автореферат диссертации по приборостроению, метрологии и информационно-измерительным приборам и системам, 05.11.16, диссертация на тему:Информационно-измерительная система для автоматизации контроля параметров при измерении влажности зерна термогравиметрическим методом
Автореферат диссертации по теме "Информационно-измерительная система для автоматизации контроля параметров при измерении влажности зерна термогравиметрическим методом"
?Г- ^ ...
" "В1ННИЦЬКИЙ ДЕР1АВНИЙ ТЕХН1ЧНИЙ УН1ВЕРСИТЕТ
На правах рукопису
Козшанедь Ышюяа Микаяайотач ыМ^
1НФ0РМАЦ1ЙН0-ВИМ1РЮВАЛЬНА СИСТЕМА ДЛЯ АВТ0МАТИ30ВАН0Г0 КОНТРОЛЮ ПАРАМЕТР!В ПРИ ВИМ1РЮВАНН1 ВОЛОГОСТ1 ЗЕРНА ТЕРМОГРАВ1МЕТРИЧНИМ МЕТОДОМ
Спец!альн!сть 05,11.16 - 1нформац1йно-вим1рювальн1 системи
(в науц! та промисловост!)
АВТОРЕФЕРАТ
дисертацП на здобуття наукового ступени кандидата техн!чних наук
В1нниця - 1995
ДисертаШею е рукогтис.
Робота виконана у В1нницькому державному техн!чному ун!вер тет! на кафедр! автоматики та 1нформац1йно-вим1рювально1 техн!к
Науковий кер!вник:
кандидат техн!чних наук, доцент Скидан Юр1й Анатол1йович
0ф1ц1йн1 опоненти:
доктор техн!чних наук, професор Коваленко Микола В1кторович
кандидат техн!чних наук, доцент Xodîh BlKTop АндрГйович
Пров1дне п1дпринмство: 1нститут "Хл1бопродукт1в". м. Ки1в.
Захист в!дбудеться "Г"_ /2 1996 р. о JO_ годин! на зас1данн! спец1ал1зовано! вчено! ради Д 10.01.01 у В1нницькому державному техн!чному ун1верситет1« за адресою: 286021, м-В1нниця. Хмелъницьке шосе » 95.
• 3 дисертац1ею можна ознайомитисъ в б!бл1отец1 ВДТУ.
Автореферат роз!сланий «_Ч_» dd. 1996р.
Вчений секретар спец!ал1зовано! вчено! ради C.B. Вваичу!
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РАБОТИ
Актуальн1сть. Волога в1д!грае важливу роль в процёсах житте-!яльност! рослин. Волога с!льськогосподарських продукт1в (зерно) головним показником 1х якост!. визначае б!льш!сть його властиво-гей: обумовлюе ыожливють тривалого збер!гання, зал!кову вагу. 1ну та суттево впливае на технолог1чн1 процеси при переробц!.
Зараз в лаборагор!ях п!дприемств по збер!ганню та переробц! эрна (б!ля 800 на УкраТн!) вим1рюють волоПстъ за допомогою су-зрних електрошаф СЕШ-ЗМ.
СЕШ-ЗМ - прилад для вим!рювання по стандартизован1й методи-I. Для СЕШ-ЗМ не встановлено. як1 його забракувальн! р!вн! та э яким параметрам вони повинн! контролюватися. щоб пройден! кон-роль дог!дн1 екземпляри 1з взаемозам!ною 1дентично забезпечували отр1бне в!дтворення збезводжування проб речовин. Не встановлено и р!зн! будуть вимоги для р!зних речовин. чи однаков!. Вгдтворен-я збезводжування та точнЮть зважування коректного узгодження не держали. Шафа та терези не функц!онують як елементи (складов! ' астини) одного приладу та "розд!лен!". д!ями оператора. Контроль нструментальних властивостей тафи та терез!в не гарантуе якост1 им!рюванйя через визначений вплив д!й оператора.
Мета роботи - досл!дження та виб!р оптимального методу вим!-ювання вологост!. розробка автоматизовано! системи контролю (АСК) араметр!в та управл!ння при вим!рюванн! вологост! зерна.
