автореферат диссертации по обработке конструкционных материалов в машиностроении, 05.03.01, диссертация на тему:Интенсификация процесса прессования древесностружечных плит в установках беспрерывного действия

кандидата технических наук
Ганцюк, Владимир Михайлович
город
Львов
год
1996
специальность ВАК РФ
05.03.01
Автореферат по обработке конструкционных материалов в машиностроении на тему «Интенсификация процесса прессования древесностружечных плит в установках беспрерывного действия»

Автореферат диссертации по теме "Интенсификация процесса прессования древесностружечных плит в установках беспрерывного действия"

> ЛШІІСТЕРСТВО ОСВІТИ УКРАЇНИ

с

^ УКРАЇНСЬКИЙ державшій лісотехнічний університет

ч

На правах рукопису

ГАНЦЮК

Володимир Михайлович

уЙ'&[

ІНТЕНСИФІКАЦІЯ ПРОЦЕСУ ПРЕСУВАННЯ ДЕРЕВИННОСТРУЖКОВИХ ПЛИТ 'В УСТАНОВКАХ БЕЗПЕРЕРВНОЇ ДІЇ

Спеціальність 05.03.01. — «Процеси механічної обробки, верстати та інструменти»

А и т о р е ф е р а т

дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук

ЛЬВІВ — 19 9 г,

Днсертгшсзо с рукопис.

Робота виконана в Українському державному лісотехнічному університеті

Наукові керівники: академік АНТК, доктор технічних наук.

професор - Гірник Микола Лукіч

кандидат фізико-математичних наук, старший науковий співробітник -Соколовський Ярослав Іванович

Офіційні опоненти: доктор технічних наук,

професор - Іноземцев Георгій Борисович

кандидат технічних наук,

■ доцент - Бехта Павло Антонович

Провідна установа: Державний університет “Львівська політехніка”

Захист дисертації відбудеться 996р. о /У год. на

засіданні спеціалізованої вченої ради Д 04.03.01 при Українському державному лісотехнічному університеті за адресою: 290057, Львів-57, вул. Чупринки, 103

З дисертацією можна ознайомитися в науковій бібліотеці УкрДЛТУ.

Автореферат розіслано

■Ж

" З^ЙІ*^996р.

Вчений секретар .

спеціалізованої вченої ради, професорі

Прокопович

з

Вступ

Лкіуальнісіь іемн. Інтенсифікація виробництва, розробка та впровадження енергоощадних технологій на підприємствах деревообробної галузі є однією з головних умов успішної реалізації програми розвитку країни і вимагає прогресивного переоснащення усіх виробничих структур лісопромислового комплексу. У вирішенні цієї програми значну роль відіграють вдосконалення та розробка нових прогресивних технологій виробництва деревиїіностружкових плит. На сьогоднішній день найбільш поширеним є спосіб пресування ДСП в одно- і багатоповерхових пресах періодичної дії. Впровадження результатів великої кількості наукових робіт і практичного досвіду дало можливість вдосконалити виробництво ДСП в установках періодичної дії. На даний час резерви підвищення продуктивності в таких конструкціях майже вичерпані. Для подальшої інтенсифікації процесу виготовлення деревинностружкових плит з покращеними показниками якості, значним заощадженням енерговитрат і зменшенням матеріалоємності найбільш перспективним є створення нових прогресивних технологічних ліній з використанням пресового обладнання безперервної дії. Вдосконалення технології безперервного пресування деревинно-етружкових плит і впровадження ії у виробництво стримується в першу чергу обмеженністю теоретичних та експериментальних досліджень взаємозвязаннх процесів тепдомасообміну і кінетики твердіння в'яжучого п умовах інтенсивних гідробаротермічних навантаженнях на деревинноетружковий пакет. Тому теоретичні дослідження і практичні рекомендації інтенсифікації пресування деревинностружкових плиг на установках безперервної дії є актуальними і мають важливе народногосподарське значення.

Мета роботи. Розробка інтенсифікованих режимів безперервного пресування ДСІІ та створення інженерних методів їх розрахунку.

