автореферат диссертации по информатике, вычислительной технике и управлению, 05.13.01, диссертация на тему:Метод автоматического моделирования (малых) выборок псевдослучайных величин с заданным информационным качеством
Автореферат диссертации по теме "Метод автоматического моделирования (малых) выборок псевдослучайных величин с заданным информационным качеством"
РГ6 од .
1 9 ДПР 1393
ШШСТЕРСТШ ОСВ1ТИ УКРАЛИ Ки2вський пол!техн1чний шститут
На правах рукопису
ХОДЗЩЬКИЯ Андр1й ввген1йович
УДК 519.87:681.3.06
МЕТОД АВТОМАТИЧНОГО МОДШВАННЯ (ЫАЛИХ) ВИБОРОК ПСЕВДОВИПАДКОВИХ ВЕЛИЧИН 3 ЗАДАНО» 1Н<ЮРМАЦ1ЙН0Ю ЯК1СТЮ
Спец1альн1сть: 05.13.01 - Управлшня в тех^чних
системах
АВТОРЕФЕРАТ
дисертацп на одержання наукового ступеня кандидата техн!чних наук
КИ!В, 1993
Робота виконана на кафедр 1 автоматики та управшння в Т9ХН1ЧНИХ системах йивського пол!техн1чного 1нституту.
Науковий кер1вник - . доктор техшчних наук
Л. Ф. КОШАНЕЦЬ.
0ф1Ц1йн1 опоненти - доктор техшчних наук, професор, академ1к Академ;1 эв'яаку Укра1ни, лауреат Державно! премП Укра!нй Е К. СТЕКЛОВ,
кандидат ф1з;:ко-математичнюс наук, ведучий науковий сп1вроб1тник В. В. ДОЕРОЮЛЬСЬКИЯ
Ведуча орган1зац1я - 1нс хит ух к1бернетики 1м. В. К Глушкова АН Укра!ни.
, Захиет дисертацп В1дбудеться ¿Р^Т* 1ддз р.
годин на эас1данн1 спец1эл1эоваяо! Ради К 068.14.01 у Ки!вському пол!техн1чному 1нститут1, 252056, Ки1в-5б, проспект Шремоги 37, корп. , ауд. .
3 дисертад1ею южна ознайомитись у б!блютец1 Ки1вського пол1тех;ичного ¡нституту.
Автореферат розаслано »//• ¿г/ _ 1993 р.
Вчений секретар спец!а-
Л130ван0? Ради, канд. /', /Ю. I. ШУЛЬГА/
технш. наук, доцент
/
А Н О Т А Ц I Я
Щ ль дисертащйко» роботи - теоретична розробка метода та технологи автоматичного моделювання (малих) виборок Су-тому числи неоднор!дних) ПВВ, э задано» ПКК в д1алоговому режим) ГР та пркзначено» 1Я. Практична Ц1ль роботи полягае у реалйэаци та експериментальному досл!д;*енн! нового метода та технологи моделювання виборок ПВВ, а також в обгрунтувэнн! ¡х ефегаивно! реал!зуемост1.
Для досягнення цш були вир¡сен! наступн1 задачи ефор-мульован! вимоги до властивостей нового методу та технологи моделювання; синтезована компьютерно-ор!ентована модель одно-та двушриих ПВВ, яка використовуе ролевий п!дх!д теорН штучного 1нтелекту; роэроблен! додатков! математичн! та алгоритм! чн1 процедура моделювання, як! враховують метролопчн! особливост! та особливост!, як! накладаються вимогами автома-тично$ реашзацП; розроблено та дослужено комиъютерний кри-тер1Й КоД близькосп пари моделей; виконан1 експериментальн! досл1дження, як1 шдтверджувть в1рн!сть головних наукових по-ложеннь.
Науков! положения, щр захищаються:
1. МЕТОД автоматичного моделювання (малих) виборок одно-та двум^рних (у тому числ1 неоднор1дних) ПВВ, який дае можли-в1сть масовому користувачу у д!алоговому режим! эадавати практично будь-яку ГР та прианачати 1Я виборки.
