автореферат диссертации по приборостроению, метрологии и информационно-измерительным приборам и системам, 05.11.13, диссертация на тему:Методы вихретокового контроля углеродсодержащих композитных материалов

доктора технических наук
Хандецкий, Владимир Сергеевич
город
Киев
год
1995
специальность ВАК РФ
05.11.13
Автореферат по приборостроению, метрологии и информационно-измерительным приборам и системам на тему «Методы вихретокового контроля углеродсодержащих композитных материалов»

Автореферат диссертации по теме "Методы вихретокового контроля углеродсодержащих композитных материалов"

Национальный техшчний ушверситет УкраКни "Ки1всышй пол!тахн1чний гнститут"

На правах рукопису Щ 620.179.14

ХАНДЩЬКИЙ Володимир СерййоЕИЧ

МЕТОДИ В ИХОРОСТРУ НОВОГО КОНТРОЛЮ ВУГЛЕЦЕВ0БМ1ЩУШИХ КОШОЗИГНИХ MATEPJtAJÜB

Спец1альн1сть-05.11.13 - Припади i ыетоди контролю та захисту навколишнього середовища, речотан, uatepiадiв та вироб!»

Автореферат дисертащ I на эдобуття наукового етупеня доктора техшчлих наук

Кк!в 19£5

Дисергащео е рукопис .

Робота влкоиака в Дюпропггеровськоуу дераагйхду y:ucopa¡lтв?t

0ф1ц1йн1 споиэнти: доктор тазиичзшх наук,г?, каук.сшвр. Шк4т1н А.1.

доктор техшвдщх наук.професор Себко В.П.

доктор техшчних наук.профвсор Скрипник и.А.

Пров1дна установа^. Конструкторськв бюро "Швденне" ( м ,Дн1 пропвтровськ )

З&хне? вхдбудзться "¿1 * М 1995 р. о годим ка засддшш! спещаллзоз&ко! всеко! ради Д 01.02.14 при Ншронадькоыу техничному ушварскгвт! УкраХки "^иТвський по1£твхн!чннй шстктут" га адресов: 252056,м. Ки1в,пр. Перемоги37,корп.1.

3 дисертафев кокна ознайоиитись в кауково-техшчшй бгбляотецх Национального техшчного ушверситету УкраТни "Ки1всысий пояхтехн1<аий шститут".

Автореферат роэ^сланий "А « Ю » 1995 р.

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

АктуаЛьТисть теми.Об'ективн: пот-ребк розвктку р!зних галузвй техшки обумовили створення нових конструкц:йних матер!алIв э високою ыгцностп I модулем пружност1.Застосування компознтнмс катер! алI в на пол:мерн:й основ: дозволило рхзко зменшити иасу виробхв.що особливо важно для аерокошхчно* техн:к:.Пров1днв м!с-це за обсягами виробництва на цей час починать эайгати композита з вугдецевиш волокнами завдяки.у першу чергу,високим ыехан1чним якостям самих волокон та 1х невисок:й вартост:»

Висока технолог:хаисть коьктрумцй :з композитних матер4ал!в сполучустьея з високоп цутлив1стю до зм:н параметров технолог!ч-юро процесу.Елементи конструкций виготовляються,переважно,пй таким технолог: чгам схемам,ян1 приводять до э'явления всередин* матер:алу початкових напружень.Часто !х р:вень досягае 50-60% В1Д ргуйнуючих. Структур: композита орган: чно властива на*вн1сть пор1м1кротр1щин,внутр:[пн:х иеж роздглу фаз.що е,як правило, осередками зародхення i розвитку дефект:в.

Спроможшсть вуглецевих волокон проводити електричний струм робить можливим використання для композит: в вихо.рострумового методу,що добре зарекомендував себе при контрол1 металввих об'ея-мв.Проте тут виникае низка специфичных для композиту проблем, що пов'язан: з малою величиною його питомо! електрично! пров1д-ност:,нопост1йностю пров:дносм в об*ем: матер*ала,наявн1стп складно! пер:одично! структур« матвр:алу та спотворюванням, складною конф:гурац1ею та наявн:ътю специф:чних дефект:в суц:ль-'ноет:,а '¿акож значною шорстгхстю поверхш.

Тому розвиток теор1х вихорострумового контролю шляхом вир*-шення специф:чшх для композиту проблем,розробка метод1в i при-лад:в" структуро- та дефектоскоп:! цих матер:ол:в в актуальним у теоретичному та практичному аспектах.

Мата роботи«. Нэтою робота е теоретична та вксперимейталькв досл:дження основних проблей,що винйкавть при вихорострумовШ структуро- та дефектоскоп:! слабопров:дних структурно-ан*зот-ропних середовии, створення на гцй основ! м«тод1в 1 прилад1в контролю композите,шо м:стять вуглець.

Основа завдання наукового досл1ддиння.

Х.Проввст!. дося:д*вннА питань структуроскоп1 Т тканинжх шяр/ва-

тих ыатер10Л1в э перпендикулярним та нахилеким до зоэнхшньо! по-вг»рхн1 роэтащуванням пархв.Розробити теоретичн!' оонови метода од-нородао-ан4зотропного еквхвалентувашя кусково-лкпйних с.ередокиц у пол: накладного вихорострумового перэтворюзача (БСП) .

2.Провести досаиджання впливу найбхльш хара2:терних дефектгв су-; Ъцлъност! у композит1 - тр1щик!розларувань,зон а яхдвиценоо кон-центрацхею м1кродефехт1в на параметра н&Еладних внхорострумових перетворюващв рхзно! кон}н1урахд1.

3.Розробити методи цифрово! обробки сигнал!в,орх ентоваш на вилу-чення модуляцхИного хмпульсу дефекта з шуму,специфичного для композиту у ргзних режимах сканування.

4.3дхйснити доыидження I розробку високочастотних автогенератор-них.резонансних перетворюваадв з параметричними ВСП.Розгляцути питания чутливост1 ,корегацХ заваиаючих фактор1в. б.Розробити эасоби покращення метрологачних характеристик вихорострумових приладив шляхом вархацЛ Хх структур«. б.Розробити лрилади вихорострумового контролю для решения прак-тичнах задач структуроскопх? ,вии1рювання фхэико-механхчшх ха-рактерютик,дефектоскоп!I вир^бхв з кошозитних матерхалхв.

Загальна методика дослхджень.Теоретичнх -дослхдкення базують-ся на сучасноыу математичному агорам системного анализу,теор11 функцхй,дискретно1 математик:,методхв цифрово! обробки сигналхв, булево! алгебри,секвеншого анал1зу.

Експерименталъш доелвдвдння проводилися переважно на спе-ц!альнс схладених установках,шо ихстять ставдартш х розроблеш прилади,перегворввачх.обчислювальну техгаку.

Результате теоретичких дослхдаень зведеш.як на промхиному • еталх.так х в осг?лнхй стадх! до гранизних випадкхв,що е'харак-тершш для однорхдних матерхалхвЛснувчх для однор1дних иатер1а-

результата з!ставленх э граничниыи,оц1нюеться значения по-ммки ,3д1 йснене фхзичне обгрунтування одержаних залежностей.Проведена велика к1кьк1сть екеперименгальних досл1джень,цо ыають як еамостхйне значення,так х служать для пхдтверцження висновкхв теорх!,Усе це дозволяв вважати високою стушнь дослхдженостх тематики дисерггадх!.

Нтаунова новизна, Каукова новизна дисертащ! та ii теоретична цiннicть грунтуеться на сл1дуючих основних положениях.

Створе^ теория взаеыодх! накле^них вихорострумових перетво-рювачхв СВСП) осесииетрхчного та Л1Н1Иного (.прямокутного) типхв з структурно-ашзотропним перходичшм середовищем.по мicтитi вертикаль« або нахилем до зовн1шньо1 поверхнх шари.Розроблено метод орхентацхйного усереднення си тип в перетворювач1в.

Досл1д*ен1 питания дефектоском! нахилених.у загальному ви-падяу,тр1пмн у слабопров1дному структурно-анизотропному матерха-лх.Визначено вплив гвометричних параметр!в трхщин,форму модуля-цхйних хмпульс1в,виэначен1 спэктральш област1 максимально! чут-ливост1 активного та реактивного опор:в ВСП.Розроблено метод об-члелення парамегрхв ВСП.розташованого понад зоною з п1двищаною концентращею мхкродефектхв.

Створен1 теоретищй основи шхорострумового контролю розшару-вань.що м1стяться бхля поверхн1 материалу,-у зв'язку з Туш дос-л1дненх питания взаемод1Г розшарувень з тангешцальною складовос ' поля ВСЯ! двох тип1в: з П-под1бною маЬитнго осердею та у виглядх смуги струмових ниток,що розташована на поверх« матер1алу.

Створена статистична модель шуму,то виникае при перемхщенн1 ВСП вздовж траекторх! сканування,причиною якого е вплив рельефу поверхн1 композиту та змгн його олектрично! пров1дност1 на опгри ВСП.Дослгдкенг кореляцхйнх та спектральнг функц! Г шуму для резких тип1в композиту.Визначено вплив поверхнево! тр1шини на спектр

Розроблено метод видхлення модулящ йного х«пульсу дефекта хз шуму.шо е основании на використанш модел1 випадкового телеграф-'ного сигналу з "притягальноп" кореляцхею в!дводу та пхдооду ВСП до поверхнх матер1 алу при перекосх.

г Розроблена низка методхв хдентифхкацх! зашумлоних модуляц!й-них 1мпульсхв дефэкт1в на основ! б1нарних кореляц1йних та спокт-ргльних.перетворень дв1йкових вибор^к в1ДлШв та булевих функцией описують процос дефектоскоп: 1 .Визначен! ймовхрност! киявления дефекту,зокрема з використанням притер*ю Нейманп-Шрсона.

