автореферат диссертации по безопасности жизнедеятельности человека, 05.26.01, диссертация на тему:Повышение огнестойкости деревянных несущих конструкций
Автореферат диссертации по теме "Повышение огнестойкости деревянных несущих конструкций"
7.1 ^ ПРИДНІПРОВСЬКА ІШАВНА АШЕЙЯ БУДІВНИЦТВА 1 АРХІТЕКТУРИ
На правах рукопису УДК 699.81:б 14.84:536.21
Залунін Володимир Федорович
і ■ •• '
ПІІШЕЕНШ ВОГНЕТРИВКОСТІ ДЕРЕВ"ЯНИХ НЕСУЧИХ КОНСТРУКЦІЙ
Спеціальність - 05.26.01 Охорона праці і пожежна безпека
’ А В Т О Р Е і Е Р "А Т 1
дисертація на одерхання вченого ступеня кандидата технічних наук
Дніпропетровськ - Т995
Робота виконана в Придніпровській державній академії будівництва і архітектури
Науковий керівник - доктор геолого-мінералогічних
наук ’
• : • професор
; Г.М.КРИКШВ
Офіційні опоненти:
- доктор технічних наук, професор
И.#. КРЕМЕНЧУЦЬКИЙ
- кандидат технічних наук, доцзнт Л.М.ДІЯЗНО
провідне підприємство
Харківський інститут пожежної безпеки ЧЯС України
Захиот відбудеться "ЗОп 03 Т995 р. °ІЕ годині
на засіданні спеціалізованої ради з присудаенням вченого ступен кандидата технічних наук K 06R.32.02 в Придніпровській державній академії будівництва і архітектури за адресов : 320600, Дніпропетровськ, вул.Чернишевського,24 а, ауд.202.
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці акаденії.
Автореферат розісланий -гг- о& .. Т"5 Р*
Зчений секретар спеціалізованої ради
кандидат технічних наук п-гГ /7 /ХЛ •
доцент . ЛД.Чарпухіна
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
АКТУАЛЬНІСТЬ ТЕЧИ. Значних матеріальних збитків народному господарству завадить пожежі, виводячи з експлуатації об"єкти, піддаючи смертельній небезпеці людей.
Застосування дерев"яних будівельних конструкцій не тільки збільшує небезпеку виникнення і розвиту пожеж, але й ускладняє, а в окреиих випадках,, робить неможливим ефективне гаоіння пожеа, евакуацій, рятування людей і матеріальних цінностей.
Збільпення межі вогнестійкості дерзв"яних будівельних конструкцій досягається застосуванням спеціальних заходів вогне-захисту: просочування антипіренами, оптукатурення, облицпвання
негорючими будівельними матеріалами, заог’ооування вогнезахионих покрыть і т.д.
Останнім часом широкого застосування набули способи нанесення вогнезахисних покрить на поверхню дерев"яних конструкцій. Ефективність захисту очевидна т.я. такі покриття дозволяють перевести дерев"яні будівельні конструкції в розряд, які слабо горять. Однак до цього часу не вивчене питання ефективності роботи тахих покрыть на вогнетривкість дерев"яних несучих конструкцій. Під вогназахисним покриттям дерев"яна несуча кой -отрукцїя може навіть не горіти* але процва розкладу, перегону і деструкції деревини, змінить її межу вогнестійкості. Досить можливо, що несучі дерев"янї конструкції при нанесенні вогне-захисних покрыть можуть мати'навіть менму межу вогнеотійкості, ніж необроблені. ' • -
В літературі відсутні дослідження, що описують як розвивається процес горіння деревини під вогнезахисним покриттям, вплив складу композиції на ефективність вогнезахисту. Немає чітких рекомендацій для оцінки вогнезахисних властивостей покрить і композицій для дерев"яних несучих конструкцій. Проведення таких робіт має велике не тільки теоретичне, але й практичне значення. Результати дослідкень дозволяють розробити нові сполуки вогнезахисних композицій, що дозволяють переводити горючі будівельні матеріали в групу таких, що важко згорають і підвищити вогнестійкість несучих конструкцій. Руйнування будівельних конструкцій приводять не тільки до значних втрат матеріальних цінностей.