Наукова новнзна. На основі термодинаміки необернених процесів сшіїезопано нову просторову нелінійну модель зв'язаного тепломасообміну для пронесу безперервного пресування-ДСГ1 з одночасним врахуванням границі фазового переходу і об'ємних параметрів, кінетики твердіння в'яжучого та особливостей пресування в установках безперервної дії; розроблено ефективні алгоритми для розрахунку температурно-вологісних полів стружкового пакету, тиску парогазової суміші, концентрації в'яжучою, часу і швидкості пресування; виявлено вилив основних техноло-іічішч факторів на показники міцності плит; розроблено інтенсифіковані режими безперервного пресування деревинностружкових плит.

Практична значимість і реалізація процесів досліджень. Розроблено інженерні методи для розрахунку взаємозв'язаних процесів тепломасо-Гіеренесення і твердішій в'яжучого пр‘и безперервному пресуванні струж-ково-клсґіовоіо пакеїу; розроблено ініенсифіковапі режими пресування

деревинностружкових плит на установках безперервної дії, які дозволяють зменшити час пресування і підвищити міцність плит. Запропонований спосіб безперервного пресування дозволяє зменшити енерговитрати па 1218% в порівнянні з існуючими способами пресування плит періодичним способом. Результати . роботи' використано для технологічного налагодження та апробації лінії безперервного пресування деревинно-стружкових плит на лісокомбінаті "Осмолода" і розробці технічного завдання для проектування технологічної лінії. ■

Дисертаційна робота виконана в рамках держбюджетної тематики УкрДЛТУ (“Розробка і створення нових класів деревинних композитних матеріалів на основі автоматизованих енергоощадних технологій”, 1995 -1997рр., ДБ 36.12.95).

Основні положення, які виносяться на захист. Тримірна нелінійна модель зв’язаного тепломасоперенесення в процесі пресування деревин-ностружкових плит в установках безперервної дії з одночасним врахуванням внутрішніх об'ємних коефіцієнтів, грашші фазового переходу, кінетики твердіння в'яжучого.

Інженерні, методи та алгоритми для розрахунку топології параметричних температурио-вологісних полів стружкового пакету; тиску парогазової суміші; кінетики твердіння і концентрації в'яжучого; часу і швидкості пресування. '

Експериментальне обгрунтування залежностей розподілу парогазової суміші і температури в' стружково-клейоЬому пакеті при безперервному пресуванні, та визначення впливу основних технологічних факторів на показники міцності деревинкостружковнх плит.

Інтенсифіковані режими пресування деревинностружкових плит в установках безперервної дії. ' .

Апробація роботи. Основні результати роботи обговорювались на:

- науково-технічних ■ конференціях УкрДЛТУ і наукових семінарах

кафедри автоматизації виробничих процесів, електротехніки і теплотехніки (1992-1996 рр.) '

- технічних семінарах Проектно-конструкторського технологічною інституту (Івано-Франківськ, 1990-1995рр.) '

- науково-методичній конференції "Нові інформаційні технології підготовки інженерів технічних вузів" (м. Черкаси, 1996р.)

- міжнародних конференціях "Інтенсифікація технолог ічних процесів'в деревообробній галузі" (Гановер, 1993р.); "Зарубіжні інвестиції в економіці України" (Лондон, 1995 р ).

Розробки дисертаційної роботи демонструвались на НДИГ України (1993р.) і відзначені срібного медаллю.

Публікації. Основні положення роботи опубліковано в 2 монографіях, 9 наукових працях. Отримано одне авторське свідоцтво.

Структура та об'єм роботи. Дисертаційна робота складається із всіупу, 5 розділів, висновків і списку використаної літератури і викладена на 140 листках машинописного тексту, містить 25 рисунків і 10 таблиць. Бібліографічний список включає 137 найменувань.

Зміст роботи.

У вступі показано актуальність досліджуваної проблеми, сформульовано мету і основні положення, які виносяться на захист. Викладено наукову новизну і практичну значимість отриманих результатів. .

