автореферат диссертации по химической технологии, 05.17.15, диссертация на тему:Получение и исследование свойств металлонаполненных вискозных волокон

кандидата технических наук
Гужва, Николай Сергеевич
город
Киев
год
1995
специальность ВАК РФ
05.17.15
Автореферат по химической технологии на тему «Получение и исследование свойств металлонаполненных вискозных волокон»

Автореферат диссертации по теме "Получение и исследование свойств металлонаполненных вискозных волокон"

л

ДtFSAßl IA ' АКДЦЙ.1IЯ ЛЕГКО í ÍIrCí.ü ^¡JíCFOO ¡ 1 yiTAÍÜil

Un r.'p;>!ia\ руноплсу

ГУЖВА ШКОЛА СЕРГПЮИП

ПДЕРМННЯ ГА ДОСУПДЯЕННЛ СЛАС1J1BÜC1 ЕЙ М'ЕГЛЛОНЛПС'Б! 1Ё1ШХ B!CK03!!HX ПО.ЮГС!! '

C5.1V. 1Б-техиаяог1я xiMiinii« всяокси

ЛВТ01-ИЕРЛТ

liAiybil-r,

' J

дисерта'й i na здоОупл HayKCEoro с i > си иаиг,идп1ч rnv.iiiv»ux ÜJVK

Ли-л.ртац1сю е рукшкс.

['обета Епконана в ДерхавШй аладемИ легко! иромисло-тогл1 Украиш та ¡нстктут] проблем магер^адознагства НАМ У;:-р-1!!!(!.

Наугавнй кер1вш!!с:

глздидат теули чних наук,доцент Ыостаг. Т.О.

Науковий консуль таи г:

член-кереспондент ПАИ Украиш,доктор техн1чних наук,

1'рсч{есср Костсрнов АЛ'.

Сф1ц1йн1 оионенти:

1.Доктор х1Шчних наук.професср Рсманкевич О. В.

'¿. Качдндаг тэхш'чинх науг.,с. н. с. 1рклей В.М.

!!РОЕ1ДНе ГПДПрНСМСТВО:

Наукаво-вирсСничо Шдприемство "Х1мтекстильмаш",ы.Чер-

мп'И;.

Захпот I:)дбудегьсяберезня 1995 р. о 10 годши на ва-с!дш1н1 спец1ач1зоваио1 вчено! раци К 01.17.06 при Держлвн1й академП лелаЯ промисловост1 УкраЧни за' адресом: :-75"011, м. Ю; 1 с, 1.ул. Немировича-Данченко 2.

3 дисортац1сю можга ознайомитися у б1бл1отец! Дерлавно! академп лсгг.с1 праыксловост! УкраЗни за адресов: 2БЕ01!, м.Глив, вул.Немировича-Дакчеяко 2.

Автореферат роз1с.т;ашш лютого 1УЭ5 р.

Вчений секрета?)

С!;оц1ал13овачо1 счено! ради,

кандидат техьччних наук,доцент. СЬстак Т.п.

- 3 -

ЗАГАЛЪНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуалыпсть роботи. Bojioioia - один з иайбъчыл оОипрнлх itiaciB сучасних матер1ал1в,вд знаходлть строке гастосувания в TexHiui.

Особливий imepec уявляють волокнов! материи а тонки;', металевих волокон,що можуть бути викорнстаШ для вяршенн:! сучасних техн!чних проблем,таких, як прещшйна Ф1лмрац1п piдин у високопродуктивних системах,Ф1льтрац1я еисоков'язких агресивних середовшц,игсенсивний капыярний транспорт топло-noci'iB та iH.

За кордоном icnye промислове виробництво тонких металевих волокон та матерiалiв на "ix осжии - ф1рмн "Branswick Corp." (США) та "Bekaert" (Белъг1я).На Укра!иi таке виробництво на сьогодн1 в1дсутнв.Широке застосування металевих волоконних матер1ал1в стримуе дефщнт вих1дно1 сировини -тонких металевих волокон. Безумовна. цннпсть таких мате pi я-л!в викликала необх1дн1сть прискорбно! розробкп економ)ч-но вигiдно 1 технолог!! 'ix одержання.