але й до ускладнення гасіння покеж, ліквідації аляхів евакуації, загибелі лпдеіі. °ахливе значення має і розробка розрахункових методик, оцінки підвищення вогнестійкості дерев"яних несучих конструкцій. Такі методики дозволять більш раціонально вирішувати питання проектування з точки зору підвищення вогнестійкості конструкцій з врахуванням об"еино-планувальнах рішень і завантаження приміщень;горячими матеріалами.
-їГГО'О РОБОТИ е нові вирішення завдань підвищення вогнестійкості деревлянах несучих хо’-сгрукит'* зз рахунок розробки нових сполук вогнезахисних композицій для підвищення пожежної безпеки будівель і споруд. Робота виконувалась у відповідності з планом найважливіших робіт за рішенням галузевої науково-технічної програми 0.^5.015.^11 "Іожепна безпека будинків і опоруд", зат-верцкеної Леркбудом СРСР.
'ля досягнення поставленої'мети необхідно вирішити такі завдання досліджень:
1. вивчити длнаніху горіння деревини, покритої вогнезахис-ними покриттями, обгрунтувати і вибрати основні показники, що впливають на підвищення вогнестійкості несучих дерев”яних конструкцій /таких як температура відхідних газів, температура поверхні, що горить, втрата маси за‘рахунок повного згорання, втрата наси за рахунок обзуглзння, сумарна втрата маси, вграта поперечного перерізу за рахунок повного згорання, втрата поперечного перерізу за рахунок обвуглизання, сумарна втрата поперечного перерізу, зміна несучої властивості "свіжої" деревини/.
2. Оцінити вплив вогнезахнсного покриття рідкого скла на підвищення вогнестійкості дерев”яних несучих конструкцій.
3. 2-урахуванням динаміки процесу горіння розробити нові
тзогнезахяснх сполуки для підвищення вогнестійкості дерез"яних несучих конструкцій. .
4. Л„ля розробки нової вогнезахисної композиції встановити вплив компонентної сполуки, часу горіння на основні показника пі двищ ення вогнестійкості.
5. °озробати математичні моделі впливу компонентної сполуки вогнезахисної композиції на основні показники підвищення вогнестійкості і розробити схему оцінки мені вогнестійкості.
б. Оціните вплів зміни міцності "свіжої" деревини після вогневих випробувань зразків, оброблених сполуками“вогнезахис-них композицій. ‘ . ‘ '
. 7. Дослідити вплив .товщини покрыть вогкезахисної К0ШТ03ИЦІЇ
на збільшення вогнестійкості дерев"яних несучих конструкцій.
В. 2ля підвищення покежної безпеки впровадити результати досліджень на підприємствах будівельної індустрії. '
НАУКОВА НОТЛЗНА :
1. Встановлено, що горіння деревини, покритої, вогнезахисники покриттями проходить неня інтенсивно, ніж необробленої і нає стрибкоподібний характер; Стрибкоподібний характер'горіння можна пояснити стадійнин утворенням і руйнуванням обвугленого шару.
2. Характер горіння деревини визначив нові показники оцінки
вогнезахисних властивостей покрить для несучих дерев"яних конструкцій. Вогнезахисні властивості покрить, по-перше, необхідно оцінювати за сукарнов втратоп каси / з урахуванням
втрати згорілої [ А тг1 і обвугленої / АгПріГ / мас; по-друге за сумарної) втратоп плосці поперечного розрізу /2:АЗ/ з урахуванням згорілої ' / А £г. / і-обвугленої частини деревини / А у$£)(Г /; по-третє, з урахуванням змін ніцності . "свіжої* деревини за рахунок твпгозого впливу.
• . у • . ; Г.- . ’
3. Досліджено, вплив в'огнезахисного покриття рідкого скла ;на процесс горіння деревини і визначена сфера його, застосування.
