автореферат диссертации по обработке конструкционных материалов в машиностроении, 05.03.01, диссертация на тему:Повышение эффективности двустороннего шлифованияторцов цилиндрических деталей ориентированными абразивными кругам
Автореферат диссертации по теме "Повышение эффективности двустороннего шлифованияторцов цилиндрических деталей ориентированными абразивными кругам"
ХАРКІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ПОЛІТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
0 г Р ,
• • и и,-
Кальченко Володимир Віталійович
УДК62І. 923
ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ДВОСТОРОННЬОГО ШЛІФУВАННЯ ТОРЦІВ ЦИЛІНДРИЧНИХ ДЕТАЛЕЙ ОРІЄНТОВАНИМИ АБРАЗИВНИМИ КРУГАМИ
05.03.01- процеси механічної обробки, верстати та інструмент
Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук
Харків - 1998
Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі металорізальних верстатів та систем Чернігівського технологічного інституту.
Науковий керівник: кандидат технічних наук
Рудик Андрій Васильович Чернігівський технологічний інститут, в.о. доцента кафедри металорізальних верстатів та систем.
Офіційні опоненти: доктор технічних наук
Коломієць Віктор Васильович,
Інститут надтвердих матеріалів НАН України, . провідний спеціаліст (м. Київ);
кандидат технічних наук, доцент Русанов Віктор Васильович,
Харківський державний політехнічний університет, доцент кафедри різання матеріалів та різальних інструментів.
Провідна установа: Інститут машин і систем НАН України і
Мінмашпрому України, м. Харків.
Захист відбудеться 7 травня 1998 р. о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 02.09.01 у Харківському державному політехнічному університеті за адресою: 310002, м. Харків-2, вул. Фрунзе 21.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Харківського державного політехнічного університету.
Автореферат розісланий 3 квітня 1998 р.
Вчений секретар ^ . УзунянМ.Д.
спеціалізованої вченої ради
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. У сучасному машинобудуванні широко застосовуються циліндричні деталі з робочими торцевими поверхнями, до яких ставляться підвищені вимоги, щодо точності, шорсткості та зносостійкості. Часто такі деталі виготовляють з важкооброблювальних матеріалів зі значними припусками на обробку.
Заключною технологічною операцією, яка визначає якість торців деталей, які обробляють, є шліфування. При обробці торців традиційними способами шліфування, торець абразивного круга правлять в площині, перпендикулярній осі обертання і розташовують паралельно до поверхні, яку обробляють, або під малим кутом до неї.
У процесі формоутворення торця деталі паралельним до неї торцем круга, припуск знімається ділянкою, яка прилягає до зовнішнього діаметра, і торець інструмента у зніманні матеріалу участі не бере. При шліфуванні нахиленим торцем круга, припуск розподіляється по його поверхні, але зменшується точність формоутворення торця деталі в залежності від кута нахилу інструмента. Разом з цим, нові засоби обробки торців циліндричних деталей профільованим та орієнтованим інструментом з застосуванням його торця у процес знімання припуску і формоутворення калібруючою ділянкою круга, можуть значно підвищити ефективність шліфування, перерозподілити об’єм зрізаного матеріалу вздовж профілю інструмента. Тому розробка та дослідження шліфування торців деталей профільованим та орієнтованим інструментом - це актуальне наукове і практичне завдання.
Дана робота виконувалась в рамках пріоритетного напрямку “Перспективні інформаційні технології, пристрої комплексної автоматизації, системи зв’язку”, код 07, відповідно до плану науково-дослідних і дослідно-конструкторських розробок України на 1995 рік. А також в рамках госпрозрахункової договірної теми № 398 від 1.06.95 р.: “Розробка технології одночасного шліфування двох торців пружин” і держбюджетної науково-дослідної теми № 47/96 від 1.02.96 р: ’’Дослідження процесу одночасного шліфування периферією та торцем орієнтованого інструмента”.
Мета досліджень полягає у підвищенні ефективності шліфування торців циліндричних деталей за рахунок раціональної орієнтації абразивного інструмента, профілювання його торця та керованої орієнтації заготовки у процесі чорнового та чистового шліфування.
