автореферат диссертации по информатике, вычислительной технике и управлению, 05.13.06, диссертация на тему:Функционально-стоимостная модель автоматизированной системы управления хлебопекарным производством в рыночных условиях

кандидата технических наук
Загоровская, Лариса Григорьевна
город
Киев
год
2000
специальность ВАК РФ
05.13.06
Автореферат по информатике, вычислительной технике и управлению на тему «Функционально-стоимостная модель автоматизированной системы управления хлебопекарным производством в рыночных условиях»

Автореферат диссертации по теме "Функционально-стоимостная модель автоматизированной системы управления хлебопекарным производством в рыночных условиях"

с=»

е^г сэ

О 041 MiHicTepcTBO промислово'1 лолггики Украши

со

%----------------„-------------------------

Науково-вироонича корпоращя

^ i

о~ , "КИШСЬКИИ1НСТИТУТ АВТОМАТИКИ"

й/

ЗАГОРОВСЬКА Лариса Григор1вна

/ >

УДК 658.52.011.56:664.6

ФУНКЦЮ11АЛБНО-ВАРТ1СНА МОДЕЛЬ ABTOMATroOBAHOÏ СИСТЕМИ УПРАВЛ1ННЯ ХЛШОПЕКАРСЬКИМ ВИРОБНИЦТВОМ В РИНКОВИХ УМОВАХ

05.13.06 - Автоматизоват систем« управлшня та прогрссишп шформацШш технолог!!'

АВТОРЕФЕРАТ дисертащ!" на здобутгя паукового ступеия кандидата техшчних наук

Кит - 2000

Дисертацкю е рукопис.

Робота виконана на кафедр! шформатики УкраТнського державного ушверситету харчових технолопй (м. Кшв).

Науков! кер^вники: кандидат техшчних наук, доцент БЕВЗ Володимир Ьшч,

зав. кафедрою шформатики Украшського державного университету харчових технологш;

кандидат техшчних наук

РЮМШИН Микола Олексавдрович,

директор НВК "Кшвський институт автоматики".

ОфщШш опоненти: доктор техшчних наук, профссор ГЕРАСИМОВ Борис Михайлович, провщний науковий сгпвробггник Наукового центру Кшвського вшськового шституту управл1ння 1 зв'язку МО УкраТни;

кандвдат техшчних наук КИШЕНЬКО Василь Дмитрович, доцент кафедри автоматизаци та комп'ютерно-штегрованих технолопй Кшвського державного университету харчових технолопй.

Провщна установа:

Нашоналышй техшчний ушверситет "Кшвський полггехшчний шститут".

Захист вщбудеться 9 березня 2000 р. о 13 годит на засщанш спещал!зовано! вчено'1 ради К 26.818.01 НВК "Кшвський шститут автоматики" за адресою: 254107, Кшв-107, вул. Напрна, 22.

3 дисерташею можна ознайомитись у б^блютеш НВК "Кшвський шститут автоматики".

Автореферат розюланий 25 Ычня 2000 року.

Вчений секретар спещал1зовано\' вчено! ради кандидат техшчних наук

о;1 Ъ ¡и[: лл-Тронько

ЗАГАЛЪНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

_______Актуальность теин. Принципи побудови та функцюнування ¡снуючих

систем управлшня (СУ) харч о ним шдприемством створювались в умовах— командно-адм1тстративно1 системи 1 мають своТ особливость Розвиток нових ринкових мeтoдiв управлшня економ1кою 1 глибока перебудова основних принштш шсподарювання визначили необхщшсть адаптацн системи управлпшя шдприемством до нових умов.

Це вимагае штелектуалЬацп процеав прийняття р1'шеиь у господарсыай сфер1 на основ! постшного удосконалення форм та метод!в управлшня виробництвом з використанням нових шформащйних технологи!, тому що вщ якост1 система управляли залежить ефективтсть функшонувашш тдприемства в цшому. Для усшшширеатзацйГще!задачI потр1бт ефектнвш методи та засоби проведения анализу СУ виробництвом з метою виявлення резерв1в пщвшцення п ефектнвпост!, обгрунтування плашв \ управлшських ршень, розроблення стратега 1 тактики розвитку тдприемства. Загальновизнаними методами доагндження СУ виробництвом являються моделювання функцш управлшня та IX аналп. Ш1фокого застосування набули математичш модели, що дають змогу ошнювзти СУ шляхом визначення комплексних техшко-економ1чних показшшв д(яльност; тдприемства. Але такнй тдхч'д мае обмежеш можливост! для проведения анадпу дкльносп тдприемства з позишй комплексно)' реал1заци його функшй у взаемодн з матер1альними, енергетичними 1 ¡нформащйними потоками та урахуванням наявност1 людського фактора в контур! управлшня.

На сьогодш вЬчсутш ефективш модел'| для проведения анал!зу автоматизованих систем управлшня хл1бопекарськнм виробництвом, як'1 б ураховували специф1ку 1 особливост1 функцюнування шдприемства в нових економ1чних умовах та давали можливштъ не лише ощ'нювати результати д1яльносп тдприемства в цшому, але виходячи з основшн мети його д1яльносп, визначати внесок окремих тдроздшв та робпиичих бригад до формування прибутку шдприемства.

Актуальшсть теми доопдження обумовлена необхщшстю розроблення адекватних функщонально-варпсних моделей автоматизованих СУ { використання 1х для удосконалення шформацшно-оргашзащйно1 структури управлшня виробництвом та штелектуалтзацп процес!» прийняття рпнень з використанням нових шформацшиих технологи!.

Зв'язок роботн з иауковими программами, планами, темами. Робота виконувалась зпдно з планом держбюджетио'1 науково-дослщноУ тематики Украшського державного университету харчових технологш: "Розробка та створення компонент методичного, математичного, програмно-алгоритшчного забезпечення АРМ спещалю-пв харчовоТ промисловостГ протягом 1995-1999 роюв.

Об'ектом дослщження е система управлшня виробницгвом хшбобулочних вироб1в з метою розроблення методов та засоб1В для п удосконалення.

Предметом дослщження с економко-математичне та функцюнальне моделювання автоматизовано'1 системи управлшня хл1бопекарським виробницгвом на основ! нових шформацйиих технолопй.

Мета 1 задач! дослщження. Метою дослщження е розробка метод1в та засоб1в удосконалення системи оперативного управлшня виробництвом хтбобулочнен продукцп в ринкових умовах на основ! нових шформащйних технологШ.

Для досягнення поставлено\' мети в робот1 вир^шуються таи задач ¡:

1. Дослщження системи управлшня хшбопекарським виробництвом на основ! системного анашу з використанням метсупв декомпозицн для видшення провщноГ ланки тдприемства.

