автореферат диссертации по документальной информации, 05.25.03, диссертация на тему:Авторитетный контроль наименований учреждений и организаций в информационных системах библиографического и археографического типа
Автореферат диссертации по теме "Авторитетный контроль наименований учреждений и организаций в информационных системах библиографического и археографического типа"
}1Ш0}ШЫ!А АКЛДВ-ПЯ ШК УХРМНН ЦЕНТРАЛЬНА НАУКОВА Б1БШ0ТЕКА IМ. Б. I .ВЕРНАДСКОГО
Р Г 5 ОД
- 5 ДЕК !!а яр3™ рулотсу
АНТ01ШНК0 Трипа Петр1вна
АВТОР'ГГЕТКмЙ КОНТРОЛЬ НАЙМЕНУВАНЬ УСТАНОВ ТА 0РГАН13АД1К 3 1НФОРМАД1Й5П1Х СИСТЕМАХ Е1БЛЮГРАФ1ЧНОГО ТА АРХЕОГРАФ1ЧНОГО ТИПУ
05.25.03 - "п1 §Л1ипотвваятсо та б1бл1огрЭц<оэзазсгш>"
АВТОРЕФЕРАТ дисертащ1 на здобуття наукопого ступени кандидата штсричннх наук
КИ1В-1994
ДисертащЕЮ в рукопш.
Дисертац!я виконана в Центральны науков!й б1бл1отец1 1м.Б. I.Вернадсъкого Нащонаяъно! Академ!! наук Украши
Науковий кер1Еник - доктор !сторичних наук
ОфШйш опоненти: - доктор 1сторячнж наук, професэр
ПрОЕ1дна оргашващя - 1ваштут ущшисыю1 археагра§П
вас!данн1 спехйалхвовано! вчено! радо: Д 01.31.01. по еачиоту дисертацп на здобуття наушного ступени кандидата наук в Центральна науковхй бКЭлЮтец! 1М.В. I,Вернадськогэ Навдоналъ-ко! Академ! "1 наук Украши ва адресо»:
252039, м.Кшв-39, пр-т 40-ргчЧЯ Жовтня, 3.
В дисертагцею моиша оэнайомитиоя у Центральна яаукавш б1бЛ1отещ !ы.Е. I.Вернадськогс- Нац!окально! Академ! 1 наук
Дубротиа Лобов АндрИвыа
Онельчук Еалощшр Юхимотш
кандидат !оторичннх наук, професор Бабич Василь Степанович
ИАН УкраГги
Украши.
Автореферат рогаслано "М " мсивполд, 1994 р.
Учений секретар спец1ал!зовако! вчеко! ради кандидат еконок-цчних наук
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРЙСТ1ЖА ДЙСЕРТАЦП
Актуалыпсгь досд1дмення. Сучаона 1сторична наука, г и рггксмаштнкм колом джерел та спрямузанням до комплексного, глпбокого розум1ння взаемозв'язку р!зних с.тор!к хиття сус-пхльстэа, зимагае в!д теоретичного дхерелогнавства спираться ка о5'ектиЕя1 властивост! Юторичних ддерел, а, таким чиксы, 1 на об'екгивн! властивост! об'вкта, якдй досл1джуетъся. до таких оО'ект1Б належать, зокремз, установи та оргак1гац11, д!яльн1сть котрпх в1дсбражабться в документа:-; арх1вних та б1бл1от9чних фощцв.
1ктерес до найменуванъ устаноЕ та органхзахцй зумовле-ний тим, до С1бл1стеки та арххви мавть велик! сбсяги дску-мент1в, котр1 стЕсренх за результатами 1х д1ягзноет1. Нзкме-нування поз'лзан! з важливими основами джерелогнавчсн атрн-бущ! та хдентпфикащ! документов.
Найменування установи або орган1гадх! можнз •лласиф1ку-вати як косай согцальнс] пам'ят!, да мае сакост1йне ювузав-ня у секйопганому еигляд!. Так! найменування ясяуть зккону-вати 1нформац1йну функщю в 1сторичному тпзнанн! на ссное! ровробки системи 1х авторитетного контролю 1 залучення газ-нзчено1 системи до дсслхдкицького пронесу. Де значке розшк-рить 1кфсрмац1йн1 мо*ливост1 в орган1гацЗЛ науково! д!яль-носИ конкретного досдхднкка, створить умови для моделзовання 1н$срмац1иного контексту певного 1сторш;ного перходу. Система авторитетного контролю найменуванъ установ та срган1гац1й пркзначенз, вокрема, для сприянкя творч!й та нсауков1и дь-яльност! сучаеннх дослхдникхв хстор!'! ка основ! &аооб1з точ-
но! 1дентк4акацп цпх найменувань га ¿тршэння дов1дкозо1 1стор1Г4но"1 1кфорыац11 про стЕсрення, хекуванкя та напряш ■ д1яльеост1 вгаданих уставов та орган1зац1к.
Для осмпсленкя поняття "авторитетного контролю" в су-"" часному його розуьпнн! необх!дно сягати до еиток1е поняття 1нотятуту "колектиьного автора" як дмерела хиформацП. Ця проблема мае два аспекти. Перший - теоретпко-методолог1чнш5 (або понят11*!ний) - вкзнаккя поклття нолектпвного автора як явща га ксго найменування з днерелах лорвпннзго гавня. Дру-Л!Й - визнзння фувкцЛ найменування шаектквкого автора в хнфсруаШйкж системах х шляхп 1денгкф1кзц1: найменування серед дкерел втсрннного р1вкя. Перший аспект пов'яааний 15 виэначенннм 1нфор:лац1йнкх атри5утз.в поняття "автора" в 1сто-рико-кул?,тугс^т1ог1чнил досд1дж9пкя>:. другий - & визначенням 1кфориац:йнл;-: фуккц1й заголовку колективного автора, я кий розроБляетьоя б камбральк!й арнеографи,
Сучазшш стан рогвнтку 61бЛ1сграфознзвс?Еа, археографа'! тэ докуыентовнаьстЕз вимагаз залучення мояливостей авторитетного контролю до удосконаяеввя процесхЕ науково! обробки докуыент!в та створення 1нформацишш: систем у галуз! б1бла-ографП, археографа! та дскумёнтовнзвстгз.
