автореферат диссертации по процессам и машинам агроинженерных систем, 05.20.04, диссертация на тему:Разработка и исследование устройства для загрузки гибридной кукурузы в закрытые (клапанные) мешки

кандидата технических наук
Оришака, Олег Владимирович
город
Тернополь
год
1995
специальность ВАК РФ
05.20.04
Автореферат по процессам и машинам агроинженерных систем на тему «Разработка и исследование устройства для загрузки гибридной кукурузы в закрытые (клапанные) мешки»

Автореферат диссертации по теме "Разработка и исследование устройства для загрузки гибридной кукурузы в закрытые (клапанные) мешки"

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ УКРАЇНИ

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ПРИЛАДОБУДІВНИЙ ІНСТИТУТ

РГ6 ОД

, На правах рукопису

1 З і; ІОН УДК 621.798.38

ОРИШАКА ОЛЕГ ВОЛОДИМИРОВИЧ

РОЗРОБКА і ДОСЛІДЖЕННЯ ПРИСТРОЮ ДЛЯ ЗАВАНТАЖЕННЯ ГІБРИДНОЇ КУКУРУДЗИ У ЗАКРИТІ (КЛАПАННІ) МІШКИ.

05.20.04 - Сільськогосподарські та меліоративні машини.

АВТОРЕФЕРАТ

дисертації на здобуття вченого ступеня кандидата технічних наук.

ТЕРНОПІЛЬ - 1995

Робота виконана в Кіровоградському ]нсгітуті сільськогосподарського машинобудування

Науковий керівник - кандидат тє<нічних наук, доцент Петренко М.М.

Офіційні опоненти

- доктор т©снічних наук, професор

ХайлісГА. .

- кандидат технічних наук Рогагинський P.M.

Провідна організація - Кіровоградський завод дозуючих автоматів.

Захист відбудеться __ 1995 року о год. на за-

сіданні спеціалізованої вченої ради Д 120201 по захисту дисеотацій на здобуття вченого ступеня доктора (кандидата) технічних наук при Тернопільському приладобудівному інституті за адресою: 282001 Тернопіль, вул. Руська 56.

Автореферат розісланий

н&-<Л

1995 р.

' П росимо Вас взяти участь у засіданні ради при захисті дисертації і направити Ваш відгук на автореферат у двох примірниках в секретаріат рада за вказаною адресою.

Вчений секретар спеціалізованої ради, кандидат технічних наук

Мартиньнко В.Я.

■ ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ.

Актуальність теми. Сучасні операції по завантажуванню гі-'бридноі кукурудзи у мішки - важкі і шкідливі, а також трудоміс-' ткі. Завантаження здійснюється дозаторами у відяриті мішки, з наступним їх зашиванням, при цьому в процесі завантажування оператор утримує мішок на випускній горловині. ІІри таких процесах робоча зона оператора насичується аерозолями отрутохімікатів.

Закриті /клапанні/ мішки не застосовуються для завантажування гібридної 'кукурудзи через відсутність відповідних засобів для завантажування.

Застосування клапанних мішків дало б можливість усунути названі недоліки. Тому робота по розробці і оптимхзації пристрою для завантажування є актуальною.

Мета -роботи - підвищення ефективності та покрашення углов _ праці при завантажуванні гібридної- кукурудзи на основі розробки

і. оптимхзації параметрів пристрою для завантажування гібридної кукурудзи у закриті / клапанні / мішки. .

Методика дослідження. Як основний методологічний засіб проведення досліджень у роботі застосорується комплексний метод, який включає теоретичну і експериментальну частину. Теоретичні дослідження проведені з використання!.! диференціальних , рівнянь переміщення масиву зерен під дією гравітаційних сил по прямолінійним і криволінійним поверхням, у повітряному середовищі, диференціальних рівнянь переміщення механізмів.

Експериментальні дослідження проводились з використанням багатофакторних і однофакторних експериментів. При проведенні досліджень використовувалась швидкістна- кінозйомка,тензометри-рування. . .

Розрахунки по теоретичним і експериментальним дослідженням проводились з використанням ЕОМ. '

Наукова новизна -роботи.. На основі дослідження технологічного процесу завантажування гібридної кукурудзи у закриті ■

/ клапанні / мішки під дією гравітаційних сил одержані математичні залежності, які: ' , ■

' - описують вплив параметрів матеріалопроводу, завантажу-

вального патрубка на швидкость.засиву зерен на виході пристр- -ою; - •

. - описують вплив параметрів матеріалопроводу, завантажу-

вального патрубка і ваговимірювального пристосування на повноту заповнення клапанного мішка. ‘ _

- визначають час переміщення масиву зерен по каналах мате-ріалопроводу і завантажувального патрубка, а також час перекриття каналу матеріалопроводу клапаном. .

