автореферат диссертации по электротехнике, 05.09.07, диссертация на тему:Разработка и исследование система дистанционного управления режимами работы высокоинтенсивных источников

кандидата технических наук
Шиленко, Валерий Владимирович
город
Харьков
год
1997
специальность ВАК РФ
05.09.07
Автореферат по электротехнике на тему «Разработка и исследование система дистанционного управления режимами работы высокоинтенсивных источников»

Автореферат диссертации по теме "Разработка и исследование система дистанционного управления режимами работы высокоинтенсивных источников"

Хармвська державна академ1я ыпського господарства

На правах рукопису

УДК 628.3:621.3.078:621.398

Шиленко Валерш Володимирович

РОЗРОБКАТА ДОСЛЩЖЕННЯ СИСТЕМ И ДИСТАНЦ1ЙНОГО УПРАВЛ1ННЯ РЕЖИМАМИ РОБОТИ ВИС0К01НТЕНСИВНИХ ДЖЕРЕЛ СВ1ТЛА

05.09.07 - Свгглотехжка та джерела св'ггла

Автореферат дисертацп на здобуття наукового ступени кандидата техжчних наук

Л

V

ХарЮв • 1997

Дисертацш с рукопис

Роботу виконано в Харювсыий державши академи м1ського господарства

Науковнй кер1вник - Заслужений дач науки Укранш, доктор

техшчних наук, професор Намггоков К.К.

Оф'щшш оиоиеити: доктор техшчних наук, професор Власов К.П., кандидат техшчних наук, доцент Гаврилов П.В.

ГГровщна оргашзацш: Харювський Поттехшчшш Ушверситет.

Захист вадбудеться " 2.5 " 1997 р. о /У30

на зайданш Спещатзовано! вчено! ради К 02.13.04 при Харювсыай державши академи мгського господарства /310002, м.Харгав, вул.Революцй', 121

3 дисертащею можна ознайомитися у 61бшотещ ХДАМГ /310002, м.Харюв, вул.Революцц, 12 /

Автореферат розкланий . 1997 р.

Вчений секретар / 1 /

Спещал1зовано1 вчено!ради / / / ./ Д'яков е.Д.

Загальна характеристика роботи

Актуалыпсть теми

На потреби електроосвгглення в Украгт вшсористовуегься близько 15% вщ ваа споживаючо\ електроенергп, що близько в 2-2,5 рази бшыпе, шж в промислово розвинених Захщно-Европейсысих крашах.

На осшш пор1вняиня становища 1 тендешщ розвитку технжи електроосвплення в Укра'ип та в найбшып розвинених крашах (ФРН, Ягонш, США) можна визначити цiльoвi завдання та шляхи 1х piшeщíя для кто'шого знижешм споживаемо! електроенергн на потреби ocвiтлeIшя та коршного покращеинянеобхщно'1 штучно! свгаюво! середа. Та для ршгегпш пробяеми маються складаоцц:

- нов1 тсхшчш засоби освгглеши, вироблясм1 в УкраМ, по свош енергетичним та другим характеристикам значно поступаю-ться сучасним аналопчним виробам закордошшх краш;

- еконоличне становище Украши, 11 потенциалын ресурсш та на ук о я о -те хгачш можливосп виюпочають вартант 1мпортування нових тсхшчних знарядь осв1тлеиня у зв'язку 1х значно! валютно! вартосп. Првдба1Шязах1ДЩ1хтехнолопйпотребуевелшсихвитратвалю'пшхкошт1в.

Одним ¡з шлях1в забезпечення економн електроенергн, яка витрачаеться на потреби освгглення, являеться ращональне и споживання шляхом використания сучасних засоб!в автоматики та централизованного управления.

Д«оч1 в тепершшш час шструктивш документа по експлуатацц установок зовншшього освгглення регламентують динамшу роботи освтповалышх установок в веч1рнгм (100%) та шчному (50%) режимах освтиовальних мереж.

