автореферат диссертации по машиностроению и машиноведению, 05.02.08, диссертация на тему:Обеспечение качества и эксплуатационных свойств деталей с плазменными наплавками шлифованием.
Автореферат диссертации по теме "Обеспечение качества и эксплуатационных свойств деталей с плазменными наплавками шлифованием."
ДЕРЖАВНИЙ НАУКОВО-ТЕХН1ЧНИЙ ЦЕНТР АРТИЛЕР1ЙСЬК0-СТР1ЛЕЦЬК0Г0 03БР0еННЯ
ГАВРИШ ОЛЕГ АНАТОЛШОВИЧ
Для службового користування УДК 621.923; 921.34
ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЯКОСТ1 ТА ЕКСПЛУАТАЦ1ЙНИХ ВЛАСТИВОСТЕЙ ДЕТАЛЕЙ 13 ПЛАЗМОВИМИ НАПЛАВКАМИ ШЛ1ФУВАННЯМ
Спец1альнють 05.02.08 - Технологи машинобудування
АВТОРЕФЕРАТ
дисертацп на здобуття вченого ступеня кандидата техшчних наук
Ки1в-1998
Дисертащя е рукопис.
Робота виконана в М1жнародному науково-техншому ушверситеп MiHicTepcTBa ocbíth Украши.
Науковий к ершик - д.т.н., професор, засл. дач науки i техшки Украши Бугай Юрш Миколай-ович, президент М1жнародного науко-во-техн1чного ушверситету.
Офщшш опоненти : д.т.н., професор, Зенкш Анатолщ Семенович, професор кафедри метрологи, стандартизацп та сертифпсацп Державно'1 академй' легко! промисло-boctí;
к.т.н. Козырев Вттор Олександрович, заступник начальника управлшня верстатобудовно1 та шструментально1 промисловосп МшПрОМПОЛШПШ Украши
Провщна установа Нащональний техшчний ушверситет Украши "Кшвський пол^техшчний ¡нститут" М1шстерства ocbí-ти Украши.
Захист дисертаци вщбудеться 19травня 1998 р. о 15 год. на засщанш Спещал1зованноГ вчено? ради К26.800.02 Державного науково-техн{чного центру Артилершсько-стршецького озбро-ення за адресою :
252057, м.Кшв-57, проспект Перемоги, 49/2. г
3 дисертащею можна ознайомитись у б!блютещ ДНТЦ ACO.
Автореферат розюланий "Sú" 1998 р.
Вчений секретар Спещал1зоаанно^
вчено'1'ради К26.800Л2Л ¡Jf^l. Ln^/^t^n. Дудник МЛ.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
АКТУАЛЬНГСТЬ ТЕМИ.
В розвитку економжи та техшчному переобладнанш галузей промисловосп Укра'ши значна увага придшяеться пщвищенню надшносп та довгсимчносп, що пов'язано з розробкою прогре-сивних технолопчних процеав, що забезпечують тдвищення продуктивности обробки 1 якосп деталей.
Використовування р1зномаштних метода нанесения зно-состшких покритть, дозволяе шдвищити довгов1чшсть машин та мехашзм!в. Застосування наплавлених покритть розкривае велша можливосп для одержання вироб1в з високими експлуатащйними властивостями.
Проте, широкому розповсюдженню зносостшких покритть перешкоджують трудной^ Гх обробки, пов'язаш з високою твердою НЯС 50-60. У зв'язку з цим великого значения набувае проблема ефективносп обробки наплавок.
Ефектившсть застосування знососпйких наплавок пов'язана л мояшдастю IX високопродуктивно'1 обробки при досягненш не-обхщно'1 якосп поверхневого шару. Зараз використовуються ме-тоди обробки, яга не дозволяють виршити поставлен! завдання. Низька продуктивность обробки, формування неоднородно? структури поверхш не дозволяють повшстю використовувати експлуатацшт властивосп наплавок.
Прогресивними методами обробки е процеси обробки з ви-користанням шструменйв ¡з надгвердих матер1ал!в (НДМ).