2. Розроблення та обгрунтування критерио оцшки ефективносп системи управл1ння хл!бопекарським виробництвом.

3. Розроблення функц10нально-варт1сно'1 модел1 системи управления хл!бопекарським виробництвом за методолопею структурного анашзу 1 проектування для виявленнячинштав, що прговодять до полшшення показншов Д1Яльност1 тдприемства.

4. Виявлення засоб!в удосконалення оргашзащйного та шформащйного забезпечення системи управлшня виробництвом з метою шдвищення оперативное!! прийняття управлшських рццень.

5. Розроблення та впровадження шетрументальних засоб^в отелектуальноУ шдтримкк системи управлшня хл1бопекарським цехом.

Методи дослщження базуються на основних положениях теорп систем, принципах системного анализу, теорп ¡мовфностей, теор1'1 множин, теорп прийняття ршень.

Наукова новизна роботи полягае у розробщ метод!в та засоб1в структурного акшшу та проектування функцшнально-вартюшн модел! системи управлшня хл1бопекарським цехом, и доелгдження \ використання на виробництв! та у навчальному процесс

На захист виносяться наступи! нов1 пауков! результати:

1. Критерш оптимальное^ системи управлшня xлiбoпeкapcьким виробницгвом, що дозволяе оцшити ефектившеть СУ та визначити шляхи н удосконалення.

2. Функцюнально-варткна модель автоматизовашм системи управл!ння хл1бопекарс.ьким виробництвом, яка забезпечуе комплексний анализ функщонування тдприемства у взаемодп з виробничими потоками та дае можливють видшити 1 оцшити витратш центри виробничого процесу.

3. Технолопя використання методологи структурного анал!зу 1

проектування БАБТ та системи автоматнзованоУ шдтримки Bpwin для розроблення функцюнально-вартюних моделей.

4. Обгрунтування та розроблення баз даних реляцшногструктури та використання Ух як компонентов шформацшного забезпечення системи управл!ння хл1бопекарським шдприсмством.

5. Алгоритми та програми для вироблення I прийняття оптимальних управлшських ршень при управлшш пекарським цехом.

Практична цшшсть дослщжень та результата впровадження.

1. Розроблена та впроваджена у виробництво система штелектуальноУ шдтримки прийняття р1шень при управлшш виготовленням xлiбoбyлoчниx вироб!в.

2. Створений ¡нструментарш для удосконалення ¡нформацШного \ оргашзащйного забезпечення СУ хл^бопекарським виробництвом.

3. Методолога структурного анал!зу 1 проектування ЯАОТ використана в навчальному процесс УДУ ХТ при пщготовщ дисцигшни "Моделювання систем".

Апробация результатов дисертаци. Результата дошпджень, викладеш в дисертащйтйробоп, доповвдались та обговорювались на 5-й та 6-й мшнародних конференшях "Розроблення та впровадження прогресивних ресурсоощадних технологий та обладнання в харчову та переробну промислов;,сть" (м.Кшв, 1997, 1999рр.); всеукраУнськщ науково-методичнш конференщУ "1нтенсиф1кащя навчального процесу у вищих навчальних закладах шляхом використання ком п' ¡отер но У техш к и, техшчних зacoбiв 1 метод ¡в активного навчання" (м.Кшв, 199В р.); 64-й та 65-йстудентськихнаукових конференшях (м.Кшв, 1998-1999рр.).

Иубл¡ктшГ/. Результата дисертаци опубликовано в 12 роботах, з них 4 стагп у фахових наукових журналах, 6 тез доповщей в материалах або тезах доповщей, 2 методичш розробки до вивчення навчальних дисциплш у методичиих виданнях УДУХТ.

Структура та обсяг дисертаци. Дисертащя мютить вспуп, чотири роздали,

висновки, список лггератури з 97 наймекувань та 2 додатки. Основна частина викладена на 125 стор1нках друкованого тексту. Робота включае 24 ¡люстранп 1 4 таблищ.

У встуш обгрунтовано актуальшсть проблеми дослшжень, зазначено зв'язок роботи з науковими програмами. Вгоначено мету та задач1 досл1джень. Приведено характеристику науковоУ новизни та практичного значения отриманих результат!«, а також описано Ух апробацию, пубжкаид та впровадження.

У першому роздин розглянуто особливост) управлшня хл1бопекарським шдприсмством в першд переходу до нових ринкових умов господарювання, стан проблеми автоматизащ'У управлшня виробництвом та визначено задач! дослщження.

Система управлшня сучасним хл1бопекарським шдприемством

характеризуеться наявшстю в ц склад! велико! кшькосп взаемозв'язаних елемента як наслщок, складною структурою шформащйних потоюв, що призводить до ускладнення управлшия виробництвом. Ефекгившсть yпpaвлiння усш хл1бопекарським комплексом значною м1рою залежить вщ достов!рноси та своечасност! отримання оперативно! шформацп про стан уах тдроздш1в пщприемства. Цього досягають завдяки використанню автоматизованих засоб1в та нових шформащйних технолопй для збору, накопичення, передач!, оброблення та збершшня даних, що характеризують виробничу д!яльшсть пекарського цеху та йога зв'язки з ¡ншими ланками виробництва. На тдстав1 дано! шформацп виконуеться прогнозування та планування техшко-економ!чних показшшв, обл!к, контроль, анал1з, координацш 1 регулювання вщповщних ланок виробництва, а також приймаються управлшсьи рцнення.

Особливгстю хл!бопекарського виробництва являеться нершшчний характер виробничих процеслв, пов'язаний з1 щоденною зм1ною попшу на хтбобулочш вироби, обмеженим термшом к реалвацита шерщйшстю самого технологичного процесу. Зазначен! особливост! призводять до необхщносп формування I коригування добового з розбивкою по змшах плану виготовлення та безперебшного постачання споживачам замовлено! продукцп в заданому обсяз1 та асортименп i обумовлюють тдвшцеш вимоги до оперативносп оброблення виробничо! ¡нформацп та технологи прийняття управлшських ршень в реальнш виробничш ситуацп. Цього досягають завдяки шдвщценню р1вня досконалост! системи управлшия, некого виконання нею сво!х функцШ та спроможшстю адаптацн до змш умов виробництва.

Перебудова основних лринцишв господарювання при переход! до ринковихумов та зазначет вимоги до системи управлшня дозволили визначити мегу 1 задач! дослщження.

У другому роздЫ дослщжено оргашзашйно-функшональну структуру пщприемства, проведено системний анализ на основ! метод!в декомпозиц!!', видшено виробничу функцш як провщну ланку в систем! виробництва та розроблено ! обгрунтовано критерШ оптимальност! системи управлшия хл!бопекарським цехом.

