автореферат диссертации по документальной информации, 05.25.05, диссертация на тему:Исследование и разработка авторских способов для создание гипермедиальных систем

кандидата технических наук
Загура, Юрий Анатольевич
город
Киев
год
1994
специальность ВАК РФ
05.25.05
Автореферат по документальной информации на тему «Исследование и разработка авторских способов для создание гипермедиальных систем»

Автореферат диссертации по теме "Исследование и разработка авторских способов для создание гипермедиальных систем"

Академія наук України Інститут кібернетики імені В. ЛІ. Глушкова

. На правах рукопису

ЗАГУРА Юрій Анатолійович

УДК 681.3.06

ДОСЛІДЖЕННЯ І РОЗРОБКА АВТОРСЬКИХ ЗАСОБІВ ДЛЯ СТВОРЕННЯ ГІПЕРМЕДІАЛЬНИХ СИСТЕМ

05.25.05 — інформаційні системи та процеси

■ ' • /

Автореферат дисертації на здобуття ученого ступеня кандидата технічних наук

Київ 1994

Дисертацією є рукопис.

Робота виконана в Інституті кібернетики імені В.^М. Глуш-кова АН України .

Науковий керівник: доктор технічних наук, професор ДОВГЯЛЛОО. М.

Офіційні опоненти: доктор технічних наук, професор БИКОВ В. Ю-,

кандидат фізико-математичних наук ЗАДОРОЖНИИ В. В.

Провідна установа: Київський політехнічний інститут.

о . , ■ ч (/

Захист відбудеться «-----/ ¿У1 • 199/ р. о -------

год. на засіданні спеціалізованої вченої ради К 016.45.05 при Інституті кібернетики імені В. М. Глушкова АН України за адресою: , '

252207 Київ 207, проспект Академіка Глушкова, 40.

/ ' - . . З дисертацією можна ознайомитися у науково-технічному архіві інституту.

Автореферат розісланий « ^ —Л99 ^/р.

Учений секретар спеціалізованої вченої ради

РЕВЕНКО В. Л.

Актуальн ість проблеми. Ііаухово-технічниа прогрес як у галузі автоматизованої переробки і иформаці і, так і у народному господарстві у цілому ооуюрив необхідність ‘..аксималь-кого об' єднання мо-.лиростєїі людини та персональної техніки для о^іктивного ріозішя економічних, іпленарних, наукових і

педагогічних задач. Акгуалнпеть проблематики вкзначастся не тільки соціальною необхідні ста, але й поииренкмч моішівостя-мл рішення класів г-'дач, пов'язаних з задоволенням інформаційних потреб різних катсгорш користувачів. Такі юкли-ьості з’явились завдяки значним досягненням у галузі технічного і програмного забезпечення. Створення та повсюдне поширення засобів підтримки довідкових текстових і графічних матеріалів, комп’ ьтеризоваш;2 підручників та лекцій, інформаційно-довідкових систем учбового призначення на базі персональних комп'ютерів, локальних і розподілених мереж забезпечує доступність знань і даних для когяого члена суспільства і дає когливості безперервної освіти та підвищення кпадіфік-зці ї.

Нові перспективи розвитку інформаційних систем ОбуМОВ-лгні стрімким підвищенням виробництва і впровадженням персональних комп’ютерів з розвиненими засобами комунікації з користувачем і мік собою; постійним удосконаленням відеотехні-ки, використання' якої відкриває нові можливості підвищення ефективності сприйняття інформації; створенням багатої кількості графічних пакетів, № дозволяють збагачувати інформаційний ряд різного рода ані маційними ефектами.

Запропонована робота присвячена питанням розробки та реалізації угорських засобів для створення інформаційно-довідкових систем типу гіпермедіа, розрахованих на обслуговування широкого кола і;срнстувачів персональних комп'ютерів у різних предметних галузях, розширенню їх можливостей завдяки використовуванню інтерактивного відеокомп'»горного інтерфейсу, і являє собою один г, напрямків досліджень, які проводяться на протязі останніх років з Інституті кібернетик1! імен: В. М. ГлуНіЬ^зг АН України. Авторські засоби розглядаються нами як інструмент’.-рС! для створення гіпермодіальних систем (автоматизовз:г: г; друччигсі, дозідникл тг. і я.). який ба

о

- -

використовувався спеціалістами в різних галузях - непрофесі-оналами в програмуванні і дозволяв ім прискорювати розробку відповідних матеріалів.

