автореферат диссертации по металлургии, 05.16.05, диссертация на тему:Технологическая диагностика точности процессапроизводства бесшовных холоднодеформированных труб
Автореферат диссертации по теме "Технологическая диагностика точности процессапроизводства бесшовных холоднодеформированных труб"
■технологічний
інститут трубної промисловості (ДЕРЖАВНИЙ ТРУБНИЙ ІНСТИТУТ)
«Д Т І»
На правах рукопису НІКСДОРФ БОРИС ЮРІЙОВИЧ
Технологічна діагностика точності процесу виробництва безшовних холоднодеформованих труб.
Спеціальність 05.16.05 ’’Обробка металів тиском”.
АВТОРЕФЕРАТ дисертаціі на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук.
ДНІПРОПЕТРОВСЬК
1995 р.
Робота виконана, в Державному ордена Трудового Червоного Прапора науково - дослідному та конструкторсько - технологічному інституті трубної промисловості <.ДТІ>.
Науковий керівник - Доктор технічних наук, старший науковий
Офіційні оппоненти:
. Доктор технічних наук, професор
Ханін Марк Ісаакович Кандидат технічних наук, старший науковий співробітник
Бі/іьдін Костянтин Михайлович Провідне підприємство - Нижньодніпровський трубопрокатний завод, Міністерство промисловості України, «.Дніпропетровськ.
данні спеціалізованої вченоі Ради К 141.01.01 Державного ордена Трудового Червоного Прапора науково - дослідного га конструкторсько - технологічного інститута трубної промисловості СДТП. м. Дніпропетровськ, вул. Писаржевського, 1-А.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці ДТІ.
Автореферат розісланий 2^ І995 Р-
Вчений секретар
співробітник Кузнецов Євген Димитрович.
з
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ.
Актуальність роботи. Прецизійні безшовні холоднодеформо-вані труби широко використовують у різних галузях промисловості як конструкційні елементи. При цьому часто пред’ являють підвищені вимоги щодо точності зовнішнього та внутрішнього діаметрів, товщини стінки, відхилів від округлості, циліндричності та прямолінійності зовнішньої та внутрішньої поверхні. Забезпечення таких вимог пов' язано з рядом технологічних труднощів і при їх виготовленні часто призводить до суттєвого підвищення матеріальних витрат та до різкого зниження продуктивності праці.
У цій ситуації особливого значення набуває управління точністю технологічного процесу. Але до подачі команди на відповідні виконавчі механізми з наміром корректування технології необхідно визначити причини розладнання точності. Раннє виявлення моменту розладнання точності та оперативно визначення джерел вимірних помилок особливо актуально при виготовленні труб із високолегованих сталей та сплавів, тому що вартість браку може досягать значних величин.
Мета роботи полягає в оперативному визначенні причин утворення відхилів розмірів при виробництві безшовних труб підвищеної точності.
На захист виноситься алгоритм технологічної діагностики стану точності технологічного процесу виготовлення безшовних труб.
Теоретична цінність досліджень та наукова новизна положень дисертаційної роботи, що винесені на захист, полягає в тому, то вперше:
- РОЗРОбЛЄНО алгоритм виявлення основних причин утворення
розмірних похибок діаметру та товщини стінки труе з використанням вимірювальної інформаціі, ідо надходить э приладів розмірного норуйнівного контролю і за допомогою котрого видаються рекомендації по регулюванню технологічного процесу;
- знайдено кількісну оцінку впливу комплексу технологічних параметрів холодної прокатки на величину поля розсіювання значень діаметрів та товщини стінки особливотонкостінних труб, виготовлених у достатньо тривалому часовому інтервалі;
- розроблено алгоритм та визначені характеристики полів роз-
поділення значень товщини стінки та діаметрів труб при їх істотному відхиленні від нормального закону, який може бути ви-користовано у загальному випадку при визначенні полів припустимих відхилів розмірів труб; .
- виявлено амплітудно-частотна структура розмірних відхилів товщини стінки та діаметра холоднокатаних безшовних труб та її залежність від основних параметрів технології;
- показано практичну можливість реалізації алгоритму раннього розпізнавання моменту розладнання точності технологічного процесу виготовлення безшовних труб.