Оргашзацпо хл!бопекарського виробництва розглянемо як складну оргашзащйно-техшчну систему (ОТС), складену ¡з взаемозв'язаних пщсистем, елементи яких мають право приймати управл'шсьы р!шення. Така оргашзащя визначае порядок пщпорядкування тдсистем! елемент!в в систем! управл!ння, розподш управлшських функц!й та вщповщальность Життед1яльшсть дано! структури шдтримуеться через шформацШний обм!н як по вертикал!, так ! по горизонталь

Вщношення двох будь-яких елеменлв системи Б визначимо вектором бшарних вщношень г, де / = 1, ДГ;} ~ 1, N та у ^ г. Вектор г. - це нуль-

одиничний вектор-стовпець, який показуе наявшсть чи вщсутшсть зв'языв мЬк кожним елемеитом з номером/ тауЫмаелементами ] е N. Зв'язки елементау з усша елементами / е Ывизначаються вектором г , що являе собою вектор

зворотних зв'язктв вщносно до г Множину {г.. у л.} ддя ус1х елемента системи, що визначае п структуру на вшповщному р)рлг1 аналпу, представимо у вигдаад матриц!

Рядок матриц» визначае наявшсть, якщо г = 1, чи вщсутшсть, якщо г.= О, будь-яких ирямих зв' язк1в /-го елемента з шшими елементами системи, а стовпець - наявшсть (при г.. = I) чи вщсутшсть (при г.. = 0) зворотних зв'язюз елемента системи по вщношенню до /-го елемента.

Для проведения анал1зу системи розглянемо наступи] тили зв'язюв \пж и

елементами: шформацшш (/»)> управлшсью (гЦ), матер1альш {г^),

енергетичш (Гц ) та фшансов1 (г? ).

Важливою характеристикою системи являеться внутрплнш стан а елемент. Визначимо йога всктором-стовпцем:

де Р. - внутрнншй стан /-го елемента системи. що визначаеться на множит допустимих значень параметр'в опису даного елемента на внбраному р'1вш анашзу.

Сукупшсть вектор1в збурень зовшшнього середовища для уах елемента системи представимо вектором-стовпцем:

(1)

Р,

Р= Р,

(2)

г

Г = Г,

де Г1 - збурення на /-й елемент системи.

Зм1нш R, Р i Г утворюють фазовий npocTip сташв система. Точку в цьому простор! Н - {Ä, Р, Г] розглядаемо як стан системи:

н =

N

(4)

де /г, - стан i-го елемента системи.

Компонентами вектора /г, являються вектор зв'язку елемента г, з шшими елементами системи, вектор внутршнього стану системи Pi i вектор збурень зовшшнього середовища Г1:

= (5)

де rt - t-й рядок прямих зв'язюв i /-й стовпець зворотних зв'язив матриц! R.

Таким чином, вираз (4) вщображае стан системи на довшьний момент часу через и функцюнально-органЬацШну структуру, внутршшй стан елементш i характер збурень зовншнього середовшца.

Розглянемо процес функцюнування системи через змши П стану Н = {R, Р, Г} в 4aci. Виходячи з того, що хл!бопекарське шдприемство функцюнуе у поступально-циюпчному режим!, для опису динампш стану системи використаемо дискретний метод представления проткаючих в шй процеав. Такий шдхщ оправданий тим, що по завершенш перюду циклу виробничих шдсистем в!дбуваються змши стану системи. Перюд циклу визначасться сутшстю npoueciB, що протають в систем^ та уиравлшням ними.

Формальний опис процессе хл1бопекарського гадприемства виконасмо за допомогою дискретно! математично! схеми послщовао! змши сташв системи через певш часов1 перюди. Враховуючи той факт, що стан системи на вибраному крощ аналпу залежить вщ попереднього стану та розгляд самого стану як точки у визначеному фазовому простора траекторно uie'i точки у 4aci описуемо р^внянням:

: {ЩО)} #(1), F2 : {#(1)} Я(2),...,

Fn : {Н(п - 1)} -> Н(п),..„ Fn : {ff(N -1)} -> ff(N), (6)

де N - кшьыстъ кроюв анал1зу; и - номер кроку процес'т системи, що визначаеться часовим першдом; Fu - оператор перетворення стану системи.

Поведшка системи визначаеться iepapxi4HOK) системою управлшня, структура яко! задаеться'бГнарними вщношеннями за управлшням jj/^jj, що

являються пщматрицямн матриш структурного стану системи R.

На будь-якому крощ функшонування цшеспрямована поведшка системи визначаеться вектором управлшня:

• и = \и, |, (7)

де Ui — значения параметра управлшня, що визначае характер функшонування г-го елемента системи.

Динамика змши сташв системи визначаеться функцюнуванням та взаемод1ею елеметтв зпдно з управлшськими д!ями, що формуються пщсистемами управлшня. В результат! функцюнування i впливу елеметтв системи один на одного вони змшюють свш внутршшй стан, зм!нюються ix структурн1 зв'язки i в багатьох випадках вплив зовшшнт.ого середовища. Осктьки параметри стану R, Р, Г i управлшня U системи S - взаемозалежш функщ'1, то для дискретного опису процесу зм1ни стану системи Щп) визначимо послщовшсть змш шк складових на кожному и-му крощ процесу.

Процес F : {Н(п)} --> Н(п + 1) змши стану системи ¡управлшня на (л+1) -му Kpoui представимо наступною посгндовшстю вщображень:

Р : \(P(n),R(n),r(n),U(n)} ~>Р(п + I);

Г :

(Р(п + 1), R(n), Г(п), U(n)) -> R(n + I); (Р(п + 1), R(n + 1), Г(п), U(n)} Г(п + 1);

(8)

V : \(Р(п + 1), R(n + 1), Г(п + 1), Щп)} -> Щп + /).

Дана поогпдовшсть визначае оператор Р як послщовшсть виконання

оператор!в Р,К,Г I \].

Через те, що при поступально-циюпчному функшонуванш стан системи та и пщсистем змшюеться через певш перюди циклу, то структуру функшонування системи Б в час! представимо у вигаяд! наступно* матриц! цшшчпого стану:

5,

Л =

.8,

'N

де 8, - перюд циклу /-го елемента системи.

Оператор формування виробничого циклу Д на и+1-му крощзмши стану системи визначаеться таким чином:

Д : {(Р(л +1), К(п +1), Г(п + 1), и{п +1)} -> Д(п +1). (10) Параметр циклу дозволяе вщобразити часов! законом1рност1 функцюнування елемента системи та визначити поандовшсть змши '¿х сташв на функщональному р!вш анал1зу. Таким чином, систему вщображень (8), доповнену оператором (10), представляемо як формальну схему функцюнування хл1бопекарського пщприемства.

