автореферат диссертации по энергетике, 05.14.04, диссертация на тему:Теплогидравлические характеристики каналов матриц теплообменных аппаратов

кандидата технических наук
Смородская, Инна Васильевна
город
Харьков
год
1994
специальность ВАК РФ
05.14.04
Автореферат по энергетике на тему «Теплогидравлические характеристики каналов матриц теплообменных аппаратов»

Автореферат диссертации по теме "Теплогидравлические характеристики каналов матриц теплообменных аппаратов"

Академ1я наук Украйни 1НСТИ1УТ ПРОБЛЕМ МАШНОЕУД/Е'ЛНЯ

На правах рухопиоу

СМОРСДСЪКА 1ННА ВАСИЛ1ША

ТЕплопдршга характеристики каншв •

МАТРИЦЕ ТЕГШОСШНШХ АПАРАТ1В

05.14.04 - проыисяова теплоенергетмка'

Автореферат дисертац{I на здобуття наукового ступэня кандидата теун1чнкх наук

Харк1в - 1994

ДисертацЗею с рукопис.

Робота' вихонана на кафедр! эагольнсЛ теплот(зхн!ки XapsisobKoro пол1тех.ч1чногз ун!взрситету

На/ковий Kept вник - кандидат техн!чних гаук, доцент

Дввельов Олександр Олександрович

0ф1ц1йн1 опоненти: доктор техн!чних наук, професор

Ккоелвв Олександр 1ванович; кандидат техк1чнкх неук, старияй науковий сп1вроб1тнигк Рябокобилснко lrop Викторович

Пров1дна срган!зац1я - НВО "Турбоатом" /м.Харшв/.

Эахист в1дбудеться__Щ 19Э ^р. о _/^год в аудитор! i

ХГ-го поверху га зас!данн1 сшц!ал1зоваш1 вчено* ради Д 016.22.01 при 1истктутt проблем иашинобудування АН УкраГни за адресов: 310046, Харг-Лв, вул.Дм.Пояарсьпого, 2/ГО.

3 дисвртац1сю кожна озшйсмигиея у <5ибд!отец1 1нститугу проблек машкнобудування АН УкраХни, 310046, н.Харк1в, вул. Дм.Пожарського, 2/10,

Автореферат роз1сланий

Вчений секрегар спэ-ц!ал1ооважм вчено! ради,

доктор техн1чних наук, професор Цалярснко В.А.

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Перенесения теплоти а I д одного теплоно-с!я до !нщого б широко розпорсюдашм технолог1чним процосом, що зд!йснюеться в р!зноман!тних теплообм1них пристроях.

Пристрой, що передать тепло, застосовуються у багатьох галузях народного господарства: в теплоенергетиц!, х1м!чн!й, харчов!й промисловост!, металургН, ав!ац!йжй, ракетно-кос-м!чн1й техниц! та 1нш. 1х створення яоляе собою складку задачу 1з-эа сулеречност! вимог, що ставляться до зазиачйнкх пристроив. 3 одного боку, рац!опальна конструкция пристрою, цо передав тепло, повинна забеспеЧити високу 1нтенсившг!ть теп-лопереносу отяе, мал! габарити ! вагу, що виэначаюгь вар-т!сть пристрою, а другого -м1н1мальний г!драил1чний ошр I, в к!нцевому п!дсумку, М!н!)Ш;Ьн! витрати потужност! на перекачку теплонос!я /твплоной!1ъ/, в!д якик залежать експлуата-ц!йн! витрати. Шдставою длй ё№?ору оптимального розп'язку слу-жать теолог!дравл!чн! характеристик!! канал!в, тобто законом!р-ност! розвитку теплообм!ник ! г!Д£одййам!чних процес!в. Вла-стивост! канал!в як елемент! в матргоДь тёпЛообМнкх апарат1в с вих1дними при роэв'язанн! самих р! зномай^них питань эасто-сування хх в р!зних технолог!ях, що ! йизначас постановку на-уковоI задач!,!V актуалън!сть.

Дисертац!йна робота виконуваласЬ йа кафедр! эагально? теплотехник Харк!вського пол!техн!чноГо университету у в!дпов!-диост1 до координац1Иного плану науково-добл!днгос роб!т АН Ук-раКни на 1986 - 1990 рр. за комплексном гфоблемою пТеплоф!з!-ка" / шифр 1.97 /п.4 "Досл!дитй на ф!зиЧних 1 математичних моделях процеси г!дродинаи1ни та теплообм1ну в каналах ! элементах енерготехн!чмЪс ! ензрготенолог!чних установок".