Відповідно до цього у роботі були поставлені такі завдання:
• розробити математичні моделі, які описують особливості послідовного шліфування торців циліндричних деталей периферією і торцем профільованого та орієнтованого абразивного інструмента;
• визначити кути орієнтації заготовки, інструмента і його профіль, які забезпечують високу продуктивність і потрібну точність при зніманні припуску зі зменшенням глибини шару, що зрізається при наближенні до формотвірної ділянки круга;
• розробити способи шліфування торців циліндричних деталей орієнтованим інструментом, які порад з підвищенням продуктивності процесу, об’єднують в ньому чорнову, нашвчистову і чистову обробки, розподілені за місцем і часом.
Наукова новизна дисертації:
• розроблена нова узагальнена розрахунково-кінематична схема послідовного шліфування торців циліндричних деталей периферією та торцем профільованого круга, яка містить не тільки формотворення але й зрізання припуску при найзагальнішій орієнтації інструмента відносно заготовки;
• запропоновано принцип кутової орієнтації заготовки, інструмента і його профілювання, які дозволяють в одному процесі об’єднати чорнову, напівчистову та чистову обробки, при цьому процесі зрізання припуску і формотворення розподілені за місцем і часом;
• запропонована методика визначення кутів орієнтації інструмента і заготовки, які забезпечують високу продуктивність і потрібну точність шліфування торців циліндричних деталей;
• розроблено методику профілювання торця абразивного круга, яка враховує завдання точного формотворення торця деталі та поступового зменшення глибини різання у напрямку формотворчої ділянки інструмента;
• розроблено нові способи шліфування торців поршневих пальців, циліндричних пружин і втулок торцем профільованого і орієнтованого круга.
Практична цінність і реалізація результатів роботи в промисловості. На підставі виявлених особливостей процесу шліфування профільованим і орієнтованим інструментом розроблені нові способи одночасного шліфування торців поршневих пальців і пружин з фіксацією. їх в процесі чорнового шліфування і керованим обертанням при чистовій обробці (заяви на патент України № 971126461, 971126462, 971126463 від 30.12.97). Нові способи обробки підвищують продуктивність у 1,4-1,8 рази.
з
Розроблені алгоритми і програми розрахунку на ЕОМ раціональних параметрів шліфування торців.
Для реалізації нового способу одночасного шліфування торців циліндричних пружин на півавтоматі моделі 3342АДО розроблене та виготовлене обладнання. У ньому передбачено пристрій для кутової орієнтації і фіксації пружини при чорновій обробці та для її обертання при чистовому шліфуванні.
Нова технологія шліфування торців пружин демпфера муфт зчеплення автомобіля ГАЗ-53 впроваджена на Чернігівському заводі “Агрореммаш” з фактичним економічним ефектом 5716 гривень.
Методика визначення параметрів орієнтації кругів та їх профілю відповідно до необхідної точності впроваджена на Чернігівському заводі “Автодеталь”(при шліфуванні торців хрестовин карданних валів з очікуваним економічним ефектом 3220 гривень).
Результати і методики дисертації використовуються у навчальному процесі на кафедрі металорізальних верстатів і систем Чернігівського технологічного інституту.
Апробація роботи. Основні положення і результати дисертації доповідались на трьох Міжнародних й одній Всеукраїнській конференціях: ’’Ресурсо- та енергозаощаджуючі технології” (м. Одеса, 1995 p.), “Інформаційні технології: наука і техніка, технологія, освіта, здоров’я” (м. Харків, Мішкольц, Магдебург, 1996-97 роки), Удосконалення процесів та апаратів хімічних, харчових та нафтохімічних виробницгв”(м. Одеса, 1996 p.).
Дисертація доповідалась на засіданнях кафедр металорізальних верстатів і систем Чернігівського технологічного інституту і різання матеріалів і різальних інструментів Харківського державного політехнічного університету.
Публікації. Основні результати роботи викладені в 7 наукових статтях і 4 тезах доповідей на конференціях.