Практична цінність та реалізація наслідків роботи в промисловості. Результати роботи дозволили з високим ступенем надійності при мінімальних матеріальних та часових витратах, оцінити величини розмірних похибок та виявити причини їх утворення, а потім розробити технології виготовлення труе підвищеної точності широкого сортаменту, у тому числі:
- із сталей эи—844БУ-ид, ЭИ-847, ЭИ-172, що застосовуються в,активній зоні атомних енергетичних установок;
- i-j сталей типу OXIBHIOT, застосовуваних при виготовленні технічних ендоскопів, медичних приладів та елементів систем волоконної ОПТИКИ;
- використовуються при розробці технології виробництва шари-копідшипннкових труб підвищеної точності.
Рівень реалізації та впровадження наукових розробок.
Основний зміст роботи пов' язано з виконанням міжгалузевої "Програми робіт по розробці технології, створенню обладнання і освоєнню виробництва нових видів труб для атомної енергетики". а також з комплексом робіт, що проводились у ДТІ в 1985 -1094PP для електронної, хімічної, медичної та інших галузей промисловості.
Апробація роботи. Матеріали дисертації докладались на: Всесоюзній науково-технічній конференції "Удосконалення технології та оеладнання для виробництва тонкостінних труб шляхом холодної та теплої деформації з метою підвищення ефективності виробництва та якості продукції". ПТЗ, Нікополь. 1979; Всесоюзному науково-технічному семінарі "Підвищення точності геометричних розмірів груб за допомогою АСУ ТП", Москва, 1983; Vi Всесоюзній науково-технічній конференції "Не-руйнуючі фізичні методи та засоби контролю", Москва, 1987;
■:. Національному колоквіумі з міжнародною участю по фізичним методам контролю металів та сплавів, Софія, 1989; науково-технічних семінарах відділу технології виробництва труб засобами холодної та теплої деформації та відділу моделювання технологій трубного виробництва, ВІІДТІ, Дніпропетровськ, 1983. 1984: на науково-технічному семінарі кафедри обробки
мр rail і в т иском ДНА.
Публ і кації. . За матеріалами дисертації опубліковано $
друкованих робіт. Розроблені технічні рішення захищені 4 ав-торськимі свідоцтвами.
Структура та обсяг роботи. Дисертаційну роботу викладено на 175 сторінках машинописного тексту, вона вміщує 26 таблиць, 64 малюнків, складається з вступу, 4 розділів, висновків, списку використаної літератури з 55 позицій та 2 додатків.
Декларація конкретного особистого вкладу дисертанта в розробку наукових результатів, то виносяться на захист. Автором особисто виконані теоретичні та експериментальні дослідження, що дозволили винести на захист наступні положення:
1. Для підвищення достовірности знахождення оцінок полей розсіювання значень діаметрів та товщини стінки, розроблено алгоритм, пригодний для використання при значному відхилі розподілення ціх величин від нормального закону.
2. Виявлено групу технологічних факторів, які справляють взаємно коррельований вплив на утворення розмірних похибок.
3. Вивчено залежність періодичних відхилів товщини стінки та діаметру у поперечних перерізах прокатуваемих труб від зміни величини розвалки робочого інструменту.
4. Запропоновані нові рішення для пристроїв контролю товщини стінки та діамера і управління станами холодної прокатки, ідо захищені 2-ма авторськими свідоцтвами.
Характеристика методолог і ї, методу досл і дження предмет у і об1 скта. Як объект дослідження вибрано технологію виготовлення особливо тонкості нних холодноде.}іормованих труб із висо-крлегованих сталей та сплавів. При їх проведенні використо-
кувались методи, що грунтуються на принципах постановки бага-ТОфаКТОРНОГО СКСПОРИМОНТУ. методики О^рОбКИ ВЄЛИКИХ обсягів вимірювальної інформації, розроблених з використанням теорії імовірності, матстатистики, випадкових пункцій та полів.
Достовірність положень, що винесені на захист, забезпечується виконанням досліджень за допомогою високопродуктивних спеціалізованих вимірювально-обчислювальних комплексів підвищеної точності, застосування яких забезпечило збирання та обробку великих обсягів вимірювальної інформації, а при встановленні функціональних залежностей і закономірностей використані методики та алгоритми, які пройшли достатньо широку апробацію у різних галузях науки та техніки.
ОСНОВНИМ УМІСТ РОБОТИ, і. Стан науково-технічних розробок у галузі управління точ--ністю виробництва безшовних труб, постановка досліджень.
Проблемі підвищеннл точності безшовних труб присвячена велика кількість досліджень, виконаних у нашій країні та за кордоном. їх аналіз дозволяє виявити принциповий недолік, пов' язаний з тим, що оцінка точності труб у більшості випадків проводилась на підставі обмежснного числа вимірювань, що виконувалися переважно на кінцях труб. Ця обставина знижує достовірність зроблених висновків та при підвищенні вимог до точності суде мати суттєве значення.