У в!дпов!дност! !з нам!ченою метою основними задачами дос-!джень е:
1. Оц!нювання сучасного стану, потреб п!дприемств у техн!чних асобах вим!рювання вологост! та актуалвност! автоматизацИ процесу им!рювання в!льгост! зерна, шляхом критер!ального анал!зу метод!в
а реал1зуючйх 1х засоб!в вим!рювання (ЗВ) вологост!.
2. Досл1дження процес1в тепло-вологообм!ну при пов!тряно-теп-овому суш!нн! вол'огих речовин.
3. Досл!дження принцип!в побудови термограв!метричних вим!рю-ач!в вологост!. сформулювання вимог до АСК 1 розробка структури.
4. Розробка та досл!дження АСК вологост1 зерна.
5. Досл!дження та анал!з похибок термограв!метричного мето-у, метролопчних характеристик 1 впливу. чинних на результат ЗВ а методиками виконання вим!рювання (МВБ), питань градуювання та
-ч-
питань градуювання та пов!рки ЗВ.
Наукова новизна роботи подягае в розробц! класиф!кац!1 метол вим!рювання вологост!; проведению лор!вняльного критер1ального ан л!зу по оц!нц! ефективност! АСК, розроблено1 на баз! р!зних метог вим!рювання вологост!; встановленн! законом1рностей зм!ни вологост! зерна п1д час суш!ння та визначенню якост! суш!ння по поб1чн1 показниках. на основ! окремого 1х контролю, шляхом використання ъ руючого нагр1ву та застосування запропонованого способу вим1рюва1 ня в реал!зован!й систем! вим!рювання вологост!. яка дозволяе ре; л!зовувати в!дтворювальн! методики нагр!ву та суш!ння; розробц! " досл!дженн! адаптивних структур АСК.
На захист винесено: класиф!кац!ю метод!в вим1рювання волога та !х.критер!альний анал!з; спос!б визначення вологосП та систе: вим!рювання вологовм!сту. реал!зуюча його; спос!б вим!ру концент; ц11 летких складових у конденсат! чинника суш!ння; прилад в!зуал ного в!дображення !нформацП при вим!рюваннях; програмно-алгорит м!чне управл!ння адаптивно! АСК.
Методи досл!джень базуються на використанн! принцип!в систе ного анал!зу, теорП ймов1рност! та математично1 статистики, при кладно1 теорП !нФормац!!. теорП управл!ння та обробки сигнал!в !з застосуванням адаптивних алгоритм!в.
Практична ц!нн!сть результате роботи. полягае в завершено-ст! розробки АСК. яка дозволяе достов!рно вим!рювати волог!сть зерна. реал!зовувати в!дтворювальн! методики нагр!ву та суш!ння, що забезпечить як!сть приймального та технолог!чного контролю вс логост! р!зних речовин.
Достов!рн!сть наукових положень дисертаци Шдтвердгуеться сШвпаданням теоретичних. оц!нок з практичними результатами мате-р1ал,!в випробувань трьох досл!дницьких систем.
Апробац!я роботи. Основн! результата дисертац1йно! роботи ; пов!дались та обговорювались на 2-й науково-техн!чн!й конференц кра!н Сп1вдружност! Незалеаних Держав/ТКонтроль та управл!ння в техн!чних системах (25-28 жовтня 1993 року. м.В!нниця); на 3-й Укра1нськ!й конференци з автоматичного керування//"Автоматика^ м.Севастоп!ль; на науково-техн!чн!й конференц!! з м!жнародною у стю//"Приладобудування-9б" м.Судак; на Республ!канському сем!на прац!вник!в п!дприемств по загот!вл! та переробц! зерна (ВДНГ
>а!ни 1991 року); на ххх-хху (1990-96 рр. ) н'ауково-тёхн!чних 1ференц1ях В1нницького пол!техн!чного 1нституту та В!нницького >жавного техн!чного ун1верситету. сем!нарах кафедри автоматики 1нФормац1йно-вим1рювальноI техн1ки.