2. 1БЮРШЦЯНА ТЕХНОЛОГШ моделювання виборок ПВВ э елементами !нтелектуальност!, яка розроблена на основ! роле-во! модел1 предметно! облает! (Ш) у виг ляд! обчислювалъно! технолог!чно! с!тки (СТ-Ы).
3. Ентрошйний критер1й КоД близькосп/розходження пари ! мов! рносно-статистичних моделей, за допомогоп якого автоматично ощнюетъея 1Я окремих перетвореннь та/або ус1ек технолог» I моделювання.
4. РЕЗУЛЬТАТ!! теоретичних та експериментальних досл1д-женнь розроблених методу та технологи, як! шдтверджують 1х працеэдатн!сть та можливгеть широкого викориетання.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальн1сть теми. Епровадження ново! !нформац1йно! технологи, а такок значке шдвгацэння !нтересу до використання !мов1рносно-статистичного апарату у науково-техншних додат-ках обумовлюе необх!дн!стъ створення методов, моделей та програмних систем (ПС), як! забезпечуютъ можливють моделю-вання практично ц1кавих в сучэсних застосувьннях стохастичних систем, об'ект1в та ситуац1й в заданими користувачем характеристиками та ! нформащ йною як!стю (1Я). Шд 1Я дал! розум!-сться ступ1нь !нформац1йно! (по К.Шэннону) роэб1жност1 пари функц!й, як1 задоводьняить властивостям густини розпод1лу (ГР) 1мов1рностей.
Тенденц!я широко! компызтеризац!! в облает1 обробки р1энор1дних сигнал¡в та эобралень, а такод 1стотне роэширення кола застосуваннь 1мов!рносно-статистичного апарату об'ектив-но породжують нову законом1рн!сть: масовим користувачем стае не програмуючий спец1ал1ст а низькою статистичною квал!ф1ка-Ц1ею. Дал! такий користувач називаетъея прикладним К1нцевим користувачем (ПКК).
Эастосування у чистому вигляд1 методологи та 1нструмен-таря 1нтелекгуальних систем, тобто систем, ЯК1 реал1зують нову 1нформад1йну технолопю, пов'язано з рядом супере чностей: витрати обчислювальних ресурс!в для реал!зацп !нтелекгуаль-них систем перевищуюггь допустим! для багатьох застосувань ресурси, в особливост! для бортових систем та систем персонального р1вня; головна увага при побудов! систем обробки та синтезу сигнал1в прид1ляеться розробц! пристри!в п!д конкрет-н! типи сигнашв, пр значно знилуе ефективн!сть систем; масо-вий користувач, як правило, мае низьку програм!стську та/або !мов!рносно-статистичну квал!ф1кац!
Тому уявляеться актуальним не т1льки розробка под1бних систем на баз! засоб1в, як1 використовуигься у традищйн^й технологи, але ! пошук !нших ефективних шдходхв до створення компыотерних систем обробки та синтезу стохастичних сигнала.
В1дзначимо, щр незважаючи на численн1 розробки в облает 1 теор!I та засоб1в 1м1тац1йного моделювання (Вусленко М.П., ПЬлляк Ю. Г., Клейнен Дж., Кнут Д., Ней лор Т., Вэннон Р.) проблема моделювання псевдовипадкових величия (ПВВ) з враху-ванням сучасних вимог ПКК вир 1 иена не в повному обсяэк Автору не в1дом1 ПС для моделювання виборок ПВВ, системна роэроб-ка яких була б единою, экономною та задовольняла б як вимоги сучасного масового користувача, так 1 ново! 1нформащйно! технологи.
Тому створення ПС для моделювання виборок ПВВ, яка була б ор^ентована на ПКК та дозволяла б моделювати у д1алоговому режим! виборки практично ус1х можливих ГР, з призначеною 1Я, уявляеться досить актуальним. Особливу специф!ку мае проблема моделювання малих виборок.
Методи досл1дженнь. При вир1шенн1 поставлених задач були використая! методи теори 1мов1рностей та компьютерно! статистики, статистично! теорп 1нформацп, 1м1тац1йного моделювання, а також основи теорП систем штучного 1нтелекту.
