автореферат диссертации по приборостроению, метрологии и информационно-измерительным приборам и системам, 05.11.16, диссертация на тему:Исследование и разработка информационно- измерительной системы контроля состава и свойств жидких сред

кандидата технических наук
Билинский, Иосиф Иосифович
город
Винница
год
1996
специальность ВАК РФ
05.11.16
Автореферат по приборостроению, метрологии и информационно-измерительным приборам и системам на тему «Исследование и разработка информационно- измерительной системы контроля состава и свойств жидких сред»

Автореферат диссертации по теме "Исследование и разработка информационно- измерительной системы контроля состава и свойств жидких сред"

ГГБ ОД

1 з 15СЗ

Білинський Йосип Йосипович

Дослідження та розробка інформаційно-вимірювальної їистєми контролю складу та властивостей рідких середовищ

Спеціальність 05.11.16 - інформаційно-вимірювальні системи (в науці та промисловості)

АВТОРЕФЕРАТ

дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук

На правах рукопису

Вінниця 1996

Дисертацією є рукопис.

Робота виконана на кафедрі конструювання та проектування комп‘ютерної техніки Вінницького державного технічного університету.

Науковий керівник: доктор технічних наук, професор

засіданні спеціалізованної вченої ради Д 10.01.01 в Вінницьком; державному технічному університеті за адресою:

286021, м.Вінниця, Хмельницьке шосе, 95.

З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Вінницьког державного технічного університету.

Автореферат розісланий “ ^ 1996р.

Філинюк М.А.

Офіційні опоненти: доктор технічних наук, професор

Скрипник Ю.О.

кандидат технічних наук, доцент Кулик М.П.

Провідна установа: ВАТ “Хімавтоматика” '• м.Сєвєродонецьк.

Захист відбудеться

Вчений секретар спеціалізованої вченої рг

Юхимчук С.В.

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ.

Актуальність роботи. Досягнення в області створення джерел :рентного випромінювання (лазерів), оптичних хвилеводних лентів, інтегрально-оптичних схем, різноманітних фотоприй-ьних пристроїв, а також мікропроцесорна обробка, відкривають і можливості розробки оптичних методів і приладів для контролю зду та властивостей рідких середовищ. Нині елементи світловодної ііки широко використовуються для створення різних приладів рактометричного контролю таких параметрів рідких середовищ, показник заломлення, температура, склад, концентрація, тиск, нь, тощо. Однак, більшість із них використовують амплітудну лу модуляції з її традиційними недоліками. Тому розробка високо-:іих з широким діапазоном вимірювань оптико-електронних ірювальних перетворювачів (ОЕВП) і шформаційно-вимірювагль-систем (ІВС) на їх основі є завданням важливим і актуальним. Розроблені в даній роботі ОЕВП відрізняються схемою модуляції, дозволяє в поєднанні з мікропроцесорною обробкою підвищити гість перетворення. Чутливими елементами таких пристроїв явля-ся плоскі світловоди з більш високим показником заломлення. Мет£ роботи - дослідження світловодних структур і розробки на зснові оптико-електронного вимірювального перетворювача ОЕВП <ладі ІВС контролю властивостей рідких середовищ.

Задачі досліджень. Для досягнення вказаної мети вирішуються гупні часткові задачі:

1)Проведення аналітичного огляду існуючих ефектів та класифі-ія оптико-електронних перетворювачів параметрів рідких середо-

Ц

2)Розробка узагальненої структури ІВС контроля параметрів

;их середовищ; •

3)Розробка та дослідження математичної моделі поширення гомо-гричного пучка в плоскому. світловоді, вибір схеми оптико-стронного перетворювача та розробка його математичної моделі;

4)Аналіз похибок первинного перетворювача;

5)Проведення експериментальної перевірки розробленої матема-іої моделі;

6) Розробка та дослідження математичної моделі вимірювального ;творювача на основі критичної довжини хвилі випромінювання, а >ж дисперсії волоконного світловоду;

7)Розробка структур ОЕВП;

8)Розробка методики корекції похибок ОЕВП;

9)Розробка методики проектування ОЕВП рідких середовищ;

10)Реалізація результатів досліджень і створення ІВС рефраї метричного типу.