*». Встановлено вплив сполук нової вогнезахисної композиції на підвищення вогнестійкості дерез"яних несучих конструкцій.
5. ’Зстановлено вплив компонентного складу вогнезахисної композиції і товцини по криті-я на швидкість горіння деревини.
6. Розроблена иетовдка визначення межі вогнестійкості вогнезахисних дерев"яких несучих конструкцій.
ПРАКТИЧНІ ЗНАЧЕИт РОБОГл полягає :
в розробці .сполук нової вогнезахисної композиції для підвищення вогнестійкості дерев'яних несучих конструкцій;
в розробці нетодики оцінки ефективності вогнезахисних покрить для дерев'яних несучих конструкцій ;
б
в розробці методики оцінки ефективності вогнезахисних покри для дерев"яних несучих конструкцій;
ж розробці методики визначення; межі вогнестійкості' вогнеза-хисних дерев"яних несучих конструкцій. •
Впровадження: результатів досліджень підвищить- пожежну безгге ку будівель, і споруд; не дасть можливості розвинутись пожежі; дозволить евакуювати людей і матеріальні цінності і більш ефективно гасити пожежі.
Реалізація з промисловості.
З метою підвищення пожежної безпеки на об’*єктах фірми "Павлогрі буд" управління "Будпостач^ була проведена обробка будівельних конструкцій, балок, крокв, навісів, а також стелажів. Загальна площа обробки становить 600" м2.
АПРОБАЦІЯ. Основні положення дисертаційної роботи: ірезульта-тя досліджень доповідались на спеціалізованому семінарі "Методи тактичні' схеми, технічні засоби, вогнезахисні речовини1 і моделі проведення пожежно-рятувальних робіт" в Харьківському інститут: пожежної безпеки МВС України 19 грудня 19% року, на 2-х шко-лах-семінарах головних спеціалістів і інженерно-технічних працівників фірми "Павлоградбуд" /'Рекомендації Дніпропетровського інженерно-будівельного інституту по застосуванню вогнезахисних сполук на основі рідкого скла- для підвищення вогнестійкості будівельних конструкцій" - 3.10.93 р.; "Інструкції проведення- дослідно-промислових випробувань вогнезахисних сполук в умовах фірми "Павлоградбуд" - ІЗ.10.94р. /; на наукових семінарах кафедр-к безпеки життєдіяльності.
ПУБЛІКАЦІЇ. За матеріалами роботи опубліковано 3 книги і статті, подано дві заявки на видачу патентів України і Росії і
СТРУКТУРА 1 0Б"6М ДИСЕРТАЦІЇ. Дисертація- складається із вступу, п"яти розділів, загальних висновків, списку літератури із 128 найменувань і має 201 сторінку, в тому числі : 115 сто-
рінок машинописного тексту, 23 малюнки, 25.таблиць і 34 сторінки додатків.
Дисертацію виконано на кафедрі БІД Державної Придніпровської академії будівництва і архітектури-.
. ОСНОВШЯ ЗМІСТ
В пертому розділі наводиться аналіз роботи, присвячений питанням горіння твердих матеріалів, оцінці вогнестійкості будівельних конструкцій, підвищення вогнестійкості дерев"яних конструкцій? '
Дослідження показали; що в даний монент майже немає робіт, в яких би досліджувався розвиток процесу повного згорання і. процесу обвуглення деревини під вогнезахиснин покриттям і як з цьому випадку змінюється вогнестійкість дерев"яних будівельних конструкцій?
Крім того невідомо як змінюється міцність на стискування в процесі горіння вогнезахисних конструкцій у частині деревини не зачепленої вогнен "свіжої* деревини. Аналіз літератури показав, що в даний чао широке застосування знайшли сгоооби нанесення вогнезахисних покрить- на поверхню дерев"яних конструкцій? Ефективність їх очевидна т.'Я. такі покриття дозволяють перевести дерев"янї будівельні конструкції в розряд ттвріалів, чо трудно згорають? Однак не повністю вивчене питання ефективності таких покрить, на вогнестійкість дерев"яних несучих конструкцій. На основі проведених робіт бузи сформульовані мета і завдання досліджень? Питанню підвищення вогнестійкості-дерев"яних я> нстру к-цій, оброблених рідким склом присвячений другий розділ.