Проте, за станом на даний перюд часу вщсутш рекомендацп щодо вибору характеристик алмазного шструменту та режим1в обробки для пипфування знососийких плазмових наплавок. У
зв'язку з цим виршувалось завдання виявлення та оптим1заци характеристик алмазних кругш та режим1в обробки, яш дозволя-ють забезпечити високопродуктивну обробку за мМмалъноГ соб1вартост1 процесу.
Шсля наплавлення зносостсйких покритть на поверхш детал1 утворюеться нер1вном1рний припуск (до 3 мм), обробка якого викликае пщвищений зное шетрументу.
У зв'язку з цим у дисертаци дослцркувались особливосп зйому нер1вном1рного припуску наплавок з метою виявлення ращональних режим1в його обробки.
Для забезпечення високо!' зносостшкосгп наплавок потргбно сформувати однорщну, змщнену структуру поверхневого шару.
У тепер1шшй час практично не розглянуте питания впливу методов обробки, у тому чист 1 з використанням алмазного шетрументу, на яшеть поверхш та експлуатацшш властивосп безпосередньо зносостшких високомщних плазмових наплавок. У зв'язку з цим з'являеться необхщшеть встановлення зако-ном1рностей впливу умов алмазного шщфування на яюсть поверхш та зносостшюсть плазмових наплавок для технолопчного забезпечення вимог експлуатацшних властивостей вщпов1-дальних деталей вшськово! технжи та металурпйного обладнан-ня 31 зносостткими наплавками.
Враховуючи вищезазначене, виявлення законом1рностей впливу умов алмазного шнфування на експлуатацшш власти-восп деталей з високомщними знососпйкими плазмовими наплавками е актуальним науковим питаниям, позитивне вирь шення якого мае як теоретичне, так 1 прикладне значения.
МЕТА I ЗАДАЧ1ДОСЛ1ДЖЕННЯ.
Метою дисертацшно! роботи е визначення щшшв
шдвищення продуктивносп обробки деталей 31 знососпйкими плазмовими наплавками типу Сг-Ш-В¿з забезпеченням пара-метр1в якосп та Ух експлуатацшних властивостей.
Для досягнення мети в робой були поставлен} та виpiшyвaлиcь таю задач1:
• Встановити законом1рносп щшфування нер1вном1рного припуску наплавок та визначити рацюнальш режими його обробки.
• Визначити режими обробки та характеристики шетрументу для високопродуктивного та яюсного штфування за лишмалъною соб1варт!стю обробки.
• Виявити шляхи пщвищення однорщносп поверхневого шару.
о Встановити законом^рносп впливу умов обробки на яюсть поверхш.
« Визначити залежтсть знососпйкосп плазмових наплавок вщ технолопчних умов обробки.
• Впровадити результата дослщжень у виробництво.
МЕТОДИ ДОСШДЖЕНЬ.
Дослщження виконаш з викорисганням теоретичних та екс-периментальних методик.
Експериментальш достдження проведеш на основ1 сучасних методик з використанням сершних приладав 1 обладнання, а та-кож спещальних орипнальних приладов. Обробка результате досшджень здшснювалась з викорисганням теорп планування експерименту I метода математично'1 статистики на ЕОМ.
НАУКОВА НОВИЗНА.
• В результат! комплекса теоретично-експериментальних
дослщжень на основ1 анаштичного опису взаемодц шшфу-вального кругу з обробляемою поверхнею розроблено рацю-нальш режими обробки HepiBHOMipHoro припуску наплавок.
♦ Теоретично встановлено та експериментально тдтвер-джено шляхи пщвищення однорщносп поверхневого шару при алмазному шшфуванш.
♦ Встановлено 3aK0H0MipH0CTi впливу умов обробки на ямсть nosepxHi та зносостшмсть високомщних зносостшких плазмових наплавок. До анал1зу введено показник якосп по-BepxHi, що визначае штенсившсть змши залишкових напружень по глибиш поверхневого шару та показано позитивний валив збшьшення стискуючих напружень на знососпйкють плазмових наплавок у тонкому поверхневому uiapi.
♦ Розроблено мехашзм визначення ефективносп обробки. Запропоновано новий метод ощнки технолопчного процесу по коефщ1енту ефективносп з урахуванням габаритних та вартост-них napaMerpiB шструменту.