Початковим етапом управління точністю будь-якого технологічного процесу є вірогідно визначення полів розсіювання значень розмірів труб.
Наступним етапом управління точністю виготовлення труб є
ВИЯВ/ЮННЯ Джерел утворення розмірних похибок. Для ЦЬОГО РОЗроблено метод, заснований на аналізу амплітудно-частотних характеристик відхилів розмірів по довжині труб іші. Ця робота с розвитком цього напрямку, основне завдання досліджень, що здійснювалися, полягало у вивченні впливу найважливіших технологічних параметрів холодної прокатки труб на амплітудно-частотні характеристики відхилень розмірів труб, визначення частотних діапазонів різного роду складових спектра відхилення розмірів та розробка на підставі цього алгоритму технологічної діагностики точності технологічного процесу. Такий алгоритм повинен забезпечити виділення складових розмірної похибки в режимі реального масштабу часу з використанням як початкової інформації сигналів, які надходили з вимірювальних датчиків приладів неруйнівного контролю. Основні положення метрологічного забезпечення викладені в 13-6].
и. Дос <і і дження статистичних характеристик розмірних похибок холоднодеформованих труб.
Для визначення характеристик полів розсіювання розмірів товщини стінки та діаметрів у промислових умовах здійснені статистичні дослідження безшовних ОСОбПИВОТОНКОСТІННИХ холод-нодеформованих іруб у диапазині діаметрів б-20мм з товщиною СТІНКИ 0,3-0,14мм.
Установлено, що відхилення товщини стінки та діаметра хо-лоднодеформованих труб у досліджуваному діапазоні розмірів мають приблизно однакову структуру. В достатньо тривалих інтервалах вони містять періодичні та випадкові компоненти.
Така закономірність властива усім трубам досліджуваного сортаменту.
Іншою принциповою закономірністю с суттєва ВІДМІННІСТЬ розподілу розмірів товщини стінки та діаметра від нормального закону. Для їх характеристики, як початкову процедуру технологічної діагностики, було запропоновано використовувати показники асиметрії та ексцесу
Для опису поля розсіювання розмірів товщини стінки та діаметра нами був розроблений спеціальний алгоритм 12], реалізований у виді підпрограми, написаній на мові Фортран і котра входить до пакету прикладних програм по статистичній обробці технологічної інформації. Цей алгоритм визначає для заданої ступені надійності коефіцієнти Кі и К'2, які характеризують нижню та верхню границі довірчого інтервалу, знайденого для Функції щільності розподілу експериментальних даних. Ці коефіцієнти, довірчі інтервали, визначені для обох законів, а також відносний коефіцієнт зміни довірчого інтервалу, рівний відношенню довірчого інтервалу при нормальному законі розподілу до розрахункового, наведені у таблиці і.
Значення відносного коефіцієнта зміни довірчого інтервалу показує, що апріорно прийняття нормалі,ного закону розподілу може суттєво спотворювати поля розсіювання розмірів і тим самим вносити похибки в оцінку точності технологічного процесу.
Для визначення впливу режимів холодної прокатки, виявлення технологічних факторів, які найбільше впливають на відхилення розмірних параметрів, був поставлений багатофак-торний експеримент.
Результати активного експерименту дозволили зробити висновок. що між функцією розподілу відхилів товщини стінки та діаметра іотової труби і параметрами технології існує певна
• Табл иця 1.
Довірчі інтервали розподілу значень товщини стінкл та
діаметра.
* |7 парті 3 Коефіц існти Довірчий інтервал 1 мм] Ві дное-ний коефіцієнт
К1 К2 Нормальний закон розподі/іу Апроксимоьаний РОЗПОДІ/І
Товщина стінки
і 1.16 4. 08 0 . 0 10 0. оо я 1. 25
2 1. нз 1 . 24 О . 0 3 5 о. о і й 1. У 4
3 1. 01 2. 03 0 . 034 0. 017 2. 00
і 1. 06 4. 02 0. 008 0.007 1. 14
Діаметр
1 3. 44 0. 77 0 . 03 1 0. 023 1. 35
2 1.6 1 3. 40 0. 050 0. 042 1. 19
3 2. 10 2. 20 0 . 044 0. 029 1.51
4 1. В2 2. 57 0 . 050 0. 036 1. 39
. . 2 статистична залежність, але вона с незадовільною для о, та
коефіцієнтів довірчого інтервалу Кі і К2.
