автореферат диссертации по безопасности жизнедеятельности человека, 05.26.01, диссертация на тему:Управление уровнем радоновой безопасности объектов строительства на этапе проектирования и реконструкции
Автореферат диссертации по теме "Управление уровнем радоновой безопасности объектов строительства на этапе проектирования и реконструкции"
ПРИДНІПРОВСЬКА ДЕРЖАВНА АКАДЕМІЯ
0 Д БУДІВНИЦТВА ТА АРХІТЕКТУРИ
7 і ' *’
УДК 699. 887.3
КАСЬЯНОВ СЕРГІЙ ПАВЛОВИЧ
УПРАВЛІННЯ РІВНЕМ РАДОНОВОЇ БЕЗПЕКИ ОБ’ЄКТІВ БУДІВНИЦТВА НА ЕТАПІ ПРОЕКТУВАННЯ І РЕКОНСТРУКЦІЇ
(на прикладі «.Дніпропетровська)
Спеціальність: 05.26.01 - Охорона праці
АВТОРЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук
Дніпропетровськ-1998
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Придніпровській державній академії будівництва та архітектури.
Науковий керівник - кандидат технічних наук, доцент Соколов Ігор Анатолійович, Придніпровська державна академія будівництва та архітектури, декан, доцент кафедри технології будівельного виробництва.
Офіційні опоненти:
Провідна установа: Відкрите акціонерне товариство “Дніпропетровський
Науково-дослідний інститут будівельного виробництва”.
Захист відбудеться 11 червня 1998 р. о 13.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 08.085.03 Придніпровської державної академії будівництва та архітектури за адресою: 320600, м.Дніпропетровськ, вул.Чернишевського, 24-а, ауд.
З дисертацією можпа ознайомитися в бібліотеці Придніпровської державної академії будівництва та архітектури за адресою: 320600, м.Дніпропетровськ, вул.Чернишевського, 24-а.
доктор геолого-мінералогічних наук, професор Крикунов Геннадій Миколайович, Придніпровська державна академія будівництва та архітектури, професор кафедри безпеки життєдіяльності;
кандидат технічних наук, доцент Нетеса Микола Іванович Дніпропетровський державний технічний університет залізничного транспорту, завідувач кафедри технології будівельного виробництва
202.
Вчений секретар спеціалізованої вченої ради
Шаленний В.Т.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Сучасний етап розвитку людства характеризується ростом кількості іонізуючих випромінювань техногенного характеру, які створюють підвищений радіаційний фон. Основний внесок (до 70%) в сумарну дозу роблять природиі джерела іонізуючих випромінювань, серед яких домінують природні радіонукліди (ПРН), що містяться в будівельних матеріалах огороджувальних конструкцій приміщень будівель. Результати досліджень техногенних джерел випромінювань дозволили встановити, що до 80% ефективної еквівалентної річної дози опромінення населення обумовлені концентрацією ізотопів радону (радону-222 і торону-220) та їх дочірніх продуктів розпаду (ДПР) в повітрі приміщення. Дія підвищеного радіаційного фону, який визначається в значній мірі ПРН в будівельних матеріалах і конструкціях, на населення проявляється у формі соматико-стохастичних і генетичних ефектів, які спостерігаються і при малих дозах. При цьому ризик прояву цих ефектів зростає з ростом величини радіаційного підвищеного фону. Міжнародна Комісія з радіологічного захисту (МКРЗ), враховуючи актуальність проблеми щодо забезпечення безпеки життєдіяльності населення, рекомендує знижувати дози опромінення до можливого низького рівня.
