автореферат диссертации по геодезии, 05.24.03, диссертация на тему:Картографирование регионального народнохозяйственного комплекса (на примере Ивано-Франковской области)

кандидата географических наук
Ровенчак, Иван Ильич
город
Киев
год
1993
специальность ВАК РФ
05.24.03
Автореферат по геодезии на тему «Картографирование регионального народнохозяйственного комплекса (на примере Ивано-Франковской области)»

Автореферат диссертации по теме "Картографирование регионального народнохозяйственного комплекса (на примере Ивано-Франковской области)"

со

ЛКЛДГМІЯ НАУК УКРАЇНИ ІНСТИТУТ ГЕОГРАФІЇ

ОД

1 П !' V

Уи| На правах рукопису

РОВЕНЧЛК Іван Ілліч

КАРТОГРАФУВАННЯ РЕГІОНАЛЬНОГО НАРОДНОГОСПОДАРСЬКОГО КОМПЛЕКСУ (на прикладі Івано-Франківської області)

05.24.03 — картографія

11.00.02 — економічна і соціальна географія

А в т о р е ф е р а т

дисертації на здобуття вченого ступеня кандидата географічних наук

КИЇВ — 199 Я

ДиеертвпівЕ е рукопис

Робота виконана у Інституті географії АН України та Львівському університеті ім. І.Франка

Наукові керівники - доктор географічних наук, член-кореепондент АН України Руденко Леонід Григорович

доктор географічних наук, професор Шаблій Олег Іванович

Офіційні опоненти - доктор географічних наук, професор Жупанський Ярослав Іванович

кандидат географічних наук, доцент Олійник Ярослав Богданович

Провідна організація - Харківський університет, м. ХаркІЕ

Захист відвудеться "/£" жовтня 1993 р. о ¡ЦоС годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д.016.02.03 при Інституті географії АН України за адресою: 252003, м. Київ - З, вул. Володимиреька, 44

З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту географії АН України

Автореферат розісланий вересня 1993 р.

Вчений секретар „

спеціалізованої вченої■ради, ¡}

кандидат географічних наук ' В.П.Нагірна

І. ЗАГАЛЬНА ХАРЛКГЕШСТт І СТРУКТУРА РОВДІИ

Актуальність теми. Питання вдосконалення територіальни-го управління суспіль~твом у зв"язку з застосуванням нових підходів в соціпьно-економічному планув^чні і. прогнозуванні /впровадження т.з. індикативного планування/, проблеми більш ефективного, але екологічно додільної о використання регіонального прирсднорисурсного і суспільного /трудоресурсного, со-ціапьного, інтелектуального/ потенціалу в умонпх переходу країни до ринкових відносин в на даний час надзвичайно актуальними. Важливим засобом вирішення цих питань, особливо в області- геоінформаційного забезпечення є регіональні комг екс-ні господарські атласи, зокрема атласи обласних регіонів.

Аналіз таких творів дає можливість поєднати різноманітну якісну і кількісну просторову інформацію. Необхідність такого ввду робіт в сучасних умовах диктується пошуками оптимальної структури адміністративно-територіального „строю України. Як відомо, у зв"язку з розробкою нової Конегитуції висуваються різні .проекти: унітарного, унітарно-децентралізованого, федеративного адміністративно-територіального устрою і^іаїни. Більшість із них не спирається на серйозний науковий аналіз існуючого адміністративно-територіального устрою, зокрема ш доцільність і "стійкість" його найвищої просторово організованої адміністративної одиниці - області. Важливе значення має такси посилення і переорієнтація ролі місцевих органів влади в управлінні соціально-економічним розвитком території, розвиток різноманітних форм т :гіональнсго самоуправління, утвердженням приорітету територіального управлгчни.

В період становлення незалежності українсько- держави актуальність даного віщу досліджень особливо зростає, так як вени дають цілісну'і взаємопов'язану просторову інформацію про регіон найвищого ієрархічного адміністративного рівня в системі іншій різногюрндксЕкх регіоі.ів.

До цього «асу в Україні на було проведено атласного картографування обласних господарських комплексів науково-довгд-нсього типу. Тоцу методика складання даних, атласів мссе бути застосована для розробки подібних творів по інших областях /ро-гіонах/ країни. .

іб"ект дослідження. Об"сктом дослідження аиотуцає госпо-

- г -

дпоський комплекс Іваїю-ііранкірської області, її природні яловії і ресурси, населення. Гсспот ірський комтекс області являє собою іїг'нкці ональну ланку в системі народногосподарського комплексу України і суспільно-територіального комплекбу Іпанбїранкіашини. .

Предмет дослідження. предметом дослідження в наукопо-методиині підведи і способи картографування господарського комтексу Івано-Франківської області як системи структуризо-раних міжгалузевих територіальних комплексів у їх взаємозв'язках і вздсмозалежностж & природними умовами і ресурсами, •’вселенням і розселенням території.

