автореферат диссертации по транспорту, 05.22.01, диссертация на тему:Обоснование систем перевозок с использованием терминалов передачи грузовых модулей (на примере международного автомобильного сообщения)

кандидата технических наук
Лебедь, Ирина Георгиевна
город
Киев
год
1998
специальность ВАК РФ
05.22.01
Автореферат по транспорту на тему «Обоснование систем перевозок с использованием терминалов передачи грузовых модулей (на примере международного автомобильного сообщения)»

Автореферат диссертации по теме "Обоснование систем перевозок с использованием терминалов передачи грузовых модулей (на примере международного автомобильного сообщения)"

ОБГРУНТУВАННЯ СИСТЕМ ПЕРЕВЕЗЕНЬ З ВИКОРИСТАННЯМ ТЕРМІНАЛІВ ПЕРЕДАЧІ ВАНТАЖНИХ МОДУЛІВ

(на прикладі міжнародного автомобільного сполучення)

05.22.01.— Транспортні системи

сд

ЛЕБІДЬ Ірина Георгіївна

УДК 656.13.073

АВТОРЕФЕРАТ

дисертації иа здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук

Київ 1998

Робота виконана в Українському транспортному університеті Міністерства освіти України.

Науковий керівник:

Офіційні опоненти:

Провідна установа:

доктор технічних наук, професор ВОРКУТ Анатолій Іванович,

Український транспортний університет, завідуючий кафедрою «Транспортні системи та маркетинг»

доктор технічних наук, професор ВАСИЛЬЄВ Всеволод Вікторович,

Інститут проблем моделювання . в енергетиці національної академії наук України, керівник відділу гібрідних моделюючих та керуючих систем в енергетиці.

кандидат технічних наук, доцент КОВАЛИК Анатолій Георгійович,

ТОВ «Виробнича фірма «Елвід-сервіс»», генеральний директор.

Державний науково-дослідний та проектний інститут автомобільного транспорту, відділ дослідження та вдосконалення автомобільних перевезень, м. Київ.

1998 р. о

/.?

ос?

годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.059.02 при Українському транспортному університеті за адресою: 252010, м. Київ-10, вул. Суворова, 1.

З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Українського транспортного університету за адресою: м. Київ, вул. Кіквідзе, 42.

Автореферат розісланий _ 1998 р.

Вчений секретар спеціалізованої вченої ради

Дзюба О. П.

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актушшік:ш—лшсліджешія. Аналіз інфраструктури систем виробництва і споживання, а також тенденцій їх удосконалення свідчать про гіриоритетність напрямку розвитку магістральних автомобільних перевезень. Частка автомобільного транспорту складає близько 70 % у внутрішніх перевезеннях та біля 50 % в міжнародних за обсягом перевезень у тоннах. Тому від рівня функціонування автотранспортної системи в значній мірі залежить ефективність економіки.

Заслуговує на увагу удосконалення міжнародних перевезень. При загальному спаді обсягів внутрішніх перевезень у 4,0 рази за останні 5 років, обсяги міжнародних перевезень зросли приблизно в 2,5 рази.

В країнах світу прискореними темпами поширюються перевезення з використанням вантажних модулів - вантажних одиниць, які транспортуються автомобілями і не є їх складовою частиною (причепи, напівпричепи, змінні кузови, контейнери, тощо). Основою цих перевезень є термінальна система.

В системі транспорту загального користування України є досвід організації таких систем. Але перебудова соціального устрою в Україні на принципах ринкової економіки викликала руйнацію систем перевезень з використанням вантажних модулів через невідповідність технологічного, інформаційного і правового забезпечення новим умовам.

Транспортні системи доставки з використанням вантажних модулів мають фундаментальну теоретичну основу, що базується на теорії систем з накопиченням, які дозволяють раціонально концентрувати відправки. Разом з цим, питання обгрунтування систем перевезень з використанням терміналів передачі вантажних модулів у міжнародному автомобільному сполученні не знайшли достатнього вирішення. Зокрема, потребують подальших досліджень питання підвищення ефективності перевезень за рахунок раціонального використання транспортних засобів і робочого часу водія.

Тому розробка систем перевезень з використанням терміналів передачі вантажних модулів у міжнародному сполученні є актуальним завданням і потребує наукових методів вирішення.

Мета.і задачі дослідження - підвищення ефективності міжнародних автомобільних перевезень на основі технології, що передбачає використання терміналів передачі вантажних модулів.