Все це визначає актуальність досліджень по забезпеченню радіаційної безпеки об’єктів будівництва, які виконуються спеціалістами корпорації “Київміськбуд”, науково-виробничої фірми “Роса”, Наукового центру радіаційної медицини (НЦРМ) Академії медичних наук, Київського державного технічного університету будівництва і архітектури, Придніпровської державної академії будівництва та архітектури та ін. Основні результати цих досліджень дозволяють реалізувати санітарно-гігієнічний принцип радіаційної безпеки, а також окремі технологічні способи зменшення радіаційних параметрів об’єктів будівництва. Разом з тим, комплексному аналізу можливостей по зменшенню опромінення населення в приміщеннях будівель на основі системного підходу надається недостатньо уваги. Спираючись на результати досліджень, дана робота спрямована на дальший розвиток цього напряму будівельної науки.
Дня реалізації принципу радіаційної безпеки - зниження доз нипромінення до можливо низького рівня вже недостатньо тільки додержання санітарно-гігієнічних
нормативів радіаційних параметрів будівельних матеріалів і об’єктів будівництва згідно з вимогами Державних будівельних норм ДБН В1.4 1.01-97, потрібне ще дослідження і оцінка реальних технічних факторів, які дозволили б оцінити об’ємну концентрацію радону в повітрі приміщення іде на стадії проектування будинків і застосувати своєчасно комплекс захисних заходів.
Зв’язок роботи з науковими планами. Дослідження по даному питанню виконувались згідно з планом найважливішої тематики з державної програми “Радон”.
Мета і задачі дослідження. Метою роботи є вирішення завдання щодо управління рівнем радонової безпеки об’єктів будівництва шляхом зменшення надходження ізотопів радону і їх ДПР в повітря приміщення від основних джерел, що забезпечить зменшення дози опромінення населення.
Для досягнення вказаної мети виникла необхідність вирішити такі наукові завдання:
- дослідити потенціальні можливості надходження ізотопів радону і їх ДПР від основних джерел (використовуваних будівельних матеріалів з родовищ Дніпропетровської області і підстилаючих грунтів м.Дніпропетровська) в повітря приміщень будинку;
- дослідити об’ємну концентрацію радона в повітрі приміщень будинків житлового фонду м.Дніпропетровська;
- розробити моделі визначення радонових параметрів будівельних матеріалів, виробів і об’єктів будівництва на етапі проектування і реконструкцій будинків і розрахувати діапазон варіювання цих параметрів для м.Дніпропетровська;
- виконати аналіз можливостей сучасного комплексу захисних протирадонових заходів з метою вироблення рекомендацій щодо їх раціонального використання;
- розглянути можливості використання будівельних матеріалів для зменшення надходження радону та його ДПР в повітря приміщення будинку;
- розрахувати соціальний показник оцінки рівня радонової безпеки об’єктів будівництва з урахуванням регіональних значень радононадходження від основних джерел в повітря приміщень і захисних можливостей комплексу протирадонових заходів;
з
- розробити методику управління рівнем радонової безпеки об’єктів будівництва, яка дозволяє реалізувати принцип радіаційної безпеки - зменшення дози опромінення населення до мінімально можливого рівня.
Наукова новизна одержати результатів:
1. Визначені потенціально можливі значення радононадходження в повітря приміщень з використовуваних будівельних матеріалів Дніпропетровської області і підстилаючих грунтів м.Дніпропетровська.
2. Досліджена об’ємна концентрація радону в повітрі приміщень будинків житлового фонду м.Дніпропетровська.
3. Розроблені моделі визначення радонових параметрів будівельних матеріалів, виробів і об’єктів будівництва на етапі їх проектування і розраховано діапазон варіювання для м.Дніпропетровська.
4. Розроблена методика визначення потрібної товщини захисного екрана з будівельного матеріалу для зменшення надходження радону в повітря приміщень з підстилаючого грунту під будинком.
5. Розраховано соціальний показник рівня радонової безпеки об’єктів будівництва з урахуванням регіональних значень радононадходження в повітря приміщень і можливостей доповненого комплексу протирадонових заходів.
6. Розроблена методика управління рівнем радонової безпеки об’єктів будівництва, починаючи з етапу проектування.