У першому розділі проаналізовано сучасний стан в області інтенсифікації процесів пресування деревинностружкових плит в Україні та за рубежем. Наведено критичний огляд теоретичних та експериментальних досліджень тепломасообмінних і деформівних процесів при кондуктив-ному нагріванні деревинностружкового пакету. На основі аналізу різних способів пресування деревинностружкових плит обгрунтовано можливість подальшої інтенсифікації цього процесу в установках безперервної дії. Виходячи з цього, сформульовано задачі досліджень. .

У другому розділі на основі загальних положень термодинаміки необернених. процесів розглянуто теоретичні передумови сумісного моделювання тепломасообмінних процесів і кінетики твердіння в'яжучого з врахуванням особливостей фазового переходу і внутрішніх теплофізичних параметрів у тримірній постановці для капілярно-пористих тіл.

У третьому розділі па основі узагальненого підходу моделювання тепломасообміну капілярно-пористих тіл обгрунтовано і синтезовано фізико-магематичну модель зв'язаного іепломасоперенесення, кінетики твердіння в'яжучого для пресування деревинностружкових плит безперервним способом. Наведено інженерні методи для розрахунку технологічних параметрів досліджуваного процесу.

Складність і взагмозв'язанність фізико-хімічних процесів при пресуванні деревинностружкових плит, особливості гідравлічних і гідротермічних характерне!їж сгружкового пакету, суттєва нелінійність і анізотропія його теплофізичних і фільтраційних характеристик, залежних від вологості, температури, густини, структури плити та інших факторів обумовлюють важливість розробки і аналізу фізико-математичного моделювання для процесу пресування. В роботі синтезовано просторову фізико-матемагичну модель з одночасним врахуванням внутрішніх коефіцієнтів тепломасообміну, границі фазових переходів, а також зв'язку вологи з маїеріалом і кінетики твердіння в'яжучого для розрахунку топології темпсрагурно-нолоїісних полів, гіароіазового тиску і часу пресування деревинностружкових плит в установках безперервної дії. Вважаємо, що рух пароповітряної суміші в пакеті описується законом Дарсі; передача тепла здійснює і ься конвективным перенесенням пнрої азової с>міші, тепло-

провідністю пакету і за рахунок фазових переходів. Стружковий пакет моделюється трансверсально-ізотропним тілом з віссю ізотропії, перпендикулярною до пласті плити. Оскільки стружковий пакет знаходиться між металевими стрічками безперервного преса, які рухаються з швидкістю V в площині пресування, то введені рухомі системи координат '

Х,=Х; Уі’УЛЧ; 7г7.-\[.

В наступних викладках індекс "1" опушено. Сформульована модель являє собою крайову задачу і представлена у вигляді взаємозв'язаних нелінійних рівнянь в часткових похідних. .

1. Рівняння нерозривності для водяної пари

л£й>* ¿( Ы Ь«

д! V ОХ ) . ¿У )

д( ■КП7Щі,х,у,$\ ЛІ 1У1/ (1 ,.00 (І)

+ ~ГР°"~~ 1--------тйі

дт\ V д г ) ді ді

2. Рівняння перенесення енергії

+(св * (<•„ + 2« ^:У-1,

+РвР.^+АГ„А/р(Л.( 1-/7)^, .

£?Г б/

^ГпПл У('пРп

де (у = --ИІ-Л-; ь, =--ІЇА-'І.

2Я. 2Д „

3. Рівняння фазових переходів

~ Єі [-/ч('’„ - л,„(ф(")- р.. < !’г,лп

■11, и>0, де У (Iі) = 1

І о, и-о

4. Рівняння реакції івердіння в'яжучого

дв{і,х,у,г)

(1 -в)/(Га,С,М), в<вя(Тлхл

(вЛТ«)-в)АЪ,Сс,М). в„ ¿вівм 0 9>вк(Тл).

5. Рівняння зміни концентрації в'яжучого

СІР

¿>Сс(і,х,у,г) _ сИ :

Мрп(\-П) дІ 0.

*и *Л< 0

ду

дУ

ду

йО.

6. Рівняння стану для пари Р Я ) ~ Рп

7. Рівняння для тиску неконденсованих газів Р,- = іпах(0, Р, - Рпи х пііп(Тк, х, у, /))).