Взаємозв'язок основних задач дослідження наведено на рис. 1.

Рис. 1 Взаємозв'язок і зміст основних задач дослідження

з

Наукова гіпотеза полягає в тому, що істотного підвищення ефективності роботи магістрального транспорту можливо досягти шляхом впровадження транспортних систем з використанням терміналів передачі вантажних модулів.

Об'єкт дослідження - організація і процеси магістральних перевезень з використанням терміналів передачі вантажних модулів.

Метоли дослідження. У роботі використані методи теорії транспортних процесів і систем, математичної статистики та окремі положення системного аналізу та моделювання складних систем, а також методи дослідження операцій і імітаційного моделювання.

Н аукеша. повна н а _ п о л я га є в розробці:

системного представлення організації перевезень з використанням терміналів передачі вантажних модулів;

математичних моделей функціонування терміналів передачі в умовах регульованого і нерегульваного процесу перевезень;

моделі термінальної доставки вантажів з використанням вантажних модулів;

методики багатофакторної оптимізанії транспортного процесу магістральних перевезень з використанням вантажних модулів.

На захист. виносяться:

1. Моделі функціонування терміналу передачі в умовах нерегульованого та регульованого процесів перевезень.

2. Методика комплексної оптимізації параметрів системи автомобільних перевезень з використанням терміналів передачі вантажних модулів.

3. Методика удосконалення магістральних перевезень.

Практична цінність. Розроблені математичні моделі, методики,

критерії та програмне забезпечення дозволяють обгрунтовувати раціональні системи доставки з використанням терміналів передачі вантажних модулів.

Реалізація результатів . роботи. Наукові результати роботи отримані в процесі виконання завдань науково-технічних програм: "Цільова комплексна програма розвитку транспортного комплексу України "Транспорт" (1993-2000 p.p.)", "Державна науково-технічна програма "Економія пального та раціональне використання паливно-мастильних матеріалів" (1992 - 1995р.р.)", "Галузева програма "Енергозбереження" (1993-1998 p.p.)".

Результати досліджень були використані при виконанні науково -дослідних ' робіт в Українському транспортному університеті на

замовлення Міністерства транспорту України за темами: "Розробити та впровадити систему автомобільних міжміських перевезень вантажів у контейнерах та дрібними відправками в змішаних авіаційно-автомобільному, залізнично-автомобільному та водно-автомобільному сполученнях" (1988 p.- 1989 p.), "Удосконалення технології та організації транспортно-експедиційного обслуговування при доставці вантажів у міжнародному та міжміському сполученнях" (1991 p.), "Разробити моделі та методи оптимізації транспортних процесів і параметрів технічних засобів у системах транспортно-експедиційного обслуговування України" (1994 p.), "Розробити концепцію міжнародних автомобільних перевезень вантажів" (1995 p.), "Розробка і обгрунтування методів державного управління розвитком термінальних і інтермодальних систем доставки вантажів з експедиційним обслуговуванням у міжнародному і міжміському сполученнях" (1996 p.).

Апробація роботи. У процесі виконання досліджень основні положення і результати роботи доповідались автором, були обговорені і схвалені на щорічних наукових конференціях професорсько-викладацького складу Українського транспортного університету в 19901997 p.p., на міжнародній науково-технічній конференції "Проблеми транспорту та шляхи їх вирішення" в 1994 р. (Український транспортний університет).

Публікації. Основні положення і результати дисертації опубліковані в 7 роботах (у тому числі 4 статті, 1 керівний документ, 2 депонованих рукописа) загальним обсягом 5,68 др. арк.

Структура та обсяг роботи. Дисертація викладена, на 147 сторінках тексту, в тому числі 22 сторінок додатків, 6 таблиць, ЗО рисунків, складається з вступу, 4 розділів, висновків, списку літератури з 119 найменувань і додатків.

ЗМІСТ РОБОТИ

У вступі обгрунтована актуальність теми, визначена мета і задачі дисертаційної роботи, стисло викладено її основний зміст.

Перттіий рогшіл присвячено стану питання і аналізу функціонування системи магістральних перевезень. Розглянуто сучасний стан міжнародних перевезень і перспективи їх розвитку, методи і методики удосконалення магістральних перевезень. Із задач, що вирішуються в системі, виділені питання визначення оцінки ефективності роботи транспорту, удосконалення організації перевезень.