Наукова новизна роботи полягае у тому, щр вперше: 1. Реализовано системний П1дх1д до проблеми моделювання виборок ПВВ, як1 задовольняють вимогам ПКК. 2. Розроблен! метод та 1нформац1йна технолог1я автоматичного моделювання виборок ПВВ, ор1ентован1 на ПКК. 3. Запропонован1 та реал1зован1 моде л 1 та автоматичн1 процедури процесу моделювання з забезпе,-ченням 1Я виборок. 4. Запропоновано та використано новий кри-тер!й КоД 1нформац1йно! близькост1/роэходження пари моделей. Б. Створена предметно-ор1ентована ГС, яка реал1зуе запропо-нован! метод та технолог1ю моделювання. Система математично, функционально та программ сум! сна а побудованими на прийня-т1й у дисертац1йн1й робот1 концепЩI системами для моделювання випадкових процес1в та пол¡в.
Практична ш тлеть. 1. Створена ПС дозволяе а мшмаль-ними витратами обчислювалыгох ресурс1в ПКК моделювати виборки ПВВ з заданою ГР та призначеною 1Я. Це як1сно розширюе можли-в!сть коректного використання 1мов1рносного моделювання у на-уково-техн1чних додатках. 2. Розроблений критер!й КоД можэ
- в -
використовуватися в р!зних системах клас1ф1кац11 та в системах компьютерного зору. 3. Результати роботи можуть бути складовою частиною роб!т по створенню ПС для моделювання ан-самбл1в реал1зад1й випадкових процес^в та пол1в, як1 будуть створшатися на прийнятхй у д;юертац1ЙК1Й робот! концепцп.
Впровадиення результат!в. Результати досл!джень энайшш впровадлення у таких розробках, KKi були виконан! при безпо-середн!й участ1 автора: система компьютерного зору 0Ч191-КП1 для контролю цпчосност! фотоперетворювач!в сонячних батарей по ix телев131Йному зображенню (ДД1 Проблем механ!ки "Ритм", м. Ки!в; НЕО !м. С. А. Лавочк1на, м. Мэсква); система компьютерного эору ОКОЭО-КП1 для . (кваз!)оСеркеного стискання/в!д-новлення косм!чних зобраленнь, та швидко! локал1зацп та роз-шзнавання об'екпв (Гнститут математики АН Укракни; КБ Елек-троприладобудування, м. XapKiB); система для експрес-анал1зу електроф!зичного стану локалько-еттаюпального ыару кремнию ■при виробницш ¡нтегральнкх схем (ЦЦ1 молекулярно! електро-HiKH, м. Зеленоград); пакет прикладних програм !К1тац!йяого моделювання спещфчних випадкових сигнал1в для пдроакустич-них Д0СЛ1Д>йнь (ISO PocifccbKQi АН, м. ЬЬсква); цикл лабора-торних po6iT по курсах "Мзтематичне эабезпечення науково-тех-н!чних доел!да9нь. Частина 1" та "Автоматизованэ управл!ння в техн1чних системах" (кафедра автоматики та управл1ння в тех-н!чних системах (АУТС) Кихвського пол1техн1чного 1нституту).
АпробаЩя роботи. Науков1 результати та ochobhi пололен-ня роботи допов!дались та обговоршались на конференцп "ffii-зичн1 методи д1агностування електро- та радювироб1в в задачах упразлиня як1стю та над1йн!стю" (и. Черн1г1в, 1986 р.); конференц! г "Актуальн! проблеми в област1 радюедектронхки, автоматики, обчкелювально! техн1ки, енергетики, машикобуду-вання та промислових технолоПй" (м. Ки$в, 1988 р.); 3-х Ко-рол1вських читаннях "Йундаментальн1 та прикладн1 проблеми космонавтики" (м. Кшв, 1988 р.); наукових сешнарах кафедри АУТС КПГ.
Публ!кацП. По матер!алах дисертац11 опубл1ковано 7 ро-6iT, у тому чкел! одержано 1 авторське св1доцтво та 1 пози-
тивне риюння на винах!д.. Кр!м того, деяк! результати роботи викладен! у 4 Бвнах по НДР (автор е сшввиконавцем).
