автореферат диссертации по информатике, вычислительной технике и управлению, 05.13.14, диссертация на тему:Компьютерные технологии автоматизированной генерации управляющих программ в информационных системах.

кандидата технических наук
Булаенко, Марина Владимировна
город
Харьков
год
1997
специальность ВАК РФ
05.13.14
Автореферат по информатике, вычислительной технике и управлению на тему «Компьютерные технологии автоматизированной генерации управляющих программ в информационных системах.»

Автореферат диссертации по теме "Компьютерные технологии автоматизированной генерации управляющих программ в информационных системах."

0Д МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ УКРАЇНИ

ХАРКІВСЬКА ДЕРЖАВНА АКАДЕМІЯ ШОЛ МІСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА

На правах рукопису

БУЛАЄНКО МАРИНА ВОЛОДИМИРІВНА

КОМП’ЮТЕРНІ ТЕХНОЛОГІЇ АВТОМАТИЗОВАНОЇ ГЕНЕРАЦІЇ УПРАВЛЯЮЧИХ ПРОГРАМ В ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМАХ

05.13.04 - Автоматизовані системи управління і системи обробки інформації

АВТОРЕФЕРАТ

дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук

Харків -1997

Дисертація є рукопис

Робота виконана на хафедрі прикладної математики та обчислювала ної техніки Харківської державної академії міського господарства

засіданні спеціалізованої вченої ради К02.13.02 Харківської державної академії міського господарства за адресою:

310002, Харків, 2, вул.Револзоції, 12.

З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Харківської державної академії міського господарства.

Науковий керівник: д-р техн. наук, професор

Самойленко М.І. Офіційні опоненти: д-р техн. наук, професор

Левикін В.М.,

канд. техн. наук, доцент

Бобух А.О.

Провідна установа: Український науково-дослідний інститут

екологічних проблем, м.Харків.

Захист відбудеться “ {0_ “ 1997 р. о ¿3 годині на

Автореферат розісланий " £_ “ 1997 р.

Вчений секретар спеціалізованої вченої ради канд. техн. наук, доцент

С.В.Дядюн

Актуальність, Активна зміна людиною навколишнього середовища призводить до створення великого числа різноманітних інженерних систем. Традиційні методи проектування, засновані на гідравлічних і техніко-економічних розрахунках, малоефективні для вирішення завдань проектування і експлуатації в умовах розвитку та реконструкції. У зв’язку з цим необхідні розробка та застосування людино-машинних методів аналізу і синтезу потокорозподілу, ідо грунтуються на інтерактивних процедурах спілкування ліодини і машини.

Важливою частиною цих технологій є комп’ютерні технології комплексного управління інженерними та інформаційними системами, що повинні мати універсальний характер відносно профілю підприємства або регіону, легко адаптуватися до потреб реконструкції та розвитку, відповідати вимогам інженерної психології та ергономіки. При цьому кожний новий етап автоматизації мусить забезпечувати, з одного боку, більш ефективне виконання виробничих завдань, а з другого, - потребувати мінімальних затрат часу та матеріальних коштів на його впровадження. Тому винятково важливе значення надасться ефективності й ергономічиості роботи управляючих програм у даних інформаційних системах. Це й визначило напрямок дисертаційної роботи - розробка та впровадження комп’ютерних технологій автоматизованої генерації управляючих програм в інформаційних системах.

Об’єктом дослідження є методи й засоби розробки інтерфейсу в диспетчерських системах раціональної експлуатації та розвитку інженерних мереж.

Предмет дослідження становлять методи й алгоритми генерації нестандартних графічних меню у векторно-графічних операційних се-

з

редовищах.

Метою роботи е розробка ефективної технології синтезу управляючих програм у диспетчерських системах експлуатації та розвитку інженерних мереж на базі використання векторно-графічних операційних середовищ.