Ціль і задачі роботи. Ціллю дисертаційної роботи є розробка методів проектування інформаційних гіпермедіальних систем та авторських засобів для їх створення.

У відповідності до вказаної цілі ставляться і вирішу-:сггься наступні задачі:

- розглянути загальну концепцію комплексного подання і поетапної деталізації та активізації знань учбового призначення і визначити у ній місце та роль г*пермедіальних систем;

- дослідити основні етапи розвитку систем типу гіпер-медіс-;

- побудувати модель гіпермедіальної системи;

- розробити архітектуру технічних і програмних засобів, призначених для створення гіпермедіальних систем;

- створити методологію розробки інформаційних гіпермедіальних систем;

- реалізурати авторські засоби для створення інформаційних гіпермедіальних систем; .

- апробувати авторські засоби при створенні гіпермедіальних систем, призначених для використання у навчальному процесі.

Методи дослідження. При виконанні роботи використані теорія множин, теорія графів, теорія гіпертексту, сучасні методи проектування і реалізації програмного забезпечення.

Наукова новизна роботи:

- побудовано реляційну модель гіпермедіальної системи;

- розроблено архітектуру авторських технічних та програмних засобів, призначених для створення гіпермедіальних систем;

- запропоновано методологію розробки інформаційних гіпермедіальних систем.

Практична цінність і реалізація результатів роботи.

Основними практичними результатами дисертаційної роботи є авторська система У_ІБЗ для створення інформаційних гіпермедіальних систем, на базі якої були розроблені: відеоком-

п’ютерна інформаційно-довідксва система для екологічного моніторингу України, електронний енциклопедичний СЛОВНИК" ДОВІДНИК 'з комп* кггерио» технології кавчання (КТН), комп'ютерний варіант збірника наукових праць ЮНЕСКО.

Авторська система V.133 упроваджена у Львівському державному університеті. Відєокоміі’ отерна шформацііїно-довідізд-ва система для екологічного моніторингу України апробована у НУЦ Інституту кібернетики їм. В. Глупкова АН України у процесі кавчання спеціалісті а у ге« луз і екології основам створення гнучких баз даних і знань, їх накопичення:, обробки та подальшого використання. Електронний енциклопедичний слое-ник-довідник з КТН зараз впроваджуєтея у Каріїгинському державному педагогічному університеті. Вїдеокомп’ютерний модуль, який входить до складу авторської системи У_ІЗЗ, розроблений у рзмісах договору з Технічним університетом м. Софії (Болгарія).

Роботи проводились в Інституті кібернетики , імені а М. Глушкоеа АН У;:раг!-:и у рамках робіт по тематиці "Інтеграція та інтелектуалізація комп'ютерних технологій навчання", по гемі С. 1’. 405. 08 "Коми’шорна технологія навчання: перспективні засоби і пріоритетні застосовування" і проекту "Інтелектуалізація комп’ютерних технологій навчання на основі структурі'заці і і зісгивізації знань учбового призначення*', а також по темі Е Г. Е. 405.05 "Створити і впровадити нові комп’ютерні технології навчання, ва-іювані на засобах та моделях штучного інтелекті по темі 405.07 "Розробіса і створення програмних систем для центрів з інтенсивною технологією навчання", темі ДКНТ України 6.2.3.05 "Комп’ютерна технологія навчачня: перспективаі засоби і•пріоритетні зас-

тосовування" та ін.

Апробація роботи. Основні результати дисертаційної роботи доповідались на міжнародному семінарі-вис-гавці-аукціоні "Комп’ютерна технологія навчання" (м. Київ, 1961р.), на І У. -раїнській наук0Е0-методичній конференції («.Одеса, 1992р.), на наукових семінарах Інституту кібернетики ін. Е. !11'луи.кова АН України (м. Ниів, 199і-19ЯЗрр. ).

Публікації. По темі дисертаційної роботі: опубліковано б наукових праць, окремі матеріали були віакмені У йпіти по темах "Коми’отерна технологій навчання: перспективні засоби

- 4 - '

і пріоритетні застосовування", "Створити і впровадити нові

'комп’ютерні технології навчання, засновані на засобах та моделях ШТуЧНОГО ііітелекту", "Розробка і створення програмних систем для центрів з інтс-лсйвно» технологією навчання".