Об'ем та структура роботи. Дисертафйяа робота мае вступ, 4 глави, загальн! висновки, додаток. Повний об'км роботи 136 е., у тому числ1 головний текст - 82 с., 26 мал. (28 е.), 9 табл. (15 е.), список використано! л!тератури, в якому приведен! 117 джерел (11 е.), додаток - 13 с.
Вступ мае сформульован! наукову проблему, ц!ль роботи, головн! аавдання досл1джень, кауков1 положения, шр захищають-ся, та !нш1 обов'язков! в1домоет!.
В перш!й глав! виявлен! недол!ки сучасних технолог!й моделювання виборок ПВВ. Сформульован! в уэагальненому вигляд1 задача та головн! !де! методу для автоматичного моделювання виборок ПВВ а потр1бною ГР та заданою Ш при робот! в режимах ПКК.
В друг1й глав! розроблена модель ГО у вигляд! обчиелю-вально! технолог1чно1 с!тки. Обгрунтована непротир!чн!сть та повнота модел1 ГО.
В трет1й глав! розроблено новий ентроШйний критер1й КоД блиаькост1/розходження пари 1мов!рносно-статистичних моделей. Розроблено автоматичн1 процедури забеэпечення Щ процесу моделювання.
В четверт!й глав! наведен! результат« експериментальних досл1д*ень особливостей головних механ!зм!в методу та техно? логи моделювання.
В загальних висновках наведен! головн! результати роботи.
В додатку наведен1 акти впровадження результат!в роботи.
ЭМ1СТ РОБОТИ.
В результат! огляду встановлено, шр сучасн! системи Ш1-тац1йного моделювання мають вузьку ун!версальн1сть, тобто не эабезпечують моделювання досить р!аноман!тно! ыножини структурно-параметричних тип!в ГР ПВВ; В1дсутн1й досить зручний апарат для оц1нювання якост! эмэдельованих виборок.
Показано, пр надання ПС можливост! настройки/перенас-
тройки на конкретну структурно-параметричну модель а нетрив1-ально! множини мода бути реал1зоване за допомогою роэробки модел1 ПО. Розробка модел1 ГО виконана на основ1 ролево! мо-дел1 (РМ). Терм1н Ш введено по аналоги г РМ акад. Г. С. Поспелова. Адитивно-сушшн» РМ для моделювання виборок неодно-р1дних одно- (ВВ1) та двушрних (ВБ2) ПВЗ максь вит ляд:
(1) У(х) = (1-е)т(х)+У2(х)> + еУЗ(х);
(2) У(х1,х2) = (1-е)-СУ1(х1,х2)+У2(х1,х2)} + еУЗ(х1,х2).
В них з точки гору ПКК виявлен1 так1 головн1 ролев! компонент и: У1 - головка компонента, однор1дна ПВВ; У2 - компонента, яка мае змст шуму; УЗ - компонента, яка описуе груб1 похибки; +,— пом1тки адитивност1 шаблону зв'язування компонентов; е - мшгаЯ параметр сушшно! модел1 П. Хубера.
Р13номан1тн1сть структурно-пзраметричних тишв моделей ПВВ приведена у таблица
Табл.
Ыножина струкгурно-параметричних тип¡в моделей ПВЕ
1дент. Зшстовний опис
01VI? Биборка з ГР р(х)=!?ау(0,1)
аги Еиборка а аналэтично заданою р(х)
азч? Еиборка а р(х), яка задана таблично
04УН Неоднор1дна виборка а р(х), яка в!дпов1дае РМ (1)
05У2А Двухм1рна виборка а анал!тично заданный р(х) та/або
Р(у/х)
06У2Г Двухм1рна виборка а р(х) та/або р(у/х), як1 задан 1
таблично
ШШ Двухмерна неоднородна виборка а р(х,у), яка в1дпов1-
дае РМ (2) , , .
Компонентами FM (1) та (2) молить бути типов! 1мов1рнос-но статистичн1 модел!. Мздел1 (1) та (2) доэволяють досить адекватно формал!зуЕати сигнально-завадн! ситуаци у сучасних науково-техн!чних додатках.