Для досягнення мети були «оставлені й вирішені такі завдання:

• виконано аналіз інформаційних диспетчерських систем раціональної експлуатації та розвитку інженерних мереж для встановлення найбільш прогресивного напрямку їх подальшого удосконалення і розвитку;

• обгрунтовано вибір операційного середовища, в якому створюються та функціонують системи;

• здійснено метематичне моделювання та оптимізація структури системи і відповідного програмного забезпечення;

« проведено математичне моделювання процедур вибору користувача в графічних меню і процедур розпізнавання користувацького вибору диспетчерською системою (ДС);

• створено комп’ютерні технології автоматизованого програмування графічних меню вказаних типів;

• розроблено базовий алгоритм автоматизованої генерації рисунка нестандартного графічного меню.

Методи дослідження. При вирішенні перелічених вище завдань застосовані методи теорії системного аналізу, математичного аналізу, дискретної математики та теорії графів.

Наукова новизна положень і результатів дисертації полягає в тому, що:

• розроблена комп’ютерна технологія автоматизованої генерації нестандартних графічних меню у векторно-графічних операційних середовищах для ДС ЇМ;

• одержана математична модель процедури користувацького вибору у векторно-графічних меню з явною координатною залежністю елементів вибору;

• формалізована процедура користувацького вибору у векторно-растрових графічних меню з незалежним розташуванням елементів вибору;

• виконана класифікація графічних меню;

• розроблений алгоритмічно-програмний комплекс автоматизованої генерації графічних меню вибору користувача в управляючих програмах та програмах інформаційно-довідкового пошуку.

Практична цінність результатів роботи. На основі формалізації користувацького вибору у графічних меню, що функціонують у векторно-графічних середовищах, розроблена система автоматизованого програмування графічних меню, яка дозволяє:

1) генерувати програми, що реалізують процедуру користувацького вибору в графічних меню з явною координатною залежністю;

2) генерувати програми користувацького вибору в графічних меню з незалежним розташуванням елементів вибору;

3) редагувати графічні меню і відповідні програми користувацького вибору.

Розроблена система автоматизованого проектування на декілька порядків зменшує час створення ДС ЇМ за рахунок усунення необхідності написання та налагодження складних управляючих програм.

На захист виносяться такі положення:

• технологія побудови графічних меню вибору користувача з явною координатною залежністю елементів вибору;

• технологія побудови графічних меню користувацького вибору з незалежним розташуванням елементів вибору;

ь

• комп’ютерна технологія автоматизованої генерації графічних мекю з явною координатною залежністю елементів вибору;

• комп’ютерна технологія автоматизованої генерації у векторно-графічних середовищах меню з незалежним розташуванням елементів вибору й різною організацією процедури вибору;

• технологія автоматизованої генерації рисунка нестандартного графічного меню.

Участь у цільових програмах. Дисертаційна робота виконана в рамках НДР. Вона являє собою наукові результати досліджень, що проводилися за безпосередньою участю автора в Харківській державній академії міського господарства в межах ЦКП “Наука“ та програми Міністерства освіти України “Методи проектування та побудови інтегрованих комп’ютерних систем і технологій“ із завданням “Розвитку інженерних мереж у часі й просторі“ (№ Др 01860126068) та “Інформаційно-картографічні технології раціональної експлуатації та розвитку великих підприємств міського господарства“ (№ Др 01950002410).

Результати дослідження. Наукові результати впроваджено й документально підтверджено при розробці інформаційно-картографічної системи раціональної експлуатації та розвитку інженерних мереж на Кримському содовому заводі і Донецькому машинобудівному заводі гірничопрохідницької техніки, при розробці інтегруючої оболонки АСУ заводу, а також матеріальному забезпеченні підсистем конструкторської і технологічної підготовки підприємства та інформаційно-довідкового пошуку. Результати дисертаційної роботи використовуються у навчальному процесі ХДАМГ при проведенні лабораторних робіт.