Проведено обгрунтування і оптимізація параметрів пристрою, розроблена методика його' розрахунку, розроблена нсва конкурентоздатна конструкція пристрою для завантаження гібридної кукурудзи у клапанні мішки, новизна якої захищена патентами і авторськими свідотствами на винаходи.

Практична цінність і реалізація результатів роботи.

Одержані математичні залежності можуть бути використані для розрахунку параметрів пристроїв для завантажування інших зернистих і гранульованих матеріалів у клапанні мішки.

На базі проведених досліджень розроблена конструкція пристрою для завантажування гібридної кукурудзи. Зразкки пристрою ' змонтовані на Долинському і Кіровоградському комбінатах хлібопродуктів. Проведені виробничі випробування. Ведеться підготовка пристрою до державних випробувань. .

З врахуванням фізико-механічних властивостей клею створена конструкція пристрою для завантаження гранул клею,який запроваджений у виробництво на Великобичковському лісохімкомбі-наті / Закарпатська область /. Впровадження пристрою у виробництво дає можливість знизити трудові витрати у 3 рази, механізувати тяжкі і шкідливі роботи, забесг.ечити необхідні санітарно -гігієнічні умови в робочий зоні, а також зберегти якість продукту. ,

.. Апробація роботи. Основні положення робота доповідались на регіональній науково-практичній конференції "Энергия моло-

■ дых - перестройке" /Кіровоград 1989/, на конференції "Проблемы конструирования и технологии производства сельскохозяйственных машин” /Кіровоград, 1991/, на науковій конференції в Академії інженерних наук /Київ, 1994/, на наукових конференціях професорсько-викладацького складу кафедри сільськогосподарських машин, кафедри будівельних і шляхових машин /Кіровоград, 1992 - 1995 /. '

' Публікації. За матеріалами дисертації опібліковано 9 наукових робіт, розробки пристроїв захищені 4 патентами і 10 авторськими свідотствами на винаходи.

• Особистий внесок дисертанта.Розроблена математична модель руху масиву зерен, проведені обгрунтування і оптимізація параметрів пристрою, складена методика досліджень, проведені розрахунки і розробки конструкцій пристроїв. _

ЗМІСТ РОБОТИ.

У вступі дана оцінка сучасного стану розв’язуємо! науково-технічної проблеми, обгрунтована актуальність теми дисертаційної роботи, сформульована мета роботи і основні положення, які виносяться на захист.

У главі І розглядається стан питання: аналізуються сучасні машини для завантаження сипучих матеріалів в клапанні мішки, дається огляд результатів досліджень процесів руху сипучих матеріалів. Аналіз літературних джерел і патентної документації показав, що застосування пристрою для завантаження гібріднот кукурудзи в клапанні мішки можливе тільки після рішення ряда проблемних питань по підвищенню ефективності пристрою, лікві- ' дації пошкоджень зерен і повноти заповнення ой’єма клапанного мішка.

Вивченню процесів руху сипучих матеріалів, їх фізико-меха- ' нічних властивостей і обгрунтуванню- параметрів машин присвячені’ роботи Е.А.Баніта, Р.А.Бегнолда, В.А.Богомягких, П.М.Василенко, Б.М.Гевко, Г.А.Генєєва, Л.В.Гячева, Р.А.Джексона, Е.В.Дженіке, Л.И.Заїки, Р.Л.Зенкова, Р.Квапил , ЛЛ.Карнаушенко, НЛ.Лук’я-нова, А.М.Панченко, П.Н.ІІлатонова, Р.И.Рогатикського, С.Севид-жа, В.Б.Соколовського, Н.Янсена. ■ .

Наукові роботи умовно можна розділити по слідуючим на пряма!.:: роботи, які розглядають витікання сипучих матеріалів із бункера, воронок.силосів; роботи, які розглядають рух сипучих матеріалів в трубках, каналах; роботи, які обгрунтовують параметри машин.

Аналіз праль указаних авторів дозволяє зробити висновки, що в них достатньо розглянуті питання витікання- сипучих матеріалів із бункерів і воронок, визначені мінімальні.отвори, при яких виключаються склепоутворення, визначені залежності для швидкостей витікання матеріалів із отворів при нормальних і.гідравлічних, режимах, для швидкостей переміщення матеріалу по прямолінійним лотках і каналах, але недостатньо вивчені питання руху,сипучого матеріалу по каналах, які мають криволінійні поверхні під дією гравітаційних сил. ' .