Публ1каци. По тем! дисертацП надруковано 11 роб!т, у тому :л! два авторських св1доцтва на винах!д СРСР. та одержано чоти-патенти УкраГни.
Структура та обсяг роботи. Дисертац!я мае: вступ, п'ять роз-п1в, заключения 1 додаток. Загальний обсяг 272 стор!нки друко-того тексту, в тому числ1 141 стор!нка основного тексту, 26 ри-ж!в. 3 таблиц!. 1 !лвстрац!я; м!стить б1бл!ограф1ю з 171 найме-зання, 19 додатк!в на 131 стор!нц!.
0СН0ВНИЙ ЗМ1СТ РОБОТИ
У вступ! обгрунтована актуальн1сть 1 сформульована мета ди-этац!йно! робоги. коротко викладен! теоретичн! та практичн! ре-пьтати роботи.
Перший розд!л присвячений анал1зу та класиф!кац!1 метод!в ви-эювання вологост! твердих речовин. Встановлено, шляхом криге-ального анал!зу- ефективност! метод!в та засоб!в контролю, реал!-заних на .них. що найб!лып прийнятним методом е термограв!метрич-\ (Табл.1). Досл1джен1: зерно - об'ект суш!ння. пов!тря - чинник п!ння. законом1рност! (статика. к1нетика та динам!ка) суш!ння. эрмован! вимоги до АСК. визначен!: задач1 та напрямки досл!джень. функцЮнально-статистичний критер!й в1дображае в!дношення ефек-зностей реально1 та потенц1йно1 АСК:
КР
э =
Кп ' • (1)
Кр= 1р/Ср - ефективн!сть реально! АСК; 1^= З^/Сд- ефективн!стъ генШйно! АСК; 1р- к!льк1сть 1нформац11 яку одержуе реальна АСК; - к1льк!сть 1нформац11. яку одержуе потенЩйна АСК; ср- варт!сть зльноГ АСК; сд- вартгсть потенц!йно! АСК.
1з 1500 державних стандарт!в на вим!рювання вологост! 1200 £ористовують термограв!метричний метод.
В другому розд!л! проведен! теоретичн1 досл!дження розробле-лх математичних моделей суш!ння (систем: "утворення пару - убу-лня пару з проби". "нагр!в проби в бюкс!". "сушарна камера як 'ект регулю&ання температури сушарного чинника", "об!гр!вач -
Таблиця 1.
Пор1внадьний анал!з метод!в вим!рювання вологост!
КритерИ Методи точ Н1СТ1 екс прес н!сть на Д1Й Н1СТ! ВИ тр ,ти виб!р ко в!сть роз повею дже н!сть авто мати зац!я Б т!п 3 шах о I
Вакуумне СУШ1ННЯ ++ - + + - - + .5 45 0, 13 6 01
Пов1тряно-теп-лове суш!ння + - + - + ++- ++ 8 40 0, 25 4 9"
Диелькометрич-ний - ++ + + + + + 12 35 2 • I 4<
Зверхвисокочас-тотний метод ± + ± + ± + 10 40 2 1 8
ДИСТИЛЯЦ1ЙНИЙ + - + * - + 10 40 I 2 8
Теплоф1зичн! + ± + + + ± + 10 40 0, 5 3 81
ЕкстракЩйний + - - + ± - + 10 40 2 I 8
Кондуктоме-тричкий - + + - ± + + 8 30 3 0 а
Оптичн! \ + + + ± - + 10 45 I 3 О1
Ослабления енер-г!1 ядерного випром1нення - ± + + + ± - + 5 40 2 2 0
Рад!ометричн1 ± ± £ + ± - + 5 40 2 2 0
Акустичний ± + + + + + + 10 25 1, 5 1 2
Х1М1ЧНИЙ ¥ + ++ + + 5 40 и, 5 4
Шкнометричний - - - - + - - 8 30 2 I 4
Механ1чн1 - + + - - + + 8 30 4 0 4
Комб1нац1йн1 методи + + + ++ + + + 5 45 0, 2 5 6
гр!ваюча проба"). Досл1джен1 критерП тепломасообм!ну. Показа-можлив!сть. при обробц! результатов, виконання прогнозування ¡чення ваги (вологост! в %) зразка. яка в!дпов!дае стану Пгро-'М1чно1 р!вноваги зерна та навколишнього парогазового середови-- процес екстраполяцП деПдратаШйно! криво!, а також шляхом >ування нагр!вачем. Встановлений теоретично зумовлений критер!й ictI суш!ння по законом!рностям термодинам!чних зм!н. Обгрунгова можлив!сть п1двишення експресност! терыограв!метричних анал!з!в :л!дкен! адаптивн! 1терактивн1 процедури, як! дозволяють сутте-Шдвищити ефективн!сть вим!рювань, при випадковому процес! ви->ювання вологост!. ймов!рн! характеристики якого зм!нюються. про 1ен1 обрахунков! експерименти.