____Мета_роботи. Ёйвчення тепло г! дравл!адих характеристик канал! в матриць компактних теплообм!нник!в з пластинчасто-ребри-сткми поверхними теплообм!ну та. поверхняш теплообм1ну з тур-бул!эаторами.

Наукова новизна:

- для ранте доел! дяених пластинчасто-ребристих поверхонь трьох тип!в введениям додатаових' параметр!в отримано узагаль-

нвкж критер1альн! залежност! для чисел Нуссельта та Ейлера, грунтуючись ш окрзмих залежностях виду £ис/(&} !

- сформульована матеиетична модель I розроблена методика чисельного експериыенту для ыагриць э шаховим рсзм!щенням ребер; - залропонована нова поверхня теплообмену з шаховим не-сиыетричним розм!щеннял ребер} - у результат! чисельного експериыенту визначон! теплог1дравЛ1чн! характеристики матриць з симетричшм 1 несшетричшм размещениям канал1в;биьш ефек-тивними виявились матриц! а месиметрцчним розмещешям каналов;

- !з екслерименталького дослйдеэодя <?дгржан1 теплогодравл!чн! характеристики цил!ндоияшх; «>Ш|£ал.1в. з внутренними попе рецикл и ребрами-турбул1заторамй,; - грунгуьчись на проведеному ф1зич-ному експеримент! I дрсл^мшх (ШКх !нших автор!в одержан! узагалькююч! критериальна э&лэяност!, що враховують вшшв На число Нуссельта чотирьох вдрадояц^в, на число Ейлера - трьох параметр!в.

Основш результат роботи достатньо повно опубл1коваи! в шести иаукових працях. Особистий внесок здобувача в ц! прац!: - участь в про веде щц експериаенту, опрацввання та узагальнення досл!дних даних /1,3/; - роэробка методики узагальнення дослхдних даних, о де ржаная узагальнених залежнос-тей ! написания стагг!/<1,5У; - розробка ыатеыатично* модел!, проведения чисельного експериаенту та узагальнення результате чисельного експеpio.seнту /6/.

0йМ<тич!1а_ц1нн1ст.ь роботи- визначаеться: - одержанням для трьох тип!в пластинчастр-реб^иртда повеихонь теплообм!ну уза-гальншчих критереальнйх р1вняь;г>л щр вкзначають числа Нуссельта та Ейлера при лаы!нарн!й течН: теодонос!я;- отрим&нняи за допомогою чисельного експеоименту поргвняльних даних з тепло-г!дравл!чних характеристик пластиичасто-ребристда поверхонь з сиыетричнш ! несиметрмчниы розшщенНян канал!в; - результатами узагальнення даних ф1эичшх експеримент!в /власних та. !ншкх авторов/ иодо виэначення теплог1дравд1чних характеристик цйиИщр!чкмх канал1 в з! штучно» шорсткхстю у вигляд1 поперечная гилырвях ребер.

Шрд^кшсть рэзультат1в 1 обгрунтова.и!сть висновк!в эу-мовлош п.\-¡свагним щодо явнц, як! розглядаються, вийором ма-тематтшс чхдзяей, задов!льним погодаанняы результат!в роз-рахунад;"" .•копзрадгнту з ф!зичними ексдериментачи.

4

_Апробац1я_робо£Ил Осювш розд1 ли роботи допов^дались - на 2-й Всесоюзной пауковil! колференцй' " Проблеми енерго-тики та технолог!z" /1987 р., Москва/; - на республиансь-ких туково-техн1чмк конференциях "Математике моделшашш процесхв i кснструкцгй ензргетичнгес i транспортних турбпшюс установок в системах ix автоматиэованого проектупання/19С8, 1991 p.p., Зм1йов/; - на cenmiapi /шифр 590-22/ "Моделю-вання та удосконалення технологичних П1>оцзс1в в теплоэнергетик" /1990 р., Kai в/.

Sl'öJiiKagir. 0сновн4 результата дисэртацШю'! роботи викладено в шести статтях.

Дисэртац1йка работа складае-ться i3 вступу, 5 роздШв i висновку, списку л^тературних дасерел i3 III наГменувань.

Робота виконааа на 172 сторпдаах глашинописного тексту, Мстить 64 рисунки, 7 габлиць, усього 241 стсршки.