8. Початкові умови '

Т(0.х,у,г) = Т„(х,у,2), и(0,х,у,г) = Щх.у.г),

Сс(0,х,у,г) = СДх,у;г); 0(0,х,у,г) - во(х,у,г); Р«(0,х,у,г) = Р„„(х,у,7).

9 Граничні умови Тв,[0,і5],у,г) -- Т,(і),

дх

Р„(І,х,Іл,2) * Р,- = *,М) =

*,, = о, +і>Г = о.

<?у дг Г

(5)

(6)

(7)

(8)

(9)

Таким чином, запропонована модель разом із записаними в найбільш загальному вигляді крайовими умовами за наявності відповідних теплофізичних характеристик дозволяє розрахувати основні технологічні параметри у всьому об'смі деревииностружкового пакету в різних режимах безперервною пресування. Оскільки аналітичний розв'язок системи (1)-(?) з описаними крайовими умовами (8)-(9) є досить складним, то її чисельний

розв'язок отримано методом скінчено-різницевої апроксимації рівнянь рівномірно-просторової сітки з реалізацією явної схеми.

Четвертий розліл присвячено експериментальному дослідженню впливу основних факторів пресування на розподіл гілробаротермічних полів у пакеті і якісних показників плит. Наведено опис методики досліджень та лабораторної установки, а також системи вимірювань та реєстрації парогазового тиску і температури в у мовах пресування.

З метою практичної апробації запропонованих теоретичних методів розрахунку гідробаротермічних полів у процесі безперервного пресування деревииностружкового пакету описано методику вимірювань параметрів процесу та наведено експериментальні дані. Однак, знання кінетики полів температури, парогазового тиску, вологості і ступеня твердіння в'яжучого не дозволяє кількісно прогнозувати.з достатньою точністю такі показники якості деревинностружкових плит, як границя міцності при розтягу перпендикулярно до пласті плити і статичному згині. Цс пояснюється складністю фізико-хімічних процесів при пресуванні стружково-клейового пакету і його релаксаційними властивостями. Тому для визначення впливу основних технологічних факторів на показники міцності плит застосовано методику математичного планування експерименту.

Для проведення дослідів використано лабораторний прес типу 'Топите". Стружку виготовлено в заводських умовах з наступним розподілом на фракції за допомогою ситового аналізатора. Для формування дослідних ■ пакетів використано схему розміщення давачів температури і тиску, запропоновану М.І. Сосніним, яка дозволяє в достатньому наближенні моделювати промислові умови пресування на лабораторному обладнані. На основі аналізу сформульованої системи рівнянь тепломасоперенесення і кінетики твердіння в'яжучого для безперервного пресування плит, результатів попередніх досліджень, а також, літературних джерел в роботі обгрунтовано вибір основних факторів, які впливають на процес пресування і діапазони їх зміни (іабл.І). В експерименті на процес пресування діяли такі стабілізуючі фактори: порода деревинних частинок - ялина 40% (загальної кількості), осика 39%, тополя 3%, береза 18%; в'яжучий карбанілноформальдеіідннй олігомер (КФО) із затверджувачем хлористий амоній (N11/ 7) - 1,2%; волоіісіь стружок до осмолення ,1±1°/о, розподіл початкової пологості за товщиною плити - рівномірний; розподіл вологості проклеєної стружки для зовнішнього і внутрішнього шарів 12±1%. 7+1% відповідно; формат

плити - 0,4*0,4 м.