Зг!дно класичного означения адаптац!я - процес зм!ни пара-:р!в структури системы, а, можливо, ! керуючого впливу на oeil прот!каючо! 1нформацП з метою досягнення конкретного, зви-îho оптимального, стану системи при початков!й невизначеност! та [ни умов роботи. Схема досл!дження адаптацП- зображена на Рис.1'.
Вх!дний
а + п
джерело сигнал 0
сигналу
Вих!дний сигнал е
Вих!дний
сигнал
Ф!льтру
У
системи
Рис. 1. Процес адаптацП. .
Резульгати моделювання адаптац!! зображено на Рис. 2. ~нал передаешься по каналу на приймальний пристрГй, який приймае "нал з - масу сухо! речовини, та не корельовану з ним заваду по-:у вологи. Сум!ш сигналу та завади з + по е вх1дним сигналом яладу подавления. На !нший приймальний пристр!й приймаеться завалу волоПсть пов!тря, не корельовану з сигналом з, но деяким в1домим чином корельовану з завадою по (р!вновага вологост!). В зму формуеться "вз!рцевий сигнал" для пристрою подавления. В ре-льтат! Ф!льтрац11 завади п} формуеться сигнал у, який приблизно ляе собою коп!и п • Цей сигнал в!дн!маеться в!д вх!дного сигналу
по для того, щоб сформувати вих!дний сигнал системи в+по-у.
У загальному випадку вих!дний сигнал е е сума сигналу э та ико1 завади на виход!. яка дор!внюе: по - у- 0ск1льки при м!н1-зац11 В[82] зд!йснюеться м!н!м!зац!я М(по - р)21, то м1н1Ш-111 загально! потужност! вих1дного сигналу призводить до м1н1-зац11 потужност! завади на виход!. I так. як сигнал на виход! лишаеться пост!йним. то це приводить до максим!зацII вихиного цношення сигнал/завада. Вираз для навчалыю! криво! по методу йменших квадрат!в:
. 'Еско= ~ + 1)> (2)
1>- останн!й номер вагового коеФШента), М - в!дносне середне ачення СКО.
3 проведених досл!джень встановлено. що в процес! вим!рюван-вологост1 п!д час суш1ння можливо реПструвати ряд параметр!в керувати нагр!вом в залежност! в!д 1х значень або швидкост! 1х 1ни. Запропонований спос!б вим1рювання вологост!, який враховуе !дуюч1 параметри: зм!на ваги в процес! суяНнкя; вим!рювання мператури наважки; реПстрування зм!ни«вологост! чинника суш!н-. вим!рюючи II на' вход! та виход! з камери суш!ння; вим!рювання дм1нних в!д води летких компонента; вим!рювання температури нника суш!ння та визначення вологост! експрес-вологовим!ром.
Таким чином. волог!сть в процес1 суш!ння
* 2 т- 31" V Ф- Р- у) (3)
1 V? - початкова волопсть. т.- температура чинника суш!ння. ш-та наважки. - швидк!сть суш!ння. У0 - швидк!сть чинника су-ння. ф - волог!сть чинника суш!ння. р - х!м!чнйй склад. t -1С суш!ння. у - градуювальна характеристика.
