи на Луганському ЗАТ “Корунд” складає 391 тис.875грн. в рік. •

Робота виконувалась відповідно з проектом Держкомітету України по справам науки і технології № 5.52.12/138-93 в Українському науково-дослідному та проектно-конструкторському інституті будівельних матеріалів та виробів.

Рівень реалізації та впровадження результатів роботи

Результати виконаних досліджень використані при розробці складів мас, технологічного регламенту по виробництву керамічної черепиці на основі відходів вуглезбагачення, Державного стандарту ДСТУ Б В.2.7-28-95 “Черепиця керамічна. Технічні умови”, номенклатури покрівельних керамічних матеріалів.

Керамічні маси на основі відходів вуглезбагачення з домішками і технологічні параметри виробництва черепиці випробовані в промислових умовах Луганського дослідно-експериментального заводу будівельних матеріалів ЗАТ “Корунд”. г •

' Апробація роботи .

Основні положення роботи докладені та обговорені на семінарах “Енергозберігаючі технології виробництва будівельних матеріалів і виробів” (м. Київ, 1995р.), “Моделювання в матеріалознавстві” (м.Одеса, 1995р.), міжнародної конференції “Ресурсозбереження і екологія промислового регіону” (м.Макіївка,1995), наукових конференціях професорсько-викладацького складу Київського державного торговельно-еокномічного університету (Киш, 1994-1996 н.р.).

Публікації

Основний зміст роботи відображений в 5 печатних роботах, в тому числі - Державному стандарті ДСТУ Б В.2.7-28-95 “Черепиця керамічна. Технічні умови”.

Структура та об’єм дисертації

Дисертаційна робота складається з вступу, чотирьох розділів, списку літератури і додатків. Робота викладена на 157 сторінках машинописного тексту, вміщує 37 рисунків, 24 таблиці і список цитованої літератури з 147 найменувань.

Особистий внесок автора - полягає в загальному визначенні завдань дослід жень, проведенні аналітичної і експериментальної роботи, її аналізі та узагальненні, перевірці результатів досліджень у промислових умовах, реалізації результатів роботи.

Висновки та рекомендації дисертаційної роботи одержані автором особисто.

Автор захищає:

- результати експериментальних досліджень споживчих властивостей покрівельних керамічних матеріалів на основі відходів вугле-збагачення;

- керамічні маси на основі відходів вушезбагачення, що забезпечують одержання полегшених керамічних матеріалів;

- способи поліпшення споживчих властивостей покрівельних

керамічних матеріалів за рахунок використання корегуючих і забарвлюючих домішок, ангобування і створення нових типів форм виробів; ,

- результати промислової перевірки по виробництву полегшеної керамічної черепиці на основі відходів вушезбагачення.

ЗМІСТ РОБОТИ

В роботі систематизовані та проаналізовані літературні дані, що стосуються результатів досліджень споживчих властивостей покрівельних керамічних матеріалів і шляхів їх поліпшення, формування споживчих властивостей покрівельних керамічних матеріалів в процесі виробництва. Особливу увагу приділено аналізу властивостей та

досвіду використання відходів вуглезбагачення для виробництва будівельних матеріалів. Наведено дані про тенденції розвитку черепичного виробництва в Україні.

Об'єкти та методи досліджень

Основними об’єктами досліджень обрані керамічні покрівельні матеріали, які відрізняються формою, розмірами, засобами виробництва та призначенням. Проаналізовано споживчі властивості слідуючих видів та типів черепиці, що є на ринку України: штампована (пазова, марсельська, голандська, Б - подібна, мунк-нунн (мунк), мунк-нунн (нунн), конькова звичайна, конькова укрупнена (та формована) стрічкова пазова, стрічкова плоска, стрічкова 3 - подібна, плоска напівсухого пресування. Ці керамічні покрівельні матеріали випускаються як вітчизняними підприємствами-виробниками, так і зарубіжними.