Практична значимість одержаних результатів. Практичне значення роботи полягає в розробці інженерних методик визначення радонових параметрів будівельних матеріалів, виробів і об’єктів будівництва на етапі проектування будинку; оцінці можливих способів зменшення надходження ізотопів радону в повітря приміщень, що забезпечує управління рівнем радонової безпеки об’єктів будівництва і підвищує безпеку життєдіяльності людини.
Розроблена методика управління рівнем радонової безпеки об’єктів використовується на підприємствах будіндустрії і будматеріалів м.Дніпропетровська: акціонерне товариство “Дніпрбудіндустрія”, домобудівельні комбінати №№ 1, 2, відкрите акціонерне товариство “Дніпрміськбуд”, відкрите акціонерне товариство
“Силікатний завод”, довірче товариство фінансова компанія “Ельф”, а також в учбовому процессі Придніпровської державної академії будівництва та архітектури.
Особистий внесок здобувача полягає: в обгрунтуванні і розробці методики досліджень; оцінці можливостей основних джерел надходження ізотопів радону і їх ДПР в повітря приміщень будинку; оцінці об’ємної концентрації радону в повітрі приміщень; розробці моделей визначення радонових параметрів виробів і об’єктів будівництва; розробці рекомендацій щодо використання доповненого комплексу захисних протирадонових заходів; розробці методики управління радоновою безпекою об’єктів будівництва.
Апробація результатів дисертації. Основні положення дисертаційної роботи і результати досліджень доповідались і обговорювались на щорічних конференціях ПДАБА (1994-97 рр.), на 1-й і 2-й регіональних конференціях “Екологія і безпека життєдіяльності“ (м.Дніпропетровськ, 1996р.), на наукових семінарах кафедри технології будівельного виробництва ПДАБА (1994-97 рр.).
Публікації. Результати дисертаційних досліджень опубліковані в трьох брошурах
і чотирьох статтях.
Структура і обсяг дисертації. Дисертація складається з вступу, п’яти розділів, загальних висновків, списку літератури із 125 найменувань, містить 138 сторінок машинописного тексту, 25 рисунків, 37 таблиць.
Об’єкт дослідження: будівельні матеріали і вироби Дніпропетровської області, підстилаючі грунти і приміщення будинків житлового фонду м.Дніпропетровська.
Предмет дослідження: процеси ексхаляції ізотопів радону та їх ДПР з будівельних матеріалів, виробів і підстилаючих грунтів під будинком у повітрі приміщень; процес нагромадження радону в повітрі приміщень й застосування протирадонових захисних заходів.
Методика дослідження. Поставлені завдання вирішувались обгрунтуванням вибору основних радонових параметрів джерел надходження його в повітря приміщень, визначенням радонових параметрів шляхом вимірювань і розрахунковими методами, оцінкою похибки і достатності вихідних даних, збіжністю результатів теоретичних досліджень з експериментальними даними вимірювань.
ЗМІСТ РОБОТИ
У вступі обгрунтована актуальність теми дисертаційної роботи, показана важливість виконаних в роботі досліджень щодо забезпечення радонової безпеки об’єктів будівництва. Сформульована мета проведених досліджень, показана їх наукова новизна і практична цінність.
В першому розділі розглянуто біологічну дію іонізуючого випромінювання на організм людини, дані характеристики радону-222 і торону-220 і основних джерел їх надходження в повітря приміщень будинку. Показано, що па сучасному етапі, коли населення живе в умовах техногенно підвищеного природного фону, обумовленого дією ПРН в будівельних матеріалах, спалюваному пальному, застосовуваних мінеральних добривах і т.д., на перше місце по вирішенню завдань радіаційної безпеки висувається попередження і врахування соматико-стохастичних і генетичних ефектів. Для забезпечення радіаційної безпеки необхідно знати можливості всіх джерел іонізуючого випромінювання. Проведений аналіз основних джерел іонізуючих випромінювань показує, що в сучасних умовах найбільший внесок в дозу опроміненій дають техногенні джерела, де домінуюче значення мають ПРН в будівельних матеріалах. Крім того, показано, що суттєвий вплив на надходження радону в повітря приміщень мають підстилаючі грунти під будинком.