Ступ1нь досл!д»&ност1 тонн. Витокк авторитетного контролю, концешця якого трздшцйно ровум:1етьоя фактичнэ в уо!х положениях, щэ прикципоЕО торкготьоя Шл&й 1 гавдань науко-В01 обробки документ!в, прэстежуються, починаючи з середин! XIX ст. Але а появою у 70-х роках XX ст. нсвих 1нформац1йких технолог!;"! е!н ке т1л£ка видз-лаеться як самост1йне поняття та явице, а й Формувтъоя його роль в оптт.игац11 д1алогови;< 1нформащйннх сист ем.
- з -
Отже поняття "авторитетного контролю" в сучаснсуу пого posyMiHHi гформовано в часи 1нформзтизацГ! сусшльства. Для розуМння зм!оту поняття нео5х!дно уявляхи один в перекладов англшоького слова "authority" (на в!дм1ку в1д поняття "author"), яке у конкретно вувькому його зм1ст1 означав "ав~ тсригетне джерело" (книжка, документ), тар поз'яеано is осдуальною opraHisaitfsn або установок) (тобто кслективним автором). Для б1бл10граф1чнси та археограф1чно1 шформацП цэ мае щлком конкретне значения, яке пов'язано г джэрелом ствсренкя документу, i найтолсвн1аш чином, е атрибутам заголовку ззпиоу як ооновкш пошукозш! елементом.
Початок науково! постановки ц1е1 проблема належить директоров! Б1бЛ10теки Ерит-аноького музею A.naHimai, якии вперше сфсрмулював поняття "колективкий автор" i рогробив принцип колективного авторства для скгадення гнгсловкав при опис! праць уотаноз ill. Наступит! етап icTopiorpa^i'i питания вивначився у осташпй чверт! XIX от. У ц1 реки вхдемлй американський б!бл1отекознавець Ч.Каттер виензчив суттез! Фуккц!1 заголовков колективного автора - пошукову та кумуля-тпвну. Для ix peanieauii bih запропокував широко виксристо-вувати апарат посилань [23. Це надавало можлив1ть роешуку вэдань певнох установи п!д будь-яким П найыенуванкяы.
Fo?po65eHi А.Пак1ццп та Ч.Каттером правила каталогiaa-
1. Fanizsi A. Rules for the compilations of the catalogue // Catalogue of printed books in the British Museuir,. - London, 1841. - Vol. 1. - P. V-IX.
2. Cutter Ch. Rules for a dictionary catalog. - 4 ed., rem-it. - Washington, 1904. - 173 p.
ц!йкого опиоу були покладен! б основу едино! знгло-амери-кансько! анструкцП, яка залсчаткувала етал створеккя нацЮ-кальник аведень к&талог1зац!.йк»к правиг. Нагальна несб:-;1д-нють роэробки засад ватчизняно! каталоПгзгцйно! теорп ва-головку 51Сл1ограф1чкего апису Б1до5ражека в численник пуб-л1кац1ях того часу автори (Нльшоо?! яках - Б.С.Еоднзреькпй, М. А.Годкевич, Г.К.Дерыан, С.Ф.Постернзк, е. LUIaMypiH та :н. - були прлх;1,1ьнпка;,!11 ангдо-америкавського (семзнтичного) п!дходу в каталог1?ах:11.
Значнип анэсок у подальшш: розьцтск cbItoboi каталогi-saaiäHoI тгорП внесла М1жкародка кокф&ренц!я в прпкшппв каталог!зац!! (Парга, 1361 р.) [3], яка виззала га кеобх!дне оуворо дотриыуЕатпон принципу олпоу докумекав п!д колектглв-нш автором. Шсля конференш: ро&робка досл1джу=зно1 проЗ-лемк здАйокюгаласг у напряыах, по-перше. переробкя кац!о-кальнпх каталог!залдйнил iHSTpyKiiiü, по-друге, вщюввдження у каталог!зац!кк! процеси заообгв ноеих !нфорыад!йкпк технолог! и. Останнг знапшло овов выражения у роаробц! у США ун!-$!кованого формату MARC, щ як стандартнш: Сув прийкятий У система;-: национально! б!бл!ограф!"1 бзгатьох кра!к ов1ту.
У 70-т! роки у б!Сл!отечн!й leopii та практиц! а'являет* ся поняття сиотеыл авторитетного контролю, яка виникла у гв'яэку !в потребами обробки документов з ыетов 'ix каталогi-aaui'i на ocHOBi застооування нсвнх !нфсрмац!йних технолог!й та стБорекня баз б!бл!ограш!чнин данах. Мешшвост! автсри-
3. Международная конференция по принципам каталогизации. Пзрид,3-18 окт.1961 г.; Резолюции // Сов. библиография. 195Е'. -И, - C.3Q-S8.
тетного контролю заголовк!в колективного автора можуть бути залучен! до створенкя 1нформац1йнпх систем у галуз! археограф I та кодиксграфП. У такому контекст! це питания роагля-даеться вперше.
Поняття "колективкого автора" в його вторичному рог-витку е слецифхчним атрибутом ддерела З-нформацН для знадхзу археографом, ¡до зуыовлюЕться в!доутн1ста ун!ф!кац!1 спису. Тему бхблхогрзфпя, що мае справу з ч1тко визначеними ознака-ми позг/кового образу документу, отркмала в питаниях ушфака-ц!1 л!дерськ! позиц!!. Досв!д теоретичного 6!бл!огрзфоенавс-твз та практична досягнення б!бл!ографП можуть бути в за-гальних рисах прийнятх в археограф!! з урахувзнням специфики рукописного документального дгкерела, -до потребуе джере-лоннавчо! критика* гшету документу ! вотаковлення кого ло-ходження, орпг!налъност!, !стор1!.