Виконаний системний аналіз дозволив визначити проблеми функціонування системи, вибрати об'єкти удосконалення, розглянути критерії ефективності.

Значну допомогу у визначенні вихідних позицій автору надали наукові праці Афанасьєва Л.Л., Беляєва В.М., Воркута А.І., Міротіна Л.Б., Смехова А.А., Цвєтова Ю.М. та інших вчених.

Основні питання, які розглядались у наукових роботах, можливо класифікувати за напрямками: загальні питання теорії транспортних процесів і систем; експлуатаційні властивості транспортних засобів; взаємодія видів транспорту і транспортно-експедиційна діяльність; формування логістичних систем.

У результаті дослідження встановлено, що для підвищення ефективності магістральних перевезень необхідне, в першу чергу, впровадження системи доставки з використанням терміналу передачі вантажних модулів. Показано, що наукові методи, в тому числі розроблені закордонними дослідниками, не в повній мірі враховують всю різноманітність факторів, які визначають ефективну організацію і функціонування термінальних систем у ринкових умовах. Встановлено, що удосконалення магістральних перевезень є актуальною та складною задачею, що потребує додаткових досліджень, які дозволяють отримати методи кількісного та якісного обгрунтування дій управління. Крім того, потрібно враховувати відсутність загальноприйнятої системи критеріїв оцінки вантажних перевезень, систематизованих даних про операції, які пов'язані з виконанням митних і прикордонних формальностей.

Друшй___ розділ присвячено теоретичній розробці способів підвищення ефективності магістральних перевезень з використанням терміналів передачі вантажних модулів. Вибрано і обгрунтовано критерії оцінки і удосконалення роботи транспрту. Досліджені такі характеристики транспортних потоків, як тривалість операцій по підготовні до перевезень, швидкість руху в різні періоди доби, витрати часу при перетині кордонів, стаціонарність потоків у часі і за обсягами перевезень, тривалість оборотного рейсу. Доведена можливість представлення транспортних потоків, як стаціонарних пуасонівських потоків подій.

Досліджені методи організації доставки вантажних модулів в автомобільному сполученні. Виконано порівняльний аналіз відомих методів організації руху:

- естафетний метод із зміною водіїв через 4 години;

- естафетний метод із зміною водіїв через 8 годин;

- наскрізний метод з двома водіями і наявністю спального місця в автомобілі;

- наскрізний метод з одним водієм;

- метод тягових пліч із зміною тягача через 4 години;

- метод тягових пліч із зміною тягача через 8 годин.

Встановлено, що при разових рейсах коливання витрат на

перевезення із використанням різних методів організації руху не перевищує в загальному випадку ± 10 %. Із збільшенням обсягів перевезень і з можливістю організації щоденних відправлень коливання витрат досягає ±20 %. При цьому, ефективність методів організації руху, які не можуть бути реалізовані без термінальної системи, зростає на 30 %. Це пояснюється тим, що зростання інтенсивності

транспортного потоку сприяє більш повному використанню фонду робочого часу водія і підвищенню терміну використання автомобіля на протязі доби. З підвищенням середньодобового пробігу рухомого складу зменшується термін амортизації і за рахунок підвищення швидкості обігу коштів підвищується економічна ефективність організації транспортного процесу.

На основі системного аналізу встановлено, що модель транспортного процесу повинна включати моделі транспортних потоків, окремих операцій і систем доставки вантажів. Дослідженням системи перевезень з використанням терміналу передачі вантажних модулів встановлено, що різноманітні варіанти організації термінальної системи доставки вантажів і її окремі елементи можливо звести до розгляду моделі двох тягових ділянок із спільним центром - точкою дотику. Розроблена модель термінальної системи доставки з використанням терміналів передачі вантажних модулів, яка враховує витрати на експлуатацію і стоянку транспортних засобів, а також капітальні вкладення з урахуванням роботи за різними тяговими ділянками.

функціонування терміналу передачі в умовах регульованого (прибуття автомобілів на термінал заздалегідь розробленому графіку) і нерегульованого (робота автомобілів за безграфіковою технологією) процесу перевезень.

Раціональні форми перевезень і організації передачі пов’язані з використанням вантажних модулів (причепів, напівпричепів, контейнерів, змінних кузовів). При цьому багато елементів транспортних систем можуть бути представлені у вигляді двох тягових ділянок, об'єднаних одним терміналом передачі. За кожною з ділянок

здійснено математичне моделювання

закріплена визначена кількість автомобілів і відоме математичне очікування тривалості обороту автомобіля. Елементом транспортної системи, що розглядається, е постійна кількість вантажних модулів, які доставляються наскрізно від місця завантаження до місця розвантаження із зміною автомобіля на терміналі передачі.