Методи досліджень. В ході виконання роботи використовувал аналітичні, числові та експериментальні методи досліджень. 1 ретичні дослідження грунтувались на законах геометричної оптикі електродинаміки з використанням числового моделювання на Е( Експериментальна перевірка теоретичних положень проводилас використанням сучасної вимірювальної техніки.

Наукова новизна роботи. . .

1.Розроблена та досліджена математична модель вимірювали перетворювача показника заломлення рідких середовищ з викорис ням плоскої світловодної структури.

2.Досліджена залежність оптичних характеристик плосі світловоду від показника заломлення навколишнього середові його товщини, кількості відбиттів, отримана умова, яка дозві визначити параметри світловодного чутливого елементу.

3.Розроблені способи вимірювання показника заломлення пр рих середовищ на основі критичної довжини хвилі, а також диспі оптичного імпульсу.

4.Розроблені та досліджені структури інтегрально-оптичні волоконно-оптичних перетворювачів на основі часової та часто схеми модуляції.

5. Розроблена інформаційно-вимірювальна система з ОЕВП.

Практична цінність полягає в розробці на основі запропонов;

способів і структур оптико-електронних вимірювальних перетвор: чів, а також ІВС контролю концентрації технологічних середовиш

1.Отримана узагальнена математична модель, що дозв розраховувати параметри широкого класу світловодних перетв» вачів рефрактометричного типу.

2.Запропонована методика проектування ОЕВП, що дозволяє начити оптимальну структуру перетворювача і параметри світло ного чутливого елементу, а також пристроїв вводу-виводу.

3.Розроблений детектор світлотіні, а також методика кор похибок детектора, який може знайти широке застосування для ; трації напівтіньових зображень.

4. Розроблений оптико-електронний рефрактометр, як осно

канал ІВС. '

-5-

5. Розроблена методика метрологічної атестації рефрактометра. Впровадження результатів роботи. Результати теоретичних та іктичних досліджень знайшли застосування в наступних НДР:

1 .Госпрозрахункова НДР “Провести дослідження та розробити :ропроцесорну систему контролю параметрів сигналів”(№ Держ. :стр. 01870030354). .

2.Госпрозрахункова НДР “Провести дослідження та розробити эк формування оптичних сигналів мікропроцесорного комплексу” Держ. реєстр. 01870030354). -

Результати досліджень знайшли використання під час створення і іровадження автоматичного рефрактометра контролю концентрації сих речовин в соках і сиропах на Краснопресненьському цукрово-1>інадному заводі, а також впроваджені в навчальний процес при владанні дисципліни “Електронні інформаційні системи і снології”. •

На захист винесено:

1.Узагальнена математична модель І8С з ОЕВП.

2.Математична модель ОЕВП, і оцінка її достовірності на основі Ліериментальних досліджень.

3.Способи вимірювання показника заломлення рідких середовищ структури волоконно-оптичних і інтегрально-оптичних вимірю-

іьних перетворювачів.

4.Результати експериментальних досліджень світлопропускання оского світловоду, а також аналіз похибок ОЕВП.

5.Методика проектування ОЕВП із заданими параметрами.

6.Практичне використання результатів теоретичних і експеримен-іьних досліджень.