Найб1льа оерйогна методика каталоггзацН археографхчно-го опису для арх!вних матер13Л1В з метсю пристосування до б!бл!ограф!чни>: систем сстзннш часом була запропонована американським арх!в!стсм С.Хенсеном, який узагальнюв невеликий м!жнародкий попередтй досв!д англомовних кра!н у галуз! ун!ф!кац!! основного заголовку арххвкого спксу документ!в, Фондхв та колекц1й. Спец!альна прогрша щодо ун!ф1кацП ар-х!вного опису та його сп!в!снування !з б!бл!агрзф!чним п!д час складзння археограф!чного опису на арх1вн1 колекиИ за арх!Ении МАКС-форматсм !скув эзраз в США, яка виконуеться в!дд!лен«я.м арх1вно'1 адмШстрацП з Нью-Йсрку.
Епровадження авторитетного контролю в зрхеографачнпй опис дос! е складкою проблемою у вв'кзку з р1знор1дн1стю як тих, ¡до !снузали в минулому, так !■ сучасних методичках екз-
- б -
siвек та !нструкц!й щодо опиеу архивного документу. Apxisic-TiB, як правило, не заловолъкяютъ ыехан!чн! опгоби пхдьпни археогрэфачкого опиоу б!бл!ограф!чки1.;. Але прагненкя до аь-томатиэащ! примушуе шукати шляхи пристосування б!бл!огрз-фачкогс дооь1ду до склздання основного археограф!чного опиоу. Прикладом в перш! спроби впкористання авторитетного контролю в А!,!С MARC формат! для опиоу колекшиного р!вня ар-х1ених esipok США. Розз'яаання проблема авторитетного контроля для архьограф!чнпх систем дозволить зрсСити конкреткип крок у цьому налрям!.
Дисертавдйна робота базубться на теоретична розрсбках окре-дих пптань авторитетного контролю, гддйсненхх варуб!лши-ми доол!дннкамп Г.Д.Аврал, Т.Делен, А.Тейлором. Е-В.Тьллетт Q.M.WasiHKOHiKo та 1н. Проблема зпровадяення авторитетного контролю в 1нформац!йних системах арх!в1в широко обговорв-еться покн ар лише в США ! представлена на стор1кках журналу "American Archivist".
У той же час анализ ддерел, як! прямо чи поб!чно торка-ються дисертац!йно1 теми, показав, що питания авторитетного контролю капыенуванъ уставов у контекст! залучення його до створенкя saeoSiE спрпяння джерелогнавч!й робот! дос! не 5у-ло предметом опец!ального досл!д,г;енкя.
Об'ент доедздшннн - кзшекуьакня установи або органi-еацП як об'ект Псторичного доол!д:*.еннл. Поняттл установи-'' opraHicaiiii спрпймнеться нами як склашшй об'ект, цо охоплюе будь-яку сощ&льву орган1зац1хз, но пав Функщонельну (орга-н!гац1йну) в!докремлен!сть, Для такс! устансви властпва ва-леШоть ¡прилично'! основи П !снування. Найменування установи чи ,орган!гац!"1 характеризувтьс-я низкою параметр!ь, котр!
дозволяють ix дссл1д.жувати в 1стсрико-культуролог1чкс«у аспект!, Де - лараметри зм!стозого та формального характеру.
Предмет дослхджеккя - розвитск авторитетного контролю найменувань уставов та оргзк1защй в ^форматйних системах б1бл1ограф1чного та археографхчного типу як зао!б позшрення доступу до 1сторпке-культуролог1чно'1 1кформаз11 та актив1за-ui'i введения до наукового oCiry iCTcpir-ших та 51бД10грзф1ч-них джерел.
Мета i завдания робота полагав в створенк! тесрэтичнпх та науковс-практичних засад дослтдлення icTopi'i установ та oprsHisaitfä б 1нфзрмац1йнкх система;-: археогрэф1чного типу на основ! аназ!зу ix найменувань. Внходячн в загатъно! мети дссл1дження, вирашувазисъ в!дпов1дн1 завдання:
- визначення чинник!в викикнення семантичного бар'еру Mi:* iсторнчниш! дкерелаш i сучасняыл досл!дниками i засоба-ш: його подолачна.
- оСгрунтуванкя мэжшвоот1 олосередкованого вивчення установ та сргзн1защн в юторчко-культурологгнному аспект! на основ! всеб!чного дсолхдження семЛотичнпх в1д5птк1в ци:: установ, тобто ix накменуванъ;
• - розроики методики формуваяня i використання в 1сто-ричних доопдженнях 1н$срмашйних мзонв!в найменувзнь установ та орган!зацхи.
йетоди досл!диення. У досл1дженн1 використовувався ic-торико-пор!зняльний метод, со реалазувтьея кв принцип! аналог!': i потребуй лкюно! однотиповоот! явке;, Д" лсрХвнюють-ся, тобто ix структурно"! Та функц10нзльн01 опор1днэноот1. Tai-;, б1бл1ограф1чн1 та apxeorpa$i4Hi записи, по-персе, мають nopiBH.*HibHi у SMicTOEOMy в1дношенн! характеристики окремих
елеыент!в 1 заголовков цкх гапис!в зокрема, а. по-друге, установи, що б об'ектом лакого досл!д*ення анал1зуються зг!дко з едикиыи крптер].лми, ЗаотоооЕувавсл 1Сторкко-Т11Полог1чн»ш метод, п1гнавальним васобом якого у дансглу досл1дженн! е. ти-полог1зад1я елемент!в ваголозк!в колекткЕНОГо автора б!бл1-ограф1чних та археографачких записав. Було виявлено сутте-во-однор!дн!, але альтернативн1 з еешотпчно! точки аору наймевугэвня уставов та орган!вавдй (колективних звтор!в) тз ах вар1анти. Еикористовувавсл таясж метод !кфолог!чного ыс-делпсвання, цо поллгае у створена! та оптим1ззц11 !кфслог!ч-ко1 модел! е процео! рогробки бза даннх з метою точного та повного в!добра«ення предметно'! галуз!, Наукова новизна.