Вщслючення в шчш часи одшех фази не дае потр1бного еконоинчного ефекту, вщключення двох фаз веде до иевиконання шструктивних норматив!в, в ттм в обох випадках силов!трансформатор» пуикпв живлення зовншшього освгглення пращоють в недозвшьному несиметричному режиму що негативно позначаеться на якост1 електрозабезпечешм сгороншх електропркймач1В, щцключенних до шин тдстанцп, яка живить мережу зовншшього осв1тлення. До того ж, як показують дослщження, регулховання свгглового потоку мереж зовншшього освшгення шляхом вщключення частшш освплювач!в веде до зросту кшькостг дорожно-транспортних пригод за рахунок з'явлення "темнових ям" та руху автотранспорту з включеними фарами. Отже такий спос1б регулювашга потужносп - сконом1чно не вигодшй захад.

Одтао Ь ефективних м1р по економн електрично! енерги, а також створ синя бшьш яюсного зовгашньго осптгашя пи являеться шукання

способш та засобш управлшня режимами робота установок зовншшього освплення.

Мета робота

Являеться створення системи дистанцшного управлшня режимами робота установок зовншшього освплення з газорозрядиими лампами.

Для досягнення ще! мети в робо-п поставлен! та вирипеш таю зав дання:

1. Анал1з становища питания управлшня режимами робота освпшовалышх установок з газорозрядиими лампами;

2. Доа'аджешш способш передачи шформаци та вплив 1'х на роботу газорозрядних джерел св1тла;

Дооидження способа управлшня потужшстю газорозрядних джерел свпла та розробка дистанцшно-управляемо! освтповально! установки;

4. Розробка дистандшно-управляемого мпульсного запального пристрою для ламп типу ДНаТ;

5. Розробка елементтв та в а а системи дистанцшпого управлшня режимами робота високоштенсивних джерел свггла;

Методика дослщясень

1. При створенш осв1тлювалыю1 установки з фазовим регулюванням потужносп для вибору початкових даних використовувались математичш модеш, одержат методом планування експерименту;

2. Дослщження впливу форми робочого струму при фазовому регулюванш потужносп на строк служби джерел сштла здшсшовалось з допомогою гармоючного анашзу;

3. Досшдження впливу передачи шформацп на газорозрядт джерела свггла вивчалось на макетних прикладах;

4. Дослщження дистанщйно-управляемого ¡мпульсного запального пристрою здшснювалось в лаборатор!шх умовах;

5. Досл1Дженпя та розробка елеменпв системи дистанцшного управлшня здшснювалась на макетних прикладах в лабораторних умовах, остаточш схемш piшeння коректувались по результатах дослщно! експлуатацц.

Наукова новизна роботп

Запропонована методика визначешгя граничного кута вщкривашга симктора при фазовому регулюванш потужносп при дотримуванш свгслотехтчних та снергетичних параметр 1в оевгглговально] установки.

Розроблено дистанцшно-управлясмий ¿мпульсний запалюючш прилад для ламп типу ДНаТ.

Запропоновано науково-обгрунтоваш схемт ршшшя оспгглговалышх установок для догстанцшного управлшня.

Розроблена методика розрахунку елементтв приладов системи дистанцшного управлшня.

Запропоноват та реашзоваш способи дистанцшного регулюващщ евгагового потоку в оевгглювадышх установках зовшшнього оаитлеши.

Запропоновано науково-обгрунтоваш схемт рппення оевплговалышх установок для дистанцшного упрагзлшпя.

Розроблена методика розрахунку елемегтв приладав системи дистанцшного управлшпя.

Практична щшнеть роботи

Розроблено систему дагсташцйного управлгння режимами роботи високоштенсивних джерел евггла, яка забезпечуе збшыпиння строку служби джерел св1тла, та р1вном1ршсть розподшу освгглсносп як при номшальному так при зниженому режим1 роботи оевхтлюваль них установок.

Результата доопджень використаш при виконанш госдого1пртгх науково-дослщтих робгг з ВО "Роскомуненерго" МЖКГ Москва на тему "Розробка системи телеуправлшня потужшепо оевтповалышх установок каскаду зовншнього оевплегшя", з МГП "Мосм1ссвггло" Москва тема "Розробка системи управлшня каскадом зовниянього освшгення", та тема по держпрограмл Кшв "Розробка способ1в передачи ситал1в управлшня по силових мережах змшного струму з метою оргашзацп системи телеуправлшня електроприймачами мереж1 0,4 кВ".