Апробація роботи. Основні положення дисертації доповідались і говорювались на науково-технічних конференціях з міжнародною астю “Приборостроение 92” (Керч, 1992р.); “Приборостроение 93 и вые информационные технологии” (Миколаїв, 1993р.); “Наука и едпринимательство” (Вінниця-Лввів, 1994р.); “Приладобудування ” (Вінниця-Львів, 1995р.); Всесоюзних науково-технічних конфе-нціях “Оптико-електронні вимірювальні пристрої і системи” омськ, 1989р.); “Методи і прилади для аналізу рідинних середо-щ” (Тбілісі, 1986р.); “Мікропроцесорні комплекси для управління «нологічними процесами” (Грозний, 1987р.); “Методи і засоби гоматизації процесів добування корисних копалин” (Новоросійськ, 87р.); ІВС-85 (Вінниця, 1985р.); IV Всесоюзній нараді

“Коорданатно чутливі фотоприймачі й оптико-електронні прист на їх основі (Барнаул, 1987р.); Республіканській науково-технічі конференції “Діагностика і корекція похибок перегворюва технологічної інформації” (Київ, 1989р.), а також на науко методичних конференціях Вінницького політехнічного институ Вінницького Державного технічного університету та семіна] кафедри автоматики та інформаційно-вимірювальної техніки кафедри конструювання та проектування комп'ютерної техніки ВД' Публікації. Основні результати досліджень опубліковані шістнадцяти роботах, у тому числі трьох авторських свідоцтвах СР і одному позитивному рішенні на видачу патента України.

Структура і об'єм роботи. Дисертація має в своєму складі: вст пять розділів і висновок, які викладені на 135 сторінках машиноп ного тексту, містить бібліографію з 120 наіменувань, 6 додаті включає 44 рисунків і 8 таблиць.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ

У вступі дана загальна характеристика дисертаційної робо сформульовані мета роботи та основні положення, що виносяться захист, поданий короткий зміст роботи.

Перший розділ присвячений огляду ефектів, які використовуют або можуть бути використані для вимірювання складу властивостей рідинних середовищ. Проведений аналіз сучасного ст та дана класифікація оптико-електронних вимірювальних перет рювачів складу рідких середовищ. Вибраний критерій ефективно обгрунтовано постановку задачі досліджень.

В другому розділі приведена узагальнена структурна схі контролю складу рідких середовищ із світловодним вимірювала перетворювачем рис.1.

Функція перетворення такої ІВС по параметру концентрації ; густини має вигляд

(С;</)= Р[^\{Кп%К^,Кг^КЕ)МЛР,х^ , (1)

де: п(ср, І),ДІ,АР,х- вхідні параметри, відповідно, показі заломлення, температура, тиск рідини, коефіцієнт поглинання;

Кк,К0,Кг, КЕ- конструктивні параметри, що враховуї оптичні властивості матеріалів середовищ, просторове розподіле; випромінювання, геометричні розміри чутливого елементу та взаєі розміщення чутливого елементу відносно фотоприймального пр трою;

►В

к

о

*т>

а

о

а

о

57.481

58.054

58.62?

VWufil

Рис.I

\у- величина, що характеризує неточність моделі, до скл; якої входять такі параметри, як роздільна здатність фотоприймальї пристрою, розкид показника заломлення світловоду, розкид чут вості елементів фотоприймального пристрою.

В якості первинного вимірювального перетворювача викорис вується плоский світловод з напівсферичними пристроями вводу-воду, які використовуються для прямолінійного поширення гомої тричного пучка. Для реєстрації оптичного випромінювання вико{ говується багатоелементний фотоприймальний пристрій (БФІ (рис. 2). •

Функція перетворення такого перетворювача має вигляд

(2)

дР

де: потужність джерела випромінювання в одиничн

куті, яка створюється при протіканні по ньому струму Іии;

ї-- функція фотоприймального перетворення;

Бфд- інтегральна чутливість фотоприймача;

К- коефіцієнт втрат потужності випромінювання при п=0;

Я- коефіцієнт відбиття;

ф- кут відбиття.

Максимальне число відбиттів від бокових поверхностей світлої характеризується граничними кутами <р та (р-У }} і визначається:

к = еіШеГ—:--2-~---- ,"{1

І£{<Р + Р)-^<Р • ' '

Перерозподілення світлової енергії відбувається при кожі відбитті від модулюючої границі середовищ. При ЗМІНІ КІЛЬЇ відбиттів при одному і тому ж вихідному значенні, показі заломлення середовища крива, яка характеризує коефіцієнт відбї буде переміщатися по осі показника заломлення, маючи прн ці одинакові значення при досягненні критичного кута рис.3. Ті чином, при збільшенні кількості відбиттів збільшується глиі модуляції в районі критичного кута, що дозволяє з більш висс точністю визначати значення критичного кута.