Одним з техн!чно та економ1чно до'цлыпх метод]в отри-мання тонких металевих волокон може бути формування Bicma-них ниток,наповнених порошками метал!в i ix наступна тсрм1Ч - " ка обробка.

Технолог in одержання таких ниток на промислово^ облай-наин! не розроблена.в л1тератур1 BiflcyTHi в]домост1 грп властивост1 наповнених поропн5ами метал1в EicKormtx росипил тл металонаповнених BicKOBHiix ниток.

У зв'язку з цим уявляються актуапышми росроСка т"чн > лог 11 одержання метаион.чпогнених nicKcirtnttx mt7or...r.,cviH плдстипостей г.их ките« та материал; п на ix о:и- т !

Мета досл!джень: Розробити промислову технолог1ю одер-жання металонапэвнених в!скозних ниток,вивчити 1х властавос-т! та можлнвост! одерлання на 1х основ1 металевих волокнових порошкових матер1ал1в.

Завдання доал1джень:

1.Вивчи,-ч технолог 1чн1 властивост1 в1скозних розчшпв в прксутностх металевого порошку.

2;Вш1ряти реалог1чн! властивост1 в!скозних розчшив в залежност! в!д вм!сту металевого наповнювача та напруги врушения.

3.Розробити технолог!чн1 пркнципи переробки металона-повнено! в1скози в нитки.

4.0бгруитувати технолог 1чн1 параметр« формуваиня мета-лонаповнено! в!скозно! нитки.

5.Вивчити к!нетику терм!чного розкладу г1дратцелюлози к присутност! д!сперсного нжелю.

6.Визначити залекшсть товщини металевих волокон в1д технолог1чних параметров процесу формування та спд.кання.

7.Вивчити властивост1 металевих повст1в та тонковолок -нових проникних матер1ал1в.

в.Обгрунтувати застосування матер1алу з металевих ■ порошкових волокон для фЛльтрацП вхскози.

Наукова новизна досл1джень визначавться такими положениями.

У робот1 проведен! досл!дження процесу формування мета-лонаповнених вхскозних волокон,встановленг законом1рноот1 цього процесу,що дозволило розробити 'технологш одержання

волокон на промисловому обладнащп.

Запропоновано спсхлб приготування■ вгекозного розчи--

ну,наловненого порошком метаду,розроблен! ¡хнструкцП ф!ль-., ер.визначен! склад осаджувально"! ванни та техиологйчн! пара-метри процесу формування.

Впершё проведен! доогпдження реолог!чних властивостей в!скозних розчшив.наповнених м'еталевнм пррошком.

Розроблено спос!б одеряалня г1дратцелюлозних ниток,на-повнених металом,шляхом вводу иеталевого наповнявача в "сиру" нитку в процесц 11" коагуляцп в осадхувалыш"! ваши та методами х1м!чк?; сорбцп.

Вивчен1 особливост1 терм!ч;юго розкладу н!келеналовне-них вяскозних ниток, встановлено катшптичний вплиз д1сперс-исго ншелю на процес' термоскислення г1дратцелмозн.

Встановлено взаемозв'язок м1ж товщинога одерканнх пета-лреих'волокон,складом наловлено! в1скози та технолог!чними параметра).«! процес!в формування та сткання.

Дссл1дкен1 пориста структура та властивсгст! проникних тснксволокнових матер1ал1в,одертаних з металснапсвненг.х в!с-¡юзнкх волокон.

Впэраге встановлена придзтн1сть таких Ш1£р1ал1в до фкчьтрацП в1скозних розчин!в та запрспонован! ф!льтрупч! елементи з токкоезлокнових матер1ал!в.