Апробацш результата роботи

Основш результата вде! роботи допов1дались на наукових семшарах кафедри евгглотехшки та джерел свшга ХДАМГ.

Публшацй*

Матер!алита основний зм1ст дисертадц надруковано у 8 наукових роботах.

Обсяг роботи

Дисертащя сютадасться п вступу, 5 глав, висновюв та додатку, м1стить 146 сторшок друкованого тексту, 80 рисунюв, 24 таблищ . Список

штератури становить 107 найменувань, додаток 13 сторшок.

Злнст робота

У встуш дано обгрунтування актуальносп до1сертацшно!роботи, визначехп завдання роботи по утворенню системи дистанцшного управлшня режимами роботи освшповальних установок, та наведено коротку анотаццо основних результатов, що виносяться на захист.

1. Аналтгашй огляд систем управлшня режимами роботи установок з розрядними лампами. Постанова задачи дослщжешш.

Розглянуто побудування освшповалыгых мереж, яю в бшьшосп побудоваш по каскадному пршщипу та мають значну довжину. Мереяа осветления мають трьохфазне джерело живлення з контакторами веч1рнього та шчного режимов, до яких тдключеш освшповальт установки, таким чином, щоб в тчний час малась можливйггь ввдключити вщ 1/3 до 2/3 освшповальних установок з метою економи електроенерги.

За кордоном застосоаують освгаповачи з двома джерелами свггла, ява дають можлив1сть при змешпинш штенсивносп руху выключать 50% ламп. Також освшдавач1 котр1 мають газорозрядне джерело евши, основний та додатковий дросель Комутащя додаткового дроселя здшснюеться контактами реле вщ сигналу котрий иадходить по дроту управлшня. Рекомендуем! до застосування тщшеторш обмежувачи напруги ТОН-3, можуть пращовати як з лампами накалення так! з газорозрядними лампами великого таску. Але викривлення синусно! напруги, збшьшення пульсацш евттового потоку газорозрядЕшх ламп робить не доцшьним застосування !х в освшповальних мережах.

Передача шформацп частотно! ознаки по мереж1 зовшшнього освшюння зумовлена з необхщшетю "протичастотно!" обробки дахянки мереж1 як з1 сторони пункту живлення, так! зу сгорони розрядних джерел еппла. Прокладка додаткових дрота економ1чно не випдний захщдможе вгасористовуватись тшыш при розробщ та будовництв! нових мереж осв!тлення. Передача команд управлшня до дшянки зовшшнього оевгглення 31 сторони джерела живлення залежить вщ р1вня компенсаци контура шформацшно! фази. При вихода з ладу джерел свггла передача шформащ! веде до збшьшення фазово! паузи та веде до аварийного потухания ламп.

Огляд ¿мпульсяих запальних придадав показав, що коли лампа працюс вошгроблягькороткочасно.навпакизапалюючийприлад генеруе високовольтш ¿мпульси напротяг всього часу пщключегаш до мсрежь Електричш частини евтгового джерела тдлягають довгому високовольтному навантаженшо, вщбуваеться процес зруйнування изоляцй баластного дроселя, вшшкають велша високовольтш перешкоди.

Це дало змогу посгавити задачу по сгворенню системи передачи

шформаци, а також по створешпо ефективних способп? регулюва1шя свшюпого потоку та управлншя ¡мпульсним запалюючим пристроем на баз I натвпровщникових приладав.

2. Розробка та достщжешы систем» передачи шформацц по мережам освгглення.