3MICT РОБОТИ

0§Eüiü3_BS2fii5 прнсвячвно огляду лхтературнюс дкарел за гвыою роботи, а такок постановц! задач!. Деталь.-, розгляну-то теплог1дравл1чн1 характеристики канал1в pi зиопо типу i розрахунков! метода Ix визначення. Грунтуючись на акал1з1 опубл^кованих праць робиться висиовок про дощльтсть при визначенш те пло г i драп л i чних характеристик поряд э досланный методами аизсористовувати чисельний експержэнт.

приведено огляд чисельних методов ви-значення поля тиску п1д час теч!I в'язко! piдини в каналах. Для визиачення поля тиску немае явного р1вняння, тому cnociö його визначення нз е очевиднш.

У роботi розглянуто pisHi метода виэнвчення поля тиску. Описано два матоди эиэначення поля тиску яри розв'язанш пов-нпх piBHßHb Нав'с-Стокса: переходом в1д рхвнянь у ф1зичних зыпзних до pi в нянь для функцГГ течП I завкхрзност! та метод контрольного об'сиу. Приведено нетодй визначення двоаншрнчх пол!в тиску, грунтукчись на частково парабол1эованкх р!внян-нях Нав'е-Стокса, запропован! Касалом i Сагелi, Протопоп i Сполдшгом, Чил1кур1 i Плетчером. Описано також ряд кетод!в роэв'япку частково параболхэованих ргвнянь при визначенш

одновишшого розпод1лу тиску, як1 грунтуються на припущеши, що поздовкня шиидк1сть в 1-му перер131 каналу о про по рЦ1 опальною до градхснта а цьому перер1э1 :)^ • В1дпо-в!дний алгоритм визначення одновимхрного поля тиску викорис-тано в собот1 при чисельному досл!дкен1 теплопдравлхчних характеристик пластинчасто-ребристкх поверхонь. Прилускаючи, що I поперечна швидк1сть с пропорциональною до поперечного градиента тиску ^¿^¿(ду);, розглянуто р!шення парабол!зова-но1 системи р1внянь маршовим методом. ПорГвняння чисельного розв'язку з досл^дними даними Ванга та Лонгвела для каналу пост1Яного перер!эу дало задовоьш результати. 1з отриманого розв'язку випливае , що в "подовжених" областях поперечним град1ситом тиску можна зиехтувачи.

приведено дан1 узагальнення в1домюс окремих досл!дних залежностей для чисел Нуссельта та Ейлора. Розглянуто три тили пластинчасто-ребристих поверхонь теплооб-м1ну: э довгими ребрами, короткими уриваними ребрами та з ша-хоиим розм1щенняа коротких ребер. Для цих трьох тишв поверхонь проведено узагальнення 27 окремих критер1альних эалежно-стеП вигляду НцгАКе^Рг~3» Ей-Вйе""" • одеряияих для матриць, що в1др1зняються крокаыи м!ж ребрами, довжиною ребер, в1д-станню м1ж пластинами. Спочатку досл1ди були опрацьоваш у вигляд1 Ыи-^ (Яе як це заведено у^теоретичних досл1дяен-нях для стабШзовано! течи. Для Ре у1 <7'отримано^|ц»2,7= » Con.it , що зб^гасться з>в1домими даними. Одн^ш при Ре"^ >7 спо-стер1гався пом1тний розкид чисел Ни /приРср>60 до 40$ /. ТоМу було використано безрозм1рний аргумент ^^ вико-

ристовувався в роботах 1}Ш /Мигай/ для неусталених теч^й. Введения цього аргументу дозволило апроксимувати дослшИ да- . н1 для пластинчасто-ребристоI матриц! э в1дносно довгими каналами в1д 10 до 70 з похибкою, що не перевищуе 1355. При узагальненн! II окремих р!внянь одержано /Рг=1/

Для поверхонь теплообм!ну з короткими уриваними канала-!:; / -р «1,2. ..2,1/ 1 поверхонь э сахопш розм1вденням ¡^ ' V

»л _ _ . _ _ | | Г| _ I

/£/<1^=1,34. ..2,1/ знайдано вгдповхдно /Рг=1/

.одиЫЭД гмкьрН^йсо

Формула /2/ узагальнкзе 10 окрешо; залежностей а похибкою 12%, формула УЗ/ - 6 залежностей з похиЗкою'П/С. Введения додатко-вого аргументу дозволило усереднити онреых эалежност! з прий-нятною точжстю та одертати узагалькюючх г*орлули.' Порхвняння цих форлул показуе, ¡до, наприклад, =Ь00 числа К'и