Запропоноган п!дх!д до подолання семантпчного бар'еру м!ж !еторкчниг.;п джерела--;;: ! сучасвиш дослхдкжсамк, цо грун-тувться на формуванн! нов их !нфорыац!йних ресурсов - впоряд-коганих в!домоотей про !нформац!йне середоЕтцэ епохи ство-рення 1сторкчнпх джерел,
Обгруктована дощльшсть опсоередкованого доол!д>;еккя !стор!1 устаыоЕ та ортан!зац!й на основ! всеб!чного вивченкя !х сем!от5пних в1е6клс1в, тобто найиекугань,
Визкачен! шляхи викориотанкя в !нфор;лац!йних системах археограф!чного типу ззсо6!е авторитетного контролю нанмеку-вань установ та орган!вац!й, ¡до традпц!йно гаотоеовувалиеь в практиц! б!бл!0'граф1чн01 д1яльноет1.
Рсзроблена методика викориотання системи авторитетного контролю для !сторико-кулх)Туролог!чни>: дослхдлень, ш перед-оачаз попереднв отримання влорядкованнх Див!дкових !сторич-кпх в!домостеп про установи або сргэн1гвцП, як! вхдоорахен!
- g -
в Yi назвах, i сприяе тим самим активi эац!i введения до нау-коеого o6iry icTOpH4Hiix джерел.
Теоретична значимость дисертащйно! роботи полягав в cTEopeHHi наукових засад залучення скстеми авторитетного контролю (пбл1огра$4чних omiciB для дошпдження ioTopi'i ус-танов та организаций в 1нформац1Йних системах археограф1чно-го типу.
Практична щтпсть досл1д«ення полягав в розробд1 засо-GiB тдготовки та отримання специально! ¿нформацп, яка Mic-тить впорядкован! в!дсюот! про !нформац1йне середовище епо-хи створення icTOpiraHiix джерел. Це сприяе автив1зацП вив-чекня iCTopi'i !снування установ та срган1зац1й, до мали в!д-ношення до створення та збер1гання документов чи були предметом ix досл!дження. Дисертащйне досупдження проводилось у рамках Державного науково-технхчного проекту 8.04.00/006 "Забезпечення загальнодоотупноот! книжково! спадщини Укра!-ни", затвердженого постановою Державного ксштету Укра'!ни в питань науки i технолог!й в1д 4 травня 1992 року N12.
Апробащя дрсл1дження. QcHOBHi положения та вксковки дссл!дження були зикладен! на 7 наукових кснференвдях i се-MiHapax piBHoro статусу i pibhh, в TiM числа 3 м!жнароднпх.
Впровадшиня. Результата роботи використан! в Централь-Hin HayKOBin б!бл1отец1 !м.В. I.Еэрнадського HAH Укра'1ни при створенн! авторитетно! бази даних найменувань установ i ор-ган1зац!й. як! !оторично сприяли зародженню i розвитку укрз-iKCbKO'i книжково"! куль тури.
Структура дисератцП обумовлена основною меток та зав-даннями досл!дження i складазтъся з вступу, трьох роздШв, заключения, списку основно! використано'1 лиератури.
- 10 -
П. ОС5ЮВ1ШЙ 3MICT ДИСЕРТАЦ1Ï
У sor/ni обгрунтсвуегаоя актуальность теми, визкачають-оя oö'sKT та предмет досл!дженкя, проаналiзевано ступень досл!дженост! проблема, оформулъовзно мету та завдання дсс-л!д»9ння, подано методичн! засади, виэнзчено нзукову новизну та практична значения дисертащйнс! роботи.
У лершчшу роэд!л! - "Наименування уставов та орган!за-щк в !кформац!йних системах б!бл!отек та apxisiB" - п!д-креслюзтьсн знзчна роль наукою! коыунд.кад:П у сучасно;.:у OBiTi, зокрема, для вирИквня проблем реалазац!! !'! хнфсрш-щйних форм.
Тнфоркащйк! бар*ври, як! яелнютъ co5c« сукуск!сть об'ективних ! оуб'ектквних фактор!в, гаважаать роэшзещй&н-ню, викориотанкю та сприйнкттю науково! !нфоризц!! оуб'вв-тсм. Тому вони мають усв!домлюватксь як один la езжлиеих Фактср!в процеоу комун!кац!й. Недостатки вивчен!сть ткформа-ц!йних ösp'epis обумовлш необх!дн1сть !х досл!дженнн. У робот! ровглядаеться найЭ!льш значимий з точки зору даного доол!дження семактичний бар'зр. Це зумоЕлквться ш, ар sp-хеогрэф!чнз !нформад!я м!стить терминологию, яка мае ехдно-шення ке т!льки до оуто археограф!особливо камерально!, яка пов'язана з описом писеыкого джерела взагал! та кодико-лог!!, тобто до наук, як! безпосередкьо эаймаються !нфорка-щйяим описом icTcpiWHiix джерел, але-й до таких кзукових лисшшл!н, як арглзознавство, докумектознавотво, ккигознавс-тво, джерелознзветво, текстолог!я, дипломатика, палеография, генеалог!я, хрснолог!я тощо. Взазмне прокикнення дих науко-вих диоцнпл1н ! пов*азана з ним сквадкЮть теры!воокотеми,
яка вживаетъся при науковому опио! арх!вних та рукописных 1стор1Г4Ких джерел, а також глибока 1сторнчка ретроопекц!я обмежують вхльний семантичний доступ до !нформаш!, що- за-ф1ксована в зазначених джерелах.