Апробація роботи і публікації. Наукові результати дослідження доповідалися та обговорювалися на: міжнародній науково-практичній конференції “Проблеми та перспективи ресурсозбереження в житлово-

£

комунальному господарстві“ (ХДАМГ, Харків, 1995); науково-технічній конференції “Техніка і фізика електронних систем та пристроїв“ (Суми, 1995); науково-практичній конференції ‘‘Застосування персональних комп’ютерів у наукових дослідженнях і навчальному процесі“ (ХДУ, Харків, 1996); XXVIII науково-технічній конференції викладачів і аспірантів ХДАМГ (Харків, 1996).

Основні наукові положення дисертації опубліковані в 12 друкованих працях.

Структура і обсяг роботи. Дисертація складається з вступу, чотирьох розділів і висновків, викладена на 137 сторінках, має 4 додатки, 22 рисунка та 119 назв бібліографій.

ЗМІСТ РОБОТИ

У вступі визначено предмет дослідження, обгрунтовано актуальність теми, дано загальну характеристику роботи, розкрито мету дослідження та його завдання, головні положення, що виносяться на захист, наукову новизну та практичну вагомість одержаних результатів.

У першій главі проведено аналітичний огляд робіт, присвячених проблемам ефективності функціонування диспетчерських систем експлуатації та розвитку інженерних мереж з метою виявлення найбільш прогресивного напрямку їх удосконалення та розвитку.

Представлення інтерфейсу вибирається з урахуванням забезпечення максимальної ефективності, що полягає у швидкому, наскільки це можливо, розвиткові користувачів простої концептуальної моделі взаємодії.

У будь-який момент часу стан управляючої системи визначається вектором станів х(/):

х(і) =Л’(х({0),/(/„,(), у(/0,ї)}, (1)

де іа • початковий \юмент інтервалу спостереження; /(г) - вектор збуджуючих впливів; у(і) - вектор управляючих впливів. У практичних розрахунках кожний параметр, що входить до рівняння зв’язку (1), обумовлений:

х(/)єЛ(/), у(г) єВ(і), (2)

тобто зміни *(/) і у{і) обмежені замкнутими областями станів А (і) і простору управління В [і).

Стратегії автоматизованого управління у/ в АСДУ описує функціонал:

у=кадП2),/\к,г),

де и - система управляючих впливів для виконання операцій управління; 5 - проблемна ситуація, що містить інформацію про минулі, дійсні і можливо майбутні стани об’єкта управління;

М - модель об’єкта управління (інформаційна та концептуальна);

К ■ цільова модель об’єкта в задумі управляючого складу (користувача АСДУ), до якої він прагне; т- дискретний момент часу.

Час вирішення завдання оператором Тт визначається таким чином:

ТОП — Тдпхпр ^ 'Цт.ріиІ ТоЛЯЦЯІ ^ де Толагр - час сприйняття сигналу; Тшріш - час прийняття рішення; Т0ІШШ - час виявлення потрібного органу управління; ТопМ - час виконання дії на орган управління. При цьому швидкодія оператора оцінюється тривалістю циклу регулювання:

, тч = топ+іт(, .

' ы

п

де £7} - час затримки в технічних ланках ДС. В свою чергу, час /-і

пошуку Токспр (тобто середній час виконання типового завдання інформаційного пошуку) можна вважати функцією тривалості однієї фіксації руху очей і числових характеристик поля:

Т0«сПг/^МЛ\,ц\

де N - загальне число елементів інформаційного поля; М - число шуканих елементів інформаційного поля (критичних); т] - обсяг фіксації або оперативне поле зору; Тф * тривалість фіксації.

Або ж

Т — ї? Т* — ^ ^ у -

*оях:пр ~~ ~~ ~мТГ,ф'

де Еп - математичне чекання числа кроків до першого успішного результату.

Таким чином, очевидно, що зменшення кількості відтворюваної інформації та спрощення її вигляду (перехід до графічних символів замість буквенно-цифрових) приводить до помітного скорочення тривалості циклу регулювання.