Мета і завдання дослідження. Мета дослідження полягає в поглибленні обгрунтування теоретичних і науково-методичних основ комплексного середньсмасштабногс науково-довідкового йтласного картографування господарсі в |«гі он і із обласного типу, призначеного для його дослідження і вдосконалення управлінні їх розвитком. Вона включає також в себе визначення мсяшив остей гоопросторового аналізу^регіонального господарського комплексу власного ти ¡ту і його застосування з тактиці територіального управління і планування.

биходши із мети дослідження в роботі вирішувались такі завдання:

визначення змісту нашого розуміння обласного господарської о комплексу на основі аналізу ргзноманітних підходів до цієї проблеми;

до ¡іджошія структурігації регіонального господарського Комплексу обласного типу і сіормуливання нашої інтерпретації Ці з* структури;

аналіз різноякісних видів моделювання господарських систем 4 пизна екня МІ1--ІЯ картографічного моделювання серед цих Вадів;

иоомуліиаання принципів атг 'сгого картогосі^вання обласного господа; с; кого комплексу;

рсікрнття методології і методики картографічного відебра-ження передуі.;ос розпитку госгодврства області, Кого компоптт-го-галузягн " структури і території льної організації;-

зпяна іення оооо'лииостеі! геспростсровогс аналізу і сб’ї^стеіі Я£<стссу;'йЬ!Ш •'£.зу/ьїг,.т;в агчаеі.^го картограмі чногс модели»сіш-ци о дсся>ч*-ьн/х рег.і !-н:і!члш:< комплексі і.1 обпасного рангу.

Методологія і методи дослідження. Матодолсгі иною основно даної дисертаційної роботи с снс"-'Змнс-отруитурниЯ і кочплекг— ний підходи, теорія суспільного поділу і інтеграції праці, концепції картознавства /картографічного методу пізнання/, системного картографування, міжі'алуз"вого територіального комплексування. Гід час написання роботи автором використовувались положення відших економі ко-географіз і еконс .і ко-картографі в ~ Е.Б.Алаава, М.М.Варанського, О.М.Берлянта, Д.Т.Ващенка, 1,0.Горленко, Я.І .Жупанськог J, А.П.ооловського, І .калмицького,

0.0.Лютого, А.Л.Недоьзаа, І,і.і.1.Паламарчука, А. 1. Преображенского, Л.Г.Руденка, К.и.Саліщева, О.Г.Топчізва, О.І.Шаблія, Б.Г.Іі^цьксго та ін.

В дисертації використані різноманітні, крім кирїч.’рафгч-ііого, методи досліджені - статистичний, порівняльний, матема-тшний, системного аналізу, істориший та ін.

Використані матеріали. Під час роботи аатора над створенням рукописного варіанту атласу господарського комплексу Івано-Франківської області і при і,злипанні тексту дисертації ьикорис-товувались такі матеріали: а/ статистичні, зібрані в обласному управлінні статистики Івано-£ранківщига в обласні,, плановій комісії, в обласшжу управлінні сільського госпцдарстаа, в сб"еднанні "Прикарпатліс", в іншк- організаціях обласного масштабу, безпосередньо в різноманітних установах і на підприємствах; б/ картогрсфічні, зокрема еередньомасштабний руі;о”існий "Атлас хозяйстаеиного комплекса Йвано-йранковской обпасти", "Атлас Ізано-йранкі вськсї області" /1990 р./ та ін.; в/ ьиукс-ві цублікації і матеріали періодичного друку, фоццоді та ін.

Наукова новизна дослідження, вперше в сучасній соціально-економічній географії та картографії розкрито м трдонопічні : науково-методичні основи картографування господарства регіонів обласного типу нк системи міжгалузевих територ. альних ксмллек-сів, одночасно з v: структуризнціею;

виділено Цілісну СЙ'ТЄМ" принципів СОМШІОКСИОГО й'ГЛасІіОГО картографування господарства області, які схоплюють всі сторони його існування і г, теоретиіго-юнцептуз.іьною основою створоннн картографічних творів даного типу;

розвинуті уішяенчи про момилсстг застое^/заннн для карто-гі а ;у»гиил пона’піика зайнятості з метою приведении олємєнтіь»

господарського комплексу області /міжгалузевих територіальних комплексів/ до єдиного базисного ’;гвня і їх порівнювапьності;

ч методично^ плані розіфито особливості формування ' структури атласу* вибору сюжеті б карт і структуризаці ї їх-ле-гецд, розробки "наскрізної" системи умовних знаків і пояснюючих підписів до них, конструювання компоновки картографічних основ, обгрунтування системи масштабів картографічних основ.

Практичне значення і реалізація результатів дослідження. Практичне значення методологічних і науково-методичних основ картографування господарства регіонів в цілоцу та геопросто-рової інформації картографічних моделей атласу господарського комплексу Івано-їранківської області зокрема особливо цінне і важливе, так як сам об'єкт дослідження е унікальним і в той же час типовим серед адміністративно-територіальних одиниць подібного рангу в Україні. Уні кальні „ть його полягав у майже повному "наборі" основних рис природи, населення і господарства, гтрактерних для районів нашої держави. -Типовість, крім вище названих ознак, підсилюється р і середніми характеристиками її основних зраметрі в /плела, насел єні-я та т н./. Таким чином даний об"окт має дуже великі репрезентативні можливості. До основних напрямків реалізації результатів'роботи відносяться: при стгоренні підібних атласних картографічних творів інших регіонів,- обласного типу України та інших держав;

при розробці концепції конституційних основ і конкретних роботах по рбцсрмі адміністративно-територіального устрою України; \ .