Дослідження процесу горіння під вогнезахисним покриттям-визначили нові показники оцінки вогнезахисних.властивостей покрить для несучих деревинних конструкцій? У зразків оброблених рідким склом з товщиною покриття 1:5 нм підйом температури йде повніше, ніж у необроблених зразків; але температури їх перевищують температури розраховані по стандартній температурній кривій похеяії • ■
Це вказує на слабкі захисні властивості рідкого скла від вогню.* Процес втрати гаси за рахунок обвуглення деревини проходить в 2 рази швидше, ніж процес- повного згорання ?
Як показали експерименти, оцінку вогнестійкості конструкцій необхідно проводити з урахування» загальної втрати каси/-^-Дт/, а не за втратою гаси за рахунок повного згорання / /,
т.я.' помилка з оцінці ноже досягти 66 %. •
З результаті досліджень було встановлено, що процес втрати сумарного об"єиу конструкцій, сумарної .площі поперечного перерізу в процесі горіння у зразків оброблених рідким склон, завтовшки плпки до І ни, проходить як і у необробленнх зразків пр їх самостійному горінні, після усунення джерела вогна. У "свіжої" деревини, яка не зазнала прямої дії зогно в результаті вогневих випробувань'міцність на стискування зменшилась на О % .
ЗЗекг гальмування процесу горіння у зразків, покритих рід -кин склом, спостерігається при товщині плівки 1.5-2 им і більше. Однак нанесення таких покрить на вертикальні поверхні досить трудомісткий процес. Тону рідхе скло З ТОВГИНОІ) плівки
1.5 - 2 нм ноге застосовуватись для захисту від вогнс дерев''яних несучих конструкцій, переведення їх із групи тих, будівельних матеріалів,-'що згораать, в групу тих, що трудно згорають.
З третьому розділі викладені результати підвищення вогнестійкості дерез'*яних несучих конструкцій за рахунок застосування нових вогнезахисних покрить.
Вибір-компонентів і їх співвідношення в композиції до нових вогнезахисних сполук проводився дослідним шляхом з урахуванням попередніх 'досліджень з підвищенням вогнестійкості конструкцій і технологічних параметрів. Зослідаення з п"ятьма новини сполуками, при товщині плівка-І ми, гоказали, що через 28 і 350 діб при випробуванні вогнем всі зразки мають втрату маси менше Ю % і налегать до групи, що трудно згоравть, в той час як зразки прототипу налегать до групи матеріалів, що згораигь. Агдезіонна міцність через 360 діб в 2 рази вища, ніх у прототипа і якість плівки покриття хороша /без тріщин, схолів, відшарувань /.
Випробуванням було встановлено, до у зразків, оброблених новими сполуками, підняття температури відбувається з 2.5 разів повільніше нігс у зразків, покритих рідким склом. Гальмування процесу горіння обумовлюється нзлим виділенням тепла, тому температура зразків, що знаходиться в полуниї, не ноже досягнути температури реальної погеяі /стандартної кривої/.
Як показали дослідження, чим ефективніші вогнезахисні покриття, тим більше виражений стрибкоподібний характер нзбувзс процес горіння деревини. Стрибкоподібний характер горіння могсна пояснити різними швидкостями утворення і згорання обвугленого пару.________________________________________________________________
Матеріали на видачу патентів знаходяться в Російському науко-зо-досліднону інституті державної патентної експертизи ; Українському научно-дослідноиу інституті державної патентної експертизи.