Всеб1чно,на основ! р1вНячь стащонарного режиму,дослхджен! високочастотш автогенератор« паретворовач1 триточечного типу з рхзними реэонанскими системами,та псрвт'чорюяач1 на ногатрон/и: А-типу.11роанал1эовши питания просторово-частотного та просто-

рово-часового роздхлу вимгрювальшх каналов у високочастотних ^дефектоскопах.Запропонованг ча дослгдхен: метода автоматично! корекцхТ заважавчих факторхв.

Практична цхннхсть робота та it ppanísarjic.

На основг проведених доеладх'-онь роэройлэко рад прилад!в для структуроскогп! ,вим1рювання фхзико-аехашчшх характеристик,дефектоскоп! вугл еце в о вм i щуючи х композитних матер! алх в ,120 працю-ють в ревдмах ручного,мехашзовакого та комб1Нованого скануван-ня.Цим створен! основи практичного приладобудування в облает! вихорострумового контролю компоэит1в,що мхетять вуглець.

Численнх дослхд&ення вироб!в,проведен! з використатш роз-роблеких приладхв на виробництвх.дозволили установити низку ста-тнетичних залежностей для зд1йснення промислового неруйшвного контролю вааливих фхзико-ыеханхчних характеристик виробхв з композит!в ( гущини,коефхцхента гешюпров!дност1 .коефщхента теплового лхшйного поширення та íheux) ,а також визначити пороги чутливостх дефектоскопх! та точшеть дефзктометрх! .в'рхзнях умо-вах контролю.Прилади та методики контролю впровадхеш .переважно на п1дприемствах i в органхзад!ях маяшкобуд1вкого комплексу5що здхйскюють проегстувшшя та дослхдна вхдпрацювання перспективних вироб!во

Тематика проведзжх робхт сформована в1дпов1дко до завдань трьох м!квуз1всьшх вдльових комплексних програм ШССО СРСР., охошшэчих перход э 1902 по 1992 рхк; коорцинащйнрго плачу Акадшх! наук; п'ети тшатичних карт Мхнхстерства загалького цашинобудування,випудешх з 1983'по 1990 piк;трьох ршвкъ Komi cil Ради míhíctpibo

£озроблеш ^шгоритда х^ифрово! обробки хиформвц!! та bíwio-sifiHX системш лрограми »метода будування спецхалхзованчх анало-хюцмфрових перетворовачхв та проехтування цифрових втпрюзаль-ких пршшдхв,ко мхетять про1трамованх логхчн1 матрицх та MÍKpo-процесорнх прилади,використовуються у навчальноыу процесх на кафедрах радхофхзичного факультету Дшпропетровського державного университету.

Апробахня робота. Основнi положения дисертащ! роэглядалися на 29 конферегац ях,серед я$сих IX,X,XI,XII Всесоюзна конферанцх! "Неразрушающие физические методы и средства контроля" ( Miнськ, 1901 р.;Льв1в,19Э4 р.;Москва,1987 р.;Свердловськ,1990 р.) ,1У i

У1 Всесоюзна конферещ11 "Методы и средства измерений электромагнитных характеристик радиоматериалов на ВЧ и СВЧ (Новосибхрськ, 1979 р.,1387 р.) ,1У Всесоюзна мхкьуэгвська конференцхя "Электромагнитные методы контроля качества материалов и изделий (Омськ, 1983 р.), Укра1нськх конферегай! "Физические основы построения первичных измерительных преобразователей" (В1нниця,1977 р.) , "Состояние и перспективы развития систем и приборов для анализа состава веществ"(Ужгород,1878 р.), "Структурные методы повышения точности,быстродействия и чувствительности измерительных устройств и систем" (Ужгород,1981 р.).Всесоюзна конференцхя "Методы и средства диагностики несущей способности изделий из композитов" ( Рига, 1988 р.).Всесоюзна конференцхя "Проблемы теории чувствительности измерительных датчиков.электронных и электромеханических систем" (Москва,1989 р.) .конференцхя кра!н СИЛ "Датчики и преобразователи информации систем измерения,контроля и управления" (Москва,1994 р.) ,М1»народна конферешдл з композитних ftaTepianiB "MlСС-90" (Москва,1990 р.), Мгжнародна конференц1я "Нераэрушаю- • пмй контроль и диагностика свойств композитов и изделий из них" (Рига, 1991 р.)

Допов1дх по тем! дисертацх! були прийнятх на У бвропейську (Тр1ест,1тал1я,1991 р.) та XIII Всесвхтню (Сан-Паулу,Бразхлхя, 1992 р.) конференц11 з неруйн1вного контролю.

Особистий внесок автора. В дисертацх! узагальненх результати

дослхджень,проведених автором з 1977 по 1991 рхк«0сновн1 положения та результати дисертащйно! .роботи отримаш автором самостХЙНо.

• Частина робот по експериментальному дослЦженню.виготовленню та впровадженнп приладхв у виробшцтво виконувалась спхльно хэ (Сп1вроб1тниками,котр1 приймали також участь у обговоренн! деяких наукових роб|т.Прхзвища цих caiBpoöiTioiKin наведен! у иервл!ку публ1кац1й.1з po6iT,iao onyöfliкован! в сп1вовторств!,використо-вуються результати, отрииам особисо' поиукувачем.

ПублхкацН. По матерЛалам «nxceprailit сцубл!ковано 70 науковхх праць,в тому числх навчальний ¡гас!бник,33 стати у центральных наукових журналах,II статей у сб!рник*х видавництва Дн1 пропет -ровського державного ун!верснгету,25 авторських свхдоитв.

Структура та обсяг дисеотащйно! уоботц.Дисертащйна робота слладаеться 13 в ступу, сиди розд:л1в,висн(шиэ,сплск/ лхтератури га додатку.Вона вмхщуе 298 сторшок основного тексту, 167 р;сун-к1в,25 таблиць,список викор!Стовано1 лггератури ¿а 434 кагмену-вань та додаток'на 18 сторхнках.

.Перший роэд1л мхстить аналхтлчпий огядц.Другай роздо црисвя-ченнй досл1дазнню питань структурескопх! ткаиинних шаруватих ма-терхалхв вихоровими струмами .У третьому роздхл! досупджено вплив кайбхльа характерних дефект1в в композит! на параметри накладних . В01 .У четвертому розд1Л1 розробленх метода цифровой обробки сигна-Л1в,ор1ентован1 на вилучення модуляцгИного хмпульсу.У п*ятому роз-дхлх наведен! результата досл!дження автогенераторних перетворль вачхв з параметричними В СП. У шостому роздШ розглянут1 питания покращення метроном чшх характеристик прилад:в шляхом вархащ! 1х структури оУ сьомому роздхлх наведенх результата впровадхення розроблеюкг пряладхв \ методхк контролю.

ССгЮВНИЯ ЗМЮТ Д11СЕРТАЩ . Периий роздхл М1стить анал1тичний огляд стану питана досшдхеь ня.Вхдзначастьея збхг понять ,матер1алу та виробу для композит в, бо створення композитного матер1алу I конструкцхI зд1йснюеться,як правило, у единому технологичному проце«.

Розглянут! особливостх руйнування композит!в з вуглецевими волокнами. Особливу увару тут придхляють ефектам,пове язаним з великими град1енташ напрудень на бокових гранях, поверхш .внутрхшнхх ви-р!з:в виробхв.Цх ефекти маоть назву крамкових.Напруження на кромцх приводять до руйнування конструкций при навантаженнях,значно мен-ших граничних,со вхдповхдають руйнуванк» моношару „Перш! тр1щини'та розпарування наййхлыа часто з'являються на кромках виробхв.

Однхео з основних та сяециф!чних особливостей кехашки композитов С.У тому числ1 1 мехашки руйнування) е врахування структур« композита.При цьому,коли характерний параметр явищ.що розглядають-ся.эначно перзвищуе параметр структури,композит моделюеться ашзо-тропним иатер1алом з приведеними пост1йними,як1 залежать вхд ф|зи-ко-механхчних власти во сте й,геометри чноI форми та розмхрхв -напов-нювача та зв'язуючого,а також вхд 1х концентрацх1.

Зхбранх дан! про значения пктомо! електрично! пров1Дност1 вуглецевих волокон та матриц! у аалежносп вхд типу сировини,!!

властивостей,режиму термообробки.вогкостх,температури вим1рюван-ня.Електрична провгднхсть волокон добре корелоз з модулем пруж-

HOCTI.

Проаналгзованг питания вихорострумового контролю' вуглецево-вмгцуючих кошозитхв.В1дзначаеться чутлив1сть методу до об'вмно-го вмхсту фракцЛ вуглецевих волокон у армованих пластиках.Наведен! в лгтераяург результата та методики кс.гтролю вельми урив-vacri,часто суперечать один одному.цо е характерним для початко-вого етапу дослхдяень.

ПроаналхЗовано стан теорх! вихорострумового контролю метале-вих o6'eKTiB вгдпов1дно до зад&ч структуре- та дефектоскош! композит1в.Розглянут1 принципы будування i характеристики 1снуга-vJUx 1филад1в вихорострумового контролю маталевих об'вктхв та 1х метролог1чне забезпвчення.Проведений тут огляд дозволив визначи-ти сучасний ргвень приладобудування у данхй odjiacTi.

Долгий гоздхл присвячений дослгдженню питань структуроско-nil тканинних шарових матер*алiа ви>;эровиш струмами.