На захкст виносяться вищевнкладен! положения.

Практична щшпсть та р!веиь резл!зацП.

На тдста1?1 прозедених досл!джень розроблен! техноло-г1чн1 процеси одержання металонаповнених в!скозьих волокон.

На промисловсму сбладнанн! отриман! металокапсвиечп Мскозн! нитки. Розроблен! та введен! на КиТвськсму виробии-чс:.г/ об'вднанн! "Хамволокно" технгчн! умови на в!скозне мс-талспаггоБнг.че вслокнс (ТУ У 6-П5"' 63429.004-95).. Вироблена

досадна пар-пя.

3 металонаповнених в1скозних ниток одерхан1 металевх волокна,з яких виготовле1п основи електрод1в х1М1чних джерел струму,ф1льтрукт елементи фьчьерних комплект1в прядильних мзшин для формування в!скозно1 текстильно! нитки,ф1льтри ме-тачопдр1дних систем для акумуляцП водню.

Апробащя роботи. Результата роботи допов1дались та об-говорювалися на зас1даши Вчено! Ради 1нституту проблем ма-тер1алознавства АН Укра'1 ни "Порист 1 металев1 та композиции! матер1али,матер1алознавство в машинобудуваши" у 1990 р;на сем1нар1 кафедри технологи х1м1чних волокон Санкт-Петер-Оурзького державного университету технолог11 та дизайну у 1994 р;на наукових конферетцях професорсько-виклядацького складу Державно! академП легко 1 промисловост1 Укра! ни у 1989-1994 рр.

Публгкащ 1. За матер!алами дисертацпшо! роботи опублЬ ковано 5 роб1т,отримано 5 авторських св1доцтв.

Особкстий внесок автора в опубл!кованих у сп1вавторств! роботах полагав у творч1й у част 1 в нос,тановц1 дослав, без-иосередньому проведенн1 експеримент1в 1 анал1зу отриманих даних. ВНесок автора е виршальним у вс1х розд!лах дисерта-

ц!1.

Обсяг роботи. Дисертавдя складаетъся 1з вступу, трьох роэдШв,висновк1в та списку цитовано! л1тератури,який включав 107 назв.викладена на 129 стор1нках машинописного тексту з 39 малюиками та 17 таблицами.

3J.HCT РОБОТИ.

^ У ВСТУШ розкрита • невшсладна необх1дн!сть виршення "¡юйлеми ствпрення технологичного пронесу ¿[ормувзння метаю-

наповнених в!скозних ниток та внвченнл 1): вчасгивостен.

В ПЕРШОМУ Г03Д1ЛI дан загальний алалпичнш! • огляд та анал1з попередн1х досл1джень.Як об'екти дослдаення вибрши металев! вслокна,одержан! р1гноман!тними методами (м<?хан1ч-ииш!,ф1з1ко-механ1чними та ф!з!ко-х!м!чними).

Показано,що 1ст?у:оч1 методи е,в основному, лабораторними 1 не дозволяють створити базу для широкого внкористання щтх волокон в одержали! пористнх матер!ал!в.

Як нерспектнвшш розглянуто метод одержаиня металеви.ч волокон з порошйв з ь'икористанням зв'язуючого у вигляд! прядильних розчин1в,гдо еастосовують у Еиробництв! х1м1чнп;: волокон.

Однак в л1тератур1 в!дсутн1 в1домост! про технолог1ч!Ц параметр» процесу формувачня таких волокон,кема даних про !х властивост! та заяежн1сть цих властивос-тей в1д умов форму-вання,природн полимерного зв'язуючог.о,метаду та Зх с,п!вв!д-ношення в металонаповненому волокн!.

ДРУТ'М Р0ВД1Л присвоен результатам доел Жжения процесу формувампя металокаповнених в!скозних ниток.