Анал!зувться семантичний бар'ер як такий, що мае комплексный характер та !нтегрув нивку суб'вктиЕННх та об'ектив-них чиннюив, у т!м числ!: часов!, просторов!, зм!стов!, М0ВН1, психолог1чн! тощо.
Осмльки виникнення шформащйних бар*ер!в передбачае, зокрема, наявн1сть 1нформац!йних потреб у розд1л! наводиться стан !х вивчення 1 роль у теорП документальных комуншащи, а також фактори, що впливають на ъх виникнення,
Максимальне задоволення 1нформац1йних потреб досл!дни-к1в як минуло!., так ! сучасно! 1сторзЛ можливо на основ! стзорення, впровадження та лхдтримки хнформадхйних систем археограф1чного та бКШограф!чного типу. Для !сторик1в, ф!-лоса^ав та з.нших представник!в гумзн1тарно'! гатуз! значь са-ме подолання семантичного бэр'еру е головним усклздненням на шляху стЕорення цих систем.
Юторичн! джерела в осноеним !нформад!йним ресурсом при здшснешп доол!дкицько1 д1яльност! в !оторичн!й науц!. Вони залучаються до наукового обд.гу через систем наукового опит су, що в безпосередн!м джерелом для опиоу археографхчного, що закладавтьоя у !нформац!йну систему як П основа.
Виникнення 1сторичного джерела завжди передбачае наяв-н!сть творця джерела. В рол1 теорця може виступзти як особа, так ! установа або орган!зац1я, тобто, користузочись сучасною б1бл1отекознавчою терм1нолог1бю, колективний автор. 1сторич-Н1 джерела б продуктом д!ялькост1 суб'вкта, тому в сферу
досл!дженъ 1нформацП про 1схоричн1 добрала залучаеться 1 вся оукупн!с.ть ведомостей про установи та орг-анхгацП.
Науковий опис 1сторкчних длерел в1д1грае значку роль в !нформащйних системах бабл!ограф!чного та археограф!чного тип!в, що мзоть един! сснови сргак!зац!1 вкань та структури-зацП данях, хоча в першому влпздку основой е опу5л!кован! документ;-;, а в другому - неопу5л!кован1.
У роздШ розглядазться принцип складавня б!бх!ограф!ч-вого опису п!д колективним автором, ш 6 одним з ссковних принцип1в сучасного книгеопису. Дссл!дкено, ¡до становления 1котктуту колективнсто авторства в своему розвитку пройшло три етапи: 1} виннкнення розрознених 1нструкц1й книгоопису;
2) створення кацхональнпх зЕедень каталог!гад!йких правил;
3) ровробка ы!жнародкпх принцпп!в, опец!ал!зоваких методов та засоб!в представления заголовков колектквного автора у 0!бл!аграф1чнцх заппсах.
0зк1льки принцип колективнсто авторства передбачае ун!-ф!кац!ю найменуванъ установ та оргарлвац!;:, одним !з засоб!в 'Г: досягнення е створення загальнодоступного ыасиву автори-тетних даннх про ц! кайменувалнл. Суть ун1ф1.кацП загкачених найменувань поляг аз у приведена шояиши вар!ант!в 1>: ааь-тернативн15х формулввань до едино! нормализовано! форки, яка вианачаеться теры!ном "ун1ф1коЕанкй заголовок".Бизкзчен! дв1 н*обх1дн1 умови ун1ф1кацП представления наймэнувань уотз-ков .та орган!зац!й в автоматлзованих анфораацайних система;-;: ун!фокац1я опису дввих о ун!ф!кац!я представления дзних.
Робота по ун!ф1кац!! повинна забезпечнти достетнъо ви-ооккй ровень якоот! археограф1чних запжпв, який характери-вувтьоя трьома основнпми критериями: узгсдж-эность, систем-
НХОТЬ, 31рог1дн1сгь.
Розд1л другкй - "Тесретнчн! засади авторитетного контролю найненувань уотаков та оргзн!зац!й як сб'сктхв !сторич-них дсслхджень". Як така, ця система винккла у зв'ягку з потребами каталогхзаш! на основх застооування ноеих 1кФор-мацхйних технологхн та створення Саз бхбл!ографхчних данпх.
Теоретичне осмис-лення авторитетного контролю, ак> з!дбу-валося ?деб!льпгаго у США. еЕолюд1онувалс у конкретн! практична Форш:, рездхзован! сляхом формату ШЕС!-''Аи1Ьог11 [Е!5л!отека кокгреоу США, 1581) 1 створення файлхв автсрп-тетних ззписхв у б!бд!отеках та бхблхотечнс-хкфсрмзц!йнп>: центрах ЕеликобританП, Канади, Н1меччпни, США, Франц!"1 тс-2,0. Наявнхсть та викориотзння ун!ф!ковзних правил та метод!в фсрмуванкя та пхдтрнмки них фзйл!б сприялп створенню 6!бд!о-течно-!кформзц!йних мереж, що об'сдналп 1нфоркац1йн1 ресурса багзтьсх Огблюгзк. та шформашйних цектр!в, у тону чпсл! п '•:< фзйли азтсситетнил ззлис1в.