Як об’єкти досліджень обрані також сировинні матеріали для виробництва керамічної черепиці - відходи вуглезбагачення Луганської, Суходольської, Брянківської і Ровеньківської ЦЗФ, супутніх покладам вугільних пластів різних марок:газових,жирних, пісних та антрацитових, з різним співвідношенням глинистих мінералів, що цим самим достатньо повно характеризують наявні сировинні ресурси України. .

Хімічний та мінералогічний склад відходів вуглезбагачення представлений в табл. І і табл. 2. •

З метою одержання полегшеної керамічної черепиці з заданими споживчими властивостями були використані корегуючі та забарвлюючі домішки: базальт, вапняк, польовошпато-кварцевий пісок, сірчанокислий натр, суміші фосфорно-кислого амонію з аміаком, піритні огарки та крейда.

В роботі використані стандартні методи досліджень властивостей сировини, формувальних і сушильних характеристик керамічних мас, фізико-механічних і споживчих властивостей виробів, деякі спеціальні методики (визначення диференційної пористості, пластичної міцності, пластичності сировини, гранулометричного складу шихти), а також метод експериментально-статистичного моделювання до побудови математичних моделей.

Таблиця І

Хімічний склад відходів вуглезбагачення

Найменування В м і с т о к с и д і в, %

матеріалів $ІОі АЬО, Ре,0з СаО МяО БОз К,0 N3*0 В.П.П.

Луганська ЦЗФ 52,75 18,12 7,32 0,8 1,42 0,17 2,16 0,52 16,05

Суходольська ЦЗФ 58,7 28,3 8,1 1,87 0,32 0,85 1,46 0,34 16,0

Брянківська ЦЗФ 54,12 16,78 7,9 0,92 1,12 0,25 2,21 2,1 15,6

Ровеньківська ЦЗФ 59,5 27,7 7,9 1,12 0,6 0,71 2,3 2,6 13,3

Таблиця 2

Мінералогічний склад відходів вуглезбагачення

Найменування матеріалів В МІ С Т МІ НБРАЛІ В, %

каолініт змішано- шаруваті мінерали гідрослюда хлорит монтморілоніт

Луганська ЦЗФ 17-19 26-28 40-42 10-12 2-3

Суходольська ЦЗФ 23-25 16-17 47-49 12-13 2-3

Брянківська ЦЗФ 14-16 15-17 55-57 14-15 2-3

Ровеньківська ЦЗФ 9-12 15-16 58-60 16-18 2-3

ОСНОВНІ РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕНЬ

Дослідження споживчих властивостей покрівельних керамічних матеріалів на основі відходів вуглезбагачення .

З метою оцінки придатності відходів вуглезбагачення дня ви: робництва полегшених покрівельних керамічних матеріалів, в роботі досліджені кераміко-технологічиі та споживчі властивості керамічних мас на основі відходів вуглезбагачення, супутніх покладам вугільних пластів різних марок. .

В результаті досліджень розроблені керамічні маси на основі відходів вуглезбагачення з низькою щільністю керамічного черепка. Ці маси є придатними дата виробництва полегшених покрівельних керамічних матеріалів:

-100% відходів вушезбагачення Луганської ЦЗФ, супутніх покладам газового вугілля;

-100% відходів вуглезбагачення Суходольської ЦЗФ, супутніх покладам жирного вугілля; .

-100% відходів вуглезбагачення Ровеньківської ЦЗФ, супутніх покладам антрацитового вугілля' 1

Встановлена непридатність відходів вуглезбагачення, супутніх покладам пісного вугілля, для виробництва покрівельних керамічних матеріалів.

Основною задачою в питанні поліпшення споживчих властивостей полегшеної черепиці являється одержання водонепроникного керамічного черепка при його висохій міцності та низькій щільності. Ця задача може бути вирішена рядом технологічних прийомів: раціональним підбором кількості вигораючих домішок, що містяться у відходах вуглезбагачення, оптимізаціао гранулометричного складу шихти, розробкою оптимальних режимів виробництва.