ПРАКТИЧНА ЦШШСТЬ.
♦ Процес алмазного шшфування застосовуеться при обробщ деталей вшськово1 техниси (танки 1-12, Т-74, Т-82 та шш.) i впро-ваджено на ЗЕПТ (м. Ктв). Р1чний економ1чний ефект вщ впро-вадження становив 47 ООО грн.
♦ Розроблений технолопчний процес впроваджено на СКМЗ (м. Краматорськ). Р1чний економ1чний ефект вщ впровадження становив 30 781 грн.
АПРОБАЦ1Я РОБОТИ.
OcHOBHi положения та результата роботи доповщались на ряда науково-техшчних конференцш та ceMiHapiB :
• XV МЬкнародна конференщя молодих вчених. "Застосу-вання надтвердих матер^ашв".- Ки'ш, 1990;
• 1УПжнародна конференц1я "Прогресивна техшка 1 техно-лот машинобудування, приладобудування та зварювального виробництва".- КиТв, 1998;
• М1жнародна конференщя "Висою технологи в машинобудуванш".-Харк1в, 1998;
• VI Всесоюзна науково-техшчна конференщя "Тешкфзи-ка технолопчних процеав",- Ташкент, 1984;
• Всесоюзна науково-техшчна конференщя "Використання нових методов поверхневого змщнення деталей - основа штенсифжацп машинобудовного виробництва".- Кшв, 1987;
• Всесоюзна конференщя "Розробка та впровадження висо-копродуктивних технологи! мехашчно1 обробки захисних по-критть".- Кшв, 1987;
• Всесоюзна науково-техшчна конференщя "Пщвищення р1вня технологи та автоматизаци в машинобудуванш".- Душанбе, 1988;
• Конференщя "Технолопя зварювання наплавки та напи-лення в машинобудуванш та в АгропромГ,- Ждашв, 1987;
• Конференщя "Пщвищення продуктивное™ та якосп виробництва в умовах гнучко!' автоматизаци машино- та приладобудування".-Севастопшь, 1988;
• Конференцш "Пщвищення ефективносп виробництва ма-шинобудовних шдприемств".-Душанбе, 1990;
• Школа-семшар "Прогресивш технологи та шструмент для фишино? обробки матер1ашв".- Одеса, 1987;
• Школа-семшар "¡нтенсифшащя та оптташацш обробки р1занням".-Льв1в, 1988.
ПУБЛ1КАЦЙ.
Основний зм1ст та результата робота вщтвореш у 9 науко-вих публнсац1ях. Загальш матер!али дисертаци опублисоваш у 21 науковш роботь
СТРУКТУРА ТА ОБСЯГ РОБОТИ.
Дисертацш складаеться Ь вступу, п'яти роздшв, загальних BHCHOBKiB, списку використано'1 лгщ>атури та додатюв. Робота викладена на 130 сторшках машинописного тексту, мае 28 ри-cyHKiB, 17 таблиць, список лгтератури ¡з 134 найменувань, 2 до-да!К1в.
ОСНОВНИЙ 3MICT РОБОТИ
Вивчення ¡снуючих метода обробки знососпйких наплавок показало, що високу продуктившсть та як1сть noeepxHi можливо отримати за рахунок використання алмазного гшифування. Застосування алмазного шшфування з введениям електричного струму веде до збшьшення зносу Kpyrie та попршення якосп по-верхневого шару.
У науково-техшчнш л1тератур1 практично вщсутн1 даш по впливу алмазного шшфування на яюсть noeepxHi, ефективн1сть обробки та експлуатацшш особливосп знососпйких наплавок.
Тому стало потр1бним проведения досхшджень алмазного шшфування деталей з високомщними зносостшкими плазмовими наплавками. Експерименти проводилися на круглошшфу-вальному верстат1. Зразки оброблялися кругами 1А1 i3 алмазами АС6, АС 15, АС20 зерниспспо 250/200 - 100/80 на р1зних зв'язках. Зразки мали плазмов1 знососпйк1 наплавки ПН-ХН80С5Р5 i ПН-ХН80С4Р4.