Технологія перевезень у вантажних модулях включає доставку вантажного модуля на термінал, здачу його для продовження перевезень і отримання іншого, який прибув з сумісної тягової ділянки для подальшого транспортування (рис. 2).

Ділянка А

1

У і,

д

іҐІ*

Вузол передачі

ш%т ітежі.

і.і Ід ^ -і іі^ А

Ділянка В і_________

V її її

Рис.2 Схема функціонування терміналу

- автопоїзд (АП);

СЗ - автомобіль-тягач (АТ);

ЕШШІ - вантажний модуль (ВМ).

При такій організації перевезень можливі ситуації накопичення на терміналі або автомобілів однієї і тягових ділянок, що очікують надходження вантажних модулів, або вантажних модулів, які очікують автомобілі одного з напрямкіз.

Для вирішення задач визначення можливих черг, оптимальної кількості вантажних модулів, планування перевезень, площі терміналу, тощо, необхідне вивчення процесу функціонування терміналу, який можливо виконати на математичній моделі.

Зважаючи, що вартість експлуатації вантажних модулів у декілька разів нижча за вартість експлуатації рухомого складу, то для забезпечення безперебійної роботи автомобілів доцільно створити надлишок вантажних модулів.

З урахуванням того, що процес функціонування

терміналу може бути представлений у вигляді замкненої системи масового обслуговування. Її стани (5а Д що представлені на

рис.З, визначаються загальною кількістю вантажних модулів (т) та інтенсивністю потоків автомобілів прямого (к) і зворотнього (|і) напрямків при їх загальній кількості, відповідно па і пь.

Рис. З Граф системи масового обслуговування

Матеріальний зміст станів системи наступний:

50 - кількість ВМ, які очікують відправлення за напрямками:

А-[т-па),В-0; кількість АТ, які працюють за напрямками: А-па,В-0.

■!>! - кількість ВМ, які очікують відправлення за напрямками:

А-(т^па— і),В-0; кількість АТ, які працюють за напрямками: А-^В-1.

- кількість ВМ, які очікують відправлення за напрямками:

А-(т-/^ —/£,),5—0; кількість АТ, які працюють за напрямками:

- кількість ВМ, які очікують відправлення за напрямками:

А-0,В-{т-па -/$,) кількість АТ, які працюють за напрямками: А-Па, В-щ,.

- кількість ВМ, які очікують відправлення за напрямками:

А-0Д-{т-ц); кількість АТ, які працюють за напрямками: А-ОД-іу.

£

Процес переходу системи із стану в стан визначається наступними інтенсивностями

[и,Д, 0 <к<т-п1 ^ |(/п+1-А:)Я, т-пі<к<т ^

[к/.7, 0<к<п2

(2)

[п2и, п2 < к < т Де ^ 'Н 0?

Імовірність знаходження системи в кожному стані визначиться співвідношеннями

За допомогою системи рівнянь (3) розраховується кількість автомобілів у русі, кількість вантажних модулів, що простоюють, довжини черг автомобілів і вантажних модулів та імовірності їх настання, термін доставки вантажів та час простою транспортних засобів.

Дослідження на моделі дозволили встановити загальні закономірності, які притаманні роботі терміналу передачі.

Досягнення певних значень експлуатаційних показників на одній з тягових ділянок можливе за рахунок зміни кількості автомобілів, закріплених за цією або іншою ділянкою, або шляхом зміни кількості вантажних. модулів. Тому вибір найліпшого варіанту передбачає необхідність вирішення оптимізаційної задачі.

Збільшення обсягів перевезень беде до зменшення часу простою і кількості транспортних засобів, які очікують відправлення в рейс. Зростання часу обороту не впливає на кількість автомобілів, які

(3)

простоюють на терміналі, а тільки викликає пропорційну зміну часу очікування.

Збільшення кількості вантажних модулів веде до зменшення часу простою автомобілів і збільшення терміну доставки вантажу. Якщо оцінка вартості простою вантажного модуля в 3-5 разів нижча за вартість простою автомобіля, що характерно для більшості практичних умов, то кількість напівпричепів повинна перевищувати загальну кількість автомобілів в 1,3-1,5 рази, що забезпечить найменші витрати.