в роботі планово-управлінських організацій Івано-Франківської області, зо:рема Сблплані використовуються створений "Атлас хозяйственного комплекса Иваио-їранковской области";

на основі створеного се;ч'дньомасштабного рукописного атласу госпццарського комплексу Іваио-Фр.'шківаини у другій половині 1900-х рр. був розроблений і виданий в 1990 р. дрібномасштабний "А'Глас Івано-їранкі вської області".

Апообанія роботи. Основні результати дисертаційного дослідження були повідомлені не. X конференції мсл^диХ географів Сибіру і Дме кого Сходу /Іркутськ, 1907/, на Всесоюзній пьуконій конференції молодих тюних-ге¿графів "ІЬографічнг системи: проблеми мс;епювання і управління" /Казань, 1367/,

під час роботи У Всесоюзної наукове! шкоди бчєнкх-&кснсмієи;в /Владимир, 1987/, на IX Есессюзі.ІЙ конференції по тематичному картографування /Харків, 1988/, на регіональній конференції "Прирсдноресурсний потенціал гірських районів Кавказу" /Сочі, 1989/, на Всесоюзній нпуково~те нічт.':й конференції "Проблеми картографічного забезпечення туризму і екскурсій" /Самарканд, 1969/, на УІ з"їзді Географічного товариства УРСР /Одеса, 1990/ на регіональній науковій конференції "Проблеми скороии'.'прироца і відтворення природ./о-ресурсного потенціалу ьахідного Поділля" /Тернопіль, 1990/, на конференції "Регіональний розвиток і ринкові відносини" /Перм, 1991/, на І республіканській науковій конференції "Проблеми раціонального використання, охорони та відтворення гтриродно-реоурсного потеїщіалу Української PCP" /Чернівці, 1991/, на X Всесоюзній конференції по тематично^ картографуванню /Ленінград, 1991/. ' . .

Наукова робота середкьсмасштабний рукописний. "Атлас хозяй-еввенного комплекса Ипаног1*ранковской области” ''ідзначена на Всесоюзному конкурсі Держксмосвіти СРСР у грудні 1988 р.

Публікації■ По темі дисертації опубліковано 16 друкованих робіт загальним обсягом 2,3 прук. арк. і 9 карт загальним обсягом 0,4 карт. арк.

В якості додатку до дчсертаї ії е рукописний середньомпсстчб-ний "Атлас'хозяйственного комплекса ІІвано-?ранковской области" /Львів-1965, науковий керічнг/ - О.І.Шабіій, відиовідалі. ’ий виконавець - 1.1 .Ровен»:ак/. .

Дисертантом розроблено більшість карт розділів "Івдустріа1-льно-промисловий комплекс", "Іедустріально-будіпрльний комплекс" "Транспортний комплекс", "Рекреаційний комплекс", а також разом з к.г.н. М.З.Мальським і Я.б.Івахом "Природні і.зредучови", к.г.н. Г.М.Анісїмоаою "Нас&лгння", к.г.н. М.М.Книщ "Агропромисловий комплекс", к.г.н. M.Î.Білецьким "Комплекс сфери ебелугезу-йааня населення"

Обсяг і структура -обьгч. Дисертац' я викладорп на ІБО сторінках машинописного тексту, який складається із. вступу, трь'х розділів, висновків та списку використаних літературних і картографічних джерел /102 по иції/, ілюстрована ІЗ рисунками на 15 сторінках. Окремо до дисертації додається додаток - чорно-біли фотокопія: "Атлас хозяйственного комплекса Ивано^ЗранкозскЬЦ области".

- б -

II. ОСІІОСЩ ПОЛОНЕННЯ І висновки цисегтаціі

1. В географічній науці поняття "область" застосовується надзвичайно широко. Ми ж розглядаймо категорії! "область" перш ва все як ланку а системі адміністративно-територіального устрою України і як ланку в системі економічного районування -"обласний економі лий район", "економічний район обласного ти-цу" і т.п. Таї чм чином ми константуємо, шо в Україні під поняттям "область" розуміється не тільки будь-яка більш-менш велика територіа-¿на єдність, але і тип адміністративно організованої територіальної одиниці, якає об'єктом нашого дослідження; .

Обпоєний господарський комплекс /ОГК/ розуміється нам як динамічно функціонуюча, пзаємопов"язана і взасмообумовлена територіальна сукупність підприємств, установ і закладів, їх блоків і галузей виробничої і невиробничої сфери разом з органами управління і регулювання в межах географічного простору адміністративної області. ОГК в ієрархічній видовій /вертикальній/ системі економічного районування виступає проміжною ланкою в тяедгагу явищ і понять обласних: Галузе тог о /міжгалузевого/ -виробничого - господарського - соціально-вконоь‘.чногс - суспільного територіальних комплексів. Як бачимо, ОГК займеє в цій системі центральне місце.