У третьому розд!л! розроблена АСК- Розроблен! схеми поперед-.о! обробки та досл!джен! первинн! вим!рювальн! перетворювач! 1стеми: давач температури, убутку маси, вологост! сушарного чин-!ка. експрес-вологом1ра. концентрацП в!дм1нних в!д води летких :ладових. як! забезпечують вим!р параметр!в при пов!тряно-теп->вому суш!нн!. Вибран! м!кропроцесорн1 засоби. розд!лен1 функцП АСК м!ж апаратними та програнними засодами. з!пряжен! цифрова 1 аналогова частини, розроблено програмно-алгоритм!чне забезпе-шня системи.з в1ртуальною перебудовчою структурою, з операц!ями тптаци та оптим!зац!1 системи. Шдготовки та контролю роботи.
о-
Розроблена термограв!метрична АСКЛРис. 3) включае сл!дуюч! блоки: подач! тепла до проб (БТП); в!дводу тепла та вилучено! з
БОТ
БРЛ
БУ
ПЕОМ
ИПК
БЭР
БТП
. ЕВ
Рис. 3- Система вим!рювання вологост! термограв!метричним методе
проб в процес! сушки парогазово! сум!ш1 (БОТ); реестрацП убува-ння маси проб в процес! 1хнього суш!ння (БРМ); вик!рввача ваги (лабораторн!. електронн! терези - БВ); реестрацП температури с: шарного чинника (БРС); реестрацП температури проб в процес! су-ш!ння (БРТ); реестрацП в1дм1них в1д води летких компонента вм сту проб (БРЛ); реестрацП вологост! парогазово! сум!ш! (БРВ); експрес-реестрацп вологост1 проб (БЕР); блок реестрацП-, чита-ння, обробки данних та управл!ння процесом вим!рювання (БУ - м! кропроцесорний контролер, ПЕОМ).
АСК м!стить ш!сть вим!рювальних канал!в: два канали вим!рю вання температури - чинника та наважки в процес1 суш!ння; вим!р вання убування маси; вим!рювання вологост! сушильного чинника; м!рювання к!лькост! в!дм!нних в!д води летких складових; вим!рк ння вологост! експрес-методом.
Суть способу вим1рювання концентрацП летких, в1дм!них в1д води, полягае в тому, вдо число циркуляцп вим!реного !мпульсу е контур! (1)-(2)-(3)-(4) буде залежити в!д концентрацП вода-Ш р!дини в давач! (Рис. 4) та вираховуеться по одержаному виразу де Р2~к°ВДентрац1я летких у в!дносних одиницях; а, ,в2-д!електр1 н! проникност! р!дин; 3? - час циркуляцП; т^- тривал!сть вим!рЕ
р2 =
е,- е2
(Т-г )2-с2 1
е__к
2 2
(4)
N г
о !мпульсу; я- число циркуляц!й; 1- довжина давача, в!др!зка /го! л1н11; С - швидкЮть св!тла в вакуум!.
Ряс. 4. Давач концентратI конденсату на рециркулятор!
М!кроконтролер (Рис. 5) - проблемозор!ентований на задач! эграмно-логИного управл!ння. обчислення. тестування та серв!-(Рис. 6) м!кропроцесорний пристр!й. програмне забезпечення яко-(Рис. 7), розм!щене на чотирьох пр!оритетних р!внях та визна-, еться алгоритмом роботи.
Модуль' синхрон!зац!!
Г" А»
Модуль процесора
* Модуль системного контролера
Модуль ПЗП
СИСТЕМ ТПГ
Модуль ОЗП
'ШИНА
Модуль вводу/виводу
Модуль св!тлод!одного матричного символьного дисплею та клав!атури
Модуль контролеру переривань
Рис. 5. Структура м!кропроцесорного контролера.
Основн! функц!!. шо автоматизован!: самод!агностика та почат-эве налагоджування-системи; захист в!д перебо!в напруги живлення; ^терфейс з оператором, ЕОМ, клав!атурою та !ндикац!ею, принтером, 1равл!ння нагр!вом. звуковою сигнал1зац!ею. вим!рювання темпера-ури нагр!ву сушарного чинника; кал!бровка: вим!рювача убування аси. вим!рювача вологост! сушарного чинника. концентратом!ра
(
Модуль клав1атури . Модуль 1ндикаШ1
-
Контродер 1ндикац11. I Генератор знак!в
1
Рис. б. Пристр!й в!зуального в1дображення1нформац!1.