На основ! знал!зу с-утност! Функцхонузвнкя загкачен;:;-: мере* у дослхдженн! вхлзнзчастх-ся, цо технолог1я авторитетного контролю у б!бл!отечно-хнфсрмзцхиних системах рхзнкх крз!н схожа ! моле бутп описана таким чином. Ук!ф!коввн! заголовки та посилзнкя до них ззлпсуютъся б мззиннхп Форм! та пов'язуютася з б!бл!сграф!чгаши записали, де кають викорпо-товувзтися ц! заголовки. Еудь-який заголовок меже Сути зм!-нено (виходлчи з потреб кожного конкретного моменту часу, налриклзд, устансва вмгнила свою назву, та у в!дпов!дностх до д!ючпх правил каталогхвашI) шяхсм одкочазко! глобально! зм!ки кокер!в для авторитетного файлу у б!дпсв!днпх бхблхог-рзфхчних записал. Таким чином, якио заголовок в авторитетно-
му фашц зьинюеться, б1бл!ограф1чн1 записи з такими заголовками автоматично сприймають цю зкпну.
Подальшого розвитку ц1 питания набули в м!жнародн1й nporpaMi IFLA UBC. Протягом 20-ти poKis IFLA веде роботи по створеннв MiKHapoflKO'i системи авторитетних даних (International Authority System), зокрема по виэначенню TepMiHiE "натональн! автори" та "нац1ональн1 колективи", структуры авторитетних даних у м!жнародкому формат!, розробщ стандарту представления авторитетних даних тоцо. Найб1лыв Еагомим результатом роботи IFLA у цьому напрямку стала публ!кзщя у 1991 р. формату UNIMARC/Authorities.
У той же час yci доробки в галув! авторитетного контролю найменуЕань уставов та орган!зад1й належать до 1нформа-Ц1йних систем 51бл1ограф1чного типу 1 не торкаютьс-я представления- найменуЕань устаноЕ та орган!защй - колективних aETopiB - неопубл1кованих документ!в. 0ск1льки найменування б об'ектом вивчення камерально! археограф!i як елемента спс-теми "Юторичне джерело - споживач 1нформащ1", необх!дне доопрацювання 1снуючих теоретичних положень авторитетного контролю стосовно 1нформац1йних систем, що п1дтримують архе-orpa$i4Hi записи.
В археографп теоретичт проблеми авторитетного контролю эаэнають nepiofly становления. Цей процес з1ткаеться г труднощами терм1нолоПчного характеру внаойдок недоскона-лост! терм1нолог1чного апарату в uiii ranysi енань, в1дсут-ност! розум1ння первинних понять, пращвниками б1бл1отек, ар-xiBiB, музехЕ, тформащйних служб. Автор пропонуе для зас-
тосуезння деяк! базов1 термгни та ix визначення, зокрема,
i
"система авторитетного контролю", "авторитетний контроль",
- 15 -
"авторитетна робота", "автсритетнии запис".
До авторитетного запиеу наименуваннл установи/орган!ва-пдз пропсяуетьоя вкнэчити так! элемента. як ун1ф1козан{з: заголовок, альтернативн! вар!анти фсрмулэвань нзйменувзння, опор!днен! заголовки, !нФор:.1ац!йну пркмИку ! таке 1нше,
У рогд!л! такс;« вигнзчен! гавдання, що мае вирхшуЕзти система авторитетного контролю: унлфаковане представления у баз! даних археограф!чних записав нанкенуванъ устансв та организаций, сприннкя !нфсрмац!йному Бзбезпеченню процесса на-псвкення та супроводженвя баз даних археографгчнкх записав, досягнення !нформац!йно1 сум!скост! то'до.
ЗалрспоновЕний терм!нолог!чний апарат шже бути покза-дений е основу концепц!! нац!снально! скстеми авторитетного контролю архесграф!чно1 !кформаш1. У розд!л! окреслекз п!д-хслк до впр!сення ц!б! проблеми ! напрямки и реал!зад!! через ствсреккя нашонально"! агенгиь Така агешия мае бути визначенов з числа тих устзнов, що гвймаяться питаниями камераль но! археограф!! з изданиям !п функц!и головне! ергзч!-гацН в кра!н! у сфер! ствсрення авторитетных записав. Такою уотаноЕСВ какб!лъЕ дсц!льно вотановити в!дпс'в!дну структуру Головного арх!вного упрзвл!ння при Каб!нет: М!н1отр!в Укса!-ни. Багнзчена кокцепЩл мае базузаткся на принцип! !птегро-ззеоЗ обребки аЕторитеткпх даних, що полягзб в вдпк!п техне-лсг!1 цектрзл!зовэно1 п^тримки нац!онзлько! дов!дково: базн данях &Етор::теткпх гапио1в тз оргз»!гац!! локального екко-ркстаннл окремих !! фрагмен?1в для розперошених фонд!б зр-х!вшг. та рукопясних !сторичнкх дчерел.
У треть О! д у роздо! - ".Методика викориотаниа авторитетного контролю найменузань уставов та сргак!аац1й" - впсг!т-
люються питания форыування !нформац!йних масивхв найменувань уотанов 1 орган1еад1й та залучення хх до наукових дошид-жень.
Обгрунтовано, до для фсрмування масив1в авгоритетних даних у хнформащйних системах археографхчного ткну доц!лъне викориотання з.нфологхчних моделей найменувань уставов та ор-ган!зац!й, на основ! яких моггаа розробити формат авторитетного запису. Проблема моделювання пов'язана з таким способом представления даних, котрий дозволить фхксувати в!домоет! про установи ! орган1заци та !х найменування, редагувати наявну хнфорыащю в ход1 процесу доол1дження арх1вних та рукописных Лсторкчних джерел, необмежено нарощувати данх. Ос-тання функщя обумовлена тим, ¡до археограф!чна !нформац!я на в1дмд.ну в!д бхбл1ографхчно'1 не меже бути формально отршана з ¿оторичного джерела ! повинна уточнюватися, конкретизува-тися в ход! археограф1чно"1 роботи.