Структура і обсяг роботи. Дисертація складається зі вступу, чотирьох розділів, заключения, 48 малюнків, 5 таблиць, які містяться на 142 сторінках, 96 найменувань літературних джерел на 8 сторінках і 9 додатків на 30 сторінках. •
ЗМІСТ РОБОТИ
Перший розділ. Дослідженням в галузі створення нових верстатів, методів формоутворення та процесу шліфування плоских і торцевих поверхонь присвячені роботи багатьох вітчизняних вчених серед яких В.М. Ве-резуб, А.П. Гавриш, А.І. Грабченко, В.В. Коломієць, С.М. Корчак, Г.Б. Лурье, Є.М. Маслов, Ю.К. Новосьолов, Б.О. Перепелиця, В.Т. Портман, А.Ф.
Раб, П.Р. Родін, М.Ф. Семко, М.Е. Тернюк, М.Д.Узунян, С.С. Шахновський, Л.М. Філімонов, І.Х. Чеповсцький, A.B. Якимов, П.І. Ящеридин та інші.
Аналіз робіт цих та інших авторів показав, що найпоширенішим шляхом збільшення продуктивності обробки є повне використання різальної здатності шліфувального інструмента. Для вирішення цієї проблеми в деяких роботах пропонується принцип орієнтації абразивного інструмента, який працює в режимі глибинного шліфування зі зняттям значного припуску торцем круга за один прохід. При шліфуванні двох строго паралельних площин застосовують метод двостороннього глибинного шліфування одночасно двома кругами, що є різновидом методу глибинного шліфування торцем круга. На основі аналізу згаданих вище та інших робіт у дисертації визначені основні завдання і мета дослідження, а також шляхи її практичної реалізації.
Другий розділ. Для аналізу відомих і пропонованих способів шліфування торців циліндричних деталей у періоди врізання інструмента і формотворення поверхні у даній дисертації розроблена узагальнена розрахунково-кінематична схема (рис. 1). Вона враховує специфіку процесу послідовного шліфування торців орієнтованої циліндричної деталі 1 периферією і торцем профільованого й орієнтованого інструмента 2.
З деталлю 1 зв’язана система координат XqYqZq, при цьому вісь OqZq співпадає з віссю деталі, а вісь OvY, - перпендикулярна до осі ObZb, яка співпадає з віссю обертання барабана, який здійснює кругову подачу деталі. Система координат 0»XvYvZv зв’язана зі втулкою, у якій міститься деталь (рис. 1,1). Вісь ОьУь паралельна осі 0oYo, яка проходить крізь центр сферичного шарніра, який співпадає з початком координат О0, а координатна площина Zo00Y0 горизонтальна і зв’язана зі станиною верстата. Зі шліфувальним кругом 2 зв’язана система координат XhY„Z„, умовно нерухома, при цьому вісь 0*Z„ співпадає з віссю обертання інструмента, а вісь 01(ХН проходить через початок координат 0о і відносно неї здійснюється орієнтація шліфувального круга у горизонтальній площині на кут ер, а відносно осі 0oYo - у вертикальній-площині на кут vjy. Рівняння поверхні гвинтової пружини стискання зі змінним радіусом rqi (рис. 1,1) по координаті Zq є узагальненим для циліндричних деталей - роликів (рис. 1, в), хрестовин карданних валів і поршневих пальців (рис. 1, d), некруглих твердосплавних пластин (рис. 1, с).
Запис пропонованого узагальненого рівняння поверхні деталі в матрицях узагальнених переміщень А, має вигляд:
а) Цу
Рис.1. Узагальнена розрахунково-кінематична схема шліфування торців циліндричних деталей орієнтованим і профільованим кругом
г, =л,(-*>,М,(-2, +Р, *
хМгф) М'Уг) АА(<Рі) МЧ'і) Мгр)-ел ’ (1>
де Аь Аз - матриці лінійних переміщень вздовж осей X Щ Ац, А5, А« - матриці кутових поворотів відносно осей X, У, Х\ - кутовий параметр точки окружності радіусом гч (рис. 1,1) перерізу дрслу пружини відносно осі ОрУр; Фі - кут орієнтації перерізу дроту відносно осі ОрХр; у2 - кут обертання навколо осі ОрУр, орієнтованого відносно осі ОрХр перерізу дроту; 0Ч - кутовий параметр; Рі - параметр гвинтового руху деталі; - координата вздовж осі деталі; фг - кут орієнтації системи координат деталі, відносно осі ОуХ, системи координат базової втулки; Є4=(0,0,0,1)т.