Рис. 7. Структура програмного забезпеченя м!кроконтролера.
конденсату, термометру. експрес-вим!рювача вологост!; 1ндикац1? вс!е1 1нформац!1 про вим1рювання; запам'ятовування кал!брувалы-пост!йних та збер!гання 1х при в!дключенному живленн!; виб!р тг завданняр!зних режим!в нагр!ву; обробка. обрахунок та корекц!? %-го складу вологост! та запам'ятовування результату; видача щ токолу суш!ння на ЕОМ та принтер (дата. час. здавач. об'ем та е га парт11 зерна . волог!сть/волог!сть з корекц!ею (на волопсть пов!тря. культуру, сортн1сть » Я-не сп!вв!дношення летких. зал!*
ia вага, ц!на парт!! 1 т.д. ).
Четвертой розд!л присвячений питаниям: анал!зу джерел та сис-ематизац!я похибок термограв!метричного методу, розглянут! похиб-:и ЗВ та методик виконання вим!р!в (MBB). Ix взаемозв'язок у за-альн!й похибц! вим1рювання, розглянут! питания градуювання. яко-:т! пов!рки та контролю ЗВ твердих речовин. розглянуто нормативн! [кти на вим1рювання та обробку результат!в. 1з проведених досл!-[жень зроблений висновок. що невизначен1сть даних при термогра-|1метричних вим!рах набагато б!льша невизначеност! вим!рювань. ¡раховано вплив та проведений захист АСК в!д багатьох джерел похи-¡ок вх!дних вим!рювальних канал!в. схем перетворення. Проведена щ1нка повно! похибки АСК та розпод1лення II пом!ж ланками.
Автоматична корекц!я похибок АСК. у б!лыпост1 випадках. пере-¡ажна констактацИ того, що метролоПчн! характеристики знаходять-:я в норм! або вийпши за встановлен1 меж!. Така корекц!я може буи виконана п!сля виконання операцИ знаходження метролог!чних ха- , 'актеристик. При використанн! адаптац!! метролог!чн! характеристи-:и одержуються одночасно з 0сн0вними1вим1рювальними та обчислюваль-ими операц1ямй! це дозволяе: вносити корекц1ю у кожен результат.
У п-'ятому розд!л! приведено результати досл1джень 1 випробу-ань системи.' зроблено пор!вняння результата вим1рювання пов!тря-:о-теплового суш1ння та суш!нням у вакуум!.
У заключенн! сформульованI головн! результати, отриман! в ди-ертац!йн!й робот1.
Додатки м!стять: пор!вняльний анал!з та результати обстежен-я сушарних шаф,. результати досл!дження адаптац!1. програму та ме-одику досл!дження експериментального зразка. результати випробу-ань, Фрагменти програмного забезпечення. матер!али патентных дос-!джень та 'практичного використання.
0CH0BHI РЕЗУЛЬТАТА Р060ТИ ТА ВИСНОВКИ
1. На основ! анал!тичного огляду, показано актуальн!сть роз-обки та шяхом критер!ального анал!зу ефективност! метод!в та за-об!в контролю. реал!зованих на баз! них, вибраний термограв!ме-ричний метод (пов1тряно-теплове суш!ння) та досл!джен! процеси, к1 проходят !з зерном п!д час нагр!ву.
2. Отриман! результати досл!джень, вираз!в та залежностей
визначають. що в1дпов!дним п!дбором параметр!в при cymiHHl можли-во забезпечити його пост!йну швидк1сть, високу повторювальн!сть результата в умовах перем!иного 1 взагал! випадкового терморежиму. що забезпечуе одержання достов!рного результату.
3. Розроблена адаптивна замкнута система автоматичного управ л!ня процесом по показникам: зм!на ваги зразка в процес! суш!ння. температура зразка, зм!на вологост! сушарного чинника. анал!з кон центрацп конденсату, внасл!док адаптивного управл!ння нагр!вом. ГНдбудова структури зд!йснюеться на основ! одержання системою апс стерЮрно! та плинно! 1нформац1! про характеристики пов!домлень.