При різній тривалості обороту автопоїздів за тяговими ділянками найменша кількість автомобілів, які простоюють, буде спостерігатись на ділянці з меншою тривалістю обороту.

Можливості вивчення функціонування терміналу передачі за допомогою аналітичної моделі обмежені вихідними посилками її створення. При зміні закону вхідних потоків, її використання веде до отримання неадекватних результатів з реальними умовами. Тому дня визначення поведінки системи в узагальнених умовах функціонування була розроблена модель з використанням методу статистичних випробувань.

Розроблена модель має блокову струкгуру (рис. 4). Така структура забезпечує значну’ гнучкість та можливість постійного удосконалення і розширення без переробки моделі в цілому. Кожний прямокутник на схемі являє собою блок, що визначає при моделюванні окрему групу операцій, виконання яких дозволяє отримати очікуваний результат. Передача управління між блоками показана срілками.

Виконані на моделі розрахунки з одного боку підтвердили результати, отримані за допомогою аналітичної моделі, а з другого надали можливість проаналізувати роботу системи при різному рівні регулювання системи. Розрахунки надали можливість оцінити вплив рівня керованості системи на кількість транспортних засобів.

У четвертому розпіпі розглянуті методологічні основи удосконалення магістральних перевезень, запропонована методика удосконалення перевезень, розроблена модель оптимізації системи доставки вантажів з використанням терміналу передачі і розглянута її техніко-економічна ефективність впровадження в Українсько-Швейцарському спільному підприємстві "Інтерпродаито". Для розробки пропозицій щодо перспективного впровадження заходів удосконаленнятранспортного процесу запропонована методика, яка представлена в таблиці.

18

Рис. 4 Принципова блок-схема імітаційної моделі:

1 - початок; 2 - уведення вхідних даних (кількість АТ і ВМ за ділянками і термін моделювання); 3 - визначення операційних параметрів па, пь,к, ц; 4

- генерування тривалості інтервалів між.послідовним прибуттям автомобілів ТА, ТВ; 5 - перевірка умови ТА<ТВ; 6, 7 - визначення проміжного часу настання чергової події х —ТА, ТВ=ТВ-т або т =ТВ, ТА=ТА-т; 8 - розрахунок поточного часу Т=Т+т; 9 - перевірка на вичерпаність терміну моделювання Т<ТМ; 10 - визначення проміжного часу настання чергових подій т=ТА; 11, 18 - перевірка наявності черги ВМ відповідно ІЛ>0 та Ь2>0; 12, 19 -розрахунок величини черга за ділянками "А" - Ь1=И-1, "В" - Ь2=Ь2-1; 13, 20

- перевірка на наявність АП, готових до транспортування за ділянками: "В" -М2=0, "А" - М 1=0; 14, 21 - визначення черга ВМ на ділянці "В" - Ь2=Ь2+1, "А" - Ь1=ІЛ+1; 15, 22 - розрахунок кількості АТ в роботі і простої на ділянці "В" - Ь=Ь+1; М2=М2-1, а=а+1; М1=М1-1; 16, 23 - перевірка на наявність ВМ, відповідно ІЛ=0 та 1.2=0; 17,24 - розрахунок кількості АТ, які працюють і знаходяться в черзі на ділянках “А” - а=а-1, МІ = М1+1; "В" - Ь=Ь-1; М2=М2+1; 25, 26 - розрахунок і друк математичного очікування та імовірностей розподілу вихідних параметрів; 27 - кінець.

Основні положення комплексної методики розробки заходів по удосконаленню магістральних перевезень

Етап Перелік задач Методики, що використовуються

Аналіз системи доставки вантажів 1. Аналіз попиту на перевезення 2. Аналіз ринку транспортних послуг 3. Аналіз системи забезпечення перевезень 1. Аналіз статистичної звітності 2. Опитування клієнтів 3. Експертні оцінки перевізників 1. Аналіз номенклатури послуг 2. Оцінка рівня наданих послуг 3. Аналіз собівартості перевезень 4. Аналіз технічного, технологічного, фінансового, правового забезпечення

Прогнозування вантажопотоків 1. Складання прогнозу обсягів перевезень і можливостей транспортної системи з урахуванням номенклатури вантажів 1. Регресивний аналіз 2. Експертні оцінки