Композитний матергал в оЙластх кромки виробу ыодедкяться се-редовищем э ортоганальним до зовншньо* повархн1,пер1одичним роа-тащувакням шаргв армуючоХ тканини та матриц: .Даслдаенх - двови-мхрна модель з ВСП у эиглядх двопроводовоХ лпиХ та дв{ тривим!р-Hi модвлх.В перкоI з них розглянутий ВСП ооесиметричного типу,у хшцй aнaлiзysтьcя поворот прямокутноТ рамки в!дносно подовжньоХ oci aHi30Tponii матерхалу.

Розв'язання р:вняння Гельмгольца у дониртовШ га цилЬщрнч-нхй системах координат здхйснювться методом к!нцсвих р!эниць.Ви-користована piBHOMipHa ciTKa а кроком h »0,1 мм.Товщина шару тканини прийнята рiвною Тт »0,3 мм,шару зв'язуючого - Тз »0,3 та 0;I мм.Частота струму J иЗ-10 Гц.Елоктрична пров!дн!сть rpa$tro-ваноТ тканини змпяовалась в дгппаэон1 В1Д 10"^ да 10 С»ч/м.Сп1в-вЦмоше^я пров4дностий эп'язупчогоСза та тканини6г задпвалосв piBi&iM 6з/6т «0,01;0,1;0,5.

Розрахован! годогрпфи вносимого Ьяедансу.Показано,вр у п1сля!зкстремальн{й облает! годографа мояливо здШснити вим1рю-вання пров!дност1 тканини,по активн!й склвдаячМ вносокоро падансу.нозаложно.у визначоноцу диапазон 1,в1д товдшш та пров1д-Hocxt шар!в зв'язуючого.Визкаченх залижност! в{днооюго виемнэ-го активного о,пэру BCIJ* - RBh/ccLo в{Д об'вмнвI дол{ пуглч-

цево! ткакини VJ в композит! та залежностх В1д кути повороту рамки,

* Шляхом аналхтичного розв'яз^.нш двог.имхрного р!внячня Гель-мгольца,зД1йсненого а використанням пере-гворенгш 5ур'е,знайдено розпод1Л векторного погенщалу магщтног'? поля А ,цля ВСП пря-мокутно! форми у провгдаому немагнхтному напхвпростор1.Результата здобут1 в хнтегральнхй формх.ОЗчислення хнтегралхв проведене чисельно.при вхдношеннх нап1вдошош подов:г.нъо2 та поперечно! сто. рхн рамки £ /¡X > 7. Усе це дозволило визначити розподхл гус-тини вихорового струмуj у вертикальных шарах вуглецево! тканини та матриц1: Jrn (хуг)=-1мбтАыш(х,г) де О -частота,бт --провхднхсть в1дпов1дного шару, А»т -векторний потенщал магнхт-ного поля подоетньоУ сторони прямокутно! рамки,розташовано! тогонально межам роздхлу шархв.Використовуачи уыову безперервно-СТ1 вихорового струму,що протхкае шд проводом рамки х послх-довно перетинаю шари тканини та зв'язуэчогс^у цьому випадку,х притер!П рхвцост1 активют втрат у шаровому та еквхвалентному йому середоБичах приподосжньому ростешуваннх довгоХ сторони рамки, визначенх приведен: складов: провхдностх,поперечна I подовж-ня,однородного у континуальному каближеннх,ортогропного штерха-лу.

Запропоновано I детально розроблек метод визначення приведено* £ екв!валентно1) провхдностх композита з довхльним нахилом пар!в до зовнхшньо! поверхш у пол1 прямокутного ВСЦ.Довг1 сторож рамки ВСП розгашованх ортогоиально внутрхтшм межам розд1-лу пар1В у мхецх 1х виходу на поверхню матер хала (рис.1) .

Розшд:л густики модуля вихорового струму] в перерхзх, ортогональном подоачтай сторон: рамки,визначений на оснев: :с-нуючих дащх та зроблених розрахунх1в,прийнято у вигяядх:

^ -—— • ■ -— ? де А =Зй/2, а-пхвширина рамки ВСП; а 0>

х = х /а; -9/Д для -9/{$.

для х>1; /За ,де 30,-ампл:туда струод в рамвд.

Проведено замхну елементарно! пари шаргв тканиш та зв'я-ауючого шаром однородного матерхала товщиною Те -=Тк + Тг »4°

мае рхвний елементарнгй napi omhihhü ontp вихоровому отруцу: Ti+Ta T« + Tz

6eSe 6zSz 1 (2)

де Tit2 = Tr,b/sin<X i Gi , St i Sz -в!дпов!д!го питом! провожает: та rutoini nopepi3iB трубки вихорового струму в шарах; бе i Se -аналог1чн1 параметри BKBiвалентного елемвнтарн1й napi шару однородного Matepituia.

Нахил uiapi в приз водить до^ того,що nepepis трубки струму об-межуе■ ьс~я зниэу та зверху внутрхшнхми площинами роздхлу i ам!-нюеться в мэжах тощлпи шару.

Анал!тично визначенг кек! nop'ipi3iB в областях 1,11 i III, де,трубка вихорового струну n mapf обможуаться зверху,но_обме-жуеться ! обм'.'жуоться энизу ..Шляхом 1нтегрування густини J (i) в межах nöpepiaiB виэиачинх струиг.потхм - площ! порэр!а!в трубки з пост! Иною густиною jma% в виэначошгх Мллогях: Зх * Sjj iSgi .Площ! Si i3iTi эмЬюпться нэдовж oci У .виэничен! середн! ПЛ0141.У подсумку формула для середньо* площ! 'трубки т. шар! гканини виэначаетьея формулою:

в 12

С. „ (з)

ТтБд

СОЗК

дв к 2)£ ;Bl i В& , El i Ъй визнавдшгься вхдповгдно

(I), H - 1/0,22.

Бираз дая Зй мае аналогхчний вигляд,т1льки хндекси I i 2

МХНЯЮТЬСЯ Ы1СЦЯМИ.

Площу еквхвалентного переpiзу визначилк Ï3 умови 6i =бд = ■ бо «По одержаних формулах розрахован! значения еквхвалентного узагальненого параметра j3g= ZQ~{dSpa/3 ( параметр Ценнека,) у залежностг вхд спхввхдношення JSr/^s i Тт /Тз npi р1зних ку-тах- нахилу К (рте.2) .Наведене фгзичне пояснения одерканих за-коном!рностей.У граничному випадку.при & =îf/2 i I

^ АТз^Тт. W

Проведен! екслерименги на ф!зичних моделях.

5/t

4 0 4,6

I II» I

ш 03 • 1р ь 9

Рис. 2.3алежност1 j3e В1Д £ =Тт/Т3 при рхзних кутах нахилу СХ . В результат! зхставлення розрахункових та експерименталь-

них значень ^в Для Тт /Тз =0,5 ;1 ;2 ;4 при Тт +Т3 =2 мм для СХ =5Г/2 найбтльша похибка склада 5,6%,середне квадратична-3,2$. Для нихиленого розташування шаргв похибка збхльшувться 13 змен-шенняы <х х Доспгае 9,5$ при (Л "50°(сорэд:в ньадрагичне значения складае 5,8^ ) .

3 використанням монокристалхв нап1впровхдш!к1в,як тест-взхр-цхв з електричноп пров1дн1Ст» б в д1апазонх (Ю-5-1о"СиЦ компози-тхв з вуглецевими волокнами,проведено експериментальнх досл!д-ження особливостей вихорострумових вимхрювань слабопров!дних серед о ви.ц.Визначет похибки частотноI градуТровки вим!рюэач!в електрично! пров1дност!.Так,н£пшклад, використання двох тест-вз1рц!в в д1апазон1 6 В1Д 2,10л}ц/м до 5* Ю^См/м.що в!дпов!да-ыть межам дхапазонуй!разводить до похибки частотно! градуТровки всерэдин1 цього д!апазону рхвноХ £»2,5% при числ! витк!в цил!н-дричного ЬСП V/=13,5;при V/ =4,5 використання не двох,а чотирьох стандартных вз1рцев,цо р1 вномгрно рслподхлен! по д}апаз'ону,знв-Хуе похибку для \л/=4,5 до 0,4$.

При збхльпенн1 пров1дност1 кристалу.пр;: переход! в!д кзаз!-стащонарного до хвильового П0Ля,р13К0 пог1ршувться ( похибка до-сягае 11-14$ I дпл1 збхльшуеться) ¡дентичн1сть впливу квадрату частот» I Д1аметра цилхндричного ВСП на величини внесених опор!в.

Доказана наявя1сть шхси/фыу в залеиностях вхдносних внесених опор!в маловиткового одношарового ВСП в!д числа витк!в \л/ , розташованого в диапазон! 4^=3-6 при змхнюваннхб кристалу в!д . 17,9 до 5-Ю^См/м (найб!лыпий д!аметр ЬСП в експеримент! 3)« » ■14,7 мр) »Роэроблена методика 'эишвання" меж частотних диапазон! в в1Дноаод внесених параметр!в ВСП для 1дентичних по форм! котушок з р{зтш числом витихв.

.Експеримзнталыю визаачоно геометричний еквхвалент ра, !уса витка для прямокутного ЬСП.який заложить в!д пров!дност! иатер!а-лу.ДосЛдженх эалохност! коеф!ц!ету .посилоння в!дносних внесених опор!в ВСП осер«-даю !э фар!ту в!д пров!дност! та чао-тоти поля.Показано,що величина посилешм максимальна у доекотро-мальщй облает! годограф; ефект посилоння практично аиинов у об» ласт! п!сля екстромуцу.при значному,порядка добутиу пров!дност! матер!алу на частоту поля бО .

У третьому розд!л1 досл1даено вплив найбгльш характер-них дефектов в композит! на параметри накладних БСП.