4. Шдвищення Инструментально! точност! при термограв!метрик них вим!рюваннях (маси. температури, потужност1 та 1хн1х пох!дни> I 1нш.), врахування та усунення впливу методичних похибок може виконуватись практично необмежено. Залишалось в!дкритим питания в!дносно похибок означения даних, так як невизначен!сть Гх наба-гато б!льша невизначеност! вим!рювань. тому проведено моделюванм та досл!дження адаптацИ в структур! системи.
5. Використання розробки в АСУ ТП Шдприемства дозволяе: дос тое!рно проводити вим1рювання, виключае помилки. пов'язан! !з Bnj вом оператора на результат та документування. дозволяе п!двищити продуктивн!сть пращ, знизити матер!альн! втрати.
6. По результатам досл!джень. на Могил1в-Под!льському прила] буд!вному завод! виготовлено три зразки СЕШ-П та проведен! випро бування на баз! Державного науково-впроваджувального п!дприемств; "Зерноприлад" Ком!тету УкраГни по хл!бопродуктам м. Одеса. Еконо м!чний ефект в!д впровадження складае 8.2 млн.крб. на 1990р.
Результати досл!джень по тем! дисертацП викладено в таких наукових працях:
1. A.c. 1679371 ЫКИ G Ol N 33/02, 21/21. Устройство для изм рения концентрации многокомпонентных сахарных растворов /Скидан Ю.А., Кривогубчэнко С.Г., Севастьянов В.В., Лысогор В.Г., Компа-нец H.H., Касвткшз Л.В. Бил, изобр. - 1991. - N35.
2. A.c. I73733I ШЖ G Ol N 33/14. Способ определения концен традин водного раствора этанола /Скидан Е.А., Кривогубчэнко С.Г. Дмитриев Е.Е., Компанвц H.H., Лысогор В.Г., Павлов Д.Ю. Бюл. изо - 1992. - N20.
3- Скидан Ю.А., Компанец H.H., Кривогубченко С.Г., Лысогор
Г. Система управления зэрносушешем// 2-ая научно - техническая гаференция стран Содружества Независимых Государств. Контроль и гравление в технических системах: Тез. докл.-Винница, 1993.-С.НО.
4. Скидан D.A., Компанвд H.H. Термогравимэтрический влагомер tpH8 и зернопродуктов//2-ая научно - техническая конференция ■ран Содружества Независимых Государств. Контроль и управление в 1хнических системах: Тез. докл.-Винница, 1993.-С.194.
5. Патент Укра1ни N65I3A. Вологометрична установка/Компанець М. //Оф!ц!йний бюлетень "Промислова власн!сть", Я8-1, 1994.
6- Патент УкраГни N65I2A. Спос1б визначення вологост! твер-!х речовин/Компанець М.М. //ОфШйний бюлетень "Промислова влас-сть", N8-1.'1994.
7. Патент Укра1ни N65IIA. Пристр!й в!зуального в!дображення ;Формац!I/Компанець М-М. //0ф1ц1йний бюлетень "Промислова влас-сть", N8-1. 1994.
8- Патент Укра!ни N7I50A. Спос1б визначення концентрац!! в,од-х розчин1в етанолу /Компанець М.М.//Оф!ц!йний бюлетень "Проми-юва власн!сть", N2. 1995.
9- Кулик А.Я.. Кривогубченко С.Г. , Компанець M. М.. Шабат
В. , Стиснення 1нформаи11 для передавання в л!н1ю зв'язку//Автома-:ка-96. Тези допов!дей 3-1 УкраГнсько! конФеренцП з автоматично> керування.-Севастоп1ль, 1996 - т.1.. С.207.
10- Кулик А. Я.. Кривогубченко С.Г., Компанець M. М.. Зралко Г.. Передавання 1нформацП 1з захистом//Приладобудування-96: Те-
допов!дей науково-техн1чно! конференцП з м!жнародною участи.-'дак. 1996 - Ч.2.- С. 15.