Аналіз вантажопотоків 1. Визначення характеристик вантажопотоків 1. Статистичні дослідження

Дослідження транспортного процесу 1. Вибір методів організації доставки вантажів і визна чення експлуатаційних показників 1. Моделювання транспортного процесу

Оптимізація системи доставки вантажів 1. Визначення складу транспортних засобів І. Направлений перегляд можливих варіантів організації перевезень

Оцінка ефективності доставки вантажів 1. Визначення економічного ефекту' 1. Економічний аналіз

Впровадження заходів 1. Узгодження заходів, що пропонуються державними установами і учасниками процесу доставки вантажів 2. Організація дослідного впровадження 3. Аналіз результатів 4. Прийняття рішень про подальше впровадження

Регламентовані всі етапи методики, за виключенням оппшізації транспортної системи. Для вирішення цієї задачі в роботі обгрунтовано використання методу покоординатного спуску Гауса-Зейделя, як основи оптимізаційного алгоритму. Модель функціонування терміналу (регульований або нерегульований процес), яка при цьому використовується, визначається конкретними умовами перевезень.

Застосування запропонованої методики при вирішенні задачі обгрунтування заміни наскрізного автомобільного сполучення термінальною технологією перевезень з використанням вантажних модулів вказало на можливість зменшення річних експлуатаційних витрат на 21,1 % та капітальних - на 55,1 % за рахунок використання технічних засобів, що відповідають умовам перевезень за тяговими ділянками.

ВИСНОВКИ

1. Аналіз сучасного стану організації магістральних перевезень автомобільним транспортом дозволив визначити, як один з основних напрямків вирішення проблеми підвищення їх ефективності, застосування термінальних систем доставки з використанням вантажннх модулів.

2. Запропонований спосіб представлення системи доставки вантажів з використанням терміналів передачі ватажних модулів та її окремих елементів, як моделі з двома тяговими ділянками із спільним центром, надає можливість комплексного аналізу різноманітних варіантів організації перевезень.

3. Дослідженнями за вартісними крілеріями встановлено, що на ефективність систем перевезень з використанням терміналів передачі вантажних модулів суттєво впливають прийняті методи організації руху. Розгляд різних методів доставки вантажів дозволив визначити сферу їх застосування в залежності від інтенсивності вантажопотоку. Так собівартість перевезень при наскрізному методі доставки вантажів на відстань 1700 км з одноразовими відправленнями на протязі тижня менша, ніж при використанні методу тягових пліч, на 10 %. При щоденному відправленні вантажів більш ефективне застосування методу тягових пліч, собівартість перевезень при цьому менша приблизно на 20 %.

4. Розроблені аналітичні і імітаційні моделі функціонування терміналу передачі та проведені експерименти надали можливість

виявити закономірності вантажопотоків і характеристики використання транспортних засобів, встановити залежність між; абсолютною кількістю і співвідношенням транспортних засобів та оцінками витрат часу на виконання окремих операцій. Застосування розробленої методики оптимізації дозволяє вибрати параметри термінальної системи доставки, які визначають організацію процесів перевезень у часі.

Зміна загальної кількості автомобілів на 1 % в умовах роботи підприємства "Інтерпродавто” викликає зміну витрат на 0,5-0,6 %, а кількості напівпричевпів - на 0,05-0,15 %.

5. Вровадження запропонованої методики обгрунтування транспортних систем і покладених в їх основу математичних моделей дозволяє забезпечити в системі "Інтерпродавто" зменшення річних експлуатаційних витрат на 21,1 % та капітальних вкладень - на 55,1 %, з урахуванням використання технічних засобів, які відповідають умовам перевезень за тяговими ділянками.

6. Напрямком подальших досліджень може бути розробка методів координації постачання і перевезення, що забезпечують зменшення рівня невизначеності системи.

Основні положення дисертації опубліковані в наступних роботах:

1. Воркут А.І., Коцюк О.Я., Лебідь І.Г. Моделювання параметрів функціонування перевантажувального терміналу // Проектування, виробництво та експлуатація автотранспортних засобів і поїздів. Праці західного наукового центру. - Львів: Транспортна академія України, Мінмашпром України, асоціація "Автобус". - 1997. - с. 20 - 21.

2. Воркут А.І., Коцюк О.Я., Лебідь І.Г. Вантажний термінал як система масового обслуговування // Системні методи керування, технологія та організація виробництва, ремонту і експлуатації автомобілів. Збірник наукових праць. - Київ, УТУ, ТАУ, 1997. -с.11 - 14.