З урахуванням можливості управління рівнем радонової безпеки об’єктів будівництва на основі виконаного аналізу прийнятої системи радшцішіого контролю будматеріалів і об’єктів будівництва виявлено ряд актуальних невирішених питань, сформульовані завдання досліджень і накреслено шляхи їх вирішення.
У другому розділі на основі системного підходу викладено обгрунтування вибору показників, що характеризують надходження радону в повітря приміщень, і методики лроведепня досліджень. Аналіз матеріалів по величині еквівалентної річної дози опромінення населення європейських країн показав, що Україна знаходиться в першій п’ятірці. Домінуючий внесок у величину ефективної еквівалентної дози опромінення робить об’ємна концентрація радону і його дочірніх продуктів розпаду в повітрі приміщень (до 60%), що підтверджує актуальність поставленої задачі дослідження.
Для управління рівнем радонової безпеки об’єктів будівництва на різних етапах будівництва необхідно установити взаємозв’язок між вхідними характеристиками (питома активність радію і коефіцієнт еманування радону) на етапі виробництва будівельних матеріалів і вихідними характеристиками (об’ємна концентрація і еквівалентна рівноважна концентрація радону в повітрі приміщень) ще на стадії проектування об’єктів будівництва. Показано, що на радоновміст впливає не тільки питома активність радію, а й коефіцієнт еманування і дифузійні властивості будівельних матеріалів і підстилаючих грунтів. Дається аналіз і вибір методів визначення радонових характеристик для оцінки надходження радону і його ДПР в повітря приміщень. Проводиться оцінка достатності і достовірності результатів вимірювань радонових характеристик.
У третьому розділі викладені результати по оцінці основних джерел надходження радону-222 і торону -220 в повітря приміщень будинку. Встановлено, що радоновміст в грунтах під будинками вищий, ніж у використовуваних будівельних матеріалах огороджувальних конструкцій. Використання відходів промисловості, підданих високотемпературній обробці для виробництва будівельних конструкцій, знижує їх радоно- і тороновміст. Широкий діапазон варіювання радоно- і тороновмісту в будівельних матеріалах і підстилаючих грунтах під будинками вказує на необхідність досліджень їх на регіональному рівні для визначення потенціальних можливостей радоноиадходження і розробки конкретного комплексу захисних заходів.
Дослідження показали, що підстилаючі грунти м.Дніпропетровська мають більш високий рівень радоиовмісту (4,9-12,1 Бкхкг') в порівнянні із середнім значенням (4,8 Бкхкг'1), характерним для більшості країн. З урахуванням радоиовмісту, щільності, пористості грунтів, швидкості ексхаляції радону з грунту в повітря приміщень розроблена карта радонових характеристик підстилаючих грунтів м.Дніпропетровська. Швидкість ексхаляції радону з них в повітря приміщень становить від 6,4 х Ю 4 до 3,9 х 10'2 Бкхм‘2хс'. Дана карта дозволяє вже на стадії проектування будинку оцінити потенціально можливі надходження радону в повітря приміщень і вибрати потрібний комплекс захисних заходів щодо забезпечення безпеки життєдіяльності. Другим джерелом надходження радону і торону в повітря приміщень є ПРН в будівельних матеріалах огороджувальних конструкцій. Дослідження показали, що рівень радоно- і торононадходження в основних видах будівельних конструкцій і матеріалів
Дніпропетровської області вищий, ніж в Україні в цілому. Об'ємна концентрація радону в повітря приміщень будинків житлового фонду м.Дніпропетровська становить 9 -174 Бкхм'3. При цьому внесок надходження радону з підстилаючих грунтів у повітря приміщень будівель житлового фонду міста на величину об’ємної його концентрації становить 43 - 87%.