Процес втрати маси за рахунок повного згорання / А тг / у зразків, покритих новини вогнезахисники сполуками, протягом 8 хвилин складає ?.? - 2.7 % за хвилину, Надалі, в інтервалі 8—
ТО хвилин втрата маси за рахунок повного зготакня до-рівняє 0.5-
І.б % за хвилину, /творення обвугленого шару, а відповідно і втрата маси деревини / Л /пcf / з період часу- 0-6 хвилин проходить більш інтенсивно / І - 3.5 % за хвилину, далі процес утворення обвугленого пару уповільнвєгься Г7, 35—0.^5 % за хзи -лину /. Обвуглений шар, руйнуванню і горінню якого заважає міцна плівка покриття, по-перше, діє як ізолятор, ке допускаючи прогріву деревини. По-друге, затрудняє доступ кисню до "свіжої" поверхні деревини. З процесі горіння співвідношення згорілої і обвугленої мас можуть досягти 50 % і більше. Тому оцінку ефективності вогнезахисних покрить для несучих дерев"ян;іх конструкцій необхідно проводити за сумарноо втратою маси / Am / з урахуванням згорілої / А Я7г / і обвугленої / А/По&І частини деревини. Активне горіння дерев"яної несучої конструкції в одній окремій точкі може привести до її обвалу. Тому оцінку втрати сумарної площі поперечного перерізу / ^ Л $ / проводили в місцях найбільшого прогорання конструкцій з урахуванням згорілої / A Sz /і обвугленої / A SojT ї частини деревини. З результаті досліджень розроблені три нові вбгнезахисні сполуки, які дозволяють не тільки-горючі будівельні матеріали переводити в групу, що трудно горить, але Я підвищувати вогнестійкість несучих дерев'яних конструкцій.
В четвертому розділі наводяться дослідження з розробки 30ГН5-захисних композицій для підвищення вогнестійкості дерев"яних несучих конструкцій.
Розробка нових вогнезахисних покрить є важливим науковим і практичним завданням. Однак, безперечно, найбільш важливим завданням є розробка нових композицій для приготування цілого ряду вогнезахисних покрить, враховуючи не тільки, захист від зогна, але й умови приготування і нанесення сполуки в конкретних умовах.
Проведення досліджень дали змогу встановити зв"язок /мзл.І / між часом горіння і зменшенням нижчого перетину зразка "свіжої" деревини, і середній перегином зразка :
vSm = С 4-53-£>08^,
зо
40
*о 4о бо Vо ,50 Ю і»
—.-
" - - “~1 —•.
\ ‘Г'-...
ч4^ !
ч *
N \ і
ч— \ \ — ?*.
— -
• і
$сР=ЄХр(Ц59-Ц0 ■ Ї=-Р,98
$ь^р,ог± ,5и=елр(ц,5Я-еУо< 2=-Р,Я1 4 = 0,191
+£н */
Мал;І 2мІна перетину зразка ьід часу горіння.
гг
Коефіцієнт кореляції /? = 0,'8І
^с/> - ех/=> с - е&'/ту , /з;
де - сРоуО ~ /Хг +&2/£; <?//, £$ - відповідно площі нижнього і площі верхнього перетину зразка, в долях одиниці
- час горіння в хвилинах»
Коефіцієнт кореляції . /? - 0.98
Сильний кореляційний зв"язок / & = 0;8І / існує і міх сумарною втратою маси і часом горіння /' кал.І / ;
:§Г а т - ехр ( / •<- о, її'Г; /з;
^Лаг сумарна втрата каси; в процентах.
Знайдені залежності дають змогу оцінити межу вогнестійкості захищених дерез"яних несучих конструкцій і розробити необхідні заходи безпеки.’
Одною з умов створення вогнезахисної композиції є вивчення спільної дії кожного компоненту, при одній товщині покриття і швидкість горіння вогнезахисної деревини?
В результаті дослідаень. були одержані математичні моделі впливу' компонентної сполуки вогнезахисної композиції на швидкість. горінняЗ .
= 2.25+0.оу\х/-/.ї9х3->-
де -2: 14?/л - середня швидкість втрати сумарної маси деревини, 40/хв; .
- вміст компонентів в вогнезахисній композиції, вага,£ -
^ г&з = 0,35У/ + ///а^ * 2£35У3. ~£2.Є , /ЗУ
де - середня швидкість втрати сумарної площі попе-
речного перетину, 5/хв.