Управлшня Д1яльшстю хлйопекарського пщприемства розглядаемо як комш1екснеуправл!нняреатзащею фшансово'1'(Ф), комерщйно1'(К), виробничоГ (В) та адмЫстративно!" (А) функцш, що утворюють виробничий цикл \ виконуються вадповщними структурними тдроздшами з метою забезпечення виконання свого основного завдання та досягнення мети функцюнування шдприемства - отримання пркбутку (П).

Виходячи з того, що прибуток формуеться за сумарним результатом виконання уск функщй пщприемства, представимо його як числову функцпо,

що визначае даний результат:

п = си)

де Аф = {гф, Рф, Гф, 5Ф}; (12)

Ьк=\гк,Рк%Гк,Ьк}-, (13)

кв = {гв>Рв>Гв,Ьв}\ (14)

К = {га,РА,Га,Ьа} 05)

1 являються координатами точок фазового простору стану системи на функцшнальному р!вш анашу. Змша стану елемента системи визначае розм!р прибутку, сформованого за рахунок реал!зацп фшансово'!, комерщйноУ,

виробничоХ \ админстративноТ функцш за вщповшп перюди цшшв 5Ф, 5 к, б в

1ЪА.

Враховуючи, що < 6Ф, Ьв < та бй < то за перюд 8В координата точки фазового простору, що визначаютъ стан системи згцщо з (6), не змпмться, а це означае, що 1 величина прибутку, яка залежить вщ Ф, КI А, також не змшиться. Таким чином, в межах перюду 5 в справедлива тотожшсть:

1{К,кк,кв,кА)*Ч01в) + С, (16)

де ^¥(1гв)- функц!Я формування прибутку за результатами реашзацц виробничоУ

фушсщУ шдприемства; — - —_________

С - величина, що визначае сумарний результат впливу функцш Ф, КIА

на розм1р загального прибутку П1 не змиооеться протяшм перюду 5в.

Використовуючи метод декомпозицп "шахт" та враховуючи (16), видшяемо ланку "пекарський цех", що реагизуе виробничу функцию 1 мета д!ялыюсп яко'У повшстю узгоджена з метою д!яльност1 шдприемства.

Для оцшки ефективносп СУ виробничою функщею розроблено критерш оптимально^ ЕЦ, що визначае економ!чшсть робота цеху:

де О у - обсяг виробництва у-го виду продукцп на /- й технолопчшй лши;

Цу - щна реалгзацп тонни j-го виду продукцп, виготовлено'У на- 1-й

технолопчшй лшп;

Хук - цехов! витрати А:-го виду на виробництво одте'Утонни продукщУ. Даний критерш дае можлившть об'ективно ошнити ефектившсть використання кожноУтехнолопчноУлш'У, визначити ефектившсть робота цеху в цшому та врахувати людський фактор, оципоючи результати роботи бригади шляхом визначення цехово'У складовоУ соб1вартост1 виробленоУ за зм1ну продукщУ i вклад даноУ бригади до формування прибутку шдприемства в цшому.

У третьему роздии обгрунтовано доцшьшеть вибору функщонального моделювання та розроблено функцюнально-варткну модель автоматизовано'У системи управлшня хлШопекарським виробництвом. На основ! методов структурного анашу i проектування проведено досладження модел1, виявлено ряд недолшв в систем! управлшня та запропоновано заходи для удосконалення оргашзацшно-шформацшного забезпечення i nepeBipeHo Ух за допомогою розроблено'У прогностично'У модель

Виявлеш в nponeci анал!зу особливосп хл^бопекарського виробництва ускладншш формал1защю процессе управления та стали на завад1 застосування традищйних класичних моделей i метод!в оптимгзащУ для побудови адекватно!" математичноУ модел1 системи управлшня з метою проведения ГУ анал1зу та виявлення чиншшв, що призводять до полшшення д!яльност1 шдприемства.

Поставлена задача значно спростилась i була виршена з використанням новггньоУ шформащйно'1 технолог!!' - методологи структурного анал1зу i проектування SADT (Structured Analysis and Design Technique), що базуеться на принципах iepapxii i декомпозицп багатор!вневих модульних систем та мае

<=l\/=I V к=1

(17) '

автоматизоваш засоби шдтримки - систему ВРичп. За вказаною методолопею розроблена фушсцюнально-вартюна модель АБ В реалЬацн виробничог функци хл1бокомбпшу №10 м1ста Киева, яка дала можлшисть вщобразити складов!

виробничо'1 сисгеми та ввуалвувати зв'язки г£,Гу м1ж и окремими

елементами без встановлення аналггичних або функцюнальних залежностей 1, таким чином, вщобразити реальне проходження процеа'в в система Дана модель побудована з проведениям максимально! деталЬащ! виробничих процес1в на елементи 1 представлена у випьда 1ерарх1"1 взаемопов'язаних д!аграм, кожна з яких е пщсистемою або а окремою компонентою. Три д^аграми одшеУ гшси деревовидно!' структури модел1 подаш на рис. 1 -3. Вершина щеГструктури (рис.1) являеться контекстною дааграмою модел11 мгстить загальний опис системи, що детагоуеться на наступних р1внях декомпозица. Завершена модель системи поеднала в соб1 ¡ерарх1чно оргашзований комплект д1аграм, опис даних, словник термине та звгг, сформований за результатами проведенош функцюнально-варткного анагнзу.

мио

МЛЖЖ 3«пзрОКМ»ДГ. РЯШЕСТ; ГяоапшмпяСУ

МТЕМ>.12М (¡ИЛ 21.03«

МОТЕ5 <234567»» 10

ОПАРТ

геоомменри)

РЦВиСАТКЖ

ажгехт: ТОР

Замоапенна на ХПЮОбуПОЧМ троби Нормаппм! документ

Хлвобулочи! кироби

Сцрсшня. мшп&ат г Реал'иуватм виробничу функц1Ю хлйопекарського гвдприемсша

Енергересурси КЬП цеху Т> зарплата персоналу

25 70вгри. АО

Т«эмало(1чне обдадиания

Персонал хлЯбопехарсмого

цку

Аа»Ысгр*тхш4 спу*й«

А-0

Т1Т1Е: реалатумти вироСиичу функцго юубооиарсьюго гЧдприсистм

ыимвЕК: ЭЛГ01

Рис. 1. Контекстна дааграма фуикшонально-вар-псно! модел1

При проведешн анагнзу буди встановлеш витратш центри зпдно з критер1ем ошшнзацп (17), що визначають складов! цехових витрат на виготовлення продукцп, та визначено внесок виробничих шдсистем до даних центр1в. Узагальнений функцюнально-вартюний звЬ подано в табл. 1.