Дослідження впливу гранулометричного складу шихти на ке-. раміко-технологічні та споживчі властивості кераміки проводили за допомогою сімплекс-решітчастого методу планування експерименту. Як основні контролюючі перемінні модельного складу прийняті фракції: менше 0,15мм; 0,15:0,3мм; Змм; 0,3:1,25мм. Вихідними параметрами вибрані: пластична міцність, повітряна та загальна усадка, межа міцності при стискуванні, щільність, водопроникність, водо-пошинання та пористість. В результаті обробки експериментальних даних одержані математичні моделі у вигляді реіресійних рівнянь,

які використані для побудови діаграм “склад-властивість”. Діаграми основних споживчих властивостей представлені на рис. І.

Результати аналізу діаграм “Гранулометричний склад-властивість” показали, що із збільшенням вмісту дрібних фракцій збільшується пластична міцність керамічних мас, знижується повітряна та загальна усадка, при цьому знижується водопроникність, щільність і водопогпинання виробів, підвищується їх міцність. Оптимізаційний пошук за одержаними моделями виявив загальні області індивідуальних оптимумів для мінімальних значень водопоглинання, усадки, водопроникності, щільності і максимальних значень міцності та закритої пористості. Одержані результати дозволили визначити оптимальний гранулометричний склад -100% фракції менше 0,15мм.

З метою розробки рецептурно-технологічних режимів вироб-тва полегшених покрівельних керамічних матеріалів з поліпшеними споживчими властивостями в роботі застосована методологія експериментально-статистичного моделювання до побудови математичних моделей. Вибрані фактори, що мають суттєвий вплив на процес: рецешурний - кількість вугілля у відходах вуглезбагачення, технологічні - тиск пресування, температура випалу. Виходячи з вимог до споживчих властивостей черепиці, як основні вихідні параметри * прийняті: межі міцності при стискуванні і згині, водопогаинання, щільність та водопроникність. .

В результаті обробки експериментальних даних одержані математичні моделі у вигляді регресійних рівнянь, які використані для побудови діаграм “склад-технологія-властивість”. На рис.2,3 приведені діаграми квазіоднофакторного аналізу, що оцінюють вплив кількості вугілля, тиску пресування та температури випалу на основні споживчі властивості черепиці. Оптимізацією кожного з одержаних поліномів за допомогою методу нелінійного програмування Бокса визначений оптимальний рецептурно-технологічний режим, який забезпечує водонепроникність і високу міцність черепиці: тиск пре-сування-3 МПа^сількість вугілля-8-10%, температура випалу-1050 °С.

Для одержання більш повної картини дослідженого процесу і виробництва покрівельних керамічних матеріалів з високими споживчими властивостями побудований ряд ізоповерхностей на прямокутному паралелепіпеді для конкретних значень вихідних показників: ‘ межі міцності при стискуванні і згині, водопоглинання, водопроникності і щільності, основні з яких показані на рис.4. Плавна зміна поверхностей відклику свідчить про стабільність дослідже-

6.ІГІ.І5

аІ

5)

<0.1!

ОЯгО.!

Ь)

2)

Рис. 1. Зміна межі міцності при стискуванні (МПа) - а), щільності (г/см ) - б), водопроникності (хв./ - в), водопоглинання (%) - г) в системьі гранулометричний склад (0,15мм) - (0,15:0,3 ми) - (0,3:1,25 мм).

РиС.З. Д1*гр«мн ща»І однофакторного «Hajlsy »iun»j гхску (Ц>«4/ячн* /а/, ie»tn«p4rjpii амлалу Щ І кількості іугілм /»/ на ьо*опрон*юіі«ь »а ншмюну /І/, е«р»лиіому /2/, і tepxHWKt /У pi бил» мрінмии* Зякгоы'к

ного процесу. Це дозволяє зробити висновок про високу надійність матеріалу та низьку ступінь ризику виробника.