11. Компанець М. И. М!кропроцесорна сушарна електрошафа//Науко-виробничий журнал "Зерно 1 хл!б",- 1996.- N4. ..
Особистий внесок. Bel результати, що складають основний зм!ст сертац!йно! роботи, отриман! автором самост!йно. В публ!кац!ях, I написан! в сшвавторств!. дисертантов! належать: досл!ження тод!в вим!рювання вологост! [1, 2]. - термограв!метричного мето-16]; розробка та розрахунок первинних вим!рювальних перетворю-ч!в И]; розробка-та досл!дження термограв!метрично! адаптивно! К [3-5. 7. 113; програмно-алгоритм!чно! частини [9.10].
Компанец H.H. Информационно-измерительная система для автома-:зации контроля параметров при измерении влажности зерна термо-
гравиметрическим методом. Диссертация на соискание ученной степе! кандидата технических наук по специальности 05.11.16 - ивформацис но-измерительныв системы (в науке и промышленности), Винницкий гс сударственный технический университет, Винница, 1998.
Защищается II научных работ, в которых содержатся теоретические и экспериментальные исследования измерения влажности термогравиметрическим методом, а также информационно-измерительная си< тема, позволяющая повысить качество, достоверность, воспроизводимость сушки по закономерностям термодинамических изменений. Показано, что соответствующим подбором параметров режима, сушки можно обеспечить ее постоянную (заданную) скорость. Установлено, что адаптивная АСК позволяет обеспечить требуемую точность измерения влажности. Осуществлено промышленное внедрение разработанной cut' мы, предложен способ определения влажности, а тага© структуры вы* кочастотных преобразователей концентрации отличных от воды летуч]
Kompanets N.N. Information-measuring system for automation < control of parametes when measuring grain moisture by thermogram: metric method. The thesis ior a seeking of the scientific degree of speciality 05.11.16 - information-measuring system (in soienc< and industry); Vinnitsa State Technical University, Vinnitsa,1991
11 scientifio works, which contain theoretucal and experimeJ tal investigation of measuring of moisture by thermogravimetric i thod and also information - measuring system permitting increase of qualiti, reliability, reproducibility of drying according to laws of thermodinamic modifications. It has been demonstrated that, constant /given/ rate of drying regime can be provided by corresponding selection of parameters of drying regime. It has been determined, that adapted automated system of control (ASC) makes it possible to provide required accuracy of measurement of moisture. Industrial introduction of elaborated system was realised, method of moisture test and structure of high-exacted transverters were proposed.
Ключов! слова; зерно; волог!сть; термограв1метричний метод; тепломасоперенос; адаптац!я; система вим!рювання вологовм!сту; п< хибки методу, засобЗв вимЗрювання, методик виконання вим2рювання градутовання; пов1рка; ймов!рн!сть контролю; 1нформац1я; моделюва! ня; експеримент; випробування.
-
Похожие работы
- Алгоритмы обработки информации и принятия решений при функционировании термогравиметрических средств влагометрии
- Контроль влажности зерна в технологическом процессе сушки на основе гигротермического метода
- Микропроцессорный СВЧ прибор для измерения влажности зерна
- Дифференциальный способ электрических измерений влажности в зерновом производстве
- Автоматизированный контроль влажности семян масличных культур в потоке
-
- Приборы и методы измерения по видам измерений
- Приборы и методы измерения времени
- Приборы навигации
- Приборы и методы измерения тепловых величин
- Приборы и методы измерения электрических и магнитных величин
- Акустические приборы и системы
- Оптические и оптико-электронные приборы и комплексы
- Радиоизмерительные приборы
- Электронно-оптические и ионно-оптические аналитические и структурно-аналитические приборы
- Приборы и методы для измерения ионизирующих излучений и рентгеновские приборы
- Хроматография и хроматографические приборы
- Электрохимические приборы
- Приборы и методы контроля природной среды, веществ, материалов и изделий
- Технология приборостроения
- Метрология и метрологическое обеспечение
- Информационно-измерительные и управляющие системы (по отраслям)
- Приборы, системы и изделия медицинского назначения
- Приборы и методы преобразования изображений и звука