Враховуючи актуальність теми і ряд проблемних питань, в роботі були поставлені слідуючи завдання:

-визначити фізико-механічні властивості гібридної кукурудзи, які впливають на рух масиву зерен; -

-провести теоретичні і експериментальні дослідження закономірностей руху масиву зерен по каналах, які мають-прямолінійні '

і криволінійні поверхні під дієто гравітаційних сил з метою визначення і оптимізації основних параметрів пристрою, які впливають на продуктивність, повноту заповнення об’галу мішка і точність дозування маси;

■ -розробити інженерну методику розрахунку параметрів пристрою для завантаження гібридної кукурудзи в клапанні мішки;

-розробити конструкцію пристрою для завантаження гібридної кукурудзи в клапанні мішки і обгрунтувати його параметри.

У главі 2 приведені обгрунтування схеми пристрою, оптиміза-ція параметрів матеріалопроводу, завантажувального патрубка, дослідження впливу параметрів пристрою на повноту заповнення клапанного мішка та дослідження роботи клапана пристрою. .

На базі аналізу сучасних машин для завантаження сипучих матеріалів в клапанні міски і наукових робіт по сипучим малєріалам запропонована схема пристрою для завантаження гібридної кукурудзи в клапанні-'мішки п.д дією гравітапійних сил, особливістю якого є те, що в ньому запобігається перехід режиму вільного переміщення масиву зерен по каналах матеріалопроводу і завантажувального -патрубку в режим гідравлічного витоку, за умови:

- І'л £ £ />Кг /І /

де //г - площа поперечного перерізу завантажувального патрубка;

Уп - швидкість зерен в завантажувальному патрубці;

. ^ - коефіцієнт використання площі поперечного перерізу завантажувального патрубка; . . .

- площа вихідного отвору бункера; '

- швидкість витоку зерен з бункера.

Максимальна можлива продуктивність пристрою:

Ц тах ~ п у ' ¥ ~ '

де /71 - маса матеріала в мішку; «. .

Із - час завантажування мішка; . ■ ■

{.у - час заміни мішка;

/2 - кількість секцій в пристрої. '

_ Час завантаження мішка визначається виразом:

Із = Іб + І<+и +и /З/

де X. в - час витоку порції зерен із бункера /визначається відомими з літератури залежностями/; .

Ьі,І2,Іп. ~ відповідне час переміщення зерён по прямолінійній і криволінійній дільницям матеріалопроводу і завантажувальному .патрубку. . ■

Для аналізу процесу і оптимгзапіт параметрів розроблена математична модель переміщення зерен по матеріалопроводу і за-

- ванталувальному патрубку. .

Рішенням диференціальних рівнянь руху масиву зерен по мате-ріалоігооводу і завантажувальному патрубку / розрахункова схє- _ ма приведена на рис. І/, одержані залежності для швидкості і часу переміщення. .

■ Для ивидкості: ’

на дільниці ОА:______‘________________________.

V =Vi?їе~*к:і + Ї/Кк (cos&-S'sin$0)(s- e~aKnS) ' / 4/

При S=h,/cas^o визначається ивидкість в точці А; на дільниці АЗ:

±Hn.R)/\siritf0+(3f+2Kn.RjCoSJejJ ^-гі/^КпЮдг^ /

При 1Y-i визначається швидкість в точці В; .

на дільниці ВС: • '

V= {Vf~

- e2KnSl^ ' ; с'

При IS — £ визначається- швидкість в точпі С. . ■

•. В ше тотаулю:: - . . , . '

V* - швидкість витоку зерен з бункера; AV- коефіцієнт парусно-яті~, д - прискорення вільного падіння;^ - коефіцієнт тертя зерен по матеріалу матеріалопровода і' завантажувального патрубка; R - радіус криволінійної дільниці матеріалопровода? £ -довжина завантажувального патрубка. , '

Для часу: - - '

на дільниці ОА: ‘

г =JL'P,„ МКЄ** + Л~'-4' \ІК + П -hi у

Li р IV/f6"+n Ук + п J-1 / ' ПІ

“ K=v/-jfccsp-fsinfc):1i-: ■ . •

n--^(cosg.-Ssinf); ;р = -гк*.-,

Розрахункова схема матеріалопровода і завантажувального патрубка.

ОБІК у+-/СДГ/ +Є*ГСІ

і = 7-,-гг ■?/«■ $ ч- і£С0Ї$Л ;

У = -2(1+ЯК*)]

СІ = у2--ІК------ \(4-2ї({+ВКп

+ ($ + Нї+№»))С0Ц°]\ V

на дільнипі ВС:

і»=4-Ч .__________, ,_______

Ук*Є!*Г?+1 Ік' *1 К*= У»-?[сю(>,*/.)-/*/« <> **>)-£-П-*= -і- [саг(/,+/•) -/ ап С /+^)1

Розрахунки часу проводились на ІШ суміщеним персональним „ компьютер і з використанням пакета програм „Є иКЄСО і„М.САО які мають можливість проводити розрахунки визначених інтегралів.