0А7Н: 1». 1Д.&8} Т

«ел 151199ГТ

- -___ О

-м Т

*я15о«сс**5* иатЫвЮ

АЦТНОР- Загоровсыв» Я.Г. РКОЛЕСТ: удешмикии«су хпвопакарсыош виробництао* - -НОТЕЗ. 1 2 3 4 5 3 7 8 9 10

риаисАТЮм

Оромжа. маггес(*ли И

Зэмоаления к* кпйобупочи* аирсб«

ш

Падготуватк цех довжонаюм заедании

I Граф« робог* Тб

20 100грн •: ышжьчАж

¡Енаргорасурся

ЗЮШЙ

мптт

/нтцЛвгт /габрж

Эмааииядля

оеосонапу

Сире мсщйт

7ГГ

Нориагман» ¿документ«

Ковфткнтидо ооарахужуо/иигпи

' ари*й*в£М*иоЛ»йа*

попшянт ро&упи иеху -

Дал про стан ТО

Тариф* на оплету праи>

Поломнняпр»

«татупра^

Хп0айупочи1«фсби

Вмконати зм»ннв «•вдання

ДаМ про стаи ТО

Т«толейчм» овпаакачи*

Дат про аитралк/

вМврЗОДОЮДОСМ

лмстм« про * передачу { ЛРОДГНДГ •

Залииасм сировии», мат»р*аг» I напЬфоОрияагП»

Персонал «иу

ш мг

АдмМспрстиЫ спрви

мз

АО

ТП1£: Реялоумти виробиичу фунхдо хлйопеюфсьшто гедпрмсисгм

КЦМвбЯ;

ашхи

Рис. 2. Д1аграма декомпозшш блоку "Реашзувати виробничу функцгю хл!бопекарського шдпрнемства"

ЦБЕОАГ. Ки1«смтЕ хп4Со«&м&н наг

АУТН<Ж; ЭагороаеысаЯ.Г. РЯСиЕСТ: УдахяаэнапвнияСУ

НОТЕЭ: 1 2 3 * « в 78010

ОАТЕ- 2!.12«ГГ2 «ЕУ: 15.1159 Г]

............."Я

^♦фориа^йн» пкспм про передачу ГРМУ««

Оформкти передачу прадувдП до екепедицв

передач! виообшдо вчамдж^

С5. ^ СГ

ифирц , д*« про «трети

ОАТЕСОНГЕХТ.

-¡О ,

' О .

олпату лра<«Г

Г*

«Х-

Розрахувати величину екоио«лчностг эмЫи

Запишем сироамни,

Актпарада* е*роа»ш, матарЬл» табреку

Передаги эатшкм [ сировяни.

иашвфабрмкати та | бра*

Азг|

Змгёин! жмшш сиров*»*«, матврвд^а та брас

Одосв роботи неровная? Срогяди

Визначнтм «зеф^!^енти до I рварюужу оплати

АД51

Оформит* эшггфо роботу эм!ни

Эвй" про роботу эмйн«1п1бап1

Да** про ста* ТО

- —---»-О

Завершит* роботу аанни

мимвея ЭЛГ002

Рис. 3. Д1аграма декомпозицп блоку "Завершите роботу змши"

Таблиця 1

Узагальнений функщонально-варпсний зв1т

A-Ctlvtty Ыаде

Aetlvtty ceat 1 (врн.) '

Go«t Cantar

Co*t Cantar Coat (•PK.)

Faaeiayaaau аировничу hkuIo хя1*оп*клрсысо»о n ¿вприсмсваа

rUgaonyaeau цах go bukoh

АМИЯ >«*3«НМЯ

BuKOHsnu MIHM« »atgtMHH

ЭабарВШЯи pofton«) SMiHU

35 709.00 Сиро&ииа ■* мамар4аяи

Заражала парсонаяу Палi«»o

'Еяакяроам«р«4я Butnpa»u big «раку ЕкспяуаяяхЦя оеяавнаимя

20 100.00 Сироеина же Manapiajm

Э«раяава п«рсок«|у 3 575,00 Зарплат« пареомаяу ПАЯи»о

Еяаюяро«ияра1я &шяраши »ifi араку Екепяуа*ац1я оаяавиання 1 «00.00 Сироаика па Mamapiaau Эарпааяа парсонаау Вшврами »ig араку зэо.оо Эарпяама парсомаяу

•J0»00 1 725.00 300.00 <00.00 «50.00 20 000.00

100.00 , 400.00 1 729.00 Э00.00 300.00 «S0.00 1 400.00 100.00 300.00 230.00

За результатами анал1зу оперативного управлшня хл1бопекарським виробництвом за допомогою модел1 AS IS виявленг окре\п недол!ки та найбшьш слабю м!сця в систем! управлшня. Ключовими з них являютъся: .

1. Не автоматизовано розрахунок графпеа завантаження основного технолопчного обладнання.

2. Не визначаегься внесок робтшчо! бригади до формування прибутку гадприемства.

3. В оператившй зв!тносп не вщображеш енергетичш потоки, що не спонукае робггшто бригади придшяти бшьше уваги ощадливому використанню енергоресурс1в.

4. НедостатнШ р1вень }нтелек1уально1 пщтримки управлшських рппень при BHHHKHeHHi нестандартних виробничих ситуацш.

Виходячи з того, що критерШ оптимальноси (17) визначае ефектившсть робота хл^бопекарського цеху як величину його економ1чносп, запропоновано провести наступш корективи шформацШно-оргашзацШного забезпечення реал1заци виробничо\* функцп, як! забезпечують максимЬащю значения Elf за

рахунок зменшення складових витрат

(1 т п

1) забезпечити оптимальне завантаження технолопчних лМй;

2) удосконалити юнуючу оперативну форму звшюсп;

3) автоматизувати процеси прийнятгя ршень.

Аншнз модел! АЯ 1Б виявив, що ¡снуюча система управлшня не повного м1рого реашзуе вказаш задач!. Для 1'х виршення в робот! запропоновано:

1. Включити до автоматизованих засоб!в управл1ння апробоваш методи виршення задач оптимального завантаження технологичного обладнання.

2. Удосконалити шформашйно-оргашзашйне забезпечення системи оперативного управлшня пекарським цехом шляхом встановлення ращональних зворотних зв'язюв м!ж елементами системи. Реал1защю запропонованих зворотних зв'язк1в забезпечити внесениям наступних доповнень до ¡снугочоУ форми оперативно! звггносп про роботу бригади:

• фксувати показники спожитих енергоресурсш протягом робочо! змши та використовувати Ух при розрахунку покззника економ1чност1;

• використовувати показник економ1чносп робота зм!ни для визначення матер1ально! винагороди членам бригади.