Таблиця І

Фактори Рівні •

-1 нижній 0 основний + 1 верхній

8 - товщина плити, мм . 12 16 20

Ти-температура пресування, °С 180 200 220

(1 - фракційний склад стружки,мм . 7/5 5/3 3/2

р - густина плити, кг/м3 550 690 750

Р - кількість в'яжучого, % 10 12 14

К - концентрація в'яжучого, % 48 52 60

1 - час пресування, с 7 8,5 10

Для реалізації двох серій експериментальних досліджень використано план Хартлі для семи факторій. Визначено мінімально необхідну кількість спостережень для отримання достовірної інформації шляхом оцінки дисперсії відтворюваності експериментальних даних. Результати досліджень- апрокснмовано поліномом другого ■ • порядку. Коефіцієнти рівнянь регресії визначено методом найменших квадратів. Адекватність отриманих статистичних моделей перевірено за критерієм Фішера, однорідність дисперсії експерименту - за критерієм Кохрена. Значимість коефіцієнтів регресії оцінено за допомогою критерію Ст'юдента. Вихідними факторами, які характеризують раціональний вибір режимних параметрів і якість спресованих плит на установках безперервної дії і для яких отримано ретресійні рівняння, прийнято максимальний парогазовий тиск, температуру і кінцеву вологість плити; час пресування, граииці міцності - для стаїичіюго згину і розтягу перпендикулярно до пласті плити.

У пятому розділі запропоновано спосіб інтенсифікації пресування деренинностружкових іілиг на установках безперервної дії. На основі аналізу фізико-математичної моделі досліджуваного процесу, розроблених інженерних методів розрахунку гідробаротермічних полів і кінетики твердіння в'яжучого, результатів експериментальних досліджень в дисертації розроблено раціональні ііпенсифіковані режими безперервного пресування, виявлено особливості розподілу температурно-вологісних полів і руху марогашвої суміші в стружковому пакеті. Зокрема, рівномірний рух меіалевнх стрічок, поступове ущільнення пакету внаслідок конічної конструкції вхідної частини безперервного пресу обумовлюють направлене регулювання руху парогазової суміші назустріч його подачі, чим в деякій мірі досягається попереднє прогрівання пакету перед входом в основну секцію преса. Вшнепаїїедені фактори, а'також одночасне нагрівання верхньої і нижньої пласіеп деревинностружкового пикету обумовлюю 11» необхідну рішюмірніс і ь розподілу ВОЛОТІ в

поперечному перерізі, а також симетричність розподілу температурного поля в його поверхневих і в середньому шарах. ,

Дослідження впливу режимів пресування, розмірів пакету на процес тепломасоперенесення в стружковому пакеті, кінетику твердіння в'яжучого наведено на рис.1,2,3.

а)

б)

Рис.1. Залежність температури (а) і парогазового тиску (б) за товщиною стружкового пакету густиною р=690 кг/м1; початкова вологість зовнішнього шару - 12%; внутрішнього - 7%; температура пресування:

Т,=210 °С; Т2=215°С; Т3=160°С;

1-5с; 2-10с; 3-18с; 4-30с; 5-60с; 6-100с; 7-1Юс.

т, °с

250

260

і£0

100

50

110 і/О 60 іо іоо ио лоїс]

Рис.2 Динаміка зміни температури і тиску парогазової суміші п цеімрі пакету (—:теоретичні криві; — експериментальні криві).

Рис.З Залежність часу безперервного пресування від ступеня завершення твердіння в'яжучого при різних значеннях парої азового тиску:

І - 0,!6МПа; 2 - 0,І2МПа; 3 - 0,08МПа.

На рис.4 наведено діаграму пресування та динаміку зміни температури і парогазового тиску на поверхні і в середньому шарі сіружкового пакету (5=16 мм, р=690 кг/'м1) за наступної змінюваної температури плит преса -вхідній секції - 220 °С, середній - 2(5 ®С, вихідній - 165 °С. Встановлено, шо досліджуваний безперервний спосіб пресування деревннностружкових плит, наприклад, товщиною 16мм за високих температур 200-220 °С дозволяє скоротити' загальний цикл пресування в прорівнянні з періодичним при використанні сучасних методів підмресовки до 76с, з них 36с - за рахунок зменшення циклу пресування, а 40с - за рахунок відсутності простоїв преса (час завантаження, вивантаження, посадки плит на дистанційні планки). .

Рис.4 Діаірама пресування (!) га динаміка зміни температури на поверхні (2) і в середньому шарі (3) сгружкового пакету товщиною 16мм.