У четвертому розділі викладені результати досліджень по розробці аналітичних моделей, з допомогою яких можна прогнозувати радонові параметри на окремих етапах будівельного виробництва і забезпечувати управління рівнем радонової безпеки об’єктів будівництва на стадії проектування будинків. На вміст радону в повітрі приміщення суттєвий вплив має ексхаляція радону з підстилаючого грунту під будинком:
Чге£х=Аг>я* хтіхрхЛ, У.ідиф, (1)
де - швидкість ексхаляції радону з підстилаючого грунту, Бкхм'2хс';
- питома активність радію-226, Бкхкг'1;
г) - коефіцієнт еманування;
р - щільність матеріалу, кгхм'3;
Х„ - постійна розпаду радону, с'1;
- довжина дифузії радону в пористому матеріалі, м.
Довжину дифузії з підстилаючих грунтів з урахуванням їх пористості (п) можна визначити з допомогою графіка (рис.1).
зі
О , ■ ■ 1 — л 01 О.Ь ©,* о.*3 ос о ."і
Види грунтів Величина їх пористості
вулканічні
брилові
осадочні сцементоваш
супіски
суглинки
гяини
штучні різної ущільненості
Рис. 1. Визначення довжини дифузії радону в грунті
Розрахункові значення швидкості ексхапяції з підстилаючих грунтів м.Дніпропетровська показали, що її значення змінюється в межах від 8,7 х 10"* до 4,3 х 10'2 Бкхм'гхс'.
Швидкість ексхаляції радону з будівельних матеріалів огороджувальних конструкцій приміщень визначається співвідношенням:
(2)
де Ь - товщина огороджувальних конструкцій, м;
- поправочний коефіцієнт швидкості ексхаляції радону з урахуванням залежності між товщиною конструкції /і і довжиною дифузії радону в ній.
Середні розрахункові значення швидкості ексхаляції радону з будівельних матеріалів огороджувальних конструкцій в повітря приміщення будинків житлового фонду м.Дніпропетровська наведені в табл.1.
Таблиця 1. Середні значення швидкості ексхаляції радона із будівельних матеріалів огороджувальних конструкцій житлових приміщень м-Дніпропетровська
Тип будинку за будівельним матеріалом стіп Члс* > Бкхм’хс1
Панельні 9,1х10'3
Бетонні 6,3х103
Із шлакоблоку ЗДхІО'3
Із силікатної цегли 5,9х10'3
3 червоної цегли 2,6x10 і
Оцінка об’ємної концентрації радону в повітрі приміщень здійснюється за формулою:
¿прим. Яексі * . Яексх ^^пола . латм /*ї\
д„ - —-------------------+ --------7~ + ' ’
де А "р'ш - об’ємна концентрація радону-222 в повітрі приміщень, Бкхм-3;
3,„.а - сумарна площа огороджувальних конструкцій і підлоги приміщення, відповідно, м2;
У„рим - об’єм приміщення, м5;
лп. - кратність повітрообміну в приміщенні, с *;
А7“' - об’ємна концентрація радону в атмосферному повітрі, Бкхм'\
З урахуванням значимості концентрації дочірніх продуктів розпаду ізотопів радону на величину ефективної еквівалентної річної дози внутрішнього опромінення людини використовується еквівалентна рівноважна концентрація радону (ЕРК) в повітрі приміщень. Еквівалентні рівноважні концентрації (ЕРК) ізотопів радону в повітрі приміщення визначаються співвідношеннями:
для радону-222
EPKto = Aya, х F0Ri1 = 0,1046 х Aw„2,a + 0,5161 х AVPb2U + 0,3793 х Avffi2,\ (4а)
для торону-220
ЕРКТ„ = AVTn х F0Tn = 7 х IO'6 х AWo21S + 0,9133 x AVHb212 + 0,0867 x Атаі212, (46)
де F0 - коефіцієнти рівноваги, значення яких пропонується визначати з урахуванням кратності повітрообміну X,, в приміщенні.