Рівняння поверхні деталі в системі координат інструмента
Гщ=Аіч-їч; (2)
де Ач - матриця переходу з системи координат деталі в систему координат інструмента, яка визначається узагальненим формотворчим кодом верстата (рис. 1, а).
Ліч=А1(~Х2).Л5(у,)-А4(-<р)А2(у1)А1(Х1)х
. 9 (3)
хАз(2\ +/*2 -вь) Аб(~9ь) Аі(Кь) Аб(ву)
де 0у - кут обертання деталі І, відносно осі Оу2^ базової втулки, закріпленої на барабан; А2 - матриця лінійних переміщень вздовж осі У; Иь - радіус барабана; 0Ь - кутовий параметр; ХьУіА - координати Оь в системі координат ОоКаУ^о, Р2 - параметр гвинтового руху верстата; Х2 - координата 0„. Матричний запис рівняння поверхні круга (рис. 1. а) має вигляд
Ц =А3(гі)-А6(0к)-А2(Яі), (4)
де Я, - радіус перерізу круга в межах і-тої точки; ^ - її осьова координата; 0* - кутовий параметр. _
Підставивши вираз (1) і (3) у (2) і розв’язавши (4) отримаємо % -радіус-векгор точок поверхні деталі в системі координат інструмента і г, -радіус-векгор точок поверхні круга.
Для точок дотику поверхні деталі та інструмента
їі=ГШ. (5)
З цієї умови знаходимо координати Хч точок торцевої поверхні деталі і визначаємо її похибку. Торцеве биття А отримуємо за рахунок неперпен-дикулярності торцевої поверхні до базової осі і видхилень форми торця деталі.
^ Zqmax ^ qmm ’ ^
де Zqmax і Zqtni, - максимальна і мінімальна координати точок торцевої поверхні вздовж осі деталі, разташованих на окружності радіусом гф (рис. 1, в).
У рівнянні (4) радіус Ri перерізу круга і його осьова координата Z, визначаються при профілюванні інструмента. Алмазний олівець 3 (рис. 1,а) закріплюється на барабані, який здійснює круговую подачу при правці, на відстані Rba від осі його обертання. Торцева поверхня шліфувального круга -це слід руху алмазу в системі координат круга, в якій радіус-вектор т^ точок траєкторії алмазу дорівнює:
^)а ~ Ащ ' ї"а >
де т„ - радіус-вектор точечного інструмента, який є радіусом-вектором початка координат еДО.ОДІ)*, що співпадає з вершиною алмазного олівця 3; Аи - матриця переходу з системи координат алмазу в систему координат круга, яка дорівнює матриці Ач (3) при А6(0»=О) і A2(Rb=Rba).
Розв’язавши рівняння (7), отримаємо
па=(Хіа>Уіа>гіаїїГ ’
де Xia,YM,Z„ - координати точок траєкторії алмазу в системі круга.
Радіус перерізу круга у межах i-тої точки R, дорівнює
R,=Jxia2+Y,a2, (9)
Осьова координата перерізу круга в межах i-тої точки Z, дорівнює
Z,=Zto. (10)'
При визначенні геометричної точності формоутворення торців циліндричних деталей, значення R¡ (9) і Z. ( 10) підставляють у рівняння поверхні круга (4) і потім з рівнянь (1-6) визначають Д похибку обробки.
Запропонована методика розрахунку точності формоутворення торця деталі дає можливість визначити похибку Д залежно від кутів <р і у (3) орієнтації круга, його профілю R, (9), Z, (10), кутів Öv (3) і ср2 (1) орієнтації деталі.