Здшснений виб1р та дослщження способа передачи команд управлшня по мережам зовшшнього освшгення з газорозрядними лампами. Огляд1снуючих способ1в передачи команд управлшня показав, що застосуванпя високочастотних канал!в шформаци в мережах зовншнього осштлешгя зв'язаний з великими матер1алышми витратами та низькою надштстю. Найбшьшприпустимийв управлшт установками зовншшього освгглення з каскадним включениям метод деформаци хвшп струму або напруги лши ооптлспня. Метод передачи заснований на особливосп робота силового трифазного трансформатора з групою з'еднапня У/У-12, у якого при однофазному короткому замикашп або зниженш опору навантаження в однш фаз1 (припустим А) веде до збшыпиння в двох других фазах Е.Р.С. до величини ЕВ' та ЕС' портшоваио з основними ЕВ та ЕС рисунок 1. Зниження опору здшснюеться за допомогою тиристорного ключа. Так як напруга в фазах зсунута на 120 градуст, за допомогою блока управлшня вибираегься кут вщкриття тиристора який дае можливкть виб1рково одержувати максимальну амшитуду або в фаз! В або в фаз1 С. Приймач информацц гадключаеться до одшеТ з фаз В або С. Виходи приймачив шформаци шдключеш до освптаовальних установок. Сигаали зют приймачем шформаци в час передачи 1мпульав управлншя впливають на освгаповальш установки з метою змшення режиму 1х робота.

Так як робота тиристорного ключа зв'язана 13 змшегамм струму та напруги в фазах трансформатора, для установления впливу передачи шформаци на газорозрядш джерела св1тла було проведено дослщжегаи робота силового трифазного трансформатора в час передачи шформаци. Напруга в фазах: ч

Ua = (IA - Ion)Za; 1

Ub = (IB - Ion)Zb; Г (i)

Uc = (1С - Ion)Zc; )

де Ua, Ub, Uc - напруга в фазах; IA, IB, 1С - первинш струми в трансформатор}; Ion - струм нульовoí послщовностц Za, Zb, Zc - onip навантаження в фазах разом з джерелами cniraa в час передачи шформацц.

Рисунок 1 а. Пшпочення передавала шформацц до трьохфазного трансформатора з групою з'еднання

Рисунок 1 б. Векторна дааграма.

т - +гк)(гс +гк) Ц'л(2а +гк)(г, +гк)

I _--- н----

де

д = (гв + + тК)(гоп + гс) + (гд + 2 к)(гоп + ге)] +

т - \

У'в + гоя)

7 -

у -

де гк = г1 + г2;

год = Ъую + Ъ2- отр нульово! послвдовносп.

Розрахунки проводились на ЕОМ1 показали, що при потужносп силового трансформатора 400 КВА та опору формувача 2 Ом в фаз! А величина приросту напрут в фаз! А склала (-6,37 В) а в фазах В та С (4,64 В),а при потужносп силового трансформатора 630 КВА та опору формувача 2 Ом в фаз! А величина приросту напрут в фаз! А склала (4,43 В), а в фазах В та С (3,23 В). Як видно величина приросту напруги в фаз1 А вщ'емна, а в фаз1 В та С додатна. Приркт напруги в трансформаторах р!ЗН01 потужносп при однаковому опор1 формувача неодинаковий. Чим бшьше потужшсть трансформатора, тим менший прщмст напруги. Як видно змшеиня напрут пщ час передачи шформаци незначна 1 тому не чинить впливу на роботу газорозрядних джерел свпла, що 1 було затверджено експериментально. Експерименти показали, що при змшешнкутавщкритхя тиристора ввд 0 до 180° 1 опору формувача вщ 1 до 5 Ом робота газорозрядних джерел свшга не порушуеться. Величина приросту напрут в фазах пщ час передачи шформаци була взята за основу при розробщ приймача шформаци.

Також в щй глав! були розроблеш передавая шформаци на баз!

тиристорного ключа та приймач шформацл.

3. Доследження способш регулювання потужносп в установках з газорозрядшши лампами

Досладжувалась робота натвпровщниковихрегулятор1в змшиого струму з газорозрядними лампами. При дослщжеиш використовувались модеш, Koipi являються аналггичними вир азами, ощнка коефкцен:пв perpecii' яких здшснювалась методом планування експерименту. Факторами впливаючими на установку буди вибраш напруга яка живить мережу Um та кут вщкрштя симютора. Використовувалась модель:

п(х) = А + Рл + + Д х22 + Дл'А, (5)

де tj{x) - фунмця вщгуку модеш;

XI, Х2 - норматазоваш фактори;

- коефцценти регрссу модеш.