Діючі графічні ДС мають суттєві ьедоліки і перш за все вони залежать від графічних пристроїв вводу-виводу, операційного середовища і області застосування. «

Отже, потрібна розробка ДС, що реалізують основні графічні можливості без прив’язання до конкретних технічних засобів і певної області застосування. Для цього треба розв’язати такі завдання-.

1. Формалізувати процедури користувацького вибору в нестандартних графічних меню різних типів.

2. Формалізувати процедуру розпізнавання користувацького вибору.

3. Розробити алгоритми програмної реалізації, що дозволять автоматизувати процедури користувацького вибору в нестандартних графічних меню.

4. Розробити технологію генерації нестандартних графічних меню, орієнтовану на автоматизацію найбільш трудомістких та складних процедур їх програмної реалізації.

У другій главі розглядаються питання генерації графічних меню в інтерактивних диспетчерських системах. Виконано класифікацію

ІЕ2І

ІЧНІ меню

г

за типом графіки

растрові меню

векторні меню

І власне векторнії векторно-растрові |

стандартні

за способом організації

нестандартні

з явною координатною залежністю ел. вибору (ЕВ)

за властивостями ЕВ

з незалежним просторовим розташуванням ед. вибору

за формою зони _________вибору

блок вибору БВ БВ БВ

(БВ) квадрат прямокутник коло комбіновані

Рис.І. Класифікація графічних меню

Встановлено вид функціоналу, який на основі вихідних даних (шифр міста, координати точки указания, координати центра екрана монітора та його розмірів по вертикалі в момент генерації та в момент указания) дає змогу виявити однозначну відповідність між координатами точки указания і результатом вибору (іменем файлу векторного зображення планшета), тобто

У процесі роботи системи екранне зображення піддається зуму-ванню та панорамуванню, з урахуванням чого координати будь-якої точки екрана в момент указанна можна одержати таким чином: ХТ=хТР{М, Т),

де

р{м, г) = л/г=

|Х 0 О" ' 1 0 0N

0 му 0 X 0 1 0

0 и ч4* Лу К

Вважаючи, що и.-к

; АХ = ХСІ-ХС0Ь-, Лу-= усІ — yeJ-j-,

вираз (3) матиме вигляд:

Хт(і) = х£Р = {х0 у0 і)х

L

о

L

¡0

(4)

І, І,

Ка-Хсоу Ус-Усоу . % *о

У загальному випадку результат вибору поданий у вигляді вектора з

двох компонент:

(FMІ

№у)г

де /*(х). (у) - оператори перетворення відповідних координат точки

указания в конкретно задані величини, що можуть бути одержані з (2) і мають вигляд

Fx(x)={x-x't)lf+xc0; ч

Відповідно:

S = F(S)=Ft

Р,(У) = ІУ-УС,)^+УС о-

)>Ъ

y)jj,

F,(y)

Ьу

\\

/)

тут S - ім’я вибраного планшета в символьному ході ASCH;

^ - оператор конкатенації рядкових даних; F2 - оператор перетворення цілого числа в рядкову константу; F3 * вилучення цілої частини числа.

У випадках, коли діапазон вибору значно перевищує ергономічно можливий, слід організувати двохрівневий вибір, а в загальному випадку - багаторівневий.

0

У третій главі формалізуються основні процедури користувацького вибору в графічних меню з незалежним розташуванням елементів вибору, коли встановити аналітичну залежність між результатом вибору і координатами точки указания не вдасться. У цьому разі слід виконувати табличне завдання користувацького вибору, для чого необхідно визначити вид функціоналу:

. Н9„ Рі> ^с о* А>»

де <Рі,Рі - полярні координати точки указания; хс0 - координати центра екрана в момент створення слайду нестандартного графічного меню (НГМ); /0, І, - параметри екрана.