Універсальність методики підтверджується тим, що вона може бути використана не тільки для розрахунку точності формоутворення торця, але й для визначення допустимої похибки установки деталі на верстаті (кут q>2, рис. 1,1), яка забезпечує отримання необхідної точності її торця.
Миттєва продуктивність шліфування має вигляд поверхневого інтегралу -
Qm=iiVndF.
(11)
F
Підінтегральна частина формули є елементарним об’ємом матеріалу, що зрізається,який проходить крізь елементарну площадку ДО, розташовану в межах ділянки контакту її інструмента і деталі.Висота^цього об’єму дорівнює скалярному добутку векторів відносної швидкості V (рис.1,а) і одиничного вектора нормалі По до поверхні інструмента в 2 і-тій точці.
де Vx,Vy,Vz і ПоХ, ПоУ, Пог - проекції векторів V і^ По на координатні осі інструмента; V„ - проекція вектора V на напрямок п<,; пох = cos 6 к ■ (- sin а); пу = sin (-sin a), noz = cos a, (13)
де a - кут нахилу дотичної профілю круга в точці, що розглядається; 8, - кутовий параметр круга.
Швидкість відносного руху V визначається векторним способом з рівняння
де \уиь і - вектори кутових швидкостей барабана і деталі в системі координат інструмента; г^ - радіус-вектор точок повершн деталі в системі координат інструмента, визначається з рівняння (1); Аь і А*, - радіуси-вектори початку координат барабана Оь і втулки О» в системі координат інструмента.
Розв’язавши рівняння (14), отримаємо вектор швидкості відносного руху V, який у системі координат інструмента визначається проекціями V*, Уу, V*. Підставивши їх і пх, пу, п* (13) у рівняння (12) визначимо У„, а потім з(11)- миттєву продуктивність обробки С>т.
Елементарну площадку сП7 розраховуємо за формулою
де Rj d0 - довжина елементарної площадки, яка вимірюється по окружності
V no Vfj — Vx • Пох у 'Hoy +Vz 'ЯOZ> (12)
У = Oub + >%) X ГиЯ + АЬ Х ™иЬ + АЯ Х -
(14)
(15)
радиусом
ширина елементарної площадки в
осьовому перерізі круга.
Тоді вираз (11) має вигляд
/, 0,(0
Внутрішній інтеграл є питомою продуктивністю (2у.
З рівняння (16) визначають об’єм металу, що підводиться в процесі шліфування. Можливість зрізати цей об’єм кругом перевіряють розв’язанням відношення
^пр=агпр /Т (17)
де аіпр - гранично допустима товщина шару, що зрізається однією різальною кромкою, Т - час між дотиками поверхні деталі з двома сусідніми різальними кромками. У рівнянні (16) УпПр.
Третій розділ. Виконано теоретичне дослідження точності і продуктивності шліфування торців циліндричних деталей. Дослідження на ЕОМ математичної моделі (1-6) показало, що при шліфуванні плоским торцем круга торців циліндричних втулок з підвищенням кутів ф і у (рис. 1, а) припуск розподіляється між периферією І торцем круга, продуктивність Оп, (16) і похибка Д (6) збільшуються. Так при ф=-0,09°, \}/=0,06° припуск, що знімається торцем круга 5=0,24 мм, Д=0,018 мм. При ф=-0,15°; \у=0,1° - 5=0,4мм, Д=0,025 мм (рис. 2).
Координати торцевої поверхні циліндричної деталі, обробленої плоским торцем орієнтованого круга показані на рис. З, для ф=-0,09°, \|/=0,06°, з урахуванням похибки встановлення деталі фг, без її обертання, Д| =0,021мм і Ф=-0,25°, ч>=0,2°, Д=0,055мм. .