Фушсщями вщгуку були вибраш: Фл - величина свйглового потоку; 1л - струм газорозрядно! лампи; Рл - потужшсть установки; идр - напруга на дроссл!; Uciim - напруга на симютор!; Ш - напруга на лампи.

Одержаш математичт вирази для газорозрядних ламп типу ДРЛ 250 та, ДНаТ 400, побудоват залежносп струму та свгглового потоку газорозрядних ламп вщ кута вщкриття сим1стора.

Модель для струму та свгглового потоку лампи ДРЛ 250 мае

вигляд:

Li=-3,53-0,00285a+0,0325UM+0,00011a2-0,000055UMI-0,000055UMa (6) Фл=-1,95+0,0056а+0,0154им+0,000165аг-0,00001Шмг-0,000132има (7)

дляДНаТ 400 Вт: ln=4-0,00043a+0,009UM-0,00000044a2-0,000011UM2-0,000044UMa (8) Фл=-3,18+0,0155а+0,0257им+0,0002а2-0,000033им2-0,000187има (9)

Для лампи ДРЛ 250 зменшшшя струму котрий проходить через лампу до величини 0,651н веде до зменшиння свплового потоку джерела свпла до величини 0,35-0,45 Фн, кут вщкриттяcmiicropa при цьому складае а=30°. Для находження впливу тиристорного управлшня на строк служби газорозрядних дасерел свпла був проведений гармошчний анашз струм1в та напрут.

Рознлад струму в ряд Фурье мае вигляд:

К = S + Yj ВкСО%кв, (10)

к=1 *=1

де Ак i Bk - ампштуди Kocintyciioi та синусно! складаючо! струму дхм к-o'i гармошки.

Дшсне значения струму находиться:

г 4

Ощнка впливу тиристорного регулювання на строк служби джерел сттла з'ясовувалась за допомогою коефццснта ампштуди Ка.

Ка = ЬпЯ (12)

Крива Еленбааса показуе, що на далянод 1,41 <Ка<1,8 строк служби практично не залежить в1д коефццента амплпуди струму. При бшыпих значешшх коефццента амшптуди, не велига його змшення викликають велша змшення строку служби ламп. Розрахуики проводились на ЕОМ. По результатах розрахунку побудоваш графжи рисунок 2. 1з графшв видно, яга до пришита косфодетт амшптуди Ка=1,8 критичним, то для лампи ДНаТ 400 максимальный кут вщкриття сшпстора складе ос=37°, свшювий поттк лампи при цьому змегшшться до 19%. Для лампи ДРЛ 250 вщповщно а=35°, i свггловий потж зменшуеться до 30%.

Також в цш глат розглянуп питания паралельного включеши др о сел in, та проведений конструктивний розрахунок по ввдомим методикам. Розрахунокпроводився на ЕОМ, i показав, що для лампи ДРЛ 400 можливо застосування двох стацдартних дросе.шв вщ ламп потужшспо 125 Вт та 250 Вт. При включеша паралельно двох дросел1в досягаеться номшальний режим роботи освтповально! установки, при вщключешп дроселя потужшспо 125 Вт свггловий потж лампи зменшуеться до 0,55Фн.

4. Гпжсперний розрахунок основннх елемепт!в системи телеуправлении.

Приведен! розрахушеи елемент1в системи дистанцшного управлшня режимами роботи високоштенсивних джерел евггла.

Одним i3 найважлившшх елемекга системи е пристрш передачи шформацн в освшповальних мережах. Для передавача шформаци застосова1шй сим!сторний ключ змшного струму та розраховаш його основш параметри, при яких забезпечусться його постшна робота.

£РЛ 250

рНаТ к00

Рисунок 2. Графнси залежносп струму 1л свгглового потоку Фл, та коефйдента амгттуди Ка вщ кута вщкриття симкггора а.

Приведений розрахунок блоку живленняелеменпв системи та генератора 1мпульав на одноперихщному транзистор!, володпочого великою стабшьшстю та простотою схемного рнпення.