Така інтенсифікація процесу пресування досягається за рахунок збільшення температури прогрівання середнього шару пакету до 130135 °С і тиску парогазової суміші до 0,18-0,19 МГІа. В результаті нагрівання пакету проходить при постійному підвищенні в ньому тиску пари, що веде до збільшення температури інтенсифікації випаровування води і конденсації пари. Для забезпечення вільного ви\оду вологи з пакету необхідно утримувати зовнішній тиск пресування в межах 0,33-0,35 МГІа при досягненні середнім шаром температури 100 °С і більше. Встановлені значення вологості зовнішнього та внутрішнього шарів стружкового пакету: волоіість проклеєної стружки для зовнішнього шару становить 12±0,5%, ' для внутрішнього 7,5+0,5%. Вологість стружки до

проклеювання дорівнює 2+0,5%. На рис.5 наведено залежності швидкості руху металевих стрічок пресу і часу пресування від товщини плити.

Однією з найвагоміших переваг запропонованого способу е зменшення енерговитрат на процес пресування за рахунок змінної температури пресування. В періодичному способі вона с сталою у всій площині мли ги пресу. На рис 6 наведено розподіл Т„,,(1) по

ш

ш

т

їкО

т

по €о

18 /Д /б JO JV Л

33.

Рис.5. Залежність швидкості (І) і часу (2) пресування від товщини плити.

довжині плиг безперервного пресу (І - секція входу, 11 - середня секція, 111

- секція виходу), і Т„,,(2) в періодичних пресах. Заштрихована область характеризує заощадження енерговитрат, яке становить 12 - 18% в порівнянні з періодичним способом пресування деревніпіосіружкових плит.

i t ЗІ

Рис.6. Розподіл температури пресування в безперервному і періодичному пресах. '

На рис.8,7 наведемо залежності показників мішмсіі деревннностружко-вих плит на розтяг перпендикулярно до шюсгі і на стагнчний зпш, отримані в результаті експериментальних досліджень. Співставленії* їх з аналогічними величинами плит, які виготовлені періодичним способом пресування (за даними Г.М. Шварцмана) показуг, що запропонований спосіб безперервної о пресування дозволяє покраїшгти фннко-мехаїгічіїі властивості деревинпостружкових плит і зменшіпп диснерсін) міцності властивостей.

5SO £00 (SO fOO р, кі /м1

Рис.?- Залежність ірпнипі міцності на ропяі перпендикулярно до плості при безперервному (суцільні лінії) і періодичному способах пресування.

и

£50 600 650 р„ кг/м3

PHC.fi. Залежність границі міцності при статичному згині (суцільні лінії -безперервний спосіб, штрихові • періодичний)

В табл.2 наведено основні режимні параметри для процесу безперервного пресування деревинностружковнх плит.

Таблиця 2.

Параметри товщина плити, мм

16 18 22

густина плити, кг/м1 690 690 680

температура пресування, °С секція входу ' середня секція секція виходу

220 220 215

215 215 210

165 165 • 165

час пресування, с 120 134 170

швидкість пресування, мм/с 150 134 106

вологість зовнішнього шару, % 12 12 12

вологість внутрішнього шару, % 7,6 7,6 7,6

кінцева вологість, % , 7 7 7

концентрація в'яжучого, % 65 65 65

У підсумках сформульовано основні результати та висновки дисертаційної роботи й отримані на їх основі практичні рекомендації для інтенсифікації технологічного процесу пресування деревинностружковнх: плит в установках безперервної дії.

1.На основі термодинаміки нсобернених процесів синтезовано фізіїко-математнчну модель зв'язаного тепломасоперснессння з одночасним врахуванням внутрішніх об'ємних коефіцієнтів, границі ■ фазовою переходу, кінетики твердіння в’яжучого та особливостей пресування в установках безперервної дії,

2. Розроблено інженерні методи розрахунку основних технологічних

параметрів пронесу безперервного пресування, які дають можливість визначити кінетику і динамік)’ тем пера турі ю-волотїсного поля, тиску паро-газової суміші, ступеня завершснності реакції твердіння в'яжучою, а також швидкості і часу пресування. .

3. На основі аналізу та синтезу фізико-матемапічної моделі, пропедемнх експеримеггтальпнх досліджень запропоновано інтенсифіковані режимні параметри пронесу безперервного пресування дсревнипостружкопнх плит.