для поверхонь э уриваними каналами та повэрхонь з шаховим розмхщенням ребер вищх значбнь Мц за формулою Л/ Усуциьнх довгх ребра/ вхддовхдно на 49% та 60%,. пхдвидення ефентив-ностх теплообмхну - насл1док стоншекнч пограничного шару па обноплюваий уривашй посерхн! теплообмену та турбул{,зацх'1 потоку, що такоя викликано поел:довниа розшщенням каналхв. У випадку шахового розмщення ребер посилоеться такок яеремшу-вання потоку.

При узагальшнш досл1дккх даних з ггдравпгчного опору як додатковий аргумент викориоговувалось спхвзхдноызшя плод! по-верхш те рая до шющх поперечного перерхзу каналу р .

Такий симплекс був з усгпхсм бикористаний у робот: Чирандаив1 при узагальнэшп досл1дних даних каналIв рхэно! {«ши Утрале-ц1епод!бних, прямокутних та хн./. ОкрепI критерхалыи залеж-ностх узагальнен1 формулами:

у випадку коротких уриваних канал¿в

для довгих канал 1 в „.,'■'

л, ■

Формула /4У узагальнв« 7 окремих залежностей з похибкою 10%, формула /5/ - 10 залежностей э похибкою 11%, формула /6/ -10 залежностей з похибкою 20%. При Яе =800 коефхц1ент г1драв~ л1чного опору канал 1 в э иаховим розшщехшш ребер на 1% вице коеф!ц1енга опору уриваних канал1о, то привищуе коефхц1ект опору канал 1 в з гладкими ребрами пскблизио у 1,5 рази. Пор1в-няхшя трьох тишв поверхонь за допомогов фактора аналоги Рей-нольдса показ ус разом с гям, що наймет ефективнов с поверхня з довгкми ребрами.

Перв1сн1 досл1дн! даш йукаускаса та Дюгащи з Г1дравли-чного опору каналу м!* паралельними пластинами були опрацьо— ван1 за допомогою двох методов: э використанням аргумента 1, як рекомендують автори - У першому випадку похиб-

ка апроксимац!!' виявилась р!вною ± 14,9?£, у другому -±23$. Цэ пор!вняння дозволяв зробити попередн!Й висновок щодо переваги обробки досл!дних даних з г1дравл1чного опору теплообм1ник!в 1э застосуванням параметра /р.

приведено результат« чисельного эксперименту по визначэнню теплог1Дравл1чних характеристик плас-тинчасто-ребристюс поверхонь з шаховим симетричним 1 несимет-ричним розкпщенням ребер. Для пластинчасто-ребристих матриць е характерн1 иол! роз«!ри попереднього перер1зу канал!в, коло дек1лькох ыЫметр!в. Тому чисельн! досл!дження течП проведено для лам!нарнсго режиму. Пдродинам!чна 1 теплова задач! форыулювались в парабол¡зоважй постанови!. Вих!дна система диференц1альних р!внянь м!стила р1вняння руху, суц!-дьност! та енергй'. Днференфальн! р!вняння апроксуыувались к!нцевиии р!эницями за неявною схемою. Система р1зницевих р!внянь розв'язувалась методом прогонки. Розпод1л тиску в напрям! течН визначався за допоыогою !нтегрального р!вняння збер!гання маси.

Як тестову розглянуто задачу про теч!с в необмегшому плоскому канал!. Встановлено, що максимально значения швид-кост! на ос!' каналу, що дор1внюють 1,5 в1д евредньо! швидко-ст!, досягаоться на в!дносн!й в1дстан! Х/'(Н^)=0-,05, цо зб1-гаеться з в!домйми тзоретичнши даними в1дносно довшши делянки стаб1л!зац!Ь Проф!дь швидкост1 стабШзовано* течП зб!гаеться з теоретичним парабол!чним. Безрозгарний град!онт т^рку стаб!л1зовано1 теч!У також зб!гаеться з теоретичним

=12. Розпод!л чисел Яи пор!внювався з досл1дншн данями Мигая. Розб1г для середнього зшчення станоапть 4.%. Таким чином, пшйнята матеыатичиа ыодель^у вигляд! парабол1-зованкх р1внянь- та ¡¡х к1нцаво-р!эшщево подання забяспочус необх!дну точн!сть розрахунку геплог1дравл1чних хар'-^тлетнк.