Шдвищення ефективносп обробки зносостшких наплавок пов'язано з дослщженням особливостей штфування при зйом1 нepiвнoмipнoгo припуску (до 3 мм), коли в проце<л обробки вияв-ляеться пщвищений зное крупв, зумовлений динамкою пе-рехщних процеав взаемоди шетрумента з оброблюемою деталлю, кшематикою зйому нер1вном!рного припуску та неоднорщшетю ф1зико-мехашчних особливостей оброблюемого матер1алу.
На основ! анал1тичного опису процесу зйому припуску виз-начена екв1валентна функцк Я для питомих витрат алмаз1в, що вщображуеться вщношенням максимально! товщини одиничного зр1зу (й2тах) до об'ему матер1алу, що зшмаеться за одиницю часу (). Розрахунки показали, що агтах та <2 е функдоми як режим1в обробки, так 1 опорно? поверхш макронер1вносп наплавки. Опорна поверхня будувалась з використанням спещального пристрою, що дозволяе контролювати час контакту кругу з по-верхнею. Для анал1зу отриманих залежностей розглядалась змша вщносного екв1валентного параметру Яу = Я/Я о (в1дношення функцш при зйом1 нер!вном1рного Л \ суцшьного Ло припуску).
3 анал1зу залежносп :
шах
У'р(у+8п)(Яд+ЯНахх-у)
витжае, що зменшити питом! витрати алмаз1в при зйом1 нер!вном1рного припуску можливо за рахунок збшьшення попе-речно'1 подач!
На рис. 1 показано залежшеть змши параметра Яу вщ р1вня макронер!вностей у.
Рис. 1. Залежшсть параметров агтах 1 Лу в1д р1вня нер1вностей наплавки.
При побудов1 криво! враховано, що при перших проходах а2тах визначаеться пром^жними оболонками, 1 з урахуванням прийнятоТ точности розрахушав функщя монотонно зменшуеться, приймаючи мппмальне значения при у = Ялтах, таким чином суцшьну поверхню шшфувати економ1чшше, шж преривчастого типу наплавлених поверхонь. Отже, з1 зменшенням макро-нер1вностей питома витрата алмаз!в повинна зменшуватися. Та-кий результат збЬаеться з експериментальними даними при штфуванш знососпйких наплавок (рис. 2), на основ! яких вста-новлено рацюнальш режими обробки.
За результатами дисперсшного анал1зу можна зробити вис-новок, що найбшьш ращональна зв'язка круга - М1-10.
Було отримано адекватш регресшт залежносп соб1вартосп шшфування вщ умов обробки Су для кругтв з р1зномаштними зв'язками.
20 15 -/2
12 3 У,"М
Рис. 2. Залежшсть питомсн витрати алмаз]'в вщ р1вня нер!вностей наплавки ПН-ХН80С5Р5 (1) {ПН-ХН80С4Р4 (2).
Для зв'язки М1-10 р!вняння регреси мае вигляд: Су = 4,32 + 0,41 XI - 0,83 х2 - 0,90 х3- 0,61 х4 - 0,15 х,х2 -- 0,12 х,х3 + 0,65 хгх3 + 0,62 х22 + 0,79 х22 + 0,50 х/ + 0,29 х/, де
X] ,х2, х3, х4 - змшш вщповщно для Укр, 5Л, Бпр> Уд.
Координата мш1мумш соб1вартост1 приведет в таблиц!.
Таблиця.
Значения координат мш1мум1в соб)вартост1.
Марка г ■ ^уттг <7У> укр, УД>
зв'язки коп/см мг/см3 м/с мм/дв.х1д м/хв м/хв
М1-10 3,91 16,6 26 0,012 0,9 45
МНК 4,03 16,8 27 0,01 0,9 45
М2-12Е 5,21 18,9 27 0,009 0,95 45
V
_Л 55=
—N
Рентгеноструктурний та металограф1чний анашзи показу-ють, що структура дослщженйх наплавок являе собою високоле-гований ферит з др!бнодисперсними р1вном1рно розподшеними частками карбццв хрому, шкелю, карбоборщами та борщами. Така структура наплавки мае пщвищену зносостшюсть. Оскшьки наплавки мають незагартовану ферито-карбщну структуру, то дефекта поверхневого шару, як! з'являються при тепловому вплив! на деталь при шшфуванш, будуть виявлятись при температур! вище точки фазових перетворень. Кр1м того, при швид-юсному нагр1в1 точка фазових перетворень змидуеться до облает! ще бшьш високих температур.