З урахуванням номера фотоприймача, його величина струму начається:

е т

X (,1"аК(<Р + ^- ^5ІП2(^ + Ду )" и>С05 (^ + ^)+л/^-фіпЦ^+ Ду),

------------------------------------- . .... . _ , . . -.. ..-^ ^ ^

V + Рх) + По,!$ - 4 віїг{ір + Ду); о

(ЛГ_1 Х/+/>) + ^

(4)

Ду = ягс/£-

Ду = ЙГС/^Г-

г

де: р- кут між початком БФПП і центром ЬІ-го елементу;

1- протяжність чутливої площадки фотоприймача;

Р- проміжок між чутливими елементами;

г- протяжність нормалі від моменту першого відбиття до толінійки;

Тк- температурний коефіцієнт.

Приведений вище аналітичний вираз дозволяє розраховувати нкцію перетворення плоского світловоду при багаторазовому [битті. На рис.4 представлена функція перетворення для декількох інень показника заломлення середовищ. Нахил кривої функції в йоні критичного кута являється величиною постійною для всіх ічень показника заломлення і наближається до 90°.

Використовуючи властивість насичення багатоелементного топриймального пристрою, з'являється можливість визначення мера першого насиченого фотоприймача, що відповідає значенню етичного кута згідно

Загальний аналіз отриманих даних підтвердив залежність зсторового світлопропускання плоского світловоду від показника юмлення середовища.

В третьому розділі проведено експериментальне дослідження ма--а (ОЕВП),. визначені основні статистичні характеристики, проведе-я аналіз похибок та методи підвищення точності вимірювання. Для зведення експериментальних досліджень використовувалась в >сті чутливого елементу напівсфера радіусом 25 мм, виготовлена із

де Іф„ - струм ІЧ-го фотоелементу.

скла К8, а також плоский світловод товщиною 2мм і довжиною 3: виготовлений із цього ж скла. Пристрої вводу-виводу м; напівсферичну форму, радіуси яких розраховані в залежності від жини світловоду, яка визначається заданим числом відбиттів. В яі джерела випромінювання був вибраний інфрачервоний світло АЛ-107. Для реєстрації світлотіні використовувався блок реєстр основним елементом якого являється БФГІП типу ЛФ1024-25/2.

Натурний експеримент показав високу контрасність світлі світловоду в порівнянні з напівсферичним чутливим елементом, дозволяє визначати з більш високою точністю границю світлотіні.

Експериментальні дослідження рефрактометра проводи,

в діапазоні змінення показника заломлення від 1,33 до 1,4 відн.од. казник заломлення розчину сахарози визначався шляхом зважуван приготування розчину згідно таблиці співвідношення масі

показника заломлення, для розчину етилового спирту - по відпс ним емпіричним даним.

Крім цього показник заломлення рідин вимірювався допомогою серійного рефрактометра А1-ЕИО з точністю 0 Експериментальні (1) та теоретичні . (2) залежності ноі

фотоелементу від показника заломлення подані на рис.5.

Для оцінки достовірності результатів визначалось середньок ратичне відхилення похибки результату вимірювань, а також відн похибка, яка складає менше 4%. Поріг чутливості складає 3-Ю'5 в.с З урахуванням параметрів, які найбільш впливають на ро приладу, отримана функція перетворення

І*. = (6) де: функція перетворення фотоириймального пристрою;

Т- температура дослідної рідини;

псв- показник заломлення світловоду; '

ипит- напруга живлення випромінювача;

1, р- ширина фотоелементу і відстань між фотоелементами X- коефіцієнт поглинання.