Чмсельний експеришнт пря вкзначенн! теплогхдргг'^адчх характеристик пластинчасто-ребристих поверхонь э иг.. -•> роз-

м!щенням ребер проведено у широкому д(апазон! зм!ни геомет-ричних 1 режимних параметр!в: ширина канал!в H зм!швалась в!д 3 до 10 мм, довдина ребер S в!д 12 до 45 мм, числа Re -в!д 150 до 1000, число Pf приймалось р!вним I, 10 i 100. Усьо-го проведено 80 чисельних експеримент!в. У роэрахунках виэна-чались профШ поздовжньо! та поперечно! ШвидкостеЙ, ПрофШ температури, числа Нуссельта, град!бнт тиску ! коеф!ц!ент опору.

У звичайних матрицях з шаховим р0зм!щенням ребер iHTeHcl-ф!кац!я теплообм!ну в!дбувасться Частково за рахунок обновления примежового шару на уриваних коротких ребрах, частково за рахунок б!льшого перемгпування потоку та вир!внювання Його температури. Запропонована нами модерн!зована матриця з! зм!ще-нням кожного ряду ребер по вгдношенню До попереднього на 1/4 крону м!ж ребрами передбачвс пссилення перэм1шування потоку. Розрахунки показали на достаткьо високу ефективн)сть цього простого конструктивного розв'язку.

При шахову симетричисму розм!щенн! ребер розпод!л швид-кост! у попере«!ному перэр!з$ канал!в îctotho в!др!зняеться в!д проф!лю швидкост! в ц!лин!. Завдяк» зм![ценнп ревер на половину ширини каналу в епюр! швидкостг на ос! каналу, виникае Провал / рисунок , поз.а/, який дещо зглежуеться Неред вих!р-нии перер!зом. Проф!ль швидкост!, почшакотг з 3-4 ряду ребер» практично стабШзуеться. Аналог tuno розвиваетьсй проф!ль температури. Поблизу вхiдного перер!зу по ос! сшетр!! каналу температура потоку эростае майжа до температура ст!нки за рахунок впливу попереднього ряду ребер /рисунок , поэ.б/. Перед вйх!д-ним перер!зом- розпод!л температури дещо эглшяуЕться, залишаю-чись в ц!лому достатньо нер1вном!рнйм. Ядро потоку поэа Його центральноючастинйй залишаеться все ще слабо прогр!тим.

Б!льш спрятлив! умови для перем!щування потоку створяють-ся при шсиметричному роэтащуванн! ребер. Iii пор! вняннй розпо-д!лу температур при сшэтричному та несшетричноыу роэм!щенн! ресУер гидгга /рисунок , поо.б/, що в другому випадку досягаеть-сл (Члг аи?! проrpi в усьго ядра потоку |з-за floro !нтенсивного п?тзем 1 пгуцгиum /рисунок а , б/. 1{3 зумовлно ! б!лш високу !н-"~г?и--<п!сть таплообм!ну в канал?'що кесиметрично розм!щу-Х-! Лги H /S - 0,0V ... 0,25 -гасло Яи при нэсиметрично

9

Роэпод!л поздовлшъоI швидкост1 и I температуря Ь по ширин! канал!в на входг в |-т! ряди ребер Уцифри ва кривих - номера ряд:в ребер/ Ц ~ 5 мм, £ = 20 мм, £ен = 500

_ .. Симетркчш какали

Саметртчш канали

| ОД

У 01

н ^

ф

А

* У5-7

0,8

0,6

10,4 н

0,2

0 (У? 0,4 0,6 0,8 4,0 4,2 4,4

Несдаетричн! канали

Й т ✓

■ г

N

У.

0 0,2 0,4 0,6 0,8 1,0 « 4,4 4,Б

и--

о о,г о,ч о,б о,8 о

Нескметрнчн! канали

0,2 С,5 0,8 1,0

Рисунок

розмщених каналах приблизно на 50$ вице, н!ж при симетрич-ному розмщенш. Анализ показуе, що picT 1ктенсивност1 теплообмену для даного типу матриць зумоалюеться значениям уэага-льнюючого параметра .

1з зшстанням цього параметра 1нтенсивн1сть теплообкину зменшусться. Пои однакових значениях цього параметра число Нуссельта у матрицах з несиметричними каналами в 1,25 - 1,6 рази б1льше.