Встановлен! алгоритм 1чн1 та метролопши особжвост! в!-домих техн!к моделювання виборок ШВ та виэначен! 2х головн1 недол!ки: схеми моделювання спец!ал1зован! на моделювання конкретно? модел1 ПВВ; виборки в 61л1еост1 не витрнмують прийняП на практиц1 тести на внпадковють; гистограма не в!дпов1дае по статистичним та 1нформац1йним критериям задан1й ГР.
Проведена модерн1зац!я базових та розробка додаткових математичних та алгоритм! чшх процедур.
Розроблена загальна структура методу та технологи моделювання, яка включае наступи1 блоки: модерн1зована модель базового генератора piBHOMipHO розпод!лених на !нтервал! (0,1) ПВВ (01VR, див. табл.); модель генератора ВВ1 з задаваемою ГР (02VA, 03VF); модель генератора ЕЕ2 з задалаемиии марПнальноп та/або ушвними ГР (05Y2A, 06V2F); модел1 генэ-paTopiB неоднор1дних ПВВ, як1 Е1дпов1даить моделям (1) та (2) (04VH, 07V2H в1дпов1дно); процедура ефективких автоматичних тест!в забезпечення задаваемо! Ш; процедура автоматично! ап-роксимацн задано! ГР пол!номом нульового порядку.
Як форматам для представления модел1 Ш в пам'ят! ЕОЫ була вибрана семантична с1тка, яка мае наступи! властивост!: наглядн!сть граф!чного представления знань; простота введения в с1тку додаткових процедур.
Розроблена модель ПО являеться проблемно-ор1ентованоа Суттевий об'ем займають процедуральн! знания, як! представлэ-Hi у вигляд! програмних моделей, i реал!зують в!дпов!дн! ма-тематичн! перетворення над моделями об'ект!в. Мэдель ГО розроблена на основ! обчислювально! технолончно! сИки (CT-N).
Р!эноман1тн1сть реал1зуемих 1ГО структурно-параметричних тип!в моделей якюно б!льпа, Hi* р1зноман1тн!сть, яку можна досягти при використанн! засоб!в традиц1йно! технологи.
Фрагмент CT-N для моделювання ПВВ 01VR наведено на мал.
1, де N - об'ем виборки; К - к!льк!сть !нтервал1в апроксима-щ1 ГР; хО - початкове вкпадкове число; 1-/+ - умова одержан-ня хО; 1К - р!вень эначущрст»; К(-)+ - виборка (не)в!дпов1дае тестам.
СГГ-М складаеться а технолог1чних ланцюж1в, як! представлять собою запрограмоваш структури моделей сигнал1в, 1 забезпечують зак1нчен1 технолопчн! процедури моделювзння виборок. Ынодана технолог 1чних ланцютв представляе едину обчислювальну структуру г неоднозначними шляхами, синхронними СЫ та асинхронниии под!ями, фактами-завданнями (01УИ) та фактами-результатами (01У1?"). Доведена повнота та непротир!ч-Н1сть прийнято! модел! го.
Мал. 1.
Виявлено, щр при моделюванн! виборок найбшш суттевими е дв! похибки: похибка апроксимацн р(х) ГР р(х); похибка ба-зово! виборки ПБВ 01VI?, тобто в1дхилення гистограми р(х) виборки в1д ГР 1?ау(0,1).
Для эменшення перш! похибки була розроблена мате матично коректна процедура автоматичного визначення м1н1мально1 кШкост1 1нтервал1в апроксимацн ГР. В процедур! мае бути критер1й для оц!нки попарно! близькост! функц1й, як! мають властивост! ГР. Такий критер1й повинен мати так! властивост!: некритичнЮть до об'ему виборки; 1нвар!антн!сть до виду ГР; симетризован!сть; в!дносн!сть результату; подлив!сть зручно!
та ефективно! реал!зацп на ЕОМ. Критер1й також повинен задо-еольняти загальним вимогам, як1 пред' являються до математич-них М1р. Сучасн! статистичн1 та 1нформац1йн1 критерн не иа-ють цнх властивостей в повному обсяз1.