Також в цш глав! проведено дослвдження роботи ¡мпульсних запальних пристроив яке показало, що найбпгын наддйне запалення газорозрядио! лампи вщбуваегься при генераци високовольтних ¡мпульслв щучих або в кожному перюда або через перюд живлючо! напруги, навпъ при менышй ампл1туд1 високовольтних ¡мпульав. При створенхй дистанщйно управляючого запального пристрою, на обгрунтуванш проведених дослщжень були прийняп наступш основт вимоги:

- для надшного запалення лампи генеращя високовольтних ¡мпульив потр1бпа вадбуватися не риппе шж через першд живпючо! напруги;

- схема управлшня тщмбна сприймати ¡мпулъс будь-якоГ полярносп який надходить 1з приймача шформаци;

- час роботи схеми управлшня потр!бний бути достатком для запалення лампи;

- теля ввдпрацьовки шдведеного часу схема управлшня потребна ввдключитпея.

На основ1 вище сказаного було розроблено дистанщйно управляючий 1мпульсний запалышй пристрш блок схема якого зображена на рисуику 3.

Рисунок 3. Структурна схема дастанцшного управлншя 13П.

Пристрш мктить приймач шформаци П1 приймаючий 1мпульси котр1 надходять по мереж1 оевгагення посиласм1 передатчиком шформаци, пристрш включения ПВ який дае команду комутатору К дозволить роботу 1мпульсного запального пристрою 13П, пристрш виггримки часу роботи ПВЧ, який включасться вщ ¡мпульсу який надходить вщ пристрою включения ПВ 1 на вихода якого через певний час з 'являетъея сигнал котрий надходить на вхщ пристрою выключения ПВК, який дае команду

комугатору К на заборону робота шпульсного запального пристрою 13П, джерело свггла Е. У випадку коли газорозрядна лампа працюе 13П обладаане пристроем забороняючим його роботу.

5. Побуд)ваши системи дисгашщшого управлшня режимами робота мереж з розряднтга лампами та ощнка и техшко-екошмячно! ефективность

Проведено побудування системи дистанцшного управлшня режимами робота високоштенсивних джерел евггаа для далянки мерсж1 оевплення а також для каскадних схем побудування. В каскадних схемах побудування передавал шформацп заедающий режим роботи оевпгаовалышх установок установлюеться на головному пушен каскаду у шкафу 1-710 рисунок 4. На прошжпих пунктах живлення установлюються передавав шформаца яга повторюють роб оту передавала установленного на головному пункта живлення. На пром1жному пушт живлення катушки контакторов веч1рнього КВ та шчного КН режим1в пщключаються паралельно катушщ КН, яка пщключена до шчно! фази каскадного напрямку N1. В цьому випадку тчна фаза виявляеться шформацшною, 1 виконуе дай функцц канала електрозабезпечення та управлшня. Зпдно схемного рцпення задающим пристроем системи виявляеться передающий пристрш, установле1ший на головному пушш живлення ГП, який через певний час формуе сергю однополярних сигналов управлшня, до того ж поляршегь сигна.ив завдаеться пристроем телеуправлшня УТУ-1П. При сташ вечфнього режиму передающий присгрш с ГП формуе в мережу шпульси позитивно! полярность При перевода мереж1 на шчний режим, коли з диспетчерського пункту УТУ-4М подаеться команда на переход мерсж1 оевгглення на режим 50%, передавач з ГП формуе в мережу 1мпульси управлшня негативно! полярносп. Передавачем на пром1жному пушеп живле!шя сприймаеться шформащя, зшмаема з шчно! фази управлшня. При цьому кожна сер1я команд управлшня зафшеованих на дшянщ N1, формуема передавачем з ГП, повторюеться на дшянщ N2 передавачем на ПП з т1ею ж поляртстю сигнала. Осв1тлювальнг установки з газорозрядними лампами доповшоються додатковими дроселями, а також приймачами шформацп, як1 складаються 1з датчика 1мпульйв, 1 виконавчими органами. Така система може мата вщ 10 до 15 дшянок, в залежносп вщ потреб, висуваючих до каскада зовншшього оевплення.

Випробовування системи проводились в ГНДЛ ЕУЕПКГ, а також в мережахзовшшнього оевгглення тдприемств "Мюсштдо" м. Белгорода.