Наведено результат« експериментальних досл1д«ень модулящ й-них характеристик поверхневих трхщин у композиту типу "вуглёць--вуглець".Моду ляцз:йнх характеристики по для поперечних довгих трхцин з незначною глибиною мають дзогорЭий вирдвд.що зовншньо нагадуе амплгтудно-частотш кривх зв'язаних резонансных контурхв. При цьому координата мгшмуна западини М1ж двома боковими пелюст-ками е координатою плоцини симатрх! трхщпни.Для модулящйних Iм-пульсхв внесено! хндуктквност! £.е характерна менша вхдносна гн-тенсивн1сть бокових пелюстк1В.

1з збЛыяенням глибини трщиш форма ¿мпульсу наближаеть-ся до форми окремого екстрецума.Особливо штенсивно цей "процес розвиваеться для трщин з малим<мешде нхж 100 мкм) розкривом,--боковг пелюстки незначнх те для глибин близько радхуса ВСП. Форма 1Кпулъс1В поясншться змхною траекторг! вихорового струму в областх трхщини при наблюкенш до не! ВСП.

Показано,що вимхрювання глибини -гргцкн дощльно здайснювааи в диапазон!,що не перевищуе радхусаВСП.Розширення дхапазону су-проводаувться значним зниженнян чутливост1.

Величина розкриву трхщини набагато слабше впливае на параметри ВСП у пор:бнянн1 з впливом глибини у оптимальному для ii вишровашя диапазон!.Трхцина, довкмна яко! ше у 2,9-3 рази.пере-вшцуе дхаметр ВСП.може розглядатися як безмежна.Напрямки впливу трхщини та"в1дв0ду" ВСП збхгаються у доекстремальнхй х протилеж-н! по К® у П1сляекстреыальн1й облает! годографа ВСП для трхщин з ыалим (порядку 100 мкм) розкривом.При збмыденш розкриву вплив тр!щини в областх шеля екстремума зменьшуеться до нуля.пгсля чього змхнюе знак х по напрямку з<5!гаеться з напрямком "вгдводк".

1з зб1льшенням кута м!ж нормаллю до площини симетр!I трхцини } траекторией сканування модуляцгйний хмпульс поширюеться,-глибин- ыодуляцх! при цьому практично не змхнюеться.

Розглянуха тривимхрна модель вертикально-шарового середовица э тр11Циною,що перервав шари I "виходить"на зовгашню поворхню п:д дов!льним кутом в .Як ВСП використовуеться квадратна рамка з гар-мон!йним струмом.Роэв'язання рхв.чяння Гельмгольца здхйскоеться методом инцевих р1зниць у декартовхй систем! координат.

Амгштуда реактивного модулярного ишульсу трщики ]_т у

структурн2-ан1эотрогшому середовирц не перевищуе значения ампл!-туди у одноргдному гзотропному матер1ал1 э гроигднгстю б© = бт» де бг -провгднхсть армуючо! ткани ни композиту.Для активного мо-дулягцйного 1мпульсу Ящ ця умова строго виконуеться у доекстре-мальн1й областг годографа ВСП.

Залежнгсть IIт (в) немонотонна,-пае наксигдум.Сам хмпульс при нахиленщ трпцини стае асиметричним.що вняалябться у р!знхй крутостг його схилхв.Вхдзначен! закономхрност1 П1дтверджен1 екс.-периментально.Наведено !х фхэичне; пояснения.

Нийбхльше напрямки в'пливу дефекту в однорхдному напхвпрос-тор1 (60) та у вертхкальночларовому середовшцх э 6т =6о В1др1з-няються у екстремальн1й облает: годографу,-при ф!ксованих нами параметрах ВСП це вхдповхдае бт^З'Ю^м/м.де.наприклад.фаэовий кут мгж ними при 6з/бт =0,5 склада« »22°,а при.бзХЗт * =0,1 - f =30°.

Амплхтуди активного Ятта реактивного модуляц1йних 1млу-льсгв досягають максимумхв на р1зних частотах:для Йт-нижче,а для 1>т-вица по шкалх частот.Це,а такояс значно б!льш слабка за-лежнгсть ¿т(в) у nopiвнянн¿ з йт(&) для нлхиЛвнт трщт,злачно мента стушнь асиметрх! реактивного модуляцгИного 1мпульсу у порхвнянн1з актившш.менша залежнхеть ¿.<пв1д глибини тр11цинн св1Дчуть,що величина внесено! п1дуктишоот1 б1льше,нм внесений активний опхр.зшшжить В1д 1нтенсивност{ вихорових струм1в, близьких до попорхих матир1алу»

Теоретично зд1 Пенено г.риводиння середовища.цо вм!цуз область з п1двищеною концентрацгею ы1кротр{г.(ин ( у вигляд! окремого вертикального шару) ,до однор1дного 1зотропного серидовища пров!д-нхетюбе .Критирхем (лшвмлоитностх в р1внхсть активных ьтрат у обох оИпадках.Тут роэгляд<<аться дювим1риа модель з ВСП у виглл-дх двопроводоьо! лгнП, ¡юотлиювано! паралельно моя/'.м аномального шара.Визначен1 модуляц1Йн! характориатикибв при проход*енн1

ВСП понпд дефектное зоною.Одержан! формул» виз начисть .зглс-*н1с.ть бе вЦ розм1р!в дефектно! зош,П пров1дност! та пров{дност! манате р г ал у за Я можимл.а такоч парамитр1в БСЛ. Розроблено методику окисления внеси'лх опор1а га методику роэй'яяишя зворотньо!

задачЬ Значения пров!дност1 в зонх локалгзацП мхкротргс^н зв'я-зане з об'вшою конценграцгею во локон, 40 збереглися неруйноваки-ми.Це дае можлив1сть зробити ощнку реально! величини коефщген-ту армування в области э пхдвищегаш ризиком руйнування.

Теоретично ПрОс1НДЛ1 ЗОВО.Н& ВЗШЗМОД2Я ПОЛЯ ЕСП 3 П-П0Д1бН0Ю иагвдтною осер^дею та паралельного зовтшаЯ повэркнх розшаруван-ня у слабопровгдноцу середовищх.Тапгзнцхаль^а напружен^ ть елект-рично! складово! полл ВСП у никиьоиу кагпвлпос;.'ор1 визначена "двовим!ргеш однорхдним р!внянням Гельых'ольца. Напружен! сть власно-го поля ВСП зображена у виглядх раду Фур'е„Розглкнуто схеми занижения магн1 тного кола ВСП.що врахов^поть р1зну глибину розташуван-ня дефекту.Визначнно внесен! опори ВСП.

Установлена наявнхсть рхзних по значению та розташуванню максимум!в чутливостг ак'тивно! та реактивно! складаючих внесеного !мпеданса до розшарування у эалежнг>ст1 в:д добутку частота поля на провхднгсть иатерхалу об .

Глибина розташуванкя дефекту апливае на параметра ВСП знач-но б1льше,н1ж його розкрив.Град!ен'х чутлявостх до змхни- розкриву

на р!зних глибинах падае 13 зыеншенням добутку сдб .

«

П-подхбнлй ВСП в б1лып чутливим до р0зшарування,н1й ВСП осе-симетричного типу,його реакцхя менше залежить В1Д глибини розта-шування дефекту.

Здхйенено моделювання плоскопаралельного поля ВСП одношаро-вою полосою безыежних в напрямку У струмових ниток,розташованих на повзрхнх ыатер1 алу.Векторний повенщал поля нитки у провгдно-иу напхвпростор! визначен у вигляд!:

де Л -параметр перетворення Йур'е, В =/(дЗб.Ро ,

Рхшення (4) одержане у аналхтичному вигляд1 з використанням апроксимуючих виразхв.'

Для розрахункхв векторного потенщалу поля,формуемого вихо-ровиш струмами »як! утворюгаться в шар! ,40 прилягав до верх-ньо! гран! розшарування,необххдно знати величину Яг (тут зд!йсню-

еться моделювання розшарування вторинним даером поля) .Величина . Згприйнята пропорц!йною густинх вихорового стрелу у м!с-цх роэташування дефекту np:t йоп. в1дсутност! Ш%/

МФ0)1 >Де За -струм у нитках первинного дясерела поля, к -euni-ричний коеф1цгент пропорц1йностг, lM«jf = £/(20.+й) „де Q, =13,5 1/и

Визначено годографи ВСП, розтаяованого над (Уезперервним на-п1впростором та годографи гмпедансу,внесеного розшаруванняы • (рис.3).Проведено експериментальш досл{даення на фхзичних мо- •

У четвертому розд{л! зддйснрно дослхдження^ та розробленх метода цифрово! обробки сигжалгв.орхеНтованг на вилучення мо-дуляцхйного 1мпульсу з шуму.

йаводяться результата дослгддення статистичних характеристик сигналхв.Збирання данях здхйснювалось на взхрцях вуглець-

-вуглецевих композит!в р!зних модиф1кацгй "виргзаних" гз стгнок виробу на дглянках хэ значною шорсткхстр.ВСП являе собою корот-ку цмйндричну котушку дгаметром 1,8 мм.Вимхрявання проводились на частот1 $ =100 ЦГц.Найбхльшлй крок сканування - 0,25 мм. ,

Обробка результат!в показала,що послхдовност1 в1дя1кхв вмт-щують тренд,при х^ьому монотонний тренд б1ль'м властивий виОЬркам ,а коли в ни й - Х° .Аналгз в1дхил!в значень 1нвер<лй та сер!й в!д граничних значзнь при знхнекнх крока сканування дозволив Iдентиф1кувати наявн1сть монотонного тренду 13 зм1нами*пров1д-ност1 композиту,а коллвного - з впливом рельефу поверхш.Послх-довност1 Я0 I Х° стацгонарщ,в!ДЛ1Ки Р° вхдповгдають гауссоаому розпод!лу.