3. Використовувати розроблену автором програму для автоматизованого вироблення та прийняття управлшських ршень при виникненш нестандартних виробничих сшуацш при управлшт пекарським цехом.

Розроблено прогностичну функцюнально-вартюну модель ТО ВЕ (як мае бути) з урахуванням запропонованих зворотних зв'язюв та змш виробничих поток1в 1 функшй моде:п АБ1Б. Вказат змши зображеш на модел! ТО ВЕ (рис. 13) пунктирними лш^ями. За результатами анал1зу дано! модсл! встановлено, в чому буде суть нових б1знес-процес]'в, якою буде Ух вар петь 1 наскшьки глибокими можуть бути змши в кнуючш оргашзащйно-шформацшнш структур! шдприемства теля реаизацн запропонованих заход!в.

У четвертому роздШ проведено кяасифкашю задач прийняття ршень в ¡ерарх!чшй систем! управл!ння хл1бопекарським шдприемством за функщональшши ознаками, окреслено контур задач управления для реал!заци виробничо! функц!!, запропоновано методи та алгоритми !х виршення, проведено аналп виробничих стпуащй при оперативному управл!нн! пекарським цехом, обгрунтовано застосування крнтерив вибору оптимальних ршень з можлив!спо оцшки ризику, розроблено вщповщш алгоритми, бази даних та програми, а також представлено результата впровадження досл!джень.

Зпдноз представлениям системи управляя як трьохр!внево\* вертикально! ¡грархи взаемозв'язаних елемент'т (рис.4) виявлено ключов1 задач! прийняття ршень кожного р1вня, пошпдовне виконання яких забезпечуе зб1льшення величини економ!чност! виробкичоУфункц!! (17)%

Виходячи з того, що змпше завдання виконуеться за умов визначеност! обсяпв виробницгва та ц!ни реал!зацн продукцй, то як першочергов! для кожного р^вня ¡ерархп видшено задач!, вир!шення яких забезпечуе зменшення цехових витрат на виробництво продукцп. На р1вш вибору вир!шуються задач! оптимального розподшу ресурсов. Ключовою для даного р1вня являеться задача

забезпечення оптимального завантаження технолопчного обладнання. Основною задачею р1вня адаптацп являеться задача забезпечення адекватно! реакщТ кер1вниив змши на збурюкт фактори виробничого процесу шляхом прийняття опгимальних управлшських ршень в конкретних виробничих ситуащях.

Рис. 4. Структура ¡ерархп прийняття р1шень при управлшш виробницгвом хгпбобулочно! продукцй

Основними для р^вня самоорганЬацп являються задач! прийняття ршень щодо координацп функцюнування уск ланок пщприемства, а також задача ощнки ефективносп системи управлшня та и удосконалення.

Запропоновано вщиовцш! методи та алгоритми для вирйдення задач ус!х р1втв. Для р!вня вибору - це числов! методи оптим1зацп. Для р!вня самооргашзацй -евристичш методи. Для р!вня адаптацц ключовими являюгься статистичш методи та методи розтзнавання образ ¿в.

Задач! прийняття ршень р1вня адаптацп вир!шуються в умовах невизначеносп I являються ризиковими. Для вир)шення задач даного р1вня розроблено людино-машинну систему шдготовки 1 прийняття управлшських ршень. 1нформацншою шдтримкою системи являються розроблеш бази даних реляцшноТ структури. Вщповщний комплекс програм реал1зуе алгоритми вар!антного анал1зу, ощнки кожного ¡з них та виб!р оптимального ршення для конкретно! виробничо!' ситуацп.

Нехай С - [Су ,у = 1 ,п\- множина виробничих ситуацш, що спонукае прийняття оперативних ршень при виконанш змншого завдання. Ситуаци Су виникають внаслщок да збурень певного характеру ! визначаються вектором

Гi = {y,,...,yjV}. ДлякожноУ ситуащУ Сj розробляються BapiaiiTnршення i в подашЖбму оцшеться Vx результативна д1я____________________

Нехай Е ~ iE/, i = 1, /и|-множина BapiaHTiB запропонованихршень.

Вказат ылуацп (Су), Bapiainn виршення (Et) та ошнки даних заходов (£,-,) зводимо в табл. 2, яка являе собою матрищо ршень.

Таблиия 2

Матрица pimem, |

Виробнича —£_итуашя iMOBipHicTb — С] с2 ... Cj ... Ся

BapiaiiT р!щення 42 ... <и ... Чп

Ег е„ «12 ... еч ...

Е2 «22 ... ег., ...

... ... ... ... ... ... ...

Е, еп ... ... ««

... ... ... ... ... ... ...

Em ... ещ ... ^ тп

По завершенш формувания матриц! рццень здшснюемо Bn6ip вар1анта ранения з найкращим результатом. Для вибору однозначного та найбшьш випдного BapiaHTa рппепня в умовах неповноУ ¡нформащУ використовуемо критерн оптимальное« з ощночними функц1ями, що ураховують кЬтькнсж характеристики ситуашй, в яких приймаеться ршення. КритерШ оптимальности вибирае особа, яка приймае решения суб'ективно на ochobi власного досвшу та штуТци з урахуванням особливостей виробничо'У cinyauii.

Для прийняття pimeHb в ситуащях, яю повшстю виключають ризик, запропоновано використовувати мшмаксний критерШ (ММ), що визначае множину оптимальних BapiaHTiB (Е0 )таким чином:

Е0 = е Е л ei0 = max min j. (17)

При в!домих ¡MOBipHocTax Qj збуренв на виробничий процес, що

визначають ситуащю Су, використовуемо критерШ Байеса-Лапласа (BL), що формуе наступну множину оптимальних BapiaHTiB решены

п п

Е1оеЕ л ею = тах^ед, = 1

або ж критерш Ходжа-Лемана (НЬ):

I Е;г

Е1о е Е л еь - шах

+ (1 - а) тт ец

лО <: а < 1Ц19)

де а — стутнь довфи до розподшу шовфностей.

Розроблена система використовуе метод перебору вар1анпв ршень при застосуванш зазначених критерив та дае можлив^сть ОПР здшснити юнцевий вибф оптимального вар1анта та оцшити його наслщки. Прийнятий вариант ршення передбачае виконання ряду оргашзащйних заход!в для його реал1зацн.