Поліпшення експлуатаційних споживчих властивостей покрівельних керамічних матеріалів можливе за рахунок введення в керамічну масу корегуючих домішок. В роботі встановлені залежності впливу домішок: вапняку, базальту, польовошпато-кварцево-го піску, сірчанокислого натру та суміші фосфорнокислого амонію з аміаком (1:1) на експлуатаційні властивості черепиці: межу міцності при згині, водопоглинання, водопроникність, морозостійкість та щільність. В результаті запропоновані склади керамічних мас з корегуючими домішками, що забезпечують водонепроникність черепка (табл.З). Поліпшення споживчих власгивосгейпокрівеяьних керамічних матеріалів на основі відходів вуглезбагачення визначається взаємодією корегуючої домішки з вугіллям в процесі випалу з утворенням рідкої фази, що сприяє покращенню спікання черепка та збільшенню кількості закритих пор. Цей висновок підтверджений дослідженнями структуро- і фазоутворень при випалі керамічних мас

з домішками.

Естетичні властивості покрівельних керамічних матеріалів характеризуються кольором і формою виробів. В зв’язку з цим в роботі визначений вплив забарвлюючих домішок: вапняку, базальту, піритних огарків та крейди на колір керамічного черепка на основі відходів вуглезбагачення. .

Червоний колір керамічного черепка, який характерний для відходів вуглезбагачення, зумовлений утворенням при 700°С змішаних кристалів А1гС>з та Рел О* Коричневе забарвлення, яке з’являється при введенні в масу 5% піритних огарків, визване окисом заліза. Перехід Ре^О.» в РеО являється причиною коричневого забарвлення керамічного черепка у виробах з домішками вапняку та базальту. Присутність оксиду титану ТЮ.* при низькому вмісгі Ре^ОіСПрИЯЄ утворенню кремового забарвлення у виробах з домішкою крейди. Таким чином, досліджені забарвлюючі домішки дозволяють змінити колір керамічного черепка від темних до світлих тонів.

Розроблений склад ангобу, який дозволяє покращити зовнішній вигляд покрівельних керамічних матеріалів та забезпечити їх водонепроникність: 80% глини Михальчанського родовища, 10%ніфе-линового сієніту, 10% шамоту. Відношення в складі ангобу оксидів Рег0^та СаО складає 1:0,35, що дозволяє одержати ангоб червоного кольору.

а) 5) б)

Рис.4. Зміна ізоповерхностей межі міцності при згині (а), . водопроникності (б) та щільності (в) в системі кількість вугілля - тиск пресування - температура випалу

Таблиця З

Склади і властивості керамічних мас з корегуючими домішками

Склад керамічної маси Межа міцності при згині, МПа Водопог- линання, % Водопро- никність, хв. Морозостійкість, цикли Щільність, г/см

1.95% відходів вуглезбагачення 5% вапняку 23,4 12,8 280 більше 35 1,49

2.90% відходів вуглезбагачення 10% базальту 23,4 13,8 280 більше 35 1,5

3.90% відходів вуглезбагачення 10% польово-шпато-кварце-вого піску 26,1 13,9 260 більше 35 1,59

4.99% відходів вуглезбагачення 1 % сірчанокислого натру 27,0 13,5 270 більше 35 1,61

5. 98% відходів вуглезбагачення 2% суміші фосфорнокислого амонію і аміаку (1:1) 25,1 13,6 260 більше 35 1,57

Результати досліджень при температурі випалу Ю50°С приведені в табл. 4.