Запропоновано в1днсений ентрошйний кр:ггер1й КоД, який мае эмютовну ентрошйну по К. Шэннону 1нтерпретад1ю; вим!рюе близк1сть/розходження у в1дносних одиницах;ц симетризований; задовольняе вимогам, як1 пред'являються до м1р зв'язку та розходження; мае ефективну компьютерну реал1эац1ю.
Критерий мае виг ляд:
(Рк( х) -рк( у)) 1о9г(рк( х) /ркС У)). {рк(х)*0 та рк(у)»Ю> е 2\
1 П Я) 10£ГСР(<(Х)/Л2),
(3) КоД(х,у)--<Рк(*)»Ч> та рк(у)»0> € 1-,
Н( х) +Н( у) к-1 -рк( у) 1оес( рк( у) Д г),
{рк(х)=0 та рк(у)*0> е 1;
О, <рК(х)-=0 та Рк(у)«0> е 1-,
де п - к!льк1сть приведении 1нтервал1в на об'еднан1й обласи вйзначення функц1й; - поточне значения ГР для х та у;
ь.г - поточне приведена значения кроку апроксимацп (як правило, не .поспйне); г » X и У - об'еднана область вйзначення ПЕВ К та У; Н(у) - ентроп1я р(у);
п
Н(х) -рл(х)1ог(р/.(х)/лх), р. С*)^ в X - ентрошя р(х).
к=1
В1ДПОВ1ДНО з критерии (3) були побудован1 автоматичн1 процедура забезпечення змютовно! та коректно! апроксимацп ГР, а також оц1нки ступени адвкватносп пстограми р(х) та апроксимацп р(х).
Ц?едставлен1 методика та результата таких експеримен-тальних досл1дженнь: якост1 та ефегасивност1 запропоновано! схеми моделювання базових вкборок ПВВ Яау(ОД); чутлквост!
критерш КоД при оц!нюванн1 !нформац1йно! близькост! пари фунюцй; процедури автоматичного вианачення м!н1мально| к!ль-KOCTi 1нтервал!в апроксимаци ГР; використання критер!я КоД при розшзнаванн! об'екпв на зображенн!.
Експеркментально дослужен! аалежност! метролог i чних характеристик (по критерию jf2) багових генератор i в ПВВ. Для прийнято! на практищ к1лькост1 !нтервал!в пстограми (10, 15, 25) та малих об'ем!в виборок (100, 200, ... , 1000) проведен1 досл1дження показують суттеве шдвищэння якост1 виборок, як1 одержан! за допомогою запропонованого генератора Rav(0,l) (див. мал. 2) (стандартн1 генератори: 1. Turbo Pascal 5.0; Z. Turbo С 2.0; 3. Quick Basic 2.0. ); часов! ж характеристики запропонованого генератора незначно в1др1зняют.ься в1д характеристик стандартних.
.2 Мал. 2.
l(Gen;N)
40.0
9.34
3.97 О -
Ха
/
20.0 - ■ \ Облает! значень X для стандартних ( генератор 1 в:
■ максимальн 1; у*
середн!. «Л 0.50; 10
//7/////// ///////////////.
Область значень X2 для запро- \/*2
У
Yd
понованого генератора Rav(0,1). Я 0.95; 10
У///{//////[///{///[///,///у/7^? ц
100 500 1000
Досл!джена чутлив1сть введеного критерИо КоД в задачах оцшювання близькосп пари моделей, HKi задашься ГР, в no-pi внянн! з статистичними критер1ями (наприклад, Для нор-мовано! гаусово! ГР п(0,1) гидтвердлеиа висока чутлив1сть
критер1я КоД при оцшюванш близькосИ пари Пстограм (див. мал. 3). (Введена абсолютна похибка <Л в 1-му В1дл1ку пстог-рами.) При цьому КоД(*) е експериментально виявленов гнформа-ц1йнон похибкою моделювання для розроблених методу та технолог!!.
^ I/ л МзЛ. 3.