При зумуванні значення полярного кута зберігається, а значення радіус-вектора встановлюється так:

к

9-Рь Рі=Р,-

Перехід до полярної системи координат (ПСК) є причиною того, що зона указания стає дещо більшою зони вибору. Параметри зони указания визначаються у момент створення слайду НГМ, для чого треба побудувати її математичну модель:

=іпш 9 А 9«** = “ах 9і\

у=1,4 /»1,4

Атл = І?Ш Р/, Ртах = р .)

^А ' у-М '

(7)

Хе0-Х, + —(ІаСО.

*'шатг—ТІ—.......................•

Р, - ~ "{“ї + >|)] +

Оператор користувацького вибору являє собою перевірку умови попадання точки указания в зону указания:

(8)

2

•(9)

F{<p, p) =

St, якщоP^^pk<PaK |. (JO)

0

Таблиця відповідності зони указания і результату користувацького вибору має такий вигляд:

Параметри зони указанна Результат вибору

Ф/mirt Ф і шах Р і тіл Р і max S,

Перехід до декартової прямокутної системи координат (ДПСК) спрощує вигляд відповідних операторів перетворень.

У кожний момент часу системі відомі координати центра екрана Зсс(, координати точки вставки блока xjy координати точки указания х

і параметри екрана ¡q,

Треба визначити

сі* % it X, /0, /^) = S /.

Вважаючи, що розміри вибору відповідно дорівнюють значенням величин Ах та Ду, координати вершин блока можна одержати з таких виразів:

із

<ІХі = Х1 - Хс, с6с2 = (ІХу - Лх,

¿У\ = Уі - Ус, 4'Уг = Ф'і ~АУ- 01)

З урахуванням ефектів зумування та панорамування, оператори, що дозволяють зв’язати поточні координати точки указания з її координатами на стані генерації таблиці відповідності, мають вигляд *7 = х?Р(х0, у0, Мх, Му, Ах, Ду)=

пі • *Л

= {сіх сіу і)

о у- 0 *0

*«« У сі 1

=и, г, і).

(12)

Тоді

де Мх>=&

и

(13)

Оскільки в даному випадку зона вибору і зона указания адекватні, немає потреби в побудові математичної моделі останньої, що значно спрощує вигляд таблиці відповідності.

Параметри зони указания Результат вибору

£ІХи еіх2І 4Уи ¿Ун

Оператор користувацького вибору має вигляд:

*■(*) в І*5*’ якщо > <&)А(Л2 < <кУ{<Ь\ > ¿уУІФіФ) ^4)

Існує клас завдань, для яких блок вибору може мати форму кола (рис.З).

Потрібно встановити вид функціоналу:

Р(.хВІг ^Ві> •їі)=‘^( де хВІ * вектор координат точки вставки; ЯВІ - радіус кола; х, - вектор

координат точки указания.

Рис.З, Визначення координат точки указания

Оператор користувацького вибору являє собою перевірку умови попадання точки указания в одне з кіл вибору, тобто т, я)-|ц" якщ°

де _________________________

І*, - ■х в (І ■- -¡(х, - х в ,)2 +(Г, -у ВІ)2.

Таблидя відповідності має вигляд:

Таблиця З

Параметри зони указания Результат вибору

X в і ■ У в,

Одержано залежності середнього часу пошуку результату користувацького вибору 1, виходячи з різного обсягу таблиці відповідності (л) для нестандартних графічних меню з різними процедурами вибору і стандартних графічних меню (СГМ) ( \{ті) - у ПСК; /2(л)> ї3(п) - у ДИСК з БВ: прямокутник, коло; ї4(п) - у ДПСК СГМ).

9 18 45 72 90 П

Рис. 4. Часові характеристики пошуку результату користувацького вибору

У четвертій главі пропонуються комп’ютерні технології генерації нестандартних графічних меню засобами автоматизованих систем.