В результаті досліджень була запропонована модель визначення ефективної еквівалентної річної ДОЗИ внутрішнього опромінення Н™фР , мЗвхрік1 для довільного часу перебування людини в житлових, виробничих приміщеннях и поза приміщеннями протягом року:
я:г = £\{ЕР > (5)
де ЕРК; - величина еквівалентної рівноважної концентрації радона в і-х умовах перебування людини, Бкхм'3;
^ - час перебування людини в і-х умовах протягом року;
^ - середнє значення часу перебування людини в і-х умовах протягом року (6000 г
- в житлових, 1500 г - в промислових приміщеннях, 1260 г - поза приміщеннями);
- коефіцієнт перерахунку ЕРК в Н*“™ для і-х умов, ^-в * М
рік х Би
Дослідження покачали, що доза внутрішнього опромінення населення ».«.Дніпропетровська, обумовлена концентрацією радону в повітрі окремих видів будинків житлового фонду, становить 0,03-0,58 берхрік'1. Це перевищує не тільки рекомендовані рівні МКРЗ, а й установлену границю дози Норм радіаційної безпеки України (НРБУ-97).
У п’ятому розділі дасться аналіз можливих рекомендованих захисних заходів щодо зменшення вмісту радону в повітрі приміщень, розроблена методка визначення потрібної товщини захисного екрана для зменшення надходження радону в повітря приміщення з підстилаючого грунту під будинками. З урахуванням проведених досліджень розроблені рекомендації щодо застосування доповненого комплексу протирадонових захисних заходів.
Розроблена методика визначення потрібного повітрообміну в приміщеннях на основі обліку очікуваної концентрації радону в повітрі приміщення. Рекомендується включати в завдання на проектування і реконструкцію будинків санітарно-гігієнічні вимоги по потрібній кратності повітрообміну з урахуванням характеристик підстилаючих грунтів під будинком і їх конструкцій. Для управління радоновою безпекою об’єктів будівництва необхідно знати прийнятий рівень безпеки. Як соціальний показник рівня радіаційної небезпеки для людини обрано ризик або імовірність того, що в результаті дії даного виду випромінювання у потенціально опроміненого індивідуума або його потомків з’являться серйозні порушення здоров’я. Проведена оцінка ризику для населення м.Дніпропетровська від дії об’ємної концентрації радону в повітрі приміщень показала, що за рахунок проведення комплексу захисних заходів соціальний рівень ризику може бути знижений майже в 2 рази (з 4,6x10е -V 9,6х10'5 до 1x10 й -г 5,9х10‘5). В результаті проведених досліджень розроблена методика (рис.2) забезпечення радонової безпеки об’єктів на стадії розробки проекту на будівництво (реконструкцію) будинку. Дана методика пройшла апробацію і впроваджена на підприємствах будіндустрії і будматеріалів м.Дніпропетровська, використовується також в учбовому процесі ПДАБА.
Рис.2. Блок-схема забезпечення радонової безпеки об’єктів будівництва.
ЗАГАЛЬНІ ВИСНОВКИ
1. Вирішено нове завдання - управління рівнем радонової безпеки об’єктів будівництва на стадії їх проектування і реконструкції, що дозволяє зменшити дозу опромінення населення за рахунок зниження об’ємної концентрації радону в повітрі приміщень будинку.
2. Досліджені родовища будівельних матеріалів Дніпропетровської області по радоно- і тороновмісту, показники яких від повідно змінюються в діапазоні від 1,5 до 22,5 Бкхкг' і від 0,4 до 20,3 Бкхкг'1. Це вище, ніж в середньому в Україні для основних видів будівельних матеріалів: будівельного каменю - в 1,05-1,4 рази; заповнювачів бетону - в 1,1 - 2,7 рази; бетону - в 1,1 - 1,7 рази; керамічних виробів - в 1 -1,6 рази.