Визначений л!н1йнлй ймовхрностний зв'язок м!ж вхдлгками одно 1менних послхдовностей.обчислен! автокореляЦхйщ функц11.3 ви-користанням теореш Вхнара-Ххнчина значен! охцнки спектрально!

Рис.4.Спектральна (фур'а) цельность потужност! посл!довност! Я0.

Для сгладаування оц!нок,виходячи !з эагальних теоретичних положбнь, були вибранх х викорио?!« споктральн! в!кна Бартлетта, Х&геи.Параена.ГЕО та !х кореляхЦйн: аналоги.Найкргц'г результата одеряан! з використанням кореляц!йного в!кна Ханна.йаотосов'ша

процедура стягування вхкна.Визначеноспектральннй пгк.цо вхдпо-вхдае поверхневИ трхщшп .Цей пхк виявився стШшм при зм1нешп ширини В1кна,його потужшсть сщгаоеться вхдповхдно 1э змгною глибини тр1щипи^ ( для рис.4 9 = 0,65 мм).

Розглянутх питания вхдокремлеим сигнал1в.тр1щини та перекосу ВСП у режинх безперервного сканування.

Вюлрювання к1льк!сних,метричних характеристик шорсткост: ряду типгв вуглецевовмхщуючих композитов показало,що розподгл висоти П1К1В рельефа досить добре описуеться експоненцхальним законом.В основг запропонованого алгоритма,що в1Докремлюз пооди-нокг 1мпульси сигналгв тргщини та перекоса ВСП.лежить той факт, що змхна внесеного параметра ВСП а:д часу у. першоцу та другому випадках зД1йснюеться по рхзноыу.В умовах рхвномхрного сканування для трхцини,у период иаблтент, цз змгненнл описузться гауссовою кривою,для перекоса - експоненщальними залежностями.Розглянутх випадки непостгйно! швидкост! сканування.Оснсвнида операциями алгоритма дефектоскоп! I тут е :двократне диференщюваннц, посилення та обмеження по рхвню сигнала,його ррШкове кодування та хдентифхкащя за допомогою послхдовностно-комбхнащйно! схенл.

Виходячи 1з загальних теоретичних полояень,визначена мояли-вгсть I запропоновано використання для описування послхдовност! I ¡.¡пульс ¡в перекосу ВСП (шуму) 'модель яипадкового телеграфного сигналу.Одерясанх спектральн1 характеристики.Дослхдаена уточнена модель шуму.що використовуо^ "притягальну" кореляцхю вгдводу та пхдвода ВСП до поверхш матерхалу при перёкосг.ПроаналхзоЕанх варханти з експоненцхальним та р13ном1ршш розподхлом щхльностх ймов1рност1 значень нута М1Ж напрямком скацгвання та трмаллв до трхщини.Нааеденх спектральн1 (у базисх йур'з) характерно тики, якг е св1Дками,що у випадку рхвномхрного розподоу, характерного для композиту з нелрозорим покриттям.частотний диапазон вилучення сигналу 13 шуцу-звуяуеться.

Проведено логхчний анал1з модуляцхйних характеристик тргдин у композитних матер1алах.

Посл1Довн1сть вхдл1К1вГ внесеного сигналу перетворювться у двх дв1йков1 посл1довноот1 X I У вхдповхдно до знаку та величине у в1Дношеннх до порогу) швидкост! змпи сигналу на кожному дискретному кроцх сканування.На осн'овх агглхзу усхх можливгх

ком(5!нащй вхдаШв у дв1йков1й виборщ,визначенх булевх функщ!, що вхдповхдають наявност! дефекту та. характеризуются рхзним р1в-нем невизначеностх.Розрахован1 Хх спектрально характеристики у базис! Уолша.Показано,що ймав1рн1сть пропуску дефекта падае Ы аростанням числа вхддхкгв у виборщ. Наведенг, аналхтичн1 вирази * двовишрних (X » У) булевих функщй.описуючих процес дефекЛ>ско-хц! для чотирьох.л'яти,шести та семи Б1ДяШв у виборщ в проце-с± ! I сковг-ання по травкторхТ сканування.Проаналхзован^ питания реалхэацИ функцгй за допомогою комбхнащйних схем.програмованих лрг!чшх матриць,ыхкропроцесорних систем,наведений текст систем' но! програми.

Для анал1зу виборок з восьми I бхлып вхдлхк{в запропонова-лшй б1льш швадкодхючий алгоритм, оснований на дзслхдхеннх автоко-реляхц! функщХ £(Ч) ,що визначаегься рангом набору з булевих функхйй рхвнозначност! двох значень XI ,В1Докремленних одно В1д • другого 1нтер1»лом : ", -

т* ^(х1п®Хг-)Сгло(12), ы

де "Л -чиоло В1ДЛ1К1В у груш.що анал!зуеться.

Визначенх часов1 втрати.Вони дозвочяють "при робом ьпкро-процесора середньо* продуктивном! у реальному масштаб: часу , проводите сканувания з швидкостю порядка 50 мм/о (для виборки з 8 р1ДЛ1к!в) .Використання дев'ягого В1ДД1ка у набор! збхльшуе втратй машинного часу приблизно на 10-12$,десятого - на 9-1$ 1 так дал! по спадаюч1й залешостг•

Послхдовнхсть в1длхк1в XI визначена у вигляд! дв1йково! функх£1 (X) В1Д дискретно! координата (б) вздовя тразктор!! ска-нування Х(5) .Подаючи цю функцию у виглядх шшнома ЖегалкЬш сДцдартних функщ й ЗГ£($) :

Х<5)=Ф (6)

проанал!зували эначэння коефх^бнтхв Х^^) ,що являють собою j -т! пох!дн1 Х(Э) у чульов1Й точщ виборки.Полхном був обме-жений 16 доданками.Установлс :о,що для усхх р1Эновид!в симетричних модуляцЮшхх характеристик аначьння восьгоХ та дев'ято! похгдних 8бер1гаютьоя нульовими. ;

Дрсл*дае»й асиметрачн! характеристики,до вгдповЦають ншси-ду тр1!дини.при аначн!й аи1н1 коеф!щвнту асимегрП (в{д 3/11 до

I) зберхгаетьея нульовим значения восьмо! б1нарно! поххдноТ.На-бгр з 16-ти пох1Дних визначено як дв1йковяй вектор,знайдена ко-дова вгдстань С метрика по Хемхнгу) мхж векторами,що вгдповгда-гать рхзним Ссум1;кк::м) кугам нахилу тргциниЛз зб1льшенням нахилу кодова вхдстань зб1лыпуеться,що покращуе розргзняльну спромож-шсть методу.Наведена системна про^рама хдентифхкащI дефекту, визначенх часов1 втрати,як1 е мешиыи,чиы у попередньому випадку

Дослгдження дхадично* кореляцх! мгя булевими функцхями.що описувть послгдовн1 етапи сковзання вхкна по модуляцхйнхй крив!й, дозволили вццглптм максимум: корелящйних функцхй.що зберхгаюгь- * ся при спотвореннг иформащ! нав1ть бгльш Н1Ж у половин! дв!й-кових розрядхв виборки.обмежено! вгкном.Еиэначена ймов!рн1Сть

"просочування" М1Ж булевими функциями по роэрядая виборки з перешкодою. Так для сковзаючо! виборки з чотирьох розряд1в,при на-явностх перешкоди в двох з шк.ймовхрнгсть хибного спрацьовуван-ня знаходитйй у межах В1Д 0.088 до 0,28 вхдносно ймовхрностг виявлёння.цо прийнята за I.

Теоретично,шляхом перэтворення по йур'е модуляцхйно! характеристики, ца .одержана з врахуванням рочподглу густини внхорового-струму у середовищ1,визначена форма спектра поверхнево! тргпргаи. Цсй спектр вхдпоБгдае одержаному ран!ше по-експериментальнхй ви-борцх .Дослгджено вплив зм1н електрично! провхдност1,швидкодхючоТ . перходично! завада.що обумовлена рельефом поверхн1 композита (розташуванням дагуив волокон, "пропывок" пег трет1й координатх, тощо) ,на спектр.

Частотна характеристика логичного фхльтра.визначена у бази-С1 Уолша,перетворена у базис Фур'в (рис.5).Тут,як пром1жний,ви-Гр нористаний псрех1Д ихх

логичною та архфметич-гоо корелящ.йними фун-' кщями та теорема В1-нера-Х!нчина.,

Рис.5.Частогнг характеристики логичного фхльтру: 1-спектр Уолша, ¿-спектр Фур'в.

3 використанням критергя Неймана-Шрсона визначена ймовгр-нхсть виявленнятрщини у залежностг вхд ймовхрност: несправж-нього спрацьовування Ог(Оо) при поодинокоыу вюл рюванш .В1до-кремлення сигналу вгд завади (.перекгс ВСП) зд1йснюеться по 'Три-валостх 1х модуляцхйних хмпульсхв.Значениями«! =0,9 досягаетьсй» при значениях 0о не зще 0,1.

У п'ятому роздЬп наведан! результат« досл1даення автогеке-раторних перетворювачхв з параметричниыи ВСП. •■

Досидаенх Д1аграми зриву,коливнх характеристики та характеристики навантаження високочастотних триточечних перетворювачхв з р1зним пхдхмкненням резонансних контурхв.Максимальйу чутливхсть в областх аисоких значень добротностх мае емшсна I триточка з резонансною системою у виххдному кол1.Розширення дхапазону значень добротностх,у якому "'здхйснюеться вимхрювальний режим,досягайться при одночасному збхлыпетл коефхцхенту додат-нього зворотиього эв'язку (20-50%) по змхнному х глибини вхд'ем-ного зворотнього зв'язку по постхйному струму.При цьому спосте-р}.гаеться м'я^ке збудаення коливань.