Ці моделі, ло-леряе, дають МОЖЛИВІСТЬ ЗМІНЮЮЧИ'ВМІСТ компонентів, вибрати в кожному конкретному випадку найбільш технологічний склад з урахуванням умов приготування і нанесенням композиції, нз знмкуачи вогнезахисних властивостей.
То-друге, ці моделі дають можливість відповідно швидкості вигорання визначити критичний перетик, а відповідно і вогнестійкість конструкції.
Український науково-дослідний інститут державної латентної експертизи прийняв заявки на видачу патентів й .94076407 від 26.07.94 і 5 94076405 від 26.07.54 на нові вогнестійкі покриття.
Збільшення вогнестійкості має відповідну межу для кожної сполуки чи вогнезахисної композиції. Іодальие збільшення межі вогнестійкості можливе тільки зі збільшенням товщини покриття. Тому одним із завдань було дослідження товщини покриття вогнезахисної композиції.
Збільшення товщини покри-ті з І до 2.7 мм приводить до уповільнення вигорання нижнього,перетину в 2.5 рази, а серед -нього / & *«-»// / 2 перетину - в 2 рази. Сумарні втрати
маси скоротились в 2.4 рази. ,
Велика різниця між інтенсивністю вигорання нижнього пере -тину зразка і верхнього, а відповідно і середнього перетину вказує на Еелику ефективність покриття вогнезахисної композиції.
В результаті обробки даних була одержана математична модель впливу аару покриття вогнезахисної композиції на зміну площ
втрати- *ЕА/77 в процесі горіння.
&+Я£)/2]-й022Лт -/.03, 1
де - товщина шару вогнезахисної композиції, мм ;
І£*+£§)/£; . X.
Таких чинок? розробка ноделг дає зиогу з урахуванням компоненг-ного складу і 'товщини вару вогнезахисної композиції оцінити збільшення межі вогнестійкості до нормальних величин.1 .
Як показали- результати експериментів, не спостерігається залежності міг часом: горіння і межев міцності на стискання "свіжої* деревини; зразків, вогневих випробувань /коефіцієнт кореляції - 0,3 і кореляційне відношгнюі О.Ь- /. .
Розроблена нами квгодика визначення нежі вогнестійкості . вогнезахищених дерев"яних несучих конструкцій основується на одному із критеріїв вогнестійкості - часу втрати несучої здатності / Мал. 2 /. Суть розрахунку зводиться до* знаходження рівності міг напругою, в дерев"яній конструкції до- пожежі / І
і на ту гой в дерев”яній вогнезахисиій конструкції після пожежі / ОТ /.
Монент згигання: / И / кожної конструкції: залежить від виду навантаження, нонент опору / V/ / від форми і величини перетину.1
Завдаючись певними інтервалаии часу,' знаходиться відрізок часу при якому перетин "свіжої", деревини буде дорівнювати критичному перетину' і б'л-бт .
Розроблена методика дає можливість визначити, наскільки підвищена межа вогнестійкості, конструкцій, чи відповідає вона нормативним вимогам, дозволяє здійснити державний контрль, що підвищує пожежну безпеку будівель: і споруд? . .
В п"ятому розділі описані дослідно-промислові випробування результатів досліджень." . - ' -
Для більш широкого впровадження’ результатів досліджень, у фірмі "Павлоградбуд” були проведені в 1993 і Т99Ч роках дві шоли-семінари головних спеціалістів і інженерно-технічнюс працівників?
На обяєхтах управління "Будгостач1* в 1993-1994 роках була проведена обробка сполуками вогнезахисних конпозицій конструкцій /балкиі крокви/, стелажів з загальної! площею 600 «2.
Оброблені во гне захисники сполуками конструкції і будівельні матеріали самі не горять-, не підтримують горіння і не дають розвинутися пожежі*
Балки, горищні перекриття для будіель ІУ ступень вогне -стійкості повинні кати: нежу вогнестійкості 0.*25 години? Така межа вогнестійкості забезпечується обробкою цих конструкцій
П І/І/ЛЛ ' */цикл •_._J цим
$нт -ехр(4.58-р.0&г,)
з?