з. Дослідження впливу режимів деформації на амплітудно-час-•готні характеристики розмірних відхилів труб.
Аналіз поведінки автокорреляційних функцій, отриманих шляхом перетворення функції відхилення товщини СТІНКИ СФВТС), показав, що вона може бути репрезентована як сума трьох складових: низькочастотної, гармонійної компоненти з періодом,
який дорівнює периметру труби, та високочастотної, яка містить у собі суму періодичних та випадкових коливань більш високої частоти. Аналогічно функція вілхилу діаметра СФВД') може бути представлена у вигляді суми чотирьох складових: низькочастотної, гармонійної компоненти з періодом, рівним половині периметра труби, та двох гармонічних компонент більш високої частоти.
Отримані результати дозволили зро&ити висновок, що в загальному випадку <ШТС, та ФВД можна репрезентувати у вигляді
сукупності певного набору гармонійних компонентів та випадкової складової і на підставі цього перейти до обгрунтування рівняння балансу розмірної похибки. Баланс для 4*ВТС - являс собою розподіл сумарної дисперсії на такі складові:
дисперсію зсуву середніх величин <аг > відносно номінального
ер
значення; дисперсію гармонійної компоненти Со'^кс:>» пов‘ язану з ексцентриситетом; дисперсію остаточних рядів кожного перерізу <0,^ав>- В результаті рівняння балансу мас вигляд:
2 2 2 2
сг_ = о ■+ СГ + О" .
£ ср екс нав
Перша складова може бути зменшена за рахунок збільшення
точності початкової настройки та підтримання її у відповідних межах на основі аналізу зміни цієї компоненти у часі. Другу складову треба розглядати як наслідок вихідної ексцентричності заготовки. Утворення третьої складової пов' язане з недосконалістю формоутворення у зоні деформації, похибок виготовлення робочого інструменту, недосконалості калібровки чи неправильного вибору режимів деформації.
Для ФВД рівняння балансу похибки мас такий вигляд: сг* = СУ2 + СУ2 + с2 + СГ2 , де: є»* - дисперсія відхилу ді-
■г-О Ср ЄЛ з 4 2.0
аметра; с>2 - дисперсія середніх значень діаметра в попереч-ср
них перерізах; а2 - дисперсія еліптичної компоненти; а2 -ел з
дисперсія трьохгранної компоненти; о2 - дисперсія чотирьох-гранної компоненти. Перша складова може бути зменшена за рахунок зменшення продольних коливань в системі "стержень-заготовка" та вибору оптимальної величини подавання металу до зони деформації. Другу, третю та четверту складові слід розглядати як похибки форми труби у поперечному перерізі, які можуть бути пов'язані з якістю виготовлення інструменту, його
стійкістю та зносом. Запропоновано виділення цих складових із ФВТС та ФВД здійснювати за допомогою цифрової фільтрації.
Установлені закономірності формування розмірних відхилів безшовних труб, а також виявлена залежність між параметрами технології та амплітудно-частотними характеристиками коливань товщини стінки та діаметрів дозволили розробити алгоритм раннього виявлення розладнання точності технологічного процесу. Основні відмінні ознаки цього алгоритму викладені у [ юі, його блок - схема показана на мал. і.
Результати обробки вимірювальної інформації, одержаної на установці неруйнівного контролю СРПА), показали можливість опису розмірних відхилів труб за допомогою АР-моделі кінцевого порядку. Було показано, ідо алгоритм технологічної діагностики може бути істотно удосконаленим на основі безперервного порівняння знайдених моделей для кожної розфільтрован-ної складової з відповідними еталонними моделями, попередньо знайденими для відповідних технологічних умов.
У такому випадку задача оперативного контролю стану технологічного процесу виробництва труб зводитиметься до виявлення змін властивостей стохастичних сигналів, які модулюються АР - послідовністю. Для цих цілей були запропоновані наступні варіанти алгоритму контролю, які повністю охоплюють усі можливі зміни параметрів моделі, у тому числі: виявлення змін математичного чекання АР-послідовності; виявлення змін дисперсії АР-послідовності.
Ці алгоритми були реалізовані за допомогою пакету стандартних програм. Одержані результати показали можливість їх реалізації з використанням спеціалізованих обчислювальних
Блок-схема алгоритму ді аі ж >с т ик и цінності технологічного проносу виробництва безшовних труб.