Структура та обсяг роботи. Дисертація складається в вступу, чотирьох розділів, закінчення, двох додатків та списку літератури ( 75 найменувань ). Загальний обсяг роботи - 102 сторінки машинописного тексту, 6 малюнків.

ОСНОВНИЙ ЗЫ1СТ РОБОТИ

У вступі обгрунтовується актуальність досліджень, ідо

проводяться, сформульовані мета та завдання досліджень, нау-

кова новина та практичне значення дисертаційної роботи, приводиться короткий зміст розділів дисертації.

У першому розділі була розглянута загальна концепція комплексного подання та поетапної деталізації та активізації знань учбового призначення, були досліджені та проаналізовані основні етапи розвитку систем типу гіпермедіа, введені основні поняття інформаційної гіпертехнологіі, проведена класифікація гипермедіальних систем.

Порівнюючи з роботами, які в минулому були направлені на модернізацію процесу навчання, сучасний підхід, що розвивається в Інституті кібернетики імені В. М. Глуикова, до КТН будуємся на якісно новій концепції - концепції комплексного прагматичного подання та поетапної деталізації і активізації знань учбового призначення.

' Прагматичний підхід до систем подання та обробки знань розглядає комп’ютерне уявлення знань з більш широкої точки зору, при якій матеріальною формою знань учбового призначення може бути текстовий, графічний матеріал на машинних носіях, відеозапис на відеокасетах, інформаційно-довідкова чи контролююча система, традиційна сценарна автоматизована навчальна система (АНС) з будь-якого предмета та ін.

.Інструментальні засоби КТН, які забезпечують автомати-г-іоваі'у деталізацію та активізацію знань від їх текстового упі-л^ння до бази знань експертно-навчальної системи (ЕНС), представлені на мал. 1. Ці інструменти повинні забезпечувати автоматизоване перетворення текстових файлів у бази даних

>

Текст Відеофільм

< ел. графіка, ал і маці я

ППЕРТЕКСТ І ГІПБРМЕДІА

електрони і енциклопеді ї, підручники, тексти, яосібніїки, слайди, ВіДйОф1.ПЬМИ

З ОБ’ ЄКТНО-ОРІЄНТОВ. СИСТЕМИ

і нформац:йно-дов і дкові системи автоматизовані словники аохіви, карто- і відеотеки

Об’ єктно-структуоов. текст

Об’ єктно-структуров. відео, графіка.

V

4 ТЕЗАУРУСНО-СІТЬОВІ СИСТЕМИ

АНС, АНК сценарні ігри, тренаж практикуми

ри

Гезаурусно-сітьова структура тексту

Тезаурусно-сітьова структура графіки

5 БАЗИ ЗНАНЬ

ГАНС

автоматизовані тезауруси

Семантико-функціональна структура тексту

ІАНС, ЕИС. ЕС інтелектуальні ігри і тренажери системи прийняття проблем та прийняття рішень

Мал. і

- б -

інформаційно-довідкових систем (ІДС), у сценарні АНС та, зрештою, у бази знань експертних та експертно-навчальних систем. :

В зв’язку з тим, що нами в роботі розглядаються авторські засоби для створення систем типу ппермедіа, введемо поняття, які будуть використовуватися далі.

Інформаційні гіпертехнології - технології обробки інформації, котрі забезпечують структурування інформації та довільний доступ до її елементів за допомогою встановлення гіперзв’язків.

Гіпертекст (hypertext) - це технологія роботи з текстовими даними, яка дозволяє установлювати асоціативні зв’язки - гіперзв'явки - між окремими термінами, фрагментами, статтями в текстових масивах та завдяки цьому дає змогу здійснювати не тільки послідовну, лінійну роботу з текстом, як при звичайному читанні, але і довільний доступ, асоціативний перегляд у відповідності до встановленої структури зв’язків. Текст немовби отримує додаткові виміри, проте залишається організованим від початку до кінця і по тематичних лініях, і по індексах, і бібліографічних покажчиках тощо -за бажанням розробника чи користувача системи.

Мультимедіа (multimedia) - це клас систем, побудований на підставі технології гипертексту, але при цьому забезпечуючий роботу і з нетекстовою інформацією - зображеннями, зву-кі ..і, р-ччю.

Гіпермедіа (hypermedia) - це клас систем, створений перетином області мультимедіа з областю інформаційних ппер-техіюлогій, тобто такі системи мультимедіа, для яких принципово структурування інформації за допомогою пперзв’язків.