Для забезпечення надійної роботи пристрою найважливіше значення мас швидкість зерен на виході із завантажувального патрубка \/с , яка забезпечує виконання умови /І/, а також найповніше використання об'єму мішка. ' -

Основними параметрами, які впливають на дану швидкість, є

У: ; к ; Я;х<>и;*; І) А . "

Вплив параметрів £ на швидкість Ус очевидна: чим біль-

ше Уі,И. та чим менше £ тим більша швидкість. Довжина І. залежить від розмірів клапана закритого мішка.Її можна вважати сталою.

Визначення оптимального кута встановлення завантажувального патрубка проведено із умови забезпечення більш повного використання об'єма клапанного мішка,. Для цього проаналізована траєкторія руху зерен з просторі мішка. Так як товщина мішка значно менша його ширини, дослідження проведено на площині, яка проходить через повздовжній переріз мішка і завантажувального, патрубка. Результати дослідження приведені на рис. 2.

Оптимальним кутом встановлення завантажувального патрубкауЗ може бути прийнятим кут І5°-20° від горизонталі, при цьому швидкість зерен на виході із завантажувального патрубка повинна бути не менше 3,0 м/с. '

Величина кута сходження зерен з матеріалопроводу однозначно зв’язана з величиною кута нахилу .завантажувального патрубка і тому може вважатись сталою.

• Отже, оптимізувати необхідно параметри Й І . ‘

Без порушення загальності розглядаємо питання максимизації ' функціонала И/ = Ус . • 1 ■

Розглянемо V/ як функцію двох переміних

М=ПС<(^)+Сг(ї°) . -ПО/

де ‘ ’ -

с'<ї°> = г91((■<-&')Щї-Р)

+3/ смр))еГт- 2Є.~гіз*

*(?-/{дх°)їіп. (Ц/г) ск( І/2* '/<>)] пу

Сг(іГ‘Н(<-/і$іґ')ег*І!-к+г£-€г**]2я /із/

Функція V/ не має екстремумів в розглядуваній області: .

Залежність площі' перерізу незаповненого простору мішка від кута нахилу завантажувального патрубка.

Т З.К ЯК _ о <ч о Л о

У у/ 3а м/ Э \У . п

в/?2 * эу* э#?-эу» *

тому.що ІЬл/ -Л

Зйг~

Аналіз С*(^а)іСгф}необхідно проводити разом з аналізом співвідношення швидкостей елементарних шарів матеріалу, які переміщуються по стінці.матеріалопроваду ]/^ і здійснюють вільний політ Чт після їх взаємодії.

Критерієм для оцінки співвідношення швидкостей служить вираз:

; V г > У# /із/

■ Розрахунки показали, що оптимальними є = 3...80,

І? = 100...200 мм при А * 700.-.900 мм.

Дослідженням диференціального рівняння руху клапана визначений час перекриття каналу матеріалопровода клапаном, який має

значення І. = 0,05...0,06 с. Це дає можливість зменшити перехідний процес витоку сипучого матеріалу з бункера і тим самим підвищити точність дозування маси. .

' У главі 3 викладені програма і методика експериментальних досліджень, приведений опис об’єктів дослідження.

Програмою досліджень передбачалось: визначення фізикс-меха-нічних властивостей гібридної кукурудзи /обробленої отрутохімікатами/, коефіцієнтів тертя, швидкості витання, дослідження процесу

переміщення масиву зерен'по матеріалопроводу, завантажувальному патрубку; визначення оптимальних параметрів матеріалопроводу і завантажувального патрубка; встановлення впливу технологічного процесу завантаження мішків на макротравмування зерен; дослідження пристрою на точність .

■ Для проведення досліджень виготовлялись спеціальні установки. Визначення швидкості зерен здійснюється за допомогою швидкісної кінозйомки, а часу перекриття каналу матеріалопровода клапаном -за допомогою осцилографа. .

Оптимальні параметри матеріалопровода і завантажувального патрубка, вплив параметрів пристрою на точність дозування маси визначаються за результатами багатофакторних і однофакторних експериментів.

У главі 4 приведені результати експериментальних досліджень . фізико-механічнкх властивостей гібридної кукурудзи, закономірностей руху масиву зерен по матеріалопроводу і завантажувальному.патрубку; впливу параметрів технологічного процесу і пристрою на за-повненість клапанного мішка, на макротравмування зерен, результати досліджень пристрою на точність дозування. . .