Еез визначення поняття структури господарського комплексу області неу~ямипо приступити до його картографічного моделювання.. Вона уявляється нам як системне утворення, що ьа просторовими масштабами функцій відповідач адміністративній області, є;ієчєіл'ь.м.И:'|якої виступають функні опально-компонентні і функціо-нальнс-територі ольні підсистзми. В якості основного підрозділу функціонально-компонентної структури в роботі взятий міжгалузевий територіальний комплекс, а в ролі головного елементу фунь.іі оншіьно-територіальної структури вважається комплекс: господарського територіального вузла.

2. Комплексне атласне картографування регіонального народногосподарського комплексу, я г.ч. Івано-Зранківської області зокрема, неможлчве без визначення принцип:о цього картографування. Б дисертації зо основу прийнято принципи і комплексного

).^гі опального атласного картографуванні запропоновані 0. І. .Іі’аб-чіоч, а такск Л.Г.Г^чеьиом. Зокрамя це принципи: пілеспі;»мора~

ності, цілості і псшіструктурності, вибірковості, відносно) ізольованості, декомпозиції системи, шо*инності, визначеності, 'Ш'-Ткової нетотожності відображення, структурного розгляду систем’

Виходячи з цього, ми ацділязмо десять принципів картографічного меделюваннь обласного господарського комплексу, ііе: принцип фундаментальності; принцип конкретності; принцип комплексності ; при;щип економізації; принцпп математизації; принцип соці ологізації; принцип екологізаці ї; принцип практичної направленному; .принцип системності ; принцип історичності.

а. Принцип Дунцаментальності полягаа в то^, що атлсч е найбільш повним картографічним твором, який Бідьбражв~ рінонь розвитку, галузеву структуру і територіальну організацій всього господарського комплексу Іиано-Фаанкіа^ької області, його галузевих і міжгалузезих комплексі», а також дао характеристику природно- і трудорпурсного іштеїщіапу функціонування виробничої і невиробничої с^ери території';

б. Принцип конкретності. ііого застосування у створенні атласу передОачае необхідність врахування, по-гіерп >, конкретності і різноманітності природних, соціально-економічних і

і сторико-культурних умов і (¡акторів розпитку та розміщоїг я продуктивних сил, конкретних особливостей галузевої структури і територіальної організації господарства н ріпних субрегионах області,. по-друге, конкретних показників і одиниць карто-граі{уаання;

в. Принцип комг :ексності. Цей принцип е ведучим. Він пе-

редбачає відображення в атласі цілісності, зв"яааності і вэа-емозв"язаності, взаємодоповнюаанссті і взазмоза "є. .ясгті та пс-л'грє п течу, що охоплюз практично всі більш-менш супові і значимі для народного господєри/ва вццн виробничої і ненироб-нииої діяльності людини н.. території Івано-Франківської області; ,

г. Принцип екс.юмі заці ї. Він полягаз у застосуванні на і'.'ц-Тіл показнішіч, що характеризують техні ко-еконолчні сторони ші^ібничої і ..енирсбни-'Ої діальнисті в господарських ц?нк-тї<ї. центрах і т.ц., а їйксж 1 и відпеоідьих голузо;:;

л,. Принцип матемг-тігиції. і.' цг.ноцу дослідниці ^рибпоиа сп,;ігіа і г**витм деякі яьгца з дспо'.югоо н'.те^.ткчног’о моде->■ пмч. ¿с «• обч-ГіЧ С>1«1РІН:Ш>>!Н К.'.рТЫ сппц а;іі заці ї

сільськогосподарських підприємств /кеш. оспів, радгоспів, між-госпів/ з допомогою методу багатов'чіірного аналізу;

є. Приіщип соціологізації, Він полягав у тому, що по-перше, вісім карт присвячено відображенню населення /розселенню населення, трудовим ресурсам, демогеогра}ічній ситуації і др./, тобто гоповній продуктивнії! сіиі суспільства. По-друге, економічні пункти і центри, їх галузева структура представлена /на картах інтегрального господарського, всіх семи крупних міжгшіузевих господарських і деяких міжгалузевих і галузевих комплексам/ з допомогою показника зайнятості, а не валової продущії, як це пасто зусі4.ічається. По-третє, в структуру атласа введено розділ карт, що характерна уз комплекс сфери обслуговування населення /сім кагт/;

є. Принцип екшогізації полягаз у тому, що в атласі розвиток господарського комплексу сб.лас і і розміщення його компонентів якнайтіснішим чином пов"язуеться з природно-геогра-(¡і'мс’',обстановкою. Серія карт розділу природигі передумов дао характеристику екологічного стану окремих компонентів природного сере;.-¡вища території; ' . '

ж. Пришли практичної направленості. Цей принцип виходить

із того, що будучи науково-довідковим документом, атлас, з однієї сторпи, відображає рівень соціально-економічного розвитку області на середину 00-х років і можи використовуватись урізноманітни* цілях /учбовж, пізнавальних, в перспективі -для історико-гвограцічних досліджень/, а з іншої сторони, його головне призначення - застосування як надійного і, майже, єдиного, джерела геопросторової інформації в поточному управлінні господарським їфттлм, а також дл" прогнозних розробок перспектив комплексного розвитку виробничої і невиробничої eijep обпасті; ..