3. Досліджені радонові характеристики підстилаючих грунтів м.Дніпропетровська. Діапазон зміни швидкості ексхаляції радону з підстилаючих грунтів міста становить 6,4x10“* - 3,9х10'2 Бкхм‘2хс'\ На підставі цих досліджень складена карта радонових параметрів підстилаючих грунтів міста, що дає можливість визначити радоновміст на етапі проектування (реконструкції) будинку.
4. Досліджена об’ємна концентрація радону в повітрі приміщень будинків житлового фонду м.Дніпропетровська, діапазон середніх значень становить від 7 до 174 Бкхм"3. При цьому внесок надходження радону з підстилаючих грунтів на величину об’ємної концентрації радону в повітрі приміщень коливається від 43 до 87%.
5. Розроблені прогностичні моделі визначення радонових параметрів будівельних матеріалів, виробів і об’єктів будівництва, які дозволяють з точністю ± 20% визначити їх на етапі проектування і реконструкції будинків.
6. Розроблена методика визначення потрібної товщини захисного екрана з будівельних або інших матеріалів для зменшення надходження радону в повітря приміщення з підстилаючого грунту під будинком.
7. Запропонований доповнений комплекс захисних протирадонових заходів з урахуванням регіональних можливостей джерел надходження радону і потрібного рівня радонової безпеки об’єктів будівництва.
8. Розрахований соціальний показник рівня радонової безпеки об’єктів будівництва з урахуванням реальних надходжень радону в повітря приміщень будинків житлового фонду міста і можливостей протирадонових заходів. Управління рівнем радоновї безпеки об’єктів будівництва дозволяє знизити діапазон соціального
показника - ризику виникнення соматико-стохастичних і генетичних захворювань з (4,6х10'5-9,6х1СГ5) До (ІхКГ4- 5,9x1 О'5).
9. Розроблена методика управління рівнем радонової безпеки об’єктів будівництва, яка впроваджена на підприємствах будіндустрії і будматеріалів м.Дніпропетровська.
Основні результати досліджень опубліковані в таких роботах:
1. Касьянов С.П. Технологічні моделі визначення радіаційних параметрів будівельних матеріалів, виробів і об’єктів будівництва. - Дніпропетровськ: ПДАБА, 1994. -19 с.
2. Касьянов С.П. Характеристика основних джерел радононадходження в повітря приміщень будинків. - Дніпропетровськ: ПДАБА, 1995. - 23 с.
3. Касьянов С.П. Методика забезпечення радонової безпеки об’єктів будівництва.
- Дніпропетровськ: ПДАБА, 1996. - 25 с.
4. Касьянов С.П., Соколов I.A. Місце радонової безпеки об’єктів будівництва в концепції радонової безпеки населення України // Збірник тезів доповідей 1-ї регіональної конференції ЕКО-96. - Дніпропетровськ, 1996. - С. 81-82.
5. Касьянов С.П., Соколов I.A. Соціальний показник оцінки досягненого рівня радонової безпеки об’єктів будівництва II Збірник тезів доповідей 2-ї регіональної конференції ЕКО-96. - Дніпропетровськ, 1996. - С.52-53.
6. Касьянов С.П., Соколов I.A. Параметри, які обумовлюють надходження радону від основних джерел в повітря приміщень будівель II Збірник наукових праць. -Дніпропетровськ: ПДАБА, 1998. - С. 162-166.
7. Касьянов С.П., Соколов I.A. Оцінка радононадходження в повітря приміщень будівель житлового фонду м.Дніпропетровска // Збірішк наукових праць. -Дніпропетровськ: ПДАБА, 1998.-С. 155-158.
Касьянов С.П. Управління рівнем радонової безпеки об'єктів будівництва на етапі проектування і реконструкції. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.26.01 - охорона праці. - Придніпровська державна академія будівництва та архітектури, Дніпропетровськ, 1998.