В основу розробленого процесу одердаппя в!скозних нн-ток, наповнених порошком н!келп,була покладека технолоНя формувашш в1скозних текеттльних ниток.Виб1р ще! технолог!! обумовлен тки,що при одержали! екперкментальних зразк1в вена дозволяе гм1нюватн склад прядильного розницу в достатчьо широтах межах.

.Можлив!сть гд!йсненл та ста'Ллыасть ироцгсу сдержанна й!келеналевнених Б1ско?них нптсгс в свтшМ м1р! визпачапться

якгсчю приготур.ання прядильного розчину.п.о м1стмть перевкя: карбон{лыЬго Шкслп.Ягг ¡пдпгцон'Г' оггогол'К'СТ] •>!<-)'• «о-

но-пзрсикоЕсн сушил металевий порошок спочатку обробляли '¡дким натром.

Для экспериментального визначення необх1дного часу збезпоЫтрюванкя в1скоеи вквчена . клнеткка. змнпованяя клль-кост! гель-чзсток та пузирЩв пов1тря в прядильному розчиш в процес1 збезпоз1?рюБання.Спостер1галось значне структуру-вакня прядильного розчину пюля 4-5 годин збезпов1трювання,а знайдений оптимальней час збезпов1трювання становив 4 годи-ни.Одержана при цьому в1скозно-порошкова сумш м1стила 5-7 гель-час-ток та 1-2 пузирщв пов1тря у пол1 зору тд мшрос-копоы.

Установлено характер ни зр1Лост1 вз.скозного розчину, що м1стить порошок металеюго н!келю,з часом (мал.1а).

Присутн1сть металевого н1келю приводить до зниження стхГжост! прядильного розчину,що проявляеться найбътьп сут-тево через 5-6 годин гпсля введения («талевого наповнювача. Де 'пов'язано в катал1зуючим впливом Ыкелю на х1м1чн1 проце-си,щр проходять при дозр!ваши в1скози.

Спостер1гались аномалП 1 в залежност1 в'язкост1 в1ско-зн,що мхстить порошок н1келю,в1д часу витримування (мал.16). Шдвищення в'язкост! в перки 3 години пов'язане з структуру-ванням прядильного розчину.Пот1м починають переванати проце-си утворення поб1чних сполук та частково! деструкцП макромолекул целюлози.що супроводхуеться зниженням в'язкост) пря-дильно)' суспензГь

Досшджен! реолог1ЧН1 властивост! в1скоз,наловнених порошком н!келю,з концентрац1ею 30-50 мае.% вхд а-целюлози. 0^ржан1 криз! теЧП типов 1 для течи в!скози в доелдаенш •<3даст1 шзкдкостей зеуву. -

Мал.1.К1нетика змпш зр!лост1 (а) та в'язкост1 (б): 1 - вих1дна ,в!скоза; 2 - в1скоза з дэдатком 4 мас.% н1келю (паста); 3 - в!скоза з додаткрм 4 мас.% н1келю (порошок).

Були визначен! ьеличини початково! в'язкос\1 я0 та по-казника аномалП в'язкост1 п' (табл.1).

Таблиця 1

Реологччнг парачетри для в1скоз з р!зним вьистом порси-ковидного ткелю (по в1дношеннга до «-целюлози).

1 I Вм1ст М,,мпс.% 1 1 ' П 1 1 1 | 10,Па-с | 1 1

1 ' о 1 | 0.97+0.01 1 1 I 4.3б±0.14 |

I 30" I 0.96+0.02 | 4.47+0.08 |

I 40 | 0.94+0.02 | 4.42+0.12 |

I 50 ! | 0.92+0.02 1 "1 4.51+0.09 | 1 !