Оцінена сумарна похибка приладу, що складає 11% і яка обуї лена нестабільністю параметрів джерела випромінювання, нері мірністю просторового розподілення освітленності, шумами ф приймача та розкидом його чутливості по різним фотоелемен нестабільністю параметрів джерела випромінювання і показі заломлення при зміні температури і тиску, а також різним значеп показника поглинання досліджуючих рідин.

Робота ОЕВП в складі ІВС дозволяє суттєво зменшити сумарну хибку. Запропонована методика корекції похибок за рахунок

стабільності джерела живлення, нерівномірності його просторового зподіления освітленності, розкиду чутливості фотоприймачів, а кож показника поглинання рідини.

Методика корекції похибок полягає в реєстрації масива темнових румів, реєстрації масива струмів просторового розподілення генсивності джерела випромінювання в режимі ненасичення БФПП, воренні уявного масива струмів просторового розподілення інтен-

вності джерела випромінювання в режимі насичення БФПП, виз-чення першого насиченого фотоприймача, визначення коефіцієнта ібиття першого насиченого фотоприймача, та коефіцієнтів відбиття кількох наближених ненасичених фотоприймачів, визначення номе-фотоприймача, який відповідає коефіцієнту відбиття рівному

иниці. •

Застосування такої методики дозволяє зменшити сумарну

хибку до 1%. При цьому використовується частина масиву в районі ршого насиченого фотоприймача а не весь масив, що в десятки зів зменшує час обробки.

В четвертому розділі розроблені способи вимірювання показника іомлення, отримані основні рівняння перетворення, а також иведені структури волоконно-оптичних і інтегрально-оптичних мірювальних перетворювачів на основі часової і частотної схеми дуля ції.

Пристрій, що реалізує спосіб вимірювання на основі критичної вжини хвилі (рис 6) містить світловод 3 на підложці 4, параметри зго розраховані таким чином, що він працює в режимі відсічки повної моди як фільтр частот. Такий режим дозволяє зареєструвати ічення критичної довжини хвилі оптичного випромінювання, а . сож і визначити показник заломлення рідини.

ІІа основі часової схеми модуляції розроблений спосіб вимірю-іня показника заломлення з розподіленними параметрами, а також «строї, що реалізують даний спосіб в одноканальному (рис.7) і зканальному (диференціальному) виконанні (рис.8) з використанні принципу рециркуляції оптичного імпульсу. Чутливість таких мірювальних перетворювачів невисока із-за залежності від довжини гливого елементу і складає 10'5 - 10-4 від. од.

В п‘ятому розділі представлене практичне використання результа-виконаних досліджень. Приведена методика проектування світло-

Рис.6

Рис.7

Рис.8

дних перетворювачів з використанням просторової схеми модуля. Розроблені детектор світлотіні, макет оптико-електронного реф-ктометра і ІВС контролю параметрів рідких середовищ. Представ-на методика метрологічної атестації рефрактометра.

В висновках сформульовані головні результати, отримані в сертаційній роботі.

Додатки містять таблиці Обзорних матеріалів, тексти програм, ідоцтво Держстандарту України про державну повірку, акти ровадження результатів дисертації. '

ОСНОВНІ РЕЗУЛЬТАТИ РОБОТИ ТА ВИСНОВКИ

1. На основі результатів аналітичного огляду показано акту-ьність розробки. Запропонована узагальнена структурна схема ІВС ЭЕВП, приведені основні вхідні, вихідні параметри системи і об'єк-

контролю. Розроблена математична модель розповсюдження [промінювання в плоскому світловоді, що дозволяє розрахувати юсторове розподілення освітленності в районі критичного кута, роведені дослідження характеристик чутливого елементу при різній лькості відбиттів. Показано, що кількість відбиттів не залежить від івщини світловоду, а визначається граничними кутами поширення, ізначейо, що збільшення кількості відбиттів спричиняє збільшенню ибини модуляції в районі критичного кута.

2. Отримані вирази, які визначають показник заломлення через юрдинату світлотіні, що відповідають граничному куту і найбільшій ггливості.