---------------> Посилювач
Перетворювач
І
Латчик
Блок фільтрів
Блок порівняння та визначення розладк и
Блок моделювання Обчислювальний пристрій
зм і ну Видавання команди
інструменту на
зменьшення
ексцентриситету
зміну відстані валками
стаїь і л і зацію подачи заготовки
Нал. і.
м і ж
пристроїв практично у режимі реального масштабу часу в комплексі з роботою установки неруинівного контролю.
4. Практична реалізація алгоритму технолог.і чно'і д і агностики та перспективи його подальшого розвитку.
Здійснений в промислових умовах аналіз стану точності виробництва осоїЬливотонкості нних труг» дозволив сформулювати наст упну пос.л і довні сть першочергових практичних заході в, необ-
ХІДНИХ /(/ія ПІДВИЩЄННЯ ТиЧНОСТІ ОСОбЛИВОТОНКОСТІННИХ Труб:
- суміщення центрів розподілу середніх значень ТОВЩИНИ і.тінки та днаметрів партій труї') з номінальними, за рахунок ЧОГО може бути забезпечено підвищення ТОЧНОСТІ ДО -404 ;
- ліквідація тренду середніх значень по довжині труби в інтервалі Т» 5000 мм, що забезпечуй підвищення точності на 54 ;
- стабілізація середніх значень по довжині труби у інтервалі 20 мм Т 5000 мм, похибка ціх складових досягає і5ч ;
- зменшення відхилів Форми поверхні в інтервалі .п ■ Т ” .
10 2
похибка яких досягає до 25-^: ;
- зменшення ексцентриситету, за рахунок чого може бути підвищена точність на 15>: .
На підставі цих даних були зформульовані вимоги до підвищення точності настройки станів на номінальні значення, уведені обмеження до коливань системи "стержень -заготовка" та синхронізації виключення подачі та зупинки клеті, встановлені вимоги до точності форми оправки та обмеження відхі-ЛІВ форми зовнішньої поверхні у обтискній зоні та ряд інших технологічних вимог.
Система діагностики технологічного процесу виробництва безшовних холоднодеформованих груб була створена на базі ультразвукової установки комплексного контролю типу РПА та керуючій РОМ СИ--4. Ця система була опробована на ОЕЗ ДТІ при розробці технології виробництва труб підвищеної якості.
Основні висновки та рекомендації.
Суть основних висновків та рекомендацій цієї роботи складається у наступному:
і. Розподіл дискретных значень діаметрів та товщини стінки
холоднокатаних безшовних труб, виготовлених у достатньо довготривалому інтервалі, суттєво відрізняється від нормального закону.
2. Допущення застосовності нормального закону при визначенні полів розсіювання дискретних значень розмірів труб зв'язано з виникненням суттєвих похибок.
3. Для підвищення достовірности знахождення оцінок полей розсіювання значень діаметрів та товщини стінки, розроблено алгоритм, природний для використання при значному відхилі розподілення ціх величин від нормального закону.
4. Запропоновано як найпростішу діагностичну ознаку іюзлад-нання точності технологічного процесу виробництва безшовних труб використовували оцінки ексцесу та асиметрії.
5. Поставленням багатофакторного експерименту виявлено, що с група технологічних факторів, які справляють взаємно кор~ рельований вплив на утворення розмірних похибок. При прокатці на станах типу ХПТР до цієї групи належачі» неличина змі-щасмої о обсягу металу та ступінь розугодження ричажно'І сис-
і еми кл&ті.
<■>. При підвищенні подачи та витяжки, а також розугодження ричажної системи, виникають поздовжні модульовані відхилення значень діаметра та товщини стінки, період котрих суттєво перевищує величину зміщаомого обсягу металу. Такі відхилення переважно пов'язані з утворенням низькочастотних віе»рацій у системі **стержень-заготовка'* стану.
7. Зміна величини розвалки робочого інструменту веде до утворення періодичних відхилів товщини стінки та діаметру у поперечних перерізах прокатувасмої груби. Довжина таких від-
хилень знаходиться в інтервалі 1 3-1-20 периметру труе>и. Менші значення частоти відповідають підвищеній розвалці, більші - мінімальній. їх утворення пов' язано з спотвореннями форми поверхні у зоні деформації та можуть бути викорис-товані для оцінки правильності виготовлення робочого інструменту. '
п. Зміна розмірів товщини стінки та діаметрів по всій поверхні труби у межах довжини до Ю метрів можливо описати за допомогою стаціонарного випадкового поля, уміщаючого у поздовжньому та поперечному напрямках трендові, циклічні та випадкові компоненти, утворення котрих пов'язано з дісю.різноманітних груп технологічних факторів. •
9. Розроблено алгоритм діагностики технологічного процесу точності виробництва безшовних труб, суть котрого заснована на оперативній оцінці частотних складових розмірних відхилів труб, за допомогою котрого видаються рекомендації по регулюванню стана ХПТР.