Зб1льшення напрукеност1 до ступени,цо ихдповгдае критичному та початку перечапруженого режиму,збхльшуе стаб1льн1сть вимхрю-вально! схэми.Для схем.що використовують п1Д1мкнення коливноХ системи у коло керування,чи у коло додатнього звсротнього зв'яз-ку.б^льш характер« релейнх режими.

Теоретично,з анал1эом змгнних та пост1йуих складаючих стру-мхв та напруг,визначен1 рхвняння стацгонарного режиму базово! схеми авгогенераторного перетворювача.На п1.дстав1 цього визначена чутливхсть ампл1Тё'ДН0Г0 сигнала схеми до змхнення параметр!в оезонансного контура : .

о. Г&д-МШь. __ (7л

и/я, 2С1-к)Ко1о(^1.(<1)[2(Ми1!р)и<1а-^^^Шехр(аг£®-*и«а)] де , к-коефхщент додатнього зворотнього зв'язку,^-

-ефективн^сть ем!тера,I/ -вюадна колекторна напруга, Ев-ф1 ксо-ване амхдекня ка баах, Ица -автоматична змщення на е:« тер1 транзистора, Йа -опхр автоматичного змхщення; - функц11 Бесселл першого роду нульового та пиршого порядив; /?в-екв*валентний опгр параледьного контура з ВСП.

Проаналхзован} р1зн! варханти автоматично! в}дстройки зхд

впливу змгн лромгяку мхж робочим горцем ВСП та поверхнхсто ма-тергалу.Бгль'л широкий д1апазон вхдстрсйки характерний для схем, що використовують електрссмн1сн1 та електропотенщальнх давачг промхнку,яки поаднам з ВСЛ.Цо функцхю моясуть виконувати х р1з- < номанхтн! котушки.що працооть у Д1апазон1 В1Д сотень МГц до оди-гаць ГГц.При малих: розмхрах роботах ВСП., коли таке поеднання да-вачхв здхйснити важко,б1Лып дощльш схеми,основам на вим!ро-ванн1 тангенсу фазового кута внесеного гмпедансу.Запропонованх рхзнт варханти схем таких пэретзорювачхз.

У ряд г випадкхв при контрсшпиповерхневихдефектгв в вуа-лець-вуглецевих композитах,при структуро- та дефектоскопг! композите гид електрично провхдним покриттям використ.уеться дха- • пазон менших частот та низькодобротнх ВСП.Проведен: експеримен-тальнх дослхдаення показали,що для що! мети доцоьннм е вико-ристання автогенератор!в на А-дходах.

Докладно теоретично,з використанням ахвхвалентних схем,I . экспериментально досл1даенх вольт-амперт характеристики (ВАХ) А -Д1 одхв; коливн! характеристики та характеристики навантзлен-ня автогенераторних перетворжвачхв.Дослхдяенх 1х недонапруиенг та перенапруженх режими.Розглянуи способи дискретного та непе-рерэного керування параметрами ВАХ;дослхдаен1 пэретворювачх на керованих Д-дходах.Запропоновэ.ка схема термостайхльного автогенератора.

Теоретично х експериментально дослхджений двохчастотний автогенераторний перетворива'ч з' параметричними ЕСП.Одеряан! заразило зв'язують стацхонарш амплхтуди колизаьъ двох частот з параметра!.« контурх в.Визначенх умови вилучешл Д1Йсно1 та уяв-но! складових внесеного гмпедансу ВСЯ ка кратних частотах при-слабкхй (к4 0,2) кореляцх! М1Ж ниш.Запропонована схема двох-частотного перетворювача з.автоматичною корекцхем вплива про-

М1лку.. . .

У шостому роздШ розглянутх питания покращення- м?тродо-' Г1чних характеристик вихорострумових приладхв ояяхом вархацг! 1х структури.

11роанал13ован1 питания просторово-часготвдго х просторо-* во-часового вхдонрешення вимхрювальних канал1в-у високочастот-них дефектоскопах.Вякорлстакня двох-просторово об'еднаних ВСП

дозволяв завжди эберегти постхйною вхдстань ыхж вхдлхками сигналу. В схемах э використаниям одного реретворювача при часовому формувакнх сигналхв запиту В1дстань М1ж вхдлхками залегать вхд швидкос« перемещения зонду .При ручному скануваннг ця В1дста*#> зм1нюаться,цо вносить невизначенхсть у форьуваиня хнформащйно« го сигналу. * '

Проаналгзован! лоГ1чнх ситуахд!,що виникаить при дефекто-скопг! композипв.Розроблен! схеми визначеннягнформацт^них сиг-н&ив.Визначена схема комутацг I високодобротншс резонансних кон-турхв.Випробування прилад1в показали,що порхг чутливостх по гли-бинх поверхневог тр^ини с клад аз 0,2-0,3 мм.Дефектоскопу з прос-торово-частотним в1Докремленням каналхв властива бглыда чутли-, В1Сть (0,2 мм) ;дефектоскопу з просторово-часовим - бхльша точ-щсть при вимхраванщ глибини тр1щини йа рахунок кращого розв'я-зання вимхрювального та опорного каналхв.

Розглянугх способи та прилади.запропонованг для структуро-скоп:1,дефектоскоп11 та дефектометрхТ композипв.Уах пропозицх! захицен1 авторсышш'свгдоцтвами.

У сьбмому роздгл1 наведенх результата практичного викорис-тання розроблених прилад!в.

На основх проведених дослгдаень розроблено п'ять тип1В при-■ лад1в для структуроскоП11 х контролю фхзико-механ:чних власти-востей 1 п'ять приладгв ддя дефекта с кот I та дефектоиетрг! вуг-лецевовмхщуючих кошюзит1В.Дослгд*ення,проведен1 за допомогою цге! агхаратури в органхэахцях та на П1длризиствах показали нас-тупне.

На рдд1 вироб!в,з вуглепластик!в 1 органовуглепластккхв апостерхгаеться значний (до 40%,а 1нод! I вище ) розкид зиачень едектричио! пров1Дностх 6 .ав'язаний.у першу чергу.з непост1Й-ностю густини армуючо! вуглецевоТ тканини на рхзних д1лянках виробу.

Досл1даеннк аадехностх в вуглепластик!в рхзних тимв вхд 1х гущини,проведен! на маснв!(б!дя 90) специально зроблених (дяя анал!тичних вимгрювань) вз!рц!в,показали,що величина ста-тистичного вв'язку мхх цими параметрами в знаший м!рх заложить в!д структур« 1 температури технологично! обробки вуглецаво! тканини.Значения коеф!ц1внт!ь кореляц! I лежать в дхапазонх к

=0,56-0,99.Значний статистичний зв'язок спостер1гаеться míe те-плоф1Эичнимн характеристиками, зонрома коефгщентом теплопровхд-hoctí A i теплового лпяйного поширенняК , та 6 .Коефщгент корэ-ляц11 mí» усередненими значениями Л i б Сусереднення проводилось в межах napTíí взгрцхв даного типу, яг: правило п'ять цил!ндричних взгрщв) складаг» к =0,945.

У насладку прямих експеримент1в показано,що електрична про-В1дн1сть вуглепластик1Э зиргиальним чином зал ежить вгд об'емно! частки вуглецево! тканини в композии.Цим поясняться також i ви-сокх значения коефхщвнту корелящ1 6 з величиною унесення гаси (К =0,62-0,89 для píзних тишв композита) .

Прилади для дефектоскоп:I та дефектометр:I мають piaHi робо-4Í частота ( В1Д 60 до 370 МГц у залежиостх в!д призначенпяприла-ду i типу композита), вгдргзняэться структурной органхзацгвю,режимом сканування первинного перетворювача.

Прилади,що працоять у режимг ручного*сканування з часовим-формуванням гмпульсхв запиту,мають nopir чутливостг по глибинх поверхнево! тр1щини - 0,2-0,3 мм у' залеяностх вгд рхвня шорсткос-ri повертп.В приладке з меаангчним i komSíноваякм скануванням, з формуванням mitok шляху по траекторх! перем^ення зонду nopir чутливостх зменьшуеться до 0,1-0,2 км.Тут здхйснена бхльш складна обробка хнформацх! по алгорктмах,що orneará виде,за допомогою вбудовано! мхкропроцесор'но! система ( в приладх з механхзовашш сканування?.!) чи э використанням персональной E0Í4 (пряйад з ком-бгнованим сканування.))„ ' ■

■Розроблевд прилади для виы1рювання концзнтращ! дрхбнодис-персного графхту в кускових пробах графгтово! руди безгосередньо в кар'вр1.Робоча частота =76 !1Гц.Д!апазон вимхрювань починасть-ся з 1% вм1щеншх графхту у взхрцях руди.Провхднхсть руди з позначною волог1Сти,1цо'вже пхдлягаз технологхчнгй переробцг, склада® декглька оц:1ннць. См/и i вище.

Розроблеш та виготовлент прилади,методики контролю впро-вадженх в оргамзащях та на п1дпривмствах,в основному.машинобу-Д1ВНйго проф1лю.Шдтвердауюч1 це документ наведен: у додатку , дисертацх1.