Для підвищення продуктивності і точності шліфування торців запропоновано “Спосіб шліфування торців циліндричних деталей” (заявка на патент України № 97126463 В24В 5/04, пріоритет від 30.12.97), коли осі деталі 1 (рис. 1, а) в зону різання переміщають по дузі окружності радіусом
Яь=Ка-гді, (18)
де Я* - радіус окружності, по якій переміщають вісь алмазного олівця 3 при правці круга; гчі - середній радіус втулки
(19)
де г„ и гь - зовнішніш і внутрішній радіуси втулки, отримана похибка дорівнює Д=0,01 мм при ф=-0,09°, ц/=0,06° (рис. 4).
Максимальна продуктивність отримана при фіксації втулки в процесі врізання і її обертання в процесі формоутворення.
Рис.2. Торцеве биття А в залежності від кутів орієнтації ер і у круга з плоским торцем
Рис.З. Координати торцевої поверхні циліндричної деталі, обробленої плоским торцем орієнтованого круга
Рис. 4. Геометрична похибка торця, обробленого профільованим і орієнтованим кругом
Рис. 5. Вплив похибки установки деталі на точність формоутворення торця
Рис.6. Координати торцевої поверхні циліндричної деталі, обробленої профільованим кругом з обертанням деталі
Вплив похибки установки деталі на точність формоутворення торця показано на рис. 5. Координати торцевої поверхні циліндричної деталі, обробленої профільованим кругом з обертанням деталі, показані на рис. 6.
При шліфуванні торців хрестовин карданних валів, які фіксуються в призмах у процесі формоутворення, мінімальна розрахункова похибка Д=0,016 мм отримана при 1^=1^ (18).
При дослідженні способу, що пропонується для шліфування торців циліндричної гвинтової пружини стискання (рис. 1, 1), при якому в процесі врізання її фіксують і кінці початкового й кінцевого витків розташовують з протилежної сторони симетрично відносно осі, отримана максимальна розрахункова продуктивність (Ти,- = 5с). При цьому осі пружин в зону різання переміщують по дузі окружності радіусом Ііь (18), у якому гф - середній радіус пружини.
Четвертий розділ. Експериментальне дослідження запропонованого способу шліфування торців гвинтових пружин стиску на модернізованому торцешліфувальному автоматі моделі 3342АДО з використанням методу математичного планування експерименту підтвердило ефективність обробки з фіксацією орієнтованої пружини при врізанні і обертанні її при чистовому шліфуванні. Продуктивність обробки підвищилась в 1,4 рази у порівнянні з існуючою технологією, торцеве биття зменшилось на 0,12 мм.
Експериментальне дослідження торців хрестовин карданних валів здійснювалось на чеському автоматі моделі В8ВК у цехових умовах Чернігівського заводу “Автодеталь”.
Деталь на барабані встановлювалась у призмі по оброблених циліндричних шийках. Круг був заправлений при 1^=1^ (18). Похибка не перевищувала А < .0,018 мм. Торцеве биття хрестовин перевірялось на кругломірі “ТАЬУЯОЫО-2”. Розбіжність розрахункової та виміряної форм не перевищувала 15%.
ОСНОВНІ ВИСНОВКИ І РЕЗУЛЬТАТИ РОБОТИ
1. Розрахунково-кінематична схема та нові математичні моделі шліфування враховують процеси зрізання припуску і формоутворення при найзагаль-нішій орієнтації круга. За допомогою моделей можна розрахувати миттєву та питому продуктивність, товщину, що зрізається, та кругову подачу заготовок.
2. Запропонований принцип керування взаємним розташуванням профільованого шліфувального круга і оброблюваної циліндричної деталі є ефек-
тивним способом впливу на умови різання у робочій зоні. Завдяки цьому з’являється можливість раціонально розподіляти припуск, який зрізається по поверхні контакту, розвантажити форморворчу ділянку торця круга та зменшити інтенсивність його розмірного зносу.
3. Розроблені рівняння для розрахунку геометричної похибки обробленої торцевої поверхні, торцевого биття, непрямолінійності профілю осьового перерізу, неплощинності, неперпендикулярності торця до осі деталі. При відомій геометричній похибці можливо визначити похибку установки деталі.
4. Найбільш вагомим критерієм оцінки процесу шліфування торцем є сукупність миттєвої продуктивності і товщини шару, що зрізається.