Наводиться структура! компонента (функц!ональн1 блоки) модел! авторитетных дзвих. На П основ! ровробляеться також формат запису в !нформац!йн!й систем!, структура якого в!д-повхдав структур! археогрэф!чного запису. У розд!л! пропону-еться схема формату авторитетного запису найменування установи та орган!зац1'1.
Даах розглядавться хнформащйно-технологхчн! аспекти авторитетного контролю, який дозволяв модерн!зувати процеси каталогхзацН арх1вних та рукописных юторичних джерел та оприяв виникненкю нових метод1в роботи з джерелами та окре-мими даними.
Описанх осйовн1 прикщши побудови та склад !нформац!й-но-технолог1чного забезпечення системи, а також основн! про-
цедури, яках потребус технология авторитетного контролю (блок-схема наведена у розд!лГ;. Пя технологis вирглув проблему вагальнодоступносс!, що мае позитивно вплпкути на нзу-ково-доел i дниць к! процеси у сфер! !стсричнпх наук з точки гору И оптиШзацП У налряыкач сперативноот!, лкост! та
KOMÎOpTHOCTi.
Модель внутрашньодердаБного р!вня авторитетного контролю полагав як в створенн! авторитетних запиств кзйменувань установ та оргзн!зац!й кацЮнальною агенте® по авторитетному контролю та л!лтриыц! нею нзШокзльно! бззи авторитетних данпх про ц! найменуЕЗКня, так i в отрпмзкн! зазначеною агенщЕИ !:#opM3iú! про так1 найменування з локальяия баз дани::. Шсля спепдально! ("авторитетно!") сброски стримзних данкх &д1йснееться лерерозпод!л м!ж лскагьниыи базами данпх нормзд!зевано! !нформац!! про найменування установ та орга-н!&ал!й, Такий п!дх!д бузе не т!льки еконошчно виг!дним для б!бл!отек i apxiBiB, зле й привабливш для доол!дник!в, zc коркотуються послуга\»5 !нформац!йних систем 5!бл!огрзФ!чного та археограф!чкогс типу, завдлки максгагальни» !дентичностг ирезстзвлення !нфсрмац!!. Для досл!лннклв система авторпсет-кого контролю мае эабеэпечити широкий спектр серв!сних Функ-ц!й, серед лкпх: 1нтерзвт;шн;ш поаук, надання дов!док. 1нс-труктпвне-методична допомога.
Система авторитетного контролю мае створюгатися з epi-знташею на !нтеград!ю баз авторитетних данях в осноенкми бгзаьят данак, со мютять археографачн! записи, i отримакнл в результат! цього !нтелектуальнс! 1кфсрмац!йно! снстеми, ь яглй база авторитетних дзних трзксформустьол в баги зкань про !нфоркзц!йне оереловпце епохи створення ioTopïr-iKnx дже-
рйл.
Основн! результата дисертащйно! роботи:
1. Еизначеш чинники виникнення семантичного бар'еру м!ж арулвнпми та рукописнши ¿сторичниш джереламк 1 сучзс-нши досл1дниками, ¡до полягають в нзяеноот! сеыакткчних роз-бгжноотей хкформад! иного оередовища епохи написания цих дже-рел 1 сьогоденням.
2. Обгрунтована несбх1дн!сть еалучення !нституту "ко-лективного автора" до створення методов 1 засорив подолання се;,¡античного бзр' еру.
3. Бстанозлена дощлькЮть опосередкованого досл5.дження • установ та оргзн!зац!й, яка мали в!дношення до створення 1 Бберхгання документов, шляхом Еоеб!чного вквченвн !х оекао-•тичних в1д6иткхе, тобто найменувань.
4. Адаптована та роэвинута 1нформащина технслог!я авторитетного контролю б!бл!ограф!чних еаписхз для !х внксрис-тання в 1нформац1ши1х система:'; археограф!чного типу.
5. Еивначена структура орган1вац!1 проведения авторитетно"! роботи. оеноБним елеыентом яко! е дтяльнгеть нащо-нально! агенщ! для централизовано! подготовки та п1дтримкк авторитетных данах про наймекувакня уотаноз та оргавпзащй.
6. Розроблена методика заотооування система авторитетного контролю в 1Кформац1Йних системах археограф!чного типу яка полагав в попередньому отриыанн1 упорядкованих довадко-вих даних про найменування уотанов та оргашзащй ! наотуп-вого викориотання вде: 5.нформац11 при проведение !сторк-ко- куль ту ролог 1 чних дос-л 1 джень
На основ! проведених досл!джень ! отриманих результатов офорнульовано так1 вжигавки: .
- 19 -
1снув семантичний бар'ер м!ж !кформац!йн;;м середовкщем епохи створення зрххвних та рукописных !сторичних джерел та сучасними 2еол!днккамк. В!н обумовлений вхддаленхста цього !нформац!йного середовшцз,в!д сьогодекня.
Для псдолання иього еемантичнего бар*еру доц!льне еае-тооувзння метод!в 1 ззссб!в авторитетного контролю наикену-вань К0Л5КТИЕНИХ авторхв, со традищино впкористовувтьоя в практиц! б!5л!сграф!чно1 д!яльност!_, по адзптован! а урачу-закням оооблкЕостей найменувань уотанов та орган!зац!й -створ:.овзч!в хсторичних джерел.
ОтЕсрекнл спецхадьних !нформац!йних ресурсав про найме-нувзння уставов та орган!зац!й мае реал!говугзтись на основ! принципу централ!вовано! п!дготовки автсрптетних данпх 1 потребуй орган!зац!йно! структура, ~,о передбачз? нзявн!ст; наи!ональкс! агенцзл. Такою агенщею ксже стати в1дпсв!дкз структура Головного зрх!вного управл!ння Укрзхяи.