Одержані конкретні значення коефіцієнтів тертя зерен по різним поверхням, коефіцієнта внутрішнього тертя зерен і найбільша-ширина склепоутворшчої цілини, а також аеродинамічних властивостей зерен гібридної кукурудзи. ■

При дослідженні процесу руху зерен по матеріалопроводу одержана його статистична модель в вигляді слідуючого рівняння регресії:

У=2,5еЗ+ОЛ02Х<+0,055Хг + 0,0?9Хз *-0,Ю%5~0,3їс /14/

де через Хт, Хо, Х«, Х4, Х^, Хб в закодованій формі показані слідуючи фактори впливу на швидкість зерен на-виході матеріалопгово-ду /'/ /'• висота прямолінійної .дільниці / Ні/, радіус криволінійної дільнкпі //? /, кут’нахилу прямолінійної дільниці до'вертика-' лі / Хо /, кут сходу зерен з матеріалопроводу !сС /, кут нахилу стінсі: бункева [В /. коефіцієнт тертя зеюен по матеоіал\% стінск ///• ‘ ----Аналіз—по казав і- Ео-в-гоеигеузане^-'-тавняшь-регоее! ї -всі - коефіцієнти незалежних пензекінто: статистично значні. Статистична оцінка моделі по критерію Фішера підтвердило гі адекватність. Діаграма ступені впливу перемінних факторів показана’на рис. 2.

Найбільш впливає на швидкість зерен, як видно -з діаграми, висота матеріалопроводу і коефіцієнт тертя зерен.

- Залежність швидкості зерен від висоти прямолінійної дільниці

Діаграма ступені впливу перемінних факторів на швидкість зерен на виході' матеріалопроводу.

Рис. З

показана на рис. 4.

Залежність швидкості зерен на виході матеріалопроводу від висоти прямолінійної дільниці.

. Рис. 4 . ' •

Оптимальна висота визначається із- умови забезпечення необхідної повноти заповнення мішка. .

Для підвищення швидкості зерен на виході матеріалопроводу, йо го канал необхідно покривати матеріалом, який має мінімальний кое фіцієнт тертя при переміщенні зерен кукурудзи. ■

Значний вплив на швидкість зерен має кут їх сходу. При збільшенні кута сходу швидкість їх збільшується. Але величина кута схо ду зерен з матеріалопроводу однозначно зв’язана з величино» кута.

ІЗ

нахилу завантажувального патрубка, яка визначається із умови забезпечення максимальної заповненності мішка.

Визначені оптимальні значення параметрів підтвердили результати теоретичних досліджень. Різниця не перевершує 10$. ' • .

• При зменшенні кута -нахилу стінок бункера швидкість зерен збільшується. Але з літературних джерел відомо, ио для забезпечення -рівномірного витоку сипучого матеріалу з бункера, що має велике значення для точності дозування маси в автоматичному режимі, на- ■ хил стінок.бункера повинен бути в межах 30°. Тому для забезпечення максимальної швидкості витоку зерен поміж бункером і матеріалопро-. вадом необхідно передбачити воронку з кутом нахилу стінок 5...10°. Аналіз результатів дослідження повноти заповненності мішка показує, що при збільшенні швидкості зерен заповненість мішка збїль-~ шується при зменшенні кута нахилу завантажувального патрубка. Величина' подачи матеріалу мало впливає на заповненість мішка. Одержані результати підтверджують теоретичні дослідження. ,

Дослідженнягли не виявлений вплив технологічного процесу завантажування гібридної кукурудзи в клапанні мішки на енергію пророс-, тання і макротравми зерен при швидкості їх руху на виході завантажувального патрубка до 5 м/с. ■ -

При дослідженні впливу параметрів пристрою на точність дозування матеріалу одержана статистична модель у вигляді регрессії:

У =95,04-3? - 0,0 О Б Хі + 0,08 Хг ~ 0,003 Х3 /15/

де через Хр Хо, Хд в закодованій формі показані' слідуючи фактори впливі7 на величину маси зерен, яка поступила в мішок /ТҐІ /: жорсткість. пружини клапана '/Л /, об’ємна маса зерен /у5 /, напруга на датчику системи автоматики/И /. Аналіз локазав, що з досліджує-

значні. При збільшені жорсткості пружини клапана маса..зерен зменшується. Але тут можливості для управління процесом обмежені. . Тому жорсткість пружини можна прийняти сталою. . " ..

Об’ємна маса зерен може змінюватись значно, що буде впливать на точність дозування при переході.від завантажування одної фрак- ' ції до завантажування- другої фракції кукурудзи.