Таблиця 4 Вплив домішок на колір керамічного черепка

Характер забарвле- ння ВІД X 0 ДИ В У ГЛЕ ЗБА ГАЧ ЕНН я

без домі- шок +5% вап- няку + 15% вапняку 4-10% ба- заль- ту +30% база- льту +5% піри- тних огар- ків + 15% піритних огарків +5% крей- ди +30% крей- ди

Забарвле- тем- кори- світ- ко- тем- кори- тем- СВІТ- ' світ-

ння но- чневе ло- ри- но- чневе но- ло- * ло-

поверхні чер- кори- чне- кори- корн- кори- кори-

черепка' воне чневе ве чневе чневе чневе чневе

Розроблені технологічні параметри виробництва полегшеної керамічної черепиці на основі відходів вушезбагачення, що дозволяють одержати високоякісний покрівельний матеріал.

Виконана промислова перевірка результатів роботи в умовах Луганського дослідно-експериментального заводу будівельних матеріалів на базі Луганського ЗАТ “Корунд”. Порівняльна характеристика показників споживчих властивостей керамічної черепиці на основі глин, відходів вушезбагачення та бетонної черепиці представлена в табл.5.

, Таблиця5

Показники Керамічна черепиця на основі відходів вугаезбагачення Керамічна черепиця на основі тин Бетонна черепиця

1. Міцність на злам, 95 90 45

кгс

2. Водопроникність водонепроникна водонепроникна водонепроникна

3. Морозостійкість, більше ЗО більше ЗО більше 25

цикли

4. Маса їм* 37 50 50 ;

покриття в

насиченому водою

стані

ВИСНОВКИ

1.Проведено аналіз споживчих властивостей покрівельних керамічних матеріалів, представлених на ринку України.

2. Визначено фактори, що зумовлюють поліпшення споживчих властивостей покрівельних керамічних матеріалів.

3. Вперше отримані характеристики споживчих властивостей покрівельних керамічних матеріалів на основі відходів вуглезбагачен-ня. Доведена можливість одержання високоякісного конкурентоспроможного ефективного покрівельного матеріалу на основі відходів вуптезбагачення.

4. Встановлено вплив гранулометричного складу шихти на споживчі властивості виробів.

Визначений гранулометричний склад (100% фракції менше

0,15 мм), що забезпечує одержання полегшених покрівельних керамічних матеріалів щільністю 1,4 г/см* .

5. Встановлено залежність функціональних та експлуатаційних властивостей покрівельних керамічних матеріалів: міцності, водопог-линання, щільності та водопроникності від кількості вугілля в відходах вуглезбагачення, тиску пресування та температури випалу.

Розроблений рецептурно-технологічний режим виробництва полегшеної керамічної черепиці на основі відходів вуглезбагачення, що забезпечус її водонепроникність та високу міцність (8-10% вугілля, тиск пресування - 3 Мпа, температура випалу - 1050°С).

6. Запропоновані керамічні маси на основі відходів вуглезбагачення з корегуючими домішками (вапняком, базальтом, польово-шпато-кварцевим піском, сірчанокислим натром та суміші фосфорного амонію з аміаком) для виробництва покрівельних матеріалів з високими споживчими властивостями.

7. Визначений вплив забарвлюючих домішок: вапняку, базальту, піритних огарків та крейди на колір керамічного черепка на основі відходів вуглезбагачення. Розроблена широка кольорова гама покрівельних керамічних виробів за рахунок введення забарвлюючих домішок.

8. Розроблений склад ангобу, що дозволяє покращити зовнішній вигляд та забезпечити водонепроникність покрівельних керамічних матеріалів.

9. Запропоновані нові типи форм керамічних покрівельних матеріалів.

10. Одержані результати підтверджені випуском промислової партії полегшеної керамічної черепиці на основі відходів вуглезбага-чення в умовах Луганського ЗАТ "Корунд”. Черепиця відповідає вимогам ДСТУ Б В.2.7-28-95.

Порівняльне дослідження показників споживчих властивостей свідчить, що керамічна черепиця на основі відходів вуглезбагачення знаходиться на рівні кращих вітчизняних та зарубіжних виробів.

і І. Виконані дослідження дозволили знизити ма<у черепиці з відходів вуглезбагачення на 25% в порівнянні з традиційними покрівельними керамічними матеріалами, при цьому зменшується вага покрівлі, і, як наслідок,витрати лісоматеріалів при будівництві.