В дисертації досліджені потенціальні можливості радоновмісту в будівельних матеріалах родовищ Дніпропетровської області, надходження радону з підстилаючих грунтів і огороджувальних конструкцій в повітря приміщень будинків житлового фонду м.Дніпропетровська. Вивчена об’ємна концентрація радону в повітрі приміщень житлового фонду міста і з урахуванням результатів досліджень розроблені прогностичні моделі і методики визначення радонових параметрів, що дозволяють на стадії розробки проекту на будівництво або реконструкцію будинку оцінити рівень радіаційної безпеки життєдіяльності.
Розроблена методика управління рівнем радонової безпеки об’єктів будівництва з урахуванням можливостей комплексу захисних заходів дозволяє зменшити дозу опромінення населення до мінімально можливого рівня.
Ключові слова: еманація радону, ексхаляція радону, радоновміст, об’ємна концентрація радону, питома активність, ефективна еквівалента доза внутрішнього опромінення, еквівалентна рівноважна концентрація радона, дочірні продукти розпаду радону.
Касьянов С.П. Управление уровнем радоновой безопасности объектов строительства на этапе проектирования и реконструкции. - Рукопись.
Диссертация на соискание ученой степени кандидата технических наук по специальности 05.26.01 - охрана труда. - Приднепровская государственная академия строительства и архитектуры, Днепропетровск, 1998.
В диссертации исследованы потенциальные возможности радоносодержания в строительных материалах месторождений Днепропетровской области, поступления радона из подстилающих грунтов и ограждающих конструкций в воздух помещений зданий жилого фонда г .Днепропетровска. Изучена объемная концентрация радона в воздухе помещений жилого фонда города с учетом результатов исследований, разработаны прогностические модели и методики определения радоновых параметров,
позволяющие еще на стадии разработки проекта на строительство или реконструкцию здания оценить уровень его радиационной безопасности.
Разработанная методика управления уровнем радоновой безопасности объектов строительства с учетом возможностей комплекса защитных мероприятий позволяет уменьшить дозу облучения населения до минимально возможного уровня.
Ключевые слова: эманация радона, эксхаляция радона, радоносодержаняе, объемная концентрация радона, удельная активность, эффективная эквивалентная доза внутреннего облучения, эквивалентная равновесная концентрация радона, дочерние продукты распада радона.
Kasyanov S.P. Ruling of the volume of the radon safety in the construction objects on the stage of making projects and reconstruction (on the example of the Dnepropetrovsk city).
- Manuscript.
The dissertation for getting the degree of the candidate of the technical sciences on speciality 05.26.01 - labour protection, Pridneprovsk State Academy of construction and architecture, Dnepropetrovsk, 1998.
In the dissertation there have been researched the potential possibilities of the radon’s entry from the construction materials of the Dnepropetrovsk region deposits, the spreading soils and protecting constructions into the air of the Dnepropetrovsk region fund buildings. There has been researched the volume concentration of radon in the air of the city’s living fund buildings and according to the research results there have been worked out the prognosis models and methodics of determination of the radon paramétrés, which allow at the stage of working out the project for construction or reconstruction of building to estimate the radioactive safety volume of the living activity.
The worked out method of ruling of the volume of the radon safety in the construction objects considering the abilities of the complex of protecting activities allows to decrease the dose of the population’s raying to the minimum possible level.
Key words: emanation of radon, exhalation of radon, radon consistency, radon volume concentration, specific activity, effective equivalent dose of the internal raying, equivalent balanced concentration of radon, subsidory products of radon’s désintégration.
-
Похожие работы
- Прогноз и нормализация радиационной обстановки при освоении подземного пространства в условиях повышенной радоноопасности горных пород
- Организация реконструкции эксплуатируемых объектов с внедрением современных систем управления зданием
- Разработка методов формирования организационно-технологических решений по реконструкции действующих предприятий
- Методы и формы рациональной организации ресурсного обеспечения строительного производства при реконструкции промышленных объектов
- Методы организационного регулирования строительства железных дорог в условиях САР