3. Запропонований ОЕВП з використанням багатоелементного этоприймального пристрою, розроблена та досліджена його ітематична модель. Експериментальні дослідження підтвердили рність розробленої теоретичної моделі. Теоретично та експеримен-. ільно встановлено сукупність факторів, що виливають на достовір-сть контролю. Запропонований метод корекції похибок за допомо->ю мікропроцесорної обробки результатів вимірювання при попе-:дньому тестуванні фотоприймального пристрою.

4. Розроблені способи вимірювання показника заломлення, а ікож приведені структури волоконно-оптичних і інтегрально-ітичних перетворювачів на основі часової та частотної схеми одуляції. Дані способи можуть знайти застосування не тільки в Зласті вимірювань, але й також в розробці оптичних пасивних 5числювальних елементів.

5. Розроблена методика проектування, яка дозволяє за відповід-

ним діапазоном вимірювань с.к.в. похибки, джерелом і приймаче випромінювання, їх взаємним розташуванням розраховува-параметри плоского світловоду та пристрої вводу-виводу.

Основні результати досліджень по темі дисертації наведені таких наукових працях:

1) Билинский И.И., Скидан Ю.А., Юдин И.Д. Волокон» оптический измерительный преобразователь концентрации жидкі сред // ИИС-85: Материалы VII Всесоюзной научно-техническс конф.-Винница, 1985. - С.125-128.

2) Билинский И.И., Скидан Ю.А., Сторожук В.У. Применен! явления дисперсии в световодах для создания первичиь измерительных преобразователей состава жидкости// Аналитическ< приборостроение. Методы и приборы для анализа жидких сред: Те докл. Всесоюзной конф. - Тбилиси, 1986. - С.81. ,

3) А.с.1300345 МКИ Э 01 Л 21/41. Способы определен! показателя преломления жидких сред / Маликов В.Т., Скидан Ю./ Билинский И.И., Сторожук В.У Бюл. изобр. - 1986. - №12.

4) Билинский И.И., Скидан Ю.А., Сторожук В.У. Волоконн оптические датчики технологических сред.// Методы и средсті автоматизации процесса добычи полезных ископаемых: Материал Всесоюзной научно-технической конф. - Новороссийск, 1987. - С.49.

5) А.с.1300345 (СССР) О 01 Х 21/43. Волоконно-оптический изм рительный преобразователь концентрации жидких сред / Билинск» И.И..Скидан Ю.А..Чеботарев Б.Ф.,Эйбов П.О. Бюл. изобр.-1987.Ка35

6) Билинский И.Й., Скидан Ю.А., Сторожук В.У., Юдин И., Регистрация быстропротекающих процессов твердотельной линейке фотоприемников и оптико-электронные устройства на их основе. Тез. докл. IV Всесоюзному совещанию - Барнаул, 1987. - С.88-89.

7) Билинский И.И., Скидан Ю.А., Сторожук В.’ Быстродействующий аналого-цифровой преобразователь 'т микропроцессорных систем // Микропроцессорные комплексы ДО управления технологическими процессами: Материалы Всеооюзнс конференции - Грозный, 1987. - С.24.

8) Билинский И.И., Скидан Ю.А., Сторожук В.У. Корреквд

аддитивной и мультипликативной погрешностей многоэлементнь фотоприемников // Диагностика и коррекция погрешносте преобразователей технологической информации: Тез. док.

республиканской научно-технической конф. - Киев, 1989. - С.19.

9)Билинский И.И. Интегрально-оптический датчик состава свойств жидких сред // Оптико-электронные измерительные устройс

и системы: Тез. докл. Всесоюзной конф. - Томск, 1989. - 4.2. - С.85.

10) А.с.1509685 (СССР) МКИ Є 01 Л 21/43. Способ измерспия дких сред /Маликов В.Т., Скидан Ю.А., Билинский И.И., эрожук В.У., Билинская В.П. Бюл. изобр. - 1989. - №35.