5. Запропоновано методику профілювання торця абразивного круга, яка забезпечує використання різальної здатності інструмента при чорновій обробці та зменшення припуску, який зрізається при наближенні до фор-моутворчої ділянки круга.
6. Підвищено ефективність використання об’єму круга прямого профілю. Спочатку круг використовується для круглого шліфування, а потім після зносу периферійної ділянки - для торцевого шліфування.
7. Розроблено і впроваджено нові високоефективні способи шліфування то-
рців втулок і циліндричних пружин профільованими й орієнтованими кругами. Робоча поверхня кожного з них розподілена на дві зони: чорнову (з контактом по поверхні) та чистову (з лінійним контактом). Це зроблено за рахунок теоретично обгрунтованої орієнтації шліфувального круга і правки, яка розподіляє забірну і формотворчу ділянки профілю круга. .
8. Теоретичні дослідження і нові способи шліфування впроваджені при обробці торців пружин та хрестовин карданних валів. Загальний обсяг економічного ефекту - 8936 гривень.
Матеріали дисертації використовуються у навчальному процесі.
ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ДИСЕРТАЦІЇ ВИКЛАДЕНИЙ У НАСТУПНИХ РОБОТАХ
1. Кальченко В.В. Повышение геометрической точности двустороннего
шлифования торцов цилиндрических деталей ориентированным инструментом // Резание и инструмент в технологических системах. - Межд. научн. -
техн. сборник. -Харьков: ХПТУ, -1997,- вып. 51, -С. 116-118.
2. Рудик A.B., Кальченко В.В., Юпошніченко В.М. Визначення складових
сили різання при шліфуванні орієнтованим інструментом // Машинобуду-
вання, електроніка - Вісн. Черніг. технол. і-ту N1. - Чернігів: ЧТІ, -1996 - С. 99-105.
3. Кальченко В.І. Рудик A.B., Кальченко В.В., Юпошніченко В.М. Продуктивність шліфування поверхонь постійної кривизни орієнтованим інструментом // Машинобудування, електроніка - Вісн. Черніг. технол. і-ту N1. -Чернігів: ЧТІ, -1996 - С. 105-111.
4. Кальченко В.В. Влияние кинематики заточки на качество игольчатой поверхности барабанов текстильных машин // Информационные технологии: наука, техника, технология, образование, здоровье: Материалы межд. научи. - техн. конф. - Харьков, 12-14 мая -1997 г. -Часть 2, -С. 278-281.
5. Кальченко В.І., Кальченко В.В. Точність і продуктивність шліфування торців орієнтованим інструментом // Машинобудування, електроніка - Вісн. Черніг. технол. і-ту N3. -Чернігів: ЧТІ, -1997 - С. 5-13.
6. Кальченко В.В. Профілювання орієнтованих шліфувальних кругів // Машинобудування, електроніка - Вісн. Черніг. технол. і-ту N3. - Чернігів: ЧТІ, -1997-С. 14-24.
7. Кальченко В.І. Рудик A.B., Кальченко В.В. Визначення товщини зрізає-мого шару при шліфуванні орієнтованим інструментом // Машинобудування, електроніка - Вісн. Черніг. технол. і-ту N3. - Чернігів: ЧТІ, -1997 - С. 2530.
8. Кальченко В.И.,Рудик А.В., Кальченко В.В. Глубинное одновременное шлифование двух торцов пружин // “Ресурсо - и энергосберегающие технологии”, -Одесса, -1995 г., -С. 86.
9. Кальченко В.В. Моделирование шлифования игольчатых поверхностей // Информационные технологии: наука, техника, технология, образование, здоровье: Материалы международной научно - технической конференции. 30-31 мая -1996 г. -Харьков, Мишкольц, Магдебург: Хі'НУ, МУ, МТУ, -1996. - С. 159.