Пдравлгадий onip при несиметричноыу розм1щенн1 ребер мо-же бути i вищим /при щ-е-<.0,01/ i нижчим /при щ£>0,01/ по-рхвняно з ометричнш рс зм i ще нням.Зро стання к1лькост! теплоти, яка выводиться, зумовленох значениям середньомаеово'х' темпера-тури на виход1 Í3 матриц! при несиметричному розмщенш ребер i величина параметра 0,008 супроводаусться такоя зро-

станням riдравлгчного опору. Однак зросгання теплозйому опе-реджуе збхлылення опору.

викладен1 результати експериментально-го Досл1ддення теплообмхну в канал1 круглого nepepi3y 3i штучною шорстк!стю.

Для теплообм1ннин1в, у яких поверхня теплообм!ну o6iiKa-сться з пер1одичними в1дривами, розрахункове визначення теп-лог1дравл!чннх характеристик ускладнеио. Нэдостатня доскона-л!сть розрахункових метод1в примушуе вйэначати теплог1драв-' л!чхй характеристики переватою до сл i дням шляхом.

У робот i експериментально досл!ддено канал 3i штучною oopcTKicTO у виглядх виступ1в-турбулхзатор1в, як! е ефектив-ним засобом штенсиф1кацп теплообм1ну. Утворвння вйхрових зон за виступами сприяе генэрацП турбулентних пульсацхй в потоц!, щс супроводжувгься пхдсиленням теплопереносу. Ilepio-дичний в1др«в, прсднання i лодальший розвиток применювого шару 1нтенсиф1кус теплообмхн в результат! впливу двох факто-pie. По-перше, внасл1док перходичного обновления примежово-го тару в!дбувасться floro стоншення, по-друге, у зв'язку з тим, що в облает i приеднахшя потоку теллообм1н в!др1зня-сться еисокор 1нгенсившсгю i3-3a його/тобто приеднання/ нестсфоиарностх. Ведомо, що перерхз приеднання примежового пару безперззно перемгдуоться в деляШ облает!, що зумовлюс 1.ля г'-.' c-ííftCTi н с^вдньому бьчьп тонкий лам1нарний

И

п!дшар i б!льш високу теплоправ{дн1сть.

Мхрна д!лянка каналу в икона на i3 tohkoctîhhoï / <Г=0,ЭЬш/ труби довжиною 500 мм з BHyTpiaiHiM дгаметром 60 мы. Труба назвалась електричним струмом. Температура стшки вимгрювалась 50 термопарами. Температура пов1тря на вход! вим1рювалась ртутним термометром з цЫон под!лу 0,02°С; на виход! - 10 термопарами встановленими по рад!усу нер1вном1рно. Шорстк1сть труби зд!йснювалась за допоыогою к!лець Î3 стального дроту д!-аметром 1,8 мм та 3,0 мм. l

В!дносна шорстк!сть ¿J" 0,03 та 0,05 прийнята в облает! ÏÏ оптимальних значень. Кроки установления турбул!затор!в t , прийняти piвними 62,5,83 та 125 mi, в!дпов1дно в!дносш значения крок!в^ при -j-=0,03 сташвили 34,7, 46,1 та 69,4 при = =0,05 - 20,8, 27,7 та 41,7. Таким чином, дослали проведено з Ш1стю oapi антами MipHoï д!ляши.

На в1дм!«у в!д в!домих po6iT, у яких досл!даувались канали в аналог 1чною шорстк!стю та схожими j'ï геоыетричними параметрами при стабШзованому та або турбулентному режим! теч!ï J Re > ioV, або лам!нарному режим! / Rè < 2«10э/ у виладку, що разглядаеться, досл!дн! даш отримеш!, по-перше, для коротких KananiB з -g- =8,33, т.обго на нестабШзовашй д!лянц! течй', по-друге, при числах f?e в д!апазон1 З,51103...ю'< , що визна-чае перехщеий режим течп. Ця область чисел Re за л1тератур-ними даними.е найб!льш сприятливою з точки зору сп!вв!дношення mîk !нтенсившстю теплообм!ну та величиною г!дравл!чного опору. IIIiCTb cepiH досл!д!в, у яких варшвались лише числа Re , уза-гальнен! критер!альною залежн!стю:

Nu *(o,oo7flStO,iSS'j: п f

Прийнйта в /II/ л1н!йна залежн1сть В1Д п!дтверджуеть-оя в!домими мсл!днши данный. Грунтуючись на проведених досл!-дах^при =8,33, а такоя досл!дах Мигая при -|г- =43 та

■д. =50, встановлено залежш сть_ Nu. в!д в!дносдо1 довяини каналу. В результат! критер1альн! : р1вняння одержано у вигляд!