ВИСНОВКИ

На основ[ новггньоУ шформацшноУ технологи - методолоп! структурного анашу 1 проектування БАОТ - побудовано функцюнально-вартгсну модель та за и допомогою проведено дослщження та анал1з системи оперативного управлпшя хибопекарським виробництвом. Розроблено бази даних, алгоритми I програми, що забезпечують пщвшцення р!вня штелектуальноУ тдтримки прийнятгя управлшських ршень та удосконалення оргашзацШно-шформащйноУ структури системи управления. При цьому отримано таш основш науковё та практичш результата:

1. Розроблено та обгрунтовано критерш оптимальнее^ системи управлшня хл1бопекарським виробництвом - мш1максну функщю, що визначае економ1чшсть робота змши. В якосп економ1чност1 обрано величину прибутку, що формуеться виключно за результатами робота бригада протягом змши.

2. На основ! реагазащУ декомпозшцйного шдходу до дослщження структури шдприемства та анатзу його провщюУ ланки - виробничоУ функщУ - виявлено слабкий елемент в ¡снуючШ систем! управлшня, що впливае на показник економ1чносп, I встановлено, що тепершшй стан облшу не дае можливосп безпосередньо оцшити зроблеш за зм1ну витрати на виготовлення кожноУ партп продукцп за уама статтями розрахунковоУ калькулящУ.

3. Розроблено функцюнально-варткну модель автоматизованоУ системи управлшня хл1бопекарським виробництвом та використано и для анал1зу дишьносп шдприемства. Ощнено бёзнес-процеси в систему проанагнзовано матерёальш, енергетичш 1 шформацШш потоки, виявлено чинники, що призводять до полшшення техшко-економ!чних показник1в д1яльност1 гадприемства.

о

4. Обгрунтовано засоби удосконалення шформацшно- оргашзацшного забезпечення системи оперативного управлшня виробниптвом. Запропоновано доповнення до звпу про роботу змши, що дозволяють встановити ефективний канал зворотного зв'язку защкавлешстю робтшюв результатами свое! роботи. Це забезпечус шдвищення ефективност! системи управл!ння виготовленням хл1бобулочних вироб1в.

5. Проведено класифгкацто задач прийняття ргшень в ¡ерарх1'чшй систем! управлшня хгпбопекарським виробниптвом. Визначено методи та алгоритми прийняття управяшських ршень для задач ус!х р^вшв ¡ерархн.

6. Обгрунтовано структуру та розроблено бази даних для забезпечення програмши шдтримки прийняття управлшеьких ршень ! включено \'х в якосп компонент до шформащйнот системи пекарського виробництза.

7. Розроблено комплекс програм для прийняття управлшеьких рппень з урахуванням характеристик виробничих ситуащй та можливютю визначення розмфу ризику та включено його як шдсистему до АРМу начальника змши 1 впроваджено в дослщну експлуатащю на хйбокомбшап №10 м!ста Киева.

8. Розроблено лабораторний практикум з дисциплши "Моделювання систем" для студента спещальносп 6.080400 "1нформащйш управляюч! системи ( технолоп'Г, який пройшов апробашго при впвченш зазначепо? дисцигоини студентами 3-го курсу у весняному семестр! 1998/99 навчального року.

СПИСОК ОПУБШКОВАНИХ ПРАЦЪ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦИ

1. Загоровська Л.Г., Бевз В.1. Оптим!зац1Я шформашйно!' п!дтримки системи упрашпнняхлзбопскарським цехом// Автоматизашя виробшгпкпроиеЫв. - 1998. - №1/2 (6,7). - С.79-82.

2. БевзВ.1., Загоровська Л.Г. Лобудова функцюнальних моделей складних систем за допсмогою методологй' структурного анал!зу 1 проектування (БАСТ) //Харчова нромислов!сть. М!жв!домчийтематичний науковпй зб!рник. - 1998. -№43.-С. 199-203.

3. Загоровська Л.Г., Бевз В.1. Анализ та удосконалення системи оперативного управлшня виробниптвом // Автоматизашя виробничих процешв. - 1999. -№1(8).-

С. 22-24.

4. Загоровська Л.Г., Бевз В.1. Методи ¡нтелектуалыюУ шдтримки прийняття ршень при оперативному управлшш хл1бопекарськнм цехом И Автоматизация виробничих процес!в. - 1999. - №2(9). - С. 28-32.

5. Загоровська Л.Г., Бевз В.1. Використання жформащйних технологи! для оперативного управлшня харчовим виробництвом // Розроблення та впровадження прогресивних ресурсоощадних технолопй та обладнання в харчову та переробну промисловють. Зб!рник матер ¡ал¡в конференци. - Кт'в: УДУХТ, 1997.-С. 143.

6. Загоровська Л.Г., Бевз B.I. Анал1з i вдосконалення оргашзацшно-техшчних систем за допомогою нових CASE-технолопй // Всеукра'шська науково-методична конференцк "1нтенсифшащя навчального процесу у вшцих навчальних закладах шляхом використання комп'ютерноТ техшки, техшчних 3aco6iB i метод{в активного навчання". Матер1али Всеукрашсько\' науково-методично'1 конференцп'. - Кшв: УДУХТ, 1998. - С.- 44-45.

7. Бевз О.В., Загоровська Л.Г. Програмна шдтримка подготовки даних для оперативного анал1зу роботи хл1бокомбшату // 36ipmiK праць за матер1алами 64-ï студентсько'1 науково'1 конференцц.-Кшв: УДУХТ, 1998. - С. 75.

8. Бевз О.В., Загоровська Л.Г. Анатз i дослщжеиня виробничсп струкгури мшшекарш засобами BPwin // Тези доповщей 65-ï науковоУ конференции - Кшв: УДУХТ, 1999.-С. 89.

9. Ос1пчук В.О., Бевз B.I., Загоровська Л.Г. Використання шггацШного моделювання для виршення задач1 прийнятгя рннень // Тези доповщей 65-ï науково'1 конференцп. - Кшв: УДУХТ, 1999. - С. 89.

10. Грибков C.B., Щербина М.В., Зарицький А.Ю., Загоровська Л.Г. Автоматизащя розрахунку техшко-економ1чних показшшв функцюнування пщприемства // Тези доповщей 65-ï науковоТ конференцп. - КиУв : УДУХТ, 1999,-С. 90.

11. Бевз B.I., Загоровська Л.Г. Методичт вказ^вки до роботи з системою управлшня базами даних FoxPro. - Khïb.: УДУХТ, 1996. - 48с.

12. Загоровська Л.Г., Бевз B.I. Моделювання систем. Лаборатории» практикум для студентов спешальност! 6.080400 "1нформацшш управляюч1 системи i технолопГ денноГ форми навчання. - Khïb: УДУХТ, 1999. - 24 с.