^•1Г
г <3^ Єя
Г/ я -м О-у? Т/ .
Зу *Зг» х б =&*р(0,о2£м-0.<59)
^-Р53^т^5. ' І
Л _ ^сдг^і •Згор'
Мал 2 Схема розрахунку межі вогнетривкості в огнезахищених ляпее" яиі-ї _£г.їии* кпнгугпуіміТ
зогнезахисною сполуко», з товщиною покриття ЗО - ЗГ ми .
Проведені роботи підвищують пояеяну безпеку об'єктів будівель і споруд.
осдавні висновки з праці
І. Для підвипгння пожекної безпеки будівель і споруд оцінку зогнезахисних властивостей необхідно робити не з врахуванням втрати згорілої гаси /Атг , ГООТ 12.1.044-89 /, а за сумарною втратоо «аси /'-2? А//) /, враховуючи і обвуглення
/ АГ7?о& І частину / -2" Ап? - Д гг?7 +Д оіГ / .
Другая показником підвищення вогнестійкості дерев"яних несучих конструкцій, оброблених вогнезахисними композиціями е сумар-на'втрата площі поперечного перетину з урахуванням згорілої ' / ЛЛ /" і обзугленої / А-Зт / деревини.'
3. Дослідаеяня дозволили зстановити, що горіння деревини, покритої вогнезахисними покриттями проходить менш інтенсивно, ніг необроблзної і носить-стрибкоподібний характер. Стрибко -подібний характер швидкості горіння можна пояснити утворенням
• і руйнуванням обвугленого пару. '
Утворення процесу горіння деревини, покритої вогнезахисними покриттями, обумовляться в основному за" рахунок зниження швидкості обвуглювання деревини і залежить від сполуки, товщини, міцності плівки покриття. .
5. Ч результаті досліджень запропонована нова вогнезахисна композиція сполуки, яка дозволяє не тільки горячі будівельні матеріали переводити в групу, що трудао згорають, але й підвищити вогнестійкість несучих дерев“ян;іх конструкцій. Для захисту дзрев”яних конструкцій не рекомендується застосовувати рідке
скло з товщиною плівки 2 мм. Рідке скло з товщиною плізки 1.5 -
2 нм моае застосовуватися тільки для захисту від вогню горючих будівельних матеріалів і дерев"яних не несучих конструкцій, переводячи їх'із групи} що згорають, в групу матеріалів, які трудно згорають.’ -
6. З результаті досліджень знайдені залежності впливу
вогнезахисної композиції нз втрату площі перетину конструкцій і втрату сумарної даси деревини в процесі горіння, які дозво -ляать оцінити неку вогнестійкості. . -
7.-Математичні моделі, цо опйсуБй>',-ивидкос?і зтрати сумарно: площі перггину і швидкості втрати -сукарної маси-деревини в процесі горіння бід компонентної сполуки кояоозицхХ.' Зрзховувчи новизну і ефективність цосліядень матеріали направлені на одерка ня патентів України і Росії на .уомпозиці п.. для приготування во гає ’ захисних сполук. ' ' ""
?. Чатеиатичні моделі, цо описують вплив товцана вару покриття вогнезахисної конпозиції на плову поперечного перетину " конструкцій, -.на втрату каст в процесі горіння, дозволяють оцінити збільшення некі вогнестійкості до нормативної величини.
9. Результата вогкєзіх досліджень показали, цо."свіжа" де- .