Розроблеш варшвт освшповальних установок для дистанцшного управлшня, ям дозволяють керуваги запальним пристроем для ламп типу ДНаТ та змшювати св1тловий потш джерела св!тла за допомогою додатковихпослщовно включених дросел1в та тиристорнихкомутатор1в.

В економ1чшй частит розрахунку показана економ1чна ефектившегь вщ впровадження ступеневого регулювання потужносп та

збшьшшшя строку служби джерел свп ла правдоючих на зниженш потужносп.

Пoкaзaнi перспективи розвитку управления мереж з газорозрядними лампами.

с: к

«а ч,

•V

С:

•сг

А £ V-

>

v,

I

5с «О -а <о

«5

"V,

С:

к

с и.

о

к.

О СО

л

¥

Рисунок 4. Пщюпочення система дистанщйного управлшня в каскада зовншшого освгглення.

Висновки

Основт результата роботи тага

1. Анал!з схем включения зовншшього освплення показав, що будування каскада зовншшього освплення, мающих iienipiHO та шчну фази управлшня, дозволяе управляти потужшстю мереш осветления тшьки в дискретнш формь Такий cnoci6 3Mimi потужностт не дае можливосп забезпечига яюсного освтшня вулиць та дорк" Hi тепер ш в майбутньому. Bi льш того, часткове вцршочення свшювих приладав на вулицях веде до збшьшення аваршних ситуацш, завдяки цьому найбшьш ефектишшм способом регулювання cBir.roBoro потоку 0св1тлювальних установок з метою зниження споживаючо! енергй та збер1гання piBHOMipnocTi розподшу яскравосп та освпленноот дорожного покритгя виявляеться cnoci6 ступенькового регулювання потужносп. газорозрядних ламп за рахунок змши импедансу баластного дроселя.

2. Огяяд по водомим способам передачи сипгалш телеуправления показуе, що найбшьш перспекгавним рнденням постае використання в якост1 KaiianiB зв'язку киуючих силових дропв мереж зовншшього освгглення. Найбшьш рацюнальним способом формування сигнал1в телеуправлшня постае деформащя хвил1 змшного струму. Перспективним постае амшптудний метод деформаци натвхвшп струму або напруги.

3. Запропонований та дослвджений новий cnoci6 передачи шформаци по сшювим дротам мереж! освгглення методом деформаци натвхвшп живлючо! напруги та струму ампштудного признаку, в мережах зовшшнього освгглення, яю живляться вщ шдстанцш, KOTpi мають трансформатори з групою з'еднання обмоток Y/Y-12.

В насладку доелвджень виявлено, що метод передачи сигнал1в управлшня амплитудного признаку не впливае на роботу газорозрядних джерел cniTJia.

4. Розроблешш формувач 1мпульсш для передачи шформаци по мереж1 оевпдення.

5. Розроблений приймач хмпульмв для прийому контролно! шформаци для управлишя освшповальною установкою.

6. Побудоват математичш модел1 установок зовшшнього освплення pi3Hoi потужносп з газорозрядними лампами.

| 7. Зменшешм за допомогою кута ввдериття сгонстора струму, який проходить через лампу до величзпш 0,651н веде до зшшення сводового потоку джерела свила до величини 0,35-0,45Фн, кут вщкриття симктора при цьому складае 30°.

8. На основ! проведеного гармошчного анал1зу з'ясовано, що для лампи ДНаТ 400 при коефшдат амгштуди Ка= 1,8 коефнценг викривлення складае Кв=0,86 кут вщкриття симютора а=37, та св!ТЛОвий потне лампи зменшусться до 19% номинального значения. Для лампи ДРЛ 250 вщповщно

Ка=1,8, Кв=0,85, ос=35, свггловий потж лампи знижуеться до 30% номинального значения.

9. Одержан! основш геометричш розм1ри двох паралельно з'еднаних дросел1в дои р1зних джерел свгаха.

10. Розроблений та дослщжений дистанцшно управляемий запалышй пристрш.

11. Розроблена система дистанцшного управлшня режимами робота мереж з газорозрядними лампами.

12. Розроблеш вар1анти осв1тлювалъних установок для дистанцшного управлипга.