Як ьид!Ю з табл. 1,введения н желта у зигляд! порошку в вивчених концентращ!:,", не впливае псМтно на величину почат-

ново! в' язкост1 Т|0. Цей результат знаходиться у хоросай зго-д1 з р1внянням Ейнштейна для в1дносно5 в'язкост! рогчлну,що м1стить сферичн! частки, ягЛ не взаемодшть з розчиншжом.По-казник аномалП в'язкост1 п виявляе ваконом1рне зниження з1 зростанням концентрацП порошку к же ля в взскозь

Таким чином нитки з шкеленаповнено! гп скози можна фор-мувати в виробничих умовах без докорпшо! а),пни технологи одержання в1скозних ниток.

Запропонована спевдальна конструкц1я фхльер ковпачково-го типу. В;!готовлен1 ф1льери мають б1льшу вх1дну зону в по-р1внянн1 з бортовочними ф1льерами.3б1льшен:ь" поперечного пе-рер1зу вх1дно1 зонн дало можлив1сть стабглгзувати процес вникания вхскозного розчину з додатком порошку нжеля.

Показано,що для одержання ниток мЬимального диаметру необх1дно використовувати фЛльери з диаметром отвору 300-350 мкм.

■ Проведен! д0сл1дження по розрс5ц1 нового способу одер-жання металонаповнених г1дратцелюлозних ниток з уникненням формування з в1скозно-порошкэвих сумшей.

Встановлена мо.глив1Сть введения' металу в "сиру" нктку на стадП коагуляцП в осаджувальн1й ванй.що м!стить сульфат н1келга.К1льк1сть н!колю.¡до може бути введена в нитки в такий спос!б,досягае 10% в!д ыаси сухо'1 нитки.

Досл1джене одерлання металонаповнених ниток методом х1-и1чно1 сорбаци .Для цього викорпстовувались р!зн1.види юпо-обм1нш1х волокон. Була визначена максимальна сорбщйна ак-т;:вн1сть глт1снообм1ш!кх волскэн,що м1стять карбоксилыи групп.Щ волокна одержували шляхом омилення е лужно/у розчн-н! волокон мт1лону В (сопол1мер цслюлсзи та акронитрилу).

- 11 -

Доспгнутий стугйнь наповнетш, равний 8 мас.£,виявився достаипм для зберехення пЧсля термообробки волокнисто! структури матер1алу.Використання бихшшх металснаповнених волокон д1аметром 30-35 мкм дозволило одержати елементар!а металич;и волокна д1ачетром ¿-10 мкм.що мають високу одио-р1дн!сть по довжшп.

В ТРЕТЬОМУ Р03Д1Л1 викладен! основн1 результата досл!д-кення властивостей металоиаповнеиих в1скозних ниток та !'х застосування.

Як вже в1дзначалось Б1пде,екструз1я сукишей пороаМв з нол1мернкм зз'язугачим 1 !х посл1Дуюча термхчна обробка скла-дав основу метод1в одеряашш пороикових. ыетапевих волокон.

3 метою запоб1гання карб1доутвореннн,г1дратцелялозу та продукта П деструкцП вилучають попередньога термсокислю-вальною обробксю на пов1тр1,п1сля чого остаточно айкають

волокно у водн1.

Деструюця в!скозних ниток на псвхтр! в галежност1 В1д вм1сту ншелга була вивчена методом дкнашчного термограви-метр1чного анал!зу. Розраховат к1нетичн! параметри процесу термоогаюлюваньно! деструкцП .Встановлеиа певна самостпгаа катал1тична активШсть дисперсного Шкелто по в1дношенмо до Термоскислення г1дратцелюлози.Запропоновако ыехан1зм терм!ч-ного розкладу г1дратцелюлози в присутност1 часток н1кеяэ,що вШграють роль центров осередк!в окисления.

/ • Очевидно,що для сдержанна тонких волокон з пороков неталу необхвдга застосувати фътьерп з ыалим д1аметрсм стЕор1в обо доататньо стоншувати волокна в процес1 '¡х розкладу та (•.гпкання.Тсму вимусове виксристання ф1льер з пор1вняно велн-гимч дДаметрани отворив ксмпенс- чалося виооким стугпппм стон-

- 12 -

ження волокна п!еля формування.