11)Билинский И.И., Филинюк Н.А. Оптоэлектронный рефракто-гр // Приборостроение 92: Материалы VII Всесоюзной научно-:ни-ческой конф. с международным участием - Винница-Керчь, ?2.-С.55.

12) Билинский И.И. Автоматический рефрактометр для измерения глощающих сред //Приборостроение 93 и новые информационные шологии: Материалы научно-технической конф. с международным істием. - Винница-Николаев,1993. - С.5.

13) Позитивне рішення №93005763 від 16.07.93 на патент України, тоелектронний рефрактометр/ Білинський Й.И., Філинкж М.А.

14) Билинский И.И., Хорошев В.Е. Вычисление оптических стоянных в отражательной рефрактометрии на основе пограничной ивой. // Материалы научно-технической конф. с международным астием. - Винница-Львов, 1994. - С.76.

15) Билинский И.И. Экспериментальная установка рефрактометра едельного угла//Приборостроение 95: Тез. докл. научно-техничес-й конф. с международным участием - Винница-Львов, 1995. - С.82.

16) Билинский И.И., Филинюк Н.А. Детектор светотени//

>иборостроение 95: Тез. докл. научно-технической конф. с

ждународным участием - Вннница-Львов, 1995. - С.83.

Особистий внесок. Всі результата, що складають основний зміст сертаційної роботи, отримані автором самостійно. В публікаціях, і написані в співавторстві, дисертантові належать: розробка дифе-нціальної схеми перетворювача [1/1]; дослідження ефекта дисперсії в локонних світловодах для використання в якості інформативного раметру [2]; розробка способу вимірювання показника заломлення основі дисперсії світловоду, та перетворювачів на їх основі [3, 5]; зробка блоку формування оптичних сигналів [6]; розробка мікро-оцесорної системи обробки оптичного сигналу [7]; вимірювання тичних постійних в районі критичного кута та корекції похибок [8, ]; використання в якості інформативного параметру критичну вжину хвилі і виведення залежності показника заломлення від итичної довжини хвилі [10]; розробка чутливого елементу на основі оского світловоду [11, 13]; розробка детектора світлотіні та

користання режиму насичення БФПП [16].

Билинский И.И. Исследование и разработка информацио: измерительной системы контроля состава и свойств жидких с Диссертация на соискание ученой степени кандидата техничсі наук по специальности 05.11.16 - информационно-измерителі

системы (в науке и промышленности), Винницкий государствен технический университет, Винница, 1996.

Защищается 16 научных работ, в которых содерж теоретические и экспериментальные исследования опт электронных измерительных преобразователей, а тг информационно-измерительной системы с их использован; Установлено, что разработанные измерительные преобразовател совокупности с микропроцессорной обработкой информационі сигнала обеспечивают высокую точность преобразования, позволяет проводить высокоточные измерения. Разработана метаї проектирования измерительного преобразователя. Осуществи промышленное внедрение разработанных устройств, предлож новые способы измерения показателя преломления жидких сре; также структуры волоконно-оптических и интегрально-оптичеі преобразователей. -

The investigation and elaboration of information-measuring systen control of composition and quality of lighid medium.

The thesis for a seeking of the scientific degree of speciality 05.11. information-measuring system (in science and industry); Vinnitsa : technical university, Vinnitsa. - 1996.

16 scientific work, wich contain theoretical and experimental investig; of optic electronic measuring transverter and also information-measi system with their using. It has determined, that elaborated measu transverters in. total combination with microprocessor-based processinj informational signal provid high exactness of transvering, that mak possible to carry out high-exacted measuring. Methods of projecting i suring transverter were elaborated, industrial introduction of elabor was realised, new methods of measuring of coefficient of lightdefletio liquid medium, and structures of optic-fiber and integreted optical r suring transverters were proposed.

і

Ключові слова: багатоелементний фотоприймальний прист

плоский світловод, пристрої вводу-виводу, гомоцентричний пу показник заломлення, коефіцієнт відбиття, показник поглинання.