Оператор

Генерація рисунка меню ((^•файл)

Г -

Символьний ввод: імені блока; атрибута блока; розміру по осі ОУ; розміру по осі ОХ; кута повороту. Символьний ввод імені програми

і___________________________________________________________________________________________________________________________________

Вставка блоків вибору в рисунок (<Ьуй-файл)

Генерація і і Автоматична генерація

визначень блоків і і і і. програми вибору в

вибору і і нестандартному меню

(йлук-файл) 1 1 (Ьр-файл)

и АШоСаё і і

Генерація слайду меню (їИ-файл)

САП

НГМ

Рис. 5. Технологічна схема САП НГМ з незалежним розташуванням елементів вибору на екранному зображенні меню

іб

Наведено струзстурні й функціональні схеми автоматизованих систем програмування (САП) графічних мето з явною функціональною залежністю елементів вибору і без неї (рис. 5).

Система виконує такі функції: .

1. Завантаження слайду НГМ.

2. Формування графічного курсора.

3. Відстежування поточних координат.

4. Фіксація координат точки указания. ,

5. Аналіз ПВ і прийняття рішення.

Подальший розвиток САП можливий при розробці технології автоматизованої генерації векторного зображення НГМ на базі растрового зображення, одержаного з допомогою сканера. Технологічна схема приведена на ркс.6.

Алгоритм розпакування РСХ формату має вигляд:

1 Вважати байт В;

2 Якщо це байт-повторгавач;

3 то Лічильник = 6 молодших розрядів;

4 Значення = наступний за В байт;

5 Провести лінію;

6 інакше Лічильник = І;

7 Значення = В;

8 Поставити крапку;

9 Повернення до п. 1.

Рис. б. Технологічна схема автоматизованої генерації нестандартних графічних меню

У додатку наведено копії документів з впровадження результатів дисертаційної роботи, а також тексти програмних модулів Аиіотепи.ізр, АШотепи2.Ьр, Мепи-а.Ьр, Мар-яи.кр, Мар-ик.Ьр.

ОСНОВШ РЕЗУЛЬТАТИ І ВИСНОВКИ

1. Оскільки розв’язання інженерних задач пов’язано безпосередньо з відображенням об’єкта управління на екрані монітора в широкому діапазоні масштабного коефіцієнта, то операційне середовище має бути векторно-графічним.

2. Підвищення ефективності інтерфейсу ДС можливе за рахунок . генерації нестандартних графічних меню, що є основним інструментом особи, яка приймає рішення.

3. Виконано класифікацію графічних мето.

4. Дається математичне обгрунтування однозначного розпізнавання системою користувацького вибору в НГМ.

5. Формалізовано процедури вибору користувача в нестандартних графічних меню.

6. Розроблено комп’ютерні технології та системи автоматизованої генерації НГМ.

7. Розроблено технологію автоматизованої генерації . векторного

зображення графічних меню. ; ,

Основні положення дисертації опубліковані у таких роботах:

1. Самойленко Н.И., Булаенко М.В. Определение аварийной зоны поврежденного трубопровода в городской водораспределительной сети // Эксплуатация и ремонт зданий п сооружений городского хозяйства. - К.: Техніка, 1995. - С.81-84.

2. Булаенко М.В. Автоматизированная генерация нестандартных графических меню // Коммунальное хозяйство городов. Вып. 6. - К.: Техніка, 1996. - С.75-76.

3. Самойленко Н.И., Булаенко М.В. Компьютерные технологии ссзда-ния графических интерактивных систем // Коммунальное хозяйство городов. Вып. 6. - К.: Техніка, 1996. - С.66-71.

4. Евдокимов А.Г., Самойленко Н.И., Булаенко М.В. Генерация графических меню с явно выраженной координатной зависимостью элементов выбора // Техника и физика электронных систем и устройств: Тез.докл. на научн.-техн. конф. - Сумы;, 1995. - С.122-124.