Шсля обробки значних структурних зм!н в основшй фаз! по-критть не вщбуваеться.
Попри великий диапазон змш режим1в шшфування, рентгеноструктурний анал1з не виявив змш у стаж поверхневого шару. При металограф1чному ан&шз! ¡з застосуванням об'ектив1в з ви-соким розр!зненням зон структурних змш не виявлено. Таким чином, встановлено, що контактний нагр!в при мшрор!занш не приводить до появи на поверхш залишковоУ термообробки в достдженому щтервал! режим!в р!зання.
Вплив умов обробки на залишков! напруження та шорст-к^сть поверхневого шару вивчали з використанням метода пла-нування експеримен-пв.
Найбшьший вплив на характер розповсюдження залишко-вих напружень в поверхневому шар! здШснюе поперечна подача. Необхщно зазначити, що для вах режим!в шшфування вщбуваеться зменшення вихщних залишкових напружень розтягуван-ня у наплавленому покритт!, як! для визначено1 частини режим!в обробки переходять у стискуюч!.
В процеа обробки наплавок ПН-ХН80С5Р5 алмазний круг практично не засалюеться, що подтвердило дослцркення залиш-кових напружень. 3 часом стискуюч1 залишков1 напруження в по-верхневому шар! не зм1нювались.
Визначеш експериментальш залежносп дозволяють для р1зних комбшацш режим1в обробки отримувати епюри розпо-всюдження залишкових напружень у поверхневому шар1 зразка, що обробляеться.
Перев1рка узагальненого регресшного р1вняння на адек-ватшсть показала придатшсть модел1 для анатзу розподшу тех-нолопчних залишкових напружень не на всю глибину '£х розпо-всюдження, а лише до глибини 0,07 лш.
У вщповщносп до результатов доэдаджень шорстгасть об-роблено! поверхш знаходиться у даапазош Яа = 0,98 - 1,69 мкм. Висотний параметр Яа може бути зменшено за рахунок шдвищення швидкосп кругу, що пояснюеться збшьшенням кшькосп зерен, ям беруть участь у процеа р1зання.
Для зниження шорсткосяч менш шж 1 мкм необх1дно змен-шати зерниспсть \ вести обробку з вихожуванням.
Базуючись на результатах дослщжень, пов'язаних з виявлен-ням ф1зично1 суп деформащйно-спектральних характеристик, можливо стверджувати, що в цьому випадку у поверхневому шар! утворюються однорщш обласп - плями, в яких мшро-напруження досягають максимальних значень. Це пщгвер-джуеться результатами рентгеноструктурного анашзу та змшою положения серединно!" частоти спектрально! щшьносп.
Деформацшно-спектральний анашз пщтверджуе теоретичн! припущення I результати експериментальних електронно-мжроскошчних дослщжень про пщвищення однорщносп струк-
тури з ростом поперечно! подачь
В результат обробки експериментальних даних одержана залежшсть зносу вщ характеристик hkoctí noBepxHi.
Сприятливий вплив на знососпйкють, мЬфотвердасть i змщ-нення поверхш пояснюеться пщвищенням жорсткосп поверхне-вого шару та зменшенням взаемного впровадження при ме-хашчнш та молекулярнш взаемодо. Найбшьший вплив на зное проявляе параметр 8а/дх0. Чим бшьше параметр да/дх0 (по абсо-лютнш величиш), тим на бшьшу величину збшьшуються залиш-kobí напруження стиску по глибиш в поверхневому inapi ма-тер1алу по Mipi зносу. Пщвищення мщносп пщложки (наклеп по-верхневого шару) при наявносп вторинних структур у вигляда окисних шивок е позитивним фактором зниження зносу. Ця об-ставина пояснюе одержаний результат вшшву Н/л0 на зное. Таким чином, позитивний вплив на зносостйшсть проявляють радаус закругления мЬфовистутв профшя, змщнення поверхш, стискуюч1 залишков1 напруження та модуль градаента íx збшьшення по глибиш поверхневого шару. При алмазному штфуванш не cnocrepiranocb розмщнення поверхн1, яке могло б привести до збшьшення зносу, що обумовлено вщеутшетю заса-лювання алмазного кругу.