Встановлен1 анал1тичн! залежност! товщини порошковнх волокон в1д технолоПчних параметр1в процесу 1х одержання, як1 в1дпов1дальн1 за геометричн1 розм1ри волокон.Вибраний критерш технолог1чних ыожливостей одержання тонких метале-вих порошкових волокон - коефщ1ент отвору ф1льери та волокна шсля сШкання.

В1скозн1 нитки,наловнен! металевим порошком,були вико-ристан1 для одержання Еисокопористих матер1ал1в з тонково-локновою структурою металевих поветей.

В процес1 термообробки був досл1джений вплив темпера-турних режим1в на сп1кання поветьВстановлено.що в температурному !нтервал1 800-1200°С процеси видалення вуглецевого залишку та усадки волокон актив1зуються з Шдвищенням темпе-ратури,при цьому дисперсна нхкелева фаза катал!зуе взаемод!ю вуглеця з воднем.завдяки чому при температурах 1000-1200 С вуглецевий залишок видаляеться повн1стю. .

Эапропонован! анал1тичн1 вирази для визначення об'емно! усадки повет! в зв'язку з ¡1 порист1стю.Показано,що максимальна об'емна усадка повст1 в процесс термообробки в1дбува-еться за умов повного видалення зв'язуючого з його волокон та IX увдльненчя до безпористого стану.Таким чином,об'емна

усадка повст1 в процес1 термообробки,що включае повне вида-

« %

лення пол1мерного зв'язуючого та сп1кання дисперсно! метале-воЧ фази в поесть.передусЧм визначаг.ться об'емним' вм1стом г!дратцелшо"и в вюидних волокнах,що П1дтверддуеться експе-риментальними данйми.

Визначено вплив температури спЧкання на межу мпшост! при розтягуванн! н1крлевих исвстей (мал.2).!3ра->ки.х-.- сп!ка-

лися при температурах нижче 1000°С,не мали м1цност1,дос-татньо! для IX випробування. .

Як видно з мал.2,п1двищення температуря сп1кання збЦь-шуе м1щисть повет1,особливо в Интервал! в1д 1100 до 1200°С.

Експериментально доведено, щ,о основним технологччним фактором процесу сп1кання поветей е температура спжання.

сГМПа

Температура,°С Мал.2.3алежн1сть межи мЩност! в1д температури епшання.

3 металево! пот"т1,що мала п1сля термообробки порис-т1сть 92-95%,шляхом пресування та прокатки одержували про-никний тонковолокновий матер1ал (ТВЫ).

Досл1джено вплив основних характеристик структури на властивост1 ТВМ.Наведен! на мал.З залежност1 питомого витра-чання повгтря я в1д перепаду тиску Др мають лШйний характерно в1дпов1дае • закону Дарсь Прямол1н1йний характер за-лежностей св1дчить про лам1нарний характер течи пов1тря через тонковолокновий матер1ал.

Йамагання шдвищити проникнгсть матер1алу за рахунск пхдвищення пористост! нсминуче призводять до знилеиня иого

м1цносп (мал.4).

Вивченя порово! структури 1ВМ термограф1чним методом

показало в!дсутн1сть ультрам1кропор в фальтрах з ТВМ.щр

130 ¡03 ХО Ш Ар, Па 1

I

Мал.4.Бплив пористост1 на меху мЩюст1 при розтягу вант ТВМ, сп1ченого при 1-1100, 2-1200, 3-1250еС.

Мол.З.Залешпсть питомого розходу псвИря через ТВМ бЩ перепаду тиска.Порис-т!сть ТВМ: 1-90,2-80,3-707.. поясняться особливостями ыехая1вку сШкання нИклевих но-

рошкових волокон.