висновки

1.3 використаниям методу кхнцевих р^зниць розраховага годографи накладних ВСП осесиметричного i прямокутного тип1В,розташованих над области середовицл. з вергикальними до зовн1шньо! поверхн?! шарами ( кромка виробу) .Визначен1 зале»ност1 ^несеного активногоv опору ВСП В1Д коеф?Ц1внту армування та вхд кута повороту прлмо-iqtthoI рамки вхдносно подовжньо! oci анхзотрош! композита.

Проведене однорхдно-аизотропне еквхвалентування кусково-лх-шйного композита у пол1 прямокутного ВСП.Отриманх аналхтичн! ви-рази для приведених провхдностей ортогрогаого Т1ла,модулящйн1 характеристики подовжньо! пров1Дност1.

Запропоновано метод обчислення приведено! провхдност1 шарува-тих середовюц з вхльним кутом "виходу" шар: в ка зовншню поверх. нв.Визначена методика обчислення внесених опорхв ВСП.

2.Теоретично,э використ&нням методу кхнцевих р1зниць,та експери-ментально визлачена форма активного та реактивного мидуляцхйних iuqys'bciB для перпендикулярно! i нахилено! трхщини у структурно--aHisoтройному ыатерхал1,а також i! змхна в залежност1 вхд кута нахилу,геоыетричних параметрхв тр1щини,часг'0ти поля.

Отриман! аналхтичш залежное« ,що описують в а-, ив област1 з б:льш високою концентрацхею м:кротр:щин на приведену провгдн:сть середовища у долх "накладного ВСП.Дана методика обчислення внесе-* них onopiв,методика виршекня эворотньо! задач:.

3.Теоретично визначенх залежностх внесених onopiB ВСП з П-под1б-ною феритовою осер-дею,що розтапований понад слабопров:дни:л материалом з розшаруванням, вхд едектромагн!тних та геометричних пара) метрхв систеыи ВСП-д^фехтний вир1б.Установлено наквн1сть максимумов чутливост! активно! та реактивно! складових 1мпедансу ВСП до розшарування у эалежност! В1Д добутку частоти поля на провхд-н1сть uaTepiaoy.

Теоретично,шляхом моделювання розшарування вторинним дкере-лом поля,вианачен1 внесен! опхри для одношарово! полоси струмо-вих ниток.що лежать на повэпхн! иатер{алу.

4.Проведен! статистичн! дослхдгення посл!довностей еквхдистантних (крон 0,25 ш i гзнле) по траектор1! сканування в!длШв внесених

опорхв ВСЯ.Обчислен! кореллц!йн1 функцх!,визначенх иц1нки спек-, трально! (Оур'в) щ1льност1.Вид1лений спиктральний пгк.то вгдпо-в!дав поверхнев!й тргдин!.

Запропоговано алгоритм,що дае можливгсть вгдокремити пооди-нок! 1мпульси трхщини I перекосу .Для описания сигналхв перекосу ВСП при безперервному скануваши застосована мод1фхкована модель випадкового толеграфного сигналу.

Запропоновано метод дефектоскопЛ, оснований на створеннх ро-дини тестових щ>дуляцШнмх характерно тик, предсТавлених у виглядг б1нарних посл1Довностей.Визначен1 булевх функц11,що описують прочее дефектоскоп:I,розрахован1 !х спектри Уолша.Ддя аналхзу значно-го числа В1ДЛ1К1В запропонован1 також бгльш швидкодхпчг алгоритш, що використовують кореляцхйнг та спектральнг перетворення передних б:картах посладовностей вхдлхкхв та булевих функвдй в процесх сковзання виборки вздовж модулящ йно! криво!.

Теоретично визначена форма спектру йур'з.поверхнвво1тр1Щини, та вплив на нього змш електрично! провУдаостг ,ивэдкодгпчих перх-одичних га випадкових завад,обумовлених рельефом поверхн! кото-зиту.Частотна характеристика логхчного фгльтру.щопобудованаЕ оа-эисх Уолша,перетворена а базис Фур'е,показана II зхдповхднхеть спектру тр1щини.

3 дакористанням критерхю Нёймана-Щрсона визначена йловхр-шеть знаходаення тргцини у залеяностг В1Д ймовхрност1 помилково! тривоги.

6.Теоретично I експериментально дослхдаенх високочастотнх три*-точечнх автогенераторнх перетворявач1;перетворювачх на негатронах А -типу.Влзначенг рхвняння стафонарного резшцу.Всебхчно до-слхдженх' вимхрювальнх релш#и в широкому диапазон змхн добротнос-Т1 ВСП.Запропонован1 ргзнх вар1анти автоматично! корекц!I впливу ЗМ1Н промхжку для накладного ВСП.

Проанал13ован1 питания просторйво-частотного х 'лросторово--часоЕого вхдокремлення вданривальних каналхв у високочастотних вихорострумових дефектоскопах.

7.На. основх проведение доелдаень розроблена низка тишв прила-Д1В для структуроскош I I контролю ф13ико-механ1чнщс «зластивостей КОМПОЗИТ1В ,що вмхщують вуглець.

Численнх вим1рювання &а реальних. виробах дали мс:глив1сть ви-значити щру несталостг властивойтей виробхв вздовя просторових координат;доведена наявнхеть тхеного статистичЪгого зв'язку аЫ електричноо провхднхстп вуглёпластикхв р1зшх типхв та 1х.густи ною,теолсфгзичними характеристиками,об'змним вмщениям вуглецеви*

волокон. .

Розроблена низка тигнв дефектоскопхв.що працюють в режиме« ручного,механхзованого та комб:нованого сканування.

Для корекц:1 впливу заважаючих фактор:в створен: метода,основан! на Eapiaqi I структури приладхв,цифровой обробц: 1нформ^|-ц:1 за допомогою вбудованих обчислювальних схем,м:кропроцесорх в персональних НОМ.

3 використанням мэнокристалгв нап1впр0в1дник1в досл1джен1 особливост1 вихорострумових вшлрювень в дхапазош низьких про-вхдностей.що мають практичне значения для композит:в.

Розроблен: прилади та методики контролю впровадаен: в орга-н!зацгях та на пгдпрлзьствах. переважно машинобудгвного профх-лю.Шдтвердауюч1 це докумзнти наведен:- у додатку дисертац:!.

Список опубл:кованих наукових роб:т,в:дображаючих основн: положения дисертац:it.

1.Хандецький В.С.Цифровая измерительно-информационная техника.--Днепропетровск: Днепропетровский гос. ун-т,1985.-91 с.

2.Хандецкий В.С.Разделение измерительных каналов в высокочастотных •вихретоковых дефэктоскопах//Дефектоскопияг-1989,-1К>-С.40-46.

3.Хандецкий В.С.Логический анализ модуляциоюг.тс характеристик трещин в композитах//Дефектоскопия.-1991.-№12.-С.48-Ь7. ,4.Хачдецкий В.С.Выявление слоев с повышенной концентрацией микротрещин в углеродсодержацих композитах вихретоковым методом // Механика композитных материалов.-1992.-№6.-С.741-749. Ь.Хандецкий В.С.Влияние расслоения слабопроводдадего композиционного материала на параметры вихретокового преобразователя с

' плоскопараллельньм полем // Дефектоскопия.-1993.-)?12.-С. 32-40.

6.Хандецкий З.С.Аналис» сигналов модуляционных вихретоковнх дефектоскопов с использованием двоичной логики // Известия ВУЗов. Приборостроение. -1992. -)Я0„. -С. 46-53.

7.Хш1децк:1й B.C. Вихретоковая структуроскопия углеродсодержшцих композитов на кромке образца // Механика композитных материалоа -1994. -JH. -С. 274-282.

Б.ХандецкиП В.С.Вихретоковая дефектоскопия трещин в структурно--агазотрогопос материалах // Техническая диагностика и неразру-саю-^иа контроль.-*<)94.-»2.-С.22-2Ь.

Э.ХандецкиЯ B.C. Аппроксимация характеристик А -диодов, как но-

линейных элемзнтов автогенераторных измерителей // Приборостроение-Шив :TexHÏка.-I93I.-Вып.31.-С.82-85.

Ю.Хандецкий В.С.Вихрехиковый контроль поверхностных трещин в углерод-углеродных композитах //Технология.-1967.-И.-С.74-60. И.Хандецкий B.C..Серебренников С.В.Автогенераторный преобразователь для контроля слабопроводяпщ материалов // Дефектоскопия.--1984.-№8.-С.№16-21.

12.Хандецний B.C..Гречка А.Т.Спектральная диагностика сплошности углеродсодержащих композитов //Механика композитных материалов.--1989.-№5.-0.922-924.

13.Хавдецкий B.C. .Сёребренников С.В.Особенности вихретоковых измерений удельной электрической проводимости слабопроводацих композитов //Измерительная техника.-1990.-МО.-^С.39-41.

14.Хацдецкий B.C.,Гречка А.Т.Цифровая фильтрация при автоматичес- . кой дефектометрии треиуш в композиционных материалах // Известия ВУЗов. Приборостроение. -1990. -M2.-C.4I-4S.

15.Хандецкий B.C.,¡Маркович В.А.Расчет методом сеток внесенных параметров вихретоковых преобразователей,расположенных над струк-турно-ащзо.тропным материалом//Дефек,?оскопия.-I99I.-№2.-С.60-68. Хб.Хандецккй В.С.,Серебренников С.Д.Вихретоковый измеритель удел-ной проводимости угпеш1астиков//Дефектоскопия^1992г-И.-С.46-51.

17.Хандецкий B.C.,Серебренников C.B.Расчет эквивалентной провод.*— мости вертикально-слоистой среды в поле прямоугольного вихрето-кового преобразователя // Дефектоскопия. -1992. -'М. -С .'44-55.