.2
9.34 ■ -1.0-
3.97 ■• 0.5 -
Хо.95,13; КоД(*)
Досл1джен1 осоСливосп автоматично! процедури апроксима-ци ГР. Шдтвержено, щр похибка апроксимацП вносить голов-ний вклад у эагальну похибку методу моделгаання (див. мал. 4). Шдтвердлэно, пр математично коректний виб1р к!лькост1 1нтер-вал1в апроксимацП по розроблешй методиц1 эабезпечуе призна-чену ПКК 1Я (малих) виборок.
Досл1джена молишвють використання критерю КоД, наприге-лад, для роэшзнавання об'екпв на реальному зображенн1. Ви-явлена принципова можлиысть його використання, а також його висока 1нфориац1йна та обчислювальна ефективн1сть.
Результатом, експериментальних досл1дженнь е висновок про принципову працевдатн1сть та високу ефективн1сть методу та технологи моделгаання виборок ПВЕ
1
Мал. 4.
Г0Л0ЕН1 РЕЗУЛЬТАТИ РОБОТ И.
В дисертаЩ! с$ормульована та виршена науково-техн1чна проблема роаробки методу та технологи моделювання виборок одно- та двум1рних (а також неоднор1дних) ПВВ для широкого кола науково-техн1чних додатк1в, який мае так! нов1 властивос-Г1: иожшвютъ настройки та/або перенастройки програмнох сис-теми на технолопю моделювання потрЮно! користувачу модел1 ПВВ, яка ад!йснпеться оперативно та в автоматичному режиму у процес1 моделювання автоматично забеэпечуеться прианачена ко-ристувачем 1Я виборки по критер1ю КоД; користувачем е спеща-л!ст, програмна та/або статистична квал1ф1кац!я якого низька; програмна система може бути використана як функцюнальна оди-ниця в ¡нтегрованих системах для моделювання стохастичних потоков, процес1в, полхв та конструювання з цих об'екив неод-нор!днях сигнал в.
В РЕЗУЛЬТАТА 1. Розроблен метод автоматичного моделювання виборок одно- та двумхрних ПВВ, який оргентовано на ПКК та аабезпечуе можлив^сть у Д1алоговому режим1 задавати практично будь-яку потр!бну ГР та призначати Ш виборки. 2. Роз-роблена реал1зуюча метод 1нформац1йна технолог1я моделювання, Ф мае елементи 1нтелектуальност1, основою яко! е концепц1я формал1зацП ГО а використанням ролево! модвЛ1 неоднорддно! ПВВ у вигляд! обчислювально! технолог1ЧНО1 С1тки. 3. Розроб-
лен! hobi та модерн!зован! юнуючи'математичн! та алгоритм!ч-н1 модел1 для моделювання виборок ПЕВ. 4. Розроблено ентро-п1йний критер1й КоД близькест1/розходження пари !мов1рносно-статистичних моделей, за допомогою якого оц1ню-:ться як!сть процедури моделювання. 5. Синтеэована модель ГО та структура ПС, HKi дозволять реал!зувати розроблений метод з забеэпе-ченням ycix нових властивостей.
Науков! та практичн1 результата дисертац1йно! роботи до-сить широко апробоваш та впровэджэн! у А науково-техн1чних розробках систем подгбного призначення. Анал13 результата дае тдставу зробити висновок, цр покладеш в основу розроб-леного методу принципи, модел1 та алгоритми забезпечують р1в-Hi якост1 та техн1ко-економ1чн1 показники ПС не прш! за т1, як1 досягкен! у сучасних засобах под!бного призначення. Поставлена проблема вир¿жена у повному обсяз!, 31 ршення е эа-к1нченим. фи розробц1 широко використанг Е1дом1, у тому чис-л1 наведен1 у сучасн1й закордонн1й лиератур!, методи моделю-вання, обробки та тестування виборок ПЕВ.
ПУБЛ1КАЦП ГО ТЕШ ДИСЕРТАДП:
1. Дегтярв М. С., Ходзицький А. 6. Пакет прикладних- прог-рам 1м1тац1йного моделювання 1мов1рносних об'екпв. //Ф1аичн1 методи д!агностування електро- та радю вироб^в у задачах, уп-рав-Шння як1стю та над»йн5стю.- Республ1какська конференд1я, Черн!Г!в, 1986 р. - деп. В УкрНД1НГ1, 25.04.1989, No 1167Ук89, с. 153-162.