10. Кальченко В.И., Кальченко В.В.Шлифование игольчатых поверхностей валиков и барабанов текстильных машин // Информационные технологии: наука, техника, технология, образование, здоровье: Материалы международной научно-технической конференции. 30-31 мая 1996 г. -Харьков, Миш-кольц, Магдебург: Х1І1У, МУ, МТУ, -1996. -С. 160.
11. Кальченко В.И. Рудик A.B., Кальченко В.В. Повышение качества прочеса стабилизацией формы игольчатой гарнитуры // Удосконалення процесів та апаратів хімічних, харчових та нафтохімічних виробництв”, IX міжнародна конференція, -Одеса, 10-13 вересня -1996 р., -С. 92.
Особистий внесок здобувача в роботах, виконаних у співавторстві.
У роботі [2] запропоновані залежності для визначення складових сил різання.____
У роботах [3,5,7] автором запропоновані залежності для визначення нормальної лінійної швидкості, продуктивності обробки і товщини шару, що зрізається різальною кромкою та складені робочі програми розрахунку їх на ЕОМ.
У роботі [8] автором розроблена конструкція фланця для кріплення абразивного інструмента на керамічній в’язці і методика розрахунку зносу круга.
У роботах [10,11] автором запропоновані залежності для визначення контактної температури при шліфуванні циліндричних стержнів.
Кальченко В.В. Підвищення ефективності двостороннього шліфування торців циліндрічних деталей орієнтованими абразивними кругами.-Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.03.01 - процеси механічної обробки, верстати та інструмент. - Харківський державний політехнічний університет, Харків, 1998.
Дисертація присвячена підвищенню ефективності шліфування торців циліндричних деталей за рахунок раціональної орієнтації абразивного інструмента, профілюванні його торця та керованої орієнтації заготовки в процесі чорнового і чистового шліфування. Запропоновані математичні моделі, які описують процес шліфування в періоди врізання та формоутворення. Розроблені ефективні способи шліфування торців циліндричних деталей орієнтованим та профільованим інструментом.
Ключові слова: шліфування, профілювання, абразивний круг, орієнтований інструмент, торці, циліндричні деталі.
Кальченко В.В. Повышение эффективности двустороннего шлифования торцов цилиндрических деталей ориентированными абразивными кругами. -Рукопись.
Диссертация на соискание ученой степени кандидата технических наук по специальности 05.03.01 - процессы механической обработки, станки и инструмент. -Харьковский государственный политехнический университет, Харьков, 1998.
Диссертация посвящена повышению эффективности шлифования торцов цилиндрических деталей за счет рациональной ориентации абразивного инструмента, профилирования его торцов и управляемой ориентации за-
готовки в процессе чернового и чистового шлифования.Предложены математические модели, описывающие процесс шлифования в периоды врезания и формообразования. Разработаны эффективные способы шлифования торцов цилиндрических деталей ориентированным и профилированным инструментом.
Ключевые слова: шлифование, профилирование, абразивный круг, ориентированный инструмент, торцы, цилиндрические детали.
Kalchenco V.V. Rising efficiency of bilateral grinding cylindric pieces faces with oriented abrasive wheels.
The thesis for a scietific degree in the spesiality 05.03.01 “Mechanical treatment processes, machines and tools”. The Kharkiv state polytechnical university, 1998. The present thesis deals with the rise of the efficiency of cylindric pieces faces on the base of a rational abrasive tool orientation, its face forming to shape and the controlled piece orientation during the rough and fane grinding process during theperiodsof cutting-in and cylindric pieces faces grinding with the oriented and formed to shape tool have been worked out.
Key words: grinding, forming to shape, abrasive wheel, oriented tool, faces, cylindric pieces.
-
Похожие работы
- Обеспечение повышенного качества высокопористых абразивных кругов при их изготовлении
- Разработка и исследование технологии двустороннего ленточного шлифования нежестких осесимметричных деталей
- Технологическое обеспечение качественных показателей поверхностей деталей на основе центробежной обработки дискретным шлифовальным материалом
- Высокопроизводительный сборный абразивный инструмент для соосного внутреннего шлифования
- Применение эффективных методов и средств струйно-абразивной обработки для повышения производительности труда на отделочно-зачистных операциях