з. Принцип'системності. Він проявлязтьсн у трьох напрямках. Пеоший - в побудові структури атласу: 'спочатку розкриваються пиге; умови рсззитку господарського комплексу а з подальше;^ господарський »ссмппекс з цілому і його міжгалузеві та галузеві, t їм відповідні, територіальні підсистеми. Другий -

і? коиструтш шкі легевд карт, особливо власне 'господарського ксчплоксу: споттку картографуються територіальні ядра інтегрального, міжгапузсгих або галузевих комплексів, а потій ‘ с'ори ''•< ¡:Kf<o6i:4*'oro т ігсвиробничого с^слугоиз рання. Трггій -

показники, що характеризують конкретні явища, підбирвит:>е;я так, щоб хід думки йеоз від загального до одиничного, etfc навпаки - від одиничного до загального;

і. Принцип історичності. Цей принцип реаііоуоться трьома шляхами. Перший - даються карти, що характеризують я піша на два різних періоди. Другий - на карті стіміШпк' процесів і явищ, на при клац, деякі несприятливі природні лоції дані не на останню відоцу дату, а на час їх найбільшої, за масштабами руйнування, дії. Третій - на багетсчисленних врізках представлено розвиток явищ, що картографуються, за визначений період. "

3. Метою створення "Атласу господарського комплексу Івано-Франківської області", розробленого на кафедрі економічної географії географічного факультету Львівського університету в середині СО-іх рр. під керівництвом д-ра геогр. наук

0.1.Д’аблія і з авторською утасїю 1.Í .Ровенчака, е відображення просторових закономрнсстей стану, розвитку і ф-нкціонуванмл господарства регіону j зв"язку з Його‘природними і рояселенеь-ко-деглографічними /ге (демографічними/ передумовами. Виходячи із сформульованої мети, були поставлені і вирішувались такі завдання: а. Розробка структури атласу, вибору, сюжетів карт;

6. Вибору картографічних оснсп визначених масштаб: а, конструюгяп-ня компоновки цих основ; з. Складання системно- і ієрархічно єдиних легенд для карт різних сютетіа і проведення відповідного відбору умовних знаків до них; г. Виділення одиниць, показників і способів картографування.

Структура "Атласу господарського комплексу Івано-Франківської області" представляя собоо чотирирівнову склг^нолгдпо-рддяовану систему /рис. І/. Перший рівень - це у сукупності весь господарський комплекс області. Другий скл'цадться із чотирьог блоків: І.Бстуший рочдід; II. Природні передумай;

111. Населення; В. Господарство. Тротій рівень підставлений тільки у блоці "Господарство" і включад а себе бісім розділів■

1. Загальноаксно.іічні карти; 2. Індустріально-рро!лк:гісі’ИЙ комплекс; 3. Агропромисловий комплекс; 4. Лісопрошелс*шй кег'гл-зке;

5. Іидустрі гльно-будівелыпсР. комплекс; 6. їрапснортниС- комплзче;

7. Рекреаційний кемшзке; ІЗ. Комплекс сфери обслуговування населення. Всього цей р'гппнь наряков^я у свогуу складі ICO трт0гра.}т,'пі!т мсцслєіі, чо с клацав V 7fo рід зггаїььої кількості

4, т л а с госпоаарськага комплексу г&ано-Фран к і Всько, о5ласті

і Прирад-«і перед Населення

(ума би.

Г О О

т

£

' »4 ¿ї. * ^ 4-г Е

■с 5 Сі

® $ о

м ^ у

а о<

гп * а

■5 5 5

г, з 5 °

^5*

ї СІ N 5Г

4І*

^ 5 о

.і.

О? 5

.** 5 £

•гзі

і*

сЬ

(З) @ (Й) . @

'З р *:

05

6

ї ^ IV Ш

*1

§1

5-<

«

(г) ©

© в -©

Картографічні моделі

® ~кільк/сть картографічних моделей

іель структури "Атласу господарського комплексу 1зано-2>рашсівської області"

1 СІ (І І 5 °°§| оічХ £

‘ІГ

Г*^ гт

І ° 5

йЗЇ * 0^

;ч;.а :-*о;

карт. Четвертий рівень - це окремі картографічні моделі. Кількість скжзтів /картографічних моделей/ четвертого рішя відповідає загальній кількості карт атласу - 130 і групується в залежності від вхоїдеення у визначену, рангом вищу, сулер-систему. Максимум карт в розділі - 48 /агропромисловий комплекс/ і мінімум - 2 /загальні карти/.