Системи типу гіпермедіа, використовуючи технологію п-пертексту при роботі з нетекстовою інформацією, такою як аудіо, відео, графікою, анімацією, програмами створюють спеціалізовані бази даних. Назвемо такі бази даних гшерба-зами.

Дня визначення гіпербази нами запропонована реляційна модель, яка має вигляд двійки:

• HB=<A,R>, ’

де НВ - Гіпербаза; .

А - множина об'єктів ус їх тип і г: даної предметнеє об-

R - множина відношень між об’єктами. -

Тикни чином, модель гип-.'рме-діальноі еиетомм можна виз Н ¡ЧИТИ ЯК /¡Рійку:

• IG--' іф, V ■ ,

Лс' Но ГіН-риеДіаЛЬКа система;

ІІВ - ппербааа;

Q - множина операцій ;:ад елементами гшерОззи.

Наочним зобрллг-:шям г і пербази с орієнтований граф, «узлами якого є об’ екти, а дуги зизиачаюгь порядок їх обходу.

Рух користувача віл зузла до вузла, визначений множиною відношень R, по зв’язках ппнрС&зя для пошука в Hirt потрібної інформації - це є навігація.

Доцільно ввести наступну класифікацію гипермедіальних систем,-

1. Системи пред’явлення знань (використовуються для одержання і пошуку іііфоркаці і, необхідної користовачеві).

2. Системи подання знань (призначені для "зображення" відношень між об' єктами г і пербази).

3. Системи конструювання знань (дозволяють користувачам системи встановлювати зв’язки між інформаційними об’ остами г. пербази).

У другому розділі описана модель гіпермедіальної системи, розглянуті і визначені операції над елементами гіпербази. На основі запронинованоі моделі ппермедіапьноі системи були спроектовані авторські засоби для побудови гіпермеді-альних систем, до складу яких увійшли технічні і програмні інструментальні засоби. В цьому розділі запропонована також методологія побудови інформаційних гіпермедіальних систем.

В графі описання гіпербази об’єкти являються вузлами і можуть бути таких типів:

- текстовий;

- графічний;

- змішаний (текстово-графічний);

- виконувана програма;

ані маційннй; .

- ппермедшаьпий (тобто вузлом може бути г nt-рбаза);

- ЕіДсО.

Зв'язки в гіпербазі встановлюються між об'єктами різних типів та розподіляються на такі види:

1. Гіпертекстовий зв'язок - мій текстовими, графічними, змішаними об' єктами.

2. Виконуваний зв’язок - міх текстовими, графічними, змішаними об'єктами та анімаційними і виконуваною програмою.

3. Відеозв’язок - особливий вид зв’язку, при якому стає доступною відеоінформація. Вузол, що відповідає цьому типу об’єкта, може бути тільки листом.

4. Зв’язок на гіпермедіа - між текстовими, графічними, змішаними об'єктами та гіпермедіа. Вузол, що відповідає цьому типу об'єкта, може бути тільки листом.

Таким чином, гіпербаза визначається як

НВ»< А,Я>,

де НВ - гіпербаза;

А - множина об’єктів: .

А=Т и б и Т0 и Р и АЫ и Н и V, в якій Т - множина текстових об’єктів;

б - множина графічних об’єктів;

,ТБ - множина змішаних об’єктів;

Р - множина об’єктів типу виконувана програма;

АИ - множина атмаційних об' єктів;

Н - множина гіпермедіальних об’єктів;

V - множина відеооб’єктів;

Я - множина зв’ язкі в.

Операції над елементами гіпербази:

- видалити об’єкт (вузол);

' - додати об' єкт (вузол);

- проглянути об'єкт (вузол) (для об'єктів текстового,

графічного та змішаного типів - це відрядковий чи посторінковий перегляд; для об'єктів інших типів - це виконання відповідних процедур перегляду); ■

- видалити відношення (дугу);

- додати відношення (дугу).

Далі в розділі наводиться опис авторських засобів, які являють собою програмно-апаратний комплекс, до складу якого входить:

- У -

- технічне забезпечення; '

- прикладне та інструментальне програмне забезпечення.