4. Встановлено, то інтенсифікація досяіасться за рахунок збільшення прогрівання температури середнього шару пакета до 130 - [40 °С і тиску парогазової суміші до 0,18 - 0,19 МПа. При досягненні середнім шаром температури 100 °С і більше необхідно утримувати тиск пресування в межах 0,33 - 0,35 МПа. Температуру пресування необхідно змінювати в межах 210 - 225 °С - для вхідної секції плит пресу; 205 - 215 °С * для середньої і 150 - 160 ГС відповідно для вихідної секції.

5. Отримано раціональні значення волоюсті стружки зовнішньою та внутрішнього шарів після осмолення - відповідно 12+0,5 % і 7,5+0,5 % Вологість стружки до просмолювання дорівнює 2+0,5 %. Концентрація в’яжучого для внутрішнього і зовнішнього шарів становить 65 %

6. Визначено залежність між іопшиною деревииносіружковощ пакету і швидкістю руху безперервною преса Зокрема, для плит товщиною ,) 8 мм у-22,54 мм'с, (5 16 мм \ -14,68 мм с, а <> -30 мм у 9,6 мм/с.

7. Встановлено, що інтенсифіковані режими процесу бешерервного пресування деревннностружкових плиг дають можливість іменитіші час пресування ло 7-9 с па 1 мм іовшинн плити (наприклад, для <) 16 мм,

І,т"7,23 с; '> 21 мм. І,т 7,75 с. *> 36 мм. І,;. 8.24 с>, шо на 3-5 % і 7-Ю % менше часу пресування плит відповідно в одно- і бататоповерхових пресах періодичної дії. При ньому, іаіадміе еііергоіаош.'иження становить 12-18% від енерювиїрат при періодичному способі пресування.

8. PetN.ii.iaTH лікері лінішої роботи внкорисіано 'для техно.юі ічного налагодження іа апробації дінії бешерериною пресування на лісокомбінаті "Осмоли.і” (м Іірошнів, Івано-Франківська обл.) і для розробки технічною іавдання ;ия проектування технолог ічної лінії пресування дереииниоегр\лкопи\ плит і) установках бешсрервної дії

ЇІошачеіши

11 - пористість пакету, %; К - величина фільтрації, с; /> - густина, кг/м3, v -ступінь твердіння в'яжучого, %; Е+ - енергія фаювих переходів, Дж/кг; U -волог овміст, %; Т •температура, °С; Р - тиск, МПа; гі - товщина пакету , ми; С\, М - концентрація і розхід в'яжучого, %; С - теплосмність, Дж/(кт*°С); А - коефіцієнт теплопровідності, Вт/(м*'С), V - швидкість пресування, мм/с; |1,і, Pm - об'ємні коефіцієнти масообміну при конденсації і випаровуванні, с*м2; R - гаюча стала; Дж/(кг*°С). Індекси: п - пара; ск -скелет пакету; ии - пара насичена; г - гаг, о - початковий; пр - пресування.

Публікації за матеріалами дисертаційної роботи

1. Гірник М.Л., Ганцюк В.М. та ін. Контроль та регулювання технологічних параметрів клеєних матеріалів в деревообробні. - Киів, 1991. - 244 стор.

2. Гірник М.Л., Мазяк З.Ю., Ганцюк U.M. та ін. Математичне моделювання процесів конвективного сушіння. - Київ, Будівельник, -1993. - 248 стор.

.V Ганцюк В.М., Соколовський Я.І., Шикеринець Ї М. Експериментальні дослідження механічних характеристик дерсвинностружкових плит // Препр. - УкрДЛТУ, 1996р. - 14 стор. •

4. Ганцюк В.М., Соколовський Я.І., Шикеринець І.М. Теплофізичні властивості деревинностружкових плит// Препр -УкрДЛТУ, 1996р. - 20 стор.

5. Гірник М.Л., Соколовський Я.І., Ганцюк В.М., Ільницький І.М. Теоретичні передумови моделювання гепломасообміну в капілярно-пористих тілах // Препр. - УкрДЛТУ, 1996р. - 18 crop.

6. Соколовський Я.І., Ганцюк В.М., Новіков В І. Теплофізичні процеси нагрівання езружковото пакету // Препр. - УкрДЛТУ, 1996р. - 19 стор.