13.Економ1Чнийефектвщвпроваджеш1я освтповальног установки з1 ступеньковим регулюванням потужносп складае для освшповачив з лампами потужшстю 250Вт 40%, з лампами потужшстю 400Вт 32%, економП вщзагалышхвитратвраховуючи монтаж, екоиомао електрично! енергц'та експлуатаццо.

14. Строк служби джерел св1тла пращоючих на зниженшй потужносп збшьшусться на 8,7%.

Освоений зшст роботи воображено в таких публшацшх:

1. В.Ф. Соколов, В.Ф. Харченко, В.В. Шиленко, В.И.Оншцешсо. Устройство для управления трехфазной установкой от обрыва фаз. Авторское свидетельство N 1697174, СССР, БИ N 45. 1991 г.

2. В.Ф. Соколов, В.Ф. Харченко, В.В. Шиленко. Система контроля и управления сети наружного освещения. Информационный листок, МТЦНТИ, N 91-026,Харьков, 1991 г.-4с.

3. К.К. Намитоков, В.Ф. Соколов, В.Ф. Харченко, В.В.Шиленко. Устройство для включения симистора. Авторское свидетельство, N1714765, СССР, БИ N 7. 1992 г.

4. В.Ф. Соколов, В.Ф. Харченко, В.В. Шиленко, Т.Ю. Четверикова. Комплект устройств локального ограничения неисправности (КУЛОН). Информационный листок, ХЦНТЭИ, N110-93, Харьков, 1993 г. - 4 с.

5. В.Ф. Соколов, В.В. Шиленко. Система дистанционного регулирования яркости осветительных установок с ГРЛ. Информационный листок, ХЦНТЭИ, N159-93,Харьков, 1993г. - 4с.

6. В.В. Шиленко. Устройство дистанционного управления световым потоком осветительной установки. Информационный листок, ХЦНТЭИ, ИЛ N 52-94, Харьков, 1994 г. - 4 с.

7. В.Ф. Соколов, В.Ф. Харченко, В.В. Шиленко, Т.Ю. Четверикова. Комплект управления распределительными сетями 0,4кВ "КУРС - 0,4". Информационный листок, ХЦНТЭИ, ИЛ N53-94, Харьков, 1994 г. - 4 с.

8. В.Ф. Соколов, В.Ф. Харченко, В.В. Шиленко, Т.Ю. Четверикова. Импульсное зажигающее устройство с регулируемой амплитудой зажигания. Информационный листок, ХОРПНТЕ1, ИЛ N 175-94, Харьков, 1994 г. -4 с.

Shilenko V. V. Elaboration and investigation by the systems of distant control working conditions of the highintensive light sources.

Thesis submitted for a degree of Candidate of Science (Techn.) speciality 05.09.07 - the lighting engineering and sources of light, the Kharkov State Municipal Academy, Kharkov, 1997.

The results of investigation are submitted for defence of the thesis:

the mode of information transmission throug power lighting line; influence on gasdischarge lamp of information pulses; power control of disruptive lighting sources with the help of thyristor regulators; influence of thyristor regulators work on amlitude coefficient and distortion of lamp current coefficient; distant control of pulse igniting arrangement for lamps type DNaT through power lighting wire system; distant control of power lighting system with gasdischarge lamps.

The results of the thesis have been presented in 8 scientific publications.

Шиленко B.B. Разработка и исследование система дистанционного управления режимами работы высокоинтенсивных источников света.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата технических наук по специальности 05.09.07 - светотехника и источники света, Харьковская государственная академия городского хозяйства, Харьков, 1997.

На защиту выносятся результаты исследования: способа передачи информации по силовым проводам сети освещения; влияния на газоразрядные лампы информационных импульсов; управления мощностью разрядных источников света с помощью тиристорных регуляторов; влияния работы тиристорных регуляторов на коэффициент амплитуды и коэффициент искажений тока лампы; дистанционного управления импульсным зажигающим устройством для ламп типа ДНаТ по силовым проводам сети освещения; дистанциошюго управления мощностью осветительных установок с газоразрядными лампами; Результаты диссертации изложены в 8 научных трудах.

Ключов1 слова: передача шформацп, мереж! осветления, тиристоры! регулятори, дистанцшне управлшня, запалюючий прис-трШ.