На мал. 2 представлена структура програмних засобів авторської системи. '

г

|~>1

ІНСТРУМЕНТАРІЙ НАПОВНЕННЯ ІНФОРМАЦІЙНИХ ОБ’ЄКТІВ

Текстовий редактор Графічний редактор

Редактор шрифтів Ані маційний редактор

Музичний редактор Відеоредактор

■ КОНСТРУЮЮЧИЙ МОДУЛЬ

Редактор об’ єктів (порцій)

Редактор зв’язків і між об’єктами і |<->

СЕРВІСНИЙ МОДУЛЬ

Компілятор

Інтепретатор

Довідкова

підсистема

Мал. 2

Прокоментуємо деякі програмні засоби, які зображені на мал. 2.

Відеоредактор призначений для створення відповідного відеоряду шляхом розмітки відеострічки.

Конструюючий модуль складається зі спеціалізованих редакторів ( редактора об’єктів і редактора зв’язків між об’єктами ), які використовуються для створення об’єктів, визначення їх типів та встановлення зв’язків між об’ єктами.

Сервісний модуль забезпечує компіляцію інформаційної структури, одержаної в результаті роботи конструюючого модуля, в гіпербазу та наступну її інтерпретацію. Також реалізується режим довідки, допомоги та ін.

Процес розробки інформаційних гіпермедкальних систем, як і життєвий цикл розробки програм учбового призначення, складається з наступних етапів:

1. Аналіз вимог, поставлених до системи.

2. Визначення специфікацій.

3. Проектування. ■

4. Реалізація.

5. Експлуатація і супроводження.

У третьому розділі розглянута програмна реалізація авторських засобів по створенню інформаційних ппермедіальних систем (У_ІВЗ), розроблена внутрішня структура окремих компонентів системи, а також інтерфейсів між ними.

Авторська система У_ІС5 являє собою програмно-а;;аратний комплекс, структурна схема якого зображена на мал. 3.

У_І55 - авторське середовище

Редо-ітор текстово-графічної інформаці ї Редактор порцій Редактор ЗВ’ЯТК1В Відборе дактор

[компілятор Інтерпретатор Слайдомет

І [драйвер керування тд^омзгкітофоном

Г

ГІПЕРБАЗА

Текстова Графічна Таблиця

база база переходів

даних даних

Моні тор

PC/AT

і

Відео- Контролер

< -1 Ві деомагн і ToijoH 1 < -

монітор керування

1 1 в ідеомагн і тофоном

Мал. З

Ди складу програмного забезпечення системи 'аМЗЗ, що функціонує під керуванням операційної системи МЗ-ГОЗ 3. 30 і вище, входять:

- УМ 33 оболонка - авторська надбудова, що об’єднує

компоненти системи в єдине ціл^ і здійснює взаємодію між ними. Вона реалізує різні сервісні функції (зміну фонтів,

кодів, друк) та обробку помилок;

- редактор текстово-графічноі інформації, що виконує

найпростіші операції (ввід, вставку, заміну, видалення) над рядками із заздалегідь підготовленого текстового файлу, а також здійснює операщі масштабування і відсічення графічних об’єктів, одержаних за допомогою різних графічних редакторів;

- редактор порцій, який конструює інформаційне наповнення. Він реалізує операціі видалення і додавання вузлів у гіперграф, перевизначення їх інформаційного змісту, встановлення ві деозв'язку;

- редактор зв’язків, який встановлю" відношення (зв’язки) між об’єктами, Формує таблицю переходів за ключовими словами, з’єднуючи вже підготовлені інформаційні порціі між собою;

- відеоредактор, призначений для розмітки відеострічки,

на якій зібрана необхідна в ідеоінформація. За його допомогою визначаються початок і кінець того чи іншого відеофрагмен-ту (в спеціальних одиницях виміру); ,

- компілятор, призначений для аналізу даних (текстові,

графічні, "відеофайли") і зв’язків між ними (таблиця

зв’язків), представлених як опис гіпербази (файл структури ппербази), та перетворення їх у слідуючі файли:

- опису порцій;

- опису ключів;

- текс: івоі інформації;

- графічної інформаціі;

- опису графічної інформації;

- інтерпретатор, який здійснює виконання механізмів активізації даних і знань, закладених у ппербазі;

- "слайдомет", який активізує механізм подачі! на екран комп'ютера послідовності графічних картинок, одержаних за

допомогою графічних редакторів або пристроїв вводу та обробки зображень (сканер, плата вводу і обробки зображень);

- драйвер керування відеомагнітофоном, який являє собою

резицентну програму і реалізує наступні функції: ініціалі-

зація індеострічки, пошук фрагменту, його програвання, зупинка стрічки, перемотка в різні сторони, стоп-кадр та ін.