На ochobí результате теоретичних та експериментальних досшджень визначено рацюнальш режими алмазного пиифу-вання деталей з високомщними знососпйкими плазмовими наплавками.
Сумарний економ1чний ефект вщ впровадження розробле-них процеЫв на промислових пщприемствах становить 77,781 тис. грн.
ЗАГАЛЬШ ВИСНОВКИ
1. На основ1 проведених досшджень запропоновано аналь тичну модель взаемода шшфувального шструменту з поверхнею обробляемо! деташ, на основ1 яко! визначено метода пщвищення продуктивное!! обробки вироб1в ¿3 ЗНОСОСПЙКИМИ плазмовими наплавками, а також шляхи тдвищення якосп поверхш та екс-плуатацшних властивостей деталей з плазмовими наплавками типу Сг-Ш-В-Би
2. Виявлено законом1рносп шшфування нер1вном1рного припуску наплавок та визначено рацюнальш умови його обробки.
3. Визначено режими шшфування та характеристики шструменту для високопродуктивного та яюсного шшфування при мшмальнш соб1вартосп обробки.
4. Встановлено шляхи ш'двищення однорщносп поверхнево-го шару. Виявлено законом!рносп впливу технолопчних умов обробки на язость обробляемо! поверхш та триботехшчш характеристики деталей.
5. Визначено залежносп зносоепйкоеп плазмових наплавок вщ технолопчних умов обробки. Встановлено т1сш стохастичт зв'язки м1ж досшджуемими параметрами. На основ! отриманих моделей та всеб!чних експериментсв показано, що зносостишсть зростае в 1,3 -1,8 рази.
6. Результата дослщжень по впливу умов алмазного шшфування на ягасть поверхш показали необх1дшсть перюдично'1 правки кругу тшьки при встановленш шструменту та у випадку необхщносп полшшення точное™ геометрично'1 форми шструменту на особливо вщпов ¡дальних операц1ях.
7. Розроблено нову методику ощнки ефективносп шшфування деталей з врахуванням габаритних та вартостних
параметр1в шструмента, а також визначено значения коефвденттв економ1чносп, що мають важливе значения в умовах промисло-вого виробництва.
8. Розроблено методику обробки експериментальних даних для змшюючихся по глибиш поверхневого шару параметр1в якосп обробки, яка дозволяе розраховувати залежшсть дошщжуемого параметру по глибиш поверхневого шару для р1зноман1тних вар1ацш режим1в обробки у дослщжуемому факторному просторь
9. На основ1 анал1тичного опису взаемодо цгафувального кругу з поверхнею встановлено, що одшею з особливостей обробки нершностей наплавки е залежшсть роботоздатносп иипфувального кругу вщ величини опорно! поверхш наплавки. Питом1 витрати алмазов та соб1варт1сть обробки зростають 1з зменшенням опорно! поверхш.
10. Алмазне щтфування дозволяе тдвищити продуктив-н1сть обробки знососпйких плазмових наплавок у 2 - 3 рази у пор1внянш з1 ииифуванням кругами ¡з електрокорунду. Шгифування високомщних знососпйких наплавок з високою твердастю необхщно здШснювати кругами на металевих зв"язках з метал1зованими алмазами.
11. Експериментальними та теоретичними дослщженнями особливостей процеав при алмазному шшфуванш встановлено, що пщвищити однорщшсгь поверхневого шару можливо за ра-хунок цшеспрямованого змшення режим1в обробки. Стушнь впливу поперечно! подач1, швидкосп детал1 та повздовжньо! подач! на шдвищення однорщноси поверхневого шару знаходяться у сшввщношенш 1:1,1:1,14.