Для підвищення точності дозування в ваговимірювальну систему пристрою уведений регулятор тонкого настроювання маси. Вплив зміни напруги на датчиках системи автоматики на точність дозування маси незначний.. . ' ... ." ..

Результати досліджень пристрою на точність дозування маси зерен в мішки приведені в табл.І, аналіз яких показує, що точність дозування знизується при збільшенні подачи-матеріалу. При високих

подачах в технологічному процесі завантажування, клапанних мішків необхідно передбачити досипку матеріалу при зменшених подачах,

- • ' . Таблиця І •

Результати досліджень пристрою на точність дозування

• ' ' маси в мішку. . . - ■

Настройка пристрою, кг 1 Подача ! кг/с 1 Середня‘маса зерен ’ ! в мішку при 10 кратній ! ! повторності * ? Ґі'бі'іо3

25 1,6 3,2 4,6 . 25,005 25,004 24,948 . 1,008 3,304 36,902

50 . 1,6 3,2 4,6 50,030 . . 50,042 ' 50,090 11,332 25,400 93,808

У главі 5 приведена інженерна методика.розрахунку, результати розрахунку і конструювання пристрою /рис.Ь/.

На базі наукових досліджень відповідно з господарськими договорами були виготовлені 3 зразка машини для Кіровоградського і До линського комбінатів хлібопродуктів і Великобичковського лісохім-комбінату. На лісохімкомбінаті машина запроваджена у виробництво /на завантажуванні гранул клею/. На комбінатах хлібопродуктів проведені виробничі випробування, результати яких приведені в табл-2.

Схема пристрою

І. Бункер. 2.. Воронка,-3. Матеріалопровід. 4. завантажувальний патрубок. 5. Ваговимірювальне пристосування. .

Рис. 5.

' Таблиця 2.

Результати виробничих випробувань

Гібрид кукурудзи 1 Середня маса зерен у , мішку при 10 кратній ' повторності, кг. ' Час завантажування , мішка, с. і

Краснодарський .

т 25,019 8

2 25,018 6

3 24,978 8 •

д 24,976 7,5

Дн і про вс ьк і й-310

І 25,016 8

2 25,014 8

3 24,982 8

4 25,012 7,5

У главі 6 приведені показники економічної ефективності від тровалдення пристрою у виробництво. Продуктивність підвищується і 2 рази, а трудові витрати при завантажуванні гібридної кукуру-;зи знижуються у 3 рази, покращуються умови праці. .

. ОСНОВНІ ВИСНОВКИ ■ -

1. Технологічна схема, яка застосовується для завантаження ібрицнот кукурудзи дозаторами у відкриті міппси вимагає значних рудових витрат, зв’язана з застосуванням важкої фізичної праці

виділенням аерозолів отрутохімікатів і робочу зону і не від -овідає вимогам механізації технологічних процесів.

2. Для зменшення трудових витрат, покращення умов праці,

Угрунтована схема пристрою Для завантаження гібридної кукуру-зи у закриті /клапанні/ мішки, особливістю якої є забезпече-ія вільного переміщення масиву зерен по каналах пристрою під ією гравітаційних сил, з виконанням умови /І/. '

3. Виведені теоретичні залежності руху масиву зерен по кашах пристрою, проведена олтимізація конструктивних параметрів іистрою із ;тмови забезпечення надійності технологічного проце-

• і максимального заповнення об'єму мішка, достовірність яких дтверджена експеримінтальними дослідженнями. Як оптимальні жуть бути прийняті слідуючи параметри матеріалопроврду і за-

вантажувального патрубка:

, h = 0.7...0.9 м., R = 100...200 мм.,

у0= 3...8°,~аС = 20...25° ,ув = 15...20°

4. Експериментальними дослідженнями визначена ступінь впливу часу перекриття каналу матеріалоітровсда клапаном, об"ємкоІ маси матеріалу, коливання напруги на датчиках системи -автоматики на точність дозування І запропоновані пристрої для її підвищення. Встановлено, що при подачі матеріалу до 3 кг/с точність дозування відповідає вимогам. При подальшому збільшені подачі необхідно передбачити досипку матеріалу при знижених подачах.

5. Розроблена Інженерна методика розрахунку конструктивних параметрів пристрою для завантаження гібридної кукурудзи в клапанні мішки, яка може бути використана при конструюванні пристроїв для завантаження Інших зернистих матеріалів.

6. Розроблена конкурентоздатна конструкція пристрою для завантаження гібридної кукурудзи в клапанні мішки, яка забезпечує дозування маси, в мішок з точністю 25 - 0,025 кг, при часі завантаження 7,5...8 с., новизна якої захищена патентами І авторськими свідотст . вами на винаходи.