■ Для реалізації макету авторської системи по створенню ппермідіальних систем нами була визначена наступна конфігурація технічного забезпеченії,і:

- персональний комп’ютер IBM PC/AT - 386;

- ьілеомагнітс4он формату VHS HITACHI М-727;

- відеокамера формату VHS Panasonic - MIO;

. - плата вводу та обробки зображень FRAMEGRABER;

- контролер керування відеомагн.тофоком;

- RGB - монітор.

Як інструментарій наповнення інформаційних об'єктів були вибрані широко розповсюджені стандартні редактори:

- текстовий редактор ЛЕКСИКОН;

- графічний редактор PAINTBRUSH.

У четвертому розділі розглянуті деякі реалізації інформаційних гіпермедіальних систем, створених за допомогою авторської системи W_ISS.

У рамках описаної технології реалізовані інформаційні гіпермедіальні систе: ч у різних предметних областях, от зокрема у відеокомп’ютерній інформаційно-довідковій системі для екологічного моніторингу України (ВІДС ЕМ "УКРАЇНА") забезпечується взаємопов'язане накопичення, обробка, зберігання і аналіз екологічної інформації, системна оцінка, виробка науково обгрунтованих рекомендацій для прийняття ефективних рішень. ,

Рішення поставлених задач досягається шлдхом успішного сполучення інформаційних і управляючих можливостей, наданих комплексним застосовуванням відео- та комп’ютерноі техніки.

ВІДС ЕМ "УКРАЇНА" увійшла до складу учбово-технологічного модуля курса "Основи інформатики для екології", після проходження якого спеціалісти в галузі екології навчились створювати бази даних та знань, автоматизовані методики їх накопичення та обробки для подальшого використовування при

- 13 -

прийнятті рішень по керуванню екологічним станом України.

В області навчання розроблен електронний енциклопедичний словник-довідник по КТН. Розглянемо технологію створення цього електронного словника.

Верстка словника виконувалась . за допомогою настільної видавничої системи VENTURA PUBLISHER. Малюнки вводились сканером і графічними редакторами. Таким чиксм, початковий матеріал для інформаційного наповнення об’єктів мав електронний вигляд..

На першому етапі створення електронної версії словника-довідника по КТН були вианачені основні вимоги: функціону-

вання на комп’ютерах ІБМ PC/AT з EGA-, VGA- адаптерами, обсягом оперативної пам’яті 640 Кб та накопичувачем на ■твердих магнітних дисках типу "Вінчестер”; підтриміса єдиної системи відсилок на інші статті (відсилки у надрукованому виданні виділені курсивом); можливість одержання користувачем твердої копії (на папері) статті (фрагмента статті), яка йог.о цікавить.

На другому етапі була визначена структура (формати) текстових і графічних даних (вхідних та вихідних).

На третьому етапі був спроектований гіперграф, який відображує внутрішню структуру електронного СЛиЕННКа-довідника.

На четвертому етапі була здійснена наступна послідовність дій: .

- відповідно до спеціф.кацій були приведені до необхідних форматів текстові і графічні файли, у яких міститься інформаційне наповнення вузлів гіперграфа;

- за допомогою авторської системи VMS3 і відповідно до розробленого гіперграф/ був реалізований електронний енциклопедичний словник-довідник по КТН.

Авторським колективом був реалізований макет відео-комп’тєрного електронного словника-довідника по КТН, у яко;../ окремі статті і терміни ілюструються відеоматеріалом, підготовленим раніше. '

В процесі експериментальних перевірок авторськоі системи W_IS3 (побудови за і і допомогою ппермедіальних систем учбового призначення) нами був проведений порівняльний аналіз сїїстєми з іншими по важливих, як ми вважаємо, харак-

- 14 -

терпстиках. .

Результати цього аналізу у вигляді порівняльної оцінки основних характеристик гіпертекстових систем наведені у таблиці.