2. Ходзицький А.е., М1чук I.A. Процедура проектування 1нтелектуальних пакеив на приклад! ППП "Генератор та класи-ф!катор випадкових процесс". // Актуальн1 проблеми в облает! радюелектрон1ки, автоматики, обчислювально! техн!ки, енерге-тики, маиинобудування та промислових технологift: Тезиси допо-в^дей науково-т?хн1чно! кон<]5еренцН.- К.: КП1, 1988.- с. 59.
3. Компанець Л <5., Ходзицький А. е., Аль-хусайн1 Мэхамад Таджелдш. Критер1й в!дносно! ентроп1йно! близькост! 1мов1р-носно-статистичних моделей. // У зб.: Вюник Ки1вського пол!-
техн. 1н-ту. Автоматика та електроприладобудування, вип. 27,
1990, с. 111-117.
4. Комланець Л. Ф., Ходзицький А. 6., ЕУДН1К С. 0. Генератор випадкових чисел. А.с. 1684793 (СРСР).- Опубл. Б. К,
1991, N0 38.
5. Комланець Л.Ф., Ходзицький А. е., Будн1к С.О., Л1пов1к I. В. Генератор випадкових чисел. Пэзитивне ршення~ в1д 9.11.1991 р. по эаяв! на винах1д N0 4911111/24-24/112376.
6. Комланець Л. Ф., Краснопрошина А. А., Малюков М. М. Ма-тематичне эабезпечення наукових досл!дженнь в автоматиц1 та управл1нн1. - К.: Випр школа, 1992.- 288 с. (Ходзицький А.6. е сшвавтором параграфа 2.4, 3.3 та додатку 1).
7. Комланець Л. Ф., ХЬдаицький А. 6., Нгуен Тх1 Фионг Лэан. Модель предметно! област1 для програмно! системи "Генератор випадкових величин". //У сб.: В1сник ЙИвського шштехн. 1н-ту. Автоматика та електроприладобудування, вип. 29, 1992, с. 68-75.
8. Ходзицький А. Е. (сшввиконавець) Роз робка адаптивних засоб1в обробки, збер1гання та накопичування 1нформац11. Шд-сумковий зШт по НДР Ко 134.- К: КП1; 1нститут загально! ф!зики Рос1йсько1 АН, 1988 р.
9. Ходзицький А. е. - (сшввиконавець) Алгоритм цифрово! обробки в!деозображеннь для рухомих об'екпв. Шдсумковий зв1т по БДР N0 43, шифр "Око".- К.: КП1, 1нститут математики АН Укра1ни, 1990 р.
Автор:
А. 6. ХЬдаицький
-
Похожие работы
- Теория и методы псевдослучайного функционального контроля дискретных устройств
- Разработка и исследование многомерных генераторов равномерно распределенных псевдослучайных векторов, основанных на представлении данных в алгебраических полях
- Метод конкатенации для быстрого генерирования эргодических псевдослучайных процессов
- Моделирование процесса синхронизации датчиков псевдослучайных последовательностей в подавляемых системах радиосвязи
- Генераторы случайных и псевдослучайных чисел для статистического моделирования и защиты информации
-
- Системный анализ, управление и обработка информации (по отраслям)
- Теория систем, теория автоматического регулирования и управления, системный анализ
- Элементы и устройства вычислительной техники и систем управления
- Автоматизация и управление технологическими процессами и производствами (по отраслям)
- Автоматизация технологических процессов и производств (в том числе по отраслям)
- Управление в биологических и медицинских системах (включая применения вычислительной техники)
- Управление в социальных и экономических системах
- Математическое и программное обеспечение вычислительных машин, комплексов и компьютерных сетей
- Системы автоматизации проектирования (по отраслям)
- Телекоммуникационные системы и компьютерные сети
- Системы обработки информации и управления
- Вычислительные машины и системы
- Применение вычислительной техники, математического моделирования и математических методов в научных исследованиях (по отраслям наук)
- Теоретические основы информатики
- Математическое моделирование, численные методы и комплексы программ
- Методы и системы защиты информации, информационная безопасность