10. На основі моделі авгорогресії розроблено га опробовано на ПЕОМ алгоритм розладнання точності технологічного процесу виробництва безшовних труб, який може бути реалізований на спеціалізованих обчислювальних пристроях та стати основою для створення приладів неруйнівного контролю Нового поко-л і ння.
Основний зміст роботи та результати досліджень знайшли свог. відображення у наступних публікаціях.
1. ІІиксдорі]. Б. Ю. , Лемченко Л. С. , Кузнецов К. Л. Автоматизированная обработка данных комплексного контроля труб. сб. "Автоматизация тсхнолоїичеокнх процессов и управления щюиэводс-
гг
ІИПМ К чорний МО І Яі<1/іургии" І], "Нот ал лурі'ИЯ" , 1987, С. 79-81. л. Кузнецов Е. Д. , Никсдорф В 10. , Подлозний Л. В. Применение статистических характеристик для диагностики точности технологического процесса производства бесшовных труб. сб. "Актуальний проблеми развития процессов трудного производства" И,
"Металлургия", 1987, с. 33-38.
3. Архангельский А. М. , Чайка Г. П. , Никсдорф Б. Ю. и др. Автома гнэированная система сбора информации и разработка нормативов производительности отделочного оборудования трубных цехов. Черметавтоматика. "Средства и системы автоматизации черной металлургии". Москва, 1984г.
4. Дьяченко Г. Е. , Кескюла А. Ю. , Кузнецов Е. Д. , Носулєц В. М. ,
Никсдорф Б. Ю. Система накопления информации о качестве изделия и обработ ка ее с помощью ЭВМ. АН СССР, "Дефектоскопия", Мі , 1979 с. 88-97.
5. А. с. 4Й8384 СССР, мкн ГОІУ 11/00 Устройство для сопряжения генератора случайных чисел с ЭВМ Носулец В. М. , Никсдорф Б. Ю. , Дьяченко Г. Е. б. И. 1418. 1974.
6. А. с. 618780 СССР, мки ‘ИВ 3 00 Устройство для магнитной записи Дьяченко Г. Е. , Кескюла А. 10. . Никсдорф В. Ю. и др
б. и. Мс:9. 1976.
7. А с. 1498573 СССР. Устройство для контроля толщины стенки труб. Кузнецов Е. Д. , Никсдорф Б. Ю. . б. и. 1-129,1989.
н. А. с. 171?] ров СССР. Способ управления трубопрокатным станом. Кузнецов Е. Д. , Никсдорф Б. Ю. б. и. ыгв, 199й.
у. Кескюла А. 10. , Кузнецов Е. Д. , Никсдорф Б. 10. и др. Многоканальная система ввода в ЭВМ информации о качестве контролируемого изделия. Библиографическим указатель ВИНИТИ "До-
Iff
иипирираишір научнпе i'*j m", io°4, И3, c ill III КуміРЦир F Д . 11 и к ■ /II Ч -і- R I" . 11Vr_' 4 P /1"! твірнім П
l>=, »i.|c|.mi її і. Ki>m|4i<iq 11 n. і її п/п мі ч^-ч mix t fn чи "i“K < in пм/и.зиванирм ІіералруїііаіШКИХ МО'ІНЛІ'Р Л<Ч<гіаЛ на Т|-Р'ГІ.ЄМ наЦИРНаЛІНОИ KIJ/IOK-РИуНР < ІІ^ЖЛУНЯИ'.’ІНІІИ УЧаї.ТИРМ ні) фНЗИЧРІ КИМ метолам КІ'НІрП-,iq нріа,ьи>р її ■ п.іавор София, і? Іі'K i qF-pq і осоі
II Кузнецов F) /і , ІІикі Лпрф Г>. І!>. Ііриирнрннр .-->RH ,’[jq і бпрч, иЬраРхпки и Д/ііпргіінгчи xpaitPiniq инфі :'рмацііи и тохнп/чм ичм'-кнх рржниах и качек.трр пі<рци?іііінни« хо/тлнплрформнриванних. rpyfV Иатррна,іп Rt рсоюзной научим ірх.ничрскпй кинфргхгнции "Соррршрт.троранир і рхіп кип ин и і •бирулі ipaimq Ліїя ііиліячч'Ді. і -ра іинкисгрннпх Tpyf’ f іим ир.амн хнлилний н трімий дрфі• рмацпи 1 і(о,іі.ііі пі іріипрііня »ффрк тирінні н ирпн:»рі рдг і ра н качеитра щчі-ЛУКіїни" І'ГГИ, і Инкпмилі., І оуо.