12. Завдяки встановленим емтричним залежносгям можли-
во прогнозувати мкрогеометрш поверхш та залишков! напру-ження зносостшких наплавок. В результат! множинного ре-гресшно-кореляцшного анатзу встановлено вплив характеристик якосп поверхневого шару на зное наплавок при шдвищених температурах. Позигивний вплив на зносостшюсть спричиняють радаус закругления мкровистушв профшя, змщнення поверхш, стискуюч1 залишков1 напруження та модуль град1ента ix збшьшення по глибиш поверхневого шару.
13. Розроблеш технологи обробки деталей з плазмовими наплавками впроваджено на ЗЕПТ (м. Кшв). Р1чний економ1чний ефект становить 47 тис. грн.
14. Розроблеш технологи впроваджено на СКМЗ (м. Крама-торськ) з р1чним економ1чним ефектом 30,781 тис. грн.
15. Отримаш результата виявили необх1дшсть розширення обласп використання розроблених технолопчних процеав у сум1жних галузях промисловост1, а саме в прничш та мета-лургшшй промисловост1, у важкому та загальному машинобуду-ванш, а також у виробах вшськово'1 техниси р1зномаштного призначення.
OCHOBHI ДРУКОВАН1 ПРАЦ1
1. Гуцаленко О.Г., Андреев В.Б., Гавриш O.A. Эффективность алмазного шлифования наплавленных и напыленных покрытий.// Износостойкие и защитные покрытия.- К.: ИСМ АН УССР.- 1989, С. 89-92.
2. Гавриш O.A., Гуцаленко О.Г. Шлифование деталей с износостойкими плазменными наплавками на хромоникелевой основе.// Повышение качества поверхности деталей при физико-механической обработке,- К.: ИСМ АН УССР.- 1990, С. 50-54.
3. Гуцаленко О.Г., Гавриш O.A. Критерии сравнения алмазно-абразивного инструмента при шлифовании покрытий// Сверхтвердые и композиционные материалы и покрытия, их применение,- К: ИСМ АН УССР.-1991.- С. 128-130.
4. Гуцаленко О.Г., Гавриш O.A., Клименко С.А. Обработка восстановленных и упрочненных деталей металлургического оборудования.// Сверхтвердые материалы.- 1992, №1(76), С.61-63.
5. Гавриш O.A. Алмазно-абразивная обработка деталей из ультрафарфора// Труды научно-техн. конф. к 100-летию НТУУ "КПИ" "Прогрессивная техника и технология машиностроения, приборостроения и сварочного производства".-К, 1998, С.504-506.
6. Гавриш O.A. Обработка деталей, упрочненных наплавкой, инструментами из сверхтвердых материалов.// Prazi Miedznarodowa konferencja Naukowa MECHANIKA-98.-Warszawa- Rzeszow (Poland).- 1998.
7. A.c. 1535527 СССР, МКИ A46 В 7/10. Цилиндрическая щетка./ Рудник Г.И., Рыбицкий В.А., Гавриш O.A., Шевченко Н.В.- Опубл. 15.01.90, Бюл. №2.
8. A.c. 1543145 СССР, МКИ F16 Д41/06 Механизм свободного хода./ Рудник Г.И., Рыбицкий В.А., Пуховский Е.С., Гавриш O.A., Шевченко Н.В.- Опубл. 15.02.90. Бюл. №6.
9. A.c. 1551193 СССР. Скользящий контакт./ Рудник Г.И., Пуховский Е.С., Рыбицкий В.А., Гавриш O.A., Жуков В.И., Островский Л.И.-ДСП,- 1990.
АН0ТАЦ1Я
Гавриш O.A. Забезпечення XKocmi та експлуатацшних власти-востей деталей з плазмовими наплавками шлируванням.- Рукопис.
Дисертащя на здобуття наукового ступеня кандидата техшчних наук за спещальшстю 05.02.08.- "Технология машино-будування".- Державний науково-техшчний центр Арти-лершсько-стршецького озброення, Кшв, 1998.
Дисертац1я присвячена питаниям розробки технолопчного процесу обробки деталей змщнених високомщними зно-соспйкими плазмовими наплавками типу Cr-Ni-B-Si алмазним щшфуванням.