Назва системи Зтаї їехі Роїіо Уіенз Ілпк Уа у (Зиеві би 1 сіє ТиНі

Версія 1.1 2.0 2.0 2.0 3.0 1. 0 1.0

1. Можливості гіпертексту:

посилання в тексті + + + + + ’ +-

автоматичне індексування + + - - - + -

робота а і змістом + + - + + + 1 +-

пошук за умовами + + “ + + "

2. Графічні мокливост і:

перегляд графіки + + + + + + +

спеціальні ефекти “ + + + - - “

гнімація - + + + + +

посилання в гпафіці - - + + + + +

побудова діаграм - - - + - • + • “

3. Звукові образи - - + + + -

■і. Відеообрази - - - - - +

5. Зв’язок з базои даних “ - - - - + +

У закінченні сформульовані основні результати дисертаційної роботи.

ОСНОВНІ РЕЗУЛЬТАТИ РОБОТИ

1. Запропонована мас иф і каці я ппермедіальних систем, які використовуються в галузі освіти, що грунтується на поняттях інформаційної ппертехнологіі.

2. Побудована модель гіпермедіально. системи.

3. Запропонована архітектура технічних засобів, які входять до складу авторських засобів для створення

• . гіпермедіальних систем.

4. Спроектовані програмні засоби, які необхідні для

. • створення інформаційних гіпермедіальш'х систем.

8. Реалізовані авторські аас-оОл для створення ппер-медіадьних систем. .

: - 15 -

6. Запропонована методологія побудови інформаційних гі-

пермедіальних систем. .

7. Розроблена з використанням авторської системи W_IbS відеокомп'ютерна інформаційно-довідкова система для екологічного моніторингу України. Проведена її апробація в НУЦ Інституту кібернетики ім. R М. Глушкова АН України в процесі навчання спеціалістів у галузі екології - основам створення гнучких баз даних та знань, їх накопичення, обробки і подальшого використання.

8. Розроблений з використанням авторськоі системи W_1SS електронний енциклопедичний словник-ДОВІДНИК по KTIL

У додатісах міститься опис макету програмно-технічного комплексу, призначеного для створення програм учбового призначення з різним ступенем деталізації і активізації знань учбового призначення та опис комп'ютерного варіанту збірника праць мі народного Конгресу "Образование и информатика: ук-

репление международного сотрудничества", організованого ЮНЕСКО, 12-21 квітня 1989р.

Основні положення дисертації надруковані в таких роботах:

1. Загура Ю. А. , Отенко В. И. , Семихов ЕЕ Автоматизиро-

ванные обучающие системы и персональные ЭВМ// Теоретические и учебные аспекты информатики. - Киев: Ин-т кибернетики АН

УССР, 1987.-С. 61-68.

2. Повышение эффективности использования автоматизированных учебных курсов за счет применения видеосредств / Баканов А. Е , Брановицкий А. Е , Загура К1 А. и др. //Новые информационные технологии обучения е учебных заведениях Украины: Тез. докл. I Украинской науч.-метод, конф. -Киев, 1992. -С. 163-164.

3. Мобильная интерактивная графическая система проекти-

рования автоматизированных учебных курсов (АУЮ / А. Е Брановицкий. EL А. Загура, С. И. Зарицкая и др. // Компьютерные технологии обучения. -Киев: Ин-т кибернетики АН УССР, 1939.

-С. 20-25.

- 15 -

4. Видеокомпьютерные системы - пути развития и сферы применения / Л. В. Батанов, Л. В. Бранзвицкий, Ю. А. Загура и др. //' Проблемы внедрения компьютерных технологий в обучение. -Кноб: Ин-т кибернетики АН Украины, 1992. -С. 25-28.

5. Информационно-справочные системы типа гипермедиа -

пути развития и сферы применения / Л. В. Баканов, А. В. Брано-внцкий,Уагура 10. Л. и др. //Теоретические и прикладные вопроси распознавания изображений. - Киев: Ин-т кибернетики АН Украины, 1992.-С. ¿3-47. '

6. Ьагура Ю. А. БРН // Слсварь-справочник "Компьотерна; технология обучения". -Киев: Паук. думка, 1992. -С. 170-171.

ПІдп. до друку 17.01.94. Формат 60x84/16. ІІапІр друк. № 2. 0$о Ум.друк.арк. 0,93. Ум.фзрбо-зідб. 1,05. Обл.-вид. арк. 1,0.

Тираж 100. Зам. 80. ________.._____________________^______________

Редакційно-видавничий відділ з поліграфі»ною дільницею Інституту кібернетики Імені В.М.Глушков.» АіГ України 2Ь2Г:07 Київ 207, проспект /ладом'! ка Гл ,'иі.т(ова, 40