І?. Ку:»ирцмр FI Л , Инкі лпрф R in. , F»apapa С В ііриирнрниє вп-чіп ,інтр,іі ирй ірх.ники для обработки аналої орой информации и размерах труб Іїатрриали Free оюзноі о научно-тєхннчрского і р-мннара "IIi'piiuiphhp точности і рометричрокнх. размррор труб с ІІИМІ'ЩІІІІ' ACY ТИ" Москра, |Q«3r.
ІД Лрабкнн Л А , Инкгдорф Р III. (і некоторых аліорнтмах НЛИе-рРНИЯ j 11 ІКа,11111ІЙ ТЧЩЩИПП (ТОНКІЇ труб р ІирЯЧРМ < мі ..тич ни н н нх. реализация на иикро :-*ічи ііатррналм XII Ргргоііізнпй научно трх-ннчрі кой конференции ••Ирраг'і'Уіііаиііііир фііізич°і кне метоли и • і<е-Ді.їРа контроля" Мім кра, |о«Уі
Анотація.
Іі. 'мі. ІІІІ -dor f. Jn piocross d і запоїн t і c= nf the? ecci і гіг у Of I IIC^ Г) І П ГГ = = Of lllr^l inn =Н(Л^МІІС““ rolti Г і t І і EI icri lnhc=.
П і згпг І і.) I і ли fnt I hr? =jc-idr?mic doarro of Candidafe of
•шм.-і^засів Sooupfeq joi.iu AjuunbDJj і з о і | sot iUp і p :зршм Ло;<
MJvJ,. і Ь О I* pUI||0»J O'I I JO a JHOl J| j jo
oi|:l по e^pp гзі j j ‘soqiij ticnsiDOJd f [pm hujj p і ■ j:o dni ч^ш
jo про*) jo"! jo іофиии # jo і jo і і'■= і пани і d'u j pup j. uomdo | о -чор ioj рони іш(] hs »“i j no j |L'aMlji=ip 5 = 000 id и* jo po'iiom o| [ j
*uc|i»| 1011 і о •«і if»q fOjpupiH uio j из л 52 jo з 110 j 4 p iq і л
•' очої iIj» ) і j r іо і >"0 і j ■ [iijpin і [H50 і hi io і і »- і • op ai 11 * poop f d = j p
11- j dim oqu^ jo o'unfQ/ 04 1 pojo:;o ^au = oop = noi j^i-op 0 = 041
jo pot. jad oi|'+ jo 11 j Із» іл.і і 04 I " = = оч | j<чI Pup lOjompip «эцм|
jo tJUi|^i''Jp po | *= [ і ipo»n ор^юиоЬ o[pp»= = ( f і ш oi | .j jo
uio j h /' h ij-j[ 04 -I jo j ~ j p 4 1 і m JJ4 I ^bo 1 =011 [ »=/• | J ^ ip
pile pOOJ Ч&Ж “0[ppv?53 f I' }UI 04 \ JO Ш£Э|ЗЛз .4 О'« О f 04 I ODUPf
pq^tp jo 00 ibop 04 \ pne poo^idsip i*5|Ohi oquj jo |Uiio"i>= oi j j о p і і і о и і = ioo^j su|.| e du і i to і °ФЧ FJ r о із biu in(j 'paiisi [4^ |s£J
tioaq о'\ptj soqnj ja suoi |<?i'«op [Ріюі5ію»мр no joojjo po.jpj
-a 1 icj'j л [ [ *?i 1 11 ini і* о л *4 4 ^ ! 4n 2 ю і ok= j =2000 id jo ioqn»i и j ^
* soq 11 j = = 0 1111^0 =
Dill .‘j PIU JO ЗЕЗООО Jd 011 I JO AOPJHOOP Ot|| JO 53Э | -J SQllbP I p 3 = UDD)d III JO pot J I O'*! ОІЦ J о ЕР HUM ЕР = 504 [ОН] | f I pilp 40 join
ff rp oqu't jo =uoi |i= i/.op jo oinjDiiijE 011 j no soqit| ffpn u 14 і
jo Dili [ [O 1 pjoo jo -нзооо 04 1 jo s .jo j ошр .4 pd iilpim 01 j j
JO J DO J JO O.'* j. |tfj I p=rl lb pUP O'- I } i= 1 j 11 J»r 1 ib 011 j jo 110 і 1 *=b J J - О' Ч і
I pox 40 .joot 11 іир;).іюз ірц|м so j eo t j j jd j 53 .4оціоміі f-, pup = | 4 им
Ч04РО2О4 £, 302! idmoo IJO } I ^ j 40 5 5 j p 041 pMllO Ib pi~(l 04 1
* ' Son I fc I =■ о і іod
• с j . 4 d о 1.1 (j ‘o-in) і .\ suj ip^‘'iJ=^H oqnj а | p 15 "‘siPioiu jo omssoaotd о 11122a ij v;u"V|“uu орао ' і j [ «= i ood<3 fc ( [ ►* о • «и 100 j ) оопиіоц
o|
Никсдорф В. Ю. . Технологическая диагностика точности процесса производства бесшовных холоднодеформированных труб. Диссертация на соискание ученой степени кандидата технических наук по специальности 05. 16. 05 -“Обработка металлов давлением", Государственный трубный институт, Днепропетровск. 1995.