3 ТВМ були вй-отовлен! ф!льтруюч! елементи.що випросу-вались як "предфхльери" ь уюва* пряд!ння Ыскогиих волокон. Критерием «4«ктгаиюст1 *1Атрувдюи прядильного дочшу м»« слуаитн ресурс роботи фы. ер.встгшоглепих слисно - прел-

ф1льсрами (табл.2).

Встановлено,ко сыадна матрица ГБМ мае тдви-ну ;дК • н1сть до гатрчмуваннз г-лей.Застоташя п^сзпоипх ил кем аезкжгс ствогввети фиътгУй'П игу!«-: пт Ф1л1.гр«их

гс!;Т]в пря,пилыи!х гга.^-кн: с-'ттаадыИ ялг, И.-

тг\т:п 1 г 5 г'!"г1 'них прг'л'.'.л' !!','' р ,! ; Г'.-. -•!>' ' "• '

Таблица 2

Ресурс роботи ф1льер при формувашп в1скозного волокна

| Матер1ал фчльтруючого елемента | Ресурс роботи,м!сяц1в |

| ТВМ (порист1сть 70%)

! ТЕМ (пористгсть 80%)

| ТВМ (порист1сть 90%) | Вифон

0.5-1

0.5-1

2.5-3

1-1.5

В И С II О В К И

1. Вперке зд1йснен технологШний процес одержаиня мета-лонаповиених в1асозних ниток на промисловому обладнанн!,длл чого:

-запропонован спос1б прпготузання однородно! в!скоз-но-порошково! су>.п;<11;

- проведен анал1з н!келенаповнених в1скоз та внвче-и ф1зико-х1м1чн1 процеси.що вхдбувают-ься при дозр1ванн! взско-зи;

-внвчен1 реолог1ч;п властивост1 с1скозних розчшпв,наповнених псрошком металу;

-для формування металонаповнених ниток розрсблеш та виготовлен1 ф1льери спещальних конструкций;

-визначен1 склади в1скозно-порошково! сушин ,д1аметри отвор!в ф1льери та технолог1чн1 параметр« процесу для виго-товлення волокон р1зного д1аметру.

2. Рсзроблен! методи введения металу в "сиру" Пдратце-..яолсзну нитку в процес! II коагуляцН в осадаугалыЦб вачн!

та х1м1чною copôuiera.

З.Встановлен катал1тичний вплив дюперсного н1келю на процес термоокислювального розкладу г1дратцелюлози.

4.3апропонован критергй оц1нки технолог1чних мсшшвос-. тей одержання тонких волокон з металевих поропшв на в1скоз-hîh ocuoBi - коеф1ц1ент потоншення волокна.Виведека анай-тична залежн1сть товщини сп1чених порошкових волоко!1 В1д технолог1чних параметр1в npoueciB формування та си1кання.

5.Виявлен1 та вивчен1 особливост1 процесу сп1кання поветей з металонаповнених eîckoshhx волокон.

6. На основ: сформованих металонаповнених Ндратцелюлоз-них ниток одержан! проникнен1 тонковолокнов1 матер1али.Дос-л1дхення структурних параметр1в та mîluioctï цих матерia-iв Шдтвердили можлив1сть ïx використання в промислових масштабах.

7.Вперше розроблеы ,виготовлен1 та випробуван1 в ф1ль-врних комплектах прядильних машин ф1льтруюч! елементи з по-рошкових волокон для ф1льтрацП в1скози,що забезпечують у 3-6 pasiB б!льш тривалий ресурс роботи ф1льерних комплект!в.

Основний зм1ст дисертацП викладено в роботах:

1.Косторнов А.Г..Кириченко 0.В.,Гужва U.C. Термообработка металлонаполненных целлюлозных войлоков и ^ прочностные свойства.-Порошковая металлургия, 1981,/^212,с.28-30.

2.Федорченко И.М..Косторнов А.Г..Кириченко О.В.,Гужва Н.С.Структура ч свойства проницаемых тонковолокновых материалов , полученных из порошков.-Там же,1982,с.42-45.