18.Хавдецкий B.C. .Сопильни^ A.B. .Гречка А*Т.Обнаружение поверхностных трещин в углеродсодержащих композитах//Дефектоскопия.-1994--№2.-С.47-57.

ДЭ.Флоров А.К. Дандецкий В.С.ДвухкойЧурная система для электромагнитного контроля электропроводности сред // Известия ВУЗов. Приборостроение.-1978.-Ю.-С.5-9. . ,•

20.$лоров А.К.Давдецкий В.С.Измерение индуктивности ВТП в непрерывном ВЧ диапазоне//Изэ. ВУЗов. Приборостроение. -I93Q-.Ï9-C. 12-16.

21.Арш Э.И..Твердоступ Н.И. Давдецкий B.C.Особенности построения автогенераторных измерителей на А-диодах // Измерительная техника . -I98I. -1Я. -С. 53-56.

22.2 л о ров А. К. .Хандецкий В.С. Повышение чувствительности двухкон-турных кварцевых автогенераторных измерителей // Известия ВУЗов. Приборостроение.-1931.-№6. -С.21-25.

23.Арш Э.И..Серебренников С.В.,Хандецкий B.C. Анализ измерительных режимов трехточечных автогенераторов.с различным включением резонансных контуров //Измерительная теяника.-1982.-№9.-С.40-41,

24.Серебренников С.В..Хандецкий В.С.Исследование диаграмм сры^а измерительных автогенераторов с контуром в цепи управления // Приборостроеше-Ки1®:Техмк&.-1982.-Вып. 33. ^С. 100-104.

' 25,Серебренников С.В.Дверцоступ Н.И.,Хавдецкий В.С.Управление ВАХ А-типа для коррекции характеристик измерительных автогенераторных преобразователей // Метрология.-1983.-№10.-С.43-^18. '

26.Серебренников С.В.Дандецкий В.С.Сопоставление метрологических характеристик АГП с различные включением резонансных контуров // Приборостроеше-Ки$в:Техн1ка.-1983.-Вш.35.-С.52-56.

27.Сопильник А.В.Дандецкий В.С.Электропотенциальная отстройка от изменений зазора и перекоса в приборах вихрвтокового контроля углепластиков // Дефектоскопия.-1990.-№7.-С.28-35.

28.Серебренников С.В.Давдецкий B.C..Дряпико Н.К.Анализ чувствительности автогенераторных датчиков//Метрология.-19'Л .¡¿Яг-С.48-58.

29.Ссгоцьник А.Б.,Хаццецкий B.C..Комарова Я.П.и др.Измерение глубин'ц трещин в углеграфитоьых композитах/Д1Т0.-1989.-№3.-С.93-104.

30.Редько В,И.,Сопильник А.В,,Хандецкий B.C.-и др. Неразрушавдий контроль фиэико-механических характеристик углеграфитовых компо-

' зитов // Техника,экономика,инфор1ация.-19ЙЗ.-Кб.-С.95-105. ЭГ.Сопильдак А.Б.,Тзерцоступ Н.И..Хандецкий B.C. v др.Резонансный измеритель магнитной проницаемости с коррекцией динамических погрешностей // Измерительная техника.-I987.-S9.-С.50-Ь2.

32.Серебренников С.В.,Сопилькик А.В.,Хандецкий В.С.Двухчастотный автогенераторный преобразователь на негатронах А -типа // Извес-

' тия ВУЗов.Радиоэлектроника.-I984.-№1.-С.89.

33.Арм Э.И..Лейзерович А.Г.,Хандецкий B.C. и др.Авто"енераторный ыногопараметрический измеритель // ПТЭ.-I W.-if6.~C. 179.

34.Хацдецкий В.С.Выделение сигнала дефекта из щума при динамическом вихретоковои контроле изделий из композитов // Техническая диагностика и неразрушапздй контроль.-199Ь.-№2.-С.36-43.

35.А;с.*в13229 (СССР) Ш С Э1/У27/02/ Арш а.И.,Хандецкий В.С.--Опубл. в БИ »10,1561. . ',;

36.A.c.*в94550 (СССР) ШИ б 01//27/90/ Хандецкий B.C. ,Сошш>ник А.В.,Пеньков А.П. - Опубл. в ЬИ М8,1961.

37.А.с.>907464 (СССР) 1КИ 6 01 //27/32/ Ара Э.И..Хаддецкий Ь.С.,

Серебренников C.B. - Опубл.- в БИ »7,1982.

38.А.с.»907485 (СССР) ШИ G01 ЙЗЗ/16/Арш Э.И. .Хандецкий B.C. -

- Опубл. в БИ »7,198?..

39.А.с.»938Н6 (СССР) МКИ G 01 У27/02Давдецкий B.C.,Серебренников C.B.- Опубл. в БИ №23,1982.

40.А.с.»9Í0I09 (СССР) ЩИ б OI V3/26/ Арш Э.И. .Хандецкий B.C. -

- Опубл. в БИ »24,1982.

41.А.с.»953602 (СССР) МКИ G OI R 33/00/Арш Э.И.,Хаедецкий B.C., Серебренников C.B. - Опубл.в БИ №31,1962.

42.А.с.»987491 (СССР) МКИ в 01 Л/27/02/Арш Э.И.,Хандецкий B.C., Коваленко Р.П. - Опубл. в БИ SI,1983.

43.А.с.$987551 (СССР) ЩИ G0IV3/I0 Арш Э.И. .Хавдецкий B.C., Серебренников C.B. - Опубл. в БИ №1,1983.

44.А.с.»998938 (СССР) ЖИ Ö-OIW27/90/Арш Э.И. .Редько В.И.,Сопиль-ник A.B..Хавдецкий B.C. - Опубл. в БИ #7,1983.

45.А.С.ÍÍI000892(СССР) ЩИ G 01 //27/9Э/Лрт*З.И..Редько В.И..Твердо ступ Г.М.,Хандецкий B.C. - Опубл. в БИ Ж, 1983.

46.А. с.№1022041(СССР) МКИ GР 1^27/90/ХавдецкиЙ В.С.-Опубл.в БИ 21,8а

47.А.с.Щ030972 (СССР) ЖИ G 0311/00/ Арш Э.И. .Хавдецкий B.C., Серебренников C.B..Твецдостул Н.И.-Опубл. в БИ В27,1983. •

48.А.с.№1099269 (СССР) МКИ G ОХА^/ЭОДандецкий B.C.,Редько В.И., Серебренников C.B. - Опубл. в БИ $23,1984.

49.А.с.»И73295(СССР)МКИ'60Ш7/90ДандецкяЯ В.С.-Опубл.в БИ 30,85.

50.А.с.»1206676 (СССР) ЖИ G OItf 27/72Давдецкий В.С.,Канутмков

B.П. - Опубл. в БИ »3,1986. /

51.А.с.»1260835 (СССР) ШИ G 01 А/27/90Давдецкий В.С.,Асташонок

C.И.,Редько В.И. и др. - Опубл. в БИ I? 36,1986.

52. А. с. »1308885 (СССР) ШИ & 01А/27/90Далдецкий B.C. ; Гречка А.Т.,-Комарова Л.И. и др. - Опубл.в БИ 1*17,1987.

53.А.с.»1308С87 (СССР) ШИ. &01А/27/90Дандецкий В.С.,гФлоров А.К., Редько В.И. и др. - Ощгбл. в БИ »17,1987.

54.А.с.»1388779(СССР)М{И60Ш7/90/Хандецкий 0.С.-Опубл!в БИ 14,88.

55.А.с.№1449890 (СССР) МКИ G0IW27/90/XaiweqKHff B.C..Сопильник А.В.,Рябичев О.Я. и др. - Опубл. в БИ »1,1989.

56.А.с.№1629830(СССР)ЩИб01Л/27/8бДаедецянЯ В.С.-Опубя.в БИ 34,90. 67.А.с.№1647376 (СССР) МКИ G 01N 27/90Давдецкий B.C.,Гречка А.Т.-

- Опубл. в БИ »1,1991.

58.А.с.№1688209 (СССР) мСИ G OIR33/00/Серебренников С.В.,Хандец-

кий B.C. Лвердоступ H.И. - Опубл. в БИ N40, 1991. 59.А.с.N1770888 (СССР) МКИ 001N27/90/ Хавдецкий В.Су - Опубл. в Ш N39, 1992.

Аннотация Хавдецкий B.C. Методы вихретокового контроля углеродсодержЬдйх композитных материалов.

Диссертация (рукопись) на соискание ученей степени доктора технических наук по специальности 05.11.13 - приборы и методы контроля и защиты окружающей среды,веществ,материалов и изделий; Национальный технический университет Украины "Киевский политехнический институт", Киев, 1995.

Защищается 70 научных работ,в том числе 25 авторских свидетельств, которые содержат теоретические исследования проблем вихретокового контроля структурно-анизотропных слабопроводящих материалов, бездефектных и дефектных,а также результаты экспериментальных исследований. Предложены методы идентификации дефектов,коррекции погрешностей.Осуществлено промышленное внедрение методов и средств.

Annotation Khandetsky V.s.Methods of eddy current testing for carbon composite materials.

Doctoral technological sciences dissertation by speciality 05.11. 13-instruments and methods for control and defence of nature,matters,materials and articles;the National Technical University of Ukraine "Kiev Polytechnic Institute",Kiev,1995. Khandetsky V.S. defends 70 scientific works including 25 autors certificates which contain the theoretical investigations of the eddy current testing problems for structure-anisotropy low conductivity materials,perfect and defective.as well as the experimental results.The methods of defects identification and errors correction are suggested in this thesis.The industry realization of the created methods and instruments was realized.

KjdomobI слова«

вуглець,кошюаит,вихорострумовий перетьорювач.дефектоскоп 1 я.