Защищается 9 научных работ и 4 авторских свидетельства, которые содержат теоретические исследования качественного и количественного влияния основных технологичесских параметров холодной прокатки особотонкостенных труб на структуру отклонений толщины стенки и диаметра, а также метода технологической диагностики состояния точности технологического процесса изготовления бесшовных труб.
Установлено, что имеется группа технологических факторов, оказывающих взаимно коррелированное влияние на образование размерных погрешностей. При прокатке на станах типа ХЛТР к этой группе относятся величина смещаемого объема металла и степень рассогласования рычажной системы клети. При повышении подачи и вытяжки, а также рассогласовании рычажной системы возникают продольные модулированные отклонения значений диаметра и толщины стенки, длина периода которых существенно превышает величину смещаемого объема металла. Такого рода отклонения преимущественно связаны с образованием низкочастотных вибраций в системе ’’стержень- заготовка" стана.
Осуществлено внедрение метода технологической диагностики при разработке и промышленном освоении ряда технологических процессов производства тонкостенных прецизионных труб, приводятся данные о его Эффективности в процессе эксплуата-
■у- I ' ч-i-;:іиц ч-'Л ■ :r і ы-і. і і ^.i і. ;■ ііі*н|/ 'uuyil'ct
• 1.1.1/» і.Л.піі.: .nil мннуЛ.Іі. ИИіиі'-'и і.: МіГЛ: и | "с'оіИ t к • :і і’t: tsic on) ini'-Іп.і,
' У Ь ‘ И 1 L' ' n L>: *Л У ’ * і ' І' 11.4 И~ 11 .Д fclo ' 11 L’ ' N ' ь І Іф
1.1 II .l.d.lif-i і 1ІЛІ.ОЦ "/|| ilj.Mllll. і'.КИЛЧ ' у 1 ІЬ ІІУ I'll.І..ф
•iti’V'ii t.'S HiA'i.dii :і ..lit':.mil.'..II
III ^ фііпі/.іи ГЦ ььиЛпып
І І І.ИгзІІ .
‘ If И'-ІІІІИІ I JUtl'feM Mini III iriwi. t HH 1.. ii III Ifcfll).' : fc. >J ■ 11' I ■pllkldl.i.ll'»
null
Г,
-
Похожие работы
- Обоснование технологических параметров изготовления судовых трубопроводов из электросварных труб
- Диагностирование внутренних газопроводов жилых зданий на основе комплекса методов неразрушающего контроля
- Математическое моделирование и автоматизированное проектирование технологических процессов производства холоднодеформированных труб
- Теоретические основы, исследование, разработка и внедрение высокоэффективных технологий производства бесшовных труб с использованием непрерывнолитой заготовки
- Разработка технологии производства высококачественных труб способом волочения с применением эффективных смазочных композиций
-
- Металловедение и термическая обработка металлов
- Металлургия черных, цветных и редких металлов
- Металлургия цветных и редких металлов
- Литейное производство
- Обработка металлов давлением
- Порошковая металлургия и композиционные материалы
- Металлургия техногенных и вторичных ресурсов
- Нанотехнологии и наноматериалы (по отраслям)
- Материаловедение (по отраслям)