' 7. Розроблена конструкція пристрою забезпечує підвищення про

дуктиЕностІ в 2 рази, зниження трудових витрат в 3 рази, покращен

ня-j^mob..праці. . ' „ _. - - ■ _____ -

’ Основні положення дисертації надруковані в таких працях:

.1. Момот A.S., Орышака О.В. Обоснование конструкции загрузочного патрубка машины для затаривания сыпучих материалов в клапанные

•мешки,. /Дез.-per. н-п конф. "Энергия молодых перестройке" ч.І, Кировоград, 1989. - с.35

" 2. Момот А.Ф., Орышака О.В. К вопросу разработки машины для

затаривания гибридно? кукурузы в клапанные мешки. /Дез. докл.респ.. н.-т конф. "Проблемы конструирования и технологии производства се-■льськохозяйственных машин", Кировоград, 1991, с.17.

3. Орышака О.В., Момот А.5., Гончаров В.В.- Анализ движения -гибридной кукурузы в мат ер и ал о пр о воде машины для затаривания сыпучих. материалов в клапанные'мешки. //Проблемы надежности и долговечности сельскохозяйственных машин", Киев УМК ВО, 1992 г. C.I2-23.

4. Гончаров В.В., Момот А.Ф., Орышака О.В. Определение опти-

мальних параметров материалопровода машины для затаривания кукурузы в емкости. //Конструирование и технология производства сельскохозяйственных машин. Республиканский межвед. н.-т.сб. Київ "Техніка", 1993, Вып. 23. С.7-9. '

5. Орышака 0.3.. Петренко М.М., Гончаренко В.З. Дослідження I розробка машин для*затаривания сипучих матеріалів в клапанні мішки. /Дез. доп. та вист. н.-п. конф. "Інженерні проблеми сільськогосподарського виробництва Укпаїни" Акад.Інж. наук України, КиІвЛ994,

С. 139-140. , '

6. Срышака 0.3., Петсенко М.М., Гончаров З.В. Дослідження процесу завантажування зегаистюс матеріалів в закриті мішки. //Тез. н.-т. ггонт). "Проблемы надежности експлуатаиии и ремонта машин”,. Кировоград, IS94, С. 97-93. -

7. Ооишака 0.3., Петоенко'И.М., Гончаров В.З.Теоретичні I експериментальні дослідження заповнєнності клапанного мішка сипучим матеріалом під дією гравітаційних, сил. //Деп. в ДНТБ України 3C.0S.94

1625 УН 94, С.І2. •

3. Оришака О.В., Гончаров 3.3., Петренко М.М. Обгрунтування І оптимізація матеріалспроводу І завантажувального патрубка малини для затаркззання гібридної кукурудзи в закриті мішки. //Розроб. І техн. виробн. с.-г. машин.. 36. наук, праць. Київ, 1994, С.24...29.

9. Орышака 0.3., Петренко М.М. Исследование работы клапана машины для загрузки сипучих материалов а закрытые мешки под действием гравитационных сил. /Дез. регион, н.-п. конференции "Проблемы разработки, производства :г эксплуатации подъемно-транспортных, строительных и дорожных машин. Кировоград, 1994, С. 26...27.

10. Патент № Г7І2246 СССР Жй В653 1/00. Устройство для затари-ванных клапанных мешков сыпучим материалом (0ТВ.Орышака, Мсмот А.3., А.А.Ткач я др. - № 4752700/13 заядл. 25.I0.d9, опубл.15.02.92,бюл.№ 6

11. Патент Y? 183966I СССР ШИ 5 Е65В I/IG Устройство для затари-

вания сыпучего материала з клапанне мешки //В.А.Орышака, А.А.Ткач,

З.В.Орышака, А.Ф.Момот - 475792/13. Заявл. Сб.07.89,опубл.30.12.93,

5юл • )Ь 48-47.

12.Патент І? £027646 РЗ МКК Б В65В 1/00 Устройство для затаривания клапанных мешков сыпучим материалом //3.А.Орышака, А.Ф.Момот,

).В.Орышака - ’Г» 5014430/13. заявл. 10.07.91. Опубл.. 27.01.95,бюл. '-'3.

13.Патент ;? 1696 Украины МКВ 5 В65В 1/00 Пристрій для затарюван-[я клапанних пішків сипучим матеріалом. //0.В.Орышака, О.П.Момот,

і.А.Ткач І Інп. - Т» 4752700, заявл. 25.10.89, надр. 25.10.34,бюл.№ 3.

14.А.С. # І5832І0 СССР МКИ В65В І/ІЗ Устройство для затаривания

лохосыпучих материалов в клапанные мешки. //В.А.Орышака, A.S.Мсмот, .3.Орышака, И.М.Арсирий - 4486722/31-13, заявл.26.09.93, опубл.