Виявлено шляхи гадвищення однорщносгп поверхневого шару при алмазному шшфуванш. Запропоновано рацюнальш ре-жими обробки нер1вном1рного припуску наплавки.
Розроблено мехашзм визначення ефективносп обробки. Запропоновано новий метод ощнки технолопчного процесу за коефщ1ентом ефективност з урахуванням геометричних та вар-тостних napaMerpiB шструменту.
Результати експериментальних та теоретичних доашджень одержали виробничу апробацио та впроваджеш на промислових шдприемствах.
Ключсш слова : алмазне шшфування, плазмов1 наплавки, ягасть noBepxHi, зносостшюсть, ефектившсть, продуктившсть обробки.
АННОТАЦИЯ.
Гавриш O.A. Обеспечение качества и эксплуатационных свойств деталей с плазменными наплавками шлифованием. - Рукопись.
Диссертация на соискание ученой степени кандидата технических наук по специальности 05.02.08.- "Технология машиностроения".- Государственный научно-технический центр Артил-лерийско-стрелкового вооружения, Киев, 1998.
Диссертация посвящена вопросам разработки технологического процесса обработки деталей упрочненных высокопрочными износостойкими плазменными наплавками типа Cr-Ni-B-Si алмазным шлифованием.
Выявлены пути повышения однородности поверхностного слоя при алмазном шлифовании. Предложены рациональные режимы обработки неравномерного припуска наплавки.
Разработан механизм определения эффективности обработки. Предложен новый метод оценки технологического процесса по коэффициенту эффективности с учетом геометрических и стоимостных параметров инструмента.
Результаты экспериментальных и теоретических исследований получили производственную апробацию и внедрены на ряде промышленных предприятий.
Ключевые слова : алмазное шлифование, плазменные наплавки, качество поверхности, износостойкость, эффективность, производительность обработки.
SUMMARY
Gavrish О.A. The supply of quality and operational properties of the details with plasma hard-faces by grinding - Manuscript.
Dissertation submitted for a higher university degree Master's degree in engineering speciality 05.02.08.- "Technology of mechanical engineering". State Science Technical Centre of the Artillery Rifle Arms, Kyiv, 1998.
Dissertation is devoted to the questions of elaboration the technological process of machining details which are hardened by high strong and wear-proof plasma hard-faces Cr-Ni-B-Si by diamond grinding.
The ways of increasing surface layers homogeneity under the diamond grinding have been revealed. The rational regimes of machining the irregular allowance of hard-faces have been offered.
The mechanism of determination the efficiency of machining has been elaborated.
The new method of estimation the technological process under efficiency coefficient with reference the geometrical and cost parameters of tool has been offered.
The results of the theoretical and experimental researches have been aprobated and installed at the machine building plants.
Key words : diamond grinding, plasma hard-faces, quality of surface, wear-proof, efficiency, machining productivity.
-
Похожие работы
- Тепловая эффективность плазменно-порошковой наплавки при восстановлении деталей сельскохозяйственной техники
- Повышение эффективности восстановления цилиндрических деталей машин за счет совмещения процессов наплавки и механической обработки
- Исследование теплообмена при изготовлении цилиндрических деталей металлургического оборудования методом плазменной наплавки и совершенствование технологии
- Разработка технологии восстановления деталей машин плазменной наплавкой в продольном магнитном поле
- Технология восстановления кулачков распределительных валов плазменной наплавкой
-
- Материаловедение (по отраслям)
- Машиноведение, системы приводов и детали машин
- Системы приводов
- Трение и износ в машинах
- Роботы, мехатроника и робототехнические системы
- Автоматы в машиностроении
- Автоматизация в машиностроении
- Технология машиностроения
- Технологии и машины обработки давлением
- Сварка, родственные процессы и технологии
- Методы контроля и диагностика в машиностроении
- Машины, агрегаты и процессы (по отраслям)
- Машины и агрегаты пищевой промышленности
- Машины, агрегаты и процессы полиграфического производства
- Машины и агрегаты производства стройматериалов
- Теория механизмов и машин
- Экспериментальная механика машин
- Эргономика (по отраслям)
- Безопасность особосложных объектов (по отраслям)
- Организация производства (по отраслям)
- Стандартизация и управление качеством продукции