Nu»(0,0^+0,2«¿JRe (■£] [jj /8/

При середн!х значениях параметр1в у про вере ному досл1даенн1 !нтенсивн!сть теплообм!ну в канал! a турбуЯ!!эац1е» протонного шару на 40% вище, н!ж у гладкому каналК

Г!дравл1чний ontp каналу з к!лЬцевою шэрстк1ст» досл!джу-вався на модельн!Й д!лянц! при '/cL =25 t тих яа значениях k/dL . t/h. i що при вивченн! теплообмену* Одержан! в шести сер!ях досл!д!в дан! разом э доел!днями данями Мигая уёагаль-нен! критер!альним р1вняннш , -

/в!д числа Re коеф!ц!ент опору tnopcíKof труби да валейить/. Погодження розрахункових залежностей э оиреыим» досл!днши да-ними !нших досл1дник!в Доха, Кал1н1на, Дрейцзра, Ярхо, Мигая/ эадов1льне, що дозволяе рекомендовать отрйаая! !нтерполяц!йн! критер!альн! р!вняння для прогноэуваннЯ теллоНдравл^ЧнИх таран-тер.четик компактних теплообм!нник!в э турбул1зац!ею теч!! в круглих каналах з! штучною к!льцевою mopcTkicrn.

Висновки:

1. Проведено узагальнення окремих залежностей" дл№ тепло-г!дравл!чних характеристик трьох тип! в пластинчасто-ребристих поверхонь з довгими ребрами, з короткими уриваними- ребрами I з короткими ребрами при шаховому Кх роэм!щенн1. Узагальнення окремих залежностей по тешюобм!ну зд!Йенено эа допомогою параметра ; окрем! залекност!; ко р!дравл!чному опору узагальнен! на основ! параметра F^/P J отриман!' ш!'оть критв-р!ал.ьних р!внянь узагальгамоть коло 60 окремйх вйраз!'в»

2. Грунтуючись на уэагальнююЧйх йрйТ9р1алЬних р!вняннях для Чисел К'ц пластинчасто-ребристюс поверхонь теплообм!ну отримано, що, наприклад, при соредньому значенн! =600 числа Ни для поверхонь з уриванши каналами та поверхонь з шахо-вим розтащуванням ребер вище значень ^U. ДЛЯ поверхонь з довгими ребрами в!дпов!д1'о нл 49% 1 6С$.

3. Для трьох розглл:гутих матриць пластинчасто-ребристих поверхонь фактор» л.нп; 1-ейнольдса нижч!, н!ж для трубчас-тих поверхонь: -

у випадку швхон''. • , озташування ребер О.н=7,05, у випад-ку коротких ребер П., для довгнх ребер 0.,, =3,58; труб-

ста пов(3|1х.чя топ.и>'. • "le =8,С2 /розрвхупкн виконан!

3

при Кг «=800, -£р=3/. 1з наведених даних випливас, що ана-лог!я Рейдальдса п$рушуеться в сприятливу для пластинчасто-ребриотих повэрхонь сторону п!дсилення !нтенсивност! теготооб-м!ну по в1дношенню до переносу к1лькост! руху.

. 4. Для найй4лыа ефективноК пластинчасто-ребристо!' поверх-н! о шаховим ро8м|щенням ребер проведено чисельний експеримент при сяметричному та наеиметричному розм1щенн! ребер. Встанов-лено» що эа рахунок зм1!Ц9ння ребер в!д одного, ряду до !ншого ро8с1канчя потофг в!дбуваеться щоразу у новому м1сц1, що 1с-тртно пол1щцув його перем!щування та сприяе !нтенс!ф!кац1! теплообы!ну. При эм1н! параметра у межах в!д 0,004 до

0,03 числа Ни для модиф! ковано 4' матриц! з несиметричним роз-м!щеннш. ребер зростае пор1вняно з вар!антом симетричного рог^ ы1щалня в1д 25 до 62Я.