5.03.90, бюл. № 30. -

15.А.С. № І64І706 СССР МКИ 5 В65В І/І8.Устройство для упаковки ыпучего материала в клапанные мешки. //В.А.Орышака, 0.3.Орышака, •Ф.Момот - № 4403323/13, заявл. 16.09.88, опубл. 15.09.91, бюл. 14

. • '• 16 . .

16. А.С. )? 1645188 СССР МКИ 5В65В 1/13 Устройство для- затари-

вания сыпучего материала в клапанные мешки.//В.А.Орышака, И.-М.Арси-рий, О.В.Орышака, В.Ф.Момот - № 4607933/13, заявл. 22.11.Во, опубл. 20.С4.'91. •

17.А.С. № 1650516 СССР МКИ 5 Б65Е 1/16 Устройства для затаривания емкостей сыпучим материалом. //В.А.Орыаака, С.З.Орыпака, А.Ф.Мо-мот - ¥ 44829993/13, заявл. 'I6.09.B3, опубл. 23.СБ.91, бюл. $ 19.

18. А.С. № 166369 СССР МКИ 5 В65В 1/18. Сопло упаковочной ма-

шины для подачи сыпучего материала е клапанные меикк. //В.А.Орытака

- А.А.Ткач, О.В.Орышака, А.Ф.Момот № 4601276, заявл. 02.11.88, опубл 30.07.91, бел. К 23. •

19.А.С. № 1676930 СССР МКИ 5 В65В 1/18. Устройство для затаривания сыпучего материала в клапанные мешки. //В.А.Орыаака, И.М.Арси} О.В.Орышака, А.Ф.Момот - К- 4601277113, заявл. 02.II.38, опубл.

15.ОС.91, бюл. № 34. . ■

20. А.С. № 1735110 СССР МКИ 5 В65В 1/00. Устройство для затаривания емкостей.сыпучим материалом. //В.А.Орышака, А.й.Момот, В.О.Орь шака - » 4393923/13. Заявл. 01.03.90. Опубл. 23.05.92, бюл. Г’ 19..

21. А.С. № 1738691 СССР МКИ 5 В65В 1/Ю. Устройство для затаривания емкостей сыпучим материалом. //В.А.Орыпгака, А.5.Момот, О.В.Орь шака - № 4828324, заявл. 23.05.90, опубл. 23.05.92, бюл. Р 21.

22. А.С. К5 1742134 СССР МКИ 5 В55В 1/18. Устройство для закрывания клапанных мешков. //В.А.Орынака, А.Ф.Момот, О.В.Орышака -

№ 4819646/13. Заявл. 19.03.90, опубл. 23.06.92, бюл. № 23.

23. А.С. № 1763294 СССР МКИ 5 В65В 1/00. Устройство для затаривания емкостей сыпучим материалом. //В.А.Ордаака, А.Ф.Момот, О.В.Орк шака - № 4819645/13. Заявл. 14.03.90, опубл. 23.09.92, бюл.№35.

Орыаака О. В. Разработка и исследование устройства дяз загрузки гибридной кукурузы з закрытые (клапанные) аеики.

диссертация ::а соискание ученой степени кандидата технических' наук по специальности 05.20.04-сельскохозяйственные и хелиораторнне чапинн. Тарнопольский приборостроительный институт.Тернополь, 1995.

Защивается 3 научных • работ. патент и три авторские свидетельства, которые содерзат теоретические и экспеоиментальные исследования движения массива зерен по каналам ус'тройстза для загрузки гибридной кукуруза з клапанные мелки,оптимизации его конструктивных параметров и методику инзенерного расчета и обоснования параметров конструкции и устройства .

Разцаботанная кострукциз устройства обеспечивает повыаение производительности, снияение трудовых затпат и улучиение условий труда. ■

Oryshaka 0. У. Creating and research of the device for loading

hybrid corn into closed (valvej sacks .

Thesis oeinp subaitted for scientific degree of the candidate of technical sciences on speciality 05.20.04 - agricultural and

iandiaproveaent aac’nines. The Ternopol instruient-aakinginstitute. Temobol, 1995. ■

There have been defended 9 scientific aorks.one patent and three author's certificates ahich contain theoretical and experiaental researchers upon the soveuent of aass of grains through channels of the aechanisa for loading hybrid corn into closed valve

sacks.optiaisation of its constructive paraaeters and methods of enginttring calculations and justifying the parameters of the aechanisa. The created construction of the aechanlsa allows increasing of production, cutting down of aork expenditure and iaproving of conditions of aork.

Хлшчов! слова: завантазення, клапаны! а!аки. г1бридна кукурудза,

дозування. -