Картографічні основи "Атласу господарського комплексу Івано-Франківської області" розроблені у чотирьох масштабах:

І :400 000, І :600 COO, І :800 ОСО і І :І0 000 00С. Співвідношення карт цих масотабів, їх загальна кількість, ям ми уже відмічали - 130, дорівнює відповідно - ЗІ : 49 : 42 : 8. Картографічні основи перших трьох масштабів використовуються для картографічного моделювання власне області, четвертого плл відображення зовнішньоекономічних зв"язків області. Карти масштабу І:80С 000 даються по дві На одному листі, решти масштабів - по оглій на о грому листі. Використані також 12 карт-врізок масштабів 1:1 сОО ОСО та 1:3 000 С00, 10 і 2 відповідно. В атласі розроблено і застосовано єдиний принцип розміщення легенд і Ерізок у компоновщ карт. Виходячи із конфігурації області, розмірів листів і роаміщеїшл контурів області, розмірів листів і розміщення контурів області /т цих листах, визначені різні за площею місця для легенд карт і їх врізок.

З метою досягнення системної і ієрархічної єдності ліганд карт атласу підписи в них, а також у врізках були умовно структуризопані на такі групи: а/ підпис всього того, що є рлеснє легендою, у нашому випадку це підпис "Умовні позначення"; б/ блоків і підблоків легенд; в/ окремій умовних знаків; г/ окремих врізок. Структуризоція змісту легенд, виділення головного і другоряпного досягається використанням римських та арабських цифр, а також їх взядморозміш'гнням. Вона базуоться на двох основних положеннях. Перся і легенді повинні відображатися головні риси теорії міжгалузевого територіального комплексування. Друге - основним завданням струк-туризації легенді' с Ерахувагшя в ній в кожному окремому випадку стрзктурних особливостей реально існуючого мідгшіузевого територіального комптскоу. Гтсодячи з цього в складі тг'іН’Ш виділяються таких п"пть оклядовітх компоненти: "Територіальні ядра компчексу", "Ьнутртріні яп"язки комплексу". "Форми терл-

торіьлиюї організації", "Сфера обслуговування комплексу", "Розвиток комплексу у перспективі" /рис. 2/.

Виходячи із рукописного, за технікою виконання, характеру атласа і його цільового призначення - для обласних планово-управлінських організацій, а також самої сутності атласу вибір умовних знаків базувався на таких критеріях: а/ нескладності і простоти за технікою представлення; б/ легкого сприйняття; в/ максимально можливої "наскрізної" одинаковості форми і змісту умовних знаків, що характеризують подібні або близькі картографічні явища. Найважливішої) і до деякої міри важкою є реалізація третього положення.

Основними опуницями картографування в атласі с: а/ для карт перэдумив - головні басейни рік, населені пункти /на деяких картах диференційовані/, низові адміністративні райони та ін,; б/ для карт власне господарського комплексу - низові адміністративні райони, господарські /еконоі.ічні/ пункти, центри, кущі, вузли, райони та ін. Була використана і специфічна, з точил зору часових і суспільно-економічних позицій, одиниця картографування - сільськогосподарське підприємство.

Показни. и картографування використані надзвичайно різноманітні. При картографічному иодехюванні крупних міжгалузевих територіальних комплексів ріаних рангів ними виступають: чисельність зайнятих /чол./, фондоозброєність праці /крб. ОФ на І зайнятого/, виробництво товарної продукції у вартісному виразі /крб./ та ін. 4

1а способів кнртографічного зображення найчастіше застосовувались такі: локалізовані значки, картодіаграмний, картограм-ний, ліній руху та ін. Локалізовані значки, на наш погляд, поціляються на три групи. ^Ііерша - абстрактні структурні. Друга -абстрактні геометричні. Третя - абстрактно-геометричні "псев-донаростаючі". ' .

А. Базуючись на аналізі результатів картографічних моделей "Атласу господарського комплексу Івано-Франківської області", тобто виходячи із його картографічної інтерпретації ми прийшли до таких еисноїків:

а, Б Івано-Франківській області у другій половш і XX ст. ПформуВаЕСЯ динамічно функціонуючий, сєрзцн:, о розвинутий, прЬить структуризсвашШ тзриторішіьний господарський комплекс. За територіальними масштабами дані,З комплекс і його ланки в основно-

Іібіз/'й:: li-HhP'JX 05)eïUrt0y„ HXCSS 5ІГН0

колір

9 9.9 V ? ? 9 99 9 ^ *

"І $|| 8é¡lf!|sfsL|-ií «І-

* ^йі5іїії;-2*ш

ib^Hs

£ &> ^ О' і ? С 8,

O O о "8-$

0 ? » 5

1

Й i-* i4^ î'3 Boo 3*9 -V 2

О 0>(оі.Оі Î 5 * г*. 3 п я _

? ” '*’ >

о о

п & '

Е ^ в §

9п

ГпіК. *°ЛІР

lSL<d(vj >>>

31 <? ~

1—J .^4-4 jv» ^ ^ К- W

?1<Í ?5í^tíí§^. ї* 3 Ш a?

o î! c*»&i * s**Q o £ o £.0

! * 9*T Б9£§5» Üí

S|8,aS> g»

Ш tillo; ?Ш* “ ?