Введения !нфорыац!йних масивхв авторитетных дани:: про найменування устаноз та оргзн!зац!й до складу кзуковс-дсв!д-кового апзрату бхблхотек та зрх1в!в роззирить мочливое?! по-шуково! та творчо! д!яльноот! сучзсних дос-л!дник!в хотсрИ на основ! засоб!в точно! !дентиф!кап!I зззнзченпх найменувань.
Сснсвн! результат» досл!дженнл впклздек! у таких науко-вих прзцях:
1. Антоненко И.II. Задачи эталонного контроля библиографических записей // Автоматизированные бкблнетечно-информа-ционнке системы: Тез. докл. и сообщ, IV науч. семинара с междукар. участием (14-16 мая 1991 г., г.Новосибирск). - Новосибирск, 1991. - П. 53-54.
—1Г\ - -
2. Антсненко И.П. Межнациональный обмен эталонными данными // Библиотека - информатизация - наука: Тез. дога, и сосбц. реоп. науч. конф.., 8-10 ort. 1S91 г., г.Киев. - К.. 1991. - Ч. 2. - С. 9-11.
3. Антоненко И.П. Национальные особенности эталонного контроля библиографических записей в .электронных каталогах библиотек республики // Перспективы развития библиотечного дела е Украинской ССР: Тез. докл. и сообщ. респ. науч. конф, (16-18 окт. 1990 г.) - К., 1990. - Ч. 2. - С. 20-21.
4. Актонекко И.П. О подходе к снижение трудоемкости научной обработки документов в условиях автоматизации /V Автоматизация и механизация библиотечка-библиографических процессов: Сб. науч. тр. - К., 19S9. - С.48-48.
5. Антоненко К.П. Организация наполнения сводного электронного каталога республиканских научных библиотек // Библиотечно-информационные системы: Сб. науч. тр. - К., 1990. - С. 67-71.
5. Антоненко И.П. Особенности лингвистического обеспечения сводного .электронного каталога республиканских научных библиотек УССР // Роль библиотек в развитии общества: Тез. докл. и сообщ. Междунар. науч. конф. (10-15 окт. 1939 г., г.Киев). - К., 1989. - Бып.1. - С.128-130.
7. Антоненко К.П. Совершенствование технологии ведения электронного каталога на основе АРМ // Прогрессивные библиотечные технологии: Организация и управление: Сб. науч. тр. - К., 1989. - С.64-70.
8. Антоненко И.П. Эталонный контроль библиографического описания в условиях автоматизации // Автоматизированные библиотечно-информационные системы: Тез.докл. Iii науч. се-
шяара C"S~31 мзя 1989 г.). - Новосибирск, 19?9, - С. 51-52,
3. Антоненкс I.E. АЕТоритетннй контроль б1бл!ограф!чних даних в автсмат;:гован1й систем! поточного !нформува.кня уп-рзвл!нськлх структур .'/ Наукова бабл^отека в сучзсному соц1-окуль турно>лу аспект!; Mr-кнар. наук. кокф., Kh'Ib, IS-15 ковт. 1933 р. - К., 1953. - С. 215-216.
10, Актснекко I.IL Дов!дков! баги автерптетнкх даних i !кформац!йи! бар'ери // Пр!оритетн! нзярями рогвитку б!бл!с-течно! справи 5 Укрэ'1н1: Те?, леи. та поз:дсшень ^!дрег!он. наук.-практ. конф. (24-25 березня 1S93 р.) - Р1вне, 1993. -С. С2.
Антоненко И.П. Авторитетный контроль найменований учреждений и организаций е информационных системах библиографического и археографического типа.
Диссертация на соискание ученой степени кандидата исторических наук по специальности 05.25.03 - библиотековедение и библиографоведение, Центральная научная библиотека им. В.И.Вернадского HAK Украины, Киев, 1994. Основная идея диссертационной работы заключается в создании научны;-; осное использования методов и средств авторитетного контроля наименований учреждений и организаций е информационных системах библиотек и архивов. Установлено, что для преодоления семантического барьера традиционный научно-справочный аппарат необходимо дополнить упорядоченными сведениями об информационной среде эпохи создания исторических источников. Это предоставит возможности опосредованного исследования истории учреждений и организаций путем всестороннего изучения их семиотических образов, т.е. наименований. Результаты работы использованы в ДНЕ HAH Украины при создании авторитетной базы данных наименований учреждений и организаций, имевших отношение к заровдению и развитию украинской книжной культуры.
Irina Antonenko. The authority control of the rimes of the collective bodies in the information systems of the bibliography type,
The dissertation for the competition of the academic degree of candidate of science in speciality N 05.25.03 - library science and bibliography, Vernadsky central scientific library of the National Academy of Science of the Ukraine, 1934.
The basic idea of the dissertation consists in the creation of a rigorous basis for the utilization of the methods and resources of authority control over the narnes of collective todies in the information systems of libraries and archives. It is put. forth that in order to remove semantic barriers of the traditional reference guide it is necessary to supplement them with order data based on the informational environment of the historical sources creation period. This would offer scope for research into the history of the collective bodies according to their semiotic irace exploration, that is their ns^es. The results of the ¡vcrk were used for the creation of the authority data base of the names of the collective bodies in the Vernadsky Central scientific library of the National Academy of Science cf the Ukraine, which had promoted the origin .and development of Ukrainian book culture.
. Ключсе! слова: авторитетней контроль, археографа к, 515л1огра4овнавс-тво, б1бл1отекознавство. дже-релознавство, 1н$ор}лац1йн1 оис-темк, найменування установ та орган!гац1й.
-
Похожие работы
- Отечественные публикации источников по истории внутренней политики России конца XIX - начала XX вв.
- Авторитетные файлы предметных рубрик в условиях автоматизированной каталогизации
- Автоматическое связывание записей библиографических баз данных на основе унифицированных поисковых признаков
- Авторитетные файлы централизованной системы Библиотеки Российской академии наук
- Унификация описания архивной документной информации: отечественный и зарубежный опыт