3.Косторнов А.Г..Кириченко 0.В.,Гулва U.C. Получение тонких волокон из порошков.-Там же. 1983.а®Г..с. 1-6.

- 17 -

4.Кириченко O.B.,Гужва H.С.Свойства высокопористого тонковолокнового материала в условиях фильтрования прядильных растворов.-Там же,1986,л£б,с.75-78.

5.Гужва М.С..Косторнов А.Г.,Шостак T.Ç.Дослгдження тер-м1чного розкладу н!келенаповнених вДскозних нигок.-XiMi4na прошслов1сть Украпш, 1994,/^5-6,с.4L 45.

6.А.С.991753,СССР,Смесь для получения волокна.-А.Г.Косторнов ,О.В.Кириченко,H.С.Гужва,К.И.Гуляй.-1982.

7.А.С.1104750,СССР,Способ получения металлического волокна. -И.M.Федорченко,А.Г. Косторнов, 0.В.Кириченко, U.C. Гужва, 1984.

8.A.C.1151601 СССР.Фильерный комплект для формования химических волокон.-0.В. Кириченко,Н.С.Гужва,К.И.Гуляй.-Опубл. в Б.И. ,1985/^5.

9.A.C.1526309,СССР,Способ получения металлического волокнистого материала. -П. Б. Мих лин, В. Г. Лапшин, Ю. Г. Кряжев, О. В. Ки риченко,А.Г.Косторнсв,Л.С.Гальбрайх,Н.С.Гуз?.ва. -Опубл.в Б.И., 1986 Х°3.

10.А.С.1490817,СНСР,Способ получения металлических волокон .-В.Г.Лапшин,Ю.А.Александров,А.И.Быховский.H.С.Гужва и Др., 1989.

- 18 -Annotation

Gug'iva N.S.Re vtion and research of properties of metal-filled viskose rayon fibres.Technical sciences candidate's thesis in specialisation 05.17.15 - chemical fibers and threads technology.Ukrainian State Light Industry Academy, Kiev,1995.Technological principles of conversion of viscose solutions, filled by metals powders,into threads were worked out; these threads properties and application peculiarities of produced on their base fine-fibrous metal powder materials were studied.Reological properties of viscose solutions, filled by metall powder,were researched. Kinetic features of theremal destruction process of hydrated cellulose in presence of dyspersing metals were determined. It was carried out industrial introduction of filter elements from powder fibres for viscose solutions filtering.

А^нотацзст

Гулсва If.С. Получение и исследование свойств металлона-полненных вискозных волокон. Диссертация на соискание ученой степени кандидата технических наук,рукопись,05.17.15 - технология химических волокон.Государственная академия легкой промышленности Украины,Киев,1995.Разработаны технологические принципы переработки вискозных растворов,наполненных порошками металлов,в нити;изучены свойства этих нитей и особенности применения полученных на их основе тонковолокновых металлических порошковых материалов.Исследовали реологические свойства вискозных растворов.наполненных "металлическим порошком. Установлены кинетические особенности процесса термо-деотрукцшг гидратцеллюлозы в присутствии дисперсных металлов. Осуществлено. промышленное внедрение фильтрующих элементов из порошковых волокон для фильтрашш вискозных растворов.

Ключэв! слога: в1скоза,нетал°вий порошок,наповнгчия,ме-трлрв) толокна.

ntm. до дпуку 20.02.Ç5p. 'ст?-т СС 1/iO. РпчМ

друк. №1. Друк о*сетнкК. Умобк. да. аск. T.l^. í'vcsü. .^v.^-" : -/'.'.■' 0бл1к.-вид. .-р:;. 0,91. Тираг. ПО. '¿т.-,. 377.

Дтльикня оперативно!' ncwïirpaftiï пр* Л-р^др!»:1' *><"••• легко! псомкслЬ>зсот1 j т;г n i 2БГ0ГТ, КиУв-I. , вул. H"wro:'.

Безплатно •