I¡I £ І 2|î "

Í-E? it Ф

5}5 5« T HU

® * V » S .Я

£■» 5 •§ I

to

Cl

му сшвиадашъ із зовнішнім« границями обласного адміністративного простору« Тому говорити у найближчому майбутньому про ккч-небудь укрушіьішя або розукрупнення цього адміністративного простору, порушення Його цілосності, на є реальними;

б. Триланкова /центр, північний захід, південний схід/ система внутріобласного /окружного/ економічного районування, ідо склалася, очевидно, збережеться і в майбутньому. Мова можи йти лише про стримування росту 1вино-<іранківська /безсумнівний лідер центрального району/, стабілізацію Калуша

і Коломиї /центрів ПІВНІЧНО-ЗЬХІЩЮГО І ПІВЦЄіННО-СХІПЦОГО районів відповідно/, а також ьграризацію північного заходу і індустріалізацію піідзнного сходу;

в. У майбутньому необхідно звернути особливу увагу на проблеми підвищення стійкості територіальної організації господарського комплексу Іваш-4рашсвської області, досягнення ним необхіилої динамічної гнучкості. Б Ці-ому зв"язку потрібно зосередити увагу на; І/ спільні і підмінні риси різних видів районування території - фіаико-геогрьфічного /Українські Карпати - Пере дкарпаття - Придністров"я/, етнографо-географічного /П;,.асарпЕТТя г Гуцульщина - Бойківщина/, природно-господарського /Українські Карпати - Поділля/, історико-геогра-фічіїого /Галичина - Покуття/, економіко-гаографічного /західно-український - карпатський - Івано-іранкі вський обласний регіони/; 2/ зміну соціально-економічної і політико-географічної ситуації в оточуючому просторі, а в цьому дв"язку поступово подолання областю однобокості у направленості її зв"язків

майже виключно на пічнішій схід і розвиток їх півпрнно-аьхіднаї складової.

Ь результаті виконаного дисертаційного дослідкення розроблені ко то по по річні і науково-методичні основи картогра-фупання господарстві регіонів обласного типу як системи між-галуазвлх іариторіїльних комплексів, одночасно з їх структуризацию. В умовах вміцнення незалежності України висливісиь такого виду робіт без сумніву зростає як в НЕ.уково-ікзтодоло-гі»чоку, для укрігноької соціально ге кошам і чної географії і картографії, тик і иралтичлому плані.

а. по ТЕМІ ДИСЕРТАЦІЇ CIP/iMiiCCVaii ТАКІ РОБОІЇІ:

А. Друг.сипні

1. Роль картографических моїолеЛ хогяйотчсшаї« ис’лпксчюгл обпасти« рогишоч в соаершенстиовашіи іпаиирорані». их бкинг--мического и социачьнсго ряявктля І! ПрсСлРмы рзгиеііюмісі'о пптт репання. То:), дсісл. У Всос. иэуч. їси ты учсш«~г.;гонстис-топ, Ч.І. -Впадчшр: ВІШШїоМ, ГЛ<7, о. 217-Г.2'? /у спіі;«?т./

2. Системи карт прироцга-зс лречпоемчзк а пттіясе хоаяЯстнви-ного комплекса рпгчеы // Географ«’ескич систеш: проблемі моделирезоиия и управления. Тез. декч. Dcec, нчуч. чаг}. .-«от. учет«-!1«crpf.fjc-o, г]енраль, ISЬ7. - Казань: Япд-по КРУ, ГЛ.7,

с. ІЙЗ. '

3. Вопросы картвгрзфП'чекого моцелирсояния спогамг о;.'£;л.у р-

щюс свялеіі сбіцрстаенио-тзрритсрияльїіого комплексі' з це.і»к сс-перыенстпезчнип его уіірсг.’іения к шапнровааиг // йртч^гчпе севрегешдо методсо исследования з гоегра^иі. Те’з. дскл.' X kohiJ. мол. геогр. Сибири и Дольнего Босїпиа. - Иркутск: ill’ СО АН СССР, 1ГЬ7, и. /у співавт./

4. Оікт пррмэивипм шогомйрнсіч математического m-.зчиза для нартггр-Цическсго моцш* прошения ^гмша,ш-»л!(ии сельсюто-зайстаеішого лрсчзчодстяо // /{а^огг-афл' вское со'еопечо.тв со-ноших капрал.гснт'І енонсмлческого к социального менпм ¿кра-

! :іскої* ССР и ее региснои. Тез, декч« > І росп. мя.ул. к''Н[., Ч.І1 Черношш: ЧГУ, YA'7. с. H7I-KIP /у сігінгт./

Б. Сп"т карт иг] 'П'іігчвск ог о медечирозлгия отрлслсглдс и ме-'сг-рпслот.г< ксмглстссст сТоры сбслу/пг’пнкн нае<?лв:ш.ч // Кпртсгря-Ili-i и и-.: у-ыо-те/.т w*? скяЯ j (рсгресс. Tea. л оке. JX Везе. ктЦ. по томрти!’. іартограф., Харь коп, сентябрь, I?oG, Кн. 1. - Л., I9L6, с. .77-71 /■/ спЫ^ыт./

и. ІЗсіїрссн KiipToi’p-S'piUi'Cbого мгсвчнрг.аачиі. трЕпсгортчбско-лсгя’-ес их npt^-et-: // Г-?сгрг.')и -ескао сснспл спільної1 о прп-

рпцспеяьэспттп, Ге<тпик Лыкп'сксго униперсгтети. Серил гостра-‘Їичоокрч, Г«п. І?;. - Льном: LVnr« икс»г, с. ЬГ;-54 /у

спг з;'?т./' •

7. ¡.ССб'К;, ОТ И CTpvv:ryp:j vqp* ^'ЛрСДНЖ иродпссьлог в аттасс кс еб'їг стіісгг рлт,і;д // !p'f] от' -

"icyj'ciiMii ndJv... ‘»'p/i хч;і•!•••' /..чіі:а-Ч'':. Г<.ч<. доіл. po’r.