АНОТАЦ1Я

Загоровська Л.Г. Функщонально-вартюна модель автоматизовашл системи управления хл1бопекарськ1М виробництвом в ринкових умовах. - Рукопис.

Дисертащя на здобуття наукового ступеня кандидата техшчних наук Ï3 спещальност! 05.13.06 - автоматизоваш системи управлшня та прогресивш шформащйш технолога'. - Науково-виробнича корпоращя "Кшвсысий шстшут автоматики", Khïb, 2000.

Дисертац1я присвячена питаниям розроблення функцюнально-варпсних моделей та використанню ïx для удосконалення автоматизованих систем управления на приклад1 хл1бопекарського виробництва. На ochobï використання ново! шформащшил технолога' - методологи структурного анализу i проектування SADT - розроблено функцюнально-варпсну модель автоматизовано!' системи управлшня пекарським цехом та за ïï допомогою проведено аналЬ оперативного управл1ння виробництвом. Проведено функщонально-варпсний анализ реал1заца

виробничо\" функцп. Запропоновано заходи для полшшення оргашзацШно-шформацшного забезпечення системи оперативного управлтня виробництвом

та riepeoipeHo ïx за догтомогою розробленоУ адекватно)" гтрогностичноУ----

функц!онально-варт(сноТ модель Проведено класифтацпо задач прийняття управлшських рнпень в KOHiypi системи управления. Розроблено методи та алгоритми прийняття рнпень при оперативному управлшш виробництвом з урахуванням характеристик i особливостей виробничих ситуащй та можлив1стю оцшки ризику. Розрсблеш бази датге, комплекс моделей, алгоритм1П та програм вироваджено на хл1бокомбшат1 №10 м. Киева.

Ключов1 слова: методология структурного анал1зу i проектування, функщонально-вартюна модель, система управлшня, бази даних, алгоритми та программ, прийняття управлшських рппень.

SUMMARY

Zagorovska L.G./' The functional - valuable model of the automated control system of bakery production in market condition. - Manuscript/

The dissertation Candidate of technical science on specialty 05.13.06 - automated control systems and progressive information technologies. - Scientific and production corporation "Kyiv institute of automation", Kyiv, 2000.

The dissertation is devoted to the questions of development of the functional-valuable models and their use for improvement the automated control systems on bakery example. On the basis of the new information technology - Structured Analysis and Design Technique (SADT) - the functional - valuable model of the automated control system of bakery has been worked out and with it's help the analysis of operative production control was carried out. The functional - valuable analysis of the realization of the product function was carried out. The improvement steps were proposed for the organization - information providing of the operational control system by the production, which were examined with the help of the created adequate prognostic functional - valuable model. The problems decide in the control system contour was carried out. Methods and algorithms of decision made by operative production control system considering the specifics of manufacturing situations and possibility of risk assessment were offered.

Databases, models and programs complexes ware worked out and they ware applicated at Kyiv bakery K"10.

Key words: Structured Analysis and Design Technique, functional-valuable model, control system, database, algorithms and programs, acceptance of control decisions.

АННОТАЦИЯ

Загоровская Л.Г. Функционально-стоимостная модель автоматизированной системы управления хлебопекарным производством в рыночных условиях. -Рукопись.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата технических наук по специальности 05.13.06 - автоматизированные системы управления и прогрессивные информационные технологии. - Научно-производственная корпорация "Киевский институт автоматики", Киев, 2000.

Диссертация посвящена вопросам разработки функционально-стоимостных моделей и их использования с целью усовершенствования автоматизированных систем управления на примере хлебопекарного производства. Проведен анализ функционирования хлебопекарного предприятия в рыночных условиях. Установлено, что неритмичность производственных процессов, связанная с ежедневным колебанием спроса на хлебобулочные изделия, ограниченный срок их реализации, а также инерционность самого технологического процесса являются характерными особенностями хлебопекарного производства. Они приводят к необходимости формирования суточного производственного задания и определяют повышенные требования к оперативности обработки производственной информации и технологии выработки управленческих решений в реальной производственной ситуации.

Проведен системный анализ и исследования организационно-функциональной структуры хлебопекарного предприятия. С помощью методов декомпозиции выделена производственная функция как ведущее звено в системе производства и разработан критерий оптимизации системы управления данной функцией. На основе использования новой информационной технологии -методологии структурного анализа и проектирования БАОТ - разработано функционально-стоимостную модель автоматизированной системы управления пекарным цехом и с ее помощью проведен анализ оперативного управления производством, функционирование которого рассматривалось в сочетании материальных, энергетических и информационных потоков.

Проведен функционально-стоимостный анализ реализации производственной функции, на основе которого выявлены факторы, обеспечивающие повышение технико-экономических показателей деятельности предприятия. Предложены меры по усовершенствованию организационно-информационного обеспечения системы оперативного управления производством, которые проверены с помощью разработанной адекватной прогностической функционально-стоимостной модели.

Проведена классификация задач принятия управленческих решений в контуре системы управления. Систему управления хлебопекарным производством рассмотрено как иерархическую трехуровневую систему с

соответствующими задачами принятия решений на каждом уровне. К уровню выбора отнесены задачи оптимального распределения ресурсов, обеспечивающие успешное выполнение производственного задания. - — Математические модели таких задач являются линейными детерминированными оптимизационными моделями, для их решения использован модифицированный симплекс-метод. На уровне самоорганизации ключевыми являются задачи принятия решений относительно координирования функционирования всех звеньев предприятия, а также задача оценки эффективности и усовершенствоваш1я системы управления. Задачи этого уровня характеризуются значительной неопределенностью и являются более сложными для количественной формализации, поэтому для их решения предложены эвристические методы. Установлено, что основной задачей уровня адаптации является задача выбора оптимального решения при возникновении нестандартных производственных ситуаций вследствие действия возмущений на процесс производства и обеспечения адекватной реакции на них руководителей цеха путем принятия управленческих решений, которые приводят к повышению технико-экономических показателей работы бригады. Разработаны методы и алгоритмы для решения задач данного уровня с учетом особенностей производственных ситуаций и возможностью оценки риска при принятии решений.

Разработаны базы данных для обеспечения программной поддержки принятия управленческих решений и включены в качестве компонентов в информационную систему хлебопекарного производства. Разработана человеко-машинная система, обеспечивающая принятие управленческих решений с учетом характеристик производственных ситуаций и возможностью определения размера риска.

Ключевые слова: методология структурного анализа и проектирования, функционально-стоимостная модель, система управления, базы данных,

алгоритмы и программы, принятие управленческих решений.

Пщп. до друку 20.01.2000 р. Наклад 100 прим. Зам № 53

РВЦ УДУХТ. 01033 Кшв-33, вул Володимирська, 68