6, Показано, що свредньомасова температура на виходх !з матриц! /розрахункй виконан! для семи ряд!в ребер/ при неси-метрично(иу тсэм!кенн1 ребер пом1тно в ища, н!ж при симетрично-ыу /при « 0,004 в 1,66 рази/, означае, що I к!льк!сть

передано! те плот и також буда в!длов!дно б!лылою, при цьому, однак, г1дравл!чний оп1р зростае п'ов1льн1ше /при "Цо^" О,ОС» в 1,21 рази/. При великих значениях параметра та- /до 0,03/ середньомасова температура у вкладку не симетричного вар!анта зростае незначно /приблизда на 4 %], однак г1дравл!чний оп!р стае ыеншэ с!дравл!чного опору симетричного вар!внта на 20 %.

6. Встановлено, що при пор!внянн! матриць лише з несиметричним рози1щенням ребер б!льи ефективними стають матриц!

з. великим значениям параметра , наприклад, при зб1льшенн! ^в!д 0,004 до 0*03 число Нуссельта зменшуеться на 7 %, ал1 йри цьому г!дравл1чннЙ оп!р падае в 2,5 рази, а середньомасова температура зб1льщуеться в 1,5 рази.

7. Проведено експериментальне досл1дження теплог!драв' ' них характеристик круглих канал!в з! штучною к!льцевою шорсч-к!стью в облает! переходного режима течп / Йе ■ 3,5'Ю3.. ,10^/. Отримано крит9р!альне р!йняння, що встановлюе залежн!сть чи<

ла Ми в!д чотирьо* неэалежних зм!^их: числа ^е , в1дносно'1 шорсткаст1 , в!дносного крону ^ 1 в!дносно1 довжини каНалу . При середн!х значениях = 7*Ю3, = 0,04;

4г— = 45 I -4- = 8,3 число ^ц для каналу з турбул:за-

14

торами на 40% вище числа Mu гладко i труби, Отркмага таксзк критер^альну залеж^с^ь к^ефхц^ента опору bíf, трьох безроз-мiрних аргументов д"»7Г * визначения оптим&льних reo-» метричНих параметров каналi в 3Í штучюв шорстк icrio /турбул1-заторами/^роврдено noppi вн^лып розрахунки, в яких шзнача-

лксь fc »ÄT.'Ä/fo ' Д 'To'V¿/V *еллсобм1ннпка,

нулем поэначеш параметра гладко i труби/ з використанням дос-л!дних даних Коха, Калinina, Дрейцера та Ярхо, Мигап.

Основний зм!ст дисертацН опубл!ковано у таких працях:

1. Савченко'.ШМ., Канинос И.В., Шевелев A.A. ¡Волков Б.И., Павловский В.Г., Ганжа Н.Г. Теплообмен з коротком канале круглого сечения с турбулизацией пограничного слоя /УЗнесг. машиностроение.-1968.Вып.45.-С.63-67.

2. Калинос И.В., Савченко Н.Й., Шевелев A.A., Кошман Г.В., Павловский В.Г. Гидродинамика и теплообмен раэвизающегОся ламинарного течения в плоском какале//Энерг. машиностроение.-1969,-Зьш.47.-С.61-65.

3. Савченко Н.М., Калинос И.В., Шевелев A.A. _Тепло гидравлические характеристики каналов с турбулизацией. присте'йной области течения //Эвдрг. машиностроение.-1992.-Вьш.52.-С.31-37.

4. Калинос И.В., Шевелев A.A. Обобщающие зависимости для тепло-гпдравлических характеристик пластшгчато-ребристых поверхностей теплообиекниковУ/Экерг. машиностроение.-1992.-Вып.52.-С.49-56.

5. Калинос И.В. «Теплообмен в канале с искусственной шероховатое-, тью при переходное режиме течения //Здарг. машиностроение.-1992.-Вып.52.-С.89-91.

6. Аль Юсеф Исса, Калинос И.В., Шевелев A.A. Математическое мо-до л про панне теплообмена в пл о с к о пар алло л ь них каналах с разнесенными пластинами // Математическое моделирование и вычислительный эксперимент для соворвенсчЕования энергетических ■ н тт.анспортних турбоустпкогюх в процессе исследования, проск-гировашя, диагностирования и (евотсюго функционирования: JC3. дскл-. респ. гауч.-гехн. , Змкзз, 18-20 сент, Т'-ЯТг,., Х.15*;Ков: Ин-т проблем ыалшнос троения Aií Украины, 1991.-ЧД,-