12. Економічний ефект від впровадження результатів роботи на Луганському ЗАТ “Корунд” складає 39ітис.875грн. в рік.

Основні положення дисертації опубліковані у 5 роботах:

1. Величко Ю.М., Руди Д.Й., Михайлов В.И., Письменная Л .Ю., ТарандушкоР.Н .Стеновые теплоизоляционные изделия из керамики (Строительные материалы и конструкции.-І 994. № 3.-С.13-14.)

2. Михайлов В.І., Іванова О .Г., Тарандушко Р.М. Споживчі властивості керамічної черепиці, виготовленої з відходів вупіезбага-чення (36. наукових праць КДТЕУ, Київ,-І99б.-С.і41-І56.)

3. МихайловВ.Й.,ИвановаЕ.Г.,ЧернявскаяЛ.П.,Тарандушко Р.Н. Энергосберегающая технология производства керамической черепицы (Сблрудов конференции “Ресурсосбережение и экология промышленного региона”, Макеевка.-1995.-С.Ю!-Ю2.

4 .Михайлов В.И.,ИвановаЕ.Г.,ТарандушкоР.Н.,Чернявская Л.П. Эффективная черепица из отходов углеобогащения (Тездокл. семинара “Энергосберегающие технологии производства строительных материалов и изделий”, Киев.-і 995.-С.49). ^

5.Михайлов В.И.,ИвановаЕ.Г.,ТарандушкоР.Н..Чернявская Л.П. Оптимизация гранулометрического состава керамических масс для получения облегченной черепицы на основе отходов углеобогащения (Материалы докладов межгосударственного семинара “Моделирование в материаловедении”, Одесса.-1995.-С.27.)

Тарандушко Р.Н. Потребительские свойства новых кровельных керамических материалов на основе отходов угольной промышленности Украины.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата технических наук по специальности05.19.08-товароведение промышленныхтова-

ров. Киевский государственный торгово-экономический университет, Киев, 1997.

Защищается диссертация, которая посвящена исследованию потребительских свойств кровельных керамических материалов на основе отходов углеобогащения.

Результаты исследований позволили получить новый конкурентноспособный кровельный материал - облегченную керамическую черепицу при экономии сырья и топлива.

Снижение массы черепицы из отходов углеобогащения на 25% по сравнению с традиционными кровельными керамическими материалами способствует снижению веса кровли и, следовательно, затрат лесоматериалов при строительстве.

Tarandushko R.M. Consument properties of the new roofing ceramic materials on the basic of waste of the coal industry of Ukraine.

Dissertation for the scientific degree of candidate of technical science by speciality № 05.19.08 - industrial stuffs management, Kiev State University of Trade and Economics, Kiev, 1997.

Dissertation is spoken in support of researches of the consumption properties of the roofing ceramic materials on the basis of waste of the coal industiy. The results of ressearches allowed to receive new competable roofing material such as releifing ceramic tile by the economy of raw materials and fuel. 25 per cent fall of tile’s mass of coal industry’s waste promotes to the lowering of roofs mass and therefore construction’s and timber materiales’s expenditures as compared with traditional roofing ceramic materials.

Ключові слова: покрівельні керамічні матеріали, керамічна маса, відходи вуглезбагачення, споживчі властивості, полегшена черепиця.

ТАРАНДУШКО Руслана Миколаївна

Споживчі властивості нових покрівельних керамічних матеріалів на основі відходів вугільної промисловості України

Підп. до друку 25.12.96. Формат 60x84,'! 6.

Папір друк. Офс. друк. Ум. друк. арк. 1.16

Ум. фарбо-відб. 1,28. Обл.-вид. арк. 1,11.

_________Тираж 100 прим. Зам-W__________________________

РВВ КДТЕУ. Дільниця оперативного друку

253 156. Київ -156, вул. Кіото, 19