ревина /після зняття обвугленого пару/, конструкцій,-оброблених сполуками вогнезахисної конпозиції,, не змінила своїх несучих властивостей. ■' ’ " “
10. Розроблена аетодака визначення мекі вогнестійкості вог-
незахисних, дерев"яних, несучих конструкцій дає можливість цілеспрямовано визначити, наскільки необхідно.підвищити нежу вогнестійкості і здійснозати державний контроль, то підвааигь пожежну безпеку будівель. .. г .;
- II. - Результати ■ досліджень зпрозадаені на об"єкгах фірни "Павлоградбуд", обробка сполукани вогнезахисної конпозиції конструкцій і будівельних горючих матеріалів, "з загально» гоїояеп 600 к2 „підзгацїяа пожежну безпеку об“єктів і дозволила одержати економічний ёйект в розкірі 7ІЙ.0Р5 млн.крб.
Основні результати досліджень опубліковані з наступних працях: - ‘ • • • '
. І. Крикунов Г.М., Бєіїкое А..С., Залунін 3.$. Безпека -
життєдіяльності - Ініпролетровськ; Порош. 1932 - № с.
2. Крикунов Г.М.,Бєліков А.С., Залунін В.Ф. До питання підвищення вогнестійкості г;ерез"яних конструкцій, оброблених рідкягі схлон~ Пз-глограа; Ъэяоградсьха иіськдрукаркя. І992» ->5 с.
3. Чрикунов Г-М-.Еслікоз А.С., 2а луні к Б.4. Довга ль Б.-І. Безпека хкттєдіядькості - ’ідіпропетровськ; УкО І-1А. - Прес.
[995 - Г75 с.
Залунин В.Ф.Повышение огнестойкости деревянных несущих конструкций. Диссертация на соискание ученой степени кандидата технических наук по специальности 03.26.01—охрана трула и похарная безопасность. Приднепровская государственная академия строительства - и архитектуры, Днепропетровск,1995г.
• В диссертации исследован процесс горения древесины, обработанной огнезащитными покрытиями й установлено, что оценку огнезащитных свойств' покрытий необходимо проводить по суммарной потере массы, по суммарной потере площади поперечного сечения с учетом сгоревшей и обугленной части древесины, и изменения прочности .за счет теплового воздействия.Изучена влияние огнезащитного покрытия хилкого стекла и определена область его применения.Установлено,влияние составов новой огнезащитной композиции на повышение огнестойкости . деревянных не— су цих конструкций, воздействие компонентного состава и .толщины по— крытйянд скорость горения древесины. Разработана методика определения ? предела огнестойкости огнезащитных деревянных несущих кон— струкций' и осуществлено внедрение результатов исследований.
•
•т-ч'.*;" - -
Zalunin V.F.Increase in fire resistance of wooden load-carrying structures. Thesis for competition of scientific degree of Master of Science {Technics) on speciality 05.26.01 — Labour Protection and. Fire. Safaty. Pridneprovsk State Academy of Construction and Architecture, Dnepropetrovsk,1995.
. -s; fr.«- ■ . — * ------------- ------ ---------- - '-
. The burning process of wood treated - with' f fame—retardant coats has been investigated.- in' tfie-thesis.- It has-' tjeert' _^detefmi'nod .:that coat f lame-retardant properties should, beeyaluated, by th^.-totai . mass loss,, by the total cross-section area--i'oss^subjeci5;tor:the-burnt ahd_‘chacred • wood .portion,, .as. wel l_.as_ t>y. the. Pbaj»9P_,] of strength due to. heat action. Effect of water glass JElame—retardant;;. coat has been studietf-T'and'-field • of-' i<ts-'application has- beerrp'determined;.;'It- has .4 been. determined the influence of composition^. of new fire—retardant '^compounds; - on increase of wooden, load-carrying structure fire resis— . .tance, effect of coat component.', composition and thickness on wood, f ;;burning rate. Method for - determination of firs'resistance limit of ' "’fire-protected wooden load—carrying structures' has been worked out -and results of the investigations have been introduced.
-
Похожие работы
- Несущая способность изгибаемых клееных деревянных конструкций массивного сечения при тепловом воздействии
- Огнестойкость противопожарных дверей
- Изгиб предварительно напряженных деревянных клееных балок со стеклопластиковой арматурой при длительном действии нагрузок
- Исследования эффективности огнезащиты деревоклееных конструкций
- Оценка огнестойкости реконструируемых зданий