3. Лебідь І.Г. Удосконалення системи доставки вантажів в міжнародному сполученні // Системні методи керування, технологія та організація виробництва, ремонту і експлуатації автомобілів. Збірник наукових праць. - Київ, УТУ, ТАУ, 1997. - сЛ 5 - 16.

4. Лебідь І.Г. Визначення кількості терміналів. - Вісник ТАУ, УТУ, N2 1, 1997. - С. 101-102.

5. РД "Технологический процесе комплексно» организации контейнерной доставки грузов в межобластном и внутрпобластном

сообщениях" разработан в соответствии с республиканской научнотехнической программой: PH.54.05.02. "Разработать и внедрить

комплекс прогрессивных технологических процессов и эффективной системы управления грузовыми перевозками в республике" / Исп. Калинин А,Г., Воркут А.И., Макаров А.И., Тышик М.Д., Лебедь И.Г., Гадарь А.А. и др. - К., 1989. - 37 с.

6. Определение структуры парка АТС с помощью ЭВМ / Воркут А.И., Шарай С.М., Лебедь И.Г.; Киев.автом.дор.ин-т. - Киев, 1993. - 20 с. - Рус. - Деп. в ГНТБ Украины 18.11.93, N2302 - Ук93

7. Использование ЭВМ при обеспечении согласования работы транспортных и погрузо-разгрузочных средств / Воркут А. И., Шарай С.М., Лебедь И.Г.; Укр.трансп.ун-т. - Киев, 1996. - 20 с. - Рус. -Деп. в ГНТБ Украины 04.11.96, N2173 - Ук9б

Лебідь І.Г. Обгрунтування систем перевезень з використанням терміналів .передачі вантажних модулів (на прикладі міжнародного автомобільного сполучення). - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.22.01 - транспортні системи. - Український транспортний університет, Київ, 1998.

Дисертаційна робота містить в собі обгрунтування критеріїв оцінки ефективності заходів з організації перевезень, статистичні дослідження параметрів транспортних процесів, математичні моделі функціонування терміналу передачі при різних рівнях управління, методику удосконалення магістральних перевезень.

Впровадження розробленої методики дозволяє визначити оптимальні параметри термінальної системи з використанням вантажних модулів, зниження витрат часу на доставку вантажу та витрат транспортних підприємств.

Ключові слова: термінальна система, термінал передачі, вантажні модулі, транспортний процес.

Лебедь И.Г. Обоснование систем перевозок с использованием терминалов передачи грузовых модулей (на примере международного автомобильного сообщения). - Рукопись. '

Диссертация на соискание ученой степени кандидита технических наук по специальности: 05.22.01 - транспортные системы. - Украинский транспортный университет, Киев, 1998.

Диссертационная работа содержит обоснование критериев оценки эффективности мероприятий по организации перевозок, статистические исследования параметров транспортных процесов, математические модели функционирования терминала передачи при разных уровнях управления, методику совершенствования магистральных перевозок.

Внедрение разработанной методики позволяет определить оптимальные параметры терминальной системы с использованием грузовых модулей, снижение затрат времени на доставку грузов и затрат транспортных предприятий.

Ключевые слова: терминальная система, терминал передачи, грузовые модули, транспортный процесс.

Lebed I.G. The justification of transportation systems for the use of transfer terminals for freight modules (with the international transportation used as example), - Manuscript.

Thesis for a Ph.D. by speciality 05.22.01 - transportation systems. -Ukrainian Transportation University, Kiev, 1998.

The dissertation includes: justification of criteria for the accesment of transportation activities effectiveness; research of statistical patameters of transportation process; mathematical models describing the performance of terminals'reload platform at different levels of control; proposed methods of improving the arterial transportation.

Implementation of the proposed methods allows to define optimal parameters of a terminal system with the use of freight modules, reduce the time for cargo delivery and reduce transportation enterprises’ expenses.

Key words: terminal system, freight modules, transportation processes, transfer terminal.

Піди, до друку сг <,і* Формат бОхРО'Лс-

Папір друк. № і- . Спосіб друку офсетний. Умови, друк. арк. і,О • Умови, фарбо-ві’дб. /.С- . Обл.-вид. арк. .

Тираж і'оо • Зам. Ла .?*»#' .

Фірма «ВЇІІОЛ»

2.72151, Київ, пул. Волинська, 150.