5. Булаенко М.В. Генерация шрифтов в автоматизированной графике: Деп. в ГНТБ Украины. № 1736-Ук95, 1995. - 9 с.

6. Самойленко Н.И., Булаенко М.В. Автоматизированное программирование графических меню с явно выраженной координатной зависимостью элементов: Деп. в ГНТБ Украины. №1917-Ук95, 1995. -14 с.

7. Самойленко Н.И., Булаенко М.В. Генерация графических меню с независимым взаиморасположением элементов выбора: Деп. в ГНТБ Украины. №1937-Ук95, 1995. -15 с.

8. Булаенко М.В. Эффективное представление текстовых данных в графических меню И Тез.докл. XXV1I1 научн.-техн. конф. - Харьков, ХГАГХ, 1996. - С.68-69.

9. Самойленко Н.И., Булаенко М.В. Компьютерные технологии генерации графических меню И Тез докл. XXVIII научн.-техн. конф. -Харьков, ХГАГХ, 1996. - С.67-68.

10. Bulaenko M.V., Samoilenko N.I., Samoilenko M.N. Computer technology for effective decision making И Проблемы и перспективы ресурсосбережения в жилищно-коммунальном хозяйстве: Тез.докл. на междунар. научн.-пракг. конф. - Харьков, 1995. - С. 11-12.

11. Samoilenko N.I., Bulaenko M.V., Samoilenko M.N. Graphical menus in teaching programs // Применение персональных компьютеров в научных исследованиях и учебном процессе: Тез.докл. на междунар. на-учн.-практ. конф. - Харьков: ХГУ, 1996. - С.34-35.

12. Samoilenko N.I., Bulaenko M.V., Samoilenko M.N. Automatical design of user’s choice procedures in teaching ptograms // Применение персональных компьютеров в научных исследованиях и учебном процессе: Тез.докл. на междунар. научн.-практ. конф. - Харьков: ХГУ, 1996. -С.35-36.

Особиста участь автора в отриманих наукових результатах

Дисертаційна робота є підсумком самостійної роботи автора. В роботах, написаних у співавторстві, особисто автором розроблено: формалізація користувацького вибору в нестандартних графічних меню; побудова математичних моделей вибору в НГМ; проведена класифікація графічних меню; розроблено алгоритмічно-програмний комплекс автоматизованого програмування процедури вибору і алгоритм розпакування стиснутого зображення.

АННОТАЦИЯ

Булаенко М.В. Компьютерные технологии автоматизированной генерации управляющих программ в информационных системах. Диссертация на соискание ученой степени кандидата технических наук по специальности 05.13.04 - АСУ и системы обработки информации. ХГАГХ, Харьков, 1997.

Защищается научная работа, которая содержит теоретические исследования и практические результаты в разработке технологии генерации основных фрагментов управляющих программ в диспетчерских системах. Разработаны математические модели нестандартных графических меню. Формализованы процедуры выбора пользователя. Формализована процедура распознавания системой пользовательского выбора. Разработано программное обеспечение системы автоматизированного программирования нестандартных графических меню.

ABSTRACT

Bulaenko M.V. Computer-aided technologies of the automatized génération of the control programmes in the information systems. The dissertation for a degree of candidate of technical sciences on the speciality 05.13.04 - «Computer-

«Computer-aided System of Operation and Data Processing Systems» is presented. Kharkiv State Academy of Municipal Economy (KSAME) Kharkiv, 1997.

The dissertation which is being defended contains theoretical investigations and practical results for the elaboration of the generation technology of the basic fragments of the control programmes in the dispatching systems. Mathematical models of non-standard graphic menus have been worked out. Procedures Of the user option and the procedure of the recognition with the help of the system of user's potion haVe beert formalized in the dissertation. The programming support of the system of the automatized programming of non-standard graphic menu has been elaborated.

Ключові слова: інтерфейс, векторна графіка, графічні меню, вибір користувача, математичні моделі, автоматизоване програмування.