7. Соколовський Я.І., Ганцюк В.М., Шикеринець І.М. Моделювання напружено-деформівного стану в композитних матеріалах в процесі полімеризації // Препр. - УкрДЛТУ, 1996р. - 78 езор.

8. Соколовський Я.І., Ганцюк В.М. Сучасний стан в області інтенсифікації процесу пресування деревннносіружкових плит // Препр. - УкрДЛТУ, 1996р. - 16 стор.

9. Соколовський Я.І., Ганцюк В.М. Сучасний стан в області інтенсифікації процесу пресування деревинностружкових шип // Препр. - УкрДЛТУ, 1996р. - 27 стор.

10.Соколовський Я.І., Ганцюк В М. Моделювання іешіо.масообміннпх процесів при безперервному пресуванні 'Деревинностружкових плит /7 Препр. - УкрДЛТУ, 1996р. - 20 crop.

11 Соколовськнй Я.I., Гаишок В.М., Шикеринець I M. Ьиенспфжашя процесу пресування деревннностр^жкових плит безперервннм способом,

- Мат. м1жн. на^к.-пракг. конф. Ироблеми автомат» lauiï лгсопрочис-лового комплексу -УкрДЛТУ. Льв|'в, 27-28 гравия 1996р. crop. 40-41. 12.Ганцкж В.М. та in. A.C. 1656810 СССР Способ производства

древесностружечных плит. Заявлено 15.07.1989. Опубл. 15.02.1991.

Аннотация. Ганнюк В.М. Интенсификация процеса прессования древесностружечных плит в установках непрерывного действия.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата технических наук по специальности 05.03.01 - процессы механической обробкн,

станки и инструменты. Украинский государственный лесотехнический университет, Львов, 1996. Рукопись.

Диссертационная работа посвящена разработке технолошческою процесса горячего прессования древесностружечных плит непрерывным способом.

Исходя из обшпх теоретических подходов термодинамики необратимых процессов еннтеювана физико-математическая модель связанного тепломассопереноса язя непрерывною прессования ДСП с введением внутренних коэффициентов, подвижной границы фаювою' перехода, кинетики отверждения спяпюшею и особенностей прессования Iант в установках непрерывною действия. На основании представленных инженерных меюдов расчет молели и эксперимешатьных исследований определены технологические параметры процесса непрерывного прессования, а также качественные показатели шит Рафаботана лиаграма прессования и ишснсифнцированные режимы процесса Представлены практические рекомендации для проектирования технологической линии прессования ДСП непрерывным способом.

Abstract. Gaiitsyuk V.M. The intensification of wood panicle boards compaction process at tlie continuous plants.

Thesis for a camliilate of technical sciences degree,- speciality 05 0.1.01. -processes of machine-tools and tools Ukrainian State University of Forestry and Wood Teclmnlouv, Lviv. 1996. Mamisciipt

The dissertation work is dedicated to de\e!optnent of wood particle boards continuous hot-compaction process. . •

Proceed from general theoretic approach of thermodynamics of irreversible processes, the ph\sic-mathematical model of heat-mass transfer for the wood panicle boards continuous compaction process correcting the interior coefficients, the mobility boundary of phast; transition, the kinetics of binder curing (cure) and the characteristic properties of wood particle boards compaction at (lie continuous

plants lias been synthesized. On the basis uf engineerig methods of model design and the experimental investigations the technological parameters of continuous compactipn process and wood particle boards-quality index have been determinated. The compaction diagram and the intensification compaction process regims have been worked out. The practical recommendations for the production line of wood particle boards continuous compaction process have been presented.

Ключові слоиа: леревшіиостружкоиі плигн, безперервний спосіб, пресування, тешіомасоисренесенни, режимні параметри.

Ні лписано 70 лр'/ку ЇЗ/'Р, 96.5оркят 6Гт~<А/г£,

ООсЯГ Т 7іруК.ЛИСТ.Г,ПІ'.ІЦ0.ЙП. ТРО. Льніг.ІнчакІрськл З.Лрукарня УАЛ.