кі.іі., і'очи, і - .'і с. >-Ь /у спі г:1: . '

'! и. І';. i |;7 .1. " і' і у: [і

■tepjiTGpUnbuofo ьс.йиецсу та його підсистем ,7 Географпші систе.-а<1 ГЛеннк Львівського університету. Сьрін географічна,

Dim, I?. — JliiBjc -s : Звд-flü ДДУ, I9tû, с. І--6-97 . ,

9, Пробными використання комплексних атласів при обгрунтуванні ооласнюс народногосподарських програм //Сучасні географічні проблеми Української PCP. Тези доп. УІ з"їзду Географічного товариства УІїСР. - К., 1990, с. 26І-2Є2 /у співавт./

IÛ. Оссбенно&ті! созданил туристских карт в атласе хозяйственного когллекеї. административной области // Пройдеш кя.рто-і'ра(>:іескоги обеспечения туризма и экскурсий. Тез, докл. Всес. науч.-техл. кс;іф., октябрь, І.9Ь9, Самаркавд, - М.: ЦІШГ'ЛиК,

ІУ ГО, с. 35-ùô /у співаит./

її. Використання картографчнгес моделей міжгалузевих господарський комплексів у територіальному плануванні а умовах інтенсі;]ікації-суспільного виробництва 11 Проблемі скоронп пригоди і відтворення природно-ресурсного потенціалу західного поділля. Тези доп. per. наук, конф., Семі. ?.. - Тернопіль,

KJ0, с. 09-101

І?.. Управление в вкономическом регионе областного типа и новьй м;. ui.-.n^M хозяйствования // Региональное развитие и рыночные отнесения. Те.з. докл. кон$. Коши. соц.-эк. раза, терр. и pui.cn. тов.-денеж. отнош., Пермь, апрель, 1991. - Пермь, 19Э1, с. IC-I? / у співавг./ ■

13. Особливості картографічного ксделюааннн природних пч-1*},й'моа розвитку транспорту в атласі господарського комплилоу обльоті // Проблемі раціонального використання, схорони та відтворення прирц■ нсесурсаого потенціалу Української PCP.

Тзз, доп. І респ. наук, конф., .Чернівці, вересень, І99І. -Чіьрні-ці, с. 77-76 /у cniídaaT,/ ■ .

14. Проблеі.-ц использования фаїлорного анализы при карте-афіьескім моделировании регионализации сферы обслуживания на*

сеііч.іик // окологіі’-.еское нартог'ра^йропі'ние на современном етапе. То:., дскл. X Зсос. коьф. ло тем. картогр., Леиш-о^ад, октябрь, -rJ9l, lui. Л., 1901 с. ;;?-29 /у співавт.'/

Ib. йсоблиьссті npHpOAOKOpiJCT/JOiHH з транспортному комплексі .»крчїнсьіс'к Ксрпат І) Теоретичні і прикладні прсолєіии гоогра-;ії. ?гсішк .Іьзіиськоі'С унізарситету. Серій геогрг^і'на,- .

-"'ч. Іс, - Лі.вгіз; Сіііт, 1591?, с. c’2-¿Jo /у cnt.'-Н'гт./

1C. Атлгсно KOpTcrpíi'jytsí.HHr комплексного розпитку сб>к;стг

/.' uKOKCt.rvHS сетіальк- геогр£:гя, Ві;п. -14. - К.: Ді'бідь,

І?32, с. Ос-203 /у сгзівавт./

Е. Карти і гтлеск

1. Дру-овані

1. Атчас ІввііО-їраЕчівсьної сбласті / Сегр. ред. кся. -?і.: ІУІК, 1930, 32 с.

2. Сільська господарство /Ь карт/, іі І : 2 000 ОСО // Атлас ІвSHO-Сранкіьгько* області. - І5ТК, 1990, с. 21-22 /у сліЕазт./

2. Zkchg;."чн: зв"язки сбласті. К І : 15і ОСО G00 // Атлас 1зано-ірагіктзсьг:о5 області. - ¡і.: ПУГК, І9Ю, с. 23 ./ у співавт..

2. гуксімскі

І. Атлас хозяйсг-венното комплексе. йз&кс-іраіік^ской облас— тк. - Львсз, І9с5, Ю5 с. /Ств. ксп./

Підписано де друку Ю.09.93.йормат 60x64/16. Обсяг І друк .лист. Зац.631. Тир. 15С.Безплатно.

Віддруковане офсетним способом в учбово-експериментальніі друкарні Українського поліграфічного інституту імені Івана Федорові м.